Индустриялық-инновациялық саясаттың бiрiншi кезектегi мiндеттерiн iске асыру жөнiндегі 2004 жылға арналған iс-қимыл жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 1 наурыздағы N 256 қаулысы
Индустриялық-инновациялық саясатты нысаналы iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Индустриялық-инновациялық саясаттың бiрiншi кезектегi мiндеттерiн iске асыру жөнiндегі 2004 жылға арналған iс-қимыл жоспары (бұдан әрi - Жоспар) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынысты және есеп беретiн мемлекеттік органдар (келiсiм бойынша) тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгі айдың 10-күнінен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Yкiметiне Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары С.М.Мыңбаевқа жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 1 наурыздағы
N 256 қаулысымен
бекiтiлген
Индустриялық-инновациялық саясаттың бірінші кезектегі міндеттерін іске асыру жөніндегі 2004 жылға арналған іс-қимыл жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.31. N  914, 2004.12.03. N  1257  қаулыларымен .
____________________________________________________________________
P/c  |      Іс-шара       |  Аяқталу  |  Орындауға    |  Орындау
N   |                    |  нысаны   |  жауаптылар   |  мерзімі
____________________________________________________________________
1   |         2          |     3     |       4       |     5
____________________________________________________________________
1. Индустриялық-инновациялық дамудың басымдықтарын айқындау
____________________________________________________________________
1.1. Өнеркәсiптiң базалық салаларын дамыту
____________________________________________________________________
1.1.1. Мына өнеркәсiп        Қазақстан    ИСМ, АШМ,       Желтоқсан
салаларының бәсекеге  Республика.  "Маркетингтік-
қабiлеттігiне         сының        талдамалық
маркетингтік          Үкіметіне    зерттеулер
конъюнктуралық        ақпарат      орталығы" АҚ
зерттеулер жүргізу:                (келісім
машина жасау, химия                 бойынша)
өнеркәсiбi, құрылыс
материалдары өнер.
кәсiбi, тұтыну
тауарлары өнеркәсiбi
және олардың негі.
зiнде жаңа жоғары
технологиялық
өндiрiстерді құру
бойынша ұсыныстар
дайындау

Об утверждении Плана действий по реализации первоочередных задач индустриально-инновационной политики на 2004 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2004 года N 256
В целях целенаправленной реализации индустриально-инновационной политики Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План действий по реализации первоочередных задач индустриально-инновационной политики на 2004 год (далее - План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), представлять информацию о ходе выполнения Плана в Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан ежеквартально, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
3. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан представлять сводную информацию о ходе выполнения Плана в Правительство Республики Казахстан ежеквартально, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мынбаева С.М.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2004 года N 256
План действий по реализации
первоочередных задач индустриально-инновационной политики
на 2004 год <*>
Сноска. В План внесены изменения - постановлением Правительства РК от 3 декабря 2004 г. N 1257 .
____________________________________________________________________
N   !    Мероприятие     !  Форма    ! Ответственные ! Срок
п/п  !                    !завершения ! за исполнение ! исполнения
--------------------------------------------------------------------
1    !          2         !     3     !        4      !    5
--------------------------------------------------------------------
1. Определение приоритетов индустриально-инновационного
развития
1.1. Развитие базовых отраслей промышленности
1.1.1. Провести маркетин-    Информация   МИТ, МСХ, АО     Декабрь
говые конъюнктурные   Правитель-   "Центр марке-
исследования конку-   ству         тингово-анали-
рентоспособности      Республики   тических иссле-
отраслей промышлен-   Казахстан    дований" (по
ности:                             согласованию)
машиностроения,
химической промыш-
ленности, промышлен-
ности строительных
материалов, отраслей
потребительских
товаров и на их
основе подготовить
предложения по созда-
нию новых высоко-
технологичных произ-
водств

1.1.2. Өңірлердiң өнеркәсіп. Қазақстан    ИСМ, мүдделi    Маусым,
тік инвестициялық     Республика.  мемлекеттік     желтоқсан
және инновациялық     сының        органдар,
әлеуетіне тұрақты     Үкіметіне    облыстардың
мониторинг жүргізу    ақпарат      Астана және
Алматы қала.
ларының
әкiмдерi
____________________________________________________________________
1.2. Жаңа технологиялар салаларын дамыту
____________________________________________________________________
1.2.1. Жаңа жоғары           Қазақстан   ИСМ, АБА, БҒМ,   Маусым,
технологиялық         Республика. "Инжиниринг және желтоқсан
өндiрiстердi құру     сының       технологиялар
және дамыту көзқара.  Үкіметіне   трансферті
сымен ақпараттық      ұсыныстар   орталығы" АҚ
технологиялар                     (келісiм
салаларын дамытудың               бойынша),
әлеуетiне талдау                  "Ұлттық
жүргізу                           инновациялық
қор" АҚ
(келiсiм
бойынша),
"Маркетингтік-
таңдамалық
зерттеулер
орталығы" АҚ
(келiсiм
бойынша)
1.2.2. Жаңа жоғары           Қазақстан   БҒМ, ИСМ, ДСМ,   Маусым,
технологиялық         Республика. "Инжиниринг және желтоқсан
өндiрiстердi құру     сының       технологиялар
және дамыту           Үкіметіне   трансферті
көзқарасымен          ұсыныстар   орталығы" АҚ
биотехнологиялар                  (келiсiм
салаларын дамытудың               бойынша),
әлеуетіне талдау                  "Ұлттық иннова.
жүргізу                           циялық қор" АҚ
(келiсiм
бойынша),
"Маркетингтiк-
талдамалық
зерттеулер
орталығы" АҚ
(келiсiм
бойынша)
1.2.3. Жаңа жоғары           Қазақстан   БҒМ, ИСМ, ЭMPM,  Маусым,
технологиялық         Республика. ККM, "Инжиниринг желтоқсан
ғылымды қажетсi.      сының       және технология.
нетін өндiрiстердi    Үкіметіне   лар трансфертi
құру мен дамыту       ұсыныстар   орталығы" АҚ
және қолдағы ғылыми-              (келiсім
техникалық әлеуетті               бойынша),
дамыту көзқарасымен               "Ұлттық иннова.
жаңа технологиялар                циялық қор" АҚ
салаларды (ғарыштық,              (келiсiм
ядролық, нано-техноло.            бойынша),
гиялар, жаңа                      "Маркетингтік-
материалдарды жасау)              талдамалық
дамытудың әлеуетiне               зерттеулер
талдау жүргізу                    орталығы" АҚ
(келiсім
бойынша)
1.2.4. Қазақстанда органдар  Қазақстан   ДСМ              Қыркүйек
мен тілдердi регене.  Республика.
рациялау және         сының
феталдық жасушаларды  Үкіметіне
қайта орнату пробле.  ақпарат
маларын зерделеу
жөнiндегi қазақстан-
жапон орталығын құру
туралы Үкiметаралық
келiсiмдi дайындау

1.1.2. Проводить постоян-    Информация   МИТ, заинте-     Июнь,
ный мониторинг        Правитель-   ресованные       декабрь
промышленного инвес-  ству         государствен-
тиционного и иннова-  Республики   ные органы,
ционного потенциала   Казахстан    акимы областей
регионов                           гг. Астаны
и Алматы
1.2. Развитие отраслей новых технологий
1.2.1. Провести анализ       Предложения  МИТ, АИС,        Июнь
потенциала развития   Правитель-   МОН, АО          декабрь
отрасли информацион-  ству         "Центр инжи-
ных технологий с      Республики   ниринга и
точки зрения созда-   Казахстан    трансферта
ния и развития новых               технологий"
высокотехнологичных                (по согласо-
производств                        ванию), АО
"Национальный
инновационный
фонд" (по
согласованию),
АО "Центр
маркетингово-
аналитических
исследований"
(по согласо-
ванию)
1.2.2. Провести анализ       Предложения  МОН, МИТ,        Июнь
потенциала развития   Правитель-   МЗ, АО           декабрь
отрасли биотехноло-   ству         "Центр инжи-
гий с точки           Республики   ниринга и
зрения создания       Казахстан    трансферта
и развития новых                   технологий"
высокотехнологичных                (по согласо-
производств                        ванию), АО
"Национальный
инновационный
фонд" (по
согласованию),
АО "Центр
маркетингово-
аналитических
исследований"
(по согласо-
ванию)
1.2.3. Провести анализ       Предложения  МОН, МИТ,        Июнь
потенциала развития   Правитель-   МЭМР, МТК, АО    декабрь
отраслей новых        ству         "Центр инжи-
технологий            Республики   ниринга и
(космических,         Казахстан    трансферта
ядерных, нано-                     технологий"
технологий,                        (по согласо-
создания новых                     ванию), АО
материалов)                        "Национальный
с точки зрения                     инновационный
создания и развития                фонд" (по
новых высокотехно-                 согласованию),
логичных наукоемких                АО "Центр
производств и имею-                маркетингово-
щегося научно-                     аналитических
технического                       исследований"
потенциала                         (по согласо-
ванию)
1.2.4. Подготовить межпра-   Информация   МЗ               Сентябрь
вительственное        Правитель-
соглашение о соз-     ству
дании в Казахстане    Республики
казахстанско-         Казахстан
японского центра по
изучению проблем
регенерации органов
и тканей и пересадки
фетальных клеток

1.2.5. Алматы облысының 10   Қазақстан    ДСМ, Алматы     Маусым,
ауданында ықшам және  Республика.  облысының       желтоқсан
телемедицинаны        сының        әкімі
енгізудi жүзеге асыру Үкіметіне
есеп
____________________________________________________________________
2. Институционалдық қамтамасыз ету
____________________________________________________________________
2.1. Қаржылық даму институттары ("Ұлттық инновациялық қор"
АҚ, "Экспорттық кредиттер мен инвестицияларды сақтандыру
жөніндегі мемлекеттік сақтандыру корпорациясы" АҚ,
"Қазақстанның инвестициялық қоры" АҚ, "Қазақстанның даму
банкі" АҚ)
____________________________________________________________________
2.1.1. Даму институттарының  Қазақстан   ИСМ, "Қазақстан. Маусым,
2004 жылға арналған   Республика.  ның инвестиция. желтоқсан
қызмет жоспарларында  сының        лық қоры" АҚ
(даму жоспарлары,     Үкіметіне    (келiсім
стратегиялық жоспар)  есеп         бойынша),
көзделген iс-шара.                 "Ұлттық иннова.
ларды тиімдi iске                  циялық қор" АҚ
асыруын қамтамасыз                 (келiсім
ету                                бойынша),
"Қазақстанның
Даму банкi" АҚ
(келiсім
бойынша)
2.1.2. Ықтимал серiктестер   Қазақстан    ИСМ, "Иннова.   Қараша
мен инвесторларға     Республика.  циялық қор" АҚ
талдау жүргізу және   сының        (келiсiм
оларды айқындау,      Үкіметіне    бойынша)
Қазақстан Республика. ақпарат
сында еншілес қорды
құру бойынша жұмыстар
жүргiзу
2.1.3. "Қазақстанның         Қазақстан    ИСМ, Қазақстан. Ақпан
Инвестициялық Қоры    Республика.  ның инвестиция.
туралы", "Қазақстан   сының        лық қоры" АҚ
Республикасының       Үкіметіне    (келiсiм
инвестициялық қызмет  ақпарат      бойынша)
мәселелерi бойынша
кейбiр заң актiлерiне
толықтырулар енгiзу
туралы" заң жобаларын
Қазақстан Республика.
сының Парламент
Мәжiлiсiнің қарауына
енгізу
2.1.4. Отандық экспорттаушы.  Қазақстан   ИСМ, "Экспорт.  Наурыз
лар бойынша дерек қор  Республика. тық кредиттер
қалыптастыру және оны  сының       мен инвестиция.
одан әрi жүргізудi     Үкіметіне   ларды сақтан.
қамтамасыз ету         ақпарат     дыру жөніндегi
мемлекеттік
сақтандыру
корпорациясы"
АҚ (келiсiм
бойынша)
2.1.5. Жергiлiктi атқарушы   Қазақстан    ИСМ, "Қазақстан. Маусым,
органдар, кәсiпорын.  Республика.  ның инвестиция.  желтоқсан
дар, өндiрушілер      сының        лық қоры" АҚ
бiрлестіктерi, екiншi Үкіметіне    (келiсім
деңгейдегi банктер    ақпарат      бойынша),
арасында, сондай-ақ                "Ұлттық иннова.
БАҚ-та өз қызметіне                циялық қор" АҚ
ақпараттық таныстыру               (келiсiм
жүргізу                            бойынша),
Қазақстанның
Даму банкi" АҚ
(келiсiм
бойынша)

1.2.5. Осуществить           Отчет в      МЗ, аким         Июнь,
внедрение мобильной   Правитель-   Алматинской      декабрь
и телемедицины в 10   ство         области
районах Алматинской   Республики
области               Казахстан
2. Институциональное обеспечение
2.1.   Финансовые институты развития (АО "Национальный Инновационный фонд",
АО "Государственная страховая корпорация по страхованию экспортных
кредитов и инвестиций", АО "Инвестиционный фонд Казахстана",
АО "Банк Развития Казахстана")
2.1.1.  Обеспечить эффек-    Отчет в      МИТ, АО          Июнь,
тивную реализацию    Правитель-   "Инвестицион-    декабрь
институтами разви-   ство         ный фонд
тия мероприятий,     Республики   Казахстана"
предусмотренных      Казахстан    (по согласо-
планами деятель-                  ванию), АО
ности (планами                    "Национальный
развития, страте-                 инновационный
гическим планом)                  фонд" (по
на 2004 год                       согласованию),
АО "Банк
Развития
Казахстана"
(по согласо-
ванию)
2.1.2.  Провести анализ и    Информация   МИТ,             Ноябрь
определить потен-    Правитель-   АО "Националь-
циальных партнеров   ству         ный инноваци-
и инвесторов,        Республики   онный фонд"
провести работу по   Казахстан    (по согласо-
созданию венчурного               ванию)
фонда в Республике
Казахстан
2.1.3.  Внести на рас-       Информация   МИТ, АО          Февраль
смотрение Мажилиса   Правитель-   "Инвестицион-
Парламента Респуб-   ству         ный фонд
лики Казахстан       Республики   Казахстана"
законопроекты "Об    Казахстан    (по согла-
Инвестиционном                    сованию)
Фонде Казахстана",
"О внесении допол-
нений в некоторые
законодательные
акты Республики
Казахстан по вопро-
сам инвестиционной
деятельности"
2.1.4.  Сформировать базу    Информация   МИТ, АО          Март
данных по отечест-   Правитель-   "Государствен-
венным экспортерам   ству         ная страховая
и обеспечить ее      Республики   корпорация по
дальнейшее ведение   Казахстан    страхованию
экспортных
кредитов и
инвестиций"
(по согласо-
ванию)
2.1.5.  Провести информа-    Информация   МИТ, АО          Июнь,
ционные презентации  Правитель-   "Инвестицион-    декабрь
своей деятельности   ству         ный фонд
среди местных        Республики   Казахстана"
исполнительных       Казахстан    (по согласо-
органов, предприятий,             ванию), АО
объединений произ-                "Националь-
водителей, банков                 ный иннова-
второго уровня,                   ционный фонд"
а также в СМИ                     (по согласо-
ванию),
АО "Банк
Развития
Казахстана"
(по согласо-
ванию)

2.1.6. Компанияның халықара. Қазақстан    ИСМ, "Экспорт.  Наурыз
лық аренада деңгейiн  Республика.  тық кредиттер
арттыру және шетел    сының        мен инвестиция.
мемлекеттерінің iрi   Үкіметіне    ларды сақтан.
компанияларымен       ақпарат      дыру жөніндегі
ақпарат алмасу                     мемлекеттік
мақсатында "Экспорт.               сақтандыру
тық кредиттер мен                  корпорациясы"
инвестицияларды                    АҚ (келiсiм
сақтандыру жөнiндегі               бойынша)
мемлекеттік сақтан.
дыру корпорациясы"
АҚ-тың Прага клубына
енуi жөнінде ұйымдас.
тыру iс-шараларын
жүргізу
2.1.7. Даму институттары.    Республи.    ИСМ             Мамыр
ның жарғылық капитал. калық
дарының көлемін       комиссияға
ұлғайту жөнiнде       ұсыныстар
ұсыныстар дайындау
___________________________________________________________________
2.2. Сервистік даму институттары ("Маркетингтік және
талдамалық зерттеулер орталығы" АҚ, "Инжиниринг және
технологиялар трансферті орталығы" АҚ, "Қазақстандық
келісім-шарт агенттігі" ЖАҚ)
___________________________________________________________________
2.2.1. Отандық өндiрушілер   Қазақстан    ИСМ,            Мамыр
мен шетелдiк инвес.   Республика.  "Қазақстандық
торлардың ақпараттық  сының        келісім-шарт
тiзілімін жасауды     Үкіметіне    агенттігі" ЖАҚ
және оның тұрақты     ақпарат      (келісім
жүргізілуiн                        бойынша)
қамтамасыз ету
2.2.2. Әлемдiк жетекшi       Қазақстан    ИСМ, "Инжини.   Қазан
инжиниринг компания.  Республика.  ринг және
ларының бipiнің       сының        технологиялар
қатысуымен инжини.    Үкіметіне    трансферті
рингтік қызметтер     ақпарат      орталығы" АҚ
көрсету бойынша                    (келiсiм
бiрлескен кәсіпорын                бойынша),
құру                               мүдделi мемле.
кеттiк органдар
2.2.3. "Ақпараттық техноло.  Қазақстан    ИСМ, мүдделi    желтоқсан
гиялар паркi" EЭA-ны  Республика.  мемлекеттiк
дамытудың 2004 жылға  сының        органдар,
арналған бағдарлама.  Үкіметіне    "Инжиниринг
сын iске асыруды      ақпарат      және техноло.
қамтамасыз ету;                    гиялар
басқарушы компанияны               трансфертi
құру; ақпараттық                   орталығы" АҚ
технологиялар сала.                (келiсiм
сындағы шетел лидер.               бойынша),
лерiн тарту бойынша                Алматы қаласы
жұмыс жүргiзу;                     мен Алматы
тиiсті отандық                     облысының
жобаларды қалыптас.                әкiмдерi
тыру
2.2.4  Мүмкіндiктi электрон. Қазақстан    ИСМ, мүдделi    Желтоқсан
ды технопаркта құру.  Республика.  мемлекеттік
дың бiрiншi кезеңi    сының        органдар,
бойынша жұмыс жүргiзу Үкіметіне    "Инжиниринг
(Қазақстан экономика. ақпарат      және техноло.
сының инновациялық                 гиялар
қажеттілігінің                     трансферті
ақпараттық қорын                   орталығы" АҚ
жacaу)                             (келiсiм
бойынша),
"Ұлттық
инновациялық
қор" АҚ
(келісiм
бойынша),
облыстардың
Астана және
Алматы қалала.
рының әкiмдерi
2.2.5.  Кәсіпкерлікті    Қазақстан         ИСМ,         Желтоқсан
дамыту жөніндегі Республикасының   облыстардың,
ақпараттық-      Үкіметіне ақпарат Астана және
консалтингтік,                     Алматы
оқыту                              қалаларының
қызметтерін                        әкімдері
көрсетуге
жәрдемдесу
2.2.6  Қазақстан Республика. Қазақстан    ИСМ, СIМ        Маусым
сының даму институт.  Республика.
тарының шетелдердегi  сының
бiрлескен өкiлдiкте.  Үкіметіне
рiн құру бойынша      ұсыныстар
ұсыныстар дайындау
2.2.7  Жергілiктi атқарушы   Қазақстан    ИСМ,            Маусым,
органдар, кәсiпорын.  Республика.  "Маркетингтік-  Желтоқсан
дар, өндiрушілер      сының        талдамалық
бiрлестіктерi,        Үкіметіне    зерттеулер
екiншi деңгейдегi     ақпарат      орталығы" АҚ,
банктер арасында,                  "Инжиниринг
сондай-ақ БАҚ-та өз                және техноло.
қызметіне ақпараттық               гиялар
таныстыру жүргізу                  трансфертi
орталығы" АҚ
(келiсiм
бойынша),
"Қазақстандық
келiсім-шарт
агенттігi" ЖАҚ
(келiсiм
бойынша)
___________________________________________________________________

2.1.6.  Провести организа-   Информация   МИТ, АО          Март
ционные мероприятия  Правитель-   "Государствен-
по вступлению АО     ству         ная страховая
"Государственная     Республики   корпорация по
Страховая Корпорация Казахстан    страхованию
по страхованию                    экспортных
экспортных кредитов               кредитов и
и инвестиций" в                   инвестиций"
Пражский клуб с целью             (по согласо-
повышения уровня                  ванию)
компании на между-
народной арене и
обмена информацией
с крупными ком-
паниями иностранных
государств
2.1.7.  Подготовить предло-  Предложения  МИТ              Май
жения по увеличению  на Респуб-
размера уставных     ликанскую
капиталов институтов комиссию
развития
2.2.    Сервисные институты развития (АО "Центр маркетинговых и
аналитических исследований", АО "Центр инжиниринга и
трансферта технологий", ЗАО "Казахстанское контрактное                                    агентство")
2.2.1.   Обеспечить созда-   Информация   МИТ, ЗАО         Май
ние и постоянное    Правитель-   "Казахстан-
ведение информа-    ству         ское контр-
ционного регистра   Республики   актное
отечественных       Казахстан    агентство"
производителей и                 (по согла-
иностранных инвес-               сованию)
торов
2.2.2.   Создать совместное  Информация   МИТ, АО          Октябрь
предприятие по ока- Правитель-   "Центр инжи-
занию инжиниринго-  ству         ниринга и
вых услуг с учас-   Республики   трансферта
тием одной из       Казахстан    технологий"
ведущих мировых                  (по согласо-
инжиниринговых                   ванию),
компаний                         заинтересо-
ванные
государствен-
ные органы
2.2.3.   Обеспечить реали-   Информация   МИТ, заинтере-   Декабрь
зацию Программы     Правитель-   сованные госу-
развития СЭЗ "Парк  ству         дарственные
информационных      Республики   органы, АО
технологий" на 2004 Казахстан    "Центр инжини-
год; создать управ-              ринга и транс-
ляющую компанию;                 ферта техно-
провести работу по               логий" (по
привлечению зару-                согласованию),
бежных лидеров в                 акимы г. Алматы
области информацион-             и Алматинской
ных технологий;                  области
сформировать соот-
ветствующие отечест-
венные проекты
2.2.4.   Провести работу     Информация   МИТ, заинтере-   Декабрь
по первому этапу    Правитель-   сованные госу-
формирования        ству         дарственные
виртуального        Республики   органы, АО
электронного техно- Казахстан    "Центр инжини-
парка (создание                  ринга и транс-
информационной базы              ферта техноло-
инновационных                    гий" (по сог-
потребностей эконо-              ласованию), АО
мики Казахстана)                 "Национальный
Инновационный
фонд" (по
согласованию),
акимы областей
и гг. Астаны
и Алматы
2.2.5    Содействовать в  Информация       МИТ, акимы    Декабрь
оказании         Правительству    областей,
информационно-   Республики       гг. Алматы и
консалтинговых,  Казахстан        Астаны
обучающих услуг
по развитию
предпринимательства
2.2.6.   Подготовить пред-   Предложения  МИТ, МИД         Июнь
ложения по созданию Правитель-
объединенного пред- ству
ставительства       Республики
институтов развития Казахстан
Республики Казах-
стан за рубежом
2.2.7.   Провести инфор-     Информация   МИТ, АО          Июнь,
мационные презен-   Правитель-   "Центр марке-    декабрь
тации своей дея-    ству         тингово-ана-
тельности среди     Республики   литических
местных исполни-    Казахстан    исследований"
тельных органов,                 (по согласова-
предприятий, объе-               ванию), АО
динений производи-               "Центр инжини-
телей, банков                    ринга и транс-
второго уровня,                  ферта техноло-
а также в СМИ                    гий" (по сог-
ласованию),
ЗАО "Казах-
станское
контрактное
агентство"
(по согласо-
ванию)

3. Сауда саясаты
___________________________________________________________________
3.1. Сауда режимін ырықтандыру
___________________________________________________________________
3.1.1. 2004 жылғы 19-24      Қазақстан    ИСМ, мүдделi    Мамыр
сәуiрде Қазақстан     Республика.  мемлекеттiк
Республикасының       сының        органдар,
Ганновер жәрмеңкесi   Yкiметiне    облыстардың,
- 2004 қатысуын       ақпарат      Астана және
қамтамасыз ету,                    Алматы қалала.
Қазақстан экономи.                 рының әкiмдері
касының Германиядағы
күндерін өткiзу
3.1.2. Қазақстан Республика. Қазақстан    ИСМ, мүдделi    Қараша
сының 2004 жылғы      Республикасы мемлекеттік
қыркүйекте Брюссель   Президенті.  органдар
(Бельгия Корольдігі)  нің Әкiмшiлi.
қаласындағы халықара. гіне ақпарат
лық сауда көрмесiне
қатысуын ұйымдастыру
3.1.3  Қазақстан Республика. Қазақстан    ИСМ             Желтоқсан
сының импорттық       Республика.
кедендiк баждары мен  сының
тарифтік ұсыныстары   Үкiметіне
жөніндегі есептеу.    ақпарат
лердi жүргiзудiң
ақпараттық талдамалық
жүйесін құруды
қамтамасыз ету
3.1.4  Индустриалық-иннова.  Қазақстан    ИСМ, AШM, ККM,  Шiлде
циялық даму страте.   Республика.  ЭMPM, КБА
гиясы шеңберiнде      сының
басым бағдарламалар   Үкіметіне
мен жобаларды тиiмдi  ақпарат
iске асыру мақсатында
кедендiк-тарифтік
саясатты қайта қарау
жөнінде ұсыныстар
дайындау
___________________________________________________________________
3.2. ДСҰ-ға кiру
___________________________________________________________________
3.2.1. Индустриалық-иннова.  Қазақстан    ИСМ, АШМ,       Тамыз
циялық дамуды ескере  Республика.  ДСМ, ЭМРМ,
отырып, қорғау        сының        ККM, ҚПА
шараларын қолдануды   Үкіметіне    (келiсiм
талап ететін тауар.   ақпарат      бойынша),
лар мен қызметтер                  КБА, АБА
көрсетудiң Тiзбесiн
жасақтау
3.2.2. "Қазақстан ДСҰ және   Қазақстан   ИСМ              Маусым,
бизнестің мүдделерi"  Республика.                  желтоқсан
атты тақырыпқа        сының
қауымдастық, қоғамдық Үкіметіне
бiрлестiктер өкілде.  есеп
рiнің, экономика және
ғылыми шеңбердегі
отандық тауар өндiру.
шілер өкiлдерiнің
қатысуымен Қазақстан
Республикасының
өңiрлерінде төрт
конференция өткiзу
3.2.3  Халықаралық ұйымдар.  Қазақстан    ИСМ             Маусым,
дың техникалық көмегі Республика.                  желтоқсан
есебiнен мүдделі      сының
мемлекеттік органдар. Үкіметіне
дың, бизнес және      есеп
ғылыми орта өкiлдерi
үшін "Қазақстан
Республикасының
ДСҰ-ға кiруi" деген
тақырыпта Қазақстан
Республикасының төрт
өңiрiнде оқыту
семинарларын жүргiзу
____________________________________________________________________

3. Торговая политика
3.1. Либерализация торгового режима
3.1.1. Обеспечить участие    Информация   МИТ, заинтере-   Май
Республики Казахстан  Правитель-   сованные госу-
в Ганноверской        ству         дарственные
ярмарке - 2004 19-24  Республики   органы, акимы
апреля 2004 года и    Казахстан    областней, гг.
проведение дней                    Астаны и
казахстанской эконо-               Алматы
мики в Германии
3.1.2. Организовать участие  Информация   МИТ, заинтере-   Ноябрь
Республики Казахстан  Администра-  сованные
в международной       ции          государственные
торговой выставке     Президента   органы
в г.Брюсселе          Республики
(Королевство Бельгия) Казахстан
в сентябре 2004 года
3.1.3. Обеспечить создание   Информация   МИТ              Декабрь
информационной анали- Правитель-
тической системы      ству
проведения расчетов   Республики
по импортным таможен- Казахстан
ным пошлинам и тариф-
ным предложениям
Республики Казахстан
3.1.4. Подготовить предло-   Информация   МИТ, МСХ,        Июль
жения по пересмотру   Правитель-   МТК, МЭМР,
таможенно-тарифной    ству         АТК
политики с целью      Республики
эффективной реализа-  Казахстан
ции приоритетных
программ и проектов
в рамках Стратегии
индустриально-
инновационного раз-
вития
3.2. Вступление В ВТО
3.2.1  Сформировать пере-    Информация   МИТ, МСХ, МЗ,    Август
чень товаров и услуг, Правитель-   МЭМР, МТК,
требующих применения  ству         АФН (по сог-
защитных мер с учетом Республики   ласованию),
приоритетов индуст-   Казахстан    АТК, АИС
риально-инновацион-
ного развития
3.2.2. Провести четыре       Отчет в      МИТ              Июнь,
конференции в регио-  Правитель-                    декабрь
нах Республики        ство
Казахстан на тему:    Республики
"Казахстан, ВТО и     Казахстан
интересы бизнеса" с
участием представите-
лей ассоциаций,
общественных объеди-
нений, отечественных
производителей по
секторам экономики
и научных кругов
3.2.3. Провести обучающие    Отчет в      МИТ              Июнь,
семинары в четырех    Правитель-                    декабрь
регионах Республики   ство
Казахстан на тему:    Республики
"Вступление Респуб-   Казахстан
лики Казахстан в ВТО"
за счет технической
помощи международ-
ных организаций
для представителей
заинтересованных
государственных
органов, бизнес-
и научных кругов

4. Инвестициялық саясат
____________________________________________________________________
4.1.   Трансұлттық компания. Қазақстан    ИСМ, ЭMPM,      Маусым,
ларымен және өзге де  Республика.  АШМ, СIМ, ККМ,  желтоқсан
iрi шетелдiк          сының        АБА, даму
компаниялармен,       Үкіметіне    институттары
қазақстандық          ақпарат
компаниялармен
Қазақстан Республика.
сында салалық қосыл.
ған құн тiзбегін
одан әрi дамытуды
көздейтін өнiмдердiң
жаңа түрлерiн өндiру.
дi ұйымдастыру
жөніндегі бiрлескен
инвестициялық жоба.
ларды iске асыру
мәніне қатынас жасау
және оны дамыту
бойынша келiссөздер
жүргізу (мына
елдерде: Еуропа, АҚШ,
Жапония, Оңтүстік-
Шығыс Азия)
4.2.   Индустриялық-иннова.  Қазақстан    ИСМ, СIМ        Наурыз
циялық даму басымдық. Республика.
тарын ескере отырып,  сының
Қазақстан Республика. Премьер-
сының инвестициялық   Министрi
мүмкіндiктерiн        өкiмiнің
таныстыру бойынша     жобасы
Ақпараттық жұмыстар
жоспарының жобасын
әзiрлеу
___________________________________________________________________
5. Өндіріс факторларының бәсекеге қабілеттігін арттыру
жөніндегі шаралар
___________________________________________________________________
5.1. Еңбек ресурстары
___________________________________________________________________
5.1.1. Отандық бiлікті жұмыс Қазақстан    ЕХӘҚМ, ИСМ,     Желтоқсан
күшін дайындау,       Республика.  ККM, АШМ,
сондай-ақ шетелдiк    сының        ЭМРМ, БҒМ,
жұмыс күші тартылатын Үкіметіне    облыстардың,
құрылымдар бойынша    ұсыныстар    Астана және
ұсыныстар әзiрленетін              Алматы қалала.
экономиканың салалары              рының әкiмдерi
бөлігінде бiлiкті
кадрларға (инженерлік
және жұмысшы мамандық.
тары) сұраныстың жай-
күйiне талдау жүргiзу
5.1.2  Индустриялық-иннова.  Қазақстан    БҒМ, ИСМ,       Желтоқсан
циялық даму страте.   Республика.  ЕХӘҚМ, салалық
гиясын iске асырудың  сының        министрлiктер
басымдықтарын ескере  Үкiметi
отырып, мамандарды    қаулысының
даярлау мен қайта     жобасы
даярлаудың 2005-2007
жылдарға арналған
жоспарын әзiрлеу
5.1.3  Мемлекеттiк қызметші. Қазақстан    МҚА (келiсiм    Маусым,
лердiң, жекелеген     Республика.  бойынша), ИСМ,  желтоқсан
мемлекеттік органдар. сының        облыстардың,
дың индустриалық-     Үкіметіне    Астана және
инновациялық даму     ақпарат      Алматы қалала.
мәселелерi бойынша                 рының әкiмдерi
тұрақты жұмыс
iстейтiн білiктілiкті
арттыру курстарын
ұйымдастыру жөнiнде
шаралар қабылдау
____________________________________________________________________
5.2. Капитал
____________________________________________________________________

4. Инвестиционная политика
4.1    Провести переговоры   Информация   МИТ, МЭМР,       Июнь,
по созданию и разви-  Правитель-   МСХ, МИД,        декабрь
тию отношений с       ству         МТК, АИС,
транснациональными    Республики   институты
корпорациями и иными  Казахстан    развития (по
крупными иностранными              согласованию)
и казахстанскими
компаниями на предмет
реализации совместных
инвестиционных проек-
тов по организации
производств новых
видов продукции, пре-
дусматривающих даль-
нейшее развитие
отраслевых цепочек
добавленных стоимостей
в Республике Казахстан
(в странах: Европы,
США, Японии, Юго-
Восточной Азии)
4.2.   Разработать проект    Проект       МИТ, МИД         Март
Плана информационной  распоряжения
работы по презентации Премьер-
инвестиционных воз-   Министра
можностей Республики  Республики
Казахстан с учетом    Казахстан
приоритетов индуст-
риально-инновацион-
ного развития
5. Меры по повышению конкурентоспособности факторов производства
5.1. Трудовые ресурсы
5.1.1. Проводить анализ       Предложения  МТСЗН, МИТ,     Декабрь
состояния спроса       Правитель-   МТК, МСХ, МЭМР,
на квалифицированные   ству         МОН, акимы
кадры (инженерных и    Республики   областей, гг.
рабочих специальнос-   Казахстан    Астаны и Алматы
тей) в разрезе отрас-
лей экономики, на
основе которого
выработать предло-
жения по подготовке
отечественной квали-
фицированной рабочей
силы, а также по
структуре, привле-
каемой иностранной
рабочей силы
5.1.2. Разработать План      Проект       МОН, МИТ,        Декабрь
подготовки и пере-    постановле-  МТСЗН, отрасле-
подготовки специа-    ния          вые министерства
алистов на 2005-      Правитель-
2007 годы с учетом    ства
приоритетов реализа-  Республики
ции Стратегии индус-  Казахстан
триально-инновацион-
ного развития
5.1.3. Принять меры по       Информация   АГС (по согла-   Июнь,
организации пос-      Правитель-   сованию), МИТ,   декабрь
тоянно действующих    ству         акимы областей,
курсов повышения      Республики   гг. Астаны
квалификации госу-    Казахстан    и Алматы
дарственных служа-
щих, отдельных
государственных
органов по вопросам
индустриально-инно-
вационного развития
5.2. Капитал

5.2.1. Қаржы рыногын дамыту
____________________________________________________________________
5.2.1.1. Нақты сектор үшін   Қазақстан    Ұлттық Банк     Мамыр
кредиттеу ставкала. Республика.  (келiсiм
рын төмендету       сының        бойынша), ҚНРА
жөнiндегі шараларды Yкiметiне    (келiсiм
әзiрлеу             ақпарат      бойынша)
5.2.1.2. Қазақстандық        Қазақстан    ҚНРА (келiсiм   Мамыр
кәсiпорындардың     Республика.  бойынша), ҚарМ,
қор рыноктарына     сының        ИСМ
шығуын ынталандыру  Yкiметiне
жөнiндегі шараларды ақпарат
әзiрлеу
____________________________________________________________________
5.2.2. Фискалдық саясат
____________________________________________________________________
5.2.2.1. "Салық және         Қазақстан    ЭБЖМ, ИСМ,      Маусым
бюджетке төленетiн  Республика.  БҒМ, ҚарМ
басқа да міндетті   сының
төлемдер туралы"    Үкіметіне
Қазақстан Республи. ұсыныстар
касының Кодексiне
(Салық кодексi)
ғылыми және иннова.
циялық зерттеулер
мен жұмыстарды
ынталандыру,
сондай-ақ ғылыми
жетістіктер мен
инновациялық әзiр.
лемелердi өндiрiске
енгiзудi ынталан.
дыру мәселелерi
бойынша өзгерiстер
мен толықтырулар
енгiзу жөнiнде
ұсыныстар дайындау
5.2.2.2. Кедендiк әкiмшілік  Қазақстан     КБА            Мамыр
етудi жақсарту      Республикасы
мақсатында          Заңының
Қазақстан Республи. жобасы
касының Кеден
кодексiне өзгерiс.
тер мен толықтыру.
лар енгiзу туралы
Қазақстан Республи.
касы Заңының
жобасын әзiрлеу
5.2.2.3. Жаңа жоғары         Қазақстан    ЭБЖМ, БҒМ,      Маусым
технологиялық       Республика.  ЭMPM, ИСМ,
өндiрiстердi құру   сының        ҚарМ
мен дамытуды        Үкіметіне
ынталандыратын      ұсыныстар
арнайы экономика.
лық аймақтар құру.
дың орындылығы
туралы талдау
жасау және ұсыныс.
тар әзірлеу
___________________________________________________________________
5.3. Технологиялар
___________________________________________________________________
5.3.1. Ғылымды дамыту
___________________________________________________________________
5.3.1.1. Ұлттық компаниялар  Қазақстан    БҒМ, ИСМ,       Мамыр
мен iрi кәсіпорын.  Республика.  ҚарМ
дардың жанындағы    сының
ҒЗИ-ды қоса алған.  Үкіметіне
да, елдiң ғылыми    ұсыныстар
ұйымдарының қызме.
тiн жетiлдiру,
оның ішінде ғылыми
зерттеулер жүргізу
үшін материалдық-
техникалық базаны
жаңалау бойынша
ұсыныстар дайындау
5.3.1.2. Индустриялық-инно.  Қазақстан    БҒМ, ИСМ,       Маусым
вациялық даму       Республика.  ЭМРМ, AШM,
стратегиясын iске   сының        ККM, ДСМ
асырудың басымдық.  Үкіметіне
тарын ескере        ақпарат
отырып, iргелi және
қолданбалы ғылыми
зерттеулердiң басым
тақырыптарын
қалыптастыру

5.2.1. Развитие финансового рынка
5.2.1.1. Разработать меры    Информация   Нацбанк (по      Май
по снижению ставки  Правитель-   согласованию),
кредитования для    ству         АФН (по сог-
реального сектора   Республики   ласованию)
Казахстан
5.2.1.2. Разработать меры    Информация   АФН (по согла-   Май
по стимулированию   Правитель-   сованию),
выхода казахстан-   ству         МФ, МИТ
ских предприятий    Республики
на фондовый рынок   Казахстан
5.2.2. Фискальная политика
5.2.2.1. Подготовить пред-   Предложения  МЭБП, МИТ,       Июнь
ложения по внесению Правитель-   МОН, МФ
изменений и допол-  ству
нений в Кодекс      Республики
Республики Казах-   Казахстан
стан "О налогах и
других обязательных
платежах в бюджет"
(Налоговый кодекс)
по вопросам стиму-
лирования научных
и инновационных
исследований и
работ, а также
стимулирования
внедрения в произ-
водство научных
достижений и
инновационных
разработок
5.2.2.2. Разработать проект  Проект       АТК             Май
Закона Республики   Закона
Казахстан о внесе-  Республики
нии изменений и     Казахстан
дополнений в
Таможенный кодекс
Республики Казах-
стан в целях улуч-
шения таможенного
администрирования
5.2.2.3. Провести анализ и   Предложения  МЭБП, МОН,       Июнь
подготовить пред-   Правитель-   МЭМР, МИТ, МФ
ложения о целесо-   ству
образности создания Республики
специальных эконо-  Казахстан
мических зон, кото-
рые стимулировали
бы создание и
развитие новых
высокотехнологичных
производств
5.3. Технологии
5.3.1. Развитие науки
5.3.1.1. Подготовить пред-   Предложения  МОН, МИТ,        Май
ложения по совер-   Правитель-   МФ
шенствованию дея-   ству
тельности научных   Республики
организаций страны, Казахстан
включая НИИ при
национальных ком-
паниях и крупных
предприятиях,
в том числе по
обновлению мате-
риально-технической
базы для проведения
научных исследований
5.3.1.2. Сформировать при-   Информация   МОН, МИТ,        Июнь
оритетные темы      Правитель-   МЭМР, МСХ,
фундаментальных и   ству         МТК, МЗ
прикладных научных  Республики
исследований с      Казахстан
учетом приоритетов
реализации Стратегии
индустриально-инно-
вационного развития

5.3.1.3. Қазақстан ғылымын   Қазақстан    БFM, ИСМ,       Желтоқсан
халықаралық ғылыми- Республика.  ЭМРМ, АШМ,
техникалық саламен  сының        ДСМ
бiрiктірудi қамта.  Үкіметіне
масыз ету бойынша   ұсыныстар
ұсыныстар әзiрлеу
және басқа елдерден
қазiргі заманғы
ғылыми әзiрлеме.
лердi тарту үшiн
қолайлы жағдай
жасау
5.3.1.4. Конкурстар жүргізу, Қазақстан    БҒМ, ИСМ        Қазан
гранттар ұсыну      Республика.
негiзiнде ғылымды   сының
қаржыландыру тетi.  Үкіметіне
гiн жетiлдiру және  ақпарат
тәуелсiз халықара.
лық сарапшыларды
тарта отырып,
тәуелсiз сарапта.
маларды жүзеге
асыру
___________________________________________________________________
5.3.2. Инновациялық саясат
___________________________________________________________________
5.3.2.1. Ғылыми зерттеулердi Нормативтік  ӘдМ, БFM,       Наурыз
енгізу, сондай-ақ   құқықтық     ИСМ, ЭМРМ
заңды тұлғалардың   кесімнің
оның ішінде еншілес жобасы
өндiрiстердi ұйым.
дастыру кезiнде
заңды тұлғалардың
жарғылық капиталына
зияткерлiк меншiкті
енгізу кезiнде
зияткерлiк меншіктi
бағалаудың әдiсте.
рiн әзiрлеу
5.3.2.2  Қарағанды, Алматы,  Қазақстан    ИСМ, мүдделі    Желтоқсан
Орал қалаларында    Республика.  мемлекеттік
өңiрлiк технопарк.  сының        органдар,
тер құру мен оларды Үкіметіне    "Инжиниринг
дамытудың Бағдарла. ақпарат      және техноло.
масын iске асыруды               гиялар
қамтамасыз ету                   трансферті
орталығы" АҚ
(келiсiм
бойынша),
Қарағанды,
Батыс Қазақстан
облыстарының
және Алматы
қаласының
әкімдерi
5.3.2.3. Курчатов қаласында  Қазақстан    ЭМРМ            Желтоқсан
"Ядролық техноло.   Республика.
гиялар орталығы"    сының
технопаркiн құрудың Үкiметiне
ТЭН әзiрлеу         ақпарат
5.3.2.4  ҚР ҰЯО РМК-нің      Қазақстан    ЭМРМ            Желтоқсан
"Ядролық физика     Республика.
институтының" EMК   сының
ядролық медицина    Үкiметiне
мен биофизика       ақпарат
орталығын құрудың
ТЭН әзiрлеу
5.3.2.5. АШМ ӘӨО, Қазақ      Қазақстан    АШМ             Маусым
ұлттық аграрлық     Республика.
және Алматы         сының
технологиялық       Үкiметiне
университеттерінің  ұсыныстар
базасында Алматы
қаласында техно.
парктер құру
бойынша ұсыныстар
дайындау
5.3.2.6. Степногорск         Қазақстан    БҒМ, ИСМ        Маусым
қаласында биотехно. Республика.
логиялар бойынша    сының
технопарктер құру   Yкiметіне
жөнiнде ұсыныстар   ұсыныстар
әзiрлеу
5.3.2.7. "Инновациялық       Қазақстан     ИСМ            Мамыр
қызмет туралы"      Республикасы
Қазақстан Республи. Заңының
касының Заңына      жобасы
өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу
туралы" Қазақстан
Республикасы
Заңының жобасын
әзiрлеу
___________________________________________________________________

5.3.1.3. Подготовить         Предложения  МОН, МИТ,        Декабрь
предложения по      Правитель-   МЭМР, МСХ, МЗ
обеспечению интег-  ству
рации казахстанской Республики
науки с между-      Казахстан
народной научно-
технической сферой
и создать благо-
приятные условия
для привлечения
современных научных
разработок из
других стран
5.3.1.4. Совершенствовать    Информация   МОН, МИТ         Октябрь
механизм финанси-   Правитель-
рования науки на    ству
основе проведения   Республики
конкурсов, предос-  Казахстан
тавления грантов и
осуществления неза-
висимой экспертизы
с привлечением
независимых между-
народных экспертов
5.3.2. Инновационная политика
5.3.2.1. Разработать методы  Проект       МЮ, МОН, МИТ,    Март
оценки интеллек-    норматив-    МЭМР
туальной собствен-  ного
ности при внедрении правового
научных исследова-  акта
ний, а также при
внесении интеллек-
туальной собствен-
ности в уставные
капиталы юридичес-
ких лиц, в том числе
при организации
венчурных произ-
водств
5.3.2.2. Обеспечить реали-   Информация   МИТ, заинтере-   Декабрь
зацию Программы     Правитель-   сованные госу-
создания и развития ству         дарственные
региональных техно- Республики   органы, АО
парков в городах    Казахстан    "Центр инжини-
Караганда, Алматы,               ринга и транс-
Уральск                          ферта техноло-
гий" (по согла-
сованию), акимы
Карагандинской,
Западно-
Казахстанской
областей и
г. Алматы
5.3.2.3. Разработать ТЭО     Информация   МЭМР             Декабрь
создания технопарка Правитель-
"Центр ядерных      ству
технологий" в       Республики
г. Курчатове        Казахстан
5.3.2.4. Разработать ТЭО     Информация   МЭМР             Декабрь
создания Центра     Правитель-
ядерной медицины    ству
и биофизики в ДГП   Республики
"Институт ядерной   Казахстан
физики" РГП НЯЦ РК
5.3.2.5. Подготовить пред-   Предложения  МСХ              Июнь
ложение по соз-     Правитель-
данию технопарка    ству
в г. Алматы на базе Республики
НПЦ МСХ, Казахского Казахстан
национального
аграрного и
Алматинского техно-
логического универ-
ситетов
5.3.2.6. Подготовить пред-   Предложения  МОН, МИТ         Июнь
ложение по соз-     Правитель-
данию технопарка    ству
по биотехнологиям   Республики
в г.Степногорске    Казахстан
5.3.2.7. Разработать проект  Проект       МИТ              Май
Закона Республики   Закона
Казахстан           Республики
"О внесении изме-   Казахстан
нений и дополнений
в Закон Республики
Казахстан "Об инно-
вационной деятель-
ности"

5.3.3. Стандарттау және сертификаттау саласындағы саясат
___________________________________________________________________
5.3.3.1. Экономика саласын   Қазақстан    ИСМ             Маусым,
сапаның халықара.   Республика.                  желтоқсан
лық және еуропалық  сының
стандарттарына      Үкіметіне
көшіру жөнiндегі    есеп
iс-шаралар жоспа.
рын; 2004 жылға
арналған ұлттық
стандарттарды
халықаралық стан.
дарттармен үйлестi.
ру жөнiндегі жұмыс
жоспарын; 2004
жылға арналған
машина жасау сала.
сының ұлттық
стандарттарын
халықаралық стан.
дарттармен үйлестi.
ру жөнiндегі жұмыс
жоспарын әзiрлеу
5.3.3.2. Көмір саласының     Қазақстан    ЭМРМ            Қараша
халықаралық стан.   Республика.
дарттарға көшуiне   сының
жағдай жасау        Үкiметiне
ақпарат
5.3.3.3. Ауыл шаруашылығы    Қазақстан     АШМ            Қараша
машиналарын жасау   Республика.
және ауыл шаруашы.  сының
лығы өнімдерiн      Үкiметiне
қайта өңдеу сала.   ақпарат
сындағы стандарт.
тарды үйлестіру
бойынша жұмыс
жүргізу
5.3.3.4. "Техникалық реттеу  Қазақстан     ИСМ            Маусым
туралы" Қазақстан   Республикасы
Республикасы заң    Заңының
жобасының қабылда.  жобасы
нуын қамтамасыз
ету
5.3.3.5. Техникалық реттеу   Нормативтік  ИСМ, мүдделі    Маусым
жүйесiне көшудi     құқықтық     министрлiктер
жүзеге асыру үшін   кесiмнiң     мен агенттіктер
ведомствоаралық     жобасы
комиссия құру
5.3.3.6. Экономиканың басым  Қазақстан    ИСМ, мүдделі    Маусым
салаларында бiрінші Республика.  мемлекеттік
кезектегі техника.  сының        органдар
лық регламенттер    Үкіметіне
тізбесiн әзiрлеу    ұсыныстар
5.3.3.7. Қазақстанның        Қазақстан    ИСМ             Наурыз
Халықаралық элек.   Республика.
тротехникалық       сының
комиссияға мүшелiк. Үкіметі
ке енуi туралы      қаулысының
Қазақстан Республи. жобасы
касының Үкіметі
қаулысының жобасын
әзiрлеу
___________________________________________________________________
5.4. Инфрақұрылым
__________________________________________________________________
5.4.1. Электр энергетикасы саясаты
___________________________________________________________________
5.4.1.1. Өңiрлiк электр      Қазақстан    ҚарМ, ЭМРМ,     Сәуiр
желілерi компания.  Республика.  ТМРА (келiсiм
ларын жекешелендi.  сының        бойынша)
руге дайындауды     Үкiметіне
аяқтау              ақпарат
5.4.1.2. Қазақстанның        Қазақстан    ЭMPM, "КЕGОК"   Желтоқсан
Солтүстік-Оңтүстік  Республика.  ААҚ
500 кВ транзиті     сының
электр бepудің      Yкiметi
екiншi желiсiн салу қаулысының
бойынша жұмыс       жобасы
жүргізу
___________________________________________________________________
5.4.2. Ақпараттық рынок пен телекоммуникацияларды дамыту
___________________________________________________________________

5.3.3. Политика в области стандартизации и сертификации
5.3.3.1. Обеспечить реали-   Отчет в      МИТ              Июнь,
зацию Плана меро-   Правитель-                    декабрь
приятий по переходу ство
отраслей экономики  Республики
на международные и  Казахстан
европейские стан-
дарты качества;
План работ на 2004
год по гармонизации
национальных стан-
дартов с между-
народными стандар-
тами; План работ
на 2004 год по
гармонизации нацио-
нальных стандартов
машиностроительной
отрасли с между-
народными стандар-
тами
5.3.3.2. Создать условия     Информация   МЭМР             Ноябрь
перехода угольной   Правитель-
отрасли на между-   ству
народные стандарты  Республики
Казахстан
5.3.3.3. Провести работу     Информация   МСХ              Ноябрь
по гармонизации     Правитель-
стандартов в        ству
области сельхоз-    Республики
машиностроения и    Казахстан
переработки
сельхозпродукции
5.3.3.4. Обеспечить          Проект       МИТ              Июнь
принятие законо-    Закона
проекта "О техни-   Республики
ческом регулиро-    Казахстан
вании"
5.3.3.5. Создать межведом-   Проект       МИТ, заинтере-   Июнь
ственную комиссию   нормативного сованные мини-
для осуществления   правового    стерства и
перехода на систему акта         агентства
технического регу-
лирования
5.3.3.6. Разработать         Предложения  МИТ, заинтере-   Июнь
Перечень перво-     Правитель-   сованные госу-
очередных техни-    ству         дарственные
ческих регламентов  Республики   органы
в приоритетных      Казахстан
отраслях экономики
5.3.3.7. Разработать проект  Проект       МИТ              Март
постановления       постановле-
Правительства       ния
Республики Казах-   Правитель-
стан о вступлении   ства
Казахстана в        Республики
члены Между-        Казахстан
народной электро-
технической
комиссии
5.4. Инфраструктура
5.4.1. Электроэнергетическая политика
5.4.1.1. Завершить           Информация   МФ, МЭМР         Апрель
подготовку регио-   Правитель    АРЕМ (по
нальных электро-    ству         согласованию)
сетевых компаний    Республики
к приватизации      Казахстан
5.4.1.2. Провести работу     Проект       МЭМР, ОАО        Декабрь
по строительству    постановле-  "KEGOC"
второй линии        ния
электропередачи     Правитель-
500 кВ транзита     ства
Север-Юг Казахстана Республики
Казахстан
5.4.2 Развитие информационного рынка и телекоммуникаций

5.4.2.1. Ақпараттық техноло. Нормативтік  АБА, ИСМ,       Тұрақты
гияларды дамытуға   құқықтық     БҒМ, ЭМРМ
ықпал ететін        кесiмдердiң
нормативтік құқық.  жобалары
тық кесiмдердi
әзiрлеу
5.4.2.2. Халықтың, шаруашы.  Қазақстан     АБА            Желтоқсан
лық субектiлердiң,  Республика.
қоғамдық ұйымдар.   сының
дың және Қазақстан  Үкіметіне
Республикасының     ақпарат
мемлекеттік басқару
органдарының
ақпараттық техноло.
гияларға әмбебап
қол жеткiзуiн
ұйымдастыру жөнiн.
дегі шараларды
қабылдау
5.4.2.3. CDMA-450, DCS-1800  Қазақстан    АБА, БҒМ,       Желтоқсан
кең ауқымды байла.  Республика.  ЭМРМ, ИСМ
ныс сияқты жаңа     сының
телекоммуникациялық Үкіметіне
технологияларды     ақпарат
және ұтқыр телефон.
дар, Интернет пен
деректердi беру
үшiн мүмкiндікті
көп мәрте арттыра.
тын 5,2-5,7 ГГц
диапазонына сымсыз
ену жүйесiн дамыту
жөнiнде ұсыныстар
енгізу
5.4.2.4. Шығыс талшықты-     Қазақстан    АБА, БҒМ,       Наурыз
оптикалық байланыс  Республика.  ЭМРМ, ИСМ
жүйесінің "Павлодар сының
-Өскемен" учаскесiн Үкіметіне
пайдалануға берудi  ақпарат
қамтамасыз ету
5.4.2.5. Телекоммуникациялар Қазақстан     АБА            Желтоқсан
рыногын ырықтанды.  Республика.
рудың бiрінші       сының
кезеңін iске        Үкіметіне
асыруды қамтамасыз  ақпарат
ету
5.4.2.6. Ақтөбедегі Халық.   Қазақстан     АБА            Желтоқсан
аралық коммуника.   Республика.
циялар орталығын    сының
пайдалануға берудi  Yкiметiне
қамтамасыз ету      ақпарат
5.4.2.7. "Ғарыштық аппарат.  Қазақстан    ККМ, Ақпарат.   Желтоқсан
тар мен байланыс.   Республика.  мині, ИСМ,
тың мониторинг      сының        АБА, "Ұлттық
жүйесiн жерден      Үкіметіне    инновациялық
кешендi басқаруға   ақпарат      қор" АҚ
мүмкiндiк беретiн                (келiсім
телекоммуникациялық              бойынша)
спутниктi жасау
және оны геостацио.
нарлық орбитаға
жiберу" жобасын
iске асыру бойынша
жұмысты жалғастыру
___________________________________________________________________
5.4.3. Көлікті дамыту
___________________________________________________________________
5.4.3.1. Қазақстан           Қазақстан    ККM, CIM        Желтоқсан
Республикасының     Республика.
транзиттік-көлiктік сының
әлеуетiнiң 2004     Үкіметіне
жылға арналған      ақпарат
бағдарламасында
көзделген іс-шара.
лардың тиiмдi iске
асыруды қамтамасыз
ету
5.4.3.2. ҚР темір жол        Қазақстан    ККМ, "ҚТЖ"      Желтоқсан
көлігін қайта       Республика.  ЖАҚ
құрылымдаудың 2001- сының
2005 жылдарға       Үкiметiне
арналған бағдарла.  ақпарат
масының 2004 жылға
көзделген iс-шара.
ларын тиімдi iске
асыруды қамтамасыз
ету
5.4.3.3. Қазақстан Республи. Қазақстан    ККM             Шiлде
касында транзиттік  Республика.
тасымалдардың       сының
мультимодальдық     Үкiметiне
жүйелерiн дамыту    ұсыныстар
тетiктерiн зерттеу
және оны енгiзу
бойынша ұсыныстар
дайындау

5.4.2.1. Разработать норма-  Проекты      АИС, МИТ,        Постоянно
тивные правовые     нормативных  МОН, МЭМР
акты, способствую-  правовых
щие развитию инфор- актов
мационных техноло-
гий
5.4.2.2. Принять меры по     Информация   АИС              Декабрь
организации универ- Правитель-
сального доступа к  ству
информационным      Республики
технологиям насе-   Казахстан
ления, хозяйствую-
щих субъектов,
общественных орга-
низаций и органов
государственного
управления Респуб-
лики Казахстан
5.4.2.3  Внести предложения   Информация   АИС,МОН,        Декабрь
по развитию новых    Правитель-   МЭМР, МИТ
телекоммуникацион-   ству
ных технологий,      Республики
таких как широко-    Казахстан
диапазонная связь
CDMA-450, DCS-1800
и систем беспровод-
ного доступа в
диапазоне 5,2-5,7 ГГц.,
создающая новые,
многократно рас-
ширенные возмож-
ности для мобильной
телефонии интернета
и передачи данных
5.4.2.4. Обеспечить ввод в    Информация   АИС, МОН        Март
эксплуатацию         Правитель-   МЭМР, МИТ
участка "Павлодар-   ству
Усть-Каменогорск"    Республики
Восточной волокон-   Казахстан
но-оптической линии
связи
5.4.2.5. Обеспечить реали-    Информация   АИС              Декабрь
зацию первого        Правитель-
этапа либерализации  ству
рынка телекоммуни-   Республики
каций                Казахстан
5.4.2.6. Обеспечить ввод в    Информация   АИС              Декабрь
эксплуатацию Между-  Правитель-
народного Центра     ству
коммутаций в         Республики
Актюбинске           Казахстан
5.4.2.7. Продолжить работу    Информация   МТК, МИ, МИТ,   Декабрь
по реализации        Правитель-   АИС, АО
проекта "Создание    ству         "Национальный
и запуск на гео-     Республики   инновационный
стационарную орбиту  Казахстан    фонд" (по
телекоммуникацион-                согласованию)
ного спутника,
сопутствующего
наземного комплекса
управления космичес-
кими аппаратами и
системы мониторинга
связи
5.4.3. Развитие транспорта
5.4.3.1. Обеспечить эффек-   Информация   МТК, МИД         Декабрь
тивную реализацию   Правитель-
мероприятий,        ству
предусмотренных     Республики
Программой транзит- Казахстан
но-транспортного
потенциала Респуб-
лики Казахстан, на
2004 год
5.4.3.2. Обеспечить эффек-   Информация   МТК, ЗАО         Декабрь
тивную реализацию   Правитель-   "КТЖ"
мероприятий, преду- ству
смотренных Програм- Республики
мой реструктури-    Казахстан
зации железно-
дорожного транспорта
РК на 2001-2005
годы, на 2004 год
5.4.3.3. Провести исследо-   Предложения  МТК              Июль
вания и подгото-    Правительству
вить предложения    Республики
по внедрению меха-  Казахстан
низмов развития
мультимодальных
систем транзитных
перевозок в
Республике
Казахстан

5.4.3.4. "ҚТЖ" ҰК" ЖАҚ-тың   Қазақстан    ККМ, "ҚТЖ"      Желтоқсан
2004 жылға арналған Республика.  ЖАҚ
Инновациялық        сының
бағдарламасында     Yкiметіне
көзделген iс-шара.  ақпарат
лардың тиімдi іске
асырылуын қамтама.
сыз eту
5.4.3.5. ҚР аумағында        Қазақстан    ККМ             Желтоқсан
экспорттық-импорт.  Республика.
тық жүк ағынын      сының
есепке алу жөнiнде. Үкіметіне
гі деректердi       ұсыныстар
жинаудың, өңдеу мен
сақтаудың бiрыңғай
автоматтандырылған
ақпараттық жүйесiн
құру жобасын
(көлiктік дерекқор.
дың ақпараттық-тал.
дамалық жүйесi)
техникалық міндет.
темелердi әзiрлеу
жөнінде жұмыс
жүргiзу
____________________________________________________________________
5.4.4.  Ғарыш қызметiн дамыту
____________________________________________________________________
5.4.4.1. Қазақстан Республи. Қазақстан    ККM, Ақпарат.   Маусым
касының Үкiметi     Республика.  минi, АБА
мен Ресей Федера.   сының
циясының Үкiметі    Үкіметіне
арасындағы Қазақ.   ақпарат
стандық байланыс
және хабарлау
спутнигiн құру
туралы келiсiмдi
әзiрлеу және оны
қол қоюға дайындау
5.4.4.2. Қазақстан Республи. Қазақстан    ККМ             Желтоқсан
касының Үкіметi мен Республика.
Ресей Федерациясы.  сының
ның Yкiметi арасын. Үкiметiне
да "Байқоңыр" айла. ақпарат
ғында "Бәйтерек"
зымыран-ғарыш
кешенiн құру туралы
келiсiмдi әзiрлеу
және оны қол қоюға
дайындау
5.4.4.3. "Бәйтерек" авиация. Қазақстан     ККМ            Желтоқсан
лық зымыран-ғарыш   Республика.
кешенiн құру        сының
жобасын iске асыру  Үкіметіне
бойынша жұмыс       ақпарат
жүргізу
___________________________________________________________________
5.5. Мемлекеттiк реттеу
___________________________________________________________________
5.5.1. Тарифтік саясат және бәсекелестікті қорғау
___________________________________________________________________
5.5.1.1. Қазақстан Республи. Қазақстан    TMPA           Желтоқсан
касының тарифтік    Республика.
саясатын жетілдiру. сының
дiң 2002-2004       Үкiметiне
жылдарға арналған   ақпарат
бағдарламасын iске
асыруды аяқтау
5.5.1.2. <*>
5.5.1.3. <*>
5.5.1.4. <*>
5.5.1.5. Монополистер        Қазақстан    ТМРА           Қазан
қызметінің монито.  Республика.
рингі жөнiнде       сының
электронды деректер Үкіметіне
қорын құру          ақпарат
(1-кезең)
___________________________________________________________________
5.5.2. Экологиялық саясат
___________________________________________________________________
5.5.2.1. Экологиялық         Қазақстан    ЭMPM, ИСМ,      Желтоқсан
қауiпті өндiрiс.    Республика.  ҚОҚМ, БҒМ,
терге, құрылыстарға сының        облыс әкімдері
түгендеу жүргiзу,   Үкiметiне
қалдықтар мен       ақпарат
табиғат пайдалану.
дың иесiз объекті.
лерін көму

5.4.3.4. Обеспечить эффек-   Информация   МТК, ЗАО         Декабрь
тивную реализацию   Правитель-   "КТЖ"
мероприятий, преду- ству
смотренных Инно-    Республики
вационной програм-  Казахстан
мой ЗАО "НК "КТЖ"
на 2004 год
5.4.3.5. Провести работу     Предложения  МТК              Декабрь
по разработке       Правительству
технического зада-  Республики
ния к проекту       Казахстан
создания единой
автоматизирован-
ной информационной
системы сбора,
обработки и хране-
ния данных по учету
транзитного экс-
портно-импортного
грузопотока на
территории РК
(информационно-
аналитическая
система транспорт-
ной базы данных)
5.4.4.  Развитие космической деятельности
5.4.4.1. Разработать и       Информация   МТК, МИ, АИС     Июнь
подготовить к       Правитель-
подписанию Согла-   ству
шение между Прави-  Республики
тельством Респуб-   Казахстан
лики Казахстан и
Правительством
Российской Федерации
о создании казах-
станского спутника
связи и вещания
5.4.4.2. Разработать и       Информация   МТК              Декабрь
подготовить к       Правитель-
подписанию Согла-   ству
шение между Прави-  Республики
тельством Респуб-   Казахстан
лики Казахстан и
Правительством
Российской Федерации
о создании на космо-
дроме "Байконур"
ракетно-космического
комплекса "Байтерек"
5.4.4.3  Провести работу по  Информация   МТК              Декабрь
реализации проекта  Правитель-
создания авиацион-  ству
ного ракетно-косми- Республики
ческого комплекса   Казахстан
"Байтерек"
5.5. Государственное регулирование
5.5.1. Тарифная политика и защита конкуренции <*>
Сноска. Глава с изменениями - постановлением Правительства РК от 31 августа 2004 года N 914 .
5.5.1.1. Завершить реали-    Информация   АРЕМ             Декабрь
зацию Программы     Правитель-
совершенствования   ству
тарифной политики   Республики
Республики          Казахстан
Казахстан
на 2002-2004 годы
5.5.1.2. (Строка исключена - постановлением Правительства РК от 31 августа 2004 года N 914 ).
5.5.1.3. (Строка исключена - постановлением Правительства РК от 31 августа 2004 года N 914 ).
5.5.1.4. (Строка исключена - постановлением Правительства РК от 31 августа 2004 года N 914 ).
5.5.3.5. Создать электрон-   Информация   АРЕМ             Октябрь
ную базу данных по  Правитель-
мониторингу дея-    ству
тельности моно-     Республики
полистов (1 этап)   Казахстан
5.5.2. Экологическая политика
5.5.2.1. Провести инвента-   Информация   МЭМР, МИТ,       Декабрь
ризацию экологи-    Правитель-   МООС, МОН,
чески опасных       ству         акимы областей
производств, со-    Республики
оружений, захоро-   Казахстан
нений отходов и
бесхозных объектов
природопользования

5.5.2.2. Өнеркәсiп қалдықта. Қазақстан    ЭMPM, ҚОҚМ,     Маусым,
рын қайта өңдеу     Республика.  ИСМ, облыстар   желтоқсан
жөнiндегі кәсiп.    сының        мен Астана және
орындардың қызметі. Үкіметіне    Алматы қалала.
не талдау жүргізу   ақпарат      рының әкімдері
және оларды қысқар.
ту жөніндегі шара.
ларды көтермелеу
5.5.2.3. ИСО 14000 халықара. Қазақстан    ҚОҚМ, ИСМ,      Қыркүйек
лық экологиялық     Республика.  ЭMPM
стандарттарға       сының
көшудi қамтамасыз   Үкiметiне
ету жөнiнде шара.   ұсыныстар
ларды әзiрлеу
5.5.2.4. Қоршаған ортаны     Қазақстан     ҚОҚМ           Желтоқсан
қорғаудың 2005-     Республика.
2007 жылдарға       сының
арналған бағдарла.  Үкiметі
масын әзiрлеу       қаулысының
жобасы
____________________________________________________________________
6. Ақпараттық-таныстыру іс-шаралары
____________________________________________________________________
6.1.     Қазақстан Республи. Қазақстан    ИСМ, ЭБЖМ,      Желтоқсан
касының Индустрия.  Республика.  БҢМ, СIМ,
лық-инновациялық    сының        мүдделi мемле.
дамуының 2003-2015  Үкiметiне    кеттік органдар,
жылдарға арналған   ақпарат      облыстардың,
стратегиясын iске                Алматы және
асыру бойынша                    Астана қалала.
Қазақстан Республи.              рының әкiмдерi
касының кем дегенде
төрт өңiрiнде және
шетелдерде ақпарат.
тық-таныстыру iс-
шараларын өткiзу
____________________________________________________________________
Ескерту: Әрiптiк аббревиатураларды ашып жазу
ДСМ - Денсаулық сақтау министрлiгi
ИСМ - Индустрия және сауда министрлiгі
СIМ - Сыртқы iстер министрлiгi
Ақпаратминi - Ақпарат министрлiгі
БҒМ - Бiлiм және ғылым министрлiгi
Қоршағанортаминi - Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
АШМ - Ауыл шаруашылығы министрлiгi
ККM - Көлiк және коммуникациялар министрлiгi
ЕХӘҚМ- Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
ҚарМ - Қаржы министрлiгі
ЭМРМ - Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
ӘдМ - Әдiлет министрлiгi
MҚA - Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi агенттiк
МСА - Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi агенттiгi
АБА - Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiк
ТМРА - Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiк
СА - Статистика жөнiндегi агенттiк
КБА - Кедендiк бақылау агенттiгi
ҚҚА - Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттік
ҰБ - Ұлттық Банк
"ҚТЖ" ҰК ЖАҚ - "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" жабық акционерлiк қоғамы

5.5.2.2. Провести анализ     Информация   МЭМР, МООС, МИТ, Июнь,
деятельности пред-  Правитель-   акимы областей   декабрь
приятий по пере-    ству         г.г. Астаны
работке промышлен-  Республики   и Алматы
ных отходов и сти-  Казахстан
мулирование мер по
их сокращению
5.5.2.3. Разработать меры    Предложения  МООС, МИТ, МЭМР  Сентябрь
по обеспечению      Правитель-
перехода на между-  ству
народные экологи-   Республики
ческие стандарты    Казахстан
ИСО 14000
5.5.2.4. Разработать         Проект       МООС             Декабрь
Программу охраны    постановления
окружающей среды    Правительства
на 2005-2007 годы   Республики
Казахстан
6. Информационно-презентационные мероприятия
6.1.     Провести            Информация   МИТ, МЭБП, МИ,   Декабрь
информационно-      Правитель-   МИД, заинте-
презентационные     ству         ресованные
мероприятия по      Республики   государственные
реализации          Казахстан    органы, акимы
Стратегии                        областей, гг.
индустриально-                   Алматы и Астаны
инновационного
развития Респуб-
лики Казахстан на
2003-2015 годы в
не менее четырех
регионах Республики
Казахстан и за
рубежом
__________________________________________________________________________
Примечание: расшифровка буквенных аббревиатур
МЗ - Министерство здравоохранения
МИТ - Министерство индустрии и торговли
МИД - Министерство иностранных дел
МИ - Министерство информации
МОН - Министерство образования и науки
МООС - Министерство охраны окружающей среды
МСХ - Министерство сельского хозяйства
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения
МФ - Министерство финансов
МЭМР - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования
МЮ - Министерство юстиции
АГС - Агентство по делам государственной службы
АГЗ - Агентство по государственным закупкам
АИС - Агентство по информатизации и связи
АРЕМ - Агентство по регулированию естественных монополий и защите конкуренции
АС - Агентство по статистике
АТК - Агентство таможенного контроля
АФН - Агентство по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Нацбанк - Национальный Банк
ЗАО НК "КТЖ" - закрытое акционерное общество "Национальная компания "Казахстан темiр жолы"