Мұнай операцияларын жүзеге асыратын мердігерлермен келiсiм-шарттарда Ұлттық компанияның келiсiм-шарттары міндеттi үлестiк қатысуы арқылы мемлекеттiк мүдделерді білдіру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 маусымдағы N 708 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 10 ақпандағы № 122 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.02.10 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мұнай туралы" 1995 жылғы 28 маусымдағы N 2350 заң күшi бар Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді: Z100291 қараңыз
1. Қоса беріліп отырған Мұнай операцияларын жүзеге асыратын мердiгерлермен келiсiм-шарттарда Ұлттық компанияның келiсiм-шарттарға мiндеттi үлестiк қатысуы арқылы мемлекеттiк мүдделердi білдiру ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi осы қаулыдан туындайтын қажеттi шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күннен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 29 маусымдағы
N 708 қаулысымен
бекiтiлген
Мұнай операцияларын жүзеге асыратын мердігерлермен
келiсім-шарттарда Ұлттық компанияның келiсім-шарттарға
міндеттi үлестiк қатысуы арқылы мемлекеттiк мүдделерді
білдіру ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Мұнай операцияларын жүзеге асыратын мердігерлермен келiсім-шарттарда Ұлттық компанияның келiсiм-шарттарға міндеттi үлестiк қатысуы арқылы мемлекеттiк мүдделердi білдiруiнің тәртiбiн реттейдi.
2. Осы Ережелерде Қазақстан Республикасы Президентiнің "Мұнай туралы" 1995 жылғы 28 маусымдағы N 2350 және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 заң күшi бар Жарлықтарында белгiленген ұғымдар мен айқындамалар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады: Z100291 қараңыз
өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi - мемлекеттің мердiгермен Өнiмді бөлу туралы келiсiм бойынша ол өндiрген өнiмнен алатын заттай нысандағы міндеттi бөлік;
өтемдiк (шығындық) өнiм - мердiгердің орны толтырылатын шығындарын білдiретiн, игерiлетiн кен орнының экономикалық құндылығын есепке ала отырып, әрбiр Өнiмдi бөлу туралы келiсiм бойынша жеке белгiленетiн және мердiгердiң меншiгiне келіп түсетiн өндiрiлген өнiмнiң бiр бөлiгi;
корпоративтiк басқару - Келiсiммен белгiленетiн тәртіппен не келiсiм-шартта көзделген жағдайларда құрылатын орган арқылы басқару, Келiсімнің немесе келiсiм-шарттың iске асырылуын қамтамасыз ететiн және мұнай операцияларының орындалуы үшiн жауаптылықта болатын басқару жөніндегi бiрлескен комитет (басқарушы комитет);
Ұлттық компания - "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" жабық акционерлiк қоғамы;
келiсім-шартқа міндеттi үлестiк қатысу - Ұлттық компанияның Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн келiсiм-шартқа пайызбен көрсетiлген қатысу үлесi;
келiсiм-шарттың (Келiсiмнiң) операторы - мердiгер тартатын немесе құратын, оның iс-әрекетi үшiн мердiгер мемлекет алдында өзiнің іс-қимылы ретінде мүлiктiк жауаптылықта болатын келiсiм-шартты немесе Өнiмді бөлу туралы келiсiмдi орындаумен байланысты нақты өндiрiстiк-шаруашылық қызмет пен есепке алу-есеп операцияларын жүзеге асыратын заңды тұлға;
пайдалы өнiм - егер Келiсiмде өзгеше көзделмесе, Өнiмдi бөлу туралы келiсiм бойынша бюджетке роялти мен өтемдiк есеп айырысуларды төлеген соң мемлекет пен мердiгер арасында бөлуге жататын өндiрiлген өнiмнiң бiр бөлiгi;
Өнiмдi бөлу туралы келiсiм - оған сәйкес Қазақстан Республикасы кәсiпкерлiк қызмет субъектiсiне (мердiгерге) мұнай операциялары саласында өтемдiк негiзде және белгiлi бiр мерзiмге Келiсiмде көрсетiлген жер қойнауының телiмiнде минералдық шикiзатты iздестiруге, барлауға, өндiруге және осыған байланысты жұмыстарды жүргiзуге құқық беретiн, ал мердiгер көрсетiлген жұмыстарды өз есебiнен және өз тәуекелiмен жүргiзуге мiндеттенетiн шарт. Осы шарт Қазақстан Республикасы мен мердiгер арасындағы өндiрілген өнiмдi бөлудiң мiндеттi шарты мен тәртiбінен, сондай-ақ өтемдiк өнiмнiң орнын толтыру тәртiбiнен тұрады.

Об утверждении Правил представления государственных интересов Национальной компанией в контрактах с подрядчиками, осуществляющими нефтяные операции, посредством обязательного долевого участия в контрактах
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2002 года N 708. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2011 года № 122.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.02.2011 № 122 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 28 июня 1995 года N 2350 " О нефти " Правительство Республики Казахстан постановляет: см.Z100291
1. Утвердить прилагаемые Правила представления государственных интересов Национальной компанией в контрактах с подрядчиками, осуществляющими нефтяные операции, посредством обязательного долевого участия в контрактах.
2. Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 июня 2002 года N 708
Правила представления государственных интересов
Национальной компанией в контрактах с подрядчиками,
осуществляющими нефтяные операции, посредством
обязательного долевого участия в контрактах
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регламентируют порядок представления государственных интересов Национальной компанией в контрактах с подрядчиками, осуществляющими нефтяные операции, посредством обязательного долевого участия в контрактах.
2. В настоящих Правилах используются понятия и определения, установленные в Указах Президента Республики Казахстан, имеющих силу Закона, от 28 июня 1995 года N 2350 "О нефти" и от 27 января 1996 года N 2828 "О недрах и недропользовании", а также следующие понятия: см.Z100291
доля Республики Казахстан по разделу продукции - получаемая государством в натуральной форме по Соглашению о разделе продукции с подрядчиком обязательная часть произведенной им продукции;
компенсационная (затратная) продукция - часть добытой продукции, представляющая собой возмещаемые затраты подрядчика, устанавливаемая индивидуально по каждому Соглашению о разделе продукции с учетом экономической ценности разрабатываемого месторождения и поступающая в собственность подрядчика;
корпоративное управление - управление через орган, создаваемый в порядке, определяемом Соглашением либо в предусмотренных контрактом случаях, совместный комитет по управлению (управляющий комитет), обеспечивающий реализацию Соглашения или контракта и несущий ответственность за выполнение нефтяных операций;
Национальная компания - закрытое акционерное общество "Национальная компания " КазМунайГаз ";
обязательное долевое участие в контракте - выраженная в процентах доля участия Национальной компании в контракте, определяемая Правительством Республики Казахстан;
оператор контракта (Соглашения) - привлекаемое или создаваемое подрядчиком юридическое лицо, осуществляющее конкретную производственно-хозяйственную деятельность и учетно-отчетные операции, связанные с исполнением контракта или Соглашения о разделе продукции, за действие которого подрядчик несет имущественную ответственность перед государством как за свои собственные действия;
прибыльная продукция - часть произведенной продукции, подлежащая разделу между государством и подрядчиком, после уплаты в бюджет роялти и компенсационных расчетов по Соглашению о разделе продукции, если иное не предусмотрено в Соглашении;
Соглашение о разделе продукции - договор в соответствии с которым Республика Казахстан предоставляет субъекту предпринимательской деятельности (подрядчику) в области нефтяных операций на возмездной основе и на определенный срок права на поиски, разведку, добычу минерального сырья на участке недр, указанном в Соглашении, и на ведение связанных с этим работ, а подрядчик обязуется провести указанные работы за свой счет и на свой риск. Данный договор содержит обязательное условие и порядок раздела произведенной продукции, а также порядок возмещения компенсационной продукции между Республикой Казахстан и подрядчиком.

Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.05.20 № 454 Қаулысымен.
3. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.05.20 № 454 Қаулысымен.
4. Мұнай операцияларын жүзеге асыру кезінде қазақстандық мердiгерлiк ұйымдар мен кадрлардың қатысуын қамтамасыз ету мақсатында Ұлттық компания тауарлардың, жұмыстар мен қызметтер көрсетудiң қазақстандық рыногын, сондай-ақ халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды үйлестiрушi мемлекеттiк органмен бiрлесiп, қазақстандық кадрлардың бар-жоғын зерделейдi, деректер банкiн қалыптастырады және шетелдiк қатысушылар мен қазақстандық ұйымдардың келiссөздерiн ұйымдастыруға ықпал етедi.
2. Келiсiм-шарттардағы мiндеттi қатысу үлесiн белгiлеу
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын Ұлттық компанияның ұсыныстарын ескере отырып Құзыреттi орган қалыптастырған және жер қойнауын қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiлген инвестициялық бағдарламалардың конкурсына шығарылатын жер қойнауы телiмдерiнiң (блоктарының) тiзбесiн бекiтедi.
6. Көрсетiлген тiзбе онда оған тiкелей келiссөздердің негiзінде Құзыреттi орган қандай блоктар мен телiмдер ұсынуы тиiс екенi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында және теңiзде олар бойынша мұндай қатысу үлесiнiң мөлшерiн белгiлей отырып, өзi мiндеттi қатысу үлесiн иеленгiсi келетiн блоктар мен телiмдер көрсетiлiп, Ұлттық компанияның ұсыныстары ескерiле отырып қалыптасады.
7. Қазақстан Республикасының Үкiметi инвестициялық бағдарламалардың конкурсына шығарылатын блоктардың тiзбесi туралы шешiм қабылдай отырып, мемлекеттiң стратегиялық мүдделерiне және Ұлттық компанияның ұсынған есеп айырысуларына сәйкес, егер халықаралық шартпен немесе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен өзгеше көзделмесе, Ұлттық компанияның келiсiм-шарттардағы 50%-дан кем болмауы тиiс мiндеттi үлесiн бекiтедi.
8. Конкурс өткiзудi ұйымдастырушы Құзыреттi орган инвестициялық бағдарламалардың конкурсы талаптарында Қазақстан Республикасы Үкiметiнің шешiмiне сәйкес конкурсқа шығарылатын блокта Ұлттық компанияның мiндеттi үлесiн көрсетуге мiндеттi.
9. Ұлттық компания мемлекет үлесiнiң операторы болып әрекет ете отырып, Үкiмет бекiткен оның қатысуының мiндеттi үлесi бар блоктар бойынша да, әзiрленуi мердiгерлер мен Қазақстан Республикасы арасында өнiмді бөлудi көздейтiн блоктар бойынша да конкурстың негiзгi талаптарын қалыптастыруға тiкелей қатысады.
10. Ұлттық компания Қазақстан Республикасының аумағындағы мұнай операцияларына арналған конкурстарды ұйымдастыруға қатысады.
11. Ұлттық компания конкурстың қорытындыларын шығарған соң болашақтағы келiсiм-шарт бойынша өзара мiндеттемелердi белгiлеу мақсатында өзiнiң мiндеттi үлестiк қатысуы бар блок бойынша конкурстың жеңiмпазымен келiсiм-шарттың жобасын дайындайды және оны Құзыреттi органға ұсынады.

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.05.2010 № 454.
3. Исключен постановлением Правительства РК от 20.05.2010 № 454.
4. В целях обеспечения участия казахстанских подрядных организаций и кадров при осуществлении нефтяных операций Национальная компания изучает казахстанский рынок товаров, работ и услуг, а также совместно с государственным органом, координирующим реализацию государственной политики в сфере занятости населения, наличие казахстанских кадров, формирует банк данных и способствует организации переговоров иностранных участников и казахстанских организаций.
2. Определение доли обязательного
участия в контрактах
5. Правительство Республики Казахстан ежегодно утверждает перечень участков недр (блоков), выставляемый на конкурс инвестиционных программ, сформированный Компетентным органом с учетом предложений Национальной компании и согласованный с уполномоченным органом по охране недр.
6. Указанный перечень формируется с учетом предложений Национальной компании с отражением в нем - какие блоки и участки должны быть ей предоставлены Компетентным органом на основе прямых переговоров, а также блоки и участки на территории Республики Казахстан и на море, по которым она желает иметь обязательную долю участия, определив размер такой доли участия.
7. Правительство Республики Казахстан, принимая решение о перечне блоков, выставляемом на конкурс инвестиционных программ, закрепляет в соответствии со стратегическими интересами государства и представленными расчетами Национальной компании обязательную долю Национальной компании в контрактах, которая не может быть менее 50%, если иное не предусмотрено международным договором или решением Правительства Республики Казахстан.
8. Компетентный орган, организующий проведение конкурса, обязан в условиях конкурса инвестиционных программ указать обязательную долю Национальной компании в выставляемом на конкурс блоке в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан.
9. Национальная компания принимает непосредственное участие в формировании основных условий конкурса как по блокам, имеющим утвержденную Правительством обязательную долю ее участия, так и по блокам, разработка которых предусматривает раздел продукции между подрядчиками и Республикой Казахстан, выступая оператором доли государства.
10. Национальная компания участвует в организации конкурсов на нефтяные операции на территории Республики Казахстан.
11. После подведения итогов конкурса Национальная компания готовит проект контракта с победителем конкурса по блоку с ее обязательным долевым участием в целях определения взаимных обязательств по будущему контракту и представляет его в Компетентный орган.

12. Ұлттық компания оның мiндеттi қатысуы белгiленген блок бойынша конкурстың жеңiмпазымен бiрлесiп, бiрлескен қызмет туралы шарттың негiзінде олар құрған бiрлескен кәсiпорын немесе консорциум нысанында әрекет ете алады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.05.20 № 454 Қаулысымен.
13. Ұлттық компанияның міндеттi үлестiк қатысуы бар келiсiм-шарттар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес конкурстың нәтижелерi жарияланған күннен бастап жарты жылдан кейіннен кешіктірмей жасалады.
3. Мемлекеттiк мүдделерді білдіру жөніндегі өкілеттіктер
14. Ұлттық компанияға көрсетiлген Келiсімдердiң талаптарына сәйкес мемлекеттің операторы ретiнде Өнiмдi бөлу туралы келiсімдер бойынша алынатын өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесiн алуға арналған құқық берiледi.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.05.20 № 454 Қаулысымен.
15 - 17. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.05.20 № 454 Қаулысымен.

12. Национальная компания совместно с победителем конкурса по блоку, по которому определено ее обязательное участие, могут выступать в форме созданного ими совместного предприятия или консорциума на основании договора о совместной деятельности.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.05.2010 № 454.
13. Контракты с обязательным долевым участием Национальной компании заключаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан не позднее чем через полгода со дня объявления результатов конкурса.
3. Полномочия по представлению
государственных интересов
14. Национальная компания наделяется правом на получение доли Республики Казахстан по разделу продукции, получаемой по Соглашениям о разделе продукции в качестве оператора государства в соответствии с условиями указанных Соглашений.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.05.2010 № 454.
15. Исключен постановлением Правительства РК от 20.05.2010 № 454.
16. Исключен постановлением Правительства РК от 20.05.2010 № 454.
17. Исключен постановлением Правительства РК от 20.05.2010 № 454.