Тауарлар экспортын жанама реттеу шаралары жөнiндегi тұжырымдаманы мақұлдау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 2 шілде N 714. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 302 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.04.14 № 302 Қаулысымен.
Қазақстанның экспорттық әлеуетiн тиiмдi пайдалану және тауарлардың
әлемдiк рыноктарына оның қатысуын кеңейту мақсатында Қазақстан
Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Тауарлар экспортын жанама реттеу шаралары
жөнiндегi тұжырымдама мақұлдансын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2002 жылғы 2 шілдедегі
N 714 қаулысымен
мақұлданған
Тауарлар экспортын жанама реттеу шаралары
жөнiндегi тұжырымдама
Кiрiспе
Тауарлар экспортын жанама реттеу шаралары жөнiндегi тұжырымдама (бұдан әрi - Тұжырымдама) Қазақстан Республикасы Үкіметiнiң 2002 жылғы 24 сәуiрдегi N 470 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын орындау үшiн әзiрлендi.
Экспорт елдiң экономикалық өсуiнде елеулi рөл атқаратындықтан, экспортты реттеу мәселелерi оның экономикалық дамуының қазiргi кезеңiнде маңызды және көкейкестi болып табылады. 2000 жылы экспорттың жалпы iшкi өнiмге қатынасы 53% құрағандығы фактiсi (Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгінiң алдын ала бағалауы бойынша 2001 жылы бұл көрсеткiш 41% құрайды) осыны айғақтайды.
Бұл ретте мұнай және газ конденсаты, қара және түстi металдар, ауыл шаруашылығы шикізаты жетекшi экспорттық тауарлар болып қала бередi. Тұтасымен алғанда, шикiзатқа және оларды бастапқы қайта өңдеуден алынған өнiмдерге экспорттың бүкiл көлемiнiң 80%-дан астамы келедi. Мұндай жағдай өңдеушi өнеркәсіптің отандық өнiмiнiң бәсекелестiк қабiлетiнiң төмендiгiмен ғана емес, сонымен бiрге экспортты ынталандыру саясаты тиiмділiгiнiң жеткiлiксiздiгiмен де түсiндiріледi.
Республиканың қолданылып жүрген сауда режимiнде экспорт тарифтiк (экспорттық баждар) және тарифтiк емес (лицензиялау сандық шектеулер, тыйым салулар және басқалары) шаралармен реттеледi. Экспортты жанама немесе тарифтiк емес реттеу кедендiк-тарифтiк реттеудiң шегiнен тыс шығатын экономикалық және әкiмшілiк шаралардың жиынтығын бiлдiредi. Бұл шаралар шектеушi сипатқа да сол сияқты ынталандырушы сипатқа да ие болуы мүмкiн.
Қазiргi уақытта Қазақстан қазақстандық тауарларды сыртқы рыноктарға жылжытуға және кемсiтушілік кедергілерiн жоюға бағытталған белсендi экспорттық саясат жүргiзiп отырғандығына қарамастан, экспортты реттеудiң тарифтiк емес немесе жанама шаралары, атап айтқанда, ынталандырушы сипаттағы шаралар, толық көлемде пайдаланылмауда.
Осындай жағдайда экспортты мемлекеттiк ынталандыру шараларының тұтас жүйесiн қалыптастыру қажеттiгi пiсiп-жетiлдi. Экономикадағы құрылымдық өзгерiстердiң табысты әлемдiк тәжiрибесi құрылымдық қайта құрудың негiзгi аспектiсi отандық экспорттаушылар үшiн тиiмдi құқықтық тетiктер, сондай-ақ тиiстi қаржылық және ақпараттық инфрақұрылымдар, тұтас алғанда сыртқы экономикалық қызметтi жандандыру үшiн оңтайлы жағдайлар жасауды көздейтiн, экспортқа бағдарланған экономикалық өсудi мемлекеттiк қолдау болып табылады.
Тұжырымдама орташа мерзiмдi перспективаға есептелген және 2006 жылға дейiнгi кезеңдi қамтиды.
Экспортты реттеудiң жанама шараларын қолданудың
қазiргі жай-күйі
Республиканың сыртқы саудасын реттеудiң тарифтiк емес реттеу шаралары акцизделетiн тауарлардың айналымын реттеудi, тауарларды сертификаттауды, iшкi рынокты тауарлар импортынан қорғауды, экспорттық лицензиялар берудi, сондай-ақ жекелеген тауарлардың экспортына тыйым салуды немесе шектеудi, қазақстандық өнiмдердi әлемдiк рыноктарға жылжытуды қамтиды.
Өткiзу рыноктарын кеңейту жөнiндегi қызмет шеңберiнде АҚШ-та демпингке қарсы анықтаудың күшi жойылды және қазақстандық титан губкасының импортына, уран өнiмi мен ферросилицийге қатысты салынған демпингке қарсы баждар алынып тасталды. 2000 жылғы наурызда Еуроодақ елдерi Қазақстан Республикасынан феррохром импортына демпингке қарсы тергеудi тоқтатты.
Еуроодақ елдерiнiң ферросилиций жеткiзулерiне енгiзiлген демпингке қарсы баждарды алып тастау, қазақстандық болатты еуропалық рынокқа шығаруға экспорттық квотаны ұлғайту жөнiндегi жұмыстар жалғастырылуда.

Об одобрении Концепции по мерам косвенного регулирования экспорта товаров
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2002 года N 714. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года N 302
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.04.2010 № 302.
В целях эффективного использования экспортного потенциала и расширения присутствия Казахстана на мировых рынках товаров Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемую Концепцию по мерам косвенного регулирования экспорта товаров.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Одобрена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 июля 2002 года N 714
Концепция по мерам косвенного регулирования
экспорта товаров
Введение
Концепция по мерам косвенного регулирования экспорта товаров (далее - Концепция) разработана во исполнение P020470_ Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2002 года N 470.
Вопросы регулирования экспорта являются важными и актуальными на современном этапе экономического развития страны, поскольку экспорт играет существенную роль в ее экономическом росте. Об этом свидетельствует тот факт, что в 2000 году отношение экспорта к валовому внутреннему продукту составило 53% (по предварительной оценке Министерства экономики и торговли Республики Казахстан в 2001 году этот показатель составит 41%).
При этом ведущими экспортными товарами остаются нефть и газовый конденсат, черные и цветные металлы, сельскохозяйственное сырье. В целом, на сырье и продукты их первичной переработки приходится более 80% всего объема экспорта. Такое положение объясняется не только низкой конкурентоспособностью отечественной продукции обрабатывающей промышленности, но и недостаточно эффективной политикой стимулирования экспорта.
В действующем торговом режиме республики экспорт регулируется тарифными (экспортные пошлины) и нетарифными мерами (лицензирование, количественные ограничения, запреты и др.). Косвенное или нетарифное регулирование экспорта представляет собой совокупность экономических и административных мер, выходящих за пределы таможенно-тарифного регулирования. Эти меры могут носить как ограничительный характер, так и стимулирующий.
Несмотря на то, что в настоящее время Казахстан проводит активную экспортную политику, направленную на продвижение казахстанских товаров на внешние рынки и устранение дискриминационных барьеров, нетарифные или косвенные меры регулирования экспорта, в частности, стимулирующего характера, используются не в полной мере.
В этих условиях назрела необходимость формирования целостной системы мер государственного стимулирования экспорта. Мировой опыт успешных структурных изменений в экономике доказывает, что ключевым аспектом структурной перестройки является государственная поддержка экспортоориентированного экономического роста, которая предполагает создание эффективного правового механизма для отечественных экспортеров, а также соответствующих финансовой и информационной инфраструктур, оптимальных условий для активизации внешнеэкономической деятельности в целом.
Концепция рассчитана на среднесрочную перспективу и охватывает период до 2006 года.
Современное состояние применения мер косвенного
регулирования экспорта
Меры нетарифного регулирования внешней торговли республики включают регулирование оборота подакцизных товаров, сертификацию товаров, защиту внутреннего рынка от импорта товаров, выдачу экспортных лицензий, а также запрет или ограничение на экспорт отдельных товаров, продвижение казахстанской продукции на мировые рынки.
В рамках деятельности по расширению рынков сбыта были отменены антидемпинговые разбирательства в США и сняты антидемпинговые пошлины, которые были наложены в отношении импорта казахстанской титановой губки, урановой продукции и ферросилиция. В марте 2000 года прекращено странами Евросоюза антидемпинговое расследование на импорт феррохрома из Республики Казахстан.
Продолжаются работы по снятию антидемпинговых пошлин, введенных на поставки ферросилиция странами Евросоюза, увеличению экспортной квоты на казахстанскую сталь на европейский рынок.