Роялтиді табиғи нысанда төлеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 7 сәуір N 468
Қазақстан Республикасының отандық мұнай өңдеу зауыттарының жүктемесін қамтамасыз ету және мұнай өнiмдерінің iшкi рыногын тұрақтандыру мақсатында сондай-ақ "Өнiмдi табиғи нысанда бөлу туралы келiсiм-шарттардағы Қазақстан Республикасының роялтилерi мен үлестерiн белгiлеу және оны төлеудiң тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң 1997 жылғы 12 қыркүйектегi N 1329 P971329_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) қолда бар қуаттардың жұмыс iстеуi мақсатында отандық мұнай өңдеу зауыттарына жеткiзуге жататын шикi мұнайдың көлемiн айқындасын;
2) жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттарға қосымша келiсiмдер жасассын, онда:
мемлекет атынан роялтиді алушы - "ҚазМұнайГаз" Сауда үйі" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің (бұдан әрі - "ҚазМұнайГаз" Сауда үйі" ЖШС) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес роялтиді есептеу кезінде жер қойнауын пайдаланушылар қолданатын бағалар бойынша жер қойнауын пайдаланушылардан шикі мұнай түрінде көмірсутегі шикізатының көлемін алуын қамтамасыз етсін;
"ҚазМұнайГаз" Сауда үйі" ЖШС алуға жататын көмiрсутектi шикiзат көлемi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар төлейтiн роялти төлеудің табиғи нысаны болып табылады деп айқындасын;
жер қойнауын пайдаланушымен келiсiм бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарда белгіленген мерзiмдерге қарағанда, роялти төлеу есебіне шикі мұнай көлемін берудің неғұрлым ерте мерзімдерін айқындасын;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
2. "ҚазМұнайГаз" Сауда үйі" ЖШС (келiсiм бойынша):
1) оларды кейiннен сатып, жер қойнауын пайдаланушылардан роялти төлеу есебiне табиғи нысанын жеткiзiлетiн шикi мұнайдың көлемiн қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында роялти төлеу үшiн белгiленген мерзiмдерде жер қойнауын пайдаланушылар есептеген роялти сомаларын республикалық бюджетке есепке алуды жүргiзсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң орынбасары К.Қ.Мәсімовке жүктелсiн.
Ескерту. 1,2,3-тармақтар өзгерді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2002.06.10 N 627 қаулысымен.
P020627_

Об уплате роялти в натуральной форме
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2001 года N 468
В целях обеспечения загрузки отечественных нефтеперерабатывающих заводов, стабилизации внутреннего рынка нефтепродуктов Республики Казахстан, а также в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 1997 года N 1329 P971329_ "Об утверждении Порядка установления и выплаты роялти и доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции в натуральной форме" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) определить объемы сырой нефти, подлежащие поставке на отечественные нефтеперерабатывающие заводы, с целью загрузки существующих мощностей;
2) заключить дополнительные соглашения к контрактам на недропользование, в которых:
обеспечить получение от недропользователей получателем роялти от имени государства - товариществом с ограниченной ответственностью "Торговый дом "КазМунайГаз" (далее - "ТОО "Торговый дом "КазМунайГаз")" объемов углеводородного сырья в виде сырой нефти по ценам, применяемым недропользователями при расчете роялти в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
определить, что объемы углеводородного сырья,подлежащие получению ЗАО ТОО "Торговый дом "КазМунайГаз", являются натуральной формой выплаты роялти, уплачиваемых недропользователями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
по согласованию с недропользователем определить более ранние сроки передачи объемов сырой нефти, поставляемых в счет уплаты роялти, в отличие от сроков, установленных в контрактах на недропользование;
3) принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 июня 2002 г. N 627 P020627_ .
2. ТОО "Торговый дом "КазМунайГаз" (по согласованию):
1) принимать от недропользователей объемы сырой нефти, поставляемые в счет уплаты роялти в натуральной форме, с последующей их реализацией;
2) производить зачисление в республиканский бюджет сумм роялти, начисленных недропользователями, в установленные законодательством Республики Казахстан сроки для уплаты роялти.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 июня 2002 г. N 627 P020627_ .
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 10 июня 2002 г. N 627 P020627_ .

4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және 2002 жылғы
31 желтоқсанға дейiн қолданылады.
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.25 N 1690
қаулысымен.
P011690_
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и
действует до 31 декабря 2002 года.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК
от 25 декабря 2001 г. N 1690
P011690_
.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)