Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiне немесе мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың мүдделерiне келтiрiлген немесе келтiрiлуі мүмкін зиянның, сондай-ақ мәлiметтер көздерiнiң иесiне оларды құпияландыру нәтижесiнде келтiрiлетiн зиянның мөлшерiн анықтау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 шілдедегі N 701 қаулысы.
"Мемлекеттiк құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 15 наурыздағы Заңының 7-бабының 10-тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiне немесе мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың мүдделерiне келтiрiлген немесе келтiрiлуi мүмкiн зиянның, сондай-ақ мәлiметтер көздерiнiң иесiне оларды құпияландыру нәтижесiнде келтiрiлетiн зиянның мөлшерiн анықтау ережесi бекiтiлсiн.
2. Басшыларына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларын құрайтын мәлiметтерге билiк етуге өкiлеттiк берiлген мемлекеттiк органдар 2005 жылға дейiнгі мерзiмде мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiне немесе мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың мүдделерiне келтiрiлген немесе келтiрiлуi мүмкiн зиянның, сондай-ақ мәлiметтер көздерiнiң иесiне оларды құпияландыру нәтижесiнде келтiрiлетiн зиянның мөлшерiн анықтау әдiстемесiн әзірлесін және белгiленген тәртiппен бекітсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 17 шілдедегі
N 701 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi
жария ету немесе жоғалту салдарынан
Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiне
немесе мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың
мүдделерiне келтірiлген немесе келтiрiлуi мүмкiн
зиянның, сондай-ақ мәліметтер көздерiнiң иесiне
оларды құпияландыру нәтижесiнде келтiрілетiн
зиянның мөлшерiн анықтау
ережесi
1. Осы Ереже "Мемлекеттiк құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ереже мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсiздiгiне немесе мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың мүдделерiне келтiрiлген немесе келтiрілуi мүмкiн зиянның, сондай-ақ мәлiметтер көздерінiң иесiне оларды құпияландыру нәтижесінде келтiрiлетiн зиянның мөлшерiн анықтау (бұдан әрi - зиянның мөлшерiн анықтау) тәртiбiн белгілейдi.

Об утверждении Правил определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, а также ущерба, наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2003 года N 701.
В соответствии с подпунктом 10 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, а также ущерба, наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания.
2. Государственным органам, руководители которых наделены полномочиями по распоряжению сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан, в срок до 2005 года разработать и утвердить в установленном порядке методики определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, а также ущерба наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 2003 года N 701
Правила определения размеров ущерба,
который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам
государственных органов и организаций
вследствие разглашения или утраты сведений,
составляющих государственные секреты,
а также ущерба, наносимого собственнику
носителей сведений в результате их засекречивания
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах".
2. Настоящие Правила определяют порядок определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, а также ущерба, наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания (далее - определение размеров ущерба).

3. Зиянның мөлшерiн анықтауды мемлекеттiк органның немесе ұйымның мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiнде тұрақты жұмыс iстейтiн комиссиясы (бұдан әрi - ТЖК) басшысына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларын құрайтын мәлiметтерге билiк ету өкілеттіктерi берiлген мемлекеттiк орган әзiрлейтiн зиянның мөлшерiн анықтау әдiстемесi бойынша жүргiзедi. Зиянның мөлшерiн анықтау әдiстемелерiн олардың қызметiнің ерекшеліктерiн ескере отырып мемлекеттiк органдар әзiрлейдi.
Ұйымда ТЖК болмаған жағдайда зиянның мөлшерiн анықтауды мәліметтер жоғалған немесе жария етілген ұйым басшысының бұйрығымен құрылатын сараптау комиссиясы (бұдан әрi - сараптау комиссиясы) жүргiзедi.
4. Сараптау комиссиясы оның құрамына мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi бөлiмшенiң қызметкерiн енгiзiп, ұйымның құзыреттi мамандарының қатарынан құрылады.
ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының отырыстарына басшысына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларын құрайтын мәлiметтерге билiк ету жөнiндегi өкiлеттiк берiлген мемлекеттiк органның өкiлi келiсiм бойынша тартылуы мүмкiн.
Қажет болған ретте ТЖК немесе зиянның мөлшерiн анықтау жөнiндегi сараптау комиссиясының жұмысына осы мемлекеттiк орган немесе ұйым қызметiнiң бағыттары бойынша арнайы танымдары бар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары мен ұйымдарының өкілдері, сондай-ақ құпия жұмыстардың тапсырысшылары тартылуы мүмкiн.
5. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТЖК немесе сараптау комиссиясы мүшелерiнiң, соның iшiнде отырыстарға тартылатын мамандардың мемлекеттiк құпияларға тиiстi нысандағы рұқсаты болуға тиiс.
6. Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту салдарынан зиян келтiрілген немесе келтiрiлуi мүмкiн Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерi, сондай-ақ мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың мүдделерi Қазақстан Республикасының " Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгi туралы", " Мемлекеттiк құпиялар туралы " Заңдарына сәйкес анықталады.
7. Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту фактiсi бойынша не басқа мемлекеттiк органдардан немесе ұйымдардан осындай хабарлама келiп түскен ретте мемлекеттiк органның немесе мәлiметтердің жария етілу немесе жоғалу фактiсi анықталған ұйымның басшысы мәлiметтердi жоғалтудан немесе жария етуден болған зиянның мөлшерiн анықтауды ТЖК-ға немесе сараптау комиссиясына тапсырады.
Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту фактiсi заңнамада белгiленген тәртiппен жүргiзілген қызмет бабындағы тексеру материалдарымен расталуға тиiс.

3. Определение размеров ущерба проводится постоянно действующей комиссией по защите государственных секретов (далее - ПДК) государственного органа или организации по методике определения размеров ущерба, разрабатываемой государственным органом, руководитель которого наделен полномочиями по распоряжению сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан. Методики определения размеров ущерба разрабатываются государственными органами с учетом специфики их деятельности.
В случае отсутствия в организации ПДК определение размеров ущерба проводится экспертной комиссией, создаваемой приказом руководителя организации, в которой были утрачены или разглашены сведения (далее - экспертная комиссия).
4. Экспертная комиссия формируется из числа компетентных специалистов организации с включением в ее состав сотрудника подразделения по защите государственных секретов.
К заседаниям ПДК или экспертной комиссии по согласованию может привлекаться представитель того государственного органа, руководитель которого наделен полномочиями по распоряжению сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан.
При необходимости к заседаниям ПДК или экспертной комиссии по определению размеров ущерба могут привлекаться представители государственных органов и организаций Республики Казахстан, имеющие специальные познания по направлениям деятельности данного государственного органа или организации, а также заказчики секретных работ.
5. В соответствии с законодательством Республики Казахстан члены ПДК или экспертной комиссии, в том числе и привлекаемые к заседаниям специалисты должны иметь допуск к государственным секретам соответствующей формы.
6. Национальные интересы Республики Казахстан, а также интересы государственных органов и организаций, которым нанесен или может быть нанесен ущерб, вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, определяются в соответствии с Законами Республики Казахстан "О национальной безопасности Республики Казахстан", "О государственных секретах".
7. По факту разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, либо при поступлении такого сообщения из других государственных органов или организаций руководитель государственного органа или организации, в которой выявлен факт разглашения или утраты сведений, поручает ПДК или экспертной комиссии определить размер ущерба, вызванный утратой или разглашением сведений.
Факт разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, должен быть подтвержден материалами служебного расследования, проведенного в установленном законодательством порядке.

8. Құндық тұрғыдан зиянның мөлшерiн анықтау кезiнде мынадай көрсеткіштер ескерiледi:
1) өндiрiлмей қалған өнiмнiң құны;
2) тiкелей материалдық зиян;
3) келтiрiлген зиянның салдарларын жоюға кеткен шығындар;
4) ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар (бұдан әрi - ҒЗТКЖ) құны;
5) ҒЗТКЖ нәтижелерiн енгiзбеудiң керi әсерi;
6) өндiрiстiк технологиялар құны және оларды ел экономикасының салаларында қолданған жағдайдағы экономикалық нәтиже;
7) сыртқы рынокта Қазақстан Республикасының бұйымдарын сатқандағы ықтимал құндар мен көлемдер;
8) Қазақстан Республикасының орындалмаған мемлекеттiк мiндеттерiн өтеу үшiн тауарлар, өнiм мен шикiзат бағаларының көтерiлуiмен және (немесе) сатып алу көлемдерінің артуымен байланысты қосымша шығындар;
9) оларды шетелден сатып алу мүмкiн болмаған жағдайда тауарларды, өнiмдi және өндiрiстiк жабдықтарды өндіруді ұйымдастыруға кететiн шығындар;
10) шет мемлекеттермен ғылыми-техникалық ынтымақтастық тоқтатылған жағдайда ҒЗТКЖ-ға кететiн шығындар;
11) ықтимал зиянды сипаттайтын өзге де көрсеткiштер;
12) арнайы танымдары бар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары мен ұйымдарының өкілдерін тарту кезiнде зиянның мөлшерiн анықтаумен байланысты шығындардың құны.
9. Зиянның мөлшерiн анықтау әдiстемесi болмаған жағдайда немесе зиянның нақты мөлшерiн анықтау мүмкiн болмаған жағдайда зиянның мөлшерi мына көрсеткiштердi ескере отырып айқындалады:
1) "Аса маңызды" деген құпиялылық белгiсi бар мәлiметтердi жоғалтқан немесе жария еткен жағдайда - 20000 айлық есептiк көрсеткіштен жоғары;
2) "Өте құпия" деген құпиялылық белгiсi бар мәлiметтердi жоғалтқан немесе жария еткен жағдайда - 1000-нан 20000-ға дейiн айлық есептік көрсеткіш;
3) "Құпия" деген құпиялылық белгiсi бар мәлiметтердi жоғалтқан немесе жария еткен жағдайда - 100-ден 1000-ға дейiн айлық есептiк көрсеткiш.
10. ТЖК-ның немесе зиянның мөлшерiн анықтау жөнiндегi сараптау комиссиясының отырыстары хаттамамен ресiмделедi, оған ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының төрағасы мен хатшысы қол қояды.
11. ТЖК-ның немесе зиянның мөлшерiн анықтау жөнiндегi сараптау комиссиясы жұмысының нәтижелерi қорытындымен ресімделеді, онда мыналар көрсетiледi:
қорытындының шығарылған жерi және уақыты;
комиссия құрамы;
зиянның мөлшерiн анықтауға негiз;
жоғалған немесе жария етілген мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердiң мазмұны және құпиялылық дәрежесi;
мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердiң жоғалу немесе жария етілу жағдайлары;
зиянның мөлшерiн анықтау кезінде ескерілген көрсеткiштер (оның iшiнде құндық тұрғыдан да);
келтiрiлген (келтiрiлуi мүмкiн) зиянның түпкi мөлшерi;
зиянның мөлшерiн анықтауға қатысы бар өзге де мәселелер.
Қорытындыға ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының төрағасы мен мүшелерi қол қояды және Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәлiметтерге билiк ету жөнiндегi өкiлеттiктер берiлген мемлекеттiк органдармен келiскеннен кейiн комиссияны құрған мемлекеттiк органның немесе ұйымның басшысы бекiтедi.

8. При определении размера ущерба в стоимостном выражении учитываются такие показатели, как:
1) стоимость непроизведенной продукции;
2) непосредственный материальный ущерб;
3) затраты на ликвидацию последствий нанесенного ущерба;
4) стоимость научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (далее - НИОКР);
5) отрицательный эффект от невнедрения результатов НИОКР;
6) стоимость производственных технологий и экономический эффект в случае их применения в отраслях экономики страны;
7) возможные цены и объемы продажи изделий Республики Казахстан на внешнем рынке;
8) дополнительные затраты, связанные с повышением цен на товары, продукцию и сырье и (или) увеличением объемов закупок для компенсации невыполненных государственных задач Республики Казахстан;
9) затраты на организацию производства товаров, продукции и производственного оборудования в случае невозможности их приобретения за границей;
10) затраты на НИОКР в случае прекращения научно-технического сотрудничества с иностранными государствами;
11) иные показатели, характеризующие возможный ущерб;
12) стоимость затрат, связанных с определением размеров ущерба при привлечении представителей государственных органов и организаций Республики Казахстан, имеющих специальные познания.
9. В случае отсутствия методики определения размеров ущерба или невозможности определения конкретного размера ущерба размер ущерба определяется исходя из следующих показателей:
1) в случае утраты или разглашения сведений с грифом секретности "Особой важности" - более 20000 месячных расчетных показателей;
2) в случае утраты или разглашения сведений с грифом секретности "Совершенно секретно" - от 1000 до 20000 месячных расчетных показателей;"
3) в случае утраты или разглашения сведений с грифом секретности "Секретно" - от 100 до 1000 месячных расчетных показателей.
10. Заседания ПДК или экспертной комиссии по определению размера ущерба оформляются протоколом, который подписывается председателем и секретарем ПДК или экспертной комиссии.
11. Результаты работы ПДК или экспертной комиссии по определению размера ущерба оформляются заключением, в котором указываются:
место и время вынесения заключения;
состав комиссии;
основание для определения размера ущерба;
содержание и степень секретности сведений, составляющих государственные секреты, которые были утрачены или разглашены;
обстоятельства, при которых произошло разглашение или утрата сведений, составляющих государственные секреты;
показатели, которые были учтены при определении размера ущерба (в том числе и в стоимостном выражении);
окончательный размер нанесенного (возможно нанесенного) ущерба;
иные вопросы, имеющие отношение к определению размера ущерба.
Заключение подписывается председателем и членами ПДК или экспертной комиссии и утверждается руководителем государственного органа или организации, создавшим комиссию, после согласования с государственными органами, наделенными полномочиями по распоряжению сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан.

12. Зиянның мөлшерi туралы ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының қорытындысын қызметтiк тексеру материалдарының көшiрмелерiн қоса берiп, тиiстi шешiм қабылдау үшiн ұйымның басшысы ұлттық қауiпсiздiк органдарына және мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органға жібередi.
Қорытындының бір данасы, сондай-ақ қызметтік тексеру материалдары ұйымның мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi бөлімшесінде сақталады.
13. Құпияландыру нәтижесiнде мәлiметтер көздерi иелерiне келтiрiлетiн зиянның мөлшерi 7, 12-тармақтардың ережелерiн қоспағанда, мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi жария ету немесе жоғалту салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiне немесе мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың мүдделерiне келтiрілген немесе келтiрілуi мүмкiн зиянның мөлшерiн анықтауға арналған осы Ережеде белгiленген тәртiппен анықталады.
14. Бұдан басқа, мәлiметтер көздерінің иесi оған мәлiметтердi құпияландыру нәтижесiнде келтiрiлетiн зиянның мөлшерiн анықтау туралы мәселенi қараған кезде ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының отырыстарына қатысуға құқылы.
Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтер көздерiнiң иесi ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының қарауына зиян мөлшеріне жасалған өзiнiң не тәуелсiз сарапшыларды тарта отырып алынған есептеулердi беруге құқылы.
Мәлiметтер көздерiнiң иесi мәселелердi қарау материалдарымен және ТЖК-ның немесе сараптау комиссиясының қорытындысымен қол қоюы арқылы таныстырылуы тиiс.

12. Заключение ПДК или экспертной комиссии о размере ущерба с приложением копий материалов служебного расследования руководитель организации направляет в органы национальной безопасности и уполномоченный орган по защите государственных секретов для принятия соответствующего решения.
Один экземпляр заключения, а также материалы служебного расследования хранятся в подразделении по защите государственных секретов организации.
13. Размер ущерба, наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания, определяется в порядке, установленном настоящими Правилами для определения размера ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, за исключением положений пунктов 7, 12.
14. Кроме этого, собственник носителей сведений вправе присутствовать на заседаниях ПДК или экспертной комиссии при рассмотрении вопроса об определении размера ущерба, наносимого ему в результате засекречивания сведений.
Собственник носителей сведений, составляющих государственные секреты, вправе представить на рассмотрение ПДК или экспертной комиссии собственные расчеты размеров ущерба либо расчеты, полученные с привлечением независимых экспертов.
Собственник носителей сведений должен быть ознакомлен с материалами рассмотрения вопроса и заключением ПДК или экспертной комиссии под роспись.