Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 14 маусым N 647. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 27 тамыздағы N 1251 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.08.27. N 1251 Қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбында және мәтiнiнде "индикативтiк" деген сөз "орта мерзiмдi" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 қаулысымен .
Орта мерзiмдi және бюджеттiк жоспарлау процестерiн үйлестiрудi, орталық, жергiлiктi атқарушы және өзге мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын қалыптастыру жөнiндегi өзара iс-қимылын ұйымдастыруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесi (бұдан әрi - Ереже) бекiтiлсiн.
2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкiмдерi Ережеге сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әлеуметтiк-экономикалық дамуының алдағы және кейiнгi кезеңдерге арналған орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудi қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 қаулысымен .
3. Ұлттық компаниялар:
1) үстiмiздегi жылдың 15 маусымына дейiн 2002 жылға арналған Даму жоспарларын Қазақстан Республикасының Yкiметiне бекiтуге енгiзудi;
2) бұрын бекiтiлген 2002 жылға арналған даму жоспарларын Ережеге сәйкес келтiрудi қамтамасыз етсiн.
4. "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының  орта мерзiмдiжоспарларын әзiрлеудiң тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 21 наурыздағы N 432   қаулысының (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2000 жыл, N 17, 170-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 14 маусымдағы
N 647 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық
дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң
ЕРЕЖЕСI
Ескерту. Мәтiндегi "сауда" деген сөз "бюджеттiк жоспарлау" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2003.11.26. N 1184 қаулысымен , Тақырыбында және мәтiнiнде "индикативтiк" деген сөз "орта мерзiмдi" деген сөздермен, "Астана және Алматы қалаларының" деген сөздер "республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 қаулысымен ,  Мәтiндегі "ұлттық компаниялардың", "ұлттық компанияның", "ұлттық компаниялар" және "ұлттық компанияларға" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(даму институттарының)", "(даму институтының)", "(даму институттары)" және "(даму институттарына)" деген сөздермен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1201 , Мәтіндегі - "(даму институттарының)", "(даму институтының)", "(даму институттары)", "(даму институттарына), "қаржы-шаруашылық қызмет жоспары", "қаржы-шаруашылық қызмет жоспарларын" деген сөздер алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.07.20. N 748 қаулысымен .

Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2009 года N 1251
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.08.2009 N 1251 .
Сноска. В заголовке и тексте слова "индикативных" и "индикативного" заменены словами "среднесрочных" и "среднесрочного" - постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 723 .
В целях обеспечения гармонизации процессов среднесрочного и бюджетного планирования, организации взаимодействия центральных, местных исполнительных и иных государственных органов по формированию среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан (далее - Правила).
2. Акимам областей, городов республиканского значения, столицы обеспечить разработку среднесрочных планов социально-экономического развития областей, городов республиканского значения, столицы на предстоящий и последующие периоды в соответствии с Правилами. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 723 .
3. Национальным компаниям обеспечить:
1) внесение до 15 июня текущего года на утверждение в Правительство Республики Казахстан Планов развития на 2002 год;
2) приведение в соответствие с Правилами ранее утвержденных Планов развития на 2002 год.
4. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2000 года N 432 P000432_ "Об утверждении Правил разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 год, N 17, ст. 170).
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июня 2002 года N 647
Правила
разработки среднесрочных планов
социально-экономического развития
Республики Казахстан
Сноска. В тексте слово "торговли" заменено словами "и бюджетного планирования" - постановлением Правительства РК от 26 ноября 2003 г. N 1184 ;
в заголовке и тексте слова "индикативных", "индикативные", "индикативный", "индикативного", "индикативное" и "индикативным" заменены словами "среднесрочных", "среднесрочные", "среднесрочный", "среднесрочного", "среднесрочное" и "среднесрочным";
слова "городов Астаны и Алматы" заменены словами "городов республиканского значения, столицы" - от 1 июля 2004 года N 723 ;
в тексте:
после слов "национальных компаний", "национальной компании", "национальные компании" и "национальным компаниям" дополнены словами "(институтов развития)", "(института развития)", "(институты развития)" и "(институтам развития)";
после слов "планом развития", "планов развития" и "планы развития" дополнены словами "(планом финансово-хозяйственной деятельности)", "(планов финансово-хозяйственной деятельности)" и "(планы финансово-хозяйственной деятельности)" - от 15 ноября 2004 г.  N 1201 .
В тексте:
слова "(институтов развития)", "(института развития)", "(институты развития)", "(институтам развития)", "планом финансово-хозяйственной деятельности", "планов финансово-
хозяйственной деятельности" и "планы финансово-хозяйственной деятельности" исключены - от 20 июля 2005 г. N 748 .

1-бөлiм. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың  әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын (бұдан әрi - орта мерзiмдi жоспарлар), акционерi ұлттық холдинг немесе ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын ұлттық компанияларды (бұдан әрi - ұлттық компаниялар) қоспағанда, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзiрлеу ұғымын және әдiснамалық негiздерiн, орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, сондай-ақ өзге мемлекеттiк органдардың, ұлттық компаниялардың оларды қалыптастыру жөнiндегi өзара іс-қимылының тетiгiн белгiлейдi. <*>
Әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспары - Қазақстан Республикасының Yкiметi немесе мәслихат бекiтетiн, республиканың немесе өңiрдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуының үш жылдық кезеңге арналған негізгі көрсеткiштерi мен бағыттарын және оларды iске асыру жөнiндегі шараларды айқындайтын құжат. <*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 , 2004.11.15. N 1201 , 2005.07.20. N 748 ,  2006.08.17. N 780 , 2008.11.12. N 1048 қаулыларымен .
2. Орта мерзiмдi жоспар:
ел экономикасының сыртқы және iшкi факторларға байланысты таяудағы үш жылдағы даму қарқынын негiздейтiн және индикативтi сипаты бар;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, сондай-ақ өзге де мемлекеттiк органдардың экономиканың жеке меншiк және мемлекеттiк секторларын дамыту және Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарларына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына жолдауына Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Бағдарламасына сәйкес жоспарланатын кезеңде Қазақстан халқының әл-ауқатының өсуi үшiн қолайлы жағдайлар жасау жөнiндегi iс-қимылдарын айқындайтын;
әлеуметтiк-экономикалық дамудың мемлекеттiк реттеуiштерiнiң көрсеткiштерi (индикаторлары) мен тiзбесiн қамтитын құжат болып табылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 қаулысымен .
3. Орта мерзiмдi жоспардың мақсатты параметрлерi ретiнде экономиканың серпiнiн, құрылымын және тиiмдiлiгiн сипаттайтын әлеуметтiк-экономикалық даму көрсеткiштерi (индикаторлары) пайдаланылады.
Мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) әлеуметтiк-экономикалық даму көрсеткiштерiнiң (индикаторларының) нақты тiзбесiн белгiлейдi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.15. N 1080 қаулысымен .
4. Белгiленген мақсаттарға жету үшiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң экономикалық қызметiне ықпал етудi реттейтiн негiзгi құралдар құқықтық регламенттеу және экономикалық тұтқалар жүйесi болып табылады.
Экономикалық реттеу тұтқаларының тiзбесi және iс-әрекетiнiң бағыттылығы, нақты сандық мәндер орта мерзiмдi жоспарлау процесiнде айқындалады.

Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют понятия и методологические основы разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан, областей, городов республиканского значения, столицы (далее - среднесрочные планы), планов развития национальных компаний, за исключением национальных компаний, акционером которых является национальный холдинг или национальный управляющий холдинг (далее - национальные компании) механизм взаимодействия центральных и местных исполнительных органов, а также иных государственных органов, национальных компаний по их формированию.
Среднесрочный план социально-экономического развития - документ, утверждаемый Правительством Республики Казахстан или маслихатом, определяющий основные показатели и направления социально- экономического развития республики или региона на трехлетний период и меры по их реализации.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 01.07.2004 N 723 ; от 15.11.2004 N 1201 ; от 20.07.2005 N 748 ; от 17.08.2006 N 780 ; от 12.11.2008 N 1048 .
2. Среднесрочный план представляет собой документ, который:
обосновывает темпы развития экономики страны на ближайшие три года в зависимости от внешних и внутренних факторов и носит индикативный характер;
определяет действия центральных и местных исполнительных органов, а также иных государственных органов по созданию благоприятных условий для развития частного и государственного секторов экономики и роста благосостояния народа Казахстана на планируемый период в соответствии со стратегическими планами развития Республики Казахстан, посланиями Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, Программой Правительства Республики Казахстан;
содержит показатели (индикаторы) и перечень государственных регуляторов социально-экономического развития. <*>
Сноска. Пункт 2 с дополнениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 723 .
3. В качестве целевых параметров среднесрочного плана используются показатели (индикаторы) социально-экономического развития, характеризующие динамику, структуру и эффективность экономики.
Конкретный перечень показателей (индикаторов) социально- экономического развития определяется уполномоченным органом - Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (далее - Министерство) совместно с заинтересованными государственными органами.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 15 ноября 2006 года N 1080 .
4. Основными инструментами, регулирующими воздействие на экономическую деятельность хозяйствующих субъектов для достижения намеченных целей, является система правовой регламентации и экономических рычагов.
Перечень и направленность действия экономических регулирующих рычагов, конкретные количественные значения определяются в процессе  среднесрочного планирования.

5. Орта мерзiмдi жоспарлау - Yкiмет пен облыстар, Астана және Алматы қалалары әкiмдiктерiнiң жоспарланатын кезеңде Қазақстан Республикасының стратегиялық жоспарларында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына жолдауында, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Бағдарламасында белгiленген мақсаттарға жетуге бағытталған шаралар кешенiн әзiрлеу процесi.
6. Орта мерзiмдi жоспарлау:
1) әлемдiк және отандық экономиканы, сыртқы, iшкi тауар және қаржы рыноктарын дамытуды экономикалық талдау мен болжауға негiзделедi;
2) елдiң және оның өңiрлерiнiң экономикасын серпiндi дамыту үшiн шарттарды айқындайды;
3) жоспарланатын кезеңде Қазақстан Республикасы дамуының әлеуметтiк-экономикалық проблемаларын шешу кезiнде кешендi көзқарасты қамтамасыз етедi;
4) аймақаралық ықпалдастықты дамытуға және халық кiрiстерiнiң артуына ықпал етедi;
5) нарықтық тетiктердiң iс-әрекетi негiзiнде экономиканың өздiгiнен реттелуiнiң жоғары деңгейiн қамтамасыз етуге ықпал етедi.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 қаулысымен .
2-бөлiм. Орта мерзiмдi жоспарлау жүйесi
7. Шешiлетiн мiндеттердiң маңыздылығына қарай орта мерзiмдi жоспарлар республикалық және аймақтық деңгейлерде әзiрленедi.
Республикалық деңгейде әзiрленетiн, экономиканың аясы мен салаларындағы мемлекеттiк реттеу шараларын қамтитын орта мерзiмдi жоспар Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспары (бұдан әрi - Республикалық орта мерзiмдi жоспар) деп аталады.
Республикалық орта мерзiмдi жоспарды Министрлiк Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының, сондай-ақ өзге де мемлекеттiк органдарының қатысуымен әзiрлейдi.
Аймақтық деңгейде әзiрленетiн, облыстарды, Астана және Алматы қалаларын тиiмдi дамытуға бағытталған экономикалық және әлеуметтiк шаралар кешенiн қамтитын орта мерзiмдi жоспар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспары (бұдан әрi - Облыстың орта мерзiмдi жоспары) деп аталады.
Облыстардың орта мерзiмдi жоспарларының әзiрлеушiлерi экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар (бұдан әрi - жергiлiктi уәкiлеттi органдар) болып табылады.
Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдары, сондай-ақ өзге мемлекеттiк органдары Республикалық орта мерзiмдi жоспардың және Облыстардың орта мерзiмдi жоспарларының басты құралдары және құрамдас бөлiгi болып табылатын мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және аймақтық бағдарламаларды әзiрлейдi. Мемлекеттік, салалық (секторалдық) және аймақтық бағдарламалардың жоспарлы кезеңде жүзеге асыруға белгiленген негiзгi iс-шаралары Республикалық орта мерзiмдi жоспардың және Облыстардың орта мерзiмдi жоспарларының тиiстi бөлiмдерiнде баяндалады.
Ұлттық компанияны тиiмдi дамытуға бағытталған экономикалық және инвестициялық шаралардың бүкіл кешенiн қамтитын орта мерзiмдi даму жоспары Ұлттық компанияның даму жоспары деп аталады.
Ұлттық компаниялар акцияларының мемлекеттiк пакеттерін иелену және пайдалану құқықтарын жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен ұлттық компаниялар ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзiрлеушiлер болып табылады. <*>
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 қаулысымен .

5. Среднесрочное планирование - процесс разработки комплекса мер Правительства и акиматов областей, городов республиканского значения, столицы, направленных на достижение целей, определенных в стратегических планах Республики Казахстан, послании Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, Программе Правительства Республики Казахстан в планируемом периоде.
6. Среднесрочное планирование:
1) базируется на экономическом анализе и прогнозе развития мировой и отечественной экономики, внешних, внутренних товарных и финансовых рынков;
2) определяет условия для динамичного развития экономики страны и ее регионов;
3) обеспечивает комплексный подход при решении социально- экономических проблем развития Республики Казахстан в планируемом периоде;
4) способствует развитию межрегиональной интеграции и повышению доходов населения;
5) способствует обеспечению высокого уровня саморегуляции экономики на основе действия рыночных механизмов. <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 723 .
Раздел 2. Система среднесрочного планирования
7. В зависимости от значимости решаемых задач среднесрочные планы разрабатываются на республиканском и региональном уровнях.
Среднесрочный план, разрабатываемый на республиканском уровне, включающий меры государственного регулирования в отраслях и сферах экономики называется среднесрочным планом социально-экономического развития Республики Казахстан (далее - Республиканский среднесрочный план).
Республиканский среднесрочный план разрабатывается Министерством с участием центральных и местных исполнительных органов, а также иных государственных органов Республики Казахстан.
Среднесрочный план, разрабатываемый на региональном уровне, включающий комплекс экономических и социальных мер, направленных на эффективное развитие областей, городов республиканского значения, столицы называется среднесрочным планом социально-экономического развития областей, городов республиканского значения, столицы (далее - Среднесрочный план области).
Разработчиками среднесрочных планов областей являются местные уполномоченные органы по экономическому планированию (далее - местные уполномоченные органы).
Центральные и местные исполнительные органы, а также иные государственные органы Республики Казахстан разрабатывают государственные, отраслевые (секторальные) и региональные программы, которые являются главными инструментами и составной частью Республиканского среднесрочного плана и среднесрочных планов областей. Основные мероприятия государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ, которые намечается осуществить в плановом периоде, излагаются в соответствующих разделах Республиканского среднесрочного плана и среднесрочных планов областей.
Среднесрочный план развития, включающий в себя весь комплекс экономических и инвестиционных мер, направленных на эффективное развитие национальной компании называется Планом развития национальной компании.
Разработчиками планов развития национальных компаний являются государственные органы, осуществляющие права владения и пользования государственными пакетами акций национальных компаний и национальные компании. <*>
Сноска. Пункт 7 с дополнениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 723 .

8. Орта мерзiмдi жоспарлар жыл сайын жоспарланатын кезеңнiң бiр жылға ұзартылуын көздейтiн жылжымалы негiзде үш жыл мерзiмге әзiрленедi.
9. Республикалық орта мерзiмдi жоспарды Облыстардың орта мерзiмдi жоспарларын және Ұлттық компаниялардың даму жоспарларын өздерiнiң құзыретi шегiнде орталық және жергiлiктi атқарушы, сондай-ақ өзге мемлекеттiк органдар iске асырады. <*>
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 қаулысымен .
10. <*>
Ескерту. 10-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 қаулысымен .
3-бөлiм. Орта мерзiмдi жоспарлардың құрылымы
11. Республикалық орта мерзiмдi жоспар мынадай бөлiмдерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының негізгi бағыттары (бұдан әрi - негiзгi бағыттар);
2) әлеуметтiк-экономикалық дамудың мемлекеттік реттеуiштерi - табиғи монополиялардың өнімдерi мен көрсететiн қызметтерi тарифтерiнiң серпiнi; жалақының, зейнетақылардың, мемлекеттiк жәрдемақылардың ең төменгi мөлшерлерi, күнкөрiстiң ең төмен деңгейi, тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтер импортына кедендiк тарифтердiң өзгеруi; жұмыс күшiнiң импортына квоталар; өнiмдер (тауарлар, көрсетілетiн қызметтер) өндiрiсiнiң стандарттары;
3) Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының аса маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы;
4) қолданыстағы әрi әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалардың тiзбесi;
5) қолданыстағы әрi әзiрленетiн мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалар бөлiнiсiндегi басым бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесi;
6) ұлттық компанияларды, оның iшiнде акционерi ұлттық холдинг болып табылатын ұлттық компанияларды дамытудың негiзгi бағыттары мен негiзгi көрсеткiштерiнiң болжамы.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 , өзгерту енгізілді - 2006.08.17. N 780 қаулыларымен .
12. Облыстың орта мерзiмдi жоспары мынадай бөлiмдерден тұрады:
1) облыстың (қаланың) әлеуметтiк-экономикалық дамуының негiзгi бағыттары;
2) облыстың (қаланың) әлеуметтiк-экономикалық дамуының аса маңызды көрсеткiштерінің болжамы;
3) қолданыстағы және әзiрленетiн аймақтық бағдарламалардың тiзбесi;
4) қолданыстағы және әзiрленетiн мемлекеттік, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламалар бөлінісiнде басым жергiлiктi бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесi. <*>
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 қаулысымен .
13. Орта мерзiмдi жоспардың құрылымы, нысандары және көрсеткiштерiнiң тiзбесi Министрлiктiң бұйрығымен бекiтiледi.

8. Среднесрочные планы разрабатываются ежегодно сроком на три года на скользящей основе, предполагающей продление планируемого периода на один год.
9. Республиканский среднесрочный план, Среднесрочные планы областей и Планы развития национальных компаний реализуются центральными и местными исполнительными, а также иными государственными органами в пределах своей компетенции. <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 723 .
10. (Пункт исключен - постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 723 ).
Раздел 3. Структура среднесрочных планов
11. Республиканский среднесрочный план состоит из следующих разделов:
1) Основные направления социально-экономического развития Республики Казахстан (далее - основные направления);
2) государственные регуляторы социально-экономического развития - динамика тарифов на продукцию и услуги естественных монополий; минимальные размеры заработной платы, пенсий, государственных пособий, прожиточный минимум, изменение таможенных тарифов на импорт товаров и услуг; квоты на импорт рабочей силы; стандарты на производство продукции (работ, услуг);
3) прогноз важнейших показателей социально-экономического развития Республики Казахстан;
4) перечень действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ;
5) перечень приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) в разрезе действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ;
6) основные направления и прогноз основных показателей развития национальных компаний, в том числе национальных компаний, акционером которых является национальный холдинг. <*>
Сноска. Пункт 11 в новой редакции - постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 723 ; от 17 августа 2006 года N 780 .
12. Среднесрочный план области состоит из следующих разделов:
1) основные направления социально-экономического развития области (города);
2) прогноз важнейших показателей социально-экономического развития области (города);
3) перечень действующих и разрабатываемых региональных программ;
4) перечень приоритетных местных бюджетных инвестиционных проектов (программ), в разрезе действующих и разрабатываемых государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ. <*>
Сноска. Пункт 12 в новой редакции - постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 723 .
13. Структура, формы и перечень показателей среднесрочного плана утверждаются приказом Министерства.

4-бөлiм. Орта мерзiмдi жоспарларды әзiрлеудiң және
бекiтудiң тәртiбi
Ескерту. 4 бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 723 қаулысымен .
1-бөлiмше. Республикалық орта мерзiмдi жоспарды
әзiрлеудiң және бекiтудiң тәртiбi
14. Республикалық орта мерзiмдi жоспарды әзiрлеу екi кезеңде жүзеге асырылады.
Республикалық орта мерзiмдi жоспардың жобасы орта мерзiмдi фискалдық саясат жобасын, алдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын қалыптастырудың негiзi болып табылады.
Республикалық орта мерзiмдi жоспардың жобасын қалыптастыру бiрiншi кезеңде мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) Министрлiк жоспарланатынның алдындағы жылдың 1 наурызына дейiн Республикалық орта мерзiмдi жоспар бөлiмдерiнiң нысандарын, көрсеткiштерiнiң тiзбесiн және құрылымын орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға, өзге де мемлекеттiк органдарға, сондай-ақ ұлттық компанияларға жiбередi;
2) Министрлiк орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдардың қатысуымен жоспарланатынның алдындағы жылдың 1 мамырына дейiн Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың алдағы үш жылдық кезеңге арналған макроэкономикалық көрсеткiштерiнiң болжамдарын (бұдан әрi - аса маңызды көрсеткiштердiң болжамы) әзiрлейдi және Республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрi - бюджет комиссиясы) қарауына енгiзедi.
Бюджет комиссиясы мақұлдаған Республикалық орта мерзiмдi жоспардың аса маңызды көрсеткiштерiнiң болжамын Министрлiк үш күн мерзiмде орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға, өзге де мемлекеттiк органдарға, сондай-ақ ұлттық компанияларға жiбередi;
3) орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, сондай-ақ өзге де мемлекеттiк органдар Республикалық орта мерзiмдi жоспар бөлiмдерiнiң құрылымына және көрсеткiштерiнiң нысандарына сәйкес жоспарланатынның алдындағы жылдың 15 мамырынан кешiктiрмей, Республикалық орта мерзiмдi жоспардың тиiстi бөлiмдерi мен көрсеткiштерiне және басымдылық тәртiбiмен олардың бөлiнiсiнде қолданыстағы әрi әзiрленетiн мемлекеттiк, салалық (секторалдық) бағдарламалар мен басым бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесi бойынша Министрлiкке ұсыныстар бередi;
4) Министрлiк жоспарланатынның алдындағы жылдың 1 маусымына дейiн орталық және жергiлiктi атқарушы органдардан, сондай-ақ өзге де мемлекеттiк органдардан алынған материалдардың негiзiнде Республикалық орта мерзiмдi жоспардың жоспарланатын кезеңге арналған жобасын қалыптастырады және бюджет комиссиясына енгiзедi. Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдардың ұсыныстарында алшақтықтар туындаған жағдайда, келiспеушiлiктер хаттамасы қоса берiледi.
Екiншi кезеңде қолданыстағы әрi әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалардың тiзбелерiн, қолданыстағы әрi әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалар бөлiнiсiндегi басым бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды), ұлттық компанияларды, оның iшiнде акционерi ұлттық холдинг болып табылатын ұлттық компанияларды дамытудың негiзгi бағыттары мен негiзгi көрсеткiштерiнiң болжамын қалыптастыру және ел экономикасын дамытудың болжамды бағалауды нақтылау, Республикалық орта мерзiмдi жоспардың бөлiмдерiн түзету жүргiзiледi;

Раздел 4. Порядок разработки и утверждения
среднесрочных планов
Сноска. Раздел 4 в новой редакции - постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 723 .
Подраздел 1. Порядок разработки и утверждения
Республиканского среднесрочного плана
14. Разработка Республиканского среднесрочного плана осуществляется в два этапа.
Проект Республиканского среднесрочного плана является основой формирования проекта среднесрочной фискальной политики, проектов республиканского и местных бюджетов на предстоящий финансовый год.
Формирование проекта Республиканского среднесрочного плана на первом этапе осуществляется в следующем порядке:
1) Министерство до 1 марта года, предшествующего планируемому, направляет центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам, а также национальным компаниям формы, перечень показателей и структуру разделов Республиканского среднесрочного плана;
2) Министерство с участием центральных исполнительных и иных государственных органов до 1 мая года, предшествующего планируемому, разрабатывает и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии (далее - бюджетная комиссия) прогнозы макроэкономических показателей развития экономики Республики Казахстан на предстоящий трехлетний период (далее - прогноз важнейших показателей).
Одобренный бюджетной комиссией прогноз важнейших показателей Республиканского среднесрочного плана Министерство в трехдневный срок направляет центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам, а также национальным компаниям;
3) центральные и местные исполнительные органы, а также иные государственные органы в соответствии со структурой разделов и формами показателей Республиканского среднесрочного плана не позднее 15 мая года, предшествующего планируемому, представляют в Министерство предложения к соответствующим разделам и показателям Республиканского среднесрочного плана и по перечню действующих и разрабатываемых государственных, отраслевых (секторальных) программ и приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) в их разрезе в порядке приоритетности;
4) Министерство до 1 июня года, предшествующего планируемому, на основании материалов, полученных от центральных и местных исполнительных органов, а также иных государственных органов формирует проект Республиканского среднесрочного плана на планируемый период и вносит в бюджетную комиссию. В случае возникновения расхождений с предложениями центральных исполнительных и иных государственных органов, прилагается протокол разногласий.
На втором этапе происходит формирование перечней действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ, приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) в разрезе действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ, основных направлений и прогноза основных показателей развития национальных компаний, в том числе национальных компаний, акционером которых является национальный холдинг, и уточнение прогнозных оценок развития экономики страны, корректировка разделов Республиканского среднесрочного плана;

1) жоспарланатынның алдындағы жылдың маусымында Министрлiк орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, сондай-ақ өзге де мемлекеттiк органдардың қатысуымен Республикалық орта мерзiмдi жоспардың бөлiмдерiн пысықтауды жүргiзедi;
2) орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдар Республикалық орта мерзiмдi жоспардың тиiстi бөлiмдерi мен көрсеткiштерiн жергiлiктi атқарушы органдармен кезең-кезеңiмен келiсудi және нақтылауды жүргiзедi және бөлiмдер мен көрсеткiштердiң пысықталған нұсқасын жоспарланатынның алдындағы жылдың 10 шiлдесiнен кешiктiрмей Министрлiкке ұсынады;
3) жоспарланатынның алдындағы жылдың 1 тамызына дейiн Министрлiк Республикалық орта мерзiмдi жоспардың жобасын қалыптастырады және оны мүдделi орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдарға келiсуге жiбередi;
4) Республикалық орта мерзiмдi жоспар жоспарланатынның алдындағы жылдың 15 тамызына дейiн алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасымен бiр мезгiлде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзiледi және жоспарланатынның алдындағы жылдың 1 қыркүйегiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiледi.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.11.15. N 1080 қаулысымен .
2-бөлiмше. Облыстардың орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң және бекiтудiң тәртiбi
15. Облыстардың орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеу екi кезеңде жүзеге асырылады.
Бiрiншi кезеңде жергiлiктi уәкiлеттi органдар:
1) алынған материалдар мен экономикалық жоспарлау жөнiндегi аудандық және қалалық бөлiмдердiң ұсыныстары негiзiнде экономикалық қызмет түрлерi бөлiнiсiнде облыстардың орта мерзiмдi жоспарларының iрiлендiрiлген параметрлерiн әзiрлейдi және жоспарланатынның алдындағы жылдың 15 мамырына дейiн бюджет комиссиясына ұсынылатын Республикалық орта мерзiмдi жоспардың жобасына енгiзу үшiн Министрлiкке ұсынады;
2) жоспарланатынның алдындағы жылдың 10 маусымына дейiн жергiлiктi уәкiлеттi органдар облыстардың орта мерзiмдi жоспарларының жобаларын тиiстi жергiлiктi бюджет комиссиясының қарауына жiбередi;
3) жоспарланатынның алдындағы жылдың 10 шiлдесiне дейiн жергiлiктi уәкiлеттi органдар облыстардың орта мерзiмдi жоспарларының жобаларын Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрiнiң бұйрығымен бекiтiлген кестеге сәйкес Министрлiкпен және басқа мүдделi орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдармен келiсудi жүзеге асырады.
Екiншi кезеңде қолданыстағы және әзiрленетiн өңiрлiк бағдарламалардың тiзбелерiн, басым жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қалыптастыру және өңiрдiң дамуын болжамды бағалауды нақтылау, облыстардың орта мерзiмдi жоспарларының бөлiмдерiн түзету жүргiзiледi:

1) в июне года, предшествующего планируемому, Министерство проводит доработку разделов Республиканского среднесрочного плана с участием центральных и местных исполнительных органов, а также иных государственных органов;
2) центральные исполнительные и иные государственные органы проводят поэтапное согласование и уточнение с местными исполнительными органами соответствующих разделов и показателей Республиканского среднесрочного плана и доработанный вариант разделов и показателей представляют в Министерство не позднее 10 июля года, предшествующего планируемому;
3) до 1 августа года, предшествующего планируемому, Министерство формирует проект Республиканского среднесрочного плана и направляет его на согласование в заинтересованные центральные исполнительные и иные государственные органы;
4) Республиканский среднесрочный план вносится на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан до 15 августа года, предшествующего планируемому, одновременно с проектом закона о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год и утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан не позднее 1 сентября года, предшествующего планируемому.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 15 ноября 2006 года N 1080 .
Подраздел 2. Порядок разработки и утверждения
Среднесрочных планов областей
15. Разработка среднесрочных планов областей осуществляется в два этапа.
Нa первом этапе местные уполномоченные органы:
1) на основе полученных материалов и предложений районных и городских отделов по экономическому планированию разрабатывают укрупненные параметры среднесрочных планов областей, в разрезе видов экономической деятельности и до 15 мая года, предшествующего планируемому, представляют в Министерство для включения в проект Республиканского среднесрочного плана, представляемого в бюджетную комиссию;
2) до 10 июня года, предшествующего планируемому, местные уполномоченные органы направляют на рассмотрение соответствующей местной бюджетной комиссии проекты среднесрочных планов областей;
3) до 10 июля года, предшествующего планируемому, местные уполномоченные органы осуществляют согласование проектов среднесрочных планов областей с Министерством и другими заинтересованными центральными исполнительными и иными государственными органами согласно графику, утвержденному приказом Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
На втором этапе происходят формирование перечней действующих и разрабатываемых региональных программ, приоритетных местных бюджетных инвестиционных проектов (программ) и уточнение прогнозных оценок развития региона, корректировка разделов среднесрочных планов областей:

1) жоспарланатынның алдындағы жылдың қыркүйегiнде жергiлiктi уәкiлеттi органдар облыстардың орта мерзiмдi жоспарларын пысықтауды жүзеге асырады және оларды облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкiмдiктерiнiң қарауына енгiзедi;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкiмдiктерi жылдың 15 қазанына дейiн мүдделi орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдармен келiсiлген облыстардың орта мерзiмдi жоспарларын алдағы қаржы жылына арналған тиiстi жергiлiктi бюджеттердiң жобаларымен бiр мезгiлде тиiстi мәслихаттардың бекiтуiне ұсынады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.11.15. N 1080 қаулысымен .
5-бөлiм. Ұлттық компаниялардың Даму жоспарларын әзiрлеудiң
және бекiтудiң құрылымы, тәртiбi
16. Ұлттық компаниялар өздерінің Даму жоспарларын жылжымалы негiзде жыл сайын үш жыл мерзiмге әзiрлейдi (бұдан әрi - Ұлттық компаниялардың жоспарлары).
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1201 , 2005.07.20. N 748 қаулыларымен.
17. Ұлттық компаниялардың жоспарлары мынадай бөлiмдердi қамтиды:
1) ұлттық компанияны (даму институтын) дамытудың жай-күйi және перспективалары туралы баяндама;
2) ұлттық компанияның инвестициялық бағдарламасы;
3) дамудың аса маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1201 қаулысымен.
18. Ұлттық компаниялар жоспарлары бөлiмдерiнiң құрылымы, нысандары мен көрсеткiштерiнiң тiзбесi Министрлiктiң бұйрығымен бекiтiледi.
19. Ұлттық компаниялардың жоспарларын әзiрлеу және бекiту мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) Министрлiк бекiткен Ұлттық компания жоспарының нысандары, көрсеткiштер тiзбесi және құрылымы негiзiнде жоспарланатынның алдындағы жылдың наурызында ұлттық компаниялар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн иелену және пайдалану құқықтарын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар Ұлттық компания жоспары жобасының әзiрленуiн ұйымдастыруды қамтамасыз етедi;
2) салалық мемлекеттiк органда қаралғаннан кейiн Ұлттық компания жоспарының жобасы жоспарланатынның алдындағы жылдың 1 маусымынан кешiктiрмей Министрлiкке тапсырылады;
3) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.08.17. N 780 қаулысымен.
4) жоспарланатынның алдындағы жылдың тамызында Ұлттық компаниялар жоспарларының жобалары заңнамада белгiленген тәртiппен мүдделi мемлекеттiк органдармен, соның iшiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiмен (табиғи монополиялар субъектiлерi болып табылатын ұйымдар үшiн) және Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiмен (тиiстi тауар нарығында үстем жағдайға ие ұйымдар үшiн) келiсiледi;

1) в сентябре года, предшествующего планируемому, местные уполномоченные органы осуществляют доработку среднесрочных планов областей и вносят их на рассмотрение акиматов областей, городов республиканского значения, столицы;
2) до 15 октября года акиматы областей, городов республиканского значения, столицы представляют на утверждение в соответствующие маслихаты среднесрочные планы областей, согласованные с заинтересованными центральными исполнительными и иными государственными органами, одновременно с проектами соответствующих местных бюджетов на предстоящий финансовый год.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 15 ноября 2006 года N 1080 .
Раздел 5. Структура, порядок разработки и утверждения
Планов развития национальных компаний
16. Национальные компании разрабатывают Планы своего развития ежегодно сроком на три года на скользящей основе (далее - Планы национальных компаний). <*>
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 15 ноября 2004 г. N 1201 ; от 20 июля 2005 г. N 748 .
17. Планы национальных компаний содержат следующие разделы:
1) доклад о состоянии и перспективах развития национальной компании;
2) инвестиционная программа национальной компании;
3) прогноз важнейших показателей развития. <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 15 ноября 2004 г. N 1201 .
18. Структура разделов, формы и перечень показателей Планов национальных компаний утверждаются приказом Министерства.
19. Разработка и утверждение Планов национальных компаний осуществляется в следующем порядке:
1) в марте года, предшествующего планируемому, на основе утвержденных Министерством форм, перечня показателей и структуры Плана национальной компании государственные органы, осуществляющие права владения и пользования государственными пакетами акций национальных компаний обеспечивают организацию разработки проекта Плана национальной компании;
2) после рассмотрения в отраслевом государственном органе проект Плана национальной компании представляется в Министерство не позднее 1 июня года, предшествующего планируемому;
3) (исключен - от 17 августа 2006 года N 780 ) ;
4) в августе года, предшествующего планируемому, проекты Планов национальных компаний согласовываются в установленном законодательством порядке с заинтересованными государственными органами, в том числе с Министерством финансов Республики Казахстан, Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (для организаций, являющихся субъектами естественных монополий) и Министерством индустрии и торговли Республики Казахстан (для организаций, занимающих доминирующее положение на соответствующих товарных рынках);

5) жоспарланатынның алдындағы жылдың төртiншi тоқсанында ұлттық компаниялар акцияларының мемлекеттiк пакеттерін иеленудi және пайдалануды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар Ұлттық компаниялардың жоспарлары жобаларын Қазақстан Республикасының Үкiметiне бекiту (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен бекiтуге ұсыну) үшiн енгiзудi қамтамасыз етедi.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.26. N 1184 , 2004.07.01. N 723 , 2004.11.15. N 1201 , 2006.08.17. N 780 , 2006.11.15. N 1080 қаулыларымен.
6-бөлiм. Орта мерзiмдi жоспарларды әзiрлеудi
әдiснамалық және ақпараттық қамтамасыз ету
20. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, сондай-ақ өзге мемлекеттiк органдардың орта мерзiмдi жоспарларды әзiрлеу кезiндегi жұмыстарына әдiснамалық басшылықты және оларды үйлестiрудi Министрлiк жүзеге асырады.
21. Министрлiк өзiнiң шешiмдерiмен бағалар дамуының және тауарлар мен қызмет көрсетулер өндiрiсi серпiнiнiң болжамдық көрсеткiштерiн анықтауды қоса алғанда, орта мерзiмдi жоспардың тиiстi бөлiмдерiн қалыптастыру жөнiнде әдiстемелiк ұсыныстар әзiрлейдi және бекiтедi.
22. Орта мерзiмдi жоспарлау Қазақстан Республикасы Статистика жөнiндегi агенттiгiнiң деректерiне, мемлекеттiк органдар жүзеге асыратын мониторингтерге, халықаралық қаржы институттарының есептерiне және басқа да ресми ақпаратқа негiзделедi.
23. Министрлiк орталық және жергiлiктi атқарушы органдардағы, сондай-ақ өзге мемлекеттiк органдардан орта мерзiмдi жоспарларды әзiрлеу және оларды осы Ережеде белгiленген мерзiмдерде iске асырудың барысын талдау үшiн қажеттi ақпараттық-статистикалық материалдар алуға құқылы.
24. Министрлiк және жергiлiктi уәкiлеттi органдар орта мерзiмдi жоспарларды әзiрлеу үшiн өздерiнiң құзыреті шегінде меншiк нысанына қарамастан ұйымдардан қажеттi ақпарат алуға құқылы.
Егер сұратылатын ақпарат ұйымның пiкiрi бойынша коммерциялық құпия болып табылатын және жариялауға жатпайтын жағдайда Министрлiкке бұл туралы хабарланады.
Коммерциялық құпияның бар екендiгi туралы мәлiметтер расталғаннан кейiн ақпаратты пайдалану және беру "қызмет бабында пайдалану үшiн" белгiсiмен жүзеге асырылады, бұл ретте Министрлiк және жергiлiктi уәкiлеттi органдар қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес оны пайдаланудың белгiленген режимiн сақтау үшiн жауапты болады.
7-бөлім. Орта мерзiмдi және бюджеттiк жоспарлауды үйлестiру
25. Республикалық орта мерзiмдi жоспар және Облыстардың орта мерзiмдi жоспарлары тиiстi жылға арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттердi қалыптастыру кезiнде негiз болып табылады.

5) в четвертом квартале года, предшествующего планируемому, государственные органы, осуществляющие владение и пользование государственными пакетами акций национальных компаний, обеспечивают внесение для утверждения (рекомендации к утверждению в установленном законодательством Республики Казахстан порядке ) в Правительство Республики Казахстан проектов Планов национальных компаний. <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 ноября 2003 г. N 1184 ; от 1 июля 2004 года N 723 ; от 15 ноября 2004 г. N 1201 ; от 17 августа 2006 года N 780 ; от 15 ноября 2006 года N 1080 .
Раздел 6. Методологическое и информационное обеспечение
разработки среднесрочных планов
20. Методологическое руководство и координация работы центральных и местных исполнительных органов, а также иных государственных органов при разработке среднесрочных планов осуществляется Министерством.
21. Министерство разрабатывает и утверждает своими решениями методические рекомендации по формированию соответствующих разделов среднесрочного плана, включая определение прогнозных показателей динамики развития цен и производства товаров и услуг.
22. Среднесрочное планирование основывается на данных Агентства Республики Казахстан по статистике, мониторингов, осуществляемых государственными органами, отчетов международных финансовых институтов и другой официальной информации.
23. Министерство вправе получать от центральных и местных исполнительных органов, а также иных государственных органов информационно-статистические материалы, необходимые для разработки среднесрочных планов и анализа хода их реализации в установленные настоящими Правилами сроки.
24. Министерство и местные уполномоченные органы вправе в пределах своей компетенции получать необходимую информацию для разработки среднесрочных планов от организаций независимо от форм собственности.
В случае, если запрашиваемая информация по мнению организации является коммерческой тайной и не подлежит разглашению, Министерство уведомляется об этом.
После подтверждения сведений о наличии коммерческой тайны использование и представление информации осуществляется под грифом "для служебного пользования", при этом Министерство и местные уполномоченные органы несут ответственность за соблюдение установленного режима ее использования в соответствии с действующим законодательством .
Раздел 7. Гармонизация среднесрочного и бюджетного
планирования
25. Республиканский среднесрочный план и среднесрочные планы областей являются основой при формировании республиканского и местных бюджетов на соответствующий год.

26. Орта мерзiмдi жоспардың аса маңызды макроэкономикалық көрсеткiштерiнiң болжамы негiзiнде мемлекеттiк бюджеттiң алдағы үшжылдық кезеңге арналған болжамдық көрсеткiштерi әзiрленедi.
27. Республикалық орта мерзiмдi жоспар және Облыстардың орта мерзiмдi жоспарлары қолданылып жүрген және әзiрленетiн мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және аймақтық бағдарламалардың тiзбесiн, сондай-ақ республикалық және жергiлiктi бюджеттерге енгiзу үшiн басым инвестициялық жобалардың тiзбесiн белгiлейдi.
8-бөлiм. Орта мерзiмдi жоспарларды iске асыруды бақылау
28. Министрлiк орта мерзiмдi жоспарлардың iске асырылуын бақылауды жүзеге асырады.
29. Министрлiк тоқсан сайын елдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуының жай-күйi туралы Yкiметтi хабардар етедi.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.15. N 1080 қаулысымен .
30. Yкiмет экономика мен әлеуметтiк сала дамуының жай-күйi және аса маңызды проблемаларды шешу жөнiнде қабылданатын шаралар туралы Қазақстан Республикасының Президентiн хабардар етедi.
31. Әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспары макроэкономикалық көрсеткiштер болжамы нақтылау кезiнде түзетiледi.
Ескерту. 31-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.11.15. N 1080 қаулысымен .

26. На основе прогноза важнейших макроэкономических показателей среднесрочного плана разрабатываются прогнозные показатели государственного бюджета на предстоящий трехлетний период.
27. Республиканский среднесрочный план и среднесрочные планы областей определяют перечень действующих и разрабатываемых государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ, а также перечень приоритетных инвестиционных проектов для включения в республиканский и местные бюджеты.
Раздел 8. Контроль за реализацией среднесрочных планов
28. Министерство осуществляет контроль за реализацией среднесрочных планов.
29. Министерство ежеквартально информирует Правительство о состоянии социально-экономического развития страны.
Сноска. В пункт 29 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 ноября 2006 года N 1080 .
30. Правительство информирует Президента Республики Казахстан о состоянии развития экономики и социальной сферы и принимаемых мерах по решению важнейших проблем.
31. Среднесрочный план социально-экономического развития корректируется при уточнении прогноза макроэкономических показателей.
Сноска. Раздел 8 дополнен пунктом 31 постановлением Правительства РК от 15 ноября 2006 года N 1080 .