"Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 17 ақпандағы N 344 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 22 қыркүйек N 1229
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 17 ақпандағы N 344
U000344_
Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан
Республикасы Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы
Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы
17 ақпандағы N 344 Жарлығына өзгерiстер мен
толықтырулар енгізу туралы
Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму
K972030_
стратегиясын одан әрi
iске асыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясын одан әрi iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" 2000 жылғы 17 ақпандағы N 344 U000344_ Жарлығына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған Іс-қимыл бағдарламасында:
1) "3. Экономикалық өсу" басымдығында:
"3.1. Макроэкономикалық саясат" бөлiмi мынадай редакцияда жазылсын:
"Ой-ниет. Үкiметтiң саясаты макроэкономикалық тұрақтылықты сақтауға және шаруашылық жүргiзушi субъектiлер үшiн экономикалық дамудың жоғары қарқынын қамтамасыз ететiн экономикалық орта жасауға бағытталатын болады.
Yкiмет жыл сайынғы жалпы iшкi өнiмнiң нақты өсуiн 7-9 % деңгейiнде қамтамасыз етуге, 2002 жылы инфляцияның орташа жылдық деңгейiн 5-7 % дейiн төмендетуге ниеттенуде.
Тиiмдi мемлекеттiк ақша-несиелiк және фискальдық саясат, экономиканың нақты секторын қаржылық және ұйымдастырушылық сауықтыру, ақшалай табыстарды арттыру және халықтың салымдары үшiн ынталандыратын жағдай жасау арқылы өндiрiстi техникалық жаңарту және Қазақстан экономикасының бәсекелестiк қабiлетiн арттыру қамтамасыз етiлетiн болады.
Yкiметтің iс-қимылы. Үкiмет бюджет процесiн одан әрi жетілдіру үшін заңнамалық және ұйымдастырушылық жағдайлар жасайды. Мемлекеттiк бюджеттiң көрсеткiштерiн қалыптастыру орташа мерзiмдiк сипатта болады.
Үкiмет 2002 жылы ЖIӨ-ге 2,3 % шегiнде жаңа әдiспен есептелген республикалық бюджет тапшылығын белгiлеудi қамтамасыз етедi. Мемлекеттiк бюджет кiрiстерiнiң өсуi салық салынатын базаны кеңейтудiң және салық әкiмшiлiгiн жүргiзудi жетiлдiрудiң есебiнен қамтамасыз етiлетiн болады. Мемлекеттiк шығыстардың айқын жүргiзiлуiн күшейту басымдықтарды неғұрлым нақты белгiлеу, нормативтiк базаны қалыптастыру және дамыту, оларды жеке секторға бере отырып, мемлекетке тән емес функциялардан дәйектi түрде бас тарту есебiнен қамтамасыз етiлетiн болады.
Өнеркәсiптiң, ауыл шаруашылығының, көлiк пен коммуникациялардың құрылымын жақсартуға бағытталған мемлекеттiк инвестициялық саясат жандандырылады.
Yкiмет жыл сайын бюджеттi қалыптастыру кезiнде зейнетақылардың, мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылардың, сондай-ақ мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң және мемлекеттiк қызметшiлердiң жалақысын арттыру мүмкiндiгiн қарастыруға ниеттенуде.
Нақты секторды жеделдете дамыту, өнiмдi өткiзудiң iшкi және сыртқы рыноктарын кеңейту саясатын дәйектi жүргiзу, экспортқа бағдарлау және импортты алмастыру шараларын жүргiзу арқылы сауда теңгерiмiнiң оң сальдосын ұстауға қолдау көрсетiледi. Қызмет көрсетулердi дамыту және олардың экспортын ұлғайту жөнiнде шаралар қабылданады.
Қазақстанның Дүниежүзiлiк Сауда Ұйымына енуiне дайындық жөнiндегi iс-шараларды iске асыру мақсатында сауда режимiн ырықтандырудың дәйектi саясаты жүргiзiлетiн болады.
Халықаралық сапа стандарттарына сәйкес Қазақстанда өндiрiлетiн және бәсекелестiк баға бойынша сатылатын тауарлар импортына iшкi өндiрушiлердi қорғауға бағытталған саясат жүргiзiледi. Елде өндiрілмейтiн әлеуметтiк маңызы бар тауарларға ең төменгi кеден ставкалары белгiленедi.
Макроэкономикалық саясаттағы тұрақтылық пен сабақтастық: экономикалық жоспарлаудың көкжиегiн кеңейту мен сапасын жақсарту, тиiмдi индустриялық, аграрлық және көлiк-коммуникациялық саясат; бiлiм беру, денсаулық сақтау, мәдени даму бағдарламаларын қалыптастыру; мемлекеттің әлеуметтiк-экономикалық проблемаларын шешуге азаматтардың белсендi түрде қатысуы есебiнен қамтамасыз етiлетiн болады.
Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз етудің аса маңызды құралдарының бiрi - мақсаты мемлекеттiң қорлануын (жинақтаушы функция) қалыптастыру болып табылатын, сондай-ақ мемлекеттiк бюджеттiң әлемдегi бағалар конъюнктурасына тәуелдiлiгiн азайту (тұрақтандырушылық функциясы) болып табылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жұмыс iстеуi болады.
Елдiң мүдделерiн сақтау мақсатында Қазақстанның жасасқан халықаралық шарттары мен қабылдаған мiндеттемелерiн түгендеу жүргiзiледi.";
"3.2. Ақша-несие саясаты және инфляция қарқынын төмендету" бөлiмiнде:
бөлiмнiң тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3.2. Ақша-несие (монетарлық) саясаты";
бiрiншi абзацта:
бiрiншi сөйлемдегi "банктердi" деген сөз "банк жүйесiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi сөйлемдегi "дамытуға," деген сөзден кейiнгi "банктердiң" деген сөз алынып тасталып, оның орнына ", соның iшiнде банктiк емес қаржы мекемелерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацтағы бiрiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Үкiмет Ұлттық Банктiң инфляцияның төмен деңгейi саясатын жүргiзуiн қолдайтын болады.";
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Ұлттық Банк ақша-несие саясатының жаңа режимiн - ақша базасы және алтын-валюталық активтер бойынша мақсатты көрсеткiштер белгiлеудiң қазiргi режимiнiң орнына инфляция бойынша мақсатты көрсеткiштер белгiлеудi көздейтiн инфляциялық таргеттеудi енгiзу мүмкiндiгiне ерекше назар аударатын болады.";
үшiншi абзацта:
бiрiншi сөйлемдегi "қайта қаржыландырудың ставкаларын төмендету" деген сөздер "қайта қаржыландырудың ставкаларын нақты түрдегi әлсiз оң мәнiнде сақтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi сөйлемдегi "дамыту" деген сөз "рыноктың дами бастаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi сөйлем алынып тасталсын;
төртiншi абзац алынып тасталсын;
бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке адамдардың мерзiмдiк салымдарын (депозиттерiн) мiндеттi ұжымдық, кепiлдендiрудiң (сақтандырудың) құрылған жүйесi халықтың банк секторына сенiмiнiң одан әрi артуын қамтамасыз етедi және соның нәтижесiнде банк секторына тартылатын ақшаның көлемін одан да зор ұлғайтады. Одан әрі, депозиттердi кепiлдендiру жүйесiнiң қалыптасуына қарай, кепiлдендiру объектiлерi мен басқа да көрсеткiштердiң кеңеюi, сондай-ақ халықаралық стандарттарға көшу жөнiндегi талаптарды олардың орындалуына қарай кепiлдендiру жүйесiне қатысушы банктердiң шеңберiнiң кеңеюi жүредi.";
жетiншi абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Құрылған Қазақстандық ипотекалық компания банктер беретiн ипотекалық несиелердi қайта қаржыландыру (сатып алу) арқылы ипотекалық несиелендiрудi дамытуға жәрдемдеседi.";
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының банк жүйесiн одан әрi дамыту мақсатында 2001 жылдың аяғында Екiншi деңгейдегi банктердi банк қызметiнiң халықаралық стандарттарына көшiру бағдарламасын iске асыру аяқталады.";
оныншы абзацта:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 17 февраля 2000 года N 344"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2001 года N 1229
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 17 февраля 2000 года N 344 U000344_ ".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан от 17 февраля 2000 года N 344
В целях дальнейшей реализации K972030_ Стратегии развития Казахстана до 2030 года постановляю:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 17 февраля 2000 года N 344 U000344_ "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030" следующие изменения и дополнения:
в Программе действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы, утвержденную вышеназванным Указом:
1) в приоритете "3. Экономический рост":
раздел "3.1. Макроэкономическая политика" изложить в следующей редакции:
"Замысел. Политика Правительства будет направлена на сохранение макроэкономической стабильности и создание экономической среды для хозяйствующих субъектов, обеспечивающей высокие темпы экономического развития.
Правительство намерено обеспечить ежегодный реальный рост валового внутреннего продукта на уровне 7-9 %, снизить среднегодовой уровень инфляции до 5-7 % в 2002 году.
Посредством эффективной государственной денежно-кредитной и фискальной политики, финансового и организационного оздоровления реального сектора экономики, повышения денежных доходов и создания стимулирующих условий для вкладов населения будет обеспечиваться техническое обновление производства и повышение конкурентоспособности экономики Казахстана.
Действия Правительства. Правительство создаст законодательные и организационные условия для дальнейшего совершенствования бюджетного процесса. Формирование показателей государственного бюджета будет носить среднесрочный характер.
Правительство обеспечит установление в 2002 году дефицита республиканского бюджета, исчисленного по новой методике, в пределах 2,3 % к ВВП. Рост доходов государственного бюджета будет обеспечиваться за счет расширения налогооблагаемой базы и совершенствования налогового администрирования. Усиление транспарентности государственных расходов будет обеспечиваться за счет более четкой расстановки приоритетов, формирования и развития нормативной базы, последовательного отказа от несвойственных государству функций с передачей их в частный сектор.
Будет активизирована государственная инвестиционная политика, направленная на улучшение структуры промышленности, сельского хозяйства, транспорта и коммуникаций.
Правительство намерено ежегодно при формировании бюджета рассматривать возможность повышения размеров пенсий, государственных социальных пособий, а также заработной платы работников государственных учреждений и государственных служащих.
Посредством проведения последовательной политики ускоренного развития реального сектора, расширения внутренних и внешних рынков сбыта продукции, реализации мер экспортоориентации и импортозамещения, будет поддерживаться положительное сальдо торгового баланса. Будут приняты меры по развитию услуг и увеличения их экспорта.
В целях реализации мероприятий по подготовке к вступлению Казахстана во Всемирную Торговую Организацию будет проводиться последовательная политика либерализации торгового режима.
На импорт товаров, производимых в Казахстане в соответствии с международными стандартами качества и реализуемых по конкурентным ценам, будет проводиться политика, направленная на защиту внутренних производителей. Минимальные таможенные ставки будут устанавливаться на социально значимые товары, не производимые в стране.
Устойчивость и преемственность в макроэкономической политике будет обеспечиваться за счет: расширения горизонта и улучшения качества экономического планирования, эффективной индустриальной, аграрной и транспортно-коммуникационной политики; формирования программ развития образования, здравоохранения, культуры; активного участия граждан в решении социально-экономических проблем государства.
Одним из важнейших инструментов обеспечения макроэкономической стабильности будет функционирование Национального фонда Республики Казахстан, целью которого является формирование накоплений государства (сберегательная функция), а также снижение зависимости государственного бюджета от конъюнктуры мировых цен (стабилизационная функция).
В целях соблюдения интересов страны будет проведена инвентаризация заключенных Казахстаном международных договоров и принятых обязательств.";
в разделе "3.2. Денежно-кредитная политика и снижение темпов инфляции":
заголовок раздела изложить в следующей редакции:
"3.2. Денежно-кредитная (монетарная) политика";
в абзаце первом:
слово "банков" заменить словами "банковской системы";
слово "банками" исключить;
дополнить словами ", в том числе небанковскими финансовыми учреждениями";
в абзаце втором первое предложение изложить в следующей редакции: "Правительство будет поддерживать Национальный Банк в проведении политики низкого уровня инфляции.";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Национальный Банк уделит особое внимание возможности внедрения нового режима денежно-кредитной политики - инфляционного таргетирования, предполагающего установление целевых показателей по инфляции вместо существующего режима установления целевых показателей по денежной базе и золотовалютным активам.";
в абзаце третьем:
слова "снижение ставки рефинансирования" заменить словами "сохранение ставки рефинансирования слабо положительной в реальном выражении";
слово "Развитие" заменить словами "Начавшееся развитие";
третье предложение исключить;
абзац четвертый исключить;
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"Созданная система обязательного коллективного гарантирования (страхования) срочных вкладов (депозитов) физических лиц обеспечит дальнейший рост доверия населения к банковскому сектору и, как следствие, еще больше расширит объем денег, привлекаемых в банковский сектор. В дальнейшем, по мере становления системы гарантирования депозитов, произойдет расширение объектов гарантирования и других параметров, а также расширение круга банков-участников системы гарантирования в зависимости от выполнения ими требований по переходу к международным стандартам.";
абзац седьмой дополнить предложением следующего содержания:
"Созданная Казахстанская ипотечная компания будет способствовать развитию ипотечного кредитования посредством рефинансирования (покупки) ипотечных кредитов, выдаваемых банками.";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"В целях дальнейшего развития банковской системы Республики Казахстан к концу 2001 года будет завершена реализация Программы перехода банков второго уровня к международным стандартам банковской деятельности.";
в абзаце десятом:

"2000" деген сан "2001" деген санмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қаржылық секторының тұрақтылығын нығайту мақсатында бiрыңғай қаржылық қадағалау органы құрылады.";
он екiншi және он төртiншi абзацтар алынып тасталсын;
он бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру рыногының жұмыс істеуi, сақтандыру компанияларының қызметiн қадағалау әрi реттеу жүйесiн жетiлдiру, әсiресе, Сақтандыруды қадағалау органдары халықаралық қауымдастығының принциптерiн енгiзу, капиталдандыруға, сақтандыру резервтерiнiң деңгейi мен оларды орналастырудың сенiмдiлiгiне қойылатын талаптарды арттыру бойынша нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру жөнiндегi жұмыс жалғастырылады.";
он жетiншi абзацта:
"сәйкес келтiру көзделiп отыр" деген сөздер "сәйкес келтiру жөнiндегi жұмыс жалғастырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
"3.3. Салық және бюджет саясаты" бөлiмi мынадай редакцияда жазылсын:
"3.3. Салық және бюджет (фискальдық) саясаты
Ой-ниет. Мемлекет Басшысының тапсырмаларына сәйкес Үкiмет экономикадағы оң үрдiстердi орнықтыруға бағытталған және салық төлеушілер мен мемлекет арасындағы мүдделер теңгерімін белгілеу арқылы бюджетке түсетін түсімдердің оңтайлы деңгейін қамтамасыз ететін дәйектi фискальдық саясат жүргiзуге ниеттенуде. Бюджет жүйесiн реформалау перспективалық бюджеттiк жоспарлауды енгiзу, орталықтар мен аймақтардың өзара бюджеттiк қатынастарын жетiлдiру, сыртқы қарыз алу саясатын қатайту, нормативтік құқықтық базаны кеңейту және дамыту негiзiнде мемлекеттiк шығыстарды басқару, әлеуметтiк маңызы бар бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландыру, бюджет процесiн одан әрi жетiлдiру әрi регламенттеу, түпкi заем алушылардың бюджет қаражатын қайтаруына көзқарасты қатайту, мемлекеттiк борыш мөлшерiн салыстырмалы түрде қысқарту жалғастырылады.
Үкiметтiң iс-қимылы.
Үкiмет мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне түсiмдердiң қажеттi көлемiн қамтамасыз ету үшiн мемлекет пен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң олардың өзара қаржылық қатынастарындағы мүдделер теңгерiмiне қол жеткiзу саласында:
шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қызметiне мемлекеттiк органдардың орынсыз араласуын болдырмау мақсатында салық және кеден заңдарын ұдайы жетiлдiретiн;
салық ауыртпалығын азайту және салық салынатын базаны кеңейту есебiнен бюджеттiң кiрiс бөлiгiн ұлғайту жөнiндегi жұмысты жалғастыратын;
соның iшiнде, олардың өнiмi мен айналымын мемлекеттiк реттеу жөнiндегi iс-шараларды iске асыру арқылы акцизделетiн өнiмдер бойынша салық түсiмдерiнiң толық түсуiн қамтамасыз ететiн;
трансферттiк бағаларды қолдану кезiнде бақылау тетiгiн жетiлдiретiн;
шағын бизнес субъектiлерiне салық салу тетiгiн оңайлату жөнiндегi жұмысты жалғастыратын;
кеден органдарын автоматтандырудың бiрiншi кезеңiн аяқтайтын болады.
Салық заңдары нормаларының бiрмәндi түсiндiрiлуiн, салық төлеушiлердiң оны қолдануын оңайлатуды, сондай-ақ салық тәртiбiн сақтау деңгейiн арттыруды қамтамасыз ету мақсатында жаңа Салық кодексi қабылданады.
Елде жүрiп жатқан мемлекеттiк функцияларды орталықсыздандыру процестерiн ескере отырып, бюджетаралық қатынастарды одан әрi жетiлдiру жүзеге асырылады.
Мемлекеттік функцияларды орындау және бюджет қаражатын жұмсау кезіндегі өкілеттік пен жауапкершілік беріліп, басқарудың әрбір деңгейіне өздерінің түсім көздері заң жүзіндегі негізде бекітілетін болады.
Республикалық және жергiлiктi бюджеттер арасындағы өзара қатынастар жергiлiктi бюджеттерден бюджеттiк алуды жүзеге асыру және дотациялық аймақтарға (Астана қаласынан басқа барлық аймақтар үшiн бiрыңғай кiрiстердi бөлу нормативтерiмен) теңестiретiн субвенциялар бөлу принциптерiмен құрылады.
Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу және борыш саласында Үкiмет бұдан әрi:
үкiметтiк және мемлекет кепiлдiк берген заемдар есебiнен қаржыландырылатын жобаларды iрiктеуге қойылатын талаптарды күшейтуге;
заемдық ресурстарды пайдаланудың тиiмділігiн арттыруға;
инвестициялық жобаларды iске асырумен байланысты шығыстарды оңтайландыруға, әкiмшiлiк және операциялық шығындарды, сондай-ақ консультациялық қызметтер көрсетуге шығындарды азайтуға;
мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борышты басқару тетiгiн жетiлдiруге;
жергiлiктi атқарушы органдардың қарыз алуына көзқарасты қайта қарауға ниеттенуде.
Мемлекеттiк меншiктi басқаруды тиiмділігiн арттыру бөлiгiнде Үкiмет:
мемлекеттiк меншiктiң құрылымын оңтайландыру жөнiндегi жұмысты жалғастыратын;
акцияларының мемлекеттiк бақылау пакетi бар Акционерлiк қоғамдардың директорлар кеңесiнiң рөлi мен ықпалын күшейтетiн;
мемлекеттiк кәсiпорындар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтер мен пайдасы үлестерiнiң тұрақты әрi толық iсiнiң, сондай-ақ бюджеттiң кiрiс бөлiгiнiң жалпы көлемінде осындай түсiмдердiң меншiктi салмағының ұлғаюын қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты барынша жандандыратын және күшейтетiн болады.
Мемлекеттiк меншiктi басқаруды оңтайландыру үшiн мемлекеттiк меншiк объектiлерiн кешендi түгендеу жөнiндегi iс-шаралар одан әрi жүргiзiледi.
Жинақтаушы функциясын iске асыру мақсатында Ұлттық қордың активтерiне қатысты Үкiмет пен Ұлттық банк оның активтерiн капиталдың халықаралық рыноктарында орналастыру жөнiнде байыпты саясат жүргiзедi.
Бюджет қаражаттарын жұмсаудың басты басымдықтары:
- өндiрiстiк инфрақұрылымды, әлеуметтiк сала объектiлерiн, сондай-ақ Астана қаласының объектiлерiн дамытуға инвестициялардың өсуi;
- әлеуметтiк сала, яғни зейнетақыларды, жәрдемақыларды, сондай-ақ бiрiншi кезекте орта және төменгi буындағы бюджет саласы қызметкерлерiнiң жалақысын бiрте-бiрте индекстеу;
- қорғаныс шығыстарын кемiнде ЖIӨ-нiң 1% қаржыландыруды көздейтiн елдiң қауiпсiздiгi мен қорғаныс қабiлетiн нығайтуды қамтамасыз ету болады.
Үкiмет стратегиялық, индикативтiк және бюджеттiк жоспарлау процестерiн бiрiктiрудi және үйлестiрудi, сондай-ақ бюджеттiк жоспарлаудың сапасын арттыруды, бюджеттiк мiндеттемелер мен болжамдық-талдау жұмысының орындалуын қамтамасыз етедi.
Үкiмет бағдарламалық құжаттарды әзiрлеу мен қабылдауға көзқарасты, Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеуге түйiндi принциптер мен көзқарастарды қайта қарайды.
Жиынтық нормативтiк құқықтық актi ретiнде қызмет ететiн және бюджеттердi әзiрлеу үшiн негiз болып табылатын барлық стратегиялық басымдықтарды, салалық және аймақтық бағдарламаларды түгел қамтитын өзгермелi негiздегi даму бағдарламасы орта мерзiмдi кезеңге әзiрленедi және iске асырылады.
Жоспарлаудың сапасын арттыру үшiн Yкiмет бюджет саясатының тиiмдiлiгiн бағалаудың пәрмендi жүйесiн әзiрлейдi және енгiзедi. Мұндай жүйенiң өлшемдерi негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштердiң серпiнiн ескерiп отырады, сондай-ақ бюджет шығыстарының ұтымдылығын, мемлекеттiк шығындардың нәтижелiлiгiн бағалаудың қазiргi заманғы әдiстерiне негiзделедi. Әлеуметтiк-экономикалық даму көрсеткiштерiнiң теңдестiрiлуiн сақтау және мемлекеттiк саясатты жүргiзу мақсатында қабылданатын бюджеттiк бағдарламалардың құнын бағалау және пайдалылығын талдауға бiртiндеп көшу жүзеге асырылады.
Үкiмет бюджеттiк шығыстарды ағымдағы бағдарламалар және даму бағдарламалары деп жiктеудi енгiзедi.
Yкiмет бюджеттiң инвестициялық шығыстарының меншiктi салмағын одан әрi арттыратын болады. Осыған байланысты, жұмсалған шығындардың тиiмділігiне мониторинг жүргiзудiң жүйесi әзiрленедi.
Қазынашылықты жаңалау шеңберiнде барлық деңгейдегi бюджеттiң ағымдағы шығыстарын тиiмдi жоспарлау мақсатында қолма-қол ақшаны басқару жөнiндегi болжамдық-талдау жұмысының сапасы жақсартылады.
Үкiмет мемлекеттiк сатып алу жүйесiн жетiлдiруге ерекше назар аударады.
Мемлекеттiк сатып алудың тиімділігіне мониторинг жүргізу және бағалау жүйесiн әзiрлеу және енгiзу жөнiнде жұмыс жүргiзiледi.
Бюджет қаражатын тиiмдi жұмсауға қол жеткiзу мақсатында конкурстық рәсiмдер өткiзуге тиiстi қоғамдық бiрлестiктердiң өкiлдерi қатысатын сатып алу рәсiмдерi жетiлдiрiледi.
Сатып алуды ұйымдастыру және жүргiзу мәселелерiмен айналысатын мемлекеттiк органдар мен мекемелердiң қызметкерлерін оқыту жүйесін құру жөнінде жұмыс жүргізіледі.
Бухгалтерлiк есеп және аудиторлық қызмет саласында республикада экономикалық реформаны жүргiзу үшiн қолайлы жағдайды қамтамасыз ету, инвестициялық ахуалды жақсарту және халықаралық байланыстарды кеңейтудi қамтамасыз ету мақсатында халықаралық стандарттарға сай бухгалтерлiк есеп және аудит стандарттары әзiрленедi. Iрi кәсiпорындарды бухгалтерлiк есептiң халықаралық стандарттарына көшiру жөнiнде шаралар қабылданады.
Бюджет процесi туралы жұртшылыққа жiтi әрi анық ақпарат беру мақсатында Yкiмет мыналарға:
заңи және нормативтiк құжаттарға;
жылдық қаржылық және жедел баяндамалар мен есептерге (бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi);
мемлекеттiк қаржы туралы толық ақпаратқа қол жеткiзудi одан әрi қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдайды.
Бюджет мiндеттемелерiнiң дұрыс орындалуы үшiн бақылау әрi мониторинг жүргiзу бөлiгiнде Үкiмет өкiлеттiк берген бақылаушы органдардың рөлi күшейтiледi.
Мемлекеттiк қаржы жөнiндегi нормативтік құқықтық базаны тәртiпке
келтiру мақсатында Үкiмет тиiстi тұжырымдамалар әзiрлеуге кiрiседi және
Бюджет кодексiн әзiрлеу үшiн негiз дайындайды.";
"3.4. Инвестициялық ахуалды жақсарту" бөлiмiнде:
үшiншi абзацта:
"халықаралық қаржы ұйымдарымен бiрлесе отырып, саяси және реттеушi
тәуекелдердi кепiлдендiрiлген өтеудiң тетiктерiн құру мен қолдануға
енгiзу" деген сөздер "жеке меншiк иелерiнiң құқықтарын қорғау" деген
сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацта:
"Инвестициялар туралы" деген сөздер "Инвестицияларды мемлекеттiк
қорғау және қолдау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заңдардың" деген сөз сол қалпында қалдырылсын;
алтыншы абзацта:
"бiрлескен жұмыс топтарының" деген сөздер сол қалпында қалдырылсын;
жетiншi абзацта:
"iрiктеу рәсiмiнiң ашықтығын қамтамасыз ету кезiнде Мемлекеттiк
инвестициялар бағдарламасының құрамына мәлiмделген" деген сөздер алынып
тасталсын;
сегiзiншi абзац алынып тасталсын;
оныншы абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Нақты секторды одан әрi дамыту үшiн бағалы қағаздар рыногын реттеу
мәселелерi бойынша қолданыстағы заңдарға өзгерiстер енгiзiледi.";
он бiрiншi абзацта:
"және Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиямен бiрге Қазақстан

цифру "2000" заменить цифрой "2001";
дополнить предложением следующего содержания:
"В целях укрепления стабильности финансового сектора будет создан единый орган финансового надзора.";
абзацы двенадцатый и четырнадцатый исключить;
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"Будет продолжена работа по совершенствованию нормативной правовой базы для функционирования страхового рынка, совершенствованию системы надзора и регулирования деятельности страховых компаний, особенно по внедрению принципов Международной ассоциации органов страхового надзора, повышению требований к капитализации, уровню страховых резервов и надежности их размещения.";
в абзаце семнадцатом слова "Предполагается приведение" заменить словами "Будет продолжена работа по приведению";
раздел "3.3. Налоговая и бюджетная политика" изложить в следующей редакции:
"3.3. Налогово-бюджетная (фискальная) политика
Замысел. В соответствии с поручениями Главы государства Правительство намерено проводить последовательную фискальную политику, направленную на закрепление положительных тенденций в экономике и обеспечивающей оптимальный уровень поступлений в бюджет путем установления баланса интересов между налогоплательщиками и государством. Продолжится реформирование бюджетной системы, внедрение перспективного бюджетного планирования, совершенствование бюджетных взаимоотношений центра и регионов, ужесточение политики внешнего заимствования, управление государственными расходами на основе расширения и развития нормативной правовой базы, финансирование социально значимых бюджетных программ, дальнейшее совершенствование и регламентация бюджетного процесса, ужесточение подходов к возврату бюджетных средств конечными заемщиками, относительное сокращение размеров государственного долга.
Действия Правительства.
Правительство в области достижения баланса интересов государства и хозяйствующих субъектов в их финансовых взаимоотношениях для обеспечения необходимых объемов поступлений в доход государственного бюджета будет:
постоянно совершенствовать налоговое и таможенное законодательство с целью исключения неоправданного вмешательства государственных органов в деятельность хозяйствующих субъектов;
продолжать работу по снижению налогового бремени и увеличению доходной части бюджета за счет расширения налогооблагаемой базы;
обеспечивать полноту налоговых поступлений по подакцизной продукции, в том числе через реализацию мероприятий по государственному регулированию их производства и оборота;
совершенствовать механизм контроля при применении трансфертных цен;
продолжать работу по дальнейшему упрощению механизма налогообложения субъектов малого бизнеса;
завершен первый этап автоматизации таможенных органов.
В целях обеспечения однозначного толкования норм налогового законодательства, упрощения его применения налогоплательщиками, а также повышения уровня соблюдения налоговой дисциплины будет принят новый Налоговый кодекс.
Будет осуществлено дальнейшее совершенствование межбюджетных отношений с учетом происходящих в стране процессов децентрализации государственных функций.
За каждым уровнем управления будут закреплены на законодательной основе собственные источники поступлений, полномочия и ответственность при выполнении государственных функций и расходовании бюджетных средств.
Взаимоотношения между республиканским и местными бюджетами будут строиться на принципах осуществления бюджетных изъятий из местных бюджетов и выделения выравнивающих субвенций дотационным регионам (при единых для всех регионов нормативах распределения доходов, кроме г. Астаны).
В области государственного и гарантированного государством заимствования и долга Правительство намерено в дальнейшем:
ужесточить требования к отбору проектов, финансируемых за счет правительственных и гарантированных государством займов;
повысить эффективность использования заемных ресурсов;
оптимизировать расходы, связанные с реализацией инвестиционных проектов, снизить административные и операционные издержки, а также затраты на консультационные услуги;
совершенствовать механизм управления государственным и гарантированным государством заимствованием и долгом;
пересмотреть подходы к заимствованию местными исполнительными органами.
В части повышения эффективности управления государственной собственностью Правительство будет:
проводить работу по оптимизации структуры государственной собственности;
усиливать роль и влияние Совета директоров акционерных обществ с контрольным государственным пакетом акций;
максимально активизировать и усиливать работу по обеспечению стабильности и полноты поступлений дивидендов на государственные пакеты акций и доли прибыли государственных предприятий, а также увеличению удельного веса таких поступлений в общем объеме доходной части бюджета.
Для оптимизации управления государственной собственностью будут проведены дальнейшие мероприятия по комплексной инвентаризации объектов государственной собственности.
В отношении активов Национального фонда с целью реализации сберегательной функции Правительство и Национальный Банк будут проводить взвешенную политику по размещению его активов на международных рынках капитала.
Главными приоритетами расходования бюджетных средств станут:
- рост инвестиций в развитие производственной инфраструктуры, объектов социальной сферы, а также объектов г. Астаны;
- социальная сфера, т.е. последовательная индексация пенсий, пособий, а также заработной платы работникам бюджетной сферы, в первую очередь, среднего и низового звеньев;
- обеспечение безопасности и укрепление обороноспособности страны, предполагающее финансирование расходов на оборону не менее 1 % от ВВП.
Правительство обеспечит интеграцию и гармонизацию процессов стратегического, индикативного и бюджетного планирования, а также повышение качества бюджетного планирования, исполнения бюджетных обязательств и прогнозно-аналитической работы.
Правительство пересмотрит подходы к разработке и принятию программных документов, ключевые принципы и подходы к разработке индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан.
На среднесрочный период будет разработана и реализована программа развития, на скользящей основе, охватывающая все стратегические приоритеты, отраслевые и региональные программы, которая будет служить сводным нормативным правовым актом и представлять основу для разработки бюджетов.
Для повышения качества планирования Правительство разработает и внедрит действенную систему оценки эффективности бюджетной политики. Критерии такой системы учитывают динамику основных макроэкономических показателей, а также основываются на современных методах оценки рациональности бюджетных расходов, результативности государственных затрат. Будет осуществляться постепенный переход к оценке стоимости и анализа выгод принимаемых бюджетных программ с целью сохранения сбалансированности показателей социально-экономического развития и проведения государственной политики.
Правительство внедрит классифицирование бюджетных расходов на текущие программы и программы развития.
Правительство в дальнейшем будет увеличивать удельный вес инвестиционных расходов бюджета. В этой связи будет разработана система эффективного мониторинга вложенных затрат.
В рамках модернизации Казначейства будет усилено качество прогнозно-аналитической работы по управлению наличностью с целью эффективного планирования текущих расходов бюджетов всех уровней.
Правительством будет уделено особое внимание совершенствованию системы государственных закупок.
Будут проведены работы по разработке и внедрению системы мониторинга и оценки эффективности государственных закупок, автоматизации этого процесса.
Будут совершенствоваться закупочные процедуры с целью достижения эффективности расходования бюджетных средств, при участии в проведении конкурсных процедур представителей соответствующих общественных объединений.
Будет проведена работа по созданию системы обучения работников государственных органов и учреждений, занимающихся вопросами организации и проведения закупок.
В области бухгалтерского учета и аудиторской деятельности будут разработаны стандарты бухгалтерского учета и аудита, соответствующие международным, с целью обеспечения благоприятных условий для проведения экономической реформы в республике, улучшения инвестиционного климата и расширения международных связей. Будут приняты меры по переводу крупных предприятий на международные стандарты бухгалтерского учета.
С целью предоставления общественности четкой и ясной информации о бюджетном процессе Правительство примет меры по дальнейшему обеспечению доступности:
законодательных и нормативных документов;
годовых финансовых и оперативных докладов и отчетов (администраторами бюджетных программ);
исчерпывающей информации о государственных финансах.
Будет усилена роль уполномоченных Правительством контролирующих органов в части контроля и мониторинга за правильностью исполнения бюджетных обязательств.
В целях упорядочения нормативной правовой базы по государственным финансам Правительство приступит к разработке соответствующих концепций и подготовит основу для разработки Бюджетного кодекса.";
в разделе "3.4. Улучшение инвестиционного климата":
в абзаце третьем слова "созданию и введению в действие, совместно с международными финансовыми организациями, механизмов гарантийного покрытия политических и регулятивных рисков" заменить словами "защите прав индивидуальных собственников";
в абзаце четвертом:
слова "Об инвестициях" заменить словами "О государственной защите и
поддержке инвестиций";
слово "Законов" заменить словом "законов";
в абзаце шестом слова "совместным рабочим группам" заменить словами
"совместных рабочих групп";
в абзаце седьмом слова ", заявляемых в состав Программы
государственных инвестиций, при обеспечении открытости процедур отбора"
исключить;
абзац восьмой исключить;
в абзаце девятом слово "ограниченных" исключить;
абзац десятый дополнить предложением следующего содержания:
"Для дальнейшего развития реального сектора будут внесены изменения в
действующее законодательство по вопросам регулирования рынка ценных
бумаг.";

Республикасының бағалы қағаздар рыногын дамытудың 1999-2000 жылдарға
арналған бағдарламасын орындаудың қорытындылары бойынша" деген сөздер
алынып тасталсын;
"3.5. Сыртқы сауда саясаты" бөлiмiнде:
бөлiмнiң тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3.5. Сауда саясаты";
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ой-ниет. Үкiмет сыртқы сауда саясатын ырықтандыруды ұстанатынын растайды. Сауда саясаты елдiң экономикалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудi ескере отырып, Қазақстанның халықаралық еңбек бөлiнiсi жүйесiне одан әрi тиiмдi түрде кiрiгуi қажеттiгiн негiзге ала отырып, жүргiзiледi. Сауда саясатының негiзгі мiндетi - экономиканы құрылымдық қайта құруға көмек көрсету, iшкi рыноктың қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету үшiн бәсекелесуге қабiлеттi өндiрiстер құру және әлемдегi рыноктарға қазақстандық тауарлар мен қызметтер көрсетудi жылжытуға көмек көрсету, төлемдiк және сауда теңгерiмiнiң көрсеткiштерiн жақсарту үшiн сыртқы экономикалық байланыстарды барынша пайдалану болып табылады.";
екiншi абзацта:
"инфрақұрылымдарын" деген сөзден кейiн "басым" деген сөзбен толықтырылсын;
"экспорттың экономикалық тиiмдiлiгiн көтеру және құрылымын жақсарту" деген сөздер "қосылған құны жоғары деңгейдегi өндiрiстердiң үлесiн арттыру мақсатында экспорттың құрылымын әртараптандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацта:
"шығару жолымен" деген сөздер "шығаруды жүргізу жолымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"көрмелер өткізу" деген сөздер "көрмелердi ұйымдастыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Үкiмет жаңа тауарлардың өндiрiсiн игеру кезеңiнде отандық тауар өндiрушілердi қорғау, тұтыну рыногының теңдестiрiлуiн қамтамасыз ету, экспорт пен импорттың құрылымын жақсарту үшiн икемдi кедендiк-тарифтiк жүйе құру жөнiндегi жұмысты жалғастырады.";
төртiншi абзацта:
"және келiсiмшарттық бағалардың төмендеуiне" деген сөздер алынып тасталсын;
"қолдау" деген сөзден кейiн "және экспортты ынталандыру" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi абзацта:
"сыртқы сауда саясаты шаралармен" деген сөздер "экономиканың стратегиялық маңызды секторларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"болады," деген сөз сол қалпында қалдырылсын;
"Экспорттық-импорттық операцияларға салық салу жүйесi жақсаратын," деген сөздер алынып тасталсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Үкiмет импорт алмастыру және Қазақстан Республикасы өңдеушi өнеркәсiбiнiң бәсекелестiк қабiлетiн арттыру бағдарламасын әзiрлейдi.";
жетiншi абзац алынып тасталсын;
сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Сыртқы және iшкi сауда саласындағы қатынастарды реттеу мақсатында "Сауда туралы" Заң және сауда қатынастарын регламенттейтiн заңи актiлер әзiрленедi. Сауда саласындағы Қазақстан үшiн қолайлы халықаралық келiсiмдер мен конвенцияларды бекiту және оларға қосылу рәсiмдерi жалғастырылады.";
тоғызыншы абзацтағы екiншi сөйлем алынып тасталсын;
оныншы абзац мынадаЙ редакцияда жазылсын:
"Дүниежүзілік саудада тең құқықты әрiптестiк жағдайларын қамтамасыз ету, шет елдермен экономикалық ынтымақтастықты жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республиканың экономикалық мүдделерiн барынша ескере отырып, ДСҰ-ға кiру процесiн жалғастырады.";
он бiрiншi және он екiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық және Орталық Азия экономикалық қоғамдастықтарының елдерімен, сондай-ақ Шанхай ынтымақтастығы ұйымының шеңберiндегi сауда саясаты тауарлар, қызмет көрсетулер мен капиталдар ортақ рыногының тиiмдi жұмыс iстеуiне бағытталады. Үкiмет заңи және нормативтiк құқықтық актiлердi үйлестiруге, келiсiлген салық, ақша-несие, валюта-қаржы, сауда, кедендiк және тарифтiк саясат жүргiзуге бағытталған жұмысты жалғастырады.
ТМД елдерiмен сауда саясаты еркiн сауда және сауда кедергiлерiн жою принциптерiне негiзделедi.";
он үшiншi абзацта:
"толық құқықты мүше" деген сөздер "тең құқықты әрiптес" деген сөздермен ауыстырылсын;
"беделiн" деген сөз "абыройы" деген сөзбен ауыстырылсын;
он төртiншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Iшкi сауда саласында тұтыну рыногында сатылатын тауарлардың сапасы мен қауiпсiздiгiн бақылау жөнiндегi шаралар күшейтiледi. Отандық тауар өндiрушiлердiң өнiмдерiн өткiзудi жақсарту мақсатында көтерме сауда жүйесi құрылады. Тұтыну тауарларының бәсекесiн арттыру және бағаны арзандату үшiн муниципальдық сауда рыноктарын құру көзделедi.";
"3.6. Баға және монополияға қарсы саясат" бөлiмiнде:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Басымдық жағдайға ие шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң өз артықшылығын терiс пайдалануы фактiлерiн анықтау. "Бәсеке және монополиялық қызметтi шектеу туралы" Z010144_ Заңды iске асыру мақсатында республикалық және аймақтық рыноктарда басым жағдайға ие субъектiлердiң қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлер әзiрленедi.";
он үшiншi және он төртiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс істейтiн активтерге пайда ставкасын белгiлеу тәртiбi жөнiнде
әдiстемелiк ұсынымдар әзiрлеу;
Табиғи монополия субъектiлерiнiң экономикалық қызметiнiң ашық болуын
қамтамасыз ету, кейiн олардың нәтижелерi жарияланатын аудиторлық
тексерулердi жыл сайын мiндеттi түрде жүргiзу;";
он алтыншы абзац алынып тасталсын;
он жетiншi абзацта:
"шаруашылық жүргiзушi" деген сөздер алынып тасталсын;
"жол берiлетiн" деген сөздер "негiзделетiн" деген сөзбен ауыстырылсын;
он тоғызыншы абзацта:
"iске асыруды" деген сөз алынып тасталсын;
жиырмасыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"табиғи монополия субъектiлерiнiң көрсетiлетiн қызметтерiне
тарифтерге төмендеткiш коэффициенттер белгiлеу жөнiндегi тәртiптi әзiрлеу
және практикаға енгiзу.";
жиырма бiрiншi абзацта:
"Электр энергетикасы" деген сөздер алынып тасталсын;
жиырма екiншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Темiр жол көлiгiндегi тарифтiк саясатты жетiлдiру өнiмнiң бағасындағы көлiктiң құрамдас бөлiгiнiң үлесiне қарай және маусымдық факторлар ескерiлiп, жүзеге асырылады.";
жиырма үшiншi және жиырма төртiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан темiр жолы" республикалық кәсiпорнының құрамынан табиғи монополия саласына жатпайтын бiрқатар құрылымдық бөлiмшенi бөлiп шығаруды көздейтiн Темiр жол көлiгiн қайта құрылымдау бағдарламасы қабылданады, мұның өзi темiр жол тасымалдарымен сабақтас салалардағы бәсекенi дамытуға әкеледi және темiр жол көлiгiндегi кәсiпорындардың экономикалық қызметiнiң ашық жүргiзiлуiн қамтамасыз етедi.
Сонымен бiр мезгiлде, тұтынушылардың кейбiр санаттары үшiн абоненттiк төлемдердi iшiнара өтеу тетiгiн енгiзiп, 2005 жылға қарай телефон байланысы қызметтерi тарифтерiнiң деңгейiн олардың көрсетiлуiнiң шығындарын жабатын деңгейге дейiн кезең-кезеңiмен көтеру басталады. Телекоммуникациялар рыногын ырықтандыру мақсатында оларды есептеуiштердiң көрсеткiштерi бойынша төленетiн жергiлiктi телефон қосқыштарындағы құнын уақытына қарай есептеу жүйесiн енгiзу жөніндегі жұмыс жүргізіледі.";
"3.7. Өнеркәсiп" бөлiмiнде:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ой-ниет. Үкiмет өнеркәсiп өндiрiсiнiң өсуi, импорт алмастыру саясатын iске асырудың және сараланған қадамдары мен қолдау тетiктерi бар экспортқа бағдарланған өндiрiстi ынталандыру негiзiнде iшкi және сыртқы рыноктар қажеттiлiктерiн қамтамасыз ететiн кәсiпорындарды дамыту үшiн жағдай жасайды.";
бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк инновациялық саясат шеңберiнде отандық әзiрленiмдер базасында бәсекеге қабiлеттi импорт алмастыратын және экспортқа бағдарланған өнiм шығаруды қамтамасыз етуге бағытталған өндiрiстердi технологиялық жаңғырту және әртараптандыру жоспарланып отыр. Перспективасыз кәсiпорындар кейiннен олардың базасында шағын және орта инновациялық ғылымды қажетсінетін өндірістер құра отырып, банкроттыққа және саралауға ұшырайтын болады.";
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстандық тауарлар мен қызметтер көрсетудi шетелдiк рыноктарға жылжытуды қамтамасыз ету мақсатында қазақстандық кәсiпорындарда әлемдiк стандарттар талаптарына сәйкес келетiн сапаны басқару жүйесi енгiзiлетiн болады.";
оныншы абзацтағы ", қорғасынның" деген сөз алынып тасталсын;
он бiрiншi абзацтағы "химия өнеркәсiбiн дамытудың бағдарламасы қабылданатын" деген сөздер "Химия және мұнайхимия өнеркәсiбiн қалпына келтiру және дамыту бағдарламасы iске асырылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
он екiншi абзацтағы "хлорлы-сiлтi өндiрiсiн" деген сөздер "басқа да өндiрiстердi" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшiншi абзацтағы "тантал мен берилий өндiру" деген сөздер "дайындығы неғұрлым жоғары сапалы өнiмдi шығара отырып, берилий мен тантал өндiрiсiн одан әрi дамыту" деген сөздермен ауыстырылсын;
он төртiншi абзацта:
"Машина жасау және металл өңдеу өнеркәсiбiн" деген сөздер "Машина жасауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"станоктар" деген сөз "машиналар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Отын-энергетикалық" деген сөздерден кейiн ", кен металлургия" деген сөздермен толықтырылсын;
"бағдарламасының" деген сөздер "саясатын iске асыру жөнiндегi шаралардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бесiншi және он жетiншi абзацтар алынып тасталсын;
он сегiзiншi абзацтағы "Қазақстанның өнеркәсiбi үшiн жаңа бәсекелестiк қабiлеттi тауарлар" деген сөздер "Бәсекеге қабiлеттi тауарлар шығару жөнiндегi жаңа өндiрiстер" деген сөздермен ауыстырылсын;
"3.8. Ауыл шаруашылығы" бөлiмiнде:
"өнімді" деген сөздің алдынан ", елдің азық-түлiк қауiпсiздiгiнiң қажеттi деңгейiн қамтамасыз ететiн" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi абзацта:
"ауыл шаруашылығын дамытудың бағдарламасы әзiрлендi" деген сөздер "Ауыл шаруашылығын дамытудың бағдарламасын iске асыру жалғастырылды" деген сөздермен ауыстырылсын;

в абзаце одиннадцатом слова "и Национальной комиссией по ценным бумагам по итогам выполнения Программы развития рынка ценных бумаг Республики Казахстан на 1999-2000 годы," исключить;
в разделе "3.5. Внешнеторговая политика":
заголовок раздела изложить в следующей редакции:
"3.5. Торговая политика";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Замысел. Правительство подтверждает приверженность либеральной внешнеторговой политике. Торговая политика будет строиться исходя из необходимости дальнейшей эффективной интеграции Казахстана в систему международного разделения труда с учетом обеспечения экономической безопасности страны. Основной задачей торговой политики является максимальное использование внешнеэкономических связей для содействия структурной перестройке экономики, создания конкурентоспособных производств для обеспечения потребности внутреннего рынка и содействия
продвижению казахстанских товаров и услуг на мировые рынки, улучшения
показателей платежного и торгового баланса.";
в абзаце втором:
после слова "Предусматривается" дополнить словом "приоритетное";
слова "повышение экономической эффективности и улучшение структуры
экспорта" заменить словами "диверсификация структуры экспорта с целью
увеличения доли производств с высокой степенью добавленной стоимости";
в абзаце третьем:
после слова "путем" дополнить словом "проведения";
слово "проведения" заменить словом "организации";
второе предложение изложить в следующей редакции:
"Правительство продолжит работу по созданию гибкой таможенно-тарифной
системы для защиты отечественных производителей в период освоения
производства новых товаров, обеспечения сбалансированности
потребительского рынка, улучшения структуры экспорта и импорта.";
в абзаце четвертом:
слова "и занижения контрактных цен" исключить;
дополнить словами "и стимулирования экспорта";
в абзаце пятом:
слова "мерами внешнеторговой политики" заменить словами "в
стратегически важных секторах экономики";
слово "Будет" заменить словом "Будут";
слова "улучшаться система налогообложения экспортно-импортных
операций," исключить;
слова "предотвращению проникновения" заменить словами "сокращению
доступа";
дополнить словами "и потребителям";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"Правительство разработает Программу импортозамещения и
повышения конкурентоспособности обрабатывающей промышленности Республики
Казахстан.";
абзац седьмой исключить;
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"В целях регулирования отношений в области внешней и внутренней торговли будет разработан Закон "О торговле" и подзаконные акты, регламентирующие торговые отношения. Будут продолжены процедуры ратификации и присоединения к международным соглашениям и конвенциям в области торговли, приемлемые для Казахстана.";
в абзаце девятом второе предложение исключить;
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"В целях обеспечения условий равноправного партнерства в мировой торговле, совершенствования экономического сотрудничества с зарубежными странами, Казахстан продолжит процесс вступления в ВТО с максимальным учетом экономических интересов республики.";
абзац одиннадцатый и двенадцатый изложить в следующей редакции:
"Торговая политика со странами Евразийского и Центральноазиатского экономических сообществ, а также в рамках Шанхайской организации сотрудничества будет направлена на эффективное функционирование общего рынка товаров, услуг и капитала. Правительство продолжит работу, направленную на гармонизацию законодательных и нормативных правовых актов, проведение согласованной налоговой, денежно-кредитной, валютно- финансовой, торговой, таможенной и тарифной политики.
Торговая политика со странами СНГ будет основываться на принципах свободной торговли и устранения торговых барьеров.";
в абзаце тринадцатом:
слова "полноправного члена" заменить словами "равноправного партнера";
слово "авторитета" заменить словом "имиджа";
абзац четырнадцатый исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"В области внутренней торговли будут усилены меры по контролю за качеством и безопасностью реализуемых на потребительском рынке товаров. В целях улучшения сбыта продукции отечественных товаропроизводителей будет создана система оптовой торговли. Для повышения конкуренции и снижения цен на потребительские товары предусматривается создание муниципальных торговых рынков.";
в разделе "3.6. Ценовая и антимонопольная политика":
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"выявление фактов злоупотреблений доминирующим положением хозяйствующими субъектами, проведение ценового мониторинга. В целях реализации Закона Z010144_ "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" будут разработаны нормативные правовые акты, регулирующие деятельность субъектов, доминирующих на республиканском и региональных рынках;";
абзацы тринадцатый и четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"разработка методических рекомендаций по порядку установления ставки прибыли на задействованные активы;
обеспечение прозрачности экономической деятельности субъектов естественной монополии, ежегодное обязательное проведение аудиторских проверок с последующей публикацией их результатов;";
абзац шестнадцатый исключить;
в абзаце семнадцатом:
слово "хозяйствующих" исключить;
слово "допустимой" заменить словом "обоснованной";
в абзаце девятнадцатом слово "реализации" исключить;
абзац двадцатый изложить в следующей редакции:
"разработка и введение в практику порядка по установлению понижающих коэффициентов к тарифам на услуги субъектов естественной монополии.";
в абзаце двадцать первом слово "Электроэнергетика." исключить;
абзац двадцать второй исключить;
дополнить абзацем двадцать третьим следующего содержания:
"Совершенствование тарифной политики на железнодорожном транспорте будет осуществляться в зависимости от доли транспортной составляющей в цене продукции и с учетом сезонных факторов.";
абзацы двадцать третий и двадцать четвертый изложить в следующей редакции:
"Будет принята Программа реструктуризации железнодорожного транспорта, предусматривающая выделение из состава Республиканского государственного предприятия "Казакстан темiр жолы" объектов социальной сферы, ряда структурных подразделений, не относящихся к сфере естественной монополии, что приведет к развитию конкуренции в смежных с железнодорожными перевозками отраслях и обеспечит прозрачность экономической деятельности предприятий на железнодорожном транспорте.
Начнется поэтапное, доведение уровня тарифов на услуги телефонной связи к 2005 году до уровня, покрывающего издержки на их предоставление, с одновременным введением механизма частичной компенсации абонентских платежей для некоторых категорий потребителей. В целях либерализации рынка телекоммуникаций будет проводиться работа по внедрению системы повременного учета стоимости местных телефонных соединений с оплатой их по показателям счетчиков.";
в разделе "3.7. Промышленность":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Замысел. Правительство создаст условия для роста промышленного производства, развития предприятий, обеспечивающих потребности внутреннего и внешнего рынков, на основании реализации политики импортозамещения и стимулирования экспортоориентированных производств с дифференцированными подходами и механизмами поддержки.";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"В рамках государственной инновационной политики планируется, на базе отечественных разработок, технологическая модернизация и диверсификация производств, направленная на обеспечение выпуска конкурентоспособной импортозамещающей и экспортоориентированной продукции. Бесперспективные предприятия будут подвергаться банкротству и сегментации с последующим созданием на их базе малых и средних инновационных наукоемких производств.";
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"В целях обеспечения продвижения казахстанских товаров и услуг на зарубежные рынки будут внедряться на казахстанских предприятиях системы управления качеством, соответствующие требованиям мировых стандартов.";
в абзаце десятом слово "свинца" исключить;
в абзаце одиннадцатом слова "принята программа развития химической промышленности" заменить словами "реализовываться Программа восстановления и развития химической и нефтехимической промышленности";
в абзаце двенадцатом слова "хлор-щелочного производства" заменить словами "других производств";
в абзаце тринадцатом слова "производству тантала и бериллия" заменить словами "дальнейшему развитию бериллиевого и танталового производств, с выпуском продукции более высокой степени готовности";
в абзаце четырнадцатом:
слова "машиностроительной и металлообрабатывающей промышленности"
заменить словом "машиностроения";
слово "станков" заменить словом "машин";
после слова "топливно-энергетического" дополнить словом ",
горно-металлургического";
слово "программы" заменить словами "мер по реализации политики";
абзацы пятнадцатый и семнадцатый исключить;
в абзаце восемнадцатом слова "конкурентоспособных товаров, новых для
промышленности Казахстана" заменить словами "новых производств по выпуску
конкурентоспособных товаров";
в разделе "3.8. Сельское хозяйство":
дополнить словами ", обеспечивающих необходимый уровень
продовольственной безопасности страны";
в абзаце третьем:
слова "разработана программа" заменить словами "продолжена реализация
Программы";
слова "на основе региональной специализации" заменить словами "на

"аймақтық мамандандырудың негiзiнде" деген сөздер "2000-2002 жылдарға арналған" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi абзацта екiншi сөйлем алынып тасталсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Елдiң азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бағдарламасы әзiрленетiн болады. Төтенше жағдайлар оқиғасына арналған мемлекеттiк азық-түлiктiк астықтың резервiн жаңалау, мемлекеттiк тұқымдық және жемшөп астығын қалыптастыру жөнiндегi iс-шараларды жүргiзу көзделедi, елдiң элеваторлары мен астық ресурстары қозғалысының мониторингi қызметiн лицензиялау жөнiндегi жұмыстар жалғасатын болады. Мемлекеттiң астықты сатып алуға және өткiзуге одан әрi қатысуы мемлекеттiк ресурстарды пайдаланумен және жаңартумен ғана байланысты болады.";
мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"Астық шаруашылығының тұрақтылығын арттыру, негiзiнен өндiрiс дақылдарын арттырудың есебiнен, оның iшiнде технологиялық тәртiптi сақтаудың, шаруашылық жүргiзудiң экономикалық әдiстерiн енгiзудiң, тыңайтқыштарды және өсiмдiктерді химиялық қорғау құралдарын ұтымды пайдалану есебiнен жүретiн болады.";
мынадай мазмұндағы сегiзiншi және тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Селекцияны және тұқым өсiрудi одан әрi дамыту өндiрiске өсiп-өну мерзiмдерi әртүрлi, өсу тұрақтылығына, тез пiсуге, жоғары өнiмділікке және жақсы технологиялық сапаға икемдi сорттарды енгiзуге бағытталатын болады.
Мал шаруашылығында Iрi қалалар айналасында сүт өндiрiсiн дамыту бағдарламасын iске асыру жалғасатын болады. Асыл тұқымдандыру ісiн қолдау бағдарламасы негiзiнде өнімділікті ұлғайту жолымен отандық мал шаруашылығы өнiмiнiң бәсекелестiк қабiлетiн арттыру, сондай-ақ қайта өңдеу технологиясын жетiлдiру жүзеге асырылатын болады, бұл ішкi рыноктарды сапалы өнiммен толықтыруға және сыртқы рынокқа шығуға мүмкiндiк бередi. Мал шаруашылығы өнiмiн сатып алу және экспорттау жөнiндегi мемлекеттік компания құрылатын болады.";
тоғызыншы және оныншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң несие ресурстарына қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету ауылдық несие серiктестiктерiн құру жолымен жүзеге асырылады. Аграрлық сектордың ауқымын кеңейту кепіл құралы ретінде "астық қолхаттары" институтын енгiзуге ықпал ететiн болады. Аграрлық секторды несиелендiру үшiн сыртқы заемдар мен екiншi деңгейдегi банктердiң қаражаты тартылады.
Пайдаланушылар ауыл шаруашылығы өнiмiнiң аймақтық және сыртқы рыноктары туралы ақпарат алатын ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң бiрыңғай ақпараттық-маркетингтiк жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi жұмыс жалғасатын болады.";
он бiрiншi абзац алынып тасталсын;
он үшiншi, он төртiншi, он бесiншi, он алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Топырақ құнарлылығын қалпына келтiру және суармалы жерлер тиiмдiлiгiн арттыру үшiн ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн минералдық тыңайтқыштарды сатып алуға мемлекеттiк субсидиялау жалғастырылады.
Республикада астық тұқымын өсiру әр облыста қабылданған егiншiлiктiң аймақтық жүйесiне сәйкес жүргiзiлетiн болады.
Сумен тұрақты қамтамасыз ету проблемасын шешу үшiн суарудың су үнемдеу технологиясын енгiзу, су пайдаланушылардың өздерiнiң ирригация және мелиорацияның жағдайына, гидромелиоративтiк жүйелердi ұстауына және пайдалануға, суармалы жерлер мониторингiн жақсартуға жауапкершiлiгiн арттыру жөнiнде шаралар қабылданатын болады.
Нарықтық жағдайларға икемделген суармалы егiншiлiктi дамыту және суды ұтымды пайдалануды дамытудың тұжырымды негiздерi әзiрленетiн болады.";
он үшiншi абзац алынып тасталсын;
он төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Нормативтiк құқықтық актiлерге жер учаскелерiнiң кепiлдiгi және жердi пайдалану құқығы мәселелерi бойынша өзгерiстер енгiзiлетiн болады.";
он бесiншi абзацтағы "Әдiлет" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ шаруа (фермер) қожалықтарының жер учаскелерiне арналған құқығын куәландыратын құжаттарды қайта тiркеу және жердi пайдалану құқығы шартты жер үлестерiнiң есебiнен қалыптастырылған мемлекеттiк емес ауыл шаруашылығы ұйымдары" деген сөздермен толықтырылсын;
"3.9. Ғылым мен технология" бөлiмiнде:
бiрiншi абзацтағы "ғылым саласындағы" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Үкiметтiң iс-қимылы. Үкiмет қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн инновациялық және ғылыми-техникалық бағдарламалардың негізінде ғылыми-техникалық саланы басқару жүйесін жетілдіру ниетінде.";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"Осыған байланысты ғылыми-техникалық саланың жұмыс iстеуiнiң, оның iшiнде ғылыми-зерттеу және тәжiрибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру, оларды конкурстық ірiктеу және сату, санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау, инновациялық қызметтi жандандыру саласында нормативтiк құқықтық база жетiлдiрiлетiн болады;
іргелi зерттеулер бағдарламасын және тиiстi ғылыми ұжымдарды отандық тауар өндiрушiлерге әлемдiк тауар рыногында өз орнын қамтамасыз ететiн принциптi түрде жаңа технологиялар жасауға бағдарлау;";
"3.10. Тұрғын үй құрылысы" бөлiмiнде:
бөлiмнiң тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3.10. Құрылыс";
бiрiншi абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Тұрғын үй құрылысын одан әрi дамыту, толыққанды тұрғын үйдiң рыногын қалыптастыру.";
екiншi және үшiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Yкiметтiң iс-қимылы. Мемлекеттiк қала құрылысы саясатының ұзақ мерзiмдi тұжырымдамасының негiзiнде Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын әзiрлеу басталады. Елдiң аумағында мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын қалыптастыру және жүргiзу жөнiндегi жұмыс жүргiзiлетiн болады.
Жобалаудың және құрылыстың нормативтiк базасын халықаралық нормалармен үйлестiру үшiн жетiлдiруге, ТМД елдерiнiң құрылыстағы стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi мемлекетаралық ғылыми-техникалық комиссиясының шеңберiнде және Бiрiккен Ұлттық Ұйымының елдi мекендер жөнiндегi орталығымен және оның аймақтық бөлiмшелерiмен интеграцияны күшейтуге бағытталған шараларды iске асыру жоспарлануда.";
төртiншi абзацта:
"ипотекалық несиелендiрудiң, оның ішiнде тұрғын үйдi кейiн сатып алу құқығымен ұзақ мерзiмдi жалға берудiң жаңа әдiстерiн" деген сөздер "ипотекалық несиелендiрудi, оның iшiнде тұрғын үйдi кейiн сатып алу құқығымен ұзақ мерзiмдi жалға берудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Табысы төмен адамдарды тұрғын үймен қамтамасыз ету үшiн құрылыстың
жинақ ақша жүйесi енгiзiлетiн болады.";
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Табысы орташа халықтың кең ауқымы үшiн қол жетiмдi тұрғын үйлердiң
үлгiлiк жобаларын әзiрлеу көзделуде.";
бесiншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Отандық құрылыс компанияларын қолдауға бағытталған шаралар
қабылданатын болады.";
алтыншы абзацтағы "ПИК-ның" деген қысқартылған сөз мынадай редакцияда
жазылсын:
"Меншiктi пәтерлер кооперативiнiң (МПК)";
жетiншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Құрылыстың стандарттарын және мемлекеттiк нормативтерiн сақтау, құрылыс жұмыстарының сапасын бақылау мақсатында, сондай-ақ тұрғын үй қорының және азаматтық мақсаттағы объектiлердiң техникалық жағдайын бақылауды қамтамасыз ету үшiн осы салаларда мемлекеттiк қадағалау күшейетiн болады.";
"3.11. Шағын кәсiпкерлiк" бөлiмi мынадай редакцияда жазылсын:
"Ой-ниет. Елдiң экономикасын нығайтуды, халықты жұмыспен қамтуды және оның өмiр сүру деңгейiн арттыруды қамтамасыз ететiн шағын кәсiпкерлiк секторын одан әрi кеңейту.
Үкiметтiң iс-қимылы.
Yкімет, ең алдымен, өзiнiң қызметiн өндiрiстiк саланы серпiндi дамытуды қамтамасыз ететiн шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау саясатын жетiлдiруге бағыттайды.
Жаңа бастаған кәсiпкерлердiң несие ресурстарына, сондай-ақ несиелендiру тетiктерiне қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ететiн шарттар жасау жолымен шағын бизнестi несиелендiру проблемаларын шешу жөнiндегi iс-қимыл қабылданатын болады.
Осы мақсатта Үкiмет iске асыру, оның iшiнде мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын шағын кәсiпкерлiктi қаржылай қолдаудың орта мерзiмдi бағдарламасын әзiрлейдi.
Шағын кәсiпкерлiктiң инфрақұрылымын дамыту үшiн қолайлы жағдай жасалатын, тоқтап тұрған кәсiпорындарды және тиiмдiлiгi аз өндiрiстердi қайта ұйымдастыру мен сегментациялау кезiнде мүлiктiк кешендердi, технологиялар мен жабдықтарды қалыптастыру және шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне беру жөнiндегi негiзгi бағыттар айқындалатын болады.
Шағын бизнестi дамытуды жандандыру үшiн Yкiмет шағын кәсiпорындардың iстерiне мемлекеттiң араласуын мейлiнше азайтады, әкiмшілiк кедергiлердi жоюға ықпал ететiн болады. Кәсіпкерлік қызметті лицензиялау рәсімдері жетілдірілетін, сертификаттау әр түрлi үлгiдегi рұқсат беру, аккредитациялау рәсiмдерi мен өзге де нормалар мен ережелер жеңiлдетiледi. Үкiмет шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi бизнестi тiркеуге байланысты рәсiмдердi бiр органда өткiзе алатын тетiктi енгiзуге кiрiседi.
Үкiмет нормативтiк құқықтық базаны одан әрi жетiлдiру жөнiндегi жұмысты жалғастырады, заң шығару және нормативтiк актiлердi оңайлатуға және заңдарда сiлтеме сипаттағы нормаларды қысқартуға ықпал ететiн болады. Мемлекеттiк сатып алу жүйесi жетiлдiрiлетiн, мемлекеттiк сатып алуды шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнен жүзеге асыратын тауарлар мен қызмет көрсетулердiң жекелеген түрлерiнiң тiзбесi айқындалады.
Кәсiпкерлiк қызметтi қолдау және оның жаңа нормаларын дамыту мақсатында франчайзинг туралы заң жобасы әзiрленетiн болады.
Кәсiпкерлердiң қоғамдық бiрлестiктерiнiң заң шығару бастамасы арнайы iрiктеудiң негiзiнде анықталған олардың ең жақсыларына гранттар бөлу жолымен көтермеленетiн болады.
Ұйғарылатын шараларды iске асырудың нәтижесiнде шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қатарын өсiру, жаңа жұмыс орындарын құру, шағын бизнес саласында жұмыс iстейтiндердiң санын көбейту, нақты бәсекелестiк ортаны құру, меншiк иелерiнiң жаппай буынын қоғамның орташа табының негiзi ретiнде қалыптастыру күтiлуде.";
"3.12. Туризм" бөлiмiнде:
бiрiншi және екiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Ой-ниет. Елдiң туристiк кешенiн жақсарту, сыртқа шығу және iшкi туризмдi дамытуды бюджеттiң кiрiс бөлiгiн толтырудың, халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз етудiң негiзгi көздерiнiң бiрi ретiнде ынталандыру.

2000-2002 годы";
в абзаце пятом второе предложение исключить;
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"Будет разработана Программа обеспечения продовольственной безопасности страны. Предусматривается проведение мероприятий по обновлению государственного резерва продовольственного зерна, формированию государственных ресурсов семенного и фуражного зерна на случай чрезвычайных обстоятельств, будет продолжена работа по лицензированию деятельности элеваторов и мониторингу движения зерновых ресурсов страны. Дальнейшее участие государства в закупках и сбыте зерна будет связано только с использованием и обновлением государственных ресурсов.";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"Повышение устойчивости зернового хозяйства будет происходить в основном за счет повышения культуры производства, в том числе за счет соблюдения технологической дисциплины, внедрения экономических методов хозяйствования, рационального использования удобрений и химических средств защиты растений.";
дополнить абзацами восьмым и девятым следующего содержания:
"Дальнейшее развитие селекции и семеноводства будет направлено на внедрение в производство сортов с различными сроками вегетации, сочетающих устойчивость к полеганию, скороспелость, высокую урожайность и хорошие технологические качества.
В животноводстве будет продолжена реализация Программы развития молочного производства вокруг крупных городов. Будет осуществляться повышение конкурентоспособности продукции отечественного животноводства путем увеличения продуктивности на основе программы поддержки племенного дела, а также совершенствования технологии переработки, что даст возможность наполнения внутренних рынков качественной продукцией и выхода на внешний рынок. Будет создана государственная компания по закупу и экспорту животноводческой продукции.";
абзацы девятый и десятый изложить в следующей редакции:
"Обеспечение доступности сельхозтоваропроизводителей к кредитным ресурсам будет осуществляться путем создания сельских кредитных товариществ. Расширению масштабов кредитования аграрного сектора будет способствовать введение института "зерновых расписок" в качестве залогового инструмента. Для кредитования аграрного сектора будут привлекаться внешние займы и средства банков второго уровня.
Будет продолжена работа по совершенствованию единой информационно-маркетинговой системы сельскохозяйственного производства, пользователи которой получат информацию о региональных и внешних рынках сельхозпродукции.";
абзац одиннадцатый исключить;
дополнить абзацами тринадцатым, четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым следующего содержания:
"Для восстановления плодородия почвы и повышения эффективности орошаемых земель продолжится государственное субсидирование сельскохозяйственных товаропроизводителей на приобретение минеральных удобрений.
Семеноводство зерновых культур в республике будет вестись в соответствии с принятыми в каждой области зональными системами земледелия.
Для решения проблемы стабильного водообеспечения будут приняты меры по внедрению водосберегающей технологии полива, повышению ответственности самих водопользователей за состояние ирригации и мелиорации, содержание и эксплуатацию гидромелиоративных систем, улучшение мониторинга орошаемых земель.
Будут разработаны концептуальные основы развития орошаемого земледелия и рационального водопользования, адаптированные к рыночным условиям.";
абзац тринадцатый исключить;
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"Будут внесены изменения в нормативные правовые акты по вопросам залога земельных участков и права землепользования.";
в абзаце пятнадцатом дополнить словами ", а также перерегистрации правоудостоверяющих документов на земельные участки крестьянских (фермерских) хозяйств и негосударственных сельскохозяйственных организаций, права землепользования которых сформированы за счет условных земельных долей";
в разделе "3.9. Наука и технологии":
в абзаце первом слова "в сфере науки" исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Действия Правительства. Для реализации поставленных задач Правительство намерено совершенствовать систему управления научно-технической сферой на основе инновационных и научно-технических программ.";
дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
"В этой связи будет совершенствоваться нормативная правовая и методическая база функционирования научно-технической сферы, в том числе в области финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, их конкурсного отбора и реализации, защиты прав интеллектуальной собственности, активизации инновационной деятельности.
Ориентировать программы фундаментальных исследований и соответствующие научные коллективы на создание принципиально новых технологий, обеспечивающих отечественным товаропроизводителям собственные ниши на мировом товарном рынке;";
в разделе "3.10. Жилищное строительство":
заголовок раздела изложить в следующей редакции:
"3.10. Строительство";
абзац первый дополнить предложением следующего содержания:
"Дальнейшее развитие жилищного строительства, формирование полноценного рынка жилья.";
абзац второй и третий изложить в следующей редакции:
"Действия Правительства. На основании долгосрочной концепции государственной градостроительной политики будет начата разработка Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан. Будет проводиться работа по формированию и ведению на территории страны государственного градостроительного кадастра.
Планируется реализовать меры, направленные на совершенствование нормативной базы проектирования и строительства для гармонизации ее с международными нормами, усиление интеграции в рамках Межгосударственной научно-технической комиссии по стандартизации, метрологии и сертификации в строительстве стран СНГ, и с Центром Организации Объединенных Наций по населенным пунктам и его региональными подразделениями.";
в абзаце четвертом:
слова "новые методы ипотечного кредитования" заменить словами "ипотечное кредитование";
второе предложение изложить в следующей редакции:
"Для обеспечения жильем людей с невысокими доходами будет внедрена система строительных сбережений.";
дополнить предложением следующего содержания:
"Предусматривается разработка типовых проектов жилых домов, доступных для широких слоев населения со средними доходами.";
абзац пятый исключить;
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"Будут приняты меры, направленные на поддержание отечественных строительных компаний.";
в абзаце шестом аббревиатуру "КСК" изложить в следующей редакции "кооперативов собственников квартир (КСК)";
абзац седьмой исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"В целях соблюдения стандартов и государственных нормативов строительства, контроля за качеством строительных работ, а также для обеспечения контроля технического состояния жилищного фонда и объектов гражданского назначения будет усилен государственный надзор в этих областях.";
раздел "3.11. Малое предпринимательство" изложить в следующей редакции:
"Замысел. Дальнейшее расширение сектора малого предпринимательства, обеспечивающего укрепление экономики страны, занятость населения и повышение его жизненного уровня.
Действия Правительства.
Правительство, в первую очередь, направит свою деятельность на совершенствование политики государственной поддержки малого предпринимательства, обеспечивающей динамичное развитие производственной сферы.
Будут предприниматься действия по решению проблем кредитования малого бизнеса путем создания условий, обеспечивающих доступность кредитных ресурсов, а также механизмов кредитования начинающих предпринимателей.
В этих целях Правительство разработает среднесрочную программу финансовой поддержки малого предпринимательства, реализация которой будет осуществляться, в том числе, за счет средств государственного бюджета.
Будут созданы благоприятные условия для развития инфраструктуры малого предпринимательства, определены основные направления по формированию и передаче субъектам малого предпринимательства имущественных комплексов, технологий и оборудования при реорганизации и сегментации простаивающих предприятий и малоэффективных производств.
Для активизации развития малого бизнеса Правительство минимизирует вмешательство государства в дела малых предприятий, будет способствовать устранению административных барьеров. Будут усовершенствованы процедуры лицензирования предпринимательской деятельности, упрощены процедуры сертификации, разного рода разрешений, аккредитации и иных норм и правил. Правительство приступит к внедрению механизма, при котором субъекты малого предпринимательства смогут проходить процедуры, связанные с регистрацией бизнеса, в одном органе.
Правительство продолжит работу по дальнейшему совершенствованию нормативной правовой базы, будет способствовать упрощению законодательных и нормативных актов и сокращению в законах норм отсылочного характера. Будет усовершенствована система государственных закупок, определен перечень отдельных видов товаров и услуг, закупки которых государство будет осуществлять у субъектов малого предпринимательства.
В целях поддержки предпринимательской деятельности и развития ее новых форм будет разработан законопроект о франчайзинге.
Будет поощряться законотворческая инициатива общественных объединений предпринимателей путем выделения грантов лучшим из них, определенным на основе специального отбора.
В результате реализации намечаемых мер ожидается рост числа субъектов предпринимательства, создание новых рабочих мест, увеличение численности занятых в сфере малого бизнеса, создание реальной конкурентной среды, формирование массового слоя собственников, как основы среднего класса общества.";
в разделе "3.12. Туризм":
абзацы первый и второй изложить в следующей редакции:
"Замысел. Улучшать туристский комплекс страны, стимулировать развитие въездного и внутреннего туризма, как одного из основных источников пополнения доходной части бюджета, обеспечения занятости населения.

Үкiметтiң iс-қимылы. Қазақстанда туризмнiң пайдаланылмаған мүмкiндiктерiн және оның экономиканың басқа салаларының дамуына ықпалын ескере отырып, "Жiбек жолының тарихи орталықтарын қайта өркендету, түркi тiлдi мемлекеттердi сақтау және сабақтастықпен дамыту, туризмнiң инфрақұрылымын дамыту" мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру үшiн жағдайлар жасалатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасында туризмдi дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған бағдарламасы әзiрленетiн және iске асырылатын болады.";
үшiншi абзацтағы "; Жiбек жолының тарихи орталықтарын қайта
өркендетуді, түркi тілді мемлекеттердің мәдениетін сақтауды және
сабақтастықпен дамытуды, туризмнiң инфрақұрылымын дамытуды" деген сөздер
алынып тасталсын;
төртiншi абзацта:
"жаңа" деген сөз алынып тасталсын;
"туристiк қызмет көрсету" деген сөздер "туристiк қызмет" деген
сөздермен ауыстырылсын;
"стандарттарға" деген сөз "талаптарға" деген сөзбен ауыстырылсын;
бесiншi абзац "Туризм мен қонақ үй шаруашылығы" деген сөздердiң
алдынан "Құрылатын ақпараттық-әдiстемелiк орталықтардың базасында" деген
сөздермен толықтырылсын;
"3.13. Аймақтық саясат" бөлiмiнде:
бөлiмнiң тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3.13. Аймақтық даму";
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Үкiметтiң iс-қимылы. Барлық деңгейдегi бюджеттердi қалыптастыру мен атқарудың қолданыстағы жүйесін жетілдiрудi қолға алу алда тұр.";
мынадай мазмұндағы үшiншi және төртiншi абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы аймақтық саясатының тұжырымдамасы әзiрленетiн болады.
Аймақтарды дамыту "Қазақстан Республикасындағы жергіліктi мемлекеттiк басқару туралы" Z010148_ Заңға сәйкес жүзеге асырылатын болады.";
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Тоқыраған ауылдық аудандарды дамыту проблемаларын шешу үшiн Yкiмет және жергіліктi атқарушы өкiмет органдары инвестицияларды тартуға, шағын кәсiпкерлiктi қолдауға, әлеуметтiк және тұрғын үй-коммуналдық сала мәселелерiн шешуге жәрдемдесетiн болады. Әкiмдер коммуналдық меншiк объектiлерiне тиiмдi билiк ету жөнiндегi жұмысты жүргiзетiн болады.";
он екiншi абзацтағы "нақты" деген сөз алынып тасталсын;
он үшiншi абзацтағы "қаржы рыноктарында," деген сөздер алынып тасталсын;
он төртiншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он бесiншi абзацпен толықтырылсын:
"Эксперимент тәртiбiмен 2001 жылы жекелеген әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерде (ауылдық (селолық) округтарда, ауылдарда (селоларда), поселкелерде) әкiмдер сайлауы өтедi.";
он сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Алматы облысы. Өнеркәсiптi қайта өңдеу кәсiпорындарын басымдықпен дамыту, тиiмдi ауыл шаруашылығы өндiрiсiн дамыту үшін жағдайлар жасау, өткізу нарығын кеңейту, шағын кәсiпкерлiктi, туризмнiң инфрақұрылымын дамыту, әлеуметтік және тұрғын үй-коммуналдық саланың тұрақты жұмысын қамтамасыз ету, қолайлы инвестициялық ахуалды қалыптастыру, кедейлiкпен және жұмыссыздықпен күрес жөнiнде шаралар қабылданатын болады.
Облыс орталығы - Талдықорған қаласы одан әрi дамытылады.";
он төртiншi абзацта:
"белгiленiп отыр" деген сөздер "ұйғарылып отыр" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Атырау МӨЗ-н; Атырау қаласының ұшу-қону алаңы мен әуежайын қайта жаңарту" деген сөздер "Атырау МӨЗ-iн қайта жаңарту; Атырау қаласының ұшу-қону алаңы мен әуежайын жөндеу белгiленiп отыр" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма үшiншi абзацтағы "мыс прокаты, эмаль сымдары, және кабель өнiмдерi" деген сөздер "түстi және қара металдардан жасалған өнiмдер" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма төртiншi абзацтағы "құрылысын салу жалғастырылады" деген сөздер "құрылысын салуды 2001 жылдың аяғына дейiн аяқтау белгiлендi" деген сөздермен ауыстырылсын;
отызыншы абзацта:
"Астана қаласы." деген сөздерден кейiн мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қаланы одан әрi дамыту "Астананың гүлденуi - Қазақстанның гүлденуi" мемлекеттiк U010574_ бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылатын болады.";
"Астана қаласындағы" деген сөздер "Қаладағы" деген сөзбен ауыстырылсын;

Действия Правительства. С учетом неиспользованных возможностей туризма в Казахстане и его влияния на развитие других отраслей экономики будут созданы условия для реализации Государственной Программы "Возрождение исторических центров Шелкового пути, сохранение и преемственное развитие тюркоязычных государств, создание инфраструктуры туризма", а также разработана и будет реализовываться Программа развития туризма в Республике Казахстан на 2001-2005 годы.";
в абзаце третьем слова ", возрождению исторических центров Шелкового
пути; сохранение и преемственное развитие культуры тюркоязычных
государств, развитию инфраструктуры туризма" исключить;
в абзаце четвертом:
слово "новой" исключить;
слова "туристского обслуживания" заменить словами "туристической
деятельности";
слово "стандартам" заменить словом "требованиям";
абзац пятый дополнить словами "на базе создаваемых
информационно-методических центров";
в разделе "3.13. Региональная политика":
заголовок раздела изложить в следующей редакции:
"3.13. Региональное развитие";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Действия Правительства. Предстоит усовершенствовать действующую систему формирования и исполнения бюджетов всех уровней.";
дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
"Будет разработана Концепция региональной политики Республики Казахстан.
Развитие регионов будет осуществляться в соответствии с Законом Z010148_ "О местном государственном управлении в Республике Казахстан".";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Для решения проблем развития депрессивных сельских районов Правительство и местные исполнительные органы власти будут оказывать содействие в привлечении инвестиций, поддержке малого предпринимательства, решении вопросов социальной и жилищно-коммунальной сферы. Акимами будет проводиться работа по эффективному распоряжению объектами коммунальной собственности.";
в абзаце двенадцатом слово "конкретные" исключить;
в абзаце тринадцатом слова "финансовых рынках," исключить;
абзац четырнадцатый исключить;
дополнить абзацем пятнадцатым следующего содержания:
"В порядке эксперимента в 2001 году в отдельных административно-территориальных единицах (аульных (сельских) округах, аулах (селах), поселках) пройдут выборы акимов.";
абзац восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"Алматинская область. Будут приняты меры по приоритетному развитию предприятий перерабатывающей промышленности, созданию условий для развития эффективного сельскохозяйственного производства, расширению рынков сбыта, развитию малого предпринимательства, инфраструктуры туризма, обеспечению устойчивой работы социальной и жилищно-коммунальной сферы, формированию благоприятного инвестиционного климата, борьбе с бедностью и безработицей. Получит дальнейшее развитие областной центр - г. Талдыкорган.";
в абзаце девятнадцатом:
слово "Намечается" заменить словом "Предполагается";
слова "взлетно-посадочной полосы и аэропорта г. Атырау" заменить словами "намечается ремонт взлетно-посадочной полосы аэропорта г. Атырау";
в абзаце двадцать третьем слова "медного проката, эмальпровода и кабельной продукции" заменить словами "продукции из цветных и черных металлов";
в абзаце двадцать девятом слова "Продолжится строительство" заменить словами "До конца 2001 года намечено завершение строительства";
в абзаце тридцатом:
после слов "Город Астана." дополнить предложением следующего содержания:
"Дальнейшее развитие города будет осуществляться в соответствии с U010574_ Государственной Программой "Расцвет Астаны - расцвет Казахстана".";
слово "Астане" исключить;

3) "5. Инфрақұрылым, көлiк және байланыс" басымдығында:
үшiншi абзацта үшiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгiн қайта құрылымдаудың 2001-2005 жылдарға арналған P010756_ бағдарламасына сәйкес "Қазақстан темiр жолы" РМК-ын қайта құрылымдау жүргiзу белгiленiп отыр.";
төртiншi абзацта:
екiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақсу - Конечная (Дегелең) жаңа темiр жол желiсiн салу аяқталады және Дөң - Краснооктябрь кенiшi жаңа темiр жол желiсiн төсеу жалғасады.";
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Алматы - Астана желiсiнде жолаушы поездарының жүрдек жүрiсi ұйымдастырылады.";
бесiншi абзацта "Автомобиль көлiгi кодексi" деген сөздер "Автомобиль көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацта үшiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Алматы - Астана автокүрежолын оңалту аяқталады. Батыс Қазақстанда Атырау - Орал - Ақтөбе автомобиль жолдарын, Алматы - Бiшкек, Алматы - Қорғас жолдарын, Қызылорда тұсынан Сырдария өзені арқылы көпір өткелді, қайта жаңарту басталады, Астана - Бурабай және Шығыс Қазақстан - Алтай Республикасының шекарасы автомобиль жолдарының телiмдерiн салу жалғасады. Орал қаласы тұсында Жайық өзенi арқылы көпiр салу аяқталады.";
сегiзiншi абзацта:
"жұмыс жалғастырылады." деген сөздерден кейiн мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
Үкімет азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы заң жобасын әзірлейді. Ұшу қауiпсiздiгiн мемлекеттiк қадағалау қатайтылады.";
"Орталық Азия мен ТМД рыноктарын қоса алғанда, бәсекеге қабілетті және негізінен сыртқы рынокқа бағдарланған күштi Ұлттық тасымалдаушыны" деген сөздер "күштi ұлттық тасымалдаушыларды" деген сөздермен ауыстырылсын";
оныншы абзацта:
"отыр." деген сөзден кейiн мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Саланы ырықсыздандыру процесi басталады.";
"2003 жылға дейiн" деген сөздер алынып тасталсын, "байланыстыратын" деген сөз "байланыстыру жұмыстарын 2005 жылы аяқтай отырып," деген сөздермен және "құруды" деген сөз "қалыптастыруды" деген сөзбен ауыстырылсын;
он бiрiншi абзацта "қызметiн және қайта ұйымдастыру" деген сөздер "почта - жинақ жүйесiн қалыптастырумен байланысты қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Елдiң көлiк-коммуникация кешенiнде қоғамдық қатынастарды реттеу қағидаттарын айқындау мақсатында Қазақстан Республикасының көлiк-коммуникация кешенiндегi бақылау-қадағалау қызметi туралы Қазақстан Республикасының Заңы қабылданатын болады.";

3) в приоритете "5. Инфраструктура, транспорт и связь":
в абзаце третьем третье предложение изложить в следующей редакции:
"Намечено провести реструктуризацию РГП "Казакстан темiр жолы" в соответствии с P010756_ Программой реструктуризации железнодорожного транспорта Республики Казахстан на 2001-2005 годы.";
в абзаце четвертом:
второе предложение изложить в следующей редакции:
"Будет завершено строительство новой железнодорожной линии Аксу - Конечная (Дегелен) и продолжено строительство новой железнодорожной линии Донское - Краснооктябрьский рудник.";
дополнить предложением следующего содержания:
"Будет организовано скоростное движение пассажирских поездов на линии Алматы - Астана.";
в абзаце пятом слова "Кодекс автомобильного транспорта" заменить словами "Закон Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте";
в абзаце шестом третье предложение изложить в следующей редакции:
"Будет завершена реабилитация автомагистрали Алматы - Астана. Начнется реконструкция автомобильных дорог в Западном Казахстане Атырау - Урал - Актобе, дороги Алматы - Бишкек, Алматы - Хоргос, мостового перехода через реку Сырдарья около Кызылорды, продолжится строительство участков автомобильной дороги Астана - Боровое и Восточный Казахстан - граница Республики Алтай. Завершится строительство моста через реку Урал в районе города Уральска.";
в абзаце восьмом:
после слов "региональных компаний." дополнить предложениями следующего содержания:
"Правительство разработает законопроект о государственном регулировании гражданской авиации. Будет ужесточен государственный надзор за безопасностью полетов.";
слова "сильного Национального Перевозчика, конкурентоспособного и ориентированного преимущественно на внешние рынки, включая рынки Центральной Азии и СНГ" заменить словами "сильных национальных перевозчиков";
в абзаце десятом:
после слов "систем и средств связи." дополнить предложением следующего содержания:
"Начнется процесс либерализации отрасли.";
слова "создание к 2003 году Национальной информационной супермагистрали" заменить словами "продолжение формирования Национальной информационной супермагистрали с завершением работ в 2005 году";
в абзаце одиннадцатом слова "и реорганизации" заменить словами ", связанной с формированием почтово-сберегательной системы,";
дополнить абзацем следующего содержания:
"В целях определения принципов регулирования общественных отношений на транспортно-коммуникационном комплексе страны, будет принят Закон Республики Казахстан о контрольно-надзорной деятельности на транспортно- коммуникационном комплексе Республики Казахстан.";

4) "6. Энергетикалық ресурстар" басымдығында:
үшiншi абзацта "2001 жылдың қыркүйегiне дейiн" деген сөздер алынып тасталсын және "бiрiншi кезектегi құрылысты аяқтау" деген сөздер "2001 жылы мұнай құбырының бiрiншi кезегiн iске қосу" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi абзацта үшiншi сөйлем алынып тасталсын;
алтыншы абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Амангелдi газ кен орындары тобын игеру басталады.";
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Электр энергетикасы. Электр энергетикасы секторын одан әрi реформалау мақсатында тарифтiң мөлшерi электрдi беру қашықтығына тәуелдi болуын кемітуге, елде электр энергиясы мен қуатының бiрыңғай тиiмдi көтерме рыногын жасауға, электр энергиясы рыногында үстем (монополиялық) жағдайдағы электр энергиясын өндiретiн ұйымдарды рынок субъектiлерi тiзiлiмiнен шығарып тастауға бағытталған тариф саясатын жалғастыру белгiленген, бұл энергия көздерi арасындағы өздерi өндiрген электр қуатын өткiзу үшiн бәсекелестiктiң күшеюiн қамтамасыз етедi және түптеп келгенде, түпкi тұтынушыларға берiлетiн электр қуаты үшiн бағаны төмендетуге жәрдемдеседi.";
оныншы абзацта екiншi сөйлемдегi "2001 жылы" деген сөздер алынып тасталып, "жүргiзiледi" деген сөз "жөнiндегi жұмыс жалғастырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Электр және жылу энергиясын өндiру, беру, бөлу тарифтерi мен бағаларын есептеу тетiктерi және оның реттелуi өзіндік құнның толық өтелуін қамтамасыз етуі тиіс. Осы мақсатта қолданыстағы рәсiмдердi шолу негiзiнде актiлерi мен нормативтерге қажеттi түзетулер енгiзiледi.";
он екiншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"өзара тиiмдi қатынастар принципiне негiзделген электр энергиясын өзара беру кезiнде энергиямен сенiмдi де iркiлiссiз қамтамасыз ету үшiн Қазақстанның, Ресейдiң және Орталық Азия елдерiнiң энергия жүйелерiнiң қосар жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi жұмыс одан әрi даму алады.";
5) "7. Кәсiби Үкiмет" басымдығында:
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ел Президентiнiң "Қазақстан-2030" K972030_ Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес Қазақстан Республикасын дамытудың 10 жылдық стратегиялық жоспары әзiрленедi.";
мынадай мазмұндағы жетiншi, сегiзiншi, тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк басқаруды жетiлдiруде негiзгi күш қызмет нәтижелерiн бағалауға жұмсалады. Түрлi буындағы атқарушы билiк басшыларына шешiмдер қабылдауда және оларды iске асыруда көбiрек дербестiк берiледi. Қажеттi стратегиялық бақылау жұмысты орындау барысына емес, бiрiншi кезекте, олардың қызмет нәтижелерiн бағалауға бағытталады.
Әрбiр орталық және жергiлiктi атқарушы органның тиiстi бюджеттiк бағдарламаларға таратылған айқын әзiрленген және халық үшiн түсiнiктi бiр жылға арналған жұмыс жоспары болады және оның орындалуы жөнiнде есеп бередi.
Басшыларға мәселелердi шешудiң стратегиясы мен тактикасын айқындауда көбiрек еркiндiк берiлумен қатар, басқарудың әрбiр деңгейiнде қызмет нәтижелерiн тексеру практикасы енгiзiледi, соның негiзiнде әрбiр мемлекеттiк органның тұтас алғанда, тиiмдiлiгi бағаланатын болады.";
сегiзiншi абзацта:
"жағдай туғызады" деген сөздер "бағытталған" деген сөзбен ауыстырылсын; "құзыреттілік және" деген сөздер алынып тасталсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк қызметтiң мәртебесiн ынталандыру және көтеру мақсатында мемлекеттiк қызметшiлердiң еңбегiне ақы төлеу жүйесi жетiлдiрiледi. Лауазымдарды факторлық-баллдық бағалау негiзiнде еңбекке ақы төлеу жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi пилоттық жобалар iске асырылады. Осының негiзiнде әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметшiлер лауазымдарына бiлiктiлiк талаптары әзiрленедi.";
мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұлттық компаниялар
қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеудiң бiрыңғай принциптерi енгiзiледi.
Мұндай жүйенi Yкiмет айқындайды және ол кесiмдi жалақы мен бонустан
тұратын болады, олардың мөлшерi кәсiпорын қызметiнiң қаржы-шаруашылық
нәтижелерiне байланыстырылады.";
оныншы абзац алынып тасталсын;
он бiрiншi абзацта:
"кеңiнен" деген сөз алынып тасталсын;
он екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Елдiң жаңа басқару элитасын қалыптастыру жөнiндегi мiндеттердi iске
асыру мақсатында халықаралық донор ұйымдардың техникалық қолдауы
жағдайында Астана қаласында Еуразия оқу орталығын құру жөнiнде шаралар
қолданылады.";

4) в приоритете "6. Энергетические ресурсы":
в абзаце третьем слова "по завершению до сентября 2001 года строительства первой очереди" заменить словами "по вводу в 2001 году первой очереди нефтепровода";
в абзаце пятом третье предложение исключить;
абзац шестой дополнить предложением следующего содержания:
"Начнется освоение Амангельдинской группы месторождений газа.";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"Электроэнергетика. В целях дальнейшего реформирования сектора электроэнергетики намечено продолжить тарифную политику, направленную на дальнейшее снижение зависимости величины тарифа от дальности электропередачи, созданию единого по стране эффективного оптового рынка электрической энергии и мощности, исключению из реестров субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на рынке электроэнергии, организаций, производящих электроэнергию, что обеспечит ужесточение конкуренции между энергоисточниками за сбыт вырабатываемой ими электроэнергии и, в конечном итоге, будет способствовать снижению цен на поставляемую конечным потребителям электроэнергию.";
в абзаце десятом слова "проведена приватизация региональных компаний- дистрибьюторов электроэнергии в 2001 году" заменить словами "продолжена работа по проведению приватизации региональных компаний-дистрибьюторов электроэнергии";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Механизмы и регулирование расчета тарифов и цен на производство, передачу, распределение электрической и тепловой энергии должны обеспечивать полное покрытие себестоимости. С этой целью на основе обзора действующих процедур, будут внесены необходимые поправки к законодательным актам и нормативам.";
абзац двенадцатый исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Дальнейшее развитие получит работа по организации параллельной работы энергосистем Казахстана, России и стран Центральной Азии для обеспечения надежного и бесперебойного энергоснабжения при взаимных поставках электроэнергии, основанных на принципах взаимовыгодных отношений.";
5) в приоритете "7. Профессиональное Правительство":
абзац третий изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Посланием Президента страны народу Казахстана K972030_ "Казахстан-2030" будет разработан 10-летний Стратегический план развития Республики Казахстан.";
дополнить абзацами седьмым, восьмым, девятым следующего содержания:
"Основной упор в совершенствовании государственного управления будет сделан на оценку результатов деятельности. Руководителям различных звеньев исполнительной власти будет предоставлено больше автономности в принятии решений и их реализации. Необходимый стратегический контроль будет осуществляться не над процессом выполнения работы, а, в первую очередь, будет направлен на оценку результатов их деятельности.
Каждый центральный и местный исполнительный орган будет иметь четко разработанный и понятный для общества план работы на год, развернутый в соответствующие бюджетные программы, и отчитываться по его выполнению.
Наряду с предоставлением большей свободы руководителям в определении стратегии и тактики решения вопросов, будет введена практика аудита результатов деятельности на каждом уровне управления, на основе которого и будет производиться оценка эффективности каждого государственного органа в целом.";
в абзаце восьмом:
слова "способствовать реализации" заменить словами "направлены на реализацию";
слова "компетентности и" исключить;
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"В целях стимулирования и поднятия статуса государственной службы, будет совершенствоваться система оплаты труда государственных служащих. Будут реализованы пилотные проекты по совершенствованию системы оплаты труда на основе факторно-балльной оценки должностей. На этой основе будут разработаны квалификационные требования к должностям административных государственных служащих.";
дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"Будут внедрены единые принципы оплаты труда работников
республиканских государственных предприятий и национальных компаний. Такая
система будет определяться Правительством и состоять из фиксированной
заработной платы и бонуса, размеры которого будут связаны с результатами
финансово-хозяйственной деятельности предприятий.";
абзац десятый исключить;
в абзаце одиннадцатом слово "максимально" исключить;
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"В целях реализации задач по формированию новой управленческой элиты
страны будут предприняты меры по созданию Евразийского учебного центра в
г. Астане при технической поддержке международных донорских организаций.";

он үшiншi абзацта "2001" деген сан "2002" деген санмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы он төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"Үкiмет республикада заң шығарушылық қызметiне айрықша көңiл бөледi,
Қазақстан Республикасының құқықтық даму тұжырымдамасын әзiрлейдi. Сонымен
бiр мезгiлде қабылданған заңдардың iске асырылуына, әсiресе заңи
нормативтiк құқықтық актiлердiң уақытылы әзiрленуi бөлiгiнде бақылау
күшейтiледi.";
он төртiншi абзацта:
мынадай мазмұндағы бiрiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Сыбайлас жемқорлықпен күрестi одан әрi күшейту жөнінде қадамдар
жасалады.";
"пәрмендi" деген сөз "дәйектi" деген сөзбен ауыстырылсын;
"материалдық және қаржы қаражатын барынша үнемдеу," деген сөздер
алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын тиісті
өзгерістер мен толықтыруларды екі ай мерзімде Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Іс-қимыл бағдарламасын іс жүзіне асыру жөнінде 2000-2002
жылдарға арналған Іс-шаралар жоспарына енгізсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

в абзаце тринадцатом цифру "2001" заменить цифрой "2002";
дополнить абзацем четырнадцатым следующего содержания:
"Правительство уделит особое внимание законотворческой деятельности в
республике, разработает Концепцию правового развития Республики Казахстан.
Одновременно будет усилен контроль за реализацией принятых законов,
особенно в части своевременной разработки подзаконных нормативных правовых
актов.";
в абзаце четырнадцатом:
дополнить первым предложением следующего содержания:
"Будут предприняты шаги по дальнейшему усилению борьбы с коррупцией.";
слово "действенной" заменить словом "последовательной";
слова "всемерную экономию материальных и финансовых средств,"
исключить.
2. Правительству Республики Казахстан в двухмесячный срок внести в
P000367_
План мероприятий по реализации Программы действий Правительства
Республики Казахстан на 2000-2002 годы соответствующие изменения и
дополнения, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)