Еңбек қызметiмен байланысты жазатайым оқиғалар мен қызметкерлер денсаулығының өзге де зақымдануларын тексеру және есепке алу ережесiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 3 наурыз N 326. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 тамыздағы N 745 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.08.15  N 745  Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 10 желтоқсандағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Еңбек қызметiмен байланысты жазатайым оқиғалар мен қызметкерлер денсаулығының өзге де зақымдануларын тексеру және есепке алу ережесi бекітілсін.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 3 наурыздағы
N 326 қаулысымен
бекiтiлген
Еңбек қызметiмен байланысты жазатайым оқиғалар мен қызметкерлер денсаулығының өзге де зақымдануларын тексеру және есепке алу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Еңбек қызметiмен байланысты жазатайым оқиғалар мен қызметкерлер денсаулығының өзге де зақымдануларын тексеру және есепке алу ережесi (бұдан әрi - Ереже) жұмыс берушiмен еңбек қатынастарында тұратын қызметкерлер еңбек мiндеттерiн атқару процесiнде ұшыраған жазатайым оқиғаларды, кәсiби ауруларды, улану және өзге де денсаулыққа зақым келу оқиғаларын тексерудiң, ресiмдеудiң және тiркеудiң бiрыңғай тәртiбiн белгiлейдi.
2. Ереженiң күшi, сондай-ақ мыналарға:
1) кәсiби даярлық алып жүрген, сынақ мерзiмiн өтеп жүрген немесе жұмыс берушiде өзге де жолмен болашақ өндiрiстiк қызметке дайындалып жүрген адамдарға;
2) олар кәсiби тәжiрибеден өту немесе жұмыс берушiнiң жұмысын орындау кезiнде бастауыш кәсiптiк, жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiби бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын оқу орындарында оқитын адамдарға;
3) әскери қызметiн өтеумен байланысты емес жұмыстарды орындауға тартылған әскери қызметшiлерге;
4) сот үкiмi бойынша еңбекке тартылатын адамдарға;
5) әскерилендiрiлген авариялық-құтқару бөлiмдерiнiң, әскерилендiрiлген күзеттiң жеке құрамына, авариялардың, дүлей зiлзала салдарларын жою жөнiндегi, адамдардың өмiрi мен мүлкiн құтқару жөнiндегi ерiктi командалардың мүшелеріне қолданылады.
3. Қызметкерлердiң, олардың еңбек қызметiмен байланысты және уақытша бiр және одан да көп күнге немесе тұрақты еңбекке жарамсыздығына не өлiмiне әкелiп соғатын, денсаулығына кез келген зақым келуi өндiрiстегi жазатайым оқиға ретiнде қаралады, ал оның мән-жайы мен себептерi осы Ережеге сәйкес тексеріледi.

Об утверждении Правил расследования и учета несчастных случаев и иных повреждений здоровья работников, связанных с трудовой деятельностью
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2001 года N 326. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2008 года N 745.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.08.2008  N 745
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года  Z990493_  "О труде в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила расследования и учета несчастных случаев и иных повреждений здоровья работников, связанных с трудовой деятельностью.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 марта 2001 года N 326
Правила
расследования и учета несчастных случаев
и иных повреждений здоровья работников,
связанных с трудовой деятельностью
1. Общие положения
1. Правила расследования и учета несчастных случаев и иных повреждений здоровья работников, связанных с трудовой деятельностью (далее - Правила) устанавливают единый порядок расследования, оформления и регистрации несчастных случаев, профессиональных заболеваний, отравлений и иных повреждений здоровья, происшедших в процессе исполнения трудовых обязанностей с работниками, состоящими в трудовых отношениях с работодателями.
2. Действие Правил распространяется также на:
1) лиц, получающих профессиональную подготовку, проходящих испытательный срок или иным образом готовящихся у работодателя к будущей производственной деятельности;
2) лиц, обучающихся в учебных заведениях, реализующих образовательные программы начального профессионального, послевузовского профессионального образования, при прохождении ими профессиональной практики или выполнении работы у работодателя;
3) военнослужащих, привлеченных к выполнению работ, не связанных с прохождением военной службы;
4) лиц, привлекаемых к труду по приговору суда;
5) личный состав военизированных аварийно-спасательных частей, военизированной охраны, членов добровольных команд по ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий, по спасению человеческой жизни и имущества.
3. Всякое повреждение здоровья работников, связанное с их трудовой деятельностью и приведшее к временной на один день и более или постоянной нетрудоспособности либо смерти, рассматривается как несчастный случай на производстве, а его обстоятельства и причины расследуются в соответствии с настоящими Правилами.

4. Себептерiне қарай:
1) жұмыс уақытының басталар алдында немесе соңынан жұмыс орнын, өндiрiстiк жабдықтарды, жеке қорғаныс құралдарын және т.б. әзiрлеу мен тәртiпке келтiру кезiнде;
2) жұмыс уақыты iшiнде жұмыс орнында немесе iссапар уақытында не сол жерде болуы еңбек немесе жұмыс берушiнiң не жұмысты ұйымдастырушының тапсырмасымен байланысты өзге де мiндеттерiн атқарумен байланысты болған басқа жерде;
3) қауiптi және зиянды өндiрiстiк факторлардың әсер етуi нәтижесiнде;
4) жұмыс уақытында, iс-әрекетi қызмет көрсететiн объектiлер арасында жүрiп-тұрумен байланысты қызметкердiң жұмыс берушiнiң тапсырмасы бойынша жұмыс орнына бара жатқанда;
5) жұмыс берушiнiң көлiгiнде;
6) жеке көлiгiнде, жұмыс берушiнiң оны қызмет сапарларында пайдалану құқығына жазбаша келiсiмi болса;
7) жұмыс берушiнiң өкiмi бойынша өзiнiң немесе басқа ұйымның аумағында болу кезеңiндегi, сондай-ақ жұмыс берушiнiң мүлкiн қорғау немесе жұмыс берушiнiң мүддесiне өзiнiң жеке бастамашылығы бойынша өзге де әрекеттер жасау кезiнде;
8) жұмыс орны немесе iссапар уақытында оның денесiне зақым келгенде не еңбек немесе қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде қызметкердi қасақана өлтiрсе және осындай жағдайларда жарақаттары мен денсаулығына келтiрiлген өзге де зақымдар өндiрiстiк (кәсiби) ретiнде жiктеледi әрi ресiмделедi.
Осы тiзбе түпкіліктi болып табылмайды және әрбiр нақты оқиға кезiнде оның өндiрiспен байланысын комиссия тергеу барысында анықтайды.
Егер қызметкерге жазатайым оқиғаның нәтижесiнде мертiгу немесе жұмыс берушiнiң кiнәсiнен денсаулығына өзге де зақым келтiрiлсе, онда жұмыс берушi қызметкерге сақтандыру өтемақысының төлемi болмаса оған келтiрiлген зиянды Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде көзделген тәртiппен және шарттармен өтеуге мiндеттi.
5. Тергеу барысында ақиқатты анықталған мынадай жағдайларда:
1) зардап шегушi өз бетiмен жұмыс берушiнiң мүддесiмен байланысты емес жұмысты орындау кезiнде;
2) өзiнiң денсаулығына әдейi (қасақана) зиян келтiру нәтижесiнде немесе зардап шегушi қылмыс жасаған кезде (соттың үкiмiмен анықталған);
3) өндiрiстiк факторлардың қауiптi және зиянды әсерiне қатыссыз зардап шегушiнiң денсаулығының кенет нашарлауы;
4) жазатайым оқиғаға себепшi болған алкогольдiк мастық, күштi әсер ететiн уландырғыш және нашақорлық заттарды пайдалану жағдайы қызметкерлердiң өндiрiстегi жарақаттары мен өзге де зақымдары өндiрiстiк (кәсiптiк) ретiнде ресiмделмейдi.

4. В зависимости от причины классифицируются и оформляются как производственные (профессиональные) травмы и иные повреждения здоровья работников, полученные:
1) перед началом или по окончании рабочего времени при подготовке и приведении в порядок рабочего места, орудий производства, средств индивидуальной зашиты и т.п.;
2) в течение рабочего времени на месте работы или во время командировки либо в другом месте, нахождение в котором было связано с выполнением трудовых или иных обязанностей, связанных с поручением работодателя или организатора работ;
3) в результате воздействия опасных и вредных производственных факторов;
4) в рабочее время, по пути следования работника к месту работы по заданию работодателя, деятельность которого связана с передвижением между объектами обслуживания;
5) на транспорте работодателя;
6) на личном транспорте, при наличии письменного согласия работодателя на право использования его для служебных поездок;
7) в период пребывания по распоряжению работодателя на территории своей или другой организации, а также при защите имущества работодателя либо совершении иных действий по собственной инициативе в интересах работодателя;
8) по месту работы или во время командировки работника из-за нанесения ему телесных повреждений либо умышленного убийства работника при исполнении им трудовых или служебных обязанностей.
Данный перечень не является исчерпывающим и в каждом конкретном случае связь с производством определяется комиссией в ходе расследования.
Если работнику в результате несчастного случая причинено увечье или иное повреждение здоровья по вине работодателя, то работодатель обязан возместить ему вред в порядке и условиях, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, при отсутствии выплат работнику страхового возмещения. (Прим.РЦПИ: см.  P930201_  ;  V930037_  ).
5. Не оформляются как производственные (профессиональные) травмы и иные повреждения здоровья работников на производстве, в ходе расследования которых объективно установлено, что они произошли:
1) при выполнении пострадавшим по собственной инициативе работ, не связанных с интересом работодателя;
2) в результате преднамеренного (умышленного) причинения вреда своему здоровью или при совершении пострадавшим уголовного преступления (установленного приговором суда);
3) из-за внезапного ухудшения здоровья пострадавшего, не связанного с воздействием опасных и вредных производственных факторов;
4) в состоянии алкогольного опьянения, употребления сильнодействующих токсических и наркотических веществ, что явилось причиной несчастного случая.

6. Комиссия жазатайым оқиғаны тексеру кезiнде жұмыс берушi оларға жүктелген функцияларды орындау жөнiндегi еңбек заңнамасының сақталуы үшiн мемлекеттiк бақылау органдарының өкiлдерiне қажеттi барлық жағдайларды қамтамасыз етедi.
2. Жазатайым оқиғаларды тексерудiң тәртiбi
7. Әрбiр жазатайым оқиға туралы зардап шегушi немесе куәгер жұмыс берушiге немесе жұмысты ұйымдастырушыға жедел хабарлауға мiндеттi.
8. Жұмыс берушi немесе жұмысты ұйымдастырушы:
1) зардап шегушiге алғашқы дәрiгерлiк көмектi ұйымдастыруға және оны денсаулық сақтау ұйымына жеткiзуге;
2) тексеру басталғанға дейiн жұмыс орнындағы жағдайды, яғни жабдықтар мен механизмдердiң, сондай-ақ еңбек құралдарының жай-күйiн оқиға болған сәтiндегi күйде (егер бұл қызметкерлердiң өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiрмейтiн болса, ал өндiрiс процесiнiң үздiксiздiгiн бұзу аварияға соқтырмаса) сақтауға және жазатайым оқиға орнын суретке түсiрiп алуға мiндеттi.
9. Денсаулық сақтау ұйымдарының жауапты лауазымды адамдары жұмыс берушiлерге қызметкерлердiң өндiрiстегi жарақат алуы немесе денсаулығының өзге де зақымдарымен өтiнiш жасаған әрбiр жағдайы туралы, сондай-ақ қатты кәсiби ауру жағдайында (улану) - денсаулық сақтау iсi жөнiндегi уәкiлеттi органның мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарына (бұдан әрі - Мемсанэпидқызмет) хабарландырып отыруы тиiс.
10. Жұмыс берушi өндiрiстегi жазатайым оқиға немесе қызметкерлердiң денсаулығына келтiрілген өзге де зақымдар туралы (1-қосымша):
1) еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшелерiне (бұдан әрi - аумақтық бөлiмше), сондай-ақ қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған жазатайым оқиғалар кезінде төтенше жағдайлар жөніндегі жергілікті органдарға; <*>
2) ұйым қызметкерлерiнiң өкiлдерiне (кәсiподақтар);
3) сақтандыру ұйымымен тиiстi шарт бар болса, сақтандыру ұйымына;
4) Мемсанэпидқызметтiң жергiлiктi органдарына кәсiби ауру немесе улану жағдайлары туралы дереу хабар бередi.
Ереженiң 17-тармағында көрсетiлген жазатайым оқиға болған жағдайда жұмыс берушi, сондай-ақ:
1) жазатайым оқиға болған жергiлiктi жердегi құқық қорғау органдарына;
2) өндiрiстiк және ведомстволық бақылау мен қадағалаудың құзыреттi органдарына дереу хабарлауға мiндеттi.
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.04. N 916  қаулысымен .
11. Кәсiби немесе қатты кәсiби ауру (улану) жағдайы орын алса, комиссияның тексеруiне Мемсанэпидқызмет органының немесе Кәсiби патология орталығының өкiлдерi қатысады.
Қатты кәсiби ауру (улану) жағдайларын жеке тексерудi Мемсанэпидқызмет органының немесе Кәсiби патология орталығының өкiлдерi жиырма төрт сағаттың iшiнде, ал созылмалы кәсiби ауру жағдайларын - хабар алынған сәттен бастап жетi күннiң iшiнде жүргiзедi.

6. При проведении комиссией расследования несчастного случая работодатель обеспечивает все необходимые условия представителям органов государственного контроля за соблюдением трудового законодательства для исполнения возложенных на них функций.
2. Порядок расследования несчастных случаев
7. О каждом несчастном случае пострадавший или очевидец обязан незамедлительно сообщить работодателю или организатору работы.
8. Работодатель или организатор работы обязан:
1) организовать первую медицинскую помощь пострадавшему и его доставку в организацию здравоохранения;
2) сохранить до начала расследования обстановку на месте несчастного случая, т.е. сохранить состояние оборудования и механизмов, а также орудия труда такими, какими они были в момент происшествия (если это не угрожает жизни и здоровью работников, а нарушение непрерывности производственного процесса не приведет к аварии) и произвести фотографирование места несчастного случая.
9. Ответственные должностные лица организаций здравоохранения должны информировать работодателей о каждом случае первичного обращения с травмой или иным повреждением здоровья работников на производстве, а также в случаях острого профессионального заболевания (отравления) - органы государственной санитарно-эпидемиологической службы уполномоченного органа по делам здравоохранения (далее - Госсанэпидслужба).
10. Работодатель о несчастном случае на производстве или ином повреждении здоровья работников немедленно сообщает (приложение 1):
1) территориальным подразделениям уполномоченного государственного органа по труду (далее - территориальное подразделение), а также местным органам по чрезвычайным ситуациям при несчастных случаях, происшедших на опасных промышленных объектах ;
2) представителям работников организации (профсоюзы);
3) страховой организации при наличии соответствующего договора со страховой организацией;
4) местным органам Госсанэпидслужбы о случаях профессионального заболевания или отравления.
При наступлении несчастного случая, указанного в пункте 17 Правил, работодатель также немедленно сообщает:
1) правоохранительному органу по месту, где произошел несчастный случай;
2) компетентным органам производственного и ведомственного контроля и надзора. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 июля 2001 г. N 916  P010916_  .
11. В случае профессионального или острого профессионального заболевания (отравления) в расследовании комиссии принимают участие представители органа Госсанэпидслужбы или Центра профессиональной патологии.
Отдельное расследование случаев острого профессионального заболевания (отравления) производится представителями органа Госсанэпидслужбы или Центра профессиональной патологии в течение двадцати четырех часов, а хронического профессионального заболевания - в течение семи дней с момента получения сообщения.

12. Комиссияның жұмысына жұмыс берушiмен немесе зардап шегушiмен тиiстi шарттық қатынасы бар сақтандыру ұйымының өкiлi қатысуға құқылы.
13. Өндiрiстiк тапсырмаларды (қызметтiк немесе шарттық мiндеттерiн) орындау үшiн басқа ұйымға жiберiлген қызметкермен, оның iшiнде өндiрiстiк тәжiрибеден өтiп жүрген, жалпы бiлiм беру мектептерiнде, кәсiптiк мектептерде және жоғары оқу орындарында оқып жүрген адамдармен болған жазатайым оқиғаны тексерудi жұмыс берушінің және зардап шегушінің өкілетті өкілдерінің қатысуымен сол оқиға болған аумақтағы ұйымның басшысы құратын комиссия жүргiзедi. <*>
Басқа ұйымның аумағында орналасқан және жұмысты жүргізiп жатқан ұйымның қызметкерi ұшыраған жазатайым оқиғаны тексерудi жазатайым оқиға болған аумақтағы ұйымның жауапты өкiлiнiң қатысуымен, оның жұмыс берушiсi жүргiзедi.
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.04. N 916  қаулысымен .
14. Көлiк құралдары авариясының салдарынан болған жазатайым оқиғаларды тексеру көлiк инспекциясы органдарының тексеру материалдары негiзiнде жүргiзiледi.
Көлiк инспекциясының органдары көлiк оқиғасы болған күннен бастап бес күн мерзiмде жазатайым оқиғаларды тексеру жөнiндегi комиссия төрағасының талабы бойынша оған қажеттi құжаттардың көшiрмесiн беруге мiндеттi.
15. Жұмыс берушiге немесе жұмыстарды ұйымдастырушыға уақытылы хабарланбаған не олардың салдарынан еңбекке жарамсыздық бiрден пайда болмаған (ескiру мерзiмiне қарамастан) жазатайым оқиғалары зардап шегушiнiң, оның өкiлеттi өкiлiнiң арызы бойынша немесе мемлекеттiк инспектордың (бұдан әрi - меминспектор) нұсқамасымен арыз тiркелген, нұсқама алынған күннен бастап он күн iшiнде тексерiледi.
16. Ереженiң 17-тармағында көрсетiлгендерден басқа жазатайым оқиғаны тексерудi ұйымның басшысы оқиға болған сәттен бастап жиырма төрт сағат iшiнде құратын, құрамында:
төраға - ұйымның (өндiрiстiк қызметтiң) басшысы немесе оның орынбасары;
мүшелерi - ұйымның еңбектi қорғау қызметiнiң басшысы, қызметкерлердiң уәкiлеттi органының өкiлi немесе зардап шегушiнiң сенiмдi өкiлi (келiсiм бойынша) бар комиссия жүргiзедi.
17. Мыналар:
1) ауыр немесе өлiмге апарып соқтырған жазатайым оқиғалар;
2) зардап шегушiлердiң жарақаттарының ауырлығына қарамастан, екi және одан да көп қызметкерлердiң бiр мезгiлде басынан кешкен топтық жазатайым оқиғалар;

12. В работе комиссии вправе принимать участие представитель страховой организации, имеющей соответствующие договорные отношения с работодателем или пострадавшим.
13. Расследование несчастного случая, происшедшего с работником, направленным в другую организацию для выполнения производственного задания (служебных или договорных обязанностей), в том числе с лицами, проходящими производственную практику, обучающимися в общеобразовательных, профессиональных школах и высших учебных заведениях, проводится комиссией, создаваемой руководителем организации, на чьей территории произошло происшествие, с участием работодателя и полномочного представителя пострадавшего.
Расследование несчастного случая, происшедшего с работником организации, расположенной и ведущей работы на территории другой организации, проводится его работодателем, с участием ответственного представителя организации, на территории которой произошел несчастный случай. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 июля 2001 г. N 916  P010916_  .
14. Расследование несчастных случаев, происшедших в результате аварий транспортных средств, проводится на основании материалов расследований органов транспортной инспекции.
Органы транспортной инспекции в пятидневный срок со дня транспортного происшествия по требованию председателя комиссии по расследованию несчастных случаев обязаны представить ему копии необходимых документов.
15. Несчастные случаи, о которых не было своевременно сообщено работодателю или организатору работ либо в результате которых нетрудоспособность наступила не сразу (независимо от срока давности), расследуются по заявлению пострадавшего, его полномочного представителя или по предписанию государственного инспектора (далее - госинспектор) труда в течение десяти дней со дня регистрации заявления, получения предписания.
16. Расследование несчастного случая, за исключением перечисленных в пункте 17 Правил, проводится комиссией, создаваемой в течение двадцати четырех часов руководителем организации с момента его наступления, в составе:
председателя - руководителя организации (производственной службы) или его заместителя;
членов - руководителя службы охраны труда организации, представителя уполномоченного органа работников или доверенного лица потерпевшего (по согласованию).
17. Специальному расследованию подлежат:
1) несчастные случаи с тяжелым или со смертельным исходом;
2) групповые несчастные случаи, происшедшие одновременно с двумя и более работниками, независимо от степени тяжести травм пострадавших;

3) қантты кәсiби ауырудың топтық жағдайлары (уланулар) арнайы тексеруге жатады.
18. Ауырлығы мен зардабына қарай жазатайым оқиғаны арнайы тексерудi еңбек жөнiндегi аумақтық уәкілеттi мемлекеттiк орган құратын, құрамында:
төраға - мемлекеттiк еңбек инспекторы;
мүшелерi - жұмыс берушi, қызметкерлердiң уәкiлеттi органының өкiлi немесе зардап шегушiнiң сенiмдi өкiлi бар комиссия он күн iшiнде жүргiзедi.
Екi адам қаза тапқан топтық жазатайым оқиғаларды тексерудi облыстың, Астана және Алматы қалаларының бас мемлекеттiк еңбек инспекторы басқаратын комиссия жүргiзедi.
Қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған жазатайым оқиғалар кезінде комиссия құрамына төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспектор енгізіледі.
Техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде болған жазатайым оқиғалар кезінде төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспектор арнайы тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы болып тағайындалады. Мұндай жағдайда мемлекеттік еңбек инспекторы комиссия мүшесі болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.07.04. N 916 қаулысымен.
19. Үш-бес адам қаза тапқан топтық жазатайым оқиғаларды тексерудi еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган құратын, ал бес адамнан көп қаза тапса - Қазақстан Республикасының Yкiметi құратын комиссия жүргiзедi.
20. Сарапшылық қорытындыны талап ететiн мәселелердi шешу үшiн арнайы тексеру жөнiндегi комиссияның төрағасы ұйымдардың мамандары, ғалымдар мен бақылау-қадағалау органдары қатарынан шағын сарапшылық комиссиялар құрады.
21. Жарылыс, авария, қирау және ұйымдардың объектiлерiндегi басқа да жағдайлар кезiнде зардап шегушiнi (зардап шегушiлердi), хабарсыз кеткен адамды (хабарсыз кеткен адамдарды) одан әрi iздестiру заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, авариялық-құтқару бөлiмшесiнiң басшысы мен маман-сарапшылар қорытындысының негiзiнде комиссиямен белгiленедi.
22. Арнайы тексеру жөнiндегi комиссия төрағасының келiсiмiнсiз ресми тағайындалған арнайы комиссияның жұмыс күндерiнде қандай да болмасын бiреудiң немесе өзге комиссияның куәларға, өз көзiмен көрген адамдарға сауал қоюына, сондай-ақ осы жазатайым оқиғаны тексерудi қатарластыра жүргiзуiне үзiлдi-кесiлдi тыйым салынады.
3. Жазатайым оқиғаларды ресiмдеу және тiркеу
23. Қызметкердiң (қызметкерлердiң) кемiнде бiр күн еңбекке жарамдылығын жоғалтуына апарып соққан өндiрiспен байланысты әр жазатайым оқиға медициналық қорытындыға (кепiлдемеге) сәйкес өндiрiстегi жазатайым оқиға туралы немесе қызметкердiң денсаулығының өзге зақымдануы туралы Н-1 (2-қосымша) нысаны бойынша қажеттi данадағы (әр зақымданушыға бөлек) актiмен ресiмделедi.

3) групповые случаи острого профессионального заболевания (отравления).
18. Специальное расследование несчастного случая в зависимости от тяжести и последствий проводится в течение десяти дней комиссией, создаваемой территориальным уполномоченным государственным органом по труду, в составе:
председателя - государственного инспектора труда;
членов - работодателя, представителя уполномоченного органа работников или доверенного лица потерпевшего.
Расследование групповых несчастных случаев, при которых погибло два человека, проводится комиссией, которую возглавляет главный госинспектор труда области, городов Астаны и Алматы.
При несчастных случаях, происшедших на опасных промышленных объектах, в состав комиссии включается государственный инспектор по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
При несчастных случаях, происшедших при чрезвычайных ситуациях техногенного характера, председателем комиссии по специальному расследованию назначается государственный инспектор по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций. В этом случае государственный инспектор труда является членом комиссии. <*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 июля 2001 г. N 916  P010916_  .
19. Расследование групповых несчастных случаев, при которых погибло три-пять человек, проводится комиссией, создаваемой уполномоченным государственным органом по труду, а при гибели более пяти человек - Правительством Республики Казахстан.
20. Для решения вопросов, требующих экспертного заключения, председатель комиссии по специальному расследованию создает экспертные подкомиссии из числа специалистов организаций, ученых и контрольно-надзорных органов.
21. Дальнейший поиск пострадавшего (пострадавших), без вести пропавшего (пропавших) во время взрыва, аварий, разрушений и других случаев на объектах организации определяется комиссией по специальному расследованию на основании заключения руководителя аварийно-спасательного подразделения и специалистов-экспертов, за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
22. Категорически запрещается без согласия председателя комиссии по специальному расследованию проведение опроса свидетелей, очевидцев, а также параллельных расследований данного несчастного случая кем-либо или иной комиссией в дни работы официально назначенной комиссии.
3. Оформление и регистрация несчастных случаев
23. Каждый несчастный случай, связанный с производством, вызвавший у работника (работников) потерю трудоспособности не менее одного дня, в соответствии с медицинским заключением (рекомендацией) оформляется актом о несчастном случае или ином повреждении здоровья работника на производстве по форме Н-1 (приложение 2) в необходимом количестве экземпляров (на каждого пострадавшего в отдельности).

24. Белгiленген тәртiппен денсаулық сақтау ұйымы растаған кәсiптiк сырқаттану және улану жағдайлары да еңбекке жарамдылығын жоғалту болғанына немесе болмағанына қарамастан Н-1 нысаны бойынша ресiмделедi.
25. Н-1 нысанындағы актiнi еңбектi қорғау қызметi мен ұйым бөлiмшесiнiң басшылары, сондай-ақ ұйым қызметкерлерiнiң өкiлдерi толтырып қол қояды, оны жұмыс берушi бекiтедi және ұйымның мөрiмен куәландырады. Кәсiби ауру (улану) жағдайларында Н-1 нысанындағы актiге Мемсанэпидқызмет органының немесе Кәсiби патология орталығының өкiлдерi қол қояды. Егер жұмыс берушi жеке тұлға болса онда Н-1 нысанындағы актiнi жұмыс берушi толтырады және қолын қояды және нотариалды куәландырады.
26. Әрбiр жазатайым оқиғаны тексеру аяқталғаннан кейiн, жұмыс берушi үш күннен кешiктiрмей зардап шегушiге немесе оның сенiмдi өкiлiне Ереженiң 23 және 24-тармақтарында аталған актiнi беруге мiндеттi. Бұдан басқа, Н-1 нысанындағы актiнiң бiр данасы жұмыс берушiде қалады, ал басқасы еңбек меминспекторына жiберiледi.
Кәсiби ауру және улану жағдайында Н-1 нысанындағы актiнiң көшiрмесi, сондай-ақ Мемсанэпидқызмет органына берiледi.
27. Тексерудiң нәтижесiмен келiспеген немесе Н-1 нысанындағы актi уақытылы ресiмделмеген жағдайда зардап шегушi, ұйым қызметкерлерiнiң өкiлi немесе өзге мүдделi адам жұмыс берушiге жазбаша өтiнiш беруге құқылы, ол он күн мерзiмде өтiнiштi қарауға және iстiң мәнi бойынша шешiм қабылдауға мiндеттi.
Қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған жазатайым оқиғалар кезіндегі тексеру барысында жұмыс беруші, қызметкер және мемлекеттік еңбек инспекторы не төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспектор арасында тексеру, рәсімдеу және тіркеу мәселелері бойынша келіспеушіліктерді тиісті инспекцияның бағыныстылығына қарай бас мемлекеттік еңбек инспекторы немесе төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі бас мемлекеттік еңбек инспекторы қарайды не сот тәртібімен қаралады.
Қазақстан Республикасы бас мемлекеттiк еңбек инспекторының өндiрiспен байланысты немесе өндiрiспен байланыссыз болған жазатайым оқиғаларды тексеру және олардың жiктемесi мәселелерi жөнiндегi шешiмi қорытынды түрiнде ресiмделедi. <*>
ЕСКЕРТУ. 27-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.04. N 916  қаулысымен .
28. Ауыр немесе өлiммен аяқталған қызметкерлердiң топтық жазатайым оқиғалары мен топтық қатты кәсiби ауруларын (уланулар) тексеру арнаулы актiмен (3-қосымша) ресiмделедi.

24. Подтвержденные в установленном порядке организацией здравоохранения случаи профессионального заболевания и отравления оформляются также актом по форме Н-1 независимо от того, имеется или нет потеря трудоспособности.
25. Акт по форме Н-1 заполняется и подписывается руководителями службы охраны труда и подразделения организации, а также представителем работников организации, утверждается работодателем и заверяется печатью организации. В случаях профессионального заболевания (отравления) акт по форме Н-1 также подписывается представителями органа Госсанэпидслужбы или Центра профессиональной патологии. Если работодатель физическое лицо, то акт по форме Н-1 заполняется и подписывается работодателем и заверяется нотариально.
26. По окончании расследования каждого несчастного случая, работодатель не позднее трех дней обязан выдать пострадавшему или его доверенному лицу упомянутый в пунктах 23 и 24 Правил акт. Кроме того, один экземпляр акта по форме Н-1 остается у работодателя, а другой направляется госинспектору труда.
В случае профессионального заболевания и отравления копия акта по форме Н-1 передается также органу Госсанэпидслужбы.
27. В случае несогласия с результатом расследования или несвоевременного оформления акта по форме Н-1 пострадавший, представитель работников организации или иное заинтересованное лицо имеют право письменно обратиться к работодателю, который обязан в десятидневный срок рассмотреть его заявление и принять решение по существу.
Разногласия по вопросам расследования, оформления и регистрации несчастных случаев, возникшие в ходе расследования между работодателем, работником и государственным инспектором труда либо государственным инспектором по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, при случаях, происшедших на опасных промышленных объектах, рассматриваются в порядке подчиненности соответствующей инспекции главным государственным инспектором труда или главным государственным инспектором по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций территориального органа или Республики Казахстан либо в судебном порядке.
Решение главного государственного инспектора труда Республики Казахстан по вопросам расследования несчастных случаев и их классификации, как связанных с производством, так и не связанных с ним, оформляется в виде заключения. <*>
Сноска. В пункт 27 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 июля 2001 г. N 916  P010916_  .
28. Расследование несчастного случая с тяжелым или со смертельным исходом, группового несчастного случая и группового случая острого профессионального заболевания (отравления) работников оформляется специальным актом (приложение 3).

29. Жазатайым оқиға туралы Н-1 нысанындағы акт тексеру материалдарына сәйкес ресімделеді.
30. Жазатайым оқиғаны тексеру комиссиясының бір мүшесі комиссияның (көпшіліктің) қорытындыларымен келіспеген жағдайда, ол өзінің дәлелді ерекше пікірін тексеру материалдарына енгізу үшін жазбаша түрде беруі тиіс. Ол арнаулы тексеру актісіне "қараңыз, ерекше пікір" деген ескертпемен қолын қояды.
31. Егер мемлекеттік еңбек инспекторының пікірі комиссия мүшелері көпшілігінің пікірімен келіспесе, онда ол актіге "қорытындыны қара" деген ескертпемен қол қоюға міндетті. Ол өзінің дәлелді қорытындысын (4-қосымша) тексеру материалдарына енгізеді.
Қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған жазатайым оқиғалар кезінде төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспектор жазатайым оқиғаға ықпал еткен себептер жөніндегі өзінің келіспеушілігін арнайы тексеру материалдарына қоса берілетін техникалық қорытынды түрінде ресімдейді. <*>
ЕСКЕРТУ. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.07.04. N 916 қаулысымен.
32. Жазатайым оқиғаны арнайы тергеу материалдарында арнайы тексеру актісімен қатар, мыналар:
1) Н-1 нысанындағы акті;
2) зардап шегушінің еңбекті қорғау жөніндегі оқытудан және нұсқаулық беруден, сондай-ақ алдын ала және мерзімдік медициналық тексерулерден өткені туралы мәліметтер;
3) сауалнамалар хаттамалары (5-қосымша) және уақиға куәгерлерінің, сондай-ақ жұмыс берушінің еңбекті қорғау ережелері мен нормалары талаптарын сақтау үшін жауапты лауазымды адамдарының түсіндірмелері;
4) уақиға болған орынның жоспарлары, тәсімдері мен фотосуреттері;
5) қауіпсіздік талаптарын, өндірістегі салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етуге жауапты лауазымды адамдардың міндеттері мен жауапкершілігін реттемелейтін нұсқаулықтардан, ережелерден, бұйрықтардан және басқа актілерден үзінді көшірмелер және т.б.;
6) зардап шегуші денсаулығының зақымдалу сипаты мен ауырлығы (қайтыс болған себебі) туралы медициналық қорытынды;
7) лабораториялық және басқа зерттеулердің, эксперименттердің, сараптамалардың, талдаулардың және т.б. нәтижелері;
8) бар болса (бас) еңбек меминспекторының қорытындысы;
9) жұмыс берушіге келтірілген материалдық зиян туралы мәліметтер;
10) жұмыс берушiнiң зардап шегушiге (отбасының мүшелерiне) оның денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу және осы жағдайға жол берген кiнәлi лауазымды адамдарды жауапкершiлiкке тарту туралы бұйрығы;
11) қоса берiлетiн құжаттардың тiзбесi болуы тиiс.
33. Жұмыс беруші жазатайым оқиғаны арнайы тексеру актісінің материалдарын мемлекеттік еңбек инспекторына (2-қосымша), сондай-ақ қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған оқиғалар кезінде бір данасын төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспекторға тапсырады. <*>
Мемлекеттiк еңбек инспекторы тексеру аяқталғаннан кейiн жетi күндiк мерзiмде арнайы тексеру актiсiнiң материалдарын заңнамаға сәйкес шешiм қабылдауға және қабылданған шешiм туралы жiберген тарапқа хабарлауға тиiстi жергiлiктi iшкi iстер органдарына жiбередi.
Топтық жазатайым оқиғаны арнайы тексеру актісінің материалдары бір-бір данадан еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға және қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған оқиғалар кезінде төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі орталық атқарушы органға жіберіледі. <*>
ЕСКЕРТУ. 33-тармақтың 1,3 абзацтары жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.07.04. N 916  қаулысымен .

29. Акт по форме Н-1 о несчастном случае оформляется в соответствии с материалами расследования.
30. В случае, если один из членов комиссии по расследованию несчастного случая не согласен с выводами комиссии (большинства), он представляет в письменном виде свое мотивированное особое мнение для включения его в материал расследования. Акт специального расследования он подписывает с оговоркой "смотри особое мнение".
31. Если мнение госинспектора труда расходится с мнением большинства членов комиссии, то он обязан подписать акт с оговоркой "смотри заключение". Свое мотивированное заключение (приложение 4) он включает в материалы расследования.
Государственный инспектор по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций при несчастных случаях, происшедших на опасных промышленных объектах, при необходимости свое несогласие по причинам, способствовавшим несчастному случаю, оформляет в виде технического заключения, прилагаемого к материалам специального расследования. <*>
Сноска. В пункт 31 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 июля 2001 г. N 916  P010916_  .
32. Материалы специального расследования несчастного случая наряду с актом специального расследования должны содержать:
1) акт по форме Н-1;
2) сведения о прохождении пострадавшим обучения и инструктирования по охране труда, а также предварительных и периодических медосмотров;
3) протоколы опросов (приложение 5) и объяснения очевидцев происшествия, а также должностных лиц работодателя, ответственных за соблюдение требований правил и норм охраны труда;
4) планы, схемы и фотоснимки места происшествия;
5) выписки из инструкций, положений, приказов и других актов, регламентирующих требования безопасности, обязанности и ответственность должностных лиц за обеспечение здоровых и безопасных условий труда на производстве и т.д.;
6) медицинское заключение о характере и тяжести повреждения здоровья пострадавшего (причине смерти);
7) результаты лабораторных и других исследований, экспериментов, экспертизы, анализов и т.п.;
8) заключение госинспектора (главного) труда при его наличии;
9) сведения о материальном ущербе, причиненном работодателю;
10) приказ работодателя о возмещении пострадавшему (членам семьи) причиненного ущерба его здоровью и привлечении к ответственности должностных лиц, виновных за допущенный случай;
11) перечень прилагаемых документов.
33. Материалы акта специального расследования несчастного случая передаются работодателем председателю комиссии (2 экземпляра), а также один экземпляр государственному инспектору по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций при случаях, происшедших на опасных промышленных объектах.
Материалы акта специального расследования в семидневный срок по окончании расследования направляются государственным инспектором труда в местные органы внутренних дел, которые в соответствии с законодательством должны принять решение и сообщить о принятом решении направлявшей стороне.
По одному экземпляру материалов акта специального расследования группового несчастного случая направляется в уполномоченный государственный орган по труду и центральный исполнительный орган по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций при случаях, происшедших на опасных промышленных объектах. <*>
Сноска. В пункт 33 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 июля 2001 г. N 916  P010916_  .

34. Жазатайым оқиғаларды тексеру материалдары ұйымдарда қырық бес жыл бойы сақталады, ол таратылған жағдайда жазатайым оқиғаны тексеру материалдары мiндеттi түрде өзiнiң қызмет ететiн жерiндегi мемлекеттiк мұрағатқа өткiзiлуi тиiс.
35. Жұмыс берушi әрбiр жазатайым оқиғаның тексеру нәтижелерiн қарайды және қызметкерлерге хабарлайды.
Мұндай оқиғалардың алдын алу жөнiнде түпкiлiктi шаралар әзiрлеу мен қабылдау, зардап шегушiлерге (олардың отбасы мүшелерi мен басқа да мүдделi адамдарға) олардың денсаулығына келтiрілген зиянды өтеу жөнiнде заңнамада көзделген жеңiлдiктер мен өтемақыларды беру мәселелерiн объективтi шешу мақсатында тиiстi бұйрық шығарылады.
36. Арнайы тексеру жөнiндегi комиссия ұсынған iс-шаралардың орындалуы туралы жұмыс берушi еңбек меминспекторына, сондай-ақ қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған оқиғалар кезінде төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспекторға жазбаша хабарлайды. <*>
ЕСКЕРТУ. 36-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.07.04. N 916  қаулысымен .
4. Жазатайым оқиғалардың статистикасы және талдау
37. Н-1 нысанындағы актiмен ресiмделген әрбiр жазатайым оқиға жазатайым оқиғалар мен өндiрiстегi өзге де денсаулық жарақаттарын тiркеу журналына жазылады (6-қосымша) және өндiрiстегi уақытша еңбекке жарамсыздық пен жарақат алу туралы статистикалық есепке енгiзiледi, оған жұмыс берушi қолын қояды және белгiленген тәртiппен статистика органдарына ұсынады.
38. Жұмыс берушi Н-1 нысанындағы актiге сәйкес еңбек жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның аумақтық органына тиiстi мерзiм iшiнде ұйымда болған жазатайым оқиғалардың өсу қарқынының үдемелi қорытындысын белгiленген нысанға сәйкес мәлiметтер беруге мiндеттi.
39. Егер жазатайым оқиға салдарынан болған уақытша еңбекке жарамсыздық кезеңiнде зардап шегушi қайтыс болса, жұмыс берушi ол туралы еңбек меминспекторына хабарлауға және тиiстi кезеңдегi статистикалық есепке қажеттi өзгерiстер енгiзуге мiндеттi.
40. Жұмыс берушiлер жыл сайын жазатайым оқиғалардың себептерiне жан-жақты талдаулар жүргiзуге, қажеттi шаралар қабылдауға және оның нәтижелерi туралы қызметкерлерге хабарлауға мiндеттi.
41. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар өндiрiстiк жарақаттану себептерiн талдайды, жазатайым оқиғалардың алдын алу жөнiндегi жұмыс тәжiрибесiн зерттейдi және қорытындылайды, осы негiзде тиiстi ұсынымдар әзiрлейдi және оларды жұмыс берушiлерге, қызметкерлер мен олардың өкiлдерiне дүркiн-дүркiн хабар бередi.

34. Материалы расследования несчастного случая подлежат хранению в организации в течение сорока пяти лет, в случае ее ликвидации материалы расследования несчастного случая в обязательном порядке должны быть переданы в государственный архив по месту ее деятельности.
35. Результаты расследования каждого несчастного случая рассматриваются работодателем и доводятся до сведения работников.
В целях выработки и принятия исчерпывающих мер по предупреждению подобных происшествий, объективного решения вопросов предоставления пострадавшим (членам их семей и другим заинтересованным лицам) предусмотренных законодательством льгот и компенсаций по возмещению ущерба, причиненного их здоровью, издается соответствующий приказ.
36. О выполнении мероприятий, предложенных комиссией по специальному расследованию, работодатель письменно сообщает госинспектору труда, а также государственному инспектору по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций при случаях, происшедших на опасных промышленных объектах. <*>
Сноска. В пункт 36 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 июля 2001 г. N 916  P010916_  .
4. Статистика и анализ несчастных случаев
37. Каждый оформленный актом по форме Н-1 несчастный случай заносится в журнал регистрации несчастных случаев и иных повреждений здоровья на производстве (приложение 6) и включается в статистический отчет о временной нетрудоспособности и травматизме на производстве, который подписывается работодателем и представляется в установленном порядке в органы статистики.
38. Работодатель согласно актам по форме Н-1 обязан передавать в территориальные органы центрального уполномоченного органа по труду, в соответствии с установленной формой, сведения о несчастных случаях, происшедших в организации с нарастающим итогом за соответствующий период.
39. Если в период временной нетрудоспособности вследствие несчастного случая наступила смерть пострадавшего, работодатель обязан сообщить об этом госинспектору труда и внести необходимые изменения в статистический отчет за соответствующий период.
40. Работодатели обязаны ежегодно проводить всесторонний анализ причин несчастных случаев, принимать необходимые меры и информировать работников о его результатах.
41. Центральные и местные исполнительные органы анализируют причины производственного травматизма, изучают и обобщают опыт работы по профилактике несчастных случаев, вырабатывают на этой основе соответствующие рекомендации и периодически доводят их до сведения работодателей, работников и их представителей.

42. Аймақтар және республика бойынша жазатайым оқиғалар туралы статистикалық мәлiметтер жыл сайын жариялануға жатады.
5. Қызметкерлердiң жұмысқа баратын немесе жұмыстан келетiн жолында ұшыраған жазатайым оқиғаларды тексеру және есепке алудың тәртiбi
43. Жұмысқа баратын және жұмыстан келетiн жол бойында екi сағат iшiнде болған, кемiнде бiр күн еңбекке жарамдылығынан айрылуға душар еткен жазатайым оқиғалар тексеруге жатады. Бұл ретте қызметкердiң еңбекке жарамдылығын жоғалтуы өндiрiске байланыссыз болып саналады.
44. Жазатайым оқиғаны тексерудi жұмыс берушiнiң өкiмiмен құрылған, құрамында жұмыс берушiнiң, қызметкерлердiң және кәсiподақтың өкiлдерi бар комиссия жазатайым оқиға фактiсi туралы хабар алған сәттен бастап үш тәулiк iшiнде жүзеге асырады.
45. Тексеру нәтижесi бойынша Н-2 нысанындағы жұмысқа баратын немесе жұмыстан келетiн жолда ұшыраған жазатайым оқиғаларды зерттеп тексеру актiсi төрт данада (7-қосымша) жасалады, оған тексеру жүргiзген комиссия мүшелерi қол қояды, жұмыс берушi бекiтедi және мөрмен куәландырады.
Н-2 нысанындағы актiнiң бiр данасы еңбекке жарамсыздық парағымен, екiншiсi - тексеру материалымен бiрге еңбектi қорғау қызметiнде сақталады, үшiншiсi - зардап шегушiнiң қолына берiледi, төртiншiсi - қызметкерлердiң өкiлдерiне жiберiледi. Н-2 нысанындағы акт арнайы журналда тiркеледi және бес жыл сақталады.
6. Қорытынды ережелер
46. Қызметкерлердiң өндiрiстегi жазатайым оқиғалар мен денсаулығына өзге де зақым келушiлiктердің, (бұдан әрi - жазатайым оқиғалар) ақиқатты, толық, әдiл және уақытылы тексерiлуi, есепке алынуы мен тiркелуi үшiн зардап шегушілермен еңбек қатынасында тұратын (тұрған) жұмыс берушi жауап бередi.
47. Жазатайым оқиғалардың дұрыс, уақтылы тексерілуін және есепке алынуын, сондай-ақ осы жағдайлардың пайда болу себептерін жою жөніндегі іс-шаралардың орындалуын бақылауды, бұрмалаушылықтар анықталған жағдайларда, анықталған бұрмалаушылықтарды жою туралы меншік нысанына қарамастан, барлық ұйымдар орындауы үшін міндетті нұсқамалар беретін мемлекеттік еңбек инспекторлары, сондай-ақ төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспекторлар өз құзыреті шеңберінде азаматтардың шағымдарын, өтініштерін, арыздарын тексеру және ұйымдарды зерттеу арқылы жүзеге асырады.
Мемлекеттік еңбек инспекторларының немесе төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың әрекеттеріне заңнамада белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін. Шағым жасау берілген нұсқамалардың орындалуын тоқтатпайды. <*>
ЕСКЕРТУ. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.07.04. N 916  қаулысымен .

42. Статистические сведения о несчастных случаях по регионам и по республике подлежат ежегодному опубликованию.
5. Порядок расследования и учета несчастных случаев,
происшедших с работниками в пути следования
на работу или с работы
43. Расследованию подлежат несчастные случаи, вызвавшие утрату трудоспособности не менее одного дня, происшедшие в течение двух часов по пути следования на работу и с работы. При этом утрата трудоспособности работников считается не связанной с производством.
44. Расследование несчастного случая осуществляется комиссией, создаваемой распоряжением работодателя, в состав которой входят представители работодателя, работников и профсоюза, в течение трех суток с момента получения сообщения о факте несчастного случая.
45. По результатам расследования составляется акт расследования несчастного случая, происшедшего в пути следования на работу или с работы, по форме Н-2 в четырех экземплярах (приложение 7), который подписывается членами комиссии, проводившими расследование, утверждается работодателем и заверяется печатью.
Один экземпляр акта по форме Н-2 хранится вместе с листком нетрудоспособности, второй - с материалом расследования в службе охраны труда, третий - выдается на руки пострадавшему, четвертый - направляется представителям работников. Акт по форме Н-2 регистрируется в специальном журнале и хранится пять лет.
6. Заключительные положения
46. Ответственность за полное, объективное и своевременное расследование, оформление и регистрацию несчастных случаев и иных повреждений здоровья работников на производстве (далее - несчастных случаев), несет работодатель, с которым пострадавшие состоят (состояли) в трудовых отношениях.
47. Контроль за правильным, своевременным расследованием и учетом несчастных случаев, а также выполнением мероприятий по устранению причин, вызвавших эти случаи, осуществляют государственные инспекторы труда, а также государственные инспекторы по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций в пределах их компетенции посредством проверок жалоб, заявлений, обращений граждан и обследований организаций, которые в случаях выявления нарушений выдают предписания об устранении выявленных нарушений, обязательные для исполнения всеми организациями, независимо от форм собственности.
Действия государственных инспекторов труда или государственных инспекторов по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством. Обжалование не приостанавливает исполнение выданных предписаний. <*>
Сноска. Пункт 47 - в редакции постановления Правительства РК от 4 июля 2001 г. N 916  P010916_  .

48. Комиссияның еңбек меминспекторының қатысуынсыз жүргiзген тексеру актiсi материалдарында осы Ереже талаптарын немесе еңбек заңнамасын бұзушылық анықталған немесе жазатайым оқиғаны жасыру фактiсi анықталған жағдайда, еңбек меминспекторы қосымша тексеру тағайындауға немесе тиiсiнше қорытынды әзiрлеуге құқылы.
49. Зардап шегушi, оның сенiмдi өкiлi немесе өзге де мүдделi адам жазатайым оқиғаны тексерудiң барлық материалдарымен танысуға және қажеттi көшiрмелердi жүзеге асыруға құқығы бар. Олардың жазатайым оқиғаны тексеру, ресімдеу немесе тіркеу мәселелері бойынша келіспеген жағдайда, бағыныстылық ретіне қарай еңбек жөніндегі аумақтық уәкілетті мемлекеттік органға немесе сотқа шағым беруге құқылы.
1-қосымша
Қызметкерлердің еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиғасы немесе денсаулығының өзге де зақымдануы жөніндегі
Хабарлама
1. Жазатайым оқиға ____________________________________ болды
(жылы, айы, күні, уақыты)
2. Ұйымның атауы, оның орналасқан жері және оқиға орны ______
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Зардап шегушінің (лердің) Т.А.Ә. кәсібі лауазымы нәтижесі
1) ________________________  _____________  ______________
2) ________________________  _____________  ______________
___________________________  _____________  ______________
___________________________  _____________  ______________
___________________________  _____________  ______________
4. Жазатайым оқиғаның мән-жайын қысқаша баяндау:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Тексеруді ұйымдастыру жөнінде қабылданған шаралар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Хабарлама жасалған күн ___________________________________
7. Хабарлаған _______________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
8. Қабылдаған _______________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
2-қосымша
Н-1 нысаны
Бекiтемiн:
Жұмыс беруші _________   __________
(қолы)     (Т.Ә.А.)
200__ ж. "__"_________
Мөрдiң орны
Қызметкерлердің еңбек қызметiмен байланысты жазатайым оқиғасы немесе денсаулығының өзге де зақымдануы жөнiндегі
N АКТ
Кодтар
1. Ұйымның толық атауы
("Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы Заңының 9-бабының 1-тармағы):
тiркеу нөмiрi _______________________________________________
___________________________________________________________ "____"

48. В случае обнаружения в материалах акта расследования, проведенного комиссией без участия госинспектора труда, нарушений требований настоящих Правил или трудового законодательства, или в случае выявления факта сокрытия несчастного случая госинспектор труда вправе назначить дополнительное расследование или подготовить соответствующее заключение.
49. Пострадавший, его доверенное лицо или иное заинтересованное лицо имеют право на ознакомление со всеми материалами расследования несчастного случая и осуществление необходимых выписок. В случае своего несогласия по вопросам расследования, оформления или регистрации несчастного случая они имеют право на обжалование посредством обращения в территориальный уполномоченный государственный орган по труду в порядке их подчиненности или в суд.
Приложение 1
Сообщение
о несчастном случае или ином повреждении здоровья
работников, связанных с трудовой деятельностью
1. Несчастный случай произошел ______________________________________
(время, число, месяц, год)
2. Название организации, ее местонахождение и место происшествия
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Ф.И.О. пострадавшего (ших)         профессия  должность  исход
1)_____________________          _____________ _____________________
2)_____________________          _____________ _____________________
4. Краткое описание обстоятельства несчастного случая:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
5. Принятые меры по организации расследования ______________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
6. Дата сообщения __________________________________________________
7. Передал   _______________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
8. Принял   ________________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
Приложение 2
Утверждаю:                                        Форма Н-1
Работодатель ________ ________
(подпись) (ф.И.О.)
"___"_____________ 200 __ г.
Место печати
АКТ N
о несчастном случае или ином повреждении здоровья
работников, связанных с трудовой деятельностью
Коды
1. Полное наименование организации (п.1 ст. 9 Закона "О труде в
Республике Казахстан"):
регистрационный номер ______________________________________ "____"

1) ұйымның мекен-жайы:
облысы, ауданы ______________________________________________
қаласы, көшесi, үйдiң N ______________________________ "____"
2) меншiк нысаны __________________________________________ "____"
(мемлекеттiк, жеке және т.б.)
3) жазатайым оқиға болған жер _____________________________
__________________________________________________________________
(цехты, учаскенi, жолды, сондай-ақ жабдықты немесе машинаны көрсету)
4) жазатайым оқиғаға әкеп соққан оқиғаның түрi ___________________
______________________________________________________ "____"
2. Зардап шегушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты _______________
__________________________________________________________________
3. Жынысы: еркек, әйел (астын сызу)                         "____"
4. Жасы (толық жасының жылдарын көрсету) __________________ "____"
5. Кәсiбi, лауазымы _______________________________________ "____"
6. Жұмыс істеп жүргенде жазатайым оқиғаға (кәсiби сырқат) душар болған кездегi осы кәсiбiндегi еңбек стажы
___________________________________________ "____"
7. Нұсқаулық беру және бiлiм тексерудi өткiзу күнi:
1) кiрiспе ___________________________________________
2) бастапқы (қайталама) ______________________________
3) бiлiмiн тексеру ___________________________________
8. Медициналық тексеруден өткен күндерi:
1) алдын ала _________________________________________
2) кезеңдiк __________________________________________
9. Жазатайым оқиғаның (кәсiби сырқаттың, уланудың) болған күнi мен уақыты ______________________________"_____" "_____" "______"
(жылы, айы, күнi, уақыты)
10. Болған оқиғаның түрi _________________________________ "____"
11. Жұмыстың басталуынан бастап толық сағат саны _________ "____"
12. Жазатайым оқиғаның (кәсiби сырқаттың, уланудың) мән-жайы _____
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
13. Себептерi:
1) ________________________________________________________ "____"
2) ________________________________________________________ "____"
(арнайы тексеру актiсiне сәйкес)
14. Жазатайым оқиғаның куәгерлерi _______________________________
__________________________________________________________________
(Т.А Ә., лауазымы)
15. Зардап шегушiнiң жазатайым оқиға кезiндегi хал-жайы
__________________________________________________________________
(медициналық-сот сараптамасы қорытындысына сәйкес)

1) адрес организации: область, район _____________________________
город, улица, N дома _____________________________________"____"
2) форма собственности  __________________________________________
(государственная, частная и др.)
3) место, где произошел несчастный случай _________________________
________________________________________________________________________
(указать цех, участок, дорогу, а также оборудование или машину)
4) вид происшествия, приведшего к несчастному случаю ______________
___________________________________________________________________"____"
2. Фамилия, имя, отчество пострадавшего ___________________________
________________________________________________________________________
3. Пол: мужской, женский (подчеркнуть)                        "____"
4. Возраст (указать число полных лет) ________________________"____"
5. Профессия, должность ______________________________________"____"
6. Стаж работы по данной профессии, при выполнении которой произошел
несчастный случай (профзаболевание)________________________________"____"
7. Даты проведения инструктажа и проверки знаний:
1) вводный ________________________________________________________
2) первичный (повторный)___________________________________________
3) проверка знаний   _______________________________________________
8. Даты прохождения медицинских осмотров:
1)          предварительного
_____________________________________
2)          периодического
_____________________________________
9. Время и дата несчастного случая (профзаболевания, отравления)
____________________________________________________"___""___""___""___"
(время, число, месяц, год)
10. Вид происшествия _________________________________________"___"
11. Количество полных часов от начала работы _________________"___"
12. Обстоятельства несчастного случая (профзаболевания, отравления)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
13. Причины:
1) ___________________________________________________________"___"
2) ___________________________________________________________"___"
(в соответствии с актом специального расследования)
14. Очевидцы несчастного случая ___________________________________
________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
15. Физическое состояние пострадавшего в момент несчастного
случая _________________________________________________________________
(согласно заключению судебно-медицинской экспертизы)

16. Жазатайым оқиғаның нәтижесi және диагнозы
__________________________________________________________________
(айығып кеттi, мүгедектiк, қайтыс болды)
__________________________________________________________________
(негiзгi және соңғы диагнозды көрсету)
17. Жазатайым оқиғаның себептерiн жою жөнiндегi iс-шаралары
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(негiзгi 2-3 iс-шараны орындау мерзiмдерiмен қоса көрсету)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
18. Еңбек және еңбектi қорғау туралы заңнамаларды бұзуға жол берген адамдар __________________________________________________________
__________________________________________________________________
(әр Т.А Ә. соңынан өздерi бұзған заңнамалық, нормативтiк құқықтық
__________________________________________________________________
кесiмдердiң баптарын, параграфтарын, тармақтарын көрсету)
19. Жұмыс берушi кiнәсiнiң дәрежесi _____________________________
20. Қызметкер кінәсінің дәрежесі    _____________________________
Актіні жасағандар:
Ұйымның бас техникалық жетекшісі немесе еңбекті қорғау қызметінің маманы _______________________________________________
(қолы, Т.А.Ә., лауазымы)
Кәсіподақтың, еңбек ұжымының немесе зардап шегушінің уәкілетті адамы _________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә., лауазымы)
Жұмыстардың жетекшісі _____________________________________
(қолы, Т.А.Ә., лауазымы)
Мына адамдардың қатысуымен:
Мемсанэпидқызмет өкілі ____________________________________
(қолы, Т.А.Ә., лауазымы)
Кәсіптік патология орталығының өкілі ______________________
(қолы, Т.А.Ә., лауазымы)
__________________________________________________________________
Н-1 нысанындағы актiнi толтыруға түсiндiрмелер
Акт республикалық және арнайы әзiрленген жiктемелерге, жалпы қабылданған (белгiленген) терминдерге сәйкес толтырылатын мәтiн және кодтар бөлiктерiнен тұрады (8-қосымша). Кодтауды жұмыс берушi жүргiзедi.
1-тармақ. ШСМТ 1  бойынша кодталады.
1-тармақтың 1) тармақшасы. Аумағы ӘАОБЖ бойынша кодталады.
1-тармақтың 4) тармақшасы. Жазатайым оқиғаға әкеп соққан оқиғаның түрi қоса берілiп отырған жiктемеге сәйкес толтырылады және кодталады.
3-тармақ. Жынысы кодталады: 1-еркек; 2-әйел.
4-тармақ. Жазатайым оқиғаға душар болған сәтiндегi зардап шегушiнiң толық жасының саны көрсетiледi және кодталады. Мысалы: 35 жас 3 ай - "35".
5-тармақ. Кәсiбi (лауазымы) КҚТРЖС бойынша кодталады.
6-тармақ. Оқиға болған кездегi жұмысындағы еңбек стажының толық саны.
Мысалы: 15 жыл 8 ай - "15".

16. Исход несчастного случая и диагноз ____________________________
(выздоровел, инвалидность, умер)
________________________________________________________________________
(указать основной и окончательный диагноз)
17. Мероприятия по устранению причин несчастного случая
________________________________________________________________________
(указать основные 2-3 мероприятия, со сроком исполнения)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
18. Лица, допустившие нарушения законодательства о труде и об охране
труда __________________________________________________________________
(за каждой фамилией указать статьи, параграфы, пункты
________________________________________________________________________
законодательных, нормативных правовых актов, нарушенных ими)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
19. Степень вины работодателя _______ 20. Степень вины работника _______
Акт составлен:
Главным техническим руководителем организации или специалистом
службы охраны труда _____________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., должность)
Уполномоченным лицом профсоюза, трудового коллектива или
пострадавшего ___________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., должность)
Руководителем работ _____________________________________________________
(подпись, Ф.И.О. руководителя подразделения)
При участии:
Представителя Госсанэпидслужбы __________________________________________
(подпись, Ф.И.О., должность)
Представителя Центра профессиональной патологии _________________________
(подпись, Ф.И.О., должность)
Пояснения к заполнению акта формы Н-1
Акт состоит из текстовой и кодовой частей, которые заполняются в соответствии с общепринятыми (установленными) терминами, республиканскими и специально разработанными классификаторами (приложение 8). Кодирование проводит работодатель.
Пункт 1. Кодируется по ГРХС *.
____________________________
Примечание. * Расшифровка аббревиатуры дается в приложении 8.
Подпункт 1) пункта 1. Территория кодируется по СОАТО.
Подпункт 4) пункта 1. Указывается и кодируется вид происшествия, приведшего к несчастному случаю, несчастного случая в соответствии с прилагаемым классификатором.
Пункт 3. Пол кодируется: 1 - мужчина; 2 - женщина.
Пункт 4. Указывается и кодируется число полных лет, исполнившихся пострадавшему на момент происшедшего с ним несчастного случая. Например: 35 лет 3 месяца - "35".
Пункт 5. Профессия (должность) кодируется по ОКПДТР.
Пункт 6. Указывается число полных лет стажа работы, при выполнении которой произошел случай. Например: 15 лет 8 месяцев - "15".

Егер стажы бiр жылдан кем болса, мәтiндiк бөлiгiнде айлардың (күндердiң) саны көрсетiледi, ал 00 болып кодталады. Мысалы: 9 ай 2 күн - "00".
9-тармақ. Жылы соңғы екi санмен, ал айы, күнi мен уақыты олардың реттiк сандарымен кодталады.
Мысалы, 2000 ж., 22 маусым 45 минут 11 сағат - "00" "22" "06" "11".
10-тармақ: Қоса берiлiп отырған "Жазатайым оқиғаға жеткiзген оқиғаның түрi" жiктемесiне сәйкес кодталады.
11-тармақ. Зардап шегушiнiң жұмысы (ауысымның) басталуынан жазатайым оқиға болған кезге дейiнгi толық сағаттар саны көрсетiледi және кодталады.
13-тармақ. Қоса берiлiп отырған жiктемесiне сәйкес жазатайым оқиғаның екi себебiне дейiн (жазатайым оқиғаның себептерi) - негiзгi (бiрiншi болып кодталады) және жанамасы көрсетiледi және кодталады.
14-тармақ. Жазатайым оқиғаның тiкелей куәгерлерiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiледi.
15-тармақ. Зардап шегушінің нақты жай-күйі, яғни алкогольді немесе есірткі масаң күйде болуы көрсетіледі.
16-тармақ. Денсаулық сақтау ұйымының түпкілікті қорытындысы негізінде толтырылады.
18-тармақ. Іс-әрекеті немесе іс-әрекетсіздігі жазатайым оқиғаға негізгі немесе жанама себеп болған адамдар (13-тармаққа сәйкес), еңбек туралы заңнаманың және еңбекті қорғау жөніндегі ережелердің бұзылуына жол берген адамдар көрсетіледі.
19 және 20-тармақтар. Жұмыс беруші мен қызметкер кінәсінің дәрежесін комиссия пайызбен белгілейді.
__________________________
1 Қысқартудың ашылуы 8-қосымшада берiлген
3-қосымша
Қызметкер (лермен) 200 __ ж. "____"_________ ______ сағ. болған жазатайым оқиғаны арнайы тексерудің
АКТІСІ
_____________________________________________________________
(Ұйымның атауы (ҚР "Еңбек туралы" Заңының 9-бабының 1-тармағы)
және зардап шегушінің (лердің) Т.А.Ә.)
Төрағасы __________________________________________________
(Т.А.Ә., істеп жүрген лауазымы)
және комиссия мүшелері __________________________________________
(Т.А.Ә., істеп жүрген лауазымы)
_________________________________________________________________
құрамында, бұйрықпен ____________________________________________
(Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органының
атауы немесе ҚР Үкіметінің шешімі)
тағайындалған комиссия 200 __ ж. "___"_________ бастап "___" _____
дейінгі кезеңде осы жазатайым оқиғаны арнайы тексеруді жүргізіп, осы актіні жасады.
1. Зардап шегуші (лер) туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
Тегі,    !Туған !Кәсібі, ! Кәсібі ! Нұсқамалардың !Зардап
аты,     !жылы  !лауазымы! бойынша! күндері:      !шегушінің
әкесінің !      !        ! еңбек  ! кіріспе,      !қамқорлығындағы
аты     !      !        ! стажы  ! қайталама,    ! отбасы
!      !        !        ! білімін       ! мүшелері
!      !        !        ! тексеру       ! туралы
!      !        !        !               ! мәліметтер
___________________________________________________________________

Если стаж меньше года, то в текстовой части указывается число месяцев (дней), а кодируется 00. Например: 9 месяцев 2 дня - "00".
Пункт 9. Время, число и месяц кодируются их порядковыми номерами, год двумя последними цифрами.
Например, 11 часов 45 минут, 22 июня 2000 г. - "11" "22" "06" "00".
Пункт 10. Кодируется в соответствии с прилагаемым классификатором "Вид происшествия, приведшего к несчастному случаю".
Пункт 11. Указывается и кодируется количество целых часов с начала работы (смены) пострадавшего до момента, когда произошел несчастный случай.
Пункт 13. Указываются и кодируются до двух причин несчастного случая в соответствии с прилагаемым классификатором (причины несчастного случая) - основная (кодируется первой) и сопутствующая.
Пункт 14. Указываются фамилии, имена, отчества непосредственных очевидцев несчастного случая.
Пункт 15. Указать физическое состояние пострадавшего, т.е. был ли он в состоянии алкогольного или наркотического опьянения.
Пункт 16. Заполняется на основании окончательного заключения организаций здравоохранения.
Пункт 18. Указываются лица, допустившие нарушения законодательства о труде и правил по охране труда, действия или бездействие которых стали основной или сопутствующей причиной несчастного случая (в соответствии с пунктом 13).
Пункты 19 и 20. Степень вины работодателя и работника определяется комиссией, в процентах.
Приложение 3
Акт
специального расследования несчастного случая, происшедшего
"____" _______ 200__г. в ___ч. мин. с работником (ами)
__________________________________________________________________________
(наименование организации (п.1 ст.9 Закона "О труде в РК"),
Ф.И.О. пострадавшего (их)
Комиссия, назначенная _______________________________________________
(название уполномоченного государственного
__________________________________________________________________________
органа по труду или решения Правительства РК)
в составе председателя ___________________________________________________
(Ф.И.О., занимаемая должность)
и членов комиссии: _______________________________________________________
(Ф.И.О., занимаемая должность)
произвела в период с "____" по "____" _____________ 200 ___г.
специальное расследование данного несчастного случая и составила
настоящий акт.
1. Сведения о пострадавшем (их):
__________________________________________________________________________
Фамилия,   !  Год   !Профессия,!  Стаж   !   Даты      ! Сведения о
имя,      !рождения!должность !работы по!инструктажей:! членах семьи,
отчество   !        !          !профессии!  вводный,   ! находящихся на
!        !          !         ! повторный,  ! иждивении
!        !          !         ! проверки    ! пострадавшего
!        !          !         !  знаний     !
___________________________________________________________________________

2. Кәсіпорынның, учаскенің, жұмыс орнының сипаттамасы
Жазатайым оқиға болған өндірістік объектіні, орынды қысқаша сипаттап, зардап шегушіге қандай қауіпті және зиянды өндірістік факторлар әсер етуі мүмкін екендігін көрсету керек.
Егер жазатайым оқиға объектідегі аварияның салдарынан болса, актіге мыналар қосымша енгізіледі:
өндірістік объектілер мен көтерме құрылыстардың сипаттамасы - объектінің атауы мен үлгісі, оның негізгі өлшемдерi, зауыттағы нөмiрi, жасап шығарушы зауыт, жасалған және орнатылған жылы, соңғы куәландырылған және тексерiлген күнi, сондай-ақ тағайындалған куәландыру мерзiмi;
аварияның санаты мен сипаты туралы деректер;
өнiмнiң ысырабы (заттай түрде және теңгемен) туралы, авария келтiрген залал туралы деректер (теңгемен).
3. Жазатайым оқиғаның мән-жайлары
Жазатайым оқиға алдында болған жағдай, еңбек процесi қалай жүргiзiлiп жатты, бұл процеске кiм басшылық жасағанын, зардап шегушiнiң (лердiң) және жазатайым оқиғаға байланысты басқа да адамдардың iс-әрекетiн сипаттау, оқиғаларды ретiмен көрсету қажет.
Жарақаттанудың себепкерi болған қауiптi (зиянды) өндiрiстiк факторды, машинаны, құралды немесе жабдықты атау.
4. Жазатайым оқиғаның себептерi
Жазатайым оқиғаның негiзгi техникалық және ұйымдастыру себептерiн атап көрсету қажет, еңбек туралы заңнаманың, қызметтiк нұсқаулықтардың, еңбектi қорғау жөнiндегi ережелердiң, жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi нормалардың және нұсқаулықтардың нақты қандай талаптары сақталмағанын көрсету (тиiстi баптарға, параграфтарға, тармақтарға сiлтеме жасау), сондай-ақ қандай мемлекеттiк стандарттардың бұзылғанын, қандай қауiптi және зиянды өндiрiстiк факторлар белгiленген нормалар мен деңгейлерден асып кеткенiн көрсету керек.
5. Жазатайым оқиғалардың себептерiн жою жөнiндегi комиссия ұсынған iс-шаралар
Жазатайым оқиғалардың себептерiн жою бойынша iс-шаралар жазатайым оқиғалардың себептерiн жою жөнiндегi шаралар мен осындай оқиға қайталануының алдын алудан тұрады.
Олар қоса берiлiп отырған нысан бойынша кесте түрiнде берілуi мүмкiн:
___________________________________________________________________
Іс-шаралар     !  Орындалу мерзімі     !        Орындаушы
___________________________________________________________________
6. Жазатайым оқиғаның өндiрiспен байланысы туралы және еңбек заңнамасының бұзылуына жол берген адамдар туралы комиссияның қорытындысы
Бұл бөлiмде комиссияның қорытындылары тiркеледi:
1) осы жазатайым оқиғаның өндiрiспен байланысы туралы және Н-1 нысаны бойынша актiнi жасау қажеттiлiгi туралы;
2) жазатайым оқиға себептерiн ескере отырып, зардап шегушi қызметкер мен жұмыс берушi кiнәсiнiң дәрежесi туралы;

2. Характеристика предприятия, участка, места работы
Следует дать краткую характеристику производственного объекта, места, где произошел несчастный случай, указать, какие опасные и вредные производственные факторы могли воздействовать на пострадавшего.
Если несчастный случай произошел в результате аварии на объекте, в акт включаются дополнительно:
характеристика производственных объектов и подъемных сооружений - наименование и тип объекта, его основные параметры, заводской номер, завод-изготовитель, год изготовления и установки, даты последнего освидетельствования и обследования, а также назначенный срок освидетельствования;
данные о категории и характере аварии;
данные о потерях продукции (в натуральном выражении и в тенге), об убытке, причиненном аварией (в тенге).
3. Обстоятельства несчастного случая
Необходимо указать, что предшествовало несчастному случаю, как протекал процесс труда, кто руководил этим процессом, описать действия пострадавшего (их) и других лиц, связанных с несчастным случаем, изложить последовательность событий.
Назвать опасный (вредный) производственный фактор, машину, инструмент или оборудование, явившиеся причиной травмы.
4. Причины несчастного случая
Следует указать основные технические и организационные причины несчастного случая, изложить, какие конкретно требования законодательства о труде, должностных инструкций, правил по охране труда, норм и инструкций по безопасному ведению работ нарушены (дать ссылку на соответствующие статьи, параграфы, пункты), а также нарушения государственных стандартов, указать, какие опасные и вредные производственные факторы превышали допустимые нормы и уровни.
5. Мероприятия по устранению причин
несчастного случая, предложенные комиссией
Мероприятия по устранению причин несчастных случаев должны состоять из мер по устранению причин несчастного случая и предупреждения повторного возникновения подобного происшествия.
Они могут быть изложены в виде таблицы по прилагаемой форме:
___________________________________________________________________________
Мероприятия         !  Срок исполнения    !   Исполнитель
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
6. Выводы комиссии о связи несчастного случая
с производством и о лицах, допустивших нарушения
трудового законодательства
В этом разделе фиксируются выводы комиссии:
1) о связи данного несчастного случая с производством и о необходимости составления акта по форме Н-1;
2) о степени вины пострадавшего работника и работодателя, исходя из причин несчастного случая;

3) iс-әрекеттерi немесе iс-әрекетсiздiгi жазатайым оқиғаға әкеп соққан жауапты адамдар сақтамаған және белгiленген тәртiппен бекiтiлген заңи және нормативтiк құқықтық кесiмдердiң баптарын, параграфтарын, тармақтарын көрсете отырып, олардың Т.А.Ә., лауазымы, кәсiптерi;
4) комиссия мүшелерiнiң қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес, олардың әлеуметтiк қорғалуға заңды құқықтары түсiндiрiлген, зардап шегушiлермен немесе олардың отбасы мүшелерiмен кездескендiгi туралы мәлiметтер.
Арнайы тексеру актiсiнiң қорытынды бөлiгiнде қоса берiлiп отырған материалдардың тiзбесi берiледi.
Комиссия төрағасы _________________________________________
(қолы, Т.А Ә., күнi)
Комиссия мүшелерi _________________________________________
(қолы, Т.А.Ә., күнi)
4-қосымша
Мемлекеттiк еңбек инспекторының (арнайы тексеру жөнiндегi комиссия төрағасының) қорытындысы
___________________________________________________________________
(зардап шегушiлердiң тегi, аты, әкесiнiң аты)
___________________________________________________________________
(лауазымы немесе кәсiбi, кәсiпорынның, жоғары тұрған
___________________________________________________________________
шаруашылық органның, министрлiктiң атауы)
"___" _________ сағ.   мин.   болған жазатайым оқиға бойынша
___________________________________________________________________
Комиссия және өзiм 20___  ж. "___"_________________ бастап жүргiзiлген арнайы тексеру материалдары негiзiнде ...... тұжырымға келдiм.
Бұдан әрi мемлекеттiк еңбек инспекторы (арнайы тексеру жөнiндегi комиссияның төрағасы) арнайы тексерудi жүргiзген комиссияның қандай қорытындысымен келiспейтiндiгiне негiздеме келтiруi қажет. Өзiнiң қорытындысында ол:
комиссия сұрау салмаған немесе өздерiнiң алғашқы айғақтамаларын өзгертудi шешкен жазатайым оқиға куәгерлерiнен қосымша алынған түсiндiрмелерiне;
зардап шегушi алған зақымдардың сипаты, оның қайтыс болу себептерi туралы медициналық қорытындыға;
жазатайым оқиғаға әкеп соққан жағдайдың қалыптасуына әкеп соққан еңбектi қорғау жөнiндегi талаптары сақталмаған нормативтiк құжаттарға;
басқа да сараптау комиссияларының қорытындысына;
осы жазатайым оқиғаға қатысы бар өзге де құжаттарға сiлтеме жасауы тиiс.
Негiзделгеннен кейiн, мемлекеттiк еңбек инспекторы (арнайы тексеру жөнiндегi комиссияның төрағасы) осы жазатайым оқиғаға қатысты қосымша мәлiметтер (құжаттар) ескерiлмей баяндалды деп санаған, арнайы тексеру актiсiнiң, сол бөлiмiн (бөлiмдерiн) тұжырымдауы тиiс.
Қорытынды тиiстi орындарға жiберiледi.
Мемлекеттiк еңбек инспекторының (арнайы тексеру жөнiндегi комиссия төрағасының) қорытындысын жасау Н-1 нысаны бойынша актiнi қайта жасау жөнiндегi жұмыс берушiге қойылатын талапқа қатысты болған жағдайларда, қорытынды осы актiнiң мазмұнын жазатайым оқиғаны қосымша тексеруде анықталған мәлiметтерге сәйкес келтiру туралы талаппен аяқталуы тиiс.
5-қосымша
20 __ жылғы "___" ________ "___" сағ. "___" мин. __________________________________________________________________
(ұйым объект. атауы)   (зардап шегушінің Т.А.Ә. және мамандығы)
болған жазатайым оқиға куәгерлерін және соған қатысы бар адамдарға сұрау салудың
Хаттамасы
Тегі _____________ Аты ____________ Әкесінің аты ___________
Туған жылы ________________________ Білімі _________________
Лауазымы _________________________ Еңбек стажы _____________
(осы кәсібі бойынша)
Үйінің мекен-жайы __________________________________________
Сұрақ: _____________________________________________________
Жауап: _____________________________________________________
Сұрау 200 __ жылғы "___"________ жүргізілді
(Меминспектор немесе           Комиссия мүшелерінің немесе
ұйым мөрінің орны)             сұрау салу жүргізген адамның
(дардың) Т.А.Ә., қолы

3) Ф.И.О., должность, профессия лиц, ответственных за действия или бездействие, которые привели к несчастному случаю, с указанием статей, параграфов, пунктов законодательных и нормативных правовых актов, утвержденных в установленном порядке и не соблюденных ими;
4) сведения о встречах членов комиссии с пострадавшими или членами их семей, которым разъяснены их законные права на социальную защиту в соответствии с действующим законодательством.
В заключительной части акта специального расследования дается перечень прилагаемых материалов.
Председатель комиссии _____________________________________
(подпись, Ф.И.О., дата)
Члены комиссии ____________________________________________
(подпись, Ф.И.О., дата)
Приложение 4
Заключение
Государственного инспектора труда (председателя комиссии
по специальному расследованию)
__________________________________________________________________________
по несчастному случаю, происшедшему "____"____________ в ____ ч.____ мин.
с ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество пострадавших)
________________________________________________________________________
(должность или профессия, название предприятия,
________________________________________________________________________
вышестоящего хозяйственного органа, министерства)
На основании материалов специального расследования, проведенного
комиссией с "____"__________ 20___ г. и мною лично, прихожу к выводу,
что...
Далее государственному инспектору труда (председателю комиссии по специальному расследованию) необходимо дать обоснование, с какими выводами комиссии, проводившей специальное расследование, он не может согласиться. В своих выводах он должен делать ссылки на:
дополнительно полученные объяснения очевидцев несчастного случая, которых комиссия либо не опросила, либо которые решили изменить свои первоначальные показания;
медицинское заключение о характере повреждения, полученного пострадавшим, причинах его смерти;
нормативные документы по охране труда, требования которых не были соблюдены, что привело к созданию условий, приведших к несчастному случаю;
заключение других экспертных комиссий;
иные документы, имеющие отношение к данному несчастному случаю.
После обоснования государственный инспектор труда (председатель комиссии по специальному расследованию) должен сформулировать тот раздел (разделы) акта специального расследования, который, как он считает, изложен без учета имеющихся дополнительных сведений (документов), относящихся к данному несчастному случаю.
Заключение направляется в соответствующие инстанции.
В тех случаях, когда заключение госинспектора труда (председателя комиссии по специальному расследованию) касается требования к работодателю о пересоставлении акта по форме Н-1, заключение должно заканчиваться требованием о приведении содержания этого акта в соответствие с данными, установленными дополнительным расследованием несчастного случая.
Приложение 5
Протокол
опроса очевидцев несчастного случая и лиц, причастных к нему,
происшедшего "___" _______ 200___ года в "___" час. "___" мин.
в ______________________________________________________________
(наименование объекта организации)
с ______________________________________________________________
(Ф.И.О. и специальность пострадавшего)
Фамилия _____________ Имя ____________   Отчество ________________
Год рождения ______________________ Образование __________________
Должность _________________________ Стаж работы __________________
(по данной профессии)
Домашний адрес ___________________________________________________
Вопрос: __________________________________________________________
Ответ:  __________________________________________________________
Опрос проведен "____" ________ 200__ года.
(Место штампа
госинспектора или организации)        Ф.И.О., подписи членов комиссии
или лица, проводивших(его) опрос.

1. _____________________________
2. _____________________________
3. _____________________________
6-қосымша
Қызметкерлердің еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиғаларын және денсаулығының өзге де зақымдалуын тіркеу
Журналы
____________________________________________________________________
N!Ж/О !Зардап !Еңбек !Кәсібі,! Ж/О, ! Ж/О,  ! Ж/О,  !Қабыл.!Жасал.!
р!бол.!шегуші.!стажы !лауа.  !болған! мән-  !салдар.!данған!ған   !
/!ған !нің    !      !зымы   !жері  !жайлары!лары   !шара. !күні  !
р!күні!Т.А.Ә. !      !       !      !мен се.!       !лар   !және  !
!    !       !      !       !      !бептер.!       !      !Н-1   !
!    !       !      !       !      !інің   !       !      !нөмірі!
!    !       !      !       !      !қысқаша!       !      !      !
!    !       !      !       !      !сипат. !       !      !      !
!    !       !      !       !      !тамасы !       !      !      !
____________________________________________________________________
1!  2 !   3   !   4  !   5   !   6  !   7   !   8   !   9  !  10  11
____________________________________________________________________
11-Ескерту
7-қосымша
Бекiтемiн
Жұмыс берушi _________________
(қолы, Т.А Ә.)
20___ ж. "___"________________
Мөр орны
Жұмысқа бару немесе жұмыстан қайту жолында болған (өндiрiспен байланысы жоқ) жазатайым оқиғаны тексерудiң
N___ АКТIСI
1. Тегi, аты, әкесiнiң аты _________________________________
2. Жұмыс орны (ұйымы) ______________________________________
3. Лауазымы, (кәсiбi) ______________________________________
4. Оқиға 20__ ж. _____ айының ______ күнiнiң ____ сағ. болды.
5. Жазатайым оқиғаның себептерi мен мән-жайлары:
(оқиға қай жерде болды, зардап шегушi жарақат алған сәтте
алкогольдi және есiрткi масаң күйде болған-болмағандығын, жазатайым
оқиға туралы кiм хабар бергенiн: полиция органдары, денсаулық
сақтау ұйымдары және басқасын көрсету).
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
6. Қандай денсаулық сақтау ұйымында (мекен-жайы) және қай
кезде алғашқы медициналық көмек көрсетiлдi (күнi және тәулiк
мезгiлi) _________________________________________________________
7. Зақымданудың сипаты _____________________________________
8. Жазатайым оқиғаны тексерудi кiм және қашан жүргiздi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
9. Осындай оқиғаларды болдырмау жөнiнде комиссияның ұсынған шаралары _________________________________________________________
Комиссия мүшелерiнiң қолы, Т.А.Ә.
Күнi 200__ ж. "___"______
8-қосымша
Жiктемелер
Жазатайым оқиғаға әкеп соққан оқиғаның түрi

1. ____________________________
2. ____________________________
3. ____________________________
Приложение 6
Журнал
регистрации несчастных случаев и иных повреждений
здоровья работников, связанных с трудовой деятельностью
___________________________________________________________________________
N !Дата! Ф.И.О. !Стаж  !Профессия!Место!Краткое!Послед-!Приня!Дата   !
п/п!н/с !пострад.!работы!должность! н/с !описа- !ствия  !тые  !состав.!
!    !        !      !         !     !ние    ! н/с   !меры !и номер!
!    !        !      !         !     !обстоя-!       !     ! Н-1   !
!    !        !      !         !     !тельств!       !     !       !
!    !        !      !         !     !и причи!       !     !       !
!    !        !      !         !     !ны н/с !       !     !       !
___________________________________________________________________________
1    2     3        4       5       6      7       8      9     10     11
___________________________________________________________________________
11 - Примечание
Приложение 7
Форма Н-2
Утверждаю
Работодатель ______________
(подпись, ф.и.о.)
"____"_________ 200__ г.
Место печати
Акт N ____
расследования несчастного случая, происшедшего
в пути следования на работу или с работы
(не связанного с производством)
1. Фамилия, имя, отчество ___________________________________________
2. Место работы (организация) _______________________________________
3. Должность (профессия) ____________________________________________
4. Случай произошел в ___ час ______ числа _________ месяца 200___ г.
5. Причины и обстоятельства несчастного случая:
(указать, где произошел случай, был ли пострадавший в момент
получения травмы в состоянии алкогольного и наркотического опьянения,
источник сообщения о несчастном случае: органы полиции, организации
здравоохранения и другие)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6. В какой организации здравоохранения (адрес) и когда была оказана
первая медицинская помощь (дата и время суток) ___________________________
7. Характер повреждения _____________________________________________
8. Когда и кем было проведено расследование несчастного случая
__________________________________________________________________________
9. Меры, предложенные комиссией, по недопущению подобных случаев
__________________________________________________________________________
Ф.И.О., подписи членов комиссии
Дата "____"_______ 200_г.
Приложение 8
Классификаторы
Вид происшествия, приведшего к несчастному случаю

1. Жол-көлiк оқиғасы, соның iшiнде:
1.1 кәсiпорын көлiгiнде жұмысқа бара жатқан немесе жұмыстан қайтып келе жатқан жолда
1.2 қоғамдық көлiкте
1.3 жеке көлiкте
2. Зардап шегушiнiң биiктен құлауы
3. Заттардың, материалдардың, жердiң және т.б. құлауы, қирауы, жапырылуы
4. Қозғалып жүрген, ұшып жүрген, айналып жүрген заттар мен бөлшектердiң әсерi
5. Электр тоғымен зақымдану
6. Шектен тыс температуралардың әсерi
7. Зиянды заттардың әсерi
8. Иондаушы сәулелердiң әсерi
9. Шамадан тыс жүктемеден қалжырау
10. Жүйке-психикалық қажу
11. Жануарлармен және жәндiктермен жанасу нәтижесiндегi зақымдану
12. Суға бату
13. Қасақана өлтiру
14. Дүлей зiлзала кезiндегi зақымдану
15. Аталғандардан басқа, салаға тән оқиғалардың түрлерi (көрсету)
16. Басқалары
Жазатайым оқиғаның себептерi
1. Жұмыс аймағындағы ауаның шамадан тыс тозаңдануы
2. Жұмыс аймағындағы ауаның шамадан тыс газдануы
3. Шудың жоғары деңгейi (өлшемдерi)
4. Жалпы және жергiлiктi тербелiс деңгейiнiң артуы (өлшемдерi)
5. Ультра дыбыстардың инфра дыбыстық тербелу деңгейiнiң артуы (өлшемдерi)
6. Жоғарылаған, төмендеген барометриялық қысым (жұмыс аймағындағы қысымның өлшемдерi және оның өзгеруi, ағзаға әсер ету уақыты)
7. Жоғарылаған, төмендеген ылғалдылық, ауаның қозғалысы (өлшемдерi)
8. Иондаушы сәулелерi деңгейiнiң артуы (өлшемдерi және сәулелендiру түрлерi)
9. Ультракүлгiн және инфрақызыл радиация деңгейiнiң артуы (өлшемдерi)
10. Жұқпалы ауру көздерiмен қарым-қатынас (аурудың атауы көрсетіледi)
11. Шамадан тыс жүктеменiң адам ағзасына әсерi (өлшемдерi, жұмыс ауыртпалығының дәрежесi)
12. Құрылғылық жетiспеушiлiктер, машиналардың, тетiктердiң, жабдықтардың, санитарлық-техникалық қондырғылардың жетiлдiрiлмеуi, жеткiлiксiз сенiмдiлiгi
13. Ақаулы машиналарды, тетiктердi, жабдықтарды, санитарлық-техникалық қондырғыларды пайдалану
14. Санитарлық-техникалық қондырғылардың болмауы
15. Технологиялық процестердiң жетiлдiрiлмеуi
16. Технологиялық процестердiң бұзылуы
17. Көлiк құралдарын пайдалану кезiндегi қауiпсiздiк талаптарының бұзылуы
18. Жол қозғалысы ережелерiнiң бұзылуы
19. Жұмыс жүргiзудiң қанағаттанғысыз ұйымдастырылуы
20. Жұмыс орындарын қанағаттанғысыз күйде ұстау мен ұйымдастырудағы кемшiлiктер
21. Ғимараттардың, құрылыстардың, аумақтардың қанағаттанғысыз техникалық жай-күйi
22. Еңбектiң қауiпсiз тәсiлдерiне оқытудағы кемшiлiктер
23. Жеке қорғану құралдарын қолданбау, оның iшiнде:
23.1 жеке қорғану құралдарының жетiлдiрiлмеуiнен
23.2 жеке қорғану құралдарының бұзылуынан
23.3 олармен қамтамасыз етiлмегендiктен

1.  Дорожно-транспортное происшествие, в том числе:
1.1 в пути на работу или с работы на транспорте предприятия
1.2 на общественном транспорте
1.3 на личном транспорте
2.  Падение пострадавшего с высоты
3.  Падение, обрушение, обвалы предметов, материалов, земли и т.д.
4.  Воздействие движущихся, разлетающихся, вращающихся предметов
и деталей
5.  Поражение электрическим током
6.  Воздействие экстремальных температур
7.  Воздействие вредных веществ
8.  Воздействие ионизирующих излучений
9.  Физические перегрузки
10. Нервно-психические нагрузки
11. Повреждение в результате контакта с животными и насекомыми
12. Утопления
13. Преднамеренное убийство
14. Повреждение при стихийных бедствиях
15. Виды происшествий, кроме перечисленных, характерных для отрасли
(указать)
16. Прочие
Причины несчастного случая
1.  Повышенная запыленность воздуха рабочей зоны
2.  Повышенная загазованность воздуха рабочей зоны
3.  Повышенный уровень шума (параметры)
4.  Повышенный уровень общей и локальной вибрации (параметры)
5.  Повышенный уровень инфразвуковых колебаний ультразвука
(параметры)
6.  Повышенное, пониженное барометрическое давление (параметры
давления в рабочей зоне и его изменения, время воздействия на организм)
7.  Повышенная, пониженная влажность, подвижность воздуха (параметры)
8.  Повышенный уровень ионизирующих излучений (параметры и виды
излучений)
9.  Повышенный уровень ультрафиолетовой, инфракрасной радиации
(параметры)
10. Контакт с источниками инфекционных заболеваний (указывается
наименование заболеваний)
11. Воздействие на организм человека физических перегрузок
(параметры, степень тяжести работы)
12. Конструктивные недостатки, несовершенство, недостаточная
надежность машин, механизмов, оборудования, санитарно-технических установок
13. Эксплуатация неисправных машин, механизмов, оборудования,
санитарно-технических установок
14. Отсутствие санитарно-технических установок
15. Несовершенство технологических процессов
16. Нарушение технологических процессов
17. Нарушение требований безопасности при эксплуатации транспортных
средств
18. Нарушение правил дорожного движения
19. Неудовлетворительная организация производства работ
20. Неудовлетворительное содержание и недостатки в организации
рабочих мест
21. Неудовлетворительное техническое состояние зданий, сооружений,
территорий
22. Недостатки в обучении безопасным приемам труда
23. Неприменение средств индивидуальной защиты, в том числе:
23.1 из-за несовершенства средств индивидуальной зашиты
23.2 из-за неисправности средств индивидуальной защиты
23-3 из-за необеспеченности ими

24. Ұжымдық қорғану құралдарын қолданбау, оның iшiнде:
24.1 механикалық факторлардың әсерiне қарсы
24.2 электр тоғынан зақымданудан
24.3 химиялық және биологиялық факторлардың әсерiнен
24.4 шектен тыс температуралардан
24.5 сәулелердiң деңгейi артуынан (иондаушы, инфрақызыл, лазерлiк және т.б.)
25. Еңбек және өндiрiс тәртiптерiн бұзу
26. Белгiленген еңбек режимiн бұзу
27. Жұмыс iстеушiнi мамандығынан тыс пайдалану
28. Авариялар
29. Зардап шегушiнiң өрескел абайсыздығы
30. Басқалары
Жазатайым оқиғаның нәтижесi
01 Зардап шегушi жеңiл жұмысқа ауыстырылды
02 Сауықты
03 I топтағы мүгедектiк белгiлендi
04 II топтағы мүгедектiк белгiлендi
05 III топтағы мүгедектiк белгiлендi
06 Қайтыс болды
Осы Ережеде қолданылатын кейбiр сөз тiркестерiн, терминдердi және белгiлердi ашып жазу
1. Денсаулықтың өзге зақымдануы - кәсiби сырқаттардың және уланудың, өлтiрудiң, ыстық өтудiң, күюдiң, үсудiң, найзағай түсуiнiң, жануарлар мен жәндiктермен жанасу нәтижесiнде зақымданудың барлық түрлерi және басқа да зақымданулар.
2. Кәсiби аурулар мен улану - қауiптi және зиянды өндiрiс факторлары мен заттардың әсер етуi нәтижесiнде туындаған қатты және созылмалы кәсiби аурулар мен уланулар.
3. ӨРЖЖЖТ - өндiрiс және ауыл шаруашылығы өнiмдерi республикалық жiктемесiнiң жоғары жiктемелiк топтамалары.
4. МЕСТ - Мемлекеттiк стандарт.
5. ШСМТ - Шаруашылық субъектілердiң мемлекеттiк тiзбесi.
6. КҚТРЖЖ - жұмысшылар кәсiптерiнiң, қызметшiлер лауазымдарының және тарифтiк разрядтардың жалпы жiктемесi.
7. ШРК - шектеулi рұқсат етiлетiн концентрациялар.
8. ШРД - шектеулi рұқсат етiлетiн деңгей.
9. ӨРЖ - Өндiрiс және ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң республикалық жiктемесi.
10. ӘАОБЖ - әкiмшiлiк-аумақтық органдарды белгілеу жүйесi.
11. МБОБЖ - мемлекеттiк және шаруашылық басқару органдарын белгiлеу жүйесi.
12. ЕҚСЖ - еңбек қауiпсiздiгi стандарттарының жүйесi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2001 жылғы 3 наурыздағы
N 326 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң күшiн жойған кейбiр шешiмдерiнiң тiзбесi
1. "Еңбекшiлердiң өндiрiсте денсаулығы зақымдануын және басқа жазатайым жағдайларды есепке алу мен зерттеп тексеру жөнiндегi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 15 желтоқсандағы N 1414  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1994 ж., N 47, 527-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 12 қазандағы N 1320  қаулысының  соңғы абзацы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1995 ж., N 32, 406-құжат).

24.  Неприменение средств коллективной зашиты, в том числе:
24.1 от воздействия механических факторов
24.2 от поражения электрическим током
24.3 от воздействия химических и биологических факторов
24.4 от экстремальных температур
24.5 от повышенных уровней излучений (ионизирующего, инфракрасного,
лазерного и т.п.)
25.  Нарушение трудовой и производственной дисциплины
26.  Нарушение установленного режима труда
27.  Использование работающего не по специальности
28.  Аварии
29.  Грубая неосторожность пострадавшего
30.  Прочие
Исход несчастного случая
01 Пострадавший переведен на легкую работу
02 Выздоровел
03 Установлена инвалидность I группы
04 Установлена инвалидность II группы
05 Установлена инвалидность III группы
06 Умер
Расшифровка некоторых словосочетаний, терминов и
обозначений, применяемых в настоящих Правилах
1. Иные повреждения здоровья - все виды профессиональных заболеваний и отравлений, убийства, тепловые удары, ожоги, обморожения, поражения молнией, повреждения в результате контакта с животными и насекомыми и другие повреждения.
2. Профессиональное заболевание и отравление - острое и хроническое профессиональное заболевание, отравление, возникшее в результате воздействия опасных и вредных производственных факторов и веществ.
3. ВКГРКП - высшие классификационные группировки республиканского классификатора промышленной и сельскохозяйственной продукции.
4. ГОСТ - Государственный стандарт.
5. ГРХС - Государственный регистр хозяйственных субъектов.
6. ОКПДТР - общий классификатор профессий рабочих, должностей служащих и тарифных разрядов.
7. ПДК - предельно допустимые концентрации.
8. ПДУ - предельно допустимый уровень.
9. РКП - Республиканский классификатор промышленной и сельскохозяйственной продукции.
10. СОАТО - система обозначений административно-территориальных органов.
11. СООГУ - система обозначений органов государственного и хозяйственного управления.
12. ССБТ - система стандартов безопасности труда.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 марта 2001 года N 326
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 декабря 1994 года N 1414  P941414_  "Об утверждении Положения о расследовании и учете несчастных случаев и иных повреждений здоровья трудящихся на производстве" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 47, ст. 527).
2. Последний абзац постановления Правительства Республики Казахстан от 12 октября 1995 года N 1320  P951320_  "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 32, ст. 406).

3. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 15 желтоқсандағы N 1414 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 23 қаңтардағы N 86  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 6, 28-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 15 желтоқсандағы N 1414 қаулысына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 6 тамыздағы N 964  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 33, 303-құжат).

3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 1996 года N 86  P960086_  "О внесении дополнения в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 декабря 1994 года N 1414" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 6, ст. 28).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 1996 года N 964   P960964_   "О внесении изменения и дополнения в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 декабря 1994 года N 1414" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 33, ст. 303).