"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" жабық акционерлік қоғамын қалыптастыру және қызметін ұйымдастыру мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 27 сәуір N 479
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасының теміржол көлігін қайта құрылымдаудың 2001-2005 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" 2001 жылғы 4 маусымдағы N 756 P010756_ және "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" жабық акционерлік қоғамын құру туралы" 2002 жылғы 15 наурыздағы N 310 P020310_ қаулыларын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. "Қазақстан темір жолы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Жолаушылар тасымалы", "Теміржолмашжөндеу", "Локомотивжөндеу", "Вагонжөндеу", "Теміржолсужылужабдықтау", "Қазкөліксервис" еншілес мемлекеттік кәсіпорындары тиісінше "Жолаушылар тасымалы", "Теміржолмашжөндеу", "Локомотивжөндеу", "Вагонжөндеу", "Теміржолсужылужабдықтау", "Қазкөліксервис" ашық акционерлік қоғамдары (бұдан әрі - Қоғамдар) етіп қайта құру жолымен жарғылық капиталдарына мемлекеттің 100 пайыз қатысуымен қайта ұйымдастырылсын.
2. Қоғамдар қызметінің негізгі түрлері:
"Жолаушылар тасымалы" - жолаушыларды, жүкті, теңдеме жүкті тасымалдау;
"Теміржолмашжөндеу" - темір жол көлігінің және басқа да салалардың жылжымалы құрамын, оның тораптары мен агрегаттарын жөндеудегі және жаңғыртудағы, қосалқы бөлшектер мен машина жасау өнімдерін дайындаудағы қажеттіліктерін қамтамасыз ету;
"Локомотивжөндеу" - темір жол көлігінің локомотивтерді және моторвагондарды жылжымалы құрамды, оның тораптары мен агрегаттарын жөндеудегі және техникалық қызмет көрсетудегі, қосалқы бөлшектер дайындаудағы және қалпына келтірудегі қажеттіліктерін қамтамасыз ету;
"Вагонжөндеу" - темір жол көлігінің жүк вагондары мен рефрижераторлық секцияларды жөндеудегі және техникалық қызмет көрсетудегі, тораптары мен бөлшектерін қалпына келтірудегі, жылжымалы құрамды, оның тораптары мен агрегаттарын жаңғыртудағы қажеттіліктерін қамтамасыз ету;
"Теміржолсужылужабдықтау" - темір жол көлігінің және халықтың ауыз су, техникалық су және жылу берудегі, сужылужабдықтау және санитарлық техникалық құрылғыларға техникалық қызмет көрсетудегі қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін су шаруашылығы және кәріз жүйелерінің қызметі;
"Қазкөліксервис" - контейнерлерді тасымалдауды және оларды жүк және қоймалық терминалдарда өңдеуді қамтитын темір жол контейнерлері тасымалын жүзеге асыру болып анықталсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

О вопросах формирования и организации деятельности закрытого акционерного общества "Национальная компания "Казакстан темiр жолы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2002 года N 479
В целях реализации постановлений Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2001 года N 756 P010756_ "Об утверждении Программы реструктуризации железнодорожного транспорта Республики Казахстан на 2001- 2005 годы" и от 15 марта 2002 года N 310 P020310_ "О создании закрытого акционерного общества "Национальная компания "Казакстан темiр жолы" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Реорганизовать дочерние государственные предприятия "Пассажирские перевозки", "Желдорреммаш", "Ремлокомотив", "Ремвагон", "Желдорводотеплоснабжение", "Казтранссервис" Республиканского государственного предприятия "Казакстан темiр жолы" путем преобразования в открытые акционерные общества соответственно "Пассажирские перевозки", "Желдорреммаш", "Ремлокомотив", "Ремвагон", "Желдорводотеплоснабжение", "Казтранссервис" (далее - Общества) со 100-процентным государственным участием в уставных капиталах.
2. Определить основными видами деятельности Обществ:
"Пассажирские перевозки" - перевозка пассажиров, багажа, грузобагажа железнодорожным транспортом;
"Желдорреммаш" - обеспечение потребностей железнодорожного транспорта и других отраслей в ремонте и модернизации подвижного состава, его узлов и агрегатов, изготовлении запасных частей и машиностроительной продукции;
"Ремлокомотив" - обеспечение потребностей железнодорожного транспорта в ремонте и техническом обслуживании локомотивов и моторвагонного подвижного состава, его узлов и агрегатов, изготовлении и восстановлении запасных частей;
"Ремвагон" - обеспечение потребностей железнодорожного транспорта в ремонте и техническом обслуживании грузовых вагонов и рефрижераторных секций, восстановлении узлов и деталей, модернизации подвижного состава, его узлов и агрегатов;
"Желдорводотеплоснабжение" - услуги водохозяйственной и канализационной систем для обеспечения потребностей железнодорожного транспорта и населения в поставке питьевой, технической воды и тепла, в техническом обслуживании систем водотеплоснабжения и санитарно-технических устройств;
"Казтранссервис" - осуществление железнодорожных контейнерных перевозок, включающих транспортировку контейнеров и их обработку на грузовых и складских терминалах.
3. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) "Қазақстан темір жолы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының қайта ұйымдастырылып жатқан "Жолаушылар тасымалы", "Теміржолмашжөндеу", "Локомотивжөндеу", "Вагонжөндеу", "Теміржолсужылужабдықтау", "Қазкөліксервис" еншілес мемлекеттік кәсіпорындарының мүліктерін беру жолымен Қоғамдардың жарғылық капиталдарын қалыптастыруды;
2) Қоғамдардың жарғыларын бекітуді және олардың мемлекеттік тіркелуін;
3) Қоғамдардың мемлекеттік пакеттерін "Қазақстан темір жолы ұлттық компаниясы" жабық акционерлік қоғамының жарғылық капиталына беруді;
4) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен;
2) "Жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік меншік объектілерінің тізбесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 24 қазандағы N 1587 P001587_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 43, 513-құжат):
көрсетілген қаулыға 2-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 32-жолмен толықтырылсын:
32. "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" ЖАҚ";
3) "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" жабық акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 наурыздағы N 310 P020310_ қаулысына:
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Қазақстан темір жолы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының және 1-қосымшаға сәйкес оның еншілес мемлекеттік кәсіпорындарының мүліктерін, сондай-ақ 2-қосымшаға сәйкес акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакеттерін беру жолымен Қоғамның жарғылық капиталын қалыптастыруды;";
көрсетілген қаулыға 1-қосымшада:
реттік нөмірлері 1, 4-7, 12-жолдар алынып тасталсын;
көрсетілген қаулыға 2-қосымшада:
реттік нөмірі 3-жол алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 8-13-жолдармен толықтырылсын:
"8. "Жолаушылар тасымалы" ААҚ.
9. "Теміржолмашжөндеу" ААҚ.
10. "Локомотивжөндеу" ААҚ.
11. "Вагонжөндеу" ААҚ.
12. "Теміржолсужылужабдықтау" ААҚ.
13. "Қазкөліксервис" ААҚ.".
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

1) формирование уставных капиталов Обществ путем передачи имущества реорганизуемых дочерних государственных предприятий "Пассажирские перевозки", "Желдорреммаш", "Ремлокомотив", "Ремвагон", "Желдорводотеплоснабжение", "Казтранссервис" Республиканского государственного предприятия "Казакстан темiр жолы";
2) утверждение уставов Обществ и их государственную регистрацию;
3) передачу государственных пакетов Обществ в уставный капитал закрытого акционерного общества "Национальная компания "Казакстан темiр жолы";
4) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796;
2) в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2000 года N 1587 P001587_ "О Перечне объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 43, ст.513):
приложение 2 к указанному постановлению дополнить строкой, порядковый
номер 32, следующего содержания:
"32. ЗАО "Национальная компания "Казакстан темiр жолы";
3) в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта
2002 года N 310
P020310_
"О создании закрытого акционерного общества
"Национальная компания "Казакстан темiр жолы":
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) формирование уставного капитала Общества путем передачи имущества
Республиканского государственного предприятия "Казакстан темiр жолы" и его
дочерних государственных предприятий согласно приложению 1, а также
государственных пакетов акций акционерных обществ согласно приложению 2;";
в приложении 1 к указанному постановлению:
строки, порядковые номера 1, 4-7, 12, исключить;
в приложении 2 к указанному постановлению:
строку, порядковый номер 3, исключить;
дополнить строками, порядковые номера 8-13, следующего содержания:
"8. ОАО "Пассажирские перевозки".
9. ОАО "Желдорреммаш".
10. ОАО "Ремлокомотив".
11. ОАО "Ремвагон".
12. ОАО "Желдорводотеплоснабжение".
13. ОАО "Казтранссервис".
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)