"Қазақстан Республикасындағы кредиттiк бюро және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Ресупбликасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1364 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасындағы кредиттiк бюро және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюро және
кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) кредиттiк тарихтың деректер базасы - ақпараттық pecуpc ретiндегi қалыптасуы мен жүргiзiлуiн кредиттiк бюро жүзеге асыратын кредиттiк тарихтар жиынтығы;
2) кредиттiк ақпарат беру және/немесе кредиттiк есептердi алу туралы шарт - осы Заңда көзделген шарттарда және тәртiппен кредиттік бюро мен ақпарат жеткiзушi арасына жасалатын шарт;
3) кредиттiк ақпарат - кредиттік тарихты қалыптастыру жөнiндегi қатынастарға қатысушылар беретiн және қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық сандық қол қою туралы заңдарына сәйкес электрондық сандық қол қоюмен куәландырылатын электрондық және қағаз тасымалдағыштардағы мәлiметтер;
4) кредиттiк тарих - кредиттік тарих субъектiсi туралы кредиттік ақпарат жиынтығы;
5) кредиттiк бюро - кредиттiк тарихты қалыптастыруды, кредиттік есептер ұсынуды және өзге де қызмет көрсетудi жүзеге асыратын ұйым;
6) кредиттiк есеп - кредиттiк тарихтағы кредиттік ақпаратты толық немесе iшiнара беру нысаны;
7) кредиттiк есептi алушы - кредиттік есепті алуға бар тұлға;
8) ақпарат жеткiзушi - кредиттік бюроға кредиттiк ақпарат бepуші ұйым;
9) кредиттiк есептi ұсыну - кредиттiк тарихтағы ақпаратты беру (толық көлемде немесе iшiнара) жөнiндегi кредиттік бюроның қызметі;
10) жазбаша нұсқау - кредиттiк бюроға нeмece ақпарат жеткізушіге анықталған кемшiлiктердi белгіленген мерзiмде жоюға бағытталған орындалуы мiндеттi түзету шараларын қабылдау туралы нұсқау;
11) кредиттiк тарих субъектiсi - соған қатысты кредиттiк тарих қалыптастырылатын жеке немесе заңды тұлға;
12) уәкiлеттi орган - қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;

О проекте Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1364
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О кредитных бюро и формировании кредитных историй
в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) база данных кредитных историй - совокупность кредитных историй, формирование и ведение которой как информационного ресурса осуществляется кредитным бюро;
2) договор о предоставлении кредитной информации и/или получении кредитных отчетов - договор, заключаемый между кредитным бюро и поставщиком информации на условиях и в порядке, предусмотренных настоящим Законом;
3) кредитная информация - сведения на электронном и бумажном носителях, передаваемые участниками отношений по формированию кредитных историй и, при необходимости, удостоверяемые электронной цифровой подписью, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи;
4) кредитная история - совокупность кредитной информации о субъекте кредитной истории;
5) кредитное бюро - организация, осуществляющая формирование кредитных историй, предоставление кредитных отчетов и оказание иных услуг;
6) кредитный отчет - форма полной или частичной выдачи кредитной информации, содержащейся в кредитной истории;
7) получатель кредитного отчета - лицо, имеющее право на получение кредитного отчета;
8) поставщик информации - организация, предоставляющая кредитную информацию в кредитное бюро;
9) предоставление кредитного отчета - деятельность кредитного бюро по выдаче информации (в полном объеме или частично), содержащейся в кредитной истории;
10) письменное предписание - это указание кредитному бюро или поставщику информации о принятии обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных недостатков в установленный срок;
11) субъект кредитной истории - физическое или юридическое лицо, в отношении которого формируется кредитная история;
12) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;

13) шартты және ықтимал мiндеттемелер - орны жабылмаған аккредитивтер, шығарылған немесе расталған кепілдiктер мен кепілдемелер;
14) кредиттiк тарихты қалыптастыру - осы Заңға сәйкес олар ақпарат жеткiзушілерден алған ақпаратқа, оны сақтауға, мониторингіне, нақтылауға және жаңартуға қатысты кредиттiк бюро жүзеге асыратын iс-қимыл немесе iс-қимылдар жиынтығы.
2-бап. Қазақстан Республикасының кредиттiк бюро
және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы заңдары
1. Қазақстан Республикасының кредиттiк бюро және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнен, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Осы Заңмен реттелген қатынастарды қоспағанда, кредиттiк тарихты қалыптастыру және кредиттік есеп беру кезiнде туындайтын, сондай-ақ кредиттiк бюроның құрылуына, жұмыс iстеуi мен қызметiн тоқтатуына байланысты және Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерi қолданылатын салаға жататын қатынастар осы актiлермен реттеледi.
3. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзге де ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3-бап. Кредиттік ақпаратты қалыптастыру, пайдалану
принциптерi мен шарттары
1. Кредиттiк ақпаратты қалыптастыру мен пайдалану мынадай принциптер ескерiле отырып жүзеге асырылады:
1) кредиттiк тарих субъектісi келiсiмiнiң болуы;
2) барлық кредиттік тарих субъектiлерiнiң теңдiгi;
3) ақпаратты, кредиттiк тарихтың деректер базасын және ақпараттық жүйенi мақсатты пайдалану;
4) ақпараттың құпиялылығы;
5) кредиттік тарихтың деректер базасын және тиiстi ақпараттық жүйелердi қорғауды қамтамасыз ету;
6) азаматтардың жеке өмiрiне араласпау, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн, қоғамның және мемлекеттің мүдделерін қорғау.
2. Кредиттік бюроға кредиттік ақпарат ұсыну, кредиттік есептерді беру үшін негiздер кредиттiк тарих субъектiлерiнiң келiсiмi болып табылады.
3. Кредиттiк тарихты қалыптастыру және/немесе кредиттiк есептi беру үшiн кредиттiк бюроға ол туралы ақпарат ұсынуға кредиттiк тарих субъектiсi келiсiмiнiң шынайылығы үшiн ақпарат жеткiзушiсi және/немесе кредиттiк есептi ұсыну туралы сұрату берген кредиттiк есептi алушы не олардың лауазымды тұлғалары жауапкершiлiк атқарады.
2-тарау. Кредиттiк бюроның қызметi және кредиттік тарихты
қалыптастыру саласында мемлекеттiк реттеу, қадағалау мен бақылау

13) условные и возможные обязательства - непокрытые аккредитивы, выпущенные или подтвержденные гарантии и поручительства;
14) формирование кредитных историй - действие или совокупность действий, осуществляемых кредитным бюро в отношении информации, полученной им от поставщиков информации в соответствии с настоящим Законом, ее хранению, мониторингу, уточнению и обновлению.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о
кредитных бюро и формировании кредитных историй
1. Законодательство Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из Гражданского кодекса Республики Казахстан, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Отношения, возникающие при формировании кредитных историй и предоставлении кредитных отчетов, а также в связи с созданием, функционированием и прекращением деятельности кредитных бюро, относящиеся к сфере действия иных законодательных актов Республики Казахстан, регулируются этими актами, за исключением отношений, урегулированных настоящим Законом.
3. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Принципы и условия формирования, использования
кредитной информации
1. Формирование и использование кредитной информации осуществляется с учетом следующих принципов:
1) наличия согласия субъекта кредитной истории;
2) равенства всех субъектов кредитных историй;
3) целевого использования информации, базы данных кредитных историй и информационной системы;
4) конфиденциальности информации;
5) обеспечения защиты базы данных кредитных историй и соответствующих информационных систем;
6) невмешательства в личную жизнь граждан, соблюдения прав и законных интересов физических и юридических лиц, интересов общества и государства.
2. Основаниями для предоставления кредитной информации в кредитные бюро, выдачи кредитных отчетов являются согласие субъекта кредитной истории.
3. Ответственность за достоверность согласия субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитные бюро для формирования кредитной истории и/или на выдачу кредитного отчета несут поставщик информации и/или получатель кредитного отчета, подавшего запрос о предоставлении кредитного отчета либо их должностные лица.
Глава 2. Государственное регулирование, надзор и контроль
в сфере деятельности кредитных бюро и формирования
кредитных историй

4-бап. Кредиттік бюроның қызметi және кредиттiк тарихты
қалыптастыру саласында pеттеу, қадағалау мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар
Кредиттік бюроның қызметi және кредиттiк тарихты қалыптастыру саласында мемлекеттiк реттеу мен қадағалауды уәкілеттi орган жүзеге асырады.
Ақпараттандыру саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды және мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган осы Заңның ережелерiн ескере отырып, кредиттік тарихты қалыптастыру жөнiндегi кредиттiк бюроның және ақпарат жеткiзушілердiң қызметiне, ақпараттандыру және электрондық құжат айналымы мәселелерi бойынша бақылауды жүзеге асырады.
5-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi
Уәкілеттi органның құзыретiне:
1) кредиттiк бюроның қызметi және кредиттік тарихты қалыптастыру саласында мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын iске асыру;
2) өз құзыреті шегiнде нормативтiк құқықтық актiлердi, оның iшiнде кредиттiк тарихтың деректер базаларын сертификаттау, қалыптастыру мониторингі және осы базаларды құру үшiн қажетті ақпараттық жүйелердi пайдалану жөніндегi қызметтi реттейтiн, ақпараттандыру саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды және мемлекеттік реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша нормативтік құқықтық актiлердi қабылдау;
3) өз құзыреті шегiнде ақпараттандыру саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды және мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органмен және ақпараттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн басқа да органдармен келiсiм бойынша белгіленген тәртiппен кредиттiк тарихтың деректер базаларын орналастыру үшiн пайдаланылатын ақпараттық жүйелердi және көрсетілген ақпараттық жүйелердiң қорғау құралдарын қалыптастыру және пайдалану кезiнде қолданылатын жабдықтың және бағдарламалық қамтамасыз етудiң мiндетті түрде сертификатталуына байланысты талаптарды кредиттiк бюроның орындауын қамтамасыз ету бойынша шараларды жүзеге асыру;
4) кредиттiк бюро үй-жайының және жабдығының негiзгі қызметтi бастауға техникалық дайындығын тексеру;
5) кредиттiк бюро қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиялар беру;
6) уәкiлетті органның нормативтік құқықтық актілерiнде көзделген тәртiппен Қазақстан Республикасының кредиттік бюро және кредиттiк тарихшы қалыптастыру туралы заңдарын сақтау мәселелерi бойынша кредиттiк бюроның, ақпарат жеткізушілердiң қызметіне инспекциялау (тексеру) жүргiзу;
7) кредиттiк бюроларға, ақпарат жеткiзушілерге Қазақстан Республикасының кредиттiк бюро қызметi және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы анықталған заң бұзушылықты жою жөнiнде жазбаша ұйғарым жiберу;

Статья 4. Государственные органы, осуществляющие регулирование,
надзор и контроль в сфере деятельности кредитных бюро
и формирования кредитных историй
Государственное регулирование и надзор в сфере деятельности кредитных бюро и формирования кредитной истории осуществляется уполномоченным органом.
Государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики и государственное регулирование в сфере информатизации осуществляет контроль за деятельностью кредитных бюро и поставщиков информации по формированию кредитных историй, вопросам информатизации и электронного документооборота, с учетом положений настоящего Закона.
Статья 5. Компетенция уполномоченного органа
В компетенцию уполномоченного органа входит:
1) реализация основных направлений государственной политики в сфере деятельности кредитных бюро и формирования кредитных историй;
2) принятие в пределах своей компетенции нормативных правовых актов, в том числе нормативных правовых актов по согласованию с государственным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование в сфере информатизации, регулирующих деятельность по сертификации, мониторингу формирования баз данных кредитных историй и использованию информационных систем, необходимых для создания этих баз;
3) осуществление, в пределах своей компетенции и в порядке, установленном по согласованию с государственным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование в сфере информатизации и иными органами, обеспечивающими информационную безопасность, мер по обеспечению выполнения кредитными бюро требований, связанных с обязательной сертификацией ими оборудования и программного обеспечения, применяемых при формировании и эксплуатации информационных систем, используемых для размещения баз данных кредитных историй, и средств защиты указанных информационных систем;
4) проверка технической готовности помещений и оборудования кредитного бюро к началу основной деятельности;
5) выдача лицензий на право осуществления деятельности кредитных бюро;
6) проведение инспектирования (проверок) деятельности кредитных бюро, поставщиков информации по вопросам соблюдения законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
7) направление письменных предписаний кредитным бюро, поставщикам информации об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о деятельности кредитных бюро и формировании кредитных историй;

8) кредиттiк бюроға санкциялар қолдану;
9) кредиттiк бюро қызметi және кредиттiк тарихты қалыптастыру мәселелерi бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау;
10) кредиттiк бюроның қызметін тоқтату туралы шағым-талаппен сот органдарына жүгіну жөнiнде осы Заңда көзделген негіз бойынша шешiмдер қабылдау.
3-тарау. Кредиттiк бюроны құру және қызметi
6-бап. Кредиттiк бюро және оның құрылтайшылары
1. Кредиттiк бюро акционерлiк қоғам нысанында құрылатын және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмыс iстейтiн коммерциялық ұйымдар болып табылады.
2. Қазақстан Республикасында заңды тұлғалар жөнiндегi кредиттік бюро және жеке тұлғалар жөнiндегі кредиттік бюро құрылады және жұмыс iстейдi.
3. Кpeдиттiк бюро қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензияны уәкiлеттi орган бередi.
4. Заңды тұлғалар жөнiндегi мемлекеттiк кредиттiк бюроның құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi болып табылады.
5. Кредиттiк бюроны заңды және жеке тұлғалар құрады. Шешiмдер қабылдаған кезде кредиттiк бюро құрылтайшыларының (акционерлерiнiң) өздерiне тиесiлi акциялар пакетiнiң мөлшерiне қарамастан, бiреуден артық дауысы болмайды.
Кредиттiк бюро құрылтайшылары (акционерлерi) кредиттік бюродан кредиттiк есептi алу кезiнде қандай да бiр артықшылықтарға ие болмайды.
7-бап. Кредиттiк бюро жүзеге асыратын қызмет түрлерi
1. Кредиттiк бюро қызметiнiң негiзгi түрлерi кредиттiк тарихты қалыптастыру және кредиттiк есептер ұсыну болып табылады.
2. Кредиттік бюро:
1) кредиттік тарихты қалыптастыру жөнiндегі қатынастарға қатысушылардың қызметiн автоматтандыру үшiн пайдаланылатын мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етудi iске асыруды;
2) кредиттiк бюроның қызметiне қатысты арнайы әдебиеттi және өзге де ақпараттық материалдарды iске асыруды;
3) кредиттік тарихты қалыптастыру жөніндегi қатынастарға қатысушыларды ақпараттық қамтамасыз етуге байланысты консультациялық қызметтер көрсетудi;
4) өздерi әзiрлеген әдiстеме негiзiнде жүзеге асырылатын кредиттік тарих субъектiлерiнiң кредит қабiлеттілiгiн бағалауды;
5) маркетингтік және статистикалық зерттеулердi қосымша жүзеге асыруға құқылы.
3. Кpeдиттік бюро осы бапта көзделмеген қызметтің өзге де түрлерiн жүзеге асыруға құқылы eмeс.
8-бап. Кредиттiк бюроға кредиттiк тарихтың деректер базасын
және пайдаланылатын ақпараттық жүйелердi қорғауға және сақталуын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
Кpeдиттiк бюро өз қызметiнде мынадай ұйымдастыру-техникалық шаралардың және технологиялық талаптардың орындалуын қамтамасыз eтуге мiндеттi:
1) ақпараттық жүйелердi, кредиттiк тарихтың деректер базасын және өзге де құжаттарды қауiпсiз орналастыру мен пайдалану үшiн өзiнiң техникалық және өзге де үй-жайларының болуы;

8) наложение санкции на кредитные бюро;
9) рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам деятельности кредитных бюро и формирования кредитных историй;
10) принятие решений об обращении в судебные органы с иском о прекращении деятельности кредитных бюро, по основанию, предусмотренному настоящим Законом.
Глава 3. Создание и деятельность кредитных бюро
Статья 6. Кредитные бюро и их учредители
1. Кредитные бюро являются коммерческими организациями, создаваемыми в форме акционерного общества и действующими в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В Республике Казахстан создаются и действуют кредитные бюро по юридическим лицам и кредитные бюро по физическим лицам.
3. Лицензия на право осуществления деятельности кредитного бюро выдается уполномоченным органом.
4. Учредителем государственного кредитного бюро по юридическим лицам является Национальный Банк Республики Казахстан.
5. Кредитные бюро учреждаются юридическими и физическими лицами. Учредители (акционеры) кредитных бюро при принятии решений не могут иметь более одного голоса независимо от размера принадлежащего им пакета акций.
Учредители (акционеры) кредитного бюро каких-либо преимуществ при получении кредитных отчетов из кредитного бюро не имеют.
Статья 7. Виды деятельности, осуществляемые кредитными бюро
1. Основными видами деятельности кредитных бюро является формирование кредитных историй и предоставление кредитных отчетов.
2. Кредитные бюро вправе дополнительно осуществлять:
1) реализацию специализированного программного обеспечения, используемого для автоматизации деятельности участников отношений по формированию кредитных историй;
2) реализацию специальной литературы и иных информационных материалов, относящихся к деятельности кредитного бюро;
3) предоставление консультационных услуг, связанных с информационным обеспечением участников отношений по формированию кредитных историй;
4) оценку кредитоспособности субъектов кредитных историй, осуществляемую на основании разработанной ими методики;
5) маркетинговые и статистические исследования.
3. Кредитные бюро не вправе осуществлять иные виды деятельности, не предусмотренные настоящей статьей.
Статья 8. Требования к кредитным бюро по защите и обеспечению
сохранности базы данных кредитных историй и используемых
информационных систем
Кредитные бюро в своей деятельности обязаны обеспечить выполнение следующих организационно-технических мер и технологических требований:
1) иметь собственные технические и иные помещения для безопасного размещения и эксплуатации информационных систем, базы данных кредитных историй и иных документов;

2) кредиттік тарихтың деректер базасын және көрсетiлген ақпараттық жүйелердiң қорғау құралдарын орналастыру үшiн ақпараттық жүйелердi қалыптастыру мен пайдалану кезiнде сертификацияланған жабдықты және бағдарламалық қамтамасыз етудi қолдану;
3) ақпарат жеткiзушiлермен және кредиттiк есептердi алушылармен жасалатын шарттарға кредиттiк тарихтың деректер базасын және пайдаланылатын ақпараттық жүйелердi қорғау жөнiнде ұйымдастыру, техникалық және технологиялық шараларды мiндетті бiрлесiп iске асыру, сондай-ақ уәкілеттi органның және ақпараттандыру саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды және мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органның нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарын ескере отырып, осы Заңда айқындалған тұлғалардың ақпараттық қауiпсiздiгін қамтамасыз ету туралы шарттардың енгізілуін қамтамасыз ету;
4) уәкiлетті органға және ақпараттандыру саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды және мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органға пайдаланылатын ақпараттық жүйелердегi iркiлiс фактiлерi, анықталған кемшiлiктердiң себептерi және қабылданған шаралардың сипаты туралы уақтылы хабарлау.
9-бап. Лицензия беру
Кредиттiк бюроның қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшiн лицензиат уәкiлетті органға мынадай құжаттарды ұсынуы тиiс:
1) лицензия беру туралы өтiнiш;
2) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң нотариат куәландырған көшiрмесi;
3) мемлекеттік тiркеуден өткiзiлген құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшiрмелерi;
4) кредиттiк бюроның қызметiн техникалық қамтамасыз етуге уәкiлеттi орган қоятын шарттарға лицензиаттың сәйкестiгiн растайтын құжаттар;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат.
10-бап. Кредиттiк бюроның қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензия беруден бас тарту
Осы Заңның 9-бабында белгiленген талаптарды сақтамаған жағдайда не қызметтiң осы түрiмен айналысуға оған тыйым салатын соттың өтiнiш берушiге қатысты шешiмi болған кезде кредиттiк бюроның қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензия беруден бас тарту жүзеге асырылады.
11-бап. Жазбаша нұсқау және санкциялар
1. Кредиттiк бюроның қызметі және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы Қазақстан Республикасының заңдарын бұзған жағдайда уәкiлеттi орган кредиттік бюроға немесе ақпарат жеткiзушiге анықталған жөнсiздiктердi жою туралы жазбаша нұсқау жiберуге құқылы.
2. Уәкiлеттi орган санкция ретiнде мынадай шараларды қолдануға:
1) кредиттiк бюро лицензиясының қолданылуын тоқтата тұруға;

2) при формировании и использовании информационных систем для размещения базы данных кредитных историй и средств защиты указанных информационных систем применять сертифицированные оборудование и программное обеспечение;
3) обеспечить включение в заключаемые договоры с поставщиками информации и получателями кредитных отчетов условий об обязательности совместной реализации организационных, технических и технологических мер по защите базы данных кредитных историй и используемых информационных систем, а также обеспечению информационной безопасности лиц, определенных настоящим Законом, с учетом требований нормативных правовых актов уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего реализацию государственной политики и государственное регулирование в сфере информатизации;
4) своевременно информировать уполномоченный орган и государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики и государственное регулирование в сфере информатизации об имевшихся фактах сбоя используемых информационных систем, о причинах выявленных недостатков и характере принятых мер.
Статья 9. Выдача лицензии
Для получения лицензии на право осуществления деятельности кредитного бюро лицензиат должен предоставить в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление о выдаче лицензии;
2) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации;
3) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, прошедших государственную регистрацию;
4) документы, подтверждающие соответствие лицензиата условиям, предъявляемым уполномоченным органом к техническому обеспечению деятельности кредитного бюро;
5) документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора, установленного законодательством Республики Казахстан.
Статья 10. Отказ в выдаче лицензии на право осуществления
деятельности кредитного бюро
Отказ в выдаче лицензии на право осуществления деятельности кредитного бюро производится в случае несоблюдения требований, установленных статьей 9 настоящего Закона либо при наличии в отношении заявителя решения суда, запрещающего ему занятие данным видом деятельности.
Статья 11. Письменное предписание и санкции
1. В случае нарушения законодательства Республики Казахстан о деятельности кредитных бюро и формировании кредитных историй уполномоченный орган вправе направить кредитному бюро или поставщику информации письменное предписание об устранении выявленных нарушений.
2. В качестве санкций уполномоченный орган вправе применить следующие меры:
1) приостановление действия лицензии кредитного бюро;

2) заң актiлерiне сәйкес кредиттiк бюроның лицензиясын қайтарып алуға құқылы.
3. Уәкiлеттi орган кредиттiк бюроның лицензиясын қайтарып алғаннан кейiн он жұмыс күнi iшiнде заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен кредиттiк бюроның қызметiн мәжбүрлеп тоқтату (тарату) туралы сотқа шағым-талаппен жүгінедi.
12-бап. Кредиттiк бюро лицензиясының
қолданылуын тоқтата тұру
1. Кредиттiк бюро лицензиясының қолданылуы:
1) осы Заңның 8-бабында белгiленген талаптарды сақтамау;
2) лицензия беру үшiн негiз болып табылатын құжаттарда шынайы емес ақпарат беру фактiсiнiң анықталуы;
3) уәкiлеттi органның кредиттiк бюроның қызметi және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы Қазақстан Республикасының заңдарын бұзушылықтарды жою жөнiндегi жазбаша нұсқауын орындамау негiздерiнің бiреуi бойынша алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтатыла тұруы мүмкiн.
2. Кредиттік бюро лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру оның қызметiн жүзеге асыруға тыйым салуға әкеп соғады.
3. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешiмде лицензияның қолданылуын тоқтата тұру негiздерi және мерзiмi көрсетiлуге тиiс.
Мұндай шешiм кредиттiк бюроның атқарушы органына жiберiлген күннен бастап лицензияның қолданылуы тоқтатылды деп саналады.
13-бап. Кредиттiк бюроның лицензиясын қайтарып алу
Уәкiлеттi орган мынадай негiздердiң бiрi бойынша:
1) лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға негiз болған себептердi белгiленген мерзiмде жоймаса;
2) лицензияның қолданылуы соңғы он екi айдың iшiнде бiрнеше рет тоқтатылса;
3) жүзеге асыруға лицензиясы бар қызметтің түрiмен айналысуға лицензиатқа сотпен тыйым салғанында;
4) лицензиат кәсiпкерлiк қызметін тоқтатқанда;
5) лицензия алу кезiнде лицензиат көрiнеу жалған ақпарат бергенде кредиттiк бюро лицензиясын қайтарып алу жөнiнде шешiм шығаруға құқылы.
Кредиттiк бюроның лицензиясы заң актiлерiне сәйкес қайтарып алынады.
14-бап. Кредиттік бюроны қайта ұйымдастыру және тарату
Кредиттiк бюроны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заң актiлерінде көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
15-бап. Iшкi құжаттарды, ақпаратты сақтау және кредиттiк тарихтың деректер базасын жою негiздерi
1. Кредиттiк бюроның қызметi туралы iшкi құжаттарды және кредиттiк тарихтың деректер базасына енгiзiлетiн ақпаратты сақтау тәртiбiн кредиттiк бюро айқындайды.
2. Кредиттiк бюроны қайта ұйымдастыру немесе тарату кезеңiнде (қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешiм күшiне енген сәттен бастап) кредиттiк тарихтың деректер базасы уәкiлеттiк органға берiледi.
Кредиттiк бюроны қайта ұйымдастыру немесе тарату аяқталғаннан кейiн оны кредиттiк бюро ретiндегi қызметке уәкiлеттiк берiлген таратылатын тұлғаларға немесе басқа заңды тұлғаларға берудiң (иелігінен айырудың) заңды негiздерi болмаған жағдайда уәкiлеттi орган кредиттік бюроның кредиттiк тарихының деректер базасын жояды.

2) отзыв лицензии кредитного бюро в соответствии с законодательными актами.
3. Уполномоченный орган после отзыва лицензии кредитного бюро в течение десяти рабочих дней обращается с иском в суд о принудительном прекращении деятельности (ликвидации) кредитного бюро в установленном законодательными актами порядке.
Статья 12. Приостановление действия лицензии кредитного бюро
Действие лицензии кредитного бюро может быть приостановлено сроком до шести месяцев по одному из следующих оснований:
1) несоблюдение требований, установленных статьей 8 настоящего Закона;
2) установление факта представления недостоверной информации в документах, явившихся основанием для выдачи лицензии;
3) невыполнение письменного предписания уполномоченного органа об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан о деятельности кредитных бюро и формировании кредитных историй.
2. Приостановление действия лицензии кредитного бюро влечет запрет на осуществление его деятельности.
3. В решении о приостановлении действия лицензии должны быть указаны основания и срок приостановления действия лицензии.
Действие лицензии считается приостановленным со дня доведения такого решения до сведения исполнительного органа кредитного бюро.
Статья 13. Отзыв лицензии кредитного бюро
Уполномоченный орган вправе вынести решение об отзыве лицензии кредитного бюро по одному из следующих оснований:
1) неустранение в установленные сроки причин, послуживших основанием для приостановления действия лицензии;
2) неоднократное в течение последних двенадцати месяцев приостановление действия лицензии;
3) запрещение судом лицензиату заниматься тем видом деятельности, на осуществление которого он обладает лицензией;
4) прекращение предпринимательской деятельности лицензиата;
5) предоставление лицензиатом заведомо ложной информации при получении лицензии.
Лицензия кредитного бюро отзывается в соответствии с законодательными актами.
Статья 14. Реорганизация и ликвидация кредитных бюро
Реорганизация и ликвидация кредитных бюро осуществляются в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 15. Хранение внутренних документов, информации и
основания уничтожения базы данных кредитных историй
1. Порядок хранения внутренних документов о деятельности кредитного бюро и информации, включаемой в базу данных кредитных историй, определяется кредитным бюро.
2. В период реорганизации или ликвидации (с момента вступления в силу решения о реорганизации или ликвидации) кредитного бюро база данных кредитных историй передается в уполномоченный орган.
После завершения реорганизации или ликвидации кредитного бюро, база данных кредитных историй кредитного бюро подлежит уничтожению уполномоченным органом, в случае отсутствия законных оснований ее передачи (отчуждения) реорганизованному лицу или другим юридическим лицам, уполномоченным на деятельность в качестве кредитных бюро.

3. Кредиттік бюроның осы баптың 2-тармағында көзделген негіздер бойынша кредиттiк тарихтың деректер базасын уәкiлетті органға беру тәртібi уәкiлетті органның нормативтiк құқықтық актілерiнде айқындалады.
4-тарау. Кредиттiк тарихты қалыптастыру жөнiндегі қатынастарға қатысушылардың құқықтары мен мiндеттерi
16-бап. Кредиттік бюроның құқықтары
Кредиттiк бюро:
1) кредиттік ақпарат беру және/немесе кредиттік есептердi алу туралы осы Заңда айқындалған тұлғалармен шарттар жасауға;
2) ақпарат жеткізушілерден кредиттік тарих субъектiсiнiң ол туралы мәліметтерді кредиттік бюроға ұсынуға келісім берудi, сондай-ақ кредиттік тарих қалыптастырылатын толық әрi шынайы ақпарат берудi талап етуге;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған тәртіппен филиалдар мен өкілдiктep ашуға;
4) осы Заңның 7-бабының 2-тармағында көзделген қызметті қосымша жүзеге асыруға;
5) Қазақстан Республикасының заң актілерінде және осы Заңға сәйкес жасалған шарттарда көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
17-бап. Кредиттік бюроның мiндеттерi
Кредиттік бюро:
1) кредиттiк бюроға ол туралы мәлiметтердi беруге кредиттiк тарих субъектісi келiсімiнiң ақпарат жеткiзушiлерде болуын тексеруге;
2) кредиттік тарихты қалыптастыруды жүзеге асыруға;
3) кредиттiк тарих субъектiсiнiң келiсiмi болған кезде кредиттiк есептерді беруге;
4) осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, кредиттік тарихтардағы ақпаратты ашуға жол бермеуге;
5) кредиттiк тарих субъектiсiне кредиттiк есептеп ақпаратпен негізді түрде келiспеген жағдайда түзетiлген кредиттік есепті беруге;
6) кредиттік тарих субъектiсiне кредиттік тарих субъектісi даулайтын ақпарат берген жеткізушiнiң мәлiметiн ұсынуға;
7) кредиттік есеп ұсыну туралы сұрату Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын бұзу арқылы жасалған болса, кредиттiк есепті беруден бас тартуға;
8) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз қызметi туралы есеп жүргізуге және есеп бeругe;
9) жеткiзушiге шынайы емес ақпаратты түзеу туралы талаппен өтінiш жасауға;
10) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңдарына және Қазақстан Республикасының кредиттiк бюро мен кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңдарына сәйкес ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйенi пайдалануға;
11) ақпарат жеткiзушiге ақпаратты жiберу шығындарын өтеуге және меншiктi қаражаты есебiнен кредиттiк тарихтың деректер базасын қолдауға;

3. Порядок передачи кредитным бюро базы данных кредитных историй уполномоченному органу по основаниям, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Глава 4. Права и обязанности участников отношений
по формированию кредитных историй
Статья 16. Права кредитного бюро
Кредитное бюро вправе:
1) заключать договоры о предоставлении кредитной информации и/или получении кредитных отчетов с лицами, определенными настоящим Законом;
2) требовать от поставщиков информации предоставления согласия субъекта кредитной истории на передачу сведений о нем в кредитные бюро, а также полной и достоверной информации, формирующей кредитные истории;
3) открывать филиалы и представительства в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
4) дополнительно осуществлять деятельность, предусмотренную пунктом 2 статьи 7 настоящего Закона;
5) иметь иные права, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан и договорами, заключенными в соответствии с настоящим Законом.
Статья 17. Обязанности кредитного бюро
Кредитное бюро обязано:
1) проверять наличие у поставщиков информации согласия субъекта кредитной истории на предоставление сведений о нем в кредитные бюро;
2) осуществлять формирование кредитных историй;
3) предоставлять кредитные отчеты при наличии согласия субъекта кредитной истории;
4) не допускать раскрытия информации, содержащейся в кредитных историях, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом;
5) предоставлять субъекту кредитной истории исправленный кредитный отчет в случае его обоснованного несогласия с информацией, содержащейся в кредитном отчете;
6) предоставлять субъекту кредитной истории сведения поставщика, представившего информацию, оспариваемую субъектом кредитной истории;
7) отказывать в предоставлении кредитного отчета, если запрос о его предоставлении составлен с нарушением требований законодательства Республики Казахстан;
8) вести учет и представлять отчетность о своей деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) обращаться к поставщику с требованием об исправлении недостоверной информации;
10) использовать информационные ресурсы и информационные системы, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации и законодательством Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй;
11) возместить расходы поставщику информации за пересылку информации и поддерживать свою базу данных кредитных историй за счет собственных средств;

12) Қазақстан Республикасы заңдарының және/немесе кредиттiк ақпарат беру және/немесе кредиттік есептердi алу туралы шарттың өзге де талаптарын сақтауға мiндетті.
18-бап. Ақпарат жеткiзушілер
1. Мыналар:
1) банктер және ломбардтар мен кредиттік серiктестiктердi қоспағанда, заем операцияларын жүргiзуге лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрi - банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар);
2) тауарлар мен қызмет көрсетулердi кредитке сататын не төлемдердiң мерзiмiн ұзартатын заңды тұлға немесе жеке кәсiпкер;
3) жылжымайтын мүлікке және онымен жасалатын мәмілелерге құқықтар тiркеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк кәсiпорындар ақпарат жеткiзушілер болып табылады.
19-бап. Ақпарат жеткiзушiнiң құқықтары мен мiндеттерi
1. Ақпарат жеткiзушi:
1) осы Заңға сәйкес берілетін ақпаратты пайдалануды кредиттік бюродан талап етуге;
2) Қазақстан Республикасының заң актілерiне және/немесе кредиттiк ақпаратты беру және/немесе кредиттік есептi алу туралы шартқа сәйкес өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
2. Осы Заңның 18-бабының 1) және 2) тармақтарында көрсетiлген ақпарат жеткiзушiлер:
1) кредиттік бюроға ол туралы мәлiметтер беру үшiн кредиттiк тарих субъектiсiнiң келiсiмiн алуға;
2) уәкiлетті органның нормативтік құқықтық актiлерiнде және кредиттiк ақпарат беру және/немесе кредиттiк есептер алу туралы шарттарда көзделген талаптарда, көлемде және тәртiппен кредиттiк бюроға ақпарат беруге;
3) кредиттiк тарих субъектiсiнiң талап етуi бойынша кредиттiк бюроға берiлген ақпаратты нақтылауға;
4) кредиттік бюроға кредиттiк тарих субъектiсi туралы бар мәлiметтермен дәлме-дәл сәйкес ақпарат ұсынуға;
5) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңдарына және Қазақстан Республикасының кредиттiк бюро және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңдарына сәйкес ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйенi пайдалануға;
6) өз қаражаты есебiнен кредиттік ақпаратты алу және өңдеудi тиiстi шарттармен қамтамасыз етуге мiндеттi.
3. Осы Заңның 18-бабының 3) тармақшасында көрсетiлген ақпарат жеткiзушiлер:
1) олар кредиттiк ақпарат беру және/немесе кредиттік есептердi алу туралы шартты жасаған жағдайда өзге де ақпарат жеткiзушiлерiне қойылатын осы Заңның талаптарын сақтауға тиiс.
2) кредиттік бюроға кредиттік тарих субъектiлерi туралы оларда бар ақпаратты ақылы негiзде ұсынады.
20-бап. Кредиттік есепті алушы
1. Кредиттiк есептi алушылар:

12) соблюдать иные требования законодательства Республики Казахстан и/или договора о предоставлении кредитной информации и/или получении кредитных отчетов.
Статья 18. Поставщики информации
Поставщиками информации являются:
1) банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, имеющие лицензию на проведение заемных операций, за исключением ломбардов и кредитных товариществ (далее - организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций);
2) юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, реализующие товары и услуги в кредит, либо предоставляющие отсрочки платежей;
3) государственные предприятия, осуществляющие регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
Статья 19. Права и обязанности поставщика информации
1. Поставщик информации имеет право:
1) требовать от кредитных бюро использования предоставляемой информации в соответствии с настоящим Законом;
2) иметь иные права, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и/или договором о предоставлении кредитной информации и/или получении кредитных отчетов.
2. Поставщики информации, указанные в подпунктах 1) и 2) статьи 18 настоящего Закона обязаны:
1) получить согласие субъекта кредитной истории на предоставление сведений о нем в кредитные бюро;
2) предоставлять информацию в кредитные бюро на условиях, в объеме и порядке, предусмотренных нормативными правовыми актами уполномоченного органа и договорами о предоставлении кредитной информации и/или получении кредитных отчетов;
3) уточнять информацию, переданную в кредитные бюро по требованию субъекта кредитной истории;
4) предоставлять информацию в кредитные бюро в точном соответствии с имеющимися сведениями о субъекте кредитной истории;
5) использовать информационные ресурсы и информационные системы, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации и законодательством Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй;
6) обеспечивать надлежащие условия получения и обработки кредитной информации за счет собственных средств.
3. Поставщики информации, указанные в подпункте 3) статьи 18 настоящего Закона:
1) в случае заключения ими договора о предоставлении кредитной информации и/или получении кредитных отчетов должны соблюдать требования настоящего Закона, предъявляемые к иным поставщикам информации;
2) предоставляют имеющуюся у них информацию о субъектах кредитных историй в кредитные бюро на платной основе.
Статья 20. Получатель кредитного отчета
1. Получателями кредитного отчета являются:

1) банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар;
2) тауарлар мен қызмет көрсетулердi кредитке сататын не төлемдердiң мерзiмiн ұзартатын заңды тұлға немесе жеке кәсiпкер;
3) кредиттік тарих субъектiсi болып табылады.
Кредиттiк ақпаратты басқа тұлғаларға беруге жол берiлмейдi.
2. Осы баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген тұлғалар кредиттiк ақпарат беру және/немесе кредиттiк есептердi алу туралы шарттар жасағаннан кейiн кредиттiк есептердi алушылар ретiнде кредиттiк бюрода тiркелуге тиiс.
21-бап. Кредиттiк есептi алушының құқықтары мен мiндеттерi
1. Кредиттік есептi алушы:
1) кредиттік есеп алуға;
2) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
2. Кредиттiк тарих субъектiсi бiр күнтiзбелiк жыл iшiнде өзi туралы бiр кредиттiк есептi тегiн алуға құқылы.
3. Осы Заңның 20-бабының 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген кредиттiк есептi алушылар:
1) кредиттiк бюроға ол туралы кредиттiк есептi алуға кредиттiк тарих субъектiсiнiң келiсiмiн ұсынуға;
2) уәкiлеттi органның нормативтік құқықтық актiсiнде көзделген тәртiппен кредиттiк есептi алушы ретiнде тiркеу кезiнде оларға берiлген мәлiметтердiң өзгергенi туралы хабарлауға;
3) кредиттiк есепке қатысты құпиялылықты сақтауға және ондағы ақпаратты үшiншi тұлғаларға жарияламауға;
4) кредиттік есептегi ақпаратты осы Заңның 26-бабында көзделген мақсаттарға ғана пайдалануға;
5) кредиттік тарих субъектісiнiң талабы бойынша оны кредиттік есептiң мазмұнымен таныстыруға не кредиттік eceпті алушының iшкi ережелерiне сәйкес оған кредиттік есептiң көшiрмесiн беруге;
6) кредиттiк бюроның кредиттiк есеп беру бойынша қызмет көрсету үшiн ақы төлеуге;
7) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес өзге де міндеттердi атқаруға мiндеттi.
22-бап. Кредиттік тарих субъектісінің құқықтары
Кредиттiк тарих субъектiсi:
1) кредиттік тарихты қалыптастыру үшiн ақпарат жеткiзушiге кредиттiк бюроға ол жайында мәлiметтер беру туралы келiсiм беруге;
2) кредиттiк есептi алушыға ол туралы кредиттік есеп алуға келiсiм беруге;
3) уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актісiнде көзделген тәртiппен кредиттiк бюроға ол туралы ақпарат түскен сәттен бастап өзi туралы кредиттiк есеп алуға;
4) кредит алуға оның өтiнiшiн қараған кезде кредиттік eceпті алушыдан кредиттік есеппен танысуға не кредиттiк есептi алушының iшкi ережелерiне сәйкес кредиттiк бюродан алушы алған кредиттiк есептiң көшiрмесiн берудi талап етуге;

1) банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
2) юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, реализующие товары и услуги в кредит, либо предоставляющие отсрочки платежей;
3) субъект кредитной истории.
Предоставление кредитной информации иным лицам не допускается.
2. После заключения договора о предоставлении кредитной информации и/или получении кредитных отчетов лица, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 1 настоящей статьи, должны зарегистрироваться в кредитном бюро в качестве получателей кредитных отчетов.
Статья 21. Права и обязанности получателя кредитного отчета
1. Получатель кредитного отчета имеет право:
1) получать кредитный отчет;
2) иметь иные права, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Субъект кредитной истории вправе получить в течение календарного года один кредитный отчет о себе бесплатно.
3. Получатели кредитного отчета, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 20 настоящего Закона обязаны:
1) представить в кредитное бюро согласие субъекта кредитной истории на получение кредитного отчета о нем;
2) сообщать об изменении сведений, предоставленных им при регистрации в качестве получателя кредитного отчета в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) соблюдать конфиденциальность в отношении кредитного отчета и не разглашать содержащуюся в нем информацию третьим лицам;
4) использовать информацию, содержащуюся в кредитном отчете, только для целей, предусмотренных статьей 26 настоящего Закона;
5) по требованию субъекта кредитной истории ознакомить его с содержанием кредитного отчета либо выдать ему, в соответствии с внутренними правилами получателя кредитного отчета, копию кредитного отчета;
6) оплатить услуги кредитного бюро по предоставлению кредитного отчета;
7) нести иные обязанности, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 22. Права субъекта кредитной истории
Субъект кредитной истории имеет право:
1) дать согласие поставщику информации о предоставлении сведений о нем в кредитные бюро для формирования кредитной истории;
2) дать согласие получателю кредитного отчета на получение кредитного отчета о нем;
3) получить в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом уполномоченного органа кредитный отчет о себе с момента поступления информации о нем в кредитные бюро;
4) при рассмотрении его заявки на получение кредита требовать от получателя кредитного отчета ознакомления с кредитным отчетом либо выдачи в соответствии с внутренними правилами получателя кредитного отчета копии кредитного отчета, полученного получателем из кредитных бюро;

5) осы Заңда көзделген тәртiппен кредиттiк есептегі ақпаратпен, жеткiзушi туралы ақпарат алу мүмкiндiгiмен келiспеушiлiктi мәлiмдеуге;
6) алушыға берiлген кредиттік есепте кредиттiк бюро қызметкерлерiнiң әрекетi немесе әрекетсiздiгi салдарынан жеткiзушiлер кредиттiк бюроға берген ақпаратқа сәйкес келмейтiн ақпарат бар болса, кредиттiк бюродан түзетiлген кредиттiк есеп сұратуға;
7) шынайы емес ақпаратты түзету туралы талаппен жеткiзушiге өтiнiш жасауға құқылы.
5-тарау. Кредиттiк бюроға ақпарат беру
23-бап. Кредиттiк бюроға ақпарат берудiң жалпы шарттары
1. Осы Заңның 18-бабының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген ақпарат жеткізушiлер осы Заңда көзделген заңды тұлғалар жөнiндегi ақпаратты барлық заңды тұлғалар жөнiндегi кредиттiк бюроға, ал жеке тұлғалар, жеке кәсiпкерлер және шаруа қожалықтары жөнiндегi ақпаратты жеке тұлғалар жөнiндегi барлық кредиттiк бюроға беруге мiндеттi.
2. Осы Заңның 18-бабының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген ақпарат жеткiзушiлер кредиттiк бюроға ақпаратты кредиттiк тарих субъектiсiнiң келiсiмi болған кезде мiндеттi түрде ұсынады.
Олардың кредиттiк бюроға ақпарат беру және кредиттiк есептердi алу шарттары кредиттік бюроға ақпарат беру және/немесе кредиттiк есептердi алу туралы шарттарда айқындалады.
3. Жылжымайтын мүлiкке және онымен жасалатын мәмiлелерге құқықтар тiркеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк кәсiпорындар кредиттiк бюроға олармен жасалған кредиттiк ақпарат беру туралы шарттар негiзiнде уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігі айқындайтын тәртiппен және жағдайларда ақпарат бередi.
4. Кредиттiк бюроға ақпарат электрондық тасымалдағышта ұсынылады. Қағазға басып шығарылған ақпаратты ұсынудың ерекше жағдайлары кредиттiк бюроның iшкi құжаттарымен айқындалады.
24-бап. Кредиттiк бюроға берiлетiн ақпарат
1. Кредиттiк бюроға банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар беретiн ақпаратта мыналар болуы тиiс:
1) осы банктен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымнан тұлға алған кредит бойынша борыш сомасы, сондай-ақ ол алған барлық кредиттер, шартты және ықтимал мiндеттемелер бойынша борыштың жалпы сомасы;
2) кредиттердi, сондай-ақ шартты және ықтимал мiндеттемелердi беру күні, өтеу күнi (кесте бойынша және нақты);
3) уәкiлетті органның нормативтік құқықтық актiсiне сәйкес мiндеттемелердi (сейф жәшiктерiнде, шкафтарда және банктың үй-жайында сақтауда тұрғандарды қоспағанда) орындауды қамтамасыз етудiң болуы туралы ақпарат.

5) заявлять несогласие с информацией, содержащейся в кредитном отчете, в порядке, предусмотренном настоящим Законом, с возможностью получения информации о поставщике;
6) запрашивать в кредитных бюро исправленный кредитный отчет, если предоставленный получателю кредитный отчет вследствие действий или бездействий сотрудников кредитного бюро содержал информацию, несоответствующую информации, предоставленной в кредитные бюро поставщиками;
7) обращаться к поставщику с требованием об исправлении недостоверной информации.
Глава 5. Предоставление информации в кредитные бюро
Статья 23. Общие условия предоставления информации
в кредитные бюро
1. Поставщики информации, указанные в подпунктах 1) и 2) статьи 18 настоящего Закона, предоставляют предусмотренную настоящим Законом информацию по юридическим лицам во все кредитные бюро по юридическим лицам, а информацию по физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и крестьянским хозяйствам - во все кредитные бюро по физическим лицам.
2. Поставщики информации, указанные в подпунктах 1) и 2) статьи 18 настоящего Закона, предоставляют информацию в кредитные бюро в обязательном порядке при наличии согласия субъекта кредитной истории.
Условия предоставления ими информации в кредитные бюро и получения кредитных отчетов определяются договорами о предоставлении кредитной информации и/или получении кредитных отчетов.
3. Государственные предприятия, осуществляющие регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ними, предоставляют информацию в кредитные бюро на основании заключаемых с ним договоров о предоставлении кредитной информации в порядке и на условиях, определяемых Министерством юстиции Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.
4. Информация предоставляется поставщиками в кредитные бюро на электронном носителе. Исключительные случаи предоставления информации на бумажном носителе определяются внутренними документами кредитных бюро.
Статья 24. Информация, предоставляемая в кредитные бюро
1. Информация, предоставляемая в кредитные бюро банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, должна содержать:
1) сумму долга по кредиту, полученному лицом в данном банке или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также общую сумму долга по всем полученным им кредитам, условным и возможным обязательствам;
2) дату выдачи, дату (по графику и фактическую) погашения кредитов, а также условных и возможных обязательств;
3) информацию о наличии обеспечения исполнения обязательств (за исключением находящихся на хранении в сейфовых ящиках, шкафах и помещениях банка) в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа.

2. Осы баптың 1-тармағының талаптарына сәйкес заңды тұлға - кредиттiк тарих субъектiсi туралы берiлген ақпаратта атауы ұйымдық-құқықтық нысаны, орналасқан жерi, заңды тұлға ретiнде мемлекеттiк тiркелген нөмiрi және күнi, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi, бiрiншi басшыларының аты-жөнi және олардың салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрлерi көрсетілуi тиiс.
3. Осы баптың 1-тармағының талаптарына сәйкес жеке тұлға - кредиттiк тарих субъектiсi туралы берiлген ақпаратта аты-жөнi, туған күнi, айы, жылы, тұрғылықты жерi, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелерi, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi көрсетiлуi тиiс.
4. Кредиттiк бюроға тауарлар мен қызмет көрсетулердi кредитке сататын, не төлемдердiң мерзiмiн ұзартатын заңды тұлға немесе жеке кәсiпкер ұсынатын ақпаратта мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
1) кредит, сондай-ақ кредитке алынған барлық тауарлар мен қызмет көрсетулер бойынша борыш сомасы;
2) кредиттердi беру күнi, өтеу күнi (кесте бойынша және нақты);
3) уәкiлетті органның нормативтiк құқықтық актiсiне сәйкес мiндеттемелердi орындауды қамтамасыз етудiң болуы туралы ақпарат.
5. Кредиттiк бюроға жылжымайтын мүлiкке және онымен жасалатын мәмiлелерге құқықтар тiркеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк кәсiпорындар ұсынатын ақпаратта мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
1) жеке тұлғалар үшін - аты-жөнiн, туған күнiн, айын, жылын, тұрғылықты жерін, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелерiн, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн, меншiк құқығын және басқа құқықтарды, сондай-ақ жылжымайтын мүлiк ауыртпалығын көрсету;
2) заңды тұлғалар үшiн - заңды тұлғаның атауы, орналасқан жерi, мемлекеттiк тiркелген нөмiрi және күнi, оның ұжымдық-құқықтық нысаны, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi, банктiк деректемелерi, меншiк құқығын және басқа құқықтарды, сондай-ақ жылжымайтын мүлiкке ауыртпалық туралы мәлiметтер.
25-бап. Кредиттік тарих субъектiсiнiң ақпарат беруге және кредиттік есеп беруге келiсiмiн ресiмдеу
1. Кредиттік тарих субъектiсінің кредиттiк бюроға ол туралы кредиттік ақпарат беруге және/немесе кредиттiк есеп алушыға кредиттiк есеп беруге келiсiмi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнiң талаптарына сәйкес жазбаша түрде ресiмделедi.
2. Жеке тұлғаның - кредиттік ақпарат субъектiсiнiң келiсiмiн Қазақстан Республикасының заңдарында сәйкес ресiмделген сенiмхат негiзiнде әрекет ететiн сенiм бiлдiрiлген тұлға ресiмдеуi мүмкiн.

2. Информация о субъекте кредитной истории - юридическом лице, предоставляемая в соответствии с требованиями пункта 1 настоящей статьи, должна содержать указание на наименование, организационно-правовую форму, место нахождения, номер и дату государственной регистрации в качестве юридического лица, регистрационный номер налогоплательщика, фамилию, имя, отчество первых руководителей и их регистрационные номера налогоплательщиков.
3. Информация о субъекте кредитной истории - физическом лице, предоставляемая в соответствии с требованиями пункта 1 настоящей статьи, должна содержать указание на фамилию, имя, отчество, дату рождения, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, регистрационный номер налогоплательщика.
4. Информация, предоставляемая в кредитные бюро юридическим лицом или индивидуальным предпринимателем, реализующими товары и услуги в кредит либо предоставляющими отсрочки платежей, должна содержать следующие сведения:
1) сумму долга по кредиту, а также по всем полученным в кредит товарам и услугам;
2) дату выдачи, дату (по графику и фактическую) погашения кредитов;
3) информацию о наличии обеспечения исполнения обязательств в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Информация, предоставляемая в кредитные бюро государственными предприятиями, осуществляющими регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним, должна содержать сведения:
1) для физических лиц - указание на фамилию, имя, отчество, дату рождения, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, регистрационный номер налогоплательщика, сведения о регистрации прав собственности и других прав, а также обременений на недвижимое имущество;
2) для юридических лиц - наименование, место нахождения, номер и дату о государственной регистрации юридического лица, его организационно-правовую форму, регистрационный номер налогоплательщика, банковские реквизиты, сведения о регистрации прав собственности и других прав, а также обременений на недвижимое имущество.
Статья 25. Оформление согласия субъекта кредитной истории
на предоставление информации и выдачу кредитного отчета
1. Согласие субъекта кредитной истории на предоставление кредитной информации о нем в кредитные бюро и/или на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета оформляется в письменном виде в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа.
2. Согласие субъекта кредитной информации - физического лица может быть оформлено также доверенным лицом, действующим на основании доверенности, оформленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

26-бап. Кредиттiк ақпаратты және кредиттiк есептердi пайдалану мақсаттары
1. Кредиттiк есептi алушылар кредиттік бюро жүйесiндегі ақпаратты:
1) кредиттер беру, мониторинг және кредиттердiң мерзiмiн ұзарту кезiнде тәуекелдердi бағалау;
2) кредиттiк шарттардың талаптары өзгерген кезде тәуекелдердi бағалау;
3) мерзiмi ұзартылған төлемдермен өзге де мәмiлелер бойынша тәуекелдердi бағалау;
4) кредиттік есептегi ақпараттың дұрыстығын растау мақсатында пайдалануы мүмкiн.
2. Кредиттiк бюро ақпарат жеткiзушiлерден олар маркетингтiк және статистикалық зерттеулердi жүзеге асыру үшiн алған мәлiметтердi пайдалануға құқылы.
6-тарау. Кредиттiк тарихты қалыптастыру жөнiндегі қатынастар
27-бап. Ақпарат жеткiзушiлермен және кредиттiк есептердi
алушылармен жасалатын шарттар
1. Осы Заңның 18-бабының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген ақпарат жеткiзушiлер және осы Заңның 20-бабының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген кредиттiк есептi алушылар кредиттiк ақпарат беру және кредиттiк есептердi алу жөнiндегi өз мiндеттемелерiн орындау мақсатында барлық кредиттiк бюромен кредиттiк ақпарат беру және/немесе кредиттiк есептердi алу туралы шарттар жасауға мiндеттi.
2. Кредиттiк ақпарат беру және/немесе кредиттік есептер алу туралы шартта мынадай талаптар болуы тиiс:
1) тараптардың толық атауы, олардың орналасқан жерi, банктiк деректемелерi және шарттың мәнi туралы ақпарат;
2) шарттың қолданылу мерзiмi, оны өзгерту, тоқтату және бiржақты тәртiппен бұзу негіздемелерi мен тәртiбi;
3) кредиттік тарих субъектiсiнiң кредиттiк бюроға ол туралы кредиттiк ақпарат беруге келiсiмiн алудың және/немесе кредиттiк тарих субъектiсiнiң кредиттік есеп алушыға ол туралы кредиттiк есеп беруге келiсiмiн алудың мiндеттілiгi туралы;
4) кредиттiк тарихты қалыптастыратын ақпараттың түрлерi, көлемi, мерзiмi (кезеңдiлігі) және беру тәртiбi және шарт тараптары көрсететiн қызметтерге ақы төлеу шарттары;
5) кредиттік бюроның берiлетiн ақпаратты тек осы Заңда көрсетiлген мақсаттарға сәйкес пайдалану туралы мiндеттемесi;
6) кредиттiк бюроның барлық алынатын ақпаратқа қатысты құпиялылық режимдi сақтау және оны тек осы Заңда көзделген негiздемелерде, шарттарда және тәртiппен ашу туралы мiндеттемесi;
7) кредиттік есептердегi және оларды алу тәртiбiндегі ақпараттың көлемi;
8) кредиттiк есептердi алушының кредиттiк есептегi ақпаратты жарияламау туралы мiндеттемесi;
9) ақпарат жеткiзушiнiң кредиттiк бюроға шынайы емес ақпарат берген жағдайдағы жауапкершiлiгiн қоса алғанда тараптардың жауапкершiлiгi.

Статья 26. Цели использования кредитной информации и
кредитных отчетов
1. Информация в системе кредитных бюро может быть использована получателями кредитных отчетов в целях:
1) оценки рисков при предоставлении, мониторинге и пролонгации кредитов;
2) оценки рисков при изменении условий кредитных договоров;
3) оценки рисков по иным сделкам с отсроченными платежами;
4) подтверждения правильности информации, содержащейся в кредитном отчете.
2. Кредитные бюро вправе использовать сведения, полученные от поставщиков информации, для осуществления ими маркетинговых и статистических исследований.
Глава 6. Отношения по формированию кредитных историй
Статья 27. Договоры, заключаемые с поставщиками информации
и получателями кредитных отчетов
1. В целях выполнения своих обязательств по предоставлению кредитной информации и получения кредитных отчетов, поставщики информации, указанные в подпунктах 1) и 2) статьи 18 настоящего Закона и получатели кредитного отчета, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 20 настоящего Закона, обязаны заключить со всеми кредитными бюро договоры о предоставлении кредитной информации и/или получении кредитных отчетов.
2. Договор о предоставлении кредитной информации и/или получении кредитных отчетов должен содержать следующие условия:
1) полное наименование сторон, информацию об их месте нахождения, банковских реквизитах и предмете договора;
2) срок действия договора, основания и порядок его изменения, прекращения и расторжения в одностороннем порядке;
3) об обязательности получения согласия субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитные бюро и/или получения согласия субъекта кредитной истории на выдачу кредитного отчета о нем получателю кредитного отчета;
4) виды, объем, сроки (периодичность), порядок предоставления информации, формирующей кредитные истории и условия оплаты оказываемых сторонами договора услуг;
5) обязательство кредитного бюро об использовании предоставляемой информации только в соответствии с целями, указанными в настоящем Законе;
6) обязательство кредитного бюро о соблюдении режима конфиденциальности в отношении всей получаемой информации и раскрытии ее только на основаниях, условиях и в порядке, предусмотренных настоящим Законом;
7) объем информации, содержащейся в кредитных отчетах и порядке их получения;
8) обязательство получателя кредитных отчетов о нераспространении информации, содержащейся в кредитном отчете;
9) ответственность сторон, включая ответственность поставщика информации в случае предоставления им недостоверной информации в кредитное бюро.

28-бап. Кредиттiк есептi алушы ретiнде кредиттiк
бюрода тiркеу
1. Осы Заңның 20-бабының 1-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетiлген тұлғаларды кредиттiк бюрода тiркеу және кредиттiк бюрода тiркелген тұлғалардың тiзiлiмiн жүргiзу тәртiбi уәкiлетті органның нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Кредиттiк бюрода тiркелу үшiн осы Заңның 20-бабының 1-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетiлген тұлғалар мынадай құжаттар ұсынады:
1) кредиттiк бюрода тiркеу туралы өтiнiш;
2) уәкiлетті органның лицензияланатын қызмет түрлерiн жүзеге асыруға беретiн лицензияларының нотариат куәландырған көшiрмелерi (лицензияланатын қызмет түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар үшiн);
3) заңды тұлға ретiнде мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
4) уәкiлетті органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленген көлемде және нысан бойынша кредиттiк бюроға сұратуларды жүзеге асыруға уәкiлетті тұлғалардың аты-жөнi және лауазымы туралы ақпарат. Қажет болған жағдайда көрсетілген ақпарат осы тұлғалардың электрондық сандық қол қоюымен куәландырылады.
29-бап. Кредиттiк есеп беру
1. Кредиттiк есептi беруге мыналар негiздеме болып табылады:
1) кредиттiк тарих субъектiсiнiң ол туралы кредиттік есеп беруге келiсiмiнiң болуы;
2) кредиттік есептi алушының осы Заң талаптарына сәйкес болуы;
3) кредиттік тарих субъектiсiнiң уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнiң талаптарына сәйкес келетiн кредиттік есеп беруге келiсiмiнiң болуы туралы растаулармен кредиттік есеп алушының сұратуы.
2. Кредиттiк бюро кредиттік есептер беру туралы сұратулардың есебiн және берiлген кредиттердiң есебiн уәкiлеттi органның нормативтік құқықтық актісiнде көзделген тәртiппен жүргізедi.
3. Сұратуды алушының атынан оның сұратуды кредиттiк бюроға беруге жауапты арнайы уәкiлеттi лауазымды тұлғасы бередi, ол туралы ақпарат кредиттiк бюро алушылардың тiзiлiмiнде бар.
4. Кредиттiк бюро кредиттiк тарих субъектiсiне кредиттiк есеп берудi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнiң талаптарына сәйкес ресiмделген оның жазбаша сұратуы негiзiнде жүзеге асырады.
5. Кредиттiк есепте кредиттiк тарих субъектiсi үшiн берiлген күнiн, алушылардың атаулары мен деректемелерiн көрсете отырып, осы субъектінiң кредиттiк тарихы бойынша кредиттiк есептер берудiң барлық, бұрын орын алған фактілерi туралы ақпарат болуы тиiс.
6. Кредиттiк бюро кредиттiк есеп беру кезiнде барлық ақпарат жеткiзушiлердiң атауын және кредиттiк бюроның осы ақпаратты алған күнiн көрсетуге мiндетті.

Статья 28. Регистрация в качестве получателя
кредитного отчета в кредитном бюро
1. Регистрация в кредитном бюро лиц, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 1 статьи 20 настоящего Закона и порядок ведения реестра зарегистрированных в кредитном бюро лиц осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
2. Для регистрации в кредитном бюро лица, указанные в подпунктах 1), 2) пункта 1 статьи 20 настоящего Закона, предоставляют следующие документы:
1) заявление о регистрации в кредитном бюро;
2) нотариально засвидетельствованные копии выдаваемых уполномоченным органом лицензий на осуществление лицензируемых видов деятельности (для организаций, осуществляющих лицензируемые виды деятельности);
3) копию свидетельства о государственной регистрации в качестве юридического лица;
4) информацию о фамилии, имени, отчестве и должности лиц, уполномоченных осуществлять запросы в кредитные бюро в объеме и по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа. При необходимости указанная информация удостоверяется электронной цифровой подписью этих лиц.
Статья 29. Предоставление кредитного отчета
1. Основанием для предоставления кредитного отчета является:
1) наличие согласия субъекта кредитной истории о выдаче кредитного отчета о нем;
2) соответствие получателя кредитного отчета требованиям настоящего Закона;
3) запрос получателя кредитного отчета с подтверждением о наличии согласия субъекта кредитной истории на предоставление кредитного отчета, соответствующие требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа.
2. Кредитное бюро ведет учет запросов о предоставлении кредитных отчетов и учет предоставленных кредитных отчетов в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Запрос подается от имени получателя его специально уполномоченным лицом, ответственным за подачу запроса в кредитное бюро, информация о котором содержится в реестре получателей кредитного бюро.
4. Предоставление кредитным бюро субъекту кредитной истории кредитного отчета в отношении него осуществляется на основании его письменного запроса, оформленного в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа.
5. В кредитном отчете для субъекта кредитной истории должна содержаться информация о всех, ранее имевших место, фактах предоставления кредитных отчетов по кредитной истории данного субъекта, с указанием даты выдачи, наименований и реквизитов получателей.
6. Кредитное бюро при предоставлении кредитного отчета обязано указывать наименование всех поставщиков информации и даты получения этой информации кредитным бюро.

7. Кредиттiк есеп беру осы Заңда және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде көзделген негiздемелерде, талаптарда және тәртiппен жүзеге асырылады.
8. Кредиттiк бюро ақпаратты жеткiзушiден алынған ақпарат бұрмалағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілік атқарады.
30-бап. Кредиттiк ақпаратты және кредиттiк есептердi беру
бойынша қызмет көрсетулерге ақы төлеу
Ақпарат жеткiзушiлер және кредиттік бюро көрсететiн қызмет үшiн мөлшерi және өндiрiп алу тәртiбi оның iшкi ережелерiне сәйкес айқындалатын ақы төлеу белгiленедi.
7-тарау. Қорытынды ережелер
31-бап. Қазақстан Республикасының кредиттiк бюро және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы заңдарын бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
Қазақстан Республикасының кредиттiк бюро және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы заңдарын бұзғаны үшін кiнәлi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершiлiк атқарады.
32-бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзу тәртiбi
Осы Заң 2004 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

7. Предоставление кредитного отчета осуществляется на основаниях, условиях и в порядке, предусмотренных настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа.
8. За искажение информации, полученной от поставщиков информации, кредитное бюро несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
Статья 30. Оплата услуг по предоставлению кредитной
информации и кредитных отчетов
За услуги, оказываемые поставщиками информации и кредитными бюро, устанавливается оплата, размер и порядок взимания которой определяется в соответствии с их внутренними правилами.
Глава 7. Заключительные положения
Статья 31. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании
кредитных историй
Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй, несут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
Статья 32. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2004 года.
Президент
Республики Казахстан