Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 31 желтоқсандағы N 1458 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/157 бұйрығын қараңыз.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау ережесi бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 24 шiлдедегi N 741 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 30, 300-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1458 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау ережесі
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.07.02 № 901 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау ережесі (бұдан әрi – Ереже) «Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегі Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының аумағында аң аулауды ұйымдастыру және өткізу тәртібін регламенттейдi.
2. Аң аулау - аң аулау объектiсi болып табылатын жануарлар түрлерiн мекендейтiн ортасынан алу жүзеге асырылатын жануарлар дүниесiн арнайы пайдалану түрi.
Олжалау мақсатымен жануарлар дүниесі объектілерін iздеу, аңду және iзiне түсу, олжалауға әрекет жасау, аңшылық алқаптарда адамдардың қабынан алынған аңшылық атыс қаруымен және аң аулаудың басқа құралдарымен немесе олжаланған аңшылық өнiмiмен, қарғыбауы алынған аң аулайтын иттермен және аушы жыртқыш құстармен не осы Ереженің 20-тармағында көрсетілген аң аулаудың басқа құралдарымен белгіленген аң аулау мерзімнен тыс кезде жүруi аң аулауға теңестiрiледi.
Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаты (бұдан әрі – рұқсат) жоқ болған кезде көлік құралдарындағы және аялдау орындарындағы жануарлар немесе олардың бөліктері мен дериваттары заңсыз олжаланған өнімге теңестіріледі.

Об утверждении Правил охоты на территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года № 1458. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/157.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила охоты на территории Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2003 года № 741 "Об утверждении Правил охоты на территории Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 30, ст. 300).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2004 года N 1458
Правила
охоты на территории Республики Казахстан
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2012 № 901 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила охоты на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и регламентируют порядок организации и проведения охоты на территории Республики Казахстан.
2. Охота – вид специального пользования животным миром, при котором осуществляется изъятие видов животных, являющихся объектом охоты, из среды обитания.
Поиск, выслеживание и преследование с целью добывания, попытка добывания объектов животного мира, нахождение в охотничьих угодьях лиц с расчехленным охотничьим огнестрельным оружием и другими орудиями охоты или добытой продукцией охоты, с охотничьими собаками, спущенными с поводка, и ловчими хищными птицами либо с орудиями охоты, указанными в пункте 20 настоящих Правил, вне установленных  сроков охоты приравниваются к охоте.
Животные или же их части и дериваты, находящиеся в транспортных средствах и на местах стоянок при отсутствии разрешения на пользование животным миром (далее – разрешение), приравниваются к незаконно добытым.

3. Аң аулау мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) кәсiпшiлiк аң аулау;
2) әуесқойлық (спорттық) аң аулау, оның ішінде ұлттық аң аулау.
4. Кәсiпшiлiк аң аулау - кәсiпкерлiк қызмет мақсатында аң аулау объектiсi болып табылатын жануарлар түрлерiн олжалау.
5. Әуесқойлық (спорттық) аң аулау – спорттық, эстетикалық қажеттiлiктердi қанағаттандыру мақсатында және олжаланған өнiмдi жеке пайдалану үшiн аң аулау объектiсi болып табылатын жануарлар түрлерiн олжалау.
Ұлттық аң аулау – аушы жыртқыш құстарды және аң аулайтын иттердің ұлттық тұқымдарын пайдаланып, әуесқойлық (спорттық) аң аулау объектісі болып табылатын жануарлар түрлерін олжалау.
6. Аңшылық алқаптар – бұл аң аулау және аңшылық шаруашылығын жүргiзу жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылуы мүмкiн аң аулау объектiсiн бiлдiретiн жануарлар түрлерiнiң тiршiлiк ортасы болып табылатын аумақтар мен акваториялар.
7. Аңшылық алқаптар:
1) аң аулау және аңшылық шаруашылығын жүргiзу үшiн жануарлар дүниесiн пайдаланушыларға бекiтілiп берiлген;
2) аңшылық алқаптардың резервтiк қорындағы аң аулау және аңшылық шаруашылығын жүргiзу үшiн жануарлар дүниесiн пайдаланушыларға бекітілiп берiлмеген;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен аңшылық шаруашылығын жүргізуге және аң аулауға жол берiлетiн ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орналасқан жерлер болып бөлiнедi.
8. Егер жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) өзгеше белгiлемесе, аң аулау бекітіліп берiлген аңшылық алқаптарда жүргiзіледi.
9. Қазақстан Республикасында оның аумағында тұратын немесе келетін, он төрт жасқа толған жеке тұлғалар (бұдан әрі – аңшы) аңшылыққа қойылатын ең төменгi талап бойынша емтихан тапсырғаны және аң аулау құқығына рұқсат беру үшін мемлекеттік баж төленгені туралы белгісі бар аңшы куәлігі мен рұқсаты болған жағдайда осы Ережеде рұқсат етілген олжалау құралдарын, аң аулайтын иттер мен аушы жыртқыш құстарды қолданып аң аулау құқығына ие болады. Бұл ретте аңшылық атыс қаруын қолданып аң аулау құқығына он сегіз жасқа толған жеке тұлғалардың аңшылық атыс қаруын сақтауға және алып жүруге рұқсаты болған жағдайда ие болады.
10. Шетелдік азаматтардың Қазақстан Республикасының аумағында бекітіп берілген аңшылық алқаптарда ғана аң аулауға, осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес аңшылық шаруашылығы субъектісімен жасасқан аң аулауды ұйымдастыру шартының болған кезде және тұрғылықты елінде берілген олардың аң аулау құқығын куәландыратын құжаты және рұқсаты, сондай-ақ аңшылық атыс қаруы мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге ішкі істер органдарының рұқсаты болған жағдайда құқығы болады.

3. Охота подразделяется на следующие виды:
1) промысловая охота;
2) любительская (спортивная) охота, в том числе национальная охота.
4. Промысловая охота – добывание видов животных, являющихся объектом охоты, в целях предпринимательской деятельности.
5. Любительская (спортивная) охота – добывание видов животных, являющихся объектом охоты, в целях удовлетворения спортивных, эстетических потребностей и для личного потребления добытой продукции.
Национальная охота – добывание видов животных, являющихся объектом любительской (спортивной) охоты, с использованием ловчих хищных птиц и национальных пород охотничьих собак.
6. Охотничьи угодья – это территории и акватории, являющиеся средой обитания видов животных, представляющих объект охоты, где осуществляются или могут осуществляться охота и ведение охотничьего хозяйства.
7. Охотничьи угодья подразделяются на:
1) закрепленные за пользователями животного мира для производства охоты и ведения охотничьего хозяйства;
2) незакрепленные за пользователями животного мира для производства охоты и ведения охотничьего хозяйства, находящиеся в резервном фонде охотничьих угодий;
3) расположенные на особо охраняемых природных территориях, где допускаются ведение охотничьего хозяйства и производство охоты в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. Охота производится в закрепленных охотничьих угодьях, если иное не установлено уполномоченным государственным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – уполномоченный орган).
9. В Республике Казахстан право на охоту с применением разрешенных настоящими Правилами видов орудий добывания, охотничьих собак и ловчих хищных птиц имеют физические лица, проживающие или пребывающие на ее территории (далее – охотник), достигшие четырнадцатилетнего возраста, при наличии удостоверения охотника с отметкой о сдаче экзамена по охотничьему минимуму и квитанции об уплате государственной пошлины за выдачу разрешения на право охоты и разрешения. При этом право на охоту с применением охотничьего огнестрельного оружия имеют физические лица, достигшие восемнадцатилетнего возраста, при наличии разрешения на хранение и ношение охотничьего огнестрельного оружия.
10. Иностранные граждане имеют право охоты на территории Республики Казахстан только на закрепленных охотничьих угодьях при наличии договора на организацию охоты с субъектом охотничьего хозяйства, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и документа, удостоверяющего их право на охоту, выданного в стране проживания, и получений разрешения, а также разрешения органов внутренних дел на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз из Республики Казахстан огнестрельного охотничьего оружия и патронов к нему.

11. Жануарларды олжалау құралдары аңшылық атыс қаруы, аушы жыртқыш құстар, аң аулайтын иттер және аң аулаудың түрiне байланысты Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған барлық техникалық құралдарды қолдана отырып жануарлар олжаланатын құралдар болып танылады.
12. Аң аулау өнiмдерi болып жануарлардың терiлерi (мамық жүнді тері, тері шикiзаты, құстардың терісі), олардың еті, майы, қауырсыны мен мамығы, бұғы мүйiзi, жұпары, өтi, бас сүйектерi, мүйiздерi (табиғи жолмен тасталған немесе мерт болған жануарлардан басқа), азу тiстерi және жануарлар денесiнiң басқа да бөлiктерi, құстар мен бауырымен жорғалаушылардың жұмыртқалары, сондай-ақ ауланған жануарлардың өздерi танылады.
Аңшылық олжаларын жинау мақсатында жануарлар дүниесінің объектілерін алу кезінде осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес аң аулау хаттамалары және осы Ереженің 3 – 10-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша жануарлар түрлеріне олжалау парақтары толтырылады.
13. Аң аулау кезінде аңшылық алқаптарды тұрмыстық және кәсіпшілік қалдықтарымен, тастанды заттармен ластауға жол берілмейді.
2. Аң аулау тәртібі
14. Аң аулау уәкiлеттi орган немесе оның аумақтық бөлімшелері беретін аң аулауға тиiстi рұқсаттың негiзiнде жүргiзіледi.
Көктемгі аң аулауды жүргізу кезінде аталық үйректер олжалауға аңшыда алдамшы үйрек немесе тұлыптар болған жағдайда жол беріледі.
15. Кәсiпшiлiк аң аулауға аңшыда мынадай құжаттар:
1) аңшылыққа қойылатын ең төменгi талап бойынша емтихан тапсырғаны және аң аулау құқығына рұқсат беру үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасы белгiлеген мемлекеттiк бажды төлегені туралы белгiсi бар аңшы куәлігі;
2) рұқсат;
3) аңшылық атыс қаруын қолданып аң аулаған кезде – аңшылық атыс қаруын сақтау және алып жүру құқығына берген Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының рұқсаты;
4) аушы жыртқыш құстармен аң аулаған кезде – белгiленген тәртiппен берiлген оларды тіркеу туралы құжаттар;
5) аңшылық шаруашылығы субъектісімен жасалған шарттар;
6) аңшылық шаруашылығы субъектісінің жолдамалары;
7) кәсiпшiлiк журналы болған кезде жол беріледі.
Кәсiпшiлiк аң аулаудың ұжымдық (топтық) нысаны кезiнде аңшылық шаруашылығы субъектісі рұқсатты пайдалану үшiн жауапты тұлға тағайындайды.
16. Әуесқойлық (спорттық) аң аулауға аңшыда мынадай құжаттар:
1) аңшылыққа қойылатын ең төменгi талап бойынша емтихан тапсырғаны және аң аулау құқығына рұқсат беру үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасы белгiлеген мемлекеттiк бажды төлегені туралы белгiсi бар аңшы куәлігі;
2) рұқсат;
3) аңшылық шаруашылығы субъектісінің жолдамалары;

11. Орудиями добывания животных признаются охотничье огнестрельное оружие, ловчие хищные птицы, охотничьи собаки и все технические средства, с применением которых происходит их добывание, не запрещенные законодательством Республики Казахстан, в зависимости от вида охоты.
12. Продукцией охоты признаются шкуры животных (пушнина, кожевенное сырье, шкурки птиц), их мясо, жир, перо и пух, панты, мускус, желчь, черепа, рога (кроме сброшенных естественным путем или павших животных), клыки и другие части тела животных, яйца птиц и пресмыкающихся, а также сами отловленные животные.
При изъятии объектов животного мира с целью добычи охотничьих трофеев заполняются протокол охоты, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и трофейные листы на виды животных  по формам согласно приложениям 310 к настоящим Правилам.
13. При производстве охоты не допускается засорение охотничьих угодий бытовыми и промысловыми отходами, отбросами.
2. Порядок охоты
14. Охота проводится на основании соответствующего разрешения на производство охоты, выдаваемого уполномоченным органом или его территориальными подразделениями.
Добыча селезней уток при проведении весенней охоты допускается при наличии у охотника подсадной утки или чучела.
15. Промысловая охота допускается при наличии у охотника следующих документов:
1) удостоверения охотника с отметкой о сдаче экзамена по охотничьему минимуму и уплаты государственной пошлины за выдачу разрешения на право охоты, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан;
2) разрешения;
3) при охоте с применением охотничьего огнестрельного оружия – разрешения органов внутренних дел Республики Казахстан на право хранения и ношения охотничьего огнестрельного оружия;
4) при охоте с ловчими хищными птицами – документов об их регистрации, выданных в установленном порядке;
5) договора с субъектом охотничьего хозяйства;
6) путевки субъекта охотничьего хозяйства;
7) промыслового журнала.
При коллективной (групповой) форме промысловой охоты субъектом охотничьего хозяйства назначается ответственное лицо за использование разрешения.
16. Любительская (спортивная) охота допускается при наличии у охотника следующих документов:
1) удостоверения охотника с отметкой о сдаче экзамена по охотничьему минимуму и уплаты государственной пошлины за выдачу разрешения на право охоты, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан;
2) разрешения;
3) путевки субъекта охотничьего хозяйства;

4) аңшылық атыс қаруын қолданып аң аулаған кезде – аңшылық атыс қаруын сақтау және алып жүру құқығына берген Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының рұқсаты;
5) аушы жыртқыш құстармен аң аулаған кезде – белгiленген тәртiппен берiлген оларды тіркеу туралы құжаттар болған кезде жол берiледi.
Тұяқты жануарлар мен аюды әуесқойлық (спорттық) мақсатта аулаудың ұжымдық (топтық) нысаны кезiнде рұқсатты пайдалануға жауапты аңшының деректерi рұқсаттың бет жағына, ал қалған қатысушылардың деректері олардың аңшы куәлiктерiнiң нөмiрлерi көрсетіліп, сырт жағына енгiзіледi.
17. Тұяқты жануарлар мен қоңыр аюды олжалау қорықшының немесе жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі мемлекеттік инспектордың қатысуымен жүргізіледі.
18. Тұяқты жануарлар мен қоңыр аю олжаланғаны туралы белгіні осы Ереженің 17-тармағында көрсетілген адамдар атып алғаннан кейін, жануарлардың басқа түрлері олжаланғаны туралы белгіні аң аулау аяқталғаннан кейiн күн сайын не келесі аң аулау орнына ауысқан кезде сол күні қорықшы немесе ол болмаған кезде аңшының өзi рұқсатқа, егер бұл рұқсат нысанында көзделген болса, жолдамаға, ал кәсiпшiлiк аң аулау кезiнде – кәсiпшiлiк журналына белгi жасайды.
19. Қасқырларды, шибөрiлердi және сұр қарғаларды олжалауға:
1) жануарлар дүниесiн қорғауды уәкiлеттi органның және оның мамандандырылған ұйымдарының лауазымды тұлғалары, сондай-ақ аңшылық шаруашылығы субъектісінің қорықшылық қызметi қызметтік қаруды пайдаланып және авиа, автомото, көлік құралдарын, оның ішінде қарда жүретін техниканы пайдаланып жүзеге асырған;
2) жануарлардың басқа түрлерiн аулауды аң аулауға берілген рұқсат қолданылатын аңшылық шаруашылығы субъектісінің аумағында жүргізілген (авиа, автомото, көлік құралдарын, оның ішінде қарда жүретін техниканы пайдаланбай) кезде рұқсат талап етiлмейдi.
20. Аң аулау:
1) тегiс ұңғылы аңшылық атыс қаруын;
2) ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруын (құстардан басқа);
3) қолдан жасалған құралдарды (қапқандарды, тұзақтарды, салмақты қысқышты, қаусырманы);
4) аң аулайтын иттер мен аушы жыртқыш құстарды қолданып жүргiзiледi.
21. Iрi жыртқыш жануарларды және саны реттелуге жататын жануарларды аң аулау мерзiмiнен тыс кезде олжалау Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының негiзiнде жүргiзiледi.
22. Жолдаманың қолданылу аумағынан тыс жерде аң аулайтын иттердi iздеп, шақыру кезінде аңшы аңшылық атыс қаруының оғын алып, бөлшектейді.
23. Жолдаманың қолданылу аймағынан тыс жерде жараланған тұяқты жануарлардың, аю мен қасқырлардың iзiне түсуге және оларды жинап алуға жараланған жануар аңшылық алқаптарында жүрген аңшылық шаруашылығы субъектісінің уәкiлеттi тұлғасының келісімiмен жол берiледi.

4) при охоте с применением охотничьего огнестрельного оружия – разрешения органов внутренних дел Республики Казахстан на право хранения и ношения охотничьего огнестрельного оружия;
5) при охоте с ловчими хищными птицами – документов об их регистрации, выданных в установленном порядке.
При коллективной (групповой) форме любительской (спортивной) охоты на копытных и медведя данные ответственного охотника за использование разрешения заносятся на лицевую сторону, а данные остальных участников с указанием номеров их удостоверений охотника – на оборотной стороне разрешения.
17. Добыча копытных животных и бурого медведя производится в присутствии егеря или государственного инспектора по охране, воспроизводству и использованию животного мира.
18. Отметка о добыче копытных животных и бурого медведя производится лицами, указанными в пункте 17 настоящих Правил, непосредственно после отстрела, других видов животных – ежедневно по окончанию охоты либо при переезде на следующее место охоты в течение дня егерем или при его отсутствии самим охотником в разрешении, если это предусмотрено формой разрешения, путевке, а при промысловой охоте - в промысловом журнале.
19. Добывание волков, шакалов и ворон не требует разрешения при:
1) осуществлении охраны животного мира должностными лицами уполномоченного органа и его специализированных организаций, а также егерской службой субъекта охотничьего хозяйства с использованием служебного оружия и применением авиа-, автомото-, транспортных средств, в том числе снегоходной техники;
2) производстве охоты других видов животных (без применения авиа-, автомото-, транспортных средств, в том числе снегоходной техники) на территории субъекта охотничьего хозяйства, на которой действует разрешение, выданное на охоту.
20. Охота производится с применением:
1) охотничьего огнестрельного гладкоствольного оружия;
2) охотничьего огнестрельного оружия с нарезным стволом (кроме птиц);
3) самоловных орудий (капканами, силками, кулемами, плашками);
4) охотничьих собак и ловчих хищных птиц.
21. Добывание вне сроков охоты крупных хищных животных и животных, численность которых подлежит регулированию, производится на основании требований законодательства Республики Казахстан.
22. При поиске и отзыве охотничьих собак вне территории действия путевки охотник находится с разряженным и разобранным охотничьим огнестрельным оружием.
23. Преследование и добор раненых копытных животных, медведя и волков вне зоны действия путевки допускаются с согласия уполномоченного лица субъекта охотничьего хозяйства, на охотничьих угодьях которого находится раненое животное.

24. Аң аулау аяқталғаннан кейiн, аң аулау аралығындағы үзiлiстерде, бiр жерден екiншi жерге көшкен кезде, сондай-ақ уәкiлеттi тұлғалар аңшының аң аулауының заңдылығын тексеруi кезiнде аңшылық атыс қаруы оғы алынған күйге келтiріледi.
Мылтық қарудың оқ ұясында және оқшантайында оқ болмаған кезде оғы алынып тасталған болып есептеледi.
25. Ен салынған (сақина, микрочип салынған) құстарды немесе сүтқоректiлердi олжалау кезiнде олжалаудың күнi мен орны көрсетiлген ақпарат, сақина, микрочип және басқа да белгiлер кейіннен ғылым мен ғылыми-техникалық қызмет саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттік органға одан әрі беру үшiн аңшылық шаруашылығы субъектісінің уәкiлеттi тұлғасына немесе уәкiлеттi органның аумақтық бөлімшесіне беріледі.
26. Мына жағдайларда:
1) аңшы куәлігінсіз;
2) аңшы куәлігінде тиісті жылға аң аулау құқығына рұқсат беру үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгілеген мемлекеттік баждың төленгені туралы белгісіз;
3) iшкi iстер органдарының аңшылық атыс қаруын сақтау және алып жүру құқығына берген рұқсатынсыз, ал шетелдiк азаматтарға - iшкi істер органдарының Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге аңшылық атыс қаруын әкелуге және әкетуге берген рұқсатынсыз;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тiркеуден өткiзiлмеген аушы жыртқыш құстармен;
5) егер уәкілетті орган өзгеше белгілемесе, аңшылық алқаптардың резервтiк қорында;
6) аңшылық шаруашылығы субъектісімен шарт жасаспай кәсiпшiлiк мақсатта;
7) қолданылуы осы Ережеде көзделмеген олжалау құралдарымен;
8) тегiс ұңғылы аңшылық қаруын қолданып, елдi мекендердiң жерлерiнде, сондай-ақ олармен іргелес аумақтарда, олардың айналасында екі шақырым және ойық ұңғылы аңшылық қаруын қолданып үш шақырым радиуста;
9) уәкілетті органның рұқсатынсыз өнеркәсiп, көлiк, байланыс, қорғаныс жерлерiнде;
10) өнiм жинау аяқталғанға дейiн ауыл шаруашылығы дақылдары егілген жерлерде;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен табиғатты пайдаланудың жекелеген түрлеріне жол берiлетiн аумақтарды қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда;
12) қозғағышын iске қосып, авиа-, авто-, мотокөлiк құралдарын, қарда жүретiн техниканы (қасқыр аулауды қоспағанда), шағын көлемдi кемелердi, әуесқойлық (спорттық) мақсаттарда;
13) алкогольмен немесе есірткі заттармен масаю немесе өзге де түрдегі интоксикация жағдайындағы адамның;

24. По окончании производства охоты, в перерывах между производством охот, при переезде с места на место, а также проверке уполномоченными лицами законности производства охоты охотником охотничье огнестрельное оружие приводится в разряженное состояние.
Ружье считается разряженным при отсутствии патрона в патроннике и магазине оружия.
25. При добыче меченых (окольцованных, микрочипованных) птиц или млекопитающих информация с указанием даты и места добычи, кольцо, микрочип и другие метки представляются уполномоченному лицу субъекта охотничьего хозяйства или в территориальное подразделение уполномоченного органа для дальнейшей передачи в уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в области науки и научно-технической деятельности.
26. Охота запрещается:
1) без удостоверения охотника;
2) без отметки об уплате установленной налоговым законодательством Республики Казахстан государственной пошлины за выдачу разрешения на право охоты на соответствующий год в удостоверении охотника;
3) без разрешения органов внутренних дел на право хранения и ношения охотничьего огнестрельного оружия, а иностранным гражданам - без разрешения органов внутренних дел на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз из Республики Казахстан охотничьего огнестрельного оружия;
4) с ловчими хищными птицами без их регистрации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) в резервном фонде охотничьих угодий, если иное не установлено уполномоченным органом;
6) в промысловых целях без договора с субъектом охотничьего хозяйства;
7) орудиями добывания, применение которых не предусмотрено настоящими Правилами;
8) на землях населенных пунктов, а также прилегающих к ним территориях в радиусе двух километров вокруг них с применением гладкоствольного охотничьего оружия и трех километров с применением нарезного охотничьего оружия;
9) на землях промышленности, транспорта, связи, обороны без разрешения уполномоченного органа;
10) на землях, занятых сельскохозяйственными культурами, до окончания уборки урожая;
11) на особо охраняемых природных территориях, за исключением территории, где в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, допускаются отдельные виды природопользования;
12) в любительских (спортивных) целях с применением авиа-, авто-, мототранспортных средств, снегоходной техники (кроме охоты на волков), маломерных судов с включенным двигателем;
13) лицом, находящимся в состоянии алкогольного или наркотического опьянения или интоксикации иного типа;

14) мүшкiл және дәрменсіз күйге ұшыраған (дауылдан, су тасқынынан, өрттен бас сауғалаған, су айдындары арқылы жүзіп өту кезінде, көктайғақта, аштықтан тұралаған, жылым суларды паналаған суда жүзетiн құстарға) жануарларға;
15) жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупі төнген түрлеріне (оларды Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес олжалау жағдайларынан басқа);
16) өзен құндызына, кәмшатқа, күзенге, су тышқанына аңшылық қаруды қолданып;
17) кейiннен қалпына келтiре отырып, аң аулайтын иттердi құтқару үшiн iндердi қазуды қоспағанда, жануарлардың тұрағын бұзып және зақымдап;
18) өзен құндызы тұрғызған бөгеттерді бұзып;
19) түнгi көздеуіштерді және дыбыссыз атуға арналған құрылғыларды, лазерлiк нысана көрсеткiштерді қолданып;
20) жарықтандыру аспаптарын қолданып;
21) дыбыс шығарғыш электрондық құрылғыларды қолданып;
22) пневматикалық, лақтыратын қаруды қолданып (жануарлар дүниесi объектiлерiн иммобилизациялауға және егуге байланысты ғылыми-зерттеу және алдын алу жұмыстарын жүргiзу үшiн садақтар мен арбалеттерді пайдаланудан басқа);
23) сауыт бұзатын, өртегіш немесе жарғыш қуаты, ауыртпалық орталығы ауыстырылған оқтары бар патрондарды қолданып;
24) тегiс ұңғылы аңшылық мылтығына қолдан жасалған иір ойықты салмалы (қосалқы) ұңғыны қолданып;
25) бос жерлерді, су бетiндегі өсiмдiктердi жағумен, басқа да өсімдiктерді түбiрiмен қопарып және жойып;
26) өздiгiнен атылатын қаруды, қысқышты, қаусырманы, қапсырманы, кескiштi қолданып, құлама, аулау орларын құрып, адам байқамайтын айқындаушы белгілерінсіз ірі қақпандарды, шатырларды, бастырмаларды, iлмектердi, найзаларды, сүңгі құс желiмін орнату жолымен, түтін салып, жылтыр мұзға, қатқыл мұзға, терең қарға және топырағы жабысқақ сортаңға, шабылған қамысқа айдап шығарып, аюды, тұяқты жануарларды және құстарды аулау кезiнде қақпанды қолданып, қоршауға алып, тағамен аулап;
27) торларды қолданып; су құю арқылы iнінен шығарып (уәкiлеттi органмен келісiм бойынша жабайы жануарларды мекенiн ауыстыру немесе оларды қолда ұстау үшін оларды аулауды қоспағанда);
28) жарылғыш құрылғыларды, химиялық және улы заттарды қолданып, уәкiлеттi органмен немесе оның аумақтық бөлімшесімен келiсім бойынша тышқан тектес кемiргiштердi (саршұнақтарды, сұр егеу құйрықтарды, аламандарды) жойған кезде, сондай-ақ жануарлардың құтыру эпизоотиясы және басқа аурулары жағдайында улы химикаттарды қолдануды қоспағанда;
29) жануарлар түрлерін рұқсатта көрсетілген мөлшерден тыс және рұқсатта көрсетiлмеген жануарлардың басқа түрлерiн олжалау жолымен;
30) аңшылық шаруашылығы субъектісінің жолдамасынсыз;

14) на животных, находящихся в бедственном и беспомощном положении (спасающихся от бури, наводнения, пожара, при переправе через водоемы, в гололед, истощенных от бескормицы, отсиживающихся на полыньях водоплавающих птиц);
15) на редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды животных (кроме случаев их добывания в соответствии с законодательством Республики Казахстан);
16) с применением огнестрельного оружия на речного бобра, выдру, норку, ондатру;
17) с разрушением и повреждением жилищ животных, за исключением раскопки нор для спасения охотничьих собак, с последующим их восстановлением;
18) с разрушением плотины, возведенной речным бобром;
19) с применением ночных прицелов и приспособлений для бесшумной стрельбы, лазерных целеуказателей;
20) с применением осветительных приборов;
21) с применением воспроизводящих звук электронных устройств;
22) с применением пневматического, метательного оружия (кроме использования луков и арбалетов для проведения научно-исследовательских и профилактических работ, связанных с иммобилизацией и инъекцированием объектов животного мира);
23) с применением патронов с пулями бронебойного, зажигательного или разрывного действия со смещенным центром тяжести;
24) с применением в гладкоствольных охотничьих ружьях самодельных нарезных вкладных стволов (вкладышей);
25) с выжиганием пустошей, надводной растительности, раскорчевкой и уничтожением другой растительности;
26) с применением самострелов, сжимов, схватов, кляпцев, подрезей, устройством западней, ловчих ям, путем установления крупных капканов без заметных для человека опознавательных знаков, шатров, перевесов, крючков, пик, птичьего клея, выкуриванием, выгоном на гладкий лед, наст, глубокий снег и вязкие солончаки, скошенный тростник, применением капканов при добыче медведя, копытных животных и птиц, охота котлом, подковой;
27) с применением сетей; выливанием из нор (за исключением отлова животных для их интродукции, реинтродукции, гибридизации или содержания в неволе по согласованию с уполномоченным органом);
28) с применением взрывных устройств, химических и ядовитых веществ, за исключением применения ядохимикатов при истреблении мышевидных грызунов (сусликов, серых крыс, хомяков), а также в случаях эпизоотии бешенства и других болезней животных по согласованию с уполномоченным органом или его территориальным подразделением;
29) путем добычи сверх указанного в разрешении количества  видов животных и (или) других видов животных, не указанных в разрешении;
30) без путевки субъекта охотничьего хозяйства;

31) басқа елдерден әкелінген аушы жыртқыш құстарды пайдалана отырып аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлеріне;
32) бүйірден (сақинадан) от алатын оққа арналған бес бүтін оннан алты миллиметр калибрлі иір ойықты қаруды қолданып, әуесқойлық (спорттық) мақсатта суырға;
33) қорықшының немесе жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі мемлекеттік инспектор бастап жүрмей тұяқты жануарлар мен қоңыр аюға;
34) көктемгі аң аулау кезінде аталық үйректі алдамшы үйрексіз немесе тұлыпсыз аулау;
35) тыныштық аймақтары мен өсімін молайту учаскелерінде аң аулауға тыйым салынады.
3. Аң аулауды жүргiзу мерзiмдерi
27. Жануарлардың таралымдарын сақтау, олардың өсiмiн молайтуға қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету және шаруашылық пайда табу мақсатында Қазақстан Республикасында осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес аң аулау мерзiмдерi белгiленедi.
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері аң аулауды ашу туралы және өңiрдiң табиғи-климаттық жағдайларына байланысты осы Ережеде белгiленген мерзiм шегiнде көктемгі аң аулаудың басталуын күнтiзбелiк 15 күнге дейiн неғұрлым кеш мерзiмге ауыстыру туралы да шешiм қабылдайды.
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесіне
1-қосымша
Шетелдіктердің қатысуымен аң аулауды ұйымдастыру туралы
ҮЛГІ ШАРТ
___________________                  20__ жылғы «__»____________
(елді мекеннің атауы)
______________________ негізінде әрекет ететін, бұдан әрі «аңшылық ісін пайдаланушы» деп аталатын________________аңшылық шаруашылығы субъектісі бір тараптан және бұдан әрі «аңшы» деп аталатын шетелдік азамат _________________________ екінші тараптан, бұдан әрі «Тараптар» деп аталатындар төмендегілер туралы осы Шартты жасасты:
1. Шарттың нысанасы
1. Осы Шарттың нысанасы аңшылық ісін пайдаланушыға бекітіп берілген _______________________________ аңшылық алқаптар аумағында
(аңшылық шаруашылығының атауы)
Аңшылық ісін пайдаланушының аңшының қатысуымен аң аулауды ұйымдастыруы болып табылады.
2. Тараптардың міндеттері
2. Аңшылық ісін пайдаланушы:
1) шетелдіктердің қатысуымен аң аулау үшін рұқсат алуға уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне өтінім (бұдан әрі – өтінім) беруге;
2) жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат алуға;
3) аңшыны аңшылық атыс қаруын және оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге ішкі істер органдарының рұқсатымен қамтамасыз етуге;
4) аңшы аңшылық шаруашылығына келгенде оның Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау құқығын беретін құжаттарының бар-жоғын тексеруге;

31) с использованием ловчих хищных птиц, завезенных из других стран, на виды животных, являющихся объектами охоты;
32) в любительских (спортивных) целях на сурка с применением нарезного оружия калибром пять целых шесть десятых миллиметров под патрон бокового (кольцевого) воспламенения;
33) без сопровождения егеря или государственного инспектора по охране, воспроизводству и использованию животного мира на копытных животных и бурого медведя;
34) без подсадной утки или чучела при весенней охоте на селезня утки;
35) в зонах покоя и воспроизводственных участках.
3. Сроки проведения охоты
27. В целях сохранения популяций животных, обеспечения благоприятных условий их воспроизводства и получения хозяйственной выгоды в Республике Казахстан устанавливаются сроки охоты согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Территориальные подразделения уполномоченного органа принимают решение об открытии охоты, а в зависимости от природно-климатических условий региона и о переносе начала весенней охоты на более поздний срок до 15 календарных дней в пределах сроков, установленных настоящими Правилами.
Приложение 1
к Правилам охоты на
территории Республики Казахстан
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
об организации охоты с участием  иностранцев
___________________________                  "___"___________20__года
(наименование населенного пункта)
Субъект охотничьего хозяйства _________________________,
именуемый в дальнейшем "охотопользователь", в лице
______________________________, действующего на основании
_________________________ с одной стороны и иностранный гражданин
______________________________________________,
именуемый в дальнейшем "охотник", с другой стороны, именуемые в дальнейшем "Сторонами", заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
1. Предметом настоящего договора является организация охоты охотопользователем с участием охотника на территории охотничьих
угодий ________________________, закрепленных за охотопользователем.
(наименование охотничьего хозяйства)
2. Обязанности сторон
2. Охотопользователь обязуется:
1) представить заявку в территориальное подразделение уполномоченного органа на выдачу разрешений для производства охоты с участием иностранцев (далее – заявка);
2) получить разрешение на пользование животным миром;
3) обеспечить охотника разрешением органов внутренних дел на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз из Республики Казахстан огнестрельного охотничьего оружия и патронов к нему;
4) с прибытием охотника в охотничье хозяйство проверить у него наличие документов, дающих право на охоту на территории Республики Казахстан;

5) аңшымен аң аулау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау жөнінде нұсқама өткізуге;
6) аңшыға ол тиісті ақысын төлегеннен кейін жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беруге;
7) аңшылық ісін пайдаланушының қызметкерлерінен аң аулаудың басшысы мен жолсеріктер тағайындауға, аң аулаудың Қазақстан Республикасының аумағында аң аулаудың қолданыстағы нормалары мен ережелерін сақтай отырып жүргізілуі үшін барлық қажетті шараларды қолдануға;
8) аң аулауды өткізу шарттарын (аң аулауды өткізу орыны мен уақыты) айқындауға;
9) аңшыны санитариялық-гигиеналық нормаларды сақтай отырып, қажет болған жағдайда – медициналық көмек көрсетіп, аңшылық үйшіктеріне немесе дала қостарына орналастыруды, олардың тынығуын, тамақтануын ұйымдастыруды қамтамасыз етуге;
10) әрбір аңшылық сапардың нәтижелерін аң аулаудың басшысы мен аңшы қол қоятын аң аулау хаттамасында көрсетуге және қажет болған жағдайларда әрбір ауланған олжаға олжалау парағын толтыруға;
11) аңшыға қажет болған жағдайда шарттық ережелермен автомотокөлік, салт аттар беруге;
12) аңшыны олжаланған өнімге берілетін ветеринариялық куәлікпен қамтамасыз етуге;
13) олжаны бастапқы өңдеуден өткізуге;
14) қаруды сақтау жөніндегі талаптарды қамтамасыз етуге міндеттенеді.
3. Аңшы:
1) Қазақстан Республикасының аумағындағы аң аулау ережесінде (бұдан әрі – Аң аулау ережесі) көзделген құжаттарды өзімен бірге алып жүруге;
2) Аң аулау ережесімен, қауіпсіздік шараларымен және аңшылық ісін пайдаланушының ішкі тәртібімен танысуға және сақтауға;
3) жануарлар дүниесін пайдалану және көрсетілетін қызметтер үшін төлемақыларды дер кезінде төлеуге;
4) өзі аулаған олжаны оның сапасына қарамастан (мүйіздерінің, бас сүйегінің, азу тістерінің мөлшері мен салмағына, терісінің көлеміне және т.б.) қабылдауға міндеттенеді.
3. Тараптардың қаржылық қатынастары
4. Аңшылық ісін пайдаланушының аңшы пайдаланатын үй-жайларды, көліктерді, аттарды бергені үшін төлемақы тараптардың жеке келісімімен айқындалады.
5. Аңшылық ісін пайдаланушы аңшымен шарт ережелері бойынша бөлек төлемақыға осы шартта айтылмаған қосымша қызметтерді көрсете алады.
6. Аң аулаудың әрбір сапарына немесе маусымына қызметтер мен олжалардың құны осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша түрінде көрсетіледі.
7. Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген ставкалар бойынша жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін ақы төлеу қамтамасыз етілгеннен кейін аңшы аң аулауға жіберіледі және олжа аңшының меншігі болып қалады.
4. Тараптардың жауапкершілігі
8. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.

5) провести с охотником инструктаж по соблюдению мер безопасности во время проведения охоты;
6) выдать охотнику  разрешение на пользование животным миром после внесения им соответствующей платы;
7) назначить руководителя охоты и проводников из числа сотрудников охотопользователя, предпринимать все необходимые меры для проведения охоты с соблюдением действующих норм и правил проведения охоты на территории Республики Казахстан;
8) определить условия проведения охоты (место и время производства охоты);
9) обеспечить размещение охотника в охотничьих домиках или полевых лагерях, организацию отдыха, питания, с соблюдением санитарно-гигиенических норм, при необходимости – оказание медицинской помощи;
10) отражать результаты каждого охотничьего тура в протоколе охоты, который подписывается руководителем охоты и охотником, и в необходимых случаях составлять трофейный лист на каждый добытый трофей;
11) предоставить охотнику при необходимости автомототранспорт, лошадей на договорных условиях;
12) обеспечить охотника ветеринарным сертификатом на добытую продукцию;
13) произвести первичную обработку трофея;
14) обеспечить требования по хранению оружия.
3. Охотник обязуется:
1) иметь при себе документы, предусмотренные Правилами охоты на территории Республики Казахстан (далее – Правила охоты);
2) ознакомиться и соблюдать Правила охоты, меры безопасности и внутренний распорядок охотопользователя;
3) своевременно вносить плату за пользование животным миром и представляемые услуги;
4) принимать добытый им трофей, независимо от его качества (размеры и вес рогов, черепа, клыков, размер шкуры и прочие).
3. Финансовые отношения сторон
4. Оплата за предоставление охотопользователем помещений, транспорта, лошадей, используемых охотником, определяется отдельным соглашением сторон.
5. Охотопользователь на договорных условиях с охотником за отдельную плату может предоставить дополнительные услуги, не оговоренные настоящим договором.
6. Стоимость услуг и трофеев на каждый тур или сезон охоты указывается в виде приложения, являющего неотъемлемой частью данного договора.
7. Охотник допускается к охоте, и трофей становится собственностью охотника после обеспечения оплаты за пользование животным миром по ставкам платы, определенным Налоговым кодексом Республики Казахстан.
4. Ответственность сторон
8. Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

9. Тараптардың жауапкершілігі осы шартқа қол қойылған сәттен басталады.
10. Аңшы өзі тапқан олжадан бас тартқан жағдайда аңшылық сапардың құнын аңшы осы шартқа сәйкес толық төлейді.
5. Ерекше жағдайлар
11. Осы шарт қол қойылған сәтінен бастап күшіне енеді, 20__жылғы «__»________ дейін қолданылады және тараптардың өзара келісімі бойынша қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бұзылуы мүмкін.
12. Осы шартқа барлық қосымшалар, толықтырулар мен өзгерістер жазбаша түрде ресімделеді және оларға екі уағдаласушы тарап қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
13. Тараптар арасындағы барлық даулар мен келіспеушіліктер келіссөз арқылы, ал келісімге қол жетпеген жағдайда – заңнамада белгіленген тәртіппен шешіледі.
6. Форс-мажор
14. Осы шарт бойынша міндеттемелерді тараптардың кез келгенінің толық немесе ішінара орындауын мүмкіндік бермейтін еңсерілмейтін күш жағдаяттары, атап айтқанда - өрт, табиғи апаттар, жұқпалы аурулар, індеттер, соғыстар, кез келген сипаттағы әскери операциялар, қоршауға алу орын алған кезде, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының құқықтық актілерінде көзделген тыйым салу шаралары шыққанда, осы шарт бойынша тараптардың өз міндеттемелерін орындау мерзімі рұқсат етілген аң аулау мерзімдері шегінде, осындай жағдаяттар орын алатын мерзімге ұзартылады.
Осы шарт бойынша тараптардың өз міндеттемелерін орындау мерзімін ұзартуы мүмкін болмаған жағдайда тараптардың әрқайсысының шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқығы бар және бұл жағдайда тараптардың бірде бірінің басқа тараптан осы шартты бұзу келтірген залалдарды өтеуін талап етуге құқығы жоқ. Міндеттемелерді орындауы мүмкін болмайтын жағдай орын алған тарап бұл жайында басқа тарапты жазбаша түрде 5 күнтізбелік күннен кешіктірмей хабардар етуге тиіс.
7. Тараптардың заңды мекенжайлары
Аңшылық ісін пайдаланушы
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
(толық атауы, заңды мекенжайы және деректемелері)
М.О.
Аңшы
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
(Т.А.Ә. тұратын еліндегі мекенжайы, құжаттық және басқа деректері)
Қолы
Ескертпе:
Шартқа тараптардың өзара келісімі бойынша тараптардың әрқайсысының құқықтарын кемсітпейтін басқа да міндеттемелер енгізілуі мүмкін.
Төлем жасау шарттары орындалмайынша аң аулау жүргізілмейді.
Аңшымен шарт бірдей ұқсас баптар бір біріне ілестіре орналастырылып, «тіл» мәтіндерін сол бір бетке қатар бағаналар түрінде қою арқылы екі (үш) тілде жасалады.
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесіне
2-қосымша
Аң аулау хаттамасы
Hunting protokol
Аңшының тегі мен аты _____________________________________________
Hunterөs Name
Мекенжайы ________________________________________________________
Address
20__жылғы «___»__________ қауіпсіздік техникасымен және аң аулау ережесімен таныстым
With the hunting rules and safety precautions is acquainted
__________________
/Аңшының қолы /
/Hunter’s signature/
Аң аулау өткізілетін орын _________________________________________
Hunting area
Аң аулауды өткізу уақыты:
20__жылғы «__»________ бастап
20__жылғы «__»________ дейін______ аң аулау күні
The hunting time: starting from till days of hunting
Аң аулаудың нәтижелері
Results of hunting
Күні/ Date
Ауланған жануар түрі
/ Animal’s species»
Саны /Quantity
Олжаның сапасы (мүйіздерінің, бас сүйегінің, азу тістерінің мөлшері мен салмағы, терісінің көлемі және т.б.)
Quality of trophy (dimensions ahd weight of horns, skull, fangs, size of skin, etc)
Қазақша
In English
Осы аң аулау хаттамасымен келісемін және аңшылық шаруашылығы ұйымына шағымым жоқ (бар, олар мынадай):
I agree with this hunting protocol and have no claims to the hunting enterprise (I have, they as follows):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Аңшы ____________/_______________/
Hunter
Аң аулау басшысы ____________/______________/
Hunting manager
Аңшының мүддесін білдіретін тұлға_____________/________________/
Hunter’s representative body
Аңшылық шаруашылығы
субъектісінің басшысы ____________/__________________/
Head of hunting enterprise
М.О.
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесіне
3-қосымша
нысан
АСКАНИЙ БҰҒЫСЫНЫҢ МҮЙІЗІНЕ АРНАЛҒАН ОЛЖАЛАУ ПАРАҒЫ
Аңшы ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________ (түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы «___»_________
Атып алу орны (аңшылық шаруашылығы)___________________________
Жануардың жасы/салмағы _____________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Сомасы
Орташа мөлшері
Коэффициент
Балл

9. Ответственность сторон наступает с момента подписания настоящего договора.
10. В случае отказа охотника от добытого им трофея, стоимость охотничьего тура оплачивается охотником полностью в соответствии с настоящим договором.
5. Особые условия
11. Настоящий договор вступает в силу с момента его подписания, действует до "___"___________ 20__ года и может быть расторгнут до окончания срока действия по обоюдному согласию сторон.
12. Все приложения, дополнения и изменения к настоящему договору оформляются в письменном виде и вступают в силу с момента подписания их обеими договаривающимися сторонами.
13. Все споры и разногласия между сторонами решаются путем переговоров, а в случае недостижения согласия – в установленном законодательством порядке.
6. Форс–мажор
14. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, повлекших невозможность полного или частичного исполнения любой из сторон обязательств по настоящему договору, а именно – пожара, стихийных бедствий, эпидемий, эпизоотии, войны, военных операций любого характера, блокады, выходе запретительных мер, предусмотренных в правовых актах государственных органов Республики Казахстан, срок исполнения сторонами их обязанностей по настоящему договору продлевается на срок, в течение которого действуют такие обстоятельства, в пределах разрешенных сроков охоты.
При невозможности продления срока исполнения сторонами их обязанностей по настоящему договору каждая из сторон имеет право отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по договору, и в этом случае ни одна из сторон не имеет права требовать от другой стороны возмещения убытков, причиненных расторжением настоящего договора. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств, должна известить об этом письменно другую сторону не позднее 5 календарных дней.
7. Юридические адреса сторон
Охотопользователь
________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
(полное наименование,
юридический адрес и реквизиты)
М.П.
Охотник
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
(Ф.И.О., адрес в стране
проживания, паспортные и другие
данные)
Подпись
Примечания:
1) в договор могут быть включены и другие обязательства по обоюдному согласию сторон, не ущемляющие права каждой из сторон;
2) без выполнения условий платежей охота не проводится;
3) договор с охотником составляется на двух (трех) языках с размещением "языковых" текстов параллельными колонками на одних и тех же страницах с синхронным расположением идентичных статей.
Приложение 2
к Правилам охоты на территории
Республики Казахстан
Протокол охоты
Hunting protocol
Фамилия и имя охотника_______________________________________________
Hunter’s Name
Адрес_______________________________________________________________
Address
С техникой безопасности и правилами охоты ознакомлен "__"_______20__года
With the hunting rules and safety precautions is acquainted
_________________
/Подпись охотника /
/Hunter’s signature/
Место проведения охоты_______________________________________________
Hunting area
Время проведения охоты: с "___"___________20__ года
до "___"____________20__ года ____________ дней охоты
The hunting time: starting from till    days of hunting
Результаты охоты
Results of hunting
Дата/
Date
Вид добытого животного /
Animal’s species
Кол-во /
Quantity
Качество трофея (размеры и вес рогов,
черепа, клыков, размер шкуры и др.)/
Quality of trophy (dimensions and
weight of horns, skull, fangs, size
of skin, etc.)
На русском
In English
С настоящим протоколом охоты согласен и претензий к охотохозяйственной организации не имею (имею, они следующие)/
I agree with this hunting protocol and have no claims to the hunting enterprise (I have, they as follows):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Охотник ____________/________________/
Hunter
Руководитель охоты ____________/__________________/
Hunting manager
Лицо, представляющее интересы охотника ____________/_______________/
Hunter’s representative body
Руководитель субъекта охотничьего хозяйства ____________/___________/
Head of hunting enterprise
М.П.
Приложение 3
к Правилам охоты на территории
Республики Казахстан
Форма
ТРОФЕЙНЫЙ ЛИСТ НА РОГА
АСКАНИЙСКОГО ОЛЕНЯ
Охотник _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Добыл (вид) _________________________________________________________
Дата отстрела "___"__________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство)_________________________________
Возраст животного/вес________________________________________________
Оценка трофея
Показатели оценки
Результаты
измерения
Сумма
Средняя
величина
Коэффициент
Балл
1
2
3
4
5
6

1. Мүйіздің ұзындығы, см:
оң жақтағы
сол жақтағы
2. 1) Көз үстіндегі алғашқы қосымша бұтақшалардың ұзындығы, см:
оң жақтағы
сол жақтағы
2) Көз үстіндегі екінші қосымша бұтақшалардың саны (әр жағынан бір-бірден, дана)
3. Тәж астындағы қосымша бұтақшалардың ұзындығы, см:
оң жақтағы
сол жақтағы
4. Ашаның шеңбері:
оң жақтағы
сол жақтағы
5. Көз үстіндегі қосымша бұтақшалардан жоғары тұрған мүйіз шеңбері:
оң жақтағы
сол жақтағы
6. Тәжден төмен тұрған мүйіз шеңбері:
оң жақтағы
сол жақтағы
7. Мүйіздер алшақтығы
8. Мүйіздер салмағы, кг
9. Қосымша бұтақшалар саны, дана:
оң жақтағы мүйізде
сол жақтағы мүйізде
10. Тәж пішіні қарапайым, 12-16 см 6 қосымша бұтақша
11. Мүйіздердің түр-түсі ашық
12. Түйіршіктілігі мен ізділігі:
ізі ірі,
түйіршіктілігі орташа
13. Қосымша бұтақшалар шеттерінің түр-түсі ақ
Балдар сомасы
Ақаулары үшін шегерім
Ақаулар жоқ
Түпкілікті бағаcы
М.О. Аң аулау басшысы _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бағамен келісемін _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесіне
4-қосымша
нысан
ҚҰДЫР БАС СҮЙЕГІНЕ АРНАЛҒАН ОЛЖАЛАУ ПАРАҒЫ
Аңшы ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________ (түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы «___»________
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ___________________________
Жануардың жасы/салмағы __________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Балл
1. Бас сүйектің ұзындығы, см
2. Бас сүйектің ені, см
3. Азу тістің ұзындығы, см
оң жақтағы
сол жақтағы
Түпкілікті бағасы
М.О. Аң аулау басшысы _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бағамен келісемін _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесіне
5-қосымша
нысан
МАРАЛ МҮЙІЗІНЕ АРНАЛҒАН ОЛЖАЛАУ ПАРАҒЫ
Аңшы _______________________________________________________________
___________________________________________________ (түрі) атып алды.
Атып алу күні 20 __жылғы «____»_______
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) _____________________________
Жануардың жасы/салмағы ___________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Мүйіздердің ішкі алшақтығы
Оң жақтағы мүйіз
Сол жақтағы мүйіз
Балл айырмасы (шегерім)
1. Мүйіздер ұзындығы, см
2. Бірінші қосымша бұтақшаның ұзындығы, см
3. Екінші қосымша бұтақшаның ұзындығы, см
4. Үшінші қосымша бұтақшаның ұзындығы, см
5. Төртінші қосымша бұтақшаның ұзындығы, см
6. Бесінші қосымша бұтақшаның ұзындығы, см

1. Длина рога, см
правого левого
2.  1) Длина первых
надглазничных отростков,
см
правого
левого.
2) Число вторых
надглазничных отростков
(по одному с каждой
стороны, шт)
3. Длина подкоронных
отростков, см
правого
левого
4. Окружность розетки:
правой
левой
5. Окружность рога выше
надглазничных отростков:
правого
левого
6. Окружность рога ниже
короны:
правого
левого
7. Развал рогов
8. Вес рогов, кг
9. Число отростков, шт:
на правом роге
на левом роге
10. Форма короны
простая, 6 отростков по
12-16 см
11. Цвет рогов светлый
12. Зернистость и
бороздчатость:
борозды крупные,
зернистость средняя
13. Цвет концов
отростков белый
Сумма баллов
Скидка за дефекты
Дефектов нет
Окончательная оценка
Руководитель охоты _____________________________
(Ф.И.О, подпись)
М.П.          С оценкой согласен ______________________________
(Ф.И.О, подпись)
Приложение 4
к Правилам охоты на территории
Республики Казахстан
Форма
ТРОФЕЙНЫЙ ЛИСТ НА ЧЕРЕП КАБАРГИ
Охотник _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Добыл (вид) _________________________________________________________
Дата отстрела "___"________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство) ________________________________
Возраст животного /вес ______________________________________________
Оценка трофея
Показатели оценки
Результаты измерений
Балл
1. Длина черепа, см
2. Ширина черепа, см
3. Длина клыка, см
правого
левого
Окончательная оценка
М.П.            Руководитель охоты ___________________________
(Ф.И.О, подпись)
С оценкой согласен ___________________________
(Ф.И.О, подпись)
Приложение 5
к Правилам охоты на территории
Республики Казахстан
Форма
ТРОФЕЙНЫЙ ЛИСТ НА РОГА МАРАЛА
Охотник_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
Добыл (вид)__________________________________________________________
Дата отстрела "___"________20__года
Место отстрела (охотничье хозяйство) ________________________________
Возраст животного /вес ______________________________________________
Оценка трофея
Показатели оценки
Внутренний
развал
рогов
Правый
рог
Левый рог
Разность
(скидка)
баллов
1
2
3
4
5
1. Длина рогов, см
2.  Длина первого
отростка, см
3. Длина второго
отростка, см
4. Длина третьего
отростка, см
5. Длина четвертого
отростка, см
6. Длина пятого
отростка, см

7. Бірінші және екінші қосымша бұтақшалар арасындағы мүйіз шеңбері
8. Екінші және үшінші қосымша бұтақшалар арасындағы мүйіз шеңбері
9. Үшінші және төртінші қосымша бұтақшалар арасындағы мүйіз шеңбері
10. Төртінші және бесінші қосымша бұтақшалар арасындағы мүйіз шеңбері
11. Мүйіздердің ішкі алшақтығы
Жиыны
Балл сомасы
Шегерім
Түпкілікті бағасы, балл
Қосымша көрсеткіштер
Оң жақтағы мүйіз
Сол жақтағы мүйіз
Өлшеу нәтижелері
12. Мүйіздер шеттерінің арасындағы қашықтық, см
13. Мүйіздердің ең үлкен алшақтығы, см
14. Қосымша бұтақшалар саны, см
15. Кемістігі бар барлық қосымша бұтақшалардың жалпы ұзындығы, см
М.О. Аң аулау басшысы _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бағамен келісемін _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесіне
6-қосымша
нысан
ҚАБАННЫҢ АЗУ ТІСТЕРІНЕ АРНАЛҒАН ОЛЖАЛАУ ПАРАҒЫ
Аңшы ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________(түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы «____»_______
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ______________________________
Жануардың жасы/салмағы ____________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері, см
Сомасы
Орташа мөлшері
Коэффициент
Балл
1. Төменгі азу тістің ұзындығы см:
оң жақтағы
сол жақтағы
2. Төменгі азу тістің ені, мм:
оң жақтағы
сол жақтағы
3. Жоғарғы азу тістің шеңбері, см:
оң жақтағы
сол жақтағы
Балл сомасы
Ақаулары үшін шегерім
Үстеме
М.О. Аң аулау басшысы _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бағамен келісемін _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесіне
7-қосымша
нысан
СІБІР ЕЛІГІНІҢ МҮЙІЗІНЕ АРНАЛҒАН ОЛЖАЛАУ ПАРАҒЫ
Аңшы ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________(түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы «____»_______
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ______________________________
Жануардың жасы/салмағы ____________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Сомасы
Орташа мөлшері
Коэффициент
Балл
1. Мүйіздің ұзындығы:
оң жақтағы
сол жақтағы
2. Мүйіздердің алшақтығы
3. Бас сүйегімен құрғақ мүйіздердің салмағы
Бас сүйекке шегерім, гр.
4. Мүйіздер көлемі, см3
5. Мүйіздердің түр-түсі
6. Төмпешіктігі
7. Ашалар
8. Қосымша бұтақшалардың үшкірлігі
Бағалау көрсеткіштері
Балл сомасы
Мүйіздің әдемілігі үшін үстеме
Қосымша бұтақшалардың ассиметриялылығы үшін шегерім
Түпкілікті баға
М.О. Аң аулау басшысы _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бағамен келісемін _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесіне
8-қосымша
нысан
БҰЛАН МҮЙІЗІНЕ АРНАЛҒАН ОЛЖАЛАУ ПАРАҒЫ
Аңшы ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________(түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы «____»_______
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ______________________________
Жануардың жасы/салмағы ____________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Сомасы
Орташа көлем
Коэффициент
Балл

7. Окружность рога
между первым и вторым
отростками
8. Окружность рога
между вторым и третьим
отростками
9. Окружность рога
между третьим и
четвертым отростками
10. Окружность рога
между четвертым и пятым
отростками
11. Внутренний развал
рогов
Итого:
сумма баллов
скидка
Окончательная оценка,
баллов
Дополнительные
показатели
Правый рог
Левый рог
Результаты
измерения
12. Расстояние между
концами рогов, см
13. Наибольший развал
рогов, см
14. Количество
отростков, см
15. Общая длина всех
аномальных отростков,
см
Руководитель охоты __________________________
(Ф.И.О, подпись)
М.П.                   С оценкой согласен ___________________________
(Ф.И.О, подпись)
Приложение 6
к Правилам охоты на территории
Республики Казахстан
Форма
ТРОФЕЙНЫЙ ЛИСТ НА КЛЫКИ КАБАНА
Охотник______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Добыл (вид)__________________________________________________________
Дата отстрела "___"__________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство) ________________________________
Возраст животного /вес ______________________________________________
Оценка трофея
Показатели
оценки
Результаты
измерения
Сумма
Средняя
величина
Коэффициент
Балл
1. Длина
нижнего клыка,
см:
правого
левого
2. Ширина
нижнего
клыка, мм:
правого
левого
3. Окружность
верхнего клыка,
см:
правого
левого
Сумма баллов:
скидка за
дефекты
надбавка
Руководитель охоты ___________________________
(ФИО, подпись)
М.П.                  С оценкой согласен ____________________________
(ФИО, подпись)
Приложение 7
к Правилам охоты на территории
Республики Казахстан
Форма
ТРОФЕЙНЫЙ ЛИСТ НА РОГА СИБИРСКОЙ КОСУЛИ
Охотник______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Добыл (вид) _________________________________________________________
Дата отстрела "___"________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство) ________________________________
Возраст животного/вес _______________________________________________
Оценка трофея
Показатели
оценки
Результаты
измерения
Сумма
Средняя
величина
Коэффициент
Балл
1. Длина рога:
правого
левого
2. Развал рогов
3. Вес сухих
рогов с черепом,
скидка на череп,
г
4. Объем рогов,
см3
5. Цвет рогов
6. Бугорчатость
7. Розетки
8. Острия
отростков,
показатели
оценки
Сумма баллов:
надбавка за
красоту рогов
скидка за
ассиметричность
отростков
Окончательная
оценка
М.П.                     Руководитель охоты _________________________
(Ф.И.О, подпись)
С оценкой согласен __________________________
(Ф.И.О, подпись)
Приложение 8
к Правилам охоты на территории
Республики Казахстан
Форма
ТРОФЕЙНЫЙ ЛИСТ НА РОГА ЛОСЯ
Охотник______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Добыл (вид)__________________________________________________________
Дата отстрела "___"_________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство)_________________________________
Возраст животного/вес ______________________________________________
Оценка трофея
Показатели
оценки
Результаты
измерения
Сумма
Средняя
величина
Коэффициент
Балл
1
2
3
4
5
6

1. Мүйіздің шеңбері, см
оң жақтағы
сол жақтағы
2. Мүйіздер алшақтығы, см
3. Күрекшенің ұзындығы, см
оң жақтағы
сол жақтағы
4. Күрекшенің ені
оң жақтағы
сол жақтағы
5. Барлық қосымша бұтақшалардың жалпы ұзындығы, см
6. Қос мүйіздегі қосымша бұтақшалар саны
Балл сомасы
Мүйіздердің жуандығы мен әдемілігі үшін үстеме
Қосымша бұтақшалардың ұзындығындағы айырма үшін және мүйіздердің ассиметриялылығы үшін шегерім
Түпкілікті бағасы
М.О. Аң аулау басшысы _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бағамен келісемін _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесіне
9-қосымша
нысан
СІБІР ТАУ ТЕКЕСІНЕ АРНАЛҒАН ОЛЖАЛАУ ПАРАҒЫ
Аңшы ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________(түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы «____»_______
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ______________________________
Жануардың жасы/салмағы ____________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Сомасы
Орташа мөлшері
Коэффициент
Балл
1. Мүйіздің ұзындығы, см
оң жақтағы
сол жақтағы
2. Мүйіздің шеңбері
оң жақтағы
сол жақтағы
3. Мүйіздердің алшақтығы, см
Үстемелер:
Мүйіздердің түр-түсі қоңыр
Кедір-бұдырлылығы (сақиналар саны) орташа
Симметриялылығы
Түпкілікті бағасы
М.О. Аң аулау басшысы _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бағамен келісемін _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесіне
10-қосымша
нысан
ЖЫРТҚЫШ АҢДАР: ҚОҢЫР АЮ, ҚАСҚЫР, СІЛЕУСІН БАС СҮЙЕКТЕРІНЕ
АРНАЛҒАН ОЛЖАЛАУ ПАРАҒЫ
Аңшы ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________(түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы «____»_______
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ______________________________
Жануардың жасы/салмағы ____________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Балл
1. Бас сүйегінің
ұзындығы, см
2. Бас сүйегінің ені, см
Түпкілікті бағасы
М.О. Аң аулау басшысы _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бағамен келісемін ___________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесіне
11-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында жануарларды аулауды өткізу
мерзiмдерi
Ескерту. 11-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.07.2013 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жануарлар түрлері
Аң аулау мерзiмдерi
Су тышқан (ондатра)

1. Окружность
рога:
правого
левого
2. Развал
рогов, см
3. Длина
лопаты, см:
правой
левой
4. Ширина
лопаты:
правой
левой
5. Общая длина
всех отростков,
см
6. Число
отростков на
обоих рогах
Сумма баллов
Надбавка за
мощность и
красоту рогов
Скидка за
разность в
длине отростков
и за ассиметрию
рогов
Окончательная
оценка
М.П.          Руководитель охоты ___________________________
(ФИО, подпись)
С оценкой согласен ___________________________
(ФИО, подпись)
Приложение 9
к Правилам охоты на территории
Республики Казахстан
Форма
ТРОФЕЙНЫЙ ЛИСТ НА РОГА СИБИРСКОГО ГОРНОГО КОЗЛА
Охотник______________________________________________________________
__________________________________________________________________
Добыл (вид)__________________________________________________________
Дата отстрела "___"_________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство) ________________________________
Возраст животного /вес ______________________________________________
Оценка трофея
Показатели оценки
Результаты
измерения
Сумма
Средняя
величина
Коэффициент
Балл
1. Длина рога, см:
правого
левого
2. Окружность рога:
правого
левого
3. Развал рогов, см
Надбавки:
цвет рогов бурый
бугристость (число
колец) средняя
симметричность
Окончательная
оценка
М.П.                         Руководитель охоты _____________________
(Ф.И.О, подпись)
С оценкой согласен _____________________
(Ф.И.О, подпись)
Приложение 10
к Правилам охоты на территории
Республики Казахстан
Форма
ТРОФЕЙНЫЙ ЛИСТ НА ЧЕРЕПА ХИЩНЫХ ЗВЕРЕЙ:
БУРЫЙ МЕДВЕДЬ, ВОЛК, РЫСЬ
Охотник_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
Добыл (вид) _________________________________________________________
Дата отстрела "___"__________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство)_________________________________
Возраст животного/пол/вес ___________________________________________
Оценка трофея
Показатели оценки
Результаты измерений
Балл
1. Длина черепа, см
2. Ширина черепа, см
Окончательная оценка
М.П.                        Руководитель охоты _____________________
(Ф.И.О, подпись)
С оценкой согласен _____________________
(Ф.И.О, подпись)
Приложение 11
к Правилам охоты на территории
Республики Казахстан
Сроки
проведения охоты на животных на территории Республики Казахстан
Сноска. Приложение 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 10.07.2013 № 717 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Виды животных
Сроки охоты
Ондатра

1 қазан - 15 ақпан
Кәдiмгi тиiн
20 қазан - 15 ақпан
Жанат тектес ит, қарсақ, түлкi, бұлғын, құну, сарғыш күзен, ақ қалақ, ақкiс, сары күзен, сасық күзен, американ су күзенi, кәмшат (ортаазиялықтан басқасы),
Сiлеусiн (түркістандықтан басқасы), жанат, қоян (құм қоян, ақ қоян, ор қоян)
1 қараша - 15 ақпан (аң аулайтын ит түрлерімен және аушы жыртқыш құстармен қарсақ, түлкі және қоян аулау солтүстiк аймақта**
15 қазаннан бастап аулау)
Зорман (сары тышқан)
ұйқыдан шыққаннан бастап - 30 сәуiрге дейін
Суырлар*
15 маусымнан бастап ұйқыға жатқанға дейін
Шалшықшылар, жылқышы
1 шілдеден бастап 30 қарашаға дейін (аталық жылқышыны көктемгі аулауға 1 наурыз-30 сәуір кезеңінде 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге рұқсат етіледі)
Бөдене, кептер, түркептер
20 тамыздан бастап 30 қарашаға дейін (аң аулайтын иттермен және қыран құстармен 15 шілдеден бастап ұшып кеткенге дейін бөдене аулау)
Маймаққаз, қаз*, қарашақаз, үйрек*, қасқалдақ
қыркүйектің алғашқы сенбісінен бастап 30 қарашаға солтүстік өңірлер бойынша**, 15 желтоқсанға дейін оңтүстік өңірлер бойынша *** (аталық үйректерді көктемгі аулауға
1 наурыз - 15 мамыр кезеңінде
15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге рұқсат етіледі)
Шiл (аққұр, тундралық, сұр, дала шiлi, сақалды шiл), шіл
қыркүйектің алғашқы сенбісінен - 15 қарашаға дейін (аулайтын иттермен және аушы құстармен 15 тамыздан бастап)
Құр
қыркүйектің алғашқы сенбісінен - 30 қарашаға дейін солтүстік аймақтар бойынша**, 15 желтоқсанға дейін оңтүстік аймақтар бойынша *** (аталық құрларды көктемгі аулауға
1 наурыз - 5 мамыр кезеңінде
15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге рұқсат етіледі)
Қоңыр аю (тянь-шань аюынан басқа)
қыркүйектің алғашқы сенбісінен -  30 қараша аталықтары мен қысыр қалған аналықтарын көктемгi аулауға 15 сәуір - 15 мамыр кезеңiнде 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзiмге рұқсат етiледi
Борсық
қыркүйектің алғашқы сенбісінен - 31 желтоқсан
Марал, аскания бұғысы, қабан, құдыр, бұлан
1 қыркүйек - 31 желтоқсан
Сібір елігі
20 қыркүйектен бастап 31 желтоқсанға дейін (аталығына 1 тамыздан бастап)
Сібір тау ешкісі
1 қыркүйектен бастап 31 желтоқсанға дейін (аталығына 1 тамыздан бастап)
Саңырау құр
1 қазан - 30 қараша аталықтарын көктемгi аулауға 1 наурыз - 15 мамыр кезеңiнде 15 күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмге рұқсат етіледi
Гималай ұлары, кекiлiк
1 қазан - 15 желтоқсан
Құндыз
15 қазан - 31 желтоқсан
Қырғауыл
15 қазан - 31 желтоқсан (аң аулайтын иттермен және аушы құстармен 1 қазаннан бастап)
Ескертпе:
*   - Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген
түрлерден басқа.
**  - солтүстік аймақ: Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары, Қарағанды облысының Осакаров, Бұқар жырау, Нұра, Қарқаралы, Абай аудандары, Шығыс Қазақстан облысының Күршім, Көкпекті, Катонқарағай, Жарма, Ұлан, Абай, Зырян, Глубокое, Шемонаиха, Бородулиха, Бесқарағай аудандары, сондай-ақ Семей және Риддер қалаларының әкімшіліктеріне бағынысты жерлер.
*** - Оңтүстік аймақ: Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау,
Оңтүстік Қазақстан облыстары, Қарағанды облысының
Жаңаарқа, Шет, Ақтоғай, Ұлытау аудандары, Шығыс Қазақстан
облысының Аягөз, Тарбағатай, Зайсан, Үржар аудандары.

с 1 октября по 15 февраля
Обыкновенная белка
с 20 октября по 15 февраля
Енотовидная собака, корсак,
лисица, соболь, росомаха,
солонгой, ласка, горностай,
колонок, степной хорек,
американская норка, выдра (кроме
среднеазиатской), рысь (кроме
туркестанской), енот-полоскун,
заяц (толай, беляк, русак)
с 1 ноября по 15 февраля
(охота с собаками охотничьих
пород и ловчими хищными птицами на
корсака, лисицу и зайца по северной
зоне** с 15 октября)
Желтый суслик (песчаник)
с выхода из спячки по 30 апреля
Сурки*
с 15 июня до залегания
Кулик, вальдшнеп
с 1 июля до 30 ноября (весенняя
охота на самцов вальдшнепа
разрешается на срок не более 15
календарных дней в период с 1 марта
по 30 апреля)
Перепел, голубь, горлица
с 20 августа по 30 ноября (охота с
собаками охотничьих пород и ловчими
птицами на перепела с 15 июля до
отлета)
Гагара, гусь,* черная казарка,
утка,* лысуха
с первой субботы сентября по
30 ноября по северной зоне**,
по 15 декабря по южной зоне***
(весенняя охота на селезня утки
разрешается на срок не более
15 календарных дней в период
с 1 марта по 15 мая)
Куропатка (белая, тундряная,
серая, пустынная, бородатая),
рябчик
с первой субботы сентября по
15 ноября (с собаками охотничьих
пород и ловчими птицами с 15
августа)
Тетерев
с первой субботы сентября по 30
ноября по северной зоне**, по 15
декабря по южной зоне*** (весенняя
охота на самцов разрешается не
более 15 календарных дней в период
с 1 марта по 15 мая)
Бурый медведь (кроме тянь-шанского)
с первой субботы сентября по 30
ноября весенняя охота на самцов и
яловых самок разрешается на срок не
более 15 календарных дней в период
с 15 апреля по 15 мая
Барсук
с первой субботы сентября по 31
декабря
Марал, асканийский олень, кабан,
кабарга, лось
с первой субботы сентября по 31
декабря
Сибирская косуля
с 20 сентября по 31 декабря (на
самцов с 1 августа)
Сибирский горный козел
с первой субботы сентября по 31
декабря (на самцов с 1 августа)
Глухарь
с 1 октября по 30 ноября весенняя
охота на самцов разрешается на срок
не более 15 календарных дней в
период с 1 марта по 15 мая
Гималайский улар, кеклик
с 1 октября по 15 декабря
Речной бобр
с 15 октября по 31 декабря
Фазан
с 15 октября по 31 декабря (охота с
собаками охотничьих пород и ловчими
птицами с 1 октября)
Примечания:
* - кроме видов, внесенных в Красную книгу Республики Казахстан:
** - северная зона: Акмолинская, Актюбинская, Атырауская, Западно-Казахстанская, Костанайская, Павлодарская, Северо-Казахстанская области, Осакаровский, Бухар-Жырауский, Нуринский, Каркаралинский, Абайский районы Карагандинской области, Курчумский, Кокпектинский, Катон-Карагайский, Жарминский, Уланский, Абайский, Зыряновский, Глубоковский, Шемонаихинский, Бородулихинский, Бескарагайский районы, а также земли, подчиненные администрации городов Семей и Риддер Восточно-Казахстанской области;
*** - южная зона: Алматинская, Жамбылская, Кызылординская, Мангистауская, Южно-Казахстанская области, Жанааркинский, Шетский, Актогайский, Улытауский районы Карагандинской области, Аягузский, Тарбагатайский, Зайсанский, Урджарский районы Восточно-Казахстанской области.