Кәмелетке толмағандарды арнаулы бiлiм беру ұйымдары мен ерекше режимде ұстайтын бiлiм беру ұйымдарында бағып-күтуге және оқытуға кедергi болатын аурулардың тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 13 маусымдағы N 592 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 16 наурыздағы № 129 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.03.2022 № 129 қаулысымен.
"Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған кәмелетке толмағандарды арнаулы бiлiм беру ұйымдары мен ерекше режимде ұстайтын бiлiм беру ұйымдарында бағып-күтуге және оқытуға кедергi болатын аурулардың тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 13 маусымдағы
N 592 қаулысымен
бекiтiлген
Кәмелетке толмағандарды арнаулы бiлiм беру
ұйымдары мен ерекше режимде ұстайтын бiлiм беру
ұйымдарында бағып-күтуге және оқытуға кедергi
болатын аурулардың тiзбесi
Арнаулы бiлiм беру ұйымдары мен ерекше режимде ұстайтын бiлiм беру ұйымдарына мынадай аурулары бар (Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жiктемесiне сәйкес. 10-қайта қарау) кәмелетке толмағандар орналастырылмайды:
1. I класс. Кейбiр жұқпалы және паразитарлық аурулар:
1) A15 - А19 Туберкулез (белсендi туберкулездiң кез келген нысаны);
2) А30 Алапес;
3) A50 - A53 Мерез (белсендi нысаны);
4) В20 - B24 Адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышы (АҚТҚ) тудыратын ауру.
2. II класс. Жаңа өспелер:
C00 - С97 Кез келген орындағы қатерлi жаңа өспелер, оның iшiнде лимфалық, қан өндiру және оларға ұқсас тiндердiң қатерлi жаңа өспелер.
3. III класс. Қан, қан өндiру органдарының аурулары және иммундық тетiктi қатыстыратын жекелеген бұзылулар:
1) D55 - D58 Гемолитикалық анемиялар - тұқым қуалайтын және жүре пайда болатын (ауыр нысаны);
2) D60 - D61 Апластикалық анемиялар;
3) D65 - D69 Қан ұйығыштығының, пурпурдың бұзылуы және басқа да геморрагиялық жағдайлар (ауыр нысандары).
4. IV класс. Эндокриндiк жүйе, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасудың бұзылуы аурулары:
1) E05 Тиреотоксикоз (ауыр нысаны);
2) Е03, E06 Туа бiткен немесе жүре пайда болған гипотиреоз (ауыр нысаны);

Об утверждении перечня заболеваний, препятствующих содержанию и обучению несовершеннолетних в специальных организациях образования и организациях образования с особым режимом содержания
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июня 2005 года N 592. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2022 года № 129.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.03.2022 № 129 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень заболеваний, препятствующих содержанию и обучению несовершеннолетних в специальных организациях образования и организациях образования с особым режимом содержания.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 июня 2005 года N 592
Перечень
заболеваний, препятствующих содержанию и обучению
несовершеннолетних в специальных организациях
образования и организациях образования с особым
режимом содержания
В специальные организации образования и организации образования с особым режимом содержания не могут быть помещены несовершеннолетние, имеющие следующие заболевания (в соответствии с Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем. 10-й пересмотр).
1. Класс I. Некоторые инфекционные и паразитарные болезни:
1) А15-А19 Туберкулез (любая форма активного туберкулеза);
2) А30 Лепра;
3) А50-А53 Сифилис (активная форма);
4) В20-В24 Болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ).
2. Класс II. Новообразования:
С00-С97 Злокачественные новообразования любых локализаций, в том числе злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
3. Класс III. Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм:
1) D55-D58 Гемолитические анемии - наследственные и приобретенные (тяжелая форма);
2) D60-D61 Апластические анемии;
3) D65-D69 Нарушения свертываемости крови, пурпура и другие геморрагические состояния (тяжелые формы).
4. Класс IV. Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ:
1) Е05 Тиреотоксикоз (тяжелая форма);
2) Е03, Е06 Гипотиреоз врожденный или приобретенный (тяжелая форма);

3) Е10 1 үлгiдегi қант диабетi (асқынған);
4) E20 Гипопаратиреоз (ауыр нысаны);
5) Е22 Гипофиздiң гиперфункциясы (ауыр нысаны);
6) E23 Гипопитуитаризм, церебральды-гипофизарлық ергежейлілiк;
7) E23.2 Қантсыз диабет (ауыр нысаны);
8) E24 Иценко-Кушинг синдромы;
9) Е27 Созылмалы гипокортицизм;
10) E75.2 Лейкодистрофия;
11) E84 Кистозды фиброз (муковисцидоз).
5. V класс. 8 Психикалық және мінез-құлық бұзылулары:
1) F01, F02.1-F02.8, F03-F05, F06.0-F06.05, F07.1-F07.9, F09 Симптоматикалық, психикалық бұзылуларды қоса алғанда, органикалық бұзылулар;
2) F1x.0-F1x1, F1x.22-24, F1x.5-F1x.9 Психикалық белсендi заттарды пайдалану салдарынан болатын психикалық және мiнез-құлық бұзылулары;
3) F20 - F29 Шизофрения, шизотиптiк және сандырақтау бұзылулары;
4) F30 - F33, F38 - F39 Көңiл-күйдiң аффектiлi бұзылулары;
5) F40 - F44 Күйзелуге байланысты невротикалық және соматикалық нысанды бұзылулар;
6) F70.1 - F70.8, F71 - F79 Ақыл-ой кемiстiгi;
7) F84 Психологиялық дамудың бұзылуы.
6. VI класс. Жүйке жүйесiнiң аурулары:
1) G10 - G13 Негiзiнен орталық жүйке жүйесiн зақымдайтын жүйелiк атрофиялар (ауыр нысандары);
2) G25.3, G 25.5 Экстрапирамидалық бұзылулар;
3) G20.6 Таралған тартылулар (Жиль де ля Туретта);
4) G30-G32 Орталық жүйке жүйесiнiң басқа да керi дамыған аурулары;
5) G35-G37 Орталық жүйке жүйесiнiң миелинсiздендiру аурулары;
6) G40.3-G40.9 Эпилепсия;
7) G41 Эпилепсиялық мәртебе;
8) G60.0 - G60.3 Тұқым қуалайтын қимылдық және сезiмдiк невропатия;
9) G63 Басқа айдарларда жiктелетiн аурулар кезiндегi полиневропатия;
10) G70.0 - G70.2 Таралған нысандағы миастения;
11) G70 - G71.9 Даму үстiндегi бұлшық ет дистрофиясы;
12) G91.1 Окклюздiк, қалпына келмейтiн суми;
13) G80.0-G80.9 Балалардың церебральды сал ауруы.
7. VII класс. Көз және оның қосымша аппаратының аурулары:
1) H40 - H42 Глаукома;
2) H54.0, Н54.3, Н54,7 Соқырлық;
3) H54.1 Бір көздiң соқырлығы, екiншi көздiң нашар көруi;
4) H54.7 Нақтыланбаған көрмей қалу.
8. VIII класс. Құлақтың және емiзiк тәрiздi өсіндінің аурулары:
1) H81.0 Вестибулярлық функцияның бұзылуы;
2) Н90.3 Естудi екі жақты нейросенсорлы жоғалту (ауыр дәрежедегi).
9. IХ класс. Қан айналымы жүйесiнiң аурулары:
1) I08.3 Митральды, қолқа және үш қақпақшалы клапандардың үйлескен (ревматизмдік) зақымдануы;
2) I13.2 Жүрек және бүйрек функциясының жеткiлiксiздiгiмен негiзiнен жүрек пен бүйректiң зақымдануы бар гипертониялық ауру;
3) І42.0-I42.1 Кеңiген гипертрофиялық және обструктивтiк кардиомиопатия;
4) І44.2 Жүрекше-қарыншалық толық бөгеу;
5) І47.1 Синкопальды жағдайдағы ұстамалы қарыншаүстi тахикардиясы;

3) Е10 Сахарный диабет 1 типа (осложненный);
4) Е20 Гипопаратиреоз (тяжелая форма);
5) Е22 Гиперфункция гипофиза (тяжелая форма);
6) Е23 Гипопитуитаризм, церебрально-гипофизарный нанизм;
7) Е23. 2 Несахарный диабет (тяжелая форма);
8) Е24 Синдром Иценко-Кушинга;
9) Е27 Хронический гипокортицизм;
10) Е75. 2 Лейкодистрофия;
11) Е84 Кистозный фиброз (муковисцидоз).
5. Класс V. Психические и поведенческие расстройства:
1) F01, F02.1-F02.8, F03-F05, F06.0-F06.05, F07.1-F07.9, F09 Органические, включая
симптоматические, психические расстройства;
2) F1x.O-F1x.1, F1x.22-24, Flx.5- Flx.9 Психические и поведенческие расстройства вследствие употребления психоактивных веществ;
3) F20-F29 Шизофрения, шизотипические и бредовые расстройства;
4) F30-F33, F38-F39 Аффективные расстройства настроения;
5) F40-F44 Невротические, связанные со стрессом и соматоформные расстройства;
6) F70.1-F70.8, F71-F79 Умственная отсталость;
7) F84 Нарушения психологического развития.
6. Класс VI. Болезни нервной системы:
1) G10-G13 Системные атрофии, поражающие преимущественно центральную нервную систему (тяжелые формы);
2) G25.3, G25.5 Экстрапирамидные нарушения;
3) G20.6 Генерализованные тики (Жиль де ля Туретта);
4) G30-G32 Другие дегенеративные заболевания центральной нервной системы;
5) G35-G37 Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы;
6) G40.3-G40.9 Эпилепсия;
7) G41 Эпилептический статус;
8) G 60.0, G60.3 Наследственная моторная и сенсорная невропатия;
9) G63 Полиневропатия при болезнях, классифицируемых в других рубриках;
10) G70.0-G70.2 Миастения генерализованная форма;
11) G70-G71.9 Прогрессирующие мышечные дистрофии;
12) G91.1 Гидроцефалия окклюзионная, декомпенсированная;
13) G80.0- G80.9 Детский церебральный паралич.
7. Класс VII. Болезни глаз и его придаточного аппарата:
1) Н40-Н42 Глаукома;
2) Н54.0-Н54.3, Н54.7 Слепота;
3) Н54.1 Слепота одного глаза, понижение зрения другого глаза;
4) Н54.7 Неуточненная потеря зрения.
8. Класс VIII. Болезни уха и сосцевидного отростка:
1) Н81.0 Нарушение вестибулярной функции;
2) Н90.3 Нейросенсорная потеря слуха двусторонняя (тяжелой степени).
9. Класс IX. Болезни системы кровообращения:
1) I08.3 Сочетанные (ревматические) поражения митрального, аортального и трехстворчатого клапанов;
2) I13.2 Гипертоническая болезнь с преимущественным поражением сердца и почек с сердечной и почечной недостаточностью;
3) I42.0-I42.1 Дилятационная гипертрофическая и обструктивная кардиомиопатия;
4) I44.2 Предсердно-желудочковая блокада полная;
5) I47.1 Пароксизмальная наджелудочковая тахикардия с синкопальным состоянием;

6) I48, I49.0, I49.5 Жүрекше, қарынша бұлшық еттерiнiң фибрилляциясы мен лүпiлдеуi, синустық түйiншектiң әлсiздiк синдромы (предсинкопальды немесе синкопальды жағдайлар болған жағдайда).
10. X класс. Тыныс алу мүшелерiнiң аурулары:
1) J45 Гормондық тәуелдi демiкпе;
2) J47 Бронхоэктатикалық ауру.
11. XI класс. Ас қорыту мүшелерiнiң аурулары:
К74 Бауыр фиброзы мен циррозы.
12. XIII класс. Сүйек-бұлшық ет жүйесi мен қосқыш тiндер аурулары:
1) М08 Жасөспiрiмдер (жеткiншектер) артриті (ауыр ағым);
2) М32 Жүйелiк қызыл жегi;
3) М33 Дерматополимиозит (ауыр ағым);
4) M34 Таралған жүйелiк берiш (терiнiң қатаюы), даму үстiндегi нысан;
5) М30.0 Түйiншектi периартериит;
6) М31.3 Вегенер гранулематозы.
13. XIV класс. Несеп-жыныс жүйесiнiң аурулары:
1) N03 Созылмалы нефриттiк синдром;
2) N04 Нефротикалық синдром;
3) N18 Созылмалы бүйрек функциясының жеткiлiксiздiгi.
14. XV класс. Жүктілiк, босану және босанғаннан кейiнгi кезең: О00-О99.
15. XVII класс. Туа бiткен ауытқулар (даму кемiстiктерi), қисаю және хромосомдық бұзылу:
1) Q15.0 Туа бiткен глаукома;
2) Q20.0, Q20.3, Q20.4, Q21.0-Q21.3, Q22.1, Q22.4-Q22.6, Q23.0-Q23.4, Q24.3-Q24.5, Q25.1-Q25.7, Q26.2, Q26.3, Q27.8 Қан айналымының II-А дәрежелi жеткiлiксiздігімен iлесе жүретiн, оның iшiнде кемiстiктi түзеткеннен кейiн, қан айналымы жүйесiнiң туа бiткен ауытқулары (даму кемiстiктерi);
3) Q56 Жынысының белгiсiздігі және псендогермафродитизм;
4) Q78.0 Аяқталмаған остеогенез.
16. XVIII класс. Басқа айдарларда жiктелмеген, клиникалық және зертханалық зерттеулер кезiнде анықталған симптомдар, белгiлер мен нормадан ауытқулар:
R15 Зәрдi ұстай алмауымен (энурез) бiрге нәжiстi ұстай алмау (энкопрез).
17. ХІХ класс. Жарақаттар, уланулар мен сыртқы себептер әсерлерінің кейбір басқа да салдарлары:
Т90 - Т98 Науқасқа жеке күтім жасауды талап ететін жарақаттардың, уланулардың және сыртқы себептердің басқа да әсерлерінің салдарлары.

6) I48, I49.0, I49.5 Фибрилляция и трепетание предсердий, желудочков, синдром слабости синусового узла (при наличии предсинкопальных или синкопальных состояний).
10. Класс X. Болезни органов дыхания:
1) J45 Астма, гормонозависимая;
2) J47 Бронхоэктатическая болезнь.
11. Класс XI. Болезни органов пищеварения:
К74 Фиброз и цирроз печени.
12. Класс XIII. Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани:
1) М08 Юношеский (ювенильный) артрит (тяжелое течение);
2) М32 Системная красная волчанка;
3) М33 Дерматополимиозит (тяжелое течение);
4) М34 Системный склероз (склеродермия) распространенная, прогрессирующая форма;
5) М30.0 Узелковый периартериит;
6) М31.3 Гранулематоз Вегенера.
13. Класс XIV. Болезни мочеполовой системы:
1) N03 Хронический нефритический синдром;
2) N04 Нефротический синдром;
3) N18 Хроническая почечная недостаточность.
14. Класс XV. Беременность, роды и послеродовый период: О00-О99.
15. Класс XVII. Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные
нарушения:
1) Q15.0 Врожденная глаукома;
2) Q20.0, Q20.3, Q20.4, Q21.0-Q21.3, Q22.1, Q22.4-Q22.6, Q23.0-Q23.4, Q24.3-Q24.5, Q25.1-Q25.7, Q26.2, Q26.3, Q27.8 Врожденные аномалии (пороки развития) системы кровообращения, сопровождающиеся недостаточностью кровообращения II - А степени, в том числе после коррекции порока;
3) Q56 Неопределенность пола и псевдогермафродитизм;
4) Q78.0 Незавершенный остеогенез.
16. Класс XVIII. Симптомы, признаки и отклонения от нормы, выявленные при
клинических и лабораторных исследованиях, не классифицированные в других рубриках:
R15 Недержание кала (энкопрез) в сочетании с недержанием мочи (энурез).
17. Класс XIX. Травмы, отравления и некоторые другие последствия воздействия внешних
причин:
T90-T98 Последствия травм, отравлений и других воздействий внешних причин, требующие
индивидуального ухода за больным.