Махамбет Өтемісовтің 200 жылдық мерейтойын дайындау және өткізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 13 тамыз N 1057
Аса көрнекті қайраткер Махамбет Өтемісовтің 200 жылдық мерейтойын ЮНЕСКО шеңберінде өткізу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. 1-қосымшаға сәйкес құрамда Махамбет Өтемісовтың 200 жылдық мерейтойын дайындау және өткізу жөніндегі республикалық мерейтой комиссиясы құрылсын.
2. 2-қосымшаға сәйкес Махамбет Өтемісовтің 200 жылдық мерейтойын дайындау және өткізу жөніндегі іс-шаралардың жоспары бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2001 жылғы
13 тамыздағы
N 1057 қаулысына
1-қосымша
Махамбет Өтемісовтің 200 жылдық
мерейтойын дайындау және өткізу жөніндегі
республикалық мерейтой комиссиясының
Құрамы
Ескерту. Құрам өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.04.03. N 397 қаулысымен.
Ескерту. Құрам өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.11.21. N 1234 қаулысымен.
Тасмағамбетов            - Қазақстан Республикасының
Иманғали Нұрғалиұлы        Премьер-Министрi, төраға
Мұхаметжанов             - Қазақстан Республикасы
Бауыржан Әлімұлы           Премьер-Министрінің орынбасары,
төраға орынбасары
Құл-Мұхаммед             - Қазақстан Республикасы Мәдениет,
Мұхтар Абрарұлы            ақпарат және қоғамдық келісім
министрі, төрағаның орынбасары
Есдәулет                 - "Қазақ әдебиеті" газетінің
Ұлықбек Оразбайұлы         бас редакторы
Оразалин                 - Қазақстан Жазушылар одағы басқармасының
Нұрлан Мырқасымұлы         бірінші хатшысы, төрағаның
орынбасары (келісім бойынша)
Тұрлыханов               - Қазақстан Республикасы Туризм
Дәулет Болатұлы            және спорт жөніндегі агенттігінің
төрағасы
Жақсыбеков               - Астана қаласының әкімі
Әділбек Рыскелдіұлы
Храпунов                 - Алматы қаласының әкімі
Виктор Вячеславович
Тілеухан                 - Қазақстан Республикасының Мәдениет,
Бекболат Қанайұлы          ақпарат және қоғамдық келісім
вице-министрі
Оңғарсынова              - Қазақстан Республикасы Парламенті
Фариза                     Мәжілісінің депутаты
Қабдолов                 - "Махамбет" атты республикалық
Зейнолла Қабдолұлы         қайырымдылық қорының төрағасы,
академик
Беркiмбаева              - Қазақстан Республикасының Бiлiм
Шәмша Көпбайқызы           және ғылым министрi
Тоқаев                   - Қазақстан Республикасының
Қасымжомарт Кемелұлы       Мемлекеттiк хатшысы - Қазақстан
Республикасының Сыртқы iстер министрi
Мырзахметов              - Қазақстан Республикасының Көлiк
Абылай Исабекұлы           және коммуникациялар министрi
Алдажұманов              - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Қайдар Сейсенбайұлы        ғылым министрлiгiнiң Ш. Уәлиханов
атындағы Тарих және этнология
институты директорының мiндетiн
атқарушы
Жұмағұлов                - Қазақстан Республикасы
Бақытжан Тұрсынұлы         Премьер-Министрінің Кеңсесі
Әлеуметтік-мәдени даму бөлімінің
меңгерушісі
Лавриненко               - Қазақстан Республикасының Көлік және
Юрий Иванович              коммуникациялар бірінші вице-министрі
Мусин                    - Атырау облысының әкімі
Аслан Есболайұлы
Аманшаев                 - Қазақстан Республикасының Мәдениет,
Ермек Әмірханұлы           ақпарат және қоғамдық келісім
министрлігі Мәдениет комитетінің
төрағасы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 13 тамыздағы
N 1057 қаулысына
2-қосымша
Махамбет Өтемісовтің 200 жылдық
мерейтойын өткізу жөніндегі іс-шараларды дайындаудың
жоспары
N !         Іс-шара                    !  Орындау   ! Орындауға
р/р!                                    !  мерзімі   ! жауаптылар
_______________________________________________________________________
1               2                             3             4
_______________________________________________________________________
1.  2002 жылы М.Өтемісовтің 4 томдық     2002-2003    Қазақстан Республика.
академиялық шығармалар жинағын,        жылдар       сының Мәдениет,
оның ішінде жеке туындыларын                        ақпарат және қоғамдық
(1-том) өмірі мен шығармашылығы                     келісім министрлігі,
туралы ғылыми еңбектер жинағын                      Білім және ғылым
(2-том), ол туралы тарихи құжат.                    министрлігі,
тар жинағын (3-том), орыс тілін.                    Қазақстан Жазушылар
дегі өлеңдер жинағын (4-том)                        одағы (келісім
басып шығаруды қамтамасыз ету;                      бойынша)
ақынның энциклопедиялық сөзді.      2002-2003
гін басып шығару;                     жылдар
мұрағаттық құжаттар мен кино.
материалдардың негізінде 2 бөлім.
ді деректі фильм шығару;
толықметражды көркем фильмнің       2002-2003
ең үздік сценарийіне конкурс           жылдар
жариялау және оны шығару;
"Махамбет поэзиясы күндерінің"      2002 жыл
мерзімін белгілеу және жыл сайын
өткізу;
Қазақстан театрларында спектакль-
дердің қойылымын жүзеге асыру және
олардың негізінде Махамбет атын.
дағы Атырау драма театрында
М.Өтемісовтің 200 жылдығына арнал.
ған республикалық театр фестивалін     2003 жыл
өткізу;
Ресей Федерациясының және Өзбекстан
Республикасының мүдделі органдарымен
және ұйымдарымен Мәскеу, Орынбор,
Астрахань, және Хиуа қалаларында
М.Өтемісовтің 200 жылдық мерейтойына
арналған мәдени іс-шараларды
өткізуге келісу;
Астана, Атырау, Алматы, Орал, Ақтөбе,
Ақтау қалаларында мерекелік салтанат.
тарға көрмелер, конференциялар,
кездесулер, концерттер, сондай-ақ
республикалық ақындар айтысын өткізу;
Алматы қаласында "Мүшәйра"
ақындар конкурсын өткізу;
О. Таңсықбаевтың "Исатай-Махамбет    2003 жыл
көтерілісі" атты суретін Санкт-Петербург
қаласындағы Эрмитаждан сатып алу
немесе уақытша көрсетуге алдырту;
_________________________________________________________________________
2.   М.Өтемісовтің мерейтойына арнайы     2002 жыл    Қазақстан Республика.
почта маркалары мен конверттер                      сының Көлік және
шығаруды ұйымдастыру;                               коммуникациялар
министрлігі
_________________________________________________________________________
3.   ЮНЕСКО-ның штаб-пәтерінде            2003 жыл    Қазақстан Республика.
(Париж) "Ортағасырлық қазақ                         сының Сыртқы істер
поэзиясы" атты коллоквиум                           министрлігі,
(М.Өтемісов поэзиясы негізінде)                     Қазақстан Республика.
өткізу)                                             сының Мәдениет,
ақпарат және қоғамдық
келісім министрлігі ________________________________________________________________________
4.  "М.Өтемісов және ұлт-азаттық          2003 жыл    Білім және ғылым
қозғалыс" атты симпозиум                            министрлігі,
өткізу;                                             Қазақстан Жазушылар
4-томдық академиялық жинақты                        одағы (келісім
толықтыру мақсатында Казань,            2002 жыл    бойынша)
Мәскеу, Уфа, Орынбор қалаларына
ғылыми-зерттеу экспедицияларын
жіберу;
_________________________________________________________________________
5.  Астана қаласында қазақша              2003 жыл    Қазақстан Республика.
күрестен республикалық жарыс                        сының Туризм және
өткізу;                                             спорт агенттігі
_________________________________________________________________________
6.  Астана қаласында М.Өтемісовтің        2003 жыл    Астана қаласының
200 жылдығына арналған көрнекті                     әкімі
өнер шеберлерінің қатысуымен
салтанатты кеш өткізу;
Астана қаласының орталық              2002 жыл
көшелерінің біріне заңнамада
белгіленген тәртіппен М.Өтемісовтің
есімін беру;
_________________________________________________________________________
7.  Атырау қаласында "Махамбет -          2003 жыл    Атырау облысының
Исатай" атты ескерткіш-мүсін                        әкімі
ансамблін орнатуды;
Атырау облысында М.Өтемісовтің        2003 жыл
200 жылдығына арналған мерейтой
салтанатын ұйымдастыруды;
Атырау қаласында М.Өтемісовтің       2003 жыл
музыкалық мұраларын орындаушылардың
конкурсын өткізуді, жеңімпаздардың
Астана қаласындағы қорытынды
концертке қатысуын қамтамасыз етуді;
М.Өтемісовтің мазарына жол төсеу     2002-2003
жөніндегі жұмысты бастауды және онда     жылдар
ескерткіш орнатуды ұсыну;
_________________________________________________________________________
8.  Алматы қаласының орталық көшелерінің  2002 жыл    Алматы қаласының
біріне заңнамада белгіленген тәртіппен              әкімі
М.Өтемісовтің есімін беру

О подготовке и проведении 200-летнего юбилея Махамбета Утемисова
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 августа 2001 года N 1057
В целях проведения 200-летнего юбилея выдающегося деятеля Махамбета Утемисова в рамках ЮНЕСКО Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Республиканскую юбилейную комиссию по подготовке и проведению 200-летнего юбилея Махамбета Утемисова в составе согласно приложению 1.
2. Утвердить План мероприятий по подготовке и проведению 200-летнего юбилея Махамбета Утемисова согласно приложению 2.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 августа 2001 года N 1057
Состав
Республиканской комиссии по подготовке и
проведению 200-летнего юбилея Махамбета Утемисова
Сноска. Внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 3 апреля 2002 г. N 397 ; от 21 ноября 2002 г. N 1234 .
Тасмагамбетов                  - Премьер-Министр Республики
Имангали Нургалиевич             Казахстан, председатель
Мухамеджанов                   - Заместитель Премьер-Министра
Бауржан Алимович                 Республики Казахстан, заместитель
председателя
Кул-Мухаммед                   - Министр культуры, информации и
Мухтар Абрарович                 общественного согласия Республики
Казахстан, заместитель
Оразалин                       - Первый секретарь Правления Союза
Нурлан Мыркасымович              писателей Казахстана, заместитель
председателя (по согласованию)
Турлыханов                     - Председатель Агентства Республики
Даулет Болатович                 Казахстан по туризму и спорту
Жаксыбеков                     - аким города Астаны
Адильбек Рыскельдинович
Храпунов                       - аким города Алматы
Виктор Вячеславович
Унгарсынова                    - депутат Мажилиса Парламента
Фариза                           Республики Казахстан
Кабдолов                       - академик, председатель
Зейнулла Кабдолович              Республиканского
благотворительного фонда "Махамбет"
Беркимбаева                    - Министр образования и науки
Шамша Копбаевна                  Республики Казахстан
Токаев                         - Государственный секретарь
Касымжомарт Кемелевич            Республики Казахстан - Министр
иностранных дел Республики
Казахстан
Алдажуманов                    - исполняющий обязанности директора
Кайдар Сейсенбаевич              Института истории и этнологии имени
Ч. Валиханова Министерства
образования и науки Республики
Казахстан
Жумагулов                      - заведующий Отделом
Бакытжан Турсынович              социально-культурного развития
Канцелярии Премьер-Министра
Республики Казахстан
Лавриненко                     - первый вице-Министр транспорта и
Юрий Иванович                    коммуникаций Республики Казахстан
Мусин                          - аким Атырауской области
Аслан Еспулаевич
Аманшаев                       - Председатель Комитета культуры
Ермек Амирханович                Министерства культуры,
информации и общественного
согласия Республики Казахстан
Тлеухан                        - вице-Министр культуры,
Бекболат Канаевич                информации и общественного
согласия Республики Казахстан
Есдаулет                       - главный редактор газеты
Улыкбек Оразбаевич               "Казак адебиетi"
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 августа 2001 года N 1057
План
подготовки мероприятий по проведению 200-летнего
юбилея Махамбета Утемисова
N  !         Мероприятие             !   Срок    !    Ответственные за
п/п!                                 !исполнения !       исполнение
___!_________________________________!___________!_________________________
1 !              2                  !     3     !            4
___!_________________________________!___________!_________________________
1   Обеспечить издание академического  2002-2003   Министерство
собрания сочинений М.Утемисова в 4   годы      культуры, информации и
томах, в том числе собственные                 общественного согласия,
произведения в 2002 году (1-том),              Министерство образования
сборник научных трудов о жизни и               и науки Республики
творчестве (2-том), сборник                    Казахстан, Союз
исторических документов о нем                  писателей Казахстана (по
(3-том), сборник стихов на русском             согласованию)
языке (4-том);
издание энциклопедического      2002-2003
словаря поэта;                       годы
выпустить документальный фильм
в 2-х частях на основе архивных
документов и киноматериалов;
объявить конкурс на лучший      2002-2003
сценарий и выпустить                 годы
полнометражный художественный
фильм;
определить сроки и ежегодно     2002 год
производить "Дни поэзии
Махамбета";
осуществить постановку
спектаклей в театрах Казахстана
и на их основе провести
Республиканский театральный
фестиваль, посвященный             2003 год
200-летию М.Утемисова, в
Атырауском драматическом театре
им.Махамбета;
согласовать с заинтересованными 2003 год
органами и организациями
Российской Федерации и Республики
Узбекистан проведение культурных
мероприятий, посвященных
200-летнему юбилею М.Утемисова в
городах Москва, Оренбург,
Астрахань и Хива;
к праздничным торжествам        2003 год
организовать выставки, конференции,
встречи, концерты, а также провести
республиканский айтыс акынов в
городах Астана, Атырау, Алматы,
Уральск, Актюбинск, Актау;
провести конкурс поэтов         2003 год
"Мушайра" в городе Алматы;
закупить или приобрести для
временной демонстрации картину
О.Тансыкбаева "Восстание Исатая-
Махамбета" из Эрмитажа города
Санкт-Петербург
2   Организовать выпуск специальных    2002 год    Министерство
почтовых марок и конвертов                     транспорта и комму-
к юбилею М.Утемисова                           никаций Республики
Казахстан
3   Провести в штаб-квартире ЮНЕСКО    2003 год    Министерство
(Париж) коллоквиум "Средневековая              иностранных дел,
казахская поэзия" (на основе поэзии            Министерство культуры,
Махамбета Утемисова)                           информации и
общественного согласия
Республики
Казахстан
4   Провести симпозиум "М.Утемисов     2003 год    Министерство образования
и национально-освободительное                  и науки, Союз писателей
движение";                                     Казахстана (по
В целях пополнения академического  2002 год    согласованию)
4-х томного сборника направить
научно-исследовательские
экспедиции в города Казань,
Москва, Уфа, Оренбург
5   Провести республиканское           2003 год    Агентство Республики
соревнование по казахша курес в                Казахстан по туризму и
городе Астане                                  спорту
6   Провести в городе Астане           2003 год    Аким города Астаны
торжественный вечер с участием
видных мастеров искусства,
посвященный 200-летию М.Утемисова;
Присвоить в установленном          2002 год
законодательством порядке одной
из центральных улиц города Астаны
имя М.Утемисова
7   Рекомендовать:                     2003 год     Аким Атырауской области
установить памятник -
скульптурный ансамбль "Махамбет -
Исатай" в городе Атырау;           2003 год
организовать юбилейные
торжества, посвященные 200-летию
М.Утемисова в Атырауской области;  2003 год
провести конкурс исполнителей
музыкального наследия М.Утемисова
в городе Атырау, обеспечить
участие победителей на
заключительном концерте в городе
Астане;                            2002-2003
начать работу по прокладке        годы
дороги к мавзолею М.Утемисова и
установить у него памятник
8   Присвоить в установленном          2002 год     Аким города Алматы
законодательством порядке одной
из улиц города Алматы имя
М.Утемисова