Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 29 қарашадағы N 1787 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 8 тамыз N 888 Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.20. N 367 қаулысымен
Тұтыну рыногын адамдардың өмiрiне, денсаулығына, мүлкіне және қоршаған ортаға қауiп төндiретiн сапасыз өнімдер мен қызмет көрсетулердiң енуiнен қорғауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. "Қазақстан Республикасы өнiмнiң сәйкестiгiн бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 29 қарашадағы  N 1787  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 51, 586-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1) 3-тармақтағы "Энергетика, индустрия" деген сөздер "Экономика" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) көрсетiлген қаулымен бекiтiлген мiндеттi түрде сертификаттауға жататын өнiмдер мен қызмет көрсетулердiң тiзбесiне:
мәтiндегi "бөлшек саудада сатылатын", "бөлшек саудаға арналып буып-түйiлген", "Бөлшек саудада сатуға арналған", "Бөлшек сауда желiсiнде сатуға арналған", "Бөлшек сауда үшiн буып-түйiлген", "Импортталатын", "Қазақстанда жасап шығаратын және импортталатын", "Бөлшек сауда үшiн арнаулы нысандарда буылған" деген сөздер алынып тасталсын;
"Автокөлiк құралдары" 1-бөлiмiнде:
тақырыбы "және олардың бөлiктерi, бөлшектерi" деген сөздермен толықтырылсын;
"870590100 техникалық көмек көрсететiн жүк автомобильдерi" деген жолдан кейiн мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"Пневматикалық жаңа резеңке шиналар (дөңгелекқаптар):
401110000    жеңiл автомобильдерге арналған
401120100    автобустарға немесе жүк автомобильдерiне арналған
401120900
Қалпына келтірілген, пневматикалық резеңке шиналар (дөңгелекқаптар):
401210300    жеңiл автомобильдерге арналған
401220900    автобустарға немесе жүк автомобильдерiне арналған
700711100    Автокөлiкте пайдалануға мүмкiндiк беретiн өлшем                   мен пiшiмдегi берiк жасалған (шыңдалған) немесе
көп қабатты шыныны қоса алғанда, қауiпсiз шыны
870821900    Автокөлiк құралдарына арналған қауiпсiздiк белдiгi
38190000     Тежеуiш сұйықтығы";
"Электротехникалық, радиотехникалық электронды бұйымдар" 4-бөлiмiнде "853939900 Қатты қысымды натрий, сынап шамдары" деген жолдан кейiн мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"842810910   Жолаушы лифтiлерi";
"Тұрмыстық химия тауарлары" 8-бөлiмiнде:
"***" ескерту белгiсi алынып тасталсын;
ескертудiң мынадай:
"***Егер осы өнiм бөлшек саудада сатуға арналмаса, бұл туралы мәлiмет өнiмге iлеспе құжаттарда (беру шарттарында, келiсiм-шарттарында) көрсетiлуi тиiс" деген үшiншi абзацы алынып тасталсын;
"Адамның терiсiмен жанасатын, тамақпен және сумен байланысты халық тұтынатын тауарлар" 9-бөлiмi мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"732393100   Таттанбайтын (тот баспайтын) болаттан жасалған
732393900    асхана, ас үй, шаруашылық бұйымдары
392410000    пластмассадан жасалған асхана және ас үй ыдыстары,
тұрмыстық заттар
392490110    сұйық тамақтарды құюға арналған асхана, ас үй
ыдыстары, полимер сауыттар;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2000 года N 1787
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 августа 2002 года N 888. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 апреля 2005 г. N 367 (P050367)
В целях обеспечения защиты потребительского рынка от проникновения некачественной продукции и услуг, представляющих опасность для жизни, здоровья, имущества людей и окружающей среды, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2000 года N 1787 P001787_  "О контроле соответствия продукции в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 51, ст. 586) следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 3 слова "энергетики, индустрии" заменить словом "экономики";
2) в перечне продукции и услуг, подлежащих обязательной сертификации, утвержденном указанным постановлением:
в тексте слова "реализуемое в розничной торговле", "реализуемые в розничной торговле", "расфасованные для розничной продажи", "предназначенные для реализации в розничной торговле", "предназначенные для реализации в розничной торговле", "предназначенный для реализации в розничной торговле", "предназначенная для реализации в розничной торговле", "предназначенная для реализации в розничной торговой сети", "предназначенные для реализации в розничной торговой сети", "упакованные для розничной продажи", "импортируемые", "импортируемая", "производимое в Казахстане и импортируемое", "производимые в Казахстане и импортируемое", "производимые в Казахстане и импортируемые", "упакованные в специальные формы для розничной продажи" исключить;
в разделе 1 "Автотранспортные средства":
заголовок дополнить словами "и их части, детали";
после строки "870590100 автомобили грузовые технической помощи" дополнить строками следующего содержания:
"Шины (покрышки) пневматические резиновые новые:
401110000   для легковых автомобилей
401120100   для автобусов или грузовых автомобилей
401120900
Шины (покрышки) пневматические резиновые, восстановленные:
401210300   для легковых автомобилей
401220900   для автобусов или грузовых автомобилей
700711100   стекло безопасное, включая стекло упрочненное
(закаленное) или многослойное размером и
форматом, позволяющими использовать его в
автотранспорте
870821900   Ремни безопасности для автотранспортных средств
38190000    Жидкость тормозная";
в разделе 4 "Электротехнические, радиотехнические электронные изделия" после строки "853939900 Лампы ртутные, натриевые высокого давления" дополнить строкой следующего содержания:
"842810910 Лифты пассажирские";
в разделе 8 "Товары бытовой химии":
знак примечания "***" исключить;
абзац третий примечания:
"*** В случае, если данная продукция не предназначена для реализации в розничной торговле, сведения об этом должны содержаться в сопроводительных документах на продукцию (договорах, контрактах на поставку)" исключить;
раздел 9 "Товары народного потребления, контактирующие с кожей человека, пищей и водой" дополнить строками следующего содержания:
"732393100  Изделия столовые, кухонные, хозяйственные из 732393900   коррозионностойкой (нержавеющей) стали
392410000   посуда столовая и кухонная, предметы домашнего
обихода из пластмасса
392490110   посуда столовая, кухонная, полимерная тара для
разлива пищевых жидкостей;

392490900
392330";
"Буып-түю, құйып-сақтау ыдыстары" 10-бөлiмiнде "732399910 Бөлшек саудада сатуға арналған шыны ыдыстардың металл қақпақшалары*" деген жолдан кейiн мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"392321000   Тамақ өнiмдерiн буып-түюге арналған
392329100    поливинилхлорид, полиэтилен және басқа да
392329900    полимер материалдардан жасалған қаптар";
"*" ескерту белгiсi алынып тасталсын;
"*Егер осы өнiм бөлшек саудада сатуға арналмаса, бұл туралы мәлiмет өнiмге iлеспе құжаттарда (беру шарттарында, келiсiм-шарттарында) көрсетiлуi тиiс" деген ескерту алынып тасталсын;
"Құрылыс материалдары және конструкциялары" 12-бөлiмінде "392530000 Импортталатын пластмассадан жасалған құрылыс бұйымдары (есiктер, табалдырықтар, терезелер, жақтаулар, қақпақшалар)" деген жолдан кейiн мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"252020*     Құрғақ құрылыс қоспалары
2517*        Қиыршық тас
6810*        Жеңiл бетоннан жасалған бетон және темiрбетон
құрастырмалар";
"***" ескерту белгiсi алынып тасталсын;
ескертудiң мынадай:
"***"Егер осы өнiм бөлшек саудада сатуға арналмаса, бұл туралы мәлiмет өнiмге ілеспе құжаттарда (беру шарттарында, келiсiм-шарттарында) көрсетiлуi тиiс" деген үшiншi абзацы алынып тасталсын;
"Медициналық техника, медициналық бұйымдар және санитарлық-гигиеналық мақсаттағы құралдар" 15-бөлiмiнде "техника, медициналық бұйымдар және" деген сөздер "және ветеринарлық техника, медициналық және ветеринарлық бұйымдар мен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң және тамақ өнеркәсiбiнiң өнiмдерi" 17-бөлiмiнде:
"2204** Бөлшек саудада сатуға арналған күшейтiлген, шымырлататын шараптарды, шампанды қоса алғанда, таза жүзiм шараптары***" деген жолда "күшейтiлген," деген сөзден кейiн "сығынды жүзiм шырыны," деген сөздермен толықтырылсын;
"2207** Сыйымдылығы 0,125 л-ден кем емес және 2 л-ден аспайтын ыдыстардағы кемiнде 80% айн. спирт концентрациясы бар денатураттанбаған, iшуге болатын этил спиртi" деген жолда:
", iшуге болатын" деген сөз алынып тасталсын;
"Сыйымдылығы 0,125 л-ден кем емес және 2 л-ден аспайтын ыдыстардағы" деген сөздер алынып тасталсын және "кемiнде" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
"2208**      80% айн. аз спирт концентрациясы бар күштi спирттi iшiмдiктер, ликерлер және басқа да алкогольдi iшiмдiктер" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"2208**      80% айн. аз спирт концентрациясы бар денатураттанбаған этил спиртi; 1,5% айн. астам спирт концентрациясы бар спиртті тұндырмалар, ликерлер және басқа да алкогольдi
iшiмдiктер";
"2402**      Сигареттер, сигареллалар, сигаралар" деген жолда "сигаралар" деген сөзден кейiн ", папиростар" деген сөзбен толықтырылсын;
"2403**      Папиростар. Темекi жапырағы" деген жолда "Папиростар." деген сөз алынып тасталсын;
"350300*     Бөлшек сауда желiсiнде сатуға арналған желатиндер және желатин туындылары" деген жолдан кейiн мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"1001**      астық тұқымдастар:
бидай және қара бидай қоспасы (майлы дақыл)
100200000    қара бидай
100300*      арпа
100400000    сұлы
1005**       жүгері
1006**       күріш
100700*      құмай жүгері астығы
1008**       қарақұмық, тары, субидайық тұқымдары; басқа астық тұқымдастар
120720100    шикiзатқа арналған қоза тұқымы";
"***" ескерту белгiсi алынып тасталсын;
ескертудiң мынадай:
"***" Бөлшек сауда желiсiнде сатуға арналған өнiм мiндеттi түрде сертификаттауға жатады. Өнiмдi осы санатқа жатқызу оның кейiнгi пайдаланғанын растайтын құжаттардың (шарттар, келiсiм-шарттар, ерекшелiктер, инвойстар) негiзiнде белгiленедi" деген үшiншi абзацы алынып тасталсын;
"Отындық шикiзат" 18-бөлiмi мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
271000980    Мұздатқыш машиналарға арналған майлар
271000870    Турбиналық майлар
271000870    Компрессор майлары
271000960    Электр оқшаулау майлары (конденсатор және трансформатор майы)
271111000    Сұйытылған табиғи газ
271112110    Отын ретiнде пайдалануға арналған пропан
271121000    Газ тәрiздi күйдегi табиғи газ
271000610    Дизель отыны

392490900
392330";
в разделе 10 "Тара упаковочная" после строки "732399910 Крышки металлические для стеклянной тары, предназначенные для реализации в розничной торговле*" дополнить строками следующего содержания:
"392321000  Мешки, поливинилхлоридные, полиэтиленовые и
392329100   из других полимерных материалов для упаковки
392329900   пищевых продуктов";
знак примечания "*" исключить;
примечание:
"* В случае, если данная продукция не предназначена для реализации в
розничной торговле, сведения об этом должны содержаться в сопроводительных
документах на продукцию (договорах, контрактах на поставку)" исключить;
в разделе 12 "Строительные материалы и конструкции" после строки
"392530000   Детали строительные из пластмасс (двери, пороги, окна, рамы,
ставни) импортируемые" дополнить строками следующего содержания:
"252020*    Сухие строительные смеси
2517*       Щебень
6810*       Бетонные и железобетонные конструкции из легкого бетона";
знак примечания "***" исключить;
абзац третий примечания:
"*** В случае, если данная продукция не предназначена для реализации в розничной торговле, сведения об этом должны содержаться в сопроводительных документах на продукцию (договорах, контрактах на поставку)" исключить;
в разделе 15 "Медицинская техника, медицинские изделия и средства санитарно-гигиенического назначения" слова "техника, медицинские" заменить словами "и ветеринарная техника, медицинские и ветеринарные";
в разделе 17 "Продукты сельскохозяйственного производства и пищевой промышленности":
в строке "2204** Вина виноградные натуральные, включая крепленые, вина игристые, шампанское, предназначенные для реализации в розничной торговле***" после слова "крепленые," дополнить словами "сусло виноградное,";
в строке "2207** Спирт этиловый неденатурированный питьевой с концентрацией спирта не менее 80 об.%, в емкостях не менее 0,125 л и не более 2 л":
слово "питьевой" исключить;
слова ", в емкостях не менее 0,125 л и не более 2 л" исключить;
строку "2208** Крепкие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 об.%, ликеры и прочие алкогольные напитки" изложить в следующей редакции:
"2208**     Спирт этиловый неденатурированный с
концентрацией спирта менее 80 об.%; спиртовые
настойки, ликеры и прочие алкогольные напитки с
концентрацией спирта более 1,5 об.%";
строку "2402** Сигареты, сигареллы, сигары" после слова "сигары" дополнить словом ", папиросы";
в строке "2403** Папиросы. Курительный табак" слово "Папиросы." исключить;
после строки "350300* Желатин и производные желатина, предназначенные для реализации в розничной торговой сети ***" дополнить строками следующего содержания:
"1001**     зерновые хлеба:
пшеница и пшенично-ржаная смесь (маслин)
100200000   рожь
100300*     ячмень
100400000   овес
1005**      кукуруза
1006**      рис
100700*     сорго зерновое
1008**      гречиха, просо, семена канареечника; прочие
зерновые
120720100   семена хлопчатника для сырья";
знак примечания "***" исключить;
абзац третий примечания:
"*** Обязательной сертификации подлежит продукция, предназначенная
для реализации в розничной торговой сети. Отнесение продукции к данной
категории устанавливается на основании документов, подтверждающих ее
последующее использование (договоров, контрактов, спецификаций, инвойсов)"
исключить;
раздел 18 "Топливное сырье" дополнить строками следующего содержания:
"271000980  Масла для холодильных машин
271000870   Масла турбинные
271000870   Масла компрессорные
271000960   Электрические изоляционные масла (масло
конденсаторное и трансформаторное)
271111000   Газ природный сжиженный
271112110   Пропан для использования в качестве топлива
271121000   Газ природный в газообразном состоянии
271000610   Дизельное топливо

271000650
271000690";
"Ойыншықтар" 19-бөлiмi мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"950310*     Электрлендiрiлген ойыншықтар
950100100    Пластмасса ойыншықтар
950210100
950320100
950330300
950349300
950310100    Металл ойыншықтар
950310900
950100100
950210900    Матадан, үлбiрден, мақтадан, тоқыма емес
950341000    материалдардан жасалған ойыншықтар
950390370
950210900    Резеңке ойыншықтар
950349900
950390340    Фарфордан, керамикадан, папье-машеден, ағаш
950390990    жаңқалары массасынан жасалған ойыншықтар";
мынадай мазмұндағы 19-1 "Зергерлiк бұйымдар, зергерлердiң
алтын мен күмiстен жасаған бұйымдары және басқа бұйымдар" және 19-2 "Қаупі ықтимал өндiрiске арналған өнiмдер" деген бөлiмдермен толықтырылсын:     "19-1. Зергерлiк бұйымдар, зергерлердің алтын
мен күмiстен жасаған бұйымдары және басқа бұйымдар
__________________________________________________________________
СЭҚ ТН                             Өнiмнiң атауы
коды
___________________________________________________________________
1                                     2
____________________________________________________________________
7113         Қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы
металдар жалатылған металдардан жасалған зергерлiк
бұйымдар және олардың бөлiктерi
7114         Зергерлердiң алтыннан немесе күмiстен, қымбат бағалы
металдардан немесе қымбат бағалы металдар жалатылған
металдардан жасалған бұйымдары және олардың бөлiктерi
7115         Қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы
металдар жалатылған металдардан жасалған басқа
бұйымдар";

271000650
271000690";
раздел 19 "Игрушки" дополнить строками следующего содержания:
"950310*    Игрушки электрофицированные
950100100   Игрушки пластмассовые
950210100
950320100
950330300
950349300
950310100   Игрушки металлические
950310900
950100100
950210900   Игрушки из ткани, меха, ваты, нетканных
950341000   материалов
950390370
950210900   Игрушки резиновые
950349900
950390340   Игрушки из фарфора, керамики, папье-маше,
950390990   древесно-стружечных масс";
дополнить разделами 19-1 "Ювелирные изделия, изделия золотых и серебряных дел мастеров и другие изделия" и 19-2 "Продукция для потенциально опасных производств" следующего содержания:
"19-1. Ювелирные изделия, изделия золотых и серебряных дел мастеров и другие изделия
--------------------------------------------------------------------------
Код ТН ВЭД !          Наименование продукции
--------------------------------------------------------------------------
1     !                    2
--------------------------------------------------------------------------
7113        Ювелирные изделия и их части из драгоценных
металлов или металлов, плакированных
драгоценными металлами
7114        Изделия золотых или серебряных дел мастеров и
их части из драгоценных металлов или металлов,
плакированных драгоценными металлами
7115        Прочие изделия из драгоценных металлов или
металлов, плакированных драгоценными
металлами";
-------------------------------------------------------------------------

"19-2.       Қаупi ықтимал өндiрiске арналған өнiмдер
902000900    жеке қорғану құралдары
650610100
650610800
731210590    болат арқандар (жалпы мақсаттағы, пайдалануға
731210820    және терең барлау бұрғылауына арналған көтергiш
731210840    тұйық, тартатын тұйық, тальдiк, арматуралық)
731210860
731210880
731210990
730900100
730900900
731010000
730410100    мұнай өңдеу және мұнай-химия өнеркәсiбiнiң
730410300    құрақсыз болат құбырлары
730410900
730429110
730410100    ыстықтай қақталған құрақсыз болат құбырлар
730410300
730410900
730410100    суықтай қақталған және жылыдай қақталған
730410300    құрақсыз болат құбырлар
730410900
730410100    прецизиялық болат құбырлар
730410300
730410900
730449910    таттанбайтын болаттан жасалған, ыстықтай қақталған
құрақсыз құбырлар
730449910    таттанбайтын болаттан жасалған, суықтай және
жылыдай қақталған құрақсыз құбырлар
730421000    ұшталған болат бұрғылау құбырлары және олардың
муфталары
730429110    орама құбырлар және олардың муфталары
730429190
730429110    сорғы-компрессорлық құбырлар және олардың
муфталары
730429110    геологиялық-барлау бұрғылауына арналған орама
және құдықтық құбырлар және олардың
қапсырмалары
730421000    геологиялық-барлау бұрғылау құбырлары және
олардың муфталары
730421000    геологиялық-барлау бұрғылауына арналған,
қапсырмамен жалғасқан болат бұрғылау құбырлары
730421000    шешiлмелi керн қабылдағыш снарядтарға арналған
бұрғылау құбырлары
730410100    магистральды газ-мұнай өткiзгiштерге арналған
дәнекерленген болат құбырлар
730410300

"19-2. Продукция для потенциально опасных производств
--------------------------------------------------------------------------
Код ТН ВЭД !          Наименование продукции
--------------------------------------------------------------------------
1     !                    2
--------------------------------------------------------------------------
902000900   средства индивидуальной защиты
650610100
650610800
731210590   канаты стальные (общего назначения, закрытые
731210820   подъемные, закрытые несущие, талевые для
731210840   эксплуатационного и глубокого разведочного
бурения, арматурные)
731210860
731210880
731210990
730900100
730900900
731010000
730410100   трубы стальные бесшовные
730410300   нефтеперерабатывающей и нефтехимической
730410900   промышленности
730429110
730410100   трубы стальные бесшовные
730410300   горячедеформированные
730410900
730410100   трубы стальные бесшовные
730410300   холоднодеформированные и
730410900   теплодеформированные
730410100   трубы стальные прецизионные
730410300
730410900
730449910   трубы бесшовные горячедеформированные из
коррозионностойкой стали
730449910   трубы бесшовные холодно- и
теплодеформированные из
коррозионностойкой стали
730421000   трубы стальные бурильные с высаженными
концами и муфты к ним
730429110   трубы обсадные и муфты к ним
730429190
730429110   трубы насосно-компрессорные и муфты к ним
730429110   трубы обсадные и колонковые для
геологоразведочного бурения и ниппели к ним
730421000   трубы бурильные геологоразведочные и муфты к
ним
730421000   трубы стальные бурильные ниппельного
соединения для геологоразведочного бурения
730421000   трубы бурильные для снарядов со съемными
керноприемниками
730410100   трубы стальные сварные для магистральных
газонефтепроводов
730410300

730410900
73051100
73051200
73051900
730610100
730610190
730610900
730723100    магистральды болат құбыр өткiзгiштердiң желiлiк
730793110    бөлiктерiнiң бұрылымдарындағы имек жүргiзгiштер
730793910    мен қисық қондырмалар
730723100    Ру 10 МПа-ға (10 кгс/см3) дәнекерленген
құрақсыз болат құбырлардың бөлшектерi:
730723900
842511900    көтергiш тальдар және электр қозғалтқышы бар
көтергiштер
841950900    су, бу немесе газ, 0,07 Мпа-дан (0,7кгс/см3)
жоғары қысымда сығылған, сұйытылған және
ерiтiлген газ қысымымен жұмыс iстейтiн ыдыстар
(ыдыстар, цистерналар, баллондар және бөшкелер)";
"Қазақстан Республикасында мiндеттi түрде сертификаттауға жататын қызмет түрлерiнiң номенклатурасы" 20-бөлімі мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"            Туристiк және экскурсиялық қызметтер көрсету
Қонақ үйлердiң, мотельдердiң, кемпингтердiң
қызметтер көрсетуi
Химиялық тазарту қызметтерiн көрсету".

730410900
73051100
73051200
73051900
730610100
730610190
730610900
730723100   отводы гнутые и вставки кривые на поворотах
линейной части
730793110   стальных магистральных трубопроводов
730793910
730723100   детали трубопроводов стальные бесшовные
приваренные на Ру 10 МПа (10 кгс/см3):
730723900
842511900   тали подъемные и подъемники с
электродвигателем
841950900   сосуды (сосуды, цистерны, баллоны и бочки),
работающие под давлением воды, пара или газа, сжатых,
сжиженных и растворенных газов под давлением
свыше 0,07 Мпа (0,7 кгс/см3)";
раздел 20 "Номенклатура услуг, подлежащих обязательной сертификации в Республике Казахстан" дополнить строками следующего содержания:
"Туристические и экскурсионные услуги
Услуги гостиниц, мотелей, кемпингов
Услуги химчисток".

2. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап отыз күн өткен соң күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

2. Настоящее постановление вступает в силу по истечении тридцати дней со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан