Азаматтық пиротехникалық заттарды және олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарды әзiрлеуге, өндiруге, жөндеуге, сатуға, сатып алуға, коллекциялауға, экспонаттауға байланысты қызметтi лицензиялау жөнiндегi бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 16 шілде N 787. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.08.13. N 692 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 13 тамыздағы  N 692  (ресми жарияланған күннен бастап жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының  "Лицензиялау туралы"  1995 жылғы 17 сәуiрдегi және  "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы"  1998 жылғы 30 желтоқсандағы Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған азаматтық пиротехникалық заттарды және олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарды әзiрлеуге, өндiруге, жөндеуге, сатуға, сатып алуға, коллекциялауға, экспонаттауға байланысты қызметтi лицензиялау жөнiндегi бiлiктiлiк талаптары бекiтілсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 16 шiлдедегi
N 787 қаулысымен
бекітілген
Азаматтық пиротехникалық заттарды және олардың
қолданылуымен жасалған бұйымдарды әзiрлеуге, өндiруге,
жөндеуге, сатуға, сатып алуға, коллекциялауға, экспонаттауға
байланысты қызметтi лицензиялау жөнiндегi бiлiктiлiк
талаптары
1. Азаматтық пиротехникалық заттарға және олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарға (бұдан әрi - пиротехникалық бұйымдар) жылу, жарық, от, дыбыс, түтiн, газ немесе олардың комбинациялары түрiндегi эффектiлердi техникалық немесе тұрмыстық мақсаттарда өндiруге арналған пиротехникалық қоспалар, солардың негiзiнде әзiрленетiн бұйымдар жатады.
Пиротехникалық бұйымдар қолданылу кезiнде ықтимал қауiптілігі дәрежесiне қарай 4 сыртқа бөлiнедi:
1-сынып - қауiптi факторлар ретiнде соққы беретiн толқындар мен жарылыс кезiнде жан-жаққа ұшатын жарықшақтары жоқ, кинетикалық қозғалыс күшi 0,5 Дж-дан аспайтын, бұйымнан 0,25 м аралықтағы акустикалық сәулеленуi 125 ДцБ-дан аспайтын, ал қалған факторлар бойынша қауiптi аймақ радиусы 0,5 м-ден аспайтын бұйымдар (бенгаль шамдары, шартылдақтар, үстелге қойылатын фонтандар, зырылдауықтар, көбелектер);
2-сынып - қауіпті факторлар ретiнде соққы беретiн толқындар мен жарылыс кезiнде жан-жаққа ұшатын жарықшақтары жоқ, кинетикалық қозғалыс күшi 5 Дж-дан аспайтын, бұйымнан 2,5 м аралықтағы акустикалық сәулеленуi 140 ДцБ-дан аспайтын, ал қалған факторлар бойынша қауiпті аймақ радиусы 5 м-ден аспайтын бұйымдар (ұшатын фейерверктер, түтiндi фейерверк бұйымдары, шағын-отшашулар, концерттiк фонтандар);

Об утверждении квалификационных требований по лицензированию деятельности, связанной с разработкой, производством, ремонтом, торговлей, приобретением, коллекционированием, экспонированием гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2002 года N 787. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13 августа 2007 г. N 692
Сноска. Постановление Правительства РК от 16 июля 2002 г. N 787 утратило силу   постановлением Правительства РК от 13 августа 2007 г. N  692  (вводится в действие по истечении 21 календарного дня со дня его официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года  Z952200_  "О лицензировании" и от 30 декабря 1998 года  Z980339_  "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования по лицензированию деятельности, связанной с разработкой, производством, ремонтом, торговлей, приобретением, коллекционированием, экспонированием гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 июля 2002 года N 787
Квалификационные требования по лицензированию
деятельности, связанной с разработкой, производством,
ремонтом, торговлей, приобретением, коллекционированием,
экспонированием гражданских пиротехнических веществ
и изделий с их применением
1. К гражданским пиротехническим веществам и изделиям с их применением (далее - пиротехническим изделиям) относятся пиротехнические смеси, изделия на их основе, предназначенные для производства в технических или бытовых целях эффектов в виде тепла, света, огня, звука, дыма, газа или их комбинаций.
Пиротехнические изделия по степени потенциальной опасности при применении подразделяются на 4 класса:
1 класс - изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствуют ударные волны и разлетающиеся при взрыве осколки, кинетическая энергия движения не более 0,5 Дж, акустическое излучение на расстоянии 0,25 м от изделия не более 125 ДцБ, а радиус опасной зоны по остальным факторам не превышает 0,5 м (бенгальские свечи, хлопушки, фонтаны настольные, вертушки, бабочки);
2 класс - изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствуют ударные волны и разлетающиеся при взрыве осколки, кинетическая энергия движения не более 5 Дж, акустическое излучение на расстоянии 2,5 м от изделия не более 140 ДцБ, а радиус опасной зоны по остальным факторам не превышает 5 м (летающие фейерверки, дымовые фейерверочные изделия, мини-салюты, фонтаны концертные);

3-сынып - қауiптi фактор ретiнде соққы беретiн толқындар мен жарылыс кезiнде жан-жаққа ұшатын жарықшақтары жоқ, кинетикалық қозғалыс күшi 20 Дж-дан аспайтын, бұйымнан 5 м аралықтағы  акустикалық сәулеленуi 140 ДцБ-дан аспайтын, ал қалған факторлар бойынша қауiптi аймақ радиусы 20 м-ден аспайтын бұйымдар (шағын рим шырақтары, үйкелiс петардалары, бiлтелi петардалар және петарда орамдары, жер үстi фейерверктерi, шағын зымырандар);
4-сынып - қауiптi факторлар ретiнде соққы беретiн толқындар мен жарылыс кезiнде жан-жаққа ұшатын жарықшақтары жоқ, ал қауiптi аймақ радиусы қалған факторлардың бipеуi бойынша 20 м-ден астамды құрайтын бұйымдар (азаматтық кәсiби пиротехникалық бұйымдар). <*>
Пиротехникалық бұйымдар мақсаты мен қолданылу шарттары бойынша:
1) тұрмыстық мақсаттағы 1-3 қауiптiлiк сыныбындағы халыққа еркiн сатылатын, оларды қолдану арнаулы бiлiм мен дағдыны талап етпейтiн пиротехникалық бұйымдар; <*>
2) оларды қолдану орындаушылардың (пайдаланушылардың) арнаулы бiлiмi мен дағдысын және (немесе) техникалық жарақтаудың белгiленген шарттарын қамтамасыз етудi талап ететiн техникалық және арнаулы мақсаттағы 4 қауiптiлiк сыныбындағы пиротехникалық бұйымдар болып бөлiнедi. <*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.01.20. N 57   қаулысымен .
2. Азаматтық пиротехникалық заттарды және олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарды әзiрлеуге және (немесе) өндiруге және (немесе) жөндеуге және (немесе) сатуға және (немесе) сатып алуға және (немесе) коллекциялауға және (немесе) экспонаттауға байланысты лицензия алуға үмiткер өтiнiш берушiге қойылатын білiктілiк талаптары мыналарды қамтиды:
1) лицензия алуға үмiткер жеке тұлғаның немесе пиротехникалық бұйымдарға рұқсат алатын заңды тұлғаның қызметкерiнiң жоғарыда аталған қызмет түрлерiн жүзеге асыру құқығын беретiн курстарды бiтiргендiгi туралы куәлiгi болуы тиiс;
2) лицензия алуға үмiткер жеке тұлғада немесе пиротехникалық бұйымдарға рұқсат алатын заңды тұлға қызметкерiнде мәлiмделген қызметті жүзеге асыруға байланысты терiс көрсеткiштерiнiң (психикалық аурулары, алкоголизм немесе нашақорлық) бар-жоғы туралы медициналық анықтамалардың болуы;
3) өрт қауiпсiздiгi ережелерiнiң талаптарына сәйкес келетiн және есепке алынған өнiмнiң сақталуын, қатаң есепке алынуы мен бар-жоғын тексеру мүмкiндiгiн қамтамасыз ететiн арнайы жабдықталған
пиротехникалық бұйымдарды сақтау мен сатуға арналған үй-жайлардың болуы; <*>
4) лицензияланатын қызмет түрiн жүзеге асыру жағдайы өрт қауiпсiздiгi талаптарына сай екендiгi туралы өртке қарсы қызмет органы қорытындысының болуы;

3 класс - изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствуют ударные волны и разлетающиеся при взрыве осколки, кинетическая энергия движения не более 20 Дж, акустическое излучение на расстоянии 5 м от изделия не более 140 ДцБ, а радиус опасной зоны по остальным факторам не превышает 20 м (мини-римские свечи, петарды терочные, петарды фитильные и связки петард, наземные фейерверки, мини-ракеты);
4 класс - изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствуют ударные волны и разлетающиеся при взрыве осколки, а радиус опасной зоны хотя бы по одному из остальных факторов составляет более 20 м (гражданские профессиональные пиротехнические изделия).
Пиротехнические изделия по назначению и условиям применения подразделяются на:
1) пиротехнические изделия бытового назначения 1-3 класса опасности, свободно продаваемые населению, обращение с которыми не требует специальных знаний и навыков;
2) пиротехнические изделия технического и специального назначения 4 класса опасности, обращение с которыми требует специальных знаний и навыков исполнителей (пользователей) и (или) обеспечения определенных условий технического оснащения.  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 января 2004 г.  N 57  .
2. Квалификационные требования, предъявляемые к заявителю, претендующему на получение лицензии, связанной с разработкой и (или) производством, и (или) ремонтом, и (или) торговлей, и (или) коллекционированием, и (или) экспонированием гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением включают следующее:
1) физическое лицо, претендующее на получение лицензии, или работник юридического лица, который будет иметь доступ к пиротехническим изделиям, должны иметь свидетельство об окончании курсов, дающих право осуществлять вышеназванные виды деятельности;
2) наличие у физического лица, претендующего на получение лицензии, или работника юридического лица, который будет иметь доступ к пиротехническим изделиям, медицинских справок об отсутствии противопоказаний, связанных с осуществлением заявляемой деятельности (психическое заболевание, алкоголизм или наркомания);
3) наличие специально оборудованных помещений для хранения и реализации пиротехнических изделий, соответствующих требованиям правил противопожарной безопасности и обеспечивающих сохранность, строгий учет и возможность проверки наличия учитываемой продукции;
4) наличие заключения органа противопожарной службы о соответствии условий осуществления лицензируемого вида деятельности требованиям противопожарной безопасности;

5) азаматтардың өмiрi мен денсаулығының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөніндегi экологиялық, тау-кен техникалық және санитарлық қадағалау органдары қорытындыларының болуы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.01.20.  N 57 , 2005.06.30.  N 662   қаулыларымен.
3. Пиротехникалық бұйымдарды әзiрлеуге және өндiруге байланысты қызметтi жүзеге асыру үшін мынадай қосымша талаптар қойылады:
1) пиротехникалық бұйымдарға және олардың компоненттерiне химиялық зерттеу жүргiзуге арналған зертханалардың болуы;
2) пиротехникалық бұйымдарға бақылау сынақтарын жүргiзу үшiн арнайы жабдықталған аумақтың болуы.
4. Пиротехникалық бұйымдарды сатып алуға байланысты лицензияны алуға үмiткер өтiнiш берушiге қойылатын бiлiктiлiк талаптары мыналарды қамтиды:
1) өтiнiш берушіде пиротехникалық бұйымдармен сауда жасау және (немесе) оларды коллекциялау және (немесе) экспонаттау құқығына лицензияның болуы;
2) пиротехникалық бұйымдарды сатып алуға және олардың сақталуына жауапты адамның болуы;
3) пиротехникалық бұйымдарды сатып алуға және олардың сақталуына жауапты адамның мәлiмделген қызметтi жүзеге асыруға байланысты терiс көрсеткiштерiнің (психикалық аурулары, алкоголизм немесе нашақорлық) бар-жоғы туралы медициналық анықтамаларының болуы;
4) өрт қауiпсiздiгi ережелерiнің талаптарына сәйкес келетiн және есепке алынған өнімнің сақталуын, қатаң есепке алынуы мен бар-жоғын тексеру мүмкіндiгiн қамтамасыз ететiн арнайы жабдықталған үй-жайлардың болуы.
5. 4-тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген қызмет түрлерiне лицензиясы бар заңды тұлға немесе жеке кәсiпкер 1-4 қауiптілік сыныбындағы пиротехникалық бұйымдарды сатып алуға берiлген лицензия бойынша сатып алады (қосымшаға сәйкес), ал 1-3 қауiптiлік сыныбындағы пиротехникалық бұйымдарды оларды сатып алуға лицензия талап етпей, халыққа еркiн сатады. <*>
Ескерту. 5-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.01.20. N 57   қаулысымен
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2004 жылғы 20 қаңтардағы
N 57 қаулысына
қосымша
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.01.20. N 57   қаулысымен .
Қосымша
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
___________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы )
20 __ж. "___" ____________
N ____ лицензияның түбіртегі
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның, филиалдың,
___________________________________________________________________
өкілдіктің толық атауы, жеке кәсіпкердің Т.А.Ә.,
___________________________________________________________________
олардың заңды мекен-жайы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә., жеке куәлігінің немесе төлқұжатының нөмірі,
___________________________________________________________________
сериясы, кім және қашан берген)
дербес жауапкершілігі бойынша
___________________________________________________________________
(азаматтық пиротехникалық заттардың
___________________________________________________________________
және олардың қолданылуымен жасалған
___________________________________________________________________
бұйымдардың атауы және саны)
_________________________________________ сатып алуға берілді.
Берілген күнінен бастап алты ай
мерзім ішінде жарамды
М.О.
Бастық _________________________________
(тегі, аты-жөні, қолы)
Ескерту.  Лицензия берген ішкі істер органында қалады.
(Бланкінің жалғасы)
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
___________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы )
20 __ж. "___" ____________
N ____ лицензияның нұсқасы
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның, филиалдың,
___________________________________________________________________
өкілдіктің толық атауы, жеке кәсіпкердің Т.А.Ә.,
___________________________________________________________________
олардың заңды мекен-жайы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә., жеке куәлігінің немесе төлқұжатының нөмірі,
___________________________________________________________________
сериясы, кім және қашан берген)
дербес жауапкершілігі бойынша
___________________________________________________________________
(азаматтық пиротехникалық заттардың
___________________________________________________________________
және олардың қолданылуымен жасалған
___________________________________________________________________
бұйымдардың атауы және саны)
_________________________________________ сатып алуға берілді.
Берілген күнінен бастап алты ай
мерзім ішінде жарамды
М.О.
Бастық _________________________________
(тегі, аты-жөні, қолы)
Ескерту.  Сатып алушының қолында қалады. Пиротехникалық бұйымдарды сатып алу кезінде сатушы ұйым сыртқы жағына сатылған пиротехникалық өнімнің атауы мен санын көрсетіп жазады.
(Бланкінің жалғасы)
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
___________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы )
20 __ж. "___" ____________
N ____ лицензия
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның, филиалдың,
___________________________________________________________________
өкілдіктің толық атауы, жеке кәсіпкердің Т.А.Ә.,
___________________________________________________________________
олардың заңды мекен-жайы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә., жеке куәлігінің немесе төлқұжатының нөмірі,
___________________________________________________________________
сериясы, кім және қашан берген)
дербес жауапкершілігі бойынша
___________________________________________________________________
(азаматтық пиротехникалық заттардың
___________________________________________________________________
және олардың қолданылуымен жасалған
___________________________________________________________________
бұйымдардың атауы және саны)
_________________________________________ сатып алуға берілді.
Берілген күнінен бастап алты ай
мерзім ішінде жарамды
М.О.
Бастық _________________________________
(тегі, аты-жөні, қолы)
Ескерту.  Сатушы ұйымда қалады. Сыртқы жағына сатылған пиротехникалық өнімнің атауы мен саны көрсетіліп жазылады.
____________________________________________________________________
Пиротехникалық!  Саны   !Шығарған!Пиротехникалық!  Саны   !Шығарған
бұйымның атауы!_________!  елі   !бұйымның атауы!_________!  елі
!қор.!дана!        !              !қо.!дана !
!ап  !    !        !              !рап!     !
______________!____!____!________!______________!___!_____!_________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________

5) наличие заключений органов экологического, горно-технического и санитарного надзора об обеспечении безопасности жизни и здоровья граждан.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 января 2004 г.  N 57  ; от 30 июня 2005 г.  N 662  .
3. Для осуществления деятельности, связанной с разработкой и производством пиротехнических изделий, предъявляются дополнительные требования:
1) наличие лаборатории для проведения химических исследований пиротехнических изделий и их компонентов;
2) наличие специально оборудованной территории для проведения контрольных испытаний пиротехнических изделий.
4. Квалификационные требования, предъявляемые к заявителю, претендующему на получение лицензии, связанной с приобретением пиротехнических изделий, включают следующее:
1) наличие у заявителя лицензии на право торговли и (или) коллекционирования, и (или) экспонирования пиротехнических изделий;
2) наличие лица, ответственного за приобретение и сохранность пиротехнических изделий;
3) наличие у лица, ответственного за приобретение и сохранность пиротехнических изделий, медицинских справок об отсутствии противопоказаний, связанных с осуществлением заявляемой деятельности (психическое заболевание, алкоголизм или наркомания);
4) наличие специально оборудованного помещения, соответствующего требованиям правил противопожарной безопасности и обеспечивающего сохранность, строгий учет и возможность проверки наличия учитываемой продукции.
5. Юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, имеющий лицензию на виды деятельности, указанные в подпункте 1) пункта 4, приобретает пиротехнические изделия с 1 по 4 класс опасности по лицензии на приобретение (согласно приложению), а пиротехнические изделия с 1 по 3 класс опасности свободно реализует населению без требования лицензии на их приобретение.  <*>
Сноска. Дополнено пунктом 5 - постановлением Правительства РК от 20 января 2004 г.  N 57  .
Приложение  <*>
Сноска. Дополнено приложением - постановлением Правительства РК от 20 января 2004 г.  N 57  .
МВД Республики Казахстан
___________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
"___" ____________ 20 __г.
Корешок лицензии N ____
Выдано_______________________________________________________
(полное наименование юридического лица,
___________________________________________________________________
филиала, представительства, Ф.И.О. индивидуального
___________________________________________________________________
предпринимателя, их юридический адрес)
Под персональную ответственность ____________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О., серия, номер удостоверения личности или
___________________________________________________________________
паспорта, кем и когда выдан)
На приобретение _____________________________________________
(наименование и количество
___________________________________________________________________
гражданских пиротехнических веществ и
___________________________________________________________________
изделий с их применением)
Действительно в течение шести месяцев
со дня выдачи
М.П.
Начальник _________________________________
(Фамилия, инициалы, подпись)
Примечание. Остается в органе внутренних дел,
выдавшем лицензию
(Продолжение бланка)
МВД Республики Казахстан
___________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
"___" ____________ 20 __г.
Дубликат лицензии N ____
Выдано_______________________________________________________
(полное наименование юридического лица,
___________________________________________________________________
филиала, представительства, Ф.И.О. индивидуального
___________________________________________________________________
предпринимателя, их юридический адрес)
Под персональную ответственность ____________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О., серия, номер удостоверения личности или
___________________________________________________________________
паспорта, кем и когда выдан)
На приобретение _____________________________________________
(наименование и количество
___________________________________________________________________
гражданских пиротехнических веществ и
___________________________________________________________________
изделий с их применением)
Действительно в течение шести месяцев
со дня выдачи
М.П.
Начальник _________________________________
(Фамилия, инициалы, подпись)
Примечание. Остается на руках покупателя. При покупке
пиротехнических изделий торгующей организацией
заполняется на обороте наименование и
количество реализованной пиротехнической
продукции.
(Продолжение бланка)
МВД Республики Казахстан
___________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
"___" ____________ 20 __г.
Лицензия N ____
Выдано_______________________________________________________
(полное наименование юридического лица,
___________________________________________________________________
филиала, представительства, Ф.И.О. индивидуального
___________________________________________________________________
предпринимателя, их юридический адрес)
Под персональную ответственность ____________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О., серия, номер удостоверения личности или
___________________________________________________________________
паспорта, кем и когда выдан)
На приобретение _____________________________________________
(наименование и количество
___________________________________________________________________
гражданских пиротехнических веществ и
___________________________________________________________________
изделий с их применением)
Действительно в течение шести месяцев
со дня выдачи
М.П.
Начальник _________________________________
(Фамилия, инициалы, подпись)
Примечание. Остается в торгующей организации.
Заполняется на обороте наименование
и количество реализованной
пиротехнической продукции.
_________________________________________________________________________
Наименование  ! Количество !Страна!  Наименование  ! Количество !Страна!
пиротехнического!------------!проис-!пиротехнического!------------!проис-!
изделия    !коробок!штук!хожде-!     изделия    !коробок!штук!хожде-!
!            !ния   !                !            !ния   !
-------------------------------------------------------------------------!
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
!

20___ж. "___"_______                !20 ___ ж. "___"_______
!
Сатушы ұйымның                      !Сатушы ұйымның
мөртаңбасы _________________________!мөртаңбасы_____________________
(жауапты адамның қолы)            (жауапты адамның қолы)
____________________________________________________________________

"___"_______20___г.                 ! "___"_______20___г.
!
Штамп торгующей                     !Штамп торгующей
организации_______________________  !организации_______________________
(подпись ответственного  !           (подпись ответственного
лица)           !                   лица)
__________________________________________________________________________