Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 5 ақпандағы N 131 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 15 қазандағы N 1058 қаулысы
"Сауда қызметiн реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 12 сәуiрдегi  Заңын  iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Сауда рыноктарының қызметiн ұйымдастыру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5 ақпандағы N 131  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 6, 62-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
кiрiспеде "Aca маңызды" деген сөздердiң алдынан "Сауда қызметiн реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 12 сәуiрдегi Заңын және";
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Сауда рыноктарының қызметiн ұйымдастыру ережесiнде:
1-тармақта:
"айқындайды және" деген сөздерден кейiн "Сауда қызметiн реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 12 сәуiрдегi  Заңын  iске асыру мақсатында," деген сөздермен толықтырылсын;
"1994 жылғы 8 шiлдедегi" деген сөздер "2002 жылғы 4 желтоқсандағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Сауда рыногы - аумақта шаруашылық қызметiн көрсету, басқару және күзет функциялары орталықтандырылған, тұрақты негiзде жұмыс iстейтiн, маңындағы аумақтан бөлектенген, сауда қызметіне арналған және өз аумағының шекарасы шегiнде автокөлiк құралдарының тұрағы үшiн алаңмен қамтамасыз етiлген оқшауланған мүліктік кешен.";
жетіншi, сегiзiншi, тоғызыншы, оныншы және он бiрiнші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Сауда қызметi - тауарларды сатып алу-сатуды жүзеге асыруға бағытталған жеке және заңды тұлғалардың кәсiпкерлiк қызметi.
Тауар - айналымнан алынбаған, сатуға немесе айырбастауға арналған кез келген еңбек өнiмi.
Дүкен - сауда, қосалқы, әкiмшілiк-тұрмыстық үй-жайлармен, сондай-ақ тауарларды қабылдауға, сақтауға және сатуға дайындауға арналған үй-жайлармен қамтамасыз етілген, тұрақты жұмыс iстейтiн күрделi құрылыс немесе оның бiр бөлiгі.
Дүңгіршек - сауда залы жоқ, арнайы бөлiнген жер учаскесiне орнатылған сауда жабдықтарымен жарақталған күрделi емес тасымалды құрылыс.
Шатыр - құрастырмалы-жинамалы конструкциядан жасалған, сауда жабдықтарымен жарақталған және арнайы бөлінген орынға орналастырылатын жеңiл құрылатын құрылыс.";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Автодүкен - сауда жабдықтарымен жарақталған мамандандырылған автокөлiк құралы.
Жылжымалы сөре - арнайы бөлiнген орынға орналастырылатын жеңiл құрылатын тасымалды немесе жылжымалы сауда орны.
Көтерме сауда - кейіннен сатуға немесе жеке, отбасылық, үй-ішiлiк және осыған ұқсас өзге де пайдалануға байланысты емес өзге де мақсаттарға арналған тауарларды сату жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет.
Бөлшек сауда - тауарларды тұтынушыларға олардың жеке пайдалануы үшiн сату жөнiндегi кәсіпкерлік қызмет.
Сауда автоматы - тауарларды сатуға арналған автоматтандырылған құрылғы.";
6-тармақта:
он екiншi абзацта "жабық емес" деген сөздер "шағын рынок" деген сөздермен ауыстырылсын;
"аралас" деген сөзден кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"санаттары бойынша:
I санат;
II санат;
III санат.
Рыноктардың санаттарын осы Ережеге 1-қосымшаның талаптарына сәйкес сауда саласындағы жергiлiктi атқарушы органдар бередi.";
13-тармақтың екiншi абзацы алынып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2003 года N 131
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2004 года N 1058
В целях реализации Закона  Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление  Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2003 года N 131 "Об утверждении Правил организации деятельности торговых рынков" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 6, ст. 62) следующие изменения и дополнения:
в преамбуле после слов "Во исполнение" дополнить словами "Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности"  и";
в Правилах организации деятельности торговых рынков, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 1:
после слов "и разработаны" дополнить словами "в целях реализации Закона  Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности,";
слова "от 8 июля 1994 года" заменить словами "от 4 декабря 2002 года";
в пункте 2:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Торговый рынок - обособленный имущественный комплекс с централизацией функций хозяйственного обслуживания территории, управления и охраны, действующий на постоянной основе, изолированный от прилегающей территории, предназначенный для торговой деятельности и обеспеченный площадкой для стоянки автотранспортных средств в пределах границ своей
территории.";
абзацы седьмой, восьмой, девятый, десятый и одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Торговая деятельность - предпринимательская деятельность физических и юридических лиц, направленная на осуществление купли-продажи товаров.
Товар - любой, не изъятый из оборота продукт труда, предназначенный для продажи или обмена.
Магазин - капитальное стационарное строение или его часть, обеспеченные торговыми, подсобными, административно-бытовыми помещениями, а также помещениями для приема, хранения и подготовки товаров к продаже.
Киоск - оснащенное торговым оборудованием некапитальное переносное строение, не имеющее торгового зала, установленное на специально отведенном земельном участке.
Палатка - легко возводимое строение из сборно-разборных конструкций, оснащенное торговым оборудованием и располагаемое на специально определенном месте.";
дополнить абзацами следующего содержания:
"Автолавка - оснащенное торговым оборудованием специализированное автотранспортное средство.
Выносной прилавок - легко возводимое перевозное или переносное торговое место, располагаемое на специально определенном месте.
Оптовая торговля - предпринимательская деятельность по реализации товаров, предназначенных для последующей продажи или иных целей, не связанных с личным, семейным, домашним и иным подобным использованием.
Розничная торговля - предпринимательская деятельность по продаже товаров потребителям для их личного использования.
Торговый автомат - автоматизированное устройство, предназначенное для продажи товаров.";
в пункте 6:
в абзаце двенадцатом слово "некрытые" заменить словом "мини-рынок";
после слова "комбинированный" дополнить абзацами следующего содержания:
"по категориям:
I категории;
II категории;
III категории.
Категории рынков присваиваются местными исполнительными органами в сфере торговли в соответствии с требованиями приложения 1 к настоящим Правилам.";
абзац второй пункта 13 исключить;

19-тармақ 10) тармақшасының үшiншi абзацында "Қазақстан Республикасының" деген сөздерден кейiн ""Сауда қызметiн реттеу туралы"," деген сөздермен толықтырылсын;
"Рынок әкiмшiлiгiнiң жауапкершiлiгі" деген 4-тарау және 22, 23-тармақтар алынып тасталсын;
24-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Осы Ереже талаптарының сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгіленген тәртiппен уәкiлетті мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 24-1, 24-2, 24-3-тармақтармен толықтырылсын:
"24-1. Рыноктың басшысы уәкiлетті органдардың лауазымды тұлғаларына тексерiс жүргізуде жәрдем көрсетедi және осындай тексерiстiң барысында айқындалған кемшiлiктер мен бұзушылықтарды жою жөнiндегі шараларды қабылдайды.
24-2. Жүзеге асырылған тексерiс нәтижелерi бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуы анықталған кезде бақылаушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолданады.
24-3. Меншiк иесi және/немесе басшы, рынок қызметкерлерi осы Ереженi бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес жауап бередi.";
24-тармақтың екiншi абзацы 24-4-тармақ болып саналсын;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Рыноктарда ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізу мiндетті болып табылады. Жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізбей сатуға тыйым салынады.";
Ережеге 1-қосымшада:
тақырыбы "үлгiлерiне" деген сөзден кейiн "және санаттарына" деген сөздермен толықтырылсын;
"Жабық сауда рыногы" деген бөлiм "(І санат)" деген сөздермен толықтырылсын;
"Аралас сауда рыногы" деген бөлiм "(ІІ санат)" деген сөздермен толықтырылсын;
"Жабық емес сауда рыногы (шағын рынок)" деген бөлiм мынадай редакцияда жазылсын: "Шағын рынок (ІІІ санат)".
2. Осы қаулы жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

в абзаце третьем подпункта 10) пункта 19 после слов "Законы Республики Казахстан:" дополнить словами " "О регулировании торговой деятельности" ,";
главу 4 "Ответственность администрации рынка" и пункты 22, 23 исключить;
абзац первый пункта 24 изложить в следующей редакции:
"24. Контроль за соблюдением требований настоящих Правил осуществляют уполномоченные государственные органы в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 24-1, 24-2, 24-3 следующего содержания:
"24-1. Руководитель рынка оказывает содействие должностным лицам уполномоченных органов в проведении проверки и принимает меры по устранению недостатков и нарушений, выявленных в ходе такой проверки.
24-2. По результатам осуществленных проверок при выявлении нарушений действующего законодательства Республики Казахстан контролирующие органы принимают меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
24-3. Собственник и/или руководитель, работники рынка несут ответственность за нарушение настоящих Правил в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
абзац второй пункта 24 считать пунктом 24-4;
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Проведение ветеринарно-санитарной экспертизы на рынках является обязательным. Реализация продуктов и сырья животного происхождения без проведения ветеринарно-санитарной экспертизы запрещается.";
в приложении 1 к Правилам:
заголовок дополнить словами "и категории";
раздел "Крытый торговый рынок" дополнить словами "(I категория)";
раздел "Комбинированный торговый рынок" дополнить словами "(II категория)";
раздел "Некрытый торговый рынок (мини-рынок)" изложить в следующей редакции: "Мини-рынок (III категория)".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан