Бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы мемлекеттік жәрдемақы төлеудiң ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2003 жылғы 25 ақпан N 200. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.11.02. N 1092 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) қаулысымен
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспеден сөздер алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2003.12.02. N 1225  қаулысымен .
1. Қоса беріліп отырған Бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы мемлекеттік жәрдемақы төлеудің ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң 2003 жылғы
25 ақпандағы N 200 қаулысымен
бекiтiлген
Бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы
мемлекеттiк жәрдемақы төлеудің
ережесi
Осы Ереже бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрi - жәрдемақы) төлеудің тәртiбiн белгiлейдi. <*>
Ескерту. Кіріспеден сөздер алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2003.12.02. N 1225  қаулысымен .
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
жәрдемақы тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң аумақтық органдары;
жәрдемақы төлеу жөнiндегi уәкiлеттi ұйым - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлiгiнiң "Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталығы" республикалық мемлекеттік кәсiпорны;
жәрдемақы беру жөнiндегi уәкiлеттi орган - заңнамада белгіленген тәртіппен iрiктелген банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясы бар банктер немесе ұйымдар.
2. Жәрдемақы алуға Қазақстан Республикасы азаматтарының, оралмандардың, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шет елдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың құқығы бар.
3. Жәрдемақыларды төлеу ата-анасының бiреуiне (тiрi бала туған анасына не осы баланың әкесiне), ата-анасының екеуi де болмаған жағдайда - қамқоршыларына не баланың өзге заңды өкiлдерiне табысына қарамастан жүргiзiледi. <*>
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.12.02. N 1225  қаулысымен .
4. Бала өлi туған жағдайда жәрдемақы төленбейдi.
5. Екi немесе одан да көп бала туған жағдайда жәрдемақы әрбiр балаға төленедi.

Об утверждении Правил выплаты единовременного государственного пособия в связи с рождением ребенка
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2003 года N 200. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 2 ноября 2005 года N 1092 (P051092) (вводится в действие с 1 января 2006 года).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.11.2005 № 1092 (вводится в действие с 01.01.2006).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 декабря 2003 г. N 1225 (порядок вступления в силу см. п.2).
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты единовременного государственного пособия в связи с рождением ребенка.
2. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2003 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 февраля 2003 года N 200
Правила
выплаты единовременного государственного пособия
в связи с рождением ребенка
Настоящие Правила определяют порядок выплаты единовременных государственных пособий в связи с рождением ребенка (далее - пособие). <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 декабря 2003 г. N 1225 (порядок вступления в силу см. п.2).
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
уполномоченный орган по назначению пособия - территориальные органы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
уполномоченная организация по выплате пособия - Республиканское государственное предприятие "Государственный центр по выплате пенсий" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
уполномоченная организация по выдаче пособия - банки или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на осуществление отдельных видов банковских операций, выбранные в установленном законодательством порядке.
2. Право на получение пособия имеют граждане Республики Казахстан, оралманы, иностранцы, лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан.
3. Выплата пособий производится независимо от дохода одному из родителей (матери, родившей живого ребенка, либо отцу этого ребенка), в случае отсутствия обоих родителей - опекунам либо иным законным представителям ребенка. <*>
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 2 декабря 2003 г. N 1225 (порядок вступления в силу см. п.2).
4. В случае рождения мертвого ребенка пособие не выплачивается.
5. В случае рождения двоих и более детей пособие выплачивается на каждого ребенка.

6. Туған әрбiр балаға жәрдемақы төлеу тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекiтiлген он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жүзеге асырылады. <*>
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.12.02. N 1225  қаулысымен .
7. Жәрдемақыларды төлеу көзi республикалық бюджет қаражаты болып табылады.
8. Жәрдемақы алуға өтiнiш беру мерзiмi баланың туған күнiнен бастап 12 айдан аспауға тиiс. <*>
Ескерту. 8-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.12.02. N 1225  қаулысымен .
2. Бала тууына байланысты берiлетiн бір жолғы
мемлекеттiк жәрдемақы алуға өтініш беру тәртiбi
9. Жәрдемақыны алушылар тұрғылықты жерi бойынша жәрдемақы төлеу жөнiндегi аудандық (қалалық) уәкілетті органдарға мынадай құжаттар ұсынады:
1) белгiленген нысандағы өтiнiш (1-қосымша);
2) баланың туу туралы куәлiгiнiң көшiрмесi не емдеу мекемесiнiң бала туылғаны туралы анықтамасының көшiрмесi; <*>
3) алушының жеке басын куәландыратын құжат;
4) тұрғылықты жерiн растайтын құжат;
5) <*>
Ескерту. 9-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.12.02. N 1225  қаулысымен .
10. Асырап алушы (қыз асырап алушы), қамқоршы осы Ереженiң 9-тармағында көзделген құжаттардан басқа тиiстi органның асырап алу (қыз асырап алу) немесе қамқорлығына алу туралы шешімінің үзіндісін ұсынады.
11. Салыстыру үшiн құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелері ұсынылады, кейiннен құжаттардың түпнұсқалары өтінiш берушiге қайтарылады.
12. Жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi аудандық (қалалық) уәкiлетті ұйымдардың қызметкерлерi құжаттар көшiрмелерiн растайды, қоса берiлiп отырған құжаттармен бiрге өтiнiштi журналда тiркейдi және өтініш берушiге өтiнiштi қабылдағаны туралы белгiсi бар жыртпалы талон бередi.
Өтiніштi және құжаттарды қабылдаған күннен бастап бес күн iшiнде iс қалыптастырылады және жәрдемақыны тағайындау туралы шешімінің жобасы (2-қосымша) әзiрленедi.
13. Жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi аудандық (қалалық) уәкiлетті ұйымдар 3 күн мерзiмде жәрдемақы төлеу жөнiндегi облыстық, Астана және Алматы қалалары уәкiлеттi ұйымдар арқылы iстер мен жәрдемақыларды тағайындау туралы шешiмдердiң жобасын жәрдемақыларды тағайындау жөнiндегi тиiсті уәкілеттi органға жібереді.
14. Жәрдемақыларды тағайындау жөнiндегi уәкiлетті орган iстi алған күннен бастап он күн iшiнде оны қарайды, басшы қол қоятын жәрдемақыны төлеу туралы шешiмдi қабылдайды және оларды аудандық (қалалық) жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi уәкiлеттi ұйымдарға жiбередi.

6. Выплата пособия осуществляется на каждого родившегося ребенка в размере пятнадцатикратного месячного расчетного показателя, утверждаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий год. <*>
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 2 декабря 2003 г. N 1225 (порядок вступления в силу см. п.2).
7. Источником выплаты пособий являются средства республиканского бюджета.
8. Срок обращения за получением пособия не может превышать 12 месяцев со дня рождения ребенка. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 декабря 2003 г. N 1225 (порядок вступления в силу см. п.2).
2. Порядок обращения за получением единовременного
государственного пособия в связи с рождением ребенка
9. Получатели пособий представляют в районные (городские) уполномоченные организации по выплате пособий по месту жительства следующие документы:
1) заявление установленной формы (приложение 1);
2) копию свидетельства о рождении ребенка либо копию справки лечебного учреждения о рождении ребенка;
3) документ, удостоверяющий личность получателя;
4) документ, подтверждающий место жительства;
5) (исключен) <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 декабря 2003 г. N 1225 (порядок вступления в силу см. п.2).
10. Усыновитель (удочеритель), опекун кроме документов, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил, представляют выписку из решения соответствующего органа об усыновлении (удочерении) или установлении опеки.
11. Документы представляются в подлинниках и в копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
12. Работники районных (городских) уполномоченных организаций по выплате пособий заверяют копии документов, регистрируют заявление с прилагаемыми документами в журнале и вручают заявителю отрывной талон заявления с отметкой о принятии.
В течение пяти дней со дня принятия заявления и документов формируется дело и готовится проект решения о назначении пособия (приложение 2).
13. Районные (городские) уполномоченные организации по выплате пособий в 3-дневный срок через областные, городов Астаны и Алматы уполномоченные организации по выплате пособия направляют дела и проекты решений о назначении пособий в соответствующий уполномоченный орган по назначению пособий.
14. Уполномоченный орган по назначению пособий в течение десяти дней со дня принятия дела рассматривает его, принимает решение о выплате пособия, которое подписывается руководителем, и направляет его в районные (городские) уполномоченные организации по выплате пособий.

3. Бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы
мемлекеттiк жәрдемақыны төлеу тәртiбi
15. Жәрдемақылар төлеудi жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi уәкiлеттi ұйым жәрдемақы беретін уәкiлеттi ұйымдар арқылы жүзеге асырады.
16. Жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi уәкiлеттi ұйым жәрдемақыларды тағайындау жөнiндегi уәкiлетті органдар қабылдаған шешiмдер негiзiнде жәрдемақыларды төлеуге арналған қаражат қажеттiлiгi өтiнiмiн жасайды және оларды айдың 25 күнi Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне (бұдан әрі - министрлiк) бередi.
17. Министрлiк жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi уәкiлеттi ұйымның есеп айырысу шотына министрлiктiң тиiстi жылға арналған мiндеттемелерi мен төлемдерi бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес бөлiнген сомалар шегiнде қаражат аударады. <*>
Ескерту. 17-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.12.02. N 1225  қаулысымен .
18. Жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi республикалық уәкiлеттi ұйым облыстар, Астана және Алматы қалалары бөлiнiсiнде жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi кесте жасайды және үш банк күнi iшiнде жәрдемақыларды беру жөнiндегi уәкiлетті ұйымға белгiленген тәртіппен алушылардың ағымдағы шотына аудару жолымен төлем тапсырыстарын аударады.
19. Төлеу жөнiндегi облыстық, аудандық және қалалық уәкiлетті ұйымдар мен жәрдемақыларды беру жөнiндегi уәкiлетті ұйымдар арасында төленген сомалар бойынша салыстыру актiлерi жасалады.
20. Министрлiк және жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi республикалық уәкiлеттi орган арасында бөлiнген қаражат бойынша ай сайын салыстыру актiсi жасалады.
21. Жәрдемақыларды беру жөнiндегі қызметтер көрсетуге ақы төлеу жәрдемақы төлеу жөнiндегі уәкiлетті ұйым мен жәрдемақыларды беру жөнiндегi уәкiлетті ұйым арасында заңнамада белгiленген тәртiппен жасасқан шарттың негiзiнде жүргiзiледi.
4. Бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы
мемлекеттiк жәрдемақы тағайындаудың уақытылығы және
төленуі үшін жауапкершілік
22. Жәрдемақыларды тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi органдар, сондай-ақ жәрдемақылар төлеу және беру жөнiндегi уәкiлеттi ұйымдар тиiсiнше жәрдемақыларды тағайындаудың, төлеудiң және берудiң уақытылылығы үшiн заңнамада белгiленген тәртiппен жауапты болады.
Ережеге
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгi аумақтық
органының бастығы_____________
Өтiнiш
Бала тууға байланысты маған бiр жолғы жәрдемақы тағайындауыңызды сұраймын
Тегi     _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Аты      _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Әкесiнiң
аты      _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
ӘЖК      _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
СТН      _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Мекен жайы ___________________________________
________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат _________________________________
(құжаттың түрін көрсету)
Сериясы ___________ нөмiрi _________ кiм бepді _______________
200__ ж.________     ________________________
(өтiнiш берушiнiң қолы)
Өтiнiш қабылданды
200__ ж.________     ______________________________
(құжатты қабылдаған адамның Т.А.Ә.
және қолы)
__________________________________________________________________
(кесу сызығы)
Азамат _______________     ________ данада қоса берiлген
құжаттарымен 200__ ж.__________ қабылданды
__________________________________________________________________
(құжатты қабылдаған адамның Т.А.Ә. және қолы)
Ережеге
2-қосымша
Бала тууға байланысты бiр жолғы мемлекеттiк жәрдемақы
тағайындау туралы шешім
N_____                                   2003 жылғы_____________
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлiгiнің__________________ облысы бойынша департаментi
істің N__________
Азамат_______________________________________
(тегі, аты, әкесiнің аты)
Баланың туған күнi____________
Туу туралы куәліктің N__________ берiлген күнi_________
Туу туралы куәлікті берген органның атауы______________________
Есептелген сома_____________________
(жазбаша)
М.О. Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау министрлiгi
департаментiнің директоры
(қолы)                           _____________________
(тегi)
Тағайындау жөніндегi маман
(қолы)                           _____________________
(тегi)
Шешім жобасын әзiрледі:
М.О. ЗТМО бөлiмшесiнің бастығы
(қолы)                           _____________________
(тегi)
ЗТМО бөлiмшесiнің маманы
(қолы)                           _____________________
(тегi)

3. Порядок выплаты единовременного
государственного пособия в связи с рождением ребенка
15. Выплата пособий осуществляется уполномоченной организацией по выплате пособий через уполномоченные организации по выдаче пособия.
16. Уполномоченная организация по выплате пособий составляет заявку потребности средств на выплату пособий на основании решений, принятых уполномоченными органами по назначению пособия и 25 числа месяца представляет в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - министерство).
17. Министерство перечисляет средства на расчетный счет уполномоченной организации по выплате пособия в пределах выделенных сумм согласно планам финансирования по обязательствам и платежам министерства на соответствующий год. <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 декабря 2003 г. N 1225 (порядок вступления в силу см. п.2).
18. Уполномоченная организация по выплате пособия составляет график по выплате пособия в разрезе областей, городов Астаны и Алматы и в течение трех банковских дней перечисляет платежными поручениями в установленном порядке уполномоченной организации по выдаче пособия, путем зачисления на текущие счета получателей.
19. По выплаченным суммам между областными, районными и городскими уполномоченными организациями по выплате и уполномоченными организациями по выдаче пособия составляются акты сверки.
20. По выделенным средствам между министерством и республиканской уполномоченной организацией по выплате пособия ежемесячно составляется акт сверки.
21. Оплата услуг по выдаче пособий производится на основании заключенного в установленном законодательством порядке договора между уполномоченной организацией по выплате пособия и уполномоченной организацией по выдаче пособий.
4. Ответственность за своевременность назначения
и выплаты единовременного государственного
пособия в связи с рождением ребенка
22. Уполномоченные органы по назначению пособий, а также уполномоченные организации по выплате и выдаче пособий несут ответственность, соответственно, за своевременность назначения, выплаты и выдачи пособий в установленном законодательством порядке.
Приложение 1
к Правилам
Начальнику__________
территориального органа
Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Заявление
Прошу назначить мне единовременное пособие в связи с рождением ребенка
Фамилия _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Имя _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Отчество _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
СИК _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
РНН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Адрес ___________________________________
________________________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность _______________________
(указать вид документа)
Серия ____ номер _______ кем выдано ________________
"____" _________ 200 г. _____________________
(подпись заявителя)
Заявление принято
"___" _______200 г._____________________________________________
(ФИО и подпись лица, принявшего документы)
________________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление гр. _______________с прилагаемыми документами в
количестве____ штук принято "____" _________200 г.
___________________________________________________________
(ФИО и подпись лица, принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам
Решение
о назначении единовременного государственного пособия
в связи с рождением ребенка
N___ от __ ______ 2003 года
Департамент Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по ____________ области
N дела______
Гражданин_____________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дата рождения ребенка____________
N___ дата выдачи ___________ свидетельства о рождении
Наименование органа, выдавшего свидетельство о рождении
_______________________________________________________
Начисленная
сумма______________________________________________
(прописью)
М. П. Директор Департамента
Министерства труда и социальной защиты
населения (подпись) _____________
(фамилия)
Специалист по назначению
(подпись) _____________
(фамилия)
Проект решения подготовлен:
М.Ш. Начальник отделения ГЦВП
(подпись) _____________
(фамилия)
Специалист отделения ГЦВП
(подпись) _____________
(фамилия)