Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгі Геология және жер қойнауын қорғау комитетінің мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 15 ақпан N 232. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.10.28. N 1107 қаулысымен
"Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгінiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 25 қаңтардағы N 133  қаулысына  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң Геология және жер қойнауын қорғау комитетi туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi Геология және жер қойнауын қорғау комитетiнiң қарамағындағы ұйымдардың тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi Геология және жер қойнауын қорғау комитетiнiң жер қойнауын қорғау және пайдалану аумақтық басқармалары - мемлекеттiк мекемелерi Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi Геология және жер қойнауын қорғау комитетiнiң жер қойнауын қорғау және пайдалану аумақтық басқармалары - мемлекеттiк мекемелерi болып қайта ұйымдастырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы" мемлекеттiк мекемесi және шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Мамандандырылған гравиметрикалық кәсiпорны" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi Геология және жер қойнауын қорғау комитетiнiң қарамағына берiлсiн.
4. Қазақстан Республикасы, Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң Геология және жер қойнауын қорғау комитетi осы қаулыдан туындайтын қажеттi шараларды қабылдасын.
5. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi Геология және жер қойнауын қорғау комитетiнің мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1999 жылғы 13 тамыздағы N 1158  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 40, 355-құжат);
2) "Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi Геология және жер қойнауын қорғау комитетiнiң жекелеген мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 15 ақпандағы N 245  қаулысының  2 және 3-тармақтарының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 7, 91-құжат);
3) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 25 мамырдағы N 793  қаулысымен  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 24, 278-құжат) бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметінің кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстердiң 1-тармағының күшi жойылды деп танылсын.

Вопросы Комитета геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 232. Утратил силу - постановлением Правительства РК от 28 октября 2004 г. N 1107 (P041107)
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2001 года N 133 P010133_  "Вопросы Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комитете геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
2) перечень организаций, находящихся в ведении Комитета геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан.
2. Реорганизовать государственные учреждения - территориальные управления охраны и использования недр Комитета геологии и охраны недр Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан в государственные учреждения - территориальные управления охраны и использования недр Комитета геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан согласно приложению.
3. Передать государственное учреждение "Республиканский центр геологической информации "Казгеоинформ" и Республиканское государственное предприятие "Специализированное гравиметрическое предприятие" на праве хозяйственного ведения Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан в ведение Комитета геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан.
4. Комитету геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 13 августа 1999 года N 1158 P991158_  "Вопросы Комитета геологии и охраны недр Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 40, ст. 355);
2) пункты 2 и 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2000 года N 245 P000245_  "Отдельные вопросы Комитета геологии и охраны недр Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 7, ст. 91);
3) пункт 1 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2000 года N 793 P000793_  (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 24, ст. 278).

6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 15 ақпандағы
N 232 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң Геология және жер қойнауын қорғау комитетi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң Геология және жер қойнауын қорғау комитетi (бұдан әрi - Комитет) Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi құзыретiнiң шегiнде жер қойнауын геологиялық зерделеу, қорғау және пайдалану саласында арнайы атқарушы және бақылау-қадағалау функцияларын, сондай-ақ жер қойнауын қорғау саласында салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын ведомство болып табылады.
Комитеттiң мынадай аумақтық органдары бар: Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Солтүстiк Қазақстан, Орталық Қазақстан, Оңтүстiк Қазақстан жер қойнауын қорғау және пайдалану аумақтық басқармалары.
2. Комитет өзiнiң қызметiн Қазақстан Республикасының  Конституциясына  және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Yкiметiнiң кесiмдерiне, өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттiк мекеменiң ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өзiнiң атауы жазылған мөрi мен мөртаңбасы, белгiленген үлгiдегi бланкiсi, сондай-ақ  заңнамаға  сәйкес банктерде шоттары болады.
Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға қабылданады.
Комитеттiң мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарапынан сөйлеуге, егер ол заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттi болса, құқығы бар.
4. Комитет өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының барлық аумағында мiндетті күшi бар бұйрықтар шығарады.
5. Комитеттiң штат санының лимитiн Қазақстан Республикасының Yкiметі бекiтедi.
6. Комитеттiң заңды мекен-жайы:
475000 Көкшетау қаласы, Қ. Сәтбаев көшесi, 1.
7. Комитеттiң толық атауы - "Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң Геология және жер қойнауын қорғау комитетi" мемлекеттiк мекемесi.
8. Осы Ереже Комитеттiң құрылтайшы құжаты болып табылады.
9. Комитеттiң қызметiн қаржыландыру тек республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
Комитеттiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау мәнi ретiнде комитетке кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға енуге тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық кесiмдермен кiрiс әкелетiн қызметті жүзеге асыратын құқық берiлсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.

6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 232
Положение
о Комитете геологии и охраны недр
Министерства энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комитет геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством, осуществляющим в пределах компетенции Министерства энергетики и минеральных ресурсов специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции в области геологического изучения, охраны и использования недр, а также межотраслевую координацию в сфере охраны недр.
Комитет имеет территориальные органы: Восточно-Казахстанское, Западно-Казахстанское, Северо-Казахстанское, Центрально-Казахстанское, Южно-Казахстанское территориальные управления охраны и использования недр.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с K951000_  Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством V990817_  счета в банках.
Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
4. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает приказы, которые имеют обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
5. Лимит штатной численности Комитета утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Комитета:
475000 город Кокшетау, ул. К.Сатпаева, 1.
7. Полное наименование Комитета - государственное учреждение "Комитет геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан".
8. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
9. Финансирование деятельности Комитета осуществляется только из республиканского бюджета.
Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.

2. Комитеттiң негізгі мiндеттерi, функциялары мен құқықтары
10. Комитеттiң негізгі мiндеттерi:
1) жер қойнауын ұтымды пайдалану және қорғау саласындағы мемлекеттiк саясатты әзiрлеуге және iске асыруға қатысу;
2) Қазақстан Республикасының жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеу, қорғау және пайдалану жөнiндегі қатынастарды мемлекеттік реттеу;
3) жер қойнауының жай-күйiн тұрақты жақсартуды және қорғауды және оларды пайдаланудың теңгерiмдiлiгiн қамтамасыз ету;
4) минералдық ресурстарды және жер қойнауын қорғауды геологиялық зерделеу, ұтымды және кешендi пайдалану бағдарламаларының негiзгi бағыттары жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу;
5) атқарушы органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы туралы заңнаманы және жер қойнауын пайдаланудың белгiленген тәртiбiн сақтауын бақылауды қамтамасыз ету болып табылады.
11. Комитет заңнамада белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жер қойнауын ұтымды пайдалану және қорғау саласында мемлекеттiк саясатты iске асырады және мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
2) жер қойнауын пайдаланудың экономикалық тетігiн жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды енгізедi;
3) мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп жер қойнауын пайдалану жөнiндегі операцияларды жүргiзуге арналған құқықты беру үшiн кен орындары мен аумақтардың тiзбесiн белгiлейдi;
4) жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеуге, жер асты суларын өндiруге, сондай-ақ барлаумен және (немесе) өндiрумен байланысты емес, жер асты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын бередi;
5) өз құзыретi шегiнде жер қойнауын пайдаланушыларымен жасасатын келiсiм-шарттарды келiсудi жүргізедi;
6) жер қойнауын пайдалану мониторингiн ұйымдастырады және жүзеге асырады;
7) жер асты суларының және қауiптi геологиялық процестердiң мониторингін қоса алғанда, жер қойнауының мемлекеттік мониторингiн жүзеге асырады, жер қойнауының жай-күйi мониторингiнiң бiрыңғай ақпараттық компьютерлiк жүйесiн жасайды;
8) жер қойнауы туралы геологиялық ақпараттың республикалық және аумақтық қорларының жұмысын ұйымдастырады және бақылайды;
9) жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы сандық ақпараттың бiрыңғай жүйесiн тиiмдi пайдалануды ұйымдастырады;
10) республикалық және аумақтық геологиялық бағдарламаларды әзiрлеудi ұйымдастырады және орындалу барысын бақылайды;
11) ғылыми-зерттеу, тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды қоса алғанда, мемлекеттік мұқтаждық үшiн геологиялық-зерттеулердiң жүргiзуге арналған мемлекеттiк тапсырыстың функцияларын жүзеге асырады;
12) өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеудi, жер қойнауы мониторингiн, жер қойнауын қорғауды және басқа да мақсаттарды жүзеге асыру үшiн қажеттi мемлекеттiк бюджеттiк қаржылардың көлемiн негіздейдi;

2. Основные задачи, функции и права Комитета
10. Основными задачами Комитета являются:
1) участие в разработке и реализации государственной политики в области рационального использования и охраны недр;
2) государственное регулирование отношений по государственному геологическому изучению, охране и использованию недр Республики Казахстан;
3) обеспечение стабильного улучшения состояния и охраны недр и сбалансированного их использования;
4) разработка предложений по основным направлениям программ геологического изучения, рационального и комплексного использования минеральных ресурсов и охраны недр;
5) обеспечение контроля за соблюдением исполнительными органами и недропользователями законодательства о недрах и установленного порядка пользования недрами.
11. Комитет осуществляет в установленном законодательством порядке следующие функции:
1) реализует государственную политику и осуществляет государственный контроль в области рационального использования и охраны недр;
2) вносит предложения по совершенствованию экономического механизма недропользования;
3) разрабатывает совместно с заинтересованными государственными органами перечень месторождений и территорий для предоставления прав на проведение операций по недропользованию;
4) предоставляет право недропользования на государственное геологическое изучение недр, на добычу подземных вод, а также на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
5) в пределах своей компетенции проводит согласование контрактов, заключаемых с недропользователями;
6) организует и осуществляет мониторинг недропользования;
7) осуществляет государственный мониторинг недр, включая мониторинг подземных вод и опасных геологических процессов, создает единую информационную компьютерную систему мониторинга состояния недр;
8) организует и контролирует функционирование республиканского и территориальных фондов геологической информации о недрах;
9) организует эффективное использование единой системы цифровой информации о недрах и недропользовании;
10) организует разработку и контролирует ход выполнения республиканских и территориальных геологических программ;
11) осуществляет функции государственного заказчика на проведение геологических исследований для государственных нужд, включая научно-исследовательские, опытно-конструкторские работы;
12) обосновывает объем государственных бюджетных ассигнований, необходимых для осуществления государственного геологического изучения недр, мониторинга недр, охраны недр и других целей по вопросам своей компетенции;

13) геологиялық, геофизикалық, геохимиялық, гидрогеологиялық, инженерлiк-геологиялық, геоэкологиялық ұстаудың мемлекеттiк карталарын құрастыру, шығару жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады;
14) жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеу және мониторингi жөнiндегі жұмыстарды жүргізуге арналған жобалау-сметалық құжаттамаларды, пайдалануға берiлетiн жер қойнауы учаскелерi туралы пайдалы қазбалардың қорларын, геологиялық және экономикалық ақпаратты мемлекеттiк сараптауды ұйымдастырады, пайдалы қазбалардың қорын бекiтедi;
15) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк теңгерiмiн, кен орындарының мемлекеттiк кадастрын және пайдалы қазбалардың көрiнiсiн, жер қойнауына зиянды заттардың, радиоактивтi қалдықтар мен сарқынды сулар қашыртқысын көмудi, қауiптi геологиялық процестердi құрастыруды ұйымдастырады және жүргізедi;
16) жер қойнауы туралы геологиялық ақпаратты алудың тәртiбiн және шарттарын айқындайды;
17) пайдалы қазбалар кен орындарының ашылуына байланысты мәселелердi қарайды;
18) өз қызметi саласында заңнаманы қолдану практикасын талдайды және жинақтайды, оны жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлейдi, өзiнiң құзыретi шегiнде заңнамалық жобаларды және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердi дайындауға қатысады;
19) өз құзыретi шегiнде халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүддесiн бiлдiредi, халықаралық шарттардың (келiсiмдердiң) жобаларын дайындауға қатысады;
20) өзiне заңнамамен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
12. Комитет заңнамада белгiленген тәртiппен негiзгi мiндеттердi iске асыруы және өзiнiң функцияларын жүзеге асыруы үшiн:
1) өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша барлық ұйымдардың, лауазымды тұлғалар мен азаматтардың орындауы үшiн мiндеттi нормативтiк құқықтық кесiмдердi қабылдауға;
2) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеуге, жер асты суларын өндiруге, барлаумен және (немесе) өндiрумен байланысты емес, жер асты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беруге;
3) жер қойнауын геологиялық зерделеу, пайдалану және қорғау тәртiбiн бұзушылықтарды жою шараларын қабылдауға;
4) атқарушы органдар мен жер қойнауын пайдаланушыларының жер қойнауы туралы заңнаманың талаптарын және жер қойнауын пайдаланудың белгiленген тәртiбiн сақтауға бақылауды жүзеге асыруға;
5) өзiнiң құзыретiне жатқызылған әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға және белгiленген әкiмшiлiк жаза қолдануға;
6) мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдардан, сондай-ақ азаматтардан жер қойнауын пайдалануға қатысты құжаттарды, мәлiметтердi, қажеттi материалдар мен ақпаратты сұрауға және алуға;

13) организует работы по составлению, изданию государственных карт геологического, геофизического, геохимического, гидрогеологического, инженерно-геологического, геоэкологического содержания;
14) организует государственную экспертизу запасов полезных ископаемых, геологической и экономической информации о предоставляемых в пользование участках недр, проектно-сметной документации на проведение работ по государственному геологическому изучению недр и мониторингу, утверждает запасы полезных ископаемых;
15) организует составление и ведет государственный баланс запасов полезных ископаемых, государственные кадастры месторождений и проявлений полезных ископаемых, захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра, опасных геологических процессов;
16) определяет порядок и условия получения геологической информации о недрах;
17) рассматривает вопросы, связанные с открытием месторождений полезных ископаемых;
18) анализирует и обобщает практику применения законодательства в сфере своей деятельности, разрабатывает предложения по его совершенствованию, в пределах своей компетенции участвует в подготовке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов;
19) представляет в пределах своей компетенции интересы Республики Казахстан в международных организациях, участвует в подготовке проектов международных договоров (соглашений);
20) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством.
12. Для реализации основных задач и осуществления своих функций Комитет в установленном законодательством порядке вправе:
1) по вопросам своей компетенции принимать нормативные правовые акты, обязательные для исполнения всеми организациями, должностными лицами и гражданами;
2) предоставлять право недропользования на государственное геологическое изучение недр, на добычу подземных вод, на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
3) принимать меры к устранению нарушений порядка геологического изучения, использования и охраны недр;
4) осуществлять контроль за соблюдением исполнительными органами и недропользователями требований законодательства о недрах и установленного порядка пользования недрами;
5) рассматривать дела об административных правонарушениях, отнесенные к его компетенции и налагать установленные административные взыскания;
6) запрашивать и получать от государственных органов и иных организаций, а также граждан документы, сведения, необходимые материалы и информацию, касающиеся недропользования;

7) өзiнiң құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының және басқа да елдердiң ұйымдарымен келiссөздер жүргiзуге және шарттар жасасуға;
10) ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметiне жалпы басшылықты жүзеге асыруға;
11) Комитеттiң құзыретiне кiретiн мәселелердi қарау үшiн мемлекеттік органдардың, өзге де ұйымдардың қызметкерлерiн тартуға, мемлекеттiк геологиялық сараптаманы жүргізу үшiн сарапшыларды тартуға;
12) жер қойнауын пайдаланушылардан жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмдердiң шарттарын орындау жөнiндегi есеп-қисапты тұрақты және iрiктеп сұрауға және олардың орындалуына тексеру жүргiзудi жүзеге асыруға;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3. Комитеттiң мүлкi
13. Комитет оқшауландырылған мүлiктi жедел басқару құқығына ие.
14. Комитетке бекiтiлген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
15. Комитет өзiне бекiтiлген мүлiктi өздiгiнен иелiктен шығаруға немесе өзге де тәсiлмен иеленуге құқылы емес.
Комитетке заңнамада белгiленген жағдайларда және шектерде мүлiкке иелiк ету құқығы берiлуi мүмкiн.
4. Комитеттiң қызметiн ұйымдастыру
16. Комитеттi Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметі қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
Төрағаның үш орынбасары, оның iшiнде Төрағаның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын бiр бiрiншi орынбасары болады.
17. Төраға Комитеттiң жұмысын ұйымдастырады және басшылық жасайды және Комитетке жүктелген мiндеттердi орындауға және өзiнiң функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапкершiлік алады.
18. Осы мақсаттармен Төраға:
1) өзiнiң орынбасарларының және Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен өкiлеттiктерiн белгiлейдi;
2) заңнамаға сәйкес Комитеттiң қызметкерлерi мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңнамада белгiленгеннен басқа жағдайларда, Комитеттiң қызметкерлерi мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың басшыларына заңнамада белгiленген тәртiппен тәртiптiк жаза қолданады.
4) бұйрықтарға қол қояды;
5) Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi, оның аумақтық органдары мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың жарғылары туралы ереженi бекiтедi;
6) Комитеттiң Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiткен штаттық сан лимитi шегiнде құрылымын белгiлейдi;

7) в пределах своей компетенции вести переговоры и заключать договоры с организациями Республики Казахстан и других стран;
10) осуществлять общее руководство деятельностью подведомственных организаций;
11) привлекать для рассмотрения вопросов, входящих в компетенцию Комитета, работников государственных органов, иных организаций, привлекать экспертов для проведения государственной геологической экспертизы;
12) запрашивать от недропользователей регулярную и выборочную отчетности по выполнению условий контрактов на недропользование и осуществлять проверку их исполнения;
13) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Имущество Комитета
13. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
14. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
15. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Комитету может быть предоставлено право распоряжения имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Комитета
16. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан.
Председатель имеет трех заместителей, в том числе одного первого, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей Министром энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан по представлению Председателя.
17. Председатель организует и руководит работой Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
18. В этих целях Председатель:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Комитета;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета и руководителей подведомственных организаций;
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Комитета и руководителей подведомственных организаций, за исключением случаев, установленных законодательством;
4)подписывает приказы;
5) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета, его территориальных органах и уставы подведомственных организаций;
6) в установленном законодательством порядке утверждает структуру Комитета в пределах лимита штатной численности, утвержденного Правительством Республики Казахстан;

7) аумақтық органдардың штаттық кестесiн және ұстау сметасын бекiтедi;
8) мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдарда Комитеттiң атынан сөйлейдi;
9) заңнамаға сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
19. Жер қойнауын геологиялық зерделеу, сақтау және пайдалану мәселелерiнiң проблемаларын қарау мақсатында Комитет консультативтiк-кеңесшi орган ретiнде ғылыми-техникалық алқаны құрады. Төраға алқа және оның дербес құрамы туралы ереженi бекiтедi.
5. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату
20. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 15 ақпандағы
N 232 қаулысымен
бекiтiлсін
Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi Геология және жер қойнауын қорғау комитетiнің иелігіндегі ұйымдардың
Тізбесі
1. "Қазгеоақпарат" геологиялық ақпарат республикалық орталығы" мемлекеттік мекемесі.
2. Шаруашылық жүргізу құқығындағы "Геология және минералдық ресурстар ақпараттық-талдау орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
3. Шаруашылық жүргізу құқығындағы "Мамандандырылған гравиметриялық кәсіпорны" республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 15 ақпандағы
N 232 қаулысына
қосымша
Қайта құрылатын мемлекеттік мекемелердің
Тізбесі
-------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасының Табиғи  !Қазақстан Республикасының Табиғи
ресурстар және қоршаған ортаны    !ресурстар және қоршаған ортаны
қорғау министрлігі Геология және  !қорғау министрлігі Геология және
жер қойнауын қорғау комитетінің   !жер қойнауын қорғау комитетінің
қайта ұйымдастырылатын мемлекеттік!мемлекеттік мекемелерінің атауы
мекемелерінің атауы               !
-------------------------------------------------------------------
"Батқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан!"Батқазжерқойнауы" Батыс
жер қойнауын қорғау және пайдалану!Қазақстан жер қойнауын қорғау
аумақтық басқармасы               !және пайдалану аумақтық
басқармасы
-------------------------------------------------------------------
"Солтқазжерқойнауы" Солтүстік     !"Солтқазжерқойнауы" Солтүстік
Қазақстан жер қойнауын қорғау және!Қазақстан жер қойнауын қорғау
пайдалану аумақтық басқармасы    !және пайдалану аумақтық басқармасы
-------------------------------------------------------------------
"Ортқазжерқойнауы" Орталық Қазақстан!"Ортқазжерқойнауы" Орталық
жер қойнауын қорғау және пайдалану  !Қазақстан жер қойнауын қорғау
аумақтық басқармасы                 !және пайдалану аумақтық
басқармасы
-------------------------------------------------------------------
"Шығқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан   !"Шығқазжерқойнауы" Шығыс
жер қойнауын қорғау және пайдалану   !Қазақстан жер қойнауын қорғау
аумақтық басқармасы                  !және пайдалану аумақтық
басқармасы
-------------------------------------------------------------------
"Оңтүсқазжерқойнауы" Оңтүстік        !"Оңтүсқазжерқойнауы" Оңтүстік
Қазақстан жер қойнауын қорғау және   !Қазақстан жер қойнауын қорғау
пайдалану аумақтық басқармасы        !және пайдалану аумақтық
басқармасы
-------------------------------------------------------------------

7) утверждает штатные расписания территориальных органов;
8) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
19. В целях рассмотрения проблемных вопросов геологического изучения, охраны и использования недр Комитет создает научно-техническую коллегию как консультативно-совещательный орган. Положение о коллегии и ее персональный состав утверждаются Председателем.
5. Реорганизация и ликвидация Комитета
20. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 232
Перечень
организаций, находящихся в ведении Комитета геологии
и охраны недр Министерства энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
1. Государственное учреждение "Республиканский центр геологической информации "Казгеоинформ"
2.Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Информационно-аналитический центр геологии и минеральных ресурсов"
3.Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Специализированное гравиметрическое предприятие"
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 232
Перечень
реорганизуемых государственных учреждений
---------------------------------------------------------------------------
Наименование реорганизуемых            Наименование государственных
государственных учреждений             учреждений Комитета геологии и
Комитета геологии и охраны             охраны недр Министерства энергетики
недр Министерства природных            и минеральных ресурсов Республики
ресурсов и охраны окружающей           Казахстан
среды Республики Казахстан
--------------------------------------------------------------------------
Западно-Казахстанское территори-        Западно-Казахстанское территори-
альное управление охраны и исполь-      альное управление охраны и исполь-
зования недр "Запказнедра"              зования недр "Запказнедра"
Северо-Казахстанское территори-         Северо-Казахстанское территори-
альное управление охраны и ис-          альное управление охраны и ис-
пользования недр "Севказнедра"          пользования недр "Севказнедра"
Центрально-Казахстанское террито-       Центрально-Казахстанское террито-
риальное управление охраны и ис-        риальное управление охраны и ис-
пользования недр "Центрказнедра"        пользования недр "Центрказнедра"
Восточно-Казахстанское территори-       Восточно-Казахстанское территори-
альное управление охраны и исполь-      альное управление охраны и исполь-
зования недр "Востказнедра"             зования недр "Востказнедра"
Южно-Казахстанское территори-           Южно-Казахстанское территори-
альное управление охраны и ис-          альное управление охраны и ис-
пользования недр "Южказнедра"           пользования недр "Южказнедра"
_________________________________________________________________________