Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының медальдары туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 шілдедегі N 734 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының медальдары туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының
медальдары туралы
"Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Конституциялық заңының 21-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарындағы қызметтiң беделiн көтеру мақсатында және "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңының қабылданғанына 10 жыл толуына байланысты қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының мынадай медальдары тағайындалсын:
1) "Құқық тәртібін қамтамасыз етуде үздік шыққаны үшін";
2) "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының ардагерi";
3) I, II, III дәрежелi "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн".
2. Осы Жарлықтың 1-тармағында санамаланған Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары медальдарының сипаттамалары бекiтілсiн.
3. Осы Жарлықтың 1-тармағында санамаланған Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының медальдарымен наградтау тәртiбi бекiтiлсiн.
4. Осы Жарлықтың 1-тармағында санамаланған Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының медальдарына куәлiктердiң сипаттамалары мен үлгiлерi бекiтiлсiн.
5. Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының медальдары мен оларға куәлiктердi дайындау жөнiндегi шығыстар мемлекеттiк бюджетте Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарын ұстауға көзделетiн қаражат есебiнен және шегiнде заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы _____
N ______ Жарлығымен
бекітілген
"Құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде үздiк шыққаны үшiн" медалiнiң сипаттамасы
"Құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде үздiк шыққаны үшiн" медалi жезден жасалады және диаметрi 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады.
Медальдің беткi жағында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы орналасқан.
Медальдiң тыс жағының ортасында "Құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде үздiк шыққаны үшiн" деген жазу жазылған.
Meдальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттерi ернеумен жиектелген.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О медалях органов внутренних дел Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2003 года N 734
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О медалях органов внутренних дел Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Указ Президента Республики Казахстан
О медалях органов внутренних дел
Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 21 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан", в целях повышения престижа службы в органах внутренних дел Республики Казахстан и в связи с 10-летием принятия Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" постановляю:
1. Учредить медали органов внутренних дел Республики Казахстан:
1) "Кукык тартiбiн камтамасыз етуде yздiк шыкканы ушiн";
2) "Казакстан Республикасы iшкi icтep органдарынын ардагерi";
3) I, II, III дарежелi "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн".
2. Утвердить описание медалей органов внутренних дел Республики Казахстан, перечисленных в пункте 1 настоящего Указа.
3. Утвердить Правила награждения медалями органов внутренних дел Республики Казахстан, перечисленными в пункте 1 настоящего Указа.
4. Утвердить описание и образцы удостоверений к медалям органов внутренних дел Республики Казахстан, перечисленным в пункте 1 настоящего Указа.
5. Установить, что расходы по изготовлению медалей органов внутренних дел Республики Казахстан и удостоверений к ним осуществляются в установленном законодательством порядке за счет и в пределах средств, предусматриваемых в государственном бюджете на содержание органов внутренних дел Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от____  2003 года N_____
Описание медали
"Кукык тартiбiн камтамасыз етуде yздiк шыкканы ушiн"
Медаль "Кукык тартiбiн камтамасыз етуде yздiк шыкканы ушiн" изготавливается из латуни и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали помещен Государственный герб Республики Казахстан.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Кукык тартiбiн камтамасыз етуде yздiк шыкканы ушiн".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

Медаль құлақша және шығыршықтың көмегiмен жiбек муар лентамен қапталған енi 30 мм және биiктiгi 50 мм бес бұрышты қалыпқа жалғанады. Лентаның ортасында енi 3 мм екi қызыл жолақ, олардың ортасында ені 2 мм көгілдiр жолақ, қызыл жолақтардың жиектерiнде енi 8 мм көгiлдiр жолақтар орналасады. Лентаның жиектерiнде енi 3 мм сары жолақтар бар. Лентаның енi - 30 мм.
Медаль түйреуiштің көмегiмен киiмге тағылады.
Медальдiң эскизi қоса берiлiп отыр.
ҚҰҚЫҚ ТӘРТІБІН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУДЕ ҮЗДІК ШЫҚҚАНЫ ҮШІН
Суретін қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы _____
N ______ Жарлығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының ардагерi" медалiнiң сипаттамасы
"Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының ардагерi" медалi жезден жасалады және жетi бұрышты рельефтi шығыңқы жұлдыз нысанында болады. Жұлдыздың ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туының элементтерi: сәуле шашқан күн және оның астында қалықтаған бүркiт бейнеленген дөңгелек шығыңқы қалқан орналасқан. Қалқан лавр бұтақтарынан жасалған гүлдестемен жиектелген. Жұлдыздың төменгi жағында бұтақтардың үстiнен "IIМ" деген аббревиатурасымен бiрге эмальданған қызыл лента орналасқан. Қалқанның реңi мөлдiр көгiлдiр эмальмен боялған. Әрiптерге, Мемлекеттiк тудың элементтерiне, лавр жапырақтарына және қалқанның ернеуiне алтын жалатылған.
Медальдiң тыс жағының ортасында "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының ардагерi" деген жазу, төменгi жағында "25 жыл" деген жазу бар.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
Жұлдыздың қарама-қарсы ұштары арасындағы медаль мөлшерi - 37 мм.
Медаль құлақша мен шығыршықтың көмегiмен жiбек муар лентамен қапталған енi 30 мм және биiктiгi 50 мм бес бұрышты қалыпқа жалғанады. Лентаның ортасында енi 17 мм көгiлдiр жолақ, лентаның оң жиегінде енi 1 мм үш қара жолақпен кезектескен енi 1 мм төрт сары жолақ орналасады. Лентаның сол жиегiнде арасында енi 2 мм көгілдiр жолағы бар енi 3 мм және 1 мм екi сары жолақ орналасады. Лентаның енi - 30 мм.
Медаль түйреуiштiң көмегiмен киiмге тағылады.
Медальдiң эскизi қоса беріліп отыр.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ АРДАГЕРІ
Суретін қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы _____
N ______ Жарлығымен
бекітілген
I, II, III дәрежелi "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалiнiң сипаттамасы
I дәрежелi "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалі жезден жасалады және диаметрi 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады.
Медальдiң беткi жағының ортасында Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнің қылыш бейнесi жоқ эмблемасы орналасқан. Медальдiң жоғарғы жағында эмблеманың үстiнде бес бұрышты жұлдыз, эмблеманың астында "IIМ" деген жазу орналасқан.
Медальдiң тыс жағының ортасында "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" деген жазу, төменгi жағында - "20 жыл" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдiң шеттерi ернеумен жиектелген.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 30 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. Посередине ленты располагаются две красные полоски шириной 3 мм, между которыми голубая полоска шириной 2 мм, по краям красных полосок расположены голубые полосы шириной 8 мм. По краям ленты - желтые полосы шириной 3 мм. Ширина ленты 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Эскиз медали прилагается.
Эскиз медали
(См. бумажный вариант)
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от ____  2003 года N ___
Описание
"Казакстан Республикасы iшкi icтep
органдарынын ардагерi"
Медаль "Казакстан Республикасы iшкi icтep органдарынын ардагерi" изготавливается из латуни и имеет форму выпуклой семиконечной рельефной звезды. В центре звезды расположен круглый выпуклый щит с изображением элементов Государственного флага Республики Казахстан: солнце с расходящимися лучами и парящий под ним беркут. Щит окаймлен венком из лавровых веток. В нижней части звезды, поверх ветвей, расположена красная эмалевая лента с аббревиатурой "IIМ". Фон щита покрыт прозрачной голубой эмалью. Буквы, элементы Государственного флага, лавровые листья и бортик щита позолочены.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Казакстан Республикасы iшкi icтep органдарынын ардагерi". В нижней части надпись "25 жыл".
Все изображения и надписи на медали выпуклые.
Размеры медали между противолежащими концами звезды - 37 мм.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 30 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. Посередине ленты располагается голубая полоса шириной 17 мм, вдоль правого края ленты располагаются четыре желтые полоски шириной 1 мм, чередующиеся с тремя черными полосками шириной 1 мм. С левого края ленты располагаются две желтые полоски шириной 3 мм и 1 мм, между которыми голубая полоска шириной 2 мм. Ширина ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Эскиз медали прилагается.
Эскиз медали
(См. бумажный вариант)
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от _____ 2003 года N ____
Описание медали
I, II, III дарежелi "Iшкi icтep органдарындагы
мiнсiз кызметi yшiн"
Медаль I-дарежелi "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн" изготавливается из латуни и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре расположена эмблема Министерства внутренних дел Республики Казахстан без меча. В верхней части медали над эмблемой расположена пятиконечная звезда, под эмблемой расположена надпись "IIМ".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн". В нижней части - надпись "20 жыл".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

Медаль құлақша және шығыршықтың көмегiмен жiбек муар лентамен қапталған енi 30 мм және биiктiгi 50 мм бес бұрышты қалыпқа жалғанады. Лентаның жиектерiнде енi 7 мм көгiлдiр жолақтар, лентаның ортасында арасында енi 6 мм сары жолағы бар енi 5 мм екi қызыл жолақ орналасады. Лентаның енi - 30 мм.
Медаль түйреуiштiң көмегiмен киiмге тағылады.
II дәрежелi "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалi мельхиордан жасалады және диаметрi 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады.
Медальдiң беткi жағының ортасында Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнің қылыш бейнесi жоқ эмблемасы орналасқан. Медальдiң жоғарғы жағында эмблеманың үстiнде бес бұрышты жұлдыз, эмблеманың астында "IIМ" деген жазу орналасқан. Эмблемаға, жазуға және жұлдызға алтын жалатылған.
Медальдiң тыс жағының ортасында "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" деген жазу, төменгi жағында - "15 жыл" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдiң шеттерi ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша және шығыршықтың көмегiмен жiбек муар лентамен қапталған енi 30 мм және биiктiгi 50 мм бес бұрышты қалыпқа жалғанады. Лентаның жиектерiнде енi 7 мм көгiлдiр жолақтар орналасады, лентаның ортасында шеткiлерiнiң енi 4 мм, ортаңғысының енi 2 мм үш қызыл жолақпен кезектескен енi 3 мм екi сары жолақ орналасады. Лентаның енi - 30 мм.
Медаль түйреуiштiң көмегiмен киiмге тағылады.
III дәрежелi "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалi мельхиордан жасалады және диаметрi 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады.
Медальдiң беткi жағының ортасында Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң қылыш бейнесi жоқ эмблемасы орналасқан. Медальдiң жоғарғы жағында эмблеманың үстiнде бес бұрышты жұлдыз, эмблеманың астында "IIM" деген жазу орналасқан.
Медальдің тыс жағының ортасында "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" деген жазу, төменгi жағына - "10 жыл" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдiң шеттерi ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша және шығыршықтың көмегiмен жiбек муар лентамен қапталған енi 30 мм және биiктiгi 50 мм бес бұрышты қалыпқа жалғанады. Лентаның жиектерiнде енi 7 мм көгiлдiр жолақтар орналасады, лентаның ортасында шеткілерiнiң енi 4 мм, ал ортаңғыларының енi 1 мм төрт қызыл жолақпен кезектескен енi 2 мм үш сары жолақ орналасады. Лентаның енi - 30 мм.
Медаль түйреуiштiң көмегiмен киiмге тағылады.
Медальдардың эскиздерi қоса берiлiп отыр.
ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНДАҒЫ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН 20 ЖЫЛ
ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНДАҒЫ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН 15 ЖЫЛ
ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНДАҒЫ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН 10 ЖЫЛ
Суреттерін қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы _____
N ______ Жарлығымен
бекітілген
"Құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде үздiк шыққаны үшiн" медалімен наградтау
ТӘРТIБI

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной  колодкой шириной 30 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 7 мм, посередине ленты располагаются две красные полоски шириной 5 мм, между которыми желтая полоска шириной 6 мм. Ширина ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Медаль II-дарежелi "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн" изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре расположена эмблема Министерства внутренних дел Республики Казахстан без меча. В верхней части медали, над эмблемой, расположена пятиконечная звезда, под эмблемой расположена надпись "IIМ". Эмблема, надпись и звезда позолочены.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн", в нижней части - надпись "15 жыл".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 30 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 7 мм, посередине ленты располагаются две желтые полосы шириной 3 мм, чередующиеся с тремя красными полосами, крайние из которых шириной 4 мм, средняя 2 мм. Ширина ленты 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Медаль III-дарежелi "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн" изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре расположена эмблема Министерства внутренних дел Республики Казахстан без меча. В верхней части медали над эмблемой расположена пятиконечная звезда, под эмблемой расположена надпись "IIМ".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн", в нижней части - надпись "10 жыл".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 30 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 7 мм, посередине ленты располагаются три желтые полоски шириной 2 мм, чередующиеся с четырьмя красными полосками, крайние из которых шириной 4 мм, а средние шириной 1 мм. Ширина ленты 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Эскизы медалей прилагаются.
Эскизы медалей
(См. бумажный вариант)
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от _____ 2003 года N ____
Правила
награждения медалью
"Кукык тартiбiн камтамасыз етуде yздiк шыкканы ушiн"

1. "Құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде үздiк шыққаны үшiн" медалi Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен тағайындалады.
2. "Құқық тәртібін қамтамасыз етуде үздік шыққаны үшін" медалiмен құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде және қылмысқа қарсы күресте сiңiрген еңбегi үшiн қызмет бабында оң баға алған, өз қызметтiк борышын үлгілі орындаған iшкi iстер органдарының қызметкерлерi, сондай-ақ батылдық пен жанқиярлық таныта отырып, қоғамдық тәртіптi қорғауға белсене қатысқаны үшiн басқа да адамдар наградталады.
3. Медальмен наградтау туралы қолдаухаттарды берудiң және қараудың тәртiбiн Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi белгілейдi.
4. "Құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде үздiк шыққаны үшiн" медалiмен наградтау Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнің немесе оны ауыстырушы адамның бұйрығымен жүргiзiледi.
5. Медаль тапсыруды Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi, iшкi iстер органдарының, бөлiмшелерінің, мекемелерiнің және оқу орындарының бастықтары (командирлерi) жүргiзедi.
6. Әрбiр наградталған адамға медальдi тапсырумен бiр мезгiлде Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi қол қойған тиiстi куәлiк берiледi.
7. Медаль наградталған адамдарға ішкi iстер органдарының, бөлiмшелерінің, мекемелерінің және оқу орындарының бастықтары (командирлерi) жасаған және бекiткен тiзiмдердiң негiзiнде тапсырылады.
Медальдiң тапсырылғандығы туралы наградталғандар тiзiмiнде тиiстi жазба жасалады.
8. "Құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде үздiк шыққаны үшiн" медалi кеуденiң сол жағына тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болғанда, солардан кейiн орналасады. Аталған медальға қоса берiлетiн лентасы бар планка кеуденiң сол жағында мемлекеттiк наградалардың нышандарынан кейiн орналасады.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы _____
N ______ Жарлығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының ардагерi" медалiмен наградтау
ТӘРТIБI
1. "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының ардагерi" медалi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен тағайындалады.
2. "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының ардагерi" медалiмен қызмет бабында оң баға алған және қолданыстағы заңнамаға сәйкес күнтiзбелiк есептеу бойынша 25 жыл және одан да көп жалпы еңбек сiңiрген жылдары бар iшкi iстер органдарының қызметкерлерi наградталады.
3. "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының ардагерi" медалiмен наградтау туралы қолдаухаттарды берудiң және қараудың тәртiбiн Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi белгiлейдi.

1. Медаль "Кукык тартiбiн камтамасыз етуде yздiк шыкканы ушiн" учреждается Указом Президента Республики Казахстан.
2. Медалью "Кукык тартiбiн камтамасыз етуде yздiк шыкканы ушiн" награждаются положительно характеризуемые по службе, образцово выполняющие свой служебный долг сотрудники органов внутренних дел за заслуги, проявленные при обеспечении правопорядка и борьбе с преступностью, а также другие лица за активное участие в охране общественного порядка и проявленные при этом храбрость и самоотверженность.
3. Порядок представления и рассмотрения ходатайств о награждении медалью определяется Министром внутренних дел Республики Казахстан.
4. Награждение медалью "Кукык тартiбiн камтамасыз етуде yздiк шыкканы ушiн" производится от имени Президента Республики Казахстан приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан либо лицом его замещающим.
5. Вручение медали производится от имени Президента Республики Казахстан Министром внутренних дел Республики Казахстан, начальниками (командирами) органов, подразделений внутренних дел, учреждений и учебных заведений.
6. Каждому награжденному одновременно с вручением медали выдается соответствующее удостоверение, подписанное Министром внутренних дел Республики Казахстан.
7. Медаль вручается награжденным на основании списков, составленных и утвержденных начальниками (командирами) органов, подразделений внутренних дел, учреждений и учебных заведений.
О вручении медали в списке награжденных производится соответствующая запись.
8. Медаль "Кукык тартiбiн камтамасыз етуде yздiк шыкканы ушiн" носится на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан, располагается после них. Планка с лентой к названной медали располагается на левой стороне груди после символов государственных наград.
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от _____ 2003 года N ____
Правила
награждения медалью
"Казакстан Республикасы iшкi icтep
органдарынын ардагерi"
1. Медаль "Казакстан Республикасы iшкi icтep органдарынын ардагерi" учреждается Указом Президента Республики Казахстан.
2. Медалью "Казакстан Республикасы iшкi icтep органдарынын ардагерi" награждаются сотрудники органов внутренних дел, положительно характеризуемые по службе и имеющие общую выслугу 25 и более лет в календарном исчислении в соответствии с действующим законодательством.
3. Порядок представления и рассмотрения ходатайств о награждении медалью "Казакстан Республикасы iшкi icтep органдарынын ардагерi" определяется Министром внутренних дел Республики Казахстан.

4. "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының ардагерi" медалiмен наградтау Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң немесе оны ауыстырушы адамның бұйрығымен жүргiзiледi.
5. "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының ардагерi" медалiн тапсыруды Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi, iшкi iстер органдарының, бөлiмшелерiнiң, мекемелерiнiң және оқу орындарының бастықтары (командирлерi) жүргiзедi.
6. Әрбiр наградталған адамға мерекелiк медальдi тапсырумен бiр мезгілде Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi қол қойған тиiстi куәлiк берiледi.
7. "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының ардагерi" медалi кеуденiң сол жағына тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары болғанда, солардан кейiн орналасады. Аталған медальға қоса берiлетiн лентасы бар планка кеуденiң сол жағында мемлекеттік наградалардың нышандарынан кейiн орналасады.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы _____
N ______ Жарлығымен
бекітілген
"Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн"
медалiмен наградтау
ТӘРТIБI
1. "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен тағайындалады.
2. "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалi үш дәрежеден тұрады:
I дәрежелi "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалi - 20 жыл мiнсiз қызметi үшiн наградтау үшiн;
II дәрежелi "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалi - 15 жыл мiнсiз қызметi үшiн наградтау үшiн;
III дәрежелi "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызмет үшiн" медалi - 10 жыл мiнсiз қызметi үшiн наградтау үшiн;
I дәрежелi "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалi жоғарғы дәрежелi болып табылады.
3. "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалiмен наградтау төменгi дәрежеден жоғарыға қарай сатыланып жүргiзiледi. Төменгi дәрежелi медальдi алмағандарды одан жоғары дәрежелi медальмен наградтауға жол берiлмейдi.
4. "Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалімен Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарында 10 және одан да көп жыл еңбек сiңiрген, қызмет бабында оң баға алған және өздерiнiң қызметтiк борышын үлгiлi орындаған iшкi iстер органдарының қызметкерлерi наградталады.
"Iшкi iстер органдарындағы мiнсiз қызметi үшiн" медалiмен наградтау үшiн мемлекеттiк органдардағы еңбек сiңiрген жылдарын есептеу қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүргiзiледi. Бұрынғы КСРО-ның қандай да бiр дәрежелi "3a безупречную службу" медалiмен 1991 жылғы 16 желтоқсанға дейiн наградталған қызметкерлер осындай дәрежелi "Мiнсiз қызметi үшiн" медалiмен наградтауға ұсынылмайды.

4. Награждение медалью "Казакстан Республикасы iшкi icтep органдарынын ардагерi" производится от имени Президента Республики Казахстан приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан либо лицом его замещающим.
5. Вручение медали "Казакстан Республикасы iшкi icтep органдарынын ардагерi" производится от имени Президента Республики Казахстан Министром внутренних дел Республики Казахстан, начальниками (командирами) органов, подразделений внутренних дел, учреждений и учебных заведений.
6. Каждому награжденному одновременно с вручением юбилейной медали выдается соответствующее удостоверение, подписанное Министром внутренних дел Республики Казахстан.
7. Медаль "Казакстан Республикасы iшкi icтep органдарынын ардагерi" носится на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них. Планка с лентой к названной медали располагается на левой стороне груди после символов государственных наград.
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от _____ 2003 года N ____
Правила
награждения медалью
"Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн"
1. Медаль "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн" учреждается Указом Президента Республики Казахстан.
2. Медаль "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн" состоит из трех степеней:
медаль I дарежелi "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн" - для награждения за 20 лет безупречной службы;
медаль II дарежелi "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн" - для награждения за 15 лет безупречной службы;
медаль III дарежелi "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн" - для награждения за 10 лет безупречной службы.
Высшей степенью медали является I дарежелi "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн"
3. Награждение медалью "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн" производится последовательно от низшей степени к высшей. Награждение медалью более высокой степени не допускается без получения награжденным медали предыдущей степени.
4. Медалью "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн" награждаются сотрудники органов внутренних дел, имеющие выслугу 10 и более лет в органах внутренних дел Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе и образцово выполняющие свой служебный долг.
Исчисление выслуги лет службы в государственных органах для награждения медалью "Iшкi icтep органдарындагы мiнсiз кызметi yшiн" производится согласно действующему законодательству. Сотрудники, награжденные медалью бывшего СССР "За безупречную службу" какой-либо степени до 16 декабря 1991 года, к награждению медалью "Мiнсiз кызметi yшiн" аналогичной степени не представляются.