Жауынгерлік қол атыс қаруының және оған оқ-дәрінiң, сондай-ақ суық қарудың айналымы epeжесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 18 қыркүйек N 1032. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 29 қарашадағы № 896 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.11.2019 № 896 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қарудың жекелеген түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Жауынгерлiк қол атыс қаруының және оған оқ-дәрінің, сондай-ақ суық қарудың айналымы ережесi бекiтiлсiн.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 753 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Yкiметiнің
2002 жылғы 18 қыркүйектегi
N 1032 қаулысымен
бекiтiлген
Жауынгерлік қол атыс қаруының және оған оқ-дәрінің, сондай-ақ суық қарудың айналымы ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже жауынгерлік қаруды өндiрудi, жинауды, қайта жасауды, сатуды (саудалауды), тапсыруды, марапаттауды, сатып алуды, экспонаттауды, есепке алуды, сақтауды, сақтау мен алып жүрудi, тасымалдауды және пайдалануды қоса алғанда, жауынгерлiк қол атыс қаруының және оған оқ-дәрiнің, сондай-ақ суық қарудың (бұдан әрi - жауынгерлiк қару) айналымын ретке келтiредi.
2. Жауынгерлiк қаруға жауынгерлiк және жедел-қызметтік мiндеттердi шешуге арналған, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қару-жарақ пен әскери техниканы пайдалану құқығы бар субъектілер) (бұдан әрi - жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлер) Қазақстан Республикасы Yкiметiнің нормативтiк құқықтық есiмдерiне сәйкес қару-жараққа қабылдаған қару жатады.
3. Жауынгерлік қол атыс қаруын және оған оқ-дәріні әзiрлеу, өндiру, жөндеу, сату (саудалау), сатып алу және экспонаттау заңнамада белгіленген тәртіппен лицензиялауға жатады.
2. Жауынгерлік қаруды өндiру
4. Жауынгерлiк қаруды өндiруге жауынгерлiк қаруды зерттеу, әзiрлеу, сынап көру, дайындау, көркемдеп жасау, жөндеу, жинау, қайта жасау және жою жатады.
Жауынгерлiк қаруды өндiру мемлекеттік қорғаныс тапсырысы шеңберiнде жүзеге асырылады.
Қару мен оның патрондарын өндiрудi қаруды өндіруге (зерттеуге, жасауға, сынауға, дайындауға, сондай-ақ көркем өңдеуге, жөндеуге, жинауға, қайта жасауға), патрондар мен олардың құрамдас бөлiктерiн дайындауға лицензиясы бар заңды тұлғалар жүзеге асырады.
Заңды тұлғалар қару мен оның патрондарын өндiруге тұтастай (бiрыңғай технологиялық кешендi ескере отырып) да, оның жекелеген түрлерiне де лицензия ала алады. <*>

Об утверждении Правил оборота боевого ручного стрелкового оружия и боеприпасов к нему, а также холодного оружия
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2002 года N 1032. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 896 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.11.2019 № 896 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила оборота боевого ручного стрелкового оружия и боеприпасов к нему, а также холодного оружия.
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 07.06.2012 № 753 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 сентября 2002 г. N 1032
Правила
оборота боевого ручного стрелкового оружия и
боеприпасов к нему, а также холодного оружия
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулируют оборот боевого ручного стрелкового оружия и боеприпасов к нему, а также холодного оружия (далее - боевое оружие), включая производство, сборку, переделку, реализацию (торговлю), передачу, награждение, приобретение, экспонирование, учет, хранение, хранение и ношение, перевозку и использование боевого оружия.
2. К боевому оружию относится оружие, предназначенное для решения боевых и оперативно-служебных задач, принятое в соответствии с нормативными правовыми актами Правительства Республики Казахстан на вооружение субъектами, имеющими право пользования вооружением и военной техникой в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее - субъекты, имеющие право пользования боевым оружием).
3. Разработка, производство, ремонт, реализация (торговля), приобретение и экспонирование боевого ручного стрелкового оружия и боеприпасов к нему подлежат лицензированию в установленном законодательством порядке.
2. Производство боевого оружия
4. Производство боевого оружия включает в себя исследование, разработку, испытание, изготовление, художественную отделку, ремонт, сборку, переделку и уничтожение боевого оружия.
Производство боевого оружия осуществляется в рамках государственного оборонного заказа.
Производство оружия и патронов к нему осуществляется юридическими лицами, имеющими лицензии на производство (исследование, разработку, испытание, изготовление, а также художественную отделку, ремонт, сборку, переделку) оружия, изготовление патронов и их составных частей.
Юридические лица могут получить лицензию как в целом на производство оружия и патронов к нему (с учетом единого технологического комплекса), так и на отдельные его виды. <*>

Ескерту. 4-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004 жылғы 8 маусымдағы N 635 қаулысымен.
5. Жауынгерлік қаруды өндiрудi жүзеге асыратын заңды тұлғалар мыналарға мiндеттi:
1) тәжірибелiк үлгiлердi қоспағанда, жауынгерлiк қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлерге жеткiзу үшін, сондай-ақ басқа мемлекеттерге жеткiзу үшiн ғана жауынгерлік қаруды өндiруге. Жауынгерлік қаруды басқа мемлекеттерге жеткiзiп беру экспорттық бақылау туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады;
2) шығарылатын өнiмдi өндiрудiң қауiпсiздiгiн, есепке алуды, сақталуын қамтамасыз етуге және сапасын бақылауды жүзеге асыруға.
6. Дайындалған жауынгерлiк қарудың әрбiр бiрлiгінің жеке нөмiрi болуы тиiс.
7. Жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлердің қару-жарағынан (жабдығынан) алынған, сондай-ақ жарамсыз болып қалған жауынгерлік қару тиiстi актінi ресiмдей отырып есептен шығаруға жатады.
8. Жауынгерлiк қаруды есептен шығару туралы актiнi құрамы жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлердiң нормативтік құқық кесiмдерiне сәйкес айқындалатын ведомствоiшілік комиссия жасайды, содан кейiн жауынгерлiк қаруды сату немесе пайдаға асыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу үшiн Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi жанындағы Әскери-техникалық комиссияның қарауына енгiзедi.
9. Есептен шығарылған жауынгерлiк қаруды жою (пайдаға асыру) жөнiндегi жұмыстарды жүргiзудi шарттық негiзде, жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлердiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi уәкiлеттiлік берген заңды тұлғалар жүзеге асырады.
3. Жауынгерлiк қаруды сату, тапсыру
10. Жауынгерлiк қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлер қаруды сатып алуға, сондай-ақ бұл туралы қаруды есепке алу орны бойынша iшкi iстер органдарын алдын ала хабардар ете отырып азаматтық және қызметтiк қаруды сатуға (саудалауға) лицензиясы бар тұлғаларға өздерiнің қару-жарағында тұрған жауынгерлік қаруды сатуына болады. Бұл ретте сатылатын жауынгерлiк қару өзінің негiзгi параметрлерi, сипаттамалары бойынша азаматтық немесе қызметтік қару параметрлерiне сәйкес келуi тиiс.
11. Жауынгерлiк қаруды сату және оны қызметтiк немесе азаматтық қару санатына ауыстыру туралы ұсыныстарды жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлер шешiмдер қабылдау үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жанындағы Әскери-техникалық комиссияның қарауына ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.11.2013 № 1203 қаулысымен.
12. Жеке, мемлекеттік емес заңды тұлғаларға және шетелдік заңды тұлғаларға жауынгерлік қаруды сату Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 8 июня 2004 г. N 635.
5. Юридические лица, осуществляющие производство боевого оружия должны:
1) производить боевое оружие, за исключением опытных образцов, только для поставок субъектам, имеющим право пользования боевым оружием, а также для поставок в другие государства. Поставка боевого оружия в другие государства осуществляется в соответствии с законодательством об экспортном контроле;
2) обеспечивать безопасность производства, учет, сохранность и осуществлять контроль над качеством выпускаемой продукции.
6. Каждая единица изготовленного боевого оружия должна иметь индивидуальный номер.
7. Боевое оружие, снятое с вооружения (снабжения) субъектов, имеющих право пользования боевым оружием, а также пришедшее в негодность, подлежит списанию с оформлением соответствующего акта.
8. Акт о списании боевого оружия составляется внутриведомственной комиссией, состав которой определяется в соответствии с нормативными правовыми актами субъектов, имеющих право пользования боевым оружием, после чего вносится на рассмотрение Военно-технической комиссии при Министерстве обороны Республики Казахстан для выработки предложения по реализации или утилизации боевого оружия.
9. Проведение работ по уничтожению (утилизации) списанного боевого оружия осуществляется юридическими лицами, уполномоченными Правительством Республики Казахстан, по согласованию с субъектами, имеющими право пользования боевым оружием, на договорной основе.
3. Продажа, передача боевого оружия
10. Субъекты, имеющие право пользования боевым оружием, могут продавать имеющееся у них на вооружении боевое оружие лицам, имеющим лицензии на приобретение оружия, а также на реализацию (торговлю) гражданского и служебного оружия, с предварительным уведомлением об этом органов внутренних дел по месту учета оружия.
При этом продаваемое боевое оружие должно по своим основным параметрам, характеристикам соответствовать параметрам гражданского или служебного оружия.
11. Предложения о продаже боевого оружия и переводе его в категорию служебного или гражданского оружия представляются субъектами, имеющими право пользования боевым оружием, на рассмотрение Военно-технической комиссии при Министерстве обороны Республики Казахстан для принятия решений.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 11.11.2013 № 1203.
12. Продажа боевого оружия физическим, негосударственным юридическим лицам и иностранным юридическим лицам осуществляется в соответствии с законодательством о государственном имуществе Республики Казахстан.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.11.2013 № 1203 қаулысымен.
13. Жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлер өздерiнде заңды негiздерде тұрған азаматтық және қызметтік қару мен оларға патрондарды бұл туралы қаруды есепке алу орны бойынша ішкi iстер органдарын алдын ала хабардар ете отырып, азаматтық және қызметтiк қаруды сатуға (саудалауға) лицензиясы бар заңды тұлғаларға сата алады.
14. Жауынгерлiк қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлер Қазақстан Республикасы Yкiметiнің шешiмi негiзінде жауынгерлiк қаруды пайдалану құқығы бар басқа субъектiлерге өздерiнің қару-жарағында тұрған жауынгерлік қаруды берудi жүргiзедi.
Жауынгерлік қаруды беру кезiнде жауынгерлiк қаруды пайдалану құқығы бар субъектілер жауынгерлік қару берiлетiн, жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлердiң нормативтік құқықтық кесiмдерiн басшылыққа алады.
4. Жауынгерлiк қарумен марапаттау тәртiбі
15. Түйдектете оқ ататын және 10 патроннан астам оқсалғышы (барабаны) барларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында айналымына тыйым салынғандарды қоспағанда, жауынгерлік қарумен марапаттау Қазақстан Республикасы Президентi Жарлығының, Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының, шет мемлекеттер басшыларының, шет мемлекеттер Үкiметтерi басшылары мен мүшелерiнің марапаттау құжаттарының негiзiнде жүзеге асырылады.
16. Марапаттау қаруының иесi қайтыс болған жағдайда көрсетiлген қару ішкі iстер органдарына тапсырылады.
17. Марапаттау қаруы жауынгерлiк қаруды ішкі iстер органдары тиiсiнше қайта тіркегеннен және қайта жасағаннан кейiн сақтау үшін мұражайларға берілуi мүмкiн.
5. Жауынгерлiк қаруды сатып алу тәртiбi
18. Жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектілердiң жауынгерлік қаруды өндiруге және сатуға лицензиясы бар заңды тұлғалардан жауынгерлік қаруды сатып алуға құқығы бар.
19. Жауынгерлiк қаруды пайдалану құқығы бар субъектілердің жауынгерлік қаруды сатып алуы мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамада белгiленген тәртіппен жүзеге асырылады.
6. Жауынгерлік қаруды экспонаттау тәртiбi
20. Жауынгерлiк қаруды экспонаттау азаматтық, қызметтік қарулар мен оларға патрондардың айналымы үшiн белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
7. Жауынгерлік қаруды есепке алу, сақтау, сақтау
және алып жүру
21. Жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектілер жауынгерлік қарудың есебін жүргізуге мiндеттi.
22. Жауынгерлiк қаруды есепке алу жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлердің бiрiншi басшылары белгiлейтiн тәртіппен жүзеге асырылады.
23. Жауынгерлік қаруды сақтау тек осы мақсаттар үшiн арнайы жабдықталған, күзет және өрт қауiпсiздiгi техникалық құралдарымен жарақтандырылған және қызметтiк қару мен оларға патрондардың айналымы үшін көзделген сақтау талаптарына жауап беретін үй-жайларда (қоймаларда) жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 11.11.2013 № 1203.
13. Субъекты, имеющие право пользования боевым оружием, могут продавать находящееся у них на законных основаниях гражданское и служебное оружие и патроны к нему юридическим лицам, имеющим лицензии на реализацию (торговлю) гражданским и служебным оружием, с предварительным уведомлением об этом органов внутренних дел по месту учета оружия.
14. Субъекты, имеющие право пользования боевым оружием, производят передачу находящегося у них на вооружении боевого оружия другим субъектам, имеющим право пользования боевым оружием, на основании решения Правительства Республики Казахстан.
При передаче боевого оружия субъекты, имеющие право пользования боевым оружием, руководствуются нормативными правовыми актами тех субъектов, имеющих право пользования боевым оружием, от которых передается боевое оружие.
4. Порядок награждения боевым оружием
15. Награждение боевым оружием, за исключением ведущего огонь очередями и имеющего магазин (барабан) более 10 патронов, а также запрещенного к обороту на территории Республики Казахстан, осуществляется на основании Указа Президента Республики Казахстан, постановления Правительства Республики Казахстан, наградных документов глав иностранных государств, глав и членов Правительств иностранных государств.
16. В случае смерти собственника наградного оружия, указанное оружие сдается органам внутренних дел.
17. Наградное оружие может быть передано для хранения в музеи после соответствующей перерегистрации и переделки боевого оружия органами внутренних дел.
5. Порядок приобретения боевого оружия
18. Боевое оружие имеют право приобретать субъекты, имеющие право пользования боевым оружием, у юридических лиц, имеющих лицензию на производство и реализацию боевого оружия.
19. Приобретение боевого оружия субъектами, имеющими право пользования боевым оружием, осуществляется в порядке, установленном законодательством о государственных закупках.
6. Порядок экспонирования боевого оружия
20. Экспонирование боевого оружия осуществляется в порядке, установленном для оборота гражданского, служебного оружия и патронов к нему.
7. Учет, хранение, хранение и ношение боевого оружия
21. Субъекты, имеющие право пользования боевым оружием обязаны вести учет боевого оружия.
22. Учет боевого оружия осуществляется в порядке, устанавливаемом первыми руководителями субъектов, имеющих право пользования боевым оружием.
23. Хранение боевого оружия осуществляется только в специально оборудованных для этих целей помещениях (хранилищах), оснащенных техническими средствами охраны и пожарной безопасности и отвечающие требованиям хранения, предусмотренных для оборота служебного оружия и патронов к нему.

24. Жауынгерлік қаруды сақтау, алу, сақтау және алып жүру тәртiбiн жауынгерлiк қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлер айқындайды.
25. Сақтау мен алып жүруге рұқсатты жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлердiң бiрiншi басшылары бередi.
Жауынгерлiк қаруды сақтау мен алып жүруге, сондай-ақ пайдалануға тек жауынгерлiк немесе жедел-қызметтiк міндеттердi шешу үшін рұқсат етiледi. Жауынгерлiк қаруды өзге мақсаттар үшiн сақтау мен алып жүруге, сондай-ақ пайдалануға тыйым салынады.
8. Жауынгерлiк қаруды тасымалдау
26. Жауынгерлік қаруды тасымалдау тәртiбін жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектiлер белгілейдi.
27. Жауынгерлiк қаруды барлық көлiк түрлерiмен тасымалдаудың міндетті шарттары мыналар болып табылады:
тиеу сәтінен бастап тағайындалған пунктке жеткiзгенге дейiн қарулы күзет;
тиеу-түсiру жұмыстары пунктін және тасымалдау құралдарын өрт сөндiру құралдарымен қамтамасыз ету және өрт сөндiру есептемесін уақытылы тағайындау.
28. Жауынгерлiк қару тасымалдау кезінде оқталмаған жағдайда және оқ-дәрілерден бөлек болуы тиiс.
29. Жауынгерлік қару арнайы ыдысқа оралып салынуы қажет, оған мөр соғылады немесе пломбы салынады.
9. Жауынгерлік қаруды экспорттау мен импорттау
30. Жауынгерлік қарудың экспорты мен импорты Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 2008 жылғы 12 маусымдағы № 578 қаулысымен бекітілген Тауарлардың, оның ішінде экспорттық бақылауға жататын өнімнің экспорты мен импортын, сондай-ақ жекелеген тауарлардың импортын автоматты түрде лицензиялау кезіндегі қызметті лицензиялау ережесіне және Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 2008 жылғы 12 наурыздағы № 244 қаулысымен бекітілген Импорттаушылардың (түпкі пайдаланушылардың) кепілдік міндеттемелерін ресімдеу және олардың орындалуын тексеру ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.11.2013 № 1203 қаулысымен.
10. Жауынгерлік қарудың айналымын бақылау
31. Жауынгерлік қарудың айналымын мемлекеттік бақылауды өздерінің құзыреті шегінде жауынгерлік қаруды пайдалану құқығы бар субъектілер жүзеге асырады.

24. Порядок хранения, изъятия, хранения и ношения боевого оружия определяется субъектами, имеющими право пользования боевым оружием.
25. Разрешение на хранение и ношение выдается первыми руководителями субъектов, имеющих право пользования боевым оружием.
Хранение и ношение, а также использование боевого оружия разрешается только для решения боевых или оперативно-служебных задач. Хранение и ношение, а также использование боевого оружия для иных целей запрещается.
8. Перевозка боевого оружия
26. Порядок перевозки боевого оружия устанавливается субъектами, имеющими право пользования боевым оружием.
27. Обязательными условиями перевозки боевого оружия всеми видами транспорта являются:
вооруженная охрана с момента погрузки и доставки до пункта назначения;
обеспечение пункта погрузочно-выгрузочных работ и средств перевозки средствами пожаротушения и своевременного назначения пожарного расчета.
28. Боевое оружие при перевозке должно находиться в незаряженном состоянии и отдельно от боеприпасов.
29. Боевое оружие должно быть упаковано в специальную тару, которая опечатывается или пломбируется.
9. Экспорт и импорт боевого оружия
30. Экспорт и импорт боевого оружия осуществляются в соответствии с Правилами лицензирования экспорта и импорта товаров, в том числе продукции, подлежащей экспортному контролю, а также деятельности при автоматическом лицензировании импорта отдельных товаров, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2008 года № 578, и Правилами оформления гарантийных обязательств импортеров (конечных пользователей) и проверок их исполнения, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2008 года № 244.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 11.11.2013 № 1203.
10. Контроль за оборотом боевого оружия
31. Государственный контроль за оборотом боевого оружия осуществляется субъектами, имеющими право пользования боевым оружием, в пределах их компетенции.