Қазақстан Республикасында балық шаруашылығын жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 31 желтоқсандағы N 1456 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-05/290 бұйрығын қараңыз.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында балық шаруашылығын жүргізу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1456 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында балық шаруашылығын жүргiзу
Ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында балық шаруашылығын жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық шаруашылығын жүргiзу тәртiбiн айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
2. Балық шаруашылығын жүргiзу деп заңды және жеке тұлғалардың балық ресурстары мен басқа су жануарларын, ұтымды пайдалану, оларды қорғау, өсiмiн молайту, өсiру, аулау, қайта өңдеу және сату жолымен шаруашылық-пайдалы өнiмдi алуға бағытталған шаруашылық қызметiн жүзеге асыруы түсiнiледi.
3. Балық шаруашылығын жүргізу ережесінің сақталуын бақылауды жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) және (немесе) оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2013 N 825 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Балық шаруашылығын жүргiзуге қойылатын
негiзгi қағидаттар мен талаптар

Об утверждении Правил ведения рыбного хозяйства в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года N 1456. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-05/290.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения рыбного хозяйства в Республике Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2004 года N 1456
Правила
ведения рыбного хозяйства в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения рыбного хозяйства в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок ведения рыбного хозяйства на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
2. Под ведением рыбного хозяйства понимается осуществление хозяйственной деятельности юридическими и физическими лицами, направленное на получение хозяйственно-полезной продукции путем устойчивого использования рыбных ресурсов и других водных животных, их охраны, воспроизводства, выращивания, добывания, переработки и реализации.
3. Контроль за соблюдением правил ведения рыбного хозяйства осуществляется уполномоченным органом и его территориальными подразделениями в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2013 № 825 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
2. Основные принципы и требования,
предъявляемые к ведению рыбного хозяйства

4. Балық шаруашылығын жүргiзумен байланысты қатынастарды құқықтық peттeу мынадай қағидаттарға негiзделедi:
1) балық шаруашылығын экологиялық, экономикалық, ғылыми және өзге де мүдделердi оңтайлы үйлестiру негiзiнде жүргiзу;
2) балықтардың және басқа да су жануарларының түрлiк сан алуандығын сақтау, көл-тауар балық өсіру шаруашылығын жүргiзу үшiн берiлген суаттарды қоспағанда, оларды пайдаланудың ғылыми ұсынымдарға негiзделген режимiн белгiлеу;
3) балық ресурстарын пайдалану құқығын су объектiлерiн пайдалану құқығынан бөлу;
4) балық қорларын қорғау мүддесi үшiн балық шаруашылығы суаттарын басқа пайдаланушылардың құқықтарын шектеу;
5) балық ресурстарына әсерiн тигiзетiн немесе тигiзуi мүмкiн шаруашылық және өзге де қызметтiң мемлекеттiк экологиялық сараптамадан өтуiнiң мiндеттiлiгi;
6) жануарлар дүниесiн пайдаланушылардың суаттардың ихтиофаунасы мен оларды қоршаған ортаға келтiрген зиянын толық өтеуi.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
5. Балық шаруашылығын жүргiзуге қойылатын негізгi талаптар:
1) балық ресурстары мен басқа да су жануарларын биологиялық негізделген түрде және тұрақты пайдалану;
2) суаттардың өнiмдiлiгін сақтау, балықтарды және басқа да су жануарларын көбейтудiң, өрiс аудару жолдары мен олар шоғырланған жерлерiнiң оңтайлы жағдайларын қамтамасыз ету;
3) осы Ереженiң талаптарын сақтау;
4) балық ресурстарының өсiмiн молайту;
5) ауланған балық пен басқа да су жануарларының есебiн жүргiзу және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiлеген тәртiппен уәкiлеттi органға есеп беру;
6) балық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметтi құру және оны ұстау есебiнен бекiтiлген су айдындарын және (немесе) учаскелерін және сирек кездесетiн және жойылып кету қаупi төнiп тұрған жануарларды қоса алғанда, жануарлар дүниесi объектiлерiн қорғауды қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының балық қорлары мен басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес басқа да талаптарды орындау.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
6. Балық шаруашылықтары өздерінің қызметтерінің бағыттары бойынша мынадай түрлерге бөлінеді:
1) балық өнеркәсібі шаруашылығы - негізгі қызметі балық ресурстарын және басқа да су жануарларын кейіннен қайта өңдеумен немесе сатумен балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде алу, болып табылатын шаруашылық;
2) балық өсіру шаруашылығы - тауарлық балықты және (немесе) балық орналастыру материалын шығару мақсатында жасанды түрде жасалған су айдындарында құрылатын шаруашылық.
Балық аулау шаруашылығына уылдырық шашу-өсіру шаруашылықтары, балық питомниктері, сондай-ақ тауарлық өнімді өсіруге мамандандырылған шаруашылықтар (көл-тауар, тоғандық, судағы торлы балық шарбағы және балықтарды, азықтық организмдер мен басқа су жануарларын жасанды жолмен өсіру бойынша бейімделген басқа да шаруашылықтар нысанындағы) жатады.
Көл-тауар балық өсіру шаруашылығы (бұдан әрі - КТБӨШ) - су айдындарда шаруашылық-құны төмен балықтарды аулау, орналастыру, өсіру және кейіннен оларда балықтың бағалы түрлерін аулау есебінен ихтифаунаны толық немесе ішінара алмастыру жолымен балық шаруашылығын пайдалануды жақсартумен айналысатын шаруашылық.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.

4. Правовое регулирование отношений, связанных с ведением рыбного хозяйства, базируется на следующих принципах:
1) ведения рыбного хозяйства на основе оптимального сочетания экологических, экономических, научных и иных интересов;
2) сохранения видового разнообразия рыб и других водных животных, установления режима их использования на основании научных рекомендаций, за исключением водоемов, предоставленных для ведения озерно-товарного рыбоводного хозяйства;
3) отделения права пользования рыбными ресурсами от права пользования водными объектами;
4) ограничения в интересах охраны рыбных запасов прав других пользователей рыбохозяйственными водоемами;
5) обязательности государственной экологической экспертизы хозяйственной и иной деятельности, оказывающей или могущей оказать влияние на рыбные ресурсы;
6) полного возмещения пользователями животным миром вреда, причиняемого ихтиофауне водоемов и окружающей их среде.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
5. Основные требования, предъявляемые к ведению рыбного хозяйства:
1) биологически обоснованное и устойчивое использование рыбных ресурсов и других водных животных;
2) сохранение продуктивности водоемов, обеспечение оптимальных условий размножения, путей миграции рыб и других водных животных и мест их концентрации;
3) соблюдение требований настоящих Правил;
4) воспроизводство рыбных ресурсов;
5) проведение учета выловленной рыбы и других водных животных и предоставление отчетности в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) обеспечение охраны закрепленных водоемов и (или) участков и объектов животного мира, включая редких и находящихся под угрозой исчезновения, за счет создания и содержания субъектами рыбного хозяйства егерской службы;
7) выполнение других требований в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования рыбных запасов и других водных животных.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
6. Рыбные хозяйства по направлениям своей деятельности подразделяются на следующие виды:
1) рыбопромышленное хозяйство - хозяйство, основой деятельности которого является изъятие рыбных ресурсов и других водных животных на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках с последующей переработкой или реализацией;
2) рыбоводное хозяйство - хозяйство, создаваемое на водоемах, с целью выращивания товарной рыбы и (или) рыбопосадочного материала.
К рыбоводным хозяйствам относятся нерестово-выростные хозяйства, рыбопитомники, а также хозяйства, специализирующиеся на выращивании товарной продукции (в форме озерно-товарных, прудовых, садковых и других приспособленных хозяйств по искусственному выращиванию рыб, кормовых организмов и других водных животных).
Озерно-товарное рыбоводное хозяйство (далее - ОТРХ) - хозяйство, занимающееся улучшением рыбохозяйственного использования водоемов, путем полной или частичной замены в них ихтиофауны за счет отлова хозяйственно-малоценной рыбы, вселения, выращивания и последующего вылова в них ценных видов рыб.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).

3. Балық шаруашылығын жүргiзу үшiн
негiздемелер
7. Мыналар:
облыстық атқарушы органның балық шаруашылығы суаттарын (учаскелерiн) бекiтiп беру туралы шешiмi;
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі бекіткен үлгі нысан бойынша уәкілетті орган мен су айдынын және (немесе) учаскесін пайдаланушының арасында жасалатын балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566; 23.08.2013 N 825 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін пайдаланушыға бекiтiп беру заңнамада белгіленген тәртіппен өткізілетін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекiтiп беру жөнiндегi конкурсының қорытындылары негiзiнде облыстық атқарушы органның шешiмiмен жүзеге асырылады.
Су қорғау белдеулерін балық шаруашылығын жүргізу үшін пайдалануға Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнамасына сәйкес конкурстың нәтижелері бойынша облыстың жергілікті атқарушы органы береді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
9 - 11. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
4. Бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы
суаттарын (учаскелерiн) және жануарлар дүниесi
объектiлерiн қорғау
12. Бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін және жануарлар дүниесi объектiлерiн қорғауды балық шаруашылығы субъектілері:
1) балық шаруашылығын, жануарлар дүниесі объектiлерiн қорғау режимi туралы және қорғау режимi мен жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзғаны үшiн жауаптылық туралы ақпарат беретiн аншлагтар, плакаттар орнату;
2) қорықшылық қызметiн құру және оның күзет қызметін ұйымдастыру;
3) санитарлық-эпидемияға қарсы (алдын-алу) шаралар жүргiзу;
4) жергiлiктi тұрғындардың арасында жануарлар дүниесiне ұқыпты қарау идеясын насихаттау;
5) балық шаруашылығын жүргізудiң iшкi тәртiбiн белгiлеу арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.

3. Основания для ведения рыбного хозяйства
7. Основаниями для ведения рыбного хозяйства физическими и юридическими лицами являются:
решение областного исполнительного органа о закреплении рыбохозяйственных водоемов (участков);
договор на ведение рыбного хозяйства, заключаемый между уполномоченным органом и пользователем водоема и (или) участка, по типовой форме, утвержденной Министерством охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2); от 23.08.2013 № 825 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
8. Закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков за пользователями осуществляется решением областного исполнительного органа на основании итогов конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, проводимых в установленном законодательством порядке.
Участки водоохранных полос предоставляются в пользование для ведения рыбного хозяйства местным исполнительным органом области по итогам конкурса в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
9. Исключен постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
10. Исключен постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
11. Исключен постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
4. Охрана закрепленных рыбохозяйственных водоемов
(участков) и объектов животного мира
12. Охрана закрепленных водоемов и (или) участков и объектов животного мира осуществляется субъектами рыбного хозяйства посредством:
1) установки аншлагов, плакатов, информирующих о режиме охраны рыбного хозяйства, объектов животного мира и об ответственности за нарушение режима охраны и законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) создания егерской службы и организации ее охранной деятельности;
3) проведения санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий;
4) пропаганды среди местного населения идей бережного отношения к животному миру;
5) установления внутреннего распорядка ведения рыбного хозяйства.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).

5. Жануарлар дүниесін пайдалану және акваөсіру
Ескерту. 5-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
13. Балық ресурстарын және басқа су жануарларын алу Балық аулау ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Кәсіпшілік балық аулау Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін лимиттерге сәйкес жүзеге асырылады. Кәсіпшілік балық аулау үшін қолданылатын балық аулау құралы, уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен келісілген таңбалау белгілерімен белгіленуі тиіс.
Әуесқойлық (спорттық) балық шаруашылығын ұйымдастыруды жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаты бар пайдаланушылар жүзеге асырады.
Жолдамаларды әуесқойлық (спорттық) балық аулауға беру тәртібі туралы ақпарат жалпыға бірдей қол жетімді болуы тиіс.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.08.2013 N 825 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Су айдындарын КТБӨШ-ға бөлу су айдыны бекітіліп берілген пайдаланушының бастамасы бойынша дайындық жұмыстарын жүргізуге биологиялық негіздеме болған кезде жүзеге асырылады.
Балық шаруашылығын жүргізудің бекітілген жоспары негізінде жоспарланған дайындық жұмыстарының кешені жүргізілгеннен кейін осы су айдынын пайдалануға бекітіп берген облыстық атқарушы орган жанындағы комиссия су айдының КТБӨШ нысанында пайдалануға көшіру жөніндегі жұмыстардың аяқталғаны туралы акт жасайды.
Комиссия құрамына уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің, облыстық атқарушы органның, биологиялық негіздемені әзірлеген ғылыми ұйымның, су қорын пайдалану және қорғау, сумен қамтамасыз ету, су беру саласындағы уәкілетті органның, басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері кіреді.
Балық аулау ережесі КТБШ-ға қолданылмайды.
6. Балық шаруашылығын жайластыру
Ескерту. 6-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
15. Балық шаруашылығын ұйымдастыру - балық өсіру-мелиорациялық, қорғау және өсімін молайту іс-шаралар кешенін жүзеге асыру, абаттандыру, балық шаруашылығын жүргізу жоспарына сәйкес балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп бергеннен кейін пайдаланушы жүргізетін балық ресурстарының және басқа да су жануарларының кәсіпшілік қорын ғылыми-зерттеуді ұйымдастыру және оның деректерін нақтылау.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.08.2013 N 825 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

5. Пользование животным миром и аквакультура
Сноска. Раздел 5 в редакции постановления Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
13. Изъятие рыбных ресурсов и других водных животных осуществляется в соответствии с Правилами рыболовства.
Промысловое рыболовство осуществляется в соответствии с лимитами, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан. Применяемые для промыслового рыболовства орудия рыболовства должны быть обозначены маркировочными знаками, согласованными с территориальными подразделениями уполномоченного органа.
Организация любительского (спортивного) рыболовства осуществляется пользователями, имеющими разрешения или путевки на пользование животным миром.
Информация о порядке реализации путевок на любительское (спортивное) рыболовство должна быть общедоступной.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.08.2013 № 825 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
14. Отведение водоема под ОТРХ осуществляется по инициативе пользователя, за которым закреплен данный водоем при наличии биологического обоснования на проведение подготовительных работ.
На основе утвержденного плана ведения рыбного хозяйства, после проведения комплекса запланированных подготовительных работ, комиссией при областном исполнительном органе, который производил закрепление данного водоема за пользователем, составляется акт о завершении работ по переводу водоема на эксплуатацию в форме ОТРХ.
В состав комиссии входят представители территориального подразделения уполномоченного органа, областного исполнительного органа, научной организации, разработавшей биологическое обоснование, уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, других заинтересованных государственных органов.
Действие Правил рыболовства на ОТРХ не распространяется.
6. Рыбохозяйственное устройство
Сноска. Заголовок раздела 6 в редакции постановления Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
15. Рыбохозяйственное устройство – осуществление комплекса рыбоводно-мелиоративных, охранных и воспроизводственных мероприятий, обустройство, организация научного обследования и уточнение данных промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных, производимых пользователем после закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в соответствии с планом ведения рыбного хозяйства.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 23.08.2013 № 825 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).

16. Балық шаруашылығын жайластыруды жүзеге асыру балық шаруашылығын жүргiзудiң мiндеттi шарты болып табылады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
17. Шаруашылықiшiлiк жайластырудың мемлекеттiк экологиялық сараптамадан өткен материалдары бойынша әзiрленген балық шаруашылығын жүргiзу жоспарын уәкілетті органмен келiсiм бойынша балық шаруашылығы субъектісі бекiтедi және балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылау объектiсi болып табылады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
18. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
19. Балық шаруашылығын жүргізу жоспары:
1) балық ресурстары мен басқа да су жануарларының және олардың өмiр сүру ортасының жай-күйiн бағалауды қамтамасыз етудi, сондай-ақ қырылу қаупі жоқ балық шаруашылығы су айдындарында осы қызмет түрiне құқығы бар ғылыми ұйымдар жүргiзетiн алудың оңтайлы жол берiлетiн көлемдерiн айқындауды;
2) ағымдағы мелиорация жүргiзу және бөлектенiп қалған суаттарда жас балықтарды құтқару бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жөнiндегi iс-шаралар кешенiн әзiрлеудi;
3) биологиялық-экономикалық зерттеулердің нәтижелерiне сәйкес жануарлар дүниесi объектiлерiн қорғау мен олардың өсiмiн молайтуды қамтамасыз ететiн iс-шаралар әзiрлеудi;
4) балық шаруашылығы қызметiнiң неғұрлым тиiмдi бағытын (әуесқойлық (спорттық), кәсiптiк, кешендiк және т.б.) айқындауды қамтиды.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
7. Балық шаруашылығын жүргiзудiң экономикалық тетiктерi
20. Балық шаруашылығын жүргiзу саласындағы экономикалық тетiктер:
1) балық ресурстары мен басқа да су жануарларының жай-күйiн бағалау және пайдаланушыларға бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы суаттарындағы (учаскелерiндегi) алудың оңтайлы жол берiлетін көлемдерiн айқындау жөнiндегі ғылыми жұмыстарды пайдаланушылардың қаражаты есебiнен қаржыландыруды;
2) пайдаланушының балық және басқа да су биоресурстарын қорғау мен өсiмiн молайту бойынша iс-шараларды жоспарлауын және қаржыландыруын;
3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес пайдаланушының балық және басқа да су биоресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемдердi қамтамасыз етуiн;
4) шаруашылық жүргізу субъектiлерiнiң балық және басқа да су жануарлары ресурстарына өздерi келтiрiлген зиянды өтеуін;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де төлемдерді;

16. Осуществление рыбохозяйственного устройства является обязательным условием ведения рыбного хозяйства.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
17. План ведения рыбного хозяйства, разработанный по материалам внутрихозяйственного устройства, прошедшим государственную экологическую экспертизу, утверждается субъектом рыбного хозяйства по согласованию с уполномоченным органом и является объектом государственного контроля в области охраны, воспроизводства и использования рыбными ресурсами и другими водными животными.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
18. Исключен постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
19. План ведения рыбного хозяйства включает:
1) обеспечение оценки состояния рыбных ресурсов и других водных животных и среды их обитания, а также определение оптимально-допустимых объемов изъятия на не замороопасных рыбохозяйственных водоемах, проводимых научными организациями, имеющих право на данный вид деятельности;
2) разработку комплекса мероприятий по проведению текущей мелиорации и организации работ по спасению молоди из отшнурованных водоемов;
3) разработку мероприятий, обеспечивающих охрану и воспроизводство объектов животного мира, в соответствии с результатами биолого-экономических обследований;
4) определение наиболее эффективного направления деятельности рыбного хозяйства (любительского (спортивного), промыслового, комплексного и др.).
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
7. Экономические механизмы ведения рыбного хозяйства
20. Экономические механизмы в области ведения рыбного хозяйства включают:
1) финансирование за счет средств пользователей, научных работ по оценке состояния рыбных ресурсов и других водных животных и определению оптимально-допустимых объемов изъятия на закрепленных за пользователями рыбохозяйственных водоемов (участков);
2) планирование и финансирование пользователем мероприятий по охране и воспроизводству рыбных и других водных биоресурсов;
3) обеспечение пользователем платежей за пользование рыбными и другими водными биоресурсами в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
4) компенсация хозяйствующими субъектами вреда нанесенного ими рыбным ресурсам и другим водным животным;
5) иные виды платежей, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;

6) әуесқойлық (спорттық) балық аулауға арналған жолдамалар сатуды қамтиды.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.
21. Балық ресурстары мен басқа да су жануарлары дүниесiн қорғау және өсiмiн молайту жөнiндегі iс-шараларды қаржыландыру үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер тартылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасында
балық шаруашылығын
жүргізу ережесiне
қосымша
Балық шаруашылығын жүргiзуге арналған
ШАРТ
Ескерту. Қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 Қаулысымен.

6) реализация путевок на любительское (спортивное) рыболовство.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).
21. Для финансирования мероприятий по охране и воспроизводству рыбных ресурсов и других водных животных могут привлекаться иные источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Приложение к Правилам
ведения рыбного хозяйства
в Республике Казахстан
Договор
на ведение рыбного хозяйства
Сноска. Приложение исключено постановлением Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п. 2).