Астана қаласындағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi қарқынды бұзудың 2003-2005 жылдар кезеңiне арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 20 қыркүйек N 1039. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қыркүйектегі N 1411 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.19. N 1411 Қаулысымен.
"Астананың гүлденуi - Қазақстанның гүлденуi" Астана қаласының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2005 жылға дейiнгi кезеңге арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" 2001 жылғы 19 наурыздағы N 574 U010574_ Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Астана қаласындағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi қарқынды бұзудың 2003-2005 жылдар кезеңiне арналған бағдарламасы мақұлдансын. 2. Астана қаласының әкiмi Астана қаласындағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi қарқынды бұзудың 2003-2005 жылдар кезеңiне арналған бағдарламасын Астана қаласының мәслихатына бекiтуге енгiзсiн. 3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары К.Қ. Мәсiмовке жүктелсiн. 4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2002 жылғы 20 қыркүйектегі N 1039 қаулысымен МАҚҰЛДАНҒАН АСТАНА ҚАЛАСЫНДАҒЫ ЕСКI ЖӘНЕ ЖЕКЕЛЕГЕН ЖЕКЕ ТҰРҒЫН YЙЛЕРДI ҚАРҚЫНДЫ БҰЗУДЫҢ 2003-2005 ЖЫЛДАР КЕЗЕҢIНЕ АРНАЛҒАН БАҒДАРЛАМАСЫ АСТАНА, 2002 жыл 1. Бағдарламаның паспорты Бағдарламаның атауы Астана қаласындағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлерi қарқынды бұзудың 2003-2005 жылдар кезеңіне арналған бағдарламасы. Әзірлеу үшін негіздеме Қазақстан Республикасының Президентiнде болған мәжiлiстiң хаттамалық шешiмiне сәйкес 2002 жылғы 27 наурыздағы N 01-10.2. тапсырмасы. Мақсаты Астана қаласы құрылысының бас жоспарын орындау. Ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi қарқынды бұзу. Мiндеттерi Тұрғын үй рыногы мен жер рыногын дамыту. Инвестициялар тарту. Салықтық және салықтық емес түсімдер есебiнен бюджет табысын ұлғайту. Негiзгi қағидаттар Түпкi мақсатқа бағыт алу, қаланың бой түзеу және даму кезеңділігі. Тұрғын үй, тiршiлiкті қамтамасыз етудің әлеуметтiк инфрақұрылымы мен жүйелерiнің оңтайлы үйлесімділігі. Құрылыс жоспарының техникалық, экономикалық, экологиялық, сәулет және ұйымдастырушылық шешiмдерiнің үйлесiмділігі. Тұрғын үй мен жердің өркениетi рыногын қалыптастыру. Қаржыландыру көздерi Астана қаласындағы ескi және жекелеген тұрғын үйлерi қарқынды бұзудың 2003-2005 жылдар кезеңіне арналған бағдарламасын iске асырудың ресурстық базасы тұрғындар қаражаты, шетелдiк және инвестициялар болып табылады. 2003-2005 жылдар кезеңiне арналған осы қаражаттардағы есеп айырысу қажеттiлiгi 8,2 млрд. теңгенi құрайды. Күтілетін нәтижелер Астана қаласындағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлерi қарқынды бұзудың 2003-2005 жылдар кезеңіне арналған бағдарламасының шараларын iске асыру нәтижесінде мыналар жоспарланып отыр: Астана қаласы құрылысының бас жоспарына сәйкес объектiлер құрылысының алдыңғы кезеңін жүзеге асыру; қала келбетiн өзгерту; аумақты неғұрлым тиiмдi пайдалану; салық базасын кеңейту. 2. Кірiспе
Астана қаласындағы ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi қарқынды бұзудың 2003-2005 жылдар кезеңiне арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентiнде болған мәжiлiстiң 2002 жылғы 27 наурыздағы N 01-10.02 хаттамалық шешiмiне, Қазақстан Республикасы Президентiнің 2001 жылғы 19 наурыздағы N 574 U010574_ Жарлығымен бекiтiлген "Астананың гүлденуі - Қазақстанның гүлденуi" Астана қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005 жылға дейiнгi кезеңге арналған мемлекеттік бағдарламасына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1064 P011064_ қаулысымен бекiтiлген Астана қаласының бас жоспарына сәйкес әзiрлендi.
"Астананың гүлденуi - Қазақстанның гүлденуi" Астана қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005 жылға дейінгi кезеңге арналған мемлекеттік бағдарламасында қаланың болашақтағы сыртқы келбетi мен бейнесiн, оның перспективалы функционалды және қала құрайтын құрылымын ескере отырып, әлеуметтiк-экономикалық даму бөлiгiндегi барлық көп қырлы, күрделi және iрi масштабты жұмыстардың негiзiн құру көзделедi.
Жаңа ел ордамыз - Астана қаласының серпіндi дамуы, қаланың эстетикалық бейнесiн жақсарту қажеттiлiгі, оны көрiктендiру деңгейiн көтеру, қазiргi заманғы ғимараттар мен құрылыстарды қарқынды салу, инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымды дамыту қазiргi уақыттағы ескi ғимараттар мен шаруашылық құрылыстар тұрған елеулi аумақтарды игерудi талап етеді. Бұл ретте бiрiншi кезектегi объектiлердi салу, сондай-ақ инвесторларды тарту жөнiндегi жүйелi жұмыстар қысқа мерзімде жүзеге асырылуы қажет.
Қала салу саясатының ескiсiнен жаңасына көшу, қазiргi заманғы қаланың халықаралық стандарттарға жауап беретін құрылысына болжам жасайтын мүлде басқа тұжырымдаманы қалыптастыруды қарастырады.
3. Астана қаласындағы тұрғын үй рыногы және жер рыногының
қазiргi заманғы жай-күйi
Құрылыстың Бас жоспарына сай жаңа астананы көркейту және оған айрықша келбет беру мақсатында қала әкімдігі ескi және апат жағдайындағы тұрғын үйлерді, саяжайлар мен тұрғын емес жылжымайтын мүлiк объектілерiн бұзуға байланысты iс-шаралар әзiрледi.

О Программе интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья в городе Астане на период 2003-2005 годов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2002 года N 1039. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2009 года № 1411
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2009 № 1411.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2001 года N 574 U010574_ "О Государственной программе социально- экономического развития города Астаны на период до 2005 года "Расцвет Астаны - расцвет Казахстана" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемую Программу интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья в городе Астане на период 2003-2005 годов.
2. Акиму города Астаны внести Программу интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья в городе Астане на период 2003-2005 годов на утверждение в маслихат города Астаны.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Одобрена
постановлением Правительства Республики Казахстан 20 сентября 2002 года N 1039
Программа интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья в города Астане на период 2003-2005 годов 1. Паспорт Программы Наименование Программа интенсивного сноса ветхого и Программы отдельного индивидуального жилья в городе Астане на период 2003-2005 годы. Основание для Поручение в соответствии с протокольным разработки решением совещания у Президента Республики Казахстан от 27 марта 2002 года N 01-10.2. Цель Исполнение Генерального плана застройки города Астаны. Интенсивный снос ветхого и отдельного индивидуального жилья. Задачи Развитие рынка жилья и рынка земли. Привлечение инвестиций. Увеличение доходов бюджета за счет налоговых и неналоговых поступлений. Улучшение жилищных условий граждан. Основные принципы Направленность на конечную цель и этапность становления и развития города. Рациональное сочетание жилья, социальной инфраструктуры и систем жизнеобеспечения. Сочетание технических, экономических, экологических, архитектурных и организационных решений плана застройки. Формирование цивилизованных рынков жилья и земли. Источники Ресурсной базой для реализации Программы финансирования интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья в городе Астане на период 2003-2005 годы являются средства населения, иностранные и отечественные инвестиции. Расчетная потребность в этих средствах на период 2003-2005 годов составит 8,2 млрд. тенге. Ожидаемые результаты В результате реализации мер Программы интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья в городе Астане на период 2003-2005 годы планируется: осуществить предварительный этап строительства объектов в соответствии с Генеральным планом застройки города Астаны; изменить облик города; более эффективнее использовать территории; расширить налоговую базу. 2. Введение
Программа интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья в городе Астане на период 2003-2005 годы (далее - Программа) разработана в соответствии с протокольным решением совещания у Президента Республики Казахстан от 27 марта 2002 года N 01-10.2, U010574_ Государственной программой социально-экономического развития города Астаны на период до 2005 года "Расцвет Астаны - расцвет Казахстана", утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2001 года N 574 и P011064_ генеральным планом города Астаны, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2001 года N 1064.
В Государственной программе социально-экономического развития г. Астаны на период до 2005 года "Расцвет Астаны - расцвет Казахстана" предусматривается создание основы всей многогранной, сложной и крупномасштабной работы в части социально-экономического развития, исходя из будущего внешнего контура и облика города, перспективной функциональной и градообразующей его структуры.
Динамичное развитие новой столицы - города Астаны, необходимость улучшения эстетического облика города, повышение уровня его благоустройства, стремительное возведение современных зданий и сооружений, развитие инженерной и транспортной инфраструктуры требуют освоения значительных территорий, в настоящее время занятых ветхими зданиями и хозяйственными постройками. При этом строительство первоочередных объектов, а также системная работа по привлечению инвесторов должны осуществляться в кратчайшие сроки.
Переход от старой градостроительной политики к новой предусматривает формирование принципиально иной концепции, предполагающей строительство современного города, отвечающего международным стандартам.
3. Современное состояние рынка
жилья и рынка земли в городе Астане

Жаңа елорданы жайластыру үшiн көптеген шаралар жасалды. 1999-2001 жылдар аралығында Астана қаласындағы ғимараттар мен құрылыстарды бұзу жөнiнде ауқымды жұмыстар жүргiзілді. Әкiмшiлiк және тұрғын үй ғимараттарын жобалау және салу, автомобиль жолдарын кеңейту және өзге де мақсаттар үшiн, жалпы алғанда, 64,5 гектар жер босатылды. Мемлекеттік қажеттiлiктер үшiн осы кезең ішінде тұрғын үй құрылысына жататын 258 жер учаскесi мен 820 саяжай, гараж учаскелерi қайтарып алынды. 1999-2001 жылдар кезеңiнде және 2002 жылдың бiрiншi жарты жылдығында мемлекеттiк қажеттiліктер үшiн жер учаскелерiн қайтарып алу серпiнi __________________________________________________________________________ Р/с| Атауы | Жылдар N | |___________________________ | | 1999 2000 2001 2002 __________________________________________________________________________ 1. Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшін қайтарып 92 201 785 1170 алынған жер учаскелерінің саны (олардың iшінде тұрғын үй құрылысы, саяжай және гараж учаскелерi). Оның ішінде мынадай учаскелер: 1.1. Ескi тұрғын үй 92 78 81 94 1.2. Көп қабатты тұрғын үй - 7 - - 1.3. Саяжай, гараж учаскелерi - 116 704 1076 2. Жер учаскелерiн қайтарып алуға жұмсалған 179,8 779,9 912,0 732,3 нақты шығындар, млн. теңге 3. Босатылған жер учаскелерiнің алаңы, гектар 5,5 12,0 47,0 70,0
Бұзу бойынша едәуір көлемдегi жұмыстар 2002 жылдың бiрiншi жарты жылдығында орындалды: 1170 жер учаскелерi қайтарып алынды, оның iшiнде 94 ескi үйлер және 1076 саяжай, гараж учаскелерi, барлығы 70 гектардан астам жер босатылды.
1999-2002 жылдар ішінде дер уақытында босатылған учаскелер мыналарға мүмкiндік бердi:
Есiл өзенiнің оң және сол жақ жағалауларындағы бiрiншi кезектегі объектілердi пайдалануға енгiзудi қамтамасыз ететін инженерлiк инфрақұрылым объектілерiн салу жөніндегi дайындық жұмыстарын аяқтауға;
ипотекалық кредит беру бағдарламасы бойынша тұрғын үй құрылысын кеңейтудi қамтамасыз етуге және 72 мың шаршы метрден астам тұрғын үйдi пайдалануға енгiзуге;
А. Иманов көшесiнің кешенді құрылысын жүргiзуге;
А. Бараев көшесiн қайта жаңартуды бастауға;
Қорғалжын тас жолынан жаңа орталыққа дейiн автожолдар салуды бастауға және басқаларға.
Астана қаласы тұрғын үй қорының көрсеткіштерiнде бiрқатар алға басу байқалды, бiр тұрғынға шаққандағы орташа жалпы алаң соңғы үш жыл iшiнде ұлғаюда. 2002 жылдың басындағы жағдай бойынша, орташа алғанда, бiр тұрғынға тұрғын үй қорының 17,1 шаршы метрiнен келедi.

Согласно Генеральному плану застройки в целях облагораживания и благоустройства новой столицы акиматом города разработаны мероприятия, связанные со сносом ветхих и аварийных жилых домов, дачных строений и нежилых объектов недвижимости. Для обустройства новой столицы сделано многое. За период 1999-2001 годов произведена большая работа по сносу зданий и сооружений в Астане. В общей сложности освобождено 64,5 гектаров земли для целей проектирования и строительства административных и жилых зданий, расширения автомобильных дорог и прочее. Для государственных надобностей за этот период изъято 258 земельных участков, находящихся под жилыми домостроениями и 820 дачных, гаражных участков. Динамика изъятия земельных участков для государственных надобностей в период 1999-2001 годы и первое полугодие 2002 года ___________________________________________________________________________ N ! ! Годы п/п ! Наименование !______________________________ ! ! 1999 ! 2000 ! 2001 ! 2002 ____!_______________________________________!_______!_______!______!_______ 1. Количество земельных участков, 92 201 785 1170 изъятых для государственных надобностей (в их числе жилые домостроения, дачные и гаражные участки). Из них участки: 1.1. Под ветхим жильем 92 78 81 94 1.2. Под благоустроенным жильем - 7 - - 1.3. Дачные, гаражные участки - 116 704 1076 2. Фактические затраты на изъятие 179,8 779,9 912,0 732,3 земельных участков, млн. тенге 3. Площадь освобожденных земельных 5,5 12,0 47,0 70,0 участков, гектар ___________________________________________________________________________
Значительный объем работы по сносу выполнен в первом полугодии 2002 года: изъято 1170 земельных участков, в том числе 94 - под ветхим жильем и 1076 - дачных, гаражных участков, всего освобождено более 70 гектаров земли.
В течение 1999-2002 годов своевременно освобожденные участки позволили:
завершить подготовительные работы по строительству объектов инженерной инфраструктуры, обеспечивающих ввод в эксплуатацию первоочередных объектов на правом и левом берегу реки Ишим;
обеспечить расширение жилищного строительства по программе ипотечного кредитования и ввести в эксплуатацию более 72 тысяч квадратных метров жилья;
произвести комплексную застройку ул. А. Иманова;
положить начало реконструкции ул. А. Бараева;
начать строительство автодороги от Коргалжынской трассы до нового центра и многое другое.
В показателях жилищного фонда города Астаны наметились некоторые улучшения, поскольку в среднем общая площадь на одного жителя за последние три года увеличивается. По состоянию на начало 2002 года в среднем на одного жителя приходится 17,1 кв. метров жилищного фонда.

Астана қаласының тұрғын үй рыногының перспективалары, сайып келгенде, халықтың тұрғын үй жағдайын жақсартуға объективтi қажеттiлiгін айқындайды. Бүгiнгi таңда Астана қаласында тұрғын үй жетiспеушілігі бiрден көзге ұрады. Бұны төменде келтiрiлген деректер дәлелдейді: 26 мыңнан астам адам ескi және апат жағдайындағы үйлерде тұрады; 1982 жылдан берi 3,5 мыңнан астам азамат тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін кезекте тұр, оның ішінде 11 әлеуметтiк қорғалған азаматтар жеңілдік санатына кiреді. Астана қаласының тұрғын үй қоры сипатты құрылыстың бiрнеше үлкен топтарына бөлiнедi: төменгi сападағы тұрғын үйлер; үлгiлiк тұрғын үйлер; тың игеру кезеңдегi құрылыс; ыңғайлы, жақсы жоспарланған үйлер; бетке ұстар тұрғын үйлер.
Қаладағы тұрғын үй ұсыныстары, Қазақстан Республикасының басқа да iрi қалаларындағыдай екі негiзгi көрсеткіштермен - тұрғын үйдің сапасы және оның орналасқан жерiмен анықталатын бағалы "дәлiздермен" сипатталады.
Тұрғын үй рыногындағы баға серпiнi елордалық жылжымайтын мүлiктiң үш жыл бойы жалғасып келе жатқан қымбаттай түсiн көрсетеді. Бағаның тұрақты өсуi екi негiзгi факторға негiзделген: тұрғын үйдiң жетiспеушiлігі және жаңа құрылыстың өзiндік құнының көтерілуі. Бағалар конъюнктураның ауытқымалы кезінде долларлық есептеумен өсуде. Сұраным құрылымындағы ең жоғары өтiмді санат бiр бөлмелi пәтерлер, одан кейiн екi бөлмелі, үш бөлмелi және көп бөлмелi пәтерлер болып табылады.
Астана қаласындағы жер рыногын реттеу нысандары нарықтық экономика тетiктерiне сәйкес қажетті шамада жергiлiктi ерекшелiктердi, инфрақұрылым, қоршаған орта, әлеуметтiк-экономикалық факторлар ерекшелiктерiн ескере отырып жүзеге асырылуда.
Босатылған жер учаскелерiне қазiргі заманғы инфрақұрылымдарды (кәрiз, газбен жабдықтау, телефондандыру, күзет, сервис және сауда қызметтерiн көрсету, спорт ғимараттары және т.б.) құру перспективалары болашақта жер учаскелерiнің бағасын айтарлықтай көтереді. Жергiлiктi жердің орналасу беделi мен орын ерекшелiгi учаскенің бағасын қаланың орталық бөлiгiнен тең алғанда төрт есеге көтеруі мүмкін.
Масштабы мен тұрғын халықтың және заңды тұлғалардың қанағаттандырғысыз сұраныстарын есепке алғандағы Астана қаласындағы жер рыногы оның субъектілерiнің сапалы жаңа деңгейге көшуi және дамуы үшін қомақты әсерi бар. Оның даму қарқыны едәуір көлемде құқықтық база мен жер қатынастары тетiгiнің жетілдiрiлуіне байланысты. Бағдарламаның күштi жақтары: Бағдарламаны iске асыру мерзімдерінiң айқындылығы, ескі жеке тұрғын үйлерді бұзудың қарқынды режимі; iс-шаралар жоспарының нақты жүзеге асуы; Бағдарлама Астана қаласы құрылысының Бас жоспарын iске асырудың құрамдас бөлiгi болып табылады; инвестициялар тарту арқылы Бағдарламаны қаржыландырудың түрлі байланыссыз көздерiнің болуы; Бағдарламаның әлсiз жақтары: оны iске асыру қомақты қаржылық шығындарды талап етеді; бұзу жөніндегі жұмыстарды жүргiзуге жауапкершілік инвесторларға тапсырылады, бұл жылжымайтын мүлiк рыногында тепе-теңсiздік туындатуы мүмкін; босатылған учаскелерде кешенді құрылысты қамтамасыз етудiң, қызмет көрсету объектiлерi желiлерiн дамытуда үйлесiмділiкті сақтаудың күрделiлiгi. 4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Осы Бағдарламаның басты мақсаты Қазақстан Республикасының елордасы - Астана қаласына жаңаша келбет беру болып табылады. Бағдарламада мынадай міндеттерді шешу үшiн жер учаскелерінің құрылыстардан босатуға байланысты әлеуметтiк, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар жиынтығы айқындалған: қаланың үйлесімді дамуы; Астана қаласы құрылысының бас жоспарын жоспарлы iске асыру; қаланың бетке ұстарлық бейнесiн жақсарту және оны көріктендіру деңгейiн айтарлықтай жоғарылату; тұрғын үй рыногын және жер рыногын дамыту; инвестициялар тарту; салықтық және салықтық емес түсімдер есебiнен бюджет кiрiстерiн ұлғайту; азаматтардың тұрғын үй жағдайларын жақсарту; шағын және орта бизнесті дамыту және салық салу базасын кеңейту; жаңа жұмыс орындарын құру. 5. Бағдарламаны іске асырудың неге бағыттары мен тетiгi 5.1. Бағдарламаны iске асырудың экономикалық орындылығы
Ұзақ мерзімді экономикалық өсуді қамтамасыз ету бiрыңғай Бас жоспар мен қаржылық, материалдық және адами ресурстарды, экономикалық және ғылыми-техникалық әлеуеттi қосымша тарту және оңтайлы пайдалану арқылы қаланың әлеуметтiк-экономикалық дамуының ұзақ мерзiмдi Бағдарламасы базасындағы барлық функционалды және қала құрайтын құрылымдардың, тiршiлiктi қамтамасыз ету жүйесiнің түбегейлi қайта құрылуында ғана болуы мүмкін.
Астана қаласының функционалды және қала құрайтын құрылымдары, тiршiлікті қамтамасыз ету жүйесінің деңгейi әлеуметтiк даму мен экономикалық қызметтiң әлемдiк стандарттарына сәйкес келуі тиiс.

Перспективы рынка жилья города Астаны, в конечном счете, определяет наличие объективной потребности населения в улучшении жилищных условий. На сегодняшний день в городе Астане налицо острый дефицит жилья. Об этом свидетельствуют приведенные ниже данные: более 26 тыс. человек живут в ветхих и аварийных домах; с 1982 года более 3,5 тысячи граждан числятся очередниками на улучшение жилищных условий, в том числе входящих в 11 льготных категорий социально-защищенных граждан. Жилой фонд г. Астаны делится на несколько больших групп характерной застройки: жилье низкого качества; типовое жилье; застройка периода освоения Целины; дома улучшенной планировки; элитное жилье.
Предложение жилья в городе, как и в других крупных городах Республики Казахстан, характеризуется ценовыми "коридорами", которые определяются двумя основными показателями - качеством жилья и его месторасположением.
Динамика цен на рынке жилья отражает продолжающееся три года удорожание столичной недвижимости. Устойчивый рост цен обусловлен двумя основными факторами: дефицитом жилья и повышением себестоимости нового строительства. Причем цены растут в долларовом исчислении при неравновесности конъюнктуры. В структуре спроса самой высоколиквидной категорией являются однокомнатные квартиры, затем следуют двухкомнатные, трехкомнатные и многокомнатные квартиры.
Формы регулирования рынка земли в городе Астане осуществляются в соответствии с механизмами рыночной экономики, учитывая в должной мере местные особенности, особенности инфраструктуры, окружающей среды, социально-экономические факторы.
Перспективы создания современной инфраструктуры (канализация, газоснабжение, телефонизация, охрана, сервисное и торговое обслуживание, спортивные сооружения и т.д.) на освобождаемых участках в будущем существенно увеличат цену земельных участков. Престижность расположения и особенности местности могут изменять цену участка почти в 4 раза на равном удалении от центральной части города.
Рынок земли в городе Астане с учетом его масштабов и огромного неудовлетворенного спроса населения и юридических лиц имеет большие перспективы для развития и перехода на качественно новый уровень отношений его субъектов. Темпы его развития в значительной мере зависят от совершенствования правовой базы и механизма земельных отношений.
Сильные стороны Программы:
определенность сроков реализации Программы, интенсивный режим сноса ветхого индивидуального жилья;
план мероприятий реально достижим;
Программа является составной частью реализации Генерального плана строительства г. Астаны;
наличие различных несвязанных источников финансирования Программы с привлечением инвестиций.
Слабые стороны Программы:
ее реализация требует больших финансовых затрат;
ответственность за проведение работ по сносу передается инвесторам, что может создать дисбаланс на рынке недвижимости; сложности в обеспечении комплексной застройки на высвобождаемых участках, соблюдение пропорций в развитии сети объектов обслуживания. 4. Цель и задачи Программы Главной целью данной Программы является придание нового облика столице Республики Казахстан - городу Астане. В Программе определена совокупность социальных, экономических и организационных мер, связанных с освобождением земельных участков от строений, для решения следующих задач: гармоничное развитие города; планомерная реализация Генерального плана застройки города Астаны; улучшение эстетического облика города и значительного повышения уровня его благоустройства; развитие рынка жилья и рынка земли; привлечение инвестиций; увеличение доходов бюджета за счет налоговых и неналоговых поступлений; улучшение жилищных условий граждан; развитие малого и среднего бизнеса и расширение налогооблагаемой базы; создание новых рабочих мест. 5. Основные направления и механизм реализации Программы 5.1. Экономическая целесообразность реализации Программы
Обеспечение долгосрочного экономического роста возможно лишь при кардинальной перестройке всей функциональной и градообразующей структуры, системы жизнеобеспечения на базе единого генерального плана и долгосрочной Программы социально-экономического развития города с дополнительным привлечением и рациональным использованием финансовых, материальных и людских ресурсов, экономического и научно-технического потенциала.
Функциональная и градообразующие структуры, уровень системы жизнеобеспечения города Астаны должны соответствовать мировым стандартам социального развития и экономической деятельности.

Қазiргi уақытта бұзуға жататын тұрғын үйлер қоры бөлiгiнің көбi сумен жабдықтау, кәрiз, жылыту және ыстық сумен жабдықтау сияқты қарапайым коммуналдық қызметтермен қамтамасыз етiлмеген. Бұл секторға негiзiнен жеке аз қабатты үйлер жатады. Егер қала бойынша тұрғын үйдiң тозуы 30% шегiнде болса, онда қарастырылатын аумақтарда бұл көрсеткiш орта есеппен 70% және одан да жоғары болады.
Тұрғын үй қорының бүгiнгi жай-күйі толық ауыстыруға немесе мүлдем жаңа техникалық, экономикалық, экологиялық, сәулет және ұйымдастырушылық шешімдер базасында қайта жаңартуға жататын едәуір тозумен сипатталады.
Бағдарлама iс-шараларын өткізудің экономикалық орындылығы ескi үйлер мен құрылыстарды бұзу үшін қажеттi құрылыстар мен шығындар нұсқаларын салыстырмалы тонау нәтижесінде анықталды.
Бұл ретте жаңа құрылыс салуға ескі үйлер мен құрылыстардан аумақтарды босатуға қарастырылған нұсқа қала орталығынан алыс орналасқан бос аумақтардағы жобаланған объектiлердiң орналасуын салыстыра отырып, коммуникация желiлерiнің, автожолдардың жұмыс iстеп тұрған желiлердiң ұзақтығын қысқарту есебiнен қаражатты үнемдеудi қамтамасыз етеді.
Оны iске асыру барысында мыналар қамтамасыз етiледі:
аумақты неғұрлым тиiмдi пайдалану, атап айтқанда, қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережелерiне сәйкес мәдени, әлеуметтiк және тұрмыстық қызмет көрсету объектiлерiн оңтайлы орналастыру; тұрғындар тiршiлiгінің қауіпсiздігін қамтамасыз етуге байланысты мәселелер қатарын шешу; жер ресурстарын үнемдеу; Астана қаласы құрылысының бас жоспарына сәйкес тұрғындардың қала орталығына шоғырлануын арттыру; көлiк ағынын неғұрлым тиiмдi бөлу; жерге, сондай-ақ тұрғын алаңның шарттық бiр шаршы метрінің нарықтық құнына сұранысты арттыру; жылжымайтын мүлiк рыногында ғимараттар мен құрылыстарға сұранысты арттыру; салықтың жиналу деңгейiн өсiру.
Бұзу жүргiзiлетiн аудандардағы құрылыс (1803 мың ш.м.) қарқынды игерудi көздейдi. Орташа алғанда бiр шаршы метр тұрғын үйдi бұзғанда, оның орнына шамамен 10 шаршы метр салынады. Бұл ретте бұл ауданның тұрғындары алғашқы қызмет көрсетудегi барлық қажеттi инфрақұрылымдармен, сондай-ақ мектептермен, бала-бақшалармен және т.б. қамтамасыз етілетiн болады. Аумақтарды көріктендiру мәселелерi iрi қалалар деңгейiнде шешiледi.
Бұзылуға тиiс аумақтарда, жалпы алғанда (инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымды, сондай-ақ әлеуметтiк, сауда-тұрмыстық мекемелер мен офистердi есептемегенде) 973,1 мың м2 тұрғын үйлер салынады. Тұрғын үйлердiң жалпы алаңы 1 м2 құрылыстың орташа нақты құнын ескере отырып, 2001 жылға 67 мың теңге немесе 438 АҚШ доллары мөлшерiнде, негiзгi капиталдағы инвестициялар көлемi шамамен 426,5 млн. АҚШ долларын құрайды.
Өндiрiске немесе сауда және қызмет секторына жеке инвестициялар қосылған құнның өсуiне әсер етедi, бұл өз кезегінде тұрғындар табысының артуына әкеп соқтырады.

В настоящее время большая часть подлежащего сносу жилищного фонда лишена обеспечения таких элементарных коммунальных услуг, как водоснабжение, канализация, отопление и горячее водоснабжение. К этому сектору относятся, главным образом, отдельные малоэтажные дома. Если по городу изношенность жилья находится в пределах 30%, то на рассматриваемых территориях этот показатель в среднем равен 70% и выше.
Сегодняшнее состояние жилого фонда характеризуется значительным износом, который подлежит полной замене или реконструкции на базе принципиально новых технических, экономических, экологических, архитектурных и организационных решений.
Экономическая целесообразность проведения мероприятий Программы определена в результате сравнительного анализа вариантов строительства и затратами, необходимыми для сноса ветхих домов и сооружений.
При этом предусмотренный вариант освобождения территорий от ветхих домов и сооружений под новое строительство обеспечивает экономию средств за счет сокращения протяженности сетей коммуникаций, автодорог в сравнении с размещением проектируемых объектов на свободных территориях, удаленных от центра города и существующих сетей.
В ходе его реализации обеспечивается:
более эффективное использование территорий, в частности рациональное размещение объектов культурного, социального и бытового обслуживания в соответствии с действующими строительными нормами и правилами;
решение ряда вопросов, связанных с обеспечением безопасности жизнедеятельности населения;
экономия земельных ресурсов;
повышение плотности населения в центре города в соответствии с Генеральным планом строительства города Астаны;
более эффективное распределение транспортных потоков;
повышение спроса на землю, а также рыночная стоимость условного одного квадратного метра жилой площади;
увеличение спроса на здания и сооружения на рынке недвижимости;
рост уровня собираемости налогов.
Застройка районов (1803 тыс. м2), на которых будет произведен снос, предполагает интенсивное освоение. В среднем при сносе одного квадратного метра жилья вместо него будет построено около 10 квадратных метров. При этом жители этих районов будут обеспечены всей необходимой инфраструктурой первичного обслуживания, а также школами, детскими садами и т.д. Вопросы благоустройства территорий будут решены на уровне крупных городов.
В целом на территориях, подлежащих сносу, будет построено (без учета инженерной и транспортной инфраструктуры, а также социальных, торгово- бытовых учреждений и офисов) 973,1 тыс. м жилья. Учитывая среднюю фактическую стоимость строительства 1 м2 общей площади жилых домов за 2001 год в размере 67 тыс. тенге, или 438 долларов США, объем инвестиций в основной капитал составит порядка 426,5 млн. долларов США.
Частные инвестиции в производство или сектор торговли и услуг повлекут рост добавленной стоимости, что, в свою очередь, приведет к увеличению доходов населения.

5.2. Бағдарламаны iске асыру тетiгi
Бұл Бағдарлама ескi үйлер мен құрылыстарды бұзу аумағында Астана қаласы құрылысының бас жоспарында әлемнің дамыған елдерi астаналарының стандарттарына сәйкес келетiн әкімшiлік, iскер, ғылыми-бiлiм беру, әлеуметтік-мәдени және бизнес орталықтарын қоса қамтитын негізгi қала құрайтын құрылымдар анықталды.
Астананың дамуы халық тұрмысының жоғары деңгейi мен сапасына қол жеткiзудi, оның өмiр сүру жағдайларының жақсаруын болжайды. Осыған орай елорданың, ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi бұзу аумақтарында азаматтық және тұрғын үй құрылысының басым дамуы орын алады.
Елорданың ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлердi бұзу аумақтарында тұрғын үй саясатының негiзгi бағыттары мыналар болып көзделген:
қаланың орталық бөлігiн кешендi абаттандыру арқылы қайта жаңартуды жүргiзу;
қаланың климаттық жағдайларын ескере отырып, абаттандыру деңгейiмен, халықаралық стандарттарға сәйкес келетiн неғұрлым жайлы жаңа тұрғын үй салуды қамтамасыз ету;
тұрғын үй рыногын дамыту, оның құрылымында халықтың қажеттіліктері мен әл-ауқатын есепке алу (көп қабатты үйлер, коттедждер, жеке құрылыс үйлері);
ведомстволық және жеке тұрғын үйлердiң оңтайлы үйлесiмi;
тұрғын үйдiң өркениеттi рыногын қалыптастыру, риэлтерлiк бизнесті қалыптастыру және дамыту.
Санитарлық-техникалық нормаларға сай келмейтiн ескi құрылыс үйлерiн анықтау мен бұзу мақсатында қаланың бар тұрғын үй қорын түгендеудi жүргізу көзделуде.
Қарастырылатын Бағдарлама шегінде ескi және жекелеген жеке тұрғын үйлерді қарқынды бұзу аумақтары мынадай аудандармен берiлген:
N 1 аудан
N 1 аудан Орталық жайғастыру ауданының оңтүстiк бөлiгiнде орналасқан, оның шекаралары солтүстiктен - Кенесары көшесi, шығыстан - Ш.Уәлиханов көшесi, батыстан - Республика даңғылы, оңтүстiктен - А.Бараев көшесi болып табылады.
Оның сәулетті-жайғастыру және көлем-кеңсе құрылымына ықпал еткен ерекшелiктерi мыналар:
бұрын жобаланған және салынған Астана-Сити объектiлерi, А.Иманов көшесiндегi аз қабаты үйлер;
қазiргi уақытта бар Православие шiркеуі;
Ш.Уәлиханов - В.Гастелло магистральдары арасындағы қоғамдық-саудалық-тұрғын үй панеліне түйiсуі;
тұрғын үй көшелерiнің қалыптасқан торабы.
Кенесары - А.Иманов көшелерiнің магистраларалық кеңістігіндегi Сити ауданының құрылысын 9-қабатты үйлерi тізбегiмен жиектеп, Кенесары көшесіндегi N 31 мектеп ауданында кең қалалық саябақпен ашу ұсынылады. 29-қабатты Сити тұрғын үй кешенiнің қалпын ATC ауданындағы (Кенесары көшесi) нүктелi екi 22-қабатты үйлер салумен және әрi қарай қоғамдық-саудалық-тұрғын үй панелі аймағындағы 25-қабатты үйлер тобы арқылы ұстау.

5.2. Механизм реализации Программы
Данная Программа исходит из того, что на территориях сноса ветхих домов и строений Генеральным планом строительства города Астаны определены основные градообразующие структуры, включающие административный, деловой, научно-образовательный, социально-культурный и бизнес-центры, что соответствует стандартам столиц развитых стран мира.
Развитие Астаны предполагает достижение высокого уровня и качества жизни населения, улучшение среды проживания. В соответствии с этим в столице, на территориях сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья приоритетное развитие получит гражданское и жилищное строительство.
Основными направлениями жилищной политики на территориях сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья столицы предусмотрено:
провести реконструкцию центральной части города с комплексным благоустройством;
обеспечить строительство нового жилья повышенной комфортности с учетом климатических условий города, с уровнем благоустройства, соответствующим международным стандартам;
развитие рынка жилья, учет в его структуре потребностей и благосостояния населения (многоэтажные дома, коттеджи, дома индивидуальной застройки);
рациональное сочетание ведомственного и частного индивидуального жилья;
формирование цивилизованного рынка жилья, становление и развитие риэлтерского бизнеса.
Предусматривается проведение инвентаризации наличного жилищного фонда города с целью выявления и сноса домов старой застройки, не соответствующих санитарно-техническим нормам.
В пределах рассматриваемой Программы территории интенсивного сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья представлены следующими районами:
Район N 1
Район N 1 расположен в южной части Центрального планировочного района, границами которого являются с севера - ул. Кенесары, с востока - ул. Ч. Валиханова, с запада - пр. Республики, с юга - ул. А. Бараева.
Особенности, повлиявшие на его архитектурно-планировочную и объемно-пространственную структуры:
ранее запроектированные и построенные объекты Астана-Сити, малоэтажные дома по ул. А. Иманова;
существующая Православная церковь;
примыкание к общественно-торгово-жилой панели между магистралями Ч. Валиханова - В. Гастелло;
сложившаяся сетка жилых улиц.
Застройку района Сити в межмагистральном пространстве улиц Кенесары - А. Иманова предлагается начать на ул. Кенесары в районе школы N 31 обширным городским сквером, обрамив 9-этажным фронтом жилых домов. Поддержать ритм 29-этажного жилого комплекса Сити постановкой двух точечных 22-этажных жилых домов в районе АТС (ул. Кенесары) и далее в массиве общественно-торгово-жилой панели группой 25-этажных домов.

Ауданішілiк жаяу жүргінші бульвары (А.Иманов көшесiне қатарлас) Православие шiркеуіне бағытталған. Бульварға 640 оқушыларға арналған мектеп және 330 орындық балабақша шығады.
Осы мектепте ғимаратқа жапсаржай салу арқылы оқушылар санын 2000 адамға жеткiзу ұсынылып отыр.
N 1 ауданды қайта жаңғырту жобасы барысында оны жүзеге асырудың тiзбектiлiгi көзделiп отыр. Бiрiншi кезекте А.Иманов көшесiмен қиылысына дейiн А.Бараев және Ш.Уәлиханов көшелерi бойынан 5-тен 12-қабатты тұрғын үйлер кешенін салу көзделіп отыр.
Екiншi кезең - А.Иманов көшесiне қатарлас жоғары (9-12-16) қабатты тұрғын үй кешендерiн салу.
N 2 аудан
Жобалаудағы N 2 аудан қаланың оңтүстiк-батыс бөлiгiнде орналасқан, солтүстiктен - Т.Бигелдинов көшесiмен, шығыстан - Сарыарқа көшесiмен, оңтүстiк және оңтүстiк-батыстан - Есiл өзенiмен шектелген. Аудан ендiк бағытта жалпы қалалық жүрiстiң магистралiн - Кенесары көшесiн кесiп өтеді. Ескi жалпы қалалық орталықтың өзегiне жалғасуы және аудан келбетiнің Есiл өзенi жағынан қалыптасуы оның сәулет-жайғастыру мен көлем-кеңiстiк шешiмiне әсер еттi.
Жобада Парламент және Үкiмет үйлерiнің ескi бас алаңынан және Қаржы министрлігінің үйi алдындағы алаңнан түзілу үстiндегi анфиладасын дамыту ұсынылып отыр, одан әрi Сарыарқа көшесiнен батысқа қарай алаң, келесi - К.Күмiсбеков көшесiнен шығысқа қарай алаң қалыптасады. Созылған iрi тұрғын үй кешенi террасамен Кенесары көшесiне қызмет көрсету нысандарымен жанасады және алаңдар анфиладасымен көрнекi бiріктіретiн, сондай-ақ Есiл жағалауына шығаратын кеңістiк "жотасы" болып табылады. Екiнші ауқымды тақырып өзен жағалауынан келбетiн қалыптастыратын төрт 16 қабатты тұрғын үй кешенiнiң террасалық-құламалы пирамидалары болып табылады. Ауданның үшiншi тақырыбы жалпы қалалық магистраль - Кенесары көшесi бойындағы құдық тәрiздес-аулалары бар бес қабатты тұрғын үй кешендерiнің метрикалық композициясы болады.
Ауданның жаяу жүргiншi iшкi бульвары Есіл өзенi бойындағы "Айя" ойын-сауық орталығының бульварынан құрылыс аймағындағы жалғасы болып табылады - Ирченко көшесіндегi iрi тұрғын үй кешендерi маңынан, Қ.Мұңайтпасов атындағы стадион маңынан, Сарыарқа көшесi арқылы барлық жобаланған аудан арқылы құйма доғамен Кенесары көшесiне шығады. Бульвар бойынан төрт биiк 16 қабатты тұрғын үй кешендерi "пирамидалардан" құрылған; солтүстiктен бульвар 2000 оқушыға арналған мектеп учаскесiмен шектелiнген. 140 орындық төрт бала бақша Есiл өзенi жағынан биiк тұрғын үй кешендерiмен түйiскен. Сауда-тұрмыстық қызмет көрсету нысандары Кенесары және Сарыарқа көшелерi бойында орналасқан. Ауданның жылдамдықты жалпықалалық жүрiстiң магистралi: Кенесары көшесiмен екi бөлiкке бөлiнуiне байланысты бала бақша мен мектептердiң есебi магистраларалық кеңістiкте жүргiзiлген. Осыған орай жетiспейтiн 964 мектептiк және 545 бала-бақшалық орын жапсарлас шағын ауданда есепке алынады (Кенесары көшесiнен солтүстiкке қарай). N 3 аудан N 3 аудан Орталық жайғастыру ауданының солтүстiк бөлігінде орналасқан, оның шекаралары: солтүстіктен - Бөгенбай даңғылы, шығыстан - В.Гастелло көшесi, батыстан - А.Пушкин көшесi, солтүстіктен - С.Сейфуллин көшесi. Оның сәулеттi-жайғастыру және көлемді-кеңістiк құрылымына ықпал еткен ерекшелiктерi мыналар: төрт жағынан қалалық қозғалыстың магистралдарiмен шектелуі; шығыстан көтерме-бөлшек базардың панелiне жалғасуы; қазiргi уақытта бар қаланың бас мешiті; қалыптасқан көшелер торабы.
Бөгенбай даңғылы, С.Сейфуллин, А.Пушкин көшелерiнің қарқынды көлiк жүрiсi жағынан арнайы әзiрленген шуқорғаныш тұрғын үйлердiң экранымен қорғауға шешім қабылданған.

Внутрирайонный пешеходный бульвар (параллельный ул. А. Иманова) ориентирован на Православную церковь. На бульвар выходят школа на 640 учащихся и детский сад на 330 мест.
В существующей школе предлагается, посредством пристройки к существующему зданию довести численность учащихся до 2000 человек.
Проектом реконструкции района N 1 предусматривается последовательность ее осуществления. В первую очередь предусматривается возвести комплекс жилых домов от 5 до 12 этажей вдоль улиц А. Бараева и Ч. Валиханова до пересечения с улицей А. Иманова.
Второй этап - застройка жилых комплексов повышенной этажности (9-12-16) параллельно ул. А. Иманова.
Район N 2
Проектируемый район N 2 расположен в юго-западной части города, ограничен с севера - ул. Т. Бигельдинова, с востока - ул. Сары Арка, с юга и юго-запада - рекой Ишим. Район в широтном направлении рассекает магистраль общегородского движения - ул. Кенесары. Примыкание к ядру старого общегородского центра и формирование силуэта района с реки Ишим предопределили его архитектурно-планировочное и объемно-пространственное решение.
Проектом предлагается развить складывающуюся анфиладу площадей от старой главной площади Парламента и Дома правительства и площадь перед зданием Министерства финансов, далее формируется площадь западнее ул. Сары Арка, следующая - восточнее ул. Кумисбекова. Протяженный крупный жилой комплекс террасами опадает к ул. Кенесары объектами обслуживания и является пространственным "хребтом", объединяющим их визуально с анфиладой площадей и выводящим на набережную реки Ишим. Второй крупной темой являются террасно-опадающие пирамиды четырех 16-этажных жилых комплексов, формирующих силуэт с набережной реки. Третьей темой района является метричная композиция пятиэтажных жилых комплексов с "дворами-колодцами" вдоль общегородской магистрали - ул. Кенесары.
Внутренний пешеходный бульвар района является продолжением бульвара от развлекательного центра "Айя" вдоль реки Ишим в массиве застройки - мимо крупных жилых комплексов по ул. Ирченко, мимо стадиона им. Х. Мунайтпасова, через ул. Сары Арка, плавной дугой через весь проектируемый район выводит на ул. Кенесары. Вдоль бульвара скомпонован блок из четырех высотных 16-этажных жилых комплексов "пирамид"; с севера бульвар ограничен участком школы на 2000 учащихся. Четыре детских сада на 140 мест приблокированы к высотным жилым комплексам со стороны р. Ишим. Объекты торгово-бытового обслуживания размещены вдоль ул. Кенесары и Сары Арка. В связи с разделением района на две части скоростной магистралью общегородского движения ул. Кенесары расчет детских садов и школ был проведен в границах межмагистрального пространства. В связи с этим недостающие 964 школьных места и 545 детских дошкольных будут учтены в смежном микрорайоне (севернее ул. Кенесары).
Район N 3
Район N 3 расположен в северной части Центрального планировочного района, границами которого являются: с севера - пр. Богенбая, с востока - ул. В. Гастелло, с запада - ул. А. Пушкина, с юга - ул. С. Сейфуллина.
Особенности, повлиявшие на его архитектурно-планировочную и объемно-пространственную структуру:
ограничение с четырех сторон магистралями общегородского движения;
примыкание с востока к панели общегородского оптово-розничного рынка;
существующая Главная мечеть города;
сложившаяся сетка улиц.
Со стороны наиболее интенсивного транспортного движения проспекта Богенбая, улиц С. Сейфуллина, А. Пушкина принято решение защитить внутридворовые пространства экранами из протяженных специально разработанных шумозащитных жилых домов.

Қаланың шығу магистралi - Бөгенбай даңғылының аса маңыздылығына байланысты магистральға террасалық ашылатын жарты сақинамен құрастырылған үш iрi 16 қабатты көзге түсетiн тұрғын үй кешендерi тобы гараждар, қызмет көрсету және сауда объектiлерiнің екi қабатты стилобатымен бiріктiрiледi. Төртінші топ (Бөгенбай даңғылы мен С.Сейфуллин көшесi қиылысындағы) үш дөңгелек, биіктігі тиiсiнше 21-18-16 қабатты мұнарадан тұрады. А.Пушкин көшесi жағынан созылған сызықты 9 қабатты шуқорғаныш үйді Ә.Жангельдин көшесінен қазiргi уақытта бар 9 қабатты бұрышты үйге дейiн (А.Пушкин мен С.Сейфуллин көшелерiнің қиылысы) екiншi планда орналастыруы ұсынылады.
Бiрiншi планда қазiргi уақытта бар тарихи ескерткіш болып табылатын екi қабатты оңаша кiрпіш үй, 5 қабатты блок-секция және автомобильге май құю станциясы орналасқан. ЖҚС-тан жобалаудағы 9 қабатты тұрғын үйге дейiн ара қашықтығы 25 метр санитариялық және өртке қарсы ара қашықтық сақталған.
С.Сейфуллин көшесi жағынан 9 қабатты шуқорғаныш тұрғын үй Р.Қошқарбаев көшесіне дейiн (прокуратураның салынып жатқан ғимаратына қатысты) симметриялық жобаланған. Қазiргі уақытта бар "Артем" базарын жабық нұсқасына ұқсас Р.Қошқарбаев - Ш.Уәлиханов көшелерi шекараларында С.Сейфуллин көшесiнен Бөгенбай даңғылына дейiн жалғастыру ұсынылып отыр. Базардың екіншi кезегiн Ш.Уәлиханов - В.Гастелло көшелерiнің магистраларалық кеңiстігiнде С.Сейфуллин көшесiнен В.Гастелло көшесiне дейiн орналастыру ұсынылады. Базар павильондарынан басқа супермаркеттер, қонақүйлер, жерасты және жерүстi гараж-тұрақтар, дәмханалар, мейрамханалар және т. б. орналастыру ұсынылады. Мешiттi басқа жерге ауыстыруына байланысты осы аудандағы ауданiшiлiк құрылысты үш қабаттан жоғары емес тығыздығы жоғары етiп жүргiзу ұсынылып отыр.
Мектеп және мектепке дейінгі балалар мекемелерi қазiргi уақытта бар N 3 мектеп негiзінде орталық кварталдардың торында орналасқан.
Қазiргi уақытта бар мешіттен "Жастар" сарайына дейiн Орталық жайғастыру ауданы шегінде оның нысандары арасында жаяу жүргiншілердің неғұрлым қысқа жолын қамтамасыз ететiн диагональды жаяу жүргiншi бульварын салу ұсынылады.
N 4 аудан
N 4 аудан Орталық жайғастыру ауданының оңтүстік-шығыс бөлiгiнде N 2 және N 3 аудандары арасында орналасқан, оның шекаралары солтүстiктен - С.Сейфуллин көшесi, шығыстан - В.Гастелло көшесi, батыстан - Республика даңғылы, оңтүстіктен - Кенесары көшесi болып табылады.
Оның сәулеттi-жайғастыру және көлемдi-кеңістiк шешiмiне ықпал еткен ерекшелiктер мыналар:
"Интерконтиненталь" биiк қонақ үйі;
"Целингидромаш" зауыты;
"Астана-Сити" ауданына жалғасу;
қоғамдық-сауда-тұрғын үй панелiне (Ш.Уәлиханов - В.Гастелло магистральдары арасында) жалғасу;
қалыптасқан көп қабатты құрылыс және тұрғын үй көшелерiнің торабы.

В связи с важным значением пр. Богенбая - одна из выездных магистралей города - предложена запоминающаяся группа из трех полукольцом скомпонованных крупных 16-этажных жилых комплексов, террасно раскрывающихся к магистрали, которые объединяются двухэтажным стилобатом из гаражей, объектов обслуживания и торговли. Четвертая группа состоит из трех круглых высотных башен в 21-18-16 этажей (соответственно на углу проспекта Богенбая и улицы С. Сейфуллина). Со стороны ул. А. Пушкина протяженный линейный 9-этажный шумозащитный дом предлагается разместить вторым планом от ул. А. Джангильдина до 9-этажного углового (пересечение ул. А. Пушкина и С. Сейфуллина) существующего жилого дома.
На первом плане размещаются существующий исторический памятник двухэтажный кирпичный особняк, существующая 5-этажная блок-секция и существующая автозаправочная станция. Санитарные и противопожарные разрывы от АЗС до 9-этажного проектируемого жилого дома выдержаны - 25 метров.
Со стороны ул. С. Сейфуллина шумозащитный 9-этажный дом запроектирован симметрично (относительно строящегося здания прокуратуры) до ул. Р. Кошкарбаева. Существующий рынок "Артем" предлагается аналогично в крытом варианте продолжить в границах улиц Р. Кошкарбаева - Ч. Валиханова от ул. Сейфуллина до пр. Богенбая. Вторую очередь рынка прелагается разместить в межмагистральном пространстве ул. Ч. Валиханова - В. Гастелло аналогично от ул. С. Сейфуллина до ул. В. Гастелло. Помимо рыночных павильонов предлагается разместить супермаркеты, гостиницы, надземные и подземные гаражи-стоянки, кафе, рестораны и т.д. В связи с дислокацией мечети в данном районе внутрирайонную застройку предлагается вести не выше трех этажей в высокоплотном исполнении.
Детские школьные и дошкольные учреждения размещены в сетке центральных кварталов на базе существующей школы N 3.
От существующей мечети до Дворца "Жастар" предлагается пробить диагональный пешеходный бульвар, позволяющий обеспечить кратчайшие пешеходные связи в границах Центрального планировочного района между важными его объектами.
Район N 4
Район N 4 расположен между районами N 2 и N 3 юго-восточной части Центрального планировочного района, границами его являются с севера - ул. С. Сейфуллина, с востока - ул. В. Гастелло, с запада - пр. Республики, с юга - ул. Кенесары.
Особенности, повлиявшие на его архитектурно-планировочное и объемно-пространственное решения:
высотная гостиница "Интерконтиненталь";
завод "Целингидромаш";
примыкание к району "Астана-Сити";
примыкание к общественно-торгово-жилой панели (между магистралями Ч. Валиханова - В. Гастелло);
сложившаяся многоэтажная застройка и сеть жилых улиц.

Ауданның қалыптасқан көп қабатты құрылысына байланысты ұсынылып отырған құрылыс биiк қонақ үйдiң басымдылықтарын (9 қабатты үйлердiң тiзбегiмен) ашып көрсетуге ғана және "Астана-Сити" торабын (Кенесары көшесi бойында) нүктелi 22 қабатты тұрғын үй кешендерiнің тобын және созылған 9 қабатты үй салу арқылы ұстауға арналған.
Ш.Уәлиханов - В.Гастелло көшелерi магистраларалық кеңiстігіндегi қоғамдық-сауда-тұрғын үй панелi Кенесары көшесi, Абай даңғылы, С.Сейфуллин көшелерінің бойында қала құрылыс тораптарындағы нүктелi тұрғын үй және әкiмшiлiк кешендерi арқылы ашып көрсетілген.
N 5 аудан
N 5 аудан Орталық жайғастыру ауданының шығыс бөлiгiнде орналасқан, оның шекаралары батыстан - В.Гастелло көшесi, шығыстан - Ақбұлақ өзенi жайылмасы, солтүстiк пен оңтүстiктен - А.Иманов көшесi бойындағы құрылыс. А.Иманов көшесi бiржақты бульвардың жайластыруы бар "қызыл сызықтарда" 60 м болатын аудандық маңызы бар магистрал болып табылады.
В.Гастелло көшесiнен Б.Бейсекбаев көшесiне дейiн А.Иманов көшесi бойындағы құрылыс 5 қабатты тұрғын үйлерден тұрады, Б.Бейсекбаев көшесiнен Ақбұлақ өзенінің жайылмасына дейiн тығыздығы жоғары құрылыс орналасады.
N 6 аудан
N 6 аудан Орталық жайғастыру ауданының оңтүстiк бөлiгiнде орналасқан. Ол Ә.Бөкейхан - М.Әуезов көшелерi шекараларындағы (Конгресс-Холға қарсы) ескi екi қабатты үйлерден тұратын ықшам орам болып табылады.
1, 2, 3, 4 аудандардағы балабақшалар мен жалпы бiлiм беретiн мектептер оқшауланған учаскелерде орналасады, ал басқа қызмет көрсету мекемелерi мен кәсіпорындарының (емханалар, дәрiханалар, азық-түлік және өндiрiстiк тауарлар дүкендерi, қоғамдық тамақтану және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындары, байланыс, Халық банкінің бөлiмшелерi және т.б.) тұрғын үйлерге жапсырылып салынуы қарастырылады.
Қарқынды бұзу аудандардағы тұрғын үй-азаматтық объектiлер, магистралдық және тұрғын үй көшелерi құрылысына пайдаланылатын аумақтар туралы деректер N 1 кестеде, бұзу жылдары бойынша бөлу N 2 кестеде берiлген.
Қарқынды бұзу аумағындағы жаңа тұрғын үй-азаматтық құрылыстың негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткіштерi N 3 кестеде берiлген.
Барлық аталған аудандардың егжей-тегжейлi жоспарлау жобалары (ЕЖЖ) 2003 жылғы қаңтарда орындалады.
Инженерлік инфрақұрылымдар мен жолдарды жобалау мәселелерi "Астанабасжоспар" КМК бұрын әзiрлеген Астана қаласының 2010 жылға дейiнгi қарқынды бұзу аумағында инженерлік-көлiк инфрақұрылымын салу бағдарламасында анықталған.
6. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
6.1. Инвестициялық ахуалды жақсарту
Бағдарламаны iске асырудың негізгi факторларының бiрi жер учаскелерін босату және игеру үшін инвестицияларды тарту болып табылады.
1997 жылы елорданың Астана қаласына ауыстырылуына байланысты қаланы дамытуға бағытталған инвестициялардың өсуi байқалады. Қаржыландыру республикалық және жергiлiкті бюджеттер, жеке меншiк және мемлекеттік компаниялар, халықаралық қаржы ұйымдары мен донор-елдер қаражаты есебiнен жүзеге асырылды.
1999 жылдан бастап ипотекалық несиелендірудің аймақтық инвестициялық бағдарламасы iске асырылуда.

В связи со сложившейся многоэтажной застройкой района предлагаемая застройка призвана лишь акцентировать доминанты высотной гостиницы (фронтом 9-этажных домов) и поддержать узел Астана-Сити (по ул. Кенесары) постановкой группы точечных 22-этажных жилых комплексов и протяженного 9-этажного жилого дома.
Общественно-торгово-жилая панель в межмагистральном пространстве ул. Ч. Валиханова - ул. В. Гастелло акцентируется точечными жилыми и административными комплексами в градостроительных узлах по улице Кенесары, проспекту Абая, улице С. Сейфуллина.
Район N 5
Район N 5 расположен в восточной части Центрального планировочного района, границами которого на западе - ул. В. Гастелло, на востоке - пойма ручья Ак-Булак, с севера и юга - застройка вдоль улицы А. Иманова. Улица А. Иманова является магистралью районного значения, в "красных линиях" 60 м с обустройством одностороннего бульвара.
Застройка вдоль улицы А. Иманова, от ул. В. Гастелло до Б. Бейсекбаева представлена 5-этажными жилыми домами, от Б. Бейсекбаева до поймы ручья Ак-Булак разместится высокоплотная застройка.
Район N 6
Район N 6 расположен в южной части Центрального планировочного района. Он представляет собой компактный квартал в границах ул. А. Бокейхана - ул. М. Ауэзова (напротив Конгресс-Холла), застроенный ветхими двухэтажными домами.
Детские сады-ясли и общеобразовательные школы в районах 1, 2, 3, 4, разместятся на обособленных участках, а остальные учреждения и предприятия обслуживания (поликлиники, аптеки, магазины продовольственных и непродовольственных товаров, предприятия общественного питания и бытового обслуживания, отделения связи, Народного банка и другие) предусматриваются встроенно-пристроенными к жилым домам.
Данные о территориях, используемых под строительство жилищно-гражданских объектов, магистральных и жилых улиц в районах интенсивного сноса, приведены в таблице N 1 с разбивкой по годам сноса - в таблице N 2.
Основные технико-экономические показатели по новому жилищно- гражданскому строительству на территориях интенсивного сноса приведены в таблице N 3.
Проекты детальных планировок (ПДП) всех перечисленных районов будут выполнены в январе 2003 года.
Вопросы проектирования инженерной инфраструктуры и дорог определены в ранее разработанной КГП "Астанагенплан" программе - Программе строительства инженерно-транспортной инфраструктуры на территориях интенсивного сноса в городе Астане до 2010 года.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
6.1. Улучшение инвестиционного климата
Одним из ключевых факторов реализации Программы является привлечение инвестиций для освобождения и освоения земельных участков.
С переносом в 1997 году столицы в город Астану наблюдается высокий рост инвестиций, направленных на развитие города. Финансирование осуществлялось за счет средств республиканского и местного бюджетов, частных и государственных компаний, международных финансовых организаций и стран-доноров.
С 1999 года реализуется региональная инвестиционная программа ипотечного кредитования.

2001 жылда қала бойынша негiзгi капиталдағы инвестициялар, қосымша бағалауды ескергенде, 73395,0 млн. теңгенi құрайды, ол 2000 жылмен салыстырғанда 14,2% жоғары.
Заң қабылдаудың және оларды күшiне енгізудің ашық рәсімдерi инвесторлардың тиiсті шешiмдерiн қабылдау барысында сенiмiн нығайтады.
Жер рыногын құру мақсатында Астана қаласының әлеуметтiк және инженерлiк инфрақұрылымын дамытуға отандық және шетелдік инвесторларды тарту қажет. Бұл қадам қала бюджетiне қосымша ақшалай қаражат түсуін ынталандыруға, сондай-ақ жер қорын ұтымды әрi тиімді пайдалануға мүмкiндiк береді.
Осы Бағдарламаны жүзеге асыру Қазақстанда бiрінші рет нақты Астана қаласында көрiнiс алды. Жер учаскелерін өткiзудің бастамасы ретiнде ескi және апатты тұрғын үйлерден, саяжай учаскелерiнен босатылған қала аумақтарын абаттандыру болды. Кейiн босатылған аумақ жеке жер учаскелерiне бөлiнiп, инвесторларға өткізілген. Ескі құрылыс орындарында аз қабатты тұрғын үй кешендерi, азаматтық және өнеркәсіптiк мақсаттағы объектiлер бой көтерді.
Қаланың дамуы және оның шекараларының кеңеюi оларды игеру үшін жерді сатуға және сатып алуға сұраныс туғызды, осыған байланысты жердi отандық және шетелдiк субъектiлерге сату үшін инвестициялар ағынын көбейтуге жағдай жасау қажет.
6.2. Қаржыландыру көздерi
Тұрғын үй құрылысын қаржыландыру барысында жергiлiкті бюджет қаражатын пайдаланудан кәсіпорындар мен ұйымдардың меншiктi қаражатына, халықтың қаражатына, шетелдік инвестицияларға бiртіндеп көшу жүзеге асырылады. Жеңілдіктi шарттарда жеке тұрғын үй құрылысын ұзақ мерзімді ипотекалық несиелендіру, сондай-ақ құрылыс жинақ ақша жүйесi одан әрi дамиды. Тұрғын үй құрылысы бағдарламасында ипотекалық несиелендiру тетiгiн жетілдіру, қосымша инвестициялық қаражат тарту үшiн жағдай жасау қарастырылады.
Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз етудің негiзгi көздерi:
шетелдік инвестициялар;
кәсіпорындар мен ұйымдардың меншікті қаражаты;
халықтың қаражаты;
басқа да бюджеттен тыс көздер.
Ескi және жеке тұрғын үйлерді бұзуды, сондай-ақ күрделi құрылыс пен қайта жаңарту үшін босатылатын және да алатын аумақ объектiлерiн игеру мен салуды қаржыландырудың мемлекеттiк емес көздерiн тартуға бағытталған бiрқатар шараларды қолдану қажет. Осы мақсатта жеке меншiк фирмаларға жеңілдіктердi қарастырған жөн, iскер топтар арасында ескi тұрғын үйлердi бұзуды қаржыландырудың мемлекеттiк емес көздерiне қажеттiлiк жөніндегi деректердi кеңінен жариялау керек.

Инвестиции в основной капитал по городу за 2001 год, с учетом дооценки, составили 73395,0 млн.тенге, что на 14,2% больше, чем за 2000 год.
Прозрачные процедуры принятия и введения в действие законов повышают уверенность инвесторов при принятии соответствующих решений.
В целях создания рынка земли необходимо привлечение отечественных и иностранных инвесторов в развитие социальной и инженерной инфраструктуры города Астаны. Данный шаг позволяет стимулировать поступление дополнительных денежных средств в бюджет города, а также рационально и эффективно использовать земельный фонд.
Впервые в Казахстане осуществление этой программы приобрело реальные шаги в городе Астане. Началом реализации земельных участков послужило благоустройство территорий города, освобожденных от ветхого и аварийного жилья, дачных участков. В последующем освобожденная территория была разделена на индивидуальные земельные участки, которые были реализованы инвесторам. На месте старых строений возведены малоэтажные жилые комплексы, объекты гражданского и промышленного назначения.
Развитие города и расширение его границ повлекли за собой спрос на продажу и покупку земель для их освоения, в связи с чем необходимо создать условия для увеличения потока инвестиций для продажи земель отечественным и иностранным субъектам.
6.2. Источники финансирования
При финансировании жилищного строительства будет осуществлен постепенный переход от использования средств местного бюджета к собственным средствам предприятий и организаций, средствам населения, иностранным инвестициям. Дальнейшее развитие получат долгосрочное ипотечное кредитование индивидуального жилищного строительства на льготных условиях, а также система строительных сбережений. Программой жилищного строительства предусмотрены совершенствование механизма ипотечного кредитования, создание условий для привлечения дополнительных инвестиционных средств.
Основными источниками финансового обеспечения Программы являются:
иностранные инвестиции;
собственные средства предприятий и организаций;
средства населения;
другие внебюджетные источники.
Необходимо принять ряд мер, направленных на привлечение негосударственных источников финансирования сноса ветхого и отдельного индивидуального жилья, а также освоения и застройки высвобождаемых и подготавливаемых для капитального строительства и реконструкции объектов территорий. С этой целью целесообразно предусмотреть преференции частным фирмам, широко осветить данные по потребностям в негосударственных источниках финансирования сноса ветхого жилья в деловых кругах.