Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегі 2003-2006 жылдарға арналған iс-шаралар жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 наурыздағы N 287 қаулысы
"Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 28 шiлдедегi N 753  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берілiп отырған Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2003-2006 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынысты мемлекеттiк органдар (келiсiм бойынша) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне жарты жылдықтың қорытындысы бойынша жылына екі рет, 15 қаңтарға және 15 шілдеге Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (келiсiм бойынша) Қазақстан Республикасының Үкіметіне жарты жылдықтың қорытындысы бойынша жылына екi рет, 30 қаңтарға және 30 шiлдеге Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 9 наурыздағы
N 287 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың тұжырымдамасын iске асыру бойынша 2003-2006 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.07.01. N 725  қаулысымен, 2005.02.24. N 169  қаулысымен.
___________________________________________________________________
Р/с |                    |Аяқталу |Орындау.|Орындалу|Болжам.|Қаржы.
N  |       Iс-шара      |нысаны  |ға (iске| (іске  |  ды   |ланды.
|                    |        |асыруға)| асыру) |шығыс. |  ру
|                    |        | жауап. |мерзімі | тар   | көзі
|                    |        | тылар  |        |       |
___________________________________________________________________
1  |          2         |   3    |    4   |    5   |    6  |   7
___________________________________________________________________
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің дамуы
___________________________________________________________________
1.1. Инфляциялық таргеттеу қағидаттарына көшу
___________________________________________________________________
1.1.1  Ұлттық Банктiң   Қазақстан  ҰБ        Жыл       Жоқ
қысқа мерзiмдi   Республи.  (келiсім  сайын
ставкаларының    касының    бойынша)
мәнiн күшейту    Үкіметіне
жөнiнде жұмыс    ақпарат
жүргiзу

Об утверждении Плана мероприятий на 2003-2006 годы по реализации Концепции развития финансового сектора Pecпублики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2004 года N 287
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2003 года N 753 "О Концепции развития финансового сектора Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий на 2003-2006 годы по реализации Концепции развития финансового сектора Республики Казахстан (далее - План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), представлять информацию о ходе выполнения Плана в Национальный Банк Республики Казахстан два раза в год, к  15 января и к 15 июля, по итогам полугодия.
3. Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию) представлять сводную информацию о ходе выполнения Плана в Правительство Республики Казахстан два раза в год, к 30 января и к 30 июля, по итогам полугодия.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 марта 2004 года N 287
План мероприятий на 2003-2006 годы по реализации
Концепции развития финансового сектора Республики Казахстан <*>
Сноска. План с изменениями - постановлениями Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 725 ; от 24 февраля 2005 г. N 169 .
-------------------------------------------------------------------
N  !    Мероприятие   !  Форма   !Ответст-!Срок ис-!Предпо-!Источ-
п/п!                  !завершения!венный  !полнения!лагае- !ник
!                  !          !за ис-  !(реали- !мые    !финан-
!                  !          !полнение!зации)  !расходы!сирова-
!                  !          !(реали- !        !       !ния
!                  !          !зацию)  !        !       !
-------------------------------------------------------------------
1 !         2        !     3    !    4   !    5   !   6   !   7
-------------------------------------------------------------------
1. Развитие Haционального Банка Республики Казахстан
1.1. Переход на принципы инфляционного таргетирования
1.1.1 Проводить работу  Информация  НБ (по  Ежегодно   Нет
по усилению       Правитель-  согла-
значимости        ству        сованию)
краткосрочных     Республики
ставок            Казахстан
Национального
Банка

1.1.2  Мемлекеттік      Қазақстан  ҰБ        Қажетіне  Жоқ
бағалы қағаздар. Республи.  (келiсiм  қарай
дың қайталама    касының    бойынша)
рыногын жетіл.   Үкіметіне
діру, оның       ақпарат
iшiнде жаңа
қаржы құралдарын
дамыту жөнiнде
iс-шаралар
өткiзу
1.1.3  Қазақстан жағ.   Қазақстан   ҰБ       2005      Жоқ
дайында қолайлы  Республи.  (келiсiм  жыл
"негiзгі инфля.  касының    бойынша)
ция" түрiн құру  Үкіметіне
әдiстемесін      ақпарат
әзiрлеу
1.1.4  Трансмиссиялық   Қазақстан   ҰБ       2005-     Жоқ
тетiктiң үлгiсін Республи.  (келiсiм  2006
әзiрлеу және     касының    бойынша)  жылдар
мақсатты деңгей. Үкіметіне
лерге қол жеткi. ақпарат
зудiң операция.
лық рәсiмдерiн
айқындау
1.1.5  Ұлттық Банктің   Қазақстан   ҰБ       Жыл       Жоқ
мемлекеттiк      Республи.  (келiсiм  сайын
бағалы қағазда.  касының    бойынша)
рының портфелін  Үкіметіне
арттыру жөнінде  ақпарат
іс-шаралар өткізу
1.1.6  Ұлттық Банк      Қазақстан   ҰБ       Тұрақты   Жоқ
іс-әрекеттерінің Республи.  (келiсiм
ашықтығын одан   касының    бойынша)
әрі дамыту, атап Үкіметіне
айтқанда болжам. ақпарат
дарды жариялау,
Ұлттық Банктiң
ұсыныстарын,
бастамаларын,
қызметiн жұртшы.
лыққа таныстыру
шараларын
әзiрлеу
____________________________________________________________________
1.2. Ақша-кредит статистикасын жетiлдiру
____________________________________________________________________
1.2.1  Кредиттік серік. Қазақстан  ҰБ        2004      Жоқ
тестіктер мен    Республи.  (келiсiм  жылғы
ипотекалық ком.  касы       бойынша)  1-жарты.
паниялардың      Ұлттық               жылдық
ақша-кредиттiк   Банкінің
шолуын қалыптас. Басқарма.
тыруды қамтама.  сы қаулы.
сыз ету          сының
жобасы
1.2.2  Сақтандыру       Қазақстан  ҰБ        2005-     Жоқ
(қайта сақтанды. Республи.  (келiсiм  2006
ру) ұйымдарының, касы       бойынша)  жылдар
жинақтаушы       Ұлттық
зейнетақы қорла. Банкінің
рының және банк  Басқарма.
операцияларының  сы қаулы.
жекелеген түрле. сының
рiн жүзеге       жобасы
асыратын, кредит.
тік серiктестiк.
тер мен ипотека.
лық компаниялар
болып табылмай.
тын ұйымдардың
шолуын қалыптас.
тыруды қамтама.
сыз ету
____________________________________________________________________
1.3. Валюталық қатынастарды ырықтандыру
____________________________________________________________________
1.3.1  Қазақстан        Қазақстан  ҰБ        2004      Жоқ
Республикасында  Республи.  (келiсiм  жылғы
валюталық peжим. касының    бойынша)  1-жарты.
ді ырықтандыру.  Үкіметі              жылдық
дың 2005-2007    қаулысының
жылдарға арнал.  жобасы
ған бағдарлама.
сын әзiрлеу
1.3.2  Iшкi валюта      Қазақстан  ҰБ        2004      Жоқ
рыногында шетел  Республи.  (келiсiм  жылғы
валютасын сатып  касы       бойынша)  2-жарты.
алу ұсыныстары   Ұлттық               жылдық
мен мақсаттары.  Банкінің
ның көздері      Басқармасы
бойынша банктік  қаулысының
есеп беру нысан. жобасы
дарын әзiрлеу
____________________________________________________________________

1.1.2 Проводить         Информация  НБ (по  По мере    Нет
мероприятия по    Правитель-  согла-  необхо-
совершенство-     ству        сова-   димости
ванию вторичного  Республики  нию)
рынка государст-  Казахстан
венных ценных
бумаг, в том
числе развитию
новых финансо-
вых инструментов
1.1.3 Разработать       Информация  НБ (по  2005       Нет
методику прием-   Правитель-  согла-  год
лемого в условиях ству        сова-
Казахстана вида   Республики  нию)
"основной         Казахстан
инфляции"
1.1.4 Разработать       Информация  НБ (по  2005-      Нет
модель трансмис-  Правитель-  согла-  2006
сионного меха-    ству        сова-   годы
низма и опре-     Республики  нию)
делить операцион- Казахстан
ные процедуры
достижения целе-
вых уровней
1.1.5 Проводить меро-   Информация  НБ (по  Ежегодно           НБ
приятия по увели- Правитель-  согла-
чению портфеля    ству        сова-
государственных   Республики  нию)
ценных бумаг      Казахстан
Национального
Банка
1.1.6 Разработать       Информация  НБ (по  Постоянно  Нет
меры по дальней-  Правитель-  согла-
шему развитию     ству        сова-
открытости дейст- Республики  нию)
вий Национального Казахстан
Банка, в част-
ности публикации
прогнозов, озна-
комлению общест-
венности с пред-
ложениями, ини-
циативами,
деятельностью
Национального
Банка
1.2. Совершенствование денежно-кредитной статистики
1.2.1 Обеспечить        Проект      НБ (по  1 полу-    Нет
формирование      постанов-   согла-  годие
денежно-кредит-   ления       сова-   2004
ного обзора       Правления   нию)    года
кредитных         Националь-
товариществ и     ного Банка
ипотечных         Республики
компаний          Казахстан
1.2.2 Обеспечить        Проект      НБ (по  2005-      Нет
формирование      постанов-   согла-  2006
обзора страховых  ления       сова-   годы
(перестраховоч-   Правления   нию)
ных) организаций, Националь-
накопительных     ного Банка
пенсионных фондов Республики
и организаций,    Казахстан
осуществляющих
отдельные виды
банковских
операций,
не являющихся
кредитными
товариществами
и ипотечными
компаниями
1.3. Либерализация валютных отношений
1.3.1 Разработать       Проект      НБ (по  1 полу-    Нет
Программу либера- постанов-   согла-  годие
лизации валютного ления       сова-   2004
режима в Респуб-  Правитель-  нию)    года
лике Казахстан    ства
на 2005-2007 годы Республики
Казахстан
1.3.2 Разработать       Проект      НБ (по  2 полу-    Нет
формы банковской  постанов-   согла-  годие
отчетности по     ления       сова-   2004
источникам        Правления   нию)    года
предложения и     Националь-
целям покупки     ного Банка
иностранной       Республики
валюты на внут-   Казахстан
реннем валютном
рынке

1.4. Төлем жүйесі
____________________________________________________________________
1.4.1  Шет елдердiң     Шет елдер. ҚБЕО      Қажетiне  ҚБЕО
орталық банкте.  дiң орта.  (келiсiм  қарай
рінің төлем      лық банк.  бойынша)
жүйесiн сатып    теріне
алу жөнiнде      ұсыныстар
өткiзетiн
тендерлерiне
қатысу
1.4.2  Қазақстандық     Қазақстан  ҚБЕО      Қажетiне  ҚБЕО
және шетелдiк    Республи.  (келiсiм  қарай
қаржы институт.  касының    бойынша)
тарын қоса       Үкіметіне
отырып, ҚБЕО-    ақпарат
ның SWIFT
сервистік бюро.
сын одан әрi
дамыту жөнiндегі
жұмысты жүргiзу
1.4.3  Төлем жүйесінiң  Төлем      ҚБЕО      Қажетiне  ҚБЕО
бағдарламалық-   жүйесінiң  (келiсiм  қарай     ҰБ
техникалық кеше. бағдарла.  бойынша),
нiн одан әрі     малық-тех. ҰБ
жетілдiру мен    никалық    (келiсiм
дамытуды және    кешенiне   бойынша)
оның қауiпсiздiк өзгерiстер
деңгейiн артты.
руды қамтамасыз
ету
1.4.4  ҚБЕО-ның банк.   Қазақстан  ҰБ        Қажетiне  Жоқ
аралық ақша      Республи.  (келiсiм  қарай
аудару жүйесiнде касының    бойынша),
және клирингте   Үкіметіне  ҚБЕО
жаңа қаржы       ақпарат    (келiсiм
құралдарын дамы.            бойынша)
ту жөнiнде iс-
шаралар өткiзу
1.4.5  Қолданылып       Қазақстан  ҚБЕО      Тұрақты   Жоқ
жүрген төлем     Республи.  (келiсiм
жүйесi мен       касының    бойынша)
АТҚАЖ-нi негiзгi Үкіметіне
ақпаратты басқа. ақпарат
ру жүйесiмен
интеграциялау
1.4.6  ТМД және Балтық  Семинар    ҚБЕО      Жыл       ҚБЕО
елдерiнiң орта.  ұйымдасты. (келiсiм  сайын
лық банктері     ру және    бойынша),
өкiлдерiнің      өткiзу     СІМ
төлем жүйелерi
бойынша кездесу.
лерін өткiзу
____________________________________________________________________
1.5. Нақты сектор кәсіпорындарының мониторингін жандандыру
____________________________________________________________________
1.5.1  Негiзгi банк     Сұрау      ҰБ        2004      Жоқ
қызметіне сұра.  сауална.   (келiсiм  жылғы
ныс көрсеткiш.   малары     бойынша)  2-жарты.
терiн қосуды                          жылдық
ескере отырып
сұрау сауална.
маларын жетілдіру
1.5.2  Кәсiпорындарға   Қазақстан  ҰБ        Тұрақты   Жоқ
қайтарымды ақпа. Республи.  (келiсiм
ратты жетілдiру  касының    бойынша)
негiзiнде мони.  Үкіметіне
торингке қатысу. ақпарат
шы кәсiпорындар.
дың санын кеңей.
ту жөнiнде iс-
шаралар өткiзу
1.5.3  Жалпы индикатор. Қазақстан  ҰБ        Тоқсан    Жоқ
лар жүйесiн      Республи.  (келiсiм  сайын,
құруды қамтама.  касының    бойынша)  2004
сыз ету, онда    Үкіметіне            жылғы
мыналар көрсеті. ақпарат              1-жарты.
ледi:                                 жылдықтан
экономиканың                          бастап
қаржылық емес
секторында
бағаның жалпы
деңгейiнiң,
дайын өнімге
сұраныстың,
инвестициялық
ахуалдың жай-күйі.
нің өзгеруi;
экономиканың
қаржылық емес
секторына банк
жүйесiнiң ықпалы

1.4. Платежная система
1.4.1 Принимать         Предложения КЦМР    По мере           КЦМР
участие в тенде-  в централь- (по     необ-
рах, проводимых   ные банки   согла-  ходимости
центральными      зарубежных  сова-
банками зарубеж-  стран       нию)
ных стран, по
покупке платежной
системы
1.4.2 Проводить работу  Информация  КЦМР    По мере           КЦМР
по дальнейшему    Правитель-  (по     необхо-
развитию SWIFT    ству        согла-  димости
сервисного бюро   Республики  сова-
КЦМР с подключе-  Казахстан   нию)
нием казахстан-
ских и зарубежных
финансовых
институтов
1.4.3 Обеспечить даль-  Изменения   КЦМР    По мере           КЦМР,
нейшее совершен-  в програм-  (по     необхо-           НБ
ствование и раз-  мно-техни-  согла-  димости
витие программно- ческий      сова-
технического      комплекс    нию),
комплекса платеж- платежной   НБ
ной системы и     системы     (по
повышение уровня              согла-
ее безопасности               сованию)
1.4.4 Проводить         Информация  НБ (по  По мере    Нет
мероприятия по    Правитель-  согла-  необхо-
развитию новых    ству        сова-   димости
финансовых        Республики  нию),
инструментов в    Казахстан   КЦМР
межбанковской                 (по
системе перевода              согла-
денег и клиринге              сованию)
КЦМР
1.4.5 Интегрировать     Информация  КЦМР    Постоянно  Нет
действующую       Правитель-  (по
платежную         ству        согла-
систему и ФАСТИ   Республики  сованию)
с системой управ- Казахстан
ления ключевой
информацией
1.4.6 Проводить         Организация КЦМР (по Ежегодно         КЦМР
встречи предста-  и проведе-  согласо-
вителей централь- ние семи-   ванию),
ных банков стран  нара        МИД
СНГ и Балтии по
платежным системам
1.5. Активизация мониторинга предприятий реального сектора
1.5.1 Совершенствовать  Опросные    НБ (по  2 полу-    Нет
опросные анкеты   анкеты      согла-  годие
с учетом включе-              сова-   2004
ния показателей               нию)    года
спроса на основные
банковские услуги
1.5.2 Проводить         Информация  НБ (по  Постоянно  Нет
мероприятия по    Правитель-  согла-
расширению числа  ству        сова-
предприятий-      Республики  нию)
участников мони-  Казахстан
торинга на основе
совершенствования
возвратной инфор-
мации предприятиям
1.5.3 Обеспечить        Информация  НБ (по  Ежеквар-   Нет
создание системы  Правитель-  согла-  тально,
обобщающих инди-  ству Рес-   сова-   начиная
каторов, отражаю- публики     нию)    с 1 полу-
щих:              Казахстан           годия
изменение общего                      2004
уровня цен, спроса                    года
на готовую продукцию,
состояние инвес-
тиционного климата
в нефинансовом
секторе экономики;
влияние банковской
системы на нефи-
нансовый сектор
экономики

1.5.4  Экономиканың     Қазақстан  ҰБ        Қажетіне   Жоқ
нақты секторын.  Республи.  (келiсiм  қарай
дағы экономика.  касының    бойынша)
лық процестердің Үкіметіне
жай-күйін және   ақпарат
күтілетін өзге.
рiстерiн бағалау
жүйесiн жетiлдiру
____________________________________________________________________
2. Қаржы рыногына қатысушылардың қызметiн қадағалаудың
бiрыңғай органын құру және дамыту
____________________________________________________________________
2.1.1  Бiрыңғай қаржы.  Норматив.  ҰБ        2004            ҰБ
лық қадағалау    тік        (келiсiм  жылғы
органын құру     құқықтық   бойынша)  1 қаңтар
жөніндегі ұйым.  актілердің
дастыру iс-шара. жобалары
ларын өткiзу
2.1.2  Еуропалық        Норматив.  ҚҚА       Тұрақты   Жоқ
одақтың стан.    тік        (келiсiм
дарттарын        құқықтық   бойынша)
ескере отырып    актілердің
аралық қадаға.   жобалары
лау тетігінің
негiзгi өлшем.
дерiн жетілдiру
2.1.3  Банктік қадаға.  Норматив.  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
лау жөнiндегі    тік        (келiсiм  қарай
Базель Комитетi. құқықтық   бойынша)
нiң, Халықаралық актілердің
сақтандыруды     жобалары
қадағалау орган.
дары қауымдасты.
ғының, Бағалы
қағаздар жөнін.
дегi халықаралық
комиссияның
халықаралық
қадағалау стан.
дарттарын енгiзу
жөнiндегi жұмысты
жалғастыру
2.1.4  Қаржы рыногы     Қазақстан  ҚҚА       2006      Жоқ
субъектілерiнен  Республи.  (келiсiм  жылғы
жыл сайынғы      касының    бойынша), 2-жарты.
алымдар apқылы   Үкіметіне  ҰБ        жылдық
Қаржылық қадаға. ақпарат    (келiсiм
лау агенттігінiң            бойынша)
кезең-кезеңiмен
өзiн өзi қаржы.
ландыру (iшiнара
қаржыландыру)
мәселесiн қарау
___________________________________________________________________
3. Кредиттік мекемелердi дамыту
___________________________________________________________________
3.1. Кредиттеудiң 3 деңгейлі жүйесін құру
___________________________________________________________________
3.1.1  Банктер көрсете. Қазақстан  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
тiн қызметтердің Республи.  (келiсiм  қарай
сапасын жақсар.  касының    бойынша),
туға және олар.  Үкіметіне  ҰБ
дың арасында     ақпарат    (келiсiм
адал бәсекелес.             бойынша)
тiкті дамытуға
ықпал ету
3.1.2  Банк операцияла. Норматив.  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
рының жекелеген  тік        (келiсiм  қарай
түрлерiн жүзеге  құқықтық   бойынша),
асыратын ұйым.   актілердің ҰБ
дардың қызметін  жобалары   (келiсiм
реттеудiң норма.            бойынша)
тивтiк құқықтық
базаны жетілдiру
3.1.3  Қызметiнің       Қазақстан  ҰБ        Қажетіне  Жоқ
ерекшелiктерiн   Республи.  (келiсiм  қарай
ескере отырып    касының    бойынша)
қаржылық ұйым.   Үкіметіне
дардың түрлерін  ақпарат
кеңейтуге ықпал
ету
3.1.4  Мемлекеттiк      Қазақстан  ИСМ,      2004      Жоқ
микрокредиттеу   Республи.  ЭБЖМ,     жылғы
бағдарламасын    касы       АШМ, ҰБ   2-жарты.
қабылдау         Президенті (келiсім  жылдық
Жарлығының бойынша),
жобасы     ҚарМ

1.5.4 Совершенствовать  Информация  НБ (по  По мере    Нет
систему оценок    Правитель-  согла-  необхо-
состояния и ожи-  ству        сова-   димости
даемых изменений  Республики  нию)
экономических     Казахстан
процессов в
реальном секторе
экономики
2. Создание и развитие единого органа надзора за
деятельностью участников финансовго рынка
2.1.1 Проводить         Проекты     НБ (по  1 января          НБ
организационные   норматив-   согла-  2004
мероприятия по    ных право-  сова-   года
созданию единого  вых актов   нию)
органа финансо-
вого надзора
2.1.2 Совершенствовать  Проекты     АФН     Постоянно  Нет
основные пара-    норматив-   (по
метры механизма   ных пра-    согла-
дистанционного    вовых       сова-
надзора с учетом  актов       нию)
стандартов
Европейского
союза
2.1.3 Продолжить        Проекты     АФН     По мере    Нет
работу по внед-   норматив-   (по     необхо-
рению между-      ных пра-    согла-  димости
народных стандар- вовых       сова-
тов надзора       актов       нию)
Базельского
комитета по
банковскому
надзору, Между-
народной ассоциа-
ции органов
страхового
надзора, Между-
народной комис-
сии по ценным
бумагам
2.1.4 Рассмотреть       Информация  АФН     2 полу-    Нет
вопрос поэтап-    Правитель-  (по     годие
ного самофинан-   ству        согла-  2006
сирования         Республики  сова-   года
(частичного       Казахстан   нию),
финансирования)               НБ (по
Агентства                     согла-
финансового                   сованию)
надзора посред-
ством ежегодных
сборов с субъек-
тов финансового
рынка
3. Развитие кредитных учреждений
3.1. Построение 3-х уровневой системы кредитования
3.1.1 Содействовать     Информация  АФН     По мере    Нет
улучшению         Правитель-  (по     необхо-
качества предос-  ству        согла-  димости
тавляемых банками Республики  сова-
услуг и развитию  Казахстан   нию),
добросовестной                НБ
конкуренции между             (по
ними                          согла-
сованию),
АФК
(по
согла-
сованию)
3.1.2 Совершенствовать  Проекты     АФН     По мере    Нет
нормативную       норматив-   (по     необхо-
правовую базу     ных пра-    согла-  димости
регулирования     вовых       сова-
деятельности      актов       нию),
организаций,                  НБ
осуществляющих                (по
отдельные виды                согла-
банковских                    сованию)
oпeраций
3.1.3 Содействовать     Информация  НБ      По мере    Нет
расширению видов  Правитель-  (по     необхо-
финансовые орга-  ству        согла-  димости
низаций с учетом  Республики  сова-
специфики их      Казахстан   нию)
деятельности
3.1.4 Принять государ-  Проект      МИТ,    2 полу-    Нет
ственную прог-    Указа       МЭБП,   годие
рамму микро-      Президента  МСХ,НБ, 2004
кредитования      Республики  (по     года
Казахстан   сог-
ласо-
ванию),
МФ

3.1.5  Банк қызметiнде  Норматив.  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
айқындылыққа     тік        (келiсiм  қарай
қол жеткізуге    құқықтық   бойынша),
ықпал ету және   актілердiң ҰБ
банктерде банк   жобалары   (келiсiм
жүйесі арқылы               бойынша)
көлеңкелі капи.
талды заңдасты.
руға кедергi
жасайтын жүйе.
лердi ендiру
3.1.6  Екiнші деңгейде  Норматив.  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
банктерде тәуе.  тік        (келiсiм  қарай
келдердi басқару құқықтық   бойынша)
жүйесін жетiлдi. актілердiң
ру               жобалары
____________________________________________________________________
3.2. Қазақстан ипотекалық компаниясын және Ипотекалық
кредиттерге кепiлдiк беру қорын дамыту
____________________________________________________________________
3.2.1  <*>
3.2.2  Қазақстан        Стратегия. ҰБ        2004      Жоқ
ипотекалық       ның        (келiсiм  жыл
компаниясын      жобасы     бойынша),
дамытудың                   ҚИК
стратегиясын                (келiсiм
әзiрлеу                     бойынша),
ҚҚА
(келісiм
бойынша)
3.2.3  Ипотекалық       Стратегия. ҰБ        2004      Жоқ    ҰБ
кредиттерге      ның жобасы (келiсім  жылғы
кепілдiк беру               бойынша), 2-жарты.
қорының страте.             ИККҚ      жылдық
гиясын әзiрлеу              (келiсiм
бойынша),
ҚҚА
(келiсiм
бойынша),
ИСМ
___________________________________________________________________
3.3. Қазақстан Даму Банкiнiң қызметiн жетілдiру
___________________________________________________________________
3.3.1  Қазақстан Даму   Қазақстан  ҚДБ       2004     Меншiк  ҚДБ
Банкінің бағалы  Республи.  (келiсiм  жылғы    капита.
қағаздар рыногы. касының    бойынша)  2-жарты. лы
ның кәсiби қаты. Үкіметіне            жылдық   сомасы.
сушылары (қор    ақпарат                       ның
биржасы, орталық                               25%-не
депозитарий),                                  дейін
сондай-aқ лизинг
берушi ұйымдар
құратын заңды
тұлғалардың
жарғылық капитал.
дарына қатысуы
3.3.2  Қазақстан Даму   Қазақстан  ҚДБ       Қажетіне Меншiк  ҚДБ
Банкiнің         Республи.  (келiсiм  қарай    капита.
Қазақстан        касының    бойынша)           лы
Республикасынан  Үкіметіне                     сомасы.
тыс жерлердегі,  ақпарат                       ның
Қазақстан эконо.                               25%-не
микасымен техно.                               дейін
логиялық байла.
нысты жобаларды
қаржыландыруға
қатысуы
____________________________________________________________________
3.4. Тұрғын үй құрылыс жинақ банктерін дамыту
____________________________________________________________________

3.1.5 Содействовать     Проекты     АФН     По мере    Нет
достижению        нормативных (по     необхо-
прозрачности в    правовых    согла-  димости
банковской        актов       сова-
деятельности и                нию),
внедрить в банках             НБ (по
системы, препят-              согла-
ствующие легали-              сова-
зации через                   нию)
банковскую
систему теневых
капиталов
3.1.6 Совершенствовать  Проекты     АФН     По мере    Нет
в банках второго  нормативных (по     необхо-
уровня систему    правовых    согла-  димости
управления        актов       сова-
рисками                       нию)
3.2. Развитие Казахстанской ипотечной компании и Фонда
гарантирования ипотечных кредитов
3.2.1 (исключена - N 169 от 24.02.2005 г.)
3.2.2 Разработать       Проект      НБ (по  2004
стратегию раз-    Стратегии   согла-  год
вития Казахстан-              сова-
ской ипотечной                нию),
компании                      КИК (по
согла-
сованию),
АФН (по
согла-
сова-
нию)
3.2.3 Разработать       Проект      НБ (по  2 полу-           НБ
стратегию Фонда   Стратегии   согла-  годие
гарантирования                сова-   2004
ипотечных кредитов            нию),   года
ФГИК (по
согла-
сованию),
АФН (по
согла-
сованию),
МИТ
3.3. Совершенствование деятельности Банка Развития Казахстана
3.3.1 Участие Банка     Информация  БРК     2 полу-  До 25%    БРК
Развития          Правитель-  (по     годие    от суммы
Казахстана в      ству        согла-  2004     собст-
уставных капи-    Республики  сова-   года     венного
талах юридических Казахстан   нию)             капитала
лиц, создаваемых
профессиональными
участниками рынка
ценных бумаг
(фондовая биржа,
центральный депо-
зитарий), а также
организаций-
лизингодателей
3.3.2 Участие в финан-  Информация  БРК     По мере  До 25%    БРК
сировании Банком  Правитель-  (по     необхо-  от суммы
Развития Казах-   ству        согла-  димости  собст-
стана проектов    Республики  сова-            венного
за пределами      Казахстан   нию)             капитала
Республики
Казахстан, техно-
логически связан-
ных с экономикой
Казахстана
3.4. Развитие жилищных строительных сберегательных банков

3.4.1  Тұрғын үй құры.  Қазақстан  ЭБЖМ, ҰБ  Қажетіне  Жоқ
лыс жинақ банк.  Республи.  (келiсiм  қарай
терi мен оның    касының    бойынша),
салымшылары үшін Үкіметіне  ҚарМ, ИСМ,
салық жеңілдiк.  ұсыныстар  ТҚЖБ
терiн енгізу                (келiсiм
жөнiнде ұсыныс.             бойынша)
тар дайындау
3.4.2  "Қазақстан       Қазақстан  ҚарМ,     2004      Жоқ
Республикасын.   Республи.  ЭБЖМ, ҰБ  жылғы
дағы тұрғын үй   касы       (келiсiм  1-жарты.
құрылыс жинақ    Заңының    бойынша), жылдық
ақшасы туралы"   жобасы     ТҚЖБ
Қазақстан                   (келiсiм
Республикасының             бойынша)
Заңына ақша
жинақтау мерзі.
мін барынша
азайту және
мемлекеттiк
сыйлықақы мөлше.
рiн ұлғайту
бөлігіне қатысты
өзгерiстер мен
толықтырулар
енгiзу
3.4.3  Тұрғын үй        Қазақстан  ҰБ        Қажетіне  Жоқ
құрылысы жинақ   Республи.  (келiсiм  қарай
банкiнiң "Қазақ. касының    бойынша),
станның салым.   Үкіметіне  ҚСКҚ,
дарға кепiлдiк   ақпарат    ТҚЖБ
беру (сақтанды.             (келiсім
ру) қоры" ЖАҚ-              бойынша)
дағы мiндеттi
күнтізбелiк
жарналарының
төмен деңгейін
белгілеу мүмкiн.
дiгін қарастыру
3.4.4  Халықтың өмiрлiк Қазақстан  ҰБ        Қажетіне  Жоқ
зейнетақысын     Республи.  (келiсiм  қарай
төлеу үшiн       касының    бойынша),
қажетсiз сомадан Үкіметіне  ҚарМ,
асатын жинақтал. ақпарат    ЕХӘҚМ,
ған зейнетақы               ТҚЖБ
ақшасының бөлi.             (келiсім
гiн тұрғын үй               бойынша)
құрылыс жинақ
ақшасына салым.
дарға пайдалану
мүмкiндігін
қарастыру
___________________________________________________________________
3.5. Кредиттiк бюроларды құру және дамыту
___________________________________________________________________
3.5.1  "Қазақстан       Қазақстан  ҰБ        2003      Жоқ
Республикасында. Республи.  (келiсім  жылғы
ғы кредиттiк     касы       бойынша)  2-жарты.
бюpo және        Заңдарының           жылдық
кредиттiк тарих. жобалары
ты қалыптастыру
туралы" және
"Қазақстан
Республикасының
кейбiр заң
актiлерiне
Қазақстан
Республикасын.
дағы кредиттiк
бюро және
кредиттiк тарих.
ты қалыптастыру
мәселелерi
бойынша өзгерiс.
тер мен толықты.
рулар енгiзу
туралы"
Қазақстан
Республикасы
Заңдарының
жобаларын әзiрлеу
___________________________________________________________________
3.6. Жеке тұлғалардың салымдарына мiндетті ұжымдық кепiлдiк
беру (сақтандыру) жүйесiн дамыту
___________________________________________________________________
3.6.1  Халықаралық       Норматив. ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
депозиттердi      тік       (келiсiм  қарай
сақтандырушылар   құқықтық  бойынша),
ұйымының ұсыным.  актілер.  ҚСКҚ
дарын ескере      дің       (келiсiм
отырып, салым.    жобалары  бойынша),
дарға мiндетті              ҰБ
ұжымдық кепiлдiк            (келiсім
беру (сақтан.               бойынша)
дыру) жүйесiн
жетілдiру

3.4.1 Подготовить       Предложения МЭБП,   По мере    Нет
предложения по    Правитель-  НБ (по  необхо-
введению налого-  ству        согла-  димости
вых льгот для     Республики  сованию),
жилищных строи-   Казахстан   МФ, МИТ,
тельных сберега-              ЖССБ (по
тельных банков                согла-
и его вкладчиков              сованию)
3.4.2 Внести изменения  Проект      МФ,      1 полу-   Нет
и дополнения в    Закона      МЭБП, НБ годие
Закон Республики Республики  (по сог- 2004
Казахстан         Казахстан   ласова-  года
"О жилищных                   нию),
строительных                  ЖССБ (по
сбережениях в                 согла-
Республике                    сованию)
Казахстан" в части
сокращения мини-
мального срока
накопления и
увеличения размера
государственной
премии
3.4.3 Рассмотреть       Информация  НБ       По мере   Нет
возможность       Правитель-  (по сог- необхо-
установления      ству        ласова-  димости
низкого уровня    Республики  нию),
обязательных      Казахстан   КФГВ,
календарных                   ЖССБ (по
взносов Жилищного             согла-
строительного                 сованию)
сберегательного
банка в ЗАО
"Казахстанский
фонд гарантиро-
вания (страхо-
вания) вкладов"
3.4.4 Рассмотреть       Информация  НБ       По мере   Нет
возможность       Правитель-  (по сог- необхо-
использования     ству        ласова-  димости
населением той    Республики  нию),
части пенсионных  Казахстан   МФ,
накоплений,                   МТСЗН,
которая превышает             МЭБП,
необходимую для               ЖССБ
выплаты пожизнен-             (по сог-
ной пенсии сумму,             ласова-
на вклады в жилищ-            нию)
ные строительные
сбережения
3.5. Создание и развитие кредитных бюро
3.5.1 Разработать       Проекты     НБ (по   2 полу-   Нет
проекты Законов   Законов     согла-   годие
Республики        Республики  сова-    2003
Казахстан         Казахстан   нию)     года
"О кредитных бюро
и формировании
кредитных историй
в Республике
Казахстан" и
"О внесении
изменений и
дополнений в
некоторые законо-
дательные акты
Республики
Казахстан по
вопросам деятель-
ности кредитных
бюро и формиро-
вания кредитных
историй"
3.6. Развитие системы обязательного коллективного
гарантирования (страхования) вкладов физических лиц
3.6.1 Совершенствовать  Проекты     АФН (по По мере    Нет
систему обяза-    нормативных согла-  необхо-
тельного коллек-  правовых    сова-   димости
тивного гаранти-  актов       нию),
рования (страхо-              КФГВ
вания) вкладов с              (по сог-
учетом рекомен-               ласо-
даций Между-                  ванию),
народной органи-              НБ (по
зации страховщиков            согла-
депозитов                     сованию)

3.6.2  Салымдарға       Норматив.  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
кепілдiк беру    тік        (келiсiм  қарай
(сақтандыру)     құқықтық   бойынша),
қорына мәжбүрлеп актілер.   ҚСКҚ
таратылатын      дің        (келiсiм
қатысушы банктiң жобалары   бойынша),
тарату массасы.             ҰБ
нан өзінiң                  (келiсім
салымшыларына               бойынша)
өтем ретінде
төлеген қаражат.
тың қайтарылуын
жақсарту үшiн
шаралар қабылдау
___________________________________________________________________
4. Сақтандыру рыногын дамыту
___________________________________________________________________
4.1.1  Қазақстан        Норматив.  ҰБ        2003      Жоқ
Республикасы     тік        (келiсiм  жылғы
сақтандыру ұйым. құқықтық   бойынша)  2-жарты.
дарының зейнет.  актілер.             жылдық
ақы аннуитеті    дің
шарттары негі.   жобалары
зiнде жинақтал.
ған зейнетақы
қаражаты есебі.
нен зейнетақымен
қамсыздандыру
шарттарын
әзiрлеу
4.1.2  "Өмiрдi сақтан.  Қазақстан  ҚҚА       2004-     Жоқ
дыру" саласында  Республи.  (келiсiм  2005
сақтандыру       касының    бойынша), жылдар
қызметiн жүзеге  Үкіметіне  ҚарМ,
асыратын сақтан. ақпарат    мүдделі
дыру ұйымдары               министр.
және сақтанушы.             ліктер
лар үшін салық              мен
салу режимiн                ведом.
жұмсарту мәселе.            стволар
сiн қарастыра
отырып сақтанды.
руды, оның
iшiнде өмiрдi
сақтандыруды
дамытуды ынта.
ландыру
4.1.3  Қадағалау әдіс.  Норматив.  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
терiн жетілдiру, тік        (келiсім  қарай
сақтандыру ұйым. құқықтық   бойынша),
дарының қаржы.   актілер.   ҰБ
лық тұрақтылығын дің        (келісім
және төлем       жобалары   бойынша)
қабілеттілігін
арттыру үшін
жағдайлар жасау
4.1.4  Сақтандыру       Қазақстан  ҰБ        Қажетіне  Жоқ
(қайта сақтанды. Республи.  (келiсiм  қарай
ру) ұйымдарының, касы       бойынша),
сақтандыру бро.  Ұлттық     ҚҚА
керлерiнің       Банкінің   (келiсiм
қаржылық есепте. Басқарма.  бойынша)
рін жетілдіру    сы қаулы.
сының
жобасы
4.1.5  Бухгалтерлiк     Қазақстан  ҰБ        2004      Жоқ
есеп жүргізудiң  Республи.  (келiсiм  жылғы
ақпараттық       касы       бойынша), 1-жарты.
жүйесiн автомат. Ұлттық     ҚҚА       жылдық
тандыру жөнiнде  Банкінің   (келiсiм
сақтандыру       Басқармасы бойынша)
(қайта сақтанды. қаулысының
ру) ұйымдарына   жобасы
қойылатын талап.
тарды әзірлеу
4.1.6  Қазақстанда      Норматив.  ҚҚА       2004-     Жоқ
қайта сақтанды.  тік        (келiсiм  2005
ру рыногын       құқықтық   бойынша)  жылдар
дамытуды ынта.   актілердің
ландыру          жобалары
4.1.7  Сақтандыру       Норматив.  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
рыногына шетел.  тік        (келiсiм  қарай
дiң қатысуын     құқықтық   бойынша)
кезең-кезеңiмен  актілердiң
кеңейтудi қамта. жобалары
масыз ету
4.1.8  Экологиялық      Қазақстан  ҚОҚМ,     2004      Жоқ
сақтандыру сала. Республи.  мүдделi   жылғы
сында бiрыңғай   касының    министр.  2-жарты.
мемлекеттік      Үкіметіне  ліктер    жылдық
саясатты айқын.  ақпарат    мен
дау                         ведомст.
волар
4.1.9  Төтенше сипатта.  Норматив. ТЖА,      2004      Жоқ
ғы тәуекелдерден  тік       мүдделі   жылғы
қорғауға байла.   құқықтық  министр.  2-жарты.
нысты мiндетті    актінің   ліктер    жылдық
сақтандыру түр.   жобасы    мен
лерін енгізу                ведомст.
волар

3.6.2 Принять меры для  Проекты     АФН (по По мере    Нет
улучшения воз-    нормативных согла-  необхо-
врата средств из  правовых    сова-   димости
ликвидационной    актов       нию),
массы прину-                  КФГВ
дительно ликвиди-             (по сог-
руемого банка-                ласова-
участника Фонду               нию),
гарантирования                НБ (по
(страхования)                 согла-
вкладов, выпла-               сованию)
ченных им вклад-
чикам в качестве
возмещения
4. Развитие страхового рынка
4.1.1 Разработать       Проекты     НБ (по  2 полу-    Нет
условия пенсион-  нормативных согла-  годие
ного обеспечения  правовых    сова-   2003
страховыми орга-  актов       нию)    года
низациями
Республики
Казахстан за
счет пенсион-
ных накоплений
на основе дого-
воров пенсион-
ного аннуитета
4.1.2 Стимулировать     Информация  АФН (по  2004-     Нет
развитие страхо-  Правитель-  согла-   2005
вания, в том      ству        сова-    годы
числе страхо-     Республики  нию),
вания жизни,      Казахстан   МФ, заин-
путем рассмотре-              тересо-
ния вопроса по                ванные
смягчению режима              минис-
налогообложения               терства
для страховых                 и ведом-
организаций,                  ства
осуществляющих
страховую дея-
тельность в
отрасли "страхо-
вание жизни" и
страхователей
4.1.3 Совершенствовать  Проекты     АФН (по По мере    Нет
методы надзора,   нормативных согла-  необхо-
создавать усло-   правовых    сова-   димости
вия для повыше-   актов       нию),
ния финансовой                НБ (по
устойчивости и                согла-
платежеспособ-                сова-
ности страховых               нию)
организаций
4.1.4 Совершенствовать  Проект      НБ (по  По мере    Нет
финансовую отчет- постанов-   согла-  необхо-
ность страховых   ления       сова-   димости
(перестраховоч-   Правления   нию),
ных) организаций, Националь-  АФН
страховых         ного Банка  (по
брокеров          Республики  согла-
Казахстан   сованию)
4.1.5 Разработать       Проект      НБ (по  1 полу-    Нет
требования к      постанов-   согла-  годие
страховым         ления       сова-   2004
(перестраховоч-   Правления   нию),   года
ным) организациям Националь-  АФН
по автоматизации  ного Банка  (по
информационной    Республики  согла-
системы ведения   Казахстан   сованию)
бухгалтерского
учета
4.1.6 Стимулировать     Проекты     АФН (по 2004-      Нет
развитие пере-    нормативных согла-  2005
страховочного     правовых    сова-   годы
рынка в Казах-    актов       нию)
стане
4.1.7 Обеспечить        Проекты     АФН (по По мере    Нет
поэтапное расши-  нормативных согла-  необхо-
рение иностран-   правовых    сова-   димости
ного присутствия  актов       нию)
на страховом
рынке
4.1.8 Определить        Информация  МООС,    2 полу-   Нет
единую государ-   в Прави-    заинте-  годие
ственную политику тельство    ресован- 2004
в области эколо-  Республики  ные ми-  года
гического страхо- Казахстан   нистер-
вания                         ства и
ведом-
ства
4.1.9 Ввести обязатель- Проекты     АЧС,    2 полу-    Нет
ные виды страхо-  норматив-   заинте- годие
вания, связанные  ного пра-   ресо-   2004
с защитой от      вового      ванные  года
рисков чрезвычай- акта        минис-
ного характера                терства
и ведом-
ства

4.1.10 Сақтандыру       Норматив.  ҚҚА       2004-     Жоқ
статистикасының  тік        (келiсiм  2005
толық деректер   құқықтық   бойынша), жылдар
базасын қалып.   актілер.   ҰБ
тастыру          дің        (келiсiм
жобалары   бойынша),
"Қазақстан
Актуарлық
орталығы"
АҚ, мүд.
делі
министр.
ліктер мен
ведомство.
лар
4.1.11 Сақтандырудың    Сақтандыру ҚҚА       2004-     Жоқ
түрлi кластары   (қайта     (келiсім  2005
(түрлерi) бойын. сақтан.    бойынша), жылдар
ша сақтандыру    дыру)      ҰБ
статистикасының  ұйымдарына (келісім
қалыптастырылған ұсынымдар  бойынша),
деректер базасы             "Қазақстан
негізінде тәуе.             Актуарлық
келдердi жiктеу.            орталығы"
дi әзiрлеу                  АҚ
4.1.12 Сақтандыру       Норматив.  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
қызметiн көрсету тік        (келісім  қарай
тарифтерiнiң     құқықтық   бойынша),
негiзделген      актілердің ҰБ
төмендетілуiмен, жобалары   (келісім
сақтандыру өнiм.            бойынша),
дерi сапасының              "Қазақстан
жоғарылауымен,              Актуарлық
сақтандыру                  орталығы"
(қайта сақтанды.            АҚ
ру) ұйымдарының
және сақтандыру
брокерлерiнiң
қызметінде айқын.
дылық пен
сенімдiлiкті
қамтамасыз ету
мен бірге сақтан.
дыру рыногында
адал бәсекелес.
тікті дамыту
үшiн оңтайлы
жағдайлар жасау
4.1.13 Сақтандыру       Қазақстан  ҚҚА       2004      Жоқ
(қайта сақтанды. Республи.  (келiсiм  жылғы
ру) пулдарын,    касының    бойынша), 2-жарты.
оның ішінде      Үкіметіне  ҰБ        жылдық
мемлекеттiң      ақпарат    (келiсiм
нақты экономика.            бойынша)
лық мiндеттерін
iске асыруға
ықпал ететінде.
рін құруға
жәрдемдесу
____________________________________________________________________
5. Бағалы қағаздар рыногын дамыту
____________________________________________________________________
5.1. Iшкi институционалдық инвесторларды дамыту
____________________________________________________________________
5.1.1  "Инвестициялық   Қазақстан  ҰБ        2003      Жоқ
қорлар туралы"   Республи.  (келiсiм  жылғы
Қазақстан        касы       бойынша)  2-жарты.
Республикасы     Заңының              жылдық
Заңының жобасын  жобасы
әзірлеу
5.1.2  Бағалы қағаздар  Қазақстан  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
рыногының кәсіби Республи.  (келiсiм  қарай
қатысушыларын    касының    бойынша)
лицензиялауды    Қаржы
және пруденциал. нарығын
дық реттеуді     және
жетілдіру        қаржы
ұйымдарын
реттеу
мен қада.
ғалау
жөнiндегі
агенттiгі.
нің
Басқармасы
қаулысының
жобасы
5.1.3  Бағалы қағаздар  Қазақстан  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
рыногының кәсiби Республи.  (келiсiм  қарай
қатысушыларының  касының    бойынша)
қаржылық есеп    Қаржы
беру жүйесін     нарығын
жетілдіру        және
қаржы
ұйымдарын
peттeу мен
қадағалау
жөнiндегi
агенттiгi.
нің
Басқармасы
қаулысының
жобасы
5.1.4  Инвестициялық    Қазақстан  ЭБЖМ, ҰБ  2004      Жоқ
қорлардың акция. Республи.  (келiсiм  жылғы
лары мен пайлары касының    бойынша), 2-жарты.
бойынша кiрiсте. Үкіметіне  ҚарМ      жылдық
рiне салық салу. ақпарат
дан босату мәсе.
лесiн қарау
____________________________________________________________________

4.1.10 Формировать      Проекты     АФН (по 2004-      Нет
полноценную      нормативных согла-  2005
базу данных      правовых    сова-   годы
страховой ста-   актов       нию),
тистики                      НБ (по
согла-
сованию),
АО
"Казах-
станский
актуарный
центр",
заинтере-
сованые
министер-
ства и
ведомства
4.1.11 Разработать      Рекоменда-  АФН (по  2004-    Нет
классификацию    ции страхо- согласо- 2005
рисков на        вым (пере-  ванию),  годы
основе сформи-   страховоч-  НБ (по
рованной базы    ным) орга-  согласо-
данных страховой низациям    ванию),
статистики по                АО
различным клас-              "Казах-
сам (видам)                  станский
страхования                  актуарный
центр"
4.1.12 Создать          Проекты     АФН (по По мере    Нет
оптимальные      нормативных согла-  необхо-
условия для      правовых    сова-   димости
развития добро-  актов       нию),
совестной конку-             НБ (по
ренции на стра-              согла-
ховом рынке,                 сова-
сопряженные с                нию),
обоснованным                 АО
снижением тарифов            "Казах-
страховых услуг,             станский
повышением                   актуарный
качества страхо-             центр"
вых продуктов,
обеспечением
прозрачности и
надежности в
деятельности
страховых
(перестраховоч-
ных) организаций
и страховых бро-
керов
4.1.13 Содействовать    Информация  АФН (по  2 полу-   Нет
созданию страхо- в Прави-    согла-   годие
вых (перестрахо- тельство    сованию),2004
вочных) пулов,   Республики  НБ (по   года
в том числе      Казахстан   согла-
содействующих                сованию)
реализации
конкретных эко-
номических задач
государства
5. Развитие рынка ценых бумаг
5.1. Развитие внутренних институциональных инвесторов
5.1.1 Разработать       Проект      НБ (по   2 полу-    Нет
проект Закона     Закона      согла-   годие
Республики        Республики  сованию) 2003
Казахстан "Об     Казахстан            года
инвестиционных
фондах"
5.1.2 Совершенствовать  Проект      АФН (по  По мере    Нет
лицензирование и  постанов-   согла-   необхо-
пруденциальное    ления       сованию) димости
регулирование     Правления
профессиональных  Агентства
участников рынка  Республики
ценных бумаг      Казахстан
по регули-
рованию и
надзору
финансового
рынка и
финансовых
организаций
5.1.3 Совершенствовать  Проект      АФН (по  По мере    Нет
систему отчет-    постанов-   согласо- необхо-
ности профессио-  ления       ванию)   димости
нальных участ-    Правления
ников рынка цен-  Агентства
ных бумаг         Республики
Казахстан
по регули-
рованию и
надзору
финансового
рынка и
финансовых
организаций
5.1.4 Рассмотреть       Информация  МЭБП,   2 полу-    Нет
вопрос об осво-   Правитель-  НБ (по  годие
бождении от       ству        согла-  2004
налогообложения   Республики  сова-   года
доходов по        Казахстан   нию),
акциям и паям                 МФ
инвестиционных
фондов

5.2. Инвестициялау мүмкiндіктерiн кеңейту
____________________________________________________________________
5.2.1  Төлем агентiнiң  Норматив.  ҰБ        2003      Жоқ
қызметін жүзеге  тік        (келісім  жылғы
асыру шарттары   құқықтық   бойынша)  2-жарты.
мен тәртiбiн     актілердің           жылдық
әзiрлеу          жобалары
5.2.2  Мемлекеттiк емес Норматив.  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
бағалы қағаздар. тік        (келісім  қарай
ды шығару және   құқықтық   бойынша)
айналысқа жіберу актілердің
тәртібін реттей. жобалары
тін нормативтік
құқықтық базаны
жетілдіру
5.2.3  Зейнетақы актив. Қазақстан  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
терiн және сақ.  Республи.  (келісім  қарай
тандыру (қайта   касының    бойынша)
сақтандыру)      Қаржы
ұйымдарының      нарығын
активтерiн       және қаржы
инвестициялау    ұйымдарын
бағыттарын       реттеу мен
кеңейту          қадағалау
жөніндегі
агенттігі.
нің
Басқармасы
қаулысының
жобасы
___________________________________________________________________
5.3. Инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғау
тетігін жетілдіру
___________________________________________________________________
5.3.1  Бағалы қағаздар  Қазақстан  ҰБ        2003      Жоқ
рыногында        Республи.  (келiсiм  жылғы
ақпаратты ашу    касы       бойынша), 2-жарты.
және беру,       Ұлттық     ҚҚБ       жылдық
сондай-ақ оны    Банкінің   (келiсiм
жариялау тәртi.  Басқармасы бойынша)
бiн белгілеу     қаулысының
жобасы
5.3.2  Бағалы қағаздар  Қазақстан  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
рыногындағы      Республи.  (келiсiм  қарай
инсайдерлік      касының    бойынша)
сауда мен терiс  Үкіметіне
мақсатта пайда.  ақпарат
лану мәселелері
бойынша Еуропа.
лық одақ дирек.
тиваларының
нормаларын
енгізу арқылы
бағалы қағаздар
рыногындағы адал
бәсекелестікті
ынталандыру
____________________________________________________________________
5.4. Бағалы қағаздар рыногының техникалық инфрақұрылымын
дамыту және жетiлдiру
____________________________________________________________________
5.4.1  Техникалық       Қазақстан  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
инфрақұрылымның  Республи.  (келiсiм  қарай
барлық субъекті. касының    бойынша),
лерiнің техника. Үкіметіне  ҰБ
лық жүйелерінің  ақпарат    (келiсiм
жұмыс iстеуіне              бойынша),
қойылатын талап.            ҚҚБ
тарды арттыруды             (келiсiм
қамтамасыз ету              бойынша),
ОД
(келiсiм
бойынша)
5.4.2  Жаңа қаржы       Норматив.  ҰБ        Қажетіне  Жоқ
құралдарын       тік        (келiсiм  қарай
есепке алу және  құқықтық   бойынша),
олармен жасала.  актілер.   ҚҚА
тын мәмілелердi  дің        (келiсiм
тiркеу мәселеле. жобалары   бойынша),
рi жөнiндегi                ОД
нормативтiк                 (келiсiм
құқықтық акті.              бойынша)
лердi әзiрлеу
___________________________________________________________________

5.2. Расширение возможностей инвестирования
5.2.1 Разработать       Проекты     НБ (по   2 полу-    Нет
условия и поря-   нормативных согла-   годие
док осуществле-   правовых    сованию) 2003
ния деятельности  актов                года
платежного агента
5.2.2 Совершенствовать  Проекты     АФН      По мере    Нет
нормативную пра-  нормативных (по      необхо-
вовую базу,       правовых    согла-   димости
регулирующую      актов       сованию)
порядок выпуска
и обращения
негосударственных
ценных бумаг
5.2.3 Расширять         Проект      АФН      По мере    Нет
направления       постановле- (по сог- необхо-
инвестирования    ния Правле- ласова-  димости
пенсионных акти-  ния Агент-  нию)
вов и активов     ства Респуб-
страховых (пере-  лики Казах-
страховочных)     стан по
организаций       регулиро-
ванию и
надзору
финансо-
вого рынка
и финансо-
вых орга-
низаций
5.3. Совершенствование механизма защиты прав и интересов
инвесторов
5.3.1 Установить        Проект      НБ (по    2 полу-  Нет
порядок рас-      постанов-   согла-    годие
крытия и предос-  ления       сованию), 2003
тавления инфор-   Правления   КФБ (по   года
мации на рынке    Националь-  согласо-
ценных бумаг,     ного Банка  ванию)
а также ее публи- Республики
кации             Казахстан
5.3.2 Стимулировать     Информация  АФН (по   По мере   Нет
добросовестную    Правитель-  согла-    необхо-
конкуренцию на    ству        сованию)  димости
рынке ценных      Республики
бумаг путем       Казахстан
внедрения норм
директив Евро-
пейского союза
по вопросам
инсайдерской
торговли и зло-
употреблений на
рынке ценных
бумаг
5.4. Развитие и совершенствование технической инфраструктуры
рынка ценных бумаг
5.4.1 Обеспечить        Информация  АФН (по   По мере   Нет
повышение требо-  Правитель-  согла-    необхо-
ваний к функцио-  ству        сованию), димости
нированию техни-  Республики  НБ (по
ческих систем     Казахстан   согла-
всех субъектов                сованию),
технической                   КФБ (по
инфраструктуры                согласо-
ванию),
ЦД (по
согла-
сованию)
5.4.2 Разработать       Проекты     НБ (по   По мере   Нет
нормативные       норматив-   согласо- необхо-
правовые акты     ных         ванию),  димости
по вопросам       правовых    АФН (по
учета новых       актов       согла-
финансовых                    сованию),
инструментов и                ЦД (по
регистрации                   согла-
сделок с ними                 сованию)

6. Почталық-жинақ жүйесiн дамыту
___________________________________________________________________
6.1.1  "Қазақстан       Қазақстан  АБА,      Қажетіне  Жоқ
Республикасының  Республи.  Қазпочта  қарай
почталық байла.  касының
нысын жетiлдiру  Үкіметіне
және почталық-   ақпарат
жинақ жүйесін
қалыптастыру"
жобасын iске
асыруды қамтама.
сыз ету
___________________________________________________________________
7. Қаржы рыногының қатысушыларына және қаржы құралдарына
салық салудың үйлесімділігі
___________________________________________________________________
7.1.1  Депозиттер мен   Қазақстан  ЭБЖМ, ҰБ  2006      Жоқ
борыштық бағалы  Республи.  (келiсiм  жыл
қағаздар бойынша касының    бойынша),
жеке тұлғалар.   Үкіметіне  ҚарМ,
дың кiрiстерiн   ақпарат    ҚҚА
салық салудан               (келiсiм
босатуды жою                бойынша)
туралы мәселенi
қарау
7.1.2  Мемлекеттік      Қазақстан  ЭБЖМ, ҰБ  2006      Жоқ
және агенттiк    Республи.  (келiсiм  жыл
бағалы қағаздар  касының    бойынша),
бойынша сыйақыны Үкіметіне  ҚарМ,
салық салудан    ақпарат    ҚҚА
босатуды жою                (келiсiм
туралы мәселені             бойынша)
қарау
7.1.3  Мемлекеттiк және  Қазақстан ЭБЖМ, ҰБ  2006      Жоқ
агенттiк бағалы   Республи. (келiсім  жыл
қағаздармен       касының   бойынша),
операциялар       Үкіметіне ҚарМ,
жасау кезiндегі   ақпарат   ҚҚА
құнның өсiмiне              (келiсiм
салық салуды                бойынша)
енгізу мүмкiн.
дiгiн қарау
____________________________________________________________________
8. Қаржы жүйелерiн интеграциялау (ЕурАзЭҚ немесе басқа
құрылым шеңберiнде)
____________________________________________________________________
8.1. Заңдарды үйлесiмге келтiру
____________________________________________________________________
8.1.1  Ақша-кредит,     Қазақстан  ҰБ        Қажетіне  Жоқ
валюта саясаты   Республи.  (келiсiм  қарай
саласындағы      касының    бойынша)
заңдар туралы    Үкіметіне
жүйелі түрде     ақпарат
өзара ақпарат
алмасуды реттеу
жөнiнде шаралар
қабылдау
8.1.2  Ақша-кредит,     Қазақстан  ҰБ        Қажетіне  Жоқ
валюта саясаты   Республи.  (келiсiм  қарай
саласындағы      касының    бойынша)
заңдық базаны    Үкіметіне
бiрегейлендiру   ұсыныстар
жөнiнде ұсыныс.
тар әзірлеу
8.1.3  Қаржы рыногын.   Қазақстан  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
дағы қызметті    Республи.  (келiсiм  қарай
реттейтін заң    касының    бойынша),
актілерiн бiре.  Үкіметіне  ҰБ
гейлендiру       ұсыныстар  (келiсiм
жөнiнде ұсыныс.             бойынша)
тар әзiрлеу
8.1.4  ЕурАзЭҚ елдерi   Норматив.  ҚҚА       Қажетіне  Жоқ
субъектілерiнiң  тік        (келiсiм  қарай
ұлттық қаржы     құқықтық   бойынша),
рыноктарына      актілердің ҰБ
кiруiне бiрдей   жобалары   (келiсiм
жағдайларды                 бойынша)
қамтамасыз ету

6. Развитие почтово-сберегательной системы
6.1.1 Обеспечить реа-   Информация  АИС,     По мере   Нет
лизацию проекта   Правитель-  Казпочта необхо-
"Модернизация     ству                 димости
почтовой связи    Республики
Республики        Казахстан
Казахстан и форми-
рование почтово-
сберегательной
системы"
7. Гармонизация налогообложения участников
финансового рынка и финансовых инструментов
7.1.1 Рассмотреть       Информация  МЭБП,    2006      Нет
вопрос об отмене  Правитель-  НБ (по   год
освобождения от   ству        согла-
налогообложения   Республики  сованию),
доходов физичес-  Казахстан   МФ, АФН
ких лиц по депо-              (по сог-
зитам и долговым              ласова-
ценным бумагам                нию)
7.1.2 Рассмотреть       Информация  МЭБП,    2006      Нет
вопрос об отмене  Правитель-  НБ (по   год
освобождения от   ству        согла-
налогообложения   Республики  сованию),
вознаграждения    Казахстан   МФ, АФН
по государствен-              (по сог-
ным и агентским               ласова-
ценным бумагам                нию)
7.1.3 Рассмотреть       Информация  МЭБП,    2006      Нет
возможность       Правитель-  НБ (по   год
введения налого-  ству        согла-
обложения на      Республики  сованию),
прирост стоимости Казахстан   МФ, АФН
при операциях с               (по сог-
государственными              ласова-
и агентскими цен-             нию)
ными бумагами
8. Интеграция финансовых систем
(в рамках ЕврАзЭС или другой структуры)
8.1. Гармонизация законодательства
8.1.1 Принять меры по   Информация  НБ (по   По мере   Нет
налаживанию сис-  Правитель-  согла-   необхо-
тематического     ству        сованию) димости
взаимного обмена  Республики
информацией о     Казахстан
законодательстве
в области
денежно-кредитной,
валютной политики
8.1.2 Разработать       Предложения НБ (по   По мере   Нет
предложения по    Правитель-  согласо- необхо-
унификации        ству        ванию)   димости
законодательной   Республики
базы в области    Казахстан
денежно-
кредитной,
валютной политики
8.1.3 Разработать       Предложения АФН (по  По мере   Нет
предложения по    Правитель-  согласо- необхо-
унификации        ству        ванию),  димости
законодательных   Республики  НБ (по
актов, регулирую- Казахстан   согласо-
щих деятельность              ванию)
на финансовом
рынке
8.1.4 Обеспечить        Проекты     АФН (по  По мере   Нет
равные условия    нормативных согласо- необхо-
доступа субъектов правовых    ванию),  димости
стран ЕврАзЭС на  актов       НБ (по
национальные                  согласо-
финансовые рынки              ванию)

8.1.5  Бағалы қағаздар  Бағалы     ҚҚА       2003      Жоқ
рыногындағы      қағаздар   (келiсiм  жыл
ынтымақтастық    рыногын.   бойынша)
туралы құжаттың  дағы
жобасын дайындау ынтымақ.
тастық
туралы
келісім
8.1.6  Корпоративтiк    Қазақстан  ҚҚА       2004      Жоқ
заңдарды бiре.   Республи.  (келiсiм  жылғы
гейлендiру       касының    бойынша), 2-жарты.
жөнiнде ұсыныс.  Үкіметiне  СIМ       жылдық
тар әзiрлеу      ұсыныстар
____________________________________________________________________
8.2. Бiрыңғай төлем жүйесiн құру
____________________________________________________________________
8.2.1  Сыртқы сауда     Қазақстан  ҰБ        Қажетіне  Жоқ
төлемдерi мен    Республи.  (келiсiм  қарай
есеп айырысуда   касының    бойынша),
ұлттық валюта.   Үкіметіне  ЭБЖМ,
ларды пайдала.   ақпарат    ҚарМ, ИСМ
нуды кеңейту
үшiн жағдайлар
жасау
8.2.2  ЕурАзЭҚ мемле.   Қазақстан  ҰБ        Қажетіне  Жоқ
кеттерiнiң       Республи.  (келiсiм  қарай
орталық (ұлт.    касының    бойынша)
тық) банктерiмен Үкіметіне
бiрлесіп мемле.  ақпарат
кетаралық төлем.
дердi жүзеге
асыру тетігін
айқындау
8.2.3  Мемлекетаралық   Қазақстан  ҰБ        Қажетiне  Жоқ
төлемдердiң      Республи.  (келiсiм  қарай
Мемлекетаралық   касының    бойынша)
банк арқылы      Үкіметіне
жүзеге асырылуы. ақпарат
на көшудi
қамтамасыз ету
8.2.4  Еуропалық одақ.  Қазақстан  ҰБ        Қажетiне  Жоқ
тың ТАРГЕТ төлем Республи.  (келiсiм  қарай
жүйесiне ұқсас   касының    бойынша)
төлем жүйесiн    Үкіметіне
ұйымдастыру      ақпарат
жөнiнде шаралар
қабылдау
____________________________________________________________________
Ескерту: Әрiптiк аббревиатуралардың талдамасы
ҰБ - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
ҚҚА - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттiгi
CIM - Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлігі
ИСМ - Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігі
ҚОҚМ - Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
АШМ - Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрлiгi
ЕХӘҚМ - Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
ҚарМ - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгi
АБА - Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттігі
ТЖА - Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгі
ҚДБ - "Қазақстан Даму Банкi" акционерлiк қоғамы
ҚИК - "Қазақстан ипотекалық компаниясы" жабық акционерлiк қоғамы
ҚҚБ - "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамы
КСКҚ - "Қазақстанның жеке тұлғалардың салымдарына кепiлдiк беру (сақтандыру) қоры" жабық акционерлiк қоғамы
ҚБЕО - "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны
ШКДҚ - "Шағын кәсіпкерлiктi дамыту қоры" жабық акционерлiк қоғамы
ИККҚ - "Ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру қоры" акционерлiк қоғамы
ОД - "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийi" жабық акционерлiк қоғамы
ҚҚҚ - Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы
ТҚЖБ - "Қазақстанның Тұрғын үй құрылыс жинақ банкi" акционерлiк қоғамы

8.1.5 Подготовить       Соглашение  АФН (по  2003      нет
проект документа  о сотруд-   согласо- год
о сотрудничестве  ничестве    ванию)
на рынках ценных  на рынках
бумаг             ценых
бумаг
8.1.6 Разработать       Предложения АФН (по   2 полу-  Нет
предложения по    Правитель-  согла-    годие
унификации кор-   ству        сованию), 2004
поративного       Республики  МИД       года
законодательства  Казахстан
8.2. Создание единой платежной системы
8.2.1 Создать условия   Информация  НБ (по   По мере   Нет
для расширения    Правитель-  согла-   необхо-
использования     ству        сованию),димости
национальных      Республики  МЭБП, МФ,
валют во внешне-  Казахстан   МИТ
торговых платежах
и расчетах
8.2.2 Определить        Информация  НБ (по   По мере   Нет
совместно с       Правитель-  согла-   необхо-
центральными      ству        сованию) димости
(национальными)   Республики
банками государ-  Казахстан
ств ЕврАзЭС
механизм
осуществления
межгосударствен-
ных платежей
8.2.3 Обеспечить        Информация  НБ (по   По мере   Нет
переход к осу-    Правитель-  согла-   необхо-
ществлению меж-   ству        сованию) димости
государственных   Республики
платежей через    Казахстан
Межгосударствен-
ный банк
8.2.4 Принять меры по   Информация  НБ (по   По мере
организации       Правитель-  согла-   необхо-
платежной системы ству        сованию) димости
по аналогии с     Республики
платежной системы Казахстан
Европейского
союза - ТАРГЕТ
--------------------------------------------------------------------
Примечание: расшифровка буквенных аббревиатур
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан
АФН - Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИТ - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
АИС - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи
АЧС - Агентство Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям
БРК - Акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
КИК - Закрытое акционерное общество "Казахстанская ипотечная компания"
КФБ - Закрытое акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа"
КФГВ - Закрытое акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования (страхования)
вкладов физических лиц"
КЦМР - Республиканское государственное предприятие "Казахстанский центр межбанковских
расчетов Национального Банка Республики Казахстан"
ФРМП - Закрытое акционерное общество "Фонд развития малого предпринимательства"
ФГИК - Акционерное общество "Фонд гарантирования ипотечных кредитов"
ЦД - Закрытое акционерное общество "Центральный депозитарий ценных бумаг"
АФК - Ассоциация финансистов Казахстана
ЖССБ - Акционерное общество "Жилищный строительный сберегательный банк"