"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қазандағы N 1077 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексiне (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат):
1) 10-баптың 1-тармағында:
7) тармақшада "орналастырылу" және "сатып алу" деген сөздерден кейiн "(купон есепке алынбастан)" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақша алынып тасталсын;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) салық агентi - осы Кодекске сәйкес төлем көзiнен ұсталатын салықтарды есептеу, ұстау және аудару жөнiндегi мiндет жүктелген жеке кәсiпкер, жеке нотариус, адвокат, заңды тұлға, оның iшiнде Қазақстан Республикасында қызметiн тұрақты мекеме, филиал, өкiлдiк арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) жер қойнауын пайдаланушылар - Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында мұнай операцияларын қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;";
23) тармақша "асатын" деген сөзден кейiн ", сатып алу сәтiндегi құны кемiнде 50 айлық есептiк көрсеткiштi құрайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
24) тармақшада "орналастыру" және "сатып алу" деген сөздерден кейiн "(купон есепке алынбастан)" деген сөздермен толықтырылсын;
27) тармақшада:
үшiншi абзацтағы "осыған байланысты техникалық көмек көрсету үшiн" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Өнеркәсiптiк жабдыққа, сол сияқты бербоут немесе димайз чартер шарттары бойынша жалға алынатын теңiз және әуе кемелерi де жатады.";
29) тармақшада "және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмше" деген сөздер алынып тасталсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2003 года N 1077
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам налогообложения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст.25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139):
1) в пункте 1 статьи 10:
в подпункте 7) после слов "размещения" и "приобретения" дополнить словами "(без учета купона)";
подпункт 12) исключить;
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) налоговый агент - индивидуальный предприниматель, частный нотариус, адвокат, юридическое лицо, в том числе нерезидент, осуществляющий деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, на которых в соответствии с настоящим Кодексом возложена обязанность по исчислению, удержанию и перечислению налогов, удерживаемых у источника выплаты;";
дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) недропользователи - физические и юридические лица, осуществляющие операции по недропользованию, включая нефтяные операции, на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;";
подпункт 23) дополнить словами ", стоимость которых на момент приобретения составляет не менее 50 месячных расчетных показателей;";
в подпункте 24) после слов "размещения" и "приобретения" дополнить словами "(без учета купона)";
в подпункте 27):
в абзаце третьем слова "предоставление в связи с этим технической помощи;" исключить;
дополнить предложением следующего содержания:
"К промышленному оборудованию относятся также морские и воздушные суда, арендуемые по договорам бербоут или димайз чартеров.";
в подпункте 29) слова "и иное обособленное структурное подразделение" исключить;

2) 12-баптың 1-тармағының 6) тармақшасында "қайта құрылу арқылы қайта ұйымдастырылуын" деген сөздер "осы Кодекстiң 69-бабы 7-тармағының бесiншi бөлiгінде көзделген жағдайларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 15-баптың 1-тармағында "жарналарының" деген сөзден кейiн "және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 16-баптың 1-тармағының 5) тармақшасында "жарналарының" деген сөзден кейiн "және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 17-баптың 1-тармағында:
3) тармақшада "мiндеттемелерiн" деген сөзден кейiн "және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдарының толық есептелуiне және дер кезiнде төлеуiне" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақшада:
"мемлекеттік" деген сөзден кейiн ", Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттiк органға толық және дер кезiнде тапсырылуын" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 29-баптың 7-тармағында:
"жағдайларды," деген сөзден кейiн ", сондай-ақ акционерлiк қоғамдардың қызметін реттейтiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларды" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 32-баптың 4-тармағында:
"Акционерлiк қоғамдардың" деген сөздердiң алдынан "Жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бap" деген сөздермен толықтырылсын;
"акциялардың қосымша эмиссиясын шығару" деген сөздер "жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығаруы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орындау мерзiмдерi" деген сөздерден кейiн "жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығаруы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 38-баптың 1-тармағында "iшiнде" деген сөзден кейiн ", жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарт жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар бойынша - келiсiм-шарт әрекетiнiң барлық ағымында" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 39-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстiң 198-1-бабына сәйкес салық төлеушi резидент емеске қайтаруға жататын төленген салық сомасы да артық төленген салық сомасы болып танылады.";
2-тармақта:
"бec" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
"салық төлеушiнiң өтiнiшi бойынша" деген сөздерден кейiн "салық төлеушiнiң салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi есепке алуды жүргiзетiн уәкiлеттi органның артық төленген сомалардың бар екендігi туралы растаманы қоса бере отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 40-баптың 2-тармағында:
"салықтың" деген сөз бүкiл мәтiн бойынша "салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салық төлейтiн жер бойынша" деген сөздерден кейiн "салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi есепке алуды жүргiзетiн уәкiлеттi органның артық төленген сомалардың бар екендiгi туралы растаманы қоса бере отырып" деген сөздермен толықтырылсын;

2) в подпункте 6) пункта 1 статьи 12 слова "реорганизации путем преобразования" заменить словами "случаев, предусмотренных частью пятой пункта 7 статьи 69 настоящего Кодекса";
3) в пункте 1 статьи 15 после слова "взносов" дополнить словами "и обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования";
4) подпункт 5) пункта 1 статьи 16 дополнить словами "и обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования";
5) в пункте 1 статьи 17:
в подпункте 3) после слова "обязательств," дополнить словами "полнотой исчисления и своевременностью уплаты обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования,";
в подпункте 11):
после слова "государства, " дополнить словами ", за полнотой и своевременностью его передачи уполномоченному органу в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
6) в пункте 7 статьи 29:
после слова "случаев" дополнить словами ", предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими деятельность акционерных обществ, а также случаев";
7) в пункте 4 статьи 32:
после слова "обществ" дополнить словами "с участием государства в уставном капитале";
слова "выпуск дополнительной эмиссии" заменить словами "принудительный выпуск объявленных";
после слов "решения суда о" слова "дополнительной эмиссии" заменить "принудительном выпуске объявленных";
8) в пункте 1 статьи 38 после слова "периода" дополнить словами ", по недропользователям, заключившим контракт на недропользование, - в течение всего действия контракта";
9) в статье 39:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Суммой излишне уплаченного налога признается также сумма уплаченного налога, подлежащего возврату налогоплательщику - нерезиденту в соответствии со статьей 198-1 настоящего Кодекса.";
в пункте 2:
слово "пяти" заменить словом "десяти";
после слова "заявления" дополнить словами "налогоплательщиком с приложением подтверждения о наличии излишне уплаченных сумм уполномоченного органа, производящего учет налогов и других обязательных платежей";
10) в пункте 2 статьи 40:
по всему тексту после слова "налога" дополнить словами "и другого обязательного платежа";
после слов "о возврате" дополнить словами "с приложением подтверждения о наличии излишне уплаченных сумм уполномоченного органа, производящего учет налогов и других обязательных платежей";

11) 46-баптың 7-тармағында:
"қосымша эмиссиясы", "қосымша эмиссиясын" деген сөздер тиiсiнше "жарияланған акциялар мәжбүрлеп шығарылғанда," "жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 50-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Декларациялар және (немесе) есеп айырысулар бойынша, сондай-ақ салық тексеруi нәтижелерi бойынша салық төлеушi есептеген салық берешегінің сомалары төленбеген немесе толық төленбеген жағдайда, салық органы салық төлеушiнiң және (немесе) дербес салық төлеушi болып табылмайтын оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң келiсiмiнсiз салық берешегінің сомасын олардың банк шоттарынан мәжбүрлi тәртіппен өндірiп алуға құқылы.
Осы тармақ Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң актісiне сәйкес өндірiп алуға жол берiлмейтін банк шоттарына қолданылмайды.";
5-тармақта:
"теңгелiк банк шоттарында" деген сөздер "банк шоттарында теңгемен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"валюталық банк шоттарынан" деген сөздер "банк шоттарынан шетел валютасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың 2) тармақшасында "кезекте" деген сөзден кейiн "клиенттің жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару жөнiндегi мiндеттемелерi бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 55-бапта:
"салық төлеушi (акционерлiк қоғам)" деген сөздер "салық төлеушi - жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар акционерлiк қоғам" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салық органдары" деген сөздер "уәкiлеттi мемлекеттiк орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 68-баптың 2-тармағының екiншi абзацы "зейнетақы жарналары" деген сөздерден кейiн "және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 69-бапта:
4-тармақ алынып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Салық төлеушi қайта ұйымдастыру, тарату туралы шешiм қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде ол туралы салық органына жазбаша хабарлайды.
Салық төлеушiнi (заңды тұлғаны) қосу, бiрiктiру, бөлу немесе тарату жолымен қайта ұйымдастырған кезде қайта ұйымдастырылған, таратылған әрбiр салық төлеушiге салық кезеңi басталғаннан қайта ұйымдастыру немесе тарату аяқталған күнге дейiн тиiсiнше өткiзу актiсiнiң, бөлу немесе тарату баланстарының негiзiнде салық есептiлiгі бөлек-бөлек жасалады.
Осы тармақта көрсетiлген есептiлiк заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуына немесе таратылуына байланысты құжаттық тексерудi жүргiзу туралы өтiнiшпен бiр уақытта өткiзу актiсiн, бөлу немесе тарату баланстарын бекiткен күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде тапсырылады.
Заңды тұлғаны бөлiп шығару жолымен қайта ұйымдастырумен байланысты құжаттық тексерудi жүргiзу туралы өтiнiш бөлу балансын бекiткен күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде тапсырылады.
Осы тармақ қайта құру, сондай-ақ басқа заңды тұлғаны бiрiктiру жолымен қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғаларға қолданылмайды.";

11) в пункте 7 статьи 46 слова "дополнительная эмиссия", "дополнительной эмиссии" заменить словами "принудительный выпуск объявленных", "принудительном выпуске объявленных";
12) в статье 50:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случае неуплаты или неполной уплаты сумм налоговой задолженности, начисленных налогоплательщиком по декларациям и (или) расчетам, а также по результатам налоговых проверок, налоговый орган имеет право взыскивать в принудительном порядке с банковских счетов налогоплательщика и (или) его структурных подразделений, не являющихся самостоятельными плательщиками налогов, суммы налоговой задолженности без их согласия.
Настоящий пункт не распространяется на банковские счета, по которым в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о пенсионном обеспечении наложение взыскания не допускается.";
в пункте 5:
слова "на тенговом банковском счете" заменить словами "на банковском счете в тенге";
слова "с валютных банковских счетов" заменить словами "с банковских счетов в иностранной валюте";
в подпункте 2) пункта 7 после слова "очередь" дополнить словами "по обязательствам клиента по перечислению обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды,";
13) в статье 55:
слова "налогоплательщиком (акционерным обществом)" заменить словами "налогоплательщиком - акционерным обществом с участием государства в уставном капитале";
слова "налоговые органы" заменить словами "уполномоченный государственный орган";
14) абзац второй пункта 2 статьи 68 дополнить словами "и обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования;";
15) в статье 69:
пункт 4 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Налогоплательщик в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о реорганизации, ликвидации письменно сообщает об этом налоговому органу.
При реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или ликвидации налогоплательщика (юридического лица) на каждого реорганизуемого, ликвидируемого налогоплательщика составляется отдельная налоговая отчетность с начала налогового периода до дня завершения реорганизации или ликвидации на основании передаточного акта, разделительного или ликвидационного балансов соответственно.
Отчетность, указанная в настоящем пункте, представляется в течение трех рабочих дней со дня утверждения передаточного акта, разделительного или ликвидационного балансов одновременно с заявлением о проведении документальной проверки в связи с реорганизацией или ликвидацией юридического лица.
Заявление о проведении документальной проверки в связи с реорганизацией юридического лица путем выделения представляется в течение трех рабочих дней со дня утверждения разделительного баланса.
Настоящий пункт не распространяется на юридические лица, реорганизуемые путем преобразования, а также присоединения другого юридического лица.";

16) 81-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында "келiсiлген өтемдер" деген сөздер "өтем бағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 82-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы "заңды тұлғаға" деген сөздерден кейiн "консорциумдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 91-баптың 1-тармағында:
6) тармақшада:
"мемлекеттiк кәсiпорынның" деген сөздердiң алдынан "республикалық" деген сөзбен толықтырылсын;
"немесе" деген сөзден кейiн "республикалық" деген сөзбен толықтырылсын;
мемлекеттік тілдегi мәтiнiнде 7) тармақшадағы "инвестициялық табыстар" деген сөздерден кейiн ";" белгісi қойылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) Қазақстан Республикасының мiндетті әлеуметтiк сақтандыру туралы заңдарына сәйкес алынған және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының активтерiн ұлғайтуға жiберiлген инвестициялық табыстар.";
19) 94-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасындағы "депозиттер" деген сөз "салымдар (депозиттер)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сыйақы бойынша шегерiм:
есептi кезең үшiн салық төлеушi резидентке төлейтiн сыйақы сомасы қосу
меншiктi капиталдың орташа жылдық сомасының мiндеттемелердiң орташа жылдық сомасына қатынасы, шектi коэффициент және есептi кезең үшiн салық төлеушi резидентке төлейтiн сыйақы сомалары ретiнде есептелетiн сома түрiнде есептелетiн сомалар шегiнде жүргiзiледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағының мақсаттары үшiн:
1) меншiкті капиталдың орташа жылдық сомасы есептi салық кезеңiнiң әрбiр айының соңындағы меншiктi капитал сомаларының орташа арифметикалығына тең;
2) мiндеттемелердiң орташа жылдық сомасы есептi салық кезеңiнiң әрбiр айының ішінде олар бойынша сыйақы төленетiн мiндеттемелердiң ең жоғары сомасының орташа арифметикалығына тең;
3) қаржы ұйымдары үшiн шектi коэффициент 7-ге, өзге заңды тұлғалар үшiн 4-ке тең.";
4-тармақ алынып тасталсын;
20) 95-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы бапта көзделген шегерiмге жатқызу тәртiбi осы Кодекстiң 85-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған мiндеттемелердi төлеу жағдайында да қолданылады.";
21) 100-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шегерiмге салық төлеушiнiң Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалатын мөлшердегi:
1) уақытша еңбекке жарамсыздығына ақы төлеуге есептелген;
2) жүктілігі мен босануы бойынша демалысына ақы төлеуге есептелген;
3) өзiнiң еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауына байланысты мертігуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкерге) келтiрiлген зиянды өтеуге есептелген;

16) в подпункте 3) пункта 2 статьи 81 слово "согласованной" заменить словом "цены,";
17) подпункт 6) пункта 1 статьи 82 дополнить словом ", консорциумах";
18) в пункте 1 статьи 91:
в подпункте 6):
после слова "основе" дополнить словом "республиканским";
после слова "или" дополнить "республиканского";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании и направленные на увеличение активов Государственного фонда социального страхования.";
19) в статье 94:
в подпункте 4) пункта 1 слово "депозитам" заменить словами "вкладам (депозитам)";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Вычет по вознаграждению производится в пределах суммы, исчисляемой как:
сумма вознаграждения, выплачиваемая налогоплательщиком резиденту за налоговый период
плюс
сумма, исчисляемая как произведение отношения среднегодовой суммы собственного капитала к среднегодовой сумме обязательств, предельного коэффициента и суммы вознаграждения, выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту за налоговый период.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для целей пункта 2 настоящей статьи:
1) среднегодовая сумма собственного капитала равна средней арифметической сумм собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;
2) среднегодовая сумма обязательств равна средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;
3) предельный коэффициент для финансовых организаций равен 7, для иных юридических лиц - 4.";
пункт 4 исключить;
20) статью 95 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок отнесения на вычеты, предусмотренный настоящей статьей, применяется также в случае выплаты обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 83 настоящего Кодекса.";
21) пункт 1 статьи 100 изложить в следующей редакции:
"1. Вычету подлежат расходы налогоплательщика в размере, определяемом законодательством Республики Казахстан:
1) начисленные по оплате временной нетрудоспособности работников;
2) начисленные по оплате отпуска по беременности и родам;
3) направленные на выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;

4) Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдар бойынша есептелген шығыстары жатады.";
22) 110-баптың 1-тармағының кестесiнде "Тiркелген активтердiң атауы" деген бағандағы "кен байыту" деген сөздер "кен өндіру" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 110-бапта:
1-тармақтың кестесiнде:
"Амортизацияның шекті нормасы (%)" деген бағанда:
V тобында:
6-кішi тобындағы "20" деген сан "25" деген санмен ауыстырылсын;
19-кiшi тобындағы "8" деген сан "15" деген санмен ауыстырылсын;
VII тобында:
3-кiшi тобындағы "10" деген сан "15" деген санмен ауыстырылсын;
4-кiшi тобындағы "7" деген сан "10" деген санмен ауыстырылсын;
VIII тобында:
1-кішi тобындағы "25" деген сан "30" деген санмен ауыстырылсын;
2-кiшi тобындағы "20" деген сан "25" деген санмен ауыстырылсын;
IX тобында:
1-кiшi тобындағы "8" деген сан "10" деген санмен ауыстырылсын;
4-кiшi тобындағы "8" деген сан "10" деген санмен ауыстырылсын;
6-кiшi тобындағы "10" деген сан "15" деген санмен ауыстырылсын;
24) 111-баптың 2-тармағындағы "100" деген сан "300" деген санмен ауыстырылсын;
25) 113-бапта:
2, 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әрбiр топ бойынша негiзгі құралдарды жөндеуге арналған нақты шығыстар сомасы салық кезеңiнiң соңында топтың құндық балансынан белгiленген мынадай шекте шегерiледi:
___________________________________________________________________
Топ  |                                          | Шектi нормасы
N   |            Топтың атауы                  |      (%)
___________________________________________________________________
І     Үйлер, құрылыстар                               15
ІІ    Ғимараттар                                      15
III   Табыстау құрылғылары                            15
IV    Күш машиналары мен жабдықтары                   25
V     Қызмет түрлерi бойынша жұмыс
машиналары мен жабдықтары (ұтқыр
көлiктен басқа)                                 25
VІ    Басқа машиналар мен жабдықтар
ұтқыр көлiктен басқа                            25
VII   Ұтқыр көлік                                     25
VIII  Компьютерлер, шеткерi құрылғылар
мен деректерi өңдеу жөнiндегi жабдықтар         20
IX    Басқа топтарға енгiзiлмеген тiркелген
активтер                                        15
___________________________________________________________________
Көрсетiлген шектен асатын кеткен сома тиiстi кiшi топтың құндық балансын нақты шығыстарға тепе-тең арттырады.
4. Осы баптың 1-бабында көрсетiлген, жалдаушы жалға алынатын негізгi құралдарға қатысты жүргізген және жалдау шартына сәйкес жалға беруші өтемеген шығыстар осы бапта айқындалған тәртіппен шегерiмге жатқызылуға тиiс.";

4) начисленные по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования.";
22) в таблице пункта 1 статьи 110 в графе "Наименование фиксированных активов" слово "горнообрабатывающей" заменить словом "горнодобывающей";
23) в статье 110:
в таблице пункта 1:
в графе "Предельная норма амортизации (%)":
в группе V:
в подгруппе 6 цифры "20" заменить цифрами "25";
в подгруппе 19 цифру "8" заменить цифрами "15";
в группе VII:
в подгруппе 3 цифры "10" заменить цифрами "15";
в подгруппе 4 цифру "7" заменить цифрами "10";
в группе VIII:
в подгруппе 1 цифры "25" заменить цифрами "30";
в подгруппе 2 цифры "20" заменить цифрами "25";
в группе IX:
в подгруппе 1 цифру "8" заменить цифрами "10";
в подгруппе 4 цифру "8" заменить цифрами "10";
в подгруппе 6 цифры "10" заменить цифрами "15";
24) в пункте 2 статьи 111 цифры "100" заменить цифрами "300";
25) в статье 113:
пункты 2, 4 изложить в следующей редакции:
"2. Сумма фактических расходов на ремонт основных средств по каждой группе вычитается в следующих пределах, установленных от стоимостного баланса группы на конец налогового периода:
-------------------------------------------------------------------
N     !                                              ! Предельная
группы!             Наименование группы              ! норма (%)
-------------------------------------------------------------------
I      Здания, строения                                    15
II     Сооружения                                          15
III    Передаточные устройства                             15
IV     Силовые машины и оборудование                       25
Рабочие машины и оборудование по
V      видам деятельности (кроме мобильного                25
транспорта)
VI     Другие машины и оборудование (кроме мобильного
транспорта)                                         25
VII    Мобильный транспорт                                 25
VIII   Компьютеры, периферийные устройства
и оборудование по обработке данных                  20
IX     Фиксированные активы, не включенные
в другие группы                                     15
-------------------------------------------------------------------
Сумма, превышающая указанный предел, увеличивает стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам.
4. Расходы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, произведенные арендатором в отношении арендуемых основных средств и не возмещенные арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежат вычету в порядке, определенном настоящей статьей.";

мынадай мазмұндағы 5, 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Егер осы баптың 4-тармағында көрсетiлген шығыстар осы бапқа сәйкес шегерімге жатқызылмаған жағдайда, мұндай шығыстар жалға алушыда тиісті жекелеген амортизациялық кiшi топтар құрады және осы Кoдекстiң 107-бабымен айқындалған тәртiппен жалдау шартының қолданылу мерзiмiнiң iшiнде амортизациялық аударымдар түрiнде жылдық жиынтық табыстан шегерiледi. Жалдау шартының қолданылу мерзiмi аяқталған соң жалға алушы тиiстi кiшi топтың құндық балансын шығарып тастайды.
6. Инвестициялық жобаның шеңберiнде пайдалануға берiлген негізгі құралдарды жөндеуге арналған нақты шығыстардың сомасы кiшi топтың тиiстi құндық балансын ұлғайтады.";
26) 120-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Жалпы белгiленген тәртіппен салық салуға жататын кiрiстердi алу кезiнде шегерiмдерге жатқызылуы тиiс коммерциялық емес ұйымдар шығыстарының сомасы шығыстардың жалпы сомасында коммерциялық емес ұйым кiрiстерiнiң жалпы сомасында осы баптың 2-тармағында көрсетiлмеген кiрiстердiң үлес салмағын ескере отырып, тепе-теңдiк әдіс бойынша анықталады.";
27) 122-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Қызметінің айрықша түрi ауыл шаруашылығы саласында микрокредит беру болып табылатын микрокредиттiк ұйымдар салық салынатын кiрiстi қызметтiң осы түрiнен алынған кiрiстердiң сомасына азайтады.";
28) 126-бапта:
2, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық кезеңi iшiнде төленетiн корпоративтiк табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын салық төлеушi ағымдағы салық кезеңi үшiн корпоративтiк табыс салығының болжамды сомасын ескере отырып, бiрақ егер осы бапта өзгеше көзделмесе, өткен салық кезеңi үшiн аванстық төлемдер сомаларының есебiнде аванстық төлемдердiң орташа айлық есептелген сомаларынан төмен емес есептеп шығарады.
3. Өткен салық кезеңi үшiн корпоративтiк табыс салығы бойынша декларацияда көрсетiлген нақты салық мiндеттемесi сомасы өткен салық кезеңi үшiн аванстық төлемдер сомаларының есебiндегi аванстық төлемдер сомаларынан асып кеткен кезде, салық төлеуші өткен салық кезеңi үшiн корпоративтiк табыс салығы бойынша декларацияда көрсетiлген нақты салық мiндеттемесi мөлшерiн ескере отырып, декларация тапсырғаннан кейiнгi кезең үшiн аванстық төлемдер сомаларын есептеуге мiндетті.";
5-тармақтағы "eceпті жылдан кейiнгi жылдың" деген сөздер "eceптi салық кезеңiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктами 5, 6 следующего содержания:
"5. В случае, если расходы, указанные в пункте 4 настоящей статьи, не отнесены на вычеты в соответствии с настоящей статьей, такие расходы образуют у арендатора соответствующие отдельные амортизационные подгруппы и вычитаются из совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений в течение срока действия договора аренды в порядке, определенном статьей 107 настоящего Кодекса. После истечения срока действия договора аренды арендатор исключает стоимостный баланс соответствующей подгруппы.
6. Сумма фактических расходов на ремонт основных средств, введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта, увеличивает соответствующий стоимостный баланс подгруппы.";
26) статью 120 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. При получении доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке, сумма расходов некоммерческой организации, подлежащая отнесению на вычеты, в общей сумме расходов определяется по пропорциональному методу, исходя из удельного веса доходов, не указанных в пункте 2 настоящей статьи, в общей сумме доходов некоммерческой организации.";
27) статью 122 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Микрокредитные организации, исключительным видом деятельности которых является предоставление микрокредитов в сфере сельского хозяйства, уменьшают налогооблагаемый доход на сумму доходов от данного вида деятельности.";
28) в статье 126:
пункты 2, 3 изложить в следующей редакции:
"2. Суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, уплачиваемые в течение налогового периода, исчисляются налогоплательщиком исходя из предполагаемой суммы корпоративного подоходного налога за текущий налоговый период, но не менее начисленных сумм среднемесячных авансовых платежей в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период, если иное не предусмотрено настоящей статьей.
3. При превышении суммы фактического налогового обязательства, указанного в декларации по корпоративному подоходному налогу за предыдущий налоговый период, над суммой авансовых платежей в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период, налогоплательщик обязан исчислить суммы авансовых платежей за период после сдачи декларации исходя из размера фактического налогового обязательства, указанного в декларации по корпоративному подоходному налогу за предыдущий налоговый период.";
в пункте 5 слова "года, следующего за отчетным" заменить словами "отчетного налогового периода";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Салық төлеушi салық кезеңi iшiнде декларация тапсырғанға дейiн төленуге жататын аванстық төлемдердiң сомаларын қоспағанда, салық кезеңiнiң алдағы айлары үшiн аванстық төлемдер сомаларының түзетiлген есептемесiн беруге құқылы. Аванстық төлемдердiң сомаларын кемiту жағына түзеткен кезде салық органдарына жазбаша өтiнiш беру қажет.";
29) 127-баптың 1-тармағындағы "Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе," деген сөздер алынып тасталсын;
30) 128-бап алынып тасталсын;
31) 129-баптың 3-тармағында:
"ұсталған" деген сөзден кейiн "және (немесе) төленген" деген сөздермен толықтырылсын;
"резидент" деген сөз "резиденттерi болып табылатын заңды және жеке тұлғаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 130-бапта:
1-тармақтағы "табысының резидентке қатысты осы бөлiгі" деген сөздер "пайдасының резидентке қатысты бөлiгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Пайданың бiр бөлiгi Қазақстан Республикасы резидентiнiң салық салынатын табысына қосылатын жеңiлдігі бар салық салу елiнде орналасқан және (немесе) тiркелген резидент емес заңды тұлға пайдасының жалпы сомасы резидент еместiң шоғырландырылған қаржылық есептiлiгiмен расталуы тиiс.";
33) 131-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша "айқындалатын," деген сөзден кейiн ", осындай резидент еместердің тұрақты мекемесiне қатысы жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) уәкiлетті органның лицензиясы негiзiнде заемдық операцияларды жүзеге асыратын ұйымдарға төленетін кредиттер (заемдар) бойынша сыйақыны және резидент банктер мен лизинг берушiлерге төленетiн сыйақыны қоспағанда, заңды тұлғаларға борыштық бағалы қағаздар бойынша төленетiн сыйақыдан басқа төленетiн сыйақы;";
1-1-тармақтың 2) тармақшасы "зейнетақы қорларына" деген сөздерден кейiн "және орналастырылған активтер бойынша Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы ", коммерциялық емес ұйымдарды және әлеуметтiк саладағы қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарды" деген сөздер "әлеуметтiк саладағы қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарды және депозиттер жөнiндегі сыйақылар бойынша коммерциялық емес ұйымдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 135-баптың 3-тармағында "сәйкес айқындалатын" деген сөздерден кейiн ", осындай резидент еместердiң тұрақты мекемесiне байланысы жоқ," деген сөздермен толықтырылсын;
35) 139-баптың 2-тармағында:
бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"келiсiм-шартты жасасу сәтiнде шаруашылық қызметтi жүзеге асыратын салық төлеушiлер - тiркелген активтер пайдалануға берiлген жылдан кейiнгi жылдың 1 қаңтарынан бастан;";
екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Налогоплательщик вправе в течение налогового периода представить скорректированный расчет сумм авансовых платежей за предстоящие месяцы налогового периода, за исключением сумм авансовых платежей, подлежащих уплате до сдачи декларации. При корректировке сумм авансовых платежей в сторону уменьшения необходимо представить в налоговые органы письменное заявление.";
29) в пункте 1 статьи 127 слова ", если иное не предусмотрено настоящим Кодексом" исключить;
30) статью 128 исключить;
31) в пункте 3 статьи 129:
после слова "удержанным" дополнить словами "и (или) уплаченным";
слова "лица - резидента" заменить словами "лиц, являющихся резидентами";
32) в статье 130:
в пункте 1 слова "эта часть дохода" заменить словами "часть прибыли";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Общая сумма прибыли юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, из которой часть прибыли включается в налогооблагаемый доход резидента Республики Казахстан, должна быть подтверждена консолидированной финансовой отчетностью нерезидента.";
33) в статье 131:
в пункте 1:
подпункт 4) дополнить словами ", не связанные с постоянным учреждением таких нерезидентов";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) вознаграждение, кроме вознаграждения по долговым ценным бумагам, выплачиваемое юридическим лицам, за исключением вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемого организациям, осуществляющим заемные операции на основе лицензии уполномоченного органа, и вознаграждения, выплачиваемого банкам-резидентам и лизингодателям;";
подпункт 2) пункта 1-1 дополнить словами "и Государственному фонду социального страхования по размещенным активам";
в пункте 2 слова ", некоммерческих организаций и организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере" заменить словами "организаций, организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере, и некоммерческих организаций по вознаграждениям по депозитам";
34) пункт 3 статьи 135 после слова "Кодекса," дополнить словами "не связанные с постоянным учреждением таких нерезидентов,";
35) в пункте 2 статьи 139:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"с 1 января года, следующего за годом ввода в эксплуатацию фиксированных активов, - налогоплательщиками, осуществляющими хозяйственную деятельность на момент заключения контракта;";
часть вторую изложить в следующей редакции:

"Корпоративтiк табыс салығы бойынша преференциялар салық төлеушiге жиынтық жылдық табыстан осы Кодекстiң 107-бабы 1-тармағының 1)-8) тармақшаларында көрсетiлген, амортизацияға жатпайтын тiркелген активтердi қоспағанда, инвестициялық жобалар шеңберiнде пайдалануға берiлген тiркелген активтердiң құнын преференциялардың қолданылу мерзiмiне қарай теңдей үлестермен шегерiмге жатқызуға құқық береді.";
36) 140-1-баптың 1-тармағындағы "осы Кодекстiң мақсаттары үшiн" деген сөздер "егер өзге де осы Кодексте көзделмесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) мынадай мазмұндағы 22-2-тараумен, 140-4, 140-5, 140-6-баптармен толықтырылсын:
"22-2 тарау. "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық
аймағының аумағында қызметiн жүзеге асыратын
шаруашылық субъектiлерiне салық салу"
"140-4-бап. Жалпы ережелер
1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағындағы қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға мынадай шарттарға бiр уақытта сәйкес келетiн ұйымдар жатады:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн қызметтің басым түрлерiнiң тiзбесiне енгiзiлген қызметтiң мынадай түрлерi бойынша құрылыс объектiлерiн сатуды қоса алғанда, өзi өндіретiн тауарларды сатудан алуға жататын (алынған) кiрiстердi құрайтын жиынтық жылдық кiрiстiң кемiнде 90 процентiн:
химия өнеркәсiбi;
резеңке және пластмасса бұйымдарын шығару;
өзге де металл емес минералдық өнiмдерді өндiру;
металлургия өнеркәсiбi;
дайын металл бұйымдарын шығару;
машиналар мен жабдықтар шығару;
2) "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағындағы салық органында тiркеу есебiнде тұрады;
3) "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағынан тыс жерлерде орналасқан жерi бойынша заңды тұлға функцияларының бiр бөлiгiн орындайтын тұрақты жұмыс орындары жабдықталған құрылымдық бөлiмшелер мен кез келген аумақтық оқшауланған бөлiмшелерi болмайды. Егер жұмыс орны бiр айдан артық мерзiмге құрылса, ол тұрақты болып табылады.
2. "Ақтау, теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға:
жер қойнауын пайдаланушылар;
акцизделетiн тауарларды өндіретiн ұйымдар;
арнайы салық режимдерiн қолданатын ұйымдар жатпайды.
3. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген қызметтiң түрлерiнен алынатын кiрiстерге алынған (алынуға жататын) кiрiстердi жатқызу уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша өнеркәсiптi және сәулеттi, қала құрылысын және құрылысты басқару саласында уәкiлеттi орган белгілеген тәртіппен және нысанда берiлген "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағындағы атқарушы органның растауының негiзiнде жүзеге асырылады.

"Преференции по корпоративному подоходному налогу дают налогоплательщику право относить на вычеты из совокупного годового дохода стоимость вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов, за исключением фиксированных активов, не подлежащих амортизации, указанных в подпунктах 1) - 8) пункта 1 статьи 107 настоящего Кодекса, равными долями в зависимости от срока действия преференций.";
36) в пункте 1 статьи 140-1 слова "Для целей настоящего Кодекса" заменить словами "Если иное не предусмотрено настоящим Кодексом,";
37) дополнить главой 22-2, статьями 140-4, 140-5, 140-6 следующего содержания:
"Глава 22-2. Налогообложение хозяйствующих субъектов,
осуществляющих деятельность на территории
специальной экономической зоны "Морпорт Актау"
"Статья 140-4. Общие положения
1. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, к организациям, осуществляющим деятельность на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау", относятся организации, соответствующие одновременно следующим условиям:
1) не менее 90 процентов совокупного годового дохода которых составляют доходы, подлежащие получению (полученные) от реализации товаров собственного производства, включая реализацию объектов строительства, по следующим видам деятельности, включенным в Перечень приоритетных видов деятельности, утверждаемый Правительством Республики Казахстан:
химическая промышленность;
производство резиновых и пластмассовых изделий;
производство прочих неметаллических минеральных продуктов;
металлургическая промышленность;
производство готовых металлических изделий;
производство машин и оборудования;
2) состоят на регистрационном учете в налоговом органе на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау";
3) не имеют за пределами территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау" структурных подразделений и любых территориально обособленных подразделений, по местонахождению которых оборудованы стационарные рабочие места, выполняющие часть функций юридического лица. Рабочее место считается стационарным, если оно создано на срок более одного месяца.
2. К организациям, осуществляющим деятельность на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау", не относятся:
недропользователи;
организации, производящие подакцизные товары;
организации, применяющие специальные налоговые режимы.
3. Отнесение полученных (подлежащих получению) доходов к доходам от видов деятельности, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи осуществляется на основании подтверждения исполнительного органа, находящегося на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау", выданного в порядке и по форме, установленным уполномоченным органом в области управления промышленностью и архитектурой, градостроительством и строительством, по согласованию с уполномоченным государственным органом.

140-5-бап. Салықтарды есептеу, төлеу тәртібi және мерзiмдерi
1. "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағында қызметiн жүзеге асыратын ұйымдардың салықтарды есептеуi осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген ерекшелiктерi ескере отырып, осы Кодексте белгіленген тәртіппен жүргiзiледі.
2. Бюджетке төленуге тиiстi корпоративтiк табыс салығының сомасын айқындау кезiнде корпоративтiк табыс салығының осы Кодекстiң 125-бабына сәйкес есептелген сомасы 100 процентке азайтылады.
Осы тармақта көзделген салық сомасын кемiту осы Кодекстiң 126-бабына сәйкес айқындалатын корпоративтiк табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеу кезiнде де қолданылады.
3. "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағында орналасқан және осы Кодекстің 140-4-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген қызмет түрлерiн жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын салық салу объектiлерi бойынша:
1) жер салығын есептеу кезiнде тиiстi ставкаларға 0 коэффициентi;
2) мүлiк салығын есептеу кезiнде салық салу объектiлерiнiң жылдық орташа құнына 0 проценттiк ставка қолданылады.
140-6-бап. Салық кезеңi және салық есептiлiгі
Салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салық кезеңi, салық есептiлiгін беру тәртiбi мен мерзiмдерi осы Кодекске сәйкес айқындалады.";
38) 144-бапта:
1-тармақта:
"еңбекақы төлеуге байланысты төлемдердi қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке тұлғаның өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу (жоғалтқан жалақысы бөлiгiнде өтеуден басқа);";
6) тармақшада "iшкi iстер органдарының" деген сөздерден кейін ", қылмыстық-атқарушы жүйе органдары мен мекемелерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:
"26-1) Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;";
2-тармақ алынып тасталсын;
39) 147-баптың 2-1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен" деген сөздер "олардың орналасқан жері бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
40) 152-бапта:
1-тармақ:
мынадай мазмұндағы 5), 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгiленген мөлшердегi жинақтаушы зейнетақы қорларына ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары;
6) тиiсті қаржылық жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленген 5 еселенген айлық есептiк көрсеткіш шегiнде өмiрi мен денсаулығын жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша жеке тұлға өзiнiң пайдасы үшiн енгiзетiн сақтандыру сыйақылары.";

Статья 140-5. Исчисление, порядок и сроки уплаты налогов
1. Исчисление налогов организациями, осуществляющими деятельность на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау", производится в порядке, установленном настоящим Кодексом с учетом особенностей, предусмотренных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи.
2. При определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога уменьшается на 100 процентов.
Уменьшение суммы налога, предусмотренное настоящим пунктом, применяется также при исчислении сумм авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, определяемых в соответствии со статьей 126 настоящего Кодекса.
3. По объектам налогообложения, расположенным на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау", и используемым при осуществлении видов деятельности, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 140-4 настоящего Кодекса, применяются:
1) коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении земельного налога;
2) ставка 0 процента к среднегодовой стоимости объектов налогообложения при исчислении налога на имущество.
Статья 140-6. Налоговый период и налоговая отчетность
Налоговый период, порядок и сроки представления налоговой отчетности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет определяются в соответствии с настоящим Кодексом.";
38) в статье 144:
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "за исключением связанных с оплатой труда," исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью физического лица, в соответствии с законодательством Республики Казахстан (кроме возмещения в части утраченного заработка);";
в подпункте 6) после слова "внутренних дел" дополнить словами ", органов и учреждений уголовно-исполнительной системы";
дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:
"26-1) социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;";
пункт 2 исключить;
39) в пункте 2-1 статьи 147 слова "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" заменить словами "по месту их нахождения";
40) в статье 152:
пункт 1:
дополнить подпунктами 5), 6) следующего содержания:
"5) добровольные профессиональные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) страховые премии, вносимые в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования жизни и здоровья, в пределах 5-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жарты айдан аз жұмыс iстеген қызметкердің төлем көзiнен салық салынатын табысын анықтау кезiнде осы баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес айлық есептi көрсеткiштердiң мөлшерiнде шегерiмдер жүргiзiлмейдi.";
41) мынадай мазмұндағы 153-1-баппен толықтырылсын:
"153-1-бап. Қазақстан Республикасының резиденттерi болып
табылатын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ
тұлғалар кiрiстерiнiң жекелеген түрлерiнен жеке
табыс салығын есептеудiң және төлеудiң тәртiбi
1. Осы Кодекстiң 178-бабының 14), 16), 17) тармақшаларында көрсетiлген Қазақстан Республикасының резиденттерi болып табылатын шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалар кiрiстерiнен жеке табыс салығын есептеудi, төлеудi, сондай-ақ салық есептiлiгiн бepуді осы Кодекстiң 137-1-бабының 1-тармағында көзделген шарттарды орындау кезiнде Осы Кодекстiң 152-бабында белгiленген салық шегерiмдерiн ескере отырып, осы Кодекстiң 187-1, 188-баптарына сәйкес салық агентi жүргiзедi.
2. Осы Кодекстiң 187-1-бабының 1-тармағында көзделген шарттар орындалмаған кезде осы баптың 1-тармағында көрсетiлген жеке тұлғалар-резиденттер кiрiстерiнен жеке табыс салығын есептеудi, ұстауды және төлеудi осы Кодекстiң 147 және 153-баптарына сәйкес салық агентi жүргiзедi.
3. Осы баптың 1-тармағына қарамастан, салық агентi осы Кодекстiң 147 және 153-баптарына сәйкес жеке тұлғалар-резиденттер кiрiстерiнен жеке табыс салығын есептеудi, ұстауды және төлеудi жүргiзуге құқылы.
4. Жеке табыс салығын есептеудiң және төлеудiң таңдап алынған тәртібi салық кезеңiнiң iшiнде өзгертілмеуi тиiс.";
42) 164-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) резидент болып табылатын әpi Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асырудан төлем көзiнде жеке табыс салығы салынбайтын кiрiс алатын шет мемлекеттердiң азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар жеке табыс салығын аванстық төлемдердi енгiзу арқылы төлейдi.
Жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердi есептеу және төлеу, сондай-ақ салық кезеңi iшiнде салық есептiлігін берудi осы Кодекстiң 126 және 127-баптарына сәйкес осы тармақтың 1) тармақшасымен айқындалған тұлға жүргізедi.
Жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердi есептеудi және төлеудi, сондай-ақ салық есептiлiгін берудi осы Кодекстiң 191-192-баптарында белгiленген тәртіп пен мерзiмдерде салық кезеңi iшiнде осы тармақтың 2) тармақшасымен айқындалған тұлға жүргізедi.";

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При определении дохода, облагаемого у источника выплаты, работника, проработавшего менее половины месяца, вычеты в размере месячных расчетных показателей, в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 настоящей статьи, не производятся.";
41) дополнить статьей 153-1 следующего содержания:
"Статья 153-1. Порядок исчисления и уплаты индивидуального
подоходного налога с отдельных видов доходов
иностранных граждан и лиц без гражданства,
являющихся резидентами Республики Казахстан
1. Исчисление, уплата индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства, являющихся резидентами Республики Казахстан, указанных в подпунктах 14), 16), 17) статьи 178 настоящего Кодекса, а также представление налоговой отчетности производится налоговым агентом в соответствии со статьями 187-1, 188 настоящего Кодекса с учетом налоговых вычетов, установленных статьей 152 настоящего Кодекса, при выполнении условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 187-1 настоящего Кодекса.
2. При не выполнении условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 187-1 настоящего Кодекса, исчисление, удержание и уплата индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц - резидентов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, производится налоговым агентом в соответствии со статьями 147 и 153 настоящего Кодекса.
3. Несмотря на пункт 1 настоящей статьи, налоговый агент вправе производить исчисление, удержание и уплату индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц - резидентов в соответствии со статьями 147 и 153 настоящего Кодекса.
4. Выбранный порядок исчисления и уплаты индивидуального подоходного налога должен быть неизменным в течение налогового периода.";
42) подпункт 2) пункта 3 статьи 164 изложить в следующей редакции:
"2) граждане иностранных государств и лица без гражданства, являющиеся резидентами и получающие доходы от осуществления деятельности в Республике Казахстан, не облагаемые индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты.
Исчисление и уплата авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, а также представление налоговой отчетности производятся лицом, определенным подпунктом 1) настоящего пункта, в течение налогового периода в соответствии со статьями 126 и 127 настоящего Кодекса.
Исчисление и уплата авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, а также представление налоговой отчетности производится лицом, определенным подпунктом 2) настоящего пункта, в течение налогового периода в порядке и сроки, установленные статьями 191-192 настоящего Кодекса.";

43) 169-баптағы "79-124" деген сандардан кейiн ", 130" деген санмен толықтырылсын;
44) 170-бапта "оның iшiнде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден алынған табыстар" деген сөздер "сондай-ақ Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегi кездерден алынған табыстар" деген сөздермен ауыстырылсын;
45) 171-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) осы Кодекстiң 144-бабы 1-тармағының 12) тармақшасында көрсетiлген кiрiстерi олар үшiн белгiленген салық салынбайтын шектен асқан жеке тұлғалар.";
46) 173-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"173-бап. Шет ел салығын есепке алу
Егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, Қазақстан Республикасының тысқары жерлерде төленген жеке табыс салығының сомалары осы Кодекстiң 129-бабының 2 және 3-тармақтарында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезiнде есепке алынады.
Салықтың есепке алынатын сомасының мөлшерi осы Кодексте белгiленген жеке табыс салығының ставкасын қолдана отырып осы кiрiстен Қазақстан Республикасында есептелетiн салық сомасынан аспауы тиiс.";
47) 177-бапта:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
1) "уәкiлеттi тұлға арқылы Қазақстан Республикасында сақтандыру немесе қайта сақтандыру тәуекелiн жүзеге асырса;";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Қазақстан Республикасының аумағындағы өзге де заңды тұлғаға, оның iшiнде тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтi жүзеге асыратын резидент емеске жұмыс iстеуi үшiн шетелдiк персоналды ұсыну бойынша қызметтер көрсететiн резидент емес мынадай шарттарды бір мезгілде орындаған кезде Қазақстан Республикасындағы осындай қызметтер бойынша тұрақты мекеменi құра алмайды:
егер мұндай персонал тек оған берiлген заңды тұлғаның атынан және оның мүдделерiнде әрекет етсе;
шетелдік персоналды ұсыну бойынша қызмет көрсететiн резидент емес Қазақстан Республикасында орындалатын осындай персоналдың жұмыс нәтижелерiне жауап бермейдi;
персоналды ұсыну бойынша қызмет көрсетуден алынатын резидент еместiң кiрiсi оған берiлген заңды тұлғаның атынан және оның мүддесiнде өз мiндеттерiн шетелдiк персоналдың орындау уақытын ескере отырып анықталады және осындай персоналды беру бойынша резидент eмec шығындарының жалпы сомасының 10 проценттен аспауы тиiс.";
48) 178-бапта:
2) тармақшада "маркетингтік" деген сөз алынып тасталсын;
3) тармақшадағы үшiншi абзац "резидент-заңды тұлғаға" деген сөздерден кейiн ", консорциумға" деген сөзбен толықтырылсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) тұлғаларға резидент заңды тұлғаға қатысты жүктелген басқару мiндеттерiн орындаумен байланысты басшылардың қаламақылары және (немесе) жоғары басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де сол сияқты органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте осындай тұлғалардың басқару мiндеттемелерiн нақты орындаған жердiң мәнi жоқ;";

43) в статье 169 после цифр "79-124" дополнить цифрами ", 130";
44) в статье 170 слова "в том числе полученные" заменить словами "а также доходы, полученные из источников";
45) пункт 1 статьи 171 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) физические лица, указанные в подпункте 12 пункта 1 статьи 144 настоящего Кодекса, чьи доходы превысили установленный для них не облагаемый предел.";
46) статью 173 изложить в следующей редакции:
"Статья 173. Зачет иностранного налога
Если иное не установлено настоящей статьей, суммы индивидуального подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан, зачитываются при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в порядке, установленном пунктами 2 и 3 статьи 129 настоящего Кодекса.
Размер зачитываемой суммы налога не должен превышать сумму налога, которая была бы исчислена в Республике Казахстан с этого дохода с применением ставки индивидуального подоходного налога, установленной настоящим Кодексом.";
47) в статье 177:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет страхование или перестрахование рисков в Республике Казахстан через уполномоченное лицо;";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Нерезидент, оказывающий услуги по предоставлению иностранного персонала для работы на территории Республики Казахстан иному юридическому лицу, в том числе нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, не образует постоянное учреждение по таким услугам в Республике Казахстан при одновременном выполнении следующих условий:
если такой персонал действует исключительно от имени и в интересах юридического лица, которому он предоставлен;
нерезидент, оказывающий услуги по предоставлению иностранного персонала, не несет ответственности за результаты работы такого персонала, выполняемой в Республике Казахстан;
доход нерезидента от оказания услуг по предоставлению персонала определяется с учетом времени выполнения иностранным персоналом своих обязанностей от имени и в интересах юридического лица, которому он предоставлен, и не должен превышать 10 процентов от общей суммы затрат нерезидента по предоставлению такого персонала.";
48) в статье 178:
в подпункте 2) слово "маркетинговых" исключить;
в абзаце третьем подпункта 3) после слов "лице-резиденте" дополнить словом ", консорциуме";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами высшего органа управления (совета директоров, правления или иного подобного органа), в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;";

49) 179-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қолма-қол және (немесе) қолма-қол емес нысандарда ақша, бағалы қағаздар, қатысу үлесiн, тауарлар, мүлiк беру, жұмыстар орындау, қызметтер көрсету резидент емес қарыз алушының борышын талап етуiн есептен шығару немесе есепке алу табысты төлеу деп түсiнiледі.";
3-тармақта:
2) тармақша "жүзеге асыруға" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ халықаралық төлем карточкалары арқылы есеп айырысуды жүзеге асыруға;" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) Осы кодекстiң 198-бабына сәйкес резидент еместердiң шартты банк салымдары бойынша сыйақылары жатпайды.";
50) 183-баптың 1-тармағы "мемлекеттiк бағалы қағаздарды" деген сөздерден кейiн "және агенттiк облигацияларды" деген сөздермен толықтырылсын";
51) 186-бапта:
бiрiншi бөлiгi "20 проценттiк ставка бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Салық органында резидент емес заңды тұлғаның тiркелуiн растау Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметiн жүзеге асыратын резидент емес салық төлеушi куәлiгiнiң нотариалды расталған көшiрмесi болып табылады.";
52) мынадай мазмұндағы 187-1-баппен толықтырылсын:
"187-1-бап. Қазақстан Республикасында Қазақстан
Республикасынан тысқары жерлерде төленетiн
көздерден резидент емес жеке тұлғалар
кiрiстерiнiң жекелеген түрлерiнен жеке табыс
салығын есептеу және төлеу тәртiбi
1. Осы Кодекстiң 178-бабының 14), 16), 17) тармақшаларында көрсетiлген резидент емес жеке тұлғалар кiрiстерiнен жеке табыс салығын есептеу және төлеу мынадай шарттарды бiр мезгілде орындаған кезде осы баптың ережелерiне сәйкес жүргiзiледі:
1) жұмыс беруші тұрақты мекеме, филиал, өкiлдiк арқылы Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға болып табылады, ол осы Кодекстiң 10-бабына сәйкес салық агентi болып табылады;
2) жеке еңбек шарты (келiсiм-шарт, келiсiм) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген резидент емес жеке тұлға және салық агентi арасында жасалды;
3) резидент емес жеке тұлғаға кiрiстердi төлеу Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде жүргiзiледі.
2. Резидент емес жеке тұлғаның кiрiстерiнен жеке табыс салығын есептеу осы Кодекстiң 145-бабының 1-тармағында белгiленген ставканы қолдана отырып, салық шегерiмдерiн есепке алмай жеке еңбек шартында (келiсiм-шартта, келiсiмдерде) көрсетiлген резидент емес жеке тұлғаның кiрiс сомасынан бiрiншi салық кезеңi үшiн салық агентi жүргiзедi.
Алдағы салық кезеңдерiне жеке табыс салығын ағымдағы салық кезеңi үшiн жеке табыс салығының болжамды сомасын ескере отырып, өткен салық кезеңiне шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кiрiстерiнен жеке табыс салығы есебiнде көрсетiлген резидент емес жеке тұлғаның нақты салық мiндеттемесi сомасын негiзге ала отырып нәтижесiнде салық агентi есептейдi.

49) в статье 179:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Под выплатой дохода понимается передача денег в наличной и (или) безналичной формах, ценных бумаг, доли участия, товаров, имущества, выполнение работ, оказание услуг, списание или зачет требования долга нерезидента-получателя дохода.";
в пункте 3:
подпункт 2) дополнить словами ", а также осуществлением расчетов посредством международных платежных карточек;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) вознаграждения по условным банковским вкладам нерезидента в соответствии со статьей 198 настоящего Кодекса.";
50) пункт 1 статьи 183 дополнить словами "и агентских облигаций";
51) в статье 186:
часть первую дополнить словами "по ставке 20 процентов";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Подтверждением регистрации юридического лица-нерезидента в налоговом органе является нотариально заверенная копия свидетельства налогоплательщика - нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение.";
52) дополнить статьей 187-1 следующего содержания:
"Статья 187-1. Порядок исчисления и уплаты индивидуального
подоходного налога с отдельных видов доходов
физических лиц - нерезидентов из источников
в Республике Казахстан, выплачиваемых
за пределами Республики Казахстан
1. Исчисление и уплата индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц - нерезидентов, указанных в подпунктах 14), 16), 17) статьи 178 настоящего Кодекса, производится в соответствии с положениями настоящей статьи при одновременном выполнении следующих условий:
1) работодателем является юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, который является налоговым агентом в соответствии со статьей 10 настоящего Кодекса;
2) индивидуальный трудовой договор (контракт, соглашение) заключен между физическим лицом - нерезидентом и налоговым агентом, указанным в подпункте 1) настоящего пункта;
3) выплата доходов физическому лицу - нерезиденту производится за пределами Республики Казахстан.
2. Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов физического лица - нерезидента производится налоговым агентом за первый налоговый период с суммы дохода физического лица - нерезидента, указанного в индивидуальном трудовом договоре (контракте, соглашении), без учета налоговых вычетов с применением ставки, установленной пунктом 1 статьи 145 настоящего Кодекса.
В последующие налоговые периоды индивидуальный подоходный налог исчисляется налоговым агентом исходя из суммы фактического налогового обязательства физического лица - нерезидента, указанного в Расчете индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства за предыдущий налоговый период, с учетом предполагаемой суммы индивидуального подоходного налога за текущий налоговый период.

3. Жеке табыс салығын төлеудi ағымдағы айдың 20 күнiнен кешiктiрмей ай сайын салық кезеңiнiң ішінде аванстық төлемдерді тең үлестермен енгiзу арқылы салық агентi жүргізеді.
Салық кезеңiнiң iшiнде салық агентi төлеуге тиiсті жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердiң сомалары шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығы жөнiндегі аванстық төлемдер сомасының есебiнде көрсетiледi.
Шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығы жөнiндегi аванстық төлемдер сомасының есебiн осы Кодекстiң 188-бабының 2-тармағында белгіленген мерзiмнен кешiктiрмей өзiнiң тiркелген жерi бойынша салық органына салық агентi бередi.
4. Салық кезеңiнiң ішінде енгiзiлген резидент емес жеке тұлғалардың кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердiң сомалары салық кезеңi үшiн есептелген резидент емес жеке тұлғалардың кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығының төлеу шотына есептеледi.
5. Салық агентi салық кезеңiнiң қорытындылары бойынша Шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығының есебiн тапсыру үшiн белгiленген мерзiмнен кейiн он жұмыс күнiнен кешiктiрмей салық кезеңiнiң қорытындылары бойынша резидент емес жеке тұлғалардың кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығының түпкiлiктi eceбiн (төлеудi) жүзеге асырады.
Салық кезеңiнiң қорытындылары бойынша Шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығының есебiн осы Кодекстiң 188-бабының 2-тармағында белгiленген мерзiмнен кешiктiрмей өзiнiң тiркелген жерi бойынша салық органына салық агентi бередi.
6. Салық агентi салық кезеңiнiң алдағы айларына Шетелдік азаматтар мeн азаматтығы жоқ тұлғалардың кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығы жөнiндегi аванстық төлемдердiң түзетiлген есебiн салық органына салық кезеңiнiң iшiнде беруге құқылы. Резидент емес жеке тұлғаның кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердiң сомаларын азайту жағына қарай түзету кезiнде салық агентi салық органына жазбаша өтiнiш беру қажет.
7. Осы баптың 1-тармағында белгiленген шарттар орындалмаған кезде резидент емес жеке тұлғаның кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығын есептеудi, ұстауды және төлеудi осы Кодекстiң 187-бабына сәйкес салық агентi жүргізеді.
8. Осы баптың 1-тармағына қарамастан салық агентi осы Кодекстiң 187-бабына сәйкес резидент емес жеке тұлғалардың кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығын есептеуді, ұстауды және төлеудi жүргізуге құқылы.

3. Уплата индивидуального подоходного налога производится налоговым агентом путем внесения авансовых платежей равными долями в течение налогового периода ежемесячно не позднее 20 числа текущего месяца.
Суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащие уплате налоговым агентом в течение налогового периода, указываются в расчете сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства.
Расчет сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства представляется налоговым агентом в налоговый орган по месту своей регистрации не позднее срока, установленного пунктом 2 статьи 188 настоящего Кодекса.
4. Суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов физических лиц - нерезидентов, внесенные в течение налогового периода, зачитываются в счет уплаты индивидуального подоходного налога с дохода физического лица - нерезидента, исчисленного за налоговый период.
5. Налоговый агент осуществляет окончательный расчет (уплату) индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц - нерезидентов по итогам налогового периода не позднее десяти рабочих дней после срока, установленного для сдачи Расчета индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан/лиц без гражданства по итогам налогового периода.
Расчет индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства по итогам налогового периода представляется налоговым агентом в налоговый орган по месту своей регистрации не позднее срока, установленного пунктом 2 статьи 188 настоящего Кодекса.
6. Налоговый агент вправе в течение налогового периода представить в налоговый орган скорректированный Расчет авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства за предстоящие месяцы налогового периода. При корректировке сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов физического лица - нерезидента в сторону уменьшения налоговому агенту необходимо представить в налоговый орган письменное заявление.
7. При невыполнении условий, установленных пунктом 1 настоящей статьи, исчисление, удержание и уплата индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц - нерезидентов производятся налоговым агентом в соответствии со статьей 187 настоящего Кодекса.
8. Несмотря на пункт 1 настоящей статьи, налоговый агент вправе производить исчисление, удержание и уплату индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц - нерезидентов в соответствии со статьей 187 настоящего Кодекса.

9. Жеке табыс салығын есептеудiң және төлеудiң таңдап алынған тәртібi салық кезеңiнiң iшiнде өзгертілмеуi тиiс.";
53) 188-бап мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Осы Кодекстiң 187-1-бабына сәйкес жеке табыс салығын есептеудi және төлеудi жүзеге асыратын салық агенттерi өздерi тiркелген жерi бойынша салық органдарына олардың Қазақстан Республикасына келуi күнiнен бастап жиырма бес жұмыс күннен кешiктiрмей және келесi салық кезеңдерiне күнтiзбелiк жылдың 20 қаңтарынан кешiктiрмей Шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығы жөнiндегi аванстық төлемдер сомасының есебiн беруге мiндеттi.
Салық кезеңiнiң қорытындылары бойынша Шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығының есебiн осы Кодекстiң 187-1-бабына сәйкес өзi тiркелген жерi бойынша салық органына салық агентi есептi салық кезеңiнен кейiнгi келесi жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей береді.";
54) 190-бапта:
1, 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бапқа сәйкес резидент емес жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыстарының мынадай түрлерi:
Осы Кодекстiң 191-бабына сәйкес салық салынуға жататын табыстарды қоспағанда, осы Кодекстің 10-бабына сәйкес салық агенттерi болып табылмайтын тұлғалардан алынған табыстар;
қор биржасында сатылатын күнi "А" және "В" ресми тiзiмдерiндегi акциялар мен облигацияларды, сондай-ақ мемлекеттiк бағалы қағаздар мен агенттiк облигацияларды қоспағанда, резидент еместер шығарған бағалы қағаздарды сату кезiндегi құн өсiмiнен түскен кiрiстердi салық салынуға жатады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген резидент емес жеке тұлғалардың кiрiстерi осы Кодекстiң 180-бабымен белгiленген ставкалар бойынша шегерiмдердi жүзеге асырусыз салық салынуға жатады.";
55) 191-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша "Қазақстан" деген сөздiң алдынан "Осы Кодекске сәйкес арнайы салық режимдерiн қолданатын тұлғаларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақтағы "14)-17)" деген сандар "14), 16), 17)" деген сандармен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Түпкiлiктi есеп айырысу және жеке табыс салығын төлеу салық кезеңi үшiн жеке табыс салығы бойынша декларация тапсыру үшiн белгiлеген мерзiмнен кейiн он жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей жүргiзiледі.";
56) 192-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 191-бабында көрсетiлген резидент емес жеке тұлғалар осы Кодекстiң 527-бабымен белгiленген тiркелу күнiнен бастап жиырма бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей және келесi жылдары күнтiзбелiк жылдың 20 қаңтарынан кешiктiрмей қызметiн жүзеге асыру кезеңiндегi жеке табыс салығының болжамды сомасы туралы мәлiмдеменi тiркелген жерi бойынша салық органдарына табыс етуге мiндеттi.

9. Выбранный порядок исчисления и уплаты индивидуального подоходного налога должен быть неизменным в течение налогового периода.";
53) статью 188 дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Налоговые агенты, осуществляющие исчисление и уплату индивидуального подоходного налога в соответствии со статьей 187-1 настоящего Кодекса, обязаны представлять в налоговые органы по месту своей регистрации Расчет сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства не позднее двадцати пяти рабочих дней со дня их приезда в Республику Казахстан и в последующие налоговые периоды - не позднее 20 января календарного года.
Расчет индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства по итогам налогового периода представляется налоговым агентом в налоговый орган по месту своей регистрации в соответствии со статьей 187-1 настоящего Кодекса не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.";
54) в статье 190:
пункты 1, 2 изложить в следующей редакции:
"1. В соответствии с настоящей статьей налогообложению подлежат следующие виды доходов физических лиц-нерезидентов, полученных из источников в Республике Казахстан:
доходы, полученные от лиц, не являющихся налоговыми агентами в соответствии со статьей 10 настоящего Кодекса, за исключением доходов, подлежащих налогообложению согласно статье 191 настоящего Кодекса;
доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, а также государственных ценных бумаг и агентских облигаций.
2. Доходы физических лиц-нерезидентов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, подлежат налогообложению без осуществления вычетов по ставкам, установленным статьей 180 настоящего Кодекса.";
55) в статье 191:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить словами ", за исключением лиц, применяющих специальные налоговые режимы в соответствии с настоящим Кодексом";
в подпункте 2) цифры "14)-17)" заменить цифрами "14), 16), 17)";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Окончательный расчет и уплата индивидуального подоходного налога производится не позднее десяти рабочих дней после срока, установленного для сдачи декларации по индивидуальному подоходному налогу за налоговый период.";
56) статью 192 изложить в следующей редакции:
"1. Физические лица-нерезиденты, указанные в статье 191 настоящего Кодекса, обязаны представить в налоговые органы по месту регистрации заявление о предполагаемой сумме индивидуального подоходного налога за период осуществления деятельности не позднее двадцати пяти рабочих дней со дня регистрации, установленного статьей 527 настоящего Кодекса, и в последующие годы не позднее 20 января календарного года.

2. Мынадай:
1) осы Кодекстiң 191-бабының 1-тармағында көрсетілген;
2) осы Кодекстiң 190-бабының 1-тармағымен белгiленген табыстар алатын;
3) Қазақстан Республикасында отыз күнтiзбелiк күннен астам уақыт кәсiпкерлiк қызметiн жүзеге асыратын және салық кезеңi iшiнде Қазақстан Республикасындағы көздерден 500 айлық есептiк көрсеткiштен астам кірiс алатын резидент емес жеке тұлғалар осы Кодекстiң 172-бабымен белгiленген мерзiмнен кешiктiрмей тiркелген жерi бойынша салық органдарына жеке табыс салығы бойынша декларацияны табыс етедi.";
57) 198-бапта:
баптың атауы "салығын" деген сөзден кейiн "Шартты банк салымдары арқылы" деген сөздермен толықтырылсын";
7-тармақта "орындау кезiнде" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасында жұмыстардың (көрсетiлген қызметтер) орындалуына қарай және" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ "Салық органы" деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмнен кешіктiрмей" деген сөздермен толықтырылсын";
10-тармақта "күннен бастап" деген сөздерден кейiн "не белгiленген мерзiм өтiсiмен салық органы шешiмiнiң болмауын" деген сөздермен толықтырылсын;
58) мынадай мазмұндағы 198-1-баппен толықтырылсын:
"198-1-бап. Резидент еместердiң Қазақстан Республикасындағы
көздерден алған табыстарынан төленген табыс
салығын мемлекеттiк бюджеттен қайтару тәртiбi
1. Тиiстi халықаралық шартты қолдануға құқығы бар резидент еместiң Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстарынан мемлекеттiк бюджетке табыс салығы төленген жағдайда мұндай резидент еместiң осы Кодекстiң 38-бабында белгiленген талап қоюдың ескiрмеген мерзiмi iшiнде мемлекеттік бюджеттен төленген табыс салығын қайтаруға құқығы бар.
Бұл ретте резидент емес салық агентiн тiркелген жерi бойынша салық органына халықаралық шартты қолдануға өтініш береді.
2. Салық органы мемлекеттiк уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмнен кешiктiрмей өтiнiштi қарайды және өтiнiште көрсетiлген ақпарат шынайы болған жағдайда резидент емеске осы Кодекстiң 40-бабымен белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджеттен табыс салығы сомасын қайтаруды жүргiзедi.
3. Халықаралық шарттың ережелерiн қолдану заңсыз жағдайда салық органы резидент емеске негiзделген бас тартуды жiбереді.
4. Салық органының бас тартуды келiспеген жағдайда резидент еместiң мұндай, шешім алынған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде не белгіленген мерзiм өткеннен кейiн бойынша салық органының шешiмi болмаған жағдайда уәкiлетті мемлекеттік органға (қажет болған жағдайда резиденттік елiнiң құзыреттi органын тартып) халықаралық шарттардың ережелерiн қолданудың заңдылығына қатысты мәселенi қайта қарау туралы өтiнiшпен жүгiнуге құқығы бар.";

2. Следующие физические лица-нерезиденты представляют в налоговые органы по месту регистрации декларацию по индивидуальному подоходному налогу не позднее срока, установленного статьей 172 настоящего Кодекса:
1) указанные в пункте 1 статьи 191 настоящего Кодекса;
2) получающие доходы, определенные пунктом 1 статьи 190 настоящего Кодекса;
3) осуществляющие предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан более тридцати календарных дней и получающие доходы из источников в Республике Казахстан свыше 500 месячных расчетных показателей в течение налогового периода.";
57) в статье 198:
заголовок дополнить словами ", через условные банковские вклады";
в пункте 7 слова "При выполнении" заменить словами "По завершению выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан и при выполнении";
в пункте 8 после слова "документы," дополнить словами "не позднее срока, установленного уполномоченным государственным органом";
в пункте 10 после слов "такого решения" дополнить словами "либо отсутствия решения налогового органа по истечении установленного срока";
58) дополнить статьей 198-1 следующего содержания:
"Статья 198-1. Порядок возврата из государственного
бюджета подоходного налога, уплаченного
с доходов нерезидентов, полученных из
источников в Республике Казахстан
1. В случае уплаты в государственный бюджет подоходного налога с доходов, полученных нерезидентом из источников в Республике Казахстан, имеющим право на применение соответствующего международного договора, такой нерезидент имеет право на возврат уплаченного подоходного налога из государственного бюджета в течение срока исковой давности, установленного статьей 38 настоящего Кодекса.
При этом нерезидент представляет в налоговый орган по месту регистрации налогового агента заявление на применение международного договора.
2. Налоговый орган рассматривает заявление не позднее срока, установленного уполномоченным государственным органом, и, в случае достоверности информации, указанной в заявлении, производит нерезиденту возврат суммы подоходного налога из государственного бюджета в порядке, установленном статьей 40 настоящего Кодекса.
3. В случае неправомерности применения положений международного договора налоговый орган направляет нерезиденту обоснованный отказ.
4. В случае несогласия с отрицательным решением налогового органа нерезидент имеет право в течение десяти рабочих дней со дня получения такого решения либо отсутствия решения налогового органа по истечении установленного срока обратиться в уполномоченный государственный орган (с привлечением, при необходимости, компетентного органа страны резидентства) с заявлением о повторном рассмотрении вопроса относительно правомерности применения положений международного договора.";

59) 200-баптың атауы мен 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"200-бап. Халықаралық шартты резидент еместердiң Қазақстан Республикасындағы көздерден алған кiрiстерiнiң жекелеген түрлерiне салық салуға қатысты қолдану тәртібі
1. Салық агентi кiрiстердi резидент емеске төлеу сәтiнде резидент емес ұсынған резиденттікті растаушы құжат негiзiнде халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға резидент еместiң өтiнiш беруiнсiз, егер осындай резидент емес кiрiстердi соңғы алушы болып табылса және халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқығы бар болса, халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқылы.
Осы бапта белгiленген халықаралық шарттарды қолдану тәртібi резидент еместiң Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кiрiстерiнiң мынадай түрлерiне:
1) дивидендтерге;
2) сыйақыларға (проценттерге);
3) роялтиге;
4) сенiмгерлiк басқару мен кастодиалдық қызмет көрсету үшiн комиссияларға;
5) осы Кодекстiң 178-бабының 2) тармақшасында көрсетiлген, ол бойынша жұмыстарды Қазақстан Республикасының аумағында осы резидент емес орындайтын келiсiм-шарттармен (жобалармен) байланысты емес Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде айрықша қызмет көрсетуден алынатын кiрiстерге;
6) осы Кодексте халықаралық шарттарды қолдану жөнiндегi әкiмшiлiк рәсiмдер белгіленбеген халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға жататын Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған өзге де кiрiстерге салық салуға қатысты қолданылады.";
60) 201-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"201-1-бап. Халықаралық шартты резидент емес жеке тұлғаның
Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған
кiрiстерiне салық салуға қатысты қолдану тәртібi
1. Салық агентi Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кiрiстердi резидент емес жеке тұлғаға төлеу сәтiнде, егер мұндай резидент емес жеке тұлға кiрiстердің түпкiлiктi алушысы болып табылса және халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқығы болса, резиденттiктi растайтын құжаттың негізiнде халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға резидент емес жеке тұлғаның өтiнiш беруiнсiз тиiстi халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқығы бар.
Салық агентi салық органына берiлетiн төлем көзiнен табыс салығы жөнiндегі есепте халықаралық шарттардың ережелерiне сәйкес төленген (есептелген) және салық төлеуден босатылған кiрiстердiң сомаларын, табыс салығының ставкаларын және халықаралық шарттардың атауын көрсетуге мiндетті.
Мемлекеттiк бюджетке салықты төлемеуге немесе толық төлемеуге әкеп соқтырған халықаралық шарттың ережелерiн заңсыз қолданған кезде салық агентi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап бередi.

59) заголовок и пункт 1 статьи 200 изложить в следующей редакции:
"Статья 200. Порядок применения международного договора в отношении налогообложения отдельных видов доходов нерезидентов, полученных из источников в Республике Казахстан
1. Налоговый агент имеет право в момент выплаты доходов нерезиденту применить положения соответствующего международного договора без подачи нерезидентом заявления на применение положений международного договора на основании представленного нерезидентом документа, подтверждающего резидентство, если такой нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение положений международного договора.
Порядок применения международных договоров, установленный настоящей статьей, применяется в отношении налогообложения следующих видов доходов нерезидента, полученных из источников в Республике Казахстан:
1) дивидендов;
2) вознаграждений (процентов);
3) роялти;
4) комиссий за доверительное управление и кастодиальное обслуживание;
5) доходов от оказания услуг исключительно за пределами Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) статьи 178 настоящего Кодекса, не связанных с контрактами (проектами), по которым работы выполняются этим нерезидентом на территории Республики Казахстан;
6) прочих доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно международным договорам, к которым не установлены настоящим Кодексом административные процедуры по применению международных договоров.";
60) статью 201-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 201-1. Порядок применения международного договора
в отношении налогообложения доходов
физического лица-нерезидента, полученных
из источников в Республике Казахстан
1. Налоговый агент имеет право в момент выплаты физическому лицу-нерезиденту доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, применить положения соответствующего международного договора без подачи физическим лицом-нерезидентом заявления на применение положений международного договора на основании документа, подтверждающего резидентство, если такое физическое лицо-нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение положений международного договора.
Налоговый агент обязан указать в расчете по подоходному налогу у источника выплаты, представляемом в налоговый орган, суммы выплаченных (начисленных) доходов и освобожденных от уплаты налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налога и названия международных договоров.
При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасындағы көздерден кiрiстер алатын, төлем көзiнен салық салынбайтын резидент емес жеке тұлға осы шарттың талаптарын орындау кезiнде халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқылы.
Бұл ретте резидент емес жеке тұлға осы Koдекстiң 527-бабында белгiленген тiркеу күнiнен бастап жиырма бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей тiркеу орны бойынша салық органына не осы Кодекстiң 172-бабында белгiленген жеке табыс салығы бойынша декларация тапсыру мерзiмiнен кешiктiрмей халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуға жататын, осы Кодекстің 190-бабында көрсетiлген кірiстерді алған жағдайда резиденттiктi растайтын құжатты беруге мiндеттi.
Резидент емес жеке тұлға резиденттiктi растайтын құжатты бермеген кезде осы тармақта көрсетiлген мерзiмнiң iшiнде Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған резидент емес жеке тұлғаның кiрiстерi осы Кодексте белгiленген тәртіппен салық салуға жатады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасында тиiстi халықаралық шартты қолдануға құқығы бар көздерден резидент емес жеке тұлға алған кірiстерден мемлекеттiк бюджетке табыс салығын төлеген жағдайда, мұндай резидент емес осы Кодекстiң 198-1-бабында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджеттен төленген табыс салығын қайтаруға құқығы бар.";
61) 202-бап алынып тасталсын;
62) 209-баптың 2-тармағының үшiншi бөлiгi "есепке қою туралы куәлiгi" деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк уәкiлетті орган белгiлеген тәртiппен атауы өзгерген соң 10 жұмыс күнi iшiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
63) 210-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгi мынадай редакцияда берiлсiн:
"Салық органы қосылған құн салығын төлеушi болып табылатын және осы Кодексте оларды беру мерзiмдерi белгiленгеннен кейiн алты айлық кезеңнiң iшiнде салық есептiлiгiн бермеген тұлғаны тапқан жағдайда, қосылған құн салығы бойынша есептен шығаруды қосылған құн салығын төлеушiнi хабардар етпестен, уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен салық органы жүргiзеді.";
64) 220-бап "сондай-ақ" деген сөзден кейiн "импортқа" деген сөзбен толықтырылсын;
65) 223-баптың 1-тармағында:
2) тармақшаның бiрiншi бөлiгi "органының белгiсi соғылған" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы өткiзу пунктiнде орналасқан кеден органының белгісі соғылған" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшаның үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда берiлсiн:
"3) тауардың iлеспе құжаттарының көшiрмелерi";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

2. Физическое лицо-нерезидент, получающее доходы из источников в Республике Казахстан, не облагаемые налогом у источника выплаты, вправе применить положения международного договора при выполнении условий такого договора.
При этом физическое лицо - нерезидент обязано представить в налоговый орган по месту регистрации документ, подтверждающий резидентство, не позднее двадцати пяти рабочих дней со дня регистрации, установленного статьей 527 настоящего Кодекса, либо, в случае получения доходов, указанных в статье 190 настоящего Кодекса, подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно международному договору, не позднее срока сдачи декларации по индивидуальному подоходному налогу, установленного статьей 172 настоящего Кодекса.
При непредставлении физическим лицом-нерезидентом документа, подтверждающего резидентство, в течение срока, указанного в настоящем пункте, доходы физического лица-нерезидента, полученные из источников в Республике Казахстан, подлежат налогообложению в порядке, установленном настоящим Кодексом.
При этом в случае уплаты в государственный бюджет подоходного налога с доходов, полученных физическим лицом - нерезидентом из источников в Республике Казахстан, имеющим право на применение соответствующего международного договора, такой нерезидент имеет право на возврат уплаченного подоходного налога из государственного бюджета в порядке, установленном статьей 198-1 настоящего Кодекса.";
61) статью 202 исключить;
62) часть третью пункта 2 статьи 209 дополнить словами "в течение 10 рабочих дней после изменения наименования в порядке, установленном уполномоченным государственным органом";
63) часть вторую пункта 2 статьи 210 изложить в следующей редакции:
"В случае обнаружения налоговым органом лица, являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость и не представившего налоговую отчетность в течение шестимесячного периода после установленного настоящим Кодексом срока их представления, снятие с учета по налогу на добавленную стоимость производится налоговым органом в порядке, установленном уполномоченным государственным органом, без уведомления плательщика налога на добавленную стоимость.";
64) статью 220 дополнить словами "на импорт";
65) в пункте 1 статьи 223:
часть первую подпункта 2) дополнить словами ", а также с отметкой таможенного органа, расположенного в пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан";
часть первую подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"3) копии товаросопроводительных документов.";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) арнайы атқарушылық және бақылау-қадағалау функцияларын, сондай-ақ зияткерлiк меншiк құқығын қорғау саласындағы баршылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органның, магнит жеткізгiште тауардың және оның авторлығына құқықтардың болуы, сондай-ақ зияткерлiк меншiк объектiсiн экспорттаған жағдайда оның құнын растау тауарлар экспортын растайтын құжаттар болып табылады.";
66) 225-бапта:
2) тармақшада "акциздiк алым маркалары" деген сөздер "акциздiк маркалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мемлекеттiк тiлдегi мәтiнiнде 14) тармақшадағы "айналымдар"
деген сөзден кейiн мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) ұлттық валюта";
67) 227-баптың 2-тармағында:
5) тармақша "зейнетақы активтерiн" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорларының активтерiн";
68) 230-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"230-бап. Геологиялық барлау және геологиялық-iздестiру жұмыстарын iске асыру бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.
Геологиялық барлау және геологиялық-iздестiру жұмыстары деп көмiрсутектi және минералдық шикiзат кен орындарын (кендерiн) iздестiрудi, барлауды, бағалау мен игеруге дайындауды қамтамасыз ететiн, өзара байланысты, белгілi бiр кезекпен қолданылатын жұмыстардың жиынтығы ұғынылады.
Босату мыналардың:
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалған жер қойнауын пайдалануға;
жер қойнауы учаскелерiнде (геологиялық бұруларда) барлау жөнiнде жұмыстарды жүргiзуге;
барлау жүргiзу кезеңiнде жер қойнауы учаскелерiнде (геологиялық бұруларда) бірлескен барлау және өндiру жөнiндегi жұмыстарды жүргізуге арналған келiсiм-шарттың;
мемлекеттiк геологиялық жер қойнауын зерделеудi жүзеге асыру жөнiндегі жұмыстарға мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың шеңберiнде салық төлеушi (мердiгер, қосалқы мердiгер) жүзеге асыратын геологиялық барлау және геологиялық-iздестiру жұмыстарына қатысты қолданылады.
Геологиялық барлау және геологиялық-iздестiру жұмыстары нақты түрлерiнiң, сондай-ақ геологиялық барлау және геологиялық-іздестiру жұмыстарының құрамдас бөлiгі болып табылатын арнайы жұмыстардың жекелеген түрлерiнiң тiзбесi, олардың көлемi және құны геологиялық объектiнi зерттеу мақсаты мен оның epeкшеліктерін, ғылыми-техникалық мүмкіндіктерді, геологиялық барлау және геологиялық-iздестiру жұмыстарын жүргiзуге қойылатын геологиялық-әдiстемелiк талаптарды, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі талаптарды ecкepe отырып, әрбiр геологиялық (ғылыми-геологиялық) объектiге жобалау-сметалық құжаттамада анықталады.";
69) 235-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында "ic-жүзiнде енгiзiлген" деген сөздер "төленген" деген сөзбен ауыстырылсын;

"4) подтверждение уполномоченного органа, осуществляющего специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции, а также руководство в сфере охраны прав интеллектуальной собственности, о наличии товара на магнитном носителе и прав на его авторство, а также его стоимости - в случае экспорта объекта интеллектуальной собственности.";
66) в статье 225:
в подпункте 2) слова "марок акцизного сбора" заменить словами акцизных марок";
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) национальной валюты.";
67) в пункте 2 статьи 227:
подпункт 5) дополнить словами ", а также активами Государственного фонда социального страхования";
68) статью 230 изложить в следующей редакции:
"Статья 230. Геологоразведочные и геолого-поисковые
работы
Обороты по реализации геологоразведочных и геолого-поисковых работ освобождаются от налога на добавленную стоимость.
Под геологоразведочными и геолого-поисковыми работами понимается совокупность взаимосвязанных, применяемых в определенной последовательности работ, обеспечивающих поиск, разведку, оценку и подготовку месторождений (залежей) углеводородного и минерального сырья к разработке.
Освобождение применяется в отношении геологоразведочных и геолого-поисковых работ, осуществляемых налогоплательщиком (подрядчиком, субподрядчиком) в рамках:
контракта на недропользование, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
на проведение работ по разведке на участках недр (геологических отводах);
на проведение работ по совмещенной разведке и добыче на участках недр (геологических отводах) в период проведения разведки;
договора о государственных закупках на работы по осуществлению государственного геологического изучения недр.
Перечень конкретных видов геологоразведочных и геолого-поисковых работ, а также отдельных видов специальных работ, являющихся составной частью геологоразведочных и геолого-поисковых работ, их объем и стоимость должны определяться в проектно-сметной документации на каждый геологический (научно-геологический) объект, исходя из цели исследования и особенностей геологического объекта, научно-технических возможностей, геолого-методических требований к производству геологоразведочных и геолого-поисковых работ, требований по охране недр и окружающей среды.";
69) в подпункте 4) пункта 1 статьи 235 слова "фактически внесен" заменить словом "уплачен";

70) 236-баптың 4) тармақшасындағы "тауарлармен" деген сөз "тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетудi) және" деген сөздермен ауыстырылсын;
71) 241-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қаржылық лизингке мүлiктi берген кезде есепке жатқызудың тепе-тең әдiсiн пайдаланатын лизинг беруші қаржылық лизингке мүлiктi берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығының сомасын eceпкe алу бойынша бөлек есептеу әдісiн қолдануға құқығы бap.";
72) 249-бапта:
4-тармақтың екiншi бөлiгiнде "қуаттарын" деген сөз "үй жайларын" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "тауарларға" деген сөзден кейiн "(жұмыстарға, қызмет көрсетуге)" деген сөздермен толықтырылсын;
73) 251-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "тоқсан iшiнде" деген сөздер "әpбіp үш айы үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
74) 252-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "(жұмыстар, қызмет көрсетулер)" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "басқа салықтар" деген сөздер "аталған және басқа да салықтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бiрiншi абзацындағы "бacқa" деген сөз алынып тасталсын;
75) 257-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы алынып тасталсын;
76) 259-баптың 1-тармағының 7) тармақшасында "акциз алымы маркаларының" деген сөздер "акциздік маркалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
77) 260-баптың 6-тармағында "акциз алымы маркалары" деген сөздер "акциздік маркалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
78) 264-бапта "акциз алымы маркалары", "акциз алымының (бүлiнген немесе жоғалған (оның iшiнде ұрланған) маркалары", "акциз алымының бүлiнген немесе жоғалған маркалары" деген сөздер тиiсiнше "акциздiк маркалар", "бүлiнген немесе жоғалған (оның iшiнде ұрланған) акциздiк маркалар", "бүлiнген немесе жоғалған акциздік маркалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
79) 277-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiнде "акциздiк алымы маркаларын" деген сөздер "акциздiк маркаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
80) 279-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"279-бап. Осы бөлiм реттейтiн қатынастар
1. Осы бөлiм мұнай операцияларын қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргiзу жөнiндегi қызметке салық салудың ерекшелiктерiн реттейдi және жер қойнауын пайдаланушылардың салықтары мен арнайы төлемдерiн:
1) үстеме пайда салығын;
2) экспортталатын шикi мұнайға ренталық салықты;
3) жер қойнауын пайдаланушылардың арнайы төлемдерiн:
а) бонустарды (қол қойылатын, коммерциялық табу);
б) роялтидi;
в) өнiмді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесiн есептеу мен төлеу тәртiбiн белгiлейдi.
Осы Кодекстің мақсатында "жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар", "мұнай операциялары", "мұнай" және "келiсiм-шарттық аумақ" ұғымдарының Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдаланушылар туралы және мұнай туралы заңдарында айқындалған маңызы бар.

70) в подпункте 4) статьи 236 после слова "товаров" дополнить словами "(работ, услуг)";
71) статью 241 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. При передаче имущества в финансовый лизинг лизингодатель, использующий пропорциональный метод отнесения в зачет, имеет право на применение раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг.";
72) в статье 249:
в части второй пункта 4 после слова "мощностей" дополнить словами "и помещений";
часть первую пункта 6 дополнить словами "(работам, услугам)";
73) в подпункте 2) пункта 2 статьи 251 слова "в течение квартала, предшествующего" заменить словами ", за каждый из трех месяцев, предшествующих";
74) в статье 252:
в подпункте 2) пункта 1 слова "(работ, услуг)" исключить;
в подпункте 1) пункта 2 слова "другим налогам" заменить словами "данному и другим видам налогов";
в части первой пункта 3 слово "другим" исключить;
75) подпункт 6) пункта 1 статьи 257 исключить;
76) в подпункте 7) пункта 1 статьи 259 слова "марок акцизного сбора" заменить словами "акцизных марок";
77) в пункте 6 статьи 260 слова "марок акцизного сбора" заменить словами "акцизных марок";
78) в статье 264 слова "марок акцизного сбора", "маркам акцизного сбора", "марки акцизного сбора" заменить словами "акцизных марок", "акцизным маркам", "акцизные марки";
79) в части первой пункта 2 статьи 277 слова "марок акцизного сбора" заменить словами "акцизных марок";
80) статью 279 изложить в следующей редакции:
"Статья 279. Отношения, регулируемые настоящим разделом
1. Настоящий раздел регулирует особенности налогообложения деятельности по проведению операций по недропользованию, включая нефтяные операции, и устанавливает порядок исчисления и уплаты налогов и специальных платежей недропользователей:
1) налога на сверхприбыль;
2) рентного налога на экспортируемую сырую нефть;
3) Специальных платежей недропользователей:
а) бонусов (подписного, коммерческого обнаружения);
б) роялти;
в) доли Республики Казахстан по разделу продукции.
В целях настоящего Кодекса понятия "операции по недропользованию", "нефтяные операции", "нефть" и "контрактная территория" имеют значения, определенные законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и о нефти.

2. Мұнай операцияларын қоса алғанда жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргiзу жөнiндегі қызмет осы Кодексте белгiленген тәртіппен салық салынуға жатады.";
81) 280-бап алынып тасталсын;
82) 282-бапта:
атауы және 1, 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"282-бап. Жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргiзу жөнiндегi қызметке салық салу";
1. Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша мiндеттемелердi есептеу оларды төлеу жөнiндегi мiндеттемелер пайда болу сәтiнде қолданыстағы Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес жүргізіледі.
2. Мiндетті салық сараптамасын өткен жер Қазақстан Республикасының Yкiметі немесе Құзыреттi орган және отандық немесе шетелдiк жер қойнауын пайдаланушылар арасындағы жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарда айқындалған салық салу шарттары олардың қолданылуының белгiленген бүкiл мерзiмi iшiнде сақталады және қолданылады.
3. Осы Кодекстiң 283-бабында көрсетiлген екiншi модель бойынша салық салу шарттары Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртiппен бекiтiлген өнiмдi бөлу туралы келiсім-шартта ғана айқындалады.
Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шартпен белгiленген салық салу шарттары келiсiм-шартқа қол қою (бекiту) күнiне әрекет ететiн жеке және заңды тұлғалардың салық және бюджетке төленетiн басқа да, мiндеттi төлемдердi төлеуiн реттейтiн салық заңнамасының ережесiмен сәйкес болуы тиiс.
Салық сараптамасын жүргiзген күннен және өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шартқа қол қойған күннен басталған кезеңде салық заңдары өзгерген кезде салық режимi қайтадан жүргiзiлген сараптамамен сол өзгерiстермен сәйкес келтiрiлуi тиiс.
4. Өнiмдi бөлу туралы бiр келiсiм-шарт бойынша жер қойнауын пайдалану бiрнеше салық төлеушiлермен жүзеге асырылатын жағдайда келiсiм-шартта белгiленген салық режимi, олардың барлығы үшiн ортақ болып табылады.
Бұл ретте:
1) по деятельности, осуществляемой в рамках такого контракта, налогоплательщики в целях налогообложения обязаны вести единый консолидированный учет и выплачивать все налоги и платежи, установленные контрактом;
РҚАО-ның ескертуі: 1)-тармақшаның мемлекеттік тілдегі аудармасы болмағандықтан мәтін орыс тілінде беріліп отыр.
2) келiсім-шартпен белгiленген салықтар бойынша бiр келiсім-шарт бойынша қызметтi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар-бейрезиденттер осы Кодекстiң 184-186-баптарына сәйкес салық салуға жатады.
5. Жер қойнауын пайдаланушы келiсім-шарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық мiндеттемелерi есептеу және осы келiсiм-шарт шеңберiнен тыс қызмет бойынша салық мiндеттемелерiн есептеу үшiн бөлек есеп жүргізуге мiндеттi.
Осы ереже кеңiнен тараған пайдалы қазбалар мен (немесе) жерасты суларын өндiру жөнiндегi келiсiм шарттарға таратылмайды.";

2. Деятельность по проведению операций по недропользованию, включая нефтяные операции, подлежит налогообложению в порядке, установленном настоящим Кодексом.";
81) статью 280 исключить;
82) статью 282 изложить в следующей редакции:
"Статья 282. Налогообложение деятельности по проведению операций по недропользованию
1. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на момент появления обязательств по их уплате.
2. Условия налогообложения, определенные в контрактах на недропользование между Правительством Республики Казахстан или Компетентным органом и отечественным или иностранным недропользователями, прошедших обязательную налоговую экспертизу, сохраняются и действуют в течение всего установленного срока их действия.
3. Условия налогообложения по второй модели, указанной в статье 283 настоящего Кодекса, определяется только в контракте о разделе продукции, заключаемом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Условия налогообложения, устанавливаемые контрактом о разделе продукции, должны соответствовать положениям налогового законодательства, регулирующего уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет физическими и юридическими лицами, действующего на дату подписания (заключения) контракта.
В случае изменения налогового законодательства в период с даты проведения налоговой экспертизы и датой подписания контракта о разделе продукции налоговый режим должен быть приведен в соответствие с данными изменениями с проведением повторной экспертизы.
4. В случаях, когда недропользование по одному контракту о разделе продукции осуществляется несколькими налогоплательщиками, налоговый режим, установленный в контракте, является единым для всех.
При этом:
1) по деятельности, осуществляемой в рамках такого контракта, налогоплательщики в целях налогообложения обязаны вести единый консолидированный учет и выплачивать все налоги и платежи, установленные контрактом;
2) недропользователи - нерезиденты, осуществляющие деятельность по одному контракту по налогам, установленным контрактом, подлежат налогообложению в соответствии со статьями 184-186 настоящего Кодекса.
5. Недропользователь обязан вести раздельный учет для исчисления налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта и исчисления налоговых обязательств по деятельности, выходящей за рамки данного контракта.
Данное положение не распространяется на контракты по добыче общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод.";

83) 283-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "келiсiм-шарттардың негiзгi түрлерiне қарай" деген сөздер алынып тасталсын;
1) тармақшада:
"барлық түрлерiн" деген сөздер алынып тасталсын;
"бiрiншi" деген сөздiң алдынан "өнiмдi бөлу жөнiндегі Қазақстан Республикасының үлесiн қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада:
"басқа:" деген сөзден кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"экспортталатын шикi мұнайға ренталық салық;";
екiншi абзац "мен басқа да пайдалы қазбаларға" деген сөздер "газ конденсатын қоса" деген сөздермен ауыстырылсын;
2, 3, 4-тармақтары алынып тасталсын;
84) 285-бапта:
бас тақырыпта "кезде" деген сөзден кейiн "өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
бiрiншi абзацта "Жер қойнауын пайдаланушыларға жасалған" деген сөздер "Өнiмдi бөлу туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "Жер қойнауын пайдаланушыларға жасалған" деген сөздер "Өнiмдi бөлу туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "Келiсiм-шартта" деген сөздер "Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шартта" деген сөздермен ауыстырылсын;
85) 286-бапта:
1-тармақта:
"жасаған" деген сөзден кейiн "өнiмдi бөлу туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
"салық режимiн" деген сөздер "салық салу шартын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"салық салу режимi" деген сөздер "салық салу шарттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"режимi" деген сөзден кейiн "өнiмдi бөлу туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
86) 287-бапта:
1-тармақтағы "жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шартта белгіленген мөлшерлерде және тәртiппен ақшалай нысанда төленедi" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақтың екiншi бөлiгі алынып тасталсын;
87) 288-бапта:
1-тармақтағы "және келiсiм-шарт жасалған кезде белгіленедi" деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қол қойылатын бонустың түпкiлiктi мөлшерiн жер қойнауын пайдалануға құқық алуға өткiзiлген Инвестициялық бағдарламалар конкурсының нәтижелерi бойынша Конкурстық комиссиясы белгілейдi, бiрақ бастапқы мөлшерлерден төмен болмауы керек.";
88) 289-бапта:
"төленуге тиiс" деген сөздер "төленедi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"келiсiм-шартта белгіленген мерзiмде, бiрақ" деген сөздер алынып тасталсын;
89) 291-бапта:
баптың атауындағы "белгілеу" деген сөз "төлеу" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "белгіленедi" деген сөз "төленедi" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "белгіленбейдi" деген сөз "төленбейдi" деген сөзбен ауыстырылсын;
90) 292-бапта:
2-тармақтағы "биржалық бағасын негізге ала отырып белгiленеді" деген сөздер "Халықаралық (Лондон) биржасында белгіленген биржалық баға бойынша есептеледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

83) в статье 283:
в пункте 1:
в абзаце первом слова ", исходя из основных видов контрактов," исключить;
в подпункте 1):
слова "всех видов" исключить;
дополнить словами ", за исключением доли Республики Казахстан по разделу продукции;";
после слова "Кодексом" дополнить словами "за исключением доли Республики Казахстан по разделу продукции";
в подпункте 2):
после слов "за исключением:" дополнить абзацем следующего содержания:
"рентного налога на экспортируемую сырую нефть;";
в абзаце втором слова "и другие полезные ископаемые" заменить словами ", включая газовый конденсат";
пункты 2, 3, 4 исключить;
84) в статье 285:
в заголовке после слова "налогообложения" дополнить словами "по контрактам о разделе продукции";
в пункте 1:
в абзаце первом слова "на недропользование" заменить словами "о разделе продукции";
в абзаце втором слова "на недропользование" заменить словами "о разделе продукции";
в пункте 2 после слов "предусмотренных контрактом" дополнить словами "о разделе продукции";
85) в статье 286:
в пункте 1:
после слова "контракта" дополнить словами "о разделе продукции";
слова "налогового режима" заменить словами "условий налогообложения";
в пункте 3:
слова "Налоговый режим, установленный" заменить словами "Условия налогообложения, установленные";
слово "подлежит" заменить словом "подлежат";
после слова "контракта" дополнить словами "о разделе продукции";
86) в статье 287:
в пункте 1 слова "и выплачиваются в денежной форме в размерах и порядке, установленных в контракте на недропользование" исключить;
часть вторую пункта 2 исключить;
87) в статье 288:
в пункте 1 слова "и устанавливается при заключении контракта" исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Окончательный размер подписного бонуса устанавливается Конкурсной комиссией по результатам проведенного Конкурса инвестиционных программ на получение права недропользования и закрепляется в контракте с учетом экономической ценности передаваемых для недропользования месторождений (территорий), но не ниже стартовых размеров.";
88) в статье 289:
слова "подлежит уплате" заменить словом "уплачивается";
слова "в срок, установленный контрактом, но" исключить;
89) в статье 291:
в заголовке слово "установления" заменить словом "уплаты";
в пункте 2 слово "устанавливается" заменить словом "уплачивается";
в пункте 3 слова "не устанавливается" заменить словами "не уплачивается";
90) в статье 292:
в подпункте 2) слова "определяется исходя из биржевой цены" заменить словами "рассчитывается по биржевой цене, установленной на Международной (Лондонской) бирже,";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:

"3) Коммерциялық табу бонусы есептеу базасының, 0,1 процентi ставка бойынша төленедi.";
91) 293-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"293-бап. Коммерциялық табу бонусы осы мақсаттар үшiн мемлекеттiк орган уәкiлеттiк берген пайдалы қазбалардың қорларын бекiткен күннен бастап 90 күннен кешiктірмей төленеді.";
92) 295-бапта:
1-тармақтағы "өндiрiлетiн" деген сөзден кейiн "және (немесе) өтелетiн қорлардың" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Роялти, осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ақшалай нысанда төленедi.";
3-тармақтағы "Келiсiм-шарт бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
93) 297-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"297-бап. Роялти төлеу тәртiбi
1. Роялти мөлшерi салық салу объектісi, есептеу базасы мен ставка негізге алына отырып белгiленедi.
2. Өндiрiлiп алынған пайдалы қазбалардың және (немесе) өтелетiн қорлардың көлемi нақты өндiрiлген пайдалы қазбалардан алынған алғашқы тауарлы өнiмнiң көлемi салық салу объектiсi болып табылады.
Бiрiншi тауар өнiмi:
1) пайдалы қазбалардың өзi:
мұнай, табиғи газ және газ конденсаты;
көмiр және жанғыш тақтатастар;
тауарлы рудалар;
жерасты сулары, оның iшiнде бастапқы өңдеуден өткен сулар;
слюда, әктас, құрылыс материалдарын өндiруге арналған шикiзат;
металлургияға арналған руда емес шикiзат;
2) бағалы металдар, құмдағы, рудадағы, концентраттағы бағалы металдар;
3) қара, түсті, сирек кездесетiн және радиоактивтi металдардың, кен-химия шикiзатының концентраттары;
4) асыл тастар, бастапқы өңдеуден өткен жарқырауық тас және пьезооптикалық шикiзат;
5) басқа пайдалы қазбалар бойынша - бастапқы өңдеуден өткен минералдық шикiзат алғашқы тауарлы өнiм болуы мүмкiн.
3. Осы Кодекстiң 299-бабына сәйкес айқындалатын пайдалы қазбалардың құны роялтиді есептеу үшiн салық базасы болып табылады.
4. Осы баптың 5-тармағында көрсетiлгендердi қоспағанда, пайдалы қазбалардың барлық түрлерi бойынша роялти төленедi:
1) мұнай бойынша - қызметтiң әрбiр күнтiзбелiк жылы үшiн мұнайдың жинақталған табысының көлемiне байланысты анықталған процент ретiнде жылжымалы шкала бойынша және мынадай ставкалар бойынша:
2000 мың тоннаға дейiн - 2 процент
2000-нан 3000 мың тоннаға дейiн - 3 процент
3000-нан 4000 мың тоннаға дейiн - 4 процент
4000-нан 5000 мың тоннаға дейiн 5 процент
5000 мың тоннадан жоғары - 6 процент
Егер сұйық көмiрсутектермен бiрлесiп газ тәрiздес көмiрсутектердiң бетiне түсiру көзделген жағдайда, роялтидi есептеу мақсатында осындай газ тәрiздес көмiрсутектер қатынас арқылы шикi мұнайға ауыстырылады: газ тәрiздес көмiрсутектердiң 1 мың текше метрi шикi мұнайдың 0,857 тоннасына сәйкес келеді.

"3) Бонус коммерческого обнаружения уплачивается по ставке 0,1 процента от базы исчисления.";
91) статью 293 изложить в следующей редакции:
"Статья 293. Срок уплаты бонуса коммерческого обнаружения
Бонус коммерческого обнаружения уплачивается не позднее 90 дней со дня утверждения запасов полезных ископаемых уполномоченным для этих целей государственным органом.";
92) в статье 295:
в пункте 1 после слова "добываемых" дополнить словами "и (или) погашаемых запасов";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Роялти уплачивается в денежной форме, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.";
в пункте 3 слова "по контракту" исключить;
93) статью 297 изложить в следующей редакции:
"Статья 297. Порядок уплаты роялти
1. Размер роялти определяется исходя из объекта налогообложения, базы исчисления и ставки.
2. Объектом налогообложения является объем добытых и (или) погашенных запасов полезных ископаемых или объем первого товарного продукта, полученного из фактически добытых и (или) погашенных запасов полезных ископаемых.
Первым товарным продуктом могут быть:
1) собственно полезные ископаемые:
нефть, природный газ и газовый конденсат;
уголь и горючие сланцы;
товарные руды;
подземные воды, в том числе прошедшие первичную обработку;
слюда, асбест, сырье для производства строительных материалов;
нерудное сырье для металлургии;
2) драгоценные металлы, металлы, содержащиеся в песке, руде, концентрате;
3) концентраты черных, цветных, редких и радиоактивных металлов, горно-химического сырья;
4) драгоценные камни, камнесамоцветное и пьезооптическое сырье, прошедшее первичную обработку;
5) по другим полезным ископаемым - минеральное сырье, прошедшее первичную обработку.
3. Налоговой базой для исчисления роялти является стоимость полезных ископаемых, определяемая в соответствии со статьей 299 настоящего Кодекса.
4. Роялти по всем видам полезных ископаемых, за исключением указанных в пункте 5 настоящей статьи, уплачиваются:
1) по нефти - по скользящей шкале как процент, определенный в зависимости от объема накопленной добычи нефти за каждый календарный год деятельности и по следующим ставкам:
до 2000 тыс. тонн - 2 процента
от 2000 до 3000 тыс. тонн - 3 процента
от 3000 до 4000 тыс. тонн - 4 процента
от 4000 до 5000 тыс. тонн - 5 процентов
свыше 5000 тыс. тонн - 6 процентов
В случае, если предусматривается извлечение на поверхность газообразных углеводородов совместно с жидкими углеводородами, в целях исчисления роялти такие газообразные углеводороды переводятся в сырую нефть через соотношение: 1 тысяча кубических метров газообразных углеводородов соответствует 0,857 тонн сырой нефти;

2) алтынды, күмiстi, платинаны, басқа да құнды металдар мен құнды тастарды қоса алғанда, қатты пайдалы қазбалар бойынша - Қазақстан Республикасының Yкіметi анықтайтын ставкалар бойынша.
5. Кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты сулары бойынша роялти ставкасы осы Кодекстiң 300-бабына сәйкес белгiленген ставкалар бойынша төленедi.";
94) 298-бап алынып тасталсын;
95) 299-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"299-бап. Пайдалы қазбалардың құнын белгiлеу тәртiбi
1. Роялтидi есептеу мақсатында салық кезеңiнде өндiрген мұнай және жерасты су, сондай-ақ өтелген қорлардың құны, алтынды, күмiстi және платинаны қоспағанда, өндiрiлген пайдалы қазбалардан алынған алғашқы тауарлы өнiмнiң салық кезеңiндегі орташа өлшемдi өткiзу бағасы негiзге алына отырып, жанама салық пен оларды сату (тиеп жөнелту) пунктiне дейiн тасымалдауға кеткен нақты шығындар сомасы есепке алынбай белгiленедi.
2. Алтынның, күмiстiң және платинаның өтелген қорларының құны Халықаралық (Лондон) металдар биржасында салық кезеңi iшiнде қалыптасқан осы металдардың орташа құны негiзге алына отырып анықталады.
3. Бастапқы тауар өнiмiн сату болмаған жағдайда, алтынды, күмiстi, платинаны және жалпыға танымал пайдалы қазбаларды қоспағанда, өндiрiлген мұнай мен жер асты суларының, сондай-ақ пайдалы қазбалардың өтелген қорларының құны осындай сату орын алған соңғы салық кезеңiнiң бастапқы тауар өнiмiнiң орташа өлшенген бағасы негізге алына отырып анықталады.
4. Бастапқы тауар өнiмiн сату толықтай болмаған кезде алтынды, күмiстi, платинаны және жалпыға танымал пайдалы қазбаларды қоспағанда, өндiрiлген мұнай мен жер асты суларының, сондай-ақ пайдалы қазбалардың өтелген қорларының құны мұнайды, жер асты суларын өндiруге және көрсетiлген пайдалы қазбалардың өтелген қорларына салық кезеңiнде iс жүзiнде қалыптасқан шығындар негізге алына отырып анықталады.
Келесi сату жағдайларында жер қойнауын пайдаланушы бастапқы тауар өнiмiнiң iс жүзiнде сатылған бағасын негiзге ала отырып, бастапқы сату орын алған салық кезеңiнде есептелген роялти сомаларын түзетудi жүргiзуге мiндеттi.
5. Жалпыға танымал пайдалы қазбалардан алынған бастапқы тауар өнiмiн сату болмаған кезде немесе оларды толығымен өз қажеттiктерi үшiн пайдаланған жағдайда, жалпыға танымал пайдалы қазбалардың өтелген қорларының құны салық кезеңiнде iс жүзiнде қалыптасқан жер қойнауын пайдаланушының рентабельдiк нормасына көбейтiлген өтелген қорлар мен бастапқы өңдеуге арналған нақты қалыптасқан шығындар сомасы негiзге алына отырып анықталады.
Газ тәрiздес көмiрсутектерiн өтеусiз берген жағдайда, осындай көмiрсутектерiнiң құны Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындаған тәртiппен салық кезеңiнде iс жүзiнде қалыптасқан рентабельдiк нормаға көбейтiлген, оларды өндiру мен бастапқы өңдеуге арналған нақты қалыптасқан шығындар негізге алына отырып анықталады. Бұл ретте, газ тәрiздес көмiрсутектерi бойынша рояльти ставкаларын анықтау үшiн осы Кодекстiң 297-бабында анықталған ауыспалы коэффициент пайдаланылады.
Жер асты суларын шығарылатын өнiмдердiң және (немесе) қызметтердiң негiзгi құрауышы түрiнде пайдаланған жағдайда, өндiрiлетiн жер асты суларының құны салық кезеңiнде iс жүзiнде қалыптасқан рентабельдiк нормаға көбейтiлген, оларды өндіру мен бастапқы өңдеуге арналған нақты қалыптасқан шығындар негiзге алына отырып анықталады.";

2) по твердым полезным ископаемым, включая золото, серебро, платину, другие драгоценные металлы и драгоценные камни - по ставкам, определяемым Правительством Республики Казахстан.
5. Роялти по общераспространенным полезным ископаемым и подземным водам уплачиваются по ставкам, установленным статьей 300 настоящего Кодекса.";
94) статью 298 исключить;
95) статью 299 изложить в следующей редакции:
"Статья 299. Порядок определения стоимости полезных ископаемых
1. В целях исчисления роялти стоимость добытой нефти и подземных вод, а также погашенных запасов полезных ископаемых, за исключением золота, серебра и платины, определяется исходя из средневзвешенной цены реализации за налоговый период первого товарного продукта, полученного из добытых полезных ископаемых, без учета косвенных налогов и сумм фактических расходов на их транспортировку до пункта продажи (отгрузки).
2. Стоимость погашенных запасов золота, серебра и платины определяется, исходя из средних цен этих металлов, сложившихся за налоговый период на Международной (Лондонской) бирже металлов.
3. В случае отсутствия реализации первого товарного продукта, стоимость добытой нефти и подземных вод, а также погашенных запасов полезных ископаемых, за исключением золота, серебра, платины и общераспространенных полезных ископаемых, определяется исходя из средневзвешенной цены реализации первого товарного продукта последнего налогового периода, в котором имела место такая реализация.
4. При полном отсутствии реализации первого товарного продукта, стоимость добытой нефти и подземных вод, а также погашенных запасов полезных ископаемых, за исключением золота, серебра, платины и общераспространенных полезных ископаемых, определяется исходя из фактически сложившихся затрат на добычу нефти, подземных вод и на погашенные запасы указанных полезных ископаемых за налоговый период.
В случае последующей реализации недропользователь обязан произвести корректировку сумм начисленных роялти в том налоговом периоде, когда имела место первая реализация, исходя из фактической цены реализации первого товарного продукта.
5. При отсутствии реализации первого товарного продукта, полученного из общераспространенных полезных ископаемых или в случае их полного использования для собственных нужд, стоимость погашенных запасов общераспространенных полезных ископаемых определяется исходя из суммы фактически сложившихся затрат на погашенные запасы и первичную обработку, увеличенной на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности недропользователя.
В случае безвозмездной передачи газообразных углеводородов для дальнейшей их переработки, стоимость таких углеводородов определяется исходя из фактически сложившихся затрат на их добычу и первичную обработку, увеличенных на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. При этом, для определения ставок роялти по газообразным углеводородам используется переводной коэффициент, определенный статьей 297 настоящего Кодекса.
В случае использования подземных вод в качестве основного компонента выпускаемой продукции и (или) услуг стоимость добытых подземных вод определяется исходя из фактически сложившихся затрат на их добычу и первичную обработку, увеличенных на фактически сложившуюся в налоговом периоде норму рентабельности.";

96) 300-баптың 1-тармағында мемлекеттiк тiлдегi мәтiндегi "барлық", "үшiн" деген сөздер алынып тасталсын, "белгiленеді" деген сөз "төлейді" деген сөзбен ауыстырылсын;
97) 303-бап алынып тасталсын;
98) мынадай мазмұндағы 47-1-тараумен, 304-1, 304-2, 304-3, 304-4, 304-5, 304-6, 304-7-баптармен толықтырылсын:
"47-1-тарау. Экспортталатын шикi мұнайға салынатын ренталық салық
304-1-бап. Төлеушiлер
Экспортталатын шикi мұнайға салынатын ренталық салықтың төлеушiлерi экспортқа шикi мұнайды, өнiмін бөлу туралы келiсiм-шартта бекiтiлген жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, өткiзетiн заңды және жеке адамдар болып табылады.
304-2-бап. Салық салу объектiсi
Экспортталатын шикi мұнайға ренталық салық салу объектiсi экспортқа өткiзiлетiн шикi мұнайдың көлемi болып табылады.
304-3-бап. Есептеу тәртiбi
1. Экспортталатын шикi мұнайға ренталық салық салу базасы шикi мұнайды өткізу және сапалы сипаттамасы жөнiндегi шығыстарды шегергендегі экспортқа iс жүзiнде өткiзiлетiн шикi мұнай көлемi мен нарықтық бағасы негiзге алына отырып, экспортталатын мұнайдың құны болып табылады.
2. Сатылатын шикi мұнайдың нарықтық бағасы есептi кезеңде (күн сайын) халықаралық шикі мұнай сауда-саттығында сатылатын, мұнайдың неғұрлым ұқсас сортын iрiктеуге қатысты нарықтағы сату бағасынан басым орташа өлшемдi баға ретiнде қалыптасады.
3. Шикi мұнай сапасына шегерiм, егер жер қойнауын пайдаланушының шикi мұнайы сапасының көрсеткiштерi шикi мұнайдың сапасына шегерiм магистральды құбыр арқылы тасымалданатын шикi мұнай қоспаларының көрсеткiштерiнен төмен болған жағдайда берiледi. Шикi мұнай сапасына үстеме баға, егер жер қойнауын пайдаланушының шикi мұнайы сапасының көрсеткiштерi магистральды құбыр арқылы тасымалданатын шикi мұнай қоспаларының көрсеткiштерiнен жоғары болса берiледi.
4. Шикi мұнай сорттарының ұқсас себетi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен белгiленедi.
Шикi мұнай құнын белгiлеудiң құн сайынғы орташа бағасы биржаны ашу және жабу кезiнде бағалардың арасындағы құн ретiнде анықталады.
304-4-бап. Экспортталатын шикi мұнай үшiн ренталық салық ставкалары
Экспортталатын шикi мұнай үшiн ренталық салық ставкалары мынадай мөлшерлерде белгiленедi:
___________________________________________________________________
Биржалық баға деңгейiндегi            |
нарықтық баға                  |    Ставкасы
___________________________________________________________________
баррель үшiн 19 доллар                 1 процент
баррель үшін 20 доллар                 4 процент
баррель үшін 21 доллар                 7 процент

96) в пункте 1 статьи 300 слова "устанавливаются для всех недропользователей" заменить словами "уплачиваются недропользователями";
97) статью 303 исключить;
98) дополнить главой 47-1, статьями 304-1, 304-2, 304-3, 304-4, 304-5, 304-6, 304-7 следующего содержания:
"Глава 47-1. Рентный налог на экспортируемую сырую нефть
Статья 304-1. Плательщики
Плательщиками рентного налога на экспортируемую сырую нефть являются юридические и физические лица, реализующие сырую нефть на экспорт, за исключением недропользователей, заключивших контракты о разделе продукции.
Статья 304-2. Объект обложения
Объектом обложения рентным налогом на экспортируемую сырую нефть является объем сырой нефти, реализуемый на экспорт.
Статья 304-3. Порядок исчисления
1. Базой исчисления рентного налога на экспортируемую сырую нефть является стоимость экспортируемой сырой нефти, исходя из фактически реализуемого на экспорт объема сырой нефти и рыночной цены за вычетом расходов по реализации и качественных характеристик сырой нефти.
2. Рыночная цена реализуемой сырой нефти складывается как средневзвешенная цена превалирующих в отчетном периоде (ежедневно) цен продаж на рынке в отношении набора наиболее сходных сортов сырой нефти, реализуемой в международной торговле нефти.
3. Скидка на качество сырой нефти предоставляется в том случае, если показатели качества сырой нефти недропользователя ниже показателей смеси сырой нефти, которая транспортируется через магистральный трубопровод. Наценка на качество сырой нефти предоставляется, если показатели качества сырой нефти недропользователя выше показателей смеси сырой нефти, которая транспортируется через магистральный трубопровод.
4. Корзина сходных сортов сырой нефти определяется Правительством Республики Казахстан.
Ежедневная средняя цена котировки сырой нефти определяется как среднеарифметическая цена между ценами при открытии и закрытии биржи.
Статья 304-4. Ставки рентного налога на экспортируемую
сырую нефть
Рентный налог на экспортируемую сырую нефть устанавливаются в следующих размерах:
-------------------------------------------------------------------
Рыночная цена                !       Ставка
на уровне биржевой цены           !
-------------------------------------------------------------------
19 долларов за баррель                 1 процент
20 долларов за баррель                 4 процента
21 долларов за баррель                 7 процентов

баррель үшін 22 доллар                 10 процент
баррель үшiн 23 доллар                 12 процент
баррель үшін 24 доллар                 14 процент
баррель үшiн 25 доллар                 16 процент
баррель үшiн 26 доллар                 17 процент
баррель үшін 27 доллар                 19 процент
баррель үшін 28 доллар                 21 процент
баррель үшін 29 доллар                 22 процент
баррель үшін 30 доллар                 23 процент
баррель үшін 31 доллар                 25 процент
баррель үшiн 32-33 доллар              26 процент
баррель үшін 34-35 доллар              28 процент
баррель үшiн 36 доллар                 29 процент
баррель үшiн 37 доллар                 30 процент
баррель үшiн 38-39 доллар              31 процент
баррель үшiн 40 доллар және            33 процент
одан жоғары
___________________________________________________________________
304-5-бап. Салық кезеңi
Экспортталатын шикi мұнайға ренталық салық төлеу бойынша салық кезеңi күнтiзбелiк ай болып табылады.
304-6-бап. Төлеу мерзiмдерi
Жер қойнауын пайдаланушы бюджетке салықтың есептелген сомасын салық кезеңiнен кейiнгi айдың 15-i күнiнен кешiктiрмей төлеуге мiндеттi.
304-7-бап. Салық декларациясы
Экспортталатын шикi мұнайға салынатын ренталық салық бойынша декларация салық кезеңiнен кейiнгi айдың 10-ы күнiнен кешiктiрмей тiркеу орны бойынша салық органына берiледі.";
99) 305-баптағы "және кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты суларын өндiруге" деген сөздер "және кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты суларын өндiруге, сондай-ақ барлау мен өндiруге байланысты eмec жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға" деген сөздермен ауыстырылсын;
100) 306-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"306-бап. Салық салу объектiсi
Жерқойнауын пайдаланушының таза табысы бөлiгi болып салық салу объектiнiң үстеме пайдасы табылады.";
101) мынадай мазмұндағы 306-1-баппен толықтырылсын:
"306-1-бап. Салық базасы
Салық базасы салық кезеңiнiң аяғында осы Кодекстiң 92-103, 105-114-баптарында көзделген шегерiмдер сомасының 20 процентiнен асатын жер қойнауын пайдаланушының таза кiрiсiнiң бөлiгi болып табылады.
Үстеме пайдаға салынатын салық сомасы Қазақстан кадрларын оқытуға iс жүзiнде жұмсалған шығындардың және (немесе) бекiтiлген активтер өсiмiнiң, бiрақ салық салынатын соманың 10 процентiнен аспайтын сомасына түзетiледі.";
102) 307, 308-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"307-бап. Есептеу тәртiбi
Салық кезеңi iшiнде үстеме пайдаға салынатын салықты есептеу осы Кодекстiң 306-1-бабына сәйкес анықталатын түзетулер ескерiле отырып, салық базасына осы Кодекстiң 308-бабында белгiленген ставкаларды қолдану жолымен жүргiзiледі.

22 долларов за баррель                10 процентов
23 долларов за баррель                12 процентов
24 долларов за баррель                14 процентов
25 долларов за баррель                16 процентов
26 долларов за баррель                17 процентов
27 долларов за баррель                19 процентов
28 долларов за баррель                21 процент
29 долларов за баррель                22 процента
30 долларов за баррель                23 процента
31 долларов за баррель                25 процентов
32-33 долларов за баррель             26 процентов
34-35 долларов за баррель             28 процентов
36 долларов за баррель                29 процентов
37 долларов за баррель                30 процентов
38-39 долларов за баррель             31 процент
40 долларов за баррель и выше         33 процента
-------------------------------------------------------------------
Статья 304-5. Налоговый период
Налоговым периодом по уплате рентного налога на экспортируемую сырую нефть является календарный месяц.
Статья 304-6. Сроки уплаты
Недропользователь обязан уплатить в бюджет начисленную сумму налога не позднее 15 числа месяца, следующего за налоговым периодом.
Статья 304-7. Налоговая декларация
Декларация по рентному налогу на экспортируемую сырую нефть представляется в налоговый орган по месту регистрации не позднее 10 числа месяца, следующего за налоговым периодом.";
99) в статье 305 слова "и контрактам на добычу общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод" заменить словами ", на добычу общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод, а также строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и добычей,";
100) статью 306 изложить в следующей редакции:
"Статья 306. Объект обложения
Объектом обложения налогом на сверхприбыль является часть чистого дохода недропользователя.";
101) дополнить статьей 306-1 следующего содержания:
"Статья 306-1. Налоговая база
Налоговой базой является часть чистого дохода недропользователя, превышающая 20 процентов от суммы вычетов, предусмотренных статьями 92-103, 105-114 настоящего Кодекса на конец налогового периода.
Облагаемая налогом на сверхприбыль сумма корректируется на сумму фактически понесенных затрат на обучение казахстанских кадров и (или) прироста фиксированных активов, но не более 10 процентов от облагаемой суммы.";
102) статьи 307, 308 изложить в следующей редакции:
"Статья 307. Порядок исчисления
Исчисление налога на сверхприбыль за налоговый период производится путем применения ставки, установленной статьей 308 настоящего Кодекса, к налоговой базе с учетом корректировок, определяемой в соответствии со статьей 306-1 настоящего Кодекса.

308-бап. Үстеме пайда салынатын салық ставкасы
Үстеме пайдаға салынатын салық ставкалары салық төлеушiнiң шегерiмге таза кiрiсi қатынасының 20 процентiнен асатын мөлшерде процентiнен мынадай мөлшерде белгiленеді:
__________________________________________________
Шегерiмге таза кiрiс қатынасының  |  Ставкасы
20 процентiнен асатын мөлшерi   |
__________________________________________________
5 процентке дейiн                     15 процент
5 проценттен 15 процентке
дейiн                                 30 процент
15 проценттен 30 процентке
дейiн                                 45 процент
30 процент және одан жоғары           60 процент
__________________________________________________
";
103) 49-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"49-тарау. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi";
104) 312-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"312-бап. Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарттың шеңберiнде жүзеге асырылатын қызметке салық салу ерекшелiктерi:
1. Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт оған сәйкес Қазақстан Республикасы жер қойнауын пайдаланушыға ақылы негiзде белгiлi бiр мерзiмге келiсiм-шарттық негiзде мұнай операциялары мен оның есебiнен онымен байланысты жұмыс жүргізудi қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөнінде операциялар жүргізу құқығын беретiн шарт болып табылады.
2. Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт мынадай негiзгi жағдайларды қамтуы тиiс:
1) өндiрiлген өнiмнiң жалпы көлемiн, өткен өлшем бөлiгi мен оның құнын анықтау;
2) келiсiм-шарт бойынша жұмыстарды орындауға арналған шығындарды өтеу үшiн жер қойнауын пайдаланушының меншiгiне берiлетін роялтидi төлегеннен кейiн өндiрiлген өнiм бөлiгiн анықтау (өтемдiк өнiм);
3) роялти мен өтемдiк өнiм шегерiлiп тастағаннан кейiн бөлуге жататын өндiрiлген өнiм бөлігін анықтау (пайдалы өнiм);
4) Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушының арасындағы бөлiм (процент) үлесi;
5) пайдалы өнiмде Қазақстан Республикасының үлесiн анықтау тәртiбi.";
105) мынадай мазмұндағы 312-1-баппен толықтырылсын:
"312-1-бап. Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының
үлесiн анықтау
1. Өнiм бөлiмi бойынша Қазақстан Республикасының үлесi жер қойнауын пайдаланушының үлесiн пайдалы өнiмнен алып тастағандағы Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасында бөлiске түсетiн пайдалы өнiмнiң жиынтық құны ретiнде айқындалады.
2. Пайдалы өнiмдегi жер қойнауын пайдаланушының үлесi төмендегі үш триггерге сәйкес проценттік маңызының ең азы ретiнде айқындалады:
1) R-фактор (кiрiс көрсеткiшi) - жер қойнауын пайдаланушының жинақталған кiрiсiнiң жоба бойынша жинақталған шығысына қатысы;

Статья 308. Ставка налога на сверхприбыль
Ставки налога на сверхприбыль устанавливаются в процентах к размеру, превышающему 20 процентов отношения чистого дохода налогоплательщика к вычетам в следующих размерах:
-------------------------------------------------------------------
Размер, превышающий 20 процентов отношения    !
чистого дохода к вычетам                      !       Ставка
-------------------------------------------------------------------
до 5 процентов                                 15 процентов
от 5 процентов до 15 процентов                 30 процентов
от 15 процентов до 30 процентов                45 процентов
от 30 процентов и выше                         60 процентов
-------------------------------------------------------------------
";
103) заголовок главы 49 изложить в следующей редакции:
"Глава 49. Доля Республики Казахстан по разделу продукции";
104) статью 312 изложить в следующей редакции:
"Статья 312. Особенности налогообложения деятельности,
осуществляемой в рамках контракта о разделе
продукции
1. Контракт о разделе продукции является договором, в соответствии с которым Республика Казахстан предоставляет недропользователю на платной основе на определенный срок право на проведение операций по недропользованию, включая нефтяные операции на контрактной территории и ведение связанных с этим работ за его счет.
2. Контракт о разделе продукции должен содержать следующие основные условия:
1) определение общего объема добытой продукции, прошедшей пункт замера, и ее стоимости;
2) определение части добытой продукции после уплаты роялти, которая передается в собственность недропользователю для возмещения затрат на выполнение работ по контракту (компенсационная продукция);
3) определение части добытой продукции, подлежащей разделу после вычета роялти и компенсационной продукции (прибыльная продукция);
4) доли раздела (процента) между Республикой Казахстан и недропользователем;
5) порядок определения доли Республики Казахстан в прибыльной продукции.";
105) дополнить статьей 312-1 следующего содержания:
"Статья 312-1. Определение доли Республики Казахстан
по разделу продукции
1. Доля Республики Казахстан по разделу продукции определяется как суммарная стоимость прибыльной продукции, подлежащая разделу между Республикой Казахстан и недропользователем, за вычетом доли недропользователя в прибыльной продукции.
2. Доля недропользователя в прибыльной продукции определяется как наименьшее из процентных значений соответствующих нижеследующим трем триггерам:
1) R-фактор (показатель доходности) - отношение накопленных доходов недропользователя к накопленным расходам по проекту;

2) мердiгер рентабельдiлiгiнiң iшкi нормасы (РIН) - шынайы таза дисконтты кiрiс өзiнiң нөлдік белгiсiне жететiн дисконттау ставкасы;
3) P-фактор (баға коэффицентi) - жер қойнауын пайдаланушы кiрiсiнiң есептiк кезеңiндегi өндiру көлемiне қатысы.
Жоғарыда көрсетiлген триггерлер осы баптың 3, 4 және 5-тармақтарында көрсетiлген әдiстемеге сай айқындалады. Жер қойнауын пайдаланушыға беруге жататын пайдалы өнiмнiң үлесiндегi проценттiк мәнiн айқындау үшiн әр триггерден алынған нәтиже осы бапта көрсетiлген төменгi мәндермен салыстырылады.
3. Есептiк кезеңiндегі R n -фактордың мәнi жер қойнауын пайдаланушының жинақталған кiрiсiнiң жоба бойынша жинақталған шығыстарына қатысы ретiнде айқындалады.
Жоба бойынша жинақталған кiрiс өтемдiк өнiмнiң шынайы жиынтық құны мен бюджетке төленген шынайы жиынтық табыс салығын алып тастағандағы жер қойнауын пайдаланушының пайдалы өнiмдегі шынайы жиынтық үлесiнiң сомасы ретiнде есептеледi.
Жоба бойынша жинақталған шығыстар шынайы жиынтық өтелетiн пайдалану шығыстарының, барлауға және бағалауға жұмсалатын шынайы жиынтық өтелетiн шығыстардың және жер қойнауын пайдаланушының өзге де шынайы жиынтық өтелетiн шығыстарының сомасы ретiнде есептеледi.
Пайдалы өнімдегі жер қойнауын пайдаланушының үлесiн айқындау үшiн қажет төменгi мәндер:
____________________________________________________________
N |    R-фактордың мәнi     | Жер қойнауын пайдаланушының
|                         |  пайдалы өнiмдегi үлесiнiң
|                         |        проценттiк мәнi
____________________________________________________________
1   Аз немесе тең - 1,2                   70%
2   Көп немесе тең - 1,5                  10%
____________________________________________________________
R-фактордың алынған мәнi 1,2-ден көп және 1,5-тен аз болса, жер қойнауын пайдаланушының пайдалы өнiмдегi үлесi мынадай формула бойынша есептеледі:
Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы өнiмдегі үлесi = (70% - 2,17* (Х - 1,2)), бұнда Х - жобаның iске асырылуы кезеңiндегі R-фактордың iс жүзiнде алынған мәнi.
4. Рентабельдiліктiң iшкi нормасы (РІН) жерқойнауын пайдаланушының өнiмді бөлiсу жөнiндегi келiсiм-шарт күшiне енген сәттен бастап және осындай есептiк кезеңді қосқандағы жер қойнауын пайдаланушының әр есептiк кезеңiндегі шынайы таза қолма-қол ақша ағымының мәнi бойынша есептелген таза ағымдағы құны нөлге тең болатын дисконттың жылдық ставкасы ретiнде (процентпен) айқындалады.
Таза ағымдағы құнды есептеу мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
Таза ағымдағы құн = ДТАА о + ДТАА 1 /(1+ДС 1 ) 1 + ДТАА 2 /(1+ДС 2 ) 2 +...+ ДТАА n /(1+ДС n ) n
ДТАА n - есептiк кезеңдегi қолма-қол ақшаның шынайы таза ағымы;
ДC n - есептiк кезеңдегi дисконт ставкасы (процентпен көрсетiледi);
n - есептік кезең.
Есептiк кезеңдегi шынайы таза қолма-қол ақша ағымы мынадай формула бойында айқындалады:
ДТАА n = (ДӨӨҚ n + ДПӨYҚ n ) - (ДӨШҚ n + ДББӨШ n + ДИӨШ n + ДСҚ n +
ДКТБ n +ДЖБ n )
ДӨӨҚ n - жер қойнауын пайдаланушының есептiк кезеңiнде алған өтемдi өнімнің шынайы құны;
ДПӨҮҚ n - жер қойнауын пайдаланушының есептiк кезеңiнде алған пайдалы өнiм үлесiнiң шынайы құны;
ДӨШҚ n - есептiк кезеңде төленген өтелетiн пайдалану шығыстарының шынайы құны;
ДББӨШ n - есептік кезеңде төленген барлауға және бағалауға жұмсалатын өтелетiн шығыстардың шынайы құны;
ДИӨШ n - есептiк кезеңде төленген игеруге жұмсалатын өтелетiн шығыстардың шынайы құны;
ДСҚ n - пайдалы өнiмдегi Қазақстан Республикасының үлесiн алып тастағандағы есептiк кезеңде төленген салықтардың шынайы құны;
ДКТБ n - осындай есептiк кезеңде әр жағдайда төленген коммерциялық табулар бонусының шынайы құны;
ДЖБ n - аталған участкенi игеруге жатқызылған және есептiк кезеңде төленген жазылыс бонусы бөлшегiнiң шынайы құны.
Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы өнiмдегi үлесiн айқындау үшiн қажет төменгi мәндер:
_________________________________________________________
N  |    РIН мәнi         |  Жер қойнауын пайдаланушының
|                     |  пайдалы өнiмдегi үлесiнiң
|                     |        проценттiк мәнi
_________________________________________________________

2) внутренняя норма рентабельности (ВНР) подрядчика - ставка дисконтирования, при которой реальный чистый дисконтированный доход достигает своего нулевого значения;
3) Р-фактор (ценовой коэффициент) - отношение дохода недропользователя к объему добычи за отчетный период.
Вышеперечисленные триггеры определяются в соответствии с методикой, указанной в пунктах 3, 4 и 5 настоящей статьи. Полученный результат каждого из триггеров сопоставляется с пороговыми значениями, указанными в настоящей статье, для определения процентного значения доли в прибыльной продукции, которая подлежит передаче недропользователю.
3. Значение R-фактора за отчетный период (R n ) определяется, как отношение накопленных доходов недропользователя к накопленным расходам по проекту.
Накопленные доходы по проекту рассчитываются как сумма реальной совокупной стоимости компенсационной продукции и реальной совокупной стоимости доли прибыльной продукции недропользователя за вычетом реального совокупного подоходного налога, уплаченного в бюджет.
Накопленные расходы по проекту рассчитываются как сумма реальных совокупных возмещаемых эксплуатационных расходов, реальных совокупных возмещаемых расходов на разведку и оценку и других реальных совокупных возмещаемых расходов недропользователя.
Пороговые значения, необходимые для определения доли недропользователя в прибыльной продукции:
-------------------------------------------------------------------
!                                   ! Процентное значение доли
N !        Значение R -фактора        !   недропользователя в
!                                   !   прибыльной продукции
-------------------------------------------------------------------
1  Меньше или равно - 1,2                          70%
2  Больше или равно - 1,5                          10%
-------------------------------------------------------------------
В случае, если полученное значение R-фактора более 1,2, и менее 1,5, то доля недропользователя в прибыльной продукции рассчитывается по следующей формуле:
Доля недропользователя в прибыльной продукции = (70% - 2,17 * (X - 1,2)), где X - фактически полученное значение R-фактора за период реализации проекта.
4. Внутренняя норма рентабельности (ВНР) определяется как годовая ставка дисконта (в процентах), при которой чистая текущая стоимость, рассчитанная по значениям реального чистого денежного потока наличности недропользователя за каждый отчетный период, начиная с момента вступления в силу контракта о разделе продукции, и включая такой отчетный период, будет равна нулю.
Расчет чистой текущей стоимости производится по следующей формуле:
Чистая текущая стоимость = ДЧДП 0 + ДЧДП 1 /(1+СД 1 ) 1 + ДЧДП 2 /(1+СД 2 ) 2 + ... + ДЧДП n /(1+СД n ) n
ДЧДП n - реальный чистый поток денежный наличности за отчетный период;
СД n - ставка дисконта (выраженная в процентах) за отчетный период;
n - отчетный период;
Реальный чистый денежный поток наличности за отчетный период определяется по следующей формуле:
ДЧДП n = (ДСКП n + ДСДПП n ) - (ДВЭР n + ДВРРО n + ДВРО n + СДН n + ДБКО n + ДПБ n ),
ДСКП n - реальная стоимость компенсационной продукции, полученной недропользователем в течение отчетного периода;
ДСДПП n - реальная стоимость доли прибыльной продукции недропользователя, полученной в течение отчетного периода;
ДВЭР n - реальная стоимость возмещаемых эксплуатационных расходов, оплаченные в течение отчетного периода;
ДВРРO n - реальная стоимость возмещаемых расходов на разведку и оценку, оплаченные в течение отчетного периода;
ДВРО n - реальная стоимость возмещаемых расходов на освоение, оплаченные в течение отчетного периода;
СДН n - реальная стоимость налогов, уплаченная в течение отчетного периода за исключением доли Республики Казахстан в прибыльной продукции;
ДБКО n - реальная стоимость бонуса коммерческого обнаружения, уплаченного в каждом случае в течение такого отчетного периода;
ДПБ n - реальная стоимость части подписного бонуса, которая отнесена на данный участок освоения и выплачена в течение отчетного периода;
Пороговые значения, необходимые для определения доли недропользователя в прибыльной продукции:
-------------------------------------------------------------------
!                              !   Процентное значение доли
N  !         Значение ВНР         !     недропользователя в
!                              !     прибыльной продукции
-------------------------------------------------------------------

1    Аз немесе тең - 12%                70%
2    Көп немесе тең - 20%               10%
_________________________________________________________
Алынған РIН мәнi 12%-тен көп және 20%-тен аз болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушының пайдалы өнiмдегi үлесi мынадай формула бойынша есептеледi:
Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы өнiмдегі үлесi = (70% - 8,13* (X-12%)), бұнда Х - жобаның iске асырылуы кезеңiндегi алынған рентабельдiлiктiң iшкi нормасының iс жүзiнде алынған алынған мәнi.
5. Р-фактор (баға коэффициентi) есептiк кезеңдегi өтемдiк өнiмнiң шынайы құнының сомасының және есептiк кезеңдегi жер қойнауын пайдаланушының пайдалы өнiм үлесінiң шынайы құнының есептік кезеңдегi мұнай өндiру көлемiне қатысы ретiнде белгiленедi. Пайдалы өнiмде жер қойнауын пайдаланушы мен оның үлесi өтемақы өнiмi құнының есебi iске асыру бойынша шығыстардың есебiнсiз жүзеге
асырылады.
Пайдалы өнiмде жер қойнауын пайдаланушының үлесiн айқындау үшiн қажеттi түпкi мағыналар:
_________________________________________________________
N  |  P-фактордың мәнi   |  Жер қойнауын пайдаланушының
|                     |  пайдалы өнiмдегi үлесiнiң
|                     |        проценттiк мәнi
_________________________________________________________
1  1 баррель үшiн 12 АҚШ
долларына тең немесе кем            70%
2  1 баррель үшiн 27 АҚШ
долларына тең немесе                10%
артық
_________________________________________________________
Р-факторының алынған мағынасы 12 АҚШ доллардан 1 баррельге артық болған жағдайда, пайдалы өнiмде жер қойнауын пайдаланушының үлесi мынадай Формула бойынша есептеледi:
Пайдалы өнiмде жер қойнауын пайдаланушының үлесi = (70%-0,04* (Х - 12)),
мұнда X - жобаны iске асыру кезеңiнде Р-фактордың нақты алынған мағынасы.
6. Осы баптың мақсаттары үшiн "шынайы" деген термин жобаны іске асырудың іске асыру кезеңiндегi жағдайы бойынша ортажылдық инфляцияның индексiн ескере отырып есептелген соманы бiлдiредi.
7. Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шартты iске асыру шарттары нашарлаған жағдайда өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi жер қойнауын пайдаланушының пайдалы өнiмiн белгiлеу барысында, егер бұндай жоғарғы белгіге P-фактор триггерi (баға коэффициентi) есебi арқылы қол жеткiзiлген жағдайды қоспағанда, өзiнiң тiркелген ең жоғарғы белгiсiнен төмен азаймауы керек.
8. Өндiрiлген өнiмнiң жалпы көлемiнде мемлекеттiң түсiмi үшiн қандай да бiр салық кезеңiнде өндiру басталған сәттен салынған инвестицияларды қайтару сәтiне дейiн 30 проценттен төмен және келесi кезеңде өндiрiлген өнiмнiң жалпы көлемi 60 проценттен төмен болмауы тиiс.
Егер қандай да бiр салық кезеңiнде мемлекеттің түсiм сомасы жоғары көрсетілгеннен төмен болса, тиістi айырма өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесiнiң есебiне жер қойнауын пайдаланушылармен бюджетке төленедi.";

1   Менее или равно - 12%                       70%
2   Более или равно - 20%                       10%
-------------------------------------------------------------------
В случае, если полученное значение ВНР более 12% и менее 20%, то доля недропользователя в прибыльной продукции рассчитывается по следующей формуле:
Доля недропользователя в прибыльной продукции = (70% - 8,13 * (X - 12%)), где X - фактически полученное значение внутренней нормы рентабельности за период реализации проекта.
5. Р-фактор (ценовой коэффициент) определяется как отношение суммы реальной стоимости компенсационной продукции за отчетный период и реальной стоимости доли прибыльной продукции недропользователя за отчетный период к объему добычи нефти за отчетный период. Расчет стоимости компенсационной продукции недропользователя и его доли в прибыльной продукции производится без учета расходов по реализации.
Пороговые значения, необходимые для определения доли недропользователя в прибыльной продукции:
-------------------------------------------------------------------
!                                   ! Процентное значение доли
N !        Значение Р-фактора         !   недропользователя в
!                                   !  прибыльной продукции
-------------------------------------------------------------------
1  Менее или равно 12 долл. США                   70%
за 1 баррель
2  Более или равно 27 долл. США                   10%
за 1 баррель
-------------------------------------------------------------------
В случае, если полученное значение Р-фактора более 12 долларов США за 1 баррель, то доля недропользователя в прибыльной продукции рассчитывается по следующей формуле:
Доля недропользователя в прибыльной продукции = (70% - 0,04 * (X - 12)), где X - фактически полученное значение Р-фактора за период реализации проекта.
6. Для целей настоящей статьи термин "реальный" означает сумму, исчисленную с учетом среднегодового индекса инфляции по состоянию на отчетный период реализации проекта.
7. Доля Республики Казахстан по разделу продукции при ухудшении условий реализации контракта о разделе продукции не может уменьшаться ниже зафиксированного своего максимального значения за исключением, если такое максимальное значение было достигнуто за счет триггера Р-фактор (ценовой коэффициент) при определении прибыльной продукции недропользователя.
8. Доля поступлений государства в общем объеме добытой продукции не должна быть менее 30 процентов в каком-либо налоговом периоде с момента начала добычи до момента возврата вложенных инвестиций и не менее 60 процентов в последующем периоде от общего количества произведенной продукции.
Если в каком-либо налоговом периоде сумма поступлений государства меньше значений, указанных выше, соответствующая разница уплачивается недропользователем в бюджет на счет доли Республики Казахстан по разделу продукции.";

106) 313-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"313-бап. Өтелетiн шығындар
1. Өтелетiн шығындар - осы Кодекстiң 312-3-бабында көрсетiлген шығындарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушылар жұмыстар мен бюджеттердiң бағдарламасына сәйкес өнiмдi бөлу туралы жасалған келiсiм-шарт шеңберiнде жұмыстарды орындаған кезде ic жүзінде жүргiзiлген оның негізделген және құжатпен расталған шығындары.
2. Өтелетiн шығындардың құрамына мынадай шығындар енеді:
1) жер қойнауын пайдаланушы келiсiм-шарт күшiне енгенге дейiн жүргiзген, оның iшiнде:
келiсiм-шарт жасауға бастамашы сатыда техникалық-экономикалық негiздеме дайындауға және әзiрлеуге арналған;
келiсiм-шарт бойынша бiрiншi жұмыс жылы жер қойнауын пайдаланушының шығындар сметасында көрсетiлуi тиіс келісім-шарт күшіне енгенге дейiн және оның орындалуымен тiкелей байланысты жүргiзiлген iздестiру, бағалау және барлау жұмыстарына арналған;
2) 313-1-бапта көрсетiлген шығындарды қоспағанда, келiсiм-шарт күшiне енген күннен бастап және ол қолданылатын барлық кезең iшiнде iс жүзiнде жүргiзiлген шығындар.
Құрамына жер қойнауын пайдаланушылардың, оның iшiнде Қазақстан Республикасының шегiнде орналасқан офистерiн жалға алу ақысын төлеуге арналған шығыстарды, оларды ұстауға арналған шығыстарды енгiзетiн, келiсiм-шартты орындауға қатысты әкiмшiлiк шығыстар, ақпараттық және коммерциялық қызмет көрсету, үкiметтік шығыстар, жарнамаға арналған шығыстар және басқа да әкiмшiлiк шығыстар келiсiм-шарт талаптары бойынша келiсiм-шартпен белгiленген есептi кезеңде жер қойнауын пайдаланушылармен өтелетiн шығыстардың жалпы сомасынан 2 проценттен аспайтын норматив мөлшерiнде өтеледi.
3. Жер қойнауын пайдаланушының өтелетiн шығындары:
келiсiм-шарт бойынша жасалған не сатып алынған мүлiктi алуға байланысты шығындарды шегергендегi оларды жалға бергенi үшiн жалдау ақысын алумен байланысты операциялық кiрiстер сомасына;
келiсiм-шарт шеңберiндегi қызметтен алынған басқа да кірiстер сомасына (айыппұлдар, өсiмақылар, тұрақсыздық айыптары және т.т.).
4. Егер жерқойнауын пайдаланушы (оператор) және Қазақстан Республикасы арасындағы жер қойнауын пайдаланушының өз өнiмiн бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша мемлекеттiң үлесiн iске асыру мүмкiндiк көзделетiн болса, онда оның және құзыреттi орган арасындағы қосымша келiсiммен сәйкес, осындай iске асырумен байланысты және жер қойнауын пайдаланушының нақты шығындары өтеуге жатады.";
107) мынадай мазмұндағы 313-1, 313-2-баптармен толықтырылсын:
"313-1. Өтелмейтiн шығындардың құрамы
Өтемдiк өнiм есебiнен өтелмейтiн шығындарға мынадай шығын түрлерi жатады:
өнiмдi бөлу шарттарында жерқойнауын пайдалану операцияларын жүргiзу құқығын алуға арналған конкурсқа қатысу үшiн жарна төлеу бойынша;
геологиялық ақпаратты сатып алу бойынша;
шығын баптары, олар бойынша келiсiмде шектеулер белгiленген олардың асып кетуi, оның iшінде әкiмшiлiк шығыстар бойынша;
қоршаған ортаны ластағаны үшiн белгiленген (алынған) лимиттерден тыс ақы төлеу бойынша;
жер қойнауын пайдаланушыға тиесiлi өтемдiк өнiмдер мен пайдалы өнiм үлестерiн беру пунктiнен (бөлу) сату пунктiне дейiн жеткiзуге арналған шығындарды қоса алғанда, оларды сатуға байланысты шығындар, тасымалдау кезiндегi шығындар, мақсатты орнына дейiн өнiмдi тасымалдау кезiнде сақтандыруға арналған шығындар, комиссиялық және басқа да шығындар;
акционерлердiң (құрылтайшылардың) талабы бойынша жүзеге асырылған қаржы-шаруашылық қызметтi тексеруге (аудитке) байланысты;
қазақстандық ұстау бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу себептерiнен орын алған мiндеттемелердi қоса отырып, жер қойнауын пайдаланушы келiсiм-шарттар белгiленген өз мiндеттемелерiн орындамауына немесе тиiсiнше орындамауына байланысты туындаған;
экскурсиялар мен саяхатқа арналған жолдамалардың құнына ақы төлеуге байланысты;
кредит (заем) және заем қаражаттарын пайдалану үшiн сыйақыларды төлеу, сондай-ақ заемдық қаражаттарды тартуымен және пайдалануымен байланысты комиссиондық төлемдер және басқа да шығыстар;
қауiпсiздiк технологиясы мен техникасын сақтау нәтижесiнде жер қойнауын пайдаланушының кінәсiнен жол берiлген апаттар салдарынан келтiрiлген залалдар;
әлеуметтік жобалар бойынша шығындар;
қызметкерлерге ерiктi сақтандыру бойынша шығыстар;
соттық талқылауларға байланысты келтiрiлген шығындар;
жер қойнауын пайдаланушыдан кез келген мемлекеттiк орган алатын айыппұлдар мен өсiмақылар;
қолданылып жүрген нормаларда көзделмеген қызметкерлердiң жеке пайдалануына арналған шығыстарды төлеуге байланысты шығындар;
жер қойнауын пайдаланғаны үшiн бекiтiлген бiржолғы төлемдер немесе коммерциялық қызмет көрсетулер (бонустар);
төленген салық және бюджетке төленетiн мiндеттi төлемдер;
келесi салық кезеңiне қалдырылатын, проценттерi (аплифт) қосылмайтын, өтелмейтiн шығындардың қалдығы;
келiсiм-шарт бойынша тiкелей қызметке жатпайтын басқа да шығындар.

106) статью 313 изложить в следующей редакции:
"Статья 313. Возмещаемые затраты
1. Возмещаемые затраты - обоснованные и документально подтвержденные затраты недропользователя, фактически произведенные им при выполнении работ в рамках заключенного контракта о разделе продукции в соответствии с программой работ и бюджетами, за исключением затрат, указанных в статье 312-3 настоящего Кодекса.
2. В состав возмещаемых затрат включаются следующие затраты:
1) затраты, произведенные недропользователем до вступления в силу контракта, в том числе:
на подготовку и разработку технико-экономического обоснования на стадии, предшествующей заключению контракта;
на поисковые, оценочные и разведочные работы, произведенные до вступления в силу контракта и непосредственно связанные с его исполнением, которые должны быть отражены в смете затрат недропользователя на первый год работ по контракту;
2) фактически произведенные, с даты вступления контракта в силу и в течение всего периода его действия, за исключением затрат, указанных в статье 313-1.
Административные расходы, связанные с выполнением контракта, в состав которых включаются расходы на оплату аренды офисов недропользователя, в том числе расположенных за пределами территории Республики Казахстан, расходы на их содержание, информационные и консультационные услуги, представительские расходы, расходы на рекламу и другие административные расходы по условиям контракта возмещаются в размере норматива, установленного контрактом, но не более двух процентов от общей суммы расходов, возмещаемых недропользователю в отчетном периоде.
3. Возмещаемые затраты недропользователя уменьшаются на:
сумму операционных доходов, связанных с получением арендной платы за сдачу в аренду имущества, созданного либо приобретенного по контракту, за вычетом затрат, связанных с их получением;
сумму прочих доходов (штрафов, пени, неустоек и т.д.), полученных от деятельности в рамках контракта.
4. Если между недропользователем (оператором) и Республикой Казахстан предусматривается возможность реализации доли государства по контракту о разделе продукции недропользователем (оператором) вместе со своей продукцией, то затраты, связанные с такой реализацией и фактически понесенные недропользователем в соответствии с дополнительным соглашением между ним и компетентным органом, подлежат возмещению.";
107) дополнить статьями 313-1, 313-2 следующего содержания:
"Статья 313-1. Состав невозмещаемых затрат
К затратам, не возмещаемым за счет компенсационной продукции, относятся следующие виды затрат:
по уплате взноса за участие в конкурсе на получение права ведения операций недропользования на условиях раздела продукции;
по приобретению геологической информации;
по статьям затрат, в части их превышения, по которым соглашением установлены ограничения, в том числе административные расходы;
по уплате платы за загрязнение окружающей среды сверх установленных (полученных) лимитов;
связанные с реализацией принадлежащей недропользователю компенсационной продукции и доли прибыльной продукции, включая затраты на доставку этой продукции от пункта доставки (раздела) до пункта реализации, потери при транспортировке, затраты на страхование при транспортировке продукции до пункта назначения, комиссионные и прочие затраты;
связанные с ревизией (аудитом) финансово-хозяйственной деятельности, осуществленной по требованию акционеров (учредителей);
возникшие в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением недропользователем своих обязательств, установленных контрактом, включая обязательства по казахстанскому содержанию, а также понесенные из-за нарушения законодательства Республики Казахстан;
связанные с оплатой стоимости путевок на экскурсии и путешествия;
выплаты вознаграждения за кредит (заем) и использование заемных средств, а также комиссионные выплаты и другие расходы, связанные с привлечением и использованием заемных средств;
убытки, причиненные вследствие аварий, допущенных по вине недропользователя, в результате несоблюдения технологий и техники безопасности;
затраты по социальным проектам;
расходы по добровольному страхованию работников;
затраты, понесенные в связи с судебными разбирательствами;
штрафы и пени, взимаемые любыми государственными органами с недропользователя;
затраты, связанные с оплатой расходов на личное потребление работников, не предусмотренное действующими нормами;
разовые фиксированные платежи за пользование недрами или коммерческое обнаружение (бонусы);
уплаченные налоги и обязательные платежи в бюджет;
остаток невозмещаемых затрат без начисления процентов (аплифт), переходящий в следующий налоговый период;
другие затраты, непосредственно не относящиеся к деятельности по контракту.

313-2-бап. Шығындарды өтеу тәртібi
1. Жер қойнауын пайдаланушының шығындарын өтеу өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шартта белгiленген ерекшелiктер ескерiле отырып, осы бапта белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Жер қойнауын пайдаланушыға шығындарды өтеу өтемек өнiмнiң шектi үлесiнен аспайтын мөлшерде пайдалы қазбаларды коммерциялық өндiру сынамалық пайдалану және (немесе) басталған сәттен бастап жүзеге асырылады.
3. Өтемдiк өнiмнiң шектi үлесi әзiрленетiн кен орнының экономикалық құндылығы ескерiле отырып, өнiмді бөлу туралы әрбiр келiсiм-шарт бойынша жеке белгiленедi және олар:
жобаның өтiмділігіне қол жеткiзгенге дейiнгi кезеңде - пайдалы қазбалардың салық кезеңi iшiнде жер қойнауын пайдаланушы өндiрген жалпы көлемнiң 75 процентiнен;
кейiнгi кезеңдерде - 50 проценттен аспауы тиiс.
4. Әрбiр кен орны бойынша шығындарды өтеу келiсiм-шарт аумағында өндiрiлген барлық өтемдiк өнiм есебiнен жүзеге асырылады.
5. Салық кезеңiнiң аяғында төленбеген өтелген шығындардың қалдығы:
салық кезеңiнiң басына жер қойнауын пайдаланушыға төленбеген өтелетiн шығындар,
қосу
салық кезеңi iшiнде жер қойнауын пайдаланушы жүргізген өтелетін шығындар,
алу
салық кезеңiнде жер қойнауын пайдаланушыға өтелген өтелетiн шығындар сияқты анықталады.
6. Егер салық кезеңiнiң басында өтелетiн шығындар мен көрсетiлген салық кезеңiнде жасалған өтелетiн шығындардың қалдық сомасына тең өтемдiк өнiмнiң сомасы өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шартта белгіленген өтемек өнiмнiң тиiстi шектi үлесiнен аз болса, онда көрсетiлген кезеңде өтелетін шығындардың қалдығы толық көлемде өтеледi.";
108) 314 бап алынып тасталсын;
109) мынадай мазмұндағы 314-1, 314-2, 314-3-баптармен толықтырылсын:
"314-1-бап. Салық кезеңi
Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесiнiң төлемдерi бойынша салық кезеңi күнтiзбелiк ай болып табылады.";
314-2-бап. Төлеу мерзiмi
Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi салық кезеңiнен кейiнгі айдың 15 күнiнен кешiктiрмей төленедi.
314-3-бап. Салық декларациясы
Өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi жөнiндегі декларацияны жер қойнауын пайдаланушы тiркелген жерi бойынша салық органына салық кезеңiнен кейiнгі айдың 10 күнiнен кешіктiрмей табыс етедi.";
110) 316-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. 315-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында және 2-тармағында көрсетiлген төлеушiлер үшiн салық салу объектiсi осы Кодекстің 149-бабының 2-тармағында, 153-1-бабында анықталған кiрiстер түрiндегi резидент қызметкерлерге, осы Кодекстiң 178-бабының 14) тармақшасында анықталған кiрiстер түрiнде резидент емес қызметкерлерге төленетiн жұмыс берушiнiң шығыстары, сондай-ақ осы Кодекстің 177-бабының 6-1-тармағында көрсетiлген шетелдiк персоналдың кiрiстерi және осы Кодекстiң 144-бабының 1), 3), 6), 8), 10), 11), 14)-17), 23), 25)-29) тармақшаларында белгіленген төлемдердi қоспағанда өтелетiн қызмет көрсету шарттары бойынша жеке адамдарға төленетiн төлемдер (жекелеген кәсiпкерлерге, жеке нотариустар мен адвокаттарға төленетiн төлемдердi қоспағанда), сондай-ақ мыналар қосылмайды:";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

Статья 313-2. Порядок возмещения затрат
1. Возмещение затрат недропользователя осуществляется в порядке, установленном настоящей статьей с учетом особенностей, установленных контрактом о разделе продукции.
2. Возмещение затрат недропользователю осуществляется с момента начала пробной эксплуатации и (или) коммерческой добычи полезных ископаемых в размере, не превышающем предельную долю компенсационной продукции.
3. Предельная доля компенсационной продукции устанавливается индивидуально по каждому контракту о разделе продукции с учетом экономической ценности разрабатываемого месторождения, и не должна превышать:
в период до достижения окупаемости проекта - не более 75 процентов от общего объема добытых недропользователем в течение налогового периода полезных ископаемых;
в последующие периоды - не более 50 процентов.
4. Возмещение затрат по каждому месторождению осуществляется за счет всей компенсационной продукции, произведенной на контрактной территории.
5. Остаток возмещаемых затрат, невозмещенных на конец налогового периода, определяется как:
возмещаемые затраты, не возмещенные недропользователю на начало налогового периода,
плюс
возмещаемые затраты, произведенные недропользователем, в течение налогового периода,
минус
возмещаемые затраты, возмещенные недропользователю в налоговом периоде.
6. Если количество компенсационной продукции, равное сумме остатка возмещаемых затрат на начало налогового периода, и возмещаемых затрат, понесенных в указанном налоговом периоде меньше соответствующей предельной доли компенсационной продукции, установленной в контракте о разделе продукции, то в указанном периоде возмещается остаток возмещаемых затрат в полном объеме.";
108) статью 314 исключить;
109) дополнить статьями 314-1, 314-2, 314-3 следующего содержания:
"Статья 314-1. Налоговый период
Налоговым периодом по платежам доли Республики Казахстан по разделу продукции является календарный месяц.
Статья 314-2. Срок уплаты
Доля Республики Казахстан по разделу продукции уплачивается не позднее 15 числа месяца, следующего за налоговым периодом.
Статья 314-3. Налоговая декларация
Декларация по доле Республики Казахстан по разделу продукции представляется недропользователем в территориальный налоговый орган по месту регистрации не позднее 10 числа месяца, следующего за налоговым периодом.";
110) в пункте 1 в статье 316:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Объектом налогообложения для плательщиков, указанных в подпункте 1) пункта 1 и в пункте 2 статьи 315, являются расходы работодателя, выплачиваемые работникам-резидентам в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 149, статьей 153-1 настоящего Кодекса, работникам-нерезидентам в виде доходов, определенных подпунктами 14)-17) статьи 178 настоящего Кодекса, а также доходы иностранного персонала, указанного в пункте 6-1 статьи 177 настоящего Кодекса, и выплаты физическим лицам (за исключением выплат индивидуальным предпринимателям, частным нотариусам и адвокатам) по договорам возмездного оказания услуг, за исключением выплат, установленных в подпунктах 1), 3), 6), 8), 10), 11), 14)-17), 23), 25)-29), 31)-34) статьи 144 настоящего Кодекса, а также:";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

"7) Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған мөлшерде жинақтаушы зейнетақы қорларына берiлетiн ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары.";
111) 317-бапта:
2-тармақта:
"жүзеге асыратын резидент еместер" деген сөздерден кейiн ", шетелдiк заңды адамдардың филиалдары мен өкiлдiктерi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiммен толықтырылсын:
"Әкiмшілiк-басқару, инженерлiк-техникалық персоналдың шетелдiк мамандары халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды үйлестiретiн мемлекеттiк орган берген шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатқа сәйкес Қазақстан Республикасына тартылған және жұмыс берушi еңбек қызметiн жүзеге асыру үшiн жалдаған шетелдік азаматтар және азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ:
шетелдiк заңды адамдардың филиалдары мен өкiлдiктерінің бiрiншi басшылары;
Қазақстан Республикасының Үкiметімен ақшалай баламада елу миллион АҚШ долларынан жоғары инвестициялар сомасына келiсiм-шарттар жасасқан ұйымдардың бiрiншi басшылары және бас менеджерлерi;
қызметтiң басым түрлерiнде инвестициялық қызметтi жүзеге асыратын және инвестициялар бойынша уәкiлетті органмен келiсiм-шарт жасасқан Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының бiрiншi басшылары;
банктiк, сақтандыру ұйымдары мен зейнетақы қорларының бiрiншi басшылары және бас менеджерлерi болып iстейтiн азаматтығы жоқ адамдар болып табылады.";
112) 321-баптың 2-тармағында "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен" деген сөздер "орналасқан орны бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
113) 324-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттiк мекемелер;";
4-тармақтағы "2)," деген сан алынып тасталсын;
114) 338-баптың 4-тармағында "140-2-бабының 4-тармағымен" деген сөздерден кейiн "және 140-5-бабының 3-тармағымен" деген сөздермен толықтырылсын;
115) 340-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ағымдағы төлемдердiң сомалары ағымдағы жылдың 20 ақпанынан, 20 мамырынан, 20 тамызынан, 20 қарашасынан кешiктiрмейтiн мерзiмдерде тең үлестермен төленуге тиiс.
Жаңа құрылған салық төлеушiлер бойынша ағымдағы төлемдердi төлеудiң бiрiншi мерзiмi салық төлеушi құрылған күннен кейiнгi кезектi мерзiм болып табылады.
Ағымдағы төлемдердi төлеудiң соңғы мерзiмiнен кейiн құрылған салық төлеушiлер салық сомасының ағымдағы салық кезеңi үшiн салық сомасын осы баптың 9-тармағында көзделген мерзiмдерде төлейді.";
5-тармақтың екiншi бөлігіндегі "2), 4)" деген сандар "4) және 7)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ағымдағы төлемдерді төлеудiң соңғы мерзiмiнен кейiнгі салық мiндеттемелерi туындаған кезде түпкi есеп айырысу және салық сомасын төлеу осы баптың 9-тармағында көзделген мерзiмдерде жүргізiледi.
Осы Кодекстiң 324-бабының 4-тармағының 4) және 7) тармақшаларында көрсетiлген заңды адамдарға пайдалануға немесе жалға берiлген салық салу объектiлерi бойынша ағымдағы төлемдердi төлеудiң соңғы мерзiмiнен кейiнгi түпкiлiктi есеп айырысу мен салық сомасын төлеу осы баптың 9-бабында көзделген мерзiмдерде жүргiзiледi.";

"7) добровольных профессиональных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды в размере, определяемом законодательством Республики Казахстан.";
111) в статье 317:
в пункте 2:
после слова "учреждение" дополнить словами "филиалы и представительства иностранных юридических лиц";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Иностранными специалистами административно-управленческого, инженерно-технического персонала являются иностранные граждане и лица без гражданства, привлеченные в Республику Казахстан в соответствии с разрешением на привлечение иностранной рабочей силы, выданным государственным органом, координирующим реализацию государственной политики в сфере занятости населения и нанимаемые работодателем для осуществления трудовой деятельности, а также следующие иностранные граждане и лица без гражданства, работающие:
первыми руководителями филиалов и представительств иностранных юридических лиц;
первыми руководителями и генеральными менеджерами организаций, заключивших с Правительством Республики Казахстан контракты на сумму инвестиций в денежном эквиваленте свыше пятидесяти миллионов долларов США;
первыми руководителями юридических лиц Республики Казахстан, осуществляющих инвестиционную деятельность в приоритетных видах деятельности и заключивших контракт с уполномоченным органом по инвестициям;
первыми руководителями и генеральными менеджерами банковских, страховых организаций и пенсионных фондов.";
112) в пункте 2 статьи 321 слова "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" заменить словами "по месту их нахождения";
113) в статье 324:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующий редакции:
"2) государственные учреждения;";
в пункте 4 цифру "2)," исключить;
114) в пункте 4 статьи 338 после цифр "140-2" дополнить словами "и пунктом 3 статьи 140-5";
115) в статье 340:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Суммы текущих платежей подлежат уплате равными долями в сроки не позднее 20 февраля, 20 мая, 20 августа, 20 ноября текущего года.
По вновь созданным налогоплательщикам первым сроком уплаты текущих платежей является очередной срок, следующий за датой образования налогоплательщика.
Налогоплательщики, созданные после последнего срока уплаты текущих платежей, уплачивают сумму налога за текущий налоговый период в сроки, предусмотренные в пункте 9 настоящей статьи.";
во второй части пункта 5 цифры "2), 4)" заменить словами "4) и 7)";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. При возникновении налоговых обязательств после последнего срока уплаты текущих платежей окончательный расчет и уплата суммы налога производится в сроки, предусмотренные в пункте 9 настоящей статьи.
По объектам обложения, переданным в пользование или аренду юридическими лицами, указанными в подпунктах 4) и 7) пункта 3 статьи 324 настоящего Кодекса, после последнего срока уплаты текущих платежей окончательный расчет и уплата суммы налога производятся в сроки, предусмотренные в пункте 9 настоящей статьи.";

116) 341-баптың 2-тармағында "2), 4)" деген сандар "4) және 7)" деген сөздермен ауыстырылсын;
117) 344-бапта:
1-тармақта:
"тұлғалар" деген сөзден кейiн "(мемлекеттiк мекемелердi қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
"жер салығы бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақтағы "Жаңадан құрылған" деген сөздердiң алдынан "Ағымдағы төлемдердi төлеу соңғы мерзiмiнен соң құрылған салық төлеушiлердi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Кодекстiң 324-бабының 3-тармағының 4) және 7) тармақшаларында көрсетiлген заңды тұлғалар пайдалануға немесе жалға берiлген салық салу объектілерi бойынша ағымдағы төлемдердiң есеп айырысуын осы баптың 5-тармағында көзделген мерзiмдерде табыс етедi.";
118) 345-баптың 2-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн көлiк құралдарына қажеттiлiк нормативтерi шегiнде бiрыңғай жер салығын төлеушiлер;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) меншiктi ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiруде пайдаланылатын мамандандырылған ауыл шаруашылық техникасы бойынша бiрыңғай жер салығын төлеушiлердi қоса алғанда, ауыл шаруашылық өнiмдерiн өндiрушiлер. Көрсетілген ауыл шаруашылық техникасының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейді;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік мекемелер;";
119) 347-баптың 5-тармағы:
екiншi абзацта "сәуiрден кейiн" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының шегiнен тыс" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзацта "алынған" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн қолданыста болған" деген сөздермен толықтырылсын;
120) 348-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгi ", егер осы бапта өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
121) 348-1-баптың 3-тармағында "көлiк құралдарына салығы бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
122) 350-бапта "көлiк құралдары салығы бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
123) 351-баптың 4-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттiк мекемелер;";
4) тармақша алынып тасталсын;
тоғызыншы абзацта "3)-5) тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
124) 353-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) қайта жаңартылатын ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ көрсетілген объектiлерде монтаждауды талап ететiн жабдықтар түрiндегі аяқталмаған құрылыс объектілерi.";
125) 355-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

116) в пункте 2 статьи 341 цифры "2), 4)" заменить цифрами "4) и 7)";
117) в статье 344:
в пункте 1:
после слова "лица" дополнить словами "(за исключением государственных учреждений)";
слова "по земельному налогу" исключить;
в пункте 3 после слова "налогоплательщики" дополнить словами ", за исключением налогоплательщиков, созданных после последнего срока уплаты текущих платежей,";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Юридические лица, указанные в подпунктах 4) и 7) пункта 3 статьи 324 настоящего Кодекса, по объектам налогообложения, переданным в пользование или аренду, представляют расчет текущих платежей в сроки, предусмотренные в пункте 5 настоящей статьи.";
118) в пункте 2 статьи 345:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) плательщики единого земельного налога в пределах нормативов потребности в транспортных средствах, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) производители сельскохозяйственной продукции, включая плательщиков единого земельного налога, по специализированной сельскохозяйственной технике, используемой в производстве собственной сельскохозяйственной продукции. Перечень указанной специализированной сельскохозяйственной техники устанавливается Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) государственные учреждения;";
119) в пункте 5 статьи 347:
абзац второй дополнить словами "из-за пределов Республики Казахстан";
абзац шестой дополнить словами ", а также приобретенные после 1 апреля 1999 года и находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1 апреля 1999 года";
120) абзац первый пункта 2 статьи 348 дополнить словами ", если иное не установлено настоящей статьей";
121) в пункте 3 статьи 348-1 слова "по налогу на транспортные средства" исключить;
122) в статье 350 слова "по налогу на транспортные средства" исключить;
123) в пункте 4 статьи 351:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) государственные учреждения;";
подпункт 4) исключить;
в абзаце девятом слова "подпунктах 3)-5)" заменить словами "подпункте 5)";
124) пункт 2 статьи 353 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) объекты незавершенного строительства в виде вновь возводимых зданий и сооружений, а также оборудования, требующего монтажа в указанных объектах.";
125) в статье 355:
пункт 2 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi - заңды тұлғалар жер суару үшiн, пайдаланатын су мелиорациялық құрылыс объектiлерi бойынша заңды тұлғалар.";
4-тармақта "140-2" деген сандардан кейiн "және 140-5-бабының 3-тармағында" деген сөздермен толықтырылсын;
126) 356-баптың 6-тармағында:
екiншi бөлiгiнде "3)-5) тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгiнде:
"3)-5) тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салық кезеңi басталған айдан кейiнгi айдың 20-сынан кешiктірмей" деген сөздер "ағымдағы салық кезеңi үшiн осы баптың 8-тармағында көзделген мерзiмде" сөздермен ауыстырылсын;
127) 358-баптың 2-тармағында "3)-5) тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
128) 359-бапта:
1-тармақтың үшiншi бөлігінде "3)-5) тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мүлiкке салынатын салық бойынша салықтық мiндеттемелер өзгертілген кезде салық кезеңi iшiнде ағымдағы төлемдердiң есептiлiгі салық кезеңiнiң 15 ақпанынан, 15 мамырынан, 15 тамызынан және 15 қарашасынан кешiктiрмей берiледi.";
4-тармақта "Мүлiк салығы бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
129) 361-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында "салық салу объектiлерiнiң бiр мың айлық есептiк көрсеткiшке тең құны" деген сөздер "меншiк құқығындағы барлық салық салу объектiлерiнiң жалпы құнының бiр мың айлық есептiк көрсеткiшi" деген сөздермен ауыстырылсын;
130) 364-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
131) 366-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Егер салық кезеңiнiң мерзiмдiлігi он екi айдан төмендi құраса, төлеуге жататын мүлiкке салынатын салық осы баптың 1-тармағына сәйкес анықталған салық сомасын 12-гe бөлу және салық кезеңiнде меншiктену құқығын iске асыру айларының санына көбейту жолымен есептеледі.";
132) 368-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Арнайы салық режимiн қабылдаған тұлғалардың салық төлеушiнiң өзге оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерiне салық салу мақсатында оның қызметiнiң бөлiгiн орындайтын тұрақты жұмыс орнымен жабдықталған кез келген аумақтық оқшауланған бөлiмше танылады. Жұмыс орны егер ол бiр айдан артық мерзiмге құрылса, тұрақты болып есептеледi.";
133) 369-бап 2-тармағының бiрiншi бөлігінде:
"тұрақты үй-жайларда" деген сөздер "дүңгiршектерде, тұрақты үй-жайларда (тұрақты үлгілiк бөлiмдерде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
", осы Кодекстің 392-баптың 1-тармағында айқындалған тұлғаларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;

"6) юридические лица по объектам гидромелиоративных сооружений, используемых для орошения земель юридических лиц - сельхозтоваропроизводителей.";
в пункте 4 после цифр "140-2" дополнить словами "и пунктом 3 статьи 140-5";
126) в пункте 6 статьи 356:
в части второй слова "подпунктах 3)-5)" заменить словами "подпункте 5)";
в части третьей:
слова "подпунктах 3)-5)" заменить словами "подпункте 5)";
слова "не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем начала налогового периода" заменить словами "за текущий налоговый период в сроки, предусмотренные в пункте 8 настоящей статьи";
127) в пункте 2 статьи 358 слова "подпунктах 3)-5)" заменить словами "подпункте 5)";
128) в статье 359:
в части третьей пункта 1 слова "подпунктах 3)-5)" заменить словами "подпункте 5)";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При изменении налоговых обязательств по налогу на имущество в течение налогового периода расчет текущих платежей представляется не позднее 15 февраля, 15 мая, 15 августа и 15 ноября налогового периода.";
в пункте 4 слова "по налогу на имущество" исключить;
129) в подпункте 2) пункта 2 статьи 361 слова "стоимости объектов обложения, равной одной тысяче месячных расчетных показателей" заменить словами "одной тысячи месячных расчетных показателей от общей стоимости всех объектов обложения, находящихся на праве собственности";
130) пункт 2 статьи 364 исключить;
131) статью 366 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Если продолжительность налогового периода составляет менее двенадцати месяцев, налог на имущество, подлежащий уплате, рассчитывается путем деления суммы налога, определенной в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, на 12 и умножения на количество месяцев реализации права собственности в налоговом периоде.";
132) статью 368 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. В целях налогообложения лиц, применяющих специальные налоговые режимы, иным обособленным структурным подразделением налогоплательщика признается любое территориально обособленное подразделение, по местонахождению которого оборудованы стационарные рабочие места, выполняющее часть его функций. Рабочее место считается стационарным, если оно создано на срок более одного месяца.";
133) в части первой пункта 2 статьи 369:
слова "стационарных помещениях" заменить словами "киосках, стационарных помещениях (стационарных типовых отделах)";
дополнить словами ", кроме лиц, определенных в пункте 1 статьи 392 настоящего Кодекса";

134) 374-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Салық органдары өтiнiш берiлгеннен және бюджетке патенттiң құны мен жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдарының төленгенiн растайтын құжаттар көрсетiлгеннен кейiн бiр күн ішінде патент беруді жүргiзеді.";
135) 383-баптың 2-тармағында "зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарының," деген сөздерден кейiн "Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
136) 384-бап мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына мiндетті әлеуметтiк аударымдар бойынша есеп айырысу;";
137) 385-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың мақсаттары үшiн аффилиирлендiрiлген тұлға болып шешiмдердi тiкелей және (немесе) жанама анықтау және (немесе) көрсетiлген арнайы салық режимiн, оның iшiнде шарттың және (немесе) басқа мәмiленiң күшiне қолданған заңды тұлға қабылдаған шешiмiне әсер ете алатын кез келген заңды тұлға, сондай-ақ көрсетiлген арнайы салық режимiн қолданатын заңды тұлға оған қатысты осындай құқығы бар кез келген тұлға танылады.";
138) 390-бапта:
2-тармақтың бiрiншi абзацында "зейнетақы жарналары сомаларын," деген сөздерден кейiн "Мемлекеттiк әлеуметтік сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдарын" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Арнаулы салық режимiн қолданатын ауыл шаруашылық өнiмдерiн өндірушi заңды тұлғалар төлем көзiнен ұсталатын жеке табыс салығы бойынша есеп айырысуды жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есептiлiктi және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдар бойынша есеп айырысуды мынадай мерзiмдерде:";
139) 428-баптың 2-тармағы 3) тармақшасының төртiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"соттың шешiмi бойынша мәжбүрлеп шығарылған жариялаған акцияларды орналастыруды;";
140) 450-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлем төлеушiлерi осы арнайы режим қолданылатын қызметте пайдаланылатын жер учаскелерi бойынша ауыл шаруашылық өнiмдерiн өндiруші - заңды тұлғалар үшiн арнайы салық режимiн қолданатын салық төлеушiлердi қоспағанда, салық органдарына жер учаскелерi орналасқан орны бойынша ағымдағы төлемдердiң сомасын және декларацияларды береді.";
141) 470-бапта:
1, 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

134) пункт 6 статьи 374 изложить в следующей редакции:
"6. Выдача патента производится налоговыми органами в течение одного дня после подачи заявления и предъявления документов, подтверждающих уплату в бюджет стоимости патента, обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды и обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования.";
135) в пункте 2 статьи 383 после слова "фонды" дополнить словами "обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования,";
136) статью 384 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) расчет по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования.";
137) подпункт 3) пункта 2 статьи 385 дополнить абзацем следующего содержания:
"Для целей настоящего пункта аффилированным лицом признается любое юридическое лицо, которое имеет право прямо и (или) косвенно определять решения, и (или) оказывать влияние на принимаемые юридическим лицом, применяющим указанный специальный налоговый режим, решения, в т.ч. в силу договора и (или) иной сделки, а также любое лицо, в отношении которого юридическое лицо, применяющее указанный специальный налоговый режим, имеет такое право.";
138) в статье 390:
в абзаце первом пункта 2 после слова "фонды," дополнить словами "обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования,";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Юридические лица - производители сельскохозяйственной продукции, применяющие специальный налоговый режим, представляют расчет по индивидуальному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, отчетность по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды и расчет по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования в следующие сроки:";
139) абзац четвертый подпункта 3) пункта 2 статьи 428 изложить в следующей редакции:
"размещения объявленных акций принудительного выпуска, осуществленного по решению суда;";
140) пункт 1 статьи 450 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщики платы представляют в налоговые органы по месту нахождения земельных участков расчет сумм текущих платежей платы и декларацию, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, - по земельным участкам, используемым в деятельности, на которую распространяется данный специальный налоговый режим.";
141) в статье 470:
пункты 1, 2 изложить в следующей редакции:

"1. Орманды пайдаланғаны үшiн төлемақы (бұдан әрi - төлемақы) орманды пайдаланудың мынадай түрлерi үшiн алынады:
1) ағаш дайындау;
2) шайыр дайындау;
3) қосымша ағаш материалдарын (қабықты, ағаш көгiн және басқаларын) дайындау;
4) ағаш шырындарын дайындау;
5) орманды жанама пайдалану (шөп шабу және мал жаю, шипалы өсiмдіктер мен техникалық шикiзат, жабайы өсетiн жемiстер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және орманның басқа да тағамдық өнiмдерiн дайындау және жинау, ара ұялары мен омарталар орналастыру);
6) орманды мәдени-сауықтыру және ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану;
7) орман қоры учаскелерiн аңшылық шаруашылығы қажеттерi үшiн пайдалану.
2. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман пайдалану құқығы орман заңнамасында белгіленген тәртiппен берiлген ағаш кесуге рұқсат билетi мен орман билетiнiң негізiнде берiледi.";
4-тармақта "Орман шаруашылығын басқару жөнiндегi аумақтық уәкiлеттi органдармен" деген сөздер "Мемлекеттiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
142) 471-баптың 2-тармағында:
1) тармақшада "орман иелерi" деген сөздердiң алдына "мемлекеттiк" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) орман қоры учаскесi меншігінде болатын жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;";
143) 474-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттiк органдардың ағаштардың қурауы мен құрып кету қатерi төнген кезде орман ресурстарын пайдалануға тыйым салу туралы шешiм қабылдауын қоспағанда, төленген соманы қайтару жүргізiлмейдi.
Бұл ретте қайтарып алу төлеушi ағаш кесуге рұқсат билетi мен орман билетiн пайдаланбағанын растайтын мемлекеттiк орган берген құжатты бергеннен кейiн ғана жүргiзiледі.";
144) 482-баптың 7-тармағы алынып тасталсын;
145) 495-бап 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жеке басты куәландыратын құжаттарды бергенi үшін;";
146) 497-баптың 1) тармақшасында:
төртiншi абзацта "мәмiле құнының 5 процентi" деген сөздер "100 процент" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi абзацтағы "мәмiле құнының 10 процентi" деген сөздер "300 процент" деген сөздермен ауыстырылсын;
147) 500-баптың 3) тармақшасында:
екiншi абзацта "азаматының паспорты" деген сөздерден кейiн ", азаматтығы жоқ адамның куәлiгi" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi абзацта "жеке куәлiгі" деген сөздерден кейiн ", шетелдiктiң Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхаты, уақытша жеке куәлігі" деген сөздермен толықтырылсын;

"1. Плата за лесные пользования (далее - плата) взимается за следующие виды лесных пользований:
1) заготовка древесины;
2) заготовка живицы и древесных соков;
3) заготовка второстепенных древесных ресурсов (коры, ветвей, пней, корней, листьев, почек);
4) побочные лесные пользования (сенокошение, пастьба скота, мараловодство, звероводство, размещение ульев и пасек, огородничество, бахчеводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур, заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов, мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша);
5) пользование участками государственного лесного фонда для культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей;
6) пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства;
7) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей.
2. Право лесных пользований на участках государственного лесного фонда предоставляется на основании лесорубочного билета и лесного билета, выдаваемых в порядке, установленным лесным законодательством.";
в пункте 4 слова "Территориальные уполномоченные органы по управлению лесным хозяйством и" заменить словом "Государственные";
142) в пункте 2 статьи 471:
в подпункте 1) перед словом "лесовладельцы" дополнить словом "государственные";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) физические и негосударственные юридические лица, в чьей собственности находятся участки частного лесного фонда;";
143) пункт 2 статьи 474 изложить в следующей редакции:
"2. Возврат уплаченной суммы платы не производится, за исключением принятия решения государственными органами о запрещении использования лесных ресурсов при возникновении угрозы деградации или гибели лесов.
При этом возврат производится после представления плательщиком документа, выданного государственным органом, подтверждающего о неиспользовании лесорубочного билета, лесного билета.";
144) пункт 7 статьи 482 исключить;
145) подпункт 9) пункта 1 статьи 495 изложить в следующей редакции:
"9) за выдачу документов, удостоверяющих личность;";
146) в подпункте 1) статьи 497:
в абзаце четвертом слова "5 процентов от стоимости сделки" заменить словами "100 процентов";
в абзаце пятом слова "10 процентов от стоимости сделки" заменить словами "300 процентов";
147) в подпункте 3) статьи 500:
в абзаце втором после слова "Казахстан" дополнить словами ", удостоверения лица без гражданства";
в абзаце третьем после слова "Казахстан" дополнить словами ", вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, временного удостоверения личности";

148) 501-баптың 14) тармақшасында:
"кері бұрып атқару туралы" деген сөздерден кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"апелляциялық шағымға қосылу туралы;";
он бесiншi абзац алынып тасталсын;
149) 506-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4), 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) Кеңес Одағының Батырлары, Социалистiк Еңбек Ерлерi, үш дәрежелi Даңқ және үш дәрежелi Еңбек Даңқы, "Алтын қыран", "Халық қаhарманы", "Отан" ордендерiмен наградталған адамдар;
5) Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оның мүгедектерi және соларға теңестiрiлген басқа да мүгедектер, бала кезiнен мүгедектер, I және ІІ топтардағы мүгедектер, Чернобыль апатының салдарынан зардап шеккен азаматтар.";
3-тармақта:
1) және 2) тармақшалар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4), 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) дипломатиялық өкiлдiктер және Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерi арқылы апостильдеуге түсетiн құжаттарға апостиль қою кезiнде;
5) дипломатиялық өкiлдiктер және Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерi арқылы өтiнiш жасаған азаматтарға азаматтық жағдайын тiркеу туралы қайта куәлiк бергенi үшiн.";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәлiктерi мен паспорттарын, сондай-ақ, шетелдiктiң Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатын бергенi үшiн мемлекеттік баж төлеуден:
Кеңес Одағының Батырлары, Социалистiк Еңбек Ерлерi, үш дәрежелi Даңқ және үш дәрежелi Еңбек даңқы, "Алтын Қыран", "Халық қаhарманы", "Отан" ордендерiмен наградталған адамдар, Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оның мүгедектерi және соларға теңестiрiлген басқа да мүгедектер, бала кезiнен мүгедектер, I және ІІ топтардың мүгедектерi, Чернобыль апатының салдарынан зардап шеккен азаматтар.";
150) 507-бап 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәлiктерi мен паспорттарын, сондай-ақ, шетелдiктiң Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатын бергенi үшiн - тиiстi құжаттарды бергенге дейiн;
151) 517-бапта:
1-тармақтың бiрiншi абзацы "жарналарының" деген сөзден кейiн "және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 10) тармақшасы "сақтауды" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ мемлекеттiң меншiгіндегi мүлiктi толық және уақтылы берудi" деген сөздермен толықтырылсын;
152) 521-баптың 1-тармағында:
3) тармақшада "жерi бойынша - " деген сөздерден кейiн "қызметiн Қазақстан Республикасында жүзеге асыруды бастаған күннен бастап 30 жұмыс күннен жоғары кез келген он екі айлық кезеңнiң шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке кәсiпкерлiк туралы заңдармен айқындалған уәкiлеттi тұлғаның тұрғылықты орны бойынша - бiрлескен жеке кәсiпкерлiк;";
7) тармақшада "1)-4)" деген сандар "1)-3), 5), 6)" деген сандармен ауыстырылсын;

148) в подпункте 14) статьи 501:
после слов "пропущенных сроков" дополнить абзацем следующего содержания:
"о присоединении к апелляционной жалобе;";
абзац пятнадцатый исключить;
149) в статье 506:
в пункте 1:
дополнить подпунктами 4), 5) следующего содержания:
"4) Герои Советского Союза, Герои Социалистического Труда, лица, награжденные орденами Славы трех степеней и Трудовой Славы трех степеней, "Алтын Кыран", "Халык Каhарманы", "Отан";
5) участники и инвалиды Великой Отечественной войны и другие инвалиды, приравненные к ним, инвалиды с детства, инвалиды I и II групп, граждане, пострадавшие вследствие Чернобыльской катастрофы.";
в пункте 3:
подпункты 1) и 2) исключить;
дополнить подпунктами 4), 5) следующего содержания:
"4) при проставлении апостиля на документах, поступающих на апостилирование через дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Казахстан;
5) за выдачу повторных свидетельств о регистрации актов гражданского состояния гражданам, обратившимся через дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Освобождаются от уплаты государственной пошлины за выдачу удостоверений личности и паспортов граждан Республики Казахстан, а также видов на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан:
Герои Советского Союза, Герои Социалистического Труда, лица, награжденные орденами Славы трех степеней и Трудовой Славы трех степеней, "Алтын Кыран", "Халык Каhарманы", "Отан", участники и инвалиды Великой Отечественной войны и другие инвалиды, приравненные к ним, инвалиды с детства, инвалиды I и II групп, граждане, пострадавшие вследствие Чернобыльской катастрофы.";
150) подпункт 6) пункта 2 статьи 507 изложить в следующей редакции:
"6) за выдачу паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан, удостоверений лица без гражданства, вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан - до выдачи соответствующих документов;";
151) в статье 517:
абзац первый пункта 1 дополнить словами "и обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования";
подпункт 10) пункта 2 дополнить словами ", а также полноты и своевременности передачи имущества, обращенного в собственность государства";
152) в пункте 1 статьи 521:
подпункт 2) после слова "учреждения" дополнить словами "свыше 30 рабочих дней со дня начала осуществления деятельности в Республике Казахстан в пределах любого двенадцатимесячного периода";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) совместное индивидуальное предпринимательство, - по месту жительства уполномоченного лица, определенного законодательством об индивидуальном предпринимательстве;";
в подпункте 7) цифры "1)-4)" заменить цифрами "1)-3), 5), 6)";

153) 522-баптың 3-тармағы алынып тасталсын;
154) 525-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеушiнi Салық төлеушiлердiң мемлекеттiк тiзiлiмiнен шартты түрде шығарып тастау салық төлеушi Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен белгiленген әрекетсiз заңды тұлға мен жеке кәсiпкер белгiлерiне сәйкес келген және салық берешегi жоқ жағдайда тiркеу нөмiрi сақтала отырып жүргізіледі.
Осы тармақтың мақсаттарында әрекетсiз заңды тұлға болып көрсетiлген декларацияларды ұсыну жөнiндегі талаптар оларға қолданылмайтын салық төлеушiлердi қоспағанда, осы Кодексте белгiленген оларды беру мерзiмiнен кейiн бiр жыл өткен соң корпоративтiк табыс салығы туралы декларацияны немесе жеңiлдетiлген декларацияны бермеген заңды тұлғалар танылады.";
155) 526-бапта:
3) тармақшада "құрылымына" деген сөзден кейiн "(нысаналау алгоритмiне)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшаның төртіншi абзацы "екiншi кезекте" деген сөздерден кейiн "жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарының аударуы жөнiндегi клиенттiң мiндеттемесi бойынша, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшада "тоқтатуға" деген сөз "тоқтата тұруға" деген сөзбен ауыстырылсын;
156) 527-баптың 5-тармағында:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы резидент еместің қызметiн жүзеге асыруын бастау күнi деп мына күндердiң бiрi:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасындағы жеке тұлғамен азаматтық-құқықтық сипаттағы бiрiншi жеке еңбек шартын немесе осы баптың 1-тармағында көрсетiлген келiсiм-шарттардың шарттарын орындау үшiн Қазақстан Республикасына келу күнi болып айқындалады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының резидент емес тұлғасының қызметiн жүзеге асыру басталу күнi осы тармақтың 2-тармақшасында көрсетiлген күндердiң бiрiне қарағанда ерте болмайды.";
157) 530-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бюджетке мiндеттi төлемдер жинауды, салық салу объектiлерiнiң және салық салуға байланысты объектiлердiң есебiн және (немесе) мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асырушы уәкілеттi органдар салық есептiлiгiнде салық төлеушінiң тiркеу нөмiрiн көрсетуге тиiс.";
158) 531-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) темекi өнiмдерiн өндiру, көтерме сату және импортқа шығару.";
159) 533-бапта:
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тақырыптық тексеру - тексерiс:
салықтық мiндеттемелердi салықтың жекелеген түрлерi және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша атқару;
мiндеттi зейнетақы жарналарын жинақтаушы зейнетақы қорларына және мiндеттi әлеуметтiк есептеулердi Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына аудару және (немесе) оларды толық және уақтылы ұстап қалу;
осы Кодексте белгiленген банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдардың мiндеттерiн атқару;
трансферттiк бағаларды қолдану кезiнде мемлекеттік бақылау мәселелерi бойынша;";
5-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "салық органдары" деген сөздер "салық қызметi органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) акцизделетiн өнiмдi лицензиялау, өндiру мен оның айналымы ережелерi мен шарттарын сақтау.";

153) пункт 3 статьи 522 исключить;
154) пункт 2 статьи 525 изложить в следующей редакции:
"2. Условное исключение налогоплательщика из Государственного реестра налогоплательщиков Республики Казахстан производится в случае соответствия налогоплательщика признакам бездействующего юридического лица и не имеющего налоговой задолженности, с сохранением регистрационного номера.
В целях настоящего пункта бездействующим юридическим лицом признается юридическое лицо, не представившее декларацию о корпоративном подоходном налоге или упрощенную декларацию по истечении одного года после установленного настоящим Кодексом срока их представления, за исключением налогоплательщиков, на которых не распространяются требования по представлению указанных деклараций.";
155) в статье 526:
в подпункте 3) после слова "структурой" дополнить словами "(алгоритмом формирования)";
в абзаце четвертом подпункта 4) после слов "во вторую очередь по" дополнить словами "обязательствам клиента по перечислению обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, а также";
в подпункте 7) слово "прекратить" заменить словом "приостановить";
156) в пункте 5 статьи 527:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Дата начала осуществления деятельности нерезидента в Республике Казахстан определяется при наличии следующих дат:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) дата заключения первого индивидуального трудового договора или иного договора гражданско-правового характера с физическим лицом в Республике Казахстан либо дата прибытия в Республику Казахстан работника для выполнения условий контракта, указанного в подпункте 1) настоящего пункта.
При этом дата начала осуществления деятельности нерезидента в Республике Казахстан не может быть более ранней, чем одна из первых дат, указанных в подпункте 2 настоящего пункта.";
подпункт 3) исключить;
157) пункт 5 статьи 530 изложить в следующей редакции:
"5. Уполномоченные органы, осуществляющие сбор обязательных платежей в бюджет, учет и (или) государственную регистрацию объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, обязаны указывать в представляемых сведениях регистрационный номер налогоплательщика.";
158) пункт 1 статьи 531 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) производства, оптовой реализации и импорта табачных изделий.";
159) в статье 533:
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) тематическая проверка - проверка:
исполнения налогового обязательства по отдельному виду налога и другого обязательного платежа в бюджет;
полноты и своевременности удержания и (или) перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды и обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
исполнения банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных настоящим Кодексом;
по вопросам государственного контроля при применении трансфертных цен;";
в пункте 5:
в абзаце первом слова "налоговыми органами" заменить словами "органами налоговой службы";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) соблюдения правил и условий лицензирования, производства и оборота подакцизной продукции.";

160) 535-баптың 1-1-тармақшасы алынып тасталсын;
161) 536-баптың 5-тармағында "ұзартылған" деген сөзден кейiн "және (немесе) тексеруi жүргiзетiн адамдардың саны өзгерген" деген сөздермен толықтырылсын;
162) 549-бапта:
1-тармақта:
"1)-4)" деген сандар "2)-4)" деген сандармен ауыстырылсын;
"Сыраны" деген сөздiң алдынан "Шарап материалдарды мен" деген сөздермен толықтырылсын;
"акциз алымы таңбаларымен" деген сөздер "акциз таңбаларымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "акциздiк алым таңбаларымен" деген сөздер "акциздiк таңбалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
163) 550-баптың 1-тармағында:
", сондай-ақ" деген сөз "және" деген сөзбен ауыстырылсын;
", сондай-ақ және уәкiлетті мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiпте мемлекет меншігіне айналдырылған мүлiктi берудi" деген сөздермен толықтырылсын;
164) 553-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баппен белгiленген тәртіппен және осы Кодекстiң 554-бабында айқындалған оның нысаны мен мазмұнын сақтаумен берiлген салық төлеушiнiң шағымы салық органында мiндеттi түрде ол келiп түскен күнi тiркелуге тиiс.";
165) 557-4-баптың 1-тармағында "он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы Қазақстан Республикасының Кодексiн (Салық кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 ж. 12 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 169-құжат; N 15-16, 224-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 1, 2-құжат; N 6, 73-құжат; N 19-20, 171-құжат):
2-баптың 1-тармағында:
үшiншi абзацта:
"34-бабының 1-тармағының 7) тармақшасы" деген сөздер алынып тасталсын;
"2004" деген сандар "2005" деген сандармен ауыстырылсын;
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2006 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiн жоятын 34-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы, 57-баптың 1-тармағының 19) тармақшасы;";
2) мынадай мазмұндағы 5-3 баппен толықтырылсын:
"5-3-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қабылданған Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң жекелеген шешiмдерi бойынша кредит берушiлердiң талаптарын қанағаттандыруды тоқтата тұру нәтижесiнде пайда болған дебиторлық берешек бойынша Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына тиесiлi бюджетке төленетiн төлемдер мен мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жарналарын төлеу Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына салықтар мен мiндеттi сақтандыру жарналары есептелмей олардың өтелуiне қарай жүргiзіледі.".
3. "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 ж. 13 тамыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 10, 55-құжат):
32-баптың бiрiншi тармағында "егер" деген сөзден кейiн "жарғылық капиталға мемлекеттiң қатысуымен" деген сөздермен толықтырылсын.

160) пункт 1-1 статьи 535 исключить;
161) в пункте 5 статьи 536 после слова "Кодекса" дополнить словами "и (или) изменения числа лиц, производящих проверку";
162) в статье 549:
в пункте 1:
цифры "1)-4)" заменить цифрами "2)-4)";
после слова "исключением" дополнить словами "виноматериала и";
слова "марками акцизного сбора" заменить словами "акцизными марками";
в пункте 2 слова "марками акцизного сбора" заменить словами "акцизными марками";
163) в пункте 1 статьи 550:
слова ", а также" заменить словом "и";
дополнить словами ", а также передачи имущества, обращенного в собственность государства в порядке, установленном уполномоченным государственным органом";
164) пункт 3 статьи 553 изложить в следующей редакции:
"3. Жалоба налогоплательщика, поданная в порядке, установленном настоящей статьей, и с соблюдением ее формы и содержания, определенных статьей 554 настоящего Кодекса, подлежит обязательной регистрации в налоговом органе в день ее поступления.";
165) в пункте 1 статьи 557-4 слово "пятнадцати" заменить словом "тридцати".
2. В Закон Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 169; N 15-16, ст. 224; N 24, ст. 338; 2002 г., N 1, ст. 2; N 6, ст. 73; N 19-20, ст. 171):
1) в пункте 1 статьи 2:
в абзаце третьем:
слова "подпункта 7) пункта 1 статьи 34," исключить;
цифры "2004" заменить цифрами "2005";
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"подпункта 7 пункта 1 статьи 34, подпункта 19) пункта 1 статьи 57, утрачивающего силу с 1 января 2006 года;";
2) дополнить статьей 5-3 следующего содержания:
"Статья 5-3. Уплата причитающихся сумм налогов в бюджет и взносов на обязательное социальное страхование в Пенсионный фонд Республики Казахстан по дебиторской задолженности, образовавшейся в результате приостановления удовлетворения требований кредиторов по отдельным решениям Правительства Республики Казахстан, принятым в соответствии с законодательством Республики Казахстан, производится по мере их погашения, без начисления пени за несвоевременный взнос налогов и обязательных страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан.".
3. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 г. "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 10 ст. 55):
в пункте 1 статьи 32 после слов "задолженность общества" дополнить словами "с участием государства в уставном капитале".

2-бап. Салық кодексiнiң 317-бабымен көрсетiлген әлеуметтiк салық ставкалары мiндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелерi жөнiндегі Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына аударымдарды ескере отырып, 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап белгiленсiн.
3-бап. Осы Заң:
2005 жылғы 1 қаңтардан бастан қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 1-тармағының 23), 24), 25) тармақшаларын;
2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 2-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 2. Установить с 1 января 2005 года ставки социального налога, определенные статьей 317 Налогового Кодекса, с учетом отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан по вопросам обязательного социального страхования.
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2004 года, за исключением:
подпунктов 23), 24), 25) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2005 года;
подпункта 2) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2002 года.
Президент
Республики Казахстан