Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 5 желтоқсандағы N 1809 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 22 тамыздағы N 849 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 20 тамыздағы № 655 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 20.08.2015 № 655 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегi Заңының 3-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Қазақстан Республикасының республикалық маңыздағы жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын жiктеу ережесiн және тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 5 желтоқсандағы N 1809 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 54, 596-құжат) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын жiктеу ережесi мен шарттарын және республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тiзбесiн бекiту туралы";
кiрiспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шiлдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:";
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын жiктеу ережесi мен шарттары";
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын жiктеу ережесi осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 22 тамыздағы
N 849 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2000 жылғы 5 желтоқсандағы
N 1809 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының автомобиль
жолдарын жiктеу ережесi мен шарттары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын жiктеу ережесi мен шарттары "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегi Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Жiктеу тәртiбi және шарттары
2. Жалпы пайдаланымдағы республикалық және жергiлiктi маңызы бар автомобиль жолдарын жiктеу жол қозғалысының геометриялық параметрлерi мен есептiк қарқындылығына байланысты мемлекеттiк стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Шаруашылық автомобиль жолдарын, қалалар мен елдi мекендердiң көшелерiн жiктеу жолдың көрсетiлген түрлерiне талаптарды ескере отырып, ұқсас тәртiппен жүзеге асырылады.
3. Халықаралық не республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолы пайдалануға қабылданғаннан кейiн отыз күн iшiнде автомобиль жолдары жөнiндегi мемлекеттiк уәкiлеттi орган (бұдан әрi - мемлекеттiк уәкiлеттi орган) автомобиль жолын жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тiзбесiне енгiзу үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметiне ұсыныс енгiзедi.
4. Жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолын пайдалануға қабылдаған күннен бастап жиырма күннiң iшiнде жергiлiктi атқарушы орган мемлекеттiк уәкiлеттi органға жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тiзбесiне автомобиль жолын енгiзудi келiсуге материалдар жiберуге мiндеттi.
Жiберiлетiн материалдар автомобиль жолы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен пайдалануға қабылдағанын растайтын құжаттарды, автомобиль жолының атауы мен индексi туралы мәлiметтердi, сондай-ақ жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тиiстi тiзбесiн қамтуы тиiс.
Мемлекеттiк уәкiлеттi орган ұсынылған құжаттарды жиырма күннiң iшiнде қарайды. Автомобиль жолын кейiннен жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тiзбесiне енгiзу үшiн жергiлiктi атқару органына жазбаша келiсiм жiберiледi.
Автомобиль жолын жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының тiзбесiне енгiзу үшiн жергiлiктi атқарушы органдарға келiсуге материалдар толық мәлiметтерсiз және/немесе осы тармақта көзделген құжаттарсыз ұсынылған жағдайда мемлекеттiк уәкiлеттi орган барлық кемшiлiктердi жою үшiн өтiнiштi қайтарады.
3. Автомобиль жолдарының атаулары және индекстерi
5. Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының атаулары және индекстерi болуы тиiс.
Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолының атауына елдi мекендердiң бастапқы және соңғы, қажет болғанда аралық мекендердің атаулары кiредi.
Автомобиль жолының индексi латын әлiпби әрiптерiнен және сандар топтарынан тұрады.
Автомобиль жолдарының индексiндегi сандар индекс әрiптерiнен кейiн дефис арқылы берiледi.
6. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтетiн халықаралық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолына атау мен индекстi беру халықаралық келiсiмдермен белгiленедi.
7. Республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолының индексi латын әлiпби әрiптерiнен және сандар топтарынан тұрады.
Республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолы индексiнiң әрпi автомобиль жолының сыныбына сәйкес келедi және мыналармен айқындалады:
"M" - шақырым есебi, шектес мемлекеттiң аумағынан басталатын аса маңызды мемлекетаралық көлiк байланысын қамтамасыз ететiн автомобиль жолдары үшiн;
"А" - Қазақстан Республикасының iрi әкiмшiлiк, мәдени және экономикалық орталықтарының, сондай-ақ қорғаныстық маңызы бар жолдарды қоса алғанда, көршiлес мемлекеттердiң арасындағы көлiктiк қатынасты қамтамасыз ететiн автомобиль жолдары үшiн;
"P" - қалғандары үшiн;
8. Жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолының индексi латын әлiпби әрiптерiнен және сандар топтарынан тұрады.
Жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолы индексiнiң бiрiншi әрпi "К"-мен белгiленедi.
Жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолының индексiндегi келесi әрiптерi жолдың әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерiне тиесiлiгі бойынша, кестеге сәйкес белгiленедi:
"К" әрпiнен кейiн индекстiң келесi әрпiн меншiктеу кестесi
___________________________________________________________________
р/с |  Қазақстан Республикасы      |     Индекстегi
N   |  облыстарының атаулары       |    әріптің атауы
___________________________________________________________________
1               2                              3
___________________________________________________________________
1.   Ақмола                                     C
2.   Ақтөбе                                     D
3.   Алматы                                     B
4.   Атырау                                     E
5.   Шығыс Қазақстан                            F
6.   Жамбыл                                     H
7.   Батыс Қазақстан                            L
8.   Қарағанды                                  M
9.   Қызылорда                                  N
10.  Қостанай                                   P
11.  Маңғыстау                                  R
12.  Павлодар                                   S
13.  Солтүстiк Қазақстан                        T
14.  Оңтүстiк Қазақстан                         X
___________________________________________________________________
Автомобиль жолы екi және одан да көп әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер арқылы өткен жағдайда жергiлiктi маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолының тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерге тиесiлiгi бойынша индекстiң бiрiншi әрпiнен кейiн әрiптер әлiпбилiк тәртiппен меншiктеледi.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2000 года № 1809
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2003 года № 849. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2015 года № 655
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.08.2015 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2000 года N 1809 "Об утверждении правил классификации и перечня автомобильных дорог общего пользования республиканского значения Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 54, ст. 596) следующие изменения:
в заголовке слова "правил классификации" заменить словами "правил и условий классификации автомобильных дорог";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" Правительство Республики Казахстан постановляет:";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Правила и условия классификации автомобильных дорог Республики Казахстан";
Правила классификации автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 августа 2003 года N 849
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2000 года N 1809
Правила и условия классификации
автомобильных дорог Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Правила и условия классификации автомобильных дорог Республики Казахстан разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах".
2. Порядок и условия классификации
2. Классификация автомобильных дорог общего пользования республиканского и местного значения осуществляется в соответствии с государственными стандартами в зависимости от геометрических параметров и расчетной интенсивности дорожного движения.
Классификации хозяйственных автомобильных дорог, улиц городов и населенных пунктов осуществляются в аналогичном порядке, с учетом требований к указанным видам дорог.
3. В течение тридцати дней со дня приемки в эксплуатацию автомобильной дороги общего пользования международного либо республиканского значения уполномоченный государственный орган по автомобильным дорогам (далее - уполномоченный государственный орган) вносит соответствующее предложение в Правительство Республики Казахстан для включения автомобильной дороги в перечни автомобильных дорог общего пользования.
4. В течение двадцати дней со дня приемки в эксплуатацию в установленном законодательством порядке автомобильной дороги общего пользования местного значения, местный исполнительный орган направляет на согласование в уполномоченный государственный орган материалы о включении автомобильной дороги в перечень автомобильных дорог общего пользования местного значения.
Направляемые материалы должны содержать документы, подтверждающие приемку автомобильной дороги в эксплуатацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, сведения о наименовании и индексе автомобильной дороги, а также соответствующий перечень автомобильных дорог общего пользования местного значения.
Уполномоченный государственный орган рассматривает представленные документы в течение двадцати дней. Местному исполнительному органу направляется письменное согласование для последующего включения автомобильной дороги в перечень автомобильных дорог общего пользования местного значения.
В случае представления материалов на согласование местным исполнительным органом на включение автомобильной дороги в перечень автомобильных дорог общего пользования местного значения с неполными сведениями и/или без документов, предусмотренных настоящим пунктом, уполномоченным государственным органом заявление возвращается для устранения всех недостатков.
3. Наименования и индексы автомобильных дорог
5. Автомобильные дороги общего пользования Республики Казахстан должны иметь наименование и индекс.
В наименование автомобильной дороги общего пользования входит название начального и конечного населенных пунктов, при необходимости - промежуточных пунктов.
Индекс автомобильной дороги состоит из букв латинского алфавита и группы цифр.
Цифры в индексе автомобильных дорог присваиваются через дефис после букв индекса.
6. Присвоение наименования и индекса автомобильной дороге общего пользования международного значения, проходящей по территории Республики Казахстан, устанавливается международными соглашениями.
7. Индекс автомобильной дороги общего пользования республиканского значения состоит из букв латинского алфавита и группы цифр.
Буква индекса автомобильной дороги общего пользования республиканского значения соответствует классу автомобильных дорог и определяется:
"М" - для автомобильных дорог обеспечивающие важнейшие межгосударственные транспортные связи, отсчет километража которых начинается с территории сопредельного государства;
"А" - для автомобильных дорог, которые обеспечивают транспортное сообщение между крупными административными, культурными и экономическими центрами Республики Казахстан, а также соседними государствами, включая дороги оборонного значения;
"Р" - для остальных.
8. Индекс автомобильной дороги общего пользования местного значения состоит из букв латинского алфавита и группы цифр.
Первая буква индекса автомобильной дороги общего пользования местного значения устанавливается - "К".
Последующие буквы в индексе автомобильных дорог общего пользования местного значения устанавливаются по принадлежности дороги к административно-территориальным единицам, в соответствии с таблицей:
Таблица присвоения последующей буквы индекса после буквы "К"
-------------------------------------------------------------------
N  !       Наименование области        !   Наименование буквы в
п/п!       Республики Казахстан        !         индексе
-------------------------------------------------------------------
1 !                2                  !            3
-------------------------------------------------------------------
1   Акмолинская                                     С
2   Актюбинская                                     D
3   Алматинская                                     В
4   Атырауская                                      Е
5   Восточно-Казахстанская                          F
6   Жамбылская                                      Н
7   Западно-Казахстанская                           L
8   Карагандинская                                  М
9   Кызылординская                                  N
10  Костанайская                                    Р
11  Мангистауская                                   R
12  Павлодарская                                    S
13  Северо-Казахстанская                            Т
14  Южно-Казахстанская                              X
-------------------------------------------------------------------
В случае прохождения автомобильной дороги в двух и более административно-территориальных единицах, после первой буквы индекса последующие буквы присваиваются в алфавитном порядке, по принадлежности автомобильной дороги общего пользования местного значения к соответствующим административно-территориальным единицам.