Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң "Қаржы орталығы" мемлекеттiк мекемесiн қайта ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 1 маусымдағы N 541 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгінiң "Қаржы орталығы" мемлекеттiк мекемесi жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Қаржы орталығы" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Қоғам) болып қайта құру жолымен қайта ұйымдастырылсын.
2. Қоғам қызметiнiң негізгi мәнi ақшалай нысанда орындалуды көздейтiн білім беру кредиттері бойынша кепiлдіктер беру болып белгіленсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.25 N 389 Қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi заңнамада белгіленген тәртiппен республикалық бюджет қаражатының есебiнен Қоғамның жарғылық капиталын 600000000 (алты жүз миллион) теңге мөлшерiнде қалыптастыруды қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiмен бiрлесіп, заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) Қоғамның жарғысын бекітудi және оны әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеудi;
2) Қоғам акцияларының мемлекеттік пакетiн иелену және пайдалану құқықтарын Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiне берудi;
3) осы қаулыны iске асыру жөнiндегi өзге де шаралар қабылдауды қамтамасыз етсiн.
5. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізілсiн:
1) "Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне мемлекеттiк меншiктiң түрлерi және ұйымдарға қатысудың мемлекеттiк үлестерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 12 сәуiрдегi N 405 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен үлестерi республикалық меншiкке жатқызылған акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктердiң тiзбесiнде:
"Астана қаласы" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 21-64-жолмен толықтырылсын:
"21-64. "Қаржы орталығы" АҚ";
2) "Республикалық меншiктегi ұйымдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен мемлекеттiк үлестерiне иелік ету және пайдалану жөнiндегi құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659 қаулысына :
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген иелiк ету және пайдалану құқығы салалық министрлiктерге, өзге де мемлекеттiк органдарға берiлетiн республикалық меншiк ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнiң және қатысудың мемлекеттiк үлестерiнiң тiзбесiнде:

О реорганизации государственного учреждения "Финансовый центр" Министерства образования и науки Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2005 года N 541.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать государственное учреждение "Финансовый центр" Министерства образования и науки Республики Казахстан путем преобразования в акционерное общество "Финансовый центр" (далее - Общество) со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
2. Определить основным предметом деятельности Общества - выдачу гарантий по образовательным кредитам, предусматривающих исполнение в денежной форме.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.04.2008 N 389 (порядок введения в действие см. п.2 ).
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить формирование уставного капитала Общества в размере 600000000 (шестисот миллионов) тенге за счет средств республиканского бюджета.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) утверждение устава Общества и его государственную регистрацию в органах юстиции;
2) передачу прав владения и пользования государственным пакетом акций Общества Министерству образования и науки Республики Казахстан;
3) принятие иных мер по реализации настоящего постановления.
5. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (СAПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "г. Астана" дополнить строкой, порядковый номер 21-64, следующего содержания:
"21-64. АО "Финансовый центр";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:

"Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 222-31-жолмен толықтырылсын:
"222-31. "Қаржы орталығы" АҚ";
3) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2022 № 581 қаулысымен.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2022 № 581 қаулысымен.
6. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

раздел "Министерству образования и науки Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 222-31, следующего содержания:
"222-31. АО "Финансовый центр";
3) утратил силу постановлением Правительства РК от 19.08.2022 № 581.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.08.2022 № 581.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан