Мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің нысандық киімінің және арнайы киім-кешектерінің үлгілері мен тиесілілік нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 15 қаңтардағы N 13 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 821 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.10.2015 № 821 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 256 бұйрығын қараңыз.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда- ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Өрт қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8-қосымшаларға сәйкес мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің нысандық киімінің және арнайы киім-кешектерінің үлгілері мен тиесілілік нормалары бекітілсін
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 15 қаңтардағы
N 13 қаулысына
1-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының жоғары басшы құрамының нысандық киімінің және арнайы киім-кешектерінің тиесілілік нормалары
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
------------------------------------------------------------------
Р/с!      Заттардың атауы     ! Бiр aдамға ! Кию     ! Ескерту
N  !                          ! тиесiлi    ! мерзімі !
!                          ! заттардың  !         !
!                          ! саны       !         !
------------------------------------------------------------------
1  !             2            !      3     !    4    !     5
------------------------------------------------------------------
1. Парадтық-салтанатты киiм-кешек
1.1  Толқын түсті фуражка         1 дана       5 жыл     **

Об утверждении образцов и норм положенности форменной одежды и специального обмундирования для сотрудников государственной противопожарной службы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 января 2003 года № 13. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 821
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2015 № 821 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 256.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить образцы и нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования для сотрудников государственной противопожарной службы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2003 года N 13
Нормы положенности форменной одежды и специального
обмундирования высшего начальствующего состава сотрудников
органов государственной противопожарной службы
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.12.2009 № 2116; от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
-------------------------------------------------------------------
N  !       Наименование      !Количество!     Срок     !Примечание
п/п !        предметов        !предметов !     носки    !
!                         !на одного !              !
!                         !человека  !              !
-------------------------------------------------------------------
1  !            2            !     3    !       4      !     5
-------------------------------------------------------------------
1. Парадно-выходное обмундирование
-------------------------------------------------------------------
1.1  Фуражка цвета морской
волны                       1 шт.        5 лет      **

1.2  Сұр түстi қысқы жылы және
қаракөл жағалы пальто        1 дана       5 жыл     **
1.3  Толқын түстi ашық қаусырма   1 жинақ      5 жыл     **
мундир және балағы сыртқа
жіберiлген жылы шалбар
1.4  Ашық қаусырмалы сұр түсті    1 дана       5 жыл     **
мундир
1.5  Ақ түстi жейде               2 дана       3 жыл     **
1.6  Ақ түсті қысқа жеңдi жейде   2 дана       3 жыл     **
1.7  Ақ түстi тоқыма қолғап       1 жұп        5 жыл
1.8  Алтын түсті белдік           1 дана      15 жыл
1.9  Қара түсті галстук           2 дана       3 жыл
1.10-1.12 Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
2. Күнделiктi киетін киiм-кешек
2.1  Табиғи қаракөлден            1 дана       4 жыл     **
тiгiлген папаха
2.2  Жағасы табиғи қаракөлден     1 дана       5 жыл     **
тігілген қара қоңыр
қорғаныш түсті қысқы жылы
пальто
2.3  Қара қоңыр қорғаныш          1 дана       5 жыл     **
түсті фуражка
2.4  Қара қоңыр қорғаныш          2 дана       3 жыл     **
түсті жылы китель
2.5  Қара қоңыр қорғаныш          2 дана       3 жыл
түстi жылы шалбар
2.6  Жасыл түстi жейде            2 дана       1 жыл     **
2.7  Жасыл түстi қысқа жеңдi      2 дана       1 жыл     **
жейде
2.8  Жасыл түстi галстук          2 дана       1 жыл
2.9  Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       5 жыл     **
жылы маусымдық пальто
2.10 Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
2.11 Қара қоңыр қорғаныш          1 дана       5 жыл     **
түстi плащ
2.12 Қара түстi қонышсыз          1 жұп        1 жыл
былғары бәтеңке
2.13 Жылы былғары бәтеңке,        1 жұп        3 жыл
қонышсыз қара түсті етiк
2.14 Күнделiктi киетін жазғы      1 жинақ      2 жыл  2 жейде,
киiм нысандары қара қоңыр                        шалбар,
қорғаныш түсті, тропикаль                        белдік**
2.15 Қара қоңыр қорғаныш          1 дана       4 жыл     **
түстi жылы пилотка
2.16 Қара түстi былғары қолғап    1 жұп        2 жыл
2.17 Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       3 жыл     **
мойны жабық жемпір
2.18 Жылы iш киiм                 1 жинақ      3 жыл     *
2.19 M/M iш киiм                  1 жинақ      3 жыл     *
2.20 Жылы нәски                   2 жұп        1 жыл

1.2  Пальто зимнее с утепли-
телем и каракулевым
воротником серого цвета     1 шт.        5 лет      **
1.3  Мундир открытый
двубортный и брюки
навыпуск цвета морской
волны шерстяные            1 компл.      5 лет      **
1.4  Мундир открытый
двубортный серого цвета     1 шт.        5 лет      **
1.5  Рубашка белого цвета        2 шт.        3 года     **
1.6  Рубашка с коротким
рукавом белого цвета        2 шт.        3 года     **
1.7  Перчатки трикотажные
белого цвета               1 пара        5 лет
1.8  Пояс золотистого цвета      1 шт.        15 лет
1.9  Галстук черного цвета       2 шт.        3 года
1.10 - 1.12 Исключены постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116
-------------------------------------------------------------------
2. Повседневное обмундирование
-------------------------------------------------------------------
2.1  Папаха из натурального
каракуля                    1 шт.        4 года     **
2.2  Пальто шерстяное зимнее
темно-защитного цвета
с воротником из
натурального каракуля       1 шт.        5 лет      **
2.3  Фуражка темно-защитного
цвета                       1 шт.        2 года     **
2.4  Китель шерстяной
темно-защитного цвета       2 шт.        3 года     **
2.5  Брюки шерстяные
темно-защитного цвета       2 шт.        3 года
2.6  Рубашка защитного цвета     2 шт.        1 год      **
2.7  Рубашка с коротким
рукавом защитного цвета     2 шт.        1 год      **
2.8  Галстук защитного цвета     2 шт.        1 год
2.9  Пальто демисезонное
шерстяное темно-защитного
цвета                       1 шт.        5 лет      **
2.10 Исключена постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116
2.11 Плащ темно-защитного
цвета                       1 шт.        5 лет      **
2.12 Полуботинки хромовые
черного цвета              1 пара        1 год
2.13 Ботинки хромовые
утепленные полусапожки,
черного цвета              1 пара        3 года
2.14 Летняя повседневная                                 2 рубашки,
форма одежды темно-                                 брюки,
защитного цвета,                                    поясной
тропикаль                  1 компл.      2 года     ремень **
2.15 Пилотка шерстяная
темно-защитного цвета       1 шт.        4 года     **
2.16 Перчатки кожаные
черного цвета              1 пара        2 года
2.17 Свитер с вырезом
темно-защитного цвета       1 шт.        3 года     **
2.18 Белье шерстяное
нательное                  1 компл.      3 года     *
2.19 Белье нательное х/б        1 компл.      3 года     *
2.20 Носки шерстяные            2 пары        1 год

2.21 M/M нәски                    2 жұп        1 жыл
2.22 Қара қоңыр қорғаныш          1 дана       3 жыл     **
түсті жылы күрте
2.23 Плащ-жамылғы                 1 дана       7 жыл
2.24 Мойыншалғы                   3 дана       3 жыл
2.25 Қара-қоңыр қорғаныш түсті
табиғи қаракөл жағалы қысқы
тері бушлат                  1 дана       3 жыл    **
3. Далалық киiм нысандары
3.1  Бүркеме түстi                1 жинақ      3 жыл*  Кепке,
күртесi бар                                       күрте,
жазғы далалық киiм                                шалбар**
3.2  Бүркеме түстi қаракөл жағалы 1 жинақ      3 жыл*  Жағалы кепке,
қысқа күртесi бар қысқы                           қысқа жылы
далалық нысан                                     күрте, жылы
шалбар**
3.3  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3.4  Бүркеме түстi м/м            1 дана       2 жыл      **
қысқа жеңдi күртe
3.5  Бүркеме түсті м/м            1 дана       2 жыл
тік пішілген шалбар
3.6  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3.7  Табиғи қаракөл құлақшын      1 дана       7 жыл      **
3.8  Былғары құралдар             1 дана       7 жыл
3.9  Бүркеме түстi қысқа          2 дана       2 жыл
жеңдi м/м іш киiм
3.10 Бүркеме түстi ұзын жеңдi     2 дана       2 жыл
м/м iш киiм
3.11 Далалық м/м фуражка          1 дана       2 жыл      **
3.12 Далалық сөмке                1 дана      10 жыл
3.13 Жұмсақ жылы етiк             1 дана       5 жыл
3.14 Қонышы биiк жұмсақ жылы      1 жұп        6 жыл
бәтеңке
4. Арнайы киім нысаны
4.1  Қысқы арнайы киiм            1 жинақ      3 жыл*  Күнқағары бар
қара-көк түсті
тері құлақшын;
қара-көк түсті
футболка неме-
се қызғылтым
жолақтары бар
тельняшка; ка-
пюшоны бар
сырмалы жылы
күрте және
қара-көк түсті
тік пішілген
жылы шалбар;
жылы құрым
қысқа етік
немесе қара
түсті қонышы
биік жылы
бәтеңке;
қара-көк түсті
мойыншалғы
4.2  Жазғы арнайы киiм            1 жинақ      3 жыл*  Кокардасы бар
қара-кек түсті
далалық фу-
ражка немесе
кокардасы бар
берет; қара-
көк түсті
футболка
немесе
қызғылтым
жолақтары бар
тельняшкалар;
погондары бар
сырмалы
далалық күрте
немесе қысқа
жеңді жейде
және қара-көк
түсті тік
пішілген
шалбар
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 15 қаңтардағы
N 13 қаулысына
2-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің аға және орта басшы құрамының нысандық киімі мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормалары

2.21 Носки х/б                  2 пары        1 год
2.22 Куртка шерстяная
темно-защитного цвета       1 шт.        3 года     **
2.23 Плащ-накидка                1 шт.        7 лет
2.24 Кашне                       3 шт.        3 года
2.25 Бушлат зимний темно-
защитного цвета с
воротником из
натурального каракуля       1 шт.        3 года     **
-------------------------------------------------------------------
3. Полевая форма одежды
-------------------------------------------------------------------
3.1  Летняя полевая                                      Кепи,
форма с курткой                                     куртка,
камуфлированного цвета     1 компл.      3 года*    брюки**
3.2  Зимняя полевая форма с                              Кепи с
укороченной курткой                                 мехом,
на меху с каракулевым                               куртка
воротником                 1 компл.      3 года*    утепленная
камуфлированного цвета                              укорочен-
ная, брюки
утепленные
**
3.3  Исключена постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306
(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после
первого официального опубликования)
3.4  Куртка с коротким рукавом
х/б камуфлированного цвета  1 шт.        2 года     **
3.5  Брюки прямого покроя
х/б камуфлированного
цвета                       1 шт.        2 года
3.6  Исключена постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306
(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после
первого официального опубликования)
3.7  Шапка из натурального
каракуля                    1 шт.        7 лет      **
3.8  Снаряжение кожаное          1 шт.        7 лет
3.9  Майка х/б с коротким
рукавом камуфлированного
цвета                       2 шт.        2 года
3.10 Майка х/б с длинным
рукавом камуфлированного
цвета                       2 шт.        2 года
3.11 Фуражка х/б полевая         1 шт.        2 года     **
3.12 Сумка полевая               1 шт.        10 лет
3.13 Сапоги юфтевые на меху      1 пара       5 лет
3.14 Ботинки юфтевые с
высокими берцами            1 пара       6 лет
-------------------------------------------------------------------
4. Специальная форма одежды
-------------------------------------------------------------------
4.1  Зимняя специальная          1 компл.    3 года*   Шапка
меховая темно-
синего цвета с
козырьком;
футболка
темно-
синего цвета
или тельняшка
с оранжевыми
полосками;
утепленная
куртка на
молнии с
капюшоном и
брюки
утепленные
прямого покроя
темно-синего
цвета;
полусапожки
хромовые
утепленные или
ботинки с
высокими
берцами
утепленные
черного цвета;
кашне темно-
синего цвета
4.2  Летняя специальная
одежда                    1 компл.      3 года*   Фуражка
полевая темно-
синего цвета с
кокардой или
берет с
кокардой;
футболка
темно-синего
цвета или
тельняшка с
оранжевыми
полосками;
полевая куртка
на молнии с
погонами или
рубашка с
короткими
рукавами и
брюки прямого
покроя темно-
синего цвета
-------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2003 года N 13
Нормы положенности форменной одежды и специального
обмундирования старшего и среднего начальствующего состава
сотрудников органов государственной противопожарной службы

1. Парадтық-салтанатты киiм-кешек
1.1  Толқын түсті ашық            1 дана       5 жыл     **
қаусырмалы китель және
балағы сыртқа жіберілетін
шалбар
1.2  Қара көк түсті үлбірден      1 дана       5 жыл     **
тігілген жағасы бар сұр
түсті қысқы пальто
1.3  Толқын түсті фуражка         1 дана       5 жыл     **
1.4  Ақ түсті жейде               2 дана       3 жыл     **
1.5  Қара түсті галстук           1 дана       2 жыл
1.6  Ақ түсті қысқа жеңдi жейде   2 дана       2 жыл     **
1.7  Ақ түстi тоқыма қолғап       1 жұп        3 жыл
1.8  Алтын түсті белдік           1 дана      15 жыл
1.9-1.11 Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
2. Күнделiктi киетін киiм-кешек
2.1  Қой терісінен тігілген       1 дана       3 жыл     **
қара көк түсті құлақшын
2.2  Табиғи қаракөлден            1 дана       4 жыл     **
тiгiлген папаха
полковниктер үшін
2.3  Қара көк түсті үлбірден      1 дана       3 жыл  Полковниктер
тігілген жағасы бар қара                         үшін жағасы
қоңыр қорғаныш түсті                             қаракөлден
қысқы пальто                                     тігілген
пальто**
2.4  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
2.5  Қара қоңыр қорғаныш          1 дана       5 жыл     **
түстi плащ
2.6  Қара қоңыр қорғаныш          1 дана       2 жыл     **
түсті фуражка
2.7  Қара қоңыр қорғаныш          1 дана       2 жыл     **
түсті қаусырма жылы китель
2.8  Қара қоңыр корғаныш          2 дана       2 жыл
түстi жылы шалбар
2.9  Жасыл түстi жейде            2 дана       1 жыл     **
2.10 Жасыл түстi қысқа жеңдi      2 дана       1 жыл     **
жейде
2.11 Жасыл түстi галстук          2 дана       1 жыл
2.12 Қара түстi қонышсыз былғары  1 жұп        1 жыл
бәтеңке
2.13 Жылы былғары бәтеңке,        1 жұп        3 жыл
қонышсыз қара түсті етiк
2.14 Қара қоңыр қорғаныш түсті,   1 жинақ      2 жыл  2 жейде,
тропикаль күнделікті киетін                      шалбар,
жазғы киiм нысандары                             белдік**
2.15 Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       4 жыл
жылы пилотка
2.16 Қара түстi былғары қолғап    1 жұп        2 жыл
2.17 Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       3 жыл
мойны жабық жемпір
2.18 Қара қоңыр қорғаныш          1 дана       3 жыл
түсті жылы күрте
2.19 Жылы iш киiм                 1 жинақ      3 жыл
2.20 M/M iш киiм                  1 жинақ      3 жыл

1. Парадно-выходное обмундирование
-------------------------------------------------------------------
1.1  Китель открытый
однобортный и брюки на-
выпуск цвета морской
волны                      1 компл.      5 лет      **
1.2  Пальто зимнее серого
цвета с меховым
воротником темно-синего
цвета                       1 шт.        5 лет      **
1.3  Фуражка цвета морской
волны                       1 шт.        5 лет      **
1.4  Рубашка белого цвета        2 шт.        3 года     **
1.5  Галстук черного цвета       1 шт.        2 года
1.6  Рубашка с коротким
рукавом белого цвета        2 шт.        2 года     **
1.7  Перчатки трикотажные
белого цвета               1 пара        3 года
1.8  Пояс золотистого цвета      1 шт.        15 лет
1.9 - 1.11 Исключены постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116
-------------------------------------------------------------------
2. Повседневное обмундирование
-------------------------------------------------------------------
2.1  Шапка-ушанка из овчины
меховой темно-синего
цвета                       1 шт.        3 года     **
2.2  Папаха из натурального
каракуля для
полковников                 1 шт.        4 года     **
2.3  Пальто зимнее темно-                                Для пол-
защитного цвета с меховым                           ковников с
воротником темно-синего     1 шт.        3 года     каракуле-
цвета                                               вым ворот-
ником**
2.4  Исключена постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116
2.5  Плащ темно-защитного цвета  1 шт.        5 лет      **
2.6  Фуражка темно-защитного
цвета                       1 шт.        2 года     **
2.7  Китель шерстяной
открытый однобортный
темно-защитного цвета       1 шт.        2 года     **
2.8  Брюки шерстяные
темно-защитного цвета       2 шт.        2 года
2.9  Рубашка защитного цвета     2 шт.        1 год      **
2.10 Рубашка с коротким
рукавом защитного цвета     2 шт.        1 год      **
2.11 Галстук защитного цвета     2 шт.        1 год
2.12 Полуботинки хромовые
черного цвета              1 пара        1 год
2.13 Ботинки хромовые
утепленные полусапожки     1 пара        3 года
черного цвета
2.14 Летняя повседневная                                 2 рубашки,
форма одежды темно-                                 брюки,
защитного цвета,           1 компл.      2 года     поясной
тропикаль                                           ремень**
2.15 Пилотка шерстяная
темно-защитного цвета       1 шт.        4 года     **
2.16 Перчатки кожаные
черного цвета              1 пара        2 года
2.17 Свитер с вырезом
темно-защитного цвета       1 шт.        3 года     **
2.18 Куртка шерстяная
темно-защитного цвета       1 шт.        3 года     **
2.19 Белье шерстяное
нательное                  1 компл.      2 года     *
2.20 Белье нательное х/б        1 компл.      1 год      *

2.21 Жылы нәски                   2 жұп        1 жыл
2.22 M/M нәски                    3 жұп        1 жыл
2.23 Шалбарлық былғары белдік     1 дана       4 жыл
2.24 Плащ-жамылғы                 1 дана       8 жыл
2.25 Мойыншалғы                   3 дана       3 жыл
2.26 Қара-қоңыр қорғаныш          1 дана       3 жыл  Полковниктер
түсті тері жағалы                                үшін
қысқы бушлат                                     қаракөл
жағалы**
3. Далалық киiм нысандары
3.1  Бүркеме түстi                1 жинақ      3 жыл*  Кепке,
күртесi бар                                       күрте,
жазғы далалық нысан                               шалбар**
3.2  Бүркеме түстi қаракөл жағалы 1 жинақ      3 жыл*  Жағалы кепке,
қысқа күртесi бар қысқы                           қысқа жылы
далалық нысан                                     күрте, жылы
шалбар**
3.3  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3.4  Бүркеме түстi м/м            1 дана       2 жыл      **
қысқа жеңдi күртe
3.5  Бүркеме түсті м/м            1 дана       2 жыл
тік пішілген шалбар
3.6  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3.7  Бүркеме түстi қысқа          2 дана       2 жыл
жеңдi м/м іш киiм
3.8  Бүркеме түстi ұзын жеңдi     2 дана       2 жыл
м/м iш киiм
3.9  Былғары құралдар             1 дана       5 жыл
3.10 Далалық м/м фуражка          1 дана       2 жыл      **
3.11 Қонышы биік жұмсақ былғары   1 жұп        2 жыл
бәтеңке
3.12 Далалық сөмке                1 дана       7 жыл
3.13 Плащ-жамылғыға арналған      1 дана      12 жыл
белбеу
4. Арнайы киім нысаны
4.1  Қысқы арнайы киiм            1 жинақ      3 жыл   Күнқағары бар
қара-көк түсті
тері құлақшын;
қара-көк түсті
футболка неме-
се қызғылтым
жолақтары бар
тельняшка; ка-
пюшоны бар
сырмалы жылы
күрте және
қара-көк түсті
тік пішілген
жылы шалбар;
жылы құрым
қысқа етік
немесе қара
түсті қонышы
биік жылы
бәтеңке;
қара-көк түсті
мойыншалғы
4.2  Жазғы арнайы киiм            1 жинақ      3 жыл*  Кокардасы бар
қара-кек түсті
далалық фу-
ражка немесе
кокардасы бар
берет; қара-
көк түсті
футболка
немесе
қызғылтым
жолақтары бар
тельняшка;
погондары бар
сырмалы
далалық күрте
немесе қысқа
жеңді жейде
және қара-көк
түсті тік
пішілген
шалбар

2.21 Носки шерстяные            2 пары        1 год
2.22 Носки х/б                  3 пары        1 год
2.23 Ремень брючный кожаный      1 шт.        4 года
2.24 Плащ-накидка                1 шт.        8 лет
2.25 Кашне                       3 шт.        3 года
2.26 Бушлат зимний темно-                               Для
защитного цвета с меховым                          полковников с
воротником темно-синего                            каракулевым
цвета                       1 шт.        3 года    воротником**
-------------------------------------------------------------------
3. Полевая форма одежды
-------------------------------------------------------------------
3.1  Летняя полевая форма                                Кепи,
с курткой                                           куртка,
камуфлированного цвета     1 компл.      3 года*    брюки **
3.2  Зимняя полевая форма с                              Кепи с
укороченной курткой                                 мехом,
камуфлированного цвета     1 компл.      3 года*    куртка
утеплен-
ная укоро-
ченная,
брюки
утепленные
**
3.3  Исключена постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306
(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после
первого официального опубликования)
3.4  Куртка с коротким
рукавом х/б
камуфлированного цвета      1 шт.        2 года     **
3.5  Брюки прямого покроя х/б
камуфлированного цвета      1 шт.        2 года
3.6  Исключена постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306
(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после
первого официального опубликования)
3.7  Майка х/б с коротким
рукавом камуфлированного
цвета                       2 шт.        2 года
3.8  Майка х/б с длинным
рукавом камуфлированного
цвета                       2 шт.        2 года
3.9  Снаряжение кожаное          1 шт.        5 лет
3.10 Фуражка полевая х/б         1 шт.        2 года
3.11 Ботинки юфтевые с
высокими берцами           1 пара        2 года
3.12 Сумка полевая               1 шт.        7 лет
3.13 Ремень для ношения
плащ-накидки                1 шт.        12 лет
-------------------------------------------------------------------
4. Специальная форма одежды
-------------------------------------------------------------------
4.1  Зимняя специальная         1 компл.      3 года*  Шапка меховая
одежда                                            темно-синего
цвета с
козырьком;
футболка
темно-синего
цвета или
тельняшка с
оранжевыми
полосками;
утепленная
куртка на
молнии с
капюшоном и
брюки
утепленные
прямого покроя
темно-синего
цвета;
полусапожки
хромовые
утепленные или
ботинки с
высокими
берцами
утепленные
черного цвета;
кашне темно-
синего цвета
4.2  Летняя специальная                                Фуражка
одежда                     1 компл.      3 года*  полевая темно-
синего цвета с
кокардой или
берет с
кокардой;
футболка
темно-синего
цвета или
тельняшка с
оранжевыми
полосками;
полевая куртка
на молнии с
погонами или
рубашка с
короткими
рукавами и
брюки прямого
покроя темно-
синего цвета

4.3  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 15 қаңтардағы
N 13 қаулысына
3-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің кіші басшы және қатардағы құрамының нысандық киімі мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормалары
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
------------------------------------------------------------------
Р/с!      Заттардың атауы     ! Бiр aдамға ! Кию     ! Ескерту
N  !                          ! тиесiлi    ! мерзімі !
!                          ! заттардың  !         !
!                          ! саны       !         !
------------------------------------------------------------------
1  !             2            !      3     !    4    !     5
------------------------------------------------------------------
1. Парадтық-салтанатты киiм-кешек
1.1  Ақ түсті жейде               2 дана       4 жыл     **
1.2  Қара түсті галстук           1 дана       2 жыл
2. Күнделiктi киетін киiм-кешек
2.1  Қой терісінен тігілген       1 дана       3 жыл     **
құлақшын
2.2  Қара қоңыр қорғаныш түсті    1 дана       2 жыл     **
фуражка
2.3  Қара көк түсті үлбірден      1 дана       3 жыл     **
тігілген жағасы бар қара
қоңыр қорғаныш түсті қысқы
пальто
2.4  Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       5 жыл     **
плащ
2.5  Қара қоңыр қорғаныш түсті    1 дана       2 жыл     **
ашық қаусырма жылы китель
2.6  Қара қоңыр қорғаныш түстi    2 дана       2 жыл
жылы шалбар
2.7  Жасыл түстi ұзын жеңдi       2 дана       1 жыл     **
жейде
2.8  Жасыл түстi қысқа жеңдi      2 дана       1 жыл     **
жейде
2.9  Жасыл түстi галстук          2 дана       1 жыл
2.10 Қара түстi қонышсыз былғары  1 жұп        3 жыл
бәтеңке
2.11 Жылы былғары бәтіңке         1 жұп        1 жыл
(қонышсыз қара түсті етiк)
2.12 Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       4 жыл     **
жылы пилотка
2.13 Қара түстi тоқылған қолғап   1 жұп        2 жыл
2.14 Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       3 жыл     **
мойны жабық жемпір
2.15 Жылы iш киiм                 1 жинақ      2 жыл     *

4.3  Исключена постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306
(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после
первого официального опубликования)
-------------------------------------------------------------------
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2003 года N 13
Нормы
положенности форменной одежды и специального обмундирования
младшего начальствующего и рядового состава сотрудников органов
государственной противопожарной службы
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.12.2009 № 2116; от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
-------------------------------------------------------------------
N   !       Наименование      !Количество!     Срок     !Примечание
п/п !        предметов        !предметов !     носки    !
!                         !на одного !              !
!                         !человека  !              !
-------------------------------------------------------------------
1  !            2            !     3    !       4      !     5
-------------------------------------------------------------------
1. Парадно-выходное обмундирование
-------------------------------------------------------------------
1.1  Рубашка белого цвета         2 шт.       4 года      **
1.2  Галстук черного цвета        1 шт.       2 года
-------------------------------------------------------------------
2. Повседневное обмундирование
-------------------------------------------------------------------
2.1  Шапка-ушанка из овчины
меховой                      1 шт.       3 года      **
2.2  Фуражка темно-защитного
цвета                        1 шт.       2 года      **
2.3  Пальто зимнее темно-
защитного цвета с
меховым воротником
темно-синего цвета           1 шт.       3 года      **
2.4  Плащ темно-защитного
цвета                        1 шт.       5 лет       **
2.5  Китель шерстяной
открытый однобортный
темно-защитного цвета        1 шт.       2 года      **
2.6  Брюки шерстяные
темно-защитного цвета        2 шт.       2 года
2.7  Рубашка с длинным
рукавом защитного цвета      2 шт.       1 год       **
2.8  Рубашка с коротким
рукавом защитного цвета      2 шт.       1 год       **
2.9  Галстук защитного цвета      2 шт.       1 год
2.10 Полуботинки хромовые
черного цвета               1 пара       3 года
2.11 Ботинки хромовые            1 пара       1 год
утепленные полусапожки
черного цвета
2.12 Пилотка шерстяная
темно-защитного цвета        1 шт.       4 года      **
2.13 Перчатки вязаные
черного цвета               1 пара       2 года
2.14 Свитер с вырезом
темно-защитного цвета        1 шт.       3 года      **
2.15 Белье шерстяное
нательное                   1 компл.     2 года      *

2.16 M/M iш киiм                  1 жинақ      1 жыл
2.17 Жылы нәски                   1 жұп        1 жыл
2.18 M/M нәски                    2 жұп        1 жыл
2.19 Шалбарлық былғары белдік     1 дана       4 жыл
2.20 Қара қоңыр қорғаныш          1 дана       3 жыл     **
түсті жылы күрте
2.21 Мойыншалғы                   3 дана       3 жыл
3. Далалық киiм нысандары
3.1  Бүркеме түстi етегi          1 жинақ      3 жыл*  Кепке,
күртесi бар                                       күрте,
жазғы далалық нысан                               шалбар**
3.2  Бүркеме түстi қысқа күртелi  1 жинақ      3 жыл*  Кепка, қысқа
қысқы далалық нысан                               жылы күрте,
жылы шалбар**
3.3  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3.4  Бүркеме түсті м/м            1 дана       2 жыл
тік пішілген шалбар
3.5  Бүркеме түстi                1 дана       2 жыл      **
м/м қысқа жеңдi күртe
3.6  Бүркеме түстi қысқа          2 дана       2 жыл
жеңдi м/м іш киiм
3.7  Бүркеме түстi ұзын жеңдi     2 дана       2 жыл
м/м iш киiм
3.8  М/м далалық фуражка          1 дана       2 жыл      **
3.9  Ұзын қонышты жұмсақ былғары  1 жұп        2 жыл
бәтеңке
4. Арнайы киім нысаны
4.1  Қысқы арнайы киiм            1 жинақ      3 жыл*  Күнқағары бар
қара-көк түсті
тері құлақшын;
қара-көк түсті
футболка неме-
се қызғылтым
жолақтары бар
тельняшка; ка-
пюшоны бар
сырмалы жылы
күрте және
қара-көк түсті
тік пішілген
жылы шалбар;
жылы құрым
қысқа етік
немесе қара
түсті қонышы
биік жылы
бәтеңке;
қара-көк түсті
мойыншалғы
4.2  Жазғы арнайы киiм            1 жинақ      3 жыл*  Кокардасы бар
қара-кек түсті
далалық фу-
ражка немесе
кокардасы бар
берет; қара-
көк түсті
футболка
немесе
қызғылтым
жолақтары бар
тельняшка;
погондары бар
сырмалы
далалық күрте
немесе қысқа
жеңді жейде
және қара-көк
түсті тік
пішілген
шалбар
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 15 қаңтардағы
N 13 қаулысына
4-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің аға және орта басшы құрамындағы әйелдердің нысандық киімі мен арнайы киім-кешектерінің тиесілілік нормалары

2.16 Белье нательное х/б         1 компл.     1 год       *
2.17 Носки шерстяные             1 пара       1 год
2.18 Носки х/б                   2 пары       1 год
2.19 Ремень брючный тканевый      1 шт.       4 года
2.20 Куртка шерстяная
темно-защитного цвета        1 шт.       3 года      **
2.21 Кашне                        3 шт.       3 года
-------------------------------------------------------------------
3. Полевая форма одежды
-------------------------------------------------------------------
3.1  Летняя полевая форма                                Кепи,
с курткой                   1 компл.     3 года*    куртка,
камуфлированного цвета                              брюки **
3.2  Зимняя полевая форма                                Кепи,
с укороченной курткой                               куртка
камуфлированного цвета      1 компл.     3 года*    утеплен-
ная уко-
роченная,
брюки
утеплен-
ные **
3.3  Исключена постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306
(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после
первого официального опубликования)
3.4  Брюки прямого покроя х/б
камуфлированного цвета       1 шт.       2 года
3.5  Куртка с коротким
рукавом х/б
камуфлированного цвета       1 шт.       2 года     **
3.6  Майка х/б с коротким
рукавом камуфлированного
цвета                        2 шт.       2 года
3.7  Майка х/б с длинным
рукавом камуфлированного
цвета                        2 шт.       2 года
3.8  Фуражка полевая х/б          1 шт.       2 года     **
3.9  Ботинки юфтевые с
высокими берцами            1 пара       2 года
-------------------------------------------------------------------
4. Специальная форма одежды
-------------------------------------------------------------------
4.1  Зимняя специальная                               Шапка меховая
одежда                      1 компл.     3 года* темно-синего
цвета с
козырьком;
футболка
темно-синего
цвета или
тельняшка с
оранжевыми
полосками;
утепленная
куртка на
молнии с
капюшоном и
брюки
утепленные
прямого покроя
темно-синего
цвета;
полусапожки
хромовые
утепленные или
ботинки с
высокими
берцами
утепленные
черного цвета;
кашне темно-
синего цвета
4.2  Летняя специальная                               Фуражка
одежда                      1 компл.     3 года* полевая темно-
синего цвета с
кокардой или
берет с
кокардой;
футболка
темно-синего
цвета или
тельняшка с
оранжевыми
полосками;
полевая куртка
на молнии с
погонами или
рубашка с
короткими
рукавами и
брюки прямого
покроя темно-
синего цвета
-------------------------------------------------------------------
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2003 года N 13
Нормы
положенности форменной одежды и специального обмундирования
женщин старшего и среднего начальствующего состава сотрудников
органов государственной противопожарной службы

1. Парадтық-салтанатты киiмдер
1.1  Толқын түсті ашық            1 жинақ      5 жыл     **
қаусырмалы жылы китель
1.2  Сұр түсті тері жағалы        1 дана       5 жыл     **
қысқы пальто
1.3  Толқын түсті жылы юбка       1 дана       5 жыл
1.4  Ақ түсті жейде (әйелдер      2 дана       3 жыл     **
жейдесі)
1.5  Ақ түсті қысқа жеңдi жейде   2 дана       2 жыл     **
1.6  Толқын түсті пилотка         1 дана       5 жыл     **
1.7  Ақ түстi тоқыма қолғап       1 жұп        3 жыл
1.8  Қара түсті галстук           1 дана       3 жыл
1.9  Алтын түсті белдік           1 дана      15 жыл
1.10-1.12 Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
2. Күнделiктi киетін киiмдер
2.1  Қой терісінен тігілген       1 дана       4 жыл     **
қара көк түсті құлақшын
2.2  Табиғи қаракөлден            1 дана       4 жыл     **
тiгiлген құлақшын
полковниктер үшін
2.3  Қара көк түсті үлбірден      1 дана       3 жыл  Полковниктер
тігілген жағасы бар қара                         үшін жағасы
қоңыр қорғаныш түсті                             қаракөлден
қысқы пальто                                     тігілген
пальто**
2.4  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
2.5  Қара қоңыр қорғаныш          1 дана       5 жыл     **
түстi плащ
2.6  Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       8 жыл
плащ-жамылғы
2.7  Қара қоңыр қорғаныш түсті    1 дана       5 жыл     **
пилотка
2.8  Қара қоңыр қорғаныш түсті    1 дана       2 жыл     **
қаусырма ашық жылы китель
2.9  Қара қоңыр қорғаныш түсті    1 дана       2 жыл     **
нысандық көйлек
2.10 Қара қоңыр қорғаныш түстi    2 жұп        2 жыл
юбка немесе шалбар
2.11 Жасыл түстi ұзын жеңді жейде 2 дана       2 жыл     **
2.12 Жасыл түстi қысқа жеңдi      2 дана       1 жыл     **
жейде
2.13 Жасыл түстi галстук          1 жұп        1 жыл
2.14 Қара түстi былғары туфли     1 жұп        1 жыл
2.15 Қара түсті жылы былғары етік 1 жұп        3 жыл
2.16 Күнделікті киетін жазғы киiм 1 дана       2 жыл  Жейде, юбка,
нысандары, тропикаль                             белбеу**
2.17 Мақта мата колготкалары      2 дана       1 жыл
2.18 Қара түстi тері қолғап       1 жұп        3 жыл
2.19 Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       3 жыл     **
мойны жабық жемпір
2.20 Қара қоңыр қорғаныш түсті    1 дана       2 жыл     **
жылы күрте

1. Парадно-выходное обмундирование
-------------------------------------------------------------------
1.1  Китель шерстяной открытый
однобортный цвета морской
волны                      1 компл.     5 лет       **
1.2  Пальто зимнее с меховым
воротником серого цвета      1 шт.      5 лет       **
1.3  Юбка шерстяная цвета
морской волны                1 шт.      5 лет
1.4  Рубашка (блузка) белого
цвета                        2 шт.      3 года      **
1.5  Рубашка (блузка) с
коротким рукавом белого
цвета                        2 шт.      2 года      **
1.6  Пилотка цвета морской
волны                        1 шт.      5 лет       **
1.7  Перчатки трикотажные
белого цвета                1 пара      3 года
1.8  Галстук черного цвета        1 шт.      3 года
1.9  Пояс золотистого цвета       1 шт.      15 лет
1.10 - 1.12 Исключены постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116
-------------------------------------------------------------------
2. Повседневное обмундирование
-------------------------------------------------------------------
2.1  Шапка-ушанка из овчины
меховой темно-синего цвета   1 шт.      4 года      **
2.2  Шапка из натурального
каракуля для полковников     1 шт.      4 года      **
2.3  Пальто зимнее темно-                                Для пол-
защитного цвета с                                   ковников с
меховым воротником           1 шт.      3 года      каракуле-
темно-синего цвета                                  вым ворот-
ником **
2.4  Исключена постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116
2.5  Плащ темно-защитного цвета   1 шт.      5 лет       **
2.6  Плащ-накидка темно-защитного
цвета                        1 шт.      8 лет
2.7  Пилотка темно-защитного
цвета                        1 шт.      5 лет       **
2.8  Китель шерстяной
открытый однобортный
темно-защитного цвета        1 шт.      2 года      **
2.9  Форменное платье
темно-защитного цвета        1 шт.      2 года      **
2.10 Юбка или брюки
темно-защитного цвета        2 шт.      2 года
2.11 Рубашка (блузка) с
длинным рукавом
защитного цвета              2 шт.      2 года      **
2.12 Рубашка (блузка) с
коротким рукавом
защитного цвета              2 шт.      1 год       **
2.13 Галстук защитного цвета      1 шт.      1 год
2.14 Туфли хромовые черного
цвета                       1 пара      1 год
2.15 Сапожки хромовые
утепленные черного
цвета                       1 пара      3 года
2.16 Летняя повседневная                                 Рубашка
форма одежды темно-                                 (блузка),
защитного цвета,            1 компл.    2 года      юбка,
тропикаль                                           поясной
ремень **
2.17 Колготки
хлопчатобумажные             2 шт.      1 год
2.18 Перчатки кожаные
черного цвета               1 пара      2 года
2.19 Свитер с вырезом
темно-защитного цвета        1 шт.      3 года      **
2.20 Куртка шерстяная
темно-защитного цвета        1 шт.      2 года      **

2.21 Жылы iш киiм                 1 жинақ      2 жыл
2.22 M/м iш киiм                  1 жинақ      1 жыл
2.23 Жылы нәски                   1 жұп        1 жыл
2.24 M/м нәски                    2 жұп        1 жыл
2.25 Қара түсті м/м гольфі        1 дана       1 жыл
2.26 Шалбарлық тері белбеу        1 дана       4 жыл
2.27 Мойыншалғы                   3 дана       3 жыл
3. Далалық киiм нысандары
3.1  Бүркеме түстi етегi          1 жинақ      2 жыл*  Кепке,
күртесi бар                                       күрте,
жазғы далалық нысан                               юбка**
3.2  Бүркеме түстi                1 жинақ      3 жыл*  Жағалы кепке,
қысқа күртесi бар қысқы                           қысқа жылы
далалық нысан                                     күрте, жылы
шалбар**
3.3  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3.4  Бүркеме түстi                1 дана       2 жыл      **
қысқа жеңдi күртe
3.5  Бүркеме түсті шалбар         1 дана       4 жыл
3.6  Бүркеме түстi жылы           1 дана       3 жыл      **
жағалы ұзын тері
бушлат (бүркеме түсті)
3.7  Қонышы биік жұмсақ былғары   1 жұп        2 жыл
бәтеңке
3.8  Бүркеме түсті қысқа          2 дана       2 жыл
жеңдi м/м іш киiм
3.9  Бүркеме түстi ұзын жеңдi     2 дана       2 жыл
м/м iш киiм
3.10 Былғары құралдар             1 дана      10 жыл
3.11 Плащ-жамылғыны кию үшін      1 дана      12 жыл
белдік
3.12 Далалық м/м фуражка          1 дана       2 жыл      **
4. Арнайы киім нысаны
4.1  Қысқы арнайы киiм            1 жинақ      3 жыл*  Күнқағары бар
қара-көк түсті
тері құлақшын;
қара-көк түсті
футболка неме-
се қызғылтым
жолақтары бар
тельняшка; ка-
пюшоны бар
сырмалы жылы
күрте және
қара-көк түсті
тік пішілген
жылы шалбар;
жылы құрым
қысқа етік
немесе қара
түсті қонышы
биік жылы
бәтеңке;
қара-көк түсті
мойыншалғы
4.2  Жазғы арнайы киiм            1 жинақ      3 жыл*  Кокардасы бар
қара-кек түсті
далалық фу-
ражка немесе
кокардасы бар
берет; қара-
көк түсті
футболка
немесе
қызғылтым
жолақтары бар
тельняшка;
погондары бар
сырмалы
далалық күрте
немесе қысқа
жеңді жейде
және қара-көк
түсті тік
пішілген
шалбар

2.21 Майка шерстяная              1 шт.      2 года
2.22 Майка нательная х/б          1 шт.      1 год
2.23 Носки шерстяные             1 пара      1 год
2.24 Носки х/б                   2 пары      1 год
2.25 Гольфы хлопчатобумажные
черного цвета                1 шт.      1 год
2.26 Ремень брючный кожаный       1 шт.      4 года
2.27 Кашне                        3 шт.      3 года
-------------------------------------------------------------------
3. Полевая форма одежды
-------------------------------------------------------------------
3.1  Летняя полевая форма с                              Кепи,
курткой камуфлированного   1 компл.     2 года*     куртка,
цвета                                               юбка**
3.2  Зимняя полевая форма с                              Кепи с
укороченной курткой                                 мехом,
камуфлированного цвета      1 компл.     3 года*    куртка
утепленная
укорочен-
ная, брюки
утеплен-
ные **
3.3  Исключена постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306
(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после
первого официального опубликования)
3.4  Куртка с
коротким рукавом
камуфлированного цвета       1 шт.      2 года      **
3.5  Брюки камуфлированного
цвета                        1 шт.      4 года
3.6  Бушлат удлиненный
меховой с меховым            1 шт.      3 года      **
воротником
камуфлированного цвета
3.7  Ботинки юфтевые с
высокими берцами            1 пара      2 года
3.8  Майка х/б с коротким
рукавом
камуфлированного цвета       2 шт.      2 года
3.9  Майка х/б с длинным
рукавом
камуфлированного цвета       2 шт.      2 года
3.10 Снаряжение кожаное           1 шт.      10 лет
3.11 Ремень для ношения
плащ-накидки                 1 шт.      12 лет
3.12 Фуражка х/б полевая          1 шт.      2 года      **
-------------------------------------------------------------------
4. Специальная форма одежды
-------------------------------------------------------------------
4.1  Зимняя специальная                               Шапка меховая
одежда                      1 компл.     3 года* темно-синего
цвета с
козырьком;
футболка
темно-синего
цвета или
тельняшка с
оранжевыми
полосками;
утепленная
куртка на
молнии с
капюшоном и
брюки
утепленные
прямого покроя
темно-синего
цвета;
полусапожки
хромовые
утепленные или
ботинки с
высокими
берцами
утепленные
черного цвета;
кашне темно-
синего цвета
4.2  Летняя специальная                               Фуражка
одежда                      1 компл.     3 года* полевая темно-
синего цвета с
кокардой или
берет с
кокардой;
футболка
темно-синего
цвета или
тельняшка с
оранжевыми
полосками;
полевая куртка
на молнии с
погонами или
рубашка с
короткими
рукавами и
брюки прямого
покроя темно-
синего цвета

4.3  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 15 қаңтардағы
N 13 қаулысына
5-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің кіші басшы және қатардағы құрамындағы әйелдердің нысандық киімі мен арнайы киім-кешектерінің тиесілілік нормалары
Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2005.06.30 N 662, 2008.11.18 N 1068, 2009.12.15 № 2116, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
------------------------------------------------------------------
Р/с!      Заттардың атауы     ! Бiр aдамға ! Кию     ! Ескерту
N  !                          ! тиесiлi    ! мерзімі !
!                          ! заттардың  !         !
!                          ! саны       !         !
------------------------------------------------------------------
1  !             2            !      3     !    4    !     5
------------------------------------------------------------------
1. Парадтық-салтанатты киiм-кешек
1.1  Ақ түсті жейде               2 дана       3 жыл     **
1.2  Қара түсті галстук           1 дана       3 жыл
2. Күнделiктi киетін киiм-кешек
2.1  Қой терісінен тігілген       1 дана       3 жыл     **
құлақшын-папаха
2.2  Қара көк түсті үлбірден      1 дана       3 жыл     **
тігілген жағасы бар қара
қоңыр қорғаныш түсті
қысқы пальто
2.3  Қара қоңыр қорғаныш          1 дана       5 жыл     **
түстi плащ
2.4  Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       5 жыл     **
пилотка
2.5  Қара қоңыр қорғаныш түсті    1 дана       2 жыл     **
қаусырма жылы ашық китель
2.6  Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       2 жыл     **
нысандық көйлек
2.7  Қара қоңыр қорғаныш түсті    2 дана       2 жыл
юбка немесе шалбар
2.8  Жасыл түстi ұзын жеңдi       2 дана       2 жыл     **
жейде
2.9  Жасыл түстi қысқа жеңдi      2 дана       2 жыл     **
жейде
2.10 Жасыл түстi галстук          1 жұп        1 жыл
2.11 Қара түстi былғары туфли     1 жұп        1 жыл
2.12 Қара түсті жылы былғары етік 1 жұп        3 жыл
2.13 Қара түсті м/м колготки      2 дана       1 жыл
2.14 Қара түстi тоқылған қолғап   1 жұп        2 жыл
2.15 Қара қоңыр қорғаныш түстi    1 дана       3 жыл     **
жемпір
2.16 Жылы iш киiм                 1 жинақ      2 жыл     *

4.3  Исключена постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306
(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после
первого официального опубликования)
-------------------------------------------------------------------
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2003 года N 13
Нормы
положенности форменной одежды и специального обмундирования
женщин младшего начальствующего и рядового состава сотрудников
органов государственной противопожарной службы
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.06.2005 N 662; от 18.11.2008 N 1068; от 15.12.2009 № 2116; от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
-------------------------------------------------------------------
N   !       Наименование      !Количество!     Срок     !Примечание
п/п !        предметов        !предметов !     носки    !
!                         !на одного !              !
!                         !человека  !              !
-------------------------------------------------------------------
1  !            2            !     3    !       4      !     5
-------------------------------------------------------------------
1. Парадно-выходное обмундирование
-------------------------------------------------------------------
1.1  Рубашка-блузка белого                               **
цвета                       2 шт.      3 года
1.2  Галстук черного цвета       1 шт.      3 года
-------------------------------------------------------------------
2. Повседневное обмундирование
-------------------------------------------------------------------
2.1  Шапка-ушанка из овчины
меховой                     1 шт.      3 года       **
2.2  Пальто зимнее
темно-защитного цвета
с меховым воротником
темно-синего цвета          1 шт.      3 года       **
2.3  Плащ темно-защитного
цвета                       1 шт.      5 лет        **
2.4  Пилотка темно-защитного
цвета                       1 шт.      5 лет        **
2.5  Китель шерстяной
открытый однобортный
темно-защитного цвета       1 шт.      2 года       **
2.6  Форменное платье
темно-защитного цвета       1 шт.      2 года       **
2.7  Юбка или брюки темно-
защитного цвета             2 шт.      2 года
2.8  Рубашка (блузка) с
длинным рукавом
защитного цвета             2 шт.      2 года       **
2.9  Рубашка (блузка) с
коротким рукавом
защитного цвета             2 шт.      2 года       **
2.10 Галстук защитного цвета     1 шт.      1 год
2.11 Туфли хромовые черного
цвета                      1 пара      1 год
2.12 Сапожки хромовые
утепленные черного
цвета                      1 пара      3 года
2.13 Колготки хлопчатобумаж-
ные                         1 шт.      1 год
2.14 Перчатки вязаные
черного цвета              1 пара      2 года
2.15 Свитер темно-защитного
цвета                       1 шт.      3 года       **
2.16 Белье шерстяное
нательное                 1 компл.     2 года

2.17 M/м iш киiм                  1 жинақ      1 жыл
2.18 Жылы нәски                   1 жұп        1 жыл
2.19 M/м нәски                    2 жұп        1 жыл
2.20 Қара түсті мақта-мата        1 дана       1 жыл
гольфі
2.21 Шалбарлық тері белбеу        1 дана       4 жыл
2.22 Мойыншалғы                   3 дана       3 жыл
3. Далалық киiм нысандары
3.1  Бүркеме түстi                1 жинақ      1 жыл*  Кепке,
күртесi бар                           күрте,
жазғы далалық нысан                               юбка**
3.2  Бүркеме түстi қысқа күртесi  1 жинақ      2 жыл*  Жағалы кепка,
қысқы далалық нысан                               қысқа жылы
күрте, жылы
шалбар**
3.3  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3.4  Бүркеме түсті                1 дана       2 жыл      **
қысқа жеңдi күртe
3.5  Бүркеме түстi м/м            1 дана       4 жыл
шалбар
3.6  Бүркеме түстi тері жағалы    1 дана       3 жыл      **
ұзын жылы бушлат
3.7  Бүркеме түсті қысқа жеңді    2 дана       2 жыл
м/м іш киім
3.8  Бүркеме түсті ұзын жеңді     2 дана       2 жыл
м/м іш киім
3.9  Былғары құралдар             1 жинақ     10 жыл
3.10 Далалық м/м фуражка          1 дана       2 жыл
3.11 Қонышы биік жұмсақ былғары   1 жұп        2 жыл
бәтеңке
4. Арнайы киім нысаны
4.1  Қысқы арнайы киiм            1 жинақ      3 жыл*  Күнқағары бар
қара-көк түсті
тері құлақшын;
қара-көк түсті
футболка неме-
се қызғылтым
жолақтары бар
тельняшка; ка-
пюшоны бар
сырмалы жылы
күрте және
қара-көк түсті
тік пішілген
жылы шалбар;
жылы құрым
қысқа етік
немесе қара
түсті қонышы
биік жылы
бәтеңке;
қара-көк түсті
мойыншалғы
4.2  Жазғы арнайы киiм            1 жинақ      3 жыл*  Кокардасы бар
қара-кек түсті
далалық фу-
ражка немесе
кокардасы бар
берет; қара-
көк түсті
футболка
немесе
қызғылтым
жолақтары бар
тельняшка;
погондары бар
сырмалы
далалық күрте
немесе қысқа
жеңді жейде
және қара-көк
түсті тік
пішілген
шалбар
------------------------------------------------------------------
Ескерту:
* Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстiк Қазақстан облыстарында және Астана қаласында қысқы киiм-кешектердi кию мерзiмi екі есе қысқартылады, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Оңтүстiк Қазақстан облыстарында және Алматы қаласында жазғы киiм-кешектердi кию мерзiмi екi есе қысқартылады.
** Арнайы атақтарына сәйкес нысандық киім-кешектердің түсi бойынша топтамадағы барлық қажетті фурнитурлар, иық белгiлерi мен оқалы белгiлер берiледi.

2.17 Белье нательное х/б       1 компл.     1 год
2.18 Носки шерстяные            1 пара      1 год
2.19 Носки х/б                  2 пары      1 год
2.20 Гольфы хлопчатобумажные
черного цвета               1 шт.      1 год
2.21 Ремень брючный тканевый     1 шт.      4 года
2.22 Кашне                       3 шт.      3 года
-------------------------------------------------------------------
3. Полевая форма одежды
-------------------------------------------------------------------
3.1  Летняя полевая форма с                              Кепи,
курткой                                             куртка,
камуфлированного цвета    1 компл.     1 год*       юбка **
3.2. Зимняя полевая форма с                              Кепи с
укороченной курткой                                 мехом,
камуфлированного цвета    1 компл.     2 года*      куртка
утепленная
укорочен-
ная, брюки
утепленные
**
3.3  Исключена постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306
(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после
первого официального опубликования)
3.4  Куртка с
коротким рукавом
камуфлированного цвета      1 шт.      2 года       **
3.5  Брюки х/б
камуфлированного цвета      1 шт.      4 года
3.6  Бушлат удлиненный
меховой с меховым
воротником
камуфлированного цвета      1 шт.      3 года       **
3.7  Майка х/б с коротким
рукавом камуфлированного
цвета                       2 шт.      2 года
3.8  Майка х/б с длинным
рукавом камуфлированного
цвета                       2 шт.      2 года
3.9  Снаряжение кожаное         1 компл.    10 лет
3.10 Фуражка полевая х/б         1 шт.      2 года       **
3.11 Ботинки юфтевые с
высокими берцами            1 пара     2 года
-------------------------------------------------------------------
4. Специальная форма одежды
-------------------------------------------------------------------
4.1  Зимняя специальная                               Шапка меховая
одежда                      1 компл.     3 года* темно-синего
цвета с
козырьком;
футболка
темно-синего
цвета или
тельняшка с
оранжевыми
полосками;
утепленная
куртка на
молнии с
капюшоном и
брюки
утепленные
прямого покроя
темно-синего
цвета;
полусапожки
хромовые
утепленные или
ботинки с
высокими
берцами
утепленные
черного цвета;
кашне темно-
синего цвета
4.2  Летняя специальная                               Фуражка
одежда                      1 компл.     3 года* полевая темно-
синего цвета с
кокардой или
берет с
кокардой;
футболка
темно-синего
цвета или
тельняшка с
оранжевыми
полосками;
полевая куртка
на молнии с
погонами или
рубашка с
короткими
рукавами и
брюки прямого
покроя темно-
синего цвета
-------------------------------------------------------------------
Примечание:
* Срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях и городе Астане сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областях и городе Алматы в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования.
** Выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой, погонами и шевронами в соответствии со специальными званиями и по цвету форменного обмундирования.

1. Жоғары басшы құрамға бiр заттың орнына N 1-тиесiлiлiк нормасында көрсетiлген басқа бiр заттарды олардың құны шегiнде беруге рұқсат етiледi.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің орталық аппаратында қызмет өткеретін қызметкерлерге далалық киім-кешек пен арнайы киім нысанын кию мерзімі 1 жылға ұлғайтылады.
3. Жылы бәтеңкенің орнына қонышы биiк жұмсақ былғары бәтеңкенi (қонышы қысқа) немесе керiсiнше беруге рұқсат етiледi.
4. Сұр, жасыл және ақ түстi мойыншалғы беріледі.
5. Құлақшын-бөрiк өртке қарсы қызмет полковниктерiне 5 жылға беріледі.
6. Жылы күртенiң орнына мойны ашық жемпiр немесе керiсiнше беруге рұқсат етiледi.
7. Өртке қарсы қызмет полковниктерiне қаракөл жаға берiледi.
8. Әскери қызметшiлерге олардың өз қалауы бойынша парадтық-салтанаттық киiм-кешектердiң орнына күнделiктi киетін киiмдердi беруге болады.
9. Авариялық-құтқару және басқа да шұғыл жұмыстарды жүргізген, сондай-ақ жиындар мен арнайы жаттығуларға қатысқан кезде арнайы киім нысаны пайдаланылады.
10. Кезектi арнайы атақтар берiлген кезде бұрын заттай берiлген киiмдер берілген арнайы атақтарға сәйкес пальтоға, плащқа, мундирге, күртеге, көйлекке, бушлатқа және көйлектерге 1 жұптан әртүрлі айыру белгiлерi барлық белгiлерi берiле отырып, олардың жоспарлы қамтамасыз етiлуiне (қалған кию мерзiмiне) есептеледi.
11. Парадтық киiм-кешектер мундирiнде немесе кительде ордендер, медальдар және кеуде белгiлерi, күнделiктi киетiн киiм нысандарында - ерекше белгiлер, ордендiк ленталар, планкалардағы медаль ленталары және кеуде белгiлерi тағылады.
12. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің  мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерiне:
- киiмдердiң қысқы нысанын кию кезінде құлақшынның (папаханың) орнына фуражканы;
- күнделiктi киiм нысанын кию кезiнде мундирдің орнына жылы күртенi;
- күнделiктi киетiн киiм нысанын кию кезiнде мундирдің (күртенiң) орнына жемпiрдi;
- парадтық-салтанат кезiнде, жазғы күнделiктi киiм нысанын кию кезiнде, сондай-ақ жаздық киiмге көшкенге дейiн көктемгi ауа райының жылы уақытында және қыстық киім нысанына көшкенге дейiн күзгi уақытта жаздық немесе астары алынатын және жағалы қыстық пальтоны;
- жазғы күнделiктi киетiн киiм нысаны кезінде, сондай-ақ жылдың көктемгi және күзгi жылы уақытында плащ;
- ауа температурасы +200С-тан жоғары болғанда, галстуксыз қысқа жеңді қара-қоңыр қорғаныш немесе ақ түсті жейде;
- кезекшiлiкке және жедел жұмысқа түскенде далалық киiм нысанын;
- + 20 С жоғары температура кезiнде кезекшiлiкке және жедел жұмысқа түскенде қысқа жеңдi далалық киiм нысанын;
- қысқы кезеңде күртесiз далалық нысанды жемпір киюге рұқсат етiледi.

1. Высшему начальствующему составу разрешается выдавать вместо одних предметов другие из числа предметов, предусмотренных нормами положенности N 1, в пределах их стоимости.
2. Сотрудникам, проходящим службу в центральном аппарате Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, срок носки полевого обмундирования и специальной формы одежды увеличивается на 1 год.
3. Вместо ботинок хромовых утепленных (полусапожек) разрешается выдавать ботинки юфтевые с высокими берцами и наоборот.
4. Кашне выдается серого, защитного и белого цветов.
5. Шапка-ушанка полковникам противопожарной службы выдается на 5 лет.
6. Свитер с вырезом разрешается выдавать вместо куртки шерстяной и наоборот.
7. Полковникам противопожарной службы выдается воротник каракулевый.
8. Сотрудникам разрешается по их желанию вместо парадно-выходного обмундирования выдавать повседневное.
9. При проведении аварийно-спасательных и других неотложных работ, а также участии в сборах и специальных учениях используется специальная форма одежды.
10. При присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются им на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к пальто, плащам, мундирам, курткам, платьям, бушлатам и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием.
11. На мундире или кителе парадно-выходного обмундирования носятся ордена, медали и нагрудные знаки, а на кителе повседневной формы одежды - знаки особого отличия, орденские ленты, ленты медалей на планках и нагрудные знаки.
12. Сотрудникам органов государственной противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан разрешается носить:
- фуражку вместо шапки (папахи) при замене зимней формы одежды;
- куртку шерстяную вместо мундира при повседневной форме одежды;
- свитер вместо мундира (куртки) при повседневной форме одежды;
- пальто летнее или пальто зимнее со снятым утеплителем и воротником при парадно-выходной, при летней повседневной форме одежды, также в теплую погоду в весеннее время до перехода на летнюю форму одежды и в осеннее время после перехода на зимнюю форму одежды;
- плащ при летней повседневной форме одежды, а также в теплую погоду в весеннее и осеннее время года;
- рубашку темно-защитного или белого цвета с коротким рукавом без галстука при температуре воздуха выше +200С;
- полевую форму одежды при заступлении на дежурство и оперативной работе;
- полевую форму одежды с коротким рукавом при заступлении на дежурство и оперативной работе, при температуре воздуха свыше 20 о С;
- в зимний период года свитер с полевой формой одежды без куртки.

Ескерту. Ескертпеге өзгертулер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 15 қаңтардағы
N 13 қаулысына
6-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормалары
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.06.30 N 662, 2008.07.19 N 712, 2009.12.15 № 2116, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
------------------------------------------------------------------
Р/с!      Заттардың атауы     ! Бiр aдамға ! Кию     ! Ескерту
N  !                          ! тиесiлi    ! мерзімі !
!                          ! заттардың  !         !
!                          ! саны       !         !
------------------------------------------------------------------
1  !             2            !      3     !    4    !     5
------------------------------------------------------------------
1. Департаменттердің бастықтарына және олардың
орынбасарларына, "Өрт сөндіру және авариялық құтқару
жұмыстары қызметі" мемлекеттік мекемелерінің және оның
облыстардағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы)
бастықтарына және олардың орынбасарларына,
жасақ бастықтарына және олардың орынбасарларына
1.1  Өрт сөндiрушiнiң плащ         1 дана      3 жыл
комбинезоны
1.2  Шлемнің астынан киетiн        1 дана      3 жыл
жылы бас киiм
1.3  Жасыл түстi мойны жабық       1 жұп       3 жыл
жемпiр
1.4  Ағытпалы брезенттi қолғап     1 жұп       1 жыл
1.5  Ағытпалы терi қолғап          1 жұп       2 жыл
1.6  Өрт сөндiрушiнiң карабинді    1 дана      3 жыл
құтқару белдiгi
1.7  Өрт сөндiрушi балтасының      1 дана      2 жыл
белдiк қабы
1.8  Өрт сөндiрушiнiң каскасы      1 дана      5 жыл
(шлем)
1.9  Өрт сөндірушінің етігі        1 жұп       2 жыл
2. Өрт бөлiмдерінің бастықтарына және олардың
орынбасарларына, жекелеген постылардың бастықтарына, караул
(ауысым) бастықтарына, қала және жасақ бойынша жедел кезекшiлерге,
өрт сөндiру жөніндегі штабқа кiретiн адамдарға
2.1  Өрт сөндірушінің плащ          1 дана     2 жыл
комбинезоны
2.2  Өрт сөндiрушiнiң               1 жинақ    3 жыл  Жылу
жауынгерлiк киiмi                                шағылдырғыш
астары бар
күрте және
шалбар

Сноска. Примечание с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18.11.2008 N 1068; от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2003 года N 13
Нормы
положенности специального обмундирования сотрудников органов
государственной противопожарной службы
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.06.2005 N 662; от 19.07.2008 N 712; от 15.12.2009 № 2116; от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
-------------------------------------------------------------------
N   !       Наименование      !Количество!     Срок     !Примечание
п/п !        предметов        !предметов !     носки    !
!                         !на одного !              !
!                         !человека  !              !
-------------------------------------------------------------------
1  !            2            !     3    !       4      !     5
-------------------------------------------------------------------
1. Начальникам департаментов и их заместителям, начальникам
государственных учреждений "Служба пожаротушения и
аварийно-спасательных работ" в областях (городе республиканского
значения, столице) и их заместителям, начальникам отрядов и
их заместителям
-------------------------------------------------------------------
1.1  Плащ пожарного - комбинезон  1 шт.      3 года
1.2  Подшлемник шерстяной         1 шт.      3 года
1.3  Свитер без выреза
защитного цвета              1 шт.      3 года
1.4  Рукавицы брезентовые с
крагами                     1 пара      1 год
1.5  Рукавицы меховые с
крагами                     1 пара      2 года
1.6  Пояс спасательный
пожарный с карабином         1 шт.      3 года
1.7  Кобура поясная для
топора пожарного             1 шт.      2 года
1.8  Каска пожарная (шлем)        1 шт.      5 лет
1.9  Сапоги пожарные             1 пара      2 года
-------------------------------------------------------------------
2. Начальникам пожарных частей и их заместителям,
начальникам отдельных постов, начальникам караулов
(смены) оперативным дежурным по городу и отряду,
лицам, входящим в штаб по тушению пожаров
-------------------------------------------------------------------
2.1  Плащ пожарного -
комбинезон                   1 шт.      2 года
2.2  Боевая одежда пожарного     1 компл.    3 года      Куртка и
брюки со
съемным
теплоизо-
ляционным
подкладом

2.3  Шлемнiң астынан киетiн         1 жұп      3 жыл
жылы бас киім
2.4  Жасыл түсті мойны жабық        1 жұп      3 жыл
жемпiр
2.5  Ағытпалы брезентi қолғап       1 жұп      1 жыл
2.6  Ағытпалы терi қолғап           1 жұп      2 жыл
2.7  Өрт сөндірушінің карабиндi     1 дана     3 жыл
құтқару белдігі
2.8  Өрт сөндiрушi балтасының       1 дана     2 жыл
белдiк қабы
2.9  Өрт сөндiрушiнiң етiгi         1 жұп      2 жыл
2.10 Өрт сөндiрушiнiң каскасы       1 дана     5 жыл
(шлем)
3. Бөлімше командирлеріне, аға өрт сөндiрушi-құтқарушыларға,
аға өрт сөндiрушiлерге, өрттен құтқарушыларға, өрт
сөндiрушілерге, аға жүргiзушiлерге, жүргізушілерге
3.1  Өрт сөндiрушiнің жауынгерлiк   1 жинақ    3 жыл  Жылу
киiмi                                            шағылдырғыш
астары бар
күрте және
шалбар
3.2  Шлемнің астынан киетін         1 дана     3 жыл
жылы бас киiм
3.3  Жасыл түсті мойны жабық        1 дана     3 жыл
жемпір
3.4  Ағытпалы брезенттi қолғап      1 жұп      1 жыл
3.5  Ағытпалы терi қолғап           1 жұп      2 жыл
3.6  Өрт сөндiрушінің карабинді     1 дана     3 жыл
құтқару белдiгi
3.7  Өрт сөндiрушiнiң каскасы       1 жұп      5 жыл
(шлем)
3.8  Өрт сөндірушінің етігі         1 жұп      2 жыл
3.9  Өрт сөндiрушi балтасының       1 дана     2 жыл
белдiк қабы
3.10 Резина етiк                    1 жұп      3 жыл
4. Аға шеберлерге, газды түтiннен қорғайтын шеберлерге, аға
техниктерге, қойма меңгерушiлерiне, жұмысшыларға, үй
сыпырушыларға
4.1  Мақта-матадан тiгiлген халат   2 дана     3 жыл
5. Мамандандырылған өрт бөлiмдерi (жасақтары) қызметкерлерiн
арнайы киiм-кешекпен және жабдықтармен қосымша қамтамасыз ету
5.1  Резина етік                    1 жұп      2 жыл
5.2  Құтқаратын қорғану каскасы     1 дана     4 жыл
5.3  Мақта-матадан тiгiлген қолғап  1 жұп      3 ай
5.4  Тесiлмейтiн қолғап             1 жұп      1 жыл
5.5  Мақта матадан жасалған шұлғау  3 жұп      1 жыл
5.6  Тау-кен жұмысына киетін        1 жұп      3 жыл
бәтеңке
5.7  Жылы жұмыс қолғабы             1 жұп      1 жыл
5.8  Жылы жұмыс қолғабы             1 жұп      1 жыл
5.9  Энцефалитқа қарсы киетiн       1 жинақ    4 жыл
костюм

2.3  Подшлемник шерстяной         1 шт.      3 года
2.4  Свитер без выреза
защитного цвета              1 шт.      3 года
2.5  Рукавицы брезентовые
с крагами                   1 пара      1 год
2.6  Рукавицы меховые с
крагами                     1 пара      2 года
2.7  Пояс спасательный
пожарный с карабином         1 шт.      3 года
2.8  Кобура поясная для
топора пожарного             1 шт.      2 года
2.9  Сапоги пожарные             1 пара      2 года
2.10 Каска пожарная (шлем)        1 шт.      5 лет
-------------------------------------------------------------------
3. Командирам отделений, старшим пожарным-спасателям,
старшим пожарным, пожарным-спасателям, пожарным,
старшим водителям, водителям
-------------------------------------------------------------------
3.1  Боевая одежда пожарного    1 компл.     3 года      Куртка и
брюки со
съемным
теплоизо-
ляционным
подкладом
3.2  Подшлемник шерстяной         1 шт.      3 года
3.3  Свитер без выреза
защитного цвета              1 шт.      3 года
3.4  Рукавицы брезентовые
с крагами                   1 пара      1 год
3.5  Рукавицы меховые с
крагами                     1 пара      2 года
3.6  Пояс спасательный
пожарный с карабином         1 шт.      3 года
3.7  Каска пожарная (шлем)        1 шт.      5 лет
3.8  Сапоги пожарного            1 пара      2 года
3.9  Кобура поясная для
топора пожарного             1 шт.      2 года
3.10 Сапоги резиновые            1 пара      3 года
-------------------------------------------------------------------
4. Старшим мастерам, мастерам газодымозащитной службы,
старшим техникам, заведующим складов, рабочим,
уборщикам помещений
-------------------------------------------------------------------
4.1  Халат хлопчатобумажный       2 шт.      3 года
-------------------------------------------------------------------
5. Сотрудникам специализированных пожарных частей
(отрядов), для дополнительного снабжения специальным
обмундированием и оборудованием
-------------------------------------------------------------------
5.1  Сапоги резиновые            1 пара      2 года
5.2  Каска спасательная
защитная                     1 шт.      4 года
5.3  Перчатки
хлопчатобумажные            1 пара      3 мес.
5.4  Перчатки непрорезаемые      1 пара      1 год
5.5  Портянки
хлопчатобумажные            3 пары      1 год
5.6  Ботинки горные рабочие      1 пара      3 года
5.7  Перчатки рабочие
шерстяные                   1 пара      1 год
5.8  Рукавицы рабочие
шерстяные                   1 пара      1 год
5.9  Костюм
противоэнцефалитный        1 компл.     4 года

5.10 Бәкене шыбындардан қорғайтын   1 жинақ    4 жыл
костюм
5.11 Шашырандыдан қорғайтын костюм  1 жинақ    4 жыл
5.12 Желден қорғайтын костюм        1 жинақ    4 жыл
5.13 Жылы күрте, жилет және шалбар  1 жинақ    4 жыл
5.14 Жасыл түсті мойны жабық жемпір 1 дана     3 жыл
5.15 Теріден тiгiлген қолғап        1 жұп      2 жыл
5.16 Медициналық резина қолғап      6 жұп      1 жыл
5.17 Жылы астарлы резиналы қолғап   1 дана     1 жыл
5.18 Тау-кен жұмыстарына киетiн     1 жұп      4 жыл
туфли
5.19 Пластикалы жапсырмасы бар      1 жұп      4 жыл
тау-кен жұмысына киетiн
бәтеңке
5.20 Жұмсақ ұлтанды етiк            1 жұп      7 жыл
5.21 Жылы бахилдар                  1 жұп      4 жыл
5.22 Құтқару, сақтандыру жилетi     1 жинақ    4 жыл
5.23 Желден қорғайтын маска         1 дана     2 жыл
5.24 Масахана                       1 дана     2 жыл
5.25 Амортизациялы, пластикалы      1 жинақ    2 жыл
тiзе және шынтақ қапта
------------------------------------------------------------------
Ескерту:
1. Өрт сөндiрушi етiгiнiң орнына керзі етiк берiлген кезде кию мерзiмi бiр жылға қысқартылады.
2. Оңтүстiк аймақтарда ағытпалы терi қолғап берiлмейдi, ағытпалы брезенттi қолғаптарды мерзiмi 25% қысқартылады.
3. Өрт сөндiру штабының әрбiр өрт сөндiрушiсiне және әрбiр
жедел автокөлiгiне:
- 5 жылға 3 жинақпен жылу тепкiш костюмдер;
- 2 жылға 2 жұптан резина етiк пен қолғап (диэлектрикалық);
- 2 жылға 1 данадан резеңкелі алжапқыштар берiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 15 қаңтардағы
№ 13 қаулысына
7-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары өрт-техникалық оқу орындары курсанттарының нысандық киімі мен арнайы киім-кешектерінің тиесілілік нормалары
Ескерту. Қаулы 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің № 2116, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
1.
Киім-кешек*
1.1.
Қара қоңыр қорғаныш түсті фуражка
1 дана
2 жыл
1.2
Ашық қаусырмалы китель және қара қоңыр қорғаныш түсті балағы сыртқа жіберілетін шалбар
1 жинақ
2 жыл
1.3
Қорғаныш түсті жейде
2 дана
2 жыл
1.4
Теріден тігілген қара-көк түсті құлақшын
1 дана
2 жыл
1.5
Қара кек түсті үлбірден тігілген жағасы бар қара қоңыр қорғаныш түсті жылы пальто
1 дана
3 жыл
1.6
Мойыншалғы
2 дана
4 жыл
1.7
Қорғаныш түсті галстук
2 дана
2 жыл
1.8
Қара түсті галстук
1 дана
2 жыл
1.9
Ақ түсті жейде
2 дана
2 жыл
2.
Далалық киім нысандары
2.1
Бүркеме түсті далалық фуражка
1 дана
1 жыл
2.2
Бүркеме түсті футболка
2 дана
1 жыл
2.3
Иық белгілері бар далалық күрте және бүркеме түсті тік пішілген шалбар
1 жинақ
6 ай
2.4
Қара көк түсті үлбірден тігілген жағасы бар жылы күрте және бүркеме түсті тік пішілген жылы шалбар
1 жинақ
2 жыл
3
Жұмысқа киетін киім нысандары
3.1
Қара қоңыр қорғаныш түсті кепкемен күрте және шалбар
1 жинақ
2 жыл
3.2
Қара көк түсті жасанды үлбірден тігілген алмалы-салмалы жағасы бар жылы күрте және қара қоңыр қорғаныш түсті жылы шалбар
1 жинақ
2 жыл
4
Аяқ-киім
4.1
Қара түсті қонышсыз былғары бәтеңке
1 жұп
2 жыл
4.2
Қара түсті қонышы биік бәтеңке
1 жұп
1 жыл
4.3
Табиғи теріден тігілген қонышы биік жылы бәтеңке
1 жұп
2 жыл
4.4
Казармалық шәрке
1 жұп
2 жыл
4.5
Спорттық туфли
1 жұп
2 жыл
5.
Іш киім
5.1
М/м іш киім
2 жинақ
1 жыл
5.2
М/м трусы
2 дана
1 жыл
5.3
Жылы іш киім
1 жинақ
1 жыл
5.4
М/м шұлық
4 жұп
1 жыл
5.5
Жылы шұлық
1 жұп
1 жыл
5.6
М/м орамал
3 дана
1 жыл
5.7
Монша орамалы
1 дана
1 жыл
5.8
Спорттық жаттығу костюмі
1 жинақ
2 жыл
5.9
Қара түсті жылы қолғап
1 дана
1 жыл
5.10
Қыстырма жаға
12 дана
1 жыл
5.11
Қол орамал
4 дана
1 жыл
6.
Амуниция
6.1
Латуннан жасалған тоғасы бар ақ түсті белдік
1 дана
оқу мерзіміне
6.2
Латуннан жасалған тоғасы бар 1 дана қоңыр түсті белдік
1 дана
2 жыл
6.3
Шалбарға тағылатын таспалы 1 дана белдік
1 дана
2 жыл
6.4
М/м плащ-шатыр
1 дана
оқу мерзіміне
6.5
Сержанттық далалық сөмке 1 дана
1 дана
оқу мерзіміне
6.6
Далалық құралдар (белдік және 1 жинақ баулар)
1 жинақ
оқу мерзіміне
6.7
Қысқыш
1 дана
2 жыл
7.
Арнайы киім нысаны
7.1
Қысқы арнайы киім**
1 жинақ
оқу мерзіміне
7.2
Жазғы арнайы киім***
1 жинақ
оқу мерзіміне
Ескертпе:
* Киім-кешек бүкіл керекті фурнитуралармен, иық белгілермен, жеңдік белгілермен және нысандық киім-кешектердің түсі бойынша беріледі.
** Күнқағары бар қара-көк түсті тері құлақшын; қара-көк түсті футболка немесе қызғылтым жолақтары бар тельняшка; капюшоны бар сырмалы жылы күрте және қара-көк түсті тік пішілген жылы шалбар; жылы құрым қысқа етік немесе қара түсті қонышы биік жылы бәтеңке; қара көк  түсті мойыншалғы.
*** Кокардасы бар қара-көк түсті далалық фуражка немесе кокардасы бар берет; қара-көк түсті футболка немесе қызғылтым жолақтары бар тельняшка; погондары бар сырмалы далалық күрте немесе қысқа жеңді жейде және қара-көк түсті тік пішілген шалбар.
1. Қыстырма жағаның орнына бір жағаға жұмсалатын шығын нормасы негізінде мата беруге рұқсат етіледі.
2. М/м шұлықтың орнына м/м шұлғау беруге рұқсат етіледі.
3. Ақ және қорғаныш түсті мойыншалғы беріледі.
4. Біреуі ұзын жеңді және біреуі қысқа жеңді қорғаныш түсті жейделер беруге болады.
5. Біреуі ұзын жеңді және біреуі қысқа жеңді ақ түсті жейделер беруге болады.

5.10 Костюм противомоскитный    1 компл.     4 года
5.11 Костюм брызгозащитный      1 компл.     4 года
5.12 Костюм ветрозащитный       1 компл.     4 года
5.13 Куртка, жилет и штаны
пуховые                    1 компл.     4 года
5.14 Свитер без выреза
защитного цвета              1 шт.      3 года
5.15 Рукавицы меховые            1 пара      2 года
5.16 Перчатки резиновые
медицинские                  6 пар      1 год
5.17 Перчатки резиновые с
утепленной основой          1 пара      1 год
5.18 Туфли скальные              1 пара      4 года
5.19 Ботинки высокогорные,
пластиковые с вкладышем     1 пара      4 года
5.20 Унты                        1 пара      7 лет
5.21 Бахилы утепленные           1 пара      4 года
5.22 Жилет спасательный,
страховочный               1 компл.     4 года
5.23 Маска ветрозащитная          1 шт.      2 года
5.24 Накомарник                   1 шт.      2 года
5.25 Наколенники и налокот-
ники амортизационные,
пластиковые                1 компл.     2 года
-------------------------------------------------------------------
Примечание:
1. При выдаче кирзовых сапог вместо пожарных, срок носки сокращается до одного года.
2. Рукавицы меховые с крагами в южных регионах не выдаются, а срок носки брезентовых рукавиц с крагами сокращается на 25%.
3. На каждый пожарный и оперативный автомобиль штаба пожаротушения выдаются:
- костюмы теплоотражательные по 3 комплекта на 5 лет;
- сапоги и перчатки резиновые (диэлектрические) по 2 пары на 2 года;
- фартуки прорезиненные по 1 штуке на 2 года.
Приложение 7
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2003 года № 13
Нормы
положенности форменной одежды и специального обмундирования
курсантов пожарно-технических учебных заведений органов
государственной противопожарной службы
Сноска. Постановление дополнено приложением 7 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1.  Обмундирование*
1.1 Фуражка темно-защитного цвета            1 шт.    2 года
1.2 Китель открытый однобортный и            1 к-т    2 года
брюки навыпуск темно-защитного цвета
1.3 Рубашка защитного цвета                  2 шт.    2 года
1.4 Шапка-ушанка меховая темно-синего цвета  1 шт.    2 года
1.5 Пальто утепленное темно-защитного цвета  1 шт.    3 года
с меховым воротником темно-синего цвета
1.6 Кашне                                    2 шт.    4 года
1.7 Галстук защитного цвета                  2 шт.    2 года
1.8 Галстук черного цвета                    1 шт.    2 года
1.9 Рубашка белого цвета                     2 шт.    2 года
2.  Полевая форма одежды
2.1 Фуражка камуфлированного цвета           1 шт.    1 год
2.2 Футболка камуфлированного цвета          2 шт.    1 год
2.3 Полевая куртка с погонами и брюки        1 к-т    6 месяцев
прямого покроя камуфлированного цвета
2.4 Куртка утепленная с меховым воротником   1 к-т    2 года
темно-синевого цвета и брюки
утепленные прямого покроя
камуфлированного цвета
3.  Рабочая форма одежды
3.1 Куртка и брюки с кепой темно-защитного   1 к-т    2 года
цвета
3.2 Куртка утепленная со съемным воротником
из искусственного меха темно-синего
цвета и брюки утепленные
темно-защитного цвета
4.  Обувь
4.1 Полуботинки хромовые черного цвета       1 пара   2 года
4.2 Ботинки с высокими берцами черного       1 пара   1 год
цвета
4.3 Ботинки с высокими берцами утепленные    1 пара   2 года
на натуральном меху
4.4 Тапочки казарменные                      1 пара   2 года
4.5 Туфли спортивные                         1 пара   2 года
5.  Белье
5.1 Белье нательное х/б                      2 к-т    1 год
5.2 Трусы х/б                                2 шт.    1 год
5.3 Белье теплое                             1 к-т    1 год
5.4 Носки х/б                                4 пара   1 год
5.5 Носки шерстяные                          1 пара   1 год
5.6 Полотенце х/б                            3 шт.    1 год
5.7 Полотенце банное                         1 шт.    1 год
5.8 Костюм тренировочный спортивный          1 к-т    2 года
5.9 Перчатки утепленные черного цвета        1 пара   2 года
5.10 Подворотничок                           12 шт.   1 год
5.11 Носовой платок                          4 шт.    1 год
6. Амуниция
6.1 Ремень поясной белого цвета с            1 шт.    на срок
латунной пряжкой                                  обучения
6.2 Ремень поясной кожанный коричневого      1 шт.    2 года
цвета с латунной пряжкой
6.3 Ремень брючный тесьмяный                 1 шт.    2 года
6.4 Плащ-палатка х/б                         1 шт.    на срок
обучения
6.5 Сумка полевая сержантская                1 шт.    на срок
обучения
6.6 Снаряжение полевое (ремень и             1 к-т    на срок
лямки)                                            обучения
6.7 Зажим                                    1 шт.    2 года
7.  Специальная форма одежды
7.1 Зимняя специальная одежда**              1 компл. на срок
обучения
7.2 Летняя специальная одежда***             1 компл. на срок
обучения
Примечание:
* Обмундирование выдается всей необходимой фурнитурой, погонами, нарукавными знаками и по цвету форменного обмундирования.
** Шапка меховая темно-синего цвета с козырьком; футболка темно-синего цвета или тельняшка с оранжевыми полосками; утепленная куртка на молнии с капюшоном и брюки утепленные прямого покроя темно-синего цвета; полусапожки хромовые утепленные или ботинки с высокими берцами утепленные черного цвета; кашне темно-синего цвета.
*** Фуражка полевая темно-синего цвета с кокардой или берет с кокардой; футболка темно-синего цвета или тельняшка с оранжевыми полосками; полевая куртка на молнии с погонами или рубашка с короткими рукавами и брюки прямого покроя темно-синего цвета.
1. Вместо подворотничков разрешается выдавать ткань исходя из нормы ее расхода на один подворотничок.
2. Разрешается выдавать вместо носков х/б портянки х/б.
3. Кашне выдается белого и защитного цвета.
4. Допускается выдавать рубашки защитного цвета одну с длинным и одну с коротким рукавом.
5. Допускается выдавать рубашки белого цвета одну с длинным и одну с коротким рукавом.

6. + 20 С жоғары температура кезінде галстуксіз қысқа жеңді жейде киюге рұқсат беріледі.
7. Кезекті арнайы атақтар берілген кезде тиесілілік нормаларына сәйкес бір жұптан айыру белгілері бар иық белгілер беріледі.
8. Қара көк түсті үлбірден тігілген жағасы бар қара қоңыр қорғаныш түсті жылы пальто 2-ші оқу жылынан бастап беріледі.
Ескерту. Ескертпеге өзгертулер енгізілді - ҚР Үкіметінің  2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 15 қаңтардағы
№ 13 қаулысына
8-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының өрт-техникалық оқу
орындары курсанттарының мүкәммалдық және арнайы мүліктерінің
тиесілілік нормалары
Ескерту. Қаулы 8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің № 2116, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
1.
Жылы киімдер:
1.1
Тақыр қой терісінен тігілген тон (қысқа тон)
1 дана
6 жыл
1.2
Пима
1 жұп
4 жыл
1.3
Пимаға кебіс
1 жұп
4 жыл
1.4
Жылы шалбар
1 дана
4 жыл
1.5
Үлбір қолғап
1 дана
4 жыл
1.6
Брезент плащ
1 дана
3 жыл
1.7
Шлемнің астынан киетін жылы бас киім
1 дана
3 жыл
2.
Төсек-орын жабдығы:
2.1
Мақтадан жасалған матрац
1 дана
4 жыл
2.2
Қауырсыннан жасалған жастық
1 дана
4 жыл
2.3
Жартылай жүннен тігілген көрпе
1 дана
4 жыл
2.4
Мақта матадан тігілген көрпе
1 дана
4 жыл
2.5
Жастықтың сыртқы тысы
3 дана
1 жыл
2.6
Ақ жайма
3 дана
1 жыл
3.
Керек-жарақ:
3.1
Металл фляга
1 дана
4 жыл
3.2
Флягаға қап
1 дана
2 жыл
3.3
Металл құты
1 дана
4 жыл
Ескертпе:
1. Тақыр қой терісінен тігілген тон (қысқа тон) бір данадан сырттағы жылжымайтын бекетке беріледі.
2. Пима, пимаға кебіс, жылы шалбар, үлбір қолғап, брезент плащ, шлемнің астынан киетін жылы бас киім курсанттар санының 20 %-ына беріледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 15 қаңтардағы
N 13 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының белгіленген тәртіппен арнайы атақ берілген қызметкерлерінің және өзге де қызметкерлерінің нысандық киімі мен арнайы киім-кешегінің үлгілері
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.06.30 N 662, 2008.11.18 N 1068, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының белгіленген тәртіппен арнайы атақ берілген қызметкерлерінің және өзге де қызметкерлерінің нысандық киімі мен арнайы киім-кешегінің сипаттамасы
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.06.30 N 662, 2008.11.18 N 1068, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.

6. Разрешается носить рубашку с коротким рукавом без галстука при температуре +20о С.
7. При присвоении очередных специальных званий выдается по одной паре погон со знаками различия согласно норм положенности.
8. Пальто утепленное темно-защитного цвета с меховым воротником темно-синего цвета выдается со 2-го года обучения.
Сноска. Примечание с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 8
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2003 года № 13
Нормы
положенности инвентарного и специального имущества
(теплыми вещами, снаряжением и постельными принадлежностями)
курсантов пожарно-технических учебных заведений органов
государственной противопожарной службы
Сноска. Постановление дополнено приложением 8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1.  Теплые вещи:
1.1 Тулуп (полушубок) из нагольной         1 шт.     6 лет    *
шубной овчины
1.2 Валенки                                1 пара    4 года
1.3 Галоши на валенки                      1 пара    4 года
1.4 Брюки утепленные                       1 шт.     4 года
1.5 Рукавицы меховые                       1 пара    4 года
1.6 Плащ брезентовый                       1 шт.     3 года
1.7 Подшлемник шерстяной                   1 шт.     3 года
2.  Постельные принадлежности:
2.1 Матрац ватный                          1 шт.     4 года
2.2 Подушка перовая                        1 шт.     4 года
2.3 Одеяло полушерстяное                   1 шт.     4 года
2.4 Одеяло пикейное                        1 шт.     4 года
2.5 Наволочки верхние                      3 шт.     1 год
2.6 Простыни                               3 шт.     1 год
3.  Снаряжение:
3.1 Фляжка металлическая                   1 шт.     4 года
3.2 Чехол к фляжке                         1 шт.     2 года
3.3 Котелок металлический                  1 шт.     4 года
Примечание:
1. Выдается тулуп (полушубок) из нагольной шубной овчины по одной штуке на наружный неподвижный пост.
2. Валенки, галоши на валенки, брюки утепленные, рукавицы меховые, плащ брезентовый, подшлемник шерстяной - выдаются на 20 % численности курсантов.
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2003 года N 13
Образцы
форменной одежды и специального обмундирования сотрудников
органов государственной противопожарной службы и иных
сотрудников Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики
Казахстан, которым в установленном порядке присвоено
специальное звание"
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Описание
форменной одежды и специального обмундирования сотрудников
органов государственной противопожарной службы и иных
сотрудников Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан, которым в установленном порядке присвоено
специальное звание
Сноска. Описание с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.06.2005 N 662; от 18.11.2008 N 1068; от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша I, II, ІІI, IV-I, V деген цифрлар тиісінше 1, 2, 3, 4-1, 5 деген цифрлармен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1 тарау
Жоғары басшы құрамның киiм нысандары
Ескерту. 1-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
а) парадтық-салтанатты киiм нысаны
- басқа киiлетiн жерi күрең түстi, көк барқын түстi фуражка; тiгiстерi мен кокардасы алтын түстес;
- өңiрi ашық қаусырмалы көк барқын түстес парадтық мундир, мундирдiң жағасындағы тiгiстерi алтын түстес;
- иық белгілерiнiң тiгістерi алтын түстес;
- өңiрi ашық қаусырмалы ашық-сұр түстi парадтық-салтанатты мундир, мундирдiң жағасындағы тiгістерi алтын түстес;
- иық белгілерi сұрғылт түстi, тiгiстерi алтын түстес;
- қара галстугі бар ақ жейде;
- көк барқын түстес балағы сыртқа жiберiлетiн шалбар, бұлықтары мен лампасалары күрең түстес;
- парадтық алтын түстес белбеу;
- ақ түстi қолғап;
- қара (қоңыр) түстi қонышсыз бәтеңке (1, 2-суреттер);
Қысқы парадтық киім-кешек жинағы:
- кокардасы алтын түстес сұр түстi қаракөл бөрiк (құлақшын, фуражка);
- қаусармалы сұрғылт түстi драптан, жағасы қаракөлден тiгiлген, төрт түймемен түймеленетiн; жылы астарлы пальто; сол жағында төрт түймесi қапталған; екi жағында сыртынан жабылатын ойып тiгілген жапсырма қалта;
- ашық қаусырмалы, көк барқын түстi, мундирдi жағасындағы тiгiстерi алтын түстес;
- тiгiстерi алтын түстi, иық белгілерi алтын түстес;
- қара түстi галстугі бар ақ жейде;
- бұлықтары мен лампасалары күрең түсті көк барқын түстi сыртқа шығарылған шалбар;
- алтын түсті белдік;
- былғары жылы ақ түсті қолғап;
- қара (қоңыр) түстi жылы бәтеңке;
- ақ түстi мойыншалғы (4-сурет);
б) күнделікті киiм нысандары
жазғы топтама:
- басқа киiлетiн жерi қорғаныш түстi, күнделiктi киетiн қорғаныш түстес фуражка; тiгiстерi мен кокардасы алтын түстес;
- ашық қаусырмалы қорғаныш түстi күнделiктi киетiн мундир (немесе iлме өңiрлi кеудесiнде жапсырма қалтасы бар) кительдiң жағасындағы тiгістерi алтын түстес;
- қорғаныш түсті галстук бар қорғаныш түсті жейде;
- кеудесiнде жабылатын жапсырма қалтасы, екi жағында ойып тігілген молниялы қалтасы бар молниялы күртке;
- қорғаныш түсті жемпiр;
- бұлықтары мен лампасалары күрең түстi балағы сыртқа жiберiлетiн шалбар;

Сноска. По всему тексту Описания цифры "I, II, III, IV-I, V" заменены цифрами "1, 2, 3, 4-1, 5" постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Глава 1
Форма одежды высшего начальствующего состава
Сноска. Глава 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116; от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
а) Парадная, парадно-выходная форма одежды:
-фуражка цвета морской волны с околышем крапового цвета; шитье и кокарда золотистого цвета;
-парадный мундир двубортный открытый, цвета морской волны, на воротнике мундира - шитье золотистого цвета;
-погоны золотистого цвета с шитьем золотистого цвета;
-парадно-выходной мундир двубортный открытый светло-серого цвета, на воротнике мундира - шитье золотистого цвета;
-погоны стального цвета с шитьем золотистого цвета;
-рубашка белая с черным галстуком;
-брюки навыпуск цвета морской волны с кантом и лампасами крапового цвета;
-пояс парадный золотистого цвета;
-перчатки белого цвета;
-полуботинки черного (коричневого) цвета.
(рисунки 1, 2)
Зимний комплект парадного обмундирования:
-папаха каракулевая стального цвета (шапка, фуражка) с кокардой золотистого цвета;
-пальто двубортное из драпа стального цвета с утеплителем и каракулевым воротником стального цвета, застегивается на четыре пуговицы; на левой стороне четыре отделочные пуговицы; карманы по бокам врезные, с клапанами;
-парадный мундир двубортный открытый, цвета морской волны, на воротнике мундира - шитье золотистого цвета;
-погоны золотистого цвета с шитьем золотистого цвета;
-рубашка белая с черным галстуком;
-брюки навыпуск цвета морской волны с кантом и лампасами крапового цвета;
-пояс парадный золотистого цвета;
-перчатки кожанные утепленные белого цвета;
-полуботинки черного (коричневого) цвета;
-кашне белого цвета;
(рисунок 4)
б) Повседневная форма одежды
Летний комплект:
-фуражка (пилотка) повседневная защитного цвета с околышем защитного цвета; шитье и кокарда золотистого цвета;
-мундир повседневный открытый двубортный защитного цвета (или однобортный с накладными карманами на груди) на воротнике кителя - шитье золотистого цвета;
-рубашка защитного цвета с галстуком защитного цвета;
-куртка на молнии, на груди - накладные карманы с клапанами, по бокам врезанные на молнии;
-свитер защитного цвета;
-брюки навыпуск с кантом и лампасами крапового цвета;
-полуботинки черного (коричневого) цвета.

- қара (қоңыр) түстi қонышсыз бәтеңке (3, 10-суреттер);
Күнделіктi киетiн қысқы киiмдерiнiң топтамасы:
- кокардасы бар сұр түстi қаракөл бөрiк (құлақшын фуражка);
- қаусармалы сұр түсті драптан тiгілген, жағасы қаракөлден, төрт түймемен түймеленетiн; жылы астарлы пальто; екi жағында ойып тiгiлген жапсырма қалта;
- ашық қаусырмалы күнделiктi киетiн қорғаныш түсті мундир (немесе iлме өңiрлi кеудесiнде жапсырма қалтасы бар) кительдiң жағасында тігiстерi алтын түстес;
- қорғаныш түсті галстук бар қорғаныш түсті жейде;
- қара-қорғаныш түстi мойыншалғы;
- қара (қоңыр) түстi жылы бәтеңке;
- терiден жасалған қара (қоңыр) түстi жылы қолғап (5, 6-cуpeттep);
- - табиғи қаракөл жағалы қара-қоңыр қорғаныш түсті қысқы бушлат (5.1-сурет)
Жазғы жеңiл киiм түрi - фуражка (пилотка), галстуксiз қысқа жеңдi жейде, бұлықтары мен лампасалары күрең түстi балағы сыртқа жiберiлетiн шалбар. Барлық жинақ "тропикаль" үлгідегі жеңiл матадан тiгiлген.
- қара (қоңыр) түстi қонышсыз бәтеңке (11-сурет);
в) Далалық киiм нысандары:
Жазғы жинақ:
- бүркеме түстi далалық кепка;
- бүркеме түстi күртке мен тiк пiшiмдi шалбар;
- далалық бәтеңке;
- қоңыр түстi белдiк (18-сурет);
Қысқы жинақ:
- қаракөлден тігілген құлақшын-бөрiк, бүркеме түстi жылы матадан тігілген құлақшын;
- бүркеме түстi күртке мен жылы шалбар;
- жылы бәтеңке;
- қара (қоңыр) түстi қолғап;
- қоңыр түстi белдiк (19-сурет);
Мыналарды:
Ауа райының суығында жазғы киiм нысандары кезiнде:
- қорғаныш түстi плащты;
- қорғаныш түстi мойыншалғыны;
- қорғаныш түсті галстугі бар қорғаныш түсті жейдені;;
- қара (қоңыр) түстi қонышсыз бәтеңкенi (8-суреттер);
Көктемде және күзде:
- қорғаныш түсті плащты;
- қорғаныш түстi мойыншалғыны;
- қорғаныш түсті галстугі бар қорғаныш түсті жейдені;
- қара (қоңыр) түстi қонышсыз бәтеңкенi (8-сурет);
- қысқы киiм нысаны кезiнде қаракөлден тiгілген бөрiк орнына фуражканы (5, 6-суреттер);
- күнделiкті киiм нысаны кезiнде өңiрi ашық китель орнына жүн матадан тiгілген күрткені;
- күнделіктi киiм нысаны кезiнде өңiрi ашық китель орнына жүн маталы жемпiрдi және фуражка орнына жүн матадан тігілген пилотканы (8-суреттер);
-парадтық-салтанатты жаздық киім киген кезде, сондай-ақ жаздық киім нысанына көшкенге дейін көктемгі уақытта ауа райының жылы кезінде және қысқы киім нысанына көшкеннен кейін күзгі уақытта ақ түсті мойыншалғымен плащты, күнделікті жаздық киім нысаны кезінде - қорғаныш түсті мойыншалғыны (8, 10-суреттер);
- далалық киiм нысаны жазғы жинағының бүркеме түстi ұзын жеңдi күрткенің орнына бүркеме түстi қысқа жеңдi күрткенi (18-сурет);
- жазғы далалық киiм нысаны жинағындағы бүркеме түстi шалбарға бүркеме түстi күрткенi салып қойып киюге рұқсат етіледi (18-сурет).
Мынадай:
- парадтық мундирге - алтын түстес;
- сұрғылт түсті пальто мен сұрғылт түстi парадтық-салтанатты мундирге - сұрғылт түсті;
- қорғаныш түстi жейдеге, плащқа, кительге, күрткеге, жемпiрге - қара қоңыр қорғаныш түстi;
- ақ түстi жейдеге - ақ түстi;
- далалық киiм нысанына - бүркеме түсті иық белгілері тағылады.
2 тарау
Аға, орта және кiшi басшы құрамның киiм нысандары

(рисунки 3, 10)
Зимний комплект повседневного обмундирования:
-папаха каракулевая стального цвета с кокардой (шапка, фуражка);
-пальто двубортное из драпа защитного цвета с утеплителем и каракулевым воротником, застегивается на четыре пуговицы; карманы по бокам врезные;
-мундир повседневный открытый двубортный защитного цвета (или однобортный с накладными карманами на груди) на воротнике кителя - шитье золотистого цвета;
-рубашка защитного цвета с галстуком защитного цвета;
-кашне темно-защитного цвета;
-ботинки утепленные черного (коричневого) цвета;
-перчатки кожаные утепленные черного (коричневого) цвета
(рисунки 5, 6);
-бушлат зимний темно-защитного цвета с воротником из натурального каракуля (рисунок 5.1).
Облегченный летний вариант - фуражка (пилотка), рубашка с коротким рукавом без галстука, брюки навыпуск с кантом и лампасами крапового цвета. Весь комплект из облегченной ткани типа "тропикаль";
-полуботинки черного (коричневого) цвета;
(рисунок 11)
в) Полевая форма одежды:
Летний комплект:
-кепка полевая камуфлированного цвета;
-куртка и брюки прямого покроя камуфлированного цвета;
-ботинки полевые;
-поясной ремень коричневого цвета.
(рисунок 18)
Зимний комплект:
-шапка-ушанка из каракуля стального цвета, шапку утепленную из ткани камуфлированного цвета;
-куртка и брюки камуфлированного цвета утепленные;
-ботинки утепленные;
-перчатки черного (коричневого) цвета;
-поясной ремень коричневого цвета.
(рисунок 19)
Разрешается носить:
при летней форме одежды в холодную погоду:
-плащ защитного цвета;
-кашне защитного цвета;
-рубашка защитного цвета с галстуком защитного цвета;
-полуботинки черного (коричневого) цвета.
(рисунок 8)
Весной и осенью:
-плащ защитного цвета;
-кашне защитного цвета;
-рубашка защитного цвета с галстуком защитного цвета;
-полуботинки черного (коричневого) цвета;
(рисунок 8)
-фуражку вместо папахи каракулевой при зимней форме одежды;
(рисунки 5, 6)
-куртку шерстяную вместо кителя открытого при повседневной форме одежды;
-свитер шерстяной вместо кителя открытого и пилотку шерстяную вместо фуражки при повседневной форме одежды;
(рисунок 8);
-плащ с кашне белого цвета при летней парадно-выходной и с кашне защитного цвета при летней повседневной форме одежды, а также в теплую погоду в весеннее время до перехода на летнюю форму одежды и в осеннее время после перехода на зимнюю форму одежды (рисунки 8, 10);
-куртку камуфлированную с коротким рукавом вместо куртки камуфлированной с длинным рукавом в летнем комплекте полевой формы одежды (рисунок 18);
-куртку камуфлированную, заправленную в брюки камуфлированные в летнем комплекте полевой формы одежды.
(рисунок 18)
Погоны носятся:
-на мундире парадном - золотистого цвета;
-на пальто стального цвета и парадно-выходном мундире - стального цвета;
-на рубашке защитного цвета, плаще, кителе, куртке, свитере - темно-защитного цвета;
-на рубашке белого цвета - белого цвета;
-на полевом обмундировании - камуфлированного цвета.
Глава 2
Форма одежды старшего, среднего и младшего
начальствующего состава

Ескерту. 2-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
а) парадтық-салтанатты киiм нысандары:
- басқа киілетiн жерi күрең түстi көк барқын түстес фуражка, кiшi басшы құрамға арналған фуражка қорғаныш түсті, басқа киiлетiн жерi қорғаныш түстес. Кiшi басшы құрамға - қорғаныш түстес фуражка басқа киiлетiн жерi қорғаныш түстi. Аға және орта басшы құрамның кокардасы мен өрiлген қайысы алтын түстес. Кiшi басшы құрамға - кокардасы мен лактанған қайысы қара түстi;
- аға және орта басшы құрамға төрт түймемен түймеленетiн, кеудесiнде жапсырма қалтасы, екi жағында - ойып тiгiлген сыртынан жабылатын қалтасы, жағасында - алтын түстес нышандық белгісi бар ашық ілмелi өңiрлi парадтық-салтанатты китель;
- бұлықтары күрең түстес, көк барқын түстi балағы сыртқа жiберiлетiн шалбар;
- кiшi басшы құрамына және қатардағыларға арналған китель мен шалбар қорғаныш түстi, бұлықтары күрең түстес;
- иық белгiлерi алтын түстес;
- қара галстугi бар ақ жейде;
- алтын түстес парадтық белбеу;
- қара (қоңыр) түстi қонышсыз бәтеңке;
- ақ түстi қолғап (20, 46-суреттер).
Парадтық-салтанатты киiм нысаны парадтық киiм нысанындай, бiрақ белдiксiз және ақ қолғапсыз.
Қысқы парадтық киiмдерiнiң топтамасы:
- кокардасы бap цигейкiден (қаракөлден) тiгiлген сұр түстi құлақшын-бөрiк;
- қара-қорғаныш түсті драптан тігілген және алмалы-салмалы цигейкiден (қаракөлден) тiгiлген жағасы, төрт түймемен түймеленетiн; жылы астарлы пальто; екі жағында ойып тiгiлген қалта;
- аға және орта басшы құрамға төрт түймемен түймеленетiн, кеудесiнде жапсырма қалтасы, екi жағында - ойып тiгiлген сыртынан жабылатын қалтасы, жағасында - алтын түстес нышандық белгісi бар ашық ілмелi өңiрлi парадтық-салтанатты китель;
- бұлықтары күрең түстес, көк барқын түстi балағы сыртқа жiберiлетiн шалбар;
- парадтық алтын түсті белдiк;
- ақ түстi мойыншалғы;
- қара түстi галстугi бар ақ түстi жейде;
- қара (қоңыр) түстi жылы бәтеңке;
- ақ түстi жылы қолғап (22-сурет).
Кiшi басшы құрамына және қатардағыларға арналған китель мен шалбар қорғаныш түсті, бұлықтары күрең түстес, ақ түстi белдiк (47-сурет);
Парадтық-салтанатты киiм нысаны парадтық киiм нысанындай, бiрақ белдiксiз. Қара түстi жылы былғары қолғап.
б) күнделікті киім нысандары:
- күнделiктi қорғаныш түстi бас киiм (пилотка), басқа киiлетiн жерi қорғаныш түстес, кокардасы мен өрiлген қайысы алтын түстес;
- кішi басшы құрамына лактанған қайысы қара түстес;
- төрт түймемен түймеленетін, кеудесiнде жапсырма қалтасы, екi жағында - ойып тiгілген сыртынан жабылатын қалтасы, жағасында - алтын түстес нышандық белгiсi бар ілмелi өңiрлi ашық күнделiк киетiн китель;
- бұлықтары күрең түсті сыртқа жiберiлетiн шалбар;
- кеудесiнде сыртынан жабылатын жапсырма қалтасы, екi жағында ойып тiгiлген қалтасы бар молниялы күртке;
- қорғаныш түсті галстугі бар қорғаныш түсті жейде;

Сноска. Глава 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.12.2009 № 2116; от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
а) Парадная, парадно-выходная форма одежды:
-фуражка цвета морской волны с околышем крапового цвета, у младшего начальствующего состава фуражка защитного цвета с околышем защитного цвета. Кокарда и плетеный ремешок золотистого цвета у старшего и среднего начальствующего состава. Кокарда и лаковый ремешок черного цвета у младшего начальствующего состава;
-парадно-выходной китель у старшего и среднего начальствующего состава открытый однобортный цвета морской волны, застегивается на четыре пуговицы, накладные карманы на груди, по бокам - врезные карманы с клапанами, на воротнике - эмблемы золотистого цвета;
-брюки навыпуск цвета морской волны с кантом крапового цвета;
-у младшего начальствующего состава и рядовых фуражка, китель и брюки защитного цвета, канты крапового цвета;
-погоны золотистого цвета;
-рубашка белая с черным галстуком;
-пояс парадный золотистого цвета;
-у младшего начальствующего состава ремень парадный белого цвета;
-полуботинки (ботинки) черного цвета;
-перчатки белого цвета (рисунки 20, 46).
Парадно-выходная форма одежды такая же, как и парадная, но без поясного ремня и белых перчаток.
Зимний комплект парадного обмундирования:
-шапка-ушанка стального цвета (папаха) из цигейки (каракуля) стального цвета с кокардой;
-пальто из драпа темно-защитного цвета с утеплителем и цигейковым (каракулевым) съемным воротником стального цвета, застегивается на четыре пуговицы; карманы по бокам врезные;
-парадно-выходной китель у старшего и среднего начальствующего состава открытый однобортный цвета морской волны, застегивается на четыре пуговицы, накладные карманы на груди, по бокам - врезные карманы с клапанами, на воротнике - эмблемы золотистого цвета;
-брюки навыпуск цвета морской волны с кантом крапового цвета;
-пояс парадный золотистого цвета;
-кашне белого цвета;
-рубашка белого цвета с галстуком черного цвета;
-ботинки утепленные черного цвета;
-перчатки утепленные белого цвета.
(рисунок 22)
У младшего начальствующего состава и рядовых китель и брюки защитного цвета, канты крапового цвета, ремень поясной белого цвета.
(рисунок 47).
Парадно-выходная форма одежды такая же, как и парадная, но без поясного ремня. Перчатки кожаные утепленные черного цвета.
б) Повседневная форма одежды:
-фуражка(пилотка) повседневная защитного цвета с околышем защитного цвета, кокарда и плетеный ремешок золотистого цвета;
-у младшего начальствующего состава - ремешок лакированный черного цвета;
-китель повседневный открытый однобортный защитного цвета, застегивается на четыре пуговицы, накладные карманы на груди, по бокам - врезные карманы с клапанами, на воротнике - эмблемы золотистого цвета;
-брюки навыпуск защитного цвета с кантом крапового цвета;
-куртка на молнии, на груди - накладные карманы с клапанами, по бокам - врезные на молнии;
-рубашка защитного цвета с галстуком защитного цвета;
-полуботинки черного цвета.

- қара түстi қонышсыз бәтеңке (21, 27, 28-cуреттер);
Жазғы жеңiл киiм түрi (тек қана аға және орта басшы құрамындағыларға):
- фуражка, галстуксiз қысқа жеңi бар жейде, балағы сыртқа жiберiлетiн шалбар, қара түстi қонышсыз бәтеңке (24-сурет).
Күнделiкті киетiн қысқы киiм топтамасы
- кокардасы бар цигейкiден (қаракөлден) тiгілген сұр түстi құлақшын-бөрiк;
- қара-қорғаныш түстi драптан тiгілген және цигейкiден (қаракөлден) жағасы, төрт түймемен түймеленетiн; жылы астарлы пальто; екi жағында ойып тiгілген қалта;
- қорғаныш түстi мойыншалғы (23-сурет).
- қара-көк түсті тері жағалы қара-қоңыр қорғаныш түсті қысқы бушлат (23.1-сурет)
в) далалық киiм нысандары:
- бүркеме түстi мақта-матадан тiгілген далалық фуражка;
- бүркеме түстi мақта-матадан тiгiлген далалық күртке және тік пiшiмді шалбар;
- қара түстi бәтеңке;
- қоңыр түстi белбеу (33-сурет).
Қысқы топтама:
- цигейкiден (қаракөлден) тiгiлген құлақшын-бөрiк;
- цигейкiден (қаракөлден) тiгiлген жағасы бар бүркеме түстi далалық күртке мен бүркеме түстi жылы шалбар;
- қара түстi қонышы биiк жылы бәтеңке;
- қоңыр түстi белбеу (34-сурет).
Мыналарды:
Ауа райының суығында жазғы киiм нысандары кезiнде:
- қорғаныш түсті плащты;
- қорғаныш түстi мойыншалғыны;
- қорғаныш түсті жейдені;
- қара түстi бәтеңкенi (26-суреттер).
Көктемде жәнe күзде:
- қорғаныш түсті плащты;
- қорғаныш түстi мойыншалғыны;
- қорғаныш түсті галстугі бар қорғаныш түсті жейдені;
- қара түстi қонышсыз бәтеңкенi (26-сурет);
- қысқы киiм нысандары кезiнде қаракөлден (цигейкiден) тігілген бөрiк (құлақшын) орнына фуражканы (22, 23-cуреттер);
- күнделiктi киiм нысаны кезiнде өңiрi ашық китель орнына жүн матадан тігілген күрткенi (27-сурет);
- күнделiктi киiм нысандары кезiнде өңiрi ашық китель орнына жүн матадан тiгiлген жемпiрдi және фуражка орнына жүн матадан тігілген пилотканы (28-сурет);
- күнделiктi жазғы киiм нысаны және Цельсия бойынша +20 градус жоғары температура кезiнде галстуксыз қысқа жеңдi жейде мен жүн матадан тiгiлген пилотканы (24-сурет);
- жазғы парадтық салтанатты киім нысандары кезінде және жазғы күнделікті киім нысаны кезінде қорғаныш түсті мойыншалғымен, сондай-ақ жазғы киім нысанына көшкенге дейін көктемгі уақытта ауа райының жылы кезінде және қысқы киім нысанына көшкеннен кейін күзгі уақытта ақ түсті мойыншалғымен плащты (26-сурет);
- жазғы далалық нысандық киiм жинағындағы бүркеме түсті ұзын жеңдi күрткенiң орнына қысқа жеңдi бүркеме түстi күрткенi (33-сурет);
- жазғы далалық нысандық киiм жинағындағы бүркеме түсті шалбарға бүркеме түстi күрткенi салып қоюға (33-сурет);
- қысқы уақытта әскери кезекшiлiкте ашық-қоңыр немесе қорғаныш түстi жүн каска-телпек және бүркеме түстi шалбар мен бүркеме түстi күрткенің орнына қорғаныш түстi ойығы жоқ жүн жемпiрді киюге рұқсат етіледі (52-сурет).
Мынадай:
- парадтық мундирде - алтын түстес;
- қорғаныш түстi жейдеге, пальтоға, плащқа, кителге, күрткеге, жемпiрге - қара қоңыр қорғаныш түстi;
- ақ түсті жейдеге - ақ түсті;
- далалық нысан киiмге - бүркеме түстi иық белгілерi тағылады.
3 тарау
Офицер әйелдердiң және кiшi басшы құрамдағы
әйелдердiң киiм нысандары

(рисунки 21, 27, 28)
Облегченный летний вариант (только для старшего и среднего начальствующего состава):
-фуражка (пилотка), рубашка с коротким рукавом без галстука, брюки навыпуск, полуботинки черного цвета.
(рисунок 24)
Зимний комплект повседневного обмундирования:
-шапка-ушанка стального цвета (папаха, утепленное кепи защитного цвета) из цигейки (каракуля) с кокардой;
-пальто из драпа темно-защитного цвета с утеплителем и цигейковым (каракулевым) воротником стального цвета, застегивается на четыре пуговицы; карманы по бокам врезные;
-кашне защитного цвета;
(рисунок 23)
-бушлат зимний темно-защитного цвета с меховым воротником темно-синего цвета (рисунок 23.1).
в) Полевая форма одежды:
-полевая хлопчатобумажная фуражка камуфлированного цвета;
-полевые куртка и брюки хлопчатобумажные прямого покроя камуфлированного цвета;
-ботинки черного цвета;
-поясной ремень коричневого цвета.
(рисунок 33)
Зимний комплект:
-шапка-ушанка из цигейки (каракуля) стального цвета;
-полевая куртка камуфлированного цвета с воротником из цигейки стального цвета (каракуля) и камуфлированные брюки утепленные;
-утепленные ботинки с высокими берцами черного цвета;
-перчатки утепленные черного цвета;
-поясной ремень коричневого цвета.
(рисунок 34)
Разрешается носить:
при летней форме одежды в холодную погоду:
-плащ защитного цвета;
-кашне защитного цвета;
-рубашка защитного цвета;
-ботинки черного цвета;
(рисунок 26)
весной и осенью:
-плащ защитного цвета;
-кашне защитного цвета;
-рубашка защитного цвета с галстуком защитного цвета;
-полуботинки черного цвета;
(рисунок 26)
-фуражку вместо папахи (шапки) каракулевой (цигейковой) при зимней форме одежды (рисунки 22, 23);
-куртку шерстяную вместо кителя открытого при повседневной форме одежды (рисунок 27);
-свитер шерстяной вместо кителя открытого и пилотку шерстяную вместо фуражки при повседневной форме одежды (рисунок 28);
-рубашку с коротким рукавом без галстука и пилотку шерстяную при летней повседневной форме одежды и температуре воздуха выше плюс 20 градусов по Цельсию (рисунок 24);
-плащ с кашне белого цвета при летней парадно-выходной и с кашне защитного цвета при летней повседневной форме одежды, а также   в теплую погоду в весеннее время до перехода на летнюю форму одежды и в осеннее время после перехода на зимнюю форму одежды (рисунок 26);
-куртку камуфлированную с коротким рукавом вместо куртки камуфлированной с длинным рукавом в летнем комплекте полевой формы одежды (рисунок 33);
-куртку камуфлированную, заправленную в брюки камуфлированные в летнем комплекте полевой формы одежды (рисунок 33);
-свитер без выреза шерстяной защитного цвета (вместо камуфлированной куртки) с брюками камуфлированными и шапочку-подкасник шертяную светло-коричневого или защитного цвета в зимнее время на боевом дежурстве.
(рисунок 52).
Погоны носятся:
-на мундире парадном - золотистого цвета;
-на рубашке защитного цвета, пальто, плаще, кителе, куртке, свитере - темно-защитного цвета;
-на рубашке белого цвета - белого цвета;
-на полевом обмундировании - камуфлированного цвета.
Глава 3
Форма одежды женщин офицеров и женщин младшего
начальствующего состава

Ескерту. 3-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
а) Парадтық киiм нысандары:
- көк барқын түстес пилотка, кiшi басшы құрамның пилоткасы қорғаныш түстес; Кокардасы алтын түстес;
- төрт түймемен түймеленетiн, екi жағында ойып тігілген сыртынан жабылатын қалтасы, жағасында алтын түстес нышандық белгiсi бар ашық iлме өнерлi көк барқын түстi парадтық-салтанатты китель;
- көк барқын түстi юбка (шалбар);
- кiшi басшы құрамға қорғаныш түсті китель мен юбка (шалбар);
- иық белгілерi алтын түстес;
- қара галстугі бар ақ жейде;
- қара түстi туфли;
- ақ түстi қолғап;
- ашық-қоңыр түстi шұлық (35-сурет);
б) офицер-әйелдер үшiн парадтық-салтанатты киiм нысандары:
Парадтық-киімдерінің қысқы топтамасы:
- күнқағары бар (цигейкiден) қаракөлден тiгiлген сұр түстi құлақшын;
- қара-қорғаныш түстi драптан тiгілген және алмалы-салмалы (цигейкiден) қаракөлден жағасы, жылы астарлы пальто; екi жағында ойып тiгілген қалта;
- офицерлердiң парадтық-салтанатты кителi ашық және көк барқын түстi юбка, жағасында нышандық белгiсi алтын түстес;
- кiшi басшы құрамының кителi мен юбкасы (шалбары) қорғаныш түстi;
- иық белгілері алтын түстес;
- қара галстугі бар ақ жейде;
- қара түстi жылы етiк (туфли);
- ақ түстi жылы қолғап;
- ашық-қоңыр түсті шұлық;
- ақ түстi мойыншалғы (38-сурет).
в) күнделiкті киетін киiм нысандары:
- қорғаныш түсті пилотка. Кокардасы алтын түстес;
- төрт түймемен түймеленетiн, екi жағында ойып тiгiлген сыртынан жабылатын қалтасы, жағасында алтын түстес нышандық белгісi бар ашық iлме өңiрлi қорғаныш түсті китель;
- қорғаныш түстi юбка (шалбар);
- қара қоңыр қорғаныш түсті галстугі бар қорғаныш түсті жейде;
- қара түстi туфли;
- ашық-қоңыр түстi шұлық (37-сурет);
жазғы жеңіл киім түрі:
- қорғаныш түсті пилотка, ұзын (қысқа) жеңді қорғаныш түсті жейде, қара қоңыр қорғаныш түсті галстук, қорғаныш түсті юбка;
- қара түстi туфли;
- ашық-қоңыр түстi шұлық (43-cурет);
Күнделiктi киетін киімдердің қысқы топтамасы:
- күнқағары бар қаракөлден (цигейкiден) тiгілген қара-қорғаныш түстi құлақшын;
- астары жылы қара-қорғаныш түстi драптан тiгiлген пальто және алмалы-салмалы қаракөлден (цигейкiден) тігілген сұр түстi жаға; екi жағында - ойып тiгілген қалта;
- ашық китель және қорғаныш түстес юбка (шалбар), жағасындағы нышандық белгiсi алтын түстес;
- қорғаныш түстi мойыншалғы;
- қара қоңыр қорғаныш түсті галстугі бар қорғаныш түсті жейде;
- қара түстi жылы қолғап;
- қара түстi жылы етiк (туфли);
- ашық-қоңыр түстi шұлық (39-сурет);
г) далалық киiм нысандары:
- бүркеме түстi мақта-матадан тiгiлген далалық фуражка;
- далалық күртке және тiк пiшiмдi бүркеме түстi мақта-матадан тiгiлген шалбар;
- қара түстi бәтеңке;
- қоңыр түстi белдiк (44-сурет);
қысқы жинақ:
- цигейкiден тiгілген cұp түстi құлақшын-бөрік;
- жағасы цигейкiден тiгілген сұр түстi жағасы бар бүркеме түсті далалық күртке және жылы бүркеме шалбар;
- қара түстi қонышы биiк жылы бәтеңке;
- қара түстi жылы қолғап;
- қоңыр түстi белдiк (45-сурет);
Мыналарды:
Суық ауа-райының жазғы кезiндегі нысандық киімдерді:
- қорғаныш түсті плащты;
- ашық китель және қорғаныш түстi юбканы (шалбарды);
- қорғаныш түсті мойыншалғыны;
- қара қоңыр қорғаныш түсті галстугі бар қорғаныш жейдені;
- қара түстi туфлидi (етiктi);
- ашық-қоңыр түстi шұлықты (40-сурет);
- күнделiктi киiм нысандары кезiнде ашық кительдiң орнына жүн көйлекті (41-сурет);
- күнделiктi киiм нысаны кезiнде ашық китель орнына жүн күрткенi (41-сурет);
- ашық китель орнына жүн жемпiрдi (41-сурет);

Сноска. Глава 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
а) Парадная форма одежды:
-пилотка цвета морской волны, у младшего начальствующего состава - пилотка защитного цвета. Кокарда золотистого цвета;
-парадно-выходной китель открытый однобортный цвета морской волны, застегивается на четыре пуговицы, по бокам - врезные карманы с клапанами, на воротнике - эмблемы золотистого цвета;
-юбка (брюки) цвета морской волны;
-у младшего начальствующего состава китель и юбка (брюки) защитного цвета;
-погоны золотистого цвета;
-рубашка белая с черным галстуком;
-туфли черного цвета;
-перчатки белого цвета;
-чулки светло-коричневого цвета;
(рисунок 35)
б) Парадно-выходная форма одежды для женщин-офицеров:
Зимний комплект парадного обмундирования:
-шапка каракулевая стального цвета (цигейка) с козырьком;
-пальто из драпа темно-защитного цвета с утеплителем и каракулевым (цигейковым) съемным воротником стального цвета, карманы по бокам - врезные;
-парадно-выходной китель у офицеров открытый и юбка цвета морской волны, на воротнике - эмблемы золотистого цвета;
-у младшего начальствующего состава китель и юбка (брюки) защитного цвета;
-погоны золотистого цвета;
-рубашка белая с галстуком черного цвета;
-сапожки утепленные (туфли) черного цвета;
-перчатки утепленные белого цвета;
-чулки светло-коричневого цвета;
-кашне белого цвета.
(рисунок 38)
в) Повседневная форма одежды:
-пилотка защитного цвета, кокарда золотистого цвета;
-китель открытый однобортный, защитного цвета застегивается на четыре пуговицы, по бокам - врезные карманы с клапанами, на воротнике - эмблемы золотистого цвета;
-юбка (брюки) защитного цвета;
-рубашка защитного цвета с галстуком темно-защитного цвета;
-туфли черного цвета;
-чулки светло-коричневого цвета;
(рисунок 37)
Облегченный летний вариант:
-пилотка защитного цвета, рубашка защитного цвета с длинным (коротким) рукавом, галстук темно-защитного цвета, юбка защитного цвета;
-туфли темно-защитного цвета;
-чулки светло-коричневого цвета.
(рисунок 43)
Зимний комплект повседневного обмундирования:
-шапка темно-защитного цвета, каракулевая (цигейка) стального цвета с козырьком;
-пальто из драпа темно-защитного цвета с утеплителем и каракулевым (цигейковым) съемным воротником стального цвета, карманы по бокам врезные;
-китель открытый и юбка (брюки) защитного цвета, на воротнике - эмблемы золотистого цвета;
-кашне защитного цвета;
-рубашка защитного цвета с галстуком темно-защитного цвета;
-перчатки утепленные черного цвета;
-сапожки утепленные (туфли) черного цвета;
-чулки светло-коричневого цвета;
(рисунок 39)
г) Полевая форма одежды:
-полевая хлопчатобумажная фуражка камуфлированного цвета;
-полевые куртка и брюки хлопчатобумажные прямого покроя камуфлированного цвета;
-ботинки черного цвета;
-поясной ремень коричневого цвета,
(рисунок 44)
Зимний комплект:
-шапка-ушанка из цигейки стального цвета;
-полевая куртка камуфлированного цвета с воротником из цигейки стального цвета и камуфлированные брюки утепленные;
-утепленные ботинки с высокими берцами черного цвета;
-перчатки утепленные черного цвета;
-поясной ремень коричневого цвета.
(рисунок 45)
Разрешается носить:
При летней форме одежды в холодную погоду:
-плащ защитного цвета;
-китель открытый и юбка (брюки) защитного цвета;
-кашне защитного цвета;
-рубашка защитного цвета с галстуком темно-защитного цвета;
-туфли (сапожки) черного цвета;
-чулки светло-коричневого цвета;
(рисунок 40)
-платье шерстяное вместо кителя открытого при повседневной форме одежды (рисунок 41);
-куртку шерстяную вместо кителя открытого при повседневной форме одежды (рисунок 41);
-свитер шерстяной вместо кителя открытого (рисунок 41);

- жазғы күнделiктi киiм нысандары және Цельсия бойынша +20 градус жоғары температура кезiнде галстуксыз қысқа жеңдi жейденi және пилотканы (43-сурет);
- жазғы парадтық салтанатты киім нысандары кезінде және жазғы күнделікті киім нысаны кезінде қорғаныш түсті мойыншалғымен, сондай-ақ жазғы киім нысанына көшкенге дейін көктемгі уақытта ауа райының жылы кезінде және қысқы киім нысанына көшкеннен кейін күзгі уақытта ақ түсті мойыншалғымен плащты (40-сурет);
- далалық киiм нысандарының жазғы топтамасындағы ұзын жеңi бар бүркеме күртке орнына қысқа жеңi бар бүркеме күрткенi (44-сурет);
- далалық киiм нысандарының жазғы топтамасындағы бүркеме түстi шалбарға бүркеме түстi күрткенi салып киюге рұқсат етіледi (45-сурет).
Мынадай:
- парадтық мундирге - алтын түстес;
- қорғаныш түстi жейдеге, пальтоға, плащқа, кительге, күрткеге, жемпiрге - қара-қорғаныш түсті;
- ақ түстi жейдеге - ақ түсті;
- далалық киімге - бүркеме түстi иық белгілерi тағылады.
4 тарау
Арнайы киім нысаны
Ескерту. 4-тарау жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Арнайы киім нысанының сипаттамасын өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысы осы қаулымен бекітілген нормалардың шегінде анықтайды және белгілейді
4-1 тарау
Оқу орындары курсанттарының киім нысаны
Ескерту. Сипаттама 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
а) Парадтық, парадтық-салтанатты киім нысаны
Парадтық-салтанатты киім-кешектің жазғы топтамасы:
- басқа киілетін жері қара қоңыр қорғаныш түсті, қара қоңыр қорғаныш түсті фуражка, кокарда, қайысы лактанған қара түсті;
- төрт түймемен түймеленетін, кеудесінде жапсырма қалтасы, екі жағында - ойып тігілген сыртынан жабылатын қалтасы, жағасында - алтын түстес нышандық белгісі бар ашық ілмелі өңірлі жеңдік белгілері бар қара қоңыр қорғаныш түсті китель;
- жолақтары күрең түстес, қара қоңыр қорғаныш түсті балағы сыртқа жіберілетін шалбар;
- ақ түсті жейде;
- қара түсті қонышсыз былғары бәтеңке;
- қара түсті галстук;
- ақ түсті парадтық белдік;
- «К» әрпі бар алтын түстес иық белгілері;
(56-1-сурет)
Парадтық-салтанатты киім-кешектің қысқы топтамасы:
- алтын түстес кокардасы бар қара көк түсті құлақшын-бөрік;
- қара қоңыр қорғаныш түсті драптан тігілген, цигейкадан тігілген алмалы-салмалы жағасы бар, төрт түймемен түймеленетін, екі жағында ойып тігілген қалтасы бар жылы астарлы пальто;
- төрт түймемен түймеленетін, кеудесінде жапсырма қалтасы, екі жағында - ойып тігілген сыртынан жабылатын қалтасы, жағасында - алтын түстес нышандық белгісі бар ашық ілмелі өңірлі жеңдік белгілері бар қара қоңыр қорғаныш түсті китель;
- жолақтары күрең түстес, қара қоңыр қорғаныш түсті балағы сыртқа жіберілетін шалбар;
- ақ түсті жейде;
- қара түсті галстук;
- ақ түсті мойыншалғы;
- парадтық ақ түсті белдік;
- «К» әрпі бар алтын түстес иық белгілері;

-рубашку с коротким рукавом без галстука и пилотку при летней повседневной форме одежды и температуре воздуха выше плюс 20 градусов по Цельсию (рисунок 43);
-плащ с кашне белого цвета при летней парадно-выходной и с кашне защитного цвета при летней повседневной форме одежды, а также в теплую погоду в весеннее время до перехода на летнюю форму одежды и в осеннее время после перехода на зимнюю форму одежды (рисунок 40);
-куртку камуфлированную с коротким рукавом вместо куртки камуфлированной с длинным рукавом в летнем комплекте полевой формы одежды (рисунок 44);
-куртку камуфлированную, заправленную в брюки камуфлированные в летнем комплекте полевой формы одежды (рисунок 45).
Погоны носятся:
-на мундире парадном - золотистого цвета;
-на рубашке защитного цвета, пальто, плаще, кителе, куртке, свитере - темно-защитного цвета;
-на рубашке белого цвета - белого цвета;
-на полевом обмундировании - камуфлированного цвета.
Глава 4
Специальная форма одежды
Сноска. Глава 4 в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Описание специальной формы одежды определяется и устанавливается первым руководителем уполномоченного органа в области пожарной безопасности в пределах норм, утвержденных настоящим постановлением
Глава 4-1
Форма одежды курсантов учебных заведений
Сноска. Описание дополнено главой IV-I в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
а) Парадная, парадно-выходная форма одежды.
Летний комплект парадно-выходного обмундирования:
- фуражка темно-защитного цвета с околышем темно-защитного цвета, кокарда, ремешок лакированный черного цвета;
- китель открытый однобортный темно-защитного цвета с нарукавными знаками, застегивается на четыре пуговицы, накладные карманы на груди, по бокам - врезные карманы с клапанами, на воротнике - эмблема золотистого цвета;
- брюки навыпуск темно-защитного цвета с кантом крапового цвета;
- рубашка белого цвета;
- полуботинки хромовые черного цвета;
- галстук черного цвета;
- пояс парадный белого цвета;
- погоны золотистого цвета с буквой «К»
(рисунок-56-1)
Зимний комплект парадно-выходного обмундирования:
- шапка-ушанка темно-синего цвета с кокардой золотистого цвета;
- пальто из драпа темно-защитного цвета с утеплителем и съемным цигейковым воротником, застегивается на четыре пуговицы, карманы по бокам врезные;
- китель открытый однобортный темно-защитного цвета с нарукавными знаками, застегивается на четыре пуговицы, накладные карманы на груди, по бокам - врезные карманы с клапанами, на воротнике - эмблема золотистого цвета;
- брюки навыпуск темно-защитного цвета с кантом крапового цвета;
- рубашка белого цвета;
- галстук черного цвета;
- кашне белого цвета;
- пояс парадный белого цвета;
- погоны золотистого цвета с буквой «К»

(56-2-сурет)
б) Күнделікті киім нысаны
Күнделікті киетін киім-кешектің жазғы топтамасы:
- басқа киілетін жері қара қоңыр қорғаныш түсті, қара қоңыр қорғаныш түсті фуражка, кокарда, қайысы лактанған кара түсті;
- төрт түймемен түймеленетін, кеудесінде жапсырма қалтасы, екі жағында - ойып тігілген сыртынан жабылатын қалтасы, жағасында - алтын түстес нышандық белгісі бар ашық ілмелі өңірлі жеңдік белгілері бар қара қоңыр қорғаныш түсті китель;
- жолақтары күрең түстес, қара қоңыр қорғаныш түсті балағы сыртқа жіберілетін шалбар;
- қорғаныш түсті жейде;
- қара түсті қонышсыз былғары бәтеңке;
- қорғаныш түсті галстук;
- «К» әрпі бар алтын түстес иық белгілер;
(56-3, 56-4-суреттер).
Күнделікті киетін киім-кешектің кысқы топтамасы:
- алтын түстес кокардасы бар қара көк түсті құлақшын-бөрік;
- қара қоңыр қорғаныш түсті драптан тігілген, цигейкадан тігілген алмалы-салмалы жағасы бар, төрт түймемен түймеленетін, екі жағында ойып тігілген қалтасы бар жылы астарлы пальто;
- төрт түймемен түймеленетін, кеудесінде жапсырма қалтасы, екі жағында - ойып тігілген сыртынан жабылатын қалтасы, жағасында - алтын түстес нышандық белгісі бар ашық ілмелі өңірлі жеңдік белгілері бар кара қоңыр қорғаныш түсті китель;
- жолақтары күрең түстес, қара қоңыр қорғаныш түсті балағы сыртқа жіберілетін шалбар;
- қорғаныш түсті ұзын жеңді жейде;
- қорғаныш түсті галстук;
- қара түсті жылы қолғап;
- қара қоңыр қорғаныш түсті мойыншалғы;
- «К» әрпі бар қорғаныш түстес иық белгілер (56-5-сурет)
в) Далалық киім-кешек нысаны
Далалық киім-кешектің жазғы топтамасы:
- қорғаныш түсті кокардасы бар бүркеме түсті мақта-матадан тігілген далалық фуражка;
- далалық күрте және бүркеме түсті мақта-матадан тігілген тік пішімді шалбар;
- қара түсті қонышы биік бәтеңке;
- далалық құралдар (белдік және баулар);
- сержанттық далалық сөмке;
- бүркеме түсті «К» әрпі бар алмалы-салмалы далалық иық белгілер;
(56-6-сурет).
Далалық киімдердің қысқы топтамасы:
- қара көк түсті цигейкадан тігілген құлақшын-бөрік;
- бүркеме түсті жеңдік белгілерімен теріден тігілген алмалы-салмалы жағасы бар далалық жылы астарлы күрте және бүркеме түсті тік пішімді жылы шалбар;
- қара түсті қонышы биік жылы бәтеңке;
- қара түсті жылы қолғап;
- қара қоңыр қорғаныш түсті мойыншалғы;
- қоңыр түсті белбеу;
- бүркеме түсті «К» әрпі бар алмалы-салмалы далалық иық белгілер;
(56-7-сурет).
г) Жұмысқа киетін киім-кешек нысаны Жазғы жұмысқа киетін киім-кешек нысаны:
- қара қоңыр қорғаныш түсті мақта-матадан тігілген костюм (кепкесі бар күрте және балағы сыртқа жіберілетін шалбар);
- футболка;

(рисунок-56-2).
б) Повседневная форма одежды.
Летний комплект повседневного обмундирования:
- фуражка темно-защитного цвета с околышем темно-защитного цвета, кокарда, ремешок лакированный черного цвета;
- китель открытый однобортный темно-защитного цвета с нарукавными знаками, застегивается на четыре пуговицы, накладные карманы на груди, по бокам - врезные карманы с клапанами, на воротнике - эмблема золотистого цвета;
- брюки навыпуск темно-защитного цвета с кантом крапового цвета;
- рубашка защитного цвета;
- полуботинки хромовые черного цвета;
- галстук защитного цвета;
- погоны золотистого цвета с буквой «К» (рисунок-56-3, 56-4).
Зимний комплект повседневного обмундирования:
- шапка-ушанка темно-синего цвета с кокардой золотистого цвета:
- пальто из драпа темно-защитного цвета с утеплителем и съемным цигейковым воротником, застегивается на четыре пуговицы, карманы по бокам врезные;
- китель открытый однобортный темно-защитного цвета с нарукавными знаками, застегивается на четыре пуговицы, накладные карманы на груди, по бокам - врезные карманы с клапанами, на воротнике-эмблема золотистого цвета;
- брюки навыпуск темно-защитного цвета с кантом крапового цвета;
- рубашка защитного цвета с длинным рукавом;
- галстук защитного цвета;
- перчатки утепленные черного цвета;
- кашне темно-защитного цвета;
- погоны защитного цвета с буквой «К» (рисунок-56-5).
в) Полевая форма одежды.
Летний комплект полевой формы одежды:
- полевая хлопчатобумажная фуражка камуфлированного цвета с кокардой защитного цвета;
- полевые куртка и брюки хлопчатобумажные прямого покроя камуфлированного цвета;
- ботинки с высокими берцами черного цвета;
- снаряжение полевой (ремень и лямки);
- сумка полевая сержантская;
- погоны полевые съемные камуфлированной расцветки с буквой «К»
(рисунок-56-6).
Зимний комплект полевой формы одежды:
- шапка-ушанка из цигейки темно-синего цвета;
- куртка утепленная с меховым отстегивающим воротником с нарукавными знаками камуфляжной расцветки и брюки утепленные прямого покроя камуфлированного цвета;
- ботинки с высокими берцами утепленные черного цвета;
- перчатки утепленные черного цвета;
- кашне темно-защитного цвета;
- поясной ремень коричневого цвета;
- погоны полевые съемные камуфлированной расцветки с буквой «К»
(рисунок-56-7).
г) Рабочая форма одежды.
Летняя рабочая форма одежды:
- костюм (куртка и брюки навыпуск с кепой) хлопчатобумажный темно-защитного цвета;
- футболка;

- қара түсті қонышы биік бәтеңке (56-12-сурет).
Қысқы жұмысқа киетін киім нысандары:
- қара-кек түсті жасанды теріден тігілген алмалы-салмалы жағасы бар қара қоңыр қорғаныш түсті мақта-матадан тігілген жылы күрте;
- мақта-матадан тігілген қара қоңыр қорғаныш түсті жылы шалбар;
- қара түсті қонышы биік жылы бәтеңке (56-9-сурет).
5 тарау
Айырым белгiлерiнің сипаттамасы
Ескерту. 5-тараудың мәтініндегі "өртке қарсы қызмет органдарына", "өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
Айырым белгiлерi иық белгiлерден, кокардалардан нышандық белгiлерден (эмблемалардан), жеңдегi белгiлерден, бас киiмдердегi тігістерден тұрады және атағына әрi Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына тиiстiлігін айқындау үшін пайдаланылады.
Иық белгiлерi парадтық, парадтық-салтанатты, күнделiктi және далалық болып белгілендi.
Иық белгiлерiнiң негiзiнде берiлген атаққа және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары тиiстiлiгiне сәйкес бес бұрышты жұлдыз және жұлдызшалар бейнелерi орналасады, бүркiт, әрiптер бейнеленедi.
Иық белгiлердiң өлшемi: жапсырма иық белгiлердiң ұзындығы - 13 сантиметр, енi - 5 сантиметр; алмалы-салмалы иық белгілердiң - ұзындығы 10 сантиметр, төменгi шеті бойынша енi 5,8 сантиметр, жоғары енi бойынша 5,5 сантиметр.
Жапсырма тігілген және алынып-салынатын иық белгiлерiнiң негiзi - ұлттық өрнекпен кестеленген тоқыма матадан жасалады.
Иық белгілерінің сипаттамасы
1. Жоғары басшы құрамының иық белгiлерi (генералдардың).
а) Парадтық және парадтық-салтанатты иық белгілер
Генералдың иық белгiлерiнде диаметрi 22 мм жұлдызшалар алтындатылған 5 пайызы зер жiппен кестеленген, бүркiт пен бұлықтары бар. Иық белгiлерiнiң негізi: парадтық алтын түстес, парадтық-салтанатты сұр түстес. Иық белгілерiнiң сыртқы периметрi бойынша күрең түстi бұлықтары өтедi. Жұлдызшалар күрең түстi жiбекпен көмкерiлген. Парадтық-салтанатты мундирдiң иық белгілерi қандай болса, сұр түстi пальтоның иық белгiлерi де осындай болып келедi.
Ақ жейденiң иық белгілерiнiң негізi ақ түстi өрнегi алтын түстес (57-сурет);
б) Күнделікті иық белгілер
Иық белгілерiнiң бұлықтары алтындаған зер жiппен кестеленген. Иық белгiлерiнiң негiзi-қорғаныш түстi тоқыма матадан тігілген, қара-қорғаныш түстi алтынмен көмкерiлiп, ұлттық оюмен өрнектелген (57-сурет).
Алтын түстес өрнегі бар қызғылтым жейденің иық белгілерiнiң негізi қорғаныш түстi (57-сурет).
Қорғаныш түстi жемпiрдің негізi қара-қорғаныш түстi алтынмен көмкерiлiп, ұлттық оюмен өрнектелген (57-сурет).
в) Далалық иық белгілер
Иық, белгiлерiнiң негiзi бүркеме түстi тоқыма матадан тiгiлген. Иық белгiлерiнде бүркiт пен жұлдызшалар бейнеленген. (58-сурет).

- ботинки с высокими берцами черного цвета (рисунок-56-12).
Зимняя рабочая форма одежды:
- куртка утепленная хлопчатобумажная темно-защитного цвета со съемным воротником из искусственного меха темно-синего цвета;
- брюки утепленные хлопчатобумажные темно-защитного цвета;
- ботинки утепленные с высокими берцами черного цвета (рисунок-56-9).
Глава 5
Описание знаков различия
Знаки различия состоят из погон, кокард, эмблем, нарукавных знаков, шитья на головных уборах и служат для обозначения звания и принадлежности к органам государственной противопожарной службы Республики Казахстан.
Погоны установлены парадные, парадно-выходные, повседневные и полевые.
На поле погон соответственно присвоенному званию и принадлежности к органам государственной противопожарной службы размещаются изображение пятиконечных звезд и звездочек, изображение орла, буквы.
Размеры погон: погон нашивной - длина 13 сантиметров, ширина - 5 сантиметров; погон съемный для свитера и полевой формы одежды - длина 10 сантиметров, ширина по нижнему краю 5,8 сантиметров, по верхнему краю - 5,5 сантиметров.
Поля погон нашивных и съемных изготавливаются из тканого полотна, орнаментированного национальным узором.
Описание погон
1. Погоны высшего начальствующего состава (генералов)
а) Погоны парадные и парадно-выходные.
На погонах генералов вышиты 5% позолоченной канителью звезды диаметром 22 мм, орел и канты. Поле погон на парадных погонах золотистого цвета, на парадно-выходных стального цвета. По внешнему периметру поля погон проходит кант крапового цвета звезды окантовываются шелком крапового цвета. На пальто стального цвета погоны такие же, как и погоны к парадно-выходному мундиру.
Погоны к белой рубашке имеют поле белого цвета с орнаментом золотистого цвета. (рисунок 57)
б) Погоны повседневные.
Погоны с кантом из позолоченной канители. Поле погон защитного цвета, орнаментированное национальным узором темно-защитного цвета в золотистой окантовке. (рисунок 57)
Погоны к рубашке песочного цвета имеют поле защитного цвета с орнаментом золотистого цвета. (рисунок 57)
Поле погон к свитеру защитного цвета, орнаментированное национальным узором темно-защитного цвета в золотистой окантовке. (рисунок 65)
в) Погоны полевые.
Погоны с полем из тканого полотна камуфлированного цвета. На погонах изображение орла и звезды. (рисунок 58)

2. Аға және орта басшы құрамның (офицерлердiң) иық белгiлерi
а) Парадтық иық белгілер
Алтын түстес матадан тігілген, ұлттық өрнегімен, бұлықтарымен бейнеленген және жолақтары (көлденең жолақтары) күрең түстi. Аға басшы құрамның иық белгілерiнде диаметрi 20 мм жұлдызшалар орналасқан және екi көлденең жолақтар, орта басшы құрамның иық белгiлерiнде диаметрi 15 мм жұлдызшалар және бiр көлденең жолақ. Жұлдызшалар саны әскери атағына сәйкес келедi. Көлденең жолақтардың енi - 5 мм, ұзыны - 27 мм. Иық белгілерiнiң жоғарғы жағында диаметрi - 14 мм алтын түстес нысанды түйме орналасады, түймеден төменірек мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының нышандық белгісi (эмблемасы) орналасады (кительден басқа) (59-сурет).
Ақ жейдедегі - иық белгiлерiнiң үстi ақ түстi тоқыма матадан. Бұлықтары, көлденең жолақтары, ұлттық өрнектерi, жұлдызшалары, түймелерi және нышандық белгiлерi салтанаттық киiмдердiң иық белгілерiндей (59-сурет).
б) Күнделіктi киетiн иық белгілер
Иық белгілерiнiң үстi қорғаныш түстi тоқыма матадан тігілген. Алтын түстес сызығы бар қара-қорғаныш түстi өрнек. Бұлықтары мен көлденең жолақтары күрең түстес. Жұлдызшалары, түймелерi, нышандары парадтағы иық белгiлерiндей (60-сурет).
Қорғаныш түстi жемпiрдiң негiзi қара-қорғаныш түстi алтынмен көмкерiлiп, ұлттық оюмен өрнектелген. Бұлықтары мен жолақтары күрең түсті (61-сурет).
в) Далалық иық белгілер
Бүркеме түстес, муфта пiшiндi, иық белгiлерi тоқыма, өрнексiз және бұлықтарысыз жасалады. Иық белгілерiнiң негізiнде қара түстi жұлдызшалар мен көлденең жолақтар бейнеленедi (62-сурет).
3. Кiшi басшы құрамның иық белгiлерi
а) Парадтық иық белгілер
Иық белгiлерiнiң негiзi алтын түстес тоқыма матадан тiгiлген және бұлықтары аға және орта басшы құрамның иық белгiлерiндей. Ұлттық өрнегі алтын түстес.
Иық белгілерiнде диаметрi 14 мм алтын түстес нысанды түйме және диаметрi 15 мм алтын түстес жұлдызшалар немесе алтын түстес үшбұрыштар бейнелерi орналасады. Үшбұрыштар атағына сәйкес келеді. (63-64-суреттер). Жейденiң иық белгілерi, офицерлiк иық белгiлерiндей (63-64-суреттер).
б) Күнделiктi киетiн иық белгілер
Иық белгiлерiнiң негiзi қорғаныш түстi тоқыма матадан тiгілген. Алтын түстес сызығы бар өрнек қара-қорғаныш түстi. Бұлықтары күрең түсті. Жұлдызшалары, түймелерi, нышандары парадтағы иық белгiлерiндей (63-64-суреттер).
Қорғаныш түстi жемпiрдiң негiзi қара-қорғаныш түстi алтынмен көмкерiлiп, ұлттық оюмен өрнектелген. Бұлықтары күрең түстi және алтын түстес үшбұрыштар (65-сурет).
в) Далалық иық белгілер
Бүркеме түстес, муфта пiшiндi, иық белгілерi тоқыма, өрнексiз және бұлықтарысыз жасалады. Иық белгілерiнiң үстінде қара түстi жұлдызшалар немесе үшбұрыштар бейнеленедi (62-сурет).

2. Погоны старшего и среднего начальствующего состава (офицеров)
а) Погоны парадные.
Погоны с полем из тканого полотна золотистого цвета, орнаментированного национальным узором, кантами и просветами (поперечные полосы) крапового цвета. На погонах старшего начальствующего состава размещаются звездочки диаметром 20 мм и две поперечные полосы, на погонах среднего начальствующего состава - звездочки диаметром 15 мм и одна поперечная полоса. Количество звездочек соответствует воинскому званию. Ширина поперечных полос - 5 мм, длина 27 мм. В верхней части погон размещается форменная пуговица золотистого цвета диаметром 14 мм, ниже пуговицы размещается эмблема органов государственной противопожарной службы (кроме кителя). (рисунок 59)
На белой рубашке - погоны с полем из тканого полотна белого цвета. Кант, поперечные полосы, национальный узор, звездочки, пуговицы и эмблемы такие же, как на погонах к парадному обмундированию. (рисунок 59)
б) Погоны повседневные.
Погоны с полем из тканого полотна защитного цвета. Орнамент темно-защитного цвета с контуром золотистого цвета. Канты и поперечные просветы крапового цвета. Звездочки, пуговицы, эмблемы такие же, как на погонах парадных. (рисунок 60)
Поле погон к свитеру защитного цвета, орнаментированное национальным узором темно-защитного цвета в золотистой окантовке. Кант и просветы крапового цвета. (рисунок 61)
в) Погоны полевые.
Погоны тканые, муфтообразные, камуфлированного цвета, выполняются без орнамента и канта. На поле погон изображения звездочек и поперечных полос черного цвета. (рисунок 62)
3. Погоны младшего начальствующего состава
а) Погоны парадные.
Погоны с полем из тканого полотна золотистого цвета и кантом такие же, как на погонах старшего и среднего начальствующего состава. Национальный орнамент золотистого цвета.
На погонах размещаются форменная пуговица диаметром 14 мм золотистого цвета и звездочки золотистого цвета и диаметром 15 мм или изображение угольников золотистого цвета. Угольники соответствуют званию. (рисунки 63-64)
Погоны на рубашку такие же, как и погоны офицерские. (рисунки 63-64)
б) Погоны повседневные.
Погоны с полем из тканого полотна защитного цвета. Орнамент темно-защитного цвета с контуром золотистого цвета. Канты крапового цвета. Звездочки, пуговицы, эмблемы такие же, как на погонах парадных. (рисунки 63-64)
Поле погон к свитеру защитного цвета, орнаментированное национальным узором темно-защитного цвета в золотистой окантовке. Кант крапового цвета и угольники золотистого цвета. (рисунок 65)
в) Погоны полевые.
Погоны тканые, муфтообразные, камуфлированного цвета, выполняются без орнамента и канта. На поле погон изображения звездочек или угольников черного цвета. (рисунок 62)

4. Оқу орындары курсанттарының иық белгілері
а) Парадтық иық белгілер
Сары түсті иық белгілерінің негізі алтын түсті тоқыма матадан тігілген, «К» әрпімен күрең түсті жолақтары бар сары түсті иық белгілер, ұлттық өрнегі алтын түстес, иық белгілерінде алтын түстес диаметрі 14 мм нысандық түйме орналасады, атағына сәйкес жапсырмалар:
- старшиналарда - бір жалпақ жапсырма және үстінен бір жіңішке жапсырма;
- аға сержанттарда - бір жалпақ жапсырма;
- сержанттарда - үш жіңішке жапсырма;
- кіші сержанттарда - екі жіңішке жапсырма.
(74-сурет)
Қатардағы курсанттардың иық белгілерінде атағы бойынша айыру белгілері көрсетілмейді.
б) Ақ түсті жейдеге иық белгілер
Ақ түсті иық белгілерінің негізі ақ түсті тоқыма матадан тігілген, «К» әрпімен күрең түсті жолақтары бар ақ түсті иық белгілер, ұлттық өрнегі алтын түстес, иық белгілерінде алтын түстес диаметрі 14 мм нысандық түйме орналасады, атағына сәйкес жапсырмалар:
- старшиналарда - бір енді жапсырма және үстінен бір енсіз жапсырма;
- аға сержанттарда - бір енді жапсырма;
- сержанттарда - үш енсіз жапсырма;
- кіші сержанттарда - екі енсіз жапсырма (75-сурет).
в) Күнделікті киетін иық белгілер
Иық белгілерінің негізі қара қоңыр қорғаныш түсті тоқыма матадан тігілген, «К» әрпімен күрең түсті жолақтары бар иық белгілер,  атағына сәйкес жапсырмалар парадтық иық белгілеріндей. Алтын түстес сызығы бар ұлттық өрнегі қара қоңыр қорғаныш түсті. Иық белгілерінде алтын түстес диаметрі 14 мм нысандық түйме орналасады. Жапсырмаларды орналастыру парадтық иық белгілеріндегі сияқты (7-сурет).
г) Далалық иық белгілер
Иық белгілері тоқыма матадан, муфта сияқты, бүркеме түсті «К»  әрпі бар, жапсырмалар атағына сәйкес (76-сурет).
Ескерту. 5-тарау 4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
Жеңдік белгілердің, бейдждердің және
кеудедегі жапсырмалардың сипаттамасы
a) жеңдік белгілер
Жоғары, аға, орта және кiшi басшы құрамның, жеңдiк белгiлерi мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қатыстылығын анықтау үшiн пайдаланады.
Жеңдік белгілер геометриялық кескiндерi, көрсетiлген бейнелердi, мәтiн жобалары мен түрлердi қиыстыруды өзара ажырататын стандартты тоқыма матадан тiгiлген оқалы белгiлерді көрсетедi.
Жеңдiк белгiлер мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерiнiң нысанды киiмдерiнiң бiр бөлiгі болып табылады және қыстық, жаздық, далалық, күнделiктi киетiн, салтанаттық, салтанатты-парадтық киiм нысандарының сол және оң жеңдерiнiң сыртқы жағында белгіленген орындарда орналасады.
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жеңдiк белгiлерi қалқан түрiндегi тоқыма матадан тігілген оқалы белгiлерді көрсетеді және орталық бөлiгiнде көгілдір түстес жер шарының стильдi бейнесi бар.
Жер шарының ортасында табиғат құбылысы, оның ортасында қызғылт сары iстес дөңгелек, оның iшiнде қара-көгілдiр үшбұрыш бейнеленген. Жоғары бөлiгінде - "ҚАЗАҚСТАН" жазуы бар, төменгі бөлiгiнде алтын түстес қалықтаған бүркiт бейнеленген, оның астында "ТЖА" жазуы бар. Парадтық нысанға арналған "ТЖА" жазуы жеңдiк белгiлерiнiң үстi барқын көгілдiр түстес, күнделiк киетiн нысандағы киiмдерге арналғаны қара-қорғаныш түстес (67-сурет).
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жеңдiк белгiлерi сол қолының сыртқы жағында болады.
Жоғары, аға және орта басшы құрамның мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қатысы бар жеңдiк белгілерi қалқан түрiндегі тоқыма матадан тiгiлген оқалы белгiнi көрсетедi және орталық бөлiгінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңба бейнесi бар. Елтаңбадан жоғары бөлiкте - "ҚАЗАҚСТАН" жазуы, жеңдiк белгiнiң төменгі бөлiгінде "ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТI" жазулары бар. Салтанаттық нысандағы киiмге арналған - "ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТI" жеңдiк белгiсiнiң үстi көгiлдiр барқын түстес, күнделiктi киетiн нысаны қара-қорғаныш түстi (67-сурет).
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының жеңдiк белгілерi оң қолының сыртқы жағында болады.
Кiшi басшы құрамның және курсанттардың мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының жеңдiк белгілерi қалқан түрiндегі тоқыма матадан тiгiлген оқалы белгiнi көрсетедi және орталық бөлiгінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк туының үстiнде күн бейнесi мен қалқыған бүркіт, жеңдiк белгiнiң төменгi бөлігінде "ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ" бейнеленедi. Салтанаттық және күнделiктi киетiн нысанды киiмге арналған "ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ" жеңдiк белгiлерiнiң үстi қара-қорғаныш түстi (67-сурет).
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының жеңдiк белгiлерi оң қолының сыртқы жағында болады.
Ақ түстi жейденің ақ түстi негізiне "ТЖМ" және "ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ" жеңдiк белгілерi жасалады. Қызғылтым түстi жейдеге - жеңдiк белгiнiң негізi қорғаныш түстi. Далалық нысанға - бүркеме түстi (79-сурет). Жейдеге жеңдiк белгілерiнiң орналастыру тәсiлi - алмалы-салмалы.
Генералдар үшiн "ТЖМ" және "ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТI" жеңдiк белгiлерiнiң бұлықтары сыртқы периметрi бойынша алтындатылған зер жiппен кестеленген (66-сурет).
Оқу орындары курсанттарының жеңдік белгілері қалқан түріндегі тоқыма матадан тігілген оқалы белгілерді көрсетеді және ортасында алтын түстес қалықтаған бүркіт бейнеленген, оның үстінде алтын түстес балталар мен өрт каскасы бар. Жоғары бөлігінде - «Қазақстан» жазуы, төменгі бөлігінде «КТИ» әріптері бар. Жеңдік белгі оң қолының сыртқы жағында болады. Парадтық және күнделікті киетін нысандағы киімге жеңдік белгісінің үсті қара қоңыр қорғаныш түсті. Далалық нысандағы киімге -бүркеме түсті (78-сурет).

4. Погоны курсантов учебного заведения
а) Погоны парадные
Погоны желтого цвета с полем из тканого полотна золотистого цвета с кантом крапового цвета, с буквой «К» крапового цвета, национальный орнамент золотистого цвета, на погонах размещается форменная пуговица диаметром 14 мм золотистого цвета, нашивки крапового цвета соответственно званию:
- у старшин - одна широкая нашивка и сверху одна узкая нашивка;
- у старших сержантов - одна широкая нашивка;
- у сержантов - три узкие нашивки;
- у младших сержантов - две узкие нашивки.
(рисунок 74)
На погонах рядовых курсантов знаки различия по званиям не указываются.
б) Погоны к рубашке белого цвета
Погоны белого цвета с полем из тканого полотна белого цвета с кантом крапового цвета, с буквой «К» крапового цвета, национальный орнамент золотистого цвета, на погонах размещается форменная пуговица диаметром 14 мм золотистого цвета, нашивки крапового цвета соответственно званию:
- у старшин - одна широкая нашивка и сверху одна узкая нашивка;
- у старших сержантов - одна широкая нашивка;
- у сержантов - три узкие нашивки;
- у младших сержантов - две узкие нашивки.
(рисунок 75)
в) Погоны повседневные
Погоны с полем из тканого полотна темно-защитного цвета с кантом крапового цвета, с буквой «К», нашивки соответственно званию также как погонах парадных. Национальный орнамент темно-защитного цвета с контуром золотистого цвета. На погонах размещается форменная пуговица диаметром 14 мм золотистого цвета. Размещение нашивок аналогично парадному (рисунок 76).
г) Погоны полевые
Погоны тканые, муфтообразные, камуфлированного цвета с буквой «К», нашивки соответственно званию (рисунок 77).
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Описание нарукавных знаков,
бейджей и нагрудных нашивок
а) Нарукавные знаки.
Нарукавные знаки высшего, старшего, среднего и младшего начальствующего состава, курсантов предназначаются для определения принадлежности служащих к органам государственной противопожарной службы.
Нарукавные знаки представляют собой стандартизированные ткано-шитые шевроны, различающиеся между собой комбинацией геометрических силуэтов, содержанием нанесенных изображений, текстовыми надписями и цветовыми сочетаниями.
Нарукавные знаки являются частью формы одежды сотрудников органов государственной противопожарной службы и располагаются на установленных местах внешней стороны левых и правых рукавов зимней, летней, полевой, повседневной, парадной, парадно-выходной форм одежды.
Нарукавный знак Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан представляет собой ткано-шитый шеврон в форме щита и содержит: в средней части стилизованное изображение земного шара голубого цвета. В центре - изображение розы ветров с оранжевым кругом посередине земного шара, внутри которого изображен темно-синий треугольник. В верхней части - надпись "КАЗАКСТАН", в нижней части изображение парящего орла золотистого цвета, под ним надпись "ТЖМ". Поле нарукавного знака "ТЖМ" к парадной форме одежды цвета морской волны, к повседневной форме одежды темно-защитного цвета. (рисунок 67)
Нарукавный знак Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан носится на внешней стороне левого рукава.
Нарукавный знак принадлежности к органам государственной противопожарной службы высшего, старшего и среднего начальствующего состава представляет собой ткано-шитый шеврон в форме щита и содержит: в центральной части изображение Государственного герба Республики Казахстан. В верхней части, над гербом - надпись "КАЗАКСТАН", в нижней части нарукавного знака "OPTKE КАРСЫ KЫЗМЕТI". Поле нарукавного знака "ОРТКЕ КАРСЫ KЫЗМETI" к парадной форме одежды цвета морской волны, к повседневной форме одежды темно-защитного цвета. (рисунок 67)
Нарукавный знак органов государственной противопожарной службы носится на внешней стороне правого рукава.
Нарукавный знак органов государственной противопожарной службы младшего начальствующего состава представляют собой ткано-шитый шеврон в форме щита и содержит: в центральной части изображение солнца и парящего орла на фоне Государственного Флага Республики Казахстан. В верхней части - надпись "КАЗАКСТАН", в нижней части нарукавного знака "ОРТКЕ КАРСЫ КЫЗМЕТI". Поле нарукавного знака "ОРТКЕ КАРСЫ KЫЗMETI" к парадной и повседневной форме одежды темно-защитного цвета. (рисунок 67)
Нарукавный знак органов государственной противопожарной службы носится на внешней стороне правого рукава.
Нарукавные знаки "ТЖМ" и "ОРТКЕ КАРСЫ КЫЗМЕТI" к рубашке белого цвета изготавливаются с полем белого цвета. К рубашке песочного цвета - поле нарукавного знака защитного цвета. К полевой форме камуфлированного цвета. (рисунок 67)
Способ крепления нарукавных знаков к рубашкам - съемный.
Нарукавные знаки "ТЖМ" и "ОРТКЕ КАРСЫ KЫЗMETI" для генералов имеют вышитый кант по внешнему периметру из позолоченной канители. (рисунок 66)
Нарукавный знак курсантов учебных заведений представляет собой ткано-шитый шеврон и содержит: посередине парящий орел золотистого цвета, над ним пожарная каска с топорами золотистого цвета. В верхней части - надпись «Қазақстан», в нижней части буквы «КТИ». Нарукавный знак носится на внешней стороне правого рукава. Поле нарукавного знака на парадную и повседневную форму одежды темно-защитного цвета. К полевой форме - камуфлированного цвета (рисунок - 78).

Оқу курстары бойынша жеңдік белгілер қара қоңыр қорғаныш түсті шұғадан жасалған сыртынан жабылатын жерінде бұрышы төмен қарай орналасқан алтын түстес галуннан үшбұрыштар бейнелерін көрсетеді. Оқу курсына сәйкес жеңдік белгілерде үшбұрыштар орналасады: бір, екі, үш, төрт, бес, алты - тиісінше 1, 2, 3, 4, 5, 6 курстардың курсанттары үшін. Галунның ені - 10 мм, ұзындығы - 75 мм. Үшбұрыштар арасындағы ара қашықтық 5 мм (79-сурет).
Ескерту. а) тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
б) бейджилер мен кеудедегi жапсырмалар
алмалы-салмалы төртбұрышты алтын немесе қою сары түстес аты-жөні қара түстi латын әрпiмен көрсетiлген металлдан немесе пластмассадан жасалған, немесе тоқыма матадан тiгілген және кительдiң, күнделiктi киетiн күрткенiң, жемпiрдің, жейденiң кеудедегі оң жақ қалтаның жоғары жағында тағылады (78-сурет).
"ҚАЗАҚСТАН", "ФАМИЛИЯ", "ҚАН ТОБЫ" кеудедегі жапсырмалар төрт бұрышты нысанды бүркеме түстi жапсырмалар алмалы-салмалы тоқыма матадан тiгiлген болып келеді және бүркеме киiмдерiнiң оң және сол жақ қалтаның жоғары жағында киiледi. Жазбалары латын әрпiмен жазылады (68-сурет).
Кокардалардың, нышандық белгілердің (эмблемалардың),
тігістердің сипаттамасы
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының нышандық белгiлерi алтын түстес түрлi-түстi металлдардың қоспаларынан жасалады және өрт сөндiрушiнiң каскасын қалықтаған бүркiттiң қанаттарымен құшақтаған, өрт сөндiретiн балтаның қиылысқаны бейнеленген (69-сурет).
Нышандық белгілер (эмблемалар) кительдiң, жазғы пальтоның, бүркеме күрткелердiң жағасының және жейденiң, пальтоның, күнделiктi киетiн күрткенiң иық белгілерiнiң оң және сол жағының төменгі бөлiгiнде тағылады.
Жоғары, аға, орта, кiшi басшы құрамның парадтық-салтанатты және күнделiктi киетiн фуражкаларының төбесi (тульясы) үшiн нышандық белгiлерiнде (эмблемаларында) Қазақстан Республикасының елтаңбасы бейнеленген, алтын түстес түрлi-түсті металлдардың қоспаларынан жасалынады (70-сурет).
Парадтық-салтанатты және күнделiктi киетiн фуражканың, береттiң басқа киiлетiн жерi үшiн кокардада мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының нышандық белгісi (эмблемасы) бар ол көгілдiр түстi дөңгелекшеде орналасқан, жиектерi алтын түстес сәулелерiмен дөңгелекшеге жиналған, алюминий қоспаларынан жасалынады. Кокардасы алтын түстес алты бұтақшаларымен жиектелiнген (70-сурет).
Құлақшын, пилотка және құлақшын-бөрiк, кепкалар үшiн кокарда бұтақшаларысыз жиектелiнбей жасалынған. Бүркеме киiм-кешек үшiн кокарда қорғаныш түспен боялған (70-сурет).
Жоғары, аға және орта басшы құрамы үшiн парадтық белдiк алтын түстес. Кiшi басшы құрамның белдігі ақ түстес.

Нарукавный знак по курсам обучения представляет собой - изображение угольников из галуна золотистого цвета, расположенные углом вниз на клапане из сукна темно-защитного цвета. В соответствии с курсом обучения на нарукавных знаках размещаются угольники: один, два, три, четыре, пять, шесть - для курсантов соответственно 1, 2, 3, 4, 5, 6 курсов. Ширина галуна - 10 мм, длина - 75 мм. Расстояние между угольниками 5 мм. (рисунок - 79).
Сноска. Пункт а) с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
б) Бейджи и нагрудные нашивки.
Бейджи представляют собой съемные металлические или пластмассовые прямоугольные пластинки золотистого или бежевого цвета с указанием фамилии латинскими буквами черного цвета либо могут быть ткано-шитыми и носятся над правым нагрудным карманом кителя, куртки повседневной, свитера, рубашки. (рисунок 68)
Нагрудные нашивки "КАЗАХСТАН", "ФАМИЛИЯ", "ГРУППА КРОВИ" представляют собой съемные ткано-шитые камуфлированные нашивки прямоугольной формы и носятся на камуфлированном обмундировании над правым и левым нагрудными карманами. Надписи выполняются латинскими буквами. (рисунок 68)
Описание кокард, эмблем.
Шитье
Эмблема органов государственной противопожарной службы изготавливается из сплавов цветных металлов золотистого цвета и представляет собой изображение парящего орла, обхватившего крыльями каску пожарного со скрещенными пожарными топорами. (рисунок 69)
Эмблема носится с правой и левой стороны нижней части воротника кителя, пальто летнего, камуфлированных курток и на погонах к рубашке, пальто, куртке повседневной.
Эмблема для тульи на парадно-выходной и повседневной фуражки высшего, старшего, среднего, младшего начальствующего состава изготавливается из сплава цветных металлов золотистого цвета с изображением герба Республики Казахстан. (рисунок 70)
Кокарда для околыша парадно-выходной и повседневной фуражки, берета изготавливается из алюминиевого сплава с изображением эмблемы органов государственной противопожарной службы, расположенной в овале голубого цвета, обрамленного лучами золотистого цвета, собирающихся во внешний овал.
Кокарда обрамлена шестью ветвями золотистого цвета. (рисунок 70)
Кокарда для папахи, пилотки и шапки-ушанки, кепи выполняется без обрамления ветвями. Кокарда для камуфлированного обмундирования окрашена в защитный цвет. (рисунок 70)
Парадный ремень для высшего, старшего и среднего начальствующего состава золотистого цвета. Для младшего начальствующего состава - ремень белого цвета.

Жоғары басшы құрамның парадтық белдiк тоғасының түрi дөңгелекше және алтын түстес түрлi-түстi металл қоспаларынан жасалынады. Тоғаның ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңба бейнесi бар. Дөңгелекшенiң сыртқы жағында ұлттық өрнек бейнеленген. Тоға биiктiгінiң көлемі 50 мм, ал енi 43 мм (73-сурет).
Аға және орта басшы құрамның парадтық белдiк тоғасының ортасында күн оның астында қалықтаған бүркiт бейнеленген. (73-сурет).
Кiшi басшы құрамның және курсанттардың белдiгі үшiн шытырасының нысаны төртбұрыш, биiктiгінiң көлемi 53 мм, ал енi 70 мм және алтын түстес түрлi-түстi металл қоспаларынан жасалынады. Шытырында мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының нышандық белгісi (эмблемасы) ойып салынған (73-сурет).
Нысандық киiм-кешектерi түймелерiнiң диаметрлерi: үлкендерi - 24 мм (генералдар үшiн) және 22 мм (басқалар үшiн), кiшiлерi - 14 мм етiп жасалынады. Түймелерде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген (73-сурет).
Парадтық, парадтық-салтанатты мундирдегі және күнделiктi киетiн кительде, парадтық, парадтық-салтанатты фуражкаларда және күнделiктi киетiн киiм-кешектiң тігістерi кестеленiп алтындатылған зер жiппен тiгiледi. Парадтық, парадтық-салтанатты мундирдiң жағасында және жеңдерiнде, күнделiктi киетiн кительдің жағасында лавр жапырақтың және бұлықтары түрiнде кестеленiп тігіледi (71, 72-суреттер).
Нысандық киім мен арнайы киім-кешектің
суреттері
Ескерту. Бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116, 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
1-сурет.
Генералдардың парадтық жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 2-сурет.
Генералдардың парадтық-салтанатты киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 3-сурет .
Генералдардың күнделікті киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 4-сурет .
Генералдардың парадтық қысқы киім нысандары.
Генералдардың парадтық-салтанатты қысқы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 5-сурет.
Генералдардың күнделікті киетін қысқы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 5-1-сурет.
Генералдардың бушлаттағы күнделікті киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 6-сурет.
Генералдардың фуражкадағы күнделікті киетін
қысқы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 7-сурет.
Генералдардың пальтодағы парадтық-салтанатты
жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз)
Ескерту. 7-сурет алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
8-сурет.
Генералдардың плащтағы парадтық-салтанатты
жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 9-сурет .
Генералдардың жазғы пальтодағы күнделікті
киетін киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз)

Пряжка к парадному ремню высшего начальствующего состава имеет овальную форму и изготавливается из сплава цветных металлов золотистого цвета. В середине пряжки изображение Государственного герба Республики Казахстан. На внешнем овале изображен национальный орнамент. Размеры пряжки по высоте 50 мм, по ширине 43 мм. (рисунок 73)
В центре пряжки к парадному ремню старшего и среднего начальствующего состава изображено солнце с парящим под ним орлом. (рисунок 73)
Бляха для ремня младшего начальствующего состава имеет прямоугольную форму с размерами по высоте 53 мм и ширине 70 мм и изготавливается из сплава цветных металлов золотистого цвета. На бляхе тиснением выполнено изображение эмблемы органов государственной противопожарной службы. (рисунок 73)
Пуговицы на форменное обмундирование изготавливаются диаметрами: большие - 24 мм (для генералов) и 22 мм (для остальных), малые - 14 мм. На пуговицах изображен Государственный герб Республики Казахстан. (рисунок 73)
Шитье на парадном, парадно-выходном мундире и повседневном кителе, фуражках к парадному, парадно-выходному и повседневному обмундированию генералов выполняется вышивкой из позолоченной канители. На парадном, парадно-выходном мундире на воротнике и рукавах, на повседневном кителе на воротнике в виде лавровых листьев и кантов. (рисунки 71, 72)
Рисунки
форменной одежды и специального обмундирования
Сноска. Параграф 5 Главы V с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116; от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Рисунок 1.
Летняя парадная форма одежды генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 2.
Парадно-выходная форма одежды генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 3.
Летняя повседневная форма одежды генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 4.
Зимняя парадная форма одежды генералов
Зимняя парадно-выходная форма одежды генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 5.
Зимняя повседневная форма одежды генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 5-1.
Зимняя повседневная форма одежды генералов в бушлате
Рисунок 6.
Зимняя повседневная форма одежды генералов в фуражке
(См. бумажный вариант) Рисунок 7.
Летняя парадно-выходная форма одежды генералов в летнем пальто
(См. бумажный вариант)
Сноска. Рисунок 7 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Рисунок 8.
Летняя парадно-выходная форма одежды генералов в плаще
(См. бумажный вариант) Рисунок 9.
Повседневная форма одежды генералов в пальто летнем
(См. бумажный вариант)

Ескерту. 9-сурет алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
10-сурет.
Генералдардың плащтағы күнделікті киетін
жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 11-сурет .
Генералдардың күртке мен фуражкедегі күнделікті
киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 12-сурет.
Генералдардың жемпірі мен пилоткедегі күнделікті киетін
жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 13-сурет.
Генералдардың қысқа жеңі бар жейдедегі күнделікті
киетін жазғы киім нысандары (тропикаль).
(қағаз мәтіннен қараңыз) 14-сурет.
Генералдардың ұзын жеңі бар ақ жейдедегі
парадтық-салтанатты жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз)
Ескерту. 14-сурет алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
15-сурет.
Генералдардың қысқа жеңі бар ақ жейдедегі
парадтық-салтанатты жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз)
Ескерту. 15-сурет алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
16-сурет.
Генералдардың ұзын жеңі бар жейдедегі
күнделікті киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 17-сурет .
Генералдардың қысқа жеңі бар жейдедегі және пилоткедегі
күнделікті киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 18-сурет.
Генералдардың далалық жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 18-1-сурет.
Генералдардың күртедегі жазғы далалық киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 19-сурет .
Генералдардың қысқы далалық киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 20-сурет .
Офицерлердің жазғы парадтық және
парадтық-салтанатты киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 21-сурет .
Офицерлердің күнделікті киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 22-сурет .
Офицерлердің қысқы парадтық киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 23-сурет .
Офицерлердің күнделікті киетін қысқы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 23-1-сурет.
Офицерлердің бушлаттағы қысқы күнделікті киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 24-сурет .
Офицерлердің қысқа жеңі бар жейдедегі күнделікті
киетін жазғы киім нысандары (тропикаль).
(қағаз мәтіннен қараңыз) 25-сурет .
Офицерлердің жазғы пальтодағы парадтық-салтанатты
киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз)
Ескерту. 25-сурет алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
26-сурет .
Офицерлердің плащтағы күнделікті киетін киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 27-сурет .
Офицерлердің күрткедегі және фуражкедегі күнделікті
киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 28-сурет .
Офицерлердің жемпірдегі және пилоткедегі күнделікті
киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 29-сурет .
Офицерлердің ұзын жеңі бар ақ жейдедегі
парадтық-салтанатты жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз)

Сноска. Рисунок 9 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Рисунок 10.
Летняя повседневная форма одежды генералов в плаще
(См. бумажный вариант) Рисунок 11.
Летняя повседневная форма одежды генералов в куртке и фуражке
(См. бумажный вариант) Рисунок 12.
Летняя повседневная форма одежды генералов в свитере и пилотке
(См. бумажный вариант) Рисунок 13.
Летняя повседневная форма одежды генералов в рубашке
с коротким рукавом /тропикаль/
(См. бумажный вариант) Рисунок 14.
Летняя парадно-выходная формы одежды генералов
в белой рубашке с длинным рукавом
(См. бумажный вариант)
Сноска. Рисунок 14 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Рисунок 15.
Летняя парадно-выходная форма одежды генералов
в белой рубашке с коротким рукавом
(См. бумажный вариант)
Сноска. Рисунок 15 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Рисунок 16.
Летняя повседневная форма одежды генералов
в рубашке с длинным рукавом
(См. бумажный вариант) Рисунок 17.
Летняя повседневная форма одежды генералов
в рубашке с коротким рукавом и пилотке
(См. бумажный вариант) Рисунок 18.
Летняя полевая форма одежды генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 18-1.
Летняя полевая форма одежды генералов в куртке Рисунок 19.
Зимняя полевая форма одежды генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 20.
Летняя парадная и парадно-выходная формы одежды офицеров
(См. бумажный вариант) Рисунок 21.
Летняя повседневная форма одежды офицеров
(См. бумажный вариант) Рисунок 22.
Зимняя парадная форма одежды офицеров
(См. бумажный вариант) Рисунок 23.
Зимняя повседневная форма одежды офицеров
(См. бумажный вариант) Рисунок 23-1.
Зимняя повседневная форма одежды офицеров в бушлате Рисунок 24.
Летняя повседневная форма одежды офицеров в рубашке
с коротким рукавом /тропикаль/
(См. бумажный вариант) Рисунок 25.
Парадно-выходная форма одежды офицеров в пальто летнем
(См. бумажный вариант)
Сноска. Рисунок 25 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Рисунок 26.
Повседневная форма одежды офицеров в плаще
(См. бумажный вариант) Рисунок 27.
Летняя повседневная форма одежды офицеров
в куртке и фуражке
(См. бумажный вариант) Рисунок 28.
Летняя повседневная форма одежды офицеров
в свитере и пилотке
(См. бумажный вариант) Рисунок 29.
Летняя парадно-выходная форма одежды офицеров
в белой рубашке с длинным рукавом
(См. бумажный вариант)

Ескерту. 29-сурет алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
30-сурет .
Офицерлердің қысқа жеңі бар ақ жейдедегі
парадтық-салтанатты жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз)
Ескерту. 30-сурет алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
31-сурет .
Офицерлердің ұзын жеңі бар жейдедегі күнделікті
киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 32-сурет .
Офицерлердің қысқа жеңі бар жейдедегі күнделікті
киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 33-сурет.
Офицерлердің жазғы далалық киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 33-1-сурет.
Офицерлердің күртедегі жазғы далалық киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 34-сурет .
Офицерлердің далалық қысқы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 35-сурет .
Әйел-офицерлердің және кіші басшы құрамның
парадтық-салтанатты жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 36-сурет .
Әйел-офицерлердің парадтық-салтанатты жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз)
Ескерту. 36-сурет алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
37-сурет .
Әйел-офицерлердің және кіші басшы құрамның
күнделікті киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 38-сурет .
Әйел-офицерлердің және кіші басшы құрамның
пальтодағы парадтық қысқы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 39-сурет .
Әйел-офицерлердің және кіші басшы құрамның
пальтодағы күнделікті киетін қысқы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 40-сурет .
Әйел-офицерлердің және кіші басшы құрамның
плащтағы күнделікті киетін киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз)
Ескерту. 40-суретке өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
41-сурет .
Әйел-офицерлердің және кіші басшы құрамның
күнделікті киетін киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 42-сурет .
Әйел-офицерлердің ұзын жеңі бар ақ жейдедегі
парадтық-салтанатты жазғы киім нысандары.
Әйел-офицерлердің қысқа жеңі бар ақ жейдедегі
парадтық-салтанатты жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз)
Ескерту. 42-сурет алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
43-сурет .
Әйел-офицерлердің және кіші басшы құрамның ұзын жеңі бар
жейдедегі күнделікті киетін жазғы киім нысандары.
Әйел-офицерлердің және кіші басшы құрамның қысқа жеңі бар
жейдедегі күнделікті киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 44-сурет .
Әйел-офицерлердің және кіші басшы құрамның
далалық жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 44-1-сурет.
Әйел-офицерлердің және кіші басшы құрамның күртедегі жазғы далалық киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 45-сурет .
Әйел-офицерлердің және кіші басшы құрамның
далалық қысқы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 46-сурет.
Кіші басшы құрамның парадтық киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 47-сурет .
Кіші басшы құрамның қысқы парадтық киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 48-сурет .
Кіші басшы құрамның күнделікті киетін киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 49-сурет .
Кіші басшы құрамның қысқы күнделікті киетін киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 50-сурет .
Кіші басшы құрамның ұзын жеңі бар жейдедегі
күнделікті киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 51-сурет .
Кіші басшы құрамның қысқа жеңі бар жейдедегі
күнделікті киетін жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 52-сурет .
Аға, орта және кіші басшы құрамның күрткесіз әскери
кезекшіліктегі күнделікті киетін қысқы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 53-сурет .
Кіші басшы құрамның далалық жазғы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 54-сурет.
Кіші басшы құрамның далалық қысқы киім нысандары.
(қағаз мәтіннен қараңыз)

Сноска. Рисунок 29 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Рисунок 30.
Летняя парадно-выходная форма одежды офицеров
в белой рубашке с коротким рукавом
(См. бумажный вариант)
Сноска. Рисунок 30 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Рисунок 31.
Летняя повседневная форма одежды офицеров
в рубашке с длинным рукавом
(См. бумажный вариант) Рисунок 32.
Летняя повседневная форма одежды офицеров
в рубашке с коротким рукавом
(См. бумажный вариант) Рисунок 33.
Летняя полевая форма одежды офицеров
(См. бумажный вариант) Рисунок 33-1.
Летняя полевая форма одежды офицеров в куртке Рисунок 34.
Зимняя полевая форма одежды офицеров
(См. бумажный вариант) Рисунок 35.
Летняя парадно-выходная форма одежды
женщин-офицеров и младшего
начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 36.
Летняя парадно-выходная форма одежды
женщин-офицеров
(См. бумажный вариант)
Сноска. Рисунок 36 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Рисунок 37.
Летняя повседневная форма одежды женщин-офицеров
и младшего начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 38.
Зимняя парадная форма одежды женщин-офицеров
и младшего начальствующего состава в пальто
(См. бумажный вариант) Рисунок 39.
Зимняя повседневная форма одежды женщин-офицеров
и младшего начальствующего состава в пальто
(См. бумажный вариант) Рисунок 40.
Повседневная форма одежды женщин-офицеров
и младшего начальствующего состава в плаще
(См. бумажный вариант)
Сноска. Рисунок 40 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Рисунок 41.
Повседневная форма одежды женщин-офицеров
и младшего начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 42.
Летняя парадно-выходная форма одежды женщин-офицеров
в белой рубашке с длинным рукавом
Летняя парадно-выходная форма одежды женщин-офицеров
в белой рубашке с коротким рукавом
(См. бумажный вариант)
Сноска. Рисунок 42 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Рисунок 43.
Летняя повседневная форма одежды женщин-офицеров и
младшего начальствующего состава в
рубашке с длинным рукавом
Летняя повседневная форма одежды женщин-офицеров и
младшего начальствующего состава в
рубашке с коротким рукавом
(См. бумажный вариант) Рисунок 44.
Летняя полевая форма одежды женщин-офицеров
и младшего начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 44-1.
Летняя полевая форма одежды женщин-офицеров и младшего
начальствующего состава в куртке Рисунок 45.
Зимняя полевая форма одежды женщин-офицеров
и младшего начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 46.
Парадная форма одежды младшего
начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 47 .
Зимняя парадная форма одежды младшего
начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 48.
Повседневная форма одежды младшего
начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 49.
Зимняя повседневная форма одежды младшего
начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 50.
Летняя повседневная форма одежды младшего
начальствующего состава в рубашке с длинным рукавом
(См. бумажный вариант) Рисунок 51.
Летняя повседневная форма одежды младшего
начальствующего состава в рубашке с коротким рукавом
(См. бумажный вариант) Рисунок 52.
Зимняя повседневная форма одежды старшего,
среднего и младшего начальствующего состава
на боевом дежурстве без куртки
(См. бумажный вариант) Рисунок 53.
Летняя полевая форма одежды младшего
начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 54.
Зимняя полевая форма одежды младшего
начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 55.

Ескерту. 55-сурет алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Ескерту. 56-сурет алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.08. N 1306 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
56-1-сурет
Курсанттардың парадтық жазғы киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 56-2-сурет
Курсанттардың парадтық қысқы киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 56-3-сурет
Курсанттардың күнделікті киетін жазғы киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 56-4-сурет
Курсанттардың ұзын жеңі бар қорғаныш түсті жейдедегі күнделікті киетін жазғы киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 56-5-сурет
Курсанттардың қысқа күнделікті киетін киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 56-6-сурет
Курсанттардың далалық жазғы киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 56-7-сурет
Курсанттардың далалық қысқы киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 56-8-сурет
Курсанттардың жұмысқа киетін жазғы киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз) 56-9-сурет
Курсанттардың жұмысқа киетін қысқы киім нысаны
(қағаз мәтіннен қараңыз)
Айырым белгілерінің
Суреттері
Ескерту. 6-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2116 Қаулысымен.
Генералдардың иық белгілері
57-сурет .
Парадтық киім-кешекке
Парадтық-салтанатты киім-кешекке
Ақ түсті жейдеге
Күнделікті киетін киім-кешекке
Қорғаныш түсті жейдеге
Қорғаныш түсті жемпірге
(қағаз мәтіннен қараңыз) 58-сурет.
Далалық киім-кешекке
(қағаз мәтіннен қараңыз) Аға және орта басшы құрамның иық белгілері
59-сурет.
Парадтық киім-кешекке
Ақ түсті жейдеге
(қағаз мәтіннен қараңыз) 60-сурет .
Күнделікті киетін киім-кешекке
(қағаз мәтіннен қараңыз) 61-сурет .
Күнделікті киетін киім-кешекке (жемпірге)
(қағаз мәтіннен қараңыз) Аға, орта және кіші басшы құрамның иық белгілері
62-сурет .
Далалық киім-кешекке.
(қағаз мәтіннен қараңыз) Прапорщиктердің иық белгілері
63-сурет .
Парадтық киім-кешекке.
Ақ түсті жейдеге.
Күнделікті киетін киім-кешекке.
Парадтық және күнделікті киетін киім-кешекке.
(қағаз мәтіннен қараңыз) Кіші басшы құрамның иық белгілері
64-сурет .
Күнделікті киетін киім-кешекке.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 65-сурет .
Күнделікті киетін киім-кешекке (жемпірге)
(қағаз мәтіннен қараңыз) 66-сурет .
Генералдардың жеңдік белгілері
(қағаз мәтіннен қараңыз) Аға, орта және кіші басшы құрамның жеңдік белгілері
67-сурет.
(қағаз мәтіннен қараңыз) Кеудедегі жапсырмалары. Бейджилер.
68-сурет .
Далалық киім нысанының кеудедегі жапсырмалары.
Бейджилер.
(қағаз мәтіннен қараңыз) Қазақстан Республикасының ТЖМ
мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының эмблемасы
Ескерту. 69-суретке өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.28 N 340; 2008.11.18 N 1068 Қаулыларымен.
69-сурет .
(қағаз мәтіннен қараңыз) Генералдардың, аға, орта және кіші басшы құрамның парадтық,
парадтық-салтанатты және күнделікті киетін фуражкаларының
төбесіндегі эмблемалары.
Аға, орта және кіші басшы құрамның парадтық, парадтық-салтанатты
және күнделікті киетін фуражкасындағы эмблемасы бар кокарда.
70-сурет .
(қағаз мәтіннен қараңыз) Генералдардың киім-кешектегі тігістері.
Парадтық-салтанатты фуражкадағы тігістер.
Күнделікті киетін фуражкадағы кокарда мен тігістер.
Парадтық-салтанатты фуражканың күнқағарындағы тігістер.
71-сурет .
(қағаз мәтіннен қараңыз) Генералдардың киім-кешектегі тігістері.
Парадтық мундирлер жағасында
Парадтық-салтанатты мундирлер жағасында
Күнделікті киетін китель жағасында
Парадтық мундирлер жеңінде
Парадтық-салтанатты мундирлер жеңінде
72-сурет.
(қағаз мәтіннен қараңыз) Генералдардың, аға және орта басшы құрамның парадтық
белбеулерінің тоғалары.
Кіші басшы құрамның парадтық белдігі үшін шытыра.
Киім-кешек түймелері.
Жоғары басшы құрамның.
Аға және орта басшы құрамның.
Кіші басшы құрамның.
Киім-кешек түймелері
73-сурет.
(қағаз мәтіннен қараңыз) 74-сурет
Парадтық иық белгілері
(қағаз мәтіннен қараңыз) 75-сурет
Ақ түсті жейдеге иық белгілер
(қағаз мәтіннен қараңыз) 76-сурет
Күнделікті киетін иық белгілері
(қағаз мәтіннен қараңыз) 77-сурет
Далалық иық белгілері
(қағаз мәтіннен қараңыз) 78-сурет
Оқу орынның жеңдік белгілері
(қағаз мәтіннен қараңыз) 79-сурет
Оқу орынның курстар бойынша жеңдік белгілері
(қағаз мәтіннен қараңыз)

Сноска. Рисунок 55 исключен постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования)
Рисунок 56.
Сноска. Рисунок 56 исключен постановлением Правительства РК от 08.11.2011 № 1306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования)
Рисунок 56-1
Летняя парадная форма одежды курсантов
(См. бумажный вариант) Рисунок 56-2
Зимняя парадная форма одежды курсантов
(См. бумажный вариант) Рисунок 56-3
Летняя повседневная форма одежды курсантов
(См. бумажный вариант) Рисунок 56-4
Летняя повседневная форма одежды курсантов
в рубашке защитного цвета с длинным рукавом
(См. бумажный вариант) Рисунок 56-5
Зимняя повседневная форма одежды курсантов
(См. бумажный вариант) Рисунок 56-6
Летняя полевая форма одежды курсантов
(См. бумажный вариант) Рисунок 56-7
Зимняя полевая форма одежды курсантов
(См. бумажный вариант) Рисунок 56-8
Летняя рабочая форма одежды курсантов
(См. бумажный вариант) Рисунок 56-9
Зимняя рабочая форма одежды курсантов
(См. бумажный вариант)
Рисунки
Знаков различия
Сноска. Параграф 6 Главы V с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2116.
Рисунок 57.
Погоны генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 58.
Погоны генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 59.
Погоны старшего и среднего начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 60.
Погоны старшего и среднего начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 61.
Погоны старшего и среднего начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 62.
Погоны старшего, среднего и младшего начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 63.
Погоны прапорщиков
(См. бумажный вариант) Рисунок 64.
Погоны младшего начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 65.
Погоны младшего начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 66.
Нарукавные знаки генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 67.
Нарукавные знаки старшего, среднего, младшего
начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 68.
Нагрудные нашивки к полевой форме одежды.
Бейджи
(См. бумажный вариант) Рисунок 69.
Эмблема органов государственной противопожарной службы
МЧС Республики Казахстан
(См. бумажный вариант) Рисунок 70.
Эмблема на тулью к парадной, парадно-выходной и
повседневной фуражке генералов, старшего, среднего
и младшего начальствующего состава
(См. бумажный вариант) Рисунок 71.
Шитье на обмундировании генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 72.
Шитье на обмундировании генералов
(См. бумажный вариант) Рисунок 73.
Пряжки к парадным ремням генералов,
старшего и среднего начальствующего состава.
Бляха для парадного ремня для
младшего начальствующего состава.
Пуговицы на обмундирование
(См. бумажный вариант) Рисунок 74
Погоны парадные
(См. бумажный вариант) Рисунок 75
Погоны к рубашке белого цвета
(См. бумажный вариант) Рисунок 76
Погоны повседневные
(См. бумажный вариант) Рисунок 77
Погоны полевые
(См. бумажный вариант) Рисунок 78
Нарукавные знаки учебного заведения
(См. бумажный вариант) Рисунок 79
Нарукавные знаки по курсам обучения
(См. бумажный вариант)