Азаматтық және эксперименттік авиация әуеайлақтарын мемлекеттік тiркеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 1329 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 1398 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 25.12.2013 № 1398 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi).
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заң күші бар Жарлығының 84-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық және эксперименттiк авиация әуеайлақтарын мемлекеттiк тiркеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшіне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2004 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1329 қаулысымен
бекiтiлген
Азаматтық және эксперименттік авиация
әуеайлақтарын мемлекеттік тiркеу
ЕРЕЖЕСI
Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық және эксперименттiк авиация әуеайлақтарын мемлекеттік тiркеу ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстігiн пайдалану және авиация қызметі туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заң күшi бар Жарлығына сәйкес әзiрлендi.
Осы Ереже азаматтық және эксперименттiк авиация әуеайлақтарын (меншiк нысанына қарамастан) мемлекеттiк тiркеудi жүргiзудiң, Азаматтық және эксперименттік авиация әуеайлақтарын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк (бұдан әрi - куәлiк) берудiң тәртібiн белгiлейдi.
Азаматтық және эксперименттік авиация әуеайлақтарын мемлекеттiк тiркеудi және куәлiк берудi азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) жүзеге асырады.
2. Авиациялық жұмыстарды жүргiзу кезiнде авиация қолданатын уақытша әуеайлақтарды қоспағанда, әуеайлақтар мемлекеттiк тiркеуге жатады.
3. Әуе кемелерiнің ұшуын, қонуын, рульдеуiн, тұрағын және оларға қызмет көрсетудi қамтамасыз ету үшін арнайы дайындалған және жабдықталған құрылыстар кешенi ретiндегi азаматтық және эксперименттік авиацияның әуеайлақтары мемлекеттiк тiркеудiң объектiлерi болып табылады.
4. Тiркеу үшiн ұсынылатын құжаттардың тiзбесi осы Ереженің 5-тармағында белгіленедi.
Өтiнiштер беру және әуеайлақтарды
мемлекеттiк тiркеу тәртiбi

Об утверждении Правил государственной регистрации аэродромов гражданской и экспериментальной авиации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года № 1329. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2013 года № 1398
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2013 № 1398 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 84 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, от 20 декабря 1995 года N 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ: см.Z100339
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации аэродромов гражданской и экспериментальной авиации.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2004 года N 329
Правила
государственной регистрации аэродромов
гражданской и экспериментальной авиации
Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации аэродромов гражданской и экспериментальной авиации (далее - Правила) разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, от 20 декабря 1995 года N 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан". см.Z100339
Настоящие Правила устанавливают порядок проведения государственной регистрации аэродромов гражданской и экспериментальной авиации (независимо от формы собственности), выдачи свидетельства о государственной регистрации аэродромов гражданской и экспериментальной авиации (далее - свидетельство).
Государственную регистрацию аэродромов гражданской и экспериментальной авиации и выдачу свидетельства осуществляет уполномоченный орган в области государственного регулирования гражданской авиации (далее - уполномоченный орган).
2. Государственной регистрации подлежат аэродромы, за исключением временных аэродромов, применяемых авиацией при производстве авиационных работ.
3. Объектами государственной регистрации являются аэродромы гражданской и экспериментальной авиации, как комплекс сооружений, специально подготовленных и оборудованных для обеспечения взлета, посадки, руления, стоянки и обслуживания воздушных судов.
4. Перечень документов, представляемых для регистрации, устанавливается пунктом 5 настоящих Правил.
Порядок представления заявлений
и государственной регистрации аэродромов

5. Әуеайлақты мемлекеттiк тiркеу үшiн оның иесi (пайдаланушы) уәкiлеттi органға (iлеспе хатпен бiрге) мынадай құжаттарды:
1) белгiленген нысандағы өтiнiштi (осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес);
2) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң нотариалды расталған көшiрмесiн, жеке тұлға үшiн - жеке куәліктiң немесе төлқұжаттың көшiрмесiн, немесе жеке басын куәландыратын құжаттарды ауыстыруға қабылдағаны туралы iшкi iстер органдарының анықтамасын және тиiстi мемлекеттiк орган берген заңды тұлға құрмай-ақ кәсіпкерлік қызметтi жүзеге асыруға құқық беретiн құжаттың көшiрмесiн;
3) жеке тұлға үшiн - салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн беру туралы куәлiктің көшiрмесiн;
4) әуеайлақ орналасқан жер учаскесiне берiлген құқық туралы (жердi тұрақты немесе уақытша пайдалану) құқық белгiлейтiн құжаттың нотариалды расталған көшiрмесiн;
5) әуеайлаққа меншiк құқығын немесе иелену құқығын растайтын құжаттардың (сатып алу-сату шарты, қабылдау-тапсыру актiсi, теңгерiмге беру туралы бұйрық және басқа) нотариалды расталған көшiрмелерiн;
6) әуеайлаққа тиiстi сыныпты берудi растайтын құжаттың көшiрмесiн;
7) әуеайлақтың техникалық сипаттамалары, географиялық координаттары мен орналасқан орны туралы (елдi мекен) ақпаратты ұсынады.
6. Егер әуеайлақ заңды тұлға филиалының (құрылымдық бөлiмшенiң) теңгерiмiнде (уақытша пайдалануында) болса, осы Ереженiң 5-тармағында көрсетiлген құжаттармен қоса, әуеайлақтың иесi (пайдаланушы) уәкілетті органға әуеайлақты осы филиалдың (құрылымдық бөлiмшенiң) теңгерiмiне (уақытша пайдалануына) беру туралы iшкi актінің (бұйрықтың, өкiмнiң) көшiрмесiн ұсынады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.18 № 613 Қаулысымен.
7. Уәкілетті орган өтiнiш түскен сәттен бастап 30 күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмде осы Ереженiң 5 және 6-тармақтарында белгiленген құжаттардың толықтығын, сәйкестігін (бap болуын) тексередi.
8. Егер өтiнiш және/немесе оған қоса берiлген құжаттар осы Ереженiң 5 және 6-тармақтарының талаптарына сәйкес келмесе немесе толық көлемде ұсынылмаса, уәкiлеттi орган қайтарудың себебiн көрсетiп, оларды өтiнiш берушiге қайтарады.
9. Уәкiлеттi органның өтiнiштi және барлық қажеттi құжаттарды тiркеген күнi өтінiштің түскен күнi деп есептеледі.
10. Уәкiлеттi органға болған өзгерiстер туралы уақтылы хабарламау және жалған мәлiметтер ұсыну әуеайлақты мемлекеттік тiркеуден бас тартуға әкеп соқтырады.

5. Для государственной регистрации аэродрома его владелец (эксплуатант) представляет в уполномоченный орган (с сопроводительным письмом) следующие документы:
1) заявление установленной формы (согласно приложению 1 к настоящим Правилам);
2) нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица, для физического лица - копию удостоверения личности или паспорта, или справки органов внутренних дел о принятии на замену документов, удостоверяющих личность и копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом;
3) для физического лица - копию свидетельства о присвоении регистрационного номера налогоплательщика;
4) нотариально заверенную копию правоустанавливающего документа о праве (постоянного или временного землепользования) на земельный участок, на котором находится аэродром;
5) нотариально заверенные копии документов, подтверждающих  право собственности или право владения на аэродром (договор купли-продажи, акт приема-передачи, приказ о передаче на баланс и т.п.);
6) копию документа, подтверждающего присвоение аэродрому соответствующего класса;
7) информацию о технических характеристиках, географических координатах и месторасположении (населенный пункт) аэродрома.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.06.2010 № 613.
6. Если аэродром находится на балансе (временном пользовании) филиала (структурного подразделения) юридического лица, вместе с указанными в пункте 5 настоящих Правил документами владелец (эксплуатант) аэродрома представляет в уполномоченный орган копию внутреннего акта (приказа, распоряжения) о передаче аэродрома на баланс (временное пользование) данного филиала (структурного подразделения).
7. Уполномоченный орган в срок не более 30 календарных дней с момента поступления заявления проверяет полноту, соответствие (наличие) документов, установленных в пунктах 5 и 6 настоящих Правил.
8. Если заявление и/или документы, приложенные к нему, не соответствуют требованиям пунктов 5 и 6 настоящих Правил или представлены не в полном объеме, уполномоченный орган возвращает их заявителю с указанием причин возврата.
9. Днем поступления заявления считается день регистрации уполномоченным органом заявления и всех необходимых документов.
10. Несвоевременное сообщение уполномоченному органу о произошедших изменениях и представление недостоверных сведений влекут за собой отказ в государственной регистрации аэродрома.

11. Осы Ереженiң 5 және 6-тармақтарында көрсетiлген мәлiметтер өзгерген жағдайда өтiнiш беруші 10 күнтізбелiк күннен аспайтын мерзiмде ұсынылған өтінiште және/немесе құжаттарда қамтылған өзгерiстер туралы қосымша мәлiметтердi уәкiлетті органға ұсынады.
12. Әуеайлақты тiркеу белгіленген нысандағы Қазақстан Республикасының азаматтық және эксперименттік авиация әуеайлақтарын мемлекеттiк тiркеу журналында (бұдан әрi - журнал) ресiмделедi.
Журналды жүргізудi уәкiлетті орган жүзеге асырады.
Куәлiк берудiң тәртiбi
13. Барлық құжаттар толық (бар) болған және олар белгiленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, уәкiлетті орган журналға әуеайлақ туралы тиiстi мәлiметтердi енгiзедi және өтiнiш берушiге куәлiк (осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес) бередi.
14. Өтінiш берушiге берiлетiн куәлiктiң бланкiсi қатаң есеп беру бланкiсi болып табылады және оның уәкiлетті орган беретiн тиiсті сериялық нөмiрi болады.
15. Өтінiш берушi куәлiктi алған кезде (өтiнiш берушiнiң өкілі - тиiсті нотариалды расталған сенiмхат бойынша) уәкiлетті органда сақталатын куәлiктiң көшiрмесiне (мұрағаттық нұсқада) қол қояды.
16. Куәлiк жоғалған (ұрланған) немесе бүлiнген жағдайда өтінiш берушi (әуеайлақтың иесi) уәкiлетті органға куәлiктiң телнұсқасын беру туралы тиiстi өтiнішпен (куәлiктiң жоғалу немесе ұрлану фактісiн растайтын құжаттарды қоса берумен) жүгiнедi.
Мұндай жағдайда, уәкiлеттi орган 20 күнтiзбелiк күнге дейiнгi мерзiмде өтiнiш берушiге сол нөмiрiмен және күнмен куәлiктiң телнұсқасын бередi және журналға тиiстi жазба жасайды.
17. Азаматтық және эксперименттiк авиация әуеайлақтарын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк әуеайлақ заңнамада белгiленген тәртiппен таратылғанға дейiн қолданылады.
Азаматтық және эксперименттік
авиация әуеайлақтарын
мемлекеттiк тiркеу ережесiне
1-қосымша
Азаматтық және эксперименттiк авиация
әуеайлақтарын мемлекеттiк тiркеуге арналған
өтiнiш
1. ________________________________________________________________
(өтiніш берушi - заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөнi)
___________________________________________________________________
Заңды мекен-жайы (тұрғылықты мекен-жайы - жеке тұлға үшiн)
Телефон _____________________________ Факс ________________________
___________________________________________________________________
(заңды тұлға үшін - заңды тұлға басшысының аты-жөнi)
атынан ____________________________________________________________
(орналасқан жерi, елдi мекенi, географиялық координаттары)
___________________________________________________________________
әуеайлағын тіркеуді сұрайды.

11. В случае изменения сведений, указанных в пунктах 5 и 6 настоящих Правил, заявителем в срок не более 10 календарных дней представляются в уполномоченный орган дополнительные сведения о изменениях, содержащихся в представленных заявлении и/или документах.
12. Регистрация аэродрома оформляется в журнале государственной регистрации аэродромов гражданской и экспериментальной авиации Республики Казахстан (далее - журнал) установленной формы .
Ведение журнала осуществляет уполномоченный орган.
Порядок выдачи свидетельства
13. В случае полноты (наличия) всех документов и соответствия их установленным требованиям, уполномоченный орган вносит в журнал соответствующие сведения об аэродроме и выдает заявителю свидетельство (согласно приложению 2 к настоящим Правилам).
14. Бланк свидетельства, выдаваемого заявителю, является бланком строгой отчетности и имеет соответствующий серийный номер, присваиваемый уполномоченным органом.
15. При получении свидетельства заявитель (представитель заявителя - по соответствующей нотариально заверенной доверенности) расписывается в копии свидетельства (архивном варианте), который хранится в уполномоченном органе.
16. В случае утери (хищения) или порчи свидетельства, заявитель (владелец аэродрома) обращается в уполномоченный орган с соответствующим заявлением (с приложением документов, подтверждающих факт утери или хищения свидетельства) о выдаче его дубликата.
В этом случае, уполномоченный орган в срок до 20 календарных дней выдает заявителю дубликат свидетельства с тем же номером и датой и производит соответствующую запись в журнале.
17. Свидетельство о государственной регистрации аэродромов гражданской и экспериментальной авиации действует до ликвидации в установленном законодательством порядке аэродрома.
Приложение 1
к Правилам государственной регистрации
аэродромов гражданской и
экспериментальной авиации
Заявление
для государственной регистрации аэродромов
гражданской и экспериментальной авиации
1.___________________________________________________________
(наименование юридического лица или ф.и.о. физического лица -
заявителя)
____________________________________________________________________
Юридический адрес (адрес местожительства - для физического лица)
Телефон ____________ Факс ___________
в лице _____________________________________________________________
(для юридического лица - Ф.И.О. руководителя юридического лица)
просит зарегистрировать аэродром ___________________________________
(местонахождение, населенный пункт, географические координаты)

2. Әуеайлақ _______________________________________________________
(әуеайлаққа берiлген құқық (меншiк, шаруашылық жүргiзу,
___________________________________________________________________
жедел басқару, мүлiктiк жалдау, сенiмгерлiк басқару құқықтары, өзге
де құқықтар, осы құқықтарға ауыртпалық түсiру, сондай-ақ кепiлдiк
туралы ақпарат)
3. Әуейлақ қызметiнiң саласын қысқаша сипаттау:
___________________________________________________________________
4. Қосымша мәлiметтер:
___________________________________________________________________
M.O.                              __________________
(қолы, аты-жөнi)
Азаматтық және эксперименттік
авиация әуеайлақтарын
мемлекеттiк тiркеу ережесiне
2-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК
ЕЛТАҢБАСЫ
___________________________________________________________________
УӘКIЛЕТТІ ОРГАН
___________________________________________________________________
Азаматтық және эксперименттiк авиация әуеайлақтарын
мемлекеттiк тiркеу туралы
КУӘЛIК
N __________ сериясы __________
Астана қаласы                     200_ жылғы "___" _________
___________________________________________________________________
Азаматтық авиация және эксперименттік авиация әуе айлақтарын
мемлекеттік тiркеу туралы осы куәлік ______________________________
______________________________________________________ берiлдi және
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөнi)
___________________________________________________________________
(әуеайлақтың атауы, орналасқан орны)
әуеайлақтың мемлекеттiк тiркелуiн растайды.
Азаматтық және эксперименттiк авиация әуеайлақтарын
мемлекеттiк тiркеу туралы осы куәлiк аталған әуеайлақ белгiленген
тәртiппен таратылғанға дейiн қолданылады.
М.О.                        Уәкiлетті органның басшысы
____________________________
(қолы)

2. Аэродром __________________________________________________
(права на аэродром (собственности, хозяйственного ведения,
____________________________________________________________________
оперативного управления, имущественного найма, доверительного
управления, иных прав, обременения этих прав, а также информации
о залоге)
3. Краткое описание сфер деятельности аэродрома:
____________________________________________________________________
4. Дополнительные сведения:
____________________________________________________________________
М.П.     _____________________
(подпись, ф.и.о.)
Приложение 2
к Правилам государственной регистрации
аэродромов гражданской и
экспериментальной авиации
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_________________________________________________
УПОЛНОМОЧЕННЫЙ ОРГАН
СВИДЕТЕЛЬСТВО о государственной регистрации
аэродромов гражданской и экспериментальной авиации
N ____________ серия _______
г. Астана                                      "__" ______ 200 _ г.
Настоящее свидетельство о государственной регистрации
аэродромов гражданской и экспериментальной авиации выдано
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица или ф.и.о. физического лица)
и подтверждает государственную регистрацию аэродрома
___________________________________________________________________
(наименование аэродрома, местонахождение)
Настоящее свидетельство о государственной регистрации
аэродромов гражданской и экспериментальной авиации действует до
ликвидации в установленном порядке названного аэродрома.
М.П.               Руководитель уполномоченного органа
________________________
(подпись)