Қазақстан Республикасы орталық мемлекеттік органдарының ресми ақпаратты беру және жариялау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 12 маусым N 811. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1460 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1460 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің 2000 жылғы 8 желтоқсандағы төртінші отырысының хаттамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы орталық мемлекеттік органдарының ресми ақпаратты беру және жариялау ережесі бекітілсін.
2. Орталық мемлекеттік органдардың басшылары "Ресми газетте" және "Официальная газетада" жариялау үшін ресми ақпараттың уақытылы берілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2001 жылғы 12 маусымдағы N 811
қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы орталық мемлекеттік
органдарының ресми ақпаратты беру және жариялау ережесi
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы", "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Заңдарына сәйкес әзiрленген. P070598
2. Ереже орталық мемлекеттiк органдардың қызметi туралы инвесторлар мен iскерлiк орта өкiлдерiне кең ауқымды ақпарат беруге, Қазақстан Республикасының жағымды инвесторлық бейнесiн қалыптастыруға бағытталған.
3. Ресми ақпарат жариялау арқылы мемлекет өз қызметiмен жеке және заңды тұлғаларды таныстыру жөнiндегi өзiнiң мемлекеттiк өкiлеттiктен ажыратылмайтын және тiкелей мiндеттерiн iске асырады.
4. Осы Ереже басқа бұқаралық ақпарат құралдарының, өзге де жеке және заңды тұлғалардың заңнамада белгiленген тәртiппен ресми ақпарат алу құқықтарын кемсiтпейді.
5. Осы Ережеге сәйкес орталық мемлекеттiк органдар мынадай ресми ақпарат түрлерiн ұсына алады: мемлекеттiк органның қызметi туралы ресми жаңалықтар (баспасөз- релиздерi); мемлекеттiк органдар қызметi туралы алда болатын оқиғалардың ресми күнтiзбесi; ресми сапарлар туралы ақпараттық хабарлар; жоғарыда көрсетiлген құжаттарға түзетулер, өзгерiстер және толықтырулар; әзiрленетiн, қабылданатын нормативтiк құқықтық кесiмдер туралы ақпараттық хабарлар; тендерлер және конкурстар жариялау (мемлекеттiк сатып алу туралы, сауда-саттық туралы) туралы хабарламалар; нормативтiк құқықтық кесiмдер; ресми сипаттағы орталық мемлекеттiк органдардың қызметi туралы басқа да ақпараттық хабарлар.

Об утверждении Правил предоставления и опубликования официальной информации центральными государственными органами Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2001 года № 811. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1460
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1460.
В соответствии с Протоколом четвертого заседания Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан от 8 декабря 2000 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления и опубликования официальной информации центральными государственными органами Республики Казахстан.
2. Руководителям центральных государственных органов обеспечить своевременное предоставление официальной информации для опубликования в "Ресми газет" и "Официальной газете".
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 июня 2001 года N 811
Правила
предоставления и опубликования официальной
информации центральными
государственными органами Республики Казахстан
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О средствах массовой информации", "О нормативных правовых актах". P070598
2. Правила направлены на формирование позитивного инвестиционного имиджа Республики Казахстан, широкое информирование представителей деловых кругов и инвесторов о деятельности центральных государственных органов.
3. Посредством опубликования официальной информации государство реализует свои прямые и неотъемлемые от государственных полномочий обязанности по ознакомлению физических и юридических лиц со своей деятельностью.
4. Настоящие Правила не ущемляют права других средств массовой информации, иных физических и юридических лиц на получение официальной информации в установленном законодательством порядке.
5. В соответствии с настоящими Правилами центральные государственные органы могут предоставлять следующие виды официальной информации:
официальные новости (пресс-релизы) о деятельности государственного органа;
официальные календари предстоящих событий о деятельности государственных органов;
информационные сообщения об официальных визитах;
поправки, изменения и дополнения в вышеперечисленные документы;
информационные сообщения о разрабатываемых, принимаемых нормативных правовых актах;
сообщения об объявлениях тендеров и конкурсов (о государственных закупках, о торгах);
нормативные правовые акты;
другие информационные сообщения о деятельности центральных государственных органов, носящие официальный характер.

6. Ресми хабарламалар "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына сәйкес ұсынылады және жарияланады.
Нормативтiк құқықтық кесiмдер "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ресми жарияланады.
7. Уәкiлеттi мемлекеттiк органдар мен лауазымды тұлғалар, олардың Қазақстан Республикасының Конституциясымен, сондай-ақ осы органдар мен лауазымды тұлғалардың мәртебесiн анықтайтын, қолданыстағы заңнамада белгiленген құзыретіне сәйкес жариялау үшiн ресми ақпараттарды ұсынуға мiндеттi.
8. Сол немесе өзге ақпаратты жариялаудың орындылығы немесе қажеттiлiгi, оның көлемi мен форматы туралы шешiмдi орталық мемлекеттiк органдардың басшылары қабылдайды.
9. Орталық мемлекеттiк органдардың ресми ақпарат беруi:
Қазақстанның бiртұтас ақпараттық кеңiстiгiнiң толассыз жұмыс iстеуiне, оның әлемдiк байланыс және информатика жүйесiне енуiне;
ақпаратты, оның iшiнде мемлекеттiк ресурстарды қорғаудың ұлттық жүйесiн нығайтуға;
жеке және заңды тұлғалардың өзара жауапкершiлiгi мен мүдделерi теңгерiмiнiң сақталуына;
мемлекеттiк құпиялар мен өзге де заңмен қорғалатын құпия саласында заңнамада көзделген шектеулер сақталған кезде қоғамдық пiкiр мен жариялылықты ескеруге;
мемлекеттiк билiктiң беделiн қолдауға және Қазақстан Республикасының беделiн түсiруге ықпал ететiн және мемлекеттiк қызметтiң мүдделерiне қайшы келетiн іс-әрекеттерге, оның ішiнде сыбайлас жемқорлықтың көрiнiстерiне жол бермеуге;
мемлекеттiк органдарда болып жатқан оқиғалар туралы инвесторларды хабардар етуге жәрдемдесуi тиiс.
10. Орталық мемлекеттiк органдар тек мемлекеттiк құпиялары және заңмен қорғалатын өзге де құпиясы жоқ ресми ақпаратты ғана беруге мiндеттi.
11. "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабына сәйкес нормативтiк құқықтық кесiмдерге түсiнiктемелер мен түсiндiрмелердi ресми жариялау тек түсіндiрмелер мен түсiнiктеменi берген мемлекеттiк органның шешiмi бойынша ғана жүзеге асырылады.
12. Ресми хабарламаларда жеке немесе заңды тұлғаларды тiкелей немесе жанама жарнамалауға жол берiлмейдi.
13. Ресми ақпарат берудi немесе оның жоқтығы туралы хабарлауды мемлекеттiк органдар кемiнде аптасына бiр рет жүзеге асыруға тиіс.
14. Мемлекеттiк органдар жариялау үшiн беретiн ресми ақпарат мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жазбаша түрде жазылуы және оған орталық мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы немесе оның орнындағы адам қол қоюы тиiс.

6. Официальные сообщения предоставляются и публикуются в соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации".
Нормативные правовые акты официально публикуются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах".
7. Уполномоченные государственные органы и должностные лица обязаны предоставлять для опубликования официальную информацию в соответствии с их компетенцией, установленной Конституцией Республики Казахстан, а также действующим законодательством Республики Казахстан, определяющим статус этих органов и должностных лиц.
8. Решение о целесообразности или необходимости опубликования той или иной информации, ее объемах и формате принимают руководители центральных государственных органов.
9. Предоставление центральными государственными органами официальной информации должно способствовать:
бесперебойному функционированию единого информационного пространства Казахстана, его вхождению в мировую систему связи и информатики;
укреплению национальной системы защиты информации, в том числе государственных ресурсов;
взаимной ответственности и сохранению баланса интересов физических и юридических лиц;
учету общественного мнения и гласности при соблюдении ограничений, предусмотренных законодательством в сфере государственных секретов и иной охраняемой законом тайны;
поддержке авторитета государственной власти и недопущению действий, способствующих дискредитации Республики Казахстан и противоречащих интересам государственной службы, в том числе проявлений коррупции;
информированию инвесторов о событиях, происходящих в государственных органах.
10. Центральные государственные органы обязаны представлять только ту официальную информацию, которая не содержит государственные секреты и иную охраняемую законом тайну.
11. Официальное опубликование комментариев и толкование нормативных правовых актов в соответствии со статьей 45 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" осуществляется только по решению государственного органа, давшего толкование и комментирование.
12. Не допускается в официальных сообщениях прямая или косвенная реклама физических или юридических лиц.
13. Предоставление официальной информации или сообщение об ее отсутствии должно осуществляться государственными органами не реже одного раза в неделю.
14. Официальная информация, предоставляемая государственными органами для опубликования, должна быть изложена в письменном виде на государственном и русском языках и подписана первым руководителем центрального государственного органа или лицом, его замещающим.

15. Жеке-дара өкiмдiк қызметтi жүзеге асыратын лауазымды адам ресми ақпараттың растығына және уақытында берiлуiне жауап береді.
16. Ресми ақпарат беруден бас тартуға заңнамада белгiленген тәртiппен шағым берiлуi мүмкiн.
17. Ресми ақпаратты жариялау құқығы бұқаралық ақпарат құралдарының қызметін реттеу өкілеттігіне жататын мемлекеттік орган өткізетін тендердің нәтижесіне сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша бұқаралық ақпарат құралына (бұдан әрі - Баспагер) беріледі.
18. Баспагер үшiн:
орталық мемлекеттiк орган белгiленген тәртiппен берген бүкiл ресми ақпаратты орынды мерзiмде мiндеттi түрде жариялау;
орталық мемлекеттiк органдардың ресми ақпараты мен жарнаманы қоспағанда, осы басылымда кез келген өзге де редакциялық материалдардың болмауы мiндеттi шарттар болып табылады.
19. Ресми хабарламаның мәтiнін жариялау корректорлық және редакторлық түзету мен қысқартусыз жасалуға тиiс. Баспагердiң қандай да бiр түсiнiктеме жасауына жол берiлмейдi.
20. Орталық мемлекеттiк органның бүкiл ресми ақпаратын жариялау республикалық бюджет қаражатын тартусыз жүзеге асырылады.
21. Баспагер өз қаражаты есебiнен және мәтiн аудармасының ресми еместiгiне міндеттi түрде сiлтеме жасай отырып, орталық мемлекеттiк органдардан алынған ақпаратты кез келген шет тiлiнде жариялауға құқылы.
Мамандар: Багарова Ж.А. Қасымбеков Б.А.

15. Должностное лицо, осуществляющее единоличную распорядительную деятельность, несет ответственность за достоверность и своевременность предоставления официальной информации.
16. Отказ в предоставлении официальной информации может быть обжалован в установленном законодательством порядке.
17. Право опубликования официальной информации предоставляется средству массовой информации (далее - Издатель) по решению Правительства Республики Казахстан в соответствии с результатом тендера, проводимого государственным органом, к полномочиям которого относится регулирование деятельности средств массовой информации.
18. Обязательными условиями для Издателя являются:
обязательное опубликование всей предоставленной центральными государственными органами в установленном порядке официальной информации, в разумные сроки;
отсутствие в данном издании каких-либо иных редакционных материалов, кроме официальной информации центральных государственных органов и рекламы.
19. Опубликование текста официального сообщения должно производиться без корректорской и редакторской правки и сокращений. Не допускаются какие-либо комментарии Издателя.
20. Публикация всей официальной информации центрального государственного органа осуществляется без привлечения средств государственного бюджета.
21. Издатель имеет право за счет собственных средств и с обязательной ссылкой на неофициальность перевода текста опубликовать полученную от центральных государственных органов информацию на любом иностранном языке.
(Специалисты: Мартина Н.А., Пучкова О.Я.)