Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 23 сәуірдегі N 458 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 148 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2016 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Табиғи монополия саласына жататын, ұсынылатын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған үлгi шарттарды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2003 ж., N 45, 493-құжат) мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 23 сәуірдегі
N 458 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтер
көрсетудi ұсынуға арналған
үлгі шарт
__________________                     200_ж. "___" _____________
(шарт жасасу орны)
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын, табиғи газды тасымалдау
жөнiнде қызметтер көрсетудi ұсынатын (бұдан әрi - Қызметтер)
___________________________________________________________________
(қызметтi ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтайшылық құжаттары,
___________________________________________________________________
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, берілген күнi мен берген орган)
____________________________________________________________ атынан
(лауазымы, т.а.ж.)
бұдан әрi, Қызмет берушi деп аталатын _____________________________
(құжаттың aтауы)
негiзiнде iс-қимыл жасаушы, бiр тараптан және _____________________
(тұтынушының атауы)
__________________________________________ бұдан әрi Тұтынушы деп
аталатын, __________________________________________________ атынан
(лауазымы, т.а.ж)
екiншi тараптан, төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
газ тасымалдау жүйесi - газ тасымалдайтын, газ бөлетiн ұйымның меншiгiндегi немесе өзге де заңды негiзде олардағы құрылысты магистральдық газ құбырларын, газ құбырлары-ағытқылары, газ бөлетiн желiлердi қамтитын газ құбырларының жүйесi;
табиғи газ - Тұтынушының меншiгi болып табылатын немесе кез келген заңды негiзде оның билiгiндегi Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлетiн және сатып алынатын, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс сатып алынатын газ;
газды есепке алу аспаптары - нормаланған техникалық сипаттамасы бар және көлемiнiң және (немесе) энергия құрамы бiрлiгiнде газ мөлшерiн өлшеуге арналған өлшеу құралы;
беру пунктi - табиғи газды Тұтынушыға немесе оның уәкiлеттi өкiлiне беру жүргiзiлетiн табиғи газды тасымалдаудың түпкiлiктi пунктi;
газды қабылдау (бepу) пунктi - шарттарда Қызмет берушi, газ тасымалдаушы, газ бөлуші ұйымдар мен тұтынушы арасында айқындалған, әдеттегiдей газ есептеу аспабымен жарақталған газ жеткiзушi пунктi;
есеп айырысу кезеңi - жеткiзiлген газдың көлемi айқындалатын, Қызмет берушi, гaз тасымалдаушы, газ бөлушi ұйымдар мен тұтынушылар арасында жеткiзiлген газ үшiн өзара есеп айырысу жүргiзiлетiн кезең. Тараптармен келiсiлген есеп айырысу кезеңi шартта көрсетiледi;
реттеушi орган - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтерiне арналған тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыруға уәкiлеттiк берiлген мемлекеттiк орган.

О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2004 года N 458. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 148
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.03.2016 № 148 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194 "Об утверждении типовых  договоров на предоставляемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественной монополии" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 45, ст. 493) следующие дополнения:
дополнить приложениями согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахcтан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 апреля 2004 года N 458
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на предоставление услуг по транспортировке
природного газа
___________________                        "___"_______200__г.
(место заключения
договора)
________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
________________________________________________________________,
документы, свидетельство о государственной регистрации, дата и
орган выдачи)
предоставляющая услуги по транспортировке природного газа
(далее - Услуги) в лице__________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
именуемое в дальнейшем Услугодатель, действующий на основании
_________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и ______________________________________________,
(наименование потребителя)
именуемый в дальнейшем Потребитель, в лице_______________________,
(должность, Ф.И.О.)
с другой стороны, именуемые в дальнейшем Стороны, заключили настоящий
договор (далее - Договор) о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
газотранспортная система - система газопроводов, включающая магистральные газопроводы, газопроводы-отводы, газораспределительные сети, сооружения на них, находящиеся у газотранспортной, газораспределительной организации в собственности
или на иных законных основаниях;
природный газ - газ, добываемый и приобретаемый на территории Республики Казахстан, а также приобретаемый вне территории Республики Казахстан, который является собственностью Потребителя или находится в его распоряжении на любом законном основании;
приборы учета газа - средства измерений, имеющие нормированные технические характеристики и предназначенные для измерения количества газа в единицах объема и/или энергосодержания;
пункт передачи - конечный пункт транспортировки природного газа, где происходит передача природного газа Потребителю или его уполномоченному представителю;
пункт приема (передачи) газа - пункт поставки газа, как правило, оснащенный прибором учета газа, определяемый в договорах между Услугодателем, газотранспортной, газораспределительной организациями и потребителем;
расчетный период - период, за который определяется объем поставленного газа, производятся взаиморасчеты между Услугодателем, газотранспортной, газораспределительной организациями и потребителем за поставленный газ. Расчетный период, согласованный Сторонами, указывается в Договоре;
регулирующий орган - государственный орган, уполномоченный в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлять государственное регулирование тарифов (цен, ставок сбора) на услуги субъектов естественной монополии.

2. Шарттың мәнi
2. Шарттың талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы бойынша табиғи газды қабылдау пунктiнен беру пунктiне тасымалдау жөнiндегi қызметтердi көрсету бойынша Қызмет беруші өзiне мiндеттеме қабылдайды, ал Тұтынушы мiндеттеме тапсырады.
3. Табиғи газды тасымалдау көлемi, айлар бойынша бөлiнген тасымалдау кестесi, қабылдау пунктi мен беру пунктi Тараптармен қосымша келiсiледi және Шартқа қоса берiледi.
4. Шарт Тұтынушымен жеке тәртiппен жасалады. Заңнамада көзделген жағдайларда, Тұтынушының өз өкiлеттiгiн Шарт жасасу бойынша үшiншi тұлғаға беруге құқығы бар.
Қызметтер ұсынудың режимi - тәулiк бойы.
5. Табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтердi беру бойынша қызметтер ұсынудың техникалық шарттары мен сипаттамалары:
___________________________________________________________________
(осы тармақта нормативтiк техникалық құжаттардың
___________________________________________________________________
талаптарына сай болуы тиiс Шapт мәнiнiң техникалық
___________________________________________________________________
талаптары мен сипаттамалары көзделедi)
6. Газды тиiсiнше жеткiзу үшiн құқықтық, техникалық (технологиялық) және ұйымдастыру жағдайларының болуы, оның iшiнде:
1) Тұтынушы тарапынан - газ жабдығын пайдалану жөнiнде рұқсат беретiн құжаттардың, газ тұтынылатын қондырғылардың, жабдықтардың жарамдылығын растайтын құжаттардың болуы;
2) Қызмет берушi тарапынан - газдың тиiстi көлемi туралы растайтын құжаттың (ресурстық анықтаманың, газды сатып алу шартының нотариалды куәландырылған көшiрмесiнiң) болуы шарт жасасудың талаптары болып табылады.
3. Қызметтердiң құны мен ақы төлеу тәртiбi
7. Табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтерге ақы төлеу реттеушi орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзiледi.
Қызметтердiң құны Шарттың өзге де талаптары сияқты, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтар ескерiле отырып, қызметтер ұсыну жағдайларынан басқа, барлық тұтынушыларға бiрдей белгiленедi.
8. Ақы төлеудi Тұтынушы екi жақты актiлердiң негiзiнде нақты көрсетiлген қызметтер үшiн Қызмет берушiнiң шот-фактурасын алған сәттен бастап 5 банк күнi iшiнде, егер Тараптардың келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, ай сайын жүргізеді.
4. Табиғи газды тасымалдау және есепке алу шарттары
9. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық келiсiмдерде өзгеше белгiленбесе, Қызмет берушi Тұтынушының газ тасымалдaу жүйесiне беретiн табиғи газдың сапасы физикалық-химиялық көрсеткiштерi бойынша Қазақстан Республикасында қабылданған стандарттар мен нормативтерге сай болуы тиiс.

2. Предмет Договора
2. В  соответствии с условиями Договора Потребитель  передает, а Услугодатель принимает на себя обязанность по оказанию услуг по транспортировке природного газа по территории Республики Казахстан с пункта приемки на пункт передачи.
3. Объем транспортировки природного газа, график транспортировки с разбивкой по месяцам, пункт приема и пункт передачи согласовываются Сторонами дополнительно и прилагаются к Договору.
4. Договор заключается с Потребителем в индивидуальном порядке. В случаях, предусмотренных законодательством, Потребитель имеет право делегировать свои полномочия по заключению Договора третьему лицу.
Режим предоставления услуг - круглосуточный.
5. Технические условия и характеристики предоставления услуг по передаче услуг по транспортировке природного газа:
___________________________________________________________________
(в данном пункте предусматриваются технические условия и
___________________________________________________________________
характеристики предмета Договора, которые должны соответствовать
___________________________________________________________________
требованиям нормативных технических документов)
6. Условиями заключения Договора являются наличие правовых, технических (технологических) и организационных условий для надлежащих поставок газа, в том числе:
1) со стороны Потребителя - наличие разрешительных документов по эксплуатации газового оборудования, документов, подтверждающих исправность газопотребляющих установок, оборудования;
2) со стороны Услугодателя - наличие подтверждающего документа о соответствующем  объеме газа (ресурсная справка, нотариально заверенная копия договора закупки газа).
3. Стоимость и порядок оплаты услуг
7. Оплата услуг по транспортировке природного газа производится по тарифам, утвержденным регулирующим органом.
Стоимость услуг, равно как и иные условия Договора, устанавливается одинаковым для всех потребителей, кроме случаев предоставления услуг с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
8. Оплата производится Потребителем ежемесячно за фактически предоставленные услуги на основании двухсторонних актов в течение 5-ти банковских дней с момента получения счета-фактуры Услугодателя, если иное не предусмотрено соглашением Сторон.
4. Условия транспортировки и учет природного газа
9. Качество природного газа, подаваемого Услугодателем в газотранспортную систему Потребителя, по физико-химическим показателям должно соответствовать стандартам и нормативам, принятым в Республике Казахстан, если иное не установлено международными соглашениями, ратифицированными Республикой Казахстан.

10. Табиғи газды тасымалдау Қызмет берушi мен Тұтынушының арасында келiсiлген тасымалдау кестесiне сәйкес жүзеге асырылады.
11. Тұтынушыға берiлетiн табиғи газдың көлемiн Қызмет берушi Шартта белгiленген тәртiппен әрi талаптармен тiркейдi және өлшейдi.
12. Қызмет берушi технологиялық жабдықтың авариялық зақымдануы туындаған жағдайда, газ шаруашылығы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлерде және нормативтiк-техникалық құжаттарда белгiленген тәртiппен Қызметтi резервте сақтауды қамтамасыз етедi.
5. Тұтынушының құқықтары мен мiндеттерi
13. Тұтынушының:
1) жасалған шарттарға сәйкес қызметтер көрсетiлуiне;
2) Қызмет берушiден қызметтердi толық жеткiзбегендiктен немесе сапасыз жеткiзгендiктен шеккен залалды өтеудi жасалған шарттардың талаптарына сәйкес талап етуге;
3) шарттарды жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелердi шешу үшiн сот органдарына жүгінуге;
4) Қызмет берушiмен жасалған Шартты бiржақты тәртiппен бұзуға, бұл туралы Қызмет берушi бiр айдан кешiктiрмей хабардар етiлген және табиғи газды тасымалдау жөнiнде көрсетiлген қызметтер үшiн толық ақы төленген жағдайда бұзуға, құқығы бар.
14. Тұтынушы:
1) табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтер үшiн Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда ақы төлеудi уақтылы әрi толық көлемде жүргізуге;
2) Қызмет берушiнiң Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiлеген техникалық талаптарын орындауға;
3) қабылдау пунктiне жеткiзiлетiн табиғи газдың сапасы мен мөлшерi үшiн жауап беруге мiндеттi.
6. Қызмет берушiнiң құқықтары мен мiндеттерi
15. Қызмет берушiнiң:
1) Тұтынушыдан Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда ұсынылған қызметтер үшiн ақыны уақтылы әрi толық көлемде алуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Тұтынушының сақтауы үшiн мiндеттi техникалық талаптарды белгiлеуге;
3) барлық тұтынушылар үшiн реттеушi орган бекiткен тәртiппен тарифтердiң қолданылуы кезеңiнде көрсетiлген қызметтер үшiн тарифтердi төмендетуге құқығы бар.
16. Қызмет берушi:
1) табиғи газды Тұтынушымен келiсiлген көлемде газ қабылдау пунктiне қабылдауға және табиғи газдың Шартта белгiленген тәртiппен әрi жағдайларда газ беру пунктiне бiрқалыпты және үздiксiз тасымалдануын қамтамасыз етуге;
2) Тұтынушыны кез келген төтенше жағдайлар немесе табиғи газды тасымалдауға әсер етуi ықтимал авариялар туралы дереу хабардар етуге, сондай-ақ табиғи газды тасымалдауды қалпына келтiру үшiн барлық қажеттi iс-әрекет қолдануға;
3) Тұтынушыны табиғи газды тасымалдау жөнiндегi қызметтерге арналған тарифтердiң өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн он күннен кешiктiрмей хабардар етуге;

10. Транспортировка природного газа осуществляется согласно графику транспортировки, согласованному между Услугодателем и Потребителем.
11. Объемы природного газа, передаваемые Потребителю, фиксируются и замеряются Услугодателем в порядке и на условиях, установленных Договором.
12. Услугодатель обеспечивает резервирование Услуг на случай возникновения аварийного повреждения технологического оборудования в порядке, установленном нормативными правовыми актами и нормативно-техническими документами в области газового хозяйства.
5. Права и обязанности Потребителя
13. Потребитель имеет право:
1) получать услуги в соответствии с заключенными договорами;
2) требовать от Услугодателя возмещения убытков, вызванных недопоставкой или поставкой некачественной услуги, в соответствии с условиями заключенных договоров;
3) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением договоров;
4) расторгнуть Договор с Услугодателем в одностороннем порядке, при условии уведомления об этом Услугодателя не позднее, чем за месяц, и полной оплаты за услуги по транспортировке природного газа.
14. Потребитель обязан:
1) своевременно и в полном объеме производить оплату за услуги по транспортировке природного газа в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) выполнять технические требования, устанавливаемые Услугодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) нести ответственность за качество и количество поставляемого природного газа в пункт приема.
6. Права и обязанности Услугодателя
15. Услугодатель имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать от Потребителя оплату за предоставленные услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) устанавливать в соответствии с законодательством Республики Казахстан технические требования, обязательные для соблюдения Потребителем;
3) снижать тарифы за предоставляемые услуги для всех потребителей в период действия тарифов в порядке, утвержденном регулирующим органом.
16. Услугодатель обязан:
1) принять природный газ в объемах, оговоренных с Потребителем, в пункте приема газа и обеспечить равномерную и бесперебойную транспортировку природного газа в пункт передачи  газа в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) незамедлительно информировать Потребителя о любых чрезвычайных ситуациях или авариях, которые могут повлиять на транспортировку природного газа, а также предпринять  все необходимые действия для нормализации транспортировки природного газа;
3) уведомлять Потребителя об изменении тарифов на услуги по транспортировке природного газа не позднее, чем за десять дней до введения их в действие;

4) Тұтынушыға немесе оның уәкiлеттi өкiлiне табиғи газды тасымалдау мәселелерi жөнiнде ақпарат ұсынуға мiндеттi.
7. Тараптарды шектеу
17. Тараптарға Тараптардың құқықтарын шектейтiн не өзгеше үлгіге Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын iс-әрекет жасауға тыйым салынады.
8. Тараптардың жауапкершiлiгi
18. Осы Шарт бойынша мiндеттемелер орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмағаны үшiн Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
19. Осы шартта көзделген мiндеттемелердiң орындалу мерзiмi өткен жағдайда кiнәлi тарап екiншi тарапқа Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ақшалай мiндеттемелердiң нақты орындалуы күнiне қолданылатын әрбiр мерзiмi өткен күнi үшiн қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасынан аспайтын мөлшерде, бiрақ негiзгi қарыздың сомасынан аспайтын сомада тұрақсыздық айыбын төлейдi.
Есеп айырысу кезеңiнен кейiнгi айдың бiрiншi күнi тұрақсыздық айыбын есептеу мерзiмiнiң басталуы болып табылады.
20. Егер Тұтынушыға табиғи газды тасымалдау жөнiнде қызмет көрсету Қызмет берушi үшiн мүмкiн болмауы Қызмет берушiмен шарттық қатынастарда тұратын басқа тұлғалардың кiнәсiнен туындаса, Тұтынушы алдында Қызмет берушi жауапты болады.
21. Тұрақсыздық айыбын төлеу Тараптарды Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындаудан босатпайды.
9. Форс-мажорлық мән-жайлар
22. Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелердiң орындалмағаны немесе тиiсiнше орындалмағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күштiң салдарынан болған мән-жайлар болса, жауапкершiлiктен босатылады. Мұндай жағдайда Тараптардың бiр де бipeуi залалды өтетуге құқығы жоқ. Тараптардың кез келгенiнiң талабы бойынша мұндай жағдайда өзара мiндеттемелердiң атқарылуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкiн. Бұл ретте Тараптардың бір де бiреуi шарт бойынша еңсерiлмес күш мән-жайлары болғанға дейiн туындаған мiндеттемелерден босатылмайды.
Еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған жағдайларда Тараптар олар туындаған күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде бұл туралы бiр бiрiне Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi ұйымы растаған форс-мажор мән-жайларының басталған күнiн нақтылайтын әрi сипаттайтын жазбаша хабарламаны кейiннен бере отырып не почтамен жiберу арқылы хабарлайды.
23. Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерi еңсерiлмес күш мән-жайларының мерзiмiне, бiрақ осындай мән-жайлары Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауға кедергi келтiрген дәрежеде ғана тоқтатыла тұруы мүмкiн.
Егер еңсерілмес күш мән-жайлары 3 және одан да көп айға созылған жағдайда, Тараптардың әрқайсысы басқа тарапқа болжамды бұзу күнiне дейiн жиырма күнтiзбелiк күн бұрын алдын ала хабарлаған жағдайда Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуды жүргiзуге мiндеттенедi.

4) предоставлять Потребителю или его уполномоченному представителю информацию по вопросам транспортировки природного газа.
7. Ограничение Сторон
17. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права Сторон либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
8. Ответственность Сторон
18. За невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
19. В случае просрочки исполнения обязательств,  предусмотренных настоящим Договором, виновная сторона выплачивает другой стороне неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день фактического исполнения денежного обязательства, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
Началом срока начисления неустойки является первый день месяца, следующий за расчетным периодом.
20. Если невозможность для Услугодателя оказать Потребителю услуги по транспортировке природного газа наступила по вине других лиц, состоящих с Услугодателем в договорных отношениях, ответственность перед Потребителем несет Услугодатель.
21. Уплата неустойки не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.
9. Обстоятельства форс-мажора
22. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или не надлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы, Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом друг друга, с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств форс-мажора, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией Республики Казахстан.
23. Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.
В случае, если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться 3 и более месяцев, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой стороны не менее, чем за двадцать календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.

10. Жалпы ережелер және дауларды шешу
24. Тараптар көрсеткiштердi алу, телеөлшемдер мен коммерциялық есепке алу жүйелерi тiзбектерiнiң техникалық жай-күйiн тексеру мақсатында тәулiк iшiндегi кез келген уақытта коммерциялық есепке алу аспаптарына қол жеткiзуге бiр бiрiне рұқсат беруге мiндеттенедi. Есеп айырысу кезеңi аяқталысымен коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткiштерiн алуды Тараптардың уәкiлеттi өкiлдерi жүргiзедi. Егер Тараптардың бiрiнiң уәкiлеттi өкiлi болмаса не көрсеткiштердi алудан бас тартса, онда басқа тараптың уәкiлеттi өкiлiне көрсеткiштердi дербес алуды жүргiзуге рұқсат етiледi.
Тараптардың уәкiлеттi өкiлдерi коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткiштерiн алған кезде, коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткiштерiн салыстыру актiсiне қол қойылуға тиiс.
25. Тараптар келесi есеп айырысу айынан кейiнгi күнтiзбелiк айдың бесiншi күнiне дейiнгi мерзiмде көрсетiлген қызметтердiң, Тараптардың қолдары қойылып, мөрлерiмен расталатын тиiстi есеп айырысу кезеңi iшiнде көрсетiлген көлемдерiн салыстыру актiсiн ресiмдейдi. Тараптардың бiрi актiге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, көрсетiлген қызметтердiң көлемiн растайтын құжат нақты теңгерiм болып табылады.
26. Өздерiнiң құқықтық қатынастарында Тараптар Шартты және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
27. Шартты бұзу немесе талаптарын өзгерту Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiздеме бойынша және тәртiппен жүргiзiледi.
28. Шарттың қандай да бiр ережесi бойынша немесе тұтастай не қандай да бiр мәселеге немесе Шарттың ережелерiне қатысты iс-әрекетке байланысты қандай да бiр дау немесе келiспеушiлiк туындаған жағдайда Тараптардың кез келгенi басқа тарапқа даудың мәнiн толық баяндай отырып, талап қоюға құқылы.
Тараптар барлық дауларды келiссөздер жолымен реттеу үшiн бар күш-жiгерiн жұмсайды.
29. Келiсiмге қол жетпеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келiспеушiлiктер жауап берушiнiң орналасқан жерi бойынша соттарда шешiледi.
30. Тараптардың Шарттан туындайтын және олармен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
31. Тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар Шарт 2 данада жасалады.
Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге арналған Шарт Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қазынашылығының аумақтық органдарында тiркеледi және ол тiркелген сәттен бастaп қолданысқа енгізiледi.
11. Шарттың қолданылу мерзiмi
32. Шарт 200_ жылғы "___" _______ 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200_ жылғы "___" ______ 24-00 сағатқа дейiн қолданылады.

10. Общие положения и разрешение споров
24. Стороны обязуются предоставлять друг другу доступ к приборам коммерческого учета в любое время в течение суток для целей снятия показаний, проверки технического состояния цепей телеизмерений и систем коммерческого учета. Снятие показаний приборов коммерческого учета по окончанию расчетного периода производится уполномоченными представителями Сторон. Если уполномоченный представитель одной из Сторон отсутствует либо отказывается от снятия показаний, то уполномоченному представителю другой стороны разрешается самостоятельно произвести снятие показаний.
При снятии показаний приборов коммерческого учета уполномоченными представителями Сторон должен быть подписан акт сверки показаний приборов коммерческого учета.
25. Стороны оформляют в срок до пятого числа календарного месяца, следующего за расчетным, акт сверки объемов переданной услуги, переданной за соответствующий расчетный период, который подписывается и заверяется печатями Сторон. В случае отказа одной из Сторон от подписания акта документом, подтверждающим объем переданной услуги, является фактический баланс.
26. В своих правоотношениях Стороны руководствуются Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
27. Расторжение или изменение условий Договора производится по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
28. В случае какого-либо спора или разногласия, возникшего по какому-либо положению Договора или в целом, или в связи с каким-либо вопросом или действием в отношении положений Договора, любая из Сторон вправе направить другой стороне претензию с полным изложением сущности спора.
Стороны предпринимают все усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
29. В случае не достижения согласия все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах по месту нахождения ответчика.
30. Отношения Сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
31. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие с момента его регистрации.
11. Срок действия Договора
32. Договор вступает в силу с 00-00 часов "___"______200__ года и действует до 24-00 часов "___" ________ 200__года.

33. Шарттың қолданылу мерзiмi, егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн отыз күн бұрын Тараптардың бiрi бұл туралы мәлiмдесе, қызмет көрсету көлемiн нақтылай отырып, белгiлi бiр мерзiмге ұзартылады және Шартқа қосымша келiсiммен ресiмделедi.
12. Тараптардың деректемелерi
Қызмет беруші:____________        Тұтынушы: ____________
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 23 сәуірдегі
N 458 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Табиғи газды сақтау жөнiндегi қызметтер көрсетудi
ұсынуға арналған
ҮЛГI ШАРТ
______________________                    200_ жылғы "___"_________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi Қызмет берушi деп аталатын, _______________________
негiзiнде әрекет ететiн ____________________________________ атынан
(қызметтi ұсынатын субъектiнiң деректемелерi)
_________________________________________________ бiр тараптан және
(лауазымы, аты-жөнi)
бұдан әрi Тұтынушы деп аталатын, қызметтер көрсетудi пайдаланушы
____________________________________________________________ атынан
(қызметтi пайдаланатын субъектiнiң деректемелерi)
___________________________________________________ екiншi тараптан
(лауазымы, аты-жөнi)
төмендегiлер туралы осы Шартты жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
табиғи газ - Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін және сатып алынатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде сатып алынатын табиғи, мұнайлы (iлеспе) және құрғақ газ;
жер асты газ сақтау орны - табиғи газды маусымдық әркелкi тұтыну кезеңiнде жеткiзудi қамтамасыз ету үшiн газдың технологиялық қорына қолда көрсетiлетiн магистральдық газ құбырының бөлiгi болып табылатын жep үстi жабдықтары кешенiндегi жер асты құрылыстары;
табиғи газды қабылдау пунктi - әдетте Тұтынушы табиғи газды жеткiзетiн, жер астында газды сақтау орнындағы табиғи газды есепке алу приборымен жарақтандырылған, одан кейiн табиғи газды сақтау үшін тікелей жер асты газ сақтау орнына (бұдан әрi - ЖГС) айдап құятын газ жеткiзу пунктi;
уәкiлеттi орган - табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.
2. Шарттың мәнi
2. Қызмет берушi Шарттың талаптары бойынша мемлекеттiк стандарттармен, нормативтiк кесiмдермен және өзге де техникалық талаптармен белгiленген сақтау нормаларын (режимдерiн) сақтай отырып, оған берiлген табиғи газды сақтауға мiндеттенедi, ал Тұтынушы ұсынылған қызметтер көрсетуге ақы төлеуге мiндеттенедi.

33. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема передачи услуг, если за тридцать дней до окончания срока действия Договора одна из Сторон заявит об этом, и оформляется дополнительным соглашением к Договору.
12. Реквизиты Сторон
Услугодатель:______________   Потребитель:______________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 апреля 2004 года N 458
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на предоставление услуг по хранению
природного газа
___________________                        "___"_______200__г.
(место заключения
договора)
________________________________________________________________
(реквизиты субъекта, предоставляющего услугу)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании __________________________, именуемое в
в дальнейшем Услугодатель, с одной стороны, и пользователь
услугами ________________________________________________________,
(реквизиты субъекта, пользующегося услугой)
в лице __________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
именуемое в дальнейшем Потребитель, с другой стороны, заключили
настоящий Договор о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
природный газ - природный, нефтяной (попутный) и сухой газы, добываемые и приобретаемые на территории Республики Казахстан, а также приобретаемые вне территории Республики Казахстан;
подземное хранилище газа - подземные сооружения в комплексе с наземным оборудованием, являющиеся частью магистрального газопровода, в которых поддерживается технологический запас газа для обеспечения поставок в период сезонного неравномерного потребления природного газа;
пункт приема природного газа - пункт поставки газа, как правило оснащенный прибором учета природного газа, находящийся на подземном хранилище газа, на который Потребителем поставляется природный газ, после чего, природный газ непосредственно закачивается в подземное хранилище газа (далее - ПХГ) на хранение;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии.
2. Предмет договора
2. Услугодатель обязуется хранить передаваемый ему природный газ на условиях Договора с соблюдением норм (режимов) хранения, установленных государственными стандартами, нормативными актами и иными техническими условиями, а Потребитель обязуется оплачивать предоставленные услуги.

3. _____ текше метр көлемдегi табиғи газды ЖГC-де сақтау 200 __ жылғы ____ бастап 200_ жылғы ______ (қоса алғанда) кезеңде оны айдап құю және 200_ - 200_  жылдар кезеңiнде iрiктеп алу арқылы жүзеге асырылады.
4. Шарт Тұтынушымен жеке тәртiппен жасалады. Заңнамада көзделген жағдайларда, Тұтынушының Шарт жасасу жөнiндегі өз өкiлеттiгiн үшiншi тұлғаға табыстауға құқығы бар.
5. Қызметтер көрсетудi ұсынудың режимi - тәулiк бойы.
3. Қызметтер көрсетудiң құны және ақы төлеу тәртiбi
6. Табиғи газды жер асты газ сақтау орнында сақтау жөнiндегi қызметтер көрсетуге ақы төлеу уәкiлеттi орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзiледi.
7. Тұтынушы ақы төлеудi екi жақты актiнiң негiзiнде нақты ұсынылған қызметтер көрсету үшiн Қызмет берушiнiң шот-фактурасын алған сәттен бастап үш күн iшiнде, егер Тараптардың келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, ай сайын жүргiзедi.
8. Тоқсан iшiндегi қорытындылар бойынша қаржылық есептердi салыстырудың бухгалтерлiк актiлерiн, актiлерге қол қоятын, мөрмен растайтын және есептiден кейiнгi айдың 15-күнiне дейiн Тұтынушыға жiберетiн Қызмет берушi ресiмдейдi. Актiлерге Тұтынушы қол қояды, мөрмен растайды және қайтадан Қызмет берушiге жiбередi.
4. Табиғи газды сақтау және есепке алу шарттары
9. Шарт бойынша сақтауға берiлетiн табиғи газ Қазақстан Республикасының нормативтiк кесiмдерiнде белгiленген талаптарға сай болуы тиiс.
10. Табиғи газ ай бойы бiрдей бөлiктермен жеткiзiледi.
11. Табиғи газдың ағыны табиғи газды сақтауға жеткiзу және қабылдау актiлерiн, табиғи газды iрiктеп алу актiсiн және табиғи газды сақтаудың орташа айлық көлемi туралы актiсiн жасау жолымен ЖГС-ның өлшеу тораптарында ай сайын есепке алынатын болады, ол мынадай формула бойынша есептеледi:
V орт.ай. сақ.=V айдың басында + 1/2V айдап құю - 1/2V iрiктеп алу.
12. Актiлер екi данада жасалады және есеп жасалған айдан кейiнгi айдың бесiншi күнiне дейiн Тараптардың уәкiлеттi өкiлдерi оған қол қояды.
13. Тараптардың сақтауға қабылданған табиғи газдың мөлшерiн айқындауға байланысты наразылықтары екi жақты актiлерге қол қойылғаннан кейiн он күн iшiнде жасалады.
5. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
14. Тұтынушының:
1) ИM-74 кеден декларациясында көрсетiлген көлемде ЖГС-да сақтаулы табиғи газға билiк етуге;
2) белгiленген сапада қызметтер көрсетудi алуға және Қызмет берушiден мемлекеттiк стандарттар мен өзге де нормативтiк құжаттарда белгiленген талаптарға сай келмейтiн қызметтер көрсетудi ұсынған жағдайда, қызметтер көрсетудің құнын қайта есептеудi талап eтугe;
3) Қызмет берушi бұл туралы отыз күннен кешiктiрмей хабардар етiлген және табиғи газды ЖГС-да сақтау жөнiндегi қызметтер көрсету үшiн толық ақы төленген жағдайда, Қызмет берушiмен жасалған Шартты бiр жақты тәртiппен бұзуға құқығы бар.

3. Хранение природного газа в объеме _____кубических метров в ПХГ осуществляется посредством его закачки в период с ________200__года по _______ 200__года (включительно) и отбором в период 200__ - 200__годы.
4. Договор заключается с Потребителем в индивидуальном порядке. В случаях, предусмотренных законодательством, Потребитель имеет право делегировать свои полномочия по заключению Договора третьему лицу.
5. Режим предоставления услуг - круглосуточный.
3. Стоимость и порядок оплаты услуг
6. Оплата услуг по хранению природного газа в подземное хранилище газа производится по тарифам, утвержденным уполномоченным органом.
7. Оплата производится Потребителем ежемесячно за фактически предоставленные услуги на основании двухстороннего акта в течение трех дней с момента получения счета-фактуры Услугодателя, если иное не предусмотрено соглашением Сторон.
8. Бухгалтерские акты сверки финансовых расчетов по итогам за квартал оформляются Услугодателем, который подписывает акты, заверяет печатью и высылает Потребителю до 15-го числа месяца, следующего за расчетным. Акты подписываются Потребителем, заверяются печатью и высылаются обратно Услугодателю.
4. Условия хранения и учет природного газа
9. Природный газ, поставляемый на хранение по Договору, должен отвечать требованиям, установленным нормативными актами Республики Казахстан.
10. Природный газ поставляется равными частями в течение месяца.
11. Потоки природного газа ежемесячно будут учитываться на замерочных узлах ПХГ путем составления актов поставки и приемки природного газа на хранение, акта на отбор природного газа и акта о среднемесячном объеме хранения природного газа, который рассчитывается по следующей формуле:
V ср. мес. хр. = V на начало месяца + 1/2 V закачки - 1/2V отбора.
12. Акты составляются в двух экземплярах и подписываются уполномоченными представителями Сторон до пятого числа месяца, следующего за месяцем, на который составлен расчет.
13. Претензии Сторон, в связи с определением количества природного газа принятого на
хранение, предъявляются в течение десяти дней после подписания двусторонних актов.
5. Права и обязанности Сторон
14. Потребитель имеет право:
1) распоряжаться хранящимся в ПХГ природным газом в объеме, указанном в таможенной декларации ИМ-74;
2) получать услуги установленного качества и требовать от Услугодателя перерасчета стоимости услуг, в случае предоставления услуг, не соответствующих требованиям, установленным государственными стандартами и иными нормативными документами;
3) расторгнуть Договор с Услугодателем в одностороннем порядке, при условии уведомления об этом Услугодателя не позднее, чем за тридцать дней, и полной оплаты за услугу по хранению природного газа в ПХГ.

15. Тұтынушы:
1) "___" табиғи газды ЖГС-ға сақтау жөнiндегi қызметтер көрсету үшiн Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайда ақы төлеудi уақтылы әрi толық көлемде жүргiзуге;
2) Қызмет берушi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiлейтiн техникалық талаптарды орындауға;
3) Қызмет берушiге газды ЖГC-ғa айдап құю басталғанға дейiн жеткiзiлетiн газдың бүкiл көлемi үшiн газдың шыққан жерi сертификатының көшiрмесi мен оның сапасы паспортының түпнұсқасын беруге;
4) ИМ-74 (сақтау орнына айдап құю) және ИМ-40 (сақтау орнынан iрiктеп алу) режимiндегi газды кедендiк ресімдеу үшiн толық жауапты болуға және Қызмет берушiге тиiстi режимнiң жүк кеден декларациясының төртiншi данасының түпнұсқасын беруге мiндеттi.
16. Қызмет берушiнiң:
1) Тұтынушыдан Шартта белгіленген тәртiппен және жағдайда ұсынылған қызметтер көрсету үшiн уақтылы әрi толық көлемде ақы aлуғa;
2) Тұтынушының сақтауы мiндеттi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес техникалық талаптар белгiлеуге;
3) барлық тұтынушылар үшiн уәкiлеттi орган бекіткен тәртiппен тарифтердiң қолданысы кезеңінде ұсынылатын қызметтер көрсету үшiн тарифтердi төмендетуге құқығы бар.
17. Қызмет берушi:
1) осы Шартта белгiленген кезеңде ЖГС-дағы табиғи газдың Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайда сақталуын қамтамасыз етуге;
2) Тұтынушыны табиғи газды айдап құюға және (немесе) сақтауға және (немесе) iрiктеп алуға әсер етуi мүмкін кез келген төтенше жағдайлар немесе авариялар туралы дереу хабардар етуге, сондай-ақ табиғи газды айдап құюды және (немесе) сақтауды және (немесе) iрiктеп алуды қалпына келтiру үшiн барлық қажеттi iс-қимылды жасауға;
3) Тұтынушыны табиғи газды сақтау жөнiндегi қызметтер көрсету тарифтерiнiң өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн 10 (он) күннен кешiктiрмей хабардар етуге;
4) Тұтынушыға немесе оның уәкiлеттi өкiлiне табиғи газды сақтау мәселелерi бойынша ақпарат ұсынуға мiндеттi.
6. Тараптарды шектеу
18. Тараптарға Тараптардың құқықтарын шектейтiн не өзгеше түрде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын iс-қимыл жасауға тыйым салынады.
7. Тараптардың жауапкершiлiгi
19. Шартта көзделген мiндеттемелер орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған жағдайда, кiнәлi тарап басқа тарапқа Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтiрiлген залалды өтейдi.
20. Қызметтер көрсетуді ұсынғаны үшiн ақы төлеудiң мерзiмi өткен жағдайда, Тұтынушы Шартқа сәйкес (24-тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда) және өзiне сақтауға берiлген табиғи газды Қызмет берушi уақтылы қайтармаған жағдайда кiнәлi тараптар осы сомаларды төлейтiн күнi қолданыстағы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 1,5 есе қайта қаржыландыру ставкасынан аспайтын мөлшерде, бiрақ негiзгi борыш сомасынан аспайтын төлемнiң мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн тұрақсыздық айыбын төлейдi.

15. Потребитель обязан:
1) своевременно и в полном объеме производить оплату за услугу по хранению природного газа в ПХГ "___" в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) выполнять технические требования, устанавливаемые Услугодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) предоставить Услугодателю копию сертификата происхождения и оригинал паспорта качества газа за весь объем поставляемого газа до начала закачки газа в ПХГ;
4) нести полную ответственность за таможенное оформление газа в режиме ИМ-74 (закачка в хранилище) и ИМ-40 (отбор из хранилища) и предоставлять Услугодателю оригинал четвертого экземпляра грузовой таможенной декларации соответствующего режима.
16. Услугодатель имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать от Потребителя оплату за предоставленные услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) устанавливать в соответствии с законодательством Республики Казахстан технические требования, обязательные для соблюдения Потребителем;
3) снижать тарифы за предоставляемые услуги для всех потребителей в период действия тарифов в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
17. Услугодатель обязан:
1) в установленном настоящим Договором период обеспечить хранение природного газа в ПХГ в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) незамедлительно информировать Потребителя о любых чрезвычайных ситуациях или авариях, которые могут повлиять на закачку и (или) хранение и (или) отбор природного газа, а также предпринять все необходимые действия для нормализации закачки и (или) хранения и (или) отбора природного газа;
3) уведомлять Потребителя об изменении тарифов на услугу по хранению природного газа не позднее, чем за 10 (десять) дней до введения их в действие;
4) предоставлять Потребителю или его уполномоченному представителю информацию по вопросам хранения природного газа.
6. Ограничения Сторон
18. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права Сторон либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
7. Ответственность Сторон
19. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона возмещает другой стороне понесенные убытки в соответствии с  законодательством Республики Казахстан.
20. В случае просрочки платы за предоставленные услуги Потребитель в соответствии с Договором (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 24) и в случае несвоевременного возврата Услугодателем переданного ему на хранение природного газа, виновная сторона выплачивает неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.

21. Егер Тұтынушыға ЖГС-да табиғи газды сақтау жөнiнде қызметтер көрсетудiң Қызмет берушi үшiн мүмкiн болмауы Қызмет берушiмен шарттық қатынаста тұратын басқа тұлғалардың кiнәсiнен туындаса, Тұтынушы алдында Қызмет берушi жауапты болады.
22. Тұрақсыздық айыбын төлеу Тараптарды Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындаудан босатпайды.
23. Егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн ЖГС-да сақтаулы табиғи газды Тұтынушы қайта алмаса, онда ол Қызмет берушiге табиғи газды одан әрi сақтау үшiн Шартта белгiленген тәртiппен және талаптармен мөлшерлес сыйақы төлеуге мiндеттi.
8. Форс-мажор мән-жайлары
24. Тараптардың бiр де бiреуi форс-мажор мән-жайлары басталған жағдайда, яғни Шарттың талаптарын орындамауына немесе тиiсiнше орындамауына әкеп соқтырған еңсерiлмес күш жағдайлары (табиғи апат немесе болжау немесе алдын алу мүмкiн емес өзге де жағдайлар), сондай-ақ әскери қимылдар, ереуiлдер және басқа да жағдайлар басталған жағдайда басқа тараптың алдында жауапты болмайды.
Еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған жағдайда Тараптар олар басталған күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде бiр-бiрiне бұл туралы Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi ұйымы растаған форс-мажор мән-жайлары басталған күнiн нақтылайтын және сипаттайтын жазбаша хабарламаны кейiннен беру не почтамен жiберу арқылы хабарлайды.
Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерi еңсерiлмес күш мән-жайларының қолданылу мерзiмiне, бiрақ осындай жағдайлар Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауға кедергi келтiретiн дәрежеде ғана тоқтатыла тұруы мүмкiн.
Егер еңсерiлмес күш мән-жайлары үш және одан да көп айға созылған жағдайда, Тараптардың әрқайсысы басқа Тарапқа болжамды бұзу күнiне дейiн кемiнде жиырма күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей алдын ала хабарлаған жағдайда Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 күнтiзбелiк күн ішінде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуды жүргізуге мiндеттенедi.
9. Жалпы ережелер және дауларды шешу
25. Тараптар өздерiнiң құқықтық қатынастарында Шартты және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
26. Шарт _________ мерзiмге жасалды және _________ сәттен бастап күшiне енедi.
27. Шартты бұзу немесе оның талаптарын өзгерту Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiздеме бойынша және тәртiппен жүргiзiледi.
28. Тараптардың арасында келiсiмге қол жетпеген жағдайда, даулар мен келiспеушiлiктер сот тәртiбiмен шешiледi.
29. Шарт бiрдей заң күшi бар 2 данада, Тараптардың әрқайсысына бiр данадан жасалады.

21. Если невозможность для Услугодателя предоставить Потребителю услугу по хранению природного газа в ПХГ наступила по вине других лиц, состоящих с Услугодателем в договорных отношениях, ответственность перед Потребителем несет Услугодатель.
22. Уплата неустойки не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.
23. Если по истечении срока действия Договора находящийся на хранении в ПХГ природный газ не взят обратно Потребителем, то он обязан уплатить Услугодателю соразмерное вознаграждение за дальнейшее хранение природного газа в порядке и на условиях, установленных Договором.
8. Обстоятельства форс-мажора
24. Ни одна из Сторон не несет ответственности перед другой стороной в случае наступления форс-мажорных обстоятельств, то есть обстоятельств непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок и других обстоятельств, влекущих неисполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом друг друга, с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств форс-мажора, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией Республики Казахстан.
Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.
В случае, если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться три и более месяцев, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой Стороны не менее чем за двадцать календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
9. Общие положения и разрешение споров
25. В своих правоотношениях Стороны руководствуются Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
26. Договор заключен на срок_____ и вступает в силу с момента_______.
27. Расторжение или изменение условий Договора производится по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательством  Республики Казахстан.
28. В случае не достижения соглашения между Сторонами споры и разногласия разрешаются в судебном порядке.
29. Договор составляется в 2-х экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.

30. Тараптардың келiсiмi бойынша Шарт үлгi Шарттың нормаларына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкiн.
31. Осы Шартта ескерiлмеген Тараптардың арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледi.
10. Тараптардың деректемелерi
Қызмет берушi: _______________      Тұтынушы: _______________
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 23 сәуірдегі
N 458 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Топтық резервуарлық қондырғылар арқылы газ жеткізу қызметтерін көрсетуге арналған
үлгі шарт
______________________                    200_ жылғы "___"_________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi, Қызмет берушi деп аталатын, _______________________
топтық резервуарлық қондырғылар арқылы қызметтер көрсететін,
___________________________________________________________________
(қызметтер көрсетуді ұсынатын субъектінің атауы, құрылтай құжаттары,
___________________________________________________________________
мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, берілген күні мен берген орган)
___________________________________________________________ атынан
(лауазымы, аты-жөнi)
негізінде іс-қимыл жасаушы, бір тараптан және бұдан әрі Тұтынушы
___________________________________________________________________
(Тұтынушының деректемелері, құрылтай құжаттары, мемлекеттік
___________________________________________________________________
тіркеу туралы куәлік, берілген күні мен берген орган)
деп аталатын, ______________________________________________атынан,
(лауазымы, аты-жөнi)
___________________________________________ негізінде әрекет ететін
мына төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
топтық резервуарлық қондырғы (бұдан әрi - ТРҚ) - газ шаруашылығының объектiсi болып табылатын, сұйытылған көмiрсутекті газдарын (бұдан әрi - СКСГ) сақтауды қамтамасыз етуге арналған сыйымдылықтар тобынан тұратын, тұрғын үй массивтерiне берiлген режимде, газ құбырларының жүйесiне газ берудi қамтамасыз ететiн, СКСГ-ні сыйымдылықтардан үй ішiлiк газ құбырына дейiн тасымалдауды қамтамасыз ететiн сақтандырғыш-бекiткiш және реттеушi арматурасы бар құрылыс;
кiрiс краны - газ құбырындағы бекiткiш арматура, Қызмет берушiнiң жауапкершiлiгiнiң шегi;
тұтынушы - тұрғын үй массивiне (тұрмыстық тұтынушыларға) газ беру үшiн ТРҚ арқылы газ жеткiзу қызметiн пайдаланатын заңды немесе жеке тұлға;
реттеушi орган - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтерiне арналған тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыруға уәкiлеттiк берiлген мемлекеттiк орган;
сұйытылған көмiрсутектi газдар - газ-мұнай өңдеу зауыттарында шығарылатын, мемлекеттiк стандарттарға сай келетiн, қалыпты жағдайларда газ күйiнде болатын, ал шамалы артық қысым кезiнде - сұйық күйде болатын көмiрсутектерiнiң қоспасы.

30. По соглашению Сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащим нормам типового Договора и законодательству Республики Казахстан.
31. Не оговоренные настоящим Договором отношения между Сторонами регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
10. Реквизиты Сторон
Услугодатель:_____________    Потребитель:____________
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 апреля 2004 года N 458
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на предоставление услуги поставки газа через
групповые резервуарные установки
___________________                        "___"_______200__г.
(место заключения
договора)
________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации,
_______________________________________________, предоставляющая
дата и орган выдачи)
услуги через групповые резервуарные установки, именуемое в
дальнейшем Услугодатель, в лице ________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ______________________________________,
с одной стороны, и _____________________________________________
(реквизиты пользователя, учредительные
________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации,
_______________________________________, именуемое в дальнейшем
дата и орган выдачи)
Потребитель в лице ___________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
______________________________________________________, заключили
настоящий Договор (далее - Договор) о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
групповая резервуарная установка (далее - ГРУ) - сооружение, являющееся объектом газового хозяйства, состоящее из группы емкостей, предназначенных для обеспечения хранения  сжиженных углеводородных газов (далее - СУВГ), имеющее предохранительно-запорную и регулирующую арматуру, обеспечивающую подачу газа в жилой массив в заданном режиме, систему газопроводов, обеспечивающих транспортировку СУВГ от емкостей до внутридомового газопровода;
кран на вводе - запорная арматура на газопроводе, предел ответственности Услугодателя;
потребитель - юридическое или физическое лицо, пользующийся услугами поставки газа через ГРУ для подачи газа в жилой массив (бытовым потребителям);
регулирующий орган - государственный орган, уполномоченный в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлять государственное регулирование тарифов (цен, ставок сбора) на услуги субъектов естественной монополии;
сжиженные углеводородные газы - смесь углеводородов, вырабатываемая на газо-
нефтеперерабатывающих заводах, соответствующая государственным стандартам, в нормальных условиях находящаяся в газообразном, а при небольших избыточных давлениях - в жидком состоянии.

2. Шарттың мәнi
2. Қызмет берушi ТРҚ арқылы Тұтынушы жеткiзген СКСГ-ны кiрiс кранына дейiн беруге, ал Тұтынушы қабылданған қызметтерге ақы төлеуге мiндеттенедi.
3. Шарт Тұтынушымен жеке тәртiппен жасалады. Заңнамада көзделген жағдайларда, Тұтынушы Шарт жасасу жөнiндегi өз өкiлеттiгiн үшiншi тұлғаға бepугe құқығы бap.
3. Қызметтердiң құны және ақы төлеу тәртібі
4. Топтық резервуарлық қондырғылар арқылы газ жеткiзу қызметтерiне ақы төлеу реттеушi орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып қызметтер көрсету жағдайларын қоспағанда, қызметтердiң құны Шарттың өзге де талаптары сияқты барлық тұтынушылар үшiн бiрдей белгiленедi.
5. Егер Тараптардың келiсiмiнде өзгедей көзделмесе, ақы төлеудi Тұтынушы екi жақты актiлердiң негiзiнде нақты көрсетiлген қызметтер үшiн Қызмет берушiнiң шот-фактурасын алған сәттен бастап бес банктiк күн iшiнде, ай сайын жүргізеді.
4. Тұтынушының құқықтары мен мiндеттерi
6. Тұтынушының:
1) белгіленген сапада қызметтер алуға және Қызмет берушiден мемлекеттік стандарттар мен өзге де нормативтiк құжаттарда белгiленген талаптарға сай келмейтiн қызметтер көрсету ұсынылған жағдайда қызметтердiң құнын қайта есептеудi талап етугe;
2) Қызмет берушiден қызметтердi толық жеткiзбегендiктен немесе сапасыз қызмет көрсету жеткiзгендiктен шеккен залалды өтеудi жасалған шарттардың талаптарына сәйкес талап етуге;
3) шарттарды жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелердi шешу үшiн сот органдарына жүгiнуге;
4) бұл туралы Қызмет берушi бiр айдан кешiктiрмей хабардар етiлген және қызметтер үшiн толық ақы төленген жағдайда Қызмет берушiмен жасалған Шартты бiр жақты тәртiппен бұзуға құқығы бар.
7. Тұтынушы:
1) Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайда қызметтер үшiн ақы төлеудi уақтылы әрi толық көлемде жүргiзуге;
2) СКСГ-ны TPҚ-ғa құйған кезде қауiпсiздiк ережесiн Газ шаруашылығындағы қауiпсiздiк ережелерiне және басқа да нормативтiк құқықтық және жабдықты қауiпсiз пайдалану жөнiндегi нормативтiк-техникалық құжаттарға және Қазақстан Республикасы заңнамасының өзге де талаптарына сәйкес сақтауға;
3) Қызмет берушi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiлеген техникалық талаптарды орындауға;
4) Қызмет берушiнiң ТРҚ-сына СКСГ-ны жеткiзуге және құюға;
5) қажетiне қарай СКСГ-ның буланбаған қалдықтарын ТРҚ-дан СКСГ-ның шығарылған массасының орнын толтыра отырып, айдап шығаруды жүргізуге;
6) жеткiзiлетiн СКСГ сапасы мен саны үшiн жауап беруге мiндеттi.
5. Қызмет берушiнiң құқықтары мен мiндеттерi

2. Предмет Договора
2. Услугодатель обязуется передать через ГРУ до крана на вводе СУВГ, доставленный Потребителем, а Потребитель обязуется оплачивать принятые услуги.
3. Договор заключается с Потребителем в индивидуальном порядке. В случаях, предусмотренных законодательством, Потребитель имеет право делегировать свои полномочия по заключению Договора третьему лицу.
3. Стоимость и порядок оплаты услуг
4. Оплата услуги поставки газа через групповые резервуарные установки производится по тарифам, утвержденным регулирующим органом.
Стоимость услуг, равно как и иные условия Договора, устанавливается одинаковым для всех потребителей, кроме случаев предоставления услуг с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
5. Оплата производится Потребителем ежемесячно за фактически предоставленные услуги на основании двухсторонних актов в течение пяти банковских дней с момента получения счета-фактуры Услугодателя, если иное не предусмотрено соглашением Сторон.
4. Права и обязанности Потребителя
6. Потребитель имеет право:
1) получать услуги установленного качества и требовать от Услугодателя перерасчета стоимости услуг, в случае предоставления услуг, не соответствующих требованиям, установленным государственными стандартами и иными нормативными документами;
2) требовать от Услугодателя возмещения убытков, вызванных недопоставкой или поставкой некачественной услуги в соответствии с условиями заключенных договоров;
3) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением договоров;
4) расторгнуть Договор с Услугодателем в одностороннем порядке, при условии уведомления об этом Услугодателя не позднее, чем за месяц, и полной оплаты за услуги.
7. Потребитель обязан:
1) своевременно и в полном объеме производить оплату за услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) соблюдать правила безопасности при сливе СУВГ в ГРУ в соответствии с Правилами безопасности в газовом хозяйстве и другими нормативными правовыми и нормативно-
техническими документами по безопасной эксплуатации оборудования и иными требованиями
законодательства Республики Казахстан;
3) выполнять технические требования, устанавливаемые Услугодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) доставить и слить СУВГ в ГРУ Услугодателя;
5) производить по мере необходимости откачку неиспарившихся остатков СУВГ из ГРУ, с возмещением откаченной массы СУВГ;
6) нести ответственность за качество и количество поставляемого СУВГ.
5. Права и обязанности Услугодателя

8. Қызмет берушiнiң:
1) ұсынылған қызметтер үшiн Тұтынушыдан ақыны Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда уақтылы әрi толық көлемде алуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Тұтынушының сақтауы үшiн мiндеттi техникалық талаптар белгiлеуге;
3) барлық тұтынушылар үшiн реттеушi орган бекiткен тәртiппен тарифтердiң қолданысы кезеңiнде ұсынылған қызметтер үшiн тарифтердi төмендетуге құқығы бap.
9. Қызмет берушi:
1) барлық қызметтер Тұтынушылары үшiн бiрдей жағдайда қызметтер көрсетудi ұсынуға;
2) қызмет көрсетуге арналған шарттарды жасасу кезiнде тарифтер белгiлеу бөлiгiнде реттеушi органның шешiмдерiн басшылыққа алуға;
3) қызмет беруде шартта белгіленбеген үзiлiстерге жол бермеуге;
4) Тұтынушыға ТРҚ-дағы СКСГ-ны Тұтынушымен келiсiлген көлемдерде беруге;
5) Тұтынушыны қызметтiң сапасы мен Тұтынушының қауiпсiздiгiне әсер ететiн кез келген төтенше жағдайлар немесе авариялар туралы дереу хабардар етуге, сондай-ақ қызмет сапасын қалпына келтiру үшiн барлық қажеттi ic-қимылды жасауға;
6) Тұтынушыны қызметтер тарифтерiнiң өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн кемiнде 10 (он) күн бұрын хабардар етуге;
7) Тұтынушыға немесе оның уәкiлеттi өкiлiне Газ шаруашылығындағы қауiпсiздiк ережелерiнiң және жабдықтарды қауiпсiз пайдалану жөнiндегi нормативтiк-техникалық құжаттардың мәселелерi бойынша ақпарат ұсынуға мiндеттi.
6. Тараптарды шектеу
10. Тараптарға Тараптардың құқықтарын шектейтiн не өзгеше түрде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын iс-қимыл жасауға тыйым салынады.
7. Тараптардың жауапкершiлiгi
11. Шартта көзделген мiндеттемелер орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған жағдайда, кiнәлi тарап басқа тарапқа келтiрiлген залалды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтейдi.
12. Осы шартта көзделген мiндеттемелердi орындау мерзiмi өткен жағдайда кiнәлi тарап екiншi тарапқа Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ақшалай мiндеттемелердiң нақты орындалуы күнiне қолданылатын әрбiр мерзiмi өткен күнi үшiн қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасынан аспайтын мөлшерде, бiрақ негiзгi борыштың сомасынан аспайтын сомада тұрақсыздық айыбын төлейдi.
13. Егер Тараптар келiсiмiмен өзгеше ескертiлмесе, тұрақсыздық айыбын есептеу мерзiмiнiң басталуы есеп айырысу кезеңiнен кейiнгi айдың бiрiншi күнi болып табылады.
14. Төлем бойынша оның мерзiмi келген сәттен бастап алпыс күнтiзбелiк күн iшiнде шотты төлемеген жағдайда, Қызмет берушi осы Шарттың шарттарымен белгiленген тәртiппен қызмет берудi шектеуге не тоқтатуға құқылы.
15. Егер Тұтынушыға қызмет көрсетудің Қызмет берушi үшiн мүмкiнсiздiгi Қызмет берушiмен шарттық қатынаста тұратын басқа тұлғалардың кiнәсiнен болса, Тұтынушы алдында Қызмет берушi жауап бередi.
Тұрақсыздық айыбын (өсiм ақыны) төлеу Тараптарды Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындаудан босатпайды.

8. Услугодатель имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать от Потребителя оплату за предоставленные услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) устанавливать в соответствии с законодательством Республики Казахстан технические требования, обязательные для соблюдения Потребителем;
3) снижать тарифы за предоставляемые услуги для всех потребителей в период действия тарифов в порядке, утвержденном регулирующим органом.
9. Услугодатель обязан:
1) предоставлять равные условия для всех Потребителей услуг;
2) при заключении договоров на оказание услуг в части установления тарифов руководствоваться решениями регулирующего органа;
3) не допускать не установленные договором перерывы в передаче услуги;
4) передать Потребителю СУВГ в ГРУ в объемах, оговоренных с Потребителем;
5) незамедлительно информировать Потребителя о любых чрезвычайных ситуациях или авариях, которые могут повлиять на качество услуг и безопасность Потребителей, а также предпринять все необходимые действия для нормализации качества услуг;
6) уведомлять Потребителя об изменении тарифов на услуги не позднее, чем за 10 (десять) дней до введения их в действие;
7) предоставлять Потребителю или его уполномоченному представителю информацию по вопросам Правил безопасности в газовом хозяйстве и нормативно-технических документов по безопасной эксплуатации оборудования.
6. Ограничение Сторон
10. Сторонам запрещается совершать действия ограничивающие права Сторон либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
7. Ответственность Сторон
11. В случае неисполнения или надлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона возмещает другой стороне понесенные убытки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. В случае просрочки исполнения обязательств, предусмотренных настоящим Договором, виновная сторона выплачивает другой стороне неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день
фактического исполнения денежного обязательства, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
13. Началом срока начисления неустойки является первый день месяца, следующий за расчетным периодом, если иное не оговорено соглашением Сторон.
14. В случае неоплаты счета в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления срока оплаты по нему Услугодатель вправе ограничить либо прекратить подачу услуг в порядке, установленном условиями настоящего Договора.
15. Если невозможность для Услугодателя оказать Потребителю услуги наступила по вине других лиц, состоящих с Услугодателем в договорных отношениях, ответственность перед Потребителем несет Услугодатель.
Уплата неустойки (пени) не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.

16. Тұтынушы осы Шартта көзделген мерзiмде өзiне берiлген қызметтер көрсету көлемдерiн салыстыру актiсiн ұсынбаған кезде, өткен есеп айырысу кезеңi үшiн Қызмет берушiнi қызмет көрсету ақысының мөлшерi берілген қызметтер көрсету көлемiнiң caлыстыру актiсiн ұсыну кезiнде кейiнгi есеп айырысу кезеңiндегi Қызмет берушiнiң қызмет көрсету ақысының мөлшерiне кейiннен түзету енгiзе отырып, Қызмет көрсетушiнiң берiлген қызмет көрсету көлемi туралы қолда бар жедел деректерiне сәйкес анықталады.
17. Алдыңғы кезеңдер үшiн берешегi болған кезде, төлем бiрiншi кезекте осы берешектi өтеугe жiберiледi. Тұтынушы төлейтiн ақы сомасы нақты есеп айырысу кезеңiне арналған сомадан асқан жағдайда, осы асқан соманың айырмасы келесi есеп айырысу кезеңiнiң аванстық төлемiне (не Тараптардың келiсiмi бойынша Қызмет берушiнiң алдындағы өзге де мiндеттемелер бойынша, eгep мұндай бар болса, Тұтынушының берешегiн өтеу шотына) өздiгiнен есептеледi. Егер Тұтынушы келесi есеп айырысу кезеңiне Қызмет берушiнiң қызметiнен бас тартса, асыра төленген сома, Тұтынушының өзге мiндеттемелерi бойынша берешегiн өтеуге кеткен, оның iшiнде Қызмет берушi алдындағы ақшалай соманы (eгep мұндай бар болса) қоспағанда, қайтарылады.
18. Егер Тұтынушы қойылған шоттың дұрыстығына дауласатын болса, ол Қызмет берушiнi осы шотты алған күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде хабардар етедi және Қызмет берушiге қарсылықтарын баяндай отырып, жазбаша өтiнiш бередi. Бұл ретте, Тұтынушы жоғарыда көрсетiлген мерзiмде шоттың дау туғызбаған бөлiгiне ақы төлеуге мiндеттi.
19. Егер бақылау-өлшеу аспаптарының ақаулығы нәтижесiнде шоттарға түзету енгiзу қажет болған жағдайда және басқа жағдайларда, Тараптар кейiнгi есеп айырысу кезеңдерiндегi шоттарға түзету енгiзедi.
20. Қызмет берушiнiң топтық резервуарлық қондырғылар арқылы газ жеткiзу қызметiне ақы төлеу жөнiнде Қызмет берушi шот-фактурада көрсеткен деректемелер бойынша Қызмет берушiнiң ағымдағы шотына немесе Қызмет берушi Тұтынушыға жолдаған хабарламада көрсеткен деректемелер бойынша үшiншi тараптың ағымдағы шотына ақша есептеу Тұтынушының мiндеттемелерi болып танылады.
21. Есеп айырысу кезеңi iшiнде Қызмет берушiнiң кiнәсi бойынша қызмет берудiң нақты айлық көлемi Тараптармен келiсiлгеннен азайған кезде, соңғысы кез келген кездерден кем жеткiзiлген көлемнiң орнын толтырады, олай болмаған жағдайда, Тұтынушы кем жеткiзiлген қызмет көлемiн ескере отырып, көрсетiлген қызмет құнының мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.
22. Шартта көзделмеген үзiлiстер, қызмет берудi тоқтату немесе шектеу үшiн Қызмет берушiнiң Тұтынушы алдындағы жауапкершiлiгi осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.

16. При не предоставлении Потребителем акта сверки объемов переданной ему услуг в срок, предусмотренный настоящим Договором, размер оплаты услуг Услугодателя за истекший расчетный период определяется в соответствии с имеющимися оперативными данными Услугодателя об объеме переданной услуги с последующей корректировкой размера оплаты услуг Услугодателя в следующем расчетном периоде при предоставлении акта сверки объемов переданной услуги.
17. При наличии задолженности за предыдущие периоды, в первую очередь, оплата направляется на погашение этой задолженности. В случае оплаты Потребителем суммы, превышающей фактическую за расчетный период, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода (либо по согласованию Сторон, в счет погашения задолженности Потребителя по иным обязательствам перед Услугодателем, если таковая имеется). Если Потребитель отказывается от услуг
Услугодателя на следующий расчетный период, излишне выплаченные суммы возвращаются, за исключением сумм, которые идут на погашение задолженности Потребителя по иным обязательствам, в том числе денежным, перед Услугодателем (если таковая имеется).
18. Если Потребитель оспаривает правильность выставленного счета, он уведомляет Услугодателя в течение пяти календарных дней со дня получения этого счета и представляет Услугодателю письменное заявление с изложением возражений. При этом Потребитель обязан в указанные выше сроки оплатить не оспоренную часть счета.
19. В случае, если исправления в счетах необходимы в результате неисправности контрольно-измерительных приборов и в других случаях, Стороны вносят корректировку в счета в последующие расчетные периоды.
20. Услугодателем обязательства Потребителя по оплате услуги поставки газа через групповые резервуарные установки Услугодателя по передаче услуг признается зачисление денег на текущий счет Услугодателя по реквизитам, указанным в счете-фактуре, или на текущий счет третьей стороны по реквизитам, указанным Услугодателем в уведомлении, направленном Потребителю.
21. При снижении фактического месячного объема передачи услуги за расчетный период, от согласованного Сторонами, по вине Услугодателя, последний замещает недопоставленные объемы с любых источников, в противном случае Потребитель вправе предъявить штраф в размере стоимости услуг, исходя из объема недопоставленной услуги.
22. Ответственность Услугодателя перед Потребителем за перерыв, прекращение или ограничение подачи услуги, не предусмотренных договором, определяется в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.

23. Егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталған бойда газды жер астында сақтау орнынан табиғи газды Тұтынушы қайтадан алмаса, онда ол Қызмет берушiге табиғи газды одан әрi сақтағаны үшiн Шартта белгiленген тәртiппен және талаптармен мөлшерлес сыйақы төлеуге мiндеттi.
8. Форс-мажорлық мән-жайлар
24. Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш мән-жайлары салдарынан болса, жауапкершiлiктен босатылады. Мұндай жағдайда Тараптардың бiр де бiреуiнiң залалды өтеуге құқығы болмайды. Тараптардың кез келгенiнiң талабы бойынша мұндай жағдайда өзара мiндеттемелердiң орындалуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкiн. Бұл ретте Тараптардың бiр де бipeуi Шарт бойынша еңсерiлмес күш мән-жайлары болғанға дейiн туындаған мiндеттемелерден босатылмайды.
Еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған жағдайда Тараптар олар туындаған күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде бiр бiрiн Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi ұйымы растаған форс-мажорлық мән-жайларының басталған күнiн нақтылайтын сипаттайтын жазбаша хабарламаны кейiннен бере отырып немесе почтамен жiберу арқылы хабардар етедi.
25. Егер Тараптардың бipeуi Шарт бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған сәттен бастап алпыс күнтiзбелiк күннiң iшiнде орындауға шамасы келмейтiн болса, тараптың Шартты бұзуға құқығы бар.
9. Басқа ережелер және дауларды шешу
26. Топтық резервуарлық қондырғылар арқылы газ жеткiзу қызметтерiн көрсетудi ұсынуға арналған Шарт Тұтынушымен жеке тәртiппен жасалады.
27. Шарттың қандай да бiр ережесi бойынша немесе тұтастай немесе қандай да бiр мәселеге немесе Шарттың ережелерiне қатысты iс-қимылға байланысты қандай да бiр дау немесе келiспеушiлiк туындаған жағдайда Тараптардың кез келгенi басқа Тарапқа даудың мәнiн толық баяндай отырып, талап қоюға құқылы.
Тараптар барлық дауларды келiссөздер жолымен реттеу үшiн бар күш-жiгерiн жұмсайды.
28. Келiсiмге қол жетпеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келiспеушiлiктер жауап берушiнiң орналасқан жерi бойынша соттарда шешiледi.
Тараптардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзге жағдайларда Шартты бұзуға құқығы бар.
29. Тараптардың Шарттан туындайтын және олармен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
30. Тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар Шарт 2 данада жасалады.
Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге арналған Шарт Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қазынашылығының аумақтық органдарында тiркеледi және шарт тiркелген сәттен бастап қолданысқа енгiзiледi.

23. Если по истечении срока действия Договора находящийся на хранении в подземном хранилище газа природный газ не взят обратно Потребителем, то он обязан уплатить Услугодателю соразмерное вознаграждение за дальнейшее хранение природного газа в порядке и на условиях, установленных Договором.
8. Форс-мажорные обстоятельства
24. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом друг друга, с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств форс-мажора, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией Республики Казахстан.
25. Если одна из Сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор.
9. Прочие положения и разрешение споров
26. Договор на предоставление услуги поставки газа через групповые резервуарные установки заключается с Потребителем в индивидуальном порядке.
27. В случае какого-либо спора или разногласия, возникшего по какому-либо положению Договора или в целом, или в связи с каким-либо вопросом или действием в отношении положений Договора, любая из Сторон вправе направить другой стороне претензию с полным изложением сущности спора.
Стороны предпринимают все усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
28. В случае не достижения согласия все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах по месту нахождения ответчика.
Стороны имеют право расторгнуть Договор в иных случаях в установленном законодательством Республики Казахстан.
29. Отношения Сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
30. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, и договор вступает в действие с момента его регистрации.

10. Шарттың қолданылу мерзiмi
31. Шарт 200_жылғы "___" _______ 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200_ жылғы "___" _____ 24-00 сағатқа дейiн қолданылады.
32. Шарттың қолданылу мерзiмi, егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн отыз күн бұрын Тараптардың бiрi бұл туралы мәлiмдесе, қызмет беру көлемiн нақтылай отырып, белгiлi бiр мерзiмге ұзартылады және Шартқа қосымша келiсiммен ресiмделедi.
11. Тараптардың деректемелерi
Орындаушы: _______________      Тапсырысшы: _______________
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 23 сәуірдегі
N 458 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Сумен жабдықтау және/немесе сарқынды суды жинау жөнiнде қызметтер көрсетудi ұсынуға арналған
YЛГI ШАРТ
_______________________                   200_ жылғы "___"_________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi Қызмет берушi деп аталатын, _______________________
негiзiнде әрекет ететiн ____________________________________ атынан
(лауазымы, аты-жөнi)
_________________________________________________ бiр тараптан және
(қызметтердi көрсетудi ұсынатын субъект)
бұдан әрi Тұтынушы деп аталатын, қызметтер көрсетудi пайдаланушы
__________________________________________________ екiнші тараптан,
(тұтынушының деректемелерi)
мына төмендегiлер туралы осы Шартты жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгi ұғымдар пайдаланылады:
ауыз су - санитарлық ережелер мен нормалардың қолданыстағы стандарттарына сәйкес және халықтың шаруашылық-ауыз су мұқтаждарына, сондай-ақ техникалық сападағы суды пайдалану мүмкiн емес өндiрiстiк кәсiпорындардың технологиялық процестерiне және өрт сөндiруге арналған су;
су құбыры - су жинағыны, су құбырлы сорғы станцияларын, су дайындау (суды тазалау, зарарсыздандыру) станцияларын, су құбыры желiсiн және тұтынушыларды cумен қамтамасыз етуге арналған резервуарларды қамтитын құрылыс кешенi;
теңгерiмдiк тиесiлiлiгiн бөлу шекарасы - меншiктiк, шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқару белгiсi бойынша иеленушiлер арасындағы сумен жабдықтау және (немесе) кәрiз және олардағы құрылыстар жүйелерiнiң элементтерiн бөлу сызығы;
пайдалану жауапкершiлiгiн бөлу шекарасы - Тараптардың келiсiмiмен белгiленетiн сумен жабдықтау және (немесе) кәрiз жүйелерiнiң элементтерiн пайдаланғаны үшiн мiндеттер (жауапкершiлiк) белгiсi бойынша сумен жабдықтау және (немесе) кәрiз (cу құбырлары және кәрiз желiлерi және олардағы құрылыстар) жүйелерiнiң элементтерiн бөлу сызығы. Осындай келiсiм болмаған кезде пайдалану жауапкершiлiгiнiң шекарасы теңгерiмдiк тиесiлiлiгiнiң шекарасы бойынша белгiленедi;
қайтарусыз жоғалған су - кәрiзге айдалмайтын, көшелердi, жасыл желектердi, бау-бақшаларды және табиғи су тоғандарын толтыруға жұмсалатын су;
кәрiз - сарқынды суды қабылдау, жинау және елдi-мекендердiң, өнеркәсiптiк кәсiпорындардың және басқа да объектiлердiң аумақтарынан бұруды, сондай-ақ оларды кәдеге жарату немесе су тоғанына жiберу алдында тазартуды және зарарсыздандыруды қамтамасыз ететiн инженерлiк құрылыстар (труба құбыр, сорғы станциялары, тазалау құрылыстары және санитарлық құралдар жабдығы, дiңгектер және басқалар) кешенi;
кондоминиум - үй-жай азаматтардың, заңды тұлғалардың, мемлекеттiң бөлек (жеке) меншiгiнде, ал жалпы мүлiк жалпы үлес меншiгi құқығында болатын жылжымайтын мүлiкке бiрыңғай мүлiк кешенi сияқты меншiктiң ерекше нысаны (бұдан әрi - кондоминиум объектiсi);
төлем құжаты - оның негiзiнде төлем жүргiзiлетiн Қызмет берушiнiң (есептеу құралдары көрсеткiштерiнiң негiзiнде жасалған шот, хабарлама, квитанция, ескерту шоты) құжаты;
Тұтынушы - шарттың негiзiнде өзiнiң мұқтаждары үшiн суды пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
есептеу құралдарын тексеру - есептеу құралдарының жай-күйiн зерттеу, техникалық талаптарға сәйкес келетiндiгiн айқындау және растау және олардың көрсеткiштерiн жазып алу мақсатында Қызмет берушiнiң өкiлi орындайтын операциялар жиынтығы;
есептеу құралы - заңнамада белгiленген тәртiппен қолдануға рұқсат берiлген суды коммерциялық есептеуге арналған техникалық құрылғы;

10. Срок действия Договора
31. Договор вступает в силу с 00-00 часов "___" _____ 200__года и действует до 24-00 часов "___"_______200___года.
32. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема передачи услуги, если за тридцать дней до окончания срока действия Договора одна из Сторон заявит об этом, и оформляется дополнительным соглашением к Договору.
11. Реквизиты Сторон
Исполнитель:______________  Заказчик: ______________
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 апреля 2004 года N 458
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на предоставление услуг по водоснабжению
и/или приему сточных вод
___________________                        "___"_______200__г.
(место заключения
договора)
________________________________________________________________
(субъект, предоставляющий услугу)
в лице _________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующий на основании ___________________________, именуемый в
дальнейшем Услугодатель, с одной стороны, и пользователь услугами
_________________________________________________________________,
(реквизиты Потребителя)
именуемый в дальнейшем Потребитель, с другой стороны, заключили настоящий Договор о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
вода питьевая - вода, которая соответствует действующему стандарту санитарных правил и норм и предназначена для хозяйственно-питьевых нужд населения, а также технологических процессов производственных предприятий и тушения пожаров, где невозможно использовать воду технического качества;
водопровод - комплекс сооружений, включающий водозабор, водопроводные насосные станции, станции водоподготовки (очистки, обеззараживания воды), водопроводную сеть и резервуары для обеспечения водой потребителей;
граница раздела балансовой принадлежности - линия раздела элементов систем водоснабжения и (или) канализации и сооружений на них между владельцами по признаку собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления;
граница раздела эксплуатационной ответственности - линия раздела элементов систем водоснабжения и (или) канализации (водопроводных и канализационных сетей и сооружений на них) по признаку обязанностей (ответственности) за эксплуатацию элементов систем водоснабжения и (или) канализации, устанавливаемая соглашением Сторон. При отсутствии такого соглашения граница эксплутационной ответственности устанавливается по границе балансовой принадлежности;
безвозвратно потерянная вода - вода, не сбрасываемая в канализацию, расходуемая на поливку улиц, зеленых насаждений, огородов и наполнение естественных водоемов;
канализация - комплекс инженерных сооружений (трубопроводов, насосных станций, очистных сооружений и оборудования санитарных приборов, стояков и другие), обеспечивающих прием, сбор и отведение сточных вод с территорий населенных пунктов, промышленных предприятий и других объектов, а также их очистку и обеззараживание перед утилизацией или сбросом в водоем;
кондоминиум - особая форма собственности на недвижимость как единый имущественный комплекс (далее - объект кондоминиума), при которой помещения находятся в раздельной (индивидуальной) собственности граждан, юридических лиц, государства, а общее имущество принадлежит на праве общей долевой собственности;
платежный документ - документ (счет, извещение, квитанция, счет-предупреждение, составленное на основании показаний приборов учета) Услугодателя, на основании которого производится оплата;
Потребитель - физическое или юридическое лицо, использующее воду на основании договора для собственных нужд;
проверка приборов учета - совокупность операций, выполняемых представителем Услугодателя с целью обследования состояния приборов учета, определения и подтверждения соответствия техническим требованиям и снятия их показаний;
прибор учета - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета воды, разрешенное к применению в установленном законодательством порядке;

есептi кезең - Тұтынушымен қызметтер көрсеткенi үшiн есеп айырысатын айдың бiрiншi күнiнiң 00-00 сағатынан бастап соңғы күнiнiң 24-00 сағатына дейiнгi бiр күнтiзбелiк айға тең уақыт кезеңi ретiнде Шартта белгiленген кезең;
реттеушi орган - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтер көрсетуiне тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыруға уәкiлеттi мемлекеттiк орган;
сарқынды су - адам тұрмыста және өндiрiстiк қызметте пайдаланылғаннан кейiн жiберiлген су.
2. Шарттың мәнi
2. Қызмет берушi Шарттың талаптарына сәйкес Тұтынушыға сумен жабдықтау және/немесе сарқынды суды қабылдау жөнiндегi коммуналдық қызметтер көрсетуге (бұдан әрi - қызметтер көрсету) мiндеттенедi, ал Тұтынушы қабылданған қызметке ақы төлеуге мiндеттенедi.
3. Қызметтер көрсетудiң техникалық шарттары мен сипаттары мемлекеттiк стандарттар мен өзге де нормативтiк құжаттарда белгiленген санитарлық-гигиеналық нормаларға және талаптарға сәйкес келуге тиiс.
4. Шарт Қызмет берушiнiң желiлерiне қосылған қажеттi жабдық Тұтынушыда болған кезде онымен жеке тәртiппен жасалады.
Заңнамада көзделген жағдайларда, Тұтынушы Шарт жасасу жөнiндегi өзiнiң өкiлдiгiн үшiншi тұлғаға беруге құқығы бар.
5. Қызметтер көрсету ұсыну режимi - тәулiк бойы.
6. Кондоминиум объектiлерiнiң су құбыры желiсiн пайдалану жауапкершiлiгiнiң бөлу шекарасы жеке тұрғын үй құрылысы объектiлерiнiң және заңды тұлғалардың ғимаратына кiрердегi бiрiншi ысырманың бөлушi фланецi - Қызмет берушiнiң су құбыры желiлерiне қосу орнындағы айдау-ажыратқыш арматураның бiрiншi фланецi болып табылады.
Кондоминиум объектiлерiнiң кәрiздi пайдалану жауапкершілiгiнiң бөлу шекарасы қалалық кәрiз желiсiне қосылған орындағы құдық болып табылады.
3. Қызметтер көрсетудi берудi тоқтату және қосу шарттары
7. Қызметтер көрсетудi берудi тоқтату және тоқтата тұру:
1) авария жағдайы не азаматтардың өмiрi мен қауiпсiздiгiне қауiп төнген;
2) Қызмет берушiнiң желiсiне өз бетiмен қосылған;
3) есеп айырысу кезеңiнен кейiнгi үш айдың iшiнде қызметтер көрсету үшiн төлем жасалмаған;
4) Қызмет берушiнiң өкiлдерiн есептеу құралдарына бiрнеше рет жiбермей қойған;
5) труба құбырларына дезинфекция жүргiзу қажет болған жағдайларда;
6) нормативтiк құқықтық кесiмдермен және Тараптардың келiсiмiмен көзделген басқа да жағдайларда жүргiзiледi.
Осы тармақтың 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетiлген жағдайларда Тұтынушы қызметтер көрсетудi берудi тоқтатқанға дейiн кемiнде бiр ай бұрын хабардар етiледi.
8. Шарттың 7-тармағының 1) және 2) тармақшаларында айтылған жағдайларда Тұтынушыны қосу туындаған бұзушылықтарды болдырмау және жою кезiнде жүргiзiледi.

расчетный период - период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00-00 часов первого дня до 24-00 часов последнего дня месяца, за который производится расчет Потребителем за услугу;
регулирующий орган - государственный орган, уполномоченный в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлять государственное регулирование тарифов (цен, ставок сбора) на услуги субъектов естественной монополии;
сточные воды - воды, отводимые после использования в бытовой и производственной деятельности человека.
2. Предмет договора
2. В соответствии с условиями договора Услугодатель обязуется оказать Потребителю коммунальные услуги по водоснабжению и/или приему сточных вод (далее - услуги), а Потребитель обязуется оплачивать принятые услуги.
3. Технические условия и характеристики оказания услуг должны соответствовать санитарно-гигиеническим нормам и требованиям, установленными государственными стандартами и иными нормативными документами.
4. Договор заключается с Потребителем в индивидуальном порядке при наличии у него необходимого оборудования, присоединенного к сетям Услугодателя.
В случаях, предусмотренных законодательством, Потребитель имеет право делегировать свои полномочия по заключению Договора третьему лицу.
5. Режим предоставления услуг - круглосуточный.
6. Граница раздела эксплуатационной ответственности водопроводной сети объектов кондоминиума является разделительный фланец первой задвижки на вводе в здание, объектов индивидуальной жилой застройки и юридических лиц - первой фланец запорно-отключающей арматуры в месте подключения к водопроводным сетям Услугодателя.
Границей раздела эксплуатационной ответственности канализации объектов кондоминиума является колодец в месте присоединения к городской канализационной сети.
3. Условия прекращения и подключения подачи услуг
7. Прекращение и приостановление подачи услуг производятся в случаях:
1) аварийной ситуации либо угрозы жизни и безопасности граждан;
2) самовольного присоединения к сети Услугодателя;
3) отсутствия оплаты за услуги в течение трех месяцев, следующих за расчетным периодом;
4) неоднократного недопущения представителей Услугодателя к приборам учета;
5) необходимости проведения дезинфекции трубопроводов;
6) в других случаях, предусмотренных нормативными правовыми актами и соглашением Сторон.
В случаях, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) настоящего пункта, Потребитель извещается не менее, чем за месяц до прекращения подачи услуг.
8. В случаях, оговоренных подпунктами 1) и 2) пункта 7 Договора, подключение Потребителя производится при устранении и ликвидации возникших нарушений.

Шарттың 7-тармағының 3) және 4) тармақшаларында айтылған жағдайларда қосу борышты өтегеннен және есепке алу құралдарын салыстыруды өткiзгеннен кейiн жүргiзiледi.
Қосқаны үшiн төлем өндiрiп алынбайды.
4. Қызметтер көрсетудiң құны мен оған ақы төлеу тәртiбi
9. Берiлген суға және/немесе сарқынды суға қабылданған ақы төлеу реттеушi орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзiледi.
Қызметтер көрсетудiң құны шарттың өзге талаптары сияқты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып, қызметтер көрсетудi ұсыну жағдайларынан басқа жағдайларда, барлық тұтынушылар үшiн бiрдей белгiленедi.
10. Ақы төлеудi Тұтынушы нақты ұсынылған қызметтер көрсетудiң мөлшерi үшiн ай сайын төлем құжатының негізiнде, егер Тараптардың келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, келесi есеп айырысу кезеңiнен кейiнгi айдың 25-күнiне дейiнгi мерзiмде жүргiзедi.
5. Қызметтер көрсетудi берудi және тұтынуды есепке алу
11. Берiлген су мөлшерi жеке есептеу құралдарының көрсеткiштерi бойынша, жеке есептеу құралдары болмаған кезде нақты тұратын адамдар санына сәйкес деректердi бөле отырып, жалпы үйдiң есептеу құралының көрсеткiштерi бойынша, ал олар болмаған кезде осы елдi-мекен үшiн бекiтiлген су тұтыну нормалары бойынша есеп айырысу жолымен белгiленедi.
Қызмет берушiмен есеп айырысу үшiн өрт сөндiру автоцистерналарына құюға пайдаланатын судың мөлшерi жолға шығатын техникамен өрт сөндiру депосы ғимараттарында ескерiлмейдi.
12. Тұтынушыдан бөлiнген су мөлшерi кәрiз жүйесiне:
1) ыстық сумен жабдықтау жүйесi жабық кезде, жергiлiктi су жылытқыш пайдаланылған жағдайда - берiлген суық су мөлшерiне;
2) ыстық сумен жабдықтау жүйесi ашық кезде, ыстық су орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйесiнен келiп түскен жағдайда - берiлген суық су мөлшерiне ыстық сумен жабдықтауға берiлген судың мөлшерiн қосып тең қабылданады.
13. Қайтарымсыз жоғалған су және өрт сөндiру автоцистерналарына құюға пайдаланатын су сарқынды суды айдау үшiн есеп айырысу кезiнде ескерiлмейдi.
Қайтарымсыз жоғалған судың мөлшерi технологиялық есептерге сай айқындалады.
14. Есептеу құралдарынсыз Тұтынушыны тiкелей қосуға Қызмет берушiнiң рұқсатымен уақытша жол берiледi. Мұндай жағдайда берiлген қызметтер көрсетудiң мөлшерiн Қызмет берушi есеп айырысу жолымен не Тараптардың келiсiмiмен белгiлейдi.
15. Есепке алу Тұтынушының кiнәсiнен тыс уақытша бұзылған кезде қызметтер көрсеткенi үшiн есеп айырысу алдыңғы есептi кезеңнiң орташа тәулiктiк шығысы бойынша жүргiзiледi.
16. Пәтерде немесе жеке үйде орнатылған есептеу құралдарының сақталуын қамтамасыз ету Тұтынушыға жүктеледi. Қызмет берушi есептеу құралдарын арнайы бөлiнген үй-жайға орнатқан кезде олардың сақталуы үшін Қызмет берушi жауап бередi.

В случаях, оговоренных подпунктами 3) и 4) пункта 7 Договора, подключение производится по погашению долга и проведению сверки приборов учета.
Плата за подключение не взимается.
4. Стоимость и порядок оплаты услуг
9. Оплата за отпущенную воду и/или принятые сточные воды производятся по тарифам, утвержденным регулирующим органом.
Стоимость услуг, равно как и иные условия договора, устанавливается одинаковым для всех потребителей, кроме случаев предоставления услуг с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
10. Оплата производится Потребителем ежемесячно за фактически предоставленное количество услуг на основании платежного документа в срок до 25 числа месяца, следующего за расчетным периодом, если иное не предусмотрено соглашением Сторон.
5. Учет отпуска и потребления услуг
11. Количество отпущенной воды определяется по показаниям индивидуальных приборов учета, при отсутствии индивидуальных приборов учета - по показаниям общедомового прибора учета с распределением данных в соответствии с количеством фактически проживающих людей, а при их отсутствии - расчетным путем по нормам водопотребления, утвержденным для данного населенного пункта.
В зданиях пожарных депо с выездной техникой количество воды, используемой на заправку пожарных автоцистерн, для расчета с Услугодателем не учитывается.
12. Количество вод, отводимых от Потребителя в систему канализации, принимается равным:
1) при закрытой системе горячего водоснабжения, в случаях, когда используются местные водонагреватели - количеству отпущенной холодной воды;
2) при открытой системе горячего водоснабжения, в случаях, когда горячая вода поступает из системы централизованного горячего водоснабжения - количеству отпущенной холодной воды плюс количеству воды, отпущенной на горячее водоснабжение.
13. Безвозвратно потерянная вода и вода, используемая на заправку пожарных автоцистерн, при расчете за сброс сточных вод не учитывается.
Количество безвозвратно потерянной воды определяется согласно технологическим расчетам.
14. Подключение Потребителя напрямую без приборов учета допускается временно с разрешения Услугодателя. Количество отпущенной услуги в этом случае устанавливается Услугодателем расчетным путем либо соглашением Сторон.
15. При временном нарушении учета не по вине Потребителя расчет за услуги производится по среднесуточному расходу предыдущего расчетного периода.
16. Обеспечение сохранности приборов учета, установленных в квартире или индивидуальном доме, возлагается на Потребителя. При установке приборов учета Услугодателем в специально отведенные помещения ответственность за их сохранность несет Услугодатель.

17. Есептеу құралдарын белгiсiз бiр тұлғалар ұрлаған немесе сындырған жағдайда, оның сақталуына жауапты тұлға, егер Тараптардың келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, бiр ай мерзiмде есептеу құралдарын қалпына келтiруге мiндеттi. Есептеу құралдарын қалпына келтiру сәтiне дейiн Тұтынушы оны желiге қосуды талап етуге құқылы.
6. Тұтынушының құқықтары мен мiндеттерi
18. Тұтынушы:
1) қызметтер көрсетудi белгiленген сапада, оның денсаулығына қауiпсiз, оның мүлкiне зиян келтiрмейтiн Шарттың талаптарына сәйкес қажеттi мөлшерде алуға;
2) қажеттi көлемдегi сарқынды суды рұқсат етiлген жүктемелер шегiнде айдауға;
3) Қызмет берушiден қызметтер көрсетудi есептеу құралдарын орнатуды талап етуге;
4) Қызмет берушiнiң заңнамаға қайшы келетiн әрекеттерiн немесе әрекетсiздiгiн уәкiлеттi органға және (немесе) сот тәртiбiмен шағым жасауға;
5) қызметтер көрсетуге арналған тариф жобасын талқылау жөнiнде өткiзiлетiн жария тыңдауларға қатысуға;
6) уақтылы төлем жасаған кезде оған қажеттi көлемде қызметтер көрсетудi пайдалануға;
7) Қызмет берушiден қызметтер көрсетудi тиiсiнше ұсына алмау салдарынан өмiрге, денсаулыққа және (немесе) мүлiкке келтiрiлген залалды толық көлемде өтеудi, сондай-ақ моральдық залалды өтеудi белгіленген тәртiппен талап етуге;
8) мемлекеттiк стандарттарда және өзге де нормативтiк құжаттарда белгiленген талаптарға сәйкес келмейтiн қызметтер көрсетудi ұсынған жағдайда қызметтер көрсетудiң құнын қайта есептеудi талап етуге;
9) өзінің қарамағындағы су құбырлары мен кәрiз желiлерiнiң пайдалану қауiпсiздiгiн, сумен жабдықтауға және сарқынды суды айдауға байланысты олар пайдаланатын құралдар мен жабдықтардың жарамдылығын қамтамасыз етуге;
10) егер Қызмет берушi белгiленген тәртiппен шот қоймаса, алынған қызметтер көрсету үшiн ақы төлеудi жүргiзбеуге;
11) Қызмет берушiнi бұл туралы бiр айдан кешiктiрмей жазбаша хабарлама берген кезде пайдаланылған қызметтер көрсетуге ақы төлеп, Шартты бiржақты тәртiппен бұзуға құқығы бар.
19. Тұтынушы:
1) берiлген төлем құжаттарына сәйкес ұсынылған қызметтер көрсетуге уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
2) Қызмет берушiге қызметтер көрсетудi пайдалану кезiнде туындаған сумен жабдықтау, кәрiз жүйелерi құрылысының және есептеу құралдарынан жұмысындағы ақаулар туралы, ал сумен жабдықтау мен кәрiз жүйеciнің құрылысы бұзылған немесе ластайтын, улы заттарды авариялық тастау жағдайында - төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөнiндегi жергiлiктi органдарға, өртке қарсы қызметке, санитарлық-эпидемиологиялық қызметке және қоршаған ортаны қорғау қызметiне де дереу хабарлауға;

17. В случае хищения или поломки приборов учета не установленными лицами лицо, ответственное за их сохранность, обязано восстановить приборы учета в месячный срок, если иное не предусмотрено соглашением Сторон. До момента восстановления приборов учета Потребитель вправе потребовать подключить его к сети.
6. Права и обязанности Потребителя
18. Потребитель имеет право:
1) на получение услуг установленного качества, безопасных для его здоровья, не причиняющих вреда его имуществу в необходимом количестве в соответствии с условиями Договора;
2) сбрасывать сточные воды в необходимом объеме в пределах допустимых нагрузок;
3) требовать от Услугодателя установки приборов учета услуг;
4) обжаловать в уполномоченный орган и (или) в судебном порядке действия или бездействие Услугодателя, противоречащие законодательству;
5) участвовать в публичных слушаниях, проводимых по обсуждению проекта тарифа на услуги;
6) пользоваться услугами в необходимом ему объеме при условии своевременной оплаты;
7) требовать в установленном порядке от Услугодателя возмещения в полном объеме вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу вследствие ненадлежащего предоставления услуг, а также возмещения морального вреда;
8) требовать перерасчета стоимости услуг в случае предоставления услуги, не соответствующей требованиям, установленным государственными стандартами и иными нормативными документами;
9) обеспечивать безопасность эксплуатации находящихся в его ведении водопроводных и канализационных сетей, исправность используемых им приборов и оборудования, связанных с водоснабжением и отведением сточных вод;
10) не производить оплату за полученную услугу, если Услугодателем в установленном порядке не выставлен счет;
11) расторгнуть Договор в одностороннем порядке при письменном уведомлении об этом Услугодателя не позже, чем за месяц при условии оплаты использованной услуги.
19. Потребитель обязан:
1) своевременно и в полном объеме оплачивать предоставленные услуги в соответствии с выставленными платежными документами;
2) немедленно сообщать Услугодателю о неисправностях в работе сооружения системы водоснабжения, канализации и приборов учета, возникших при пользовании услугами, а в случае повреждения сооружения системы водоснабжения и канализации, или аварийного сброса загрязняющих, токсичных веществ - и в местные органы по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, противопожарной службы, санитарно-эпидемиологической службы и охраны окружающей среды;

3) Қызмет берушi өкiлдерiнiң желiлердiң, құралдардың және жабдықтардың техникалық жай-күйiн және қауiпсiздiгiн бақылау үшiн eceптeу құралдарына қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге;
4) қызметтер көрсетудi пайдалану кезiнде техника қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды сақтауға мiндеттi.
7. Қызмет берушiнiң құқықтары мен мiндеттерi
20. Қызмет берушi:
1) ұсынылған қызметтер көрсету үшiн уақтылы және толық көлемде ақы алуға;
2) заңнамаға сәйкес сақтауға мiндеттi техникалық талаптарды белгiлеуге;
3) реттеушi орган бекiткен тәртiппен тарифтердiң қолданыстағы кезеңiне барлық Тұтынушылар үшiн ұсынылатын қызметтер көрсету үшiн тарифтердi азайтуға;
4) сумен жабдықтау, кәрiз жүйелерi құрылысына техникалық қызмет көрсетудi жүргiзуге және есептеу құралдарын тексеру мен тексерiстi ұйымдастыруға;
5) қызметтер көрсетудi тұтынуға және оған ақы төлеудi бақылауды жүзеге асыруға құқығы бар.
21. Қызмет берушi:
1) Тұтынушыны Шарттың талаптарына сәйкес қызметтер көрсетумен уақтылы және үздiксiз жабдықтауды қамтамасыз етуге;
2) жөндеу және алдын алу жұмыстарын жүргiзуге арналған үзiлiстердi қоспағанда, қызметтер көрсетумен қамтамасыз ету жүйелерiн Тұтынушыға қызмет көрсетугe тұрақты дайындықта ұстауға;
3) Тұтынушыларға қызметтер көрсетудi есептеу құралдарын сатып алуға және орнатуға;
4) ұсынылатын қызметтер көрсетудiң сапасы мен мөлшерiне есеп жүргiзуге және оны бақылауға, қызметтер көрсетудi ұсынудағы бұзушылықтардың алдын алу және оларды жою жөнiнде уақтылы шаралар қабылдауға;
5) Тұтынушы қызметтер көрсету сапасының төмендегенi туралы арыз берген күннен бастап үш күннiң iшiнде сапаны қалпына келтiру жөнiнде барлық шараларды қабылдауға және қайта есеп жүргiзуге;
6) Тұтынушымен қызметтер көрсетудi ұсынуға арналған шарт жасасуға;
7) Тұтынушыға берiлетiн қызметтер көрсетуге ақы төлеуге келесi есептi айдың 10 күнiне дейiнгi мерзiмде төлем құжатын ұсынуға;
8) Тұтынушыларды тарифтердiң өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн он күннен кешiктiрмей хабардар етуге;
9) сумен жабдықтаудың көлемi мен сапасына негiздi кiнәраттар алынған кезде, Тұтынушының талабын 24 сағаттың iшiнде қанағаттандыруға;
10) Тұтынушының жылу желiлерi мен есептеу құралдарын тексерген кезде қызметтiк куәлiктi көрсетуге;
11) алдын алу және жөндеу жұмыстарын жүргiзу кезеңiнде Тұтынушыға ауыз суды көлiк құралдарымен жеткiзiп беруге мiндеттi.
8. Тараптарды шектеу
22. Тұтынушыға:
1) Қызмет берушiмен келiсiмсiз үй iшiндегi желiлердi, сумен жабдықтау, кәрiз жүйелерi құрылыстары мен есептеу құралдарын қайта жабдықтауға;
2) қызметтер көрсетудiң қолда бар есептеу схемаларын бұзуға тыйым салынады;

3) обеспечивать доступ представителей Услугодателя к приборам учета для контроля технического состояния и безопасности сетей, приборов и оборудования;
4) соблюдать требования по технике безопасности при потреблении услуги.
7. Права и обязанности Услугодателя
20. Услугодатель имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать оплату за предоставленные услуги;
2) устанавливать в соответствии с законодательством технические требования, обязательные для соблюдения;
3) снижать тарифы за предоставляемые услуги для всех Потребителей в период действия тарифов в порядке, утвержденном регулирующим органом;
4) проводить техническое обслуживание сооружения системы водоснабжения, канализации и организовывать проверку и поверку приборов учета;
5) осуществлять контроль потребления и оплаты услуг.
21. Услугодатель обязан:
1) обеспечить своевременное и бесперебойное снабжение Потребителя услугами в соответствии с требованиями Договора;
2) содержать системы обеспечения услугами в постоянной готовности к обслуживанию Потребителя, за исключением перерывов для проведения ремонтных и профилактических работ;
3) приобретать и устанавливать Потребителям приборы учета услуг;
4) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений предоставления услуг;
5) в течении трех дней со дня подачи Потребителем заявления о снижении качества услуги принять все меры по восстановлению качества и произвести перерасчет;
6) заключить с Потребителем договор на предоставление услуг;
7) предоставлять Потребителю платежный документ на оплату поставляемых услуг в срок до 10 числа месяца, следующего за расчетным;
8) уведомлять Потребителей об изменении тарифов не позднее, чем за десять дней до введения их в действие;
9) удовлетворить требования Потребителя в течение 24 часов при получении обоснованных претензий к объему и качеству водоснабжения;
10) при осмотре тепловых сетей и приборов учета Потребителя предъявлять служебное удостоверение;
11) в период проведения профилактических и ремонтных работ предоставлять Потребителю питьевую воду транспортными средствами.
8. Ограничения Сторон
22. Потребителю запрещается:
1) переоборудовать внутридомовые сети, сооружения системы водоснабжения, канализации и приборов учета без согласования с Услугодателем;
2) нарушать имеющиеся схемы учета услуг.

23. Қызмет берушіге:
1) басқа Тұтынушылардың талаптарды орындамауы себептерi бойынша Тұтынушыны қызметтер көрсетудi ұсынудан бас тартуға немесе қызметтер көрсетудi алудан шектеуге;
2) ұсынылған қызметтер көрсету үшiн peттeушi орган белгiлегеннен артық ақы алуға;
3) Тұтынушыдан қызметтер көрсетуге оларға төлемдер құжаттарын ұсынбай ай сайын ақы төлеудi, сондай-ақ көрсетiлетiн қызметтер үшiн алдын ала ақы төлеудi талап етуге тыйым салынады.
24. Тараптарға Тараптардың құқықтарын шектейтiн не Қазақстан Республикасының заңнамасын өзгеше түрде бұзатын iс-әрекеттер жасауға тыйым салынады.
9. Тараптардың жауапкершiлiгi
25. Жабдықтар мен инженерлiк желiлердi тиiсiнше ұстау үшiн жауапкершiлiк оның меншiк иесiне жүктеледi және теңгерiмдiк тиесiлiлiк бөлу шекаралары бойынша айқындалады.
26. Шартта көзделген мiндеттемелердi орындамаған немесе тиiстi орындамаған жағдайда, кiнәлi тарап екiншi тарапқа заңнамаға сәйкес келтiрiлген зиянның орнын толтырады.
27. Ұсынылған қызметтер көрсеткенi үшiн төлемнiң мерзiмi өткен жағдайда Тұтынушы Шартқа сәйкес (30-тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасынан аспайтын мөлшерде осы сомаларды төлейтiн күнде қолданылатын, әрбiр мерзiмi өткен күн үшiн, бiрақ негiзгi борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейдi.
Тұрақсыздық айып мөлшерін белгілеу Тұтынушымен Шарт жасасқан кезде жүргiзiледi. Тұрақсыздық айыбын есептеудiң басталу мерзiмi, егер Тараптардың келiсiмiмен өзгеше айтылмаған болса, есептi кезеңнен кейiнгi келесi айдың бiрiншi күнi болып табылады.
28. Егер Қызмет берушi үшiн Тұтынушыға Қызмет берушiмен шарттық қатынастарда тұратын басқа тұлғалардың кiнәсiнен қызметтер көрсету ұсыну мүмкiн болмаса, Тұтынушы алдында Қызмет берушi жауап бередi.
29. Тұрақсыздық айыбын (айыппұл) төлеу Тараптарды Шарт бойынша мiндеттемелердi орындаудан босатпайды.
30. Құжатпен расталған ауыр материалдық шығынға немесе уақытша еңбекке жарамсыздыққа әкеп соқтырған ауырған немесе жазатайым оқиға кезiнде Тараптардың келiсiмi бойынша Тұтынушыға оның жазбаша өтiнiшi бойынша өсiмпұл есептеу жөнiндегi мерзiм ұзартылуы мүмкiн.
10. Форс-мажор мән-жайлары
31. Тараптардың бiр де бipeуi форс-мажор мән-жайлары басталған жағдайда, яғни Шарттың талаптарын орындамауға немесе тиiстi орындамауына әкеп соқтырған еңсерiлмес күш жағдайлары (табиғи апат немесе болжау немесе алдын алу мүмкiн емес өзге де жағдайлар), сондай-ақ әскери iс-қимылдар, ереуiлдер және басқа да жағдайлар басталған жағдайда басқа тараптың алдында жауапты болмайды.
Еңсерiлмес күш жағдайлары туындаған жағдайда Тараптар олар басталған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде бұл туралы бiр-бiрiне Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi ұйымы растаған форс-мажор мән-жайларын басталған күнi мен сипаттарын нақтылайтын жазбаша хабарламаны кейiннен беру не почтамен жiберу арқылы хабарлайды.
Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерi еңсерiлмес күш жағдайларының әрекет ету мерзiмiне, бiрақ осындай жағдайлар Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауға кедергi келтiретiн дәрежеде ғана тоқтатылуы мүмкiн.

23. Услугодателю запрещается:
1) отказывать в предоставлении услуги или ограничивать Потребителя в получении услуги по причинам невыполнения требований другими Потребителями;
2) взимать за предоставленную услугу плату, превышающую установленную регулирующим органом;
3) требовать от Потребителя ежемесячной оплаты услуг без предоставления на них платежных документов, а также предоплату за оказываемые услуги.
24. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права Сторон либо иным образом нарушающие законодательство Республик Казахстан.
9. Ответственность Сторон
25. Ответственность за надлежащее содержание оборудования и инженерных сетей возлагается на его собственника и определяется по границам раздела балансовой принадлежности.
26. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона возмещает другой стороне понесенные убытки в соответствии с законодательством.
27. В случае просрочки платы за предоставленные услуги Потребитель, в соответствии с Договором (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 30), выплачивает неустойки в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
Установление размера неустойки производится при заключении Договора с Потребителем. Началом срока начисления неустойки является первый день месяца, следующий за расчетным периодом, если иное не оговорено соглашением Сторон.
28. Если невозможность для Услугодателя предоставить Потребителю услугу наступила по вине других лиц, состоящих с Услугодателем в договорных отношениях, ответственность перед Потребителем несет Услугодатель.
29. Уплата неустойки (пени) не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.
30. По соглашению Сторон при болезни или несчастных случаях, повлекших тяжелые материальные затраты или временную нетрудоспособность и подтвержденных документально, возможна отсрочка по начислению пени Потребителю, при его письменном обращении.
10. Форс-мажорные обстоятельства
31. Ни одна из Сторон не несет ответственности перед другой стороной в случае наступления форс-мажорных обстоятельств, то есть обстоятельств непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок и так далее, влекущих неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом друг друга, с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств форс-мажора, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией Республики Казахстан.
Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.

Егер еңсерiлмес күш жағдайы 3 және одан да көп айларға созылған жағдайда, Тараптардың әрқайсысы басқа тарапқа болжалды бұзу күнiне дейiн кемiнде жиырма күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей алдын ала хабарлаған кезде Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуды жүргiзуге мiндеттенедi.
11. Жалпы ережелер және дауларды шешу
32. Тараптар өздерiнiң құқықтық қатынастарында Шартты және қолданыстағы заңнаманы басшылыққа алады.
33. Қызметтер көрсетудi ұсыну Шарты Тұтынушының белгiленген тәртiппен iс жүзiнде желiлерге бiрiншi қосу сәтiнен бастап күшiне енедi.
Тұрмыстық Тұтынушы үшiн Шарттың iс-әрекетi мерзiмсiз, ал мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер үшiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес болып табылады.
34. Шарттың талаптарын бұзу немесе өзгерту Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiздер бойынша және тәртiппен жүргiзiледi.
35. Шарт, егер Тұтынушы осы рынокта қызметтер көрсетудi ұсыну жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын өзге Қызмет берушiмен Шарт жасасқан жағдайда, өз күшiн жоғалтады. Бұл ретте Тұтынушы Қызмет берушiнi Шартты алдағы бұзғанға дейiн кемiнде бiр ай бұрын хабардар етуге және тұтынылған қызметтер көрсетуге толық көлемде ақы төлеуге мiндеттi.
36. Тараптардың бiрi Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындамаған немесе бұзған кезде, екiншi тарап келтiрiлген зиянды өтеу туралы талаптар қоя отырып, Шартты бiржақты тәртiппен бұзуға құқылы.
37. Тараптардың арасындағы келiсiмге қол жетпеген кезде, даулар мен қайшылықтар сот тәртiбiмен шешiледi.
38. Шарт Тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар 2 данада жасалады.
39. Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге арналған Шарт Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң аумақтық қазынашылық органдарында тiркеледi және ол тiркелген сәттен бастап қолданысқа енгiзедi.
40. Тараптардың келiсiмi бойынша Шарт үлгi Шарттың нормаларына қайшы келмейтiн басқа талаптармен толықтырылуы мүмкiн.
41. Шартта айтылмаған Тараптар арасындағы қатынастар қолданыстағы заңнамаға сәйкес реттеледi.
12. Тараптардың деректемелерi
Қызмет берушi: ____________             Тұтынушы: ___________
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 23 сәуірдегі
N 458 қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Мұнай тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсетуді
ұсынуға арналған
үлгі шарт
_______________________                   200_ жылғы "___"_________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi Қызмет берушi деп аталатын, _______________________
(құжаттың атауы)
___________________________________________________________________
негiзiнде әрекет ететiн, мұнай тасымалдау бойынша табиғи монополия.
ның қызметтер көрсетуін (бұдан әрі - Қызметтер көрсету) ұсынатын
____________________________________________________________________
(қызметтер көрсетуді ұсынатын субъектінің атауы, құрылтай құжаттары,
____________________________________________________________ атынан
мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, берген күні мен орган)
__________________________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, аты-жөнi)
бұдан әрі Тұтынушы деп аталатын, ___________________________ атынан
(тұтынушының атауы)
________________________________________ екінші тараптан, бұдан әрі
(лауазымы, аты-жөнi)
Тараптар деп аталатындар мына төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты.

В случае, если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться 3 и более месяцев, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой стороны не менее, чем за двадцать календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору
11. Общие положения и разрешение споров
32. В своих правоотношениях Стороны руководствуются Договором и действующим законодательством.
33. Договор предоставления услуг вступает в силу с момента первого фактического подключения Потребителя в установленном порядке к сетям.
Срок действия Договора для бытового Потребителя является бессрочным, а для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, в соответствии с действующим законодательством.
34. Расторжение или изменение условий Договора производится по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
35. Договор утрачивает свою силу в случае, если Потребителем заключен договор с иным Услугодателем, осуществляющим деятельность по предоставлению услуг на данном рынке. При этом Потребитель обязан уведомить Услугодателя не менее, чем за месяц до предстоящего расторжения Договора, и оплатить полный объем потребленных услуг.
36. При невыполнении или нарушении обязательств по Договору одной из Сторон другая сторона вправе в одностороннем порядке расторгнуть Договор с предъявлением требований о возмещении понесенных убытков.
37. При не достижении соглашения между Сторонами споры и разногласия разрешаются в судебном порядке.
38. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
39. Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие с момента его регистрации.
40. По соглашению Сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими нормам типового Договора.
41. Не оговоренные Договором отношения между Сторонами регулируются в соответствии с действующим законодательством.
12. Реквизиты Сторон
Услугодатель:                 Потребитель:
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 апреля 2004 года N 458
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на предоставление услуг по транспортировке нефти
_____________________                    "___"_________ 200__г.
(место заключения
договора)
___________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
___________________________________________________________________,
документы, свидетельство о государственной регистрации, дата и
орган выдачи)
предоставляющее услуги естественной монополии по транспортировке нефти
(далее - Услуги) в лице___________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
именуемое в дальнейшем Услугодатель, действующий на основании
___________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и _______________________________________________,
(наименование потребителя)
именуемый в дальнейшем Потребитель, в лице________________________,
(должность, Ф.И.О.)
с другой стороны, именуемые в дальнейшем Стороны, заключили настоящий
договор (далее - Договор) о нижеследующем.

1. Шартта пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгi ұғымдар пайдаланылады:
Қызмет берушінің магистралды мұнай құбырларының жүйесі (бұдан әрі - ММ жүйесі) - мұнайды қабылдау пункттерінен оны жүкті алушыға беру пункттеріне дейiн тасымалдауды, көлiктiң басқа түрiне ауыстырып құюды немесе басқа сабақтас құбыр жүйелерiне берудi қамтамасыз ететiн жер асты, су асты, жер бетi және жер үстi құбырларынан, мұнайды қайта айдау станцияларынан, сорғы станцияларынан, резервуарлардан, мұнайды қабылдау, тапсыру, құйып алу, құю, жылыту, араластыру пункттерiнен және басқа да технологиялық объектiлерден тұратын бiрыңғай технологиялық жүйе;
тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсету - мұнайды қабылдау, қайта айдау, ауыстырып тиеу, құйып алу, құю, сақтау және араластыру жөнiндегi қызметтер көрсету;
мұнайды тапсыру және қабылдау пунктi (бұдан әрi - ТҚП) - мұнайды қабылдау және тапсыру жүргiзiлетiн, қабылдау-тапсыру құжаттары ресiмделетiн пункт;
жүктi алушы - Тұтынушы немесе Тұтынушы тасымалдау бағытының соңында ТҚП-ға мұнайды қабылдауға уәкiлеттiк берген тұлға;
мұнай - шикi мұнай, газ конденсаты және табиғи газ, сондай-ақ шикi мұнайды, табиғи газды тазартқаннан кейiн және жанар тақтатастарын немесе шайырлы құмдарды өңдеуден кейiн алынған көмiрсутегi;
кесте - мұнайды Қазақстанның мұнай өңдеу зауыттарына жеткiзу кестесi (жылдық, тоқсандық, айлық) және Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органы бекiткен экспорт;
позициялық кесте - белгiленген тәртiппен бекiтiлген және келiсiлген теңiз порттарындағы тоннажды беру және орналастыру кестесi;
төлемге тапсырма - мұнайды тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетуге алдын ала ақы төлеу құжаты;
бағыттық тапсырма (бұдан әрi - БТ) - Қызмет берушінiң өзiнiң филиалдарына қажеттi жүк iлеспе құжаттары, мұнайды тасымалдау бағыты, бағыт басында ТҚП-де ММ жүйесiне қабылданатын және бағыт соңында ТҚП-де Жүк алушыға тапсырылатын мұнай мөлшерi, иеленушi, мұнайды бepу тәртiбi және соңғы Жүк алушы көрсетiлген мұнай партиясын тасымалдау жөнiндегi операцияларды жүзеге асыруға арналған тапсырмасы;
тасымалдаудың айлық кезеңi (бұдан әрi - ТАК) - мұнайды тасымалдау және оны есепке алу жүргiзiлетiн мәскеу уақытымен қысқы кезеңде күнтiзбелiк айдың 1-күнiнiң 06:00 сағатынан бастап және мәскеу уақытымен жазғы кезеңде күнтiзбелiк айдың 1-күнiнiң 07:00 сағатынан бастап мәскеу уақытымен қысқы кезеңде келесi айдың 1-күнiнiң 06:00 сағатына дейiнгi және мәскеу уақытымен жазғы кезеңде келесi айдың 1-күнiнiң 07:00 сағатына дейiнгi уақыт аралығы;
тасымалдаудың жылдық кезеңi (бұдан әрi - ТЖК) - 12 ТАК-ты қамтитын ұзақтығы бiр күнтiзбелiк жыл мұнайды тасымалдау кезеңi;
мұнайдың мiндеттi ең аз жылдық көлемi - ТЖК iшiнде БТ жүйесiне Тұтынушы жеткiзуге мiндеттi, Шарттың 4-тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органымен белгiленген тәртiппен келiсiлген мұнай тасымалдаудың жекелеген бағыттары бойынша Тараптар көздейтiн мұнай көлемi;

1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
система магистральных нефтепроводов Услугодателя (далее - система МН) - единая технологическая система, состоящая из подземных, подводных, наземных и надземных трубопроводов, нефтеперекачивающих станций, насосных станций, резервуаров, пунктов приема, сдачи, слива, налива, подогрева, смешения нефти и других технологических объектов, обеспечивающих транспортировку нефти от пунктов ее приема до пунктов ее сдачи грузополучателю, перевалки на другой вид транспорта или передачи в другие смежные трубопроводные системы;
услуги по транспортировке - услуги по приему, перекачке, перевалке, сливу, наливу, хранению и смешению нефти;
пункт сдачи и приема нефти (далее - ПСП) - пункт, в котором производятся прием и сдача нефти, оформление приемо-сдаточных документов;
грузополучатель - Потребитель или уполномоченное Потребителем лицо на прием нефти на ПСП в конце маршрута транспортировки;
нефть - сырая нефть, газовый конденсат и природный газ, а также углеводороды, полученные после очистки сырой нефти, природного газа и обработки горючих сланцев или смолистых песков;
график - график (годовой, квартальный, месячный) поставок нефти на нефтеперерабатывающие заводы Казахстана и экспорт, утвержденный компетентным государственным органом Республики Казахстан;
позиционный график - график подачи и расстановки тоннажа в морских портах, утвержденный и согласованный в установленном порядке;
задание на платеж - документ на предварительную оплату услуг по транспортировке нефти;
маршрутное поручение (далее - МП) - поручение Услугодателя своим филиалам на осуществление операций по транспортировке партии нефти, в котором указаны необходимые грузосопроводительные документы, маршрут транспортировки нефти, количество нефти, принимаемой в систему МН на ПСП в начале маршрута и сдаваемой Грузополучателю на ПСП в конце маршрута, владелец, порядок передачи и последний Грузополучатель нефти;
месячный период транспортировки (далее - МПТ) - промежуток времени с 06:00 московского времени 1 числа календарного месяца в зимний период и с 7:00 московского времени 1 числа календарного месяца в летний период, в котором производится транспортировка нефти и ее учет, до 06:00 московского времени 1 числа следующего месяца в зимний период и до 7:00 московского времени 1 числа следующего месяца в летний период;
годовой период транспортировки (далее - ГПТ) - период транспортировки нефти длительностью один календарный год, включающий 12 МПТ;
обязательный минимальный годовой объем нефти - объем нефти, который Стороны могут предусмотреть по отдельным направлениям транспортировки нефти согласно пункту 4 Договора, обязательный для поставки Потребителем в систему МП в течении ГПТ и согласованный с
компетентным государственным органом Республики Казахстан в установленном порядке;

мұнайдың міндетті eң аз айлық көлемi - мұнайдың міндетті ең аз жылдық көлемiнiң 1/12;
мұнайдың кем жеткiзiлген көлемi - мұнайдың мiндетті ең аз айлық көлемiнiң немесе айлық кестеде (eгep ол мiндеттi ең аз айлық көлемнен кем болған жағдайда) бекiтiлген мұнай көлемiнiң және ММ жүйесiне тасымалдау үшiн ТАК iшiнде нақты тапсырылған мұнай көлемiнiң арасындағы айырма;
мұнайдың толық мәлiмделмеген көлемi - мұнайдың мiндеттi ең аз айлық көлемi мен есептi ТАК-қа Тұтынушы тасымалдау үшiн мәлiмдеген мұнай көлемiнiң арасындағы айырма;
техникалық келiсiм - Шарттың ажырамас бөлiгі болып табылатын ММ жүйесiне мұнайды қабылдау тәртiбi туралы Техникалық келiсiм.
2. Шарттың мәнi
2. Қызмет берушi Тұтынушыға мұнайды MM жүйесi бойынша Қазақстан Республикасының iшкi рыногына жеткiзу үшiн және/немесе мұнайды кейiннен Жүк алушыға беру арқылы экспортқа тасымалдау жөнiндегi қызметтердi көрсетуге мiндеттенедi.
3. Тұтынушы бағыттың басында ТҚП-ға ММ жүйесiне тасымалдауға арналған мұнай көлемiн тапсыруға және мұнайды тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетуге Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмде ақы төлеуге мiндеттенедi.
4. Мұнайдың мiндетті ең аз жылдық көлемi мынаны құрайды:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Қызмет берушiнiң құқықтары мен мiндеттерi
5. Қызмет берушiнiң:
1) Тұтынушыдан ұсынылатын қызметтер көрсету үшiн Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда уақтылы ақы алуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Тұтынушының сақтауы үшiн мiндетті техникалық талаптарды белгiлеуге;
3) уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен тәртiппен барлық Тұтынушылар үшiн ұсынылатын қызметтер көрсету үшiн тарифтердi азайтуға;
4) Тұтынушыдан бағыт басында ТҚП-ға мұнайдың мiндеттi ең аз көлемiн ММ жүйесiне Шартта белгiленген талаптарда уақтылы тапсыруды талап етуге;
5) Тұтынушыға мұнайды қабылдаудан және тасымалдаудан, соның iшiнде мынадай себептер бойынша:
бағыттың соңында ТҚП-ға мұнайды қабылдаудан бас тартқан немесе Тұтынушының MM жүйесiнде бар ресурстарын таратпаған жағдайда;
Тұтынушы мұнай тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсету үшiн ақы төлемеген жағдайда;
Шарттың 8-тармағының 3), 4) тармақшаларына сәйкес құжаттарды ұсынбаған жағдайда жауапкершiлiкке алып сақтаудан бас тартуға құқығы бар.
6. Қызмет берушi:
1) Тұтынушы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн тиiсiнше орындаған кезде Шарттың қолданылу мерзiмi iшiнде айлық кестеде көрсетiлген Тұтынушының мұнай көлемдерiн тасымалдау жөнiндегi қызметтердi Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда көрсетуге;

обязательный минимальный месячный объем нефти - 1/12 обязательного минимального годового объема нефти;
недопоставленный объем нефти - разница между обязательным минимальным месячным объемом нефти или объемом нефти, утвержденным в месячном графике (в случае, если он меньше обязательного минимального месячного объема) и фактически сданным в течении МПТ для транспортировки в систему МН объемом нефти;
недозаявленный объем нефти - разница между обязательным минимальным месячным объемом нефти и заявленным Потребителем для транспортировки объемом нефти на отчетный МПТ;
техническое соглашение - Техническое соглашение о порядке приема нефти в систему МН, являющееся неотъемлемой частью Договора.
2. Предмет договора
2. Услугодатель обязуется оказать услуги по транспортировке нефти Потребителя по системе МН для поставки на внутренний рынок Республики Казахстан и/или на экспорт с последующей передачей нефти Грузополучателю.
3. Потребитель обязуется сдать в систему МН на ПСП в начале маршрута объем нефти, предназначенный для транспортировки, и оплатить услуги по транспортировке нефти в порядке и сроки, установленные Договором.
4. Обязательный минимальный годовой объем нефти составляет:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
3. Права и обязанности Услугодателя
5. Услугодатель имеет право:
1) своевременно получать от Потребителя оплату за предоставляемые услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
2) устанавливать в соответствии с законодательством Республики Казахстан технические требования, обязательные для соблюдения Потребителем;
3) снижать тарифы за предоставляемые услуги для всех Потребителей в порядке, утвержденном уполномоченным государственным органом;
4) требовать от Потребителя своевременной сдачи в систему МН обязательных минимальных месячных объемов нефти на ПСП в начале маршрута на условиях, установленных Договором;
5) отказать Потребителю в приеме и транспортировке нефти, в том числе приеме на ответственное хранение по следующим причинам:
в случае отказа приема нефти на ПСП в конце маршрута или не распределения имеющихся в системе МН ресурсов Потребителя;
в случае неоплаты Потребителем за услуги по транспортировке нефти;
в случае не предоставления документов в соответствии с подпунктами 3), 4) пункта 8 Договора.
6. Услугодатель обязан:
1) в течение срока действия Договора оказывать услуги по транспортировке объемов нефти Потребителя, указанных в месячном графике, в порядке и на условиях, установленных Договором, при условии надлежащего исполнения Потребителем своих обязательств по Договору;

2) Тұтынушыны мұнайды қабылдауды шектеуге әкелетiн кез келген төтенше жағдайлар немесе авариялар туралы жедел хабардар етуге;
3) Шарттың қолданылу мерзiмi iшiнде MM жүйесiнiң техникалық мүмкiндiктерi шегiнде жекелеген сегменттерге де, сол сияқты тұтастай алғанда MM жүйесiне де қолдануға болатын Тұтынушының мұнайға кемсiтпеушiлiкпен қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге;
4) есепке алудың негiзгi және резервтiк схемасы бойынша мұнайдың мөлшерi мен сапасын өлшейтiн құралдардың жай-күйi мен қолданылуына метрологиялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға;
5) айлық кестенi, позициялық кестенi алған күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде Тұтынушының мұнай көлемдерiн және тасымалдау бағыттарын көрсете отырып, Тұтынушыға хабарлама жолдауға;
6) айлық кесте негiзiнде төлемге арналған тапсырмаларды ресiмдеудi жүргiзуге, оларды Тұтынушыға Шарттың 6-бөлiмiне сәйкес тасымалдау жөнiндегi Қызметтер көрсетуге ақы төлеу үшiн жолдауға;
7) Қызмет берушiнiң банктiк шотына төлемге арналған тапсырмаға сәйкес толық ақының түскен күнiнен бастап үш жұмыс күнi iшiнде бағыттық тапсырманы шығаруды қамтамасыз етуге;
8) Тұтынушыға мұнайды тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетуге тарифтердiң өзгерiстерi туралы оларды қолданысқа енгiзгенге дейiн он күннен кешiктiрмей хабарлауға;
9) Тұтынушыға ТАК-тен кейiнгi айдың 10-күнiне дейiн MM жүйесi бойынша ТАК үшiн мұнайды қабылдаудың және жеткiзудiң нақты көлемдерi туралы мәлiметтер беруге;
10) Тұтынушының мұнайды тасымалдауға арналған өтiнiмiн оның түскен күнiн мiндеттi түрде көрсете отырып уақтылы тiркеуге;
11) Тұтынушымен жасалатын көлiктiк экспедицияның жеке шарты негiзiнде таяу және/немесе алыс шет елдерге экспортталатын мұнайды жөнелтумен байланысты қызметтер кешенiн көрсетудi қамтамасыз етуге;
12) Шартқа қол қойылған күнiнен бастап екi жұмыс күнi iшiнде Тұтынушыға Шарттың 8-тармағы 1) тармақшасында көрсетiлген өтiнiмдер нысанын ұсынуға мiндеттi.
4. Тұтынушының құқықтары мен мiндеттерi
7. Тұтынушының:
1) тиiстi сападағы қызметтер көрсетудi алуға және Қызмет берушiден мемлекеттiк стандарттарда және өзге де нормативтiк құжаттарда белгiленген талаптарға сәйкес келмейтiн қызметтердi ұсынған жағдайда қызметтер көрсету құнын қайта есептеудi талап етуге;
2) Қызмет берушiден ТАК-тен кейiнгi айдың 10-күнiне дейiн есептi ТАК iшiнде ММ жүйесi бойынша мұнайды қабылдаудың және жеткiзудiң нақты көлемдерi туралы мәлiметтер алуға;
3) Қызмет берушiге өзiнiң өкiлдерi арқылы Шарттың 8-тармағында көрсетiлген құжаттардың көшiрмелерiн, оларды берген күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде олардың түпнұсқаларын ұсынған жағдайда беруге;

2) незамедлительно известить Потребителя о любых чрезвычайных ситуациях или авариях, которые могут повлечь за собой ограничение приема нефти;
3) обеспечивать в течение срока действия Договора недискриминационный, в пределах технических возможностей системы МН, доступ нефти Потребителя как к отдельным сегментам, так и применительно к системе МН в целом;
4) осуществлять метрологический контроль и надзор за состоянием и применением средств измерений количества и качества нефти по основной и резервной схемам учета;
5) в течение пяти рабочих дней с даты получения месячного графика, позиционного графика направить Потребителю уведомление с указанием объемов и направлений транспортировки нефти Потребителя;
6) на основании месячного графика произвести оформление заданий на платеж, направить их Потребителю для оплаты Услуг по транспортировке в соответствии с разделом 6 Договора;
7) в течении трех рабочих дней с даты поступления полной оплаты в соответствии с заданием на платеж на банковский счет Услугодателя обеспечить выпуск маршрутного поручения;
8) уведомлять Потребителя об изменении тарифов на услуги по транспортировке нефти не позднее, чем за десять дней до введения их в действие;
9) предоставлять Потребителю сведения о фактических объемах приема и поставки нефти по системе МН за МПТ до 10 числа последующего МПТ;
10) своевременно регистрировать предоставленные Потребителем заявки на транспортировку нефти с обязательным указанием даты их поступления;
11) обеспечить оказание комплекса услуг, связанных с экспедированием нефти, экспортируемой в страны ближнего и/или дальнего зарубежья, на основании отдельного договора транспортной экспедиции, заключаемого с Потребителем;
12) в течение двух рабочих дней с даты подписания Договора представить Потребителю формы заявок, указанных в подпункте 1) пункта 8 Договора.
4. Права и обязанности Потребителя
7. Потребитель имеет право:
1) получать услуги надлежащего качества и требовать от Услугодателя перерасчета стоимости услуг, в случае предоставления услуг, не соответствующих требованиям, установленным государственными стандартами и иными нормативными документами;
2) получать от Услугодателя сведения о фактических объемах приема и поставки нефти по системе МН за отчетный МПТ до 10 числа последующего МПТ;
3) передать Услугодателю через своих представителей копии документов, указанных в пункте 8 Договора, при условии предоставления их подлинников в течение пяти рабочих дней с даты передачи копий;

4) Қызмет берушiде мұндай қосымша көлемдердi тасымалдаудың техникалық мүмкiндiктерi болуы жағдайында мұнайдың мiндеттi ең аз айлық көлемiнен асатын мұнайдың қосымша көлемiн тапсыруды және тасымалдауды мәлiмдеуге құқығы бар.
8. Тұтынушы:
1) Қызмет берушiге мыналарды жолдауға:
а) ТЖК алдындағы жылдың 1 қыркүйегiне дейiн - алдын ала; ТЖК алдындағы жылдың 1 қарашасына дейiн - нақтыланған нысан бойынша: Шарттың 4-тармағына сәйкес мұнайдың мiндеттi ең aз жылдық көлемiн қoca алғанда, Қызмет берушi белгiлеген нысан бойынша мұнайды жоспарланатын тоқсандық көлемге бөле отырып, MM жүйесi бойынша мұнай тасымалдаудың жоспарланатын көлемдерi туралы жылдық өтiнiмдi. Жоспарланатын ТЖК-ге арналған нақтыланған жылдық өтiнiм мәлiмделген көлемдердi жылдық Кестегe қосу үшiн негiз болып табылады;
б) келесi тоқсан басталғанға дейiн қырық бес күнтiзбелiк мерзiм бұрын Қызмет берушi белгiлеген нысан бойынша мұнайдың мiндеттi ең аз айлық көлемiн қоса алғанда, Қызмет берушi белгiлеген нысан бойынша мұнайды жоспарланатын айлық көлемге бөле отырып, ММ жүйесi бойынша мұнай тасымалдаудың жоспарланатын көлемдерi туралы тоқсандық өтiнiмдi;
в) ТАК алдындағы айдың 10-күнiнен кешiктiрмей мұнайдың мiндеттi ең аз айлық көлемiн қоса алғанда, Қызмет берушi белгiлеген нысан бойынша мұнайды ММ жүйесi не тапсыруға және оны тасымалдауға арналған айлық өтiнiмдi. Осы мерзiмде ұсынылған айлық өтiнiмдер "бастапқы айлық өтiнiмдер" (бұдан әрi - БАӨ) деп аталады. ТАК-ке тасымалдауға осы тармақта көрсетiлген мерзiмнен кеш ұсынылған барлық айлық өтiнiмдер "қайталама айлық өтiнiмдер" (бұдан әрi - ҚАӨ) ретiнде қаралатын болады. ҚАӨ ММ жүйесiнiң техникалық мүмкiндiгiнiң болуы жағдайында бекiтiлген айлық кестені толықтыру үшін ғана пайдаланылуы мүмкiн. Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органы айлық кестенi бекiткеннен кейiн Тұтынушының айлық кестеде көрсетiлген мұнай жеткiзуi көлемiн азайту мақсатындағы Тұтынушының өтiнiмдердi енгiзуiне жол берiлмейдi;
2) Шартты қолданудың бүкiл мерзiмi iшiнде тиiстi негiзде бекiтiлген Кecтeдe көрсетілген мұнайдың көлемiн MM жүйесiне бepугe;
3) Қазақстан Республикасының iшкi рыногына мұнайды тасымалдау кезiнде Шарттың 6-тармағының 5) тармақшасында көрсетiлген хабарламаны жiберген күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде Қызмет берушiге өзiнiң өкiлдерi арқылы мынадай құжаттар пакетiн тапсыруға:
а) Тұтынушының мұнайдың барлық аралық иелерiн және түпкi Тұтынушыны көрсете отырып, мұнайды өзiнiң ресурстарынан жеткiзу туралы растамасын (хаттың бланктегi түпнұсқасы);
б) Қазақстан Республикасы МӨЗ-дiң түпкi Жүк алушыны көрсете отырып, мұнайды қабылдауға келiсiмi туралы растамасын;

4) заявлять к сдаче и транспортировке дополнительный объем нефти, превышающий обязательный минимальный месячный объем нефти, при условии наличия у Услугодателя технической возможности транспортировки таких дополнительных объемов.
8. Потребитель обязан:
1) направить Услугодателю:
а) годовую заявку по форме, установленной Услугодателем о планируемых объемах транспортировки нефти по системе МН, включая обязательный минимальный годовой объем нефти, в соответствии с пунктом 4 Договора, с разбивкой на планируемые квартальные объемы нефти по форме: предварительную - до 1 сентября года, предшествующего ГПТ; уточненную - до 1 ноября года, предшествующего ГПТ. Уточненная годовая заявка на планируемый ГПТ служит основанием для включения заявленных объемов в годовой График;
б) квартальную заявку по форме, установленной Услугодателем о планируемых объемах транспортировки нефти по системе МН, с разбивкой на планируемые месячные объемы нефти, включая обязательные минимальные месячные объемы нефти, по форме, установленной Услугодателем, за сорок пять календарных дней до начала следующего квартала;
в) месячную заявку по форме, установленной Услугодателем, на сдачу нефти в систему МН и ее транспортировку, включая обязательный минимальный месячный объем нефти, не позднее 10 числа месяца, предшествующего МПТ. Представленные в этот срок месячные заявки
называются "первичными месячными заявками" (далее - ПМЗ). Все месячные заявки на транспортировку в МПТ, предоставленные позже указанного в этом пункте срока, будут рассматриваться как "вторичные месячные заявки" (далее - ВМЗ). ВМЗ могут быть использованы только для дополнения утвержденного месячного графика при условии наличия технической возможности системы МН. После утверждения компетентным государственным органом Республики
Казахстан месячного графика внесение Потребителем заявок с целью уменьшения объемов поставок нефти Потребителя, указанных в месячном графике, не допускается;
2) в течение всего срока действия Договора надлежащим образом сдавать в систему МН объемы нефти, указанные в утвержденном Графике;
3) при транспортировке нефти на внутренний рынок Республики Казахстан в течении пяти календарных дней с даты отправки уведомления, указанного в подпункте 5) пункта 6 Договора, представить Услугодателю через своих представителей пакет следующих документов:
а) подтверждение Потребителя о поставке нефти из своих ресурсов с указанием всех промежуточных владельцев нефти и конечного Потребителя (подлинник письма на бланке);
б) подтверждение НПЗ Республики Казахстан о согласии принять нефть с указанием конечного Грузополучателя;

4) мұнайды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерге тасымалдау кезiнде Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес өз бетiнше және өз есебiнен құжаттаманы ресiмдеуге және Қызмет берушiнiң мұнай көлемдерiн және оны тасымалдау бағыттарын көрсете отырып, хабарлама жiберген күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде Қызмет берушiге өзiнiң өкiлдерi арқылы мынадай құжаттар пакетiн:
а) мұнайды экспортқа темiр жол көлiгiмен және Ақтау порты арқылы жеткiзген кезде:
мұнайды экспорттауға арналған уақытша жүк кеден декларациясының түпнұсқасын;
тауардың шығарылған жерi сертификатының көшiрмесiн;
б) мұнайды MM жүйесi бойынша экспорттау (импорттау) кезiнде:
мұнайды экспорттауға (импорттауға) арналған уақытша жүк кеден декларациясының түпнұсқасын (4-дана);
тауардың шығарылған жерi сертификатының көшiрмесiн;
Тұтынушының түпкi Жүк алушының бағытын көрсете отырып, мұнайды өзiнiң ресурстарынан жеткiзу туралы растамасын (хаттың бланктегi түпнұсқасы) бepугe құқылы;
5) ұсынылған қызметтер көрсетуге осы Шартта белгiленген тәртiппен және жағдайларда уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
6) Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органына және Қызмет берушiге кестеде бекiту үшiн берiлетiн тасымалдауға арналған жылдық (айлық) өтiнiмде Шарттың 4-тармағында көрсетiлген көлемнен төмен емес мұнайдың мiндеттi ең аз жылдық (айлық) көлемiн көрсетуге;
7) ММ жүйесiне алдыңғы ТАК үшiн мұнайдың толық мәлiмделмеген және/немесе толық жеткiзiлмеген көлемiн қосымша келесi ТАК-те тасымалдау үшiн мәлiмдеуге және беруге. Ауыспалы толық мәлiмделмеген және/немесе толық жеткiзiлмеген көлем мiндеттi ең аз айлық көлемнен __% аспауға тиiс. Өтiнiмдердi түзетуге және Тұтынушының ММ жүйесiне мұнайдың қосымша көлемiн мұнайдың толық мәлiмделмеген және/немесе толық жеткiзiлмеген көлемi есебiнен беруге есептi тоқсанның шегiнде рұқсат етiледi;
8) БТ ресiмделгеннен кейiн мұнайды тасымалдауға жүк iлеспе құжаттарын қайтарып алмауға;
9) Қызмет берушi және Қазақстан Республикасының заңнамасы белгiлеген техникалық талаптарды орындауға;
10) Тұтынушының құрылтай құжаттарындағы және деректемелерiндегi барлық өзгерiстер туралы тиiстi өзгерiстер енгiзiлген күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде Қызмет берушiге хабарлауға мiндеттi.
5. Мұнайды көлемi мен сапасы бойынша
қабылдау және тапсыру тәртiбi
9. Қызмет берушi мұнайды бағыттың соңында ТҚП-ға тасымалдау және тапсыру жөнiндегi барлық қызметтер көрсетудi белгiленген техникалық талаптарға, Қызмет берушiнiң белгiленген тәртiппен келiсiлген және бекiтiлген нормативтiк-техникалық құжаттарына және Техникалық келiсiмге сәйкес жүpгізеді.

4) при транспортировке нефти за пределы таможенной территории Республики Казахстан самостоятельно и за свой счет оформить документацию в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и в течение пяти календарных дней с даты отправки Услугодателем уведомления с указанием объемов и направлений транспортировки нефти предоставить Услугодателю через своих представителей пакет следующих документов:
а) при поставке нефти на экспорт железнодорожным транспортом и через порт Актау:
подлинник временной грузовой таможенной декларации на экспорт нефти;
копию сертификата происхождения товара;
б) при экспорте (импорте) нефти по системе МН:
подлинник временной грузовой таможенной декларации на экспорт (импорт) нефти (4-й экземпляр);
копия сертификата происхождения товара;
подтверждение Потребителя о поставке нефти из своих ресурсов с указанием направления, конечного Грузополучателя (подлинник письма на бланке);
5) своевременно и в полном объеме оплачивать предоставленные услуги в порядке и на условиях, установленных Договором;
6) указывать в годовой (месячной) заявке на транспортировку, подаваемой для утверждения в графике компетентному государственному органу Республики Казахстан и  Услугодателю обязательные минимальные годовые (месячные) объемы нефти, не меньше объемов, указанных в пункте 4 Договора;
7) заявлять и сдавать в систему МН дополнительно для транспортировки в последующем МПТ недозаявленный и/или недопоставленный объем нефти за предыдущий МПТ. Переходящий недозаявленный и/или недопоставленный объем не должен превышать ___% от обязательного минимального месячного объема. Корректировка заявок и сдача Потребителем в систему МН дополнительного объема нефти в счет недозаявленного и/или недопоставленного объема нефти в предыдущем месяце допускается в пределах отчетного квартала;
8) не отзывать грузосопроводительные документы на транспортировку нефти после оформления МП;
9) выполнять технические требования, устанавливаемые Услугодателем и законодательством Республики Казахстан;
10) сообщать Услугодателю о всех изменениях в учредительных документах и реквизитах Потребителя в течение пяти рабочих дней с даты соответствующих изменений.
5. Порядок приема и сдачи нефти по количеству и качеству
9. Все услуги по транспортировке и сдаче нефти на ПСП в конце маршрута производятся Услугодателем в соответствии с установленными техническими требованиями, нормативно-техническими документами Услугодателя, согласованными и утвержденными в установленном порядке, и Техническим соглашением.

10. Тұтынушы мұнайды ММ жүйесiне бағыттың басында ТҚП-ға Шартта көзделген тәртiппен тапсырады.
11. Тұтынушының MM жүйесiне тапсырған барлық мұнай Қызмет берушiнiң жауапкершiлiкпен сақтауында болады. Мұнайды жауапкершiлiкпен сақтау үшiн тариф есептеу толық ТАК-те ММ жүйесiнде болған мынадай үлгiмен анықталатын мұнайдың бөлiнбеген қалдығынан (көлемiн құзыретті мемлекеттiк орган бекiтетiн ұтқырлық, технологиялық қалдықтарды шегергенде) жүргiзiледi:
а) егер ТАК соңында мұнайдың бөлiнбеген қалдығы ТАК басындағы қалдықтан артық болған жағдайда, онда ТАК басындағы бөлiнбеген қалдық толық ТАК-те сақталған көлем болып саналады;
б) егер ТАК соңында мұнайдың бөлінбеген қалдығы ТАК басындағы қалдықтан аз болған жағдайда, онда көлем TAК соңындағы бөлінбеген қалдық толық ТАК-те сақталған көлем болып саналады.
12. Мұнайды тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсету БТ негізінде ММ жүйесіндегі мұнайдың технологиялық жүк ағыны схемасына сәйкес бағыттар бойынша жүргізіледі.
13. Қызмет беруші мұнайды Жүк алушыға беруді бағыттың соңында ТКП-ға сапа паспорттарын және қабылдау-тапсыру актілерін ресімдей отырып мынадай тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының МӨЗ-іне жеткізу кезінде - мұнайды жеткізу жүзеге асырылатын MӨЗ өкіліне;
2) Кеңқияқ-Орск мұнай құбыры арқылы жеткізу кезінде - "Орскмұнайоргсинтез" ААҚ өкіліне немесе оның "Орск" ТҚП-дағы құқықтық мұрагеріне;
3) Ақтау порты арқылы мұнайды тиеу кезінде - Жүк алушыға;
4) мұнайды темір жол мұнай құю (құйып алу) эстакадаларында және мұнайды құюдың (құйып алудың) автомобиль пункттерінде тиеу кезінде - жүк алушыға;
5) Өзен-Атырау-Самара мұнай құбыры арқылы жақын және алыс шет елдер бағытына және Ресей Федерациясының МӨЗ-iне жеткізу кезiнде "Привольжские магистральные нефтепроводы" ААҚ өкіліне немесе оның "Самара" TҚП-дағы құқықтық мұрагеріне ресiмдеп жүзеге асырады (Tapaптap мұнайды тасымалдау бағыттарына байланысты осы тармақты басқа ережелермен толықтыруға құқылы).
14. Жүк алушыға бағыттың соңында ТҚП-де тапсырылған мұнайдың таза салмағы бойынша іс жүзіндегі мөлшерi Тұтынушыдан бағыттың басында ТҚП-де қабылданған мөлшерден қолданыстағы табиғи кему нормаларына сәйкес есептелген мұнайдың ысырап көлемiнен аз болуы тиіс.
15. Тұтынушы негізгі схема бойынша мұнайдың мөлшерi мен сапасын өлшеу құралдарының жұмысын реттейiн нормативтік-техникалық құжаттамалардың талаптарын сақтамаған кезде мұнайдың мөлшерi мен сапасын анықтау жөніндегі pәcімдep бекiтiлген резервтік схемалар бойынша жүргізіледі.
16. Тасымалданатын мұнай көлемiне меншiк құқығы бағыттың барлық өн бойында бағыттың басында ТҚП-де MM жүйесiне тапсырғаннан бастап оны бағыттың соңында ТҚП-де Жүк алушы қабылданғанға дейін Тұтынушыда болады.

10. Потребитель сдает нефть в систему МН на ПСП в начале маршрута в порядке, предусмотренном Договором.
11. Вся нефть, сданная Потребителем в систему МН, находится на ответственном хранении у Услугодателя. Начисление тарифа за ответственное хранение нефти производится с нераспределенного остатка нефти (за вычетом мобильных, технологических остатков, размер которых утверждается компетентным государственным органом), находившегося в системе МН полный МПТ, определяемого следующим образом:
а) в случае, если нераспределенный остаток нефти на конец МПТ больше остатка на начало МПТ, то хранившимся объемом полный МПТ считается нераспределенный остаток на начало МПТ;
б) в случае, если нераспределенный остаток нефти на конец МПТ меньше остатка на начало МПТ, то хранившимся объемом полный МПТ считается нераспределенный остаток на конец МПТ.
12. Услуги по транспортировке нефти производятся по  маршрутам, соответствующим схеме технологических грузопотоков нефти в системе МН, на основании МП.
13. Услугодатель осуществляет сдачу нефти Грузополучателям на ПСП в конце маршрута с оформлением паспортов качества и приемо-сдаточных актов в следующем порядке:
1) при поставке на НПЗ Республики Казахстан - представителю НПЗ, на который осуществляется поставка нефти;
2) при поставке по нефтепроводу Кенкияк-Орск - представителю ОАО "Орскнефтеоргсинтез" или его правопреемнику на ПСП "Орск";
3) при отгрузке нефти через порт Актау - Грузополучателю;
4) при отгрузке нефти на железнодорожных нефтеналивных (сливных) эстакадах и автомобильных пунктах налива (слива) нефти - Грузополучателю;
5) при поставке в направлении ближнего и дальнего зарубежья и НПЗ Российской Федерации по нефтепроводу Узень-Атырау-Самара - представителю ОАО "Приволжские магистральные нефтепроводы" или его правопреемнику на ПСП "Самара". (Стороны вправе дополнить настоящий пункт другими положениями в зависимости от маршрутов транспортировки нефти).
14. Фактическое количество нефти по массе нетто, сданное Грузополучателю на ПСП в конце маршрута, должно быть меньше количества, принятого от Потребителя на ПСП в начале маршрута, на величину потерь нефти, рассчитанную в соответствии с действующими нормами естественной убыли.
15. При несоблюдении Потребителем требований нормативно-технической документации, регулирующей работу средств измерения количества и качества нефти по основной схеме процедуры по определению количества и качества нефти производятся по утвержденным резервным схемам.
16. Право собственности на транспортируемые объемы нефти на всем протяжении маршрута, от сдачи в систему МН на ПСП в начале маршрута до приема ее Грузополучателем на ПСП в конце маршрута, остается за Потребителем.

6. Тұтынушы тапсыратын мұнайдың сапасы
17. ММ жүйесi бойынша жеткізу үшiн мұнайдың сапасы мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс _____________________________________.
18. Қазақстан Республикасының iшкi рыногына жеткiзу үшiн мұнайдың сапасы мынадай талаптарға сәйкес болуы тиiс _____________.
19. Мұнайда бос газдың және хлорорганикалық қоспалардың болуына жол берiлмейдi. Шарттың 17, 18-тармақтарында көрсетiлген талаптарға сапасы бойынша сәйкес келмейтiн мұнай ММ жүйесiне қабылданбайды.
20. Тұтынушы және Қызмет берушi Техникалық келiсiмге сәйкес мұнайды дайындау дәрежесiн және сапасын бiрге бақылайды.
7. Мұнайды тасымалдау кезiнде құжаттарды ресiмдеу тәртiбi
21. Мұнайды БТ негiзiнде қабылдау және тапсыру (бағыттың басында және соңында ТҚП-де) Қызмет берушiнiң мұнайды ММ жүйесi бойынша тасымалдау кезiнде есепке алу жөнiндегi талаптарына сәйкес мынадай актiлермен ресiмделедi:
1) ММ негiзiнде бағыттың басында ТҚП-де ресiмделген мұнайды қабылдау-тапсыру актісi мұнайды ММ жүйесiне тасымалдау үшiн қабылдаудың растамасы болып табылады;
2) бағыттың соңында ТҚП-де ресiмделген мұнайды қабылдау-тапсыру актiсi Қызмет берушiнiң Шартқа сәйкес мұнайды тасымалдау жөнiндегi мiндеттемелерiн орындағанын растайды.
22. Тұтынушы MM жүйесінде жауапкершілікпен сақтаудағы мұнайды үшiншi тарапқа берген жағдайда Тұтынушы мiндеттi түрде Қызмет берушіге мұнайды қабылдау-тапсыру актiсiн келiсу үшiн ұсынады, бiр түпнұсқасы Қызмет берушiде қалады. Қызмет берушiмен мұнайды қабылдау-тапсыру актiсiн келiспеген жағдайда мұнайдың берiлген көлемiн ресiмдеу жүргізілмейді.
8. Ақы төлеу және есеп айырысу тәртiбi
23. Мұнайды тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетуге ақы төлеудi Тұтынушы төлем тапсырмасы және шот-фактура бойынша Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттiк органы бекiткен тарифтерге сәйкес Тұтынушыға оларды қойған күннен бастап бес банктiк күн iшiнде жүргiзедi. Тұтынушы төлем тапсырмасы бойынша ақы төлеудi 100% алдын-ала төлеу тәртiбiмен жүргiзедi.
Тұтынушы тасымалдауға жататын, брутто-тонна салмағы бойынша мұнай көлемi үшiн қызметтер көрсетуге ақы төлеудi жүргiзедi.
24. Төлем тапсырмасында және шот-фактурада көрсетiлген Қызмет берушiнiң банктiк шотына ақша iс жүзiнде есептелген күн Тұтынушының Қызметтер көрсетуге ақы төлеу жөніндегі міндеттемелерін іс жүзінде орындаған күн деп танылады.
25. Tөлемді аударуға байланысты шығыстарды Тұтынушы көтереді.
26. Қызмет берушi Тұтынушыға Шарттың 6-тармағының 9) тармақшасына сәйкес мұнайды қабылдаудың және жеткізудің іс жүзіндегі көлем туралы мәлiметтер негізінде, бағыт соңында ТҚП-ға іс жүзінде тапсырылған мұнайдың брутто салмағын көрсете отырып, шот-фактураны көрсетеді.

6. Качество сдаваемой Потребителем нефти
17. Качество нефти для поставки по системе МН должно соответствовать следующим
требованиям_______________________________________________________________.
18. Качество нефти для поставки на внутренний рынок Республики Казахстан должно соответствовать следующим требованиям_____________________________________.
19. Наличие свободного газа и хлорорганических соединений в нефти не допускается. Нефть, не соответствующая по качеству требованиям, указанным в пунктах 17, 18 Договора, приниматься в систему МН не будет.
20. Потребитель и Услугодатель совместно контролируют степень подготовки и качество нефти в соответствии с Техническим соглашением.
7. Порядок оформления документов при транспортировке нефти
21. Прием и сдача нефти (на ПСП в начале и в конце маршрута) на основании МП оформляется следующими актами в соответствии с требованиями Услугодателя по учету нефти при ее транспортировке по системе МН:
1) акт приема-сдачи нефти, оформленный на ПСП в начале маршрута на основании МП, является подтверждением приема нефти в систему МН для транспортировки;
2) акт приема-сдачи нефти, оформленный на ПСП в конце маршрута, подтверждает исполнение Услугодателем обязательств по транспортировке нефти в соответствии с Договором.
22. В случае передачи Потребителем нефти, находящейся на ответственном хранении в системе МН, третьей стороне Потребитель в обязательном порядке предоставляет Услугодателю для согласования акт приема-передачи нефти, один оригинал которого остается у Услугодателя. В случае несогласования акта приема-передачи нефти с Услугодателем оформление переданных объемов нефти производиться не будет.
8. Оплата и порядок расчетов
23.  Оплата услуг по транспортировке нефти производится Потребителем по заданию на платеж и счету-фактуре в течение пяти банковских дней с даты их выставления Потребителю в соответствии с утвержденными уполномоченным государственным органом Республики Казахстан тарифами. Оплата по заданиям на платеж производятся Потребителем в порядке 100% предоплаты.
Потребитель производит оплату услуг за объем нефти, подлежащий транспортировке, по массе брутто тонн.
24. Датой фактического исполнения Потребителем обязательств по оплате Услуг признается дата фактического зачисления денег на банковский счет Услугодателя, указанный в задании на платеж и счете-фактуре.
25. Расходы, связанные с перечислением платежа, несет Потребитель.
26. Услугодатель выставляет Потребителю счет-фактуру на основе сведений о фактических объемах приема и поставки нефти в соответствии с подпунктом 9) пункта 6 Договора, с указанием массы брутто нефти, фактически сданной на ПСП в конце маршрута.

27. Ақы төлеу ақша әрбiр төлем тапсырмасы және шот бойынша банк аударымдары арқылы аудару жолымен жеке жүргізіледі. Төлем тапсырмасында міндетті түрде ҚҚС сомасы, шарттың нөмірі, тасымалданатын мұнай мөлшерi, төлем тапсырмасының, шоттың нөмірі және олардың шығарылған күнi жеке жолмен көрсетiлуi тиіс.
28. Тұтынушы үшiн қызметтер көрсетуге үшінші тұлғалардың ақы төлеуі Қызмет берушінің алдын aлa келісімімен жүргізіледі. Бұл ретте төлем құжатында 27-тармақта көрсетiлген мәліметтерден басқа, міндетті түрде Тұтынушының атауы көрсетіледі.
29. Әрбір тоқсан аяқталғаннан кейін Тараптар:
1) Шарт бойынша өткен тоқсанның өзара есеп айырысуларына;
2) Тұтынушының өткен тоқсандағы мұнайды жеткізу көлемiне салыстыру жүргізеді.
Мұндай салыстырулар Қызмет берушiде есепті тоқсан аяқталғаннан кейiн отыз күнтiзбелік күннен кешіктiрмейтін мерзiмде жүргізіледі. Егеp Тұтынушының уәкілетті өкілі есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30 күнiне дейiн салыстыруға келмесе, Қызмет берушi Тұтынушыға (факс арқылы) бiржақты қол қойылған актіні жiбередi, ал Тұтынушы оларды алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде оларға қол қоюға не дәлелді қарсылық бiлдiруге және өзінің уәкілетті өкiлi арқылы бiр уақыттағы бағытпен факс арқылы көшірмелер жiбepугe міндетті. Тұтынушы қол қойылған актілерді не жазбаша қарсылықтарын eceптi тоқсаннан кейінгі екiншi айдың 10 күнiне дейін ұсынбаған жағдайда салыстыру аяқталды деп, ал оның нәтижелерi орындауға міндетті деп саналады.
9. Тараптардың жауапкершілігі
30. Осы Шарт бойынша мiндеттемелердің орындалмағаны немесе тиісті орындалмағаны үшiн Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
31. Төлем тапсырмалары мен шоттары бойынша төлемінің мерзiмi өткені үшiн Тұтынушы Қызмет берушiге төлемнiң мерзiмi өткен күнiнiң іс жүзіндегі санын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi төлем жүргiзiлген күнге белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасы мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
32. Мұнайды ММ жүйесiне қабылдау сәтiнен бастап және оны Жүк алушыға ТҚП-ға берген сәтке дейiн тасымалдаудың соңғы бағытында Қызмет берушi оның сақталуына жауап бередi.
33. Осы Шарттың талаптарына сәйкес айып санкцияларын төлеу шот жiберiлген күннен бастап бес банктiк күн iшiнде жүргiзiледi.
34. Егер Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органы айлық (жылдық) кестеде Тұтынушының мәлiмделген мұнай көлемiн мiндеттi ең аз айлық (жылдық) көлемдерiнен кем бекiтсе, Тұтынушы мұнайдың толық мәлiмделмеген және/немесе толық жеткiзiлмеген көлемi үшiн жауапты болмайды, сондай-ақ Қызмет берушi де мұнайдың толық мәлiмделмеген және/немесе толық жеткiзiлмеген көлемiн ТАК iшiнде тасымалдау жөнiндегi қызмет көрсетпегенi үшiн жауапты болмайды.

27. Оплата производится путем перечисления денег банковскими переводами отдельно по каждому заданию на платеж и счету. В платежном поручении в обязательном порядке должны быть указаны отдельной строкой сумма НДС, номер договора, количество транспортируемой нефти, номер задания на платеж, счета и дата их выпуска.
28. Оплата услуг за Потребителя третьими лицами может производиться по предварительному согласованию с Услугодателем. При этом в платежном документе, помимо перечисленных в пункте 27 сведений, в обязательном порядке указывается наименование Потребителя.
29. После окончания каждого квартала Стороны проводят сверку:
1) взаиморасчетов по Договору за прошедший квартал;
2) объемов поставки нефти Потребителя за прошедший квартал.
Такие сверки проводятся у Услугодателя в срок не позднее тридцати календарных дней после окончания отчетного квартала. Если уполномоченный представитель Потребителя не явился на сверку до 30 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, Услугодатель направляет Потребителю (по факсу) односторонне подписанные акты, а Потребитель в течении 5 рабочих дней с даты их получения обязан подписать их либо приложить мотивированные возражения и направить через своего уполномоченного представителя с одновременным направлением копий по факсу. В случае непредставления подписанных Потребителем актов либо письменных возражений до 10 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, сверка считается завершенной, а ее результаты обязательными для исполнения.
9. Ответственность Сторон
30. За невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по Договору Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
31. За просрочку платежа по заданиям на платеж и счетам Потребитель уплачивает Услугодателю неустойку в размере 1,5 кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, на день проведения оплаты, исходя из фактического количества дней просрочки платежа.
32. С момента приема нефти в систему МН и до момента ее сдачи Грузополучателю на ПСП в конце маршрута транспортировки Услугодатель несет ответственность за ее сохранность.
33. Оплата штрафных санкций в соответствии с условиями настоящего Договора производится в течение пяти банковских дней с даты направления счета.
34. Потребитель не несет ответственность за недозаявленный и/или недопоставленный объем нефти, также как и Услугодатель не несет ответственность за неоказание услуг по транспортировке недозаявленного и/или недопоставленного объема нефти в течение МПТ, если компетентный государственный орган Республики Казахстан утвердит в месячном (годовом) графике объемы нефти, меньше заявленных Потребителем обязательных минимальных месячных (годовых) объемов нефти.

35. Тұтынушы айлық кестенi орындамаған немесе орындаудан бас тартқан жағдайда және егер бұл жағдайлар Қызмет берушiнiң қайта айдау режимiнiң азаюына не мұнай құбырының кез келген учаскесiнiң тоқтауына әкеп соқтырса, Тұтынушы Қызмет берушiнiң талабы бойынша барлық жеткiзiлмеген көлем үшiн немесе Тұтынушы бас тартқан көлемге белгiленген тарифтiң 20% мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
36. Егер Тұтынушы мұнайды бағытталған пунктiнде қабылдауды қамтамасыз етпеген және бұл жағдай Тұтынушының мұнай тасымалдау үшiн iске қосылған мұнай құбыры учаскесiнiң тоқтауына себеп болған жағдайда, ол Қызмет берушiнiң талабы бойынша мұнай партияларын тасымалдау бағытының басында ресiмделген әрбiр тонна үшiн (таза салмақ) ақы төлеу күнiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң (бұдан әрi - АЕК) 0,05% мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
37. Қызмет берушiнiң мұнай құйып алу (мұнай құю) эстакадасына олардың ақаулығынан, мұнайды құйып алу (мұнай құю) мүмкiндiгiн болдырмайтын ақаулы вагон-цистерналарын берген қажеттi iлеспе құжаттары жоқ болған, сондай-ақ мұнай құйып алу эстакадаларына бос вагон-цистерналарды берген жағдайда Тұтынушы Қызмет берушiге оның талабы бойынша әрбiр осындай вагон-цистерна үшiн 5 (бec) АЕК мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
38. Қызмет берушiнiң мұнай құйып алу (мұнай құю) эстакадалары құйып алынған (құйылған) вагон-цистерналарды мезгiлсiз жинаумен байланысты Тұтынушының кiнәсiнен бос тұрып қалған жағдайда Тұтынушы Қызмет берушiге оның талабы бойынша мұнай құйып алу (мұнай құю) эстакадасының Тұтынушы мен Қызмет берушiнiң тиiстi филиалы арасында жасалатын Мұнайды қабылдау тәртiбi туралы техникалық келiсiмде белгiленген нормативтiк уақыттан артық бос тұрып қалған әрбiр сағаты үшiн 30 (отыз) АЕК мөлшерiнде өсiм пұлын төлейдi.
39. 37, 38-тармақтарда көрсетiлген әрбiр жағдай бойынша Тараптардың өкiлдерi мен "Қазақстан темiр жолы" ҰК" ЖАҚ өкiлi немесе басқа темiр жол тасымалдаушының өкiлiмен тиiстi акт жасалады. Тұтынушының өкiлдерi оған осындай актiнi берген күннен бастап екi жұмыс күнiнiң iшiнде aктiге қол қоюдан бас тартқан жағдайда Қызмет берушiнiң уәкiлеттi өкiлi қол қойған актiнi Тұтынушы қабылдаған болып саналады.
40. Вагон-цистерналарды пайдалану жөнiндегi құқығын белгiлейтiн iлеспе құжаттарынсыз вагон-цистерналарды берген кезде Қызмет берушiнiң өкiлдерi вагон-цистерналардың нөмiрiн тiркейдi.
Осы вагон-цистерналарды сол бiр пайдаланушылар iлеспе құжаттарды бұза отырып, бiр айдың iшiнде қайта берген кезде Тараптардың өкiлдерi тиiстi акт жасайды және осы Шарттың 37-бабына сәйкес айыппұл өндiрiп алады.

35. В случае, невыполнения или отказа от выполнения Потребителем месячного графика, и если эти обстоятельства повлекли за собой снижение Услугодателем режима перекачки либо остановку какого-либо участка нефтепровода, Потребитель по требованию Услугодателя оплачивает штраф в размере 20 % от установленного тарифа за весь недопоставленный объем или объем, от которого Потребитель отказался.
36. В случае, если Потребитель не обеспечит прием нефти в пункте назначения, и данное обстоятельство станет причиной остановки участка нефтепровода, задействованного для транспортировки нефти Потребителя, он уплачивает по требованию Услугодателя штраф в размере 0,05 месячного расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на дату оплаты (далее - МРП) за каждую тонну (масса нетто), оформленной в начале маршрута транспортировки партии нефти.
37. В случае подачи на нефтесливные (нефтеналивные) эстакады Услугодателя неисправных вагонов-цистерн, исключающих возможность слива (налива) нефти ввиду их неисправности, отсутствия необходимых сопроводительных документов, а также подачи на нефтесливные эстакады порожних вагонов-цистерн, Потребитель уплачивает Услугодателю, по его требованию, штраф в размере 5 (пяти) МРП за каждую вагон-цистерну.
38. В случае простоя нефтесливных (нефтеналивных) эстакад Услугодателя по вине Потребителя в связи с несвоевременной уборкой слитых (налитых) вагонов-цистерн Потребитель уплачивает Услугодателю, по его требованию, пеню в размере 30 (тридцать) МРП за каждый час простоя нефтесливной (нефтеналивной) эстакады сверх нормативного времени, установленного Техническим соглашением о порядке приема нефти, заключаемым между Потребителем и соответствующим филиалом Услугодателя.
39. По каждому случаю, указанному в пунктах 37, 38, представителями Сторон и представителем ЗАО "НК "Казахстан темiр жолы" или представителем другого железнодорожного перевозчика составляется соответствующий акт. В случае отказа представителей Потребителя от подписания акта в течение двух рабочих дней с даты передачи ему такого акта, акт, подписанный уполномоченным представителем Услугодателя, будет считаться принятым Потребителем.
40. При подаче вагонов-цистерн без сопроводительных правоустанавливающих документов по пользованию вагонов-цистерн, представителями Услугодателя фиксируются номера вагонов-цистерн.
При повторной подаче этих же вагонов-цистерн с нарушением сопроводительных документов одними и теми же пользователями в течение одного месяца представителями Сторон составляется соответствующий акт и взыскивается штраф в соответствии с пунктом 37 настоящего Договора.

41. Егер Тұтынушы мұнайдың мiндеттi ең аз айлық көлемiн есептiк тоқсан iшiнде мәлiмдемеген және мәлiмделмеген көлемдi Шарттың 8-тармағының 7) тармақшасына сәйкес өтемеген жағдайда, ол Қызмет берушiге тиiстi қызметтiң тариф ставкасына есептi тоқсан үшiн мәлiмделмеген мұнай көлемiн (таза салмағын) өндiру ретiнде айқындалатын мөлшерде айыппұл төлейдi.
42. Егер Тұтынушы (Қызмет берушi) есепті тоқсан iшiнде ММ жүйесiне мұнайдың мiндеттi ең аз үш айлық көлемiн (олар айлық кестелерде бекiтiлген жағдайда) тапсырмаған (қабылдамаған) және толық жеткiзiлмеген мұнай көлемiн Шарттың 8-тармағының 7) тармақшасына сәйкес өтемеген жағдайда, ол Қызмет берушiге (Тұтынушыға) тиiстi қызметтің тариф ставкасына есептi тоқсан үшiн толық жеткізілмеген (қабылданбаған) мұнай көлемiн (таза салмағын) өндiру ретiнде айқындалатын мөлшерде айыппұл төлейдi.
43. Тұтынушы Шарттың 8-тармағының 1) тармақшасында белгiленген өтiнiм беру мерзiмдерiн бұзған жағдайда, сондай-ақ өтiнiм Қызмет берушi белгілеген нысандарды бұзумен берілген жағдайда, Тұтынушы Қызмет берушiге 150 (бiр жүз елу) АЕК мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
44. Қызмет берушi Шарттың 6-тармағының 5), 7) тармақшаларын орындамаған жағдайда, Қызмет берушi Тұтынушыға 150 (бiр жүз елу) АЕК мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
45. Шарттың 8-тармағының 3), 4) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды ұсыну мерзiмдерiн бұзғаны, сондай-ақ құжаттардың толық емес пакетiн ұсынғаны үшiн, Тұтынушы Қызмет берушiнiң талабы бойынша әрбiр бұзушылық жағдайлары үшiн 150 (бiр жүз елу) АЕК мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
46. Магистральдық құбырлар арқылы мұнай тасымалдау шарттарын уақтылы ресiмдемегенi және Қазақстан Республикасының құзыреттi мемлекеттiк органының кестелерiмен бекiтiлген мұнайды ММ жүйесiне қабылдаудан негiзсiз бас тартқаны үшiн Қызмет берушi Тұтынушыға 150 (бiр жүз елу) AEК мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
10. Форс-мажорлық мән-жайлар
47. Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күштiң мән-жайлары салдарынан болса, жауапкершiлiктен босатылады. Мұндай жағдайда Тараптардың бiр де бipeуi залалды өтеуге құқығы жоқ. Mұндай жағдайда Тараптардың кез келгенiнiң талабы бойынша өзара мiндеттемелердiң орындалуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкiн. Бұл ретте Тараптардың бiр де бiреуi Шарт бойынша еңсерiлмес күш мән-жайлары болғанға дейiн туындаған мiндеттемелерден босатылмайды.
48. Еңсерiлмес күш жағдайлары пайда болған жағдайда Тараптар олар пайда болған күннен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде бұл туралы бiр бiрiне Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi ұйымы растаған форс-мажордың басталған күнiн нақтылайтын әрi сипаттайтын жазбаша хабарламаны беру не почтамен жiберу арқылы хабарлайды.

41. В случае, если Потребитель не заявил в течение отчетного квартала обязательные минимальные месячные объемы нефти и не компенсировал недозаявленные объемы в соответствии с подпунктом 7) пункта 8 Договора, он уплачивает Услугодателю штраф, размер которого определяется как произведение недозаявленного объема нефти (масса нетто), за отчетный квартал на ставку тарифа за соответствующие услуги.
42. В случае, если Потребитель (Услугодатель) в течение отчетного квартала не сдал (не принял) в систему МН трех обязательных минимальных месячных объемов нефти (при условии утверждения их в месячных графиках) и не компенсировал недопоставленные объемы нефти в соответствии с подпунктом 7) пункта 8 Договора, он уплачивает Услугодателю (Потребителю) штраф, размер которого определяется как произведение недопоставленного (не принятого) объема нефти (масса нетто), за отчетный квартал на ставку тарифа за соответствующие услуги.
43. В случае нарушения Потребителем сроков подачи заявок, установленных подпунктом 1) пункта 8 Договора, а также в случае представления заявки с нарушением формы, установленной Услугодателем, Потребитель уплачивает Услугодателю штраф в размере 150 (сто пятьдесят) МРП.
44. В случае неисполнения Услугодателем подпунктов 5), 7) пункта 6 Договора, Услугодатель уплачивает Потребителю штраф в размере 150 (сто пятьдесят) МРП.
45. За нарушение сроков представления документов, указанных в подпунктах 3), 4) пункта 8 Договора, а также представления неполного пакета документов Потребитель по требованию Услугодателя оплачивает штраф в размере 150 (сто пятьдесят) МРП за каждый случай нарушения.
46. За несвоевременное оформление договоров на транспортировку нефти по магистральным трубопроводам и необоснованный отказ в приеме нефти, утвержденных графиками компетентного государственного органа Республики Казахстан в систему МН, Услугодатель оплачивает Потребителю штраф в размере 150 (сто пятьдесят) МРП.
10. Форс-мажорные обстоятельства
47. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
48. В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом друг друга, с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств форс-мажора, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией Республики Казахстан.

49. Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерi еңсерiлмес күш мән-жайлары қолданылу мерзiмiне, бiрақ осындай мән-жайлар Тараптардың Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауға кедергi болған дәрежеде ғана тоқтатылуы мүмкiн.
50. Егер еңсерiлмес күш жағдайлары 3 және одан да көп айларға созылған жағдайда, Тараптардың әрқайсысы басқа Тарапқа болжамды бұзу күнiне дейiн кемiнде жиырма күнтiзбелiк күн бұрын алдын ала хабарлаған жағдайда Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуды жүргiзуге мiндеттенедi.
11. Жалпы ережелер және дауларды шешу
51. Тараптар Шарттың талаптарын орындаған кезде Шарттың ережелерiн және Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
52. Тараптар Шарттың талаптарын орындау кезiнде бiр бiрiнен алған кез-келген мәлiметтер мен ақпараттың құпияда сақтауға мiндеттi (Құпия ақпарат). Тараптар Шарттың қолданылу мерзiмi iшiнде, сондай-ақ оның қолданысы аяқталғаннан кейiнгi бес жыл iшiнде Құпия ақпаратты қандай да бiр себеппен үшiншi тұлғаларға басқа Тараптың алдын ала жазбаша рұқсатынсыз бepмeугe мiндеттенедi.
53. Тараптардың бiрi құпия ақпаратты үшiншi Тұлғаға берген жағдайда (Шарттың талаптарын орындауға қатысатын Тараптардың қызметкерлерiн және заңды уәкiлеттi мемлекеттiк органдарды қоспағанда) беретiн Тарап үшiншi тұлғалардың алынған ақпараттың құпиялылығының сақталуын Шарттың талаптарына ұқсас шарттарда олармен жазбаша мiндеттемеге қол қою жолымен қамтамасыз етуi тиiс.
Құпия ақпаратты ашқан Тарап бұл мiндеттеменi бұзған жағдайда екiншi Тарапқа құпиялылықты сақтамау нәтижесiнде келтiрiлген зиянның орнын толтырады.
54. Шарттың талаптарын орындау процесiнде туындаған Тараптар арасындағы барлық даулар мен келiспеушiлiктердi Тараптар келiссөздер жолымен шешедi.
Тараптар арасында келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген сот тәртiбiмен шешiледi.
55. Шарт 200_ "___" _________ бастап күшiне енедi және 200_ жылғы "__" ________ дейiн, ал орындалмаған мiндеттемелер бөлiгiнде олар толық орындалғанға дейiн қолданылады. Бұл ретте, Тұтынушы және Қызмет берушi мiндеттi түрде жыл сайын Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын Техникалық келiсiм жасасады.
56. Екi Тараптың бiрi қайта ұйымдастырылған жағдайда Шарт өзiнiң заңды күшiн жоймайды және ол бойынша барлық құқықтар мен мiндеттемелер олардың құқықтық мұрагерлерiне көшедi. Бұл ретте, Шарттың жаңа Тараптарының арасында тиiстi келiсiмге қол қоюы мiндеттi болады.

49. Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.
50. В случае, если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться 3 и более месяцев, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой стороны не менее, чем за двадцать календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
11. Общие положения и разрешение споров
51. При выполнении условий Договора Стороны руководствуются положениями Договора и законодательства Республики Казахстан.
52. Стороны обязаны соблюдать конфиденциальность любых сведений и информации, полученных друг от друга при выполнении условий Договора (Конфиденциальная информация). Стороны обязуются, что в течение срока действия Договора, а также в течение пяти лет после истечения срока его действия Конфиденциальная информация не будет передаваться каким-либо образом третьим лицам без предварительного письменного разрешения другой стороны.
53. В случае передачи одной из Сторон третьим лицам (кроме задействованных в выполнении условий Договора работников Сторон и законодательно уполномоченных государственных органов) Конфиденциальной информации, передающая Сторона должна обеспечить соблюдение конфиденциальности третьими лицами полученной информации на условиях, аналогичных условиям Договора путем подписания письменного обязательства с ними.
В случае нарушения данного обязательства Сторона, раскрывающая Конфиденциальную информацию, возмещает другой Стороне ущерб, понесенный в результате не соблюдения конфиденциальности.
54. Все споры и разногласия между Сторонами, возникшие в процессе выполнения условий Договора, будут разрешаться Сторонами путем переговоров.
В случае не достижения согласия между Сторонами споры и разногласия разрешаются в установленном законодательством Республики Казахстан судебном порядке.
55. Договор вступает в силу с______ 200__г. и действует до_______ 200__г., а в части неисполненных обязательств - до полного их исполнения. При этом Потребитель и Услугодатель в обязательном порядке ежегодно заключают Техническое соглашение, являющееся неотъемлемой частью Договора.
56. В случае реорганизации одной из обеих Сторон Договор не теряет своей юридической силы и все права и обязанности по нему переходят к их правопреемникам. При этом подписание соответствующего соглашения между новыми Сторонами Договора обязательно.

57. Тараптар Шартқа Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге құқылы.
58. Шартқа барлық өзгерiстер мен толықтырулар, егер олар жазбаша нысанда жасалған, екi Тараптың уәкiлеттi өкiлдерi қол қойған және Тараптардың мөрлерiмен бекiтiлген жағдайда ғана заңды болып табылады. Бұл ретте, Тараптар механикалық көшiру құралының көмегiмен уәкiлеттi тұлға қолының факсимильдiк көшiрмесiн пайдалануға жол бередi.
12. Қорытынды ережелер
59. Шарт Тараптардың әрқайсысына бiр данадан берiлетiн бiрдей заң күшi бар 2 түпнұсқалық данада жасалды.
60. Тараптардың Шарттан туындайтын қатынастары және олар реттемеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
61. Шарт Тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар 2 данада жасалады.
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге арналған Шарт Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық органдарында тіркеледі және ол тіркелген сәтінен бастап қолданысқа енеді.
13. Тараптардың деректемелері
Қызмет берушi: _______________      Тұтынушы: _______________

57. Стороны вправе вносить в Договор изменения и дополнения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
58. Все изменения и дополнения к Договору действительны лишь в том случае, если они совершены в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями обеих Сторон и скреплены печатями Сторон. При этом Стороны допускают использование факсимильного воспроизведения подписи уполномоченного лица с помощью средств механического копирования.
12. Заключительные положения
59. Договор составлен в 2-х оригинальных экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
60. Отношения Сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
61. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у Сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие с момента его регистрации.
13. Реквизиты Сторон
Услугодатель:__________    Потребитель: ____________