Қазақстан Республикасында мемлекеттiк құкықтық статистиканы және арнайы есепке алуды дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1374 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қыркүйектегі N 1411 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.19. N 1411 Қаулысымен.
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 22 желтоқсандағы  Заңына   сәйкес, мемлекеттік құқықтық статистикалық ақпараттық жүйенi бұдан әрi дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасында мемлекеттік құқықтық статистиканы және арнайы есепке алуды дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдар (келiсiм бойынша) Бағдарламада көзделген iс-шаралардың iске асырылуын қамтамасыз етсiн, Бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық  статистика және арнайы есепке алу комитетiне жыл сайын 5 желтоқсаннан кешiктірмей ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы (келісiм бойынша) жыл сайын 25 қаңтардан кешіктiрмей Қазақстан Республикасының Yкiметiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы ақпаратты ұсынсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесiне жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 24 желтоқсандағы
N 1374 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк құқықтық статистиканы және арнайы есепке алуды дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған
бағдарламасы
Бағдарламаның паспорты
Атауы                     Қазақстан Республикасында мемлекеттiк
құқықтық статистиканы және арнайы есепке
алуды дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған
бағдарламасы
Әзiрлеу үшін              "Мемлекеттік құқықтық статистика және
негiздеме              арнайы есепке алу туралы" Қазақстан
Республикасының Заңы  6-бабының 7)
тармақшасы, "Прокуратура туралы" Қазақстан
Республикасының  Заңы , Қазақстан Республикасы
құқықтық саясатының  тұжырымдамасы , Қазақстан
Республикасы Президентiнiң "Қазақстан
Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi
комитетiн құру туралы"  Жарлығы
Бағдарламаны              Қазақстан Республикасының Бас
әзiрлеуші              прокуратурасы
Бағдарламаның             Қазақстанның мемлекеттiк құқықтық
мақсаты                ақпараттық статистикалық жүйесiн
қалыптастыру және одан әрі реформалау
Бағдарламаның             1. Мемлекеттiк құқықтық ақпараттық
мiндеттерi             статистикалық жүйенi құру.

Об утверждении Программы развития государственной правовой статистики и специальных учетов в Республике Казахстан на 2005-2007 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1374. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2009 года № 1411
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2009 № 1411.
В соответствии с  Законом Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года "О государственной правовой статистике и специальных учетах", в целях дальнейшего развития государственной правовой информационной статистической системы Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития государственной правовой статистики и специальных учетов в Республике Казахстан на 2005-2007 годы (далее - Программа).
2. Центральным исполнительным и иным государственным органам (по согласованию) обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных Программой, ежегодно не позднее 5 декабря представлять Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Программы.
3. Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (по согласованию) ежегодно не позднее 25 января представлять Правительству Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 декабря 2004 года N 1374
Программа развития государственной правовой статистики
и специальных учетов в Республике Казахстан на 2005-2007 годы
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ
Наименование                Программа развития государственной правовой
статистики и специальных учетов в Республике
Казахстан на 2005-2007 годы
Основание                   Подпункт 7)  статьи 6 Закона Республики
для разработки              Казахстан "О государственной правовой
статистике и специальных учетах",  Закон
Республики Казахстан "О Прокуратуре",
Концепция правовой политики Республики
Казахстан,  Указ Президента Республики
Казахстан "Об образовании Комитета по
правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры Республики Казахстан"
Разработчик Программы      Генеральная прокуратура Республики Казахстан
Цель Программы              Построение и дальнейшее реформирование
государственной правовой информационной
статистической системы Казахстана
Задачи Программы           1. Создание государственной правовой
информационной статистической системы.

2. Құқықтық статистика салалары кешенiн
дамыту.
3. Жаңа ақпараттық технологияларды
енгiзу.
4. Елдегі және өңiрлердегi заңдылық пен
құқықтық тәртiптiң жай-күйiн кешендi талдау
мен болжауды жетiлдiру, қоғамдағы құқықтық
құбылыстардың кешендi мониторингі жүйесiн
құру.
5. Қазақстанның мемлекеттік құқықтық
ақпараттық статистикалық жүйесiнiң әлемдiк
ақпараттық ортаға кірiгуі, құқықтық
статистикалық деректердi жариялау және
тарату жүйесiн жетiлдiру.
6. Yздiксiз кәсiби бiлiм беру мен
құқықтық статистика және арнайы есепке алу
саласында кадрлар даярлау жүйесiн құру әрi
жетiлдiру.
7. Халықаралық ынтымақтастық, құқықтық
статистика және арнайы есепке алу саласындағы
қолда бар халықаралық тәжiрибенi зерделеу
Бағдарламаны iске         2005-2007 жылдар.
асыру мерзiмдерi
Қаржыландырудың           Мемлекеттік бюджеттен 2005 жылға қаржы
көлемi мен көздерi     шығындары талап етiлмейдi.
2006 жылы - 2582500 мың теңге; 2007 жылы
- 2232300 мың теңге. 2006-2007 жылдарға
арналған мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен
қаржыландырылатын iс-шаралар бойынша шығыстар
көлемi тиiсті қаржы жылына анықталады
(нақтыланады).
Бағдарламаның             Қылмысқа, сыбайлас жемқорлыққа,
iске асырылуынан       нашақорлыққа қарсы күрестің нeгiзгі бағыттары
күтiлетiн нәтижелер    бойынша салыстырмалы әрi сапалы статистикалық
деректер мен талдамалық ақпарат қалыптастыру.
Шешiмдер дайындау әрi қабылдаудың
пәрмендi жүйесiн құру, заңдылық сақтау мен
құқықтық тәртiптi қолдауды қамтамасыз ету
бойынша функцияларын iске асыру кезiнде
құқық қорғау және өзге де мемлекеттiк
органдар қызметiнiң нәтижелiлiгiн арттыру.
Сапалы әрi шынайы ақпарат пен арнайы
есепке алудың мәліметтерiн дайындау және
ұсыну.
1. Кiрiспе
Қазiргi уақытта қоғамдық процестердi басқару мен дұрыс шешiм қабылдауда, соның iшiнде қылмыстың, сыбайлас жемқорлықтың алдын алу әрi оларға қарсы күресуде, есiрткiнiң таралуын бақылауды жүзеге асыруда құқықтық статистикалық ақпараттың маңызы әлденеше есе артуда.
Осыған байланысты, Бағдарламаны әзiрлеу Қазақстан Республикасының мемлекеттік құқықтық ақпараттық статистикалық жүйесiн қалыптастырудың заңды қадамына айналады.
Қазақстан Республикасының дамуын сипаттайтын құқықтық статистикалық көрсеткiштердiң бiрыңғай жүйесiн құру, оларды алу, талдау мен болжау әдiснамасын жасау, жүйелi құқықтық статистикалық ақпаратты қалыптастыру көзделуде, құқықтық статистиканың көрсеткiштерiн зерделеудiң басым бағыттары, әдiснаманы жетiлдiру мен ғылыми көзқарасты енгiзу анықталуда мемлекеттiң құқықтық жағдайы, елдегі қылмыстылық пен заңдылықтың деңгейi туралы халықаралық ұйымдарға қажеттi құқықтық статистика ақпаратын ұсыну жөнiндегі Қазақстан Республикасының құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының мiндеттемелерiн қамтамасыз ету, Бiрыңғай бiрiздендiрiлген статистикалық жүйенiң (бұдан әрi - ББСЖ) бiрiктірiлген деректер банкiнiң ақпараттық-техникалық кешенiн енгiзу әрi әкiмшілік құқық бұзушылық пен оларды жасаған тұлғалар туралы бастапқы болып табылатын құқық бұзушылықтардың орталықтандырылған деректер банкiн қолда бар геоақпараттық құқықтық статистикалық жүйесiнiң компоненттерiмен қамтамасыз ету, мемлекеттік органдардың құқықтық ақпаратқа қажеттiлiгiн қамтамасыз ететiн арнайы есепке алу жүйесiн құру жөнiндегi негізгi жобалық шешiмдердi әзiрлеу, кәсiпкерлiкті қолдау мен дамыту жөнiндегі шаралардың бiрi ретiнде құқықтық ақпаратқа деген қажеттiлігін қамтамасыз ететiн шаруашылық жүргізушi субъектiлердiң қызметiне тексерулер тағайындау туралы актiлердi тiркеуден мемлекеттiк органдардың бас тарту құқығын тиiмдi iске асыру мiндеттерi шешiлуде.
Сайып келгенде, қоғамдағы құқықтық жағдайларға кешендi мониторинг жүйесiн құру заңдылық пен құқықтық тәртiптi жаппай сақтауға негiзделген құқықтық мемлекеттi құрудың бiр компонентi болуы тиiс.
Бағдарламаны iске асыру мынадай негізгi қағидаттарды сақтай отырып, ұйымдастыру iс-шараларының кең кешенiн әзiрлеу мен орындауды көздейдi:
- құқықтық статистикалық ақпараттың тұрақтылығы, салыстырмалылығы, түсiнiктiлiгі мен ашықтығы;
- пәрменділігі мен нәтижелiлігі;
- iске асырылуы;
- жауаптылығы;
- сабақтастығы;
- тұрақтылығы;
- кешенділігі;
- жүйелілігі.
Бағдарламада құқықтық статистика мен арнайы есепке алу саласындағы жұмысты ұйымдастырудың тиiмдiлігін одан әрi арттыруға, кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыруға, техникалық құралдарды жаңғырту мен жетiлдiруге себеп болатын iс-шараларды, деректер банкiнiң жалпыға бiрдей қол жетiмдiлігін қамтамасыз ететiн бiрiктiрiлген автоматтандырылған сәйкестендiру жүйелерiн құру жолымен құқықтық статистика мен арнайы есепке алуды пайдалану жөнiндегi құқық қорғау органдарының мемлекетаралық ықпалдастығын қамтамасыз ету көзделедi.
Yш жылдық Бағдарламаны iске асыру мақсатында, республика - облыс - аудан деңгейлерiнде құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдары мен субъектiлерiн тиiсті кешендi ақпараттандыруды, мемлекеттік басқару органдарының бiрыңғай ақпараттық құқықтық статистикалық кеңiстігін қалыптастыруды жүзеге асыру көзделуде. Мемлекеттік ақпараттық құқықтық статистикалық жүйе бiрыңғай ақпараттық қордың дiңгегi болуға тиiс.

2. Развитие комплекса отраслей правовой
статистики.
3. Внедрение новых информационных технологий.
4. Совершенствование комплексного анализа и
прогноза состояния законности и правопорядка
в стране и регионах, создание системы
комплексного мониторинга правовых явлений
в обществе.
5. Интеграция государственной правовой
информационной статистической системы
Казахстана в мировую информационную среду,
совершенствование системы публикаций и
распространения правовых статистических
данных.
6. Создание и совершенствование системы
непрерывного профессионального образования
и подготовки кадров в области правовой
статистики и специальных учетов.
7. Международное сотрудничество, изучение
имеющегося международного опыта в области
правовой статистики и специальных учетов.
Сроки реализации           2005-2007 годы
Программы
Объемы и источники         На 2005 г. финансовых затрат из
финансирования             государственного бюджета не требуется.
На 2006 г. - 2582500 тыс. тенге; 2007 г. -
2231300 тыс. тенге. Объемы расходов
по мероприятиям, финансируемым за счет средств
государственного бюджета на 2006-2007 годы,
будут определяться (уточняться) на
соответствующий финансовый год.
Ожидаемые результаты       Формирование сопоставимых и качественных
от реализации Программы    статистических данных и аналитической
информации по основным направлениям борьбы
с преступностью, коррупцией, наркотизмом.
Создание действенной системы подготовки и
принятия решений, повышение результативности
деятельности правоохранительных и иных
государственных органов при реализации функций
по обеспечению соблюдения законности и
поддержания правопорядка.
Подготовка и предоставление качественной и
достоверной информации и сведений специальных
учетов.
1. Введение
В настоящее время важность правовой статистической информации для управления общественными процессами и принятия правильных решений, в том числе для предупреждения и борьбы с преступностью, коррупционными проявлениями, осуществления контроля за распространением наркотиков многократно возрастает.
В этой связи, разработка Программы становится закономерным шагом формирования государственной правовой информационной статистической системы Республики Казахстан.
Предусматривается создание единой системы правовых статистических показателей, методологии их получения, анализа и прогнозирования, формирование системной правовой статистической информации, характеризующей развитие Республики Казахстан, определяются приоритетные направления изучения показателей правовой статистики, совершенствования методологии и внедрения научного подхода, решаются задачи обеспечения обязательств органов правовой статистики и специальных учетов Республики Казахстан по предоставлению необходимой правовой статистической информации в международные организации о правовом состоянии государства, уровне преступности и законности в стране, внедрения информационно-технического комплекса интегрированного банка данных единой унифицированной статистической системы (далее - ЕУСС) на всей территории республики и обеспечения централизованного банка данных об административных правонарушениях и лицах, их совершивших, являющихся первичными, уже существующими компонентами геоинформационной правовой статистической системы, разработки основных проектных решений по созданию системы специальных учетов, обеспечивающей потребности государственных органов в правовой информации, эффективную реализацию права отказа в регистрации актов о назначении проверок деятельности хозяйствующих субъектов как одной из мер по поддержке и развитию предпринимательства.
В конечном итоге, создание системы комплексного мониторинга правовых явлений в обществе должно явиться одним из компонентов построения правового государства, основанного на всеобщем соблюдении законности и поддержании правопорядка.
Реализация Программы предполагает разработку и выполнение широкого комплекса организационных мероприятий с соблюдением следующих основных принципов:
- стабильность, сопоставимость, доступность и открытость правовой статистической информации;
- действенность и результативность;
- реализуемость;
- ответственность;
- преемственность;
- постоянство;
- комплексность;
- системность.
Программа предусматривает мероприятия, способствующие дальнейшему повышению эффективности организации работы в сфере правовой статистики и специальных учетов, повышению квалификации кадров, модернизации и усовершенствованию технических средств, обеспечение межгосударственной интеграции правоохранительных органов по использованию правовой статистики и специальных учетов путем построения интегрированных автоматизированных идентификационных систем с обеспечением общего доступа в банки данных.
В целях реализации трехлетней Программы, на уровнях республика - область - район предусматривается осуществить соответствующую комплексную информатизацию органов и субъектов правовой статистики и специальных учетов, формирование единого информационного правового статистического пространства органов государственного управления. Ядром единых информационных ресурсов должна стать государственная информационная правовая статистическая система.

2. Құқықтық статистиканы және арнайы есепке алуды дамытудың
қазiргi жай-күйін талдау
Қазақстан Республикасында мемлекеттік құқықтық реформаны жүзеге асыру нәтижелерінің бiрi - ведомстводан тыс және орталықтандырылған негiзде құрылған құқықтық статистика органдарын құру болып табылды әрi оларға қылмыстық құқықтық статистиканы қалыптастыру жөнiндегі iшкi iстер органдарының функциялары берiлдi. Осыған байланысты, Мемлекет басшысының 1997 жылғы 22 сәуiрдегi N 3465  Жарлығымен құқық қорғау органдары жүйесiн жетiлдiру, қылмыстылық пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің тиiмділігін арттыру мақсатында, IIМ мен Әдiлет министрлiгiнiң статистикалық қызметтерiнiң базасында Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанында Құқықтық статистика және ақпарат орталығы құрылды.
Осындай реформа жасаудың қажеттілігi, ең алдымен криминогендiк ахуал мен қылмыстылыққа қарсы күрестiң жай-күйiн шынайы көрсетудi болдырмайтын бұрынғы ақпараттық статистикалық жүйенiң кемiстіктерiнен туындады. Алғаш рет өз тарихында құқықтық статистика қадағалау органы - прокуратура қарауына берiлдi және осы қадамның баламасы бұрынғы кеңес кеңiстiгінде жоқ. Бұл елімiздегі криминалдық жағдайға әсерiн тигізетін себептердi объективтi әрi уақытылы анықтау жөнiндегі құқық қорғау органдарының қызметінiң тиiмдiлiгiн арттыруға әрi оларды жою жөнiндегі қажетті шаралар кешенiн белгілеуге мүмкiндiк бердi.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жүйесiн жетiлдiру шеңберiнде, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 28 наурыздағы N 1050  Жарлығымен Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы таратылған Құқықтық статистика және ақпарат орталығының базасында құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкiлетті мемлекеттік орган болып табылатын Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитет (бұдан әрi - Комитет) құрылды. Құқықтық статистиканы қалыптастырудың, арнайы есепке алуды жүргiзудiң және осы саладағы қадағалауды жүзеге асырудың функцияларын үйлестiру қоғамдағы қылмыстықтың жай-күйi және қылмыстық қудалау органдары мен соттың қылмыстық iс жүргізу қызметiнiң сандық-сапалық көрсеткiштерi туралы, мемлекеттік органдардың кәсiпкерлiктi қолдау мен қорғау жөніндегі жұмысы, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылықтарға қарсы қарсы күрес туралы мейлiнше шынайы ақпаратпен мемлекеттi жүйелi түрде қамтамасыз ету, құқықтық статистика және арнайы есепке алуды түпкілікті мүлде деңгейге көтеру жөнiндегі шара болып табылады, бұл мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру, арнайы есепке алуды жүргiзуден бастап осы саладағы нормативтік құқықтық актiлердi мемлекеттiк органдардың орындауын қадағалауға дейiнгі ажырамас тетiк жасауға кең мүмкiндiк бередi.
Комитеттің негiзгі мiндеттерi - мемлекеттiк құқықтық ақпараттық статистикалық жүйені дамыту, қылмыстылыққа, сыбайлас жемқорлыққа, есiрткi заттардың заңсыз айналымына және заңдылықты бұзушылыққа қарсы күресті ақпараттық және талдамалық қамтамасыз етудi жүзеге асыру болып саналады.
Осыған байланысты, Комитетке мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру, арнайы есептi жүргізу және осы саладағы заңдардың қолданылуын қадағалауды жүзеге асыру жөнiндегі мiндеттер жүктелген.
Осы мiндеттердi орындау үшiн Комитет Президент Әкiмшiлігін, Қауiпсiздiк Кеңесiн, Yкiметті, құқық қорғау, республиканың сот және басқа да мемлекеттік органдарын қылмыстылыққа, сыбайлас жемқорлыққа, нашақорлыққа қарсы күрестiң, елдегі заңдылықтың сақталуының жай-күйi туралы статистикалық және ақпараттық-талдау материалдарымен қамтамасыз етедi.
Қазiргі уақытта Комитетте елдегі қылмыстық қудалау органдарының iздестірiлуiндегі қылмыс жасаған адамдар, хабар-ошарсыз кеткендер және танылмаған мәйiттер туралы қолда бар ақпараттың бүкiл көлемi жинақталған. Бұл қазiрдiң өзiнде, жалпы сипаттағы қылмыстарға, экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстарына, нашақорлық пен психотроптық заттардың және прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күрестi тиiмдi ақпараттық қамтамасыз етудi жүзеге асыруға, құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу мәселелерi бойынша республиканың барлық мемлекеттiк органдарының қызметін үйлестіруге мүмкiндiк бередi, ал болашақта терроризмге, экстремизмге, трансшекаралық және
халықаралық қылмыстылыққа, адамдар трафигiне және заңсыз көшіп-қонуға қарсы күрес пен заңдылықтың сақталуы әрi құқықтық тәртiптi қолдаудың, азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қорғаудың басқа да өзекті проблемаларында қуатты құралға айналуы тиiс. Бұдан басқа, Комитет мемлекетаралық ақпарат банкiн (МАБ) құру жөнiндегі келiсiм шеңберiнде Ресей Федерациясы ІІМ Бас ақпарат орталығымен ынтымақтастықты жүзеге асыруда, оған сәйкес Қазақстандағы арнайы есепке алу субъектiлерi туралы барлық деректер МАБ-қа жiберiледi, қажеттi нормативтiк құқықтық база үйлестiрiлген. Мысалы, Комитеттің аумақтық органдары арнайы есепке алу объектiлерiне карточка толтырған кезде, бiр көшiрмесiн РФ ІІМ МАБ-қа жiбередi. Сөйтiп, ТМД шеңберiнде құқық қорғау органдарының арасында жедел ақпарат алмасу жүзеге асырылады.
Қазiргі уақытта, жетi жыл жұмыс iстегеннен кейiн, құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының өзi қалыптасқан мемлекеттiк институт болып табылады. Бiрiншi кезекте, қылмыстылықтың жай-күйi, құқық қорғау органдарының, соттардың қызметi және бұл жұмыстың ақпараттық қамтамасыз етiлуi туралы статистиканы қалыптастырудың тиянақты режимi ұйымдастырылған. Арнайы есепке алуды жүргiзу, анықтамалық және мұрағаттық жұмыстарды
жүргiзу тиiстi деңгейде жүзеге асырылуда.
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын ақпараттық-статистикалық қамтамасыз ету, республикадағы сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтың жай-күйi мен деңгейiн анықтауға, оларды түпкiлiктi жою жөнiндегі қажеттi шараларды әзiрлеу мен қолдануға мүмкiндiк бердi. Соңғы онжылдық барысында, нашақорлық пен психотроптық заттарды терiс пайдалану және республикадағы олардың заңсыз айналымы кең көлемде таратылу сипатын алды әрi экономика, құқықтық тәртiп, қоғамдағы әлеуметтік-психологиялық ахуалдың жай-күйiне, халықтың денсаулығы мен тектiк қорына терiс әсерiн тигiзуде.
Есiрткi заттарын пайдалануына байланысты медициналық мекемелерде есепке тұрған адамдардың жалпы саны 48 мың жуықты құрайды. Осыған байланысты, республикадағы нашақорлықтың жай-күйi туралы статистикалық ақпаратты жүргізу нашақорлық пен есiрткi бизнесiне қарсы құқық қорғау органдарының жұмысын бағалауға, осы проблеманы одан әрi шешудiң стратегиясы мен тактикасын анықтауға мүмкiндiк бередi.
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңындағы шектеу сипатындағы нұсқамаларға ақпараттық қызмет көрсету тетігін енгiзумен бiрге, сотпен әкiмшiлiк жауапкершілiкке тартылған, iс-әрекет жасауға қабiлетсiз деп танылған, сондай-ақ мемлекеттік қызметте лауазымға ие болу құқығынан айырылған тұлғаларды неғұрлым толық есепке алу белгiленген.
Өз қызметiнiң бүкiл кезеңінде, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласы заң жүзiнде реттелмеген едi және тек қызмет бабында пайдалануға арналған ведомстволық нұсқаулық кесiмдер
деңгейiнде ғана регламенттелдi.
Сондықтан, осы саланың дамуының келесi қадамы мемлекеттік

2. Анализ современного состояния развития правовой
статистики и специальных учетов
Одним из результатов осуществления государственной правовой реформы в Республике Казахстан стало образование органов правовой статистики на вневедомственной и централизованной основе с передачей им функций органов внутренних дел по формированию уголовно-правовой статистики. В этой связи,  Указом Главы государства от 22 апреля 1997 года N 3465, с целью совершенствования системы правоохранительных органов, повышения эффективности борьбы с преступностью и коррупцией, на базе статистических служб МВД и Минюста был создан Центр правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
Необходимость подобного реформирования была вызвана, прежде всего, пороками прежней информационно-статистической системы, исключающей достоверное отображение криминогенной действительности и состояния борьбы с преступностью. Впервые в своей истории, правовая статистика была передана в ведение надзорного органа - прокуратуры, и аналогов данному шагу на постсоветском пространстве нет. Это позволило повысить эффективность деятельности правоохранительных органов страны по объективному и своевременному выявлению причин, влияющих на криминальную обстановку в стране и определению необходимого комплекса мер по их устранению.
В рамках совершенствования системы правовой статистики и специальных учетов,  Указом Президента Республики Казахстан от 28 марта 2003 года N 1050 на базе упраздняемого Центра правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан создан Комитет по правовой статистике и специальным учетам (далее - Комитет), являющийся уполномоченным государственным органом в сфере правовой статистики и специальных учетов. Сочетание функций формирования правовой статистики, ведения специальных учетов и осуществление надзора в этой сфере является мерой по систематическому обеспечению государства максимально достоверной информацией о состоянии преступности в обществе и количественно-качественных показателях уголовно-процессуальной деятельности органов уголовного преследования и суда, работе государственных органов по защите и поддержке предпринимательства, а также их борьбе с административными правонарушениями, выведению правовой статистики и специальных учетов на совершенно новый уровень, что дает широкие возможности для создания неразрывного механизма от формирования государственной правовой статистики, ведения специальных учетов до надзора за исполнением государственными органами нормативных правовых актов в данной сфере.
Основными задачами Комитета являются развитие государственной правовой информационной статистической системы, осуществление информационного и аналитического обеспечения борьбы с преступностью, коррупцией, незаконным оборотом наркотических средств и нарушениями законности. В связи с чем, на Комитет возложена обязанность по формированию государственной правовой статистики, ведению специальных учетов и осуществлению надзора за применением законов в данной сфере.
Для выполнения этих задач Комитет обеспечивает Администрацию Президента, Совет Безопасности, Правительство, правоохранительные, судебные и другие государственные органы республики статистическими и информационно-аналитическими материалами о состоянии борьбы с преступностью, коррупцией, наркоманией, соблюдении законности в стране.
В настоящее время в Комитете сконцентрирован весь объем имеющейся в стране информации о лицах, совершивших преступления, разыскиваемых органами уголовного преследования, пропавших без вести и неопознанных трупах. Это позволяет уже сегодня осуществлять эффективное информационное обеспечение борьбы с общеуголовными, экономическими и коррупционными преступлениями, незаконным оборотом наркотических и психотропных веществ и прекурсоров, координацию деятельности всех государственных органов республики по вопросам формирования правовой статистики и ведения специальных учетов, а в будущем должен стать мощным инструментом в борьбе с проявлениями терроризма, экстремизма, трансграничной и международной преступностью, трафиком людей и незаконной миграцией и другими актуальными проблемами соблюдения законности и поддержания правопорядка, защиты конституционных прав и свобод граждан.
Кроме того, Комитет осуществляет сотрудничество с Главным информационным центром МВД Российской Федерации в рамках соглашения по созданию межгосударственного информационного банка (МИБ), в соответствии с которым, все данные о субъектах специальных учетов в Казахстане направляются в МИБ, синхронизирована необходимая нормативно-правовая база. Так, территориальные органы Комитета при составлении карточки на объекты специальных учетов, одну копию направляют в ГИЦ МВД РФ. Таким образом, осуществляется оперативный обмен информацией между правоохранительными органами в рамках СНГ.
В настоящее время, после семи лет функционирования, органы правовой статистики и специальных учетов представляют собой сложившийся государственный институт. В первую очередь организован четкий режим формирования статистики о состоянии преступности, деятельности правоохранительных органов, судов и информационное обеспечение этой работы. На должном уровне осуществляется ведение специальных учетов, справочная и архивная работа.
Информационно-статистическое обеспечение  Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" позволило определять состояние и уровень коррупционных правонарушений в республике, разрабатывать и принимать необходимые меры по их искоренению. В течение последнего десятилетия злоупотребление наркотическими средствами и психотропными веществами и их незаконный оборот в республике приобрели повсеместное распространение и отрицательно влияют на состояние экономики, правопорядка, социально-психологическую атмосферу в обществе, здоровье и генофонд народа. Общее количество лиц, состоящих на учете в медицинских учреждениях в связи со злоупотреблением наркотиками, составляет почти 48 тыс. человек. В этой связи, ведение статистической информации о наркоситуации в республике дает возможность оценивать работу правоохранительных органов в вопросах борьбы с наркоманией и наркобизнесом, определять стратегию и тактику дальнейшего решения этой проблемы.
С внедрением механизма информационного обслуживания ограничительных предписаний  Закона Республики Казахстан "О государственной службе" установлен наиболее точный учет лиц, привлеченных судом к административной ответственности, признанных недееспособными, а также лишенных прав занимать государственную службу.
На протяжении всего периода своего существования, сфера правовой статистики и специальных учетов законодательным образом не была отрегулирована и регламентировалась на уровне ведомственных инструктивных актов, имеющих сугубо служебное пользование.

құқықтық статистиканы жүзеге асыру және арнайы есепке алуды жүргізудiң тәртібін заң жүзiнде бекiту болып табылды. Мысалы, 2003 жылғы 22 желтоқсанда Мемлекет басшысы "Мемлекеттiк құқықтық статистика және оны eceпке алу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына қол қойды.
Заң құқық саласындағы статистикалық, ақпараттық және есепке алу жүйелерiн басқарудың бiрыңғайлығы қағидаттарын айқындайтын нормативтік құқықтық кесiм болып табылады, олар осы саланың жұмыс iстеуi мен жетiлуiне оңтайлы жағдайды қамтамасыз етедi.
Заңмен алғашқы рет заңнамада: "мемлекеттік құқықтық статистика", оның "қылмыстық-құқықтық", "азаматтық-құқықтық" және "әкiмшiлiк құқықтық статистикаға" бөлінуi; уәкiлеттi орган мен қылмыстық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерінің құқықтары мен мiндеттерi; арнайы есепке алудың мақсаты мен түрлерi сияқты негізгі ұғымдар бекiтiлген.
Кәсiпкерлердiң құқықтарын қорғау мақсатында Заңның  7-бабының 1-тармағының 5) тармақшасында құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарына оларды тағайындау кезiнде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары бұзылған шаруашылық жүргізушi субъектiлердi тексерудi тағайындау туралы актiлердi тiркеуден бас тарту құқығы бекiтiлген. Осы қадам шағын және орта бизнесті дамытуға жасалған кедергілердi жоюға септігін тигізедi.
Сондай-ақ, Заңның 7-бабы 7-тармағының 5) тармақшасында құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының жеке және заңды тұлғаларға ақылы ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетудi жүзеге асыру мiндеттілігі көзделген. Осы функция елдiң бюджетiне қосымша қаржылық түсiмдердiң түсуiне әкеледi.
Мемлекеттік құқықтық ақпараттық статистикалық жүйенi одан әрi жетiлдiру мен дамыту құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарына қоғамдағы құқықтық құбылыстарға мониторингін жүзеге асыратын, қоғамдағы қылмыстылыққа және өзге де құқық бұзушылықтарға қарсы күрестiң бағдарламалары мен ұсынымдарын әзiрлейтiн басты талдау институты болып өзгертiлуiне мүмкiндiк бередi. Осы ұсынымдар заңдылық пен азаматтардың конституциялық құқықтарының сақталуына прокурорлық қадағалауды жүзеге асыру жөнiндегі тиiмдi құралға айналуы тиiс. Қоғамдағы сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарына қарсы күрестің перспективалық бағыттарының бiрi - кәсiпкерлiк қызметтің сыбайлас жемқорлыққа қатысты субъектiлерi туралы деректер банкiн құру болып табылады.
Сөйтіп, құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының қызметі статистикалық мәлiметтердi қалыптастыру мен криминалдық есепке алуды жүргiзудiң шеңберiнен әлдеқайда кең әрi ел Президентiнiң құқықтық мемлекет құру жөнiндегі жүргiзiп жатқан реформаларының аясында маңызды орын алады.
Алайда, осы уақытқа дейiн Қазақстандағы құқықтық статистика және арнайы есепке алуды дамытудың көптеген шешiлмеген проблемалары
бар, олар ең алдымен, құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарын материалдық-техникалық, ұйымдастыру-кадрлық нығайтуға және құқықтық статистикалық мәліметтердi қалыптастыру мен арнайы есепке алуды жүргізу процестерiн автоматтандыруға байланысты.

Поэтому следующим шагом развития данной сферы стало законодательное закрепление порядка осуществления государственной правовой статистики и ведения специальных учетов. Так, 22 декабря 2003 года, Главой Государства был подписан  Закон Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" (далее - Закон).
Закон представляет собой нормативный правовой акт, определяющий принципы единства управления статистической, информационной и учетной систем в правовой сфере, которые обеспечат оптимальные условия для ее функционирования и совершенствования.
Законом впервые в законодательстве закрепляются: основные понятия, такие как "государственная правовая статистика", ее разделение на "уголовно-правовую", "гражданско-правовую" и "административно-правовую статистику"; права и обязанности уполномоченного органа и субъектов правовой статистики и специальных учетов; назначение и виды специальных учетов.
В целях защиты прав предпринимателей, в подпункте 5) пункта 1   статьи 7 Закона за органами правовой статистики и специальных учетов закреплено право отказа в регистрации актов о назначении проведения проверок хозяйствующих субъектов, вынесенных с нарушением требований законодательства Республики Казахстан при их назначении. Данный шаг способствует устранению препятствий для развития малого и среднего бизнеса.
Также, подпунктом 5) пункта 2  статьи 7 Закона предусмотрено, что органы правовой статистики и специальных учетов обязаны осуществлять информационно-справочное обслуживание физических и юридических лиц на платной основе. Данная функция повлечет за собой дополнительные финансовые поступления в бюджет страны.
Дальнейшее совершенствование и развитие государственной правовой информационной статистической системы позволит органам правовой статистики и специальных учетов трансформироваться в главный аналитический институт, осуществляющий мониторинг правовых явлений в обществе, разрабатывать программы и рекомендации борьбы с преступностью и иными правонарушениями в обществе. Данные рекомендации должны стать эффективным инструментом по осуществлению прокурорского надзора за законностью и соблюдением конституционных прав граждан. Одним из перспективных направлений по борьбе с коррупционными правонарушениями в обществе будет создание банка данных о субъектах предпринимательской деятельности, причастных к коррупции.
Таким образом, деятельность органов правовой статистики и специальных учетов выходит далеко за рамки формирования статистических сведений и ведения криминальных учетов и имеет важное значение в рамках осуществляемых Президентом страны реформ по созданию правового государства.
Однако существует значительное количество до настоящего времени не разрешенных проблем развития правовой статистики и специальных учетов в Казахстане, прежде всего связанных с материально-техническим и организационно-кадровым укреплением органов правовой статистики и специальных учетов и автоматизацией процессов формирования правовых статистических сведений и ведения специальных учетов.

Бiрыңғай бiрдейлендiрiлген статистикалық жүйеге (ББСЖ) бiрiктiрiлген, қылмыстылық, алдын ала тергеу мен анықтау органдарының қызметі, прокуратура органдарының жұмысы, сот төрелігін жүргiзу мен сот қаулыларының орындалуы жөнiндегi соттардың қызметі туралы, шаруашылық жүргізушi субъектiлердiң қызметін тексеру мәлiметтерi туралы статистикалық есептіліктi қалыптастыру жүйесi құрылды әрi жұмыс iстеуде. 2003 жылы республикалық бюджеттің қаражатына сатып алынған БҚБЖ-ның компоненттерi мен оны бағдарламалық қамтамасыз ету бастапқы есепке алу құжаттарын аудандық (қалалық) деңгейде жасау және статистикалық есептiліктi облыс - республика деңгейiнде қалыптастыруды электронды формат түрiнде автоматтандыру процестерiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк бердi. Алайда, Комитеттің аумақтық органдарының аудандық (қалалық), кей жерлерде облыстық деңгейде, тиiстi материалдық-техникалық қамтамасыз етудiң болмауы, қолда бар бағдарламалық қамтамасыз етудi толық пайдалануға мүмкіндiк бермейдi. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарын аудандық буынына дейiн толық автоматтандыру мен компьютерлендiрудi қамтамасыз ету мәселесiн шешу Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 19 қарашадағы N 1180  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік статистиканы жетiлдiрудiң 1999-2005 жылдарға арналған бағдарламасында көзделгенiмен, компьютерлiк және ұйымдастыру оргтехникамен жабдықтау және модемге қол жеткiзудi ұйымдастырудың жеткiлiксiз деңгейi, жергілiктi жерлердегi бiлікті кадрлардың болмауы республика шеңберiнде ББТЖ-ның қолда бар қорын толық пайдалануға мүмкiндiк бермеуде. Осыған байланысты, Бағдарламада осы проблеманы шешуге тиiсті қаржы қаражатын бөлу көзделедi.
Бұдан басқа, құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарын жеке салааралық пән (заңтану, статистика, криминология
және т.б.) ретiнде кадрлық қамтамасыз ету проблемасы бүгiнгi күнi неғұрлым өткiр қойылуда. Мысалы, Комитеттің кейбiр аумақтық басқармаларында құқықтық статистиканы қалыптастырумен немесе арнайы eсепті жүргiзумен арнайы бiлiмi жоқ, бiлiктiлiгiн арттырудан, тағылымдамадан көбiнесе өтпеген қызметкерлер айналысуда. ТМД аумағында осы саланы қайта құру және дамыту мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасы алдыңғы қатардағы орынға ие болғанына қарамастан, Қазақстанда құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласына арналған кадрларды дайындау және қайта дайындау орталығы жоқ. Соған байланысты, Бағдарламада С.Есқараев атындағы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Заңдылықтың, құқықтық тәртiптiң проблемаларын зерттеу және прокуратура органдары кадрларының бiлiктiлiгiн арттыру институтымен бiрлесiп, Комитет базасында Ғылыми-әдiстемелiк әзiрлемелер және құқықтық статистика мен арнайы есепке алу органдары кадрларының бiліктілігiн арттыру орталығын құру көзделген.
Сондай-ақ, құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының әкімшілік құқық бұзушылықтар және оларды жасаған тұлғалар туралы орталықтандырылған деректер банкiн жүргiзу жөнiндегі жаңа мiндеттердi жүзеге асыруы, "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында көзделген шаруашылық жүргізушi субъектілердiң қызметiн тексерудi тағайындау туралы заңсыз актiлердi тiркеуден бас тарту құқығын және дамудың өзге де перспективалы бағыттарын қолдану мақсатында оларды кадрлық нығайту, ең алдымен, Комитеттiң орталық аппараты, жергілiктi жерлерiнде де штаттық оперативтiк қызметкерлердiң санын ұлғайту және оны 1500 адамға дейiн жеткiзу қажет.

Уже создана и функционирует система формирования статистической отчетности о преступности, деятельности органов предварительного следствия и дознания, работе органов прокуратуры, деятельности судов по отправлению правосудия и исполнении судебных постановлений, сведений о проверках деятельности хозяйствующих субъектов, объединенная в Единую унифицированную статистическую систему (ЕУСС). Компоненты и программное обеспечение ЕУСС, приобретенные на средства республиканского бюджета в 2003 году, позволили обеспечить автоматизацию процессов создания первичных учетных документов в электронном формате на районном (городском) уровне и формирования статистической отчетности на уровне область-республика. Однако отсутствие должного материально-технического обеспечения территориальных органов Комитета на районном (городском), а где-то и на областном уровне не позволяет в полной мере использовать имеющееся программное обеспечение. Недостаточный уровень снабжения компьютерной и оргтехникой, организации модемного доступа, отсутствие квалифицированных кадров на местах не позволяют в полной мере использовать имеющиеся ресурсы ЕУСС в рамках республики, несмотря на то, что решение вопроса обеспечения полной автоматизации и компьютеризации органов правовой статистики и специальных учетов вплоть до районного звена было предусмотрено еще Программой совершенствования государственной статистики в Республике Казахстан на 1999-2005 годы, утвержденной  Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 1998 года N 1180. В этой связи, Программой предусмотрено выделение соответствующих финансовых средств на решение данной проблемы.
Кроме того, проблема кадрового обеспечения органов правовой статистики и специальных учетов как самостоятельной межотраслевой дисциплины (юриспруденция, статистика, криминология и др.) на сегодняшний день стоит наиболее остро. Так, в некоторых территориальных управлениях Комитета формированием правовой статистики или ведением специальных учетов занимаются сотрудники без специализированного образования, зачастую не прошедшие ни повышения квалификации, ни стажировки. Отсутствует центр подготовки и переподготовки кадров для сферы правовой статистики и специальных учетов в Казахстане, несмотря на то, что в вопросах реформирования и развития данной отрасли Республика Казахстан занимает лидирующие позиции на территории СНГ. В соответствии с чем, Программой предусмотрено создание, совместно с Институтом изучения проблем законности, правопорядка и повышения квалификации кадров органов прокуратуры при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан им. С. Ескараева, на базе Комитета Центра научно-методологических разработок и повышения квалификации кадров органов правовой статистики и специальных учетов.
Также, в целях осуществления органами правовой статистики и специальных учетов новых функций по ведению централизованного банка данных об административных правонарушениях и лицах, их совершивших, применение права отказа в регистрации незаконных актов о назначении проверок деятельности хозяйствующих субъектов и других перспективных направлений развития, предусмотренных  Законом Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах", необходимо их кадровое укрепление, прежде всего за счет увеличения числа штатных оперативных сотрудников, как на местах, так и в центральном аппарате Комитета и доведение его до 1500 человек.

Қазiрдiң өзiнде бекiтiлген Республикада нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2001-2005 жылдарға арналған стратегиясы шеңберiнде тиiстi жедел талдау жасау үшiн құқық қорғау және өзге де органдардан заңсыз есiрткілер және есiрткiмен байланысты қылмыстар туралы мәліметтердi жинау жөнiндегі қызметті жүзеге асыратын Комитеттiң Нашақорлықтың жай-күйiн зерттеу және бағалау жөнiндегі ұлттық ақпараттық-талдау орталығын
материалдық-техникалық жағынан нығайту жұмыстары жүргiзiлуде.
Алайда, Қазақстан Республикасының аумағында нашақорлықтың таралуына және есiрткi бизнесіне қарсы күрестi кешендi түрде ақпараттық-талдамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру үшін құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарын ұйымдастыру-кадрлық және техникалық жағынан одан әрi нығайту ғана емес, сонымен қатар нашақорлық қылмыстардың жасалуы туралы ақпарат алмасу жөнiндегі трансшекаралық ақпараттық желi құру мақсатында осы салада кең ауқымды халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру қажет. Осыған байланысты, есiрткi және оның айналымына байланысты қылмыстар туралы Қазақстандағы қазiргi ақпараттық дерекқорлар, ұлттық заңнама жүйесi мен әдiснама Орталық Азия өңiрiндегi елдер үшін модель болуы, ал болашақта, мемлекетаралық ақпараттық деректер банкiнiң негізiн салуы мүмкiн. Бұл үшiн, Батыстың жетекшi елдерiмен және Ресей Федерациясымен наркотрафикке қарсы iс-әрекет бойынша тәжiрибе алмасуды жүргізу қажет.
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасында арнайы есепке алуды дамыту үшін неғұрлым маңызды проблемалық мәселелер мыналар болып табылады:
- арнайы есепке алуды жетілдiру әрi жаңалау;
- арнайы есепке алу субъектілерiмен үздiксiз жұмысты қамтамасыз ету;
- арнайы ақпарат алмасу саласындағы халықаралық ынтымақтастық;
- арнайы есепке алу мәлiметтерiн алмасу мәселелерi бойынша құқық қорғау органдарының өзара iс-қимылы мәселелерiн реттейтiн халықаралық құқықтық кесiмдердi дайындау;
- құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының бiрiктірілген деректер банкiн құру.
Практика көрсеткенiндей, арнайы есепке алуды дамыту саласындағы негізгі перспективалы мiндеттердiң бiрi - қазiргі заман талаптарына жауап беретiн арнайы есепке алу процестерiн автоматтандыратын бағдарламалық қамтамасыз етудiң неғұрлым жоғары деңгейiн енгiзу, сондай-ақ геоақпараттық құқықтық статистикалық жүйенiң негiзi ретінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының бiрiктірiлген деректер банкiн құру болып табылады.
Арнайы есепке алуды енгізу бойынша неғұрлым жетiлдiрiлген бағдарламалық қамтамасыз етудi әзiрлеу қажеттілігі көрер көзге айқын болып отыр. Мысалы, хабар-ошарсыз жоғалған адамдарды iздестіру туралы құжаттарды есепке алу үшiн қазiргі уақытта белгiленген бағдарламада ("Қазақстанда iздеу салу"), бiрiншiден, iздеу салынған адамдарды тануды жүргізу функциясына енгiзiлмеген, екiншiден, оны пайдалану көрсеткенiндей тиiмдiлігi шамалы болып табылады, үшiншiден, оны пайдалану кезiнде адами фактор ескерiледi, яғни, сұранысты қалыптастыру хабар-ошарсыз жоғалған адамды сипаттау
бойынша сәйкес келетін танылмаған мәйiттердi iрiктеп алу арқылы бағдарламалық қамтамасыз ету жолымен емес, алты мың бiрлiктен астам массивтен iрiктеп алу кезiнде барлық ықтимал нұсқаларды түгел ескеруге шамасы жетпейтін оператордың өзiмен жасалады, ал мұндай сұранысты әрбiр хабар-ошарсыз жоғалған адамға немесе танылмаған мәйiтке қалыптастыру қажет.

В рамках уже утвержденной  Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в республике на 2001-2005 годы проводится материально-техническое укрепление Национального информационно-аналитического центра по изучению и оценке состояния наркотизма Комитета, осуществляющего деятельность по сбору сведений о наркопреступности, незаконных наркотиках и преступлениях, связанных с наркотиками, из правоохранительных и иных органов для проведения соответствующего оперативного анализа.
Однако для осуществления комплексного информационно-аналитического обеспечения борьбы с распространением наркомании и наркобизнесом на территории Республики Казахстан необходимо не только дальнейшее организационно-кадровое и техническое укрепление органов правовой статистики и специальных учетов, но и осуществление широкомасштабного международного сотрудничества в этой сфере, с целью создания трансграничной информационной сети по обмену информацией о совершении наркопреступлений. В этой связи, существующие в Казахстане информационные базы данных о наркотиках и преступлениях, связанных с их оборотом, система национального законодательства и методология могут стать модельными для стран региона Центральной Азии, а в будущем, заложить основу межгосударственного информационного банка данных. Для этого, необходимо также проводить обмен опытом по противодействию наркотрафику с ведущими странами Запада и Российской Федерацией.
В настоящее время, наиболее значимыми проблемными вопросами для развития специальных учетов в Республике Казахстан являются:
- совершенствование и модернизация специальных учетов;
- обеспечение бесперебойной работы субъектов специальных учетов;
- международное сотрудничество в сфере обмена специальной информацией;
- подготовка международных правовых актов, регулирующих вопросы взаимодействия правоохранительных органов по вопросам обмена специальными учетными сведениями;
- создание интегрированного банка данных органов правовой статистики и специальных учетов.
Как показала практика, основной из перспективных задач в сфере развития специальных учетов является внедрение более высокого уровня программного обеспечения, автоматизирующего процессы специальных учетов, отвечающего современным требованиям, а также создание интегрированного банка данных органов правовой статистики и специальных учетов, как основы геоинформационной правовой статистической системы.
Необходимость разработки более совершенного программного обеспечения по ведению специальных учетов очевидна. Так, программа, установленная в настоящее время для учета документов о розыске лиц, пропавших без вести ("Розыск Казахстана"), во-первых, не имеет в своих функциях опознание разыскиваемых лиц, во-вторых, как показала ее эксплуатация, является малоэффективной, в третьих, при ее использовании учитывается человеческий фактор, то есть формирование запроса происходит не программным обеспечением путем подборки примет неопознанных трупов совпадающих по описанию с без вести пропавшим, а самим оператором, который при выборке из массива более шести тысяч единиц, просто физически не может учесть все возможные варианты, а такой запрос необходимо формировать на каждое лицо, пропавшее без вести или неопознанный труп.

Тануды жүргізу тиiмділігінің шамалылығын мынадай көрсеткiштерден көруге болады. Осы бағдарламаның орын алған кезiнен берi 5000-ға жуық танылмаған мәйiттердiң жалпы санынан 63-i ғана танылған. Бұл - iздестiру туралы құжаттарды есепке алу бойынша күнделiктi жұмыстың нәтижесiнде iздеу салудың бастамашыларына әрдайым сәйкестендiру белгiлерінің сай келуi туралы жорамалдар жолданып отырған кездегi жетістік.
Қазiргі уақытта Ресей Федерациясы ІІМ Бас ақпарат орталығында "Oracle" деректер базасын басқару жүйесiнiң (ДББЖ) базасында құрылған және жұмыс iстейтiн бағдарламалық қамтамасыз ету пайдаланылуда, ол нышандарын көзбен шолу арқылы салыстыра қарау жолымен ғана емес, сондай-ақ бет әлпетін суреттеу, адам қаңқасының сүйектерінің қалдықтарын, атап айтқанда, бас сүйегi, адам көзiнiң торқабығын салыстыру бойынша адамның биометриялық ұқсастығы жолымен iздеу салынған және анықталған адамдардың әртүрлі санаттарын тануды
жүргiзуге мүмкіндік беретiн әртүрлi ақпараттық-iздеу жүйелерiн құрудың кең мүмкiндiгін қамтамасыз ететiн қазiргi замандағы қуатты ДББЖ болып табылады.
Қазақстанда осындай бағдарламаны енгiзу хабар-ошарсыз жоғалған адамдарға, танылмаған мәйiттерге, өздерi туралы мәлiметтердi хабарлауға мүмкiндiгі жоқ балалар мен ауру адамдарға ғана емес, танылмаған мәйiттердiң сәйкестендiрушілiк белгiлерiмен қылмыстық қудалау органдарынан жасырынған тұлғалардың ұқсас белгiлерiн салыстыру арқылы да тануды жүргiзуге мүмкiндiк туғызады, анықталынатын адамдардың дактилоскопиялық карталары жоқ кезде оның ерекше өзектілігі бар.
Көрсетiлген ДББЖ мүмкiндiктерi болашақта арнайы есепке алудың автоматтандырылған жүйесiнiң толыққанды жұмыс iстеуiне мүмкiндiк бередi, сондай-ақ арнайы ақпаратты халықаралық ақпарат алмасу бөлігінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының одан арғы жұмысына жаңа перспективалар ашады.
Соңғы жылдардың практикасы көрсеткенiндей, арнайы есепке алуды дамытудың осы кезеңiнде құқық қорғау органдарын ақпараттық қамтамасыз ету саласында бірiктiрiлген деректер банкiн құру қажеттілігі пісiп жетiлдi. Бұл құқық қорғау органдарының сұратуларын әзiрлеуге көп уақыт жұмсалатынынан туындады: орындалу мерзiмiмен қоса және почталық жөнелтiмдерiне де уақыт кетедi.
Мұндай банктi құру арқылы сұратуларды орындау және құқық қорғау органдары мен Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттiк басқару органдарына, сондай-ақ ТМД елдерінің құқық қорғау органдарына ақпаратты ұсыну (Азаматтық, отбасылық және қылмыстық iстер бойынша құқықтық көмек және құқықтық қатынастар туралы 1993 жылғы 22 қаңтардағы Минск конвенциясы келiсiмiнiң шеңберiнде) уақыты мейлiнше азайтылады.
Бұдан басқа, Комитеттің ақпараттық қорларына мүдделi мемлекеттiк органдарға қашықтан қол жеткiзудi ұсыну арқылы "Папилон" автоматтандырылған дактилоскопиялық ақпараттық жүйе базасында адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды одан әрi автоматтандыру қажет.
Тұрақты ақпарат алмасуды қамтамасыз ету, арнайы есепке алудың техникалық жарақталуын арттыру, арнайы бiлiм беру бағдарламаларын енгiзу, оларды жүргізуге қойылатын қазiргi заманғы талаптарға жауап беретiн арнайы есепке алу мәлiметтерiн қалыптастыруға жәрдемдесуi тиiс. Сонымен бiр мезгiлде, осы саладағы халықаралық ынтымақтастықтың негiзгi бағыттары заңнамалық негiздерiнің  жақындасуы, құқық қорғау саласындағы өзара iс-қимыл, әріптестік көмек болуы қажет.
Қазіргі уақытта, құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының өзi қалыптасқан мемлекеттiк тетiк болып табылады. Бiрiншi кезекте, қылмыстылық жай-күйi, құқық қорғау органдарының, соттардың қызметi туралы статистиканы қалыптастырудың тиянақты режимi және осы жұмысты ақпараттық қамтамасыз ету ұйымдастырылған. Арнайы есепке алуды жүргiзу, анықтамалық және мұрағаттық жұмыс тиiстi деңгейде жүзеге асырылуда. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдары қызметiнiң саласы тиiстi нормативтiк құқықтық актiлермен заң жүзiнде бекiтiлген әрi толық регламенттелген.
Мемлекеттік құқықтық ақпараттық статистикалық жүйенi жетiлдiру мен дамытудың келесi кезеңдерi құқықтық статистика және арнайы есепке алу мәлiметтерiн жинау, өңдеу, түсiндiру және сипаттау процестерiн автоматтандыруға көшiру, құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарын қоғамдағы құқықтық құбылыстарға мониторинг пен оларды болжауды жүзеге асыратын басты талдау институты етiп өзгерту, осылардың негiзiнде қылмысқа және қоғамдағы өзге де құқық бұзушылықтарға қарсы күрес бағдарламалары мен ұсынымдарын дайындау болып табылады.

О малоэффективности проводимого опознания говорят следующие показатели. За все время существования данной программы из массива около 5000 неопознанных трупов, опознано лишь 63. Это притом, что в результате повседневной работы по учету документов о розыске инициаторам розыска постоянно направляются ориентировки о совпадении идентификационных признаков.
В настоящее время в Главном информационном центре МВД Российской Федерации эксплуатируется программное обеспечение, созданное и функционирующее на базе системы управления базами данных (СУБД) "Oracle", являющейся мощной современной СУБД, обеспечивающей широкие возможности создания различных информационно-поисковых систем, которые давали бы возможность проводить опознание различных категорий разыскиваемых и устанавливаемых лиц путем не только визуального сопоставления примет, а также путем биометрической идентификации человека по изображению лица, костным останкам скелета человека, в частности черепа, сопоставления сетчатки глаз человека.
Внедрение аналогичной программы в Казахстане позволит проводить опознание не только лиц, пропавших без вести, неопознанных трупов, детей и больных, которые не могут сообщить о себе сведений, но и сопоставлять с идентификационными признаками неопознанных трупов аналогичные признаки лиц, скрывшихся от органов уголовного преследования, что особенно актуально при отсутствии дактилоскопических карт устанавливаемых лиц.
Возможности указанных СУБД позволили бы полноценно функционировать автоматизированной системе специальных учетов в будущем, а также открыли бы новые перспективы в дальнейшей работе органов правовой статистики и специальных учетов в части международного информационного обмена специальной информацией.
Как показала практика последних лет, на данном этапе развития специальных учетов назрела необходимость создания интегрированного банка данных в сфере информационного обеспечения правоохранительных органов. Это продиктовано тем, что на обработку запросов правоохранительных органов затрачивается значительное время: дополнительно к сроку исполнения и на почтовую рассылку.
С созданием такого банка, исполнение запросов и представление информации правоохранительным органам и иным органам государственного управления Республики Казахстан, а также правоохранительным органам стран СНГ (в рамках соглашений  Минской конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22 января 1993 г.) сократится до минимума.
Кроме того, необходима дальнейшая автоматизация дактилоскопического учета лиц на базе автоматизированной дактилоскопической информационной системы "Папилон", с предоставлением заинтересованным государственным органам удаленного доступа к информационным фондам Комитета.
Обеспечение постоянного информационного обмена, повышение технической оснащенности специальных учетов, внедрение специальных образовательных программ должны способствовать формированию специальных учетных сведений, отвечающих современным требованиям, предъявляемым к их ведению. Одновременно, основными направлениями международного сотрудничества в этой области должно стать сближение основ законодательства, взаимодействие в правоохранительной сфере, партнерская помощь.
В настоящее время, органы правовой статистики и специальных учетов представляют собой сложившийся государственный механизм. В первую очередь, организован четкий режим формирования статистики о состоянии преступности, деятельности правоохранительных органов, судов и информационное обеспечение этой работы. На должном уровне осуществляется ведение специальных учетов, справочная и архивная работа. Законодательно закреплена и полностью регламентирована соответствующими нормативными правовыми актами сфера деятельности органов правовой статистики и специальных учетов.
Следующими этапами совершенствования и развития государственной правовой информационной статистической системы является переход на автоматизацию процессов сбора, обработки, интерпретации и описания сведений правой статистики и специальных учетов, трансформация органов правовой статистики и специальных учетов в главный аналитический институт, осуществляющий мониторинг и прогнозирование правовых явлений в обществе, разработка на основе этого программ и рекомендаций борьбы с преступностью и иными правонарушениями в обществе.

3. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты - Қазақстанның мемлекеттік құқықтық ақпараттық статистикалық жүйесiн құру және одан әрi реформалау болып табылады.
Осы мақсатқа қол жеткiзу құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдары мен субъектілерінің қызметін ақпараттандырудың міндеттерi кешенiн шешудi әрi құқықтық статистика және арнайы есепке алу мәлiметтерiн жинау, өңдеу, сақтау, жiктеу, түсiндiру, талдау, модельдеу және болжау процестерiн автоматтандыруды көздейдi:
1) бiрыңғай мемлекеттік құқықтық ақпараттық статистикалық жүйенi құру;
2) құқықтық статистиканың салаларын кешендi дамыту;
3) жаңа ақпараттық технологияларды енгiзу;
4) елдегi және өңiрлердегі заңдылық пен құқықтық тәртiптің жай-күйiн кешендi талдауды және болжауды жетілдiру, қоғамдағы құқықтық құбылыстардың кешендi мониторингi жүйесiн құру;
5) Қазақстанның мемлекеттік құқықтық ақпараттық статистикалық жүйесiн әлемдiк ақпараттық ортаға кiрiктiру, құқықтық статистикалық мәлiметтердi жариялау және тарату жүйесiн жетiлдiру;
6) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында үздiксiз кәсiби бiлiм беру және кадрларды даярлау жүйесiн құру және жетiлдiру;
7) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы халықаралық ынтымақтастық, қолда бар халықаралық тәжiрибенi зерделеу.
4. Бағдарламаны іске асырудың негізгi бағыттары мен тетігi
1. Бiрыңғай мемлекеттiк құқықтық ақпараттық
статистикалық жүйенi құру
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарын автоматтандыру шеңберiнде сотқа дейiнгi, соттық және атқарушылық iс жүргiзу процесiн шынайы статистикалық қадағалау мақсатында Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында ББСЖ-ны енгiзу, ол өзiне мемлекеттік құқықтық статистикалық есептiліктi қалыптастыру, модемдiк байланысты қоса алғанда, құқықтық статистика және арнайы есепке алудың аумақтық органдарын аудандық деңгейге дейiн компьютерлік техникамен қамтамасыз ету үшін лицензияны алуды әрi ББСЖ бағдарламалық қамтамасыз етудi орнатуды; ББСЖ бағдарламалық компоненттерiмен жұмыс iстеу үшiн құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының қызметкерлерiн оқытуды қамтиды.
Арнайы есепке алуды электронды түрде жүргізу үшiн бағдарламалық қамтамасыз етудi әзiрлеу және орнату қажет. Бұл Комитеттiң, құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерiнiң тектерi бойынша және дактилоскопиялық картотекаларының мәлiметтерiн бiрыңғай электронды бiрiктiрiлген деректер банкiне бiрiктiру және құқықтық статистикалық ақпаратты пайдаланушыларға қашықтан қол жеткiзудi ұсыну болып табылады.
Бұл үшін:

3. Цель и задачи Программы
Целью Программы является построение и дальнейшее реформирование государственной правовой информационной статистической системы Казахстана.
Достижение данной цели предполагает решение комплекса задач информатизации деятельности органов и субъектов правовой статистики и специальных учетов и автоматизации процессов сбора, обработки, хранения, классификации, интерпретации, анализа, моделирования и прогнозирования сведений правовой статистики и специальных учетов:
1) создание единой государственной правовой информационной статистической системы;
2) развитие комплекса отраслей правовой статистики;
3) внедрение новых информационных технологий;
4) совершенствование комплексного анализа и прогноза состояния законности и правопорядка в стране и регионах, создание системы комплексного мониторинга правовых явлений в обществе;
5) интеграция государственной правовой информационной статистической системы Казахстана в мировую информационную среду, совершенствование системы публикаций и распространения правовых статистических данных;
6) создание и совершенствование системы непрерывного профессионального образования и подготовки кадров в области правовой статистики и специальных учетов;
7) международное сотрудничество, изучение имеющегося международного опыта в области правовой статистики и специальных учетов.
4. Основные направления и механизм реализации Программы
1. Создание единой государственной правовой информационной статистической системы
Внедрение ЕУСС на всей территории Республики Казахстан в целях достоверного статистического отслеживания процесса досудебного, судебного и исполнительного производства в рамках автоматизации органов правовой статистики и специальных учетов, что включает в себя приобретение лицензий и установку программного обеспечения ЕУСС для формирования государственной правовой статистической отчетности; обеспечение территориальных органов правовой статистики и специальных учетов вплоть до районного уровня необходимой компьютерной техникой, включая модемную связь; обучение сотрудников органов правовой статистики и специальных учетов для работы с программными компонентами ЕУСС.
Необходимо разработать и установить программное обеспечение для электронного ведения специальных учетов. Это заключается в объединении в единый электронный интегрированный банк данных сведений пофамильной и дактилоскопической картотек Комитета, субъектов правовой статистики и специальных учетов, и предоставления к нему удаленного доступа пользователям правовой статистической информации.
Для этого необходимо создание интегрированного банка данных путем объединения и сопоставления сведений:

1) анықтаудан, сот тергеуiнен және жазасын өтеуден жасырынған адамдар, хабар-ошарсыз кеткен адамдар және танылмаған мәйiттер туралы;
2) әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылған, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған, белгілi бiр лауазымды иелену құқығынан айырылған, сот iс-әрекет жасауға қабiлетсiз деп таныған адамдар туралы;
3) мемлекеттiк органдардың тексеруiне ұшыраған және сыбайлас жемқорлыққа қатысы бар шаруашылық жүргізушi субъектiлер туралы;
4) құқық бұзушылықтар жасаған және құқық бұзушылықтар жасап әрi сол үшiн әкiмшiлiк немесе өзге де жауаптылыққа тартылған, сондай-ақ сот ic-әрекет жасауға қабiлетсiз деп таныған адамдар туралы мәлiметтерiмен бiрге iздеу салынған адамдар мен танылмаған мәйiттердiң басқа да санаттары туралы мәлiметтердi бiріктіру және салыстыру арқылы бiрiктiрiлген деректер банкiн құру қажет.
Бастапқы есепке алудың электронды құжаттарын аудандық деңгейде енгiзуден бастап және республикалық деңгейде ақпаратты жинақтау әрi алғашқы талдау жасаумен аяқтау арқылы арнайы есепке алу мәлiметтерiнiң қолда бар ақпараттық массивi бойынша статистикалық есептiлiктi автоматты түрде қалыптастырудың, арнайы есепке алу мәлiметтерiн жүргізу мен салыстырудың және құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiнiң сұратуларын орындаудың бiрыңғай жүйесiн құру.
Бұл, бiрiншi кезекте, құқықтық статистикалық ақпараттың сапалығынан, уақытылы орындалуынан және шынайылығынан көрiнiс табады, оны қорытындылауға, түсiндiруге және "он-лайн" режимiнде орналастыруға мүмкiндiк бередi, сондай-ақ геоақпараттық құқықтық статистикалық жүйенi құру үшін негiз қалайды.
Геоақпараттық құқықтық статистикалық жүйенi құру құқықтық статистиканы қалыптастыру, арнайы есепке алу мәлiметтерiн жүргізу, алынған ақпаратты талдау, ахуалды модельдеу және статистикалық көрсеткiштердi болжау процестерiн бастапқы автоматтандыруға негiзделедi.
Мұндай жүйенi қалыптастырудың бiрiншi (базалық) элементi бастапқы статистикалық есепке алудың электрондық құжаттарына негiзделген ББСЖ болуы тиiс. Жүйенiң келесi элементтерi құқықтық статистика және арнайы есепке алу салалары бойынша бiрiктірiлген деректер банкi болады. Геоақпараттық жүйенiң негізгi компонентi алынған ақпаратпен алғашқы талдау iс-қимылын, оны модельдеу мен болжауды автоматты режимде жүзеге асыруға мүмкiндiк туғызатын бағдарламалық қамтамасыз ету топтамасы болуы тиiс.
2. Құқықтық статистика бірыңғай кешендi салаларының дамуы
Құқықтық статистика салаларының бiрыңғай кешенiн бағыттар бойынша дамыту өзiне заң жүзiнде маңызы бар барлық оқиғаларды есепке алудың толассыз жүйесiн, кейiннен тиiсті шараларды iске асыру үшiн мәліметтердi құқық қолдану органдарына беру арқылы олардың түсiндiрулерiн, салыстыруларын, талдауларын және модельдеулерiн құру жөнiндегі iс-шараларды қамтиды. Бұл елдегi қылмыстар мен құқық бұзушылықтар субъектілерi туралы бастапқы ақпараттың үлкен көлемiнiң болуынан туындайды. Бұл ретте, мәліметтердiң әр түрлi санаттарына жататын ақпаратты салыстыру заңдылықтың жүйелi деңгейде сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi проблемалардың тұтас кешенiн шешуге мүмкiндiк туғызады.
Құқықтық статистика салаларының бiрыңғай кешенiн дамыту мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу процестерiн стандарттау және бiрдейлендiру проблемаларын шешумен тiкелей байланысты және өзiне, сондай-ақ осы мiндеттердi шешу үшін қажетті ғылыми-әдiснамалық көзқарасты әзiрлеудi қамтиды.
Құқықтық статистика мен арнайы есепке алу деректерiн қалыптастыру, өңдеу, сақтау және пайдалану процестерiн регламенттейтiн мемлекеттiк стандарттар жүйесiн әзiрлеу әрi практикаға енгізу, Комитет жанынан құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегі мемлекеттік стандарттардың электронды банкiн, сондай-ақ ақпаратты ұсыну кезеңiнде, "бip көзден жинау" кезеңiнде "бiр терезе" қағидаттары бойынша жұмыс iстейтiн ақпарат сервисінің бiрыңғай мемлекеттік электронды жүйесiн құру, мемлекеттік құқықтық деңгейдегі құқықтық статистика және арнайы есепке алу дамытудың басым бағыты болып табылады.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдары жүргізетін құқықтық статистикалық бақылауға кодировка жасау мақсатында құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында салалық статистикалық жiктеменi әзiрлеу және енгiзу.
Бұл ретте, жiктеме негіздерi мен кодировка әдiстерi Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасында қолданылатын халықаралық және мемлекетаралық стандарттардың талаптарына қайшы келмеуi тиiс.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында бiрыңғай мемлекеттік электрондық ақпараттық сервис жүйесiн құру.
Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында еуропалық стандарттарға қол жеткiзу стратегиясының мiндеттерiн iске асыру жөнiндегі ведомствоаралық жұмыс комиссиясын құру, өйткенi осы жұмыс алғашқы рет жүргізiлуде және мемлекеттiк статистика, стандарттау мен метрология саласындағы арнаулы білімдi, жалпы мемлекеттік мақсаттағы ақпараттық статистикалық жүйелердiң қызметін стандарттау кезiнде әлемдiк сахнада және мемлекет iшiнде қойылатын технологиялық және техникалық талаптардың толық топтамасын белгiлеу, сондай-ақ мәселенi зерделеу және одан әрi пысықтау үшін эталондық үлгі (стандарттар, әдiстемелiк ұсынымдар, халықаралық құқықтық актiлердiң көшiрмелерi және т.с.с.) болып қызмет ететін құжаттармен қоса стандарттаудың әлемдiк практикасын талдауды ұсынуды талап етедi.
Көрсетiлген стандарттар ҚР Президентiнiң жыл сайынғы халыққа Жолдауы мен ұзақ мерзiмдi "Қазақстан - 2030"  Стратегиясының орындалуының мемлекетте жүйелi кiрiктiрiлген тиiмдi және сапалы құқықтық режимiнiң қалыптасуына құқықтық негiз қалауына арналған.
Құқықтық статистика мiндеттерiнiң күрделiлігі мен көп қырлылығы құқықтық статистикалық көрсеткiштер жүйесiн құрудың әдiснамалық қағидаттарын, әдiстемелiк тәсілдерiн әзiрлеуде, құқықтық статистикалық байқауды ұйымдастыру мен алынған ақпаратты өңдеуде көп қырлы (көп аспектiлі) көзқарасты талап етедi.
Жалпылама есепке алу мен есептілiкке негізделген, құқықтық статистикалық бақылауды ұйымдастырудың қолданыстағы жүйесi дәстүрлi түрде қолданылатын статистикалық әдiстердiң көмегімен құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерiнен елдегі заңдылық пен құқық тәртiбiн объективтi сипаттайтын толық әрi сапалы ақпаратты жинауды қамтамасыз ете алмайды. Қылмыстылық пен құқық бұзушылық статистикасы құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерiнiң мәлiметтерi негiзiнде қалыптастырылатын бастапқы есепке алу құжаттамасы негiзiнде қалыптастырылатыны мәлiм. Алайда, құқықтық статистикалық байқауларының дәстүрлi әдiстерi тiркелген қылмыстар мен құқық бұзушылық туралы ақпаратты осындай қоғамдық құбылыстардың жасырын сипаттағы деңгейiн бағаламай алуға мүмкiндiк бередi. Бұдан басқа, "оң" көрсеткiштердi көрсету және терiс көрсеткiштердi жасыру мақсатында статистикалық есептердi әдейi және
әдейi емес объективтi себептерден туындайтын бұрмалау, статистикалық есептiлiктің түрлерi мен деректердi ұсыну әдiстерiнiң жетiлдiрiлмеуi статистикалық есептiлiктiң бұрмалануы алынған ақпараттың шынайылығына әсер ететiн маңызды фактор болып табылады.
Осы жағдаят елдегі заңдылық пен құқықтық тәртiптiң жай-күйiн құқықтық статистикалық байқаулардың әдiстерiн жетілдiру қажеттілiгiн туындатады.
Байқаудың жаңа әдiстерiн енгiзуге және алынған ақпаратты түсiндiруге жүйелi көзқарас iрiктемелi зерттеулердi, сауалнамаларды, сауал салуды жүргізуді, сарапшылық бағалауды, халықаралық және үкiметтiк емес ұйымдардың деректерiн кеңiнен пайдалану негізiнде құрылуы тиiс.
Осы мiндетті iске асыру үшiн қазiргі статистикалық байқауларды және оларды құқықтық статистика саласында қолдану дәрежесiн зерттеу жөнiнде кең ауқымды жұмыстар жүргiзу қажет.
Статистикалық есептіліктiң қолданыстағы нысандарын жетiлдiру, оларды оңтайландыруды жүргізу, халықаралық стандарттарға сәйкес келтiру, мемлекеттік тiлге аудару қажет.
Осы мiндетті iске асыру шеңберiнде жасалған қылмыстар, құқық бұзушылықтар және оларды тергеу нәтижелерi туралы ұлттық есептер жүйесiн құру мүмкiндiгiн зерттеу орынды, мұндай тәжiрибе АҚШ Әдiлет министрлiгінің Сот статистикасы бюросында енгізiлген.
Құқықтық статистика саласы бойынша әдiснаманы жетілдiру құқықтық статистикалық мәлiметтердiң шынайылығы проблемасын шешуге мүмкiндiк беретiн әдiстемелiк және нормативтiк сипаттағы iс-шараларды бiлдiредi.
Кәсiпкерлік субъектілерiнiң қызметін тексерудi қоспағанда, мемлекеттік бақылаушы органдар жүргiзетiн барлық тексерулердi есепке алуды ұйымдастыру қажет.
Осы мiндеттердi шешу үшiн құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдары мен субъектiлерi тиiсті нормативтiк құқықтық кесiмдердiң жобаларын бiрлесiп әзiрлеуi көзделуде.

1) о лицах, скрывшихся от дознания, следствия, суда и отбытия наказания, без вести пропавших лиц и неопознанных трупов;
2) о лицах, привлеченных к административной ответственности, совершивших коррупционные правонарушения, лишенных права занимать определенные должности, признанных судом недееспособными;
3) о хозяйствующих субъектах, подвергнутых проверке государственными органами и причастных к коррупции;
4) о лицах, совершивших правонарушения и других категорий разыскиваемых лиц и неопознанных трупах со сведениями о лицах, совершивших правонарушения и привлеченных к административной либо иной ответственности за это, а также признанных судом недееспособными.
Создание единой системы автоматизированного формирования статистической отчетности, ведения и сопоставления сведений специальных учетов и исполнения запросов субъектов правовой статистики и специальных учетов по имеющемуся информационному массиву специальных учетных сведений, начиная от ввода электронных документов первичного учета на районном уровне и заканчивая сводом и первичным анализом информации на республиканском.
Это, в свою очередь, отразится на качестве, своевременности и достоверности правовой статистической информации, позволит обобщать, интерпретировать и размещать ее в режиме "он-лайн", а также заложит основу для создания геоинформационной правовой статистической системы.
Создание геоинформационной правовой статистической системы основывается на первичной автоматизации процессов формирования правовой статистики, ведения специальных учетных сведений, анализа полученной информации, моделирования ситуации и прогнозирования статистических показателей.
Первым (базовым) элементом формирования такой системы должна стать ЕУСС, основанная на электронных документах первичного статистического учета. Следующими элементами системы станут интегрированные банки данных по отраслям правовой статистики и специальных учетов. Основным компонентом геоинформационной системы должен стать пакет программного обеспечения, позволяющий в автоматическом режиме осуществлять первичные аналитические действия с полученной информацией, ее моделирование и прогноз.
2. Развитие единого комплекса отраслей правовой статистики
Развитие единого комплекса отраслей правовой статистики по направлениям включает в себя мероприятия по созданию сквозной системы учета всех юридически значимых событий, их интерпретации, сопоставления, анализа и моделирования, с передачей данных правоприменительным органам для последующей реализации соответствующих мер. Это обусловлено наличием большого объема первичной информации о субъектах преступлений и правонарушений в стране. При этом сопоставление информации, относящейся к различным категориям данных, позволит решить целый комплекс проблем по обеспечению соблюдения законности на системном уровне.
Развитие единого комплекса отраслей правовой статистики непосредственно связано с решением проблем стандартизации и унификации процессов государственной правовой статистики и специальных учетов и включает в себя также разработку необходимых научно-методологических подходов для решения этих задач.
Разработка и внедрение в практику системы государственных стандартов, регламентирующих процессы формирования, обработки, хранения и использования данных правовой статистики и специальных учетов, создание при Комитете электронного банка государственных стандартов по правовой статистике и специальным учетам, а также единой государственной электронной системы информационного сервиса функционирующей по принципам "одного окна" на стадии сбора и "одного источника" на стадии предоставления информации является приоритетным направлением развития правовой статистики и специальных учетов на государственном правовом уровне.
Разработка и внедрение отраслевой статистической классификации в области правовой статистики и специальных учетов с целью кодировки правовых статистических наблюдений, проводимых органами правовой статистики и специальных учетов.
При этом основания классификации и методы кодировки не должны противоречить законодательству Республики Казахстан, а также требованиям международных и межгосударственных стандартов, применяемых в Республике Казахстан.
Создание единой государственной электронной системы информационного сервиса в сфере правовой статистики и специальных учетов.
Образование межведомственной рабочей комиссии по реализации задач стратегии достижения европейских стандартов в области государственной правовой статистики и специальных учетов, поскольку данная работа проводится впервые и требует специальных познаний в области государственной статистики, стандартизации и метрологии, определить полный пакет технологических и технических требований, предъявляемых на мировой арене и внутри страны при стандартизации деятельности информационных статистических систем общегосударственного назначения, в данном случае - системы органов правовой статистики и специальных учетов, а также предоставление для изучения и дальнейшей проработки вопроса анализа мировой практики стандартизации с приложением документов, которые будут служить эталонными образцами (стандартов, методических рекомендаций, копий международных правовых актов и т.д.).
Указанные стандарты призваны стать правовой основой для формирования в государстве системно интегрированного, эффективного и качественного правового режима исполнения долгосрочной  Стратегии "Казахстан-2030" и ежегодных Посланий народу Президента РК.
Сложность и многогранность задач правовой статистики требуют многомерного (многоаспектного) подхода к выработке методологических принципов, методических приемов построения системы правовых статистических показателей, организации правовых статистических наблюдений и обработки получаемой информации.
Действующая система организации правовых статистических наблюдений, основанная на сплошном учете и отчетности, с помощью традиционно применяемых статистических методов не обеспечивает полного и качественного сбора информации от субъектов правовой статистики и специальных учетов, объективно характеризующей состояние законности и правопорядка в стране. Как известно, статистика преступлений и правонарушений формируется на основе первичной учетной документации, формируемой на основе сведений субъектов правовой статистики и специальных учетов. Однако традиционные методы организации правовых статистических наблюдений позволяют получать информацию о  зарегистрированных преступлениях и правонарушениях, не оценивая уровень латентности таких социальных явлений. Кроме того, значительным фактором, влияющим на достоверность полученной информации, является искажение статистической отчетности, как умышленное, в целях отражения "положительных" показателей и сокрытия "отрицательных", так и не умышленное, возникающее ввиду объективных причин, несовершенства форм статистической отчетности и методов передачи данных.
Данное обстоятельство обуславливает необходимость совершенствования методов правовых статистических наблюдений за состоянием законности и правопорядка в стране.
Системный подход к внедрению новых методов наблюдения и интерпретации полученной информации должно строиться на основе широкого применения выборочных обследований, анкетирования, опросов, экспертных оценок, данных международных и неправительственных организаций.
Для реализации данной задачи необходимо проведение широкомасштабных работ по изучению существующих методов статистических наблюдений и степени их применимости в сфере правовой статистики.
Совершенствование действующих форм статистической отчетности, их оптимизация, приведение в соответствие с международными стандартами, перевод на государственный язык.
В рамках реализации данной задачи целесообразно изучение возможности создания системы национальных отчетов о совершенных преступлениях, правонарушениях и результатах их расследования, опыт внедрения которой существует в Бюро судебной статистики Министерства юстиции США.
Совершенствование методологии по отраслям правовой статистики означает мероприятия методического и нормативного характера, позволяющие решить проблему достоверности правовых статистических сведений.
Организация учета всех проверок, проводимых государственными контролирующими   органами, за исключением проверок деятельности субъектов предпринимательства.
Для решения данных задач предусматривается совместная разработка органами и субъектами правовой статистики и специальных учетов проектов соответствующих нормативных правовых актов.

3. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында, соның iшiнде Қазақстанда электронды үкiмет құру жүйесiнiң шеңберінде жаңа ақпараттық технологиялар енгiзу
Ақпаратты қағазсыз өңдеу технологиясына көшу үшін мыналар қажет:
- бастапқы статистикалық есептіліктiң электронды нысандарын енгізу және оны телекоммуникациялар арналары бойынша жинау;
- арнайы есепке алуды электронды режимде жүргізу;
- құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарын техникалық және технологиялық қайта жарақтандыруды жүзеге асыру;
- қылмыстар және құқық бұзушылық туралы мәлiмдемелер мен хабарламаларды есепке алу мен тiркеу жөніндегі функцияларды құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарына берудi ұйымдастыру.
Мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу жүйесiнде құқықтық статистикалық ақпаратты электронды өңдеудi қамтамасыз ететiн жаңа ақпараттық технологиялар енгiзу, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы бiрыңғай ақпараттық ресурстар құруға мүмкiндiк беру.
Жаңа ақпараттық технологияларға көшудi қамтамасыз ету мақсатында мынадай iс-шаралар жүзеге асырылады:
Интернеттi және Интернет технологияларын қолданып құқықтық статистикалық ақпарат субъектiлерiнiң және пайдаланушыларының қашықтан пайдалану жүйесiн құру және олардың "Қазақстандағы электронды үкiмет" жүйесiне кiрiгуi;
- деректердi зияткерлік талдау технологияларын игеру;
- құқықтық статистика және арнайы есепке алуға кiрген деректердiң шынайылығын қамтамасыз ету мақсатында құқықтық статистика және арнайы есепке алу процестерiн толық қағазсыз негiзiне кезең-кезеңiмен көшу.
Сөйтіп, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы жаңа технологияларды енгiзу аудандық буынға дейiнгi құқықтық статистиканың әрбiр субъектiсiне бiрiктiрiлген деректер базасында қамтылған мәлiметтердi жедел жiберудi, сұратулардың орындалу уақытын едәуiр үнемдеуге, мұрағаттық және басқа да қағаз картотекасын ұстау жөнiндегі ресурстарды босатуға мүмкiндік бередi.
Жаңа ақпараттық технологияларды енгізу мен бiрыңғай ақпараттық статистикалық ресурстарды құру құқықтық статистикалық ақпаратты пайдаланушыларға телекоммуникациялық қызмет көрсетудiң дамуына мүмкiндiк бередi.
4. Қоғамдағы құқықтық құбылыстарға кешендi мониторинг
жүйесiн құру
Қоғамдағы құқықтық құбылыстарға кешендi мониторинг жүйесiн құру өзiне мақсаты - қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мен заңдылықты сақтау жөнiндегі құқық қорғау органдарының қызметiмен байланысты проблемалық мәселелердi анықтау, ахуалдың даму үрдiстерiн болжау және қабылданатын шаралардың пәрмендiлiгi мен тиiмдiлiгiн бағалау болып табылатын, елдегі және өңiрлердегі криминогендiк жағдайды егжей-тегжейлi зерттеудi қамтиды.
Елдегі заңдылық пен құқықтық тәртiптiк жай-күйiн кешендi талдау мен болжау жүйесiн жетiлдiру талап етедi:
- қылмыстылықтың мониторингі мен болжау ғылыми-талдау орталығын құру;
- құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының, оның iшiнде өңiрлердегі қызметінiң түйiндi бағыттары бойынша ғылыми-зерттеу зертханаларын құру;
- азаматтардың мемлекеттік органдарға жүгінуiн бiрыңғай есепке алуды ұйымдастыру;
- құқықтық статистикалық ақпарат субъектілерi мен пайдаланушыларды тарту арқылы заңдылық және құқықтық тәртiптiң жай-күйi мәселелерi бойынша статистикалық байқаулар жүргiзу.

3. Внедрение новых информационных технологий в сфере правовой статистики и специальных учетов, в том числе в рамках системы создания электронного правительства в Казахстане
Для перехода на безбумажные технологии обработки информации необходимо:
- внедрить электронные формы первичной статистической отчетности и ее сбор по каналам телекоммуникаций;
- вести специальные учеты в электронном режиме;
- осуществить техническое и технологическое переоснащение органов правовой статистики и специальных учетов;
- организовать передачу функций по учету и регистрации заявлений и сообщений о преступлениях и правонарушениях органам правовой статистики и специальных учетов.
Внедрение новой информационной технологии в системе государственной правовой статистики и специальных учетов, обеспечивающей электронную обработку правовой статистической информации, позволит создать единые информационные ресурсы в области правовой статистики и специальных учетов.
В целях обеспечения перехода на новые информационные технологии будут осуществлены мероприятия:
- создание системы удаленного доступа субъектов и пользователей правовой статистической информации с применением технологий Интернет и Интранет и их интеграция в систему "Электронное правительство в Казахстане";
- освоение технологий интеллектуального анализа данных;
- поэтапный переход процессов правовой статистики и специальных учетов на полностью безбумажную основу с целью обеспечения достоверности входных данных правовой статистики и специальных учетов.
Таким образом, внедрение новых технологий в сфере правовой статистики и специальных учетов позволит обеспечить скоростную передачу сведений, содержащихся в интегрированных базах данных в каждый субъект правовой статистики вплоть до районного звена, значительно сократить время исполнения запросов, высвободить ресурсы по содержанию архивных и других бумажных картотек.
Внедрение новых информационных технологий и создание единых правовых информационных статистических ресурсов позволит развить телекоммуникационное обслуживание пользователей правовой статистической информации.
4. Создание системы комплексного мониторинга правовых явлений в обществе
Создание системы комплексного мониторинга правовых явлений в обществе включает в себя детальное изучение криминогенной обстановки и соблюдения законности в стране и регионах, целью которого является выявление проблемных вопросов, связанных с деятельностью правоохранительных органов по обеспечению общественной безопасности и соблюдению законности, прогнозирования тенденций развития ситуации и оценка действенности и эффективности принимаемых мер.
Совершенствование системы комплексного анализа и прогноза состояния законности и правопорядка в стране требует:
- создания научно-аналитического центра мониторинга и прогнозирования преступности;
- создания научно-исследовательских лабораторий по ключевым направлениям деятельности органов правовой статистики и специальных учетов, в том числе в регионах;
- организации единого учета обращений граждан в государственные органы;
- проведения статистических наблюдений по вопросам состояния законности и правопорядка с привлечением субъектов и пользователей правовой статистической информации.

5. Қазақстанның мемлекеттiк құқықтық ақпараттық
статистикалық жүйесiн әлемдiк ақпараттық ортаға
кiрiктiру, құқықтық статистикалық ақпаратты
жариялау мен тарату жүйесiн жетiлдiру
Қазақстанның мемлекеттiк құқықтық ақпараттық статистикалық жүйесiн әлемдiк ақпараттық ортаға кiрiктiру үшін мыналар қажет:
- дамыған елдерде жалпы қабылданған қылмыстылықтың жай-күйi мен заңдылықтың сақталуын бағалаудың статистикалық көрсеткiштерiн енгізу;
- статистикалық және талдамалық ақпаратты халықаралық тiлдерде жариялау;
- Интернет жүйесiндегі Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының "веб-сайтын" жетілдiру;
- барлық деңгейдегi пайдаланушыларды сапалы әрi қажетті құқықтық статистикалық ақпаратпен толық қанағаттандыруды қамтамасыз ету мақсатында құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының полиграфиялық базасын құру және баспа қызметін жетілдiру;
- құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы жарияланымдардың кеңейтiлген жүйесiн (сериясын) бекiту;
- құқықтық статистикалық көрсеткiштер мен нормативтік-анықтамалық ақпараттың бiрыңғай жүйесінің каталогын басып шығару;
- құқықтық статистикалық ақпаратты пайдаланушылар каталогын басып шығару.
Құқықтық статистикалық ақпараттың жалпыға бiрдей қол жетімдi
деректерiн пайдаланушылардың құрамына мемлекеттік органдар, ғылыми және ғылыми-зерттеу ұйымдарынан басқа, мүдделi шетелдік ұйымдар, үкiметтiк емес және қоғамдық бiрлестіктер, жеке компаниялардың кiруi көзделуде.
6. Yздiксіз кәсiби білiм беру мен құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында кадрларды даярлау жүйесiн құру
Үздiксiз кәсiби бiлiм беру мен құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында кадрларды даярлау жүйесi өзiне теориялық дайындықты, компьютерлiк сауаттылыққа үйретудi, құқықтық статистика және арнайы есепке алу салалары бойынша сабақтас мамандықтарға зерделеудi, жоғары оқу орнынан кейiнгі дайындықты, мамандандыру мен біліктілік көтерудi қамтиды.
Көрсеткiштер, оларды есептеу әдiснамасы, статистикалық деректердi жинау, өңдеу, тарату және талдау әдiстерi, құқықтық статистика және арнайы есепке алу процестерiн автоматтандыру жүйесi бөлiгiнде құқықтық статистика және арнайы есепке алуды тиiсті реформалау бұл салада кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың
қазiргi жүйесiн әзiрлеу қажеттілігінен туындатады.
Бұл жүйенi дамыту тек құқықтық жоғары оқу орындарында олардың тиiсті бөлiмшелерiн (кафедраларын) ашуды, кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау орталықтарын құруды, тиiстi семинарлар өткiзудi ғана қамтуы тиiс емес, сонымен қатар халықаралық тәжiрибенi, ең алдымен, ТМД елдерінің, Еуропалық Одақтың, АҚШ және басқа мемлекеттердiң қолда бар тәжiрибесiн зерттеудi талап етедi.
Бұл мiндеттi шешудегі аса маңызды iс-шара "Құқықтық статистика" мамандығы бойынша жоғары және орта арнаулы білім берудiң Мемлекеттік бiлiм беру стандартын әзiрлеу, оның негізiнде
үлгi оқу жоспарлары мен бағдарламалары әзiрленуi әрi енгiзiлуi, оқу-әдiстемелік әдебиет дайындалуы және басып шығарылуы тиiс.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы кадрларды, сондай-ақ барлық деңгейдегі оқу орындарының оқытушыларын
даярлау әрi қайта даярлау қамтамасыз етілуi тиiс.
Бұдан басқа құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдары қызметкерлерiн оқыту әрi олардың біліктілігін арттырудың маңызы зор. Бұл үшін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы С.Есқараев атындағы Заңдылық, құқықтық тәртiп проблемаларын зерттеу және прокуратура органдары кадрларының бiліктілiгін арттыру институтымен бірлесіп Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті базасында Ғылыми-әдiстемелiк әзiрлемелер мен құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдары кадрларының бiлiктiлігін арттыру орталығын құру көзделуде.
Осы мақсатта мынадай бiрқатар iс-шараларды орындау қажет:
- елдiң мемлекеттiк жоғары заң оқу орындарында (ЖОО) құқықтық статистика және арнайы есепке алу мәселелерi бойынша бөлiмшелер (кафедралар) ашу;
"Құқықтық статистика" мамандығы бойынша жоғары және орта арнаулы бiлiм берудiң Мемлекеттiк бiлiм беру стандартын әзiрлеу;
- құқықтық статистика және арнайы есепке алу мәселелерi бойынша үлгi оқу жоспарлары мен бағдарламалар әзiрлеу, оқу-әдiстемелiк әдебиеттi басып шығару;
- Ғылыми-әдiстемелiк әзiрлемелер мен құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдары кадрларының бiлiктілігін арттыру орталығын құру;
- Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы С.Есқараев атындағы Заңдылық, құқықтық тәртiп проблемаларын зерттеу
және прокуратура органдары кадрларының бiлiктiлігін арттыру институтының базасы негізiнде "Құқықтық статистика" кафедрасын ашу.

5. Интеграция государственной правовой информационной статистической системы Казахстана в мировую информационную среду, совершенствование системы публикации и распространения правовой статистической информации
Для интеграции государственной правовой информационной статистической системы Казахстана в мировую информационную среду необходимо:
- внедрить общепринятые в развитых странах системы статистических показателей оценки состояния преступности и соблюдения законности;
- опубликовать статистическую и аналитическую информацию на международных языках;
- усовершенствовать веб-сайт Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в сети Интернет;
- создать полиграфическую базу и совершенствовать издательскую деятельность органов правовой статистики и специальных учетов, в целях обеспечения полного удовлетворения пользователей всех уровней качественной и необходимой правовой статистической информацией;
- утвердить расширенную систему (серию) публикаций в области правовой статистики и специальных учетов;
- издать каталог правовых статистических показателей и единой системы нормативно-справочной информации;
- издать каталог пользователей правовой статистической информации.
Предполагается, что в состав пользователей общедоступных данных правовой статистической информации войдут, помимо государственных органов, научных и исследовательских организаций, заинтересованные иностранные организации, неправительственные и общественные объединения, частные компании.
6. Создание системы непрерывного профессионального образования и подготовки кадров в области правовой статистики и специальных учетов
Система непрерывного профессионального образования и подготовки кадров в области правовой статистики и специальных учетов должна включать в себя теоретическую подготовку, обучение компьютерной грамотности, изучение смежных специальностей по отраслям правовой статистики и специальных учетов, послевузовскую подготовку, специализацию и повышение квалификации.
Соответствующее реформирование правовой статистики и специальных учетов в части системы показателей, методологии их расчета, методов сбора, обработки, распространения и анализа статистических данных, автоматизации процессов правовой статистики и специальных учетов вызывают необходимость в разработке современной системы подготовки и переподготовки кадров в этой области.
Развитие данной системы должно включать не только открытие соответствующих отделений (кафедр) в юридических ВУЗах, создание центров повышения квалификации и переподготовки кадров, проведение соответствующих семинаров, но и изучение имеющегося международного опыта, прежде всего в странах СНГ, Европейского Союза, США.
Важнейшим мероприятием в решении этой задачи является разработка Государственного образовательного стандарта высшего и среднего специального образования по специальности "Правовая статистика", на основе которого должны быть разработаны и внедрены типовые учебные планы и программы, подготовлена и издана учебно-методическая литература.
Должна быть обеспечена подготовка и переподготовка кадров в области правовой статистики и специальных учетов, а также преподавателей учебных заведений всех уровней.
Кроме того, огромное значение имеет обучение и повышение квалификации сотрудников органов правовой статистики и специальных учетов. Для этого предполагается совместно с Институтом изучения проблем законности, правопорядка и повышения квалификации кадров органов прокуратуры при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан им. С. Ескараева создать на базе Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан Центр научно-методологических разработок и повышения квалификации кадров органов правовой статистики и специальных учетов. В этих целях необходимо выполнить следующее:
- открыть отделения (кафедры) по вопросам правовой статистики и специальных учетов в государственных юридических высших учебных заведениях (ВУЗах) страны;
- разработать Государственный образовательный стандарт высшего и среднего специального образования по специальности "Правовая статистика";
- разработать типовые учебные планы и программы, издать учебно-методическую литературу по вопросам правовой статистики и специальных учетов;
- создать Центр научно-методологических разработок и повышения квалификации кадров органов правовой статистики и специальных учетов;
- открыть на базе Института изучения проблем законности, правопорядка и повышения квалификации кадров органов прокуратуры при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан им. С. Ескараева кафедры "Правовая статистика".

7. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы халықаралық тәжірибенi зерттеу
Республикадағы құқықтық статистика және арнайы есепке алуды  реформалау, статистикалық көрсеткiштер жүйесiн халықаралық стандарттарға сәйкес келтiру жөнiнде қадамдар жасау, сондай-ақ қылмыстылыққа қарсы күрес және заңдылықты нығайтуға жәрдемдесетiн жедел ақпарат алмасуды қамтамасыз ету мақсатында халықаралық ұйымдармен және ТМД, Қытай, Оңтүстік-Батыс Азия мемлекеттерiнiң ұлттық құқықтық статистика қызметтерiмен тұрақты өзара iс-қимылды және жан-жақты ынтымақтастықты ұйымдастыру зор маңызға ие болады.
Қазiргі уақытта, өңiрде трансшекаралық терроризмге, қылмыстың
ұйымдасқан нысандарына, нашақорлық қылмыстарына, қару мен оқ-дәрi саудасына, адамдар трафигіне қарсы iс-әрекет жасау түйiндi мәселесi өткiр қойылуда.
Осыған байланысты, құқық қорғау органдарының арасында тек
арнайы есепте тұрған адамдарға қатысты ғана емес, сонымен қатар талдау және әдістемелiк сипаттағы жедел ақпарат алмасу мәселелерiн шешу құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың негізгі аспектісi болып табылады.
Бұл үшiн автоматтандыру, бағдарламалық қамтамасыз етудi әзiрлеу және сатып алу, талдамалық ақпаратты алмасу мәселелерi бойынша Ресей Федерациясының IIM БАО-мен ынтымақтастықты кеңейту көзделуде. Ғылыми және әдiснамалық ынтымақтастық саласында Ресей Федерациясы Бас прокуратурасының жанындағы Заңдылық пен құқықтық тәртiптi нығайту ҒЗИ-мен, статистикалық деректер алмасу жөнiнде -  Армения Республикасы Бас прокуратурасымен байланыс орнатылды.
Алайда, қылмыстылыққа қарсы күрес, қылмыскерлердің ұрланған мүліктi, хабар-ошарсыз жоғалған адамдарды iздестіру және мәйiтті тану мәселелерi бойынша iс-қимылды қамтамасыз ету жөнiндегi кең ауқымды жобаларды iске асыру үшiн, тек тиiсті ведомстволар басшыларының саяси шешiмi ғана емес, сонымен қатар осындай ақпарат алмасу жөніндегi мемлекетаралық орталық құру, статистикалық есептiктiң мемлекетаралық нысандарын келiсу мәселелерiн шешу, мемлекетаралық конференциялар өткiзуге, практиканы зерделеу мен тәжiрибе алмасуға тиiсті бюджет қаражатын бөлу қажет. Ынтымақтастықтың осындай түрлерiн ТМД шеңберiндегі (ТМД-ға қатысушы мемлекеттер Бас прокурорларының Үйлестiру Кеңесi арқылы) құқық қорғау органдарының және Шанхай ынтымақтастық ұйымының бiрлескен күш-жiгерiмен жолға қою жоспарлануда.
Бұдан басқа, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы дамыған мемлекеттердiң тәжiрибесiн зерделеу мақсатында АҚШ Әдiлет министрлігі Сот статистикасы бюросымен және Федералдық тергеу бюросының статистикалық қызметiмен, Еуроодақ, Азия-Тынық мұхит өңiрi елдерiнің құқық қорғау және құқықтық статистика органдарының тиiстi бөлiмшелерiмен байланыс орнату көзделуде.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында дамыған елдердiң тәжiрибесiн зерттеу мақсатында мыналар көзделедi:
- автоматтандыру, бағдарламалық қамтамасыз етудi әзiрлеу және
сатып алу, талдамалық ақпаратты алмасу мәселелерi бойынша Ресей Федерациясы IIМ БАО-мен ынтымақтастықты кеңейту;
- ТМД, ШЫҰ-ға мүше мемлекеттермен статистикалық және құқықтық талдау ақпаратын және арнайы есепке алу мәлiметтерiмен алмасуды ұйымдастыру;
- ТМД елдерiнің құқықтық статистикалық ақпаратпен алмасу жөнiндегі мемлекетаралық орталығын құру;
- құқық қорғау органдарының ақпараттық қызметтерi басшыларының мемлекетаралық конференциясын өткiзу;
- құқықтық статистика және арнайы есепке алу мәселелерi бойынша таяу және алыс шет елдердiң практикасын зерттеу және тәжірибе алмасу;
- AҚШ Әдiлет министрлiгi Сот статистикасы бюросымен және Федералдық тергеу бюросының статистикалық қызметiмен, Еуроодақ, Азия-Тынық мұхит өңiрi елдерiнiң құқық қорғау және құқықтық статистика органдарының тиiстi бөлiмшелерiмен байланыс орнату.
8. Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздерi
Бағдарламаның iс-шараларын қаржыландыру республикалық бюджеттiң қаражаты, статистиканың жетiлдiру жөніндегі жекелеген жобаларды iске асыру бөлігінде халықаралық ұйымдар тарабынан техникалық көмек қаражаты, сондай-ақ өзге де қаржыландыру көздерi есебiнен жүргізiледi.
Бағдарламаны орындау үшiн 2005-2007 жылдары шамамен 4,5-6 млрд. теңге сомасына баламалы қаражатты игеру қажет. Шығындардың 35% ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарын жүргiзуге, консультациялық қызметтер мен мамандарды оқытуға, 45% - техникалық
және телекоммуникациялық құралдарын, бағдарламалық-технологиялық қамтамасыз етуге, ақпараттық ресурстарды қорғауды дамытуға байланысты, өзге де ағымдағы шығыстар мен халықаралық ынтымақтастыққа арналатын шығындар 20% құрайды. Талап етілетiн қаражат республикалық бюджеттiң кiрiс бөлiгiне қарай әр жыл бойынша
жеке қаралуы тиiс.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегі комитетiнiң қазiргi бюджеттiк бағдарламаларының шеңберiнде құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының штат санын ұлғайту қажет.

7. Изучение международного опыта в области правовой статистики и специальных учетов
В целях реформирования правовой статистики и специальных учетов республики, осуществления шагов по приведению системы статистических показателей к международным стандартам, а также обеспечения оперативного обмена информацией, способствующей борьбе с преступностью и укреплению законности, важное значение приобретает организация постоянного взаимодействия и всестороннего сотрудничества с международными организациями и национальными правовыми статистическими службами стран СНГ, Китая, Юго-Западной Азии.
В настоящее время, в регионе остро стоит вопрос противодействия трансграничному терроризму, организованным формам преступности, наркопреступности, торговле оружием и боеприпасами, трафику людей. В этой связи, решение вопросов оперативного обмена информацией между правоохранительными органами не только касательно лиц, состоящих на специальных учетах, но и аналитического и методологического характера, является основным аспектом международного сотрудничества в сфере правовой статистики и специальных учетов.
Для этого предполагается расширение сотрудничества с ГИЦ МВД Российской Федерации по вопросам автоматизации, разработки и приобретения программного обеспечения, обмена аналитической информацией. В сфере научного и методологического сотрудничества уже налажен контакт с НИИ укрепления законности и правопорядка при Генеральной прокуратуре Российской Федерации, по обмену статистическими данными - с Генеральной прокуратурой Республики Армения.
Однако, для реализации широкомасштабных проектов по обеспечению взаимодействия по вопросам борьбы с преступностью, розыску преступников, похищенного имущества, пропавших без вести лиц и опознанию трупов, необходимо не только политическое решение руководителей соответствующих ведомств, но и создание межгосударственного центра по обмену такой информацией, решение вопросов согласования межгосударственных форм статистической отчетности, выделение соответствующих бюджетных средств на проведение межгосударственных конференций, изучение практики и обмен опытом.
Такие виды сотрудничества предполагается наладить совместными усилиями правоохранительных органов в рамках СНГ (через Координационный совет Генеральных прокуроров государств-участников СНГ) и Шанхайской организации сотрудничества.
Кроме того, в целях изучения опыта развитых стран в области правовой статистики и специальных учетов предполагается установка контактов с Бюро судебной статистики и статслужбой Федерального бюро расследований Министерства юстиции США, соответствующими подразделениями правоохранительных и статистических органов стран Евросоюза, Азиатско-Тихоокеанского региона.
В целях изучения опыта развитых стран в области правовой статистики и специальных учетов предполагается:
- расширить сотрудничество с ГИЦ МВД РФ по вопросам автоматизации, разработки и приобретения программного обеспечения, обмена аналитической информацией;
- организовать обмен статистической и аналитической правовой информацией и специальными учетными сведениями между государствами-членами СНГ, ШОС;
- создать межгосударственный центр стран СНГ по обмену правовой статистической информацией;
- провести межгосударственную конференцию руководителей информационных служб правоохранительных органов;
- изучить практику и обмен опытом со странами ближнего и дальнего зарубежья по вопросам правовой статистики и специальных учетов;
- установить контакт с Бюро судебной статистики и статслужбой Федерального бюро расследований Министерства юстиции США, соответствующими подразделениями правоохранительных и статистических органов стран Евросоюза, Азиатско-Тихоокеанского региона.
5. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Финансирование мероприятий Программы производится за счет средств республиканского бюджета, средств технической помощи со стороны международных организаций в части реализации отдельных проектов по совершенствованию статистики, а также иных источников финансирования.
Для исполнения Программы в 2005-2007 годах требуется освоить средства в сумме, эквивалентной ориентировочно 4,5-6 млрд. тенге. Предполагается, что примерно 35% затрат будет связано с проведением научно-исследовательских и проектных работ, консультационными услугами и обучением специалистов, 45% - с развитием технических и телекоммуникационных средств, программно-технологического обеспечения, средств защиты информационных ресурсов, 20% будут составлять прочие текущие расходы и затраты на международное сотрудничество. Требуемые средства должны рассматриваться индивидуально по каждому году в зависимости от доходной части республиканского бюджета.
Кроме того, необходимо увеличение штатной численности органов правовой статистики и специальных учетов в рамках существующих бюджетных программ Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.

Бағдарламаны iске асыруға 2005 жылы республикалық бюджеттiң  қаражатынан қажеттi қаржыландыру көлемi талап етілмейдi, 2006 жылы - 2,582 млрд. теңге, 2007 жылы - 2,5 млрд. теңге. 2006-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бюджеттiң есебiнен қаржыландырылатын iс-шаралар бойынша шығыстар көлемi тиiсті қаржы жылына анықталады (нақтыланады).
9. Бағдарламаны іске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламада көзделген iс-шараларды iске асыру:
- қылмыстылыққа қарсы күрес пен заңдылықты қадағалаудың негізгi бағыттары бойынша салыстырмалы және сапалы статистикалық деректердi және талдамалық ақпаратты тиiмдi қалыптастыруды қамтамасыз етуге;
- сәйкестендiру белгiлерi бойынша мәйiттердi тануға қатысты көрсеткіштердi арттыруға;
- бiрыңғай қағидаттар мен стандарттар негiзiнде заңдылықты сақтауды және құқықтық тәртiптi қолдауды қамтамасыз ету жөнiндегі шешiмдердi дайындау мен қабылдаудың пәрмендi жүйесiн құруға;
- қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алудың құқықтық және әлеуметтік жүйесiн құруға арналған негіздi қалауға;
- заңдылықты сақтауды және құқықтық тәртiптi қолдауды қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттердi iске асыру кезiнде құқық қорғау мен өзге де мемлекеттiк органдар қызметiнiң нәтижелілiгiн арттыруға;
- құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарына ұсынылатын бұрмалау бар бастапқы мәлiметтердiң санын төмендетуге;
- құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарын техникалық қайта жарақтандыру үшiн ұйымдастырушылық-әдiстемелiк негіз жасауға мүмкiндiк бередi.
7. Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
Ескерту. 7-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2005.11.02. N  1091 , 2007.04.27. N  339 , 2008.02.12.  N 134
Қаулыларымен.
____________________________________________________________________
Рет|    Iс-шаралар    | Аяқтау  |Орын-  |Орындау| Болжамды     |Қар-
сa-|                  | нысаны  |дауға  |(iске  |  шығындар    |жы-
ны |                  |         |(iске  |асыру) |(млн. теңге)  |лан-
|                  |         |асы-   |мерзiмi|______________|дыру
|                  |         |руға)  |       |2005|2006|2007|көз-
|                  |         |жауап- |       |    |    |    |дері
|                  |         |тылар  |       |    |    |    |
___|__________________|_________|_______|_______|____|____|____|____
1 |         2        |     3   |   4   |    5  |  6 |  7 |  8 |  9
____________________________________________________________________
1. Бiртұтас мемлекеттiк құқықтық ақпараттық
статистикалық жүйенi құру
____________________________________________________________________

Объем необходимого финансирования на реализацию Программы из средств республиканского бюджета в 2005 году не требуется, 2006 году - 2,582 млрд. тенге, в 2007 году - 2,5 млрд. тенге. Объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств государственного бюджета на 2006-2007 годы, будут определяться (уточняться) на соответствующий финансовый год.
6. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Реализация мероприятий, предусмотренных программой, позволит:
- обеспечить эффективное формирование сопоставимых и качественных статистических данных и аналитической информации по основным направлениям борьбы с преступностью и надзору за законностью;
- повысить на показатели в отношении опознания трупов по идентификационным признакам;
- создать действенную систему подготовки и принятия решений по обеспечению соблюдения законности и поддержания правопорядка на основе единых принципов и стандартов;
- заложить основу для создания системы правовой и социальной профилактики преступлений и правонарушений;
- повысить результативность деятельности правоохранительных и иных государственных органов при реализации функций по обеспечению соблюдения законности и поддержания правопорядка;
- снизить на количество первичных сведений, содержащих искажения, предоставляемых органам правовой статистики и специальных учетов;
- создать организационно-методическую основу для технического переоснащения органов правовой статистики и специальных учетов.
7. План мероприятий по реализации Программы  <*>
Сноска. План с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 2 ноября 2005 года N  1091 ; от 27 апреля 2007 года N  339 ; от 12 февраля 2008 года  N 134 .
__________________________________________________________________________
N  !    Мероприятие   !  Форма   !Ответст-!Срок ис-!Предполагаемые!Источ-
п/п!                  !завершения!венный  !полнения!затраты (млн. !ники
!                  !          !за ис-  !(реали- ! тенге)         !финан-
!                  !          !полнение!зации)  !2005!2006!2007!сирова-
!                  !          !(реали- !        !    !    !    !ния
!                  !          !зацию)  !        !    !    !    !
--------------------------------------------------------------------------
1 !         2        !     3    !    4   !    5   !  6 !  7 !  8 !   9
--------------------------------------------------------------------------
1. Создание единой государственной правовой информационной
статистической системы

1.  Қазақстанның       Қазақстан   БП     2008
бүкіл аумағын-     Республи-  (келi-  жылғы   -  880,1 190,7  РБ
да ББСЖ            касының     сiм      1
енгiзу             Yкiметіне   бой-   тоқсан
есеп        ынша)
2.  Арнайы есепке      Пайдалану-  БП     2007
алуды электрондық  ға беру    (келi-  жылғы   -    -    50,0  РБ
жүргiзуге арнал-   актiсi      сiм      3
ған бағдарламалық              бой-   тоқсан
қамтамасыз етудi               ынша)
әзiрлеу және
орнату
3.  Статистикалық      Пайдалану-  БП     2007
есептіліктi авто-  ға беру    (келi-  жылғы   -  168,9  50,0  РБ
матты түрде қалып- актiсi      сiм      4
тастырудың, арнайы             бой-   тоқсан
есепке aлу мәлi-               ынша)
меттерiн жүргiзу
мен салыстырудың
және арнайы есепке
алу мәлiметтерiнiң
қолда бар ақпарат-
тық жиынтығы
бойынша құқығын
статистика мен
арнайы есепке алу
субъектілерiнiң
сауалдарын орын-
даудың бiрыңғай
жүйесiн құру
____________________________________________________________________
2. Құқықтық статистика салаларының
бiртұтас кешенін дамыту
____________________________________________________________________
4.  Мемлекеттік құқық- Пайда-      БП     2006    -   68,4    -  РБ
тық статистика     лануға     (келі-  жылғы
және арнайы есепке беру        сiм    4-тоқ-
алу саласындағы    актiсi      бойын- сан
салалық статисти-              ша),
калық сыныптауышты             ИСМ
және мемлекеттiк
стандарттар
жүйесiн әзiрлеу
және практикаға
енгiзу
5.   (алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.11.02. N  1091 қаулысымен)
6.  Құқықтық статис-   Қазақстан   БП     2007
тика және арнайы   Республи-  (келi-  жылғы   -    140   -    РБ
есепке алу аясында касының     сiм      1
ақпараттық қызмет  Yкiметіне   бой-   тоқсан
көрсетудiң бiрың-  есеп        ынша),
ғай мемлекеттiк                ААЖ
электрондық жүйесiн
құру
7.  Мемлекеттiк құқық- ҚР          БП     2005
тық статистика     Премьер-   (келi-  жылғы  Талап етілмейді   -
және арнайы есепке Министрi    сiм      4
алу саласында      өкiмінiң    бой-   тоқсан
Еуропалық стан-    жобасы      ынша),
дарттарға қол жет-             ИСМ
кiзу стратегиясы
мiндеттерiн iске
асыру жөнiндегi
ведомствоаралық
жұмыс комиссиясын
құру
8.  Статистикалық      Статисти-   БП     2007
есептілiктiң қол-  калық      (келi-  жылғы   -   31,7  33,4  РБ
даныстағы нысанда- есептiлiк   сiм      4
рын жетiлдiру,     нысанда-    бой-   тоқсан
оларды оңтайланды-  рын        ынша)
руды жүргізу,      бекiту
халықаралық стан-
дарттарға сәйкес-
тендiру, құқықтық
статистикалық
есептілікті мемле-
кеттiк тiлде жүр-
гізудi ұйымдастыру
9.  Құқықтық статисти- Қазақстан   БП     2007
ка және арнайы     Республи-  (келi-  жылғы   -  133,8  79,6  РБ
есепке алу орган-  касы        сiм      4
дарында қылмыстар  Президенті  бой-   тоқсан
мен құқық бұзушы-  Әкімшілі-   ынша)
лықтар туралы      гіне есеп
арыздар мен
өтiнiштердi балама
есепке алу мен
тіркеудiң экспери-
менттік жүйесiн
құру

1. Внедрить ЕУСС на    Отчет      ГП (по   1         -  880,1 190,7  РБ
всей территории     Правитель- согла-   квартал
Республики          ству       сованию) 2008
Казахстан           Республики          года
Казахстан
2. Разработать и       Акт ввода  ГП (по   3         -    -   50,0   РБ
установить          в эксплу-  согласо- квартал
программное         атацию     ванию)   2007
обеспечение для                         года
электронного
ведения специаль-
ных учетов
3. Создать единую      Акт ввода  ГП (по   4         -  168,9 50,0   РБ
систему автома-     в эксплуа- согла-   квартал
тизированного       тацию      сованию) 2007
формирования                            года
статистической
отчетности,
ведения и сопо-
ставления сведе-
ний специальных
учетов и испол-
нения запросов
субъектов правовой
статистики и спе-
циальных учетов
по имеющемуся
информационному
массиву специаль-
ных учетных
сведений
2. Развитие единого комплекса отраслей правовой статистики
4. Разработать       Акт      ГП (по     4         -   68,4  -     РБ
и внедрить        ввода    согласо-   квартал
в практику        в экс-   ванию),    2006
отраслевую        плуа-    МИТ        года
статистичес-      тацию
кую класси-
фикацию и
систему
государст-
венных
стандартов
в сфере го-
сударствен-
ной правовой
статистики и
специальных
учетов
5.  (Строка исключена - постановлением Правительства РК от 2 ноября 2005 года N  1091 ).
6. Создать единую      Отчет      ГП (по   1         -  140   -      РБ
государственную     Правитель- согла-   квартал
электронную сис-    ству       сова-    2007
тему информацион-   Республики нию),    года
ного сервиса в      Казахстан  АИС
сфере правовой
статистики и
специальных учетов
7. Создать межведом-   Проект     ГП (по   4         Не требуется    -
ственную рабочую    Распоря-   согла-   квартал
группу по реали-    жения      сова-    2005
зации задачи        Премьер-   нию),    года
Стратегии достиже-  Министра   МИиТ
ния европейских     РК
стандартов в
области государст-
венной правовой
статистики и
специальных учетов
8. Совершенствовать    Утверж-    ГП (по   4         -  31,7  33,4   РБ
действующие формы   дение      согла-   квартал
статистической      форм       сова-    2007
отчетности, про-    статисти-  нию)     года
вести их оптими-    ческой
зацию, привести     отчет-
их в соответствие   ности
с международными
стандартами, орга-
низовать ведение
правовой статисти-
ческой отчетности
на государствен-
ном языке
9. Создать экспери-    Отчет в    ГП (по   4         -  133,8 79,6   РБ
ментальную систему  Админист-  согла-   квартал
альтернативного     рацию      сова-    2007
учета и регист-     Прези-     нию)     года
рации заявлений и   дента
сообщений о прес-   Респуб-
туплениях и право-  лики
нарушениях в        Казах-
органах правовой    стан
статистики и спе-
циальных учетов

10. Кәсiпкерлiк        Қазақстан   БП     2008
субъектілерiнiң    Республи-  (келi-  жылғы   -  138,7  187,5 РБ
қызметiн тексерудi касының     сiм      1
қоспағанда, мемле- Yкiметіне   бой-   тоқсан
кеттiк бақылаушы   есеп        ынша)
органдар жүргiзе-
тiн барлық тексе-
рулердi есепке
алуды ұйымдастыру
____________________________________________________________________
3. Жаңа ақпараттық технологияларды енгізу
____________________________________________________________________
11. Бастапқы статисти- Бағдарла-   БП     2007
калық есептiлiктің малық      (келi-  жылғы   -     -    150  РБ
электрондық нысан- қамтама-    сiм      4
дарын енгізу және  сыз         бой-   тоқсан
оны телекоммуника- етудi       ынша)
ция арналары       қабылдау
бойынша жинауды    актiсi
ұйымдастыру
12. Арнайы есепке      Бағдарла-   БП     2007
алуды электрондық  малық      (келi-  жылғы   -     -    280  РБ
режимде жүргiзу    қамтама-    сiм      4
сыз         бой-   тоқсан
етудi       ынша)
қабылдау
актісi
13. Құқықтық статисти- Бағдарла-   БП     2007
ка және арнайы     малық      (келi-  жылғы   -     -    450  РБ
есепке алу орган-  қамтама-    сiм      4
дарын техникалық   сыз         бой-   тоқсан
және технологиялық етудi       ынша)
қайта жарақтанды-  қабылдау
руды жүзеге асыру  актісi
14. Құқықтық статисти- Қазақстан   БП     2008
ка және арнайы     Республи-  (келi-  жылғы   -     -    130  РБ
есепке алу орган-  касының     сiм      1
дары мен субъектi- Yкiметіне   бой-   тоқсан
лерiнiң бөлінген   есеп        ынша)
деректер базасы
әкiмшiлерiнiң
қызметiн құру
____________________________________________________________________
4. Қоғамдағы құқықтық құбылыстардың кешенді мониторингі
жүйесін құру
____________________________________________________________________
15.  (алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.04.27. N  339 қаулысымен)
16. Аймақтарды қоса    Қазақстан   БП     2008
алғанда, құқықтық  Республи-  (келi-  жылғы   -     75    45  РБ
статистика және    касының     сiм      1
арнайы есепке алу  Yкiметіне   бой-   тоқсан
органдары қызметi- есеп        ынша)
нiң басты бағытта-
ры бойынша ғылыми-
зерттеу зертхана-
сын құру
17. Азаматтардың       Қазақстан   БП     2008
мемлекеттiк орган- Республи-  (келi-  жылғы   -    260   160  РБ
дарға өтiнiштерi-  касының     сiм      1
нiң бiрыңғай есе-  Yкiметіне   бой-   тоқсан
бiн ұйымдастыру    есеп        ынша)
18. Құқықтық статисти- Статис-     БП     2008
ка субъектiлерi    тикалық    (келi-  жылғы   -    120   135  РБ
мен пайдаланушыла- бақылау     сiм      1
рын тарта отырып   бойынша     бой-   тоқсан
заңдылық пен       есептi      ынша)
құқықтық тәртiп    Қазақстан
жай-күйi мәселеле- Республи-
рi бойынша статис- касының
тикалық бақылау    Үкiметiне
жүргiзу            табыс ету
____________________________________________________________________

10. Организовать учет   Отчет      ГП (по   1         -  138,7 187,5  РБ
всех проверок,      Прави-     согла-   квартал
проводимых госу-    тельству   сова-    2008
дарственными        Респуб-    нию)     года
контролирующими     лики
органами, за        Казах-
исключением прове-  стан
рок деятельности
субъектов предприни-
мательства
3. Внедрение новых информационных технологий
11. Внедрить электрон-  Акт        ГП (по   4         -  -     150    РБ
ные формы первич-   приемки    согла-   квартал
ной статистической  програм-   сова-    2007
отчетности и        много      нию)     года
организовать ее     обеспе-
сбор по каналам     чения
телекоммуникаций
12. Вести специальные   Акт        ГП (по   4         -  -     280    РБ
учеты в электрон-   приемки    согла-   квартал
ном режиме          програм-   сова-    2007
много      нию)     года
обеспе-
чения
13. Осуществить техни-  Акт        ГП (по   4         -  -     450    РБ
ческое и техноло-   приемки    согла-   квартал
гическое пере-      програм-   сова-    2007
оснащение органов   много      нию)     года
правовой статис-    обеспе-
тики и специальных  чения
учетов
14. Создать службы      Отчет      ГП (по   1         -  -     130    РБ
администраторов     Прави-     согла-   квартал
распределенных баз  тель-      сова-    2008
данных органов и    ству       нию)     года
субъектов правовой  Респуб-
статистики и спе-   лики
циальных учетов     Казах-
стан
4. Создание системы комплексного мониторинга правовых явлений в обществе
15.  (исключена - от 27 апреля 2007 года N  339 )
16. Создать научно-     Отчет      ГП (по   1         -  75    45     РБ
исследовательские   Прави-     согла-   квартал
лаборатории по      тель-      сова-    2008
ключевым направле-  ству       нию)     года
ниям деятельности   Респуб-
органов правовой    лики
статистики и        Казах-
специальных учетов, стан
в том числе в
регионах
17. Организовать еди-   Отчет      ГП (по   1         -  260   160    РБ
ный учет обращений  Прави-     согла-   квартал
граждан в государ-  тель-      сова-    2008
ственные органы     ству       нию)     года
Респуб-
лики
Казах-
стан
18. Провести статисти-  Отчет     ГП (по    1         -  120   135    РБ
ческие наблюдения   по        согла-    квартал
по вопросам состоя- статис-   сова-     2008
ния законности и    тичес-    нию)      года
правопорядка с      ким
привлечением        наблю-
субъектов и пользо- дениям
вателей правовой    пред-
статистической      ставить
информации          Прави-
тель-
ству
Респуб-
лики
Казах-
стан

5. Қазақстанның мемлекеттiк құқықтық ақпараттық
статистикалық жүйесін әлемдiк ақпаратты ортаға біріктіру,
құқықтық статистикалық ақпаратты жариялау мен тарату
жүйесiн жетілдіру
____________________________________________________________________
19. Қылмыскерлiк пен   Қазақстан   БП     2007
заңдылықты сақтау  Республи-  (келi-  жылғы   Талап етілмейді  -
жай-күйiн бағалау- касының     сiм      1
дың дамыған елдер- Yкiметіне   бой-   тоқсан
дегi жалпыға таны- есеп        ынша)
мал статистикалық
көрсеткiштерi
жүйесiн енгізу
20. Статистикалық және Қазақстан   БП     2008
талдамалық ақпа-   Республи-  (келi-  жылғы   -    1,2   1,7  РБ
раттарды халықара- касының     сiм      1
лық тiлдерде       Yкiметіне   бой-   тоқсан
жариялау           есеп        ынша)
21. Бас прокуратураның Bеб-сайтты  БП     2007
Интернет желiсiн-  жаңарту    (келi-  жылғы   -    0,9   0,9  РБ
дегі веб-сайтын                сiм      4
жетiлдiру                      бой-   тоқсан
ынша)
22. Баспаханалық       Қазақстан   БП     2008
базаны құру және   Республи-  (келi-  жылғы   -     40    80  РБ
құқықтық статисти- касының     сiм      1
ка және арнайы     Yкiметіне   бой-   тоқсан
есепке алу орган-  есеп        ынша)
дарының баспагер-
лiк қызметiн
жетiлдiру
23. Құқықтық статисти- Құқықтық    БП     2005
ка және арнайы     статисти-  (келi-  жылғы   Талап етілмейді  -
есепке алу сала-   ка және     сiм      4
сындағы жарияла-   арнайы      бой-   тоқсан
нымдардың кеңей-   есепке      ынша)
тiлген жүйесiн     алу сала-
(сериясын) бекiту  сындағы
жарияла-
нымдар
жөнiндегi
iс-шара-
лар
жоспары
24. Құқықтық статисти- Жарияла-    БП     2006
калық көрсеткiш-   ным        (келi-  жылғы   -     1,8    -  РБ
тердiң және норма-             сiм      4
тивтiк-анықтамалық             бой-   тоқсан
ақпараттардың                  ынша)
бiрыңғай жүйесiнiң
тiзiмдемесiн
шығару
25. Құқықтық статис-   Жарияла-    БП     2006
тикалық ақпаратты  ным        (келi-  жылғы   -     1,8    -  РБ
пайдаланушылардың              сiм      4
тiзiмдемесiн                   бой-   тоқсан
шығару                         ынша)
____________________________________________________________________
6. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы
үздiксiз кәсiптiк білiм беру мен кадр даярлаудың жүйесiн құру
____________________________________________________________________
26.  (алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.02.12.  N 134 Қаулысымен)
27.  (алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.02.12.  N 134 Қаулысымен)
28.  (алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.02.12.  N 134 Қаулысымен)
29.  (алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.04.27. N  339 қаулысымен)

5. Интеграция государственной правовой информационной
статистической системы Казахстана в мировую информационную среду,
совершенствование системы публикации и распространения правовой
статистической информации
19. Внедрить обще-      Отчет      ГП (по   1         Не требуется    -
принятые в разви-   Прави-     согла-   квартал
тых странах сис-    тель-      сова-    2007
темы статисти-      ству       нию)     года
ческих показателей  Респуб-
оценки состояния    лики
преступности и      Казах-
соблюдения          стан
законности
20. Опубликовать        Отчет      ГП (по   1         -  1,2   1,7    РБ
статистическую      Правите-   согла-   квартал
и аналитическую     льству     сова-    2008
информацию на       Респуб-    нию)     года
международных       лики
языках              Казах-
стан
21. Усовершенствовать   Обновле-   ГП (по   4         -  0,9   0,9    РБ
веб-сайт Гене-      ние веб-   согла-   квартал
ральной проку-      сайта      сова-    2007
ратуры в сети                  нию)     года
Интернет
22. Создать поли-       Отчет      ГП (по   1         -  40    80     РБ
графическую базу    Прави-     согла-   квартал
и совершенство-     тель-      сова-    2008
вать издательскую   ству       нию)     года
деятельность        Респуб-
органов правовой    лики
статистики и        Казах-
специальных         стан
учетов
23. Утвердить расши-    План       ГП (по   4         Не требуется    -
ренную систему      мероприя-  согла-   квартал
(серию) публикаций  тий по     сованию) 2005
в области правовой  публика-            года
статистики и        ции в
специальных учетов  области
правовой
статис-
тики и
специаль-
ных учетов
24. Издать каталог      Публикация ГП (по   4         -  1,8   -      РБ
правовых статисти-             согла-   квартал
ческих показателей             сова-    2006
и единой системы               нию      года
нормативно-спра-
вочной информации
25. Издать каталог      Публикация ГП (по   4         -  1,8   -      РБ
пользователей                  согла-   квартал
правовой статисти-             сова-    2006
ческой информации              нию      года
6. Создание системы непрерывного профессионального
образования и подготовки кадров в области
правовой статистики и специальных учетов
26.  (исключена -   от 12 февраля 2008 года  N 134 )
27.  (исключена -   от 12 февраля 2008 года  N 134 )
28.  (исключена -   от 12 февраля 2008 года  N 134 )
29.  (исключена - от 27 апреля 2007 года N  339 )

30.  (алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.04.27. N  339 қаулысымен)
____________________________________________________________________
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы
халықаралық тәжiрибелердi зерделеу
____________________________________________________________________
31. РФ IIМ БАО-мен     Ынтымақ-    БП     2005
автоматтандыру,    тасу,      (келi-  жылғы   Талап етілмейді  -
бағдарламалық      техноло-    сiм      2
қамтамасыз етудi   гиямен      бой-   тоқсан
әзiрлеу және сатып және        ынша),
алу, талдамалық    тәжiрибе    ІІМ,
ақпараттармен      алмасу,     СІМ
алмасу мәселелерi  бiрлескен
бойынша ынтымақ-   iс-шара-
тастықты кеңейту   лар
жоспары
туралы
шарт
жасасу
(Қазақстан
Республи-
касының
Үкiметiне
есеп)
32. ТМД, ШЫҰ мүше-     Мемлекет-   БП     2005
мемлекеттер ара-   аралық     (келi-  жылғы   Талап етілмейді  -
сында статистика-  келiсiм     сiм      3
лық және талдама-              бой-   тоқсан
лық құқықтық                   ынша),
ақпараттармен және             СІМ
арнайы есепке
алумен алмасуды
ұйымдастыру
33.  (алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.02.12.  N 134 Қаулысымен)
34. Құқық қорғау       Конферен-   БП     2005
органдары ақпарат  ция        (келi-  жылғы   -     2,5   -   РБ
қызметi басшылары-             сiм      4
ның мемлекетара-               бой-   тоқсан
лық конференциясын             ынша),
өткiзу                         СІМ,
IIМ
35. Таяу және алыс     Қазақстан   БП     2008
шетелдермен құқық- Республи-  (келi-  жылғы   -    3,5   4,5  РБ
тық статистика     касының     сiм      1
және арнайы есепке Yкiметіне   бой-   тоқсан
алу мәселелерi     есеп        ынша)
бойынша тәжiрибе
алмасу практикасын
зерделеу және
тәжiрибе алмасуды
ұйымдастыру
36. АҚШ Әдiлет         Қазақстан   БП     2008
министрлiгі Феде-  Республи-  (келi-  жылғы   Талап етілмейді  -
ралдық тергеу      касының     сiм      1
бюросының сот      Yкiметіне   бой-   тоқсан
статистикасы және  есеп        ынша),
статистикалық                  СІМ
қызмет бюросымен,
Еуроодақ, Азия-
Тынық мұхит өңiрi
елдерінің құқық
қорғау және статис-
тикалық органдары-
ның тиiстi бөлiм-
шелерiмен байланыс
орнату
____________________________________________________________________
2005 жылға - қаржы шығынын талап етпейді; Республикалық бюджеттен 2006 жылға - 2582500 мың теңге; 2007 жылға - 2232300 мың теңге.
Ескерту: 2006-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын iс-шаралар бойынша шығыстар көлемi тиiсті қаржы жылына арнап анықталатын (нақтыланатын) болады.
ББСЖ - Бiрыңғай бiрдейлендiрiлген статистикалық жүйе;
ТМД - Тәуелсiз мемлекеттер достастығы;
ШЫҰ - Шанхай ынтымақтастығы ұйымы;
АҚШ - Америка құрама штаттары;
ЖОО - Жоғары оқу орны;
РФ IIМ БАО - Ресей Федерациясы Iшкi iстер министрлiгiнiң Бас ақпарат орталығы;
С.Есқараев атындағы институт - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы жанындағы С.Есқараев атындағы Заңдылық, құқықтық тәртiп проблемаларын зерттеу және прокуратура органдары кадрларының бiлiктiлiгiн арттыру институты

30.  (исключена - от 27 апреля 2007 года N  339 )
7. Изучение международного опыта в области
правовой статистики и специальных учетов
31. Расширить сотруд-   Заклю-     ГП (по   2         Не требуется    -
ничество с ГИЦ      чение      согла-   квартал
МВД РФ по вопросам  договора   сова-    2005
автоматизации,      о сотруд-  нию),    года
разработки и        ничестве,  МВД,
приобретения        обмене     МИД
программного        техноло-
обеспечения,        гией и
обмена аналити-     опытом,
ческой информацией. план
совмест-
ных меро-
приятий
(отчет
Прави-
тельству
Респуб-
лики
Казах-
стан)
32. Организовать        Межгосу-   ГП (по   3         Не требуется    -
обмен статисти-     дарст-     согла-   квартал
ческой и аналити-   венное     сова-    2005
ческой правовой     согла-     нию),    года
информацией и       шение      МИД
специальными учет-
ными сведениями
между государст-
вами-членами СНГ,
ШОС
33.  (исключена -   от 12 февраля 2008 года  N 134 )
34. Провести меж-       Конферен-  ГП (по   4          -  2,5   -     РБ
государственную     ция        согла-   квартал
конференцию                    сова-    2006
руководителей                  нию),    года
информационных                 МИД,
служб право-                   МВД
охранительных
органов
35. Изучить практику    Отчет      ГП (по   1         -  3,5   4,5    РБ
и организовать      Прави-     согла-   квартал
обмен опытом со     тельству   сова-    2008
странами ближнего   Респуб-    нию)     года
и дальнего зару-    лики
бежья по вопросам   Казахстан
правовой статис-
тики и специальных
учетов
36. Установить контакт  Отчет      ГП (по   1         Не требуется    -
с Бюро судебной     Прави-     согла-   квартал
статистики и стат-  тельству   сова-    2008
службой Федераль-   Респуб-    нию),    года
ного бюро рас-      лики       МИД
следований          Казахстан
Министерства
юстиции США,
соответствующими
подразделениями
правоохранитель-
ных и статисти-
ческих органов
стран Евросоюза,
Азиатско-Тихо-
океанского региона
__________________________________________________________________________
На 2005 г. - финансовых затрат не требует; 2006 г. - 2582500 тыс. тенге; 2007 г. - 2231300 тыс. тенге из Республиканского бюджета.
Примечание: Объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств государственного бюджета на 2006-2007 годы, будут определяться (уточняться) на соответствующий финансовый год.
Сокращения:
ЕУСС - Единая унифицированная статистическая система;
СНГ - Содружество независимых государств;
ШОС - Шанхайская организация сотрудничества;
США - Соединенные штаты Америки;
ВУЗ - высшее учебное заведение;
ГИЦ МВД РФ - Главный информационный центр Министерства внутренних дел Российской Федерации;
Институт им. С. Ескараева - Институт изучения проблем законности, правопорядка
и повышения квалификации кадров органов прокуратуры при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан им. С. Ескараева.