Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының "Сот тәжірибесінде азаматтардың және заңды тұлғалардың ар-намысы мен абыройын және іскерлік беделділігін қорғау жөніндегі заңдылықты қолдану туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы N 6 қаулысына (Пленумның 1998 жылғы 15 мамырдағы N 5 қаулысымен енгізілген өзгерістерімен бірге) өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2004 жылғы 18 маусымдағы N 10 Нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының "Сот тәжірибесінде азаматтардың және заңды тұлғалардың ар-намысы мен абыройын және іскерлік беделділігін қорғау жөніндегі заңдылықты қолдану туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы N 6 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) қаулының атауындағы "Соты Пленумының қаулысы" деген сөздер "Сотының нормативтік қаулысы" деген сөздермен, "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғалар мен заңды тұлғалардың ар-намысына, абыройына және іскерлік беделіне нұқсан келтіретін, шындыққа жанаспайтын мәліметтердің таралуына жол бермеуге бағытталған заңмен көзделген әдістер жеке мүліктік емес құқықтар мен игіліктерді қорғаудың әсерлі құралы болып табылады.
Жеке тұлғалар мен заңды тұлғалардың ар-намысын, абыройын және іскерлік беделін қорғау жөніндегі заңдардың біркелкі қолданылуы мақсатында Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы қаулы етеді:";
3) 2-тармақтың бірінші абзацындағы "Азаматтық Кодекстің 7 бабы бойынша" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (бұдан әрі - АК) 141, 143-баптарымен, Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінің (бұдан әрі - АІЖК) 24 және 152-баптарымен көзделген тәртіпте және негіздер бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 3-тармақтағы "АК-нің 7-бабындағы тәртіппен" деген сөздер "АІЖК-нің 24-бабында және АК-нің 143-бабында көзделген тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 4-тармақтағы "үшінші бабы" деген сөздер "8-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 5-тармақтағы "31-бабының 1-бөлімі, 38-бабының 1-бөлімі" деген сөздер "55-бабының үшінші бөлігі, 56-бабы, 150-бабының төртінші бөлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 6-тармақта:
"9, 143-баптарының" деген сөздер "9 және 143-баптарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"118-бабының 1-бөлігінде немесе 119-бабында" деген сөздер "129 немесе 130-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын; "ҚІЖК-нің 89-бабы" деген сөздер "ҚІЖК-нің 390-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений в постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года N 6 "О применении в судебной практике законодательства о защите чести, достоинства и деловой репутации граждан и юридических лиц" (с изменениями, внесенными постановлением Пленума от 15 мая 1998 года N 5)
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 18 июня 2004 года N 10.
В связи с изменением законодательства Республики Казахстан, пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет:
1. Внести в постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан N 6 от 18 декабря 1992 года "О применении в судебной практике законодательства о защите чести, достоинства и деловой репутации граждан и юридических лиц" следующие изменения:
1) в наименовании слова "Постановление Пленума" заменить словами "Нормативное постановление", слово " граждан" - словом "физических";
2) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Предусмотренные законодательством меры, направленные на недопущение распространения не соответствующих действительности сведений, умаляющих честь, достоинство, деловую репутацию физических и юридических лиц, являются эффективным средством защиты личных неимущественных прав и благ.
В целях единообразного применения законодательства о защите чести, достоинства, деловой репутации физических и юридических лиц, пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан постановляет:";
3) в абзаце первом пункта 2 слова "в порядке ст. 7 ГК" заменить словами "по основаниям и в порядке, предусмотренным статьями 141 , 143 Гражданского кодекса Республики Казахстан (далее - ГК), статьями 24 и 152 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - ГПК)";
4) в пункте 3 слова "В порядке, предусмотренном ст. 7 ГК" заменить словами "В порядке, предусмотренном статьей 24 ГПК и статьей 143 ГК";
5) в пункте 4 слова "ст. 3" заменить словами "статьей 8";
6) в пункте 5 слова "ч. 1 ст. 31 и ч. 1 ст. 38" заменить словами ", предусмотренном частью третьей статьи 55 , статьей 56 , частью четвертой статьи 150 ";
7) в пункте 6:
слова "ст. ст. 9, 143" заменить словами "статей 9 и 143 ";
слова "ч. 1 ст. 118 или ст. 119" заменить словами "статьями 129 или 130 "; слова "ст. 89 УПК" заменить словами " статья 390 УПК";

8) 7-тармақтағы "АК 143-бабына" деген сөздер "АК-нің 143-бабының 2-тармағына" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 8-тармақтағы "АК 143-бабының" деген сөздер "АК-нің 141-бабы 3-тармағының және 143-бабы 1-тармағының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 9-тармақта:
бірінші абзацтағы "(Қазақстан Республикасының "Баспа және басқада жаппай хабарлау мекемесі туралы" Заңының 41-бабы)" деген сөздер алынып тасталсын;
"сот АІЖК-інің 26 бабының ыңғайына қарай іске жауапкер ретінде, жаппай хабарлау мекемесімен қатар, сол мәлімдеменің шыққан қайнары болған мекемені немесе жеке адамды жауаптылыққа тартуы керек" деген сөздер "соттар АІЖК-нің 50 және 51-баптарына сәйкес іске жауапкер ретінде, жаппай хабарлау мекемесімен қатар, сол мәлімдеменің шыққан қайнары болған мекемені немесе жеке адамды жауаптылыққа тартуы мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "(АІЖК-нің 25-бабы)" деген сөздер "(АІЖК-нің 50-бабы)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 10-тармақтың екінші абзацы алынып тасталсын;
12) 15-тармақтың бірінші абзацындағы "сот оны бұзушыға АІЖК-нің 406-бабында көрсетілген шамаға сәйкес мемлекет пайдасына өндірілетін штраф (жаза) салады" деген сөздер "жеке тұлғалар мен заңды тұлғалардың абыройына және іскерлік беделіне нұқсан келтірген жауапкер заң актілерімен көзделген ретте әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке тартылуы мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға міндетті болып табылады әрі ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы

8) в пункте 7 слова "который в силу ст. 143 ГК" заменить словами "которых в соответствии с пунктом 2 статьи 143 ГК";
9) в пункте 8 слова "В силу ст. 143 ГК" заменить словами "Согласно пункту 3 статьи 141 и пункту 1 статьи 143 ГК";
10) в пункте 9:
в абзаце первом слова "(ст. 41 Закона Республики Казахстан "О печати и других средствах массовой информации")" исключить;
слова "то применительно к ст. 26 ГПК суды должны" заменить словами "то, в соответствии со статьями 50 и 51 ГПК, суды могут";
в абзаце третьем слова "(ст. 25 ГПК)" заменить "( статья 50 ГПК)";
11) в пункте 10 абзац второй исключить;
12) в пункте 15 в абзаце первом слова "и достоинство истца, суд вправе наложить на нарушителя штраф, взыскиваемый в доход государства в порядке, предусмотренном ст. 406 ГПК" заменить словами "достоинство и деловую репутацию физического или юридического лица, ответчик может быть привлечен к административной или уголовной ответственности в порядке, предусмотренном законодательными актами".
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания