Әскери (арнаулы) оқу орындары курсанттарының (тыңдаушыларының) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 972 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006.08.17. N 777 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006.08.17.  N 777  қаулысымен.
"Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 20 наурыздағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Әскери (арнаулы) оқу орындары курсанттарының (тыңдаушыларының) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметi туралы ереже бекiтілсін.
2. Осы қаулы ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 24 қыркүйектегi
N 972 қаулысымен
бекiтiлген
Әскери (арнаулы) оқу орындары курсанттарының (тыңдаушыларының) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметi туралы
ереже
Осы Ереже "Келiсім-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 20 наурыздағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әскери (арнаулы) оқу орындары курсанттарының (тыңдаушыларының) (бұдан әрi - курсанттар) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметi туралы келісім-шарттың нысанын, оны жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртiбiн айқындайды.
1. Келiсiм-шартты жасасу, ұзарту және өзгерту тәртібi
1. Курсанттар келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке оқуға қабылданған күнi он жетi жасқа жеткен ер және әйел жынысты, бiрақ жиырма бiр жастан үлкен емес адамдар, сондай-ақ әскери (арнаулы) оқу орындарында оқуға ниет бiлдiрген 23 жасқа дейiнгi әскери қызметшiлер қабылданады.
2. Қазақстан Республикасының әскери (арнаулы) оқу орындарына өз еркімен қабылданатын адамдар, сондай-ақ уәкiлеттi мемлекеттiк органның жiберуi бойынша шетелдiк мемлекеттердiң әскери (арнаулы) оқу орындарына өз еркiмен қабылданатын адамдар қосымшаға сәйкес әскери (арнаулы) оқу орнында оқитын мерзiмге және бір мезгiлде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде офицерлiк құрамның лауазымдарында әскери (арнаулы) оқу орнын бiтiргеннен кейiн күнтiзбелiк есептеуде он жылға әскери қызметтi өткеру туралы келiсім-шарт жасасады.
Келісім-шарт қабылдау комиссиясының әскери (арнаулы) оқу орнына қабылдау туралы шешуiнен кейiн жасалады.
3. Келісім-шарт жазбаша нысанда, екі данада жасалады және тараптардың қолдары қойылады. Келiсiм-шарттың бiр данасы келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданған адамның жеке iс қағазында сақталады, екiншiсi оның қолына берiледi.

Об утверждении Положения о военной службе по контракту курсантов (слушателей) военных (специальных) учебных заведений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года N 972. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17 августа 2006 года N 777
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года N 972 утратило силу постановлением Правительства РК от 17 августа 2006 года N  777 .
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 20 марта 2001 года "О военной службе по контракту" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о военной службе по контракту курсантов (слушателей) военных (специальных) учебных заведений.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 сентября 2003 года N 972
Положение
о военной службе по контракту курсантов
(слушателей) военных (специальных)
учебных заведений
Настоящее Положение в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 20 марта 2001 года "О военной службе по контракту" (далее - Закон) определяет форму, порядок заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта о военной службе по контракту курсантов (слушателей) (далее - курсанты) военных (специальных) учебных заведений.
1. Порядок заключения,
продления и изменения контракта
1. На военную службу по контракту курсантов поступают лица мужского и женского пола, достигшие семнадцатилетнего возраста на день зачисления на учебу, но не старше двадцати одного года, а также военнослужащие в возрасте до 23 лет, изъявившие желание учиться в военных (специальных) учебных заведениях.
2. Лица, добровольно поступающие в военные (специальные) учебные заведения Республики Казахстан, а равно лица, добровольно поступающие в военные (специальные) учебные заведения иностранных государств по направлениям уполномоченного государственного органа, заключают контракт согласно приложению на срок обучения в военном (специальном) учебном заведении и одновременно о прохождении военной службы на десять лет в календарном исчислении после окончания военного (специального) учебного заведения на должностях офицерского состава в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
Контракт заключается после решения приемной комиссии о приеме в военное (специальное) учебное заведение.
3. Контракт заключается в письменной форме, составляется в двух экземплярах и подписывается сторонами. Один экземпляр контракта хранится в личном деле лица, поступившего на военную службу по контракту, второй - передается ему на руки.

4. Қазақстан Республикасының әскери (арнаулы) оқу орындарында оқитын курсанттармен келiсім-шартқа уәкілеттi мемлекеттiк органның атынан әскери (арнаулы) оқу орнының тиiстi бастығы қол қояды.
Шетел мемлекеттерінің әскери (арнаулы) оқу орындарында оқитын курсанттармен келiсiм-шартқа уәкiлеттi мемлекеттiк органның атынан оның өкiлi қол қояды.
5. Әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт екi тарап қол қойған күннен бастап күшiне енедi және жасалған мерзiмнiң аяқталуы бойынша немесе оны бұзуға байланысты өзiнің қолданылуын тоқтатады.
6. Курсанттардың келiсiм-шарт бойынша әскери қызметiнiң басталуы келiсiм-шартта және адамды әскери (арнаулы) оқу орнына қабылдау туралы бұйрықта көрсетілген күн болып саналады.
7. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеріп жүрген әскери қызметшi (келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамның) арасындағы қарым-қатынастар Заңмен, басқа да нормативтiк құқықтық кесімдермен және оларға сәйкес жасалған келiсiм-шартпен реттеледi.
8. Келiсiм-шарттың талаптары бiржақты тәртiппен өзгертiлуi мүмкiн емес. Келiсiм-шарттың жекелеген талаптарының жарамсыздығы келiсiм-шартты толығымен жарамсыз деп тануға әкеп соқтырмайды.
9. Келiсiм-шарттың талаптары, егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмесе тараптардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
2. Курсанттармен келiсiм-шартты тоқтату және бұзу
10. Келiсiм-шарт:
1) мерзiмнің аяқталуы бойынша, егер тараптардың келiсiмi бойынша келісім-шарт ұзартылмаса;
2) денсаулық жағдайы бойынша, әскери-дәрiгерлiк комиссияның әскери қызметке жарамсыздығын мойындауына байланысты;
3) соттың айыптау үкiмiнiң заңды күшiне енуiне байланысты тоқтатылуы мүмкiн.
11. Келiсiм-шарт:
1) Тараптардың келiсiм-шарт талаптарын орындамауына байланысты;
2) әскери қызметшiнiң қызметке дәлелсiз себептермен шықпауына байланысты бұзылуы мүмкiн.
12. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеретiн әскери қызметшi:
1) оған қатысты келiсiм-шарттың талаптарын елеулi немесе жүйелi бұзылуына байланысты;
2) отбасы жағдайы бойынша әскери қызметтен мерзiмiнен бұрын босатылуы мүмкiн.
Әскери (арнаулы) оқу орындары
курсанттарының (тыңдаушыларының)
келiсім-шарт бойынша әскери қызметi
туралы ережеге
қосымша
Әскери (арнаулы) оқу орнында курсанттардың (тыңдаушылардың) әскери қызметтi өткеру туралы және бiр мезгілде әскери (арнаулы) оқу орнын бiтiргеннен кейiн әскери қызметтi өткеру туралы
Келісім-шарт
_________________________________________________________________
(уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы, оның орналасқан жерi)
атынан __________________________________________________________
(уәкiлеттi мемлекеттiк органның лауазымды адамының әскери
_________________________________________________________________
атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты және лауазымы)
және ____________________________________________________________
(келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамның
_________________________________________________________________
тегi, аты, әкесiнiң аты, оның жеке басын куәландыратын құжаттың
_________________________________________________________________
нөмiрi және берiлген күнi, әлеуметтiк жеке кодының нөмiрi, салық
_________________________________________________________________
төлеушiнiң тiркеу нөмiрi)
заңнамада және осы келiсiм-шартта белгiленген жағдайларда Әскери (арнаулы) оқу орнында курсанттардың (тыңдаушылардың) әскери қызметтi өткеру туралы және бiр мезгiлде әскери (арнаулы) оқу орнын бiтiргеннен кейiн Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде офицерлiк құрамның лауазымдарында күнтiзбелiк есеппен он жылға әскери қызметтi өткеру туралы келiсім-шартты жасасты.

4. С курсантами, обучающимися в военных (специальных) учебных заведениях Республики Казахстан, контракт от имени уполномоченного государственного органа подписывается соответствующим начальником военного (специального) учебного заведения.
С курсантами, обучающимися в военных (специальных) учебных заведениях иностранных государств, контракт от имени уполномоченного государственного органа подписывает его представитель.
5. Контракт о прохождении военной службы вступает в силу со дня его подписания обеими сторонами и прекращает свое действие по истечении срока, на который был заключен или в связи с его расторжением.
6. Началом военной службы по контракту курсантов считается дата, указанная в контракте и в приказе о зачислении лица в военное (специальное) учебное заведение.
7. Отношения между уполномоченным государственным органом и военнослужащим, проходящим военную службу по контракту (лицом, поступающим на военную службу по контракту), регулируются Законом, другими нормативными правовыми актами и заключенным в соответствии с ними контрактом.
8. Условия контракта не могут быть изменены в одностороннем порядке.
Недействительность отдельных условий контракта не влечет признания недействительным контракта в целом.
9. Условия контракта являются обязательными для выполнения сторонами, если они не противоречат законодательству Республики Казахстан.
2. Прекращение и расторжение контракта с курсантами
10. Контракт может быть прекращен:
1) по истечении срока, если контракт не продлен по соглашению сторон;
2) по состоянию здоровья, в связи с признанием военно-врачебной комиссией негодным к военной службе;
3) в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда.
11. Контракт может быть расторгнут:
1) в связи с невыполнением сторонами условий контракта;
2) в связи с невыходом военнослужащего на службу без уважительных причин.
12. Военнослужащий, проходящий военную службу по контракту, имеет право на досрочное увольнение с военной службы:
1) в связи с существенным или систематическим нарушением в отношении его условий контракта;
2) по семейным обстоятельствам.
Приложение
к Положению о военной службе по
контракту курсантов (слушателей)
военных (специальных)
учебных заведений
Контракт
о прохождении военной службы курсантов (слушателей)
в военном (специальном) учебном заведении и одновременно
о прохождении военной службы после окончания военного (специального) учебного заведения
___________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа, его
местонахождение)
в лице___________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество и должность
_________________________________________________________________
должностного лица уполномоченного государственного органа)
и лицо___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество лица,
_________________________________________________________________
поступающего на военную службу по контракту, наименование,
_________________________________________________________________
номер и дата выдачи документа, удостоверяющего его личность, номер
_________________________________________________________________
социального индивидуального кода, регистрационный номер
_________________________________________________________________
налогоплательщика)
заключили настоящий Контракт о прохождении военной службы курсантов (слушателей) в военном (специальном) учебном заведении и одновременно о прохождении военной службы на десять лет в календарном исчислении после окончания военного (специального) учебного заведения на должностях офицерского состава в Вооруженных Силах Республики Казахстан на установленных законодательством и настоящим контрактом условиях.

1. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адам "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 20 наурыздағы Заңының (бұдан әрi - Заң)  10-бабы  2-тармағының 3) және 6) тармақшаларында, сондай-ақ  18-бабының  3-тармағында көзделген шарттармен танысты және әскери қызметi зиянды және қауiптi жағдайлары туралы, сондай-ақ әскери (арнаулы) оқу орнында оқуға және келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет міндеттерiн атқаруға байланысты құқықтардың шектелуi мен материалдық жауапкершiлiк туралы ескертілдi.
2. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адам өз еркімен мыналарға міндеттеме бередi:
1) әскери (арнаулы) оқу орнын бітiргеннен және оған алғашқы офицер атағы берiлгеннен кейiн Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi офицерлiк құрамының лауазымдарында заңнамада және осы келiсiм-шартта белгiленген жағдайларда күнтiзбелiк есеппен он жыл қызмет өткеруге;
2) Қазақстан Республикасының Конституциясын және қолданылып жүрген заңнамасын, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің жарғыларын сақтауға;
3) әскери тәртiп пен қызметтiк этика нормаларын сақтауға;
4) келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеріп жатқан әскери қызметшiлер үшiн қолданылып жүрген заңнамамен белгiленген шектеулердi қабылдауға;
5) қызмет процесiнде мемлекеттiк мүлiкке зиян келтiруге жол бермеуге;
6) келiсiм-шартпен белгiленген әскери қызмет мiндеттерiн адал орындауға;
7) командирлердің (бастықтардың) және өзге де лауазымды адамдардың оларға өкілеттiлiктер шегінде берiлген бұйрықтары мен өкімдерін орындауға;
8) оған сенiп тапсырылған мемлекеттiк, әскери, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын мәлiметтердi, соның iшiнде әскери қызметтi тоқтатқаннан кейiн де Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген уақыт iшiнде жарияламауға;
9) адамдардың өмiрi мен денсаулығына және мүлiктiң сақталуына қауiп төндiретiн жағдайдың туындағаны туралы қолбасшылыққа хабарлауға.
3. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамның мыналарға құқығы бар:
1) Заңмен көзделген шектеулердi ескере отырып, Қазақстан Республикасының Конституциясымен және заңнамасымен кепiлдiк берілетін құқықтар мен бостандықтарды пайдалануға;
2) жеке ар-ожданының құрметтелуiне, өзiне командирлер (бастықтар) және өзге де лауазымды адамдар тарапынан әдiл және құрметпен қаралуына;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар бойынша және тәртiппен мемлекет есебiнен ақшалай және заттай үлеспен қамтамасыз етiлуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнетақымен, сақтандырумен қамсыздандырылуға, әлеуметтiк және құқықтық қорғалуға;

1. Лицо, поступающее на военную службу по контракту, ознакомлено с условиями, предусмотренными подпунктами 3) и 6) пункта 2  статьи 10 , а также пунктом 3  статьи 18  Закона Республики Казахстан от 20 марта 2001 года "О военной службе по контракту" (далее - Закон), и предупреждено о вредных и опасных условиях военной службы, а также об ограничениях прав и материальной ответственности, связанных с обучением в военном (специальном) учебном заведении и исполнением обязанностей военной службы по контракту.
2. Лицо, поступающее на военную службу по контракту, добровольно дает обязательство:
1) после окончания военного (специального) учебного заведения и присвоения ему первого офицерского звания проходить военную службу десять лет в календарном исчислении на должностях офицерского состава Вооруженных Сил Республики Казахстан на установленных законодательством и настоящим контрактом условиях;
2) соблюдать Конституцию и действующее законодательство Республики Казахстан, уставы Вооруженных Сил Республики Казахстан;
3) соблюдать воинскую дисциплину и нормы служебной этики;
4) принимать ограничения, установленные действующим законодательством для военнослужащих, проходящих военную службу по контракту;
5) не допускать в процессе службы нанесения вреда государственному имуществу;
6) добросовестно выполнять обязанности военной службы, обусловленные контрактом;
7) выполнять приказы и распоряжения командиров (начальников) и иных должностных лиц, отданные ими в пределах предоставленных полномочий;
8) не разглашать доверенные ему сведения, составляющие государственную, военную, служебную и иную охраняемую законом тайну, в том числе и после прекращения военной службы, в течение времени, установленного законодательством Республики Казахстан;
9) сообщать командованию о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей и сохранности имущества.
3. Лицо, поступающее на военную службу по контракту, имеет право:
1) пользоваться правами и свободами, которые гарантируются Конституцией и законодательством Республики Казахстан, с учетом ограничений, предусмотренных Законом;
2) на уважение личного достоинства, справедливое и уважительное отношение к себе со стороны командиров (начальников) и иных должностных лиц;
3) на обеспечение за счет государства денежным и натуральным довольствием по нормам и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан;
4) на пенсионное, страховое обеспечение, социальную и правовую защиту в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

5) бiлiктiлiгiн, қабiлетiн, өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн адал атқаруын ескере отырып, қызмет бабында жоғарылатылуға;
6) негiзсiз айыптаулар болған кезде қызметтiк тексерудi талап етуге;
7) өмiрi мен денсаулығының қорғалуына;
8) Заңда және Әскери (арнаулы) оқу орындары курсанттарының (тыңдаушыларының) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметi туралы ережеде көзделген жағдайларда уәкілеттi мемлекеттік органмен келiсiм-шартты ұзартуға, өзгертуге және бұзуға;
9) техника қауiпсiздiгi мен гигиена талаптарына жауап беретiн жұмыс жағдайларына;
10) демалуға;
11) әскери қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде өмiрi мен денсаулығына немесе жеке мүлкiне келтiрiлген зиянды өндiрiп алуға;
12) қызметтiк мiндеттерiн атқаруға байланысты туындаған дауларды тараптардың келiсiмi бойынша немесе сот тәртiбiмен шешуге;
13) уәкiлеттi мемлекеттiк органнан келісім-шартта тарапты білдiретiн лауазымды адамның өкілеттiктерiн растауды талап етуге;
14) өзiнің кәсiби бiлiктілігiн арттыруға;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үйге;
16) қолданылып жүрген заңнамада көзделген басқа да кепілдіктер мен өтемақыларды алуға.
4. ________________________________________________________
(уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы)
әскери (арнаулы) оқу орнында оқу мерзiмiне және бiр мезгiлде әскери (арнаулы) оқу орнын бiтiргеннен кейiн Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде офицерлiк құрамның лауазымдарында күнтiзбелiк есеппен он жылға әскери қызметiн өткеру туралы келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адам _______________________________
(тегі, аты, әкесiнiң аты)
қабылдай отырып:
1) оқу бағдарламасын толық меңгерген кезде әскери (арнаулы) оқу орнында әскери бiлім және офицерлiк құрамның алғашқы әскери атағын бере отырып, тиiстi бiлiктiлiк алуды қамтамасыз етедi;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына және келiсiм-шартқа сәйкес әскери қызметтің тиесiлi деңгейiн қамтамасыз етедi;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыруды қамтамасыз етедi;
4) әскери қызметшiнi Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар бойынша және тәртiппен ақшалай және заттай үлестің барлық түрлерiмен, сондай-ақ олардың әскери қызмет мiндеттерiн атқаруы үшiн қажеттi құралдармен және материалдармен қамтамасыз етедi;
5) осы келiсiм-шартты жасасқан кезде келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамды Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық кесімдерiмен айқындалған лауазымдық мiндеттерiмен және әскери қызметтi өткеру шарттарымен таныстырады;

5) на продвижение по службе с учетом квалификации, способностей, добросовестного исполнения своих служебных обязанностей;
6) требовать служебного расследования при наличии безосновательных обвинений;
7) на охрану жизни и здоровья;
8) продлевать, изменять и расторгать контракт с уполномоченным государственным органом на условиях, предусмотренных Законом и Положением о военной службе по контракту курсантов (слушателей) военных (специальных) учебных заведений;
9) на условия службы, отвечающие требованиям техники безопасности и гигиены;
10) на отдых;
11) на возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей военной службы;
12) на разрешение споров, возникших в связи с исполнением служебных обязанностей, по соглашению сторон или в судебном порядке;
13) требовать от уполномоченного государственного органа подтверждения полномочий должностного лица, представляющего сторону в контракте;
14) на повышение своей профессиональной квалификации;
15) на жилище в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) на предоставление других гарантий и компенсаций, предусмотренных действующим законодательством.
4. _________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа)
принимая лицо,____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
поступающего (-ую) на военную службу по контракту на срок обучения в военном (специальном) учебном заведении и одновременно на прохождение военной службы на десять лет в календарном исчислении после окончания военного (специального) учебного заведения на должностях офицерского состава в Вооруженных Силах Республики Казахстан:
1) обеспечивает при полном усвоении программы обучения получение _________ военного образования в военном (специальном) учебном заведении и соответствующей квалификации, с присвоением первого воинского звания офицерского состава;
2) обеспечивает надлежащий уровень военной службы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и контрактом;
3) обеспечивает страхование в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) обеспечивает военнослужащего всеми видами денежного и вещевого довольствия по нормам и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также средствами и материалами, необходимыми для исполнения им обязанностей военной службы;
5) при заключении настоящего контракта знакомит лицо, поступающее на военную службу по контракту, с должностными обязанностями и условиями прохождения военной службы, определенными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

6) Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесімдерінде көзделген тәртiппен және жағдайларда әскери қызметшiнiң әскери қызмет міндеттерiн атқару кезінде өмiрi мен денсаулығына немесе жеке мүлкіне келтiрiлген зиянның орнын толтыруды қамтамасыз етедi;
7) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамды әскери қызметтің зиянды және қауiптi жағдайлары және кәсiптік науқастың болу мүмкiндiгі туралы, сондай-ақ әскери қызмет мiндеттерiн атқаруға байланысты құқықтарының шектеулерi туралы ескертедi;
8) әскери қызметшiнi келiсiм-шартта көзделген лауазымға тағайындау туралы бұйрық шығарады.
5. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган лауазымды адамының мыналарға құқығы бap:
1) Заңмен және Әскери (арнаулы) оқу орындары курсанттарының (тыңдаушыларының) әскери қызметi туралы ережемен белгiленген жағдайларда келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын (қабылданған) адаммен келiсiм-шартты жасасуға, ұзартуға, өзгертуге, бұзуға және тоқтатуға;
2) келiсiм-шартты жасасу кезiнде әскери қызметке қабылданатын адамнан Заңның 16-бабында көзделген құжаттарды ұсынуын талап етуге;
3) өз өкiлеттілiктерi шегiнде бұйрықтар шығаруға;
4) әскери қызметшiлердi Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жарғыларымен белгiленген тәртіппен ынталандыруға, оларға тәртіптiк жазалар қолдануға.
6. Келiсiм-шарт оған екi тарап қол қойған күннен бастап күшiне енедi және ол жасалған мерзiм аяқталған соң немесе бұзуға байланысты өзінің қолданылуын тоқтатады.
Курсанттардың келiсiм-шарт бойынша әскери қызметiнiң басталуы келiсiм-шартта және әскери (арнаулы) оқу орнына қабылдау туралы бұйрықта көрсетiлген күн болып саналады.
7. Әскери қызметшi әскери (арнаулы) оқу орнын аяқтағаннан кейiн әскери қызметтi өткеруден бас тартқан немесе өз бастамасы бойынша келiсiм-шартты бұзған жағдайда ол мемлекетке өзiн оқытуға жұмсалған бюджет қаражатының орнын толтырады. Ұстауға жататын сома келiсiм-шарттың мерзiмi аяқталғанға дейiн толық тыңдалмаған әр айына тепе-тең есептеледi.
8. Әскерге шақыру жасына жеткен курсанттың тәртiпсiздiгi бойынша шығарылған жағдайда, егер ол әскери (арнаулы) оқу орнына түскенге дейiн мерзiмдi қызметтің белгіленген мерзiмiн өткермеген болса, онда ол мерзiмді әскери қызметтi өткеру үшiн әскери бөлiмге жiберiледi. Бұл жағдайда әскери (арнаулы) оқу орнында оқыған уақыты мерзімдi әскери қызметтiң мерзiмiне саналмайды.
9. Келiсiм-шарттың талаптары тараптардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады, тараптардың даулары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шешiледi.
10. Келiсiм-шарт екi данада жасалды, бiр данасы келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданған адамға берiледi.

6) обеспечивает возмещение военнослужащему вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей военной службы, в порядке и на условиях, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
7) предупреждает лицо, поступающее на военную службу по контракту, о вредных и опасных условиях военной службы и возможности профессионального заболевания, а также об ограничениях прав, связанных с исполнением обязанностей военной службы;
8) издает приказ о назначении военнослужащего на должность, предусмотренную контрактом.
5. Должностное лицо уполномоченного государственного органа имеет право:
1) заключать, продлевать, изменять, расторгать и прекращать контракт с лицом, поступающим (поступившим) на военную службу по контракту, на условиях, установленных Законом и Положением о военной службе курсантов (слушателей) военных (специальных) учебных заведений;
2) при заключении контракта требовать от лица, поступающего на военную службу, предоставления документов, предусмотренных статьей 16 Закона;
3) издавать в пределах своих полномочий приказы;
4) поощрять военнослужащих, налагать на них дисциплинарные взыскания в порядке, установленном уставами Вооруженных Сил Республики Казахстан.
6. Контракт вступает в силу со дня его подписания обеими сторонами и прекращает свое действие по истечении срока, на который он был заключен, или в связи с расторжением.
Началом военной службы по контракту курсантов считается дата, указанная в контракте и в приказе о зачислении в военное (специальное) учебное заведение.
7. В случае отказа военнослужащего проходить военную службу после окончания военного (специального) учебного заведения или расторжения контракта по своей инициативе он обязан возместить государству бюджетные средства, затраченные на его обучение. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный недослушанный месяц до окончания срока контракта.
8. В случае отчисления по недисциплинированности курсанта, достигшего призывного возраста, если он до поступления в военное (специальное) учебное заведение не выслужил установленный срок срочной службы, то он направляется в воинскую часть для прохождения срочной военной службы. В этом случае время обучения в военном
(специальном) учебном заведении в срок срочной военной службы не засчитывается.
9. Условия контракта являются обязательными для выполнения сторонами, споры сторон разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. Контракт составлен в двух экземплярах, один экземпляр которого передается лицу, поступившему на военную службу по контракту.

11. Қосымша талаптар ______________________________________
___________________________    ____________________________
(келiсiм-шарт бойынша әскери   (уәкiлеттi мемлекеттiк органның
___________________________    ____________________________
қызметке қабылданатын адамның    лауазымды адамының тегi, аты,
тегi, аты, әкесiнің аты)             әкесiнiң аты)
___________________________    ____________________________
(өз қолы)                      (өз қолы)
М.О.
200 __ ж. "__"________          200__ ж. "__"_______

11. Дополнительные условия__________________________________
________________________________ _________________________________
(фамилия, имя, отчество лица,       (фамилия, имя, отчество
________________________________ _________________________________
поступающего на военную службу   должностного лица уполномоченного
по контракту)                    государственного органа)
________________________________ _________________________________
(личная подпись)                    (личная подпись)
"___"_________200__г.         М.П. "___"___________200__г.