Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркегенi үшін алым ставкаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 16 мамырдағы N 454 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 30 наурыздағы N 428 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.03.30. N 428 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексiне (Салық кодексi) және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N 2727 заң күшi бар Жарлығына сәйкес және жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттік тiркегенi үшiн алым ставкаларын тәртiпке келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым ставкалары бекітілсін.
2. "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым ставкаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 29 наурыздағы N 373 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 9, 89-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 16 мамырдағы
N 454 қаулысымен
бекiтiлген
Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым ставкалары
1. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым ставкалары:
1) меншiк, шаруашылық жүргiзу, жедел басқару, сенiмгерлiк басқару, кепiл, рента, пайдалану (сервитуттардан басқасы) құқықтарының туындауын тiркегенi үшiн:
пәтерге, жеке тұрғын үйге (шаруашылық құрылыстарымен және басқа да ұқсас объектілерiмен), шаруашылық құрылыстарына - алым  төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 50 пайызын;
көп пәтерлі тұрғын үйге (шаруашылық құрылыстарымен және басқа да ұқсас объектiлерiмен), тұрғын үйдегi тұрғын емес үй-жайға, тұрғын емес құрылысқа - алым төлеген күнi қолданыстағы сегiз есе айлық eceптік көрсеткiштi;
гараждарға - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 50 пайызын;
мыналардан тұратын тұрғын үйге жатпайтын мүлiктiк кешендерге (үйлерге, құрылыстарға, ғимараттарға):
бiр объектiден - алым төлеген күнi қолданыстағы он есе айлық есептiк көрсеткiшті;
жеке тұрған екiден беске дейiнгi объектiден - алым төлеген күнi қолданыстағы он бес есе айлық есептiк көрсеткiштi;
жеке тұрған алтыдан онға дейiнгi объектiден - алым төлеген күнi қолданыстағы жиырма есе айлық есептiк көрсеткiштi;
жеке тұрған оннан жоғары объектiден - алым төлеген күнi қолданыстағы жиырма бес есе айлық есептiк көрсеткiштi;
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн:
көп пәтерлі тұрғын үйге (шаруашылық құрылыстарымен және басқа да ұқсас объектiлерiмен), тұрғын үйдегi тұрғын емес үй-жайға, тұрғын емес құрылысқа, тұрғын үйге жатпайтын мүлiктiк кешендерге (үйлерге, құрылыстарға, ғимараттарға) - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштi;

Об утверждении ставок сбора за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 мая 2003 года N 454. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2009 года № 428
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.03.2009 № 428 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, от 25 декабря 1995 года N 2727 "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним" и в целях упорядочения ставок сбора за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые ставки сбора за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2002 года N 373 "Об утверждении ставок сбора за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 9, ст. 89).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 мая 2003 года N 454
Ставки сбора за государственную регистрацию прав
на недвижимое имущество и сделок с ним
1. Ставки сбора за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним составляют:
1) за регистрацию возникновения права собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления, доверительного управления, залога, ренты, пользования (кроме сервитутов):
на квартиру, индивидуальный жилой дом (с хозяйственными постройками и другими подобными объектами), хозяйственные постройки - 50 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
на многоквартирный жилой дом (с хозяйственными постройками и другими подобными объектами), нежилое помещение в жилом доме, нежилое строение - восьмикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
на гаражи - 50 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
на имущественные комплексы нежилого назначения (здания, строения, сооружения), состоящие:
из одного объекта - десятикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
от двух до пяти отдельно стоящих объектов - пятнадцатикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
от шести до десяти отдельно стоящих объектов - двадцатикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
свыше десяти отдельно стоящих объектов - двадцатипятикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
для субъектов малого предпринимательства:
на многоквартирный жилой дом (с хозяйственными постройками и другими подобными объектами), нежилое помещение в жилом доме, нежилое строение, имущественные комплексы нежилого назначения (здания, строения, сооружения) - один месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;

2) жер телiмiне құқықтарды (құқықтардың ауыртпалықтарын) тiркегенi үшін:
меншiк, жердi пайдалану құқығын, өзге де құқықтарды (құқықтардың ауыртпалықтарын) - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептік көрсеткiштiң 50 пайызын;
3) сервитутты (объектiлерден тәуелсiз) тiркегенi үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 50 пайызын;
4) кондоминиум объектiсiн тiркегенi үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштi;
5) ипотекалық куәлiк бергенiн және оны кейiннен басқа иесiне берудi тiркегенi үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептік көрсеткiштiң 25 пайызын;
6) жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттың телнұсқасын бергені үшін - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 25 пайызын;
7) құқық иесiнiң деректерінің, жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң сәйкестендiрiлген сипаттамасының өзгерiстерiн тiркегенi үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 25 пайызын;
8) опат болуы, бұзылуы нәтижесiнде және құқығының ауысуына байланысты емес өзге де жағдайларда жылжымайтын мүлiкке құқықтарының тоқтатылуын тiркегенi үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 25 пайызын;
9) құқығының үшiншi тұлғаға ауысуына байланысты емес, ауыртпалықтың тоқтатылуын тіркегені үшiн, оның ішінде жылжымайтын мүлiк ипотекасының тоқтатылуын тiркегенi үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 25 пайызын;
10) олар бойынша мiндеттемелер ипотекамен қамтамасыз етілген банктiк қарыз шарты бойынша талаптардан қайтуды тiркегенi үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 25 пайызын;
11) құқықтың (құқық ауыртпалығының) немесе өзге де заңи фактiлердiң туындауына негiз болып табылатын шарт талаптарының өзгеруi нәтижесінде құқықтың немесе құқық ауыртпалығының өзгеруiн тiркегенi үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 25 пайызын;
12) жылжымайтын мүлiкке өзге құқықтарды, сондай-ақ жылжымайтын мүлiкке құқықтардың ауыртпалықтарын тiркеген үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 50 пайызын;
13) заңдық талаптарды тіркегені үшін - алым төлеген күні қолданыстағы бір айлық есептік көрсеткіштің 25 пайызын құрайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.10.16 N 959 Қаулысымен.
2. Мемлекеттік тiркегенi үшiн нөлдiк алым ставкасы белгiленсiн:

2) за регистрацию прав (обременении прав) на земельный участок:
право собственности, землепользования, иных прав (обременении прав) - 50 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
3) за регистрацию сервитута (независимо от объектов) - 50 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
4) за регистрацию объекта кондоминиума - один месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
5) за регистрацию выдачи ипотечного свидетельства и его последующей передачи другим владельцам - 25 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
6) за выдачу дубликата правоустанавливающего документа на недвижимое имущество - 25 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
7) за регистрацию изменений данных правообладателя, идентификационной характеристики объекта недвижимости - 25 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
8) за регистрацию прекращения права на недвижимость в результате гибели, сноса и в иных случаях, не связанных с переходом права - 25 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
9) за регистрацию прекращения обременения, не связанного с переходом права третьему лицу, в том числе за регистрацию прекращения ипотеки недвижимого имущества - 25 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
10) за регистрацию уступки требования по договору банковского займа, обязательства по которому обеспечены ипотекой - 25 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
11) за регистрацию изменения права или обременения права в результате изменения условия договора, являющегося основанием возникновения права (обременения права) или иных юридических фактов - 25 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
12) за регистрацию иных прав на недвижимое имущество, а также обременении прав на недвижимое имущество - 50 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
13) за регистрацию юридических притязаний - 25 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.10.2008 N 959 (порядок введения в действие см. п.2 ).
2. Установить нулевую ставку сбора за государственную регистрацию:

1) Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде көзделген тәртiппен мемлекеттiк органдар салық салатын (жүргізетiн) жылжымайтын мүлiкке құқық ауыртпалығын;
2) республикалық меншiктi иелену, пайдалану және оған билiк ету құқығын жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк орган және оның аумақтық органдары үшiн мемлекеттiк меншiкке жатқызылған жылжымайтын мүлiкке құқықты;
3) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген белгiлi бiр әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерде және мерзiмде жүргiзiлген жылжымайтын мүлiкке құқықтарды (құқықтық ауыртпалықтарды) жүйелі тiркеу кезiндегi жылжымайтын мүлiкке құқықты және онымен жасалатын мәмiлелердi.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.09.01. N  891 (қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), өзгерту енгізілді - 2007.09.12. N  799 Қаулыларымен.
3. Жеке және заңды тұлғалардың өтініші бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды (ауыртпалықтары) және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу мынадай ставкалар бойынша мемлекеттік тіркегені үшін алым сомасын бюджетке төлеген кезде екі жұмыс күні ішінде жеделдетілген тәртіппен жүргізіледі:*
1) меншік, шаруашылық жүргізу, жедел басқару, сенімгерлік басқару, кепіл, рента, пайдалану (сервитуттардан басқасы) құқықтарының туындауын тіркегені үшін:
пәтерге, жеке тұрғын үйге (шаруашылық құрылыстарымен және басқа да ұқсас объектілерімен), шаруашылық құрылыстарына - алым төлеген күні қолданыстағы қырық есе айлық есептік көрсеткішті;
көп пәтерлі тұрғын үйге (шаруашылық құрылыстарымен және басқа да ұқсас объектілерімен), тұрғын үйдегі тұрғын емес үй-жайға, тұрғын емес құрылысқа - алым төлеген күні қолданыстағы елу есе айлық есептік көрсеткішті;
гараждарға - алым төлеген күні қолданыстағы жиырма есе айлық есептік көрсеткішті;
мыналардан тұратын тұрғын үйге жатпайтын мүліктік кешендерге (үйлерге, құрылыстарға, ғимараттарға):
бір объектіден - алым төлеген күні қолданыстағы елу есе айлық есептік көрсеткішті;
жеке тұрған екіден беске дейінгі объектіден - алым төлеген күні қолданыстағы елу бес есе айлық есептік көрсеткішті;
жеке тұрған алтыдан онға дейінгі объектіден - алым төлеген күні қолданыстағы алпыс есе айлық есептік көрсеткішті;
жеке тұрған оннан астам объектіден - алым төлеген күні қолданыстағы алпыс бес есе айлық есептік көрсеткішті;
2) меншік, жерді пайдалану құқығын, өзге де құқықтарды (құқықтардың ауыртпалықтарын) - алым төлеген күні қолданыстағы қырық есе айлық есептік көрсеткішті;

1) обременения права на недвижимое имущество, налагаемого (производимого) государственными органами в порядке, предусмотренном законодательным актом Республики Казахстан;
2) права на недвижимое имущество, отнесенное к государственной собственности, для уполномоченного государственного органа, осуществляющего права владения, пользования и распоряжения республиканской собственностью, и его территориальных органов;
3) права на недвижимое имущество и сделок с ним при систематической регистрации прав (обременении прав) на недвижимое имущество, проводимой на определенных административно-территориальных единицах и в сроки, установленные Правительством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 1 сентября 2005 г. N 891 ; пункт с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12 сентября 2007 года N 799 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб.)
3. По заявлению физических и юридических лиц государственная регистрация прав (обременении) на недвижимое имущество и сделок с ним производится в ускоренном порядке за два рабочих дня при условии уплаты в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию по следующим ставкам:*
1) за регистрацию возникновения права собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления, доверительного управления, залога, ренты, пользования (кроме сервитутов):
на квартиру, индивидуальный жилой дом (с хозяйственными постройками и другими подобными объектами), хозяйственные постройки - сорокократный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
на многоквартирный жилой дом (с хозяйственными постройками и другими подобными объектами), нежилое помещение в жилом доме, нежилое строение - пятидесятикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
на гаражи - двадцатикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
на имущественные комплексы нежилого назначения (здания, строения, сооружения), состоящие:
из одного объекта - пятидесятикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
от двух до пяти отдельно стоящих объектов - пятидесятипятикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
от шести до десяти отдельно стоящих объектов - шестидесятикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
свыше десяти отдельно стоящих объектов - шестидесятипятикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
2) регистрацию права собственности, землепользования, иных прав (обременении прав) на земельный участок — сорокократный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;

3) ипотекалық куәлік бергені және оны кейіннен басқа иесіне беруді тіркегені үшін - алым төлеген күні қолданыстағы қырық айлық есептік көрсеткішті;
4) құқық иесінің деректерінің, жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендірілген сипаттамасының өзгерістерін тіркегені үшін - алым төлеген күні қолданыстағы қырық есе айлық есептік көрсеткішті;
5) опат болуы, бұзылуы нәтижесінде және құқығының ауысуына байланысты емес өзге де жағдайларда жылжымайтын мүлікке құқықтарының тоқтатылуын тіркегені үшін — алым төлеген күні қолданыстағы қырық есе айлық есептік көрсеткішті;
6) құқығының үшінші тұлғаға ауысуына байланысты емес ауыртпалықтың тоқтатылуын тіркегені үшін, оның ішінде жылжымайтын мүлік ипотекасының тоқтатылуын тіркегені үшін - алым төлеген күні қолданыстағы қырық есе айлық есептік көрсеткішті;
7) олар бойынша міндеттемелер ипотекамен қамтамасыз етілген банктік қарыз шарты бойынша талаптардан қайтуды тіркегені үшін - алым төлеген күні қолданыстағы қырық есе айлық есептік көрсеткішті;
8) құқықтың (құқық ауыртпалығының) немесе өзге де заңи фактілердің туындауына негіз болып табылатын шарт талаптарының өзгеруі нәтижесінде құқықтың немесе құқық ауыртпалығының өзгеруін тіркегені үшін — алым төлеген күні қолданыстағы қырық есе айлық есептік көрсеткішті;
9) жылжымайтын мүлікке өзге құқықтарды, сондай-ақ жылжымайтын мүлікке құқықтардың ауыртпалықтарын тіркегені үшін - алым төлеген күні қолданыстағы қырық екі есе айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Ескерту. 3-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.10.16 N 959 Қаулысымен.
Ескертпе: * 3-тармақта көзделген ставкалар Алматы, Ақтау, Көкшетау, Қостанай қалаларында қолданылады.
Ескерту. Ескертпемен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.10.16 N 959 Қаулысымен.

3) за регистрацию выдачи ипотечного свидетельства и его последующей передачи другим владельцам - сорокократный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
4) за регистрацию изменений данных правообладателя, идентификационной характеристики объекта недвижимости - сорокократный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
5) за регистрацию прекращения права на недвижимость в результате гибели, сноса и в иных случаях, не связанных с переходом права - сорокократный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
6) за регистрацию прекращения обременения, не связанного с переходом права третьему лицу, в том числе за регистрацию прекращения ипотеки недвижимого имущества - сорокократный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
7) за регистрацию уступки требования по договору банковского займа, обязательства по которому обеспечены ипотекой - сорокократный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
8) за регистрацию изменения права или обременения права в результате изменения условия договора, являющегося основанием возникновения права (обременения права) или иных юридических фактов - сорокократный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
9) иных прав на недвижимое имущество, а также обременении прав на недвижимое имущество - сорокократный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора.
Сноска. Ставки сбора дополнены пунктом 3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2008 N 959 (порядок введения в действие см. п.2 ).
Примечание: * ставки, предусмотренные пунктом 3, применяются в городах Алматы, Актау, Кокшетау, Костанай.
Сноска. Ставки сбора дополнены примечанием в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2008 N 959 (порядок введения в действие см. п.2 ).