Астықтың мемлекеттiк ресурстарымен және агенттiң өзiнiң қаржы-шаруашылық қызметiнде жасалатын операцияларды жеке есепке алу жөнiндегi бухгалтерлiк есептiң ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 5 наурыздағы N 330 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 680 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 680 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңының Z010143_ 5-бабының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Астықтың мемлекеттiк ресурстарымен және агенттiң өзiнiң қаржы-шаруашылық қызметiнде жасалатын операцияларды жеке есепке алу жөнiндегi бухгалтерлiк есептiң ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2001 жылғы 5 наурыздағы
N 330 қаулысымен
бекiтiлген
Астықтың мемлекеттiк ресурстарымен және агенттiң өзiнiң
қаржы-шаруашылық қызметiнде жасалатын операцияларды жеке
есепке алу жөнiндегi бухгалтерлiк есептiң
ЕРЕЖЕЛЕРI
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер астықтың мемлекеттiк ресурстарымен және астықтың мемлекеттiк ресурстарын басқару жөнiндегi операцияларды жүзеге асыратын агенттiң (бұдан әрi - агент) өзiнiң қаржы-шаруашылық қызметiнде жасалатын операцияларды жеке есепке алу жөнiндегi бухгалтерлiк есептi жүргiзудiң тәртiбiн белгiлейдi.
2. Агент бухгалтерлiк есептi (бұдан әрi - есеп) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бухгалтерлiк есеп жүргiзу туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 2732 Z952732_ заң күшi бар Жарлығына, V960248_ бухгалтерлiк есеп жүргiзудiң стандарттарына, Қазақстан Республикасының Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi ұлттық комиссиясының 1996 жылғы 18 қарашадағы N 6 қаулысымен бекiтiлген Субъектiлердiң қаржылық-шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есебiн жүргiзу есептерiнiң бас жоспарына (бұдан әрi - Бас жоспар) және осы Ережелерге сәйкес жүзеге асырады.
3. Агенттiң астықтың мемлекеттiк ресурстарын (бұдан әрi - мемлекеттiк ресурстар) басқару жөнiндегi операцияларының есебiн жүргiзу есеп тiркелiмдерiнiң екi жинағын жүргiзе отырып, өзiнiң қаржылық-шаруашылық қызметi бойынша операциялардан оқшау жүзеге асырылады.
4. Өзiнiң қаржылық-шаруашылық қызметi бойынша есептi агент бухгалтерлiк есептiң стандарттарына сәйкес жүзеге асырады.
Мемлекеттiк ресурстармен операциялар бойынша есеп жүргiзу бухгалтерлiк есептiң стандарттарына сәйкес төменде келтiрiлген талаптарды орындай отырып, жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил бухгалтерского учета по раздельному учету операций с государственными ресурсами зерна и собственной финансово-хозяйственной деятельностью агента
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2001 года № 330. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 680
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 680 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила бухгалтерского учета по раздельному учету операций с государственными ресурсами зерна и собственной финансово-хозяйственной деятельностью агента.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 марта 2001 года N 330
Правила
бухгалтерского учета по раздельному учету операций
с государственными ресурсами зерна и собственной
финансово-хозяйственной деятельностью агента
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок раздельного ведения бухгалтерского учета операций с государственными ресурсами зерна и собственной финансово-хозяйственной деятельностью агента, осуществляющего операции по управлению государственными ресурсами зерна (далее - агент).
2. Бухгалтерский учет (далее - учет) осуществляется агентом в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 26 декабря 1995 года N 2732 "О бухгалтерском учете", стандартами бухгалтерского учета, Генеральным планом счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности субъектов, утвержденным постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету от 18 ноября 1996 года N 6 (далее - Генеральный план) и настоящими Правилами.
3. Ведение учета операций агента по управлению государственными ресурсами зерна (далее - государственные ресурсы) осуществляется обособленно от операций по собственной финансово-хозяйственной деятельности с ведением двух комплектов регистров учета.
4. Учет собственной финансово-хозяйственной деятельности осуществляется агентом в соответствии со стандартами бухгалтерского учета.
Ведение учета операций с государственными ресурсами осуществляется в соответствии со стандартами бухгалтерского учета с соблюдением нижеприведенных требований.

5. Агент мемлекеттiк ресурстарды басқару жөнiндегi шаруашылық операцияларын қосарланған жазбаның негiзiнде есепте көрсетедi және Бас жоспардың есептерiне қосалқы шотты 1-қосымшаға сәйкес және 2-қосымшаны ескере отырып, пайдаланады.
6. Осы Ережелердi қолдану мақсаты үшiн мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) агенттiң негiзгi қызметi - өз қызметiнiң шегiнде астықтың мемлекеттiк ресурстарын қалыптастыру, жаңарту және сату жөнiндегi қызмет;
2) агенттiң негiзгi емес қызметi - астықтың мемлекеттiк ресурстарын басқарумен байланысты, заңдармен тыйым салынбаған агенттiң өзге қызметi;
3) арнайы шоттар - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Қазынашылық органдарында агентке ашылған және уәкiлеттi мемлекеттiк органның бақылауында болатын шоттар;
4) N 1 арнайы шот - мемлекеттiк ресурстардың астығын сатып алуға арналған бюджеттiң ақшасы түсетiн арнайы шот;
5) N 2 арнайы шот - мемлекеттiк ресурстардың сатылған астығы үшiн алынған ақша жинақталатын арнайы шот;
6) N 3 арнайы шот - азық-түлiктiк астықтың мемлекеттiк резервiн сақтауға арналған бюджеттiң ақшасы түсетiн арнайы шот;
7) астықтың мемлекеттiк ресурстарын басқару - уәкiлеттi мемлекеттiк органмен шарттың негiзiнде астықтың мемлекеттiк ресурстарын агенттiң қалыптастыруы (сатып алуы), сақтауы, жаңартуы, пайдалануы және сатуы.
7. Жылдық қаржылық есеп беру үшiн 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанға дейiнгi күнтiзбелiк жыл есеп беру кезеңi болып табылады. Жылдық қаржылық есеп беруге қосымша уәкiлеттi мемлекеттiк органға және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне тоқсандық есеп берiледi.
2. Кiрiстердiң есебi
8. Ұйымның негiзгi және негiзгi емес қызметiнен алынған кiрiстер оның астықтың мемлекеттiк ресурстарымен операциялардан алынған жиынтық кiрiсiн құрайды.
9. Агенттiң негiзгi қызметiнен алынатын кiрiс мемлекеттiк ресурстарды сатумен байланысты кiрiс болып табылады.
10. Агенттiң негiзгi емес қызметiнен алынатын кiрiске:
азық-түлiктiк астықтың резервiн сақтауға арнап республикалық бюджеттен бөлiнген субсидиялар;
берiлген тауарлық несиелер үшiн сыйақы;
банктердегi депозиттер бойынша сыйақы;
мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша сыйақы;
бағамдық айырмадан алынған кiрiстер;
өзге де кiрiстер жатады.
11. Кiрiстердiң есебi қосып есептеу әдiсiнiң негiзiнде мынадай шоттарда жүргiзiледi:
702 "Мемлекеттiк ресурстарды сатудан алынған кiрiс";
724 "Пайыздар түрiндегi кiрiстер";
725 "Бағамдық айырмадан алынған кiрiс";
726 "Республикалық бюджеттен субсидиялар";
727 "Негiзгi емес қызметтен алынған өзге кiрiстер".
Бұл ретте 702-шотқа мемлекеттiк ресурстардың түрлерi бойынша қосымша шоттар ашылады.

5. Агент отражает в учете хозяйственные операции по управлению государственными ресурсами на основе двойной записи и использует субсчета к счетам Генерального плана в соответствии с приложением 1 и с учетом приложения 2.
6. Для целей применения настоящих Правил используются следующие основные понятия:
1) основная деятельность агента - деятельность по формированию, освежению и реализации государственных ресурсов зерна в пределах своей компетенции;
2) неосновная деятельность агента - иная, не запрещенная законодательством деятельность агента, связанная с управлением государственными ресурсами зерна;
3) специальные счета - счета, открываемые агенту в органах Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и подконтрольные уполномоченному государственному органу;
4) специальный счет N 1 - специальный счет, на который поступают бюджетные деньги на закуп зерна государственных ресурсов;
5) специальный счет N 2 - специальный счет, на котором аккумулируются деньги за реализованное зерно государственных ресурсов;
6) специальный счет N 3 - специальный счет, на который поступают бюджетные деньги на хранение государственного резерва продовольственного зерна;
7) управление государственными ресурсами зерна - формирование (закуп), хранение, освежение, использование и реализация государственных ресурсов зерна агентом на основании договора с уполномоченным государственным органом.
7. Отчетным периодом для годовой финансовой отчетности является
календарный год, начиная с 1 января по 31 декабря. Дополнительно к годовой
финансовой отчетности уполномоченному государственному органу и
Министерству финансов Республики Казахстан представляется квартальная
отчетность.
2. Учет доходов
8. Доходы, полученные от основной и неосновной деятельности,
составляют совокупный доход от операций с государственными ресурсами зерна.
9. Доходом от основной деятельности агента является доход, связанный
с реализацией государственных ресурсов.
10. К доходам от неосновной деятельности агента относятся:
субсидии из республиканского бюджета на хранение резерва
продовольственного зерна;
вознаграждение по выданным товарным ссудам;
вознаграждение по депозитам в банках;
вознаграждение по государственным ценным бумагам;
доходы от курсовой разницы;
прочие доходы.
11. Доходы учитываются на основе метода начисления на следующих
счетах:
702 "Доход от реализации государственных ресурсов";
724 "Доходы в виде процентов";
725 "Доход от курсовой разницы";
726 "Субсидии из республиканского бюджета";
727 "Прочий доход от неосновной деятельности".
При этом к счету 702 открываются субсчета по видам государственных
ресурсов.

3. Шығыстардың есебi
12. Мемлекеттiк ресурстармен операциялар жөнiндегi шығыстар мыналардан тұрады:
сатылған астықтың өзiндiк құны;
сақтауға жұмсалған шығыстар;
сату бойынша шығыстар;
комиссиялық сыйақы бойынша шығыстар;
сатудың таза құнына дейiнгi тауарлық-материалдық қорларды есептен шығарудың шығыстары;
бағамдық айырма бойынша шығыстар;
табыс салығы бойынша шығыстар;
өзге де шығыстар;
дүлей зiлзалалар кезiндегi шығыстар.
13. Шығыстар мынадай жинақтамалы және талдамалы шоттарға қосып есептеу әдiсiнiң негiзiнде есептеледi:
802 "Сатылған мемлекеттiк ресурстардың өзiндiк құны";
811/1 "Мемлекеттiк ресурстарды сақтау бойынша шығыстар";
811/2 "Мемлекеттiк ресурстарды сату бойынша шығыстар";
821 "Комиссиялық сыйақы бойынша шығыстар";
844 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар";
845 "Негiзгi емес қызмет бойынша өзге де шығыстар"
851 "Табыс салығы бойынша шығыстар";
861 "Дүлей зiлзалалардан болған, өтемақы төленбейтiн залалдар";
862 "Дүлей зiлзалалардан болған кiрiстер (шығындар)".
Бұл ретте 802, 811/1, 811/2 және 821-шоттарға кейiнгi тәртiптiң
талдамалы шоттары (қосымша шоттар) астықтың мемлекеттiк ресурстарының түрлерi бойынша ашылады.
4. Тауарлық-материалдық қорлардың есебi
14. Тауар-материалдық қорлар:
азық-түлiктiк астықтың мемлекеттiк резервiнен,
жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстарынан,
тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстарынан,
астықтың мемлекеттiк сату ресурстарынан тұрады.
15. Мемлекеттiк ресурстар тауар ретiнде, "Мемлекеттiк ресурстар" 222-шотында мынадай қосымша шоттар ашылып есептеледi:
222/1 "Азық-түлiктiк астықтың мемлекеттiк резервi",
222/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстары",
222/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстары",
222/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстары".
16. Астықтың өзiндiк құнына сатып алуға, көлiк-дайындау шығыстарына және астықты сатып алу мен сақтау орнына жеткiзуге байланысты жұмсалған өзге де шығыстар енгiзiледi.
Сатып алынған астық өзiндiк құн бойынша есепке алынады.
17. Тауарлық-материалдық қорларды сатудың таза құны олардың өзiндiк құнынан төмен болған жағдайда, өзiндiк құнды тиiстi айырманың сомасына ішiнара есептен шығару жүргiзiледi. Осы операция 802 шотына тиiстi қосымша шоттардың дебетi және 222 шоттың тиiстi Қосымша шоттарының кредитi бойынша көрсетiледi.
Сатудың таза құны әдеттегi шаруашылық қызметiнiң барысындағы болжамды сату бағасынан оларды сатуды, жинақтау мен ұйымдастырудың шығындары шегерiлген сомаға тең.
18. Мемлекеттiк ресурстардың өзiндiк құнын бағалау ФИФО әдiсi бойынша жүргiзiледi. ФИФО әдiсiмен бағалау кезiнде алғашқы сатып алынған ресурстардың құны бiрiншi кезекте есептен шығарылады.

3. Учет расходов
12. Расходы по операциям с государственными ресурсами зерна состоят
из:
себестоимости реализованного зерна;
расходов на хранение;
расходов по реализации;
расходов по комиссионному вознаграждению;
списания стоимости товарно-материальных запасов до чистой
стоимости реализации;
расходов по курсовой разнице;
расходов по подоходному налогу;
прочих расходов;
расходов, понесенных при стихийных бедствиях.
13. Расходы учитываются на основе метода начисления на
следующих синтетических и аналитических счетах:
802 "Себестоимость реализованных государственных ресурсов";
811/1 "Расходы по хранению государственных ресурсов";
811/2 "Расходы по реализации государственных ресурсов";
821 "Расходы по комиссионному вознаграждению";
844 "Расходы по курсовой разнице";
845 "Прочие расходы по неосновной деятельности";
851 "Расходы по подоходному налогу";
861 "Некомпенсируемые убытки от стихийных бедствий";
862 "Доходы (убытки) от стихийных бедствий".
При этом к счетам 802, 811/1, 811/2 и 821 открываются аналитические
счета последующего порядка (субсчета) по видам государственных ресурсов
зерна.
4. Учет товарно-материальных запасов
14. Товарно-материальные запасы состоят из:
государственного резерва продовольственного зерна,
государственных ресурсов фуражного зерна,
государственных ресурсов семенного зерна,
государственных реализационных ресурсов зерна.
15. Государственные ресурсы учитываются в качестве товаров на счете
222 "Государственные ресурсы" с открытием следующих субсчетов:
222/1 "Государственный резерв продовольственного зерна",
222/2 "Государственные ресурсы фуражного зерна",
222/3 "Государственные ресурсы семенного зерна",
222/4 "Государственные реализационные ресурсы зерна".
16. Себестоимость зерна включает затраты на приобретение, транспортно-заготовительные расходы и прочие расходы, прямо связанные с приобретением и доставкой зерна к месту хранения.
Приобретенное зерно учитывается по себестоимости.
17. В случае, когда чистая стоимость реализации товарно-материальных запасов ниже, чем их себестоимость, производится частичное списание себестоимости на сумму соответствующей разницы. Данная операция отражается по дебету соответствующих субсчетов к счету 802 и кредиту соответствующих субсчетов к счету 222.
Чистая стоимость реализации равна предполагаемой продажной цене в ходе обычной хозяйственной деятельности минус издержки на комплектацию и организацию их продажи.
18. Оценка себестоимости государственных ресурсов производится по методу ФИФО. При оценке методом ФИФО в первую очередь списывается стоимость ресурсов, приобретенных первыми.

19. Сатылатын мемлекеттiк ресурстардың өзiндiк құны оған байланысты кiрiс танылған есептi кезеңдегi шығыс ретiнде танылады.
Өтеусiз негiзде (қайырымдылық көмек) астық босатылған жағдайда, өзiндiк құн астық қоры әкетiлген есептiк кезеңдегi шығыс ретiнде танылады.
Сатудың таза құнына дейiнгi кез келген есептен шығару сомасы және мемлекеттiк ресурстардың бүкiл ысырапты есептен шығару жүргiзiлген немесе шығын келген кезеңнiң бойындағы шығыс ретiнде танылады.
Сатудың таза құнын арттырудың нәтижесiнде мемлекеттiк ресурстарды сатудың таза құнына дейiн бұрын есептен шығарылған құнды қалпына келтiру сомасы арттыру жүргiзiлген есептi кезеңде сатылған мемлекеттiк ресурстардың өзiндiк құнын төмендету ретiнде танылады. Осы операция 802-шотқа тиiстi қосымша шоттардың дебетi және 222-шотқа тиiстi қосымша шоттардың кредитi бойынша қызыл сторно әдiсiмен көрсетiледi.
20. Азық-түлiктiк астықтың резервiн, жемдiк және тұқымдық астықтың ресурстарын астықтың сату ресурстары есебiнен толықтыру кезiнде 222/1, 222/2, 222/3-қосымша шоттардың дебетi және 222/4-қосымша шоттың кредитi бойынша жазба жазылады. Азық-түлiктiк астықтың резервiн, жемдiк және тұқымдық астықтың ресурстарын астықтың сату ресурстары есебiнен жаңарту кезiнде 222/1, 222/2, 222/3-қосымша шоттардың дебетi және 222/4-қосымша шоттың кредитi бойынша азық-түлiктiк резервке, жемдiк және тұқымдық ресурстарға түскен астық құнының сомасына жазба жазылады. Бұл ретте, сонымен бiр мезгiлде азық-түлiктiк астықтың резервiне, жемдiк және тұқымдық ресурстардан астықтың сату ресурстарына әкетiлетiн астықтың сомасына 222/4-қосымша шоттың дебетi және 222/1, 222/2, 222/3-қосымша шоттардың кредитi бойынша жазба жазылады.
21. Астықты сақтау бойынша қызметтер көрсетуге ақыны заттай нысанда төлегенде мынадай жазбалар жүргiзiледi:
"Алынатын шоттар" 301-шотқа қосымша шоттардың (мемлекеттiк ресурстардың түрлерi бойынша) дебетi және 702-шотқа тиiстi қосымша шоттардың кредитi бойынша - мемлекеттiк ресурстарды сақтау жөнiндегi шығыстарға жатқызылған сомаға;
301-шотқа тиiстi қосымша шоттардың дебетi және "Қосымша құн салығы" 633-шоттың кредитi бойынша - қосымша құн салығының сомасына;
802-шотқа қосымша шоттардың дебетi және тауар-материалдық қорлардың есебiн жүргiзудiң тиiстi қосымша шоттардың кредитi бойынша есептен шығарылатын тауарлық-материалдық қорлардың өзiндiк құнының сомасына;
"Мемлекеттiк ресурстарды сақтау бойынша есептеулер" 671/2-шоттың дебетi және 301-шотқа тиiстi қосымша шоттардың кредитi бойынша - мемлекеттiк ресурстарды сақтауды жүзеге асыратын ұйымдар берген шоттардың сомасына.

19. Себестоимость реализуемых государственных ресурсов признается как расход в том отчетном периоде, в котором признается связанный с ним доход.
В случае отпуска зерна на безвозмездной основе (гуманитарная помощь) себестоимость признается в качестве расхода в том отчетном периоде, в котором произошло выбытие запасов зерна.
Сумма любых списаний до чистой стоимости реализации и все потери государственных ресурсов признаются как расход в течение того отчетного периода, в котором произошло списание или был понесен убыток.
Сумма восстановления стоимости ранее списанных до чистой стоимости реализации государственных ресурсов в результате повышения чистой стоимости реализации признается как снижение себестоимости реализованных государственных ресурсов в том отчетном периоде, в котором происходит повышение. Данная операция отражается методом красного сторно по дебету соответствующих субсчетов к счету 802 и кредиту соответствующих субсчетов к счету 222.
20. При пополнении резерва продовольственного зерна, ресурсов фуражного и семенного зерна за счет реализационных ресурсов зерна производится запись по дебету субсчетов 222/1, 222/2, 222/3 и кредиту субсчета 222/4. При освежении резерва продовольственного зерна, ресурсов фуражного и семенного зерна за счет реализационных ресурсов зерна производится запись по дебету субсчетов 222/1, 222/2, 222/3 и кредиту субсчета 222/4 на сумму стоимости поступающего зерна в продовольственный резерв, фуражные и семенные ресурсы. При этом одновременно на сумму выбывающего зерна из резервов продовольственного зерна, фуражных и семенных ресурсов в реализационные ресурсы зерна производится запись по дебету субсчета 222/4 и кредиту субсчетов 222/1, 222/2, 222/3.
21. При оплате услуг по хранению зерна в натуральной форме производятся следующие записи:
по дебету субсчетов (по видам государственных ресурсов) к счету 301 "Счета к получению" и кредиту соответствующих субсчетов к счету 702 - на сумму, отнесенную на расходы по хранению государственных ресурсов;
по дебету соответствующих субсчетов к счету 301 и кредиту счета 633
"Налог на добавленную стоимость" - на сумму налога на добавленную
стоимость;
по дебету субсчетов к счету 802 и кредиту соответствующих субсчетов
учета товарно-материальных запасов - на сумму себестоимости выбывающих
товарно-материальных запасов;
по дебету счета 671/2 "Расчеты по хранению государственных ресурсов"
и кредиту соответствующих субсчетов к счету 301 - на сумму выставленных
организациями, осуществляющими хранение государственных ресурсов, счетов.

5. Ақшаның есебi
22. Ақша "Банктегi арнайы шоттардағы қолма-қол ақша" 423-шотында, мынадай қосымша шоттар ашылып, есепке алынады:
423/1 "N 1 арнайы шоттағы қолма-қол ақша";
423/2 "N 2 арнайы шоттағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақша";
423/3 "N 2 арнайы шоттағы шетелдiк валютадағы қолма-қол ақша";
423/4 "N 3 арнайы шоттағы қолма-қол ақша".
23. Аванстық төлемдер жүзеге асырылған кезде "Мемлекеттiк ресурстарды жеткiзуге берiлген аванстар" 351, "Жұмыстар орындауға және қызметтер көрсетуге берiлген аванстар" 352-шоттарға тиiстi қосымша шоттардың дебетi және 423-шотқа тиiстi қосымша шоттардың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
Сатылатын мемлекеттiк ресурстар үшiн аванстық төлемдер түскенде, 423/2, 423/3-қосымша шоттардың дебетi және "Мемлекеттiк ресурстарды жеткiзуге берiлген аванстар" 661-шотына тиiстi қосымша шоттардың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
24. Республикалық бюджеттiң шығыс бөлiгiнде астық сатып алу бойынша шығыстарды төлеуге арнап көзделген ақшаның түсуi 423/1-қосымша шоттарының дебетi және "Астық сатып алу бойынша бюджетпен есеп айырысу" 687/1-қосымша шоттарына мынадай реттегi талдамалы шоттардың кредитi бойынша көрсетiледi.
Республикалық бюджеттiң шығыс бөлiгiнде астықты сақтау бойынша шығыстарды төлеуге арнап көзделген ақшаның түсуi 423/4-қосымша шоттарының дебетi және "Республикалық бюджеттен субсидиялар бөлу" 726-шотының кредитi бойынша көрсетiледi.
Республикалық бюджетке ақшаны аударғанда 687/1, 687/3-қосымша шоттарының дебетi және 423/2-қосымша шотының кредитi бойынша жазба жазылады.
25. Уақытша бос ақшаны мемлекеттiк бағалы қағаздарға және банктердегi депозиттерге орналастыру мынадай шоттарда есепке алынады: 402 "Облигациялар", 403 "Басқа да қаржылық инвестициялар".
Ақшаны көрсетiлгендей орналастыру кезiнде 402 "Облигациялар" және 403 "Басқа да қаржылық инвестициялар" шоттарының дебетi және 423-шоттың қосымша шоттарының кредитi бойынша жазба жазылады.
26. Бағалы қағаздарға және банктердегi депозиттерге орналастырылған ақшаның есебiн агент "Қаржылық инвестициялардың есебi" 8-бухгалтерлiк есептiң стандартына сәйкес жүргiзедi.
6. Дебиторлық берешектiң есебi
27. Дебиторлық берешек мыналарға бөлiнедi:
сатылған мемлекеттiк ресурстар бойынша дебиторлық берешек;
тауарлық несие бойынша дебиторлық берешек;
өндiрiп алынатын қосылған құнға салынатын салық;
келешектегi кезеңдердiң шығыстары;
мемлекеттiк ресурстарды жеткiзуге берiлген аванстар;
жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берiлген аванстар;
банктердегi мемлекеттiк құнды қағаздар мен депозиттер бойынша пайыздар бойынша берешек;
өзге дебиторлық берешек.

5. Учет денег
22. Деньги учитываются на счете 423 "Наличность на специальных счетах
в банке" с открытием следующих субсчетов:
423/1 "Наличность на специальном счете N 1";
423/2 "Наличность на специальном счете N 2 в национальной валюте";
423/3 "Наличность на специальном счете N 2 в иностранной валюте";
423/4 "Наличность на специальном счете N 3".
23. При осуществлении авансовых платежей производится запись по дебету соответствующих субсчетов к счетам 351 "Авансы, выданные под поставку государственных ресурсов", 352 "Авансы, выданные под выполнение работ и оказание услуг" и кредиту соответствующих субсчетов к счету 423.
При поступлении авансовых платежей за реализуемые государственные ресурсы производится запись по дебету субсчетов 423/2, 423/3 и кредиту соответствующих субсчетов к счету 661 "Авансы, полученные под поставку государственных ресурсов".
24. Поступление денег, предусмотренных в расходной части республиканского бюджета на оплату расходов по закупу зерна, отражается по дебету субсчетов 423/1 и кредиту соответствующих аналитических счетов последующего порядка к субсчетам 687/1 "Расчеты с бюджетом по закупу зерна".
Поступление денег, предусмотренных в расходной части республиканского бюджета на оплату расходов по хранению государственного резерва продовольственного зерна, отражается по дебету субсчета 423/4 и кредиту счета 726 "Субсидии из республиканского бюджета".
При перечислении в республиканский бюджет денег производится запись
по дебету субсчетов 687/1, 687/3 и кредиту субсчета 423/2.
25. Размещение временно свободных денег в государственные ценные
бумаги и на депозиты в банках учитывается на следующих счетах: 402
"Облигации", 403 "Прочие финансовые инвестиции".
При указанном размещении денег производится запись по дебету счетов
402 "Облигации", 403 "Прочие финансовые инвестиции" и кредиту субсчетов к
счету 423.
26. Агент ведет учет денег, размещенных в ценные бумаги и депозиты в
банках, в соответствии со стандартом бухгалтерского учета 8 "Учет
финансовых инвестиций".
6. Учет дебиторской задолженности
27. Дебиторская задолженность подразделяется на:
дебиторскую задолженность по реализованным государственным ресурсам;
дебиторскую задолженность по товарным ссудам;
налог на добавленную стоимость к возмещению;
расходы будущих периодов;
авансы, выданные под поставку государственных ресурсов;
авансы, выданные под выполнение работ и оказание услуг;
задолженность по процентам по государственным ценным бумагам и
депозитам в банках;
прочую дебиторскую задолженность.

28. Дебиторлық берешек мынадай жинақтамалы және талдамалы шоттарда ескерiледi:
301 "Алынатын шоттар";
334/1 "Тауарлық несие бойынша берешек";
334/2 "Өзге берешек";
343 "Келешектегi кезеңдердiң шығыстары";
331 "Өндiрiп алынатын қосылған құнға салынатын салық";
332 "Есептелген пайыздар";
351 "Астық жеткiзiп беруге берiлген аванстар";
352 "Жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берiлген аванстар".
7. Мiндеттемелердiң есебi
29. Агенттiң мiндеттемелерi мыналарға бөлiнедi:
сатып алынған мемлекеттiк ресурстар бойынша жеткiзушiлер алдындағы мiндеттемелер;
мемлекеттiк ресурстарды сақтауды жүзеге асыратын ұйымдар алдындағы мiндеттемелер;
мемлекеттiк ресурстарды сатуға байланысты шығыстар бойынша мiндеттемелер;
астықтың мемлекеттiк азық-түлiк резервiн сатып алуға алынған қаражат бойынша республикалық бюджет алдындағы мiндеттемелер;
республикалық бюджетке аударуға жататын таза кiрiс бойынша республикалық бюджет алдындағы мiндеттемелер, комиссиялық сыйақы бойынша мiндеттемелер;
келешектегi кезеңдердiң кiрiстерi;
қосылған құнға салынатын салық бойынша бюджет алдындағы мiндеттемелер;
заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы бойынша бюджет алдындағы мiндеттемелер;
мемлекеттiк ресурстарды жеткiзуге алынған аванстар;
өзге кредиторлық берешек.
30. Мiндеттемелер мынадай жинақтамалы және талдамалы шоттарда ескерiледi:
671/1 "Мемлекеттiк ресурстарды жеткiзушiлермен есеп айырысу";
671/2 "Мемлекеттiк ресурстарды сақтау бойынша есеп айырысу";
671/3 "Мемлекеттiк ресурстарды сатуға байланысты қызметтер бойынша есеп айырысу";
687/1 "Мемлекеттiк ресурстарды сатып алу бойынша бюджетпен есеп айырысу";
687/2 "Комиссиялық сыйақы бойынша есеп айырысу";
687/3 "Таза кiрiстi бюджетке аудару бойынша мiндеттемелер";
611 "Келешектегi кезеңдердiң кiрiстерi";
631 "Төлемге салынатын ағымдағы табыс салығы";
633 "Қосылған құнға салынатын салық";
661 "Мемлекеттiк ресурстарды жеткiзуге алынған аванстар";
687/4 "Өзге кредиторлық берешек";
31. Мемлекеттiк ресурстарды қоймаларға кiрiске алған кезде мемлекеттiк ресурстардың түрлерi бойынша келесi реттiк шоттар аша отырып, 222-шотқа тиiстi қосалқы шоттардың дебетi және 671/1 "Мемлекеттiк ресурстарды жеткiзушiлермен есеп айырысу" қосалқы шотының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
Бiр мезгiлде, қосылған құнға салық сомасына 331 "Өтеуге арналған қосылған құнға салынатын салық" шотының дебетi және 671/1-қосалқы шотқа келесi реттiк талдамалы шоттардың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
Сатып алынатын мемлекеттiк ресурстар үшiн ақы төлеу 671/1-қосалқы шотқа келесi тәртiптегi талдамалы шоттардың дебетi және 423/1-қосалқы шоттың кредитi бойынша көрсетiледi.

28. Дебиторская задолженность учитывается на следующих
синтетических и аналитических счетах:
301 "Счета к получению";
334/1 "Задолженность по товарной ссуде";
334/2 "Прочая задолженность";
343 "Расходы будущих периодов";
331 "Налог на добавленную стоимость к возмещению";
332 "Начисленные проценты";
351 "Авансы, выданные под поставку зерна";
352 "Авансы, выданные под выполнение работ, оказание услуг".
7. Учет обязательств
29. Обязательства агента подразделяются на:
обязательства перед поставщиками по приобретенным государственным
ресурсам;
обязательства перед организациями, осуществляющими хранение
государственных ресурсов;
обязательства по расходам, связанным с реализацией государственных
ресурсов;
обязательства перед республиканским бюджетом по средствам,
полученным на закуп государственного продовольственного резерва
зерна;
обязательства перед республиканским бюджетом по чистому
доходу, подлежащему перечислению в республиканский бюджет;
обязательства по комиссионному вознаграждению;
доходы будущих периодов;
обязательства перед бюджетом по налогу на добавленную стоимость;
обязательства перед бюджетом по подоходному налогу с юридических лиц;
авансы, полученные под поставку государственных ресурсов;
прочую кредиторскую задолженность.
30. Обязательства учитываются на следующих синтетических и
аналитических счетах:
671/1 "Расчеты с поставщиками государственных ресурсов";
671/2 "Расчеты по хранению государственных ресурсов";
671/3 "Расчеты по услугам, связанным с реализацией государственных
ресурсов";
687/1 "Расчеты с бюджетом по закупу государственных ресурсов";
687/2 "Расчеты по комиссионному вознаграждению";
687/3 "Обязательства по перечислению в бюджет чистого дохода";
611 "Доходы будущих периодов";
631 "Текущий подоходный налог к выплате";
633 "Налог на добавленную стоимость";
661 "Авансы, полученные под поставку государственных ресурсов";
687/4 "Прочая кредиторская задолженность".
31. При оприходовании государственных ресурсов на склады производится запись по дебету соответствующих субсчетов к счету 222 и кредиту субсчета 671/1 "Расчеты с поставщиками государственных ресурсов" с открытием счетов последующего порядка по видам государственных ресурсов.
Одновременно на сумму налога на добавленную стоимость производится запись по дебету счета 331 "Налог на добавленную стоимость к возмещению" и кредиту аналитических счетов последующего порядка к субсчету 671/1.
Оплата за приобретаемые государственные ресурсы отражается по дебету аналитических счетов последующего порядка к субсчету 671/1 и кредиту субсчета 423/1.

32. Сақтау бойынша қызметтер көрсету шамасына қарай мемлекеттiк ресурстардың түрлерi бойынша келесi ретпен шоттар аша отырып, 811/1 "Мемлекеттiк ресурстарды сақтау жөнiндегi шығыстар" қосалқы шоттың дебетi және 671/2 "Мемлекеттiк ресурстарды сақтау жөнiндегi есеп айырысулар" қосалқы шотының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Бiр мезгiлде қосылған құнға салынатын салық сомасына 331-шоттың дебетi және 671/2-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
Сақтауды жүзеге асыратын ұйымдарға ақша аударған кезде 671/2 қосалқы шотқа келесi ретпен талдамалы шоттардың дебетi және 423/2, 423/4 қосалқы шоттардың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
33. Астық сатуға байланысты көлiктiк шығыстар сияқты және басқа шығыстарды жұмсағанда 811/2 "Мемлекеттiк ресурстарды сату жөнiндегi шығыстар" қосалқы шотының дебетi және 671/3 қосалқы шотының немесе 423/2 қосалқы шотының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Бiр мезгiлде қосылған құнға салынатын салық сомасына 331-шоттың дебетi және 671/3-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
34. Мемлекеттiк ресурстарды сатқан кезде 821 "Комиссиялық сыйақы бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебетi және 687/2 "Комиссиялық сыйақы бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiлетiн комиссиялық сыйақы бойынша шығыстар есептеледi. Бiр мезгiлде қосылған құнға салынатын салық сомасына 331-шоттың дебетi және 687/2-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
Комиссиялық сыйақы бойынша берешектi өтеуге ақша аудару 687/2-қосалқы шоттың дебетi және 423/2-қосалқы шоттың кредитi бойынша көрсетiледi.
35. Қосылған құнға салынатын салықты есептеу 633-шоттың дебетi және 331-шоттың кредитi бойынша көрсетiледi. Қосылған құнға салынатын салықты төлеу 633-шоттың дебетi және 423/2-шоттың кредитi бойынша көрсетiледi.
Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығын есептеу 851 "Табыс салығы бойынша шығыстар" шотының дебетi және 631 "Төлеуге арналған ағымдағы табыс салығы" шотының кредитi бойынша көрсетiледi. Табыс салығын төлеу 631-шоттың дебетi және 423/2-шоттың кредитi бойынша көрсетiледi.
8. Шетел валютасындағы операциялардың есебi
36. Мемлекеттiк ресурстармен байланысты шетел валютасындағы операциялардың есебiн агент 9 "Шетел валютасындағы операциялардың есебi" бухгалтерлiк есеп стандартына сәйкес жүргiзедi.
9. Қорытынды кiрiс (залал)
37. Қорытынды кiрiс не залал 571 "Қорытынды кiрiс (залал)" шотында көрсетiледi.
38. Есептi кезеңнiң соңында VIII "Шығыстар" бөлiмiнiң тиiстi шоттарында көрсетiлген шығыстар 571 "Қорытынды кiрiс (залал)" шотының дебетiне жатады. 571-шоттың кредитiне VII "Кiрiстер" бөлiмiнiң тиiстi шоттарында көрсетiлген кiрiстер жатады. 571 "Қорытынды кіріс (залал)" шоты бойынша дебеттiк және кредиттiк айналымдарды салыстыру 561 "Есептi жылдың бөлiнбеген кiрiсi (өтелмеген залалы)" шотына көшiрiлетiн таза кiрiстiң (залалдың) сомасын анықтайды.

32. По мере оказания услуг по хранению производится запись по дебету субсчета 811/1 "Расходы по хранению государственных ресурсов" и кредиту субсчета 671/2 "Расчеты по хранению государственных ресурсов" с открытием счетов последующего порядка по видам государственных ресурсов. Одновременно на сумму налога на добавленную стоимость производится запись по дебету счета 331 и кредиту субсчета 671/2.
При перечислении денег организациям, осуществляющим хранение, производится запись по дебету аналитических счетов последующего порядка к субсчету 671/2 и кредиту субсчетов 423/2, 423/4.
33. При осуществлении расходов, связанных с реализацией зерна, таких, как транспортные расходы и другие, производится запись по дебету субсчета 811/2 "Расходы по реализации государственных ресурсов" и кредиту субсчета 671/3 либо субсчета 423/2. Одновременно на сумму налога на добавленную стоимость производится запись по дебету счета 331 и кредиту субсчета 671/3.
34. При реализации государственных ресурсов начисляются расходы по комиссионному вознаграждению, которые отражаются по дебету счета 821 "Расходы по комиссионному вознаграждению" и кредиту субсчета 687/2 "Расчеты по комиссионному вознаграждению". Одновременно на сумму налога на добавленную стоимость производится запись по дебету счета 331 и кредиту субсчета 687/2.
Перечисление денег в погашение задолженности по комиссионному вознаграждению отражается по дебету субсчета 687/2 и кредиту субсчета 423/2.
35. Зачет налога на добавленную стоимость отражается по дебету счета
633 и кредиту счета 331. Уплата налога на добавленную стоимость отражается
по дебету счета 633 и кредиту счета 423/2.
Начисление подоходного налога с юридических лиц отражается по дебету
счета 851 "Расходы по подоходному налогу" и кредиту счета 631 "Текущий
подоходный налог к выплате". Уплата подоходного налога отражается по
дебету счета 631 и кредиту 423/2.
8. Учет операций в иностранной валюте
36. Агент ведет учет операций в иностранной валюте, связанных с
государственными ресурсами, в соответствии со стандартом бухгалтерского
учета 9 "Учет операций в иностранной валюте".
9. Итоговый доход (убыток)
37. Итоговый доход либо убыток отражается на счете 571 "Итоговый
доход (убыток)".
38. В конце отчетного периода расходы, отраженные на соответствующих счетах раздела VIII "Расходы" относятся в дебет счета 571 "Итоговый доход (убыток)". В кредит счета 571 относятся доходы, отраженные на соответствующих счетах раздела VII "Доходы". Сопоставление дебетового и кредитового оборотов по счету 571 "Итоговый доход (убыток)" определяет сумму чистого дохода (убытка), которая переносится на счет 561 "Нераспределенный доход (непокрытый убыток) отчетного года".

39. Таза кiрiс қалыптасқан кезде республикалық бюджетке аударылуға жататын сома 561-шоттың дебетi және 687/3 "Таза кiрiстi бюджетке аудару жөнiндегi мiндеттемелер" қосалқы шоттың кредитi бойынша көрсетiледi.
40. Астықтың мемлекеттiк ресурстарымен операциялар бойынша есептiлiк астықтың мемлекеттiк ресурстары бойынша есептi, астықтың мемлекеттiк ресурстары бойынша шаруашылық туралы есептi, астықтың мемлекеттiк ресурстарымен жасалатын операциялар бойынша ақша қозғалысы туралы есептi, астықтың мемлекеттiк ресурстарының қозғалысы туралы есептi, астықтың мемлекеттiк ресурстары бойынша дебиторлық берешек туралы мәлiметтердi, астықтың мемлекеттiк ресурстары бойынша кредиторлық берешек туралы мәлiметтердi (3, 4, 5, 6, 7, 8-қосымшалар) қамтиды.
41. Мемлекеттiк ресурстармен жасалатын операциялар жөнiндегi есептiлiктi агент мемлекеттiк уәкiлеттi органға және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне есептi тоқсаннан кейiнгi келесi айдың 15-не дейiнгi мерзiмде әр тоқсанның қорытындылары бойынша, сондай-ақ есептi жылдан кейiнгi келесi жылғы 30 наурызға дейiн есептi жылдың қорытындылары бойынша бередi.
Ережеге 1-қосымша
Астықтың мемлекеттiк ресурстарымен
жұмыс жөнiндегi талдамалы есеп
шоттарының тiзбесi
1. 222 "Астықтың мемлекеттiк ресурстары"
222/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервi"
222/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстары"
222/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстары"
222/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстары"
2. 301 "Алуға берiлетiн шоттар"
301/1 "Азық-түлiк астығының резервтерi бойынша алуға берiлетiн шоттар"
301/2 "Астықтың жемдiк ресурстары бойынша алуға берiлетiн шоттар"
301/3 "Астықтың тұқымдық ресурстары бойынша алуға берiлетiн шоттар"
301/4 "Астықты сату ресурстары бойынша алуға берiлетiн шоттар"
3. 331 "Өтелуге тиiс қосылған құнға салынатын салық"
4. 332 "Есептелген пайыздар"
5. 334 "Басқа дебиторлық берешек"
334/1 "Тауарлай несие бойынша берешек"
334/1/1 "Азық-түлiк астығы резервiнен несиесi бойынша берешек"
334/1/2 "Жемдiк астықтың ресурстарынан несиесi бойынша берешек"
334/1/3 "Тұқымдық астықтың ресурстарынан несиесi бойынша берешек"
334/1/4 "Астықтың сату ресурстарының несиесi бойынша берешек"
334/2 "Басқа дебиторлық берешек"
6. 343 "Болашақтағы кезеңдерге арналған шығыстар"
7. 351 "Мемлекеттік ресурстарды жеткiзу бойынша берiлген аванстар"
351/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiне астық жеткiзiп беруге берiлген аванстар"
351/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстарын жеткiзiп беруге берiлген аванстар"
351/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстарын жеткiзiп беруге берiлген аванстар"

39. При образовании чистого дохода сумма, подлежащая перечислению в республиканский бюджет, отражается по дебету счета 561 и кредиту субсчета 687/3 "Обязательства по перечислению в бюджет чистого дохода".
40. Отчетность по операциям с государственными ресурсами зерна включает в себя отчет по государственным ресурсам зерна, отчет о результатах хозяйственной деятельности по государственным ресурсам зерна, отчет о движении денег по операциям с государственными ресурсами зерна, отчет о движении государственных ресурсов зерна, сведения о дебиторской задолженности по государственным ресурсам зерна, сведения о кредиторской задолженности по государственным ресурсам зерна (приложения 3, 4, 5, 6, 7,
8).
41. Отчетность по операциям с государственными ресурсами
представляется агентом государственному уполномоченному органу и
Министерству финансов Республики Казахстан по итогам каждого квартала в
срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, а также по
итогам отчетного года в срок до 30 марта года, следующего за отчетным.
Приложение 1
к Правилам
Перечень счетов аналитического учета деятельности
с государственными ресурсами зерна
1.   222 "Государственные ресурсы зерна"
222/1 "Государственный резерв продовольственного зерна"
222/2 "Государственные ресурсы фуражного зерна"
222/3 "Государственные ресурсы семенного зерна"
222/4 "Государственные реализационные ресурсы зерна"
2.   301 "Счета к получению"
301/1 "Счета к получению по резервам продовольственного зерна"
301/2 "Счета к получению по фуражным ресурсам зерна"
301/3 "Счета к получению по семенным ресурсам зерна"
301/4 "Счета к получению по реализационным ресурсам зерна"
3.   331 "Налог на добавленную стоимость к возмещению"
4.   332 "Начисленные проценты"
5.   334 "Прочая дебиторская задолженность"
334/1 "Задолженность по товарной ссуде"
334/1/1 "Задолженность по ссуде из резерва продовольственного зерна"
334/1/2 "Задолженность по ссуде из ресурсов фуражного зерна"
334/1/3 "Задолженность по ссуде из ресурсов семенного зерна"
334/1/4 "Задолженность по ссуде из реализационных ресурсов зерна"
334/2 "Прочая дебиторская задолженность"
6.   343 "Расходы будущих периодов"
7.   351 "Авансы, выданные под поставку государственных ресурсов"
351/1 "Авансы, выданные под поставку зерна в государственный резерв
продовольственного зерна"
351/2 "Авансы, выданные под поставку государственных ресурсов
фуражного зерна"
351/3 "Авансы, выданные под поставку государственных ресурсов
семенного зерна"

351/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстарын жеткiзiп беруге берiлген аванстар"
8. 352 "Жұмыстарды орындау және қызмет көрсету үшiн берiлген аванстар"
9. 402 "Облигациялар"
10. 403 "Басқа қаржылық инвестициялар"
11. 423 "Банктердегi арнайы шоттардағы қолма-қол ақша"
423/1 "N 1 арнайы шоттағы қолма-қол ақша"
423/2 "N 2 арнайы шоттағы қолма-қол ақша"
423/3 "N 2 арнайы валюталық шоттағы қолма-қол ақша"
423/4 "N 3 арнайы шоттағы қолма-қол ақша"
12. 561 "Бөлiнбеген табыс (жабылмаған залал)"
13. 571 "Жиынтық табыс (залал)"
14. 611 "Алдағы кезеңдер табыстары"
15. 631 "Табыс салығы"
16. 633 "Қосылған құнға салынатын салық"
17. 661 "Мемлекеттiк ресурстарды жеткiзiп беруге алынған аванстар"
661/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiне астық жеткiзiп беруге алынған аванстар"
661/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстарын жеткiзiп беруге алынған аванстар"
661/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстарын жеткiзiп беруге алынған аванстар"
661/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстарын жеткiзiп беруге алынған аванстар"
18. 671 "Жеткiзушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысу"
671/1 "Мемлекеттiк ресурстарды жеткiзушiлермен есеп айырысу"
671/1/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервi бойынша
жеткiзушiлермен есеп айырысу"
671/1/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстары бойынша
жеткiзушiлермен есеп айырысу"
671/1/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстары бойынша
жеткiзушiлермен есеп айырысу"
671/1/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстары бойынша
жеткiзушiлермен есеп айырысу"
671/2 "Мемлекеттiк ресурстарды сақтау бойынша есеп айырысу"
671/2/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiн сақтау бойынша есеп айырысу"
671/2/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк резервiн сақтау бойынша есеп айырысу"
671/2/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк резервiн сақтау бойынша есеп айырысу"
671/2/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстарын сақтау бойынша есеп айырысу"
671/3 "Мемлекеттiк ресурстарды өткiзумен байланысты қызметтер бойынша есеп айырысу"
19. 687 "Басқа кредиторлық берешек"
687/1 "Мемлекеттiк ресурстарды сатып алу бойынша бюджетпен есеп айырысу"
687/1/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiн сатып алу бойынша бюджетпен есеп айырысу"
687/1/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк резервiн сатып алу бойынша бюджетпен есеп айырысу"
687/1/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк резервiн сатып алу бойынша бюджетпен есеп айырысу"
687/1/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстарын сатып алу бойынша бюджетпен есеп айырысу"
687/2 "Комиссиялық сыйақы бойынша есеп айырысу"
687/2/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiнiң астығын өткiзуден түскен комиссиялық сыйақы бойынша есеп айырысу"

351/4 "Авансы, выданные под поставку государственных реализационных
ресурсов зерна"
8.   352 "Авансы, выданные под выполнение работ и оказание услуг"
9.   402 "Облигации"
10.  403 "Прочие финансовые инвестиции"
11.  423 "Наличность на специальных счетах в банках"
423/1 "Наличность на специальном счете N 1"
423/2 "Наличность на специальном счете N 2"
423/3 "Наличность на специальном счете N 2 в иностранной валюте"
423/4 "Наличность на специальном счете N 3"
12.  561 "Нераспределенный доход (непокрытый убыток)"
13.  571 "Итоговый доход (убыток)"
14.  611 "Доходы будущих периодов"
15.  631 "Подоходный налог"
16.  633 "Налог на добавленную стоимость"
17.  661 "Авансы, полученные под поставку государственных ресурсов"
661/1 "Авансы, полученные под поставку зерна в государственный резерв
продовольственного зерна"
661/2 "Авансы, полученные под поставку государственных ресурсов
фуражного зерна"
661/3 "Авансы, полученные под поставку государственных ресурсов
семенного зерна"
661/4 "Авансы, полученные под поставку государственных реализационных
ресурсов зерна"
18.  671 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками"
671/1 "Расчеты с поставщиками государственных ресурсов"
671/1/1 "Расчеты с поставщиками по государственному резерву
продовольственного зерна"
671/1/2 "Расчеты с поставщиками по государственным ресурсам фуражного
зерна"
671/1/3 "Расчеты с поставщиками по государственным ресурсам семенного
зерна"
671/1/4 "Расчеты с поставщиками по государственным реализационным
ресурсам зерна"
671/2 "Расчеты по хранению государственных ресурсов"
671/2/1 "Расчеты по хранению государственного резерва
продовольственного зерна"
671/2/2 "Расчеты по хранению государственных ресурсов фуражного зерна"
671/2/3 "Расчеты по хранению государственных ресурсов семенного
зерна"
671/2/4 "Расчеты по хранению государственных реализационных ресурсов
зерна"
671/3 "Расчеты по услугам, связанным с реализацией государственных
ресурсов"
19.  687 "Прочая кредиторская задолженность"
687/1 "Расчеты с бюджетом по закупу государственных ресурсов"
687/1/1 "Расчеты с бюджетом по закупу зерна в государственный резерв
продовольственного зерна"
687/1/2 "Расчеты с бюджетом по закупу государственных ресурсов
фуражного зерна"
687/1/3 "Расчеты с бюджетом по закупу государственных ресурсов
семенного зерна"
687/1/4 "Расчеты с бюджетом по закупу государственных реализационных
ресурсов зерна"
687/2 "Расчеты по комиссионному вознаграждению"
687/2/1 "Расчеты по комиссионному вознаграждению от реализации зерна
государственного резерва продовольственного зерна"

687/2/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстарын өткiзуден түскен комиссиялық сыйақы бойынша есеп айырысу"
687/2/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстарын өткiзуден түскен комиссиялық сыйақы бойынша есеп айырысу"
687/2/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстарын өткiзуден түскен комиссиялық сыйақы бойынша есеп айырысу"
687/3 "Таза табысты бюджетке аудару жөнiндегi мiндеттемелер"
687/4 "Басқа кредиторлық берешек"
20. 702 "Астықтың мемлекеттiк ресурстарын сатудан түскен кiрiс"
702/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiнiң астығын сатудан түскен кiрiс"
702/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстарын сатудан түскен кiрiс"
702/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстарын сатудан түскен кiрiс"
702/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстарын сатудан түскен кiрiс"
21. 724 "Пайыздар түрiндегi табыстар"
22. 725 "Бағамдық айырмадан түскен табыс"
23. 726 "Республикалық бюджеттiң субсидиялары"
24. 727 "Негiзгi емес қызметтен түскен басқа табыс"
25. 802 "Сатылған мемлекеттiк ресурстардың өзiндiк құны"
802/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiнiң сатылған астығының өзiндiк құны"
802/2 "Жемдiк астықтың сатылған мемлекеттiк ресурстарының өзiндiк құны"
802/3 "Тұқымдық астықтың сатылған мемлекеттiк ресурстарының өзiндiк құны"
802/4 "Астықтың сатылған мемлекеттiк сату ресурстарының өзiндiк құны"
26. 811/1 "Астықтың мемлекеттiк ресурстарын сақтау бойынша шығыстар"
811/1/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiн сақтау бойынша шығыстар"
811/1/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстарын сақтау бойынша шығыстар"
811/1/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстарын сақтау бойынша шығыстар"
811/1/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстарын сақтау бойынша шығыстар"
27. 811/2 "Мемлекеттiк ресурстарды сату бойынша шығыстар"
811/2/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiн сату бойынша шығыстар"
811/2/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстарын сату бойынша шығыстар"
811/2/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстарын сату бойынша шығыстар"
811/2/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстарын сату бойынша шығыстар"
28. 821 "Комиссиялық сыйақы бойынша шығыстар"
821/1 "Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiнiң астығын сатудың
комиссиялық сыйақы бойынша шығыстары"
821/2 "Жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстарын сатудың комиссиялық
сыйақы бойынша шығыстары"
821/3 "Тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстарын сатудың комиссиялық
сыйақы бойынша шығыстары"
821/4 "Астықтың мемлекеттiк сату ресурстарын сатудың комиссиялық
сыйақы бойынша шығыстары"

687/2/2 "Расчеты по комиссионному вознаграждению от реализации
государственных ресурсов фуражного зерна"
687/2/3 "Расчеты по комиссионному вознаграждению от реализации
государственных ресурсов семенного зерна"
687/2/4 "Расчеты по комиссионному вознаграждению от реализации
государственных реализационных ресурсов зерна"
687/3 "Обязательства по перечислению в бюджет чистого дохода"
687/4 "Прочая кредиторская задолженность"
20.  702 "Доход от реализации государственных ресурсов зерна"
702/1 "Доход от реализации зерна государственного резерва
продовольственного зерна"
702/2 "Доход от реализации государственных ресурсов фуражного зерна"
702/3 "Доход от реализации государственных ресурсов семенного зерна"
702/4 "Доход от реализации государственных реализационных ресурсов
зерна"
21.  724 "Доходы в виде процентов"
22.  725 "Доход от курсовой разницы"
23.  726 "Субсидии из республиканского бюджета"
24.  727 "Прочий доход от неосновной деятельности"
25.  802 "Себестоимость реализованных государственных ресурсов"
802/1 "Себестоимость реализованного зерна государственного резерва
продовольственного зерна"
802/2 "Себестоимость реализованных государственных ресурсов фуражного
зерна"
802/3 "Себестоимость реализованных государственных ресурсов семенного
зерна"
802/4 "Себестоимость реализованных государственных реализационных
ресурсов зерна"
26.  811/1 "Расходы по хранению государственных ресурсов зерна"
811/1/1 "Расходы по хранению государственного резерва продовольственного
зерна"
811/1/2 "Расходы по хранению государственных ресурсов фуражного
зерна"
811/1/3 "Расходы по хранению государственных ресурсов семенного
зерна"
811/1/4 "Расходы по хранению государственных реализационных ресурсов зерна"
27.  811/2 "Расходы по реализации государственных ресурсов"
811/2/1 "Расходы по реализации государственного резерва
продовольственного зерна"
811/2/2 "Расходы по реализации государственных ресурсов фуражного зерна"
811/2/3 "Расходы по реализации государственных ресурсов семенного зерна"
811/2/4 "Расходы по реализации государственных реализационных ресурсов
зерна"
28.  821 "Расходы по комиссионному вознаграждению"
821/1 "Расходы по комиссионному вознаграждению от реализации зерна
государственного резерва продовольственного зерна"
821/2 "Расходы по комиссионному вознаграждению от реализации
государственных ресурсов фуражного зерна"
821/3 "Расходы по комиссионному вознаграждению от реализации
государственных ресурсов семенного зерна"
821/4 "Расходы по комиссионному вознаграждению от реализации
государственных реализационных ресурсов зерна"

29. 844 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар"
30. 845 "Негiзгi емес қызмет бойынша басқа шығыстар"
31. 851 "Табыс салығы бойынша шығыстар"
32. 861 "Дүлей зiлзаладан болған өтелмейтiн залалдар"
33. 862 "Дүлей зiлзаладан болған кiрiстер (залалдар)"
Ережеге 2-қосымша
Үлгілі шаруашылық операцияларының астықтың мемлекеттік
ресурстарымен жүргізген шоттарының корреспонденциясы
---------------------------------------------------------------------
N  !        Операциялар мазмұны         !      Шоттар корреспонденциясы
!                                    !----------------------------------
!                                    !       Дебет    !    Кредит
---------------------------------------------------------------------
1.  Жеткізушілердің мемлекеттік          222/1-222/4      671/1/1-671/1/4
ресурстарды сатып алу ҚҚС сомасына        331
2.  Мемлекеттiк ресурстарды өткiзу       802/1-802/4      222/1-222/4
301/1-301/4      702/1-702/4
ҚҚС сомасына                         301/1-301/4          633
3.  Ел iшiнде мемлекеттiк ресурстарды    802/1-802/4      222/1-222/4
өтеусiз беру
ҚҚС сомасына                         301/1-301/4          633
4.  Шетелдiк мемлекеттерге гуманитарлық      845          222/1-222/4
көмек
"Шығарылған елдерi" қағидаты бойынша
ҚҚС төлеттiрiп алу жүргiзiлген
елдермен,
ҚҚС сомасына                             845              633
5.  Сақтауды жүзеге асыратын ұйымның     811/1/1-811/1/4  671/2/1-671/2/4
акцептелген шоты
ҚҚС сомасына                             331          671/2/1-671/2/4
Сақтау қызметi үшiн мемлекеттiк      301/1-301/4      702/1-702/4
ресурстарды беру
ҚҚС сомасына                         301/1-301/4          633
Сақтау шығындары жөнiндегi талаптар  802/1-802/4      222/1-222/4
мен мiндеттемелердi есепке алу          671/2         301/1-301/4
6.  Мемлекеттiк ресурстардың өзiндiк     802/1-802/4      222/1-222/4
құнын өткiзудiң таза құнына дейiн
есептен шығару
7.  Өткiзудiң таза құнын өсiрудiң
нәтижесiнде бұрын өткiзудiң таза
құнына дейiн есептен шығарылған
мемлекеттiк ресурстардың құнын
қалпына келтiру                      802/1-802/4      222/1-222/4
8.  "Астықтың мемлекеттiк сату
ресурстарының есебiнен азық-түлiк
астығының, жемдiк және тұқымдық
астықтың мемлекеттiк ресурстарының
мемлекеттiк резервiн толықтыру       222/1-222/3          222/4
9.  Астықтың мемлекеттiк сату
ресурстарының есебiнен азық-түлiк
астығының, жемдiк және тұқымдық
астықтың мемлекеттiк ресурстарының   222/1-222/3          222/4
мемлекеттiк резервiн жаңарту            222/4         222/1-222/3
10. Республикалық бюджеттен арнайы
шоттарға ақшаның түсуi:
мемлекеттiк ресурстарды алуға

29.  844 "Расходы по курсовой разнице"
30.  845 "Прочие расходы от неосновной деятельности"
31.  851 "Расходы по подоходному налогу"
32.  861 "Некомпенсируемые убытки от стихийных бедствий"
33.  862 "Доходы (убытки) от стихийных бедствий"
Приложение 2
к Правилам
Корреспонденция счетов
типовых хозяйственных операций
с государственными ресурсами зерна
___________________________________________________________________________
!                                          ! Корреспонденция счетов
!                                          !__________________________
N!     Содержание операции                  !  Дебет     !  Кредит
__________________________________________________________________________
1.  Приобретение государственных ресурсов    222/1-222/4  671/1/1-671/1/4
у поставщиков на сумму НДС                   331
2.  Реализация государственных ресурсов      802/1-802/4    222/1-222/4
на сумму НДС                             301/1-301/4    702/1-702/4
301/1-301/4        633
3.  Безвозмездная передача государственных   802/1-802/4    222/1-222/4
ресурсов внутри страны на сумму НДС      301/1-301/4        633
4.  Гуманитарная помощь иностранным              845        222/1-222/4
государствам на сумму НДС со странами,
с которыми взимание НДС производится по      845            633
принципу "страны происхождения"
5.  Акцепт счета организации,            811/1/1-811/1/4   671/5/1-671/2/4
осуществляющей хранение на сумму НДС         331       671/2/1-671/2/4
Отпуск государственных ресурсов за       301/1-301/4     702/1-702/4
услуги хранения на сумму НДС             301/1-301/4         633
Зачет требований и обязательств по       802/1-802/4     222/1-222/4
расходам на хранение                        671/2        301/1-301/4
6.  Списание себестоимости государственных   802/1-802/4     222/1-222/4
ресурсов до чистой стоимости реализации
7.  Восстановление стоимости ранее списанных 802/1-802/4     222/1-222/4
до чистой стоимости реализации
государственных ресурсов в результате
повышения чистой стоимости реализации
8.  Пополнение государственного резерва      222/1-222/3        222/4
продовольственного зерна,
государственных ресурсов фуражного и
семенного зерна за счет государственных
реализационных ресурсов зерна
9.  Освежение государственного резерва       222/1-222/3        222/4
продовольственного зерна,                   222/4        222/1-222/3
государственных ресурсов фуражного и
семенного зерна за счет государственных
реализационных ресурсов зерна
10.  Поступление денег на специальные счета
из республиканского бюджета:

азық-түлiк астығының мемлекеттік        423/1         687/1/1-687/1/4
резервiн сақтауға                       423/4               726
11. Мемлекеттiк ресурстардың
өткiзiлуiнен ақшаның түсуi           423/2, 423/3     301/1-301/4
12. Мемлекеттiк ресурстарды сатып
алушылардан аванстық төлемдердiң
түсуi                                423/2, 423/3           661
13. Мемлекеттiк ресурстар
жеткiзушiлерiне аванстық
төлемдердi жүзеге асыру              351/1-351/4           423/1
14. Мемлекеттiк ресурстарды сақтау,
көлiк қызметiн көрсету және т.б.
жөнiнде қызметтер көрсететiн
ұйымдарға аванстық төлемдердi
жүзеге асыру                             352           423/2, 423/4
15. Сатып алынған мемлекеттiк
ресурстар жөнiндегi берешектi
өтеу есебiнен жеткiзушiлерге
ақша аудару                          671/1/1-671/1/4       423/1
16. Комиссиялық сыйақы бойынша
берешектi есептеу                    821/1-821/4       687/2/1-687/2/4
ҚҚС сомасына                              331
17. Комиссиялық сыйақы бойынша
берешектi өтеу есебiнен ақша
аудару                               687/2/1-687/2/4       423/2
18. Мемлекеттiк ресурстарды
сатумен байланысты тасымалдау
және басқа да қызметтер
жөнiндегі қызметті жүзеге
асыратын ұйымдардың акцепт шоттары   811/2/1-811/2/4       671/3
ҚҚС сомасына                               331
19. Мемлекеттiк ресурстарды сатумен
байланысты қызмет көрсететiн,
мемлекеттiк ресурстарды және т.б.
сақтауды жүзеге асыратын             671/2/1-671/2/4,   423/2, 423/4
ұйымдардың қызметтерiне ақы төлеу         671/3
20. Мемлекеттiк ресурстарды
жеткiзушiлерге бұрын берiлген
аванстарды берешектер өтемiнiң
есебiне алу                          671/1/1-671/1/4    351/1-351/4
21. Орындалған жұмыстар, көрсетiлген
қызмет үшiн бұрын берiлген
аванстарды ұйымдар қарызы өтемiнiң   671/2/1-671/2/4,        352
есебiне алу                               671/3
22. Мемлекеттiк ресурстардың
жеткiзiлiмi үшiн бұрын алынған
аванстарды есепке алу                      661          301/1-301/4
23. Дүлей зiлзалалардың салдарынан
мемлекеттiк ресурстарды есептен
шығару                                  861, 862        222/1-222/4
24. Бағамдық айырма бойынша шығыстар           844          301/1-301/4,
423/3,
671/1,
671,3
25. Бағамдық айырма бойынша кiрiстер     301/1-301/4,            725
351,
423/3,
661, 671/1, 671/3
26. ҚҚС-ны есепке алу                         633,               331
ҚҚС-ны бюджетке төлеу                     633               423/2
27. Астықтың мемлекеттiк
ресурстарымен жұмыстың
қорытындысы бойынша табыс салығын
есептеу                                   851                631

на закуп государственных ресурсов           423/1      687/1/1-687/1/4
на хранение государственного резерва        423/4            726
продовольственного зерна
11.  Поступление денег от реализации         423/2, 423/3     301/1-301/4
государственных ресурсов
12.  Поступление авансовых платежей от       423/2, 423/3         661
покупателей государственных ресурсов
13.  Осуществление авансовых платежей         351/1-351/4        423/1
поставщикам государственных ресурсов
14.  Осуществление авансовых платежей             352        423/2, 423/4
организациям, оказывающим услуги по
хранению государственных ресурсов,
транспортные услуги и др.
15.  Перечисление денег поставщикам зерна    671/1/1-671/1/4     423/1
в счет погашения задолженности по
приобретенным государственным ресурсам
16.  Начисление задолженности по              821/1-821/4   687/2/1-687/2/4
комиссионному вознаграждению на сумму        331
НДС
17.  Перечисление денег в счет погашения     687/2/1-687/2/4     423/2
задолженности по комиссионному
вознаграждению
18.  Акцепт счета организации,               811/2/1-811/2/4     671/3
осуществляющей услуги по                      331
транспортировке и другие услуги,
связанные с реализацией
государственных ресурсов на сумму НДС
19.  Оплата услуг организаций,               671/2/1-671/2/4,  423/2,423/4
осуществляющих хранение государственных      671/3
ресурсов и других организаций,
оказывающих услуги, связанные с
реализацией государственных ресурсов
20.  Зачет ранее выданных авансов в          671/1/1-671/1/4   351/1-351/4
погашение задолженности поставщикам
государственных ресурсов
21.  Зачет ранее выданных авансов в          671/2/1-671/2/4,      352
погашение задолженности организациям        671/3
за выполненные
работы, оказанные услуги
22.  Зачет ранее полученных авансов за            661          301/1-301/4
поставленные государственные ресурсы
23.  Списание государственных ресурсов          861, 862       222/1-222/4
вследствие стихийных бедствий
24.  Расходы от курсовой разницы                  844          301/1-301/4,
423/3,
671/1,
671/3
25.  Доходы от курсовой разницы               301/1-301/4,         725
351,
423/3,
661,671/1,671/3
26.  Зачет НДС                                     633             331
Уплата НДС в бюджет                           633            423/2
27.  Начисление подоходного налога по итогам       851             631
деятельности с государственными ресурсами
зерна

Табыс салығын бюджетке төлеу              631               423/2
28. Есептi кезеңдегi табыстың            702/1-702/4,            571
қорытынды сомасын көрсету            724, 725, 726, 727
29. Есептi кезеңдегi шығыстың                 571            802/1-802/4,
қорытынды сомасын көрсету                                811/1, 811/2,
821, 844, 845,
851, 861, 862
30. Есепті кезеңдегі таза кірісті
айқындау                                  571                561
31. Мемлекеттік ресурстармен
операциялардан түскен таза
табыстың аударылуы бойынша бюджет
алдындағы қарыздың пайда болуы            561               687/3
32. Мемлекеттік ресурстарды сатудан
келіп түсетін республикалық          687/1/1-687/1/4,       423/2
бюджетінің кірісіне ақша аудару          687/3
---------------------------------------------------------------------
Ережеге 3-қосымша
Астықтың мемлекеттік ресурстары бойынша
200 __ жылғы ________ арналған есеп
(мың теңге)
---------------------------------------------------------------------
Баптардың атауы              ! Жолдың ! Жылдың ! Жылдың
!  коды  ! басында! аяғында
---------------------------------------------------------------------
Активтер
Мемлекеттiк ресурстар, оның iшiнде:               100
азық-түлiк астығының резервi (222/1)              110
жемдiк астықтың ресурстары (222/2)                120
тұқымдық астықтың ресурстары (222/3)              130
астықтың мемлекеттiк сату ресурстары (222/4)      140
Дебиторлық берешек, оның iшiнде:                  200
алуға арналған есептеулер (301)                   210
берiлген аванстар (351, 352)                      220
ҚҚС (331)                                         230
тауарлы несие (334/1)                             240
Қосып есептелген проценттер (332)                 250
Келесi кезеңдердiң шығыстары (343)                260
Басқа дебиторлық берешек (334/2)                  270
Қаржылық инвестициялар (402, 403)                 300
Арнаулы шоттардағы қолма-қол ақша                 400
(423/1, 423/2, 423/3, 423/4)
Активтердiң жиыны
Мiндеттемелер
Кредиторлық берешек, оның iшiнде:                 500
Төлеуге берiлетiн шоттар (671/1)                  510
сақтау жөнiндегi мiндеттемелер (671/2)            520
өткiзумен байланысты қызметтер жөнiндегі          530
мiндеттемелер (671/3)
комиссиялық сыйақы (687/2)                        540
астық сатып алу бойынша бюджетпен есеп            550
айырысу (687/1)
ҚҚС бойынша берешек (633)                         560
табыс салығы бойынша берешек (631)                570
Алынған аванстар (661)                            580

Уплата подоходного налога в бюджет            631            423/2
28.  Отражение итоговой суммы дохода за       702/1-702/4,         571
отчетный период                          724,725,726,
727
29.  Отражение итоговой суммы расходов за         571         802/1-802/4,
отчетный период                                          811/1,811/2,
821,844,845,
851,861,862
30.  Определение чистого дохода за                571              561
отчетный период
31.  Возникновение задолженности перед            561             687/3
бюджетом по перечислению чистого дохода
от операций с государственными ресурсами
32.  Перечисление в доход республиканского    687/1/1-687/1/4,    423/2
бюджета денег, поступивших от реализации     687/3
государственных ресурсов
Приложение 3
к Правилам
Отчет по государственным ресурсам зерна
за ______________ 200__ год
(тыс. тенге)
__________________________________________________________________________
Наименование статьи                   ! Код   !На начало!На конец
!строки !   года  ! года
__________________________________________________________________________
Активы
__________________________________________________________________________
Государственные ресурсы, в т.ч.                   100
резерв продовольственного зерна (222/1)       110
ресурсы фуражного зерна (222/2)
ресурсы семенного зерна (222/3)               120
государственные реализационные                130
ресурсы
зерна (222/4)                                 140
Дебиторская задолженность, в т.ч.                 200
счета к получению (301)                       210
авансы выданные (351,352)                     220
НДС (331)                                     230
товарная ссуда (334/1):                       240
начисленные проценты (332)                    250
расходы 6удущих периодов (343)                260
прочая дебиторская задолженность (334/2)      270
Финансовые инвестиции (402, 403)                  300
Наличность на специальных счетах
(423/1, 423/2, 423/3, 423/4)                  400
Итого активов
Обязательства
Кредиторская задолженность, в т.ч.            500
счета к оплате (671/1)                        510
обязательства по хранению (671/2)             520
обязательства по услугам, связанным
с реализацией (671/3)                         530
комиссионное вознаграждение (687/2)           540
расчеты с бюджетом по закупу зерна (687/1)    550
задолженность по НДС (633)                    560
задолженность по подоходному налогу (631)     570
авансы полученные (661)                       580

келесi кезеңдердің кірістері (611)                590
бюджетке аударылуға жататын таза кiрiс (687/3)    600
Басқа мiндеттемелер (687/4)                       700
Міндеттемелердiң жиыны
Мемлекеттiк ресурстардың шаруашылық               800
қызметiнен түскен таза кiрiс (залал)
---------------------------------------------------------------------
Басшы
Бас бухгалтер
Ережеге 4-қосымша
Астықтың мемлекеттік ресурстары бойынша
шаруашылық қызмет нәтижелері туралы
200 __ жылғы ________ арналған есеп
(мың теңге)
---------------------------------------------------------------------
Көрсеткiштердiң атауы             !  Жолдың N  !   Сомасы
---------------------------------------------------------------------
Мемлекеттiк ресурстарды өткiзуден түскен кiріс       010
(702)
Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiнiң          011
астығын сатудан түскен кiрiс (702/1)
Жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстарын              012
сатудан түскен кiрiс (702/2)
Тұқымдық астықтың мемлекеттiк ресурстарын            013
сатудан түскен кiрiс (702/3)
Астықтың мемлекеттiк сату ресурстарын сатудан        014
түскен табыс (702/4)
Сатылған мемлекеттiк ресурстардың өзіндік құны       020
(802)
Азық-түлiк астығының мемлекеттiк резервiнiң          021
сатылған астығының өзiндiк құны (802/1)
Жемдiк астықтың сатылған мемлекеттiк                 022
ресурстарының өзiндiк құны (802/2)
Тұқымдық астықтың сатылған мемлекеттiк               023
ресурстарының өзiндiк құны (802/3)
Астықтың сатылған мемлекеттiк сату                   024
ресурстарының өзiндiк құны (802/4)
Жалпы кiрiс                                          030
Кезең шығыстары, оның ішiнде:                        040
Комиссиялық сыйақы шығыстары (821)                   041
Сақтау бойынша шығыстар (811/1)                      042
Сату бойынша шығыстар (811/2)                        043
Астық операцияларынан алынған кiрiс (залал)          050
Негiзгi емес қызметтен алынған кiрiс (залал)         060
Салық салынғанға дейiнгi әдепкi қызметтен            070
алынған кiріс (залал)
Кiрiс салығы (851)                                   080
Салық салынғаннан кейiнгi әдепкi қызметтен           090
алынған кіріс
Төтенше жағдайлардан болатын кiрiс (залал)           100
Таза кiріс (залал)                                   110
---------------------------------------------------------------------
Басшы
Бас бухгалтер
Ережеге 5-қосымша
Астықтың мемлекеттік ресурстарымен байланысты
операциялар бойынша ақшаның қозғалысы туралы
200 __ жылғы ________ арналған есеп
(мың теңге)
---------------------------------------------------------------------
Көрсеткiштердiң атауы             !  Жолдың N  !   Сомасы
---------------------------------------------------------------------
Кезең басындағы ақшаның қалдығы, оның ішiнде:        100

доходы будущих периодов (611)                 590
Чистый доход, подлежащий перечислению в
бюджет (687/3)                                600
Прочие обязательства (687/4)                      700
Итого обязательств
Чистый доход (убыток) от хозяйственной
деятельности с государственными ресурсами         800
___________________________________________________________________________
Руководитель
Главный бухгалтер
Приложение 4
к Правилам
Отчет о результатах хозяйственной деятельности
по государственным ресурсам зерна
за ______________ 200___ год
(тыс. тенге)
___________________________________________________________________________
Наименование показателя                      !  N строки  !  Сумма
___________________________________________________________________________
Доход от реализации государственных ресурсов (702)     010
Доход от реализации зерна государственного
резерва продовольственного зерна (702/1)               011
Доход от реализации государственных
ресурсов фуражного зерна (702/2)                       012
Доход от реализации государственных
ресурсов семенного зерна (702/3)                       013
Доход от реализации государственных
реализационных ресурсов зерна (702/4)                  014
Себестоимость реализованных
государственных ресурсов (802)                         020
Себестоимость реализованного зерна
государственного резерва
продовольственного зерна (802/1)                       021
Себестоимость реализованных
государственных ресурсов фуражного зерна (802/2)       022
Себестоимость реализованных
государственных ресурсов семенного зерна (802/3)       023
Себестоимость реализованных
государственных реализационных ресурсов зерна (802/4)  024
Валовый доход                                          030
Расходы периода, в т.ч.                                040
расходы на комиссионное вознаграждение (821)           041
расходы по хранению (811/1)                            042
расходы по реализации (811/2)                          043
Доход (убыток) от операций с зерном                    050
Доход (убыток) от неосновной деятельности              060
Доход (убыток) от обычной деятельности до
налогообложения                                        070
Подоходный налог (851)                                 080
Доход от обычной деятельности после
налогообложения                                        090
Доход (убыток) от чрезвычайных ситуаций                100
Чистый доход (убыток)                                  110
__________________________________________________________________________
Руководитель
Главный бухгалтер
Приложение 5
к Правилам
Отчет о движении денег по операциям, связанным
с государственными ресурсами зерна
за _____________ 200___ год
(тыс. тенге)
___________________________________________________________________________
Наименование показателя                      !  N строки  !  Сумма
___________________________________________________________________________
Остаток денег на начало периода, в т.ч.                100

N 1 арнайы шотта                                     110
N 2 арнайы шотта                                     120
N 3 арнайы шотта                                     130
Ақшаның түсiмi, оның iшiнде:                         200
N 1 арнайы шотта                                     210
N 2 арнайы шотта                                     220
N 3 арнайы шотта                                     230
Ақшаның есептен шығарылуы, оның iшiнде:              300
N 1 арнайы шоттан сатып алуға                        310
N 3 арнайы шоттан сақтау жөнiндегi шығыстарды        320
төлеуге
N 2 арнайы шоттан аударылды:                         330
сатып алуға бөлiнген қаражаттарды аудару             331
жөнiндегi бюджет алдындағы мiндеттемелер
бойынша
таза кiрiстi аудару жөнiндегi бюджет алдындағы       332
мiндеттемелер бойынша
есептi кезеңнiң таза кiрiсiн аудару жөнiндегi        333
бюджетке төленетiн аванстық төлемде
ҚҚС                                                  334
төленуi тиiс табыс салығы                            335
комиссиялық сыйақыны төлеуге                         336
сақтау жөнiндегi шығыстарды төлеуге                  337
сатумен байланысты қызметтердi төлеуге               338
басқа да есептен шығарулар                           339
Кезең аяғында ақша қаражатының қалдығы,              400
оның ішiнде:
N 1 арнайы шотта                                     410
N 2 арнайы шотта                                     420
N 3 арнайы шотта                                     430
---------------------------------------------------------------------
Басшы
Бас бухгалтер
Ережеге 6-қосымша
Астықтың мемлекеттік ресурстарының қозғалысы туралы
200 __ жылғы ________ арналған есеп
(мың теңге)
---------------------------------------------------------------------
Мемлекеттік  !  Есепті     !                    Түсімдер
ресурстардың ! кезеңнің    !-----------------------------------------------
түрлері      ! басындағы   ! Мемлекеттік  !  Тауарлық     !    Барлығы
!мемлекеттік  ! ресурстарға  !  несиелердің  !
!ресурстардың ! сатып        !  қайтарылғаны !
!  қалдығы    ! алынғаны     !               !
!-------------------------------------------------------------
!саны  !сомасы!саны  !сомасы !саны  !сомасы  !саны  !сомасы
!(мың  !      !(мың  !       !(мың  !        !(мың  !
!тонна)!      !тонна)!       !тонна)!        !тонна)!
---------------------------------------------------------------------
1      !   2  !   3  !   4  !   5   !   6  !    7   !   8  !    9
---------------------------------------------------------------------
Азық-түлік
астығының
мемлекеттік
резерві
Жемдік
астықтың
мемлекеттік
ресурстары
Тұқымдық
астықтың
мемлекеттік
ресурстары
Астықтың
мемлекеттік
сату
ресурстары
Барлығы
---------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------
Мемлекеттік ресурстардың есептен шығарылуы        ! Есепті кезеңнің
-------------------------------------------------------!    аяғындағы
Астықтың      !    Тауарлық     !     Барлығы     !   мемлекеттік
мемлекеттік    !    несиеге      !                 !  ресурстардың
ресурстарының   !    берілгені    !                 !     қалдығы
сатылғаны     !                 !                 !
---------------------------------------------------------------------
саны    ! сомасы  !  саны  ! сомасы !  саны ! сомасы  !  саны  !  сомасы
(мың    !         !  (мың  !        !  (мың !         !  (мың  !
тонна   !         !  тонна !        !  тонна!         !  тонна !
---------------------------------------------------------------------

на спецсчете N 1                                       110
на спецсчете N 2                                       120
на спецсчете N 3                                       130
Поступление денег, в т.ч.                              200
на спецсчет N 1                                        210
на спецсчет N 2                                        220
на спецсчет N 3                                        230
Выбытие денег, в т.ч.                                  300
со спецсчета N 1 на закуп                              310
со спецсчета N 3 на оплату расходов по хранению        320
со спецсчета N 2 перечислено:                          330
по обязательствам перед бюджетом по
перечислению средств, выделенных на закуп              331
по обязательствам перед бюджетом по
перечислению чистого дохода                            332
авансовые платежи в бюджет по перечислению
чистого дохода отчетного периода                       333
НДС                                                    334
подоходный налог, подлежащий уплате                    335
на выплату комиссионного вознаграждения                336
на оплату расходов по хранению                         337
на оплату услуг, связанных с реализацией               338
прочие выбытия                                         339
Остаток денег на конец периода, в т.ч.                 400
на спецсчете N 1                                       410
на спецсчете N 2                                       420
на спецсчете N 3                                       430
___________________________________________________________________________
Руководитель
Главный бухгалтер
Приложение 6
к Правилам
Отчет о движении государственных ресурсов зерна
за _______________ 200___ год
тыс. тенге
___________________________________________________________________________
Виды           ! Остаток        !             Поступления
государственных!государственных !_________________________________________
ресурсов       !ресурсов на     !Закуплено в    !Возврат      ! Всего
!начало отчетного!государственные!товарных ссуд!
!периода         !ресурсы        !             !
___________________________________________________________________________
!кол-во ! Сумма  !кол-во  !сумма !кол-во !сумма!кол-во!сумма
!(тыс.  !        !(тыс.   !      !(тыс.  !     !(тыс. !
!тонн)  !        ! тонн)  !      !тонн   !     !тонн) !
___________________________________________________________________________
1         !   2   !   3    !   4    !  5   !   6   !  7  !   8  !  9
___________________________________________________________________________
Государственный
резерв
продовольственного
зерна
Государственные
ресурсы
фуражного
зерна
Государственные
ресурсы
семенного
зерна
Государственные
реализационные
ресурсы зерна
___________________________________________________________________________
Всего
___________________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________________
Выбытие из государственных ресурсов                    !  Остаток
__________________________________________________________!государственных
Реализовано   !  Выдано в товарную !      Всего         !ресурсов
государственных !      ссуду         !                    !на конец
ресурсов зерна  !                    !                    !отчетного
!                    !                    !периода
!                    !
___________________________________________________________________________
кол-во ! Сумма  !  кол-во  !  сумма  !  кол-во  ! сумма   ! кол-во ! сумма
(тыс.  !        !  (тыс.   !         !  (тыс.   !         ! (тыс.  !
тонн)  !        !  тонн)   !         !  тонн)   !         !  тонн) !
___________________________________________________________________________

10   !    11   !    12  !   13   !   14  !    15   !   16   !   17
---------------------------------------------------------------------
Басшы
Бас бухгалтер
Ережеге 7-қосымша
Астықтың мемлекеттік ресурстары бойынша
дебиторлық берешек туралы мәліметтер
200 __ жылғы ________ арналған
(мың теңге)
---------------------------------------------------------------------
N!Шоттың!Дебиторлар !Талап !Бере. !Талап.!Төлеу!Талап.!Кезең.!Кезең.!Кезең.
!  N   !(атауы     !қоюға !шек   !тың   !мер. !тың   !нің   !дегі  !нің
!      !немесе аты !негіз !неден !туын. !зімі !бас.  !басын.!төлем !соңын.
!      !-жөні,     !болған!туын. !даған !     !тапқы !дағы  !      !дағы
!      !экспорттық !құжат.!дады  !күні  !     !сомасы!бере. !      !бере.
!      !операциялар!тың   !      !      !     !      !шек   !      !шектің
!      !кезінде    !N     !      !      !     !      !қалды.!      !қалды.
!      !мемлекеттің!және  !      !      !     !      !ғы    !      !ғы
!      !атауы      !күні  !      !      !     !      !      !      !
!      !көрсетіле. !      !      !      !     !      !      !      !
!      !ді)        !      !      !      !     !      !      !      !
---------------------------------------------------------------------
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басшы
Бас бухгалтер
Ережеге 8-қосымша
Астықтың мемлекеттік ресурстары бойынша
кредиторлық берешек туралы мәліметтер
200 __ жылғы ________ арналған
(мың теңге)
---------------------------------------------------------------------
N!Шоттың!Кредиторлар!Бере. !Бере. !Мін.  !Төлеу!Мін.  !Кезең.!Кезең.!Кезең.
!  N   !(атауы     !шектің!шек   !детте.!мер. !детте.!нің   !дегі  !нің
!      !немесе аты !туын. !не    !менің !зімі !менің !басын.!төлем !соңын.
!      !-жөні      !дауына!үшін  !туын. !     !бас.  !дағы  !      !дағы
!      !           !негіз !пайда !даған !     !тапқы !бере. !      !бере.
!      !           !болған!болды !күні  !     !сомасы!шектің!      !шектің
!      !           !құжат.!      !      !     !      !қалды.!      !қалды.
!      !           !тың N !      !      !     !      !ғы    !      !ғы
!      !           !және  !      !      !     !      !      !      !
!      !           !күні  !      !      !     !      !      !      !
---------------------------------------------------------------------
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басшы
Бас бухгалтер

10   !  11    !   12     !   13    !    14    !   15    !   16   !   17
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Руководитель
Главный бухгалтер
Приложение 7
к Правилам
Сведения о дебиторской задолженности
по государственных ресурсам зерна
за _____________ 200__ г.
(тыс.тенге)
___________________________________________________________________________
N! N   !Дебиторы !N и дата! За что ! Дата !Срок!Первона-!Оста-!Оплата!Оста-
!счета!(наимено-!докумен-!возникла!возни-!оп- !чальная !ток  !за пе-!ток
!     !вание    !та, на  !задол-  !кнове-!латы!сумма   !задол!риод  !задо-
!     !либо     !основа- !женность!ния   !    !требова-!жен- !      !лжен-
!     !Ф.И.О.,  !нии ко- !        !требо-!    !ния     !ности!      !ности
!     !в случае !торого  !        !вания !    !        ! на  !      !на
!     !экспорт- !возникло!        !      !    !        !нача-!      !конец
!     !ных опера!требова-!        !      !    !        !ло   !      !пери-
!     !ций ука- !ние     !        !      !    !        !пери-!      !ода
!     !зывается !        !        !      !    !        !ода  !      !
!     !наименова!        !        !      !    !        !     !      !
!     !ван. гос-!        !        !      !    !        !     !      !
!     !ва)      !        !        !      !    !        !     !      !
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Руководитель
Главный бухгалтер
Приложение 8
к Правилам
Сведения о кредиторской задолженности
по государственных ресурсам зерна
за _____________ 200__ г.
(тыс.тенге)
___________________________________________________________________________
N! N   !Кредиторы!N и дата! За что ! Дата !Срок!Первона-!Оста-!Оплата!Оста-
!счета!(наимено-!докумен-!возникла!возни-!оп- !чальная !ток  !за пе-!ток
!     !вание    !та, на  !задол-  !кнове-!латы!сумма   !задол!риод  !задо-
!     !либо     !основа- !женность!ния   !    !обязате-!жен- !      !лжен-
!     !Ф.И.О.)  !нии ко- !        !обяза-!    !льства  !ности!      !ности
!     !         !торого  !        !тельс-!    !        ! на  !      !на
!     !         !возникла!        !тва   !    !        !нача-!      !конец
!     !         !задол-  !        !      !    !        !ло   !      !пери-
!     !         !женность!        !      !    !        !пери-!      !ода
!     !         !        !        !      !    !        !ода  !      !
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Руководитель
Главный бухгалтер
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)