Халықты жұқпалы ауруларға қарсы вакциналауды жақсарту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 23 мамырдағы N 488 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2295 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.30 № 2295 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулық жағдайын жақсарту жөнiндегi бiрiншi кезектi шаралар туралы" 1998 жылғы 18 мамырдағы N 3956 Жарлығын және "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 желтоқсандағы Заңын одан әрi iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.01.22. N 40 Қаулысымен.
1. Мыналар:
1) оларға қарсы алдын ала егулер жүргiзiлетiн жұқпалы және паразиттiк аурулардың тiзбесi;
2) жоспарлы алдын ала егiлуге тиiс халықтың топтары;
3) алдын ала егулер жүргiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi:
1) алдын ала егулер жүргiзу тәртiбi мен мерзiмдерiне сәйкес халықты вакциналауды;
2) медициналық мекемелерi жоқ елдi мекендерде тұратын халықты вакциналау мақсатында жылжымалы егу бригадаларының жұмыс iстеуiн;
3) 14 жасқа дейінгі балаларды егу паспорттарымен қамтамасыз етсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2003 жылғы 23 мамырдағы
N 488 қаулысымен
бекiтiлген
Оларға қарсы алдын ала егулер жүргізiлетiн жұқпалы және паразиттiк аурулардың тiзбесi
1. Мынадай жұқпалы ауруларға қарсы вакциналау республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен жүргiзiледi:
құтырма
іш сүзегi
"В" вирусты гепатитi
көктемгi-жазғы кене энцефалитi
дифтерия
көкжөтел
қызылша
полиомиелит
сiреспе
туберкулез
оба
эпидемиялық паротит
b типті гемофилдік жұқпа
2. Мынадай жұқпалы ауруларға қарсы вакциналау жергiлiктi бюджеттердің қаражатты есебiнен жүргiзiледi:
"А" вирусты гепатитi
тұмау
күйдiргi
туляремия
қызамық; <*>
Ескерту. 1-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.12.09. N 1250 , өзгерту енгізілді - 2008.01.22. N 40 Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 23 мамырдағы
N 488 қаулысымен
бекiтілген
Жоспарлы алдын ала егiлуге тиiс адамдардың топтары
Жұқпалы ауруларға қарсы вакциналауға мынадай халық топтары жатады:

О мерах по улучшению вакцинации населения против инфекционных заболеваний
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2003 года N 488. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2295
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.12.2009 N 2295 (порядок введения в действие см. п. 4).
В целях дальнейшей реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 мая 1998 года  N 3956 "О первоочередных мерах по улучшению состояния здоровья граждан Республики Казахстан" и Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 января 2008 года  N 40 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Утвердить:
1) перечень инфекционных и паразитарных заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки;
2) группы населения, подлежащие плановым профилактическим прививкам;
3) правила проведения профилактических прививок.
2.  Министерству здравоохранения Республики Казахстан, акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить:
1) вакцинацию населения в соответствии с порядком и сроками проведения профилактических прививок;
2) функционирование выездных прививочных бригад в целях вакцинации населения, проживающего в населенных пунктах, где отсутствуют медицинские учреждения;
3) прививочными паспортами детей до 14 лет.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 мая 2003 года N 488
Перечень
инфекционных и паразитарных заболеваний,
против которых проводятся профилактические прививки  <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 9 декабря 2003 г.  N 1250 (вступает в силу с 1 января 2004 г.); от 22 января 2008 года  N 40 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. За счет средств республиканского бюджета проводится вакцинация против следующих инфекционных заболеваний:
бешенство
брюшной тиф
вирусный гепатит "В"
весенне-летний клещевой энцефалит
дифтерия
коклюш
корь
полиомиелит
столбняк
туберкулез
чума
эпидемический паротит
краснуха
гемофильная инфекция типа b
2. За счет средств местных бюджетов проводится вакцинация против следующих инфекционных заболеваний:
вирусный гепатит "А"
грипп
сибирская язва
туляремия
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 мая 2003 года N 488
Группы населения,
подлежащие плановым профилактическим прививкам  <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 9 декабря 2003 г.  N 1250 (вступает в силу с 1 января 2004 г.); от 22 января 2008 года  N 40 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Вакцинации против инфекционных заболеваний подлежат следующие группы населения:

1) алдын ала егулер жүргiзу тәртiбi мен мерзiмдерiне сәйкес жасы бойынша (туберкулез, iш сүзегi, көкжөтел, қызылша, полиомиелит, сiреспе, эпидемиялық паротит, "В" вирусты гепатитi), қызамық, b типті гемофилдік жұқпа;
2) аса қауiптi жұқпалы аурулардың (көктемгi-жазғы кене энцефалитi, күйдiргi, туляремия, оба) табиғи ошақтарында тұратын және жұмыс iстейтiн халық;
3) өзiнiң кәсiби қызметiнiң түрi бойынша қатер топтарына жататын адамдар, соның iшiнде:
медицина қызметкерлерi ("В" вирусты гепатитi, тұмау);
кәрiз және тазалау құрылыстарының қызметкерлерi (iш сүзегi);
4) өз денсаулығының жағдайы мен эпидемиологиялық айғақтар бойынша қатер топтарға жататын адамдар:
қанын алмастырғандар ("В" вирусты гепатитi);
иммунитетi әлсiреген (жиi ауыратын және әлсiреген балалар), балалар үйлерiнiң, сәбилер үйлерiнiң балалары, қарттар үйлерiнiң контингенттерi (тұмау);
кез келген жануар тiстегендер, түкiргендер (құтырма);
терi қабаттары мен шырышты қабықтарының тұтастығы бұзылуынан жарақаттанғандар жараланғандар (сiреспе);
5) эпидемиологиялық айғақтар бойынша "A" вирусты гепатитiне қарсы балаларды вакциналау аурушаңдығы жоғары өңiрлерде жүргiзiледi ("A" вирусты гепатитi).
Ескерту. 1) тармақша толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.12.09. N 1250 , өзгерту енгізілді - 2008.01.22. N 40 Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 23 мамырдағы
N 488 қаулысымен
бекiтiлген
Алдын ала егулерді жүргiзу ережесi
1. Халықты алдын ала егудi медициналық қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензиясы болған кезде меншiк нысанына қарамастан, заңды тұлғалар жүргiзедi.
2. Халықты вакциналау қосымшаға сәйкес мерзiмдерде жүргізіледi.
3. Егулердi жүргiзуге рұқсаты бар жоғары және орта медициналық бiлiмдi адамдарға алдын ала егулердi жүргiзуге рұқсат етiледi. Рұқсатты жыл сайын арнайы құрылған комиссия бередi.
4. Егулердi ұйымдастыру, алдын ала егулердi жүргiзетiн мамандарды даярлау үшiн жауапкершiлiк егулердi жүзеге асыратын медициналық ұйымдардың басшыларына жүктеледi.
5. Егулер арнайы жабдықталған егу кабинетiнде жүргiзiледi. Үйде және егуге уақытша жабдықталған үй-жайларда егулердi жүргiзуге ерекше жағдайларда - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің арнайы бұйрығымен рұқсат етіледi.
6. Елдi мекенде иммундауды жүргiзу үшiн жағдай болмағанда (медициналық ұйымның, медицина қызметкерінің немесе вакциналарды сақтау үшiн жағдайдың болмауы) егулердi жылжымалы егу бригадасы жүргiзедi. Жылжымалы бригадалардың жұмыс iстеу peжимiн аумақтық денсаулық сақтау органдары айқындайды.
7. Халықты вакциналау үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен тiркелген препараттарды пайдалануға рұқсат етiледi.

1) по возрасту в соответствии с порядком и сроками проведения профилактических прививок (туберкулез, дифтерия, коклюш, корь, полиомиелит, столбняк, эпидемический паротит, вирусный гепатит "В", краснуха, гемофильная инфекция типа b);
2) население, проживающее и работающее в природных очагах особо опасных инфекций (весенне-летний клещевой энцефалит, сибирская язва, туляремия, чума);
3) лица, относящиеся к группам риска по роду своей профессиональной деятельности, в том числе:
медицинские работники (вирусный гепатит "В", грипп);
работники канализационных и очистных сооружений (брюшной тиф);
4) лица, относящиеся к группам риска по состоянию своего здоровья и по эпидемиологическим показаниям:
получившие переливание крови (вирусный гепатит "В");
с ослабленным иммунитетом (часто болеющие и ослабленные дети), дети детских домов, домов ребенка, контингенты домов престарелых (грипп);
подвергшиеся укусу, ослюнению любым животным (бешенство);
получившие травмы, ранения с нарушением целостности кожных покровов и слизистых (столбняк);
5) по эпидемиологическим показаниям вакцинация против вирусного гепатита "А" проводится детям в регионах с высокой заболеваемостью (вирусный гепатит "А").
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 мая 2003 года N 488
Правила
проведения профилактических прививок
1. Профилактические прививки населению проводятся юридическими лицами, независимо от форм собственности, при наличии лицензии на осуществление медицинской деятельности.
2. Вакцинация населения проводится в сроки согласно приложению.
3. К проведению профилактических прививок допускаются лица с высшим и средним медицинским образованием, имеющие допуск к проведению прививок. Допуск выдается специально созданной комиссией ежегодно.
4. Ответственность за организацию прививок, подготовку специалистов, проводящих профилактические прививки, возлагается на руководителей медицинских организаций, осуществляющих прививки.
5. Прививки проводятся в специально оборудованном прививочном кабинете. Проведение прививок на дому и во временно оборудованных под прививки помещениях разрешается в исключительных случаях - приказом Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
6. В случае отсутствия в населенном пункте условий для проведения иммунизации (отсутствие медицинской организации, медработника или условий для хранения вакцин) прививки проводятся выездной прививочной бригадой. Режим работы выездных бригад определяется территориальными органами здравоохранения.
7. Для вакцинации населения разрешается использовать препараты, зарегистрированные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

8. Вакциналар мен басқа да медициналық иммундық-биологиялық препараттарды сақтау, тасымалдау және қолдану Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің нормативтiк құқықтық кесiмдерiнің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Халықты вакциналау үшiн бiр реттік шприцтер ғана пайдаланылады.
10. Егулердi жүргiзу алдында егiлетiн адамның медициналық құжатына егуге рұқсатты ресiмдей отырып, егiлетiн адамды міндеттi түрде дәрiгер, ал ол болмаған кезде - фельдшер қарайды. Дәрiгер немесе фельдшер қараған кезде егiлетiндермен немесе балалардың ата-аналарымен вакцинаға әдеттен тыс әсер пайда болған жағдайда медициналық көмекке жүгіну қажеттігі туралы түсiндiру жұмысын жүргiзедi.
11. Егулердi жүргiзу алдында медицина қызметкерi вакцинаның сапасын, оның таңбалануын, ампуланың (сауыттың) бүтіндігін, вакцинаның ерiтiндiге және препаратқа қоса берiлген нұсқаулыққа сәйкестiгiн мұқият тексередi.
12. Егiлген адамдар егiлгеннен кейінгі әсерлер пайда болған жағдайда шаралар қабылдау үшiн өздерi егу алған медициналық ұйымда 30 минут бойы қадағалауда болуға тиiс. Вакциналауды жылжымалы егу бригадасы жүргiзген жағдайда, егiлген адамдар егудi жүргiзген медицина қызметкерінің қадағалауында болуға тиiс.
Алдын ала егулерді жүргізу ережесіне
қосымша
Алдын ала егулерді жүргізу мерзімдері
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2008.01.22.
N 40 Қаулысымен.
Егілетіндер
жасы мен
контингенті
Оларға қарсы алдын ала жүргізілетін жұқпалы аурулар
Ту-
бер-
кулез (БЦЖ)
Поли-
омие-
лит (ОПВ)
"В"
Вирус-
ты ге-
патиті
Көкжө-
тел,
дифте-
рия,
сірес-
пе
(АКДС)
b тип-
ті ге-
мофи-
льдік
жұқпа
(Hib)
Дифте-
рия, сірес-
пе
(АДС)
Дифте-
рия (АД-М)
Дифте-
рия, сірес-
пе (АДС-
М)
Қызыл-
ша,
қыза-
мық,
паро-
тит
(ККП)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1) жасы
бойынша
1-4 күн
2 ай
3 ай
+
4 ай
12-15 ай
+
18 ай
6 жас (1
сынып)
12 жас
15 жас
16 жас
әрбір 10 жылдан
кейін
жа-
сына
қа-
ра-
мас-
тан
2) аса
қауіпті
жұқпалы
аурулар-
дың та-
биғи
ошақ-
та-
рында
тұратын
және жұ-
мыс іс-
тейтін
халық
3) өзі-
нің
кәсіби
қызметі
бойынша
қатер
топтары-
на жата-
тын
адамдар,
соның
ішінде:
медицина
қызмет-
керлері
кәріз
және
тазалау
құрылыс-
тарының
қызмет-
керлері
4) өз
денсау-
лығының
жағдайы
ммен
эпидемио
-логия-
лық ай-
ғақтар
бойынша
қатер
топтары-
на жата-
тын адам
-дар,
соның
ішінде:
қан
құйыл-
ғандар
+
иммуни-
теті әл-
сіреген-
дер
кез кел-
ген жан-
уар тіс-
тегендер
, сіле-
кейін
қалдыр-
ғандар
тері қа-
баттары
мен шы-
рышты
қабықта-
тары тұ-
тастығы-
ның бұ-
зылуымен
жарақат-
танған-
дар, жа-
раланған
-дар
+

8. Хранение, транспортировка и применение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов осуществляются согласно требованиям нормативных правовых актов Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
9. Для вакцинации населения используются только одноразовые шприцы.
10. Перед проведением прививок в обязательном порядке проводится осмотр прививаемого лица врачом, при его отсутствии - фельдшером, с оформлением допуска к прививке в медицинской документации прививаемого. Врач или фельдшер при осмотре проводят разъяснительную работу с прививаемыми или родителями детей о необходимости обращения за медицинской помощью в случае возникновения необычной реакции на вакцинацию.
11. Перед проведением прививок медицинский работник тщательно проверяет качество вакцины, маркировку, целостность ампулы (флакона), соответствие вакцины растворителю и прилагаемой к препарату инструкции.
12. Привитые лица в течение 30 минут должны находиться под наблюдением в медицинской организации, где они получили прививки, для принятия мер в случае возникновения постпрививочных реакций. В случае проведения вакцинации выездной прививочной бригадой, привитые должны находиться под наблюдением медицинского работника, сделавшего прививку.
Приложение
к Правилам проведения
профилактических прививок
Сроки проведения
профилактических прививок  <*>
Сноска. Приложение в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 22 января 2008 года  N 40 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Возраст и контингент прививаемых
Вакцинация против следующих инфекционных заболеваний
Ту-
бер-
кулез (БЦЖ)
Поли-
омие-
лит (ОПВ)
Вирус-
ный гепа-
тит  "В"
Кок-
люш, дифте-
рия, столб-
няк (АКДС)
Гемо-
филь-
ная инфек-
ция типа b
(Hib)
Дифте-
рия, столб-
няк (АДС)
Дифте-
рия (АД-М)
Дифте-
рия, столб-
няк (АДС-
М)
Корь, крас-
нуха, паро-
тит (ККП)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1) по возрасту
1-4 день
+
+
2 месяца
+
+
+
+
3 месяца
+
+
4 месяца
+
+
+
+
12-15 месяцев
+
+
18 месяцев
+
+
6 лет (1 класс)
+
+
+
12 лет
+
15 лет
16 лет
+
через каждые 10 лет
+
не-
за-
ви-
си-
мо от
воз-
рас-
та
2) на-
селение,
прожива-
ющее и работа-
ющее в природ-
ных
очагах
особо
опасных
инфекций
3) лица,
относя-
щиеся к группам риска
по роду своей профес-
сиональ-
ной
деятель-
ности, в том числе:
медицин-
ские ра-
ботники
+
работни-
ки кана-
лизаци-
онных и очисти-
тельных сооруже-
ний
4) лица,
относя-
щиеся к группам
риска по
состоя-
нию
своего
здоровья
и по
эпиде-
миоло-
гическим
показа-
ниям, в
том
числе:
получив-
шие
перели-
вание
крови
с ослаб-
ленным
иммуни-
тетом
подверг-
шиеся
укусу,
ослюне-
нию
любым
животным
получив-
шие
травмы,
ранения
с нару-
шением целост-
ности
кожных
покровов
и сли-
зистых
+

5) эпи-
демиоло-
гиялық
айғақтар
бойынша
(кестенің жалғасы)
Егілетін-
дер жасы
мен
контин-
генті
Оларға қарсы алдын ала жүргізілетін жұқпалы аурулар
Қыза-
мақ
Көк-
темгі-
жазғы
кене
энце-
фалиті
Оба
Күй-
діргі
Туля-
ремия
Іш
сүзегі
Құтыр-
ма
"А"
вирус-
ты ге-
патиті
Тұмау
1
11
12
13
14
15
16
17
18
19
1) жасы
бойынша
1-4 ай
2 ай
3 ай
4 ай
12-15 ай
18 ай
6 жас (1 сынып)
12 жас
15 жас
16 жас
әрбір 10 жылдан
кейні
жа-
сына
қа-
ра-
мас-
тан
2 )аса
қауіпті
жұқпалы
аурулар-
дың та-
биғи
ошақта-
рында
тұратын
және жұ-
мыс іс-
тейтін
халық
3) өзі-
нің
кәсіби
қызметі
бойынша
қатер
топтары-
на жата-
тын
адамдар,
соның
ішінде:
медицина
қызмет-
керлері
кәріз
және
тазалау
құрылыс-
тарының
қызмет-
керлері
4) өз
ден-
сау-
лығы-
ның
жағ-
дайы
мен
эпи-
деми-
оло-
гия-
лық ай-
ғақ-
тар
бойынша
қатер
топ-
тары-
на жата-
тын адам
-дар,
соның
ішінде:
қан
құйыл-
ғандар
имму-
ни-
теті әлсі-
ре-
ген-
дер
+
кез кел-
ген жан-
уар тіс-
те-
ген-
дер,
сіле-
кейін
қал-
дыр-
ғандар
+
тері қа-
бат-
тары
мен шы-
рышты
қабық-
та-
тары тұ-
тас-
тығы-
ның бұ-
зылу-
ымен
жара-
қат-
танған-дар, жара-
лан-
ған-
-дар
5) эпи-
демио-
ло-
гия-
лық
айғақ-
тар
бойынша
+

5) по эпидеми-
ологи-
ческим показа-
ниям
(продолжение таблицы)
Возраст и контингент прививаемых
Вакцинация против следующих инфекционных заболеваний
Крас-
нуха
Весен-
не-
летний клеще-
вой
энце-
фалит
Чума
Сибир-
ская
язва
Туля-
ремия
Брюш-
ной тиф
Бешен-
ство
Вирус-
ный гепа-
тит  "А"
Грипп
1
11
12
13
14
15
16
17
18
19
1) по возрасту
1-4 день
2 месяца
3 месяца
4 месяца
12-15 месяцев
18 месяцев
6 лет (1 класс)
12 лет
15 лет
+
16 лет
через каждые 10 лет
не-
за-
ви-
си-
мо от
воз-
рас-
та
2) на-
селение,
прожива-
ющее и работа-
ющее в природ-
ных
очагах
особо
опасных
инфекций
+
+
+
+
3) лица,
относя-
щиеся к группам риска
по роду своей профес-
сиональ-
ной
деятель-
ности, в том числе:
медицин-
ские ра-
ботники
+
работни-
ки кана-
лизаци-
онных и очисти-
тельных сооруже-
ний
+
4) лица,
относя-
щиеся к группам
риска по
состоя-
нию
своего
здоровья
и по
эпиде-
миоло-
гическим
показа-
ниям, в
том
числе:
получив-
шие
перели-
вание
крови
с ослаб-
ленным
иммуни-
тетом
+
подверг-
шиеся
укусу,
ослюне-
нию
любым
животным
+
получив-
шие
травмы,
ранения
с нару-
шением целост-
ности
кожных
покровов
и сли-
зистых
5) по эпидеми-
ологи-
ческим показа-
ниям
+