Жалпы сипаттағы ресми трансферттердi есептеу әдiстемесi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 31 тамыздағы N 916 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.07.16. N 599 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне сәйкес және бюджетаралық қатынастарды жетілдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Жалпы сипаттағы ресми трансферттердi есептеу әдiстемесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 31 тамыздағы
N 916 қаулысымен
бекiтілген
Жалпы сипаттағы ресми трансферттердi есептеу әдiстемесi
1. Негізгi ережелер
1. Жалпы сипаттағы ресми трансферттердiң үш жылдық кезеңге арналған көлемiн айқындау, олардың әрбiр үш жыл сайын өзгеруi Жалпы сипаттағы ресми трансферттердi есептеу әдiстемесiнiң (бұдан әрi - Әдiстеме) негiзiнде жасалады.
2. Бюджет субвенциялары мен бюджеттік алып қоюлар жалпы сипаттағы ресми трансферттер болып табылады.
Жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрған бюджеттерге республикалық немесе облыстық бюджетте бекiтiлген сомалар шегiнде берiлетiн ресми трансферттер бюджет субвенциялары болып табылады.
Төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге республикалық немесе облыстық бюджетте, бекiтiлген сомалар шегiнде берiлетiн ресми трансферттер бюджеттік алып қоюлар болып табылады.
3. Бюджет  кодексiне  сәйкес жалпы сипаттағы ресми трансферттердiң көлемдерi абсолюттік түрде жылдар бойынша бөлiне отырып үш жылдық кезеңге белгiленедi және әрбiр үш жылда өзгертiлуге жатады.
2. Жергiлiктi бюджеттер кiрiстерiнiң
болжамды көлемдерiн айқындау
4. Жергiлiктi бюджеттер кiрiстерiнiң болжамды көлемдерi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайтын Бюджет түсiмдерiн болжау әдiстемесiне сәйкес және:
1) түсiмдердi бюджеттер деңгейлерi арасында бөлу;
2) алдағы үш жылдық кезеңге арналған Орта мерзiмдi фискалдық саясат;
3) республиканың немесе өңiрдiң Әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспары;
4) облыстық өкiлдi органның шешiмiне сәйкес кiрiстердi облыстық бюджеттер мен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң арасында бөлу нормативтерi;
5) Қазақстан Республикасының жергiлiктi бюджеттерге түсетiн түсiмдердi бюджетке есепке алудың тәртiбi мен шарттарын реттейтiн заңнамасының, оның iшiнде жоспарланып отырған кезеңде енгізiлетiн және жергілiктi бюджеттер түсiмдерiнiң қысқаруын немесе ұлғаюын көздейтiн ережелер негiзiнде есептеледi.

О Методике расчетов официальных трансфертов общего характера
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2004 года N 916. Утратило силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2007 года N 599.
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2004 года N 916 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2007 года  N 599
В соответствии с  Бюджетным кодексом  Республики Казахстан и в целях совершенствования межбюджетных отношений Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчетов официальных трансфертов общего характера.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 августа 2004 года N 916
Методика расчетов официальных
трансфертов общего характера
1. Основные положения
1. Определение объемов официальных трансфертов общего характера на трехлетний период, их изменение через каждые три года производятся на основе Методики расчетов официальных трансфертов общего характера (далее - Методика).
2. Официальными трансфертами общего характера являются бюджетные субвенции и бюджетные изъятия.
Бюджетными субвенциями являются официальные трансферты, передаваемые из вышестоящих бюджетов в нижестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных в республиканском или областном бюджете.
Бюджетными изъятиями являются официальные трансферты, передаваемые из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных в республиканском или областном бюджете.
3. Объемы официальных трансфертов общего характера устанавливаются в абсолютном выражении на трехлетний период с разбивкой по годам и подлежат изменению каждые три года согласно  Бюджетному кодексу .
2. Определение прогнозных объемов доходов местных бюджетов
4. Прогнозные объемы доходов местных бюджетов рассчитываются в соответствии с Методикой прогнозирования поступлений бюджета, определяемой центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, и на основе:
1) распределения поступлений между уровнями бюджетов;
2) Среднесрочной фискальной политики на предстоящий трехлетний период;
3) Среднесрочного плана социально-экономического развития республики или региона;
4) нормативов распределения доходов между областными бюджетами и бюджетами районов (городов областного значения) согласно решению областного представительного органа;
5) законодательства Республики Казахстан, регламентирующего порядок и условия зачисления в бюджет поступлений в местные бюджеты, в том числе положений, вводимых в планируемом периоде и предусматривающих сокращение или увеличение поступлений местных бюджетов.

3. Жергiлiктi бюджеттер шығындарының
болжамды көлемдерiн айқындау
5. Жергiлiктi бюджеттер шығындарының болжамды көлемдерi Бюджет кодексiне сәйкес олардың ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларға және бюджеттiк даму бағдарламаларына бөлiнуiн, бюджеттiк қамтамасыз етiлудi ескере отырып және бюджеттер деңгейлерi арасында шығыстарды бөлу негiзiнде есептеледi.
Ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларға жергілiктi бюджеттердiң жоспарланып отырған кезеңге арналған шығындарының көлемiн болжаудың есептi базасы ретiнде жоспарланып отырған кезеңнiң алдындағы жылғы жергiлiктi бюджеттер шығындарының бюджеттік жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар төмен тұрған бюджеттердiң деңгейлерiне қатысты айқындаған болжамды көлемдерi алынады.
6. Ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларға шығындардың болжамды көлемiн айқындау кезiнде:
1) Қазақстан Республикасы заңдарының жергiлiктi бюджеттер шығыстарының ұлғаюын немесе қысқаруын көздейтiн және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізiлетiн ережелерi;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтары мен Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулыларының жергілiктi бюджеттер шығыстарының ұлғаюын немесе қысқаруын көздейтiн және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгiзiлетін ережелерi;
3) Республикалық бюджет комиссиясы шешiмдерiнiң негiзiнде Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi жарлықтарының және Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулыларының бұрын қолданысқа енгiзiлген, бiрақ қаржыландырумен қамтамасыз етiлмеген ережелерi;
4) Орта мерзiмдi фискалдық саясатқа сәйкес ағымдағы шығыстардың жоспарланып отырған кезеңдегі тұтыну бағаларының индексiне ұлғаюы;
5) мақсатты ағымдағы трансферттердің есебiнен қаржыландырылатын тұрақты сипаттағы шығындар;
6) ағымдағы шығындардың жалпы көлемiне пайыздық қатынаста айқындалатын күрделi жөндеуге және материалдық-техникалық базаны нығайтуға арналған шығындар ескеріледi.
7. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнің ағымдағы бюджеттік бағдарламаларға арналған шығындарының болжамды көлемiн айқындау кезiнде, сондай-ақ:
1) аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) бюджеттер шығыстарының ұлғаюын немесе қысқаруын көздейтiн және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетiн облыстық өкiлдi және атқарушы органдар шешiмдерiнiң ережелерi;
2) бұрын қолданысқа енгізiлген, бiрақ облыстық бюджет комиссиясы шешiмiнiң негiзiнде қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген облыстық өкiлдi және атқарушы органдар шешімдерiнiң ережелерi, ескерiледi.
8. Жалпы сипаттағы ресми трансферттердiң көлемдерiн есептеу кезiнде, осы Әдiстеменiң 6-тармағы 6) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, жоғары тұрған бюджеттің мақсатты трансферттерiнiң есебiнен жүзеге асырылатын шығындар ескерiлмейдi.

3. Определение прогнозных объемов затрат местных бюджетов
5. Прогнозные объемы затрат местных бюджетов рассчитываются с учетом их разделения на текущие бюджетные программы и бюджетные программы развития, бюджетной обеспеченности и на основе распределения расходов между уровнями бюджетов согласно  Бюджетному кодексу .
За расчетную базу прогнозирования объема затрат местных бюджетов на планируемый период на текущие бюджетные программы принимаются прогнозные объемы затрат местных бюджетов года, предшествующего планируемому периоду, определенные центральным и местным уполномоченными органами по бюджетному планированию в отношении нижестоящих уровней бюджетов.
6. При определении прогнозного объема затрат на текущие бюджетные программы учитываются:
1) положения законов Республики Казахстан, предусматривающие увеличение или сокращение расходов местных бюджетов и вводимые в действие в планируемом периоде;
2) положения указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, предусматривающие увеличение или сокращение расходов местных бюджетов и вводимые в действие в планируемом периоде;
3) положения законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, ранее введенных в действие, однако не обеспеченных финансированием, на основании решений Республиканской бюджетной комиссии;
4) увеличение текущих расходов на индекс потребительских цен в планируемом периоде в соответствии со Среднесрочной фискальной политикой;
5) затраты постоянного характера, ранее финансируемые за счет целевых текущих трансфертов;
6) затраты на капитальный ремонт и укрепление материально-технической базы, определяемые в процентном отношении к общему объему текущих затрат.
7. При определении прогнозного объема затрат на текущие бюджетные программы бюджетов районов (городов областного значения), также учитываются:
1) положения решений областных представительных и исполнительных органов, предусматривающие увеличение или сокращение расходов районных (городских областного значения) бюджетов, и вводимых в действие в планируемом периоде;
2) положения решений областных представительных и исполнительных органов, ранее введенных в действие, однако не обеспеченных финансированием, на основании решений областной бюджетной комиссии.
8. При расчете объемов официальных трансфертов общего характера не учитываются затраты, осуществляемые за счет целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 6) пункта 6 настоящей Методики.

9. Бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшiн көзделетiн қаражаттың жалпы болжамды көлемi алдағы үш жылдық кезеңге арналған Орта мерзiмдi фискалдық саясатта айқындалған ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша шығындарды қаржыландырудың жалпы көлемiне пайыздық қатынасқа сәйкес жылдар бойынша бөліне отырып айқындалады.
10. Жергiлiктi бюджеттер шығындарының болжамды көлемi ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемiнiң сомасы ретiнде айқындалады.
4. Жалпы сипаттағы ресми трансферттердiң көлемдерiн анықтау
11. Бюджет кодексiне сәйкес жалпы сипаттағы ресми трансферттердiң көлемдерi тиiстi жергілiктi бюджеттiң кiрiстерi мен шығындарының болжамды көлемдерi арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Кiрiстердiң болжамды көлемi жергiлiктi бюджет шығындарының болжамды көлемiнен асып түскен жағдайда жергiлiктi бюджеттен жоғары тұрған бюджетке бюджеттiк алып қоюлар белгiленедi.
Шығындардың болжамды көлемi жергiлiктi бюджет кiрiстерiнiң болжамды көлемiнен асып түскен жағдайда жоғары тұрған бюджеттен жергіліктi бюджетке бюджет субвенциялары белгiленедi.
12. Бюджет кодексiне сәйкес, егер бекiтiлген (нақтыланған, түзетiлген) жергiлiктi бюджетте бюджеттiк алып қоюлар мен субвенцияларды есептеу кезiнде ескерiлген шығыстар көзделмесе, онда Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе облыстың жергiлiктi атқарушы органы қаржы жылы iшiнде тиiстi мөлшерге бюджеттiк субвенцияларды қысқарту немесе бюджеттiк алып қоюларды ұлғайту туралы шешiм қабылдайды.
13. Жалпы сипаттағы ресми трансферттердiң көлемiн айқындау есебiн бюджеттiк жоспарлау жөнiндегі орталық (жергiлiкті) уәкiлеттi орган Республикалық (облыстық) бюджет комиссиясының қарауына алдағы үш жылдық кезеңге арналған жергiлiктi бюджеттердiң болжамды көрсеткiштерiн айқындау үшiн енгізеді.

9. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, определяется с разбивкой по годам в соответствии с процентным отношением к общему объему финансирования затрат по текущим бюджетным программам, определенным Среднесрочной фискальной политикой, на предстоящий трехлетний период.
10. Прогнозный объем затрат местных бюджетов определяется как сумма прогнозных объемов затрат по текущим бюджетным программам и бюджетным программам развития.
4. Определение объемов официальных трансфертов
общего характера
11. Объемы официальных трансфертов общего характера определяются как разница между прогнозными объемами доходов и затрат соответствующего местного бюджета согласно Бюджетному кодексу.
При превышении прогнозного объема доходов над прогнозным объемом затрат местного бюджета устанавливаются бюджетные изъятия из местного бюджета в вышестоящий бюджет.
При превышении прогнозного объема затрат над прогнозным объемом доходов местного бюджета устанавливаются бюджетные субвенции в местный бюджет из вышестоящего бюджета.
12. Если в утвержденном (уточненном, скорректированном) местном бюджете не предусматриваются расходы, учтенные при расчете бюджетных изъятий и субвенций, то Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области принимается решение о сокращении бюджетных субвенций или увеличении бюджетных изъятий на соответствующую величину в течение финансового года согласно  Бюджетному кодексу .
13. Расчеты определения объемов официальных трансфертов общего характера вносятся на рассмотрение Республиканской (областной) бюджетной комиссии центральным (местным) уполномоченным органом по бюджетному планированию для определения прогнозных показателей местных бюджетов на предстоящий трехлетний период.