Қазақстан Республикасының металлургия кешенiнде төртiншi және бесiншi қайта бөлiстердiң өндiрiстерiн құруды ғылыми-техникалық қамтамасыз етудiң 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 13 наурыздағы N 243 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 сәуірдегі N 381 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.23  N 381 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2002 жылғы 24 сәуiрдегi N 470  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспарының 6.6.2-тармағын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының металлургия кешенiнде төртiншi және бесiншi қайта бөлiстердiң өндiрiстерiн құруды ғылыми-техникалық қамтамасыз етудiң 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. "Республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 26 мамырдағы N 434  қаулысына мынадай толықтыру енгiзілсін:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалардың тiзбесi мынадай мазмұндағы 15-тармақпен толықтырылсын:
"15. "Қазақстан Республикасының металлургия кешенiнде төртiншi және бесiншi қайта бөлістердің өндiрiстерiн құруды ғылыми-техникалық қамтамасыз ету".
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 13 наурыздағы
N 243 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының металлургия кешенінде төртінші
және бесінші қайта бөлістердің өндірістерін құруды ғылыми-техникалық қамтамасыз етудің 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы
Астана - 2003 ж.
1. БАҒДАРЛАМАНЫҢ ПАСПОРТЫ
Атауы             Қазақстан Республикасының металлургия кешенiнде
төртiншi және бесiншi қайта бөлiстердiң
өндiрiстерiн құруды ғылыми-техникалық қамтамасыз
ету
Мемлекеттiк       Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым
тапсырыс          министрлiгi
берушi -
Бағдарламаның
әкімшісі
Іске асыру        2003-2005 жылдар
мерзiмi
Бағдарламаның     Қазақстан Республикасының металлургия кешенінде
мақсаты           жоғары технологиялық, импорт алмастырғыш және
экспортқа бағдарланған өнімдер өндiрудi
ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
Бағдарламаның     Металдар негiзiнде жаңа материалдар жасау
мiндеттерi        жөніндегі қазiргі заманғы технологияларды әзiрлеу
және Қазақстанның металлургия кешеніндегі
төртiншi және бесiншi қайта бөлiстepдің ғылымды
қажет ететiн және жоғары технологиялық
өндiрiстерiн игерудiң перспективасын анықтау
Қажеттi           Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз ету
ресурстар және    2003-2005 жылдардың iс-шараларын iске асыру
оларды            үшiн қажеттi бюджеттiк қаражат көлемiнде
қаржыландыру      тиiстi қаржы жылдарына арналған республикалық
көздерi           бюджетте Бағдарламаның әкiмшiсi көздеген қаражат
шегiнде мемлекеттік тапсырыстар шеңберiнде жүзеге
асырылады.
Бағдарламаны iске асыруға байланысты көзделген

Об утверждении Программы научно-технического обеспечения создания производств четвертого и пятого переделов в металлургическом комплексе Республики Казахстан на 2003-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2003 года N 243. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2008 года N 381.
Сноска. Постановление Правительства РК от 13 марта 2003 года N 243 утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2008  N 381 .
В целях реализации пункта 6.6.2. Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2002 года N 470, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу научно-технического обеспечения создания производств четвертого и пятого переделов в металлургическом комплексе Республики Казахстан на 2003-2005 годы (далее - Программа).
2. Внести в  постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 мая 1993 года N 434 "О республиканских целевых научно-технических программах" следующее дополнение:
перечень республиканских целевых научно-технических программ, утвержденный указанным постановлением, дополнить пунктом 15 следующего содержания:
"15. "Научно-техническое обеспечение создания производств четвертого и пятого переделов в металлургическом комплексе Республики Казахстан".
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 марта 2003 года N 243
Программа
научно-технического обеспечения создания
производств четвертого и пятого переделов
в металлургическом комплексе Республики Казахстан
на 2003-2005 годы
1. Паспорт Программы
Наименование          Научно-техническое обеспечение создания
производств четвертого и пятого переделов в
металлургическом комплексе Республики
Казахстан
Государственный       Министерство образования и науки
заказчик -            Республики Казахстан
администратор
Программы
Сроки                 2003-2005 годы
реализации
Цель Программы        Научно-техническое обеспечение производства
высокотехнологичной, импортозамещающей и
экспортоориентированной продукции в
металлургическом комплексе Республики
Казахстан
Задачи                Разработка современных технологий по созданию
Программы             новых материалов на основе металлов и
определение перспективы освоения наукоемких и
высокотехнологичных производств четвертого и
пятого переделов в металлургическом комплексе
Казахстана
Необходимые           Финансовое обеспечение Программы
ресурсы и             осуществляется в рамках государственного
источники их          заказа в пределах средств, предусмотренных
финансирования        администратором Программы в республиканском
бюджете на соответствующие финансовые годы,
в объеме бюджетных средств, необходимых для
реализации мероприятий 2003-2005 годов.
Предусмотренные финансовые затраты, связанные
с реализацией Программы, составляют всего

қаржылық шығындар барлығы 223,5 млн. теңгенi
құрайды, оның iшiнде жылдар бойынша: 2003 жылы -
70,0 млн. теңге; 2004 жылы - 74,9 млн. теңге;
2005 жылы - 78,6 млн. теңге <*>
Күтілетін         Қазiргi бар өндiрiстi жетілдiру және дамыту үшін
нәтижелер         ғылыми-техникалық база, техникалық-технологиялық
шешiмдердi әзiрлеу, Қазақстан Республикасының
металлургия кешенiндегi төртiншi және бесiншi
қайта бөлiстердiң өнiмдерiн алудың ғылымды қажет
ететiн жаңа технологияларын жасау.
Өнiмнің жоғары тауарлық дайындығын қамтамасыз
ету, экономикалық көрсеткiштердi, экспортқа
бағдарлану мен импорт алмастыруды арттыру
мақсатында металдар негiзiндегi жоғары
технологиялық қорытпалар, композиттік материалдар
мен бұйымдар алудың ғылымды қажет ететiн
технологияларын жасау.
Елдің металлургия өнеркәсiбiндегi төртiншi
және бесiншi қайта бөлiстердi дамытуға
инвестицияларды кеңінен тартуға арналған
ғылыми-техникалық негіздемелердi әзiрлеу.
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.02.03. N 132   қаулысымен .
2. КIРIСПЕ
Бағдарламаны әзiрлеудiң қажеттiлiгiн Қазақстанның бай шикiзат ресурстарына, дамыған өндiрушi өнеркәсіпке, ірі металлургия кешендерiне және ғылыми-техникалық әлеуетке ие екендiгiмен түсiндiруге болады.
Бағдарламаны қалыптастыру алдында металлургия саласының қазiргi жай-күйiне, ел экспорты мен импорты құрылымына, сондай-ақ республика металлургиясының осы бiр тиiмділігi жоғары кiшi саласын дамытудың әлемдiк экономиканың үрдiстерiне талдау жасаудың алдын ала жүргiзiлген жұмыстарының кешенi болды.
Бұл ретте мыналарды айтып өту керек. Қазақстан Республикасының бұйымдармен салыстырғанда, негiзiнен құны арзан материалдарды экспортқа шығарып отырған бүгiнгi жағдайы мемлекеттiң экономикалық мүдделерiне белгiлi дәрежеде зиян келтiредi. Түстi және қара металдар өндiрiсiнiң түгелдей дерлiк көлемi экспортқа жiбере отырып, республика сол арқылы басқа елдердi тауарлылықтың жоғары дәрежесiндегi жоғарғы қайта бөлiстер өнiмiн өндiрумен, жаңа жұмыс орындарымен және қазiргi заманғы өнiм шығарудан түскен жоғары пайдамен қамтамасыз етедi.
Сондықтан жоғары тауарлық дайындығы бар өнiм алу және оның сапасын жақсарту негiзгi мiндет болып табылады, ол әлемдiк нарықтағы үлкен бәсекеге қабілеттілікке әкеледi және өндiрiстiң экономикалық тиiмділігін арттырады.
Осы бағдарлама жаңа буын қорытпалардың, композиттiк және функционалдық материалдардың қазiргi барын дамытуға және сапалы жаңа өндiрiсiн жасауға бағытталған.
3. ПРОБЛЕМАНЫҢ ҚАЗIРГI ЖАЙ-КYЙIН ТАЛДАУ
Қазақстанның металлургия кешенiнің қазiргi жай-күйiн талдау оның соңғы жылдардағы дамуы қолайсыз ретінде сипатталатынын және бағаланатынын көрсетедi, олар: көптеген өндiрiстердiң тоқтатылуы және таратылуы, тиімдi pecуpc және энергия сақтағыш технологиялардың төмен пайызы, ғылымды қажет ететiн технологиялардың аз үлесi.
Металдар негiзiндегi металл бұйымдар, ғылымды қажет ететiн, функционалдық материалдар, арнайы қорытпалар мен қосылыстар өндiрудің ауқымы металдар негiзiнде қазiргi заманғы материалдарды тұтынатын машина жасау, электр техника өнеркәсiбi және басқа да басым салалардың өсiп келе жатқан қажеттiлiктерiне сәйкес келмейдi.
Iшкi рыноктың металл бұйымдарына, композиттiк, функционалдық материалдарға деген қажеттiлiктерi өз өндiрiсi есебiнен жабылмайды, бұл республикаға металл бұйымдарды едәуір көлемде импорттауға себеп болып отыр.

223,5 млн. тенге, в том числе по годам: в
2003 году - 70,0 млн. тенге; 2004 году -
74,9 млн. тенге; 2005 году - 78,6 млн. тенге
Ожидаемые             Разработка научно-технической базы, технико-
результаты            технологических решений для совершенствования
и развития существующего производства,
создания новых наукоемких технологий
получения продукции четвертого и пятого
переделов в металлургическом комплексе
Республики Казахстан.
Создание наукоемких технологий получения
высоко-технологичных сплавов, композитных
материалов и изделий на основе металлов с
целью обеспечения высокой товарной готовности
продукции, повышения экономических
показателей, экспортоориентирования и
импортозамещения.
Разработка научно-технических обоснований для
широкого привлечения инвестиций в развитие
четвертого и пятого переделов в
металлургической промышленности страны.  <*>
Сноска. В раздел 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК   от 3 февраля 2004 г.  N 132
2. Введение
Необходимость разработки Программы обусловлена тем, что Казахстан обладает богатыми сырьевыми ресурсами, развитой добывающей промышленностью, крупными металлургическими комплексами и научно-техническим потенциалом.
Формированию Программы предшествовал комплекс предварительных работ по анализу современного состояния металлургической отрасли, структуры экспорта и импорта страны, а также тенденций мировой экономики развития этой высокоэффективной подотрасли металлургии республики.
При этом можно отметить следующее. Существующее положение, когда Республика Казахстан экспортирует в основном материалы с низкой, по сравнению с изделиями, стоимостью наносит значительный ущерб экономическим интересам государства. Направляя почти весь объем производства цветных и черных металлов на экспорт, республика тем самым обеспечивает другим странам производство продукции высоких переделов повышенной степени товарности, новые рабочие места и высокие прибыли от выпуска современной продукции.
Поэтому основной задачей является получение продукции повышенной товарной готовности и улучшение ее качества, что приведет к большей конкурентоспособности на мировом рынке и увеличит экономическую эффективность производства.
Настоящая Программа направлена на развитие существующего и создание качественно нового производства сплавов, композитных и функциональных материалов нового поколения.
3. Анализ современного состояния проблемы
Анализ современного состояния металлургического комплекса Казахстана показывает, что развитие его в последние годы характеризуется и оценивается как неблагоприятное: остановка и ликвидация многих производств, низкий процент эффективных ресурсо- и энергосберегающих технологий, малая доля наукоемких технологий.
Масштаб производства металлоизделий, наукоемких, функциональных материалов, специальных сплавов и соединений на основе металлов не соответствует растущим потребностям машиностроения, электротехнической промышленности и других приоритетных отраслей, потребляющих современные материалы на основе металлов.
Потребности внутреннего рынка в металлоизделиях, композитных, функциональных материалах не покрываются за счет собственного производства, что является причиной значительного объема импорта металлоизделий в республику.

Ел өнеркәсiбiнiң мұнай-химия және металл тұтынатын салаларын дамыту үшiн жаңа материалдар, атап айтқанда, сортты металл бұйымдарын жасау өте өзектi қойылып отыр. Мысалы, мұнай өндiрудiң көлемiн ұлғайту және оны тасымалдау мұнай сортаменті құбырларының санын едәуiр арттыруды қажет етедi. Қазiр республикада мұнай-газ саласына арналған құбырлар шығару жөнiндегi өндiрiс жоқ. 2001 жылы осы сортамент құбырларының импорты 168 миллион АҚШ доллары сомасындағы 230 мың тоннаны құрады. Осыған байланысты мұнай сортаментi құбырларын шығару жөнiндегi зауыт салу өзектi мәселе болып отыр.
Қазiргi кезде Қазақстанның өзінің сортпрокат өндiрiсi жоқ және 175 миллион АҚШ доллары сомасына жылына 400 мың тонна көлемiндегi барлық сорттық прокат Ресейден, Өзбекстан мен Украинадан импортталады.
Осы мақсаттарда машина жасау, мұнай-газ, құрылыс, ауыл шаруашылығы және республика өндiрiсiнiң басқа да салаларын металл өнiмдерiмен қамтамасыз ету үшiн Қазақстанда жылына 380 мың тонна болаттың көмiртегi, аз легирленген, легирленген, тот баспайтын маркаларынан әр түрлi бейiндегi сорттық прокат өнiмдерiн шығару жөнiндегi электр металлургия шағын зауытын ұйымдастырудың инвестициялық жобасы жасалды. Сатылатын өнiмнiң жылдық көлемi 283,8 миллион АҚШ долларын құрайды. Бюджетке жылдық аударым - 67,3-70,4 миллион АҚШ доллары, құрылысты "дайын күйiнде тапсыру" мерзiмi - 2 жыл. Инвестициялардың жалпы көлемi - 410 миллион АҚШ доллары.
Қазiргi кезде "Испат-Қармет" ААҚ республиканың мұнай-газ кешенi үшiн электрмен пiсiрiлген құбырлар өндiрудi ұйымдастыру жөнiндегi Ақтау қаласындағы зауыт құрылысына техникалық-экономикалық негiздеме әзiрлеуде.
Республикада қара металлургия ("Испат-Қармет" AAҚ) мен түстi металлургияның ("Түстi металдар өңдеу жөнiндегi зауыт" ЖАҚ, "Қазақмыс" АAҚ, "Casting" кәсiпорны) жекелеген кәсiпорындарында металлургиядағы төртiншi қайта бөлiс өнiмдерi аздаған көлемде шығарылады. Металл өнiмдерiн өндiру мынаны құрады: қара металлургиядағы дайын прокат - 3,69 млн т; мың т: ферроқорытпалардың әр түрлi маркалары - 960,3; тазартылған мыс - 394,9; тазартылған қорғасын - 165,4; металл мырыш - 262,5; металл магний - 22,0; глинозем - 1200; кеуектi титан - 15,0.
Мұнымен бiрге республикадан жыл сайын 35-40 АҚШ доллары бағасымен 2 млн.тоннадан астам қара металдардың металл сынығы әкетіледi, осымен ел экономикасына айтарлықтай шығын келтiрiледi. Мысалы, 2001 жылы қара металдар сынығы мен қалдықтарының экспорты - 95,5 млн. АҚШ доллары сомасына - 2200 мың тоннаны; түстi металдар сынығы мен қалдықтары 58,1 млн. АҚШ доллары сомасына 76354 тоннаны құрады.
Қазақстан Республикасының металлургия кешенiндегi өндiрiстiң жай-күйіне жалпы талдау жасау қазiргi кезде:
елде осы заманғы өндiрiстердi дамыту үшiн ғылымды қажет ететiн, жоғары технологиялық, арнайы материалдар мен қорытпаларды өнеркәсіптiк өндiру мүлдем жоқ;
машина жасау, мұнай-газ, кен-металлургия, жеңiл, тамақ және де басқа да өнеркәсiп салалары, құрылыс индустриясы, ауыр машина жасау және кеме құрылысы үшiн прокат және металл бұйымдарының қажетті сортаментi шығарылмайды;
жаңа технологиялар - ұнтақ металлургиясы, электр металлургиясы, гальванотехника, жаңа құю және химия технологияларының және т.c.c. негiзiнде материалдар мен металл бұйымдарының өнеркәсiптiк өндiрiсi жоқ;
теңгерiмі аяғына дейін ескермеген, ал шетелге шығару бақылаусыз жүргiзiлiп келе жатқан металдардың қайталама ресурстары жеткiлікті дәрежеде тиiмдi пайдаланылмайды деп қорытындылар жасауға мүмкiндiк береді.

Особо актуальным является создание новых материалов, в частности сортовых металлических изделий для развития нефтехимической и металлопотребляющих отраслей промышленности страны. Так, увеличение объемов добычи нефти и их транспортировка требуют значительного количества труб нефтяного сортамента. Сегодня в республике отсутствует производство по выпуску труб для нефтегазовой отрасли. В 2001 году импорт труб данного сортамента составил 230 тыс. тонн на сумму 168 млн. долларов США. В связи с этим строительство завода по выпуску труб нефтяного сортамента становится актуальным.
В настоящее время в Казахстане не имеется собственного сортопрокатного производства и весь сортовой прокат в объеме 400 тыс. тонн в год на сумму 170 млн. долларов США импортируется из России, Узбекистана и Украины.
В этих целях составлен инвестиционный проект организации в Казахстане электрометаллургического минизавода по производству 380 тыс. тонн в год сортовой прокатной продукции различных профилей из углеродистых, низколегированных, легированных, нержавеющих марок стали для обеспечения металлопродукцией машиностроительной, нефтегазовой, строительной, сельскохозяйственной и других отраслей производства республики. Годовой объем реализуемой продукции составит 283,8 млн. долл. США. Годовое отчисление в бюджет 67,3-70,4 млн. долл. США, срок строительства "под ключ" 2 года. Общий объем инвестиций 410 млн. долл. США.
В настоящее время ОАО "Испат-Кармет" разрабатывает технико-экономическое обоснование на строительство завода в г.Актау по организации производства электросварных труб для нефтегазового комплекса республики.
В республике в незначительном объеме выпускается продукция четвертого передела в металлургии на отдельных предприятиях черной металлургии (ОАО "Испат-Кармет") и цветной металлургии (ЗАО "Завод по обработке цветных металлов", АО "Казахмыс", предприятие "Casting"). Производство металлопродукции составило: готового проката в черной металлургии - 3,69 млн.т; тыс. т: ферросплавов различных марок - 960,3; меди рафинированной - 394,9; свинца рафинированного - 165,4; цинка металлического - 262,5; магния металлического - 22,0; глинозема - 1200; титановой губки - 15,0.
Вместе с тем из республики ежегодно вывозится более 2 млн.т металлолома черных металлов по цене 35-40 долларов США, чем наносится значительный ущерб экономике страны. Так, в 2001 году экспорт составил: лома и отходов черных металлов - 2200 тыс.тонн на сумму 95,5 млн.долларов США; лома и отходов цветных металлов - 76354 тонн на сумму 58,1 млн.долларов США.
Общий анализ состояния производства в металлургическом комплексе Республики Казахстан позволяет сделать выводы, что в настоящее время:
практически отсутствуют промышленные производства наукоемких, высокотехнологичных, специальных материалов и сплавов для развития в стране современных производств;
не производится требуемый сортамент проката и металлоизделий для машиностроительной, нефтегазовой, горно-металлургической, легкой, пищевой и других отраслей промышленности, строительной индустрии, тяжелого машиностроения и судостроения;
нет промышленных производств материалов и металлоизделий на основе новейших технологий - порошковой металлургии, электрометаллургии, гальванотехники, новых литейных и химических технологий и т.д.;
недостаточно эффективно используются вторичные ресурсы металлов, баланс которых до конца не учтен, а вывоз за границу производится бесконтрольно.

4. БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
Осы Бағдарламаның мақсаты елдің металлургия кешенiнде жоғары технологиялық, импорт алмастырғыш және экспортқа бағдарланған өнiм өндiрiсiн жасауды ғылыми-техникалық қамтамасыз ету болып табылады.
Осыған байланысты бағдарламаның негiзгi мiндеттерi:
металлургия кешенінде тауарлық даярлығы жоғары өнiм шығаруды қамтамасыз ететiн металлургиядағы төртiншi және бесiншi қайта бөлiстердiң өнiмiн шығаруды ұйымдастыру үшiн ғылымды қажет ететiн бәсекеге қабiлеттi технологиялар жасау, импорт алмастыру және елдiң экспорттық әлеуетiн ұлғайту;
қоршаған ортаға техногендiк факторлардың терiс әсерiн төмендетудi қамтамасыз ететiн 4 және 5 қайта бөлiстердiң тиiмдi экологиялық, ресурс және энергия сақтағыш технологияларын енгiзу;
жоғары қосымша құнмен өнiмнің жаңа түрлерiн игеру жолымен қайталама ресурстарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету;
өнімнің ақырғы түрлерi мен берiлген қасиеттерiмен бiрге жаңа материалдар өндiрiсi үшiн құрал-жабдықтарды жаңғырту, ғылымды қажет ететiн технологияларды енгiзу есебiнен инновациялық дамуды қамтамасыз ету.
5. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДЫҢ НЕГIЗГІ
БАҒЫТТАРЫ МЕН ТЕТIГI
Бағдарламаны iске асыру мынадай негiзгi бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
5.1. Қазақстан Республикасының металлургия саласындағы төртiншi және бесiншi қайта бөлiстep өндiрiстерiнiң жаңа технологиялары мен өткiзу рыногының перспективаларын болжау.
Бұл бағыт шеңберiнде Қазақстан, Ресей және Украинаның жетекшi ғалымдарының қатысуымен ТМД және алыс шетелдердегi түстi және қара металлургиядағы төртiншi және бесiншi қайта бөлістердің қазiргi бар өндiрiстерiнiң технологиялық деңгейiнің жай-күйiне талдау жасалатын болады. Осы талдаудың негiзiнде түстi, сирек және қара металдардың негiзiнде қазiргi материалдарды жасау үшiн ғылымды қажет ететiн технологиялар әзiрлеуге болжам жасалады, республикада оларды пайдаланудың перспективалары белгiленедi. Бұл үшiн қазiргi жағдайды және өткiзу рыногының перспективаларын бағалау мақсатында маркетингтiк зерттеулер жасалады рыногта сұранысқа ие отандық металдардан жасалатын жаңа материалдардың өндiрiсiн ұйымдастыру жөнiндегi ұсынымдар әзiрленедi.
5.2. Түстi, сирек және асыл металдар негiзiнде жаңа материалдар алудың қазiргi заманғы технологияларын жасау.
Осы бағыттағы тапсырмаларды iске асыруда:
оттегiнсiз мыстан жасалған бұйымдар, мұнай-химия өнеркәсiбiне арналған тот баспайтын жез бен қола, мысты созбасым өндiрiсiне арналған оттегiнсiз мыс құймаметалдарын және ауыр түсті металдар негiзіндегі арнайы қорытпалар;
сирек және жеңiл металдар негiзiндегi жаңа материалдар. Сирек ыдырағыш металдармен маркалы деформацияланатын және құймалы алюминий және де селенмен түрлендiрiлген қорытпалар алу;
асыл металдар негiзiнде қатты, қорғасын-сурьма қорытпалары, жаңа дәнекерлеу мен арнайы қорытпалар, сондай-ақ Қазақстанның асыл металдарын пайдалану арқылы бiрқатар жаңа материалдар алудың өндiрiс технологиясы әзiрленетiн болады.

4. Цель и задачи Программы
Целью настоящей Программы является научно-техническое обеспечение создания производств высокотехнологичной, импортозамещающей и экспортоориентированной продукции в металлургическом комплексе страны.
В связи с этим основными задачами Программы являются:
создание наукоемких конкурентоспособных технологий для организации выпуска продукции четвертого и пятого переделов в металлургии, обеспечивающих рост выпуска продукции повышенной товарной готовности в металлургическом комплексе, импортозамещение и увеличение экспортного потенциала страны;
внедрение эффективных экологических, ресурсо- и энергосберегающих технологий 4 и 5 переделов, обеспечивающих снижение негативного воздействия техногенных факторов на окружающую среду;
обеспечение рационального использования вторичных ресурсов путем освоения новых видов продукции с высокой добавленной стоимостью;
обеспечение инновационного развития, в том числе за счет модернизации оборудования, внедрения наукоемких технологий для производства конечных видов продукции и новых материалов с заданными свойствами.
5. Основные направления
и механизм реализации Программы
Реализация Программы будет осуществляться по следующим основным направлениям:
5.1. Прогноз перспектив новых технологий и рынка сбыта производств четвертого и пятого переделов в металлургической отрасли Республики Казахстан.
В рамках этого направления с участием ведущих ученых Казахстана, России и Украины будет проанализировано состояние технологического уровня существующих производств четвертого и пятого переделов в цветной и черной металлургии в странах СНГ и дальнего зарубежья. На основе этого анализа будет составлен прогноз разработки наукоемких технологий для создания современных материалов на основе цветных, редких и черных металлов, определены перспективы их использования в республике. Для этого будет произведены маркетинговые исследования с целью оценки современного состояния и перспектив рынка сбыта, выработаны рекомендации по организации производства востребованных на рынке новых материалов из отечественных металлов.
5.2. Создание современных технологий получения новых материалов на основе цветных, редких и благородных металлов.
При реализации заданий данного направления будет разработана технология производства:
изделий из бескислородной меди, антикоррозийных латуней и бронз для нефтехимической промышленности, слитков из бескислородной меди для производства медной катанки и специальных сплавов на основе тяжелых цветных металлов;
новых материалов на основе редких и легких металлов. Получение марочных деформируемых и литейных алюминиевых сплавов и сплавов модифицированных селеном, редкими рассеянными металлами;
твердых, свинцово-сурьмяных сплавов, новых припоев и спецсплавов на основе благородных металлов, а также ряда новых материалов с использованием благородных металлов Казахстана.

5.3. Қара металлургияда қазiргi заманғы материалдарды алудың жаңа технологияларын жасау.
Осы бағытты iске асыру аз легирленген, легирленген, тот баспайтын көмiртектi және болаттың басқа да маркаларынан берiктiгi жоғары және пластикалық сорттық прокатты алудың технологиясын әзiрлеуге мүмкiндік бередi. Осындай өнiм шығару сорттық прокат импортын алып тастауға мүмкiндiк бередi және болашақта олардың экспортына негiз болуы мүмкiн.
Сол сияқты жұмыс iстеп тұрған ферроқорытпа зауыттары мен шағын кәсiпорындарда ферроқорытпалар өндiрiстерiнiң жаңа технологиялары құрылатын болады, ауыр түстi және сирек металдардың бiрқатарын қамтитын ферроқорытпаларды дайындаудың пештен тыс технологиялары дамиды.
5.4. Қазiргi заманғы материалдар алудың мүлдем жаңа технологияларын жасау саласындағы ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық әзiрлемелер.
Бағдарламаның осы тапсырмасын iске асыру кезiнде металтермикалық процестер мен шағын қорытпалар алу саласында жаңа технологиялар әзiрленедi, кең ауқымда көп функционалды жүйелер алудың технологиялары және иондық имплантация және иондық-плазмалық әдiстермен жұқа қабыршықты қаптамамен жабу процестерi, сондай-ақ тот баспайтын және металдық төсенiш орталығындағы композиттiк-электрқұймалық қаптау әдiсiмен берiк металдық қаптамалар алу үшiн технология мен аппаратура жасалатын болады.
5.5. Жаңа және жұмыс iстеп тұрған зауыттар мен шағын, орта кәсiпорындарда тауарлылығы жоғары бәсекеге қабiлеттi өнiмдер шығару жөніндегi әзiрлемелерді iске асыру.
Тұтынушы неғұрлым талап еткен қорытпалар мен жаңа материалдар енгiзілетiн болады. Мүлдем жаңа технологияларды игеру үшiн институттар мен түстi және қара металлургия кәсiпорындардың тәжiрибе-эксперименталдық участкелерiнде шағын және орта кәсіпорындар құрылатын болады. Осылай, мәселен, жылына көлемi 12 тонна жиілігі жоғары селен, асыл металдар және басқа да жаңа металдар негiзiндегi дәнекерлеу, арнайы қорытпалар шығару игерілетiн болады.
Бағдарламаны iске асыру Бағдарламаның негiзгi тапсырмаларына сәйкес келетiн және конкурстық iріктеуден өткен жобаларды орындауға мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламаның әкiмшiсi - Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгі мыналарды қамтамасыз етедi:
Бағдарлама тапсырмаларын орындауға жобалар конкурсын өткiзу;
Бағдарламаның кеңейтiлген нұсқасын қалыптастыру;
Бағдарлама тапсырмаларын және ағымдағы бақылауды орындауды сүйемелдеу және үйлестiру;
Бағдарлама бойынша аралық және қорытынды есептердi қабылдау.
Үздіксiз басқару мен бақылау үшiн бас ұйым жанынан мүдделi министрлiктер мен ведомстволар өкілдіктерін қамтитын ғылыми-техникалық Кеңес құру ұсынылады.

5.3. Создание новых технологий получения современных материалов в черной металлургии.
Реализация данного направления позволит разработать технологию получения сортового проката повышенной прочности и пластичности из углеродистых низколегированных, легированных, нержавеющих и других марок сталей. Выпуск такой продукции даст возможность исключить импорт сортового проката и в перспективе может служить основой для его экспорта.
Также будут созданы новые технологии производств ферросплавов на действующих ферросплавных заводах и малых предприятиях, получат развитие внепечные технологии изготовления ферросплавов, содержащих ряд тяжелых цветных и редких металлов.
5.4. Научно-исследовательские и опытно-конструкторские разработки в области создания принципиально новых технологий получения современных материалов.
При реализации данного задания Программы будут разработаны новые технологии в области металлотермических процессов и получения малых сплавов, созданы в укрупненном масштабе технологии получения многофункциональных систем и процессы нанесения тонкопленочных покрытий методами ионной имплантации и ионно-плазменными способами, а также технология и аппаратура для получения антикоррозионных и прочных металлических покрытий методом композиционно-электролитических покрытий на металлической подложке.
5.5. Реализация разработок по выпуску конкурентноспособной продукции высокой товарности на новых и действующих заводах и на малых, средних предприятиях.
Будут внедрены наиболее востребованные потребителем сплавы и новые материалы. Для освоения принципиально новых технологий будут созданы малые и средние предприятия на опытно-экспериментальных участках институтов и предприятий цветной и черной металлургии. Так, например, будет освоен выпуск селена высокой частоты в количестве 12 тонн в год, припоев, спецсплавов на основе благородных металлов и других новых металлов.
Реализация Программы осуществляется на основе государственного заказа на выполнение проектов, соответствующих основным заданиям Программы и прошедших конкурсный отбор.
Администратор Программы - Министерство образования и науки обеспечивает:
проведение конкурса проектов на выполнение заданий Программы;
формирование развернутого варианта Программы;
сопровождение и координацию выполнения заданий Программы и текущий контроль;
приемку промежуточных и заключительных отчетов по Программе.
Для непрерывного управления и контроля предполагается создать научно-технический Совет при головной организации, включающий представителей заинтересованных министерств и ведомств.

6. ҚАЖЕТТI РЕСУРСТАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫ ҚАРЖЫЛАНДЫРУ
КӨЗДЕРI
Ескерту. 6-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.02.03. N 132   қаулысымен .
Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз ету 2003-2005 жылдардың iс-шараларын iске асыру үшін қажеттi бюджеттiк қаражат көлемiнде, тиiстi қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетте Бағдарлама әкімшiсi көздеген қаражат шегiнде мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламаны iске асыруға байланысты көзделген қаржы шығындары барлығы 223,5 млн. теңгенi құрайды, оның iшiнде жылдар бойынша: 2003 жылы - 70,0 млн. теңге; 2004 жылы - 74,9 млн. теңге; 2005 жылы - 78,6 млн. теңге. <*>
7. БАҒДАРЛАМАНЫ ICKЕ АСЫРУДАН КҮТIЛЕТIН НӘТИЖЕЛЕР
Бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде республиканың металлургия саласындағы төртiншi және бесiншi қайта бөлістері өндiрiстерінің жаңа технологиялары ғылыми негiзделетiн және әзiрленетiн болады. Осындай өндiрiстердi ұйымдастыру импорт жөнiндегi шығындарды бiрнеше рет қысқартуға, қазiр бар өндiрiстiк қуаттар базасында жаңа жұмыс орындарын құруға, осы өнiмге iшкi қажеттiлiктi қанағаттандыруға мүмкiндiк бередi.
Өнеркәсіптің басым салаларының қажеттілiктерiн қамтамасыз ететiн бұйымдар алу үшiн нақты база жасалатын болады, экспорт әлеуетiн кеңейту есебiнен бюджетке түсетiн түсiмдер көбейедi, тауарлардың импорттық үлесi қысқарады, жаңа жұмыс орындарын құруға байланысты өнеркәсiптiк аймақтарда әлеуметтiк жағдай жақсарады.
Ғылымды қажет ететiн әлемдiк рынокта Қазақстанның рөлі артады, төртiншi және бесiншi қайта бөлiстердiң қазiргi заманғы технологиялары бойынша кадрлық әлеует қалыптасатын болады.
Бағдарламаның негiзгi тапсырмалары бойынша күтiлетiн нәтижелер кестеде берілген.
Кесте
БАҒДАРЛАМАНЫ ICKЕ АСЫРУДАН КҮТIЛЕТIН НӘТИЖЕЛЕР
___________________________________________________________________
Бағдарламаның                     Күтiлетiн нәтижелер
негiзгi тапсырмалары
___________________________________________________________________
1. Қазақстан Республикасының металлургия саласындағы жаңа
технологиялардың перспективалары мен төртінші және бесіншi
қайта бөлiстер өндiрiстерiнің өнiмдерiн өткізу рыногын болжау
___________________________________________________________________
1.1. Қазақстан Республикасының   1.1. Импорт алмастыруды қамтамасыз
түстi және қара металлургия.     ету мақсатында өндірістердің
сындағы төртiншi және бесiншi    барларын қайта құру және жаңасын
қайта бөлістердің жұмыс істеп    құру жөнiндегi ұсынымдар
тұрған кәсiпорындарының
технологиялық деңгейi мен
өнiмдерiнің сапасын талдау.
Импорт алмастыру бойынша нақты
ұсынымдар әзiрлеу

6. Необходимые ресурсы
и источники их финансирования
Финансовое обеспечение Программы осуществляется в рамках государственного заказа в пределах средств, предусмотренных администратором Программы в республиканском бюджете на соответствующие финансовые года, в объеме бюджетных средств, необходимых для реализации мероприятий 2003-2005 годов.
Предусмотренные финансовые затраты, связанные с реализацией Программы, составляют всего 223,5 млн. тенге, в том числе по годам: в 2003 году - 70,0 млн. тенге; 2004 году - 74,9 млн. тенге; 2005 году - 78,6 млн. тенге.  <*>
Сноска. В раздел 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК   от 3 февраля 2004 г.  N 132
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
В итоге реализации Программы будут научно обоснованы и разработаны новые технологии производств четвертого и пятого переделов в металлургической отрасли республики. Организация таких производств даст возможность снизить в несколько раз затраты по импорту, создать новые рабочие места на базе существующих производственных мощностей, удовлетворить внутренние потребности в данной продукции.
Будет создана реальная база для получения изделий, обеспечивающих потребности приоритетных отраслей промышленности, увеличатся поступления в бюджет за счет расширения экспортного потенциала, сократится доля импорта товаров, улучшится социальное положение в промышленных регионах в связи с созданием новых рабочих мест.
Повысится роль Казахстана в мировом рынке наукоемких технологий, будет формироваться кадровый потенциал по современным технологиям четвертого и пятого переделов.
Ожидаемые результаты по основным заданиям Программы приведены в таблице.
Таблица
Ожидаемые результаты от реализации Программы
-------------------------------------------------------------------
Основные задания Программы   !      Ожидаемые результаты
-------------------------------------------------------------------
1. Прогноз перспектив новых технологий и рынка сбыта
продукций производств четвертого и пятого переделов в
металлургической отрасли Республики Казахстан
-------------------------------------------------------------------
1.1. Анализ технологического     1.1. Рекомендации по реконструкции
уровня и качества продукции      существующих и созданию новых
действующих предприятий          производств с целью обеспечения
четвертого и пятого переделов    импортозамещения.
в цветной и черной металлургии
Республики Казахстан.
Разработка практических реко-
мендаций по импортозамещению.

1.2. Әлемнің жетекшi елдерiн.    1.2. Түсті, сирек және қара метал.
дегі металдардың негiзiнде       дар негiзiнде (соның iшiнде мүлдем
қазiргi заманғы жаңа             жаңа металл, металл керамикалық,
материалдарды алудың ғылымды     металл органикалық және басқа да
қажет ететiн жоғарғы             жүйелер негiзінде) қазiргі заманғы
технологияларын болжау           материалдарды жасау жөнiндегi
ұсынымдар
1.3. Қазiргі заманғы металл      1.3. Отандық металдардан алынатын
бұйымдар мен жаңа материалдар.   әлемдiк экономикада сұранымды жаңа
дың жай-күйiн және өткiзу        материалдарды өндiрудi ұйымдастыру
рыногының перспективасын         жөніндегі практикалық ұсынымдар
бағалау. Қазақстанның түсті,     және республиканың металл өнімдері
сирек және қара металдары        экспортының перспективасын белгілеу
негiзiнде әлемдiк экономикада
жаңа және сұранымды материал.
дарды ұйымдастыру жөнiнде
практикалық ұсыныстар әзiрлеу
___________________________________________________________________
2. Түсті, сирек және асыл металдар негізiнде жаңа
материалдар алудың қазiргі заманғы технологияларын жасау
__________________________________________________________________
2.1. Мыс және ауыр түстi         2.1. Өндiру технологиясы:
металдар негiзiнде қорытпалар    оттегiнсiз мыстан, мұнай-химия
мен бұйымдар алудың жаңа         өнеркәсiбiне арналған коррозияға
технологияларын әзiрлеу.         қарсы жез бен қоладан, мыс
катанкасы өндiрiсi үшiн оттегiнсiз
мыс құймаларынан және ауыр түстi
металдар негiзiндегi арнайы
қорытпалардан жасалған бұйымдар.
2.2. Жеңіл, сирек және           2.2. Сирек және жеңіл металдар
ыдырағыш металдар негiзінде      негiзiнде жаңа материалдар
жаңа қорытпалар мен              өндiрудiң технологиясы. Маркалы
материалдар жасау.               деформацияланатын және құймалы
алюминий қорытпалар және сирек
ыдырағыш металдармен, селенмен
түрлендiрiлген қорытпалар алу
2.3. Асыл және қорытылуы тығыз   2.3. Асыл металдар негiзiнде қатты,
металдар негiзiнде жаңа          қорғасын-сурьма қорытпаларын, жаңа
материалдар мен қорытпалар       дәнекерлер мен арнайы қорытпаларды,
технологияларын әзiрлеу.         сондай-ақ Қазақстанның асыл
металдарын пайдалана отырып
бiрқатар жаңа материалдар алудың
технологиясы
___________________________________________________________________
3. Қара металлургияда қазiргі заманғы материалдарды алудың
жаңа технологияларын жасау
___________________________________________________________________
3.1. Өте берiк және пластикалық  3.1. Болаттың көміртекті, аз
сорттық болаттың, болаттың,      легирленген, легирленген, тот
олардан алынған бұйымдардың      баспайтын және басқа да
көміртекті, аз легирленген,      маркаларынан өте берiк және
легирленген маркаларынан         пластикалық сорттық прокатты
жасалған сорттық прокаттың       алудың технологиясын әзiрлеу және
тиімді технологияларын жасау.    игеру. Осындай өнімді шығару
сорттық прокаттың импортын алып
тастауға мүмкiндiк бередi және
перспективада оның экспортына негiз
бола алады.

1.2. Прогноз наукоемких высоких  1.2. Рекомендации по созданию
технологий получения новых       современных материалов на основе
современных материалов на        цветных, редких и черных металлов
основе металлов в ведущих        (в т.ч. на базе принципиально
странах мира.                    новых металлических, металло-
керамических, металлоорганических
и других систем).
1.3. Оценка состояния и перс-    1.3. Практические рекомендации по
пектив рынка сбыта современных   организации востребованных в
металлоизделий и новых мате-     мировой экономике производств
риалов. Разработка практических  новых материалов из отечественных
предложений по организации       металлов и определение перспективы
новых и востребованных в         экспорта металлопродукции
мировой экономике материалов на  республики.
основе цветных, редких и черных
металлов Казахстана.
-------------------------------------------------------------------
2. Создание современных технологий получения новых
материалов на основе цветных, редких и благородных
металлов
-------------------------------------------------------------------
2.1. Разработка новых техноло-   2.1. Технологии производства
гий получения сплавов и изделий  изделий из бескислородной меди,
на основе меди и тяжелых         антикоррозийных латуней и бронз
цветных металлов.                для нефтехимической промышленнос-
ти, слитков из бескислородной меди
для производства медной катанки
и специальных сплавов на основе
тяжелых цветных металлов.
2.2. Создание новых сплавов и    2.2. Технологии производства новых
материалов на основе легких,     материалов на основе редких и
редких и рассеянных металлов.    легких металлов. Получение
марочных деформируемых и литейных
алюминиевых сплавов и сплавов
модифицированных селеном, редкими
рассеянными металлами.
2.3. Разработка технологий       2.3. Технологии получения твердых,
новых материалов и сплавов на    свинцово-сурьмяных сплавов, новых
основе благородных и             припоев и спецсплавов на основе
тугоплавких металлов.            благородных металлов, а также ряда
новых материалов с использованием
благородных металлов Казахстана.
-------------------------------------------------------------------
3. Создание новых технологий получения современных
материалов в черной металлургии
-------------------------------------------------------------------
3.1. Создание эффективных        3.1. Разработка и освоение
технологий получения сортовых    технологии получения сортового
сталей повышенной прочности      проката повышенной прочности и
и пластичности, сортового        пластичности из углеродистых
проката из углеродистых,         низколегированных, легированных,
низколегированных, легированных  нержавеющих и других марок сталей.
марок сталей и изделий из них.   Выпуск такой продукции позволит
исключить импорт сортового проката
и в перспективе может служить
основой для его экспорта.
-------------------------------------------------------------------

3.2. Жаңа ферроқорытпалардың     3.2. Жұмыс iстеп тұрған
технологияларын әзiрлеу және     ферроқорытпалар зауыттарында
оларды қара металлургия          және шағын кәсіпорындарда
кәсiпорындарында игеру.          ферроқорытпаларды өндiрудiң жаңа
технологиялары, көмiртегi
ферромарганец, феppocиликоалюминий
өндiрудің мөлшерiн ұлғайту,
құрамында бiрқатар ауыр түстi және
сирек металдар бар ферроқорытпалар
дайындаудың пештiк емес
технологиясын дамыту.
____________________________________________________________________
4. Қазiргі заманғы материалдарды алудың мүлдем жаңа
технологияларын жасау саласындағы ғылыми-зерттеу және
тәжiрибе-конструкторлық әзiрлемелер
___________________________________________________________________
4.1. Металл ұнтақтар мен         4.1. Металлотермиялық процестер
биметалл қорытпалар алудың       саласындағы жаңа технологиялар және
перспективалық технология.       шағын қорытпалар алу
ларын жасау
4.2. Жаңа кешендi материалдар    4.2. Көп функционалды жүйелердi
мен бұйымдарды алуға арналған    алу технологиясы, иондық имплантант
ионды-плазмалық технология       әдiстерiмен және иондық-плазмалық
мен аппаратуралар әзiрлеу.       тәсiлдермен, сондай-ақ композиция.
лық электр литикалық қаптама
тәсiлiмен жұқа қабыршықты
қаптамамен жабу процестерi
4.3. Құрамында кремнийi бар      4.3. Жаңа жартылай өткiзгiш
әртүрлi шикiзаттардан жасалған   материалдар, атап айтқанда
жиiлiгi жоғары жартылай          жартылай өткiзгiш металлургиялық
кристалды кремний өндiру         кремний алуға арналған
технологиясын әзiрлеу.           технологиялар мен аппаратура.
4.4. Композиттiк электр          4.4. Металдық төсенiштегi
литикалық қаптама                композиттiк-электр лирикалық
әдiсiмен коррозияға қарсы        қаптамалар әдiсiмен коррозияға
және берiк бұйымдардың           қарсы және берiк металдық
технологияларын жасау.           жабындылар алуға арналған
технологиялар мен аппаратура.
___________________________________________________________________
5. Жаңа және жұмыс iстеп тұрған зауыттар мен шағын, орташа
кәсiпорындарда тауарлылығы жоғары деңгейлi бәсекеге
қабiлетті өнiмдердi шығару жөнiндегi әзiрлемелердi iске асыру
___________________________________________________________________
5.1. Бәсекеге қабiлеттi          5.1. Тұтынушы неғұрлым талап
материалдарды өндірудің          ететiн қорытпалар мен жаңа
технологиясын игеру.             материалдарды енгізу. Түсті және
қара металлургия институттары мен
кәсiпорындарының тәжiрибе-
эксперименталдық учаскелерiнде
шағын және орта кәсіпорындар
құрылатын болады. Асыл металдар
және басқа да жаңа металдар
негiзiнде жиiлiгi жоғары селен,
дәнекерлеу, арнайы қорытпалар
шығару игерiлетін болады.
___________________________________________________________________

3.2. Разработка технологий       3.2. Новые технологии производств
новых ферросплавов и их освоение ферросплавов на действующих
на предприятиях черной           ферросплавных заводах и малых
металлургии.                     предприятиях, расширение объема
производства углеродистого
ферромарганца, ферросиликоалюми-
ния, развитие внепечной технологии
изготовления ферросплавов,
содержащих ряд тяжелых цветных и
редких металлов.
-------------------------------------------------------------------
4. Научно-исследовательские и опытно-конструкторские
разработки в области создания принципиально новых
технологий получения современных материалов
-------------------------------------------------------------------
4.1. Создание перспективных      4.1. Новые технологии в области
технологий получения             металлотермических процессов и
металлических порошков и         получения малых сплавов.
биметаллических сплавов.
4.2. Разработка ионно-           4.2. Технологии получения
плазменной технологий и аппа-    многофункциональных систем и
ратуры для получения новых       процессы нанесения тонкопленочных
комплексных материалов и         покрытий методами ионной
изделий.                         имплантации и ионно-плазменными
способами, а также способом
композиционных электролитических
покрытий.
4.3. Разработка технологии       4.3. Технологии и аппаратура для
производства поликристалличес-   получения новых полупроводниковых
кого кремния высокой чистоты     материалов, в частности полупро-
из различного кремнийсодер-      водникового металлургического
жащего сырья.                    кремния.
4.4. Создание технологий         4.4. Технологии и аппаратура для
антикоррозионных и прочных       получения антикоррозионных и
изделий методом композиционных   прочных металлических покрытий
электролитических покрытий       методом композиционно-
электролитических покрытий на
металлической подложке.
-------------------------------------------------------------------
5. Реализация разработок по выпуску конкурентоспособной
продукции высокой степени товарности на новых
и действующих заводах и на малых, средних предприятиях
-------------------------------------------------------------------
5.1. Освоение технологии         5.1. Внедрение наиболее
производства конкурентоспособ-   востребованных потребителем
ных материалов.                  сплавов и новых материалов. Будут
созданы малые и средние
предприятия на опытно-эксперимен-
тальных участках институтов и
предприятий цветной и черной
металлургии. Будет освоен выпуск
селена высокой частоты, припоев,
спецсплавов на основе благородных
металлов и других новых металлов.
-------------------------------------------------------------------

8. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУ ЖӨНIНДЕГІ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Ескерту. 8-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.02.03. N 132   қаулысымен .
___________________________________________________________________
Р/с|   Іс-шара     | Аяқталу   | Орындауға |Орындалу|Болжам. |Қаржы.
N |               | нысаны    |  (iске    |(iске   |далатын |лан.
|               |           |  асыруға) | асыру) |шығыстар|дыру
|               |           |  жауапты  |мерзімі | (млн.  |көзде.
|               |           |           |        | теңге) | рі
___________________________________________________________________
1        2             3            4         5        6      7
___________________________________________________________________
Ұйымдастыру iс-шаралары
___________________________________________________________________
1.  Бағдарламаны      Бұйрықтар   Бағдарлама. 2003    Талап
орындауға арнал.  Конкурс.    ның әкім.   жылғы   етіл.
ған мемлекеттiк   тық         шісі          ІІ    мейді
тапсырысты        комиссия.               тоқсан
орналастыру үшiн  ның хат.
жобаларды iрiк.   тамалары
теу жөнiндегi
конкурсты
ұйымдастыру
және өткiзу
2.  Бағдарламаны iске Мемлекет.      -"-      2003      -"-
асыру жөнiндегi   тік сатып               жылғы
мемлекеттiк       алу туралы                ІІ
тапсырысты орын.  шарт                    тоқсан
дауға шарт жасасу
3.  Бағдарламаның     Бағдарлама. Бағдарлама.   Жыл     -"-
орындалуы туралы  ның әкім.   ның жауапты сайын
аралық есептерді  шiсiне есеп орындаушысы   IV
дайындау          беру                    тоқсан
4.  Бағдарламаның     Бағдарлама.    -"-      2005      -"-
орындалуы туралы  ның әкiмшi.             жылғы
қорытынды есеп    сіне есеп                 IV
дайындау          беру                    тоқсан
5.  Бағдарламаның     Қазақстан   Бағдарлама. 2005    Талап
iске асырылуы     Республика. ның әкім.   жылғы   етіл.
туралы ақпарат    сының       шісі          IV    мейді
ұсыну             Үкіметіне               тоқсан
ақпарат
___________________________________________________________________
Ғылыми-техникалық іс-шаралар
___________________________________________________________________
6.  Қазақстан         Сұранымы    Бағдарлама.  Жыл    Барлығы Респу.
металлургия       бар жаңа    ның жауапты сайын   - 33,5  блика.
саласындағы жаңа  материал.   орындаушысы   IV    оның    лық
технологиялардың  дар өнді.               тоқсан  ішінде  бюджет
перспективалары   рісін                           жылдар
мен төртінші      ұйымдасты.                      бойынша:
және бесінші      ру жөнін.                       2003-

8. План мероприятий по реализации Программы  <*>
Сноска. В раздел 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК   от 3 февраля 2004 г.  N 132
-------------------------------------------------------------------
N  !   Мероприятие    !Форма за-!Ответствен-!Срок  !Предпо-!Источ-
п/п!                  !вершения !ный за ис- !испол-!лагае- !ник фи-
!                  !         !полнение   !нения !мые    !нанси-
!                  !         !(реализа-  !(реа- !расходы!рования
!                  !         !цию)       !лиза- !(млн.  !
!                  !         !           !ции)  !тенге) !
-------------------------------------------------------------------
1 !         2        !    3    !     4     !   5  !   6   !   7
-------------------------------------------------------------------
Организационные мероприятия
-------------------------------------------------------------------
1   Организовать и     Приказы   Администра- II     Не тре-
провести конкурс   Протоколы тор         квар-  буются
по отбору проектов конкурс-  Программы   тал
на размещение      ной                   2003
государственного   комиссии              года
заказа на выпол-
нение Программы
2   Заключить договор  Договор     - " -     II      - " -
на выполнение      о госу-               квар-
государственного   дарствен-             тал
заказа по реали-   ных                   2003
зации Программы    закупках              года
3   Подготовить        Отчет     Ответствен- IY      - " -
промежуточные      админист- ный испол-  квар-
отчеты об испол-   ратору    нитель      тал
нении Программы    Программы Программы   еже-
годно
4   Подготовить        Отчет       - " -     IY      - " -
заключительный     админист-             квар-
отчет об испол-    ратору                тал
нении Программы    Программы             2005
года
5   Представить        Информа-  Администра- IY     Не тре-
информацию о       ция в     тор Прог-   квар-  буются
реализации         Прави-    раммы       тал
Программы          тельство              2005
Респуб-               года
лики
Казах-
стан
-------------------------------------------------------------------
Научно-технические мероприятия
-------------------------------------------------------------------
6 Прогноз перспектив Практи-   Ответствен- IY    Всего 33,5   Респуб-
новых технологий и ческие    ный испол-  квар- млн.тенге,   ликан-
рынка сбыта про-   рекомен-  нитель      тал,  в т.ч. по    ский
дукций производств дации по  Программы   еже-  годам:       бюджет
четвертого и       организа-             годно в 2003 году -

қайта бөлістер    дегі прак.                      10,5;
өндірiстерiнiң    тикалық                         2004-
өнімдерін өткізу  ұсынымдар                       11,2;
рыногын болжау                                    2005-
11,8
7.  Түсті, сирек      Тәжірибе.     -"-        Жыл    Барлығы  -"-
және асыл         лік-өнер.               сайын   - 44,7
металдар          кәсіптік                  IV    оның
негiзiнде жаңа    тексеріс.               тоқсан  ішінде
материалдар       тен өткен                       жылдар
алудың қазiргi    және                            бойынша:
заманғы техно.    практикада                      2003-
логияларын жасау  қолдануға                       14,0;
дайын тех.                      2004-
нологиялар                      15,0;
2005-
15,7
8.  Қара металлур.    Тәжірибе.     -"-        Жыл    Барлығы-  -"-
гияда қазіргі     лік-өнер.               сайын   49,2
заманғы           кәсіптік                  IV    оның
материалдарды     тексеріс.               тоқсан  ішінде
алудың техно.     тен өткен                       жылдар
логияларын        және прак.                      бойынша:
жасау             тикада                          2003-
қолдануға                       15,4;
дайын тех.                      2004-
нологиялар                      16,4;
2005-
17,4
9.  Қазiргi заманғы   Шағын       Бағдарла.    Жыл    Барлығы-  -"-
материалдарды     қорытпалар, маның       сайын   55,9
алудың мүлдем     жұқа        жауапты       IV    оның
жаңа технология.  қабыршықты  орындау.    тоқсан  ішінде
ларын жасау       қаптама,    шысы                жылдар
саласындағы       жаңа жарты.                     бойынша:
ғылыми-зерттеу    лай өткіз.                      2003-
және тәжiрибе-    гіш                             17,5;
конструкторлық    материал.                       2004-
әзiрлемелер       дар алуға                       18,8;
арналған                        2005-
технология                      19,6
мен аппара.
тура
10. Жаңа және жұмыс   Түсті және     -"-       Жыл    Барлығы-  -"-
iстеп тұрған      қара метал.             сайын   40,2
зауыттар мен      лургия                    IV    оның
кіші, орташа      институт.               тоқсан  ішінде
кәсiпорындарда    тары мен                        жылдар
тауарлылығы       кәсіпорын.                      бойынша:
жоғары деңгейлі,  дарының                         2003-
бәсекеге қабi.    тәжірибе-                       12,6;
леттi өнімдерді   эксперимен.                     2004-
шығару жөніндегі  талдық                          13,5;
әзiрлемелерді     учаскеле.                       2005-

пятого переделов в ции вост-                   10,5 млн.тенге;
металлургической   ребован-                    2004 году -
отрасли Республики ных                         11,2 млн.тенге;
Казахстан          произ-                      2005 году -
водств                      11,8 млн.тенге
новых ма-
териалов
7 Создание современ- Техноло-   - " -     IY     Всего 44,7   - " -
ных технологий     гии, про-            квар-  млн.тенге,
получения новых    шедшие               тал,   в т.ч. по
материалов на      опытно-              еже-   годам:
основе цветных,    промыш-              годно  в 2003 году -
редких и благород- ленную                      14,0 млн.тенге;
ных металлов       проверку                    2004 году -
и готовые                   15,0 млн.тенге;
для прак-                   2005 году -
тического                   15,7 млн.тенге
примене-
ния
8 Создание новых     Техноло-   - " -     IY     Всего 49,2   - " -
технологий получе- гии, про-            квар-  млн. тенге,
ния современных    шедшие               тал,   в т.ч. по
материалов в чер-  опытно-              еже-   годам:
ной металлургии    промыш-              годно  в 2003 году -
ленную                      15,4 млн.тенге;
проверку                    2004 году -
и готовые                   16,4 млн.тенге;
для прак-                   2005 году -
тического                   17,4 млн.тенге
примене-
ния
9 Научно-исследова-  Техноло-   - " -     IY     Всего 55,9  - " -
тельские и опытно- гия и                квар-  млн.тенге,
конструкторские    аппарату-            тал,   в т.ч. по
разработки в       ра для               еже-   годам:
области создания   получения            годно  в 2003 году -
принципиально      малых                       17,5 млн.тенге;
новых технологий   сплавов,                    2004 году -
получения совре-   тонкопле-                   18,8 млн.тенге;
менных материалов  ночных                      2005 году -
покрытий,                   19,6 млн.тенге
новых
полупро-
воднико-
вых мате-
риалов
10 Реализация разра- Создание     - " -   IY     Всего 40,2  - " -
боток по выпуску   малых и              квар-  млн.тенге,
конкурентоспособ-  средних              тал,   в т.ч. по
ной продукции      предприя-            еже-   годам:
высокой степени    тий на               годно  в 2003 году -
товарности на      опытно-                     12,6 млн.тенге;
новых и действую-  экспери-                    2004 году -
щих заводах и на   менталь-                    13,5 млн.тенге;
малых, средних     ных                         2005 году -

iске асыру        рінде шағын                     14,1
және орта
кәсіпорындар
құру
___________________________________________________________________

предприятиях       участках                    14,1 млн.тенге
институ-
тов и
предприя-
тий цвет-
ной и
черной
металлур-
гии
-------------------------------------------------------------------