"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 16 тамыздағы N 844 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсiпкерлiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң
мiндетiн атқарушы
жоба
Қазақстан Республикасының кейбiр
заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік мәселелерi бойынша
өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi қабылдаған, Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық  кодексіне (Жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша), 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж, N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат):
21-бапта:
2-тармағындағы "осы Кодекстiң 53-бабында" деген сөздер "осы баптың 4-тармағында көзделген ерекшелiктердi ескере отырып, заңды тұлғалар үшiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетiлген баптың 4-тармағындағы "әкiмшiге" деген сөз алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкiмшілік құқық бұзушылық туралы  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2005 года N 844
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства".
Исполняющий обязанности
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам предпринимательства
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принят Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение), 1995 г., N 15-16, ст. 109, N 20, ст. 121, Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г. N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст.7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г.,N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31):
в статье 21:
в пункте 2 слова "статьей 53 настоящего Кодекса" заменить словами "для юридических лиц с учетом особенностей, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи";
в абзаце первом пункта 4 слово "администратору," исключить.
2. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст, 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9,ст. 26):

1) 323-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. адам денсаулығына зиян келтiруге әкеп соғуы мүмкiн осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әрекеттер, егер де оларда қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса -
жеке тұлғаларға екi жүз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын лауазымды тұлғаларға, жеке дара кәсiпкерлерге, заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - қызметiн тоқтату арқылы не онсыз екi мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеледi.";
2) 541-баптың бiрiншi бөлігіндегі "318-322," деген цифралардан кейiн "323 (екiншi бөлігінде)" деген цифрлармен толықтырылсын;
3) 544 және 553-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"544-бап. Өрт сөндiру қызметі органдары
1. Өрт сөндiру қызметi органдары осы Кодекстiң 249, 277, 284, 312, 313, 334, 460-баптарында көзделген әкiмшілік құқық бұзушылық туралы iстердi қарастырады.
2. Өрт сөндiру қызметi органдарының атынан iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға мыналар құқылы:
өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның басшысы және оның орынбасарлары - жеке адамдарға айлық есептік көрсеткiштiң жиырма беске дейiн, лауазымды адамдарға - елуге дейінгі, заңды тұлғаларға - екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) өрт қауiпсiздiгi саласындағы аумақтық органының уәкілеттi органының басшысы және оның орынбасарлары - жеке адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi лауазымды адамдарға - жиырма беске дейiнгi, заңды тұлғаларға - жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлетті органның қалаларында, аудандардың аумақтық органның басшысы - жеке адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейiнгi, лауазымды адамдарға - онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы;
553-бап. Өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлетті орган
1. Өнеркәсiп қауiпсiздігі саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстің 89, 139 (бiрiншi бөлiгiнде), 220, 221, 270, 271, 272 (техникалық қауiпсiздiк бөлігінде), 504-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк уәкiлеттi органның атынан iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға мыналар:
1) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлетті органның басшысы, басқармалардың, бөлiмдердiң бастықтары және олардың орынбасарлары - азаматтарға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдары - жүзге дейiнгi, заңды тұлғаларға - екi жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға;

1) статью 323 дополнить частью второй в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, которые могут повлечь причинение вреда здоровью человека, если они не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности либо без такового.";
2) в части первой статьи 541 после цифр "318-322," дополнить цифрами "323 (частью второй)";
3) статьи 544 и 553 изложить в следующей редакции:
"Статья 544. Органы противопожарной службы
1. Органы противопожарной службы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 249, 277, 284, 312, 313, 334, 460 настоящего Кодекса.
2. От имени органов противопожарной службы рассматривать дела и налагать административные взыскания вправе:
руководитель городского, районного территориального органа уполномоченного органа в области пожарной безопасности - штраф на физических лиц до трех, должностных лиц - до десяти размеров месячного расчетного показателя;
руководитель территориального органа области (города республиканского значения, столицы) уполномоченного органа в области пожарной безопасности и его заместители - штраф на физических лиц до десяти, на должностных лиц - до двадцати пяти, на юридических лиц - до ста размеров месячного расчетного показателя;
руководитель уполномоченного органа в области пожарной безопасности и его заместители - штраф на физических лиц до двухсот, на должностных лиц - до четырехсот, на юридических лиц - до двух тысяч размеров месячного расчетного показателя;";
Статья 553. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности
1. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 89, 139 (частью первой), 220, 221, 270, 271, 272 (в части технической безопасности), 504 настоящего Кодекса.
2. От имени уполномоченного органа в области промышленной безопасности рассматривать дела и налагать административные взыскания вправе:
1) государственные инспекторы уполномоченного органа в области промышленной безопасности и его территориальных органов - штраф на физических лиц до пяти, на должностных лиц - до двадцати пяти размеров месячного расчетного показателя;

2) өнеркәсiп қауiпсiздігі саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органының басшысы мен оның орынбасарлары - азаматтарға айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi, лауазымды адамдарға - жүзге дейінгі, заңды тұлғаларға - жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға;
3) өнеркәсiп қауiпсiздiгі саласындағы уәкiлеттi органның және оның аумақтық органдарының мемлекеттiк инспекторлары - азаматтарға айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейінгі, лауазымды адамдарға - жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.
3. Азаматтық қорғаныс саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi орындамаумен байланысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық iстерiн қарауға және әкiмшiлiк жаза беруге мыналар құқылы:
1) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның басшысы және оның орынбасарлары - азаматтар мен лауазымды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткіштiң елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл;
2) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органның басшысы және оның орынбасарлары - азаматтар мен лауазымды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң қырыққа дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.".
3. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексi)" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжат; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
1) 533-баптың-5-тармағының 3) тармақшасындағы "лицензияның," деген сөз алынып тасталсын;
2) 534-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тақырыптық салық тексерулерi жылына бiр реттен жиi емес жүргiзiледi.".
4. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 сәуiрдегі Кеден  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 жылғы 25 маусымдағы "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының Кеден кодексiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 20 маусымдағы Заңы):
432-баптағы "кеден iсi мәселелерi жөніндегі уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен" деген сөздер алынып тасталсын;
459-баптағы "Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларға тексеру жүргізу тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган айқындайды." деген сөздер алынып тасталсын.

2) руководитель территориального органа уполномоченного органа в области промышленной безопасности и его заместители - штраф на физических лиц до десяти, на должностных лиц - до пятидесяти, на юридических лиц - до ста пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
3) руководитель, начальники управлений, отделов и их заместители уполномоченного органа в области промышленной безопасности - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста, на юридических лиц - до пятисот размеров месячного расчетного показателя.
3. Рассматривать дела об административных правонарушениях, связанных с неисполнением нормативных правовых актов в области гражданской обороны, и налагать административные взыскания вправе:
1) руководитель уполномоченного органа в области промышленной безопасности и его заместители - штраф на физических лиц и должностных лиц до пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
2) руководитель территориального органа уполномоченного органа в области промышленной безопасности, его заместители - штраф на физических лиц и должностных лиц до сорока размеров месячного расчетного показателя.".
3. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г. N 7-8, ст. 23):
1) в подпункте 3) пункта 5 статьи 533 слово "лицензии," исключить;
2) подпункт 2) пункта 1 статьи 534 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Тематические налоговые проверки субъектов малого предпринимательства проводятся не чаще одного раза в год.".
4. В  Таможенный  кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; 2004 г., N 18, ст. 106; Закон Республики Казахстан от 20 июня 2005 года N 62 "О внесении изменений и дополнений в Таможенный кодекс Республики Казахстан", опубликованный "Казахстанская правда" от 25 июня 2005 г. N 167-168):
в статье 432 слова "в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам таможенного дела" исключить;
в статье 459 слова "Порядок проведения проверок участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела определяется уполномоченным органом по вопросам таможенного дела." исключить.

5. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы  Жер кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат):
1) 13-баптың 8) тармақшасы алынып тасталсын;
2) 43-баптың 3-тармағының үшiншi бөлігіндегі "үш айға дейінгі мерзiмде қаралады" деген сөздерден кейiн ", ал шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне жер учаскесiне арналған құқық беру кезiнде үш апталық мерзiмде қаралады" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 44-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Шағын кәсіпкерлiк субъектілерi үшiн қызмет түрiне қарамастан құрылысқа арналған жер учаскесiнiң нысаналы мақсаты ғимараттарға мен (құрылыстарға, имараттарға) қызмет көрсету ретінде белгiленеді.";
4) 145-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"145-бап. Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды
ұйымдастыру және оны жүзеге асыру тәртібі
1. Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының жер заңнамасын мемлекеттiк органдардың, жеке, заңды және лауазымды тұлғалардың сақтауын қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуларды айқындау және жою, азаматтар мен заңды тұлғалардың бұзылған құқықтарын қалпына келтiру, жер учаскелерiн пайдалану тәртiбiн сақтау, жер кадастрын дұрыс жүргiзу және жер орналастыру мен жердi тиiмдi пайдалану мен қорғау жөнiндегi iс-шараларды орындау мақсатында жүзеге асырылады.
2. Жердi пайдалану және қорғауды мемлекеттік бақылауды жер ресурстарын басқару саласындағы уәкiлетті орган, сондай-ақ өз құзыретiнiң шегінде өзге де уәкiлеттi органдар жүзеге асырады.
3. Жердi пайдалану және қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын өзге де мемлекеттiк органдар:
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлетті орган;
санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдары;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөніндегі уәкілеттi орган;
ауыл, орман, аңшылық және балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, су ресурстарын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлетті орган (бұдан әрi - ауыл шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган);
жер қойнауын пайдалану саласындағы уәкiлеттi орган болып табылады.
Бұл органдар бiр бiрiнің арасында өзара әрекет жасау үшiн өз функцияларын жүзеге асырады.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетiлген органдар:
1) өз құзiретіне сәйкес жердi пайдалану және қорғау үшiн мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
2) жердiң сапалық жай-күйiнiң өзгерiсiн тексеруді және сараптауды ұйымдастырады;
3) жердiң мақсатты пайдаланылуының сақталуына бақылауды жүзеге асырады;

5. В  Земельный  кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99):
1) подпункт 8) статьи 13 исключить;
2) часть третью пункта 3 статьи 43 дополнить словами ", а при предоставлении права на земельный участок субъектам малого предпринимательства рассматривается в трехнедельный срок";
3) пункт 7 статьи 44 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для субъектов малого предпринимательства целевое назначение земельного участка для строительства, независимо от видов деятельности устанавливается как обслуживание зданий (строений и сооружений).";
4) статью 145 изложить в следующей редакции:
"Статья 145. Организация и порядок осуществления государственного контроля за использованием и охраной земель
1. Государственный контроль за использованием и охраной земель осуществляется с целью обеспечения соблюдения земельного законодательства Республики Казахстан государственными органами, физическими, юридическими и должностными лицами, выявления и устранения нарушений законодательства Республики Казахстан, восстановления нарушенных прав физических и юридических лиц, соблюдения правил пользования земельными участками, правильности ведения земельного кадастра и землеустройства и выполнения мероприятий по рациональному использованию и охране земель.
2. Государственный контроль за использованием и охраной земель осуществляют уполномоченные органы в области управления земельными ресурсами, а также иные государственные органы в пределах их компетенции.
3. Иными государственными органами, осуществляющими государственный контроль за использованием и охраной земель, являются:
уполномоченный орган в области охраны окружающей среды;
государственные органы санитарно-эпидемиологической службы;
уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
уполномоченный орган в сфере сельского, лесного, охотничьего и рыбного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, использования и охраны водных ресурсов (далее - уполномоченный орган в сфере сельского хозяйства);
уполномоченный орган по использованию и охране недр.
Данные государственные органы осуществляют свои функции во взаимодействии между собой.
4. Государственные органы, указанные в пунктах 2 и 3 настоящей статьи:
1) осуществляют государственный контроль за использованием и охраной земель в соответствии со своей компетенцией;
2) организуют проверку и экспертизу изменения качественного состояния земель;
3) осуществляют контроль за соблюдением целевого использования земель;

4) жер заңнамасын бұзуларды жоюға шаралар қабылдайды;
5) жердi пайдалану және қорғау мәселелерiне қатысты нормативтiк актiлердi дайындауға қатысады;
6) ауыл шаруашылығының тозған алқаптарын, химиялық, биологиялық, радиоактивтiк және басқа да зиянды заттармен ластанған жерлердi, сондай-ақ одан әрi пайдалану адамның өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiруге, төтенше жағдайларға, апаттарға, тарихи-мәдени мұраның және табиғи ландшафттардың қирауына ауыл шаруашылығы өнiмдерi мен су көздерiнiң ластануына алып келетін карантиндiк зиянкестермен және өсiмдiк ауруларымен зақымданған жерлердi консервациялау туралы белгіленген тәртiппен ұсыныстар енгізедi;
7) қала құрылысы және жерге орналастыру құжаттамасына, олардың сапалық жай-күйiн жақсарту бойынша iс-шаралар жүргізiлген мелиорацияланған, жаңартылған және басқа да жерлердi, сондай-ақ жердi қорғау мақсатында салынған объектілердi қабылдау жөнiндегi комиссияның жұмысына қатысады.
5. Жер ресурстарын басқару саласындағы уәкiлеттi органның функциялары осы кодекстің 147-бабымен айқындалған.
6. Жер заңнамасын сақтау жоспарлық (уәкілетті орган жоспарлаған және бекiткен) және жоспардан тыс (шағымдар, өтiнiмдер және өтiнiштер бойынша жедел әрекет етудi талап ететiн қалыптасқан жағдайларға сәйкес тағайындалатын) болып бөлiнетiн тексерулер жолымен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік бақылау жерге түгендеу жүргізу, тексеру жердi пайдаланумен байланысты схемалар мен жобаларды әзiрлеу, жердiң мемлекеттiк кадастрын және мониторингін жүргiзу кезiнде де жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру рәсiмi бақылаушы орган шығаратын тексеруге дейiн құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есеп жүргізу жөнiндегi уәкiлетті органда тiркелетiн шаруашылық субъектiлерi қызметiне тексерулер жүргізу және тексерулер есебiнiң карточкасы туралы ұйғарымнама негiзiнде жүргізiледi.
Минералдық шикiзат, пайдалы қазбалар және табиғи ресурстарды әзiрлеу, өндiру, қайта өңдеу, ауыл шаруашылық өнiмiн өндiру тұрмыс және өнеркәсiп қалдықтарын қайта өңдеу, кәдеге жарату және көму бойынша қызметтер, гидротехникалық, гидромелиорациялық, мелиорациялық қызмет, құрылыс орындалатын жердi пайдалану және қорғауға, минералдық шикiзатты тасымалдау және оны қайта өңдеу өнiмдерi орналасқан объектiлерге жоспарлық тексеру жүргізу жолымен мемлекеттік бақылау жүргізу жылына бiр реттен жиi емес жүзеге асырылады.
Қызметтің басқа да түрлерi орындалатын жердi пайдалануға және қорғауға жоспарлық тексеру жүргiзу жолымен мемлекеттiк бақылау екi жылда бiр реттен жиi емес жүзеге асырылады.
Жоспарлық тексеру жүргізу мерзiмi жиырма жұмыс күнiн құрайды, қажет болған кезде тексеру мерзiмi тағы он жұмыс күнiне ұзартылуы мүмкiн.
Жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзiмi жоспарлы тексеру жүргiзу мерзiмiнен аспайды.
Жоспарлы және жоспардан тыс тексеру жүргiзу туралы жер учаскесiнiң меншiк иесiне немесе жердi пайдаланушыға тексеру басталғанға дейiн бiр күннен кешіктiрiлмей жазбаша түрде хабарланады.

4) принимают меры к устранению нарушений земельного законодательства;
5) участвуют в подготовке нормативных правовых актов, касающихся вопросов использования и охраны земель;
6) вносят в установленном порядке предложения о консервации деградированных сельскохозяйственных угодий, земель, загрязненных химическими, биологическими, радиоактивными и другими вредными веществами, а также земель, зараженных карантинными вредителями и болезнями растений, дальнейшее использование которых может привести к угрозе жизни и здоровью человека, чрезвычайным ситуациям, катастрофам, разрушению историко-культурного наследия и природных ландшафтов, загрязнению сельскохозяйственной продукции и водных источников;
7) участвуют в согласовании градостроительной и землеустроительной документации, в работе комиссий по приемке мелиорированных, рекультивированных и других земель, на которых проведены мероприятия по улучшению их качественного состояния, а также объектов, сооруженных в целях охраны земель.
5. Функции уполномоченного органа в области управления земельными ресурсами определены статьей 147 настоящего Кодекса.
6. Осуществление соблюдения земельного законодательства производится путем проверок, которые подразделяются на плановые (запланированные и утвержденные уполномоченным и иными государственными органами) и внеплановые (назначаемые в соответствии с создавшейся ситуацией, требующей немедленного реагирования, по подтвержденным фактам, изложенным в жалобах, обращениях и заявлениях физических и юридических лиц).
Государственный контроль также осуществляется при проведении инвентаризации, обследовании земель, разработке схем и проектов, связанных с использованием земель, ведении государственных кадастров и мониторинга земель.
7. Процедура осуществления государственного контроля производится на основании издаваемого контролирующим органом предписания о проведении проверки и карточки учета проверок деятельности хозяйствующих субъектов, которые до начала проверки регистрируются в уполномоченном органе по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов.
Государственный контроль путем проведения плановой проверки использования и охраны земель, на которых выполняется деятельность по разработке, добыче, переработке минерального сырья, полезных ископаемых и природных ресурсов, производству сельскохозяйственной продукции, переработке, утилизации и захоронению бытовых и промышленных отходов, гидротехническая, гидромелиоративная, мелиоративная деятельность, строительство, расположены объекты транспортировки минерального сырья и продуктов его переработки осуществляется не реже одного раза в год.
Государственный контроль путем проведения плановой проверки использования и охраны земель, на которых выполняются другие виды деятельности, осуществляется не реже одного раза в два года.
Срок проведения плановой проверки составляет тридцать рабочих дней, в исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки, руководителем органа государственного контроля (либо лицом, его замещающим), срок проведения проверки может быть продлен до 15 рабочих дней.
Срок проведения внеплановой проверки не может превышать срока проведения плановой проверки.
Началом проведения проверки считается момент вручения проверяемому субъекту частного предпринимательства акта о назначении проверки.

8. Тексеру жолымен мемлекеттiк бақылау меншiк иелерiнiң, жердi пайдаланушылардың қатысуымен, ал олар бас тартқан жағдайда бұл туралы тексеру нәтижелерi бойынша жасақталған құжаттарда тиiстi белгі жасалатын оларсыз жүргiзiледi.
Айқындалған жер заңнамасын бұзулар бұл жұмыстарды жүргізген мамандар қол қоятын далалық тексеру сызбасы қоса берiлетiн актпен ресiмделедi және ол құзыретiне осы мәселенi қарауға жататын органға берiледi.
9. Айқындалған жер заңнамасын бұзуларды Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнде айқындалған тәртiпте олардың функцияларына сәйкес уәкiлеттi органдар қарайды.
10. Жердi пайдалану және қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспектордың әкiмшілiк жаза қолдану туралы шешiмi осы кодекстiң 148-бабы 3-тармағына сәйкес шағымдалынуы мүмкiн.
11. Жердi пайдалану және қорғау жөніндегі мемлекеттiк инспекторлар жер заңнамасын бұзуды нақты жоюды, сондай-ақ жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың нұсқаулары мен ұйғарымдамаларын орындауларын қадағалайды.".
6. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шiлдедегі  Орман кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 2003 ж., N 16, 140-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 4-бап мынадай мазмұндағы 58-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"58-1) орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы тексеру (бұдан әрi - тексеру) - орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын, орман иеленушiлердiң, орман пайдаланушылардың және өзге де шаруашылық субъектiлерiнiң орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы заңнама талаптарын сақтауын айқындау мақсатында жасалатын лауазымды адамның немесе уәкiлетті және/немесе аумақтық органдарын лауазымды адамдарының әрекетi;";
2) 13-бапта 1-тармақтың 5) тармақшасындағы және 2-тармақтың 3) тармақшасындағы "өcipугe" деген сөзден кейiн "тексерулер жолымен" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 19-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармағымен толықтырылсын:
"2-1. Орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы мемлекеттiк бақылауды уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары:
1) орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы келеңсiз салдарларды растайтын мемлекеттік орман қорын ғылыми зерттеулер мен мониторинг нәтижелерi бойынша;

8. Государственный контроль путем проверки производится с участием собственников земельных участков, землепользователей, а в случае их отказа без них, о чем делается соответствующая отметка в составленных по результатам обследований документах.
Выявленные нарушения земельного законодательства оформляются актом с приложением чертежа полевого обследования, которые подписываются специалистами, проводившими эти работы, и передаются органу, в компетенции которого находится рассмотрение данного вопроса.
9. Выявленные нарушения земельного законодательства рассматриваются уполномоченными органами в соответствии с их функциями в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
10. Решение государственных инспекторов по использованию и охране земель о наложении административного взыскания может быть обжаловано в соответствии с пунктом 3 статьи 148 настоящего кодекса.
11. Государственные инспектора по использованию и охране земель следят за фактическим устранением нарушений земельного законодательства, а также за выполнением собственниками земельных участков и землепользователями указаний и предписаний должностных лиц, осуществляющих государственный контроль за использованием и охраной земель.".
6. В  Лесной  кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 16, ст. 140; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) статью 4 дополнить подпунктом 58-1) следующего содержания:
"58-1) проверка в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением (далее - проверка) - действие должностных лиц уполномоченного органа и его территориальных органов, осуществляющих государственный контроль в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением, совершаемое с целью определения соблюдения лесовладельцами, лесопользователями и иными хозяйствующими субъектами требований законодательства в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением;";
2) в подпункте 5) пункта 1, в подпункте 3) пункта 2 статьи 13 после слова "контроль" дополнить словами "путем проверок";
3) статью 19 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственный контроль за состоянием охраной, защитой, пользованием лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением осуществляется:
1) по результатам научных исследований и мониторинга государственного лесного фонда, подтверждающих негативные последствия в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением;

2) қараудың жоспарлы күздiк және көктемдiк ревизиясын жүргізу кезiнде;
3) жоғары тұрған мемлекеттiк органдардың тапсырмасы бойынша;
4) уәкілеттi орган және аумақты органдар бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес;
5) мемлекеттік орман қорындағы орман өрттерiнiң барлық фактілерi бойынша;
6) жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерi мен шағымдарында мазмұндалған фактiлер бойынша;
7) жоспарлық iс-шаралар нәтижесiнде айқындалған бұзуларды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында жүзеге асырады.";
4) 21-бапта:
21-тармақтың 1) тармақшасындағы "қадағалауды" деген сөз "бақылауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-5) тармақшаларымен толықтырылсын:
"1-1) орман қорының сандық және сапалық өзгерiстерiн, орманның санитарлық ахуалын, ормандағы орман патологиялық жағдайды;
5-1) кеспеағаш аймағын бөліп беру бойынша жұмыстарды тексерудi;";
5) мынадай мазмұндағы 21-1 баппен толықтырылсын:
"21-1. Орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi және аумақтық органдардың лауазымды адамдарының тексеру актілерi.
1. Орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын анықталған бұзуларға қарай мемлекеттiк бақылаудың нәтижесi бойынша орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті және аумақтық органның лауазымды тұлғалары мынадай актiлер шығарады:
1) тексерулер жүргiзу нәтижелерi бойынша актi;
2) әкiмшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттама;
3) нұсқама орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуды жою туралы;
4) қаулы:
орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасы бұзылған жағдайда кiнәлi адамдарды әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тарту туралы;
сот шешiмi шығарылғанға дейiн уақытша сақтау үшiн алынған орман ресурстарын, көлiк құралдарын, оларды алу құралдарын алып қою туралы.
2. Орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi және аумақтық органдардың лауазымды тұлғаларының тексеру актісiн жеке және заңды тұлғалар орындауға мiндеттi.";
6) 55-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармағымен толықтырылсын:

2) при проведении плановых осенней и весенней ревизий обходов;
3) по поручению вышестоящих государственных органов;
4) в соответствии с планом работ, утвержденных уполномоченным органом и территориальными органами;
5) по всем фактам лесных пожаров в государственном лесном фонде;
6) по подтвержденным фактам, изложенным в заявлениях и жалобах физических и юридических лиц;
7) с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия.";
4) в статье 21:
в подпункте 1) пункта 1 слово "надзор" заменить словом "контроль";
пункт 2 дополнить подпунктами 1-1) и 5-1) следующего содержания:
"1-1) количественными и качественными изменениями лесного фонда, санитарным состоянием лесов, лесопатологической обстановкой в лесах;";
"5-1) проверкой работ по отводу лесосек;";
5) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Акты проверок должностных лиц уполномоченного и территориальных органов, осуществляющих государственный контроль за состоянием охраны, защиты, пользованием лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением.
1. По результатам проведенного государственного контроля в зависимости от установленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением должностными лицами уполномоченного органа и территориальных органов, осуществляющими государственный контроль за состоянием охраны, защиты, пользованием лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением, выносятся следующие акты:
1) акт по результатам проведения проверки;
2) протокол об административных правонарушениях;
3) предписание: об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением;
4) постановление:
о привлечении виновных лиц к административной ответственности в случае нарушения законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением;
об изъятии добытых лесных ресурсов, средств транспорта, орудий их добывания для временного хранения до вынесения судебного решения.
2. Акты проверок должностных лиц уполномоченного и территориальных органов, осуществляющих государственный контроль за состоянием охраны, защиты, пользованием лесным фондом, воспроизводством лесов и лесоразведением, обязательны для исполнения физическими и юридическими лицами.";
6) статью 55 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

"1-1. Орман орналастыру жобасын әзiрлеген мемлекеттік орман орналастыру ұйымы уәкiлеттi органның тапсырмасы бойынша орман иелерiнiң орман орналастыру жобаларын енгізуiне авторлық қадағалауды жүзеге асырады.
Авторлық қадағалау кезiнде мыналар айқындалады:
1) жұмыстардың нақты орындалған көлемдерiнің орман орналастыру жобаларына сәйкестігi;
2) жүргізiлген орман шаруашылығы iс-шараларының технологиясы мен тиiмдiлігі;
3) орындалған орман шаруашылығы iс-шараларының орман орналастыру жобаларынан ауытқуларының себептерi мен деңгейi;
4) жобаланған орман орналастыру iс-шараларының орман шаруашылығын жүргiзудiң мiндеттерi мен бағыттарына және экономикалық шарттарына сәйкестігі;
5) орман орналастыру материалдарына және басқа да есеп құжаттарына ағымдық өзгерiстердi енгiзудiң сапасы.
Авторлық қадағалаудың аяқталуы бойынша бiр ай мерзiмде орман орналастыру ұйымы уәкiлеттi және аумақтық органға, облыстық атқару органына және орман иеленушiлерге есеп ұсынады.";
7) 110-баптың 5) тармақшасындағы "қадағалау" деген сөз "мониторинг" деген сөзбен ауыстырылсын;
7. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шiлдедегi  Су кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 17, 141-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 53) және 54) тармақшалармен толықтырылсын:
"53) мемлекеттік бақылау - заңдылықты сақтауды тексеру, заңнаманы бұзушылық себептерi мен шарттарын анықтау мен жою, жеке және заңды тұлғалардың бұзылған құқықтарын қалпына келтiру, нормативтiк құқықтық актiлердi дәл және бiрдей қолдану және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес нормативтiк актiлердiң мiндеттi талаптарын орындау кезiнде уәкiлеттi мемлекеттiк органдар қабылдайтын шаралар жүйесi;
54) су қорын пайдалану және қорғау саласындағы тексеру - су қорын пайдалану және қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлетті және/немесе өңiрлiк және аумақтық органдардың лауазымды тұлғасының немесе лауазымды тұлғаларының шаруашылық жүргізетiн субъектiлердiң су қорын пайдалану және қорғау саласындағы заңнаманың талаптарын қадағалауын айқындау мақсатында жасайтын әрекетi.";
2) 48-бап мынадай мазмұндағы 2 және 3-тармақтармен толықтырылсын:
"2. Уәкiлеттi органның мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезiндегi басты мiндеттерi:
1) өз құзыреттерінің шегiнде мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын барлық министрлiктермен, агенттіктермен, ведомстволармен өзара іс-қимыл жасасуды және қызметтерiн үйлестiрудi;
2) шаруашылық және өзге қызметтің әсер етуiмен сулардың жағдайы және өзгерiстерiн қадағалауды, сондай-ақ су қорғау iс-шараларының орындалуын тексерудi;

"1-1. Государственная лесоустроительная организация, разработавшая лесоустроительный проект по поручению уполномоченного органа осуществляет авторский надзор за осуществлением лесоустроительных проектов лесовладельцами.
При авторском надзоре выявляются:
1) соответствие лесоустроительным проектам фактически выполненных объемов работ;
2) технология и эффективность проведенных лесохозяйственных мероприятий;
3) причины и степень отклонений выполненных лесохозяйственных мероприятий от проектов лесоустройства;
4) соответствие запроектированных лесоустройством мероприятий задачам и направлениям ведения лесного хозяйства и экономическим условиям;
5) качества внесения текущих изменений в материалы лесоустройства и другие учетные документы.
По завершению авторского надзора в месячный срок лесоустроительная организация представляет отчет уполномоченному и его территориальному органу, областному исполнительному органу и лесовладельцу.";
7) в подпункте 5) статьи 110 слово "надзора" заменить словом "мониторинг".
7. В  Водный  кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 17, ст. 141; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) статью 1 дополнить подпунктами 53) и 54) следующего содержания:
"53) государственный контроль - система мер, принимаемых уполномоченными государственными органами при проведении проверок соблюдения законности, выявления и устранения причин и условий нарушений законодательства, восстановления нарушенных прав физических и юридических лиц, точного и единообразного применения нормативных правовых актов и выполнения обязательных требований нормативных актов в соответствии с законами Республики Казахстан;
54) проверка в области использования и охраны водного фонда - действие должностного лица или должностных лиц уполномоченного и/или региональных и территориальных органов, осуществляющих государственный контроль в области использования и охраны водного фонда, совершаемое с целью определения соблюдения хозяйствующими субъектами требований законодательства в области использования и охраны водного фонда.";
2) статью 48 дополнить пунктами 2 и 3 следующего содержания:
"2. Главными задачами уполномоченного органа при осуществлении государственного контроля являются обеспечение:
1) взаимодействия и координации деятельности всех министерств, агентств, ведомств, осуществляющих государственный контроль в пределах своей компетенции;
2) наблюдения за состоянием и изменением вод под влиянием хозяйственной или иной деятельности, а также проверка выполнения водоохранных мероприятий;

3) су қорын пайдалану және оны есепке алудың белгіленген;
4) суларды қорғау жөнiндегi мiндеттердi орындауды;
5) су объектiлерiне зиянды әсер етудiң алдын алуды және жоюды;
6) барлық заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының су заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды қамтамасыз ету болып табылады.
3. Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) су шаруашылық құрылыстарын пайдалану ережелерiн, олардың жұмысының белгiленген режимiн сақтауды бақылау;
2) су пайдаланушылардың және шаруашылық субъектiлерiнiң трансшекаралық суларды пайдалану мен қорғауды реттейтiн Қазақстан Республикасының су заңнамасын, Қазақстан Республикасы бекiткен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын сақтауын инспекторлық тексеру.
Тексерулер түрлерi:
жоспарлы тексеру - бақылаушы орган алдын ала жоспарланған заңнамамен белгіленген кезеңдiлiкке сәйкес жүргiзiлетiн тексеру;
жоспардан тыс - Қазақстан Республикасының Президентi, Үкiметi, Бас прокуратурасы, оған уәкiлетті өзге де мемлекеттiк органдардың тапсырмаларымен және сұрауларымен, депутаттық сауалдармен байланысты, жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу туралы өтiнiмдер, азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп және апатты ахуал туғызатын жағдайларда заңнаманы бұзушылық белгiлерiн тiкелей анықтай отырып, өтiнiштер бойынша, сондай-ақ жоспарлы iс-шаралар нәтижесiнде айқындалған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында уәкілетті орган жүргiзетiн тексеру;
кешендi тексеру - уәкілетті орган су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдармен бiрлесiп жүргізетiн тексеру;
қарсы тексеру - үшіншi тұлғаларға қатысты, егер де тексеру жүргiзу кезiнде бақылаушы органдарда көрсетiлген тұлғаларға байланысты қосымша ақпарат алуға қажеттілігі туындаған жағдайда жүргізiлетін тексеру;
3) 49-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлетті орган және оның бассейндi су шаруашылығы басқармасы мыналарды:
1) шаруашылық қызметтiң белгіленген режимiндегі және ерекше қорғалатын су объектiлерiндегі су қорғау аймақтары мен белдеулерi шекараларын қадағалауды;
2) трансшекаралық сулар туралы халықаралық келiсiмдердiң шарттары мен талаптарын орындауды;
3) су объектiлерi бойынша су пайдаланудың және су тартудың белгiленген тәртiптерiн және ережелерiн, лимиттерiн, сондай-ақ суларды пайдалану режимiн сақтауды;

3) установленного порядка пользования водным фондом и его учета;
4) выполнения обязанностей по охране вод;
5) предупреждения и ликвидации вредного воздействия на водные объекты;
6) контроля по соблюдению всеми юридическими и физическими лицами требований водного законодательства Республики Казахстан.
3. Государственный контроль в области использования и охраны водного фонда подразделяется на следующие виды:
1) контроль за соблюдением правил эксплуатации водохозяйственных сооружений, установленного режима их работы;
2) инспекторские проверки за соблюдением водопользователями и хозяйствующими субъектами водного законодательства Республики Казахстан, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, регламентирующих использование и охрану трансграничных вод.
Виды проверок:
плановая проверка - заранее запланированная контролирующим органом проверка, проводимая в соответствии с установленной законодательством периодичностью;
внеплановая проверка - проверка, проводимая уполномоченным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновения угрозы здоровью и жизни граждан и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;
комплексная проверка - проверка, проводимая уполномоченным органом совместно с государственными органами, осуществляющими государственный контроль в области использования и охраны водного фонда;
встречная проверка - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок у контролирующих органов возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами.";
3) пункт 3 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда и его бассейновые водохозяйственные управления осуществляют контроль за:
1) соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима хозяйственной деятельности на них и в особо охраняемых водных объектах;
2) выполнением условий и требований международных соглашений о трансграничных водах;
3) соблюдением установленных норм и правил, лимитов водопотребления и водоотведения по водным объектам, а также режима использования вод;

4) су жинау имараттарын, су шаруашылық жүйелерiн және су сақтау қоймаларын пайдалану ережелерiн қадағалау;
5) су объектiлерiне жинаған сулар мен оларға құйылған сулар санының алғашқы есепке алынуының дұрыстығын, сулардың сапасын айқындауды, суларды пайдалану және құюды есепке алу үшiн жабдықтар мен аппаратуралардың саны мен жағдайын, су пайдаланушылардың есептiлiктiң белгiленген мерзiмдерiн сақтауын және бұл жабдық пен аппаратураның мемлекеттік аттестатталуын;
6) жеке және заңды тұлғалардың арнайы су пайдалануға берiлген лицензиялармен және рұқсаттармен белгiленген шарттар мен талаптарды, сондай-ақ суларға зиянды әсер етулерге (топан су, су басу, су алу, жағалауларды бұзулар және басқа да зиянды құбылыстар) қарсы күрес жөнiндегi iс-шараларды орындауын;
7) су объектілерiн оқшау және бiрлесiп пайдалануға берудiң заңнамада белгiленген тәртiбiнің сақталуын;
8) су объектiлерінің мемлекеттiк мониторингін жүргізудiң заңнамада белгiленген тәртiбi сақталуын және су объектiлерiн пайдалану мен қорғау бөлігінде жер бетi және жер асты суларын мемлекеттiк есепке алудың жүзеге асырылуын;
9) белгіленген тәртiппен бекiтiлген жобалық құжаттаманың болуын әрi экономика салалары объектiлерiн салу, қайта жаңарту, техникалық қайта жарақтандырудың және су объектiлерiн, оларды қорғау аймақтары және белдеулерiн пайдалану мен қорғаумен байланысты өзге де қызметтің оларға сәйкес болуын;
10) су объектiлерiн өз бетiмен пайдалануға, су объектiлерiн қорғау аймақтары және белдеулерiнiң аумақтарында өз бетімен құрылыс салуға жол берiлмеуiн;
11) суды ұтымды пайдалану мен қорғау саласындағы ғылым мен техника жетiстiктерiн, озық тәжiрибенi су тұтынудың үлесiн азайту жөніндегі iс-шараларды кәсiпорындарда мекемелер мен ұйымдарда енгiзудi бақылауды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөніндегі уәкiлетті орган, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкілетті мемлекеттiк орган, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлетті орган, ветеринария саласындағы уәкiлетті мемлекеттік орган, фитосанитарлық қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган және жергілiктi атқарушы органдар:
1) өз құзыретiне сәйкес су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
2) су қорының сапалық әрi сандық жай-күйiнiң өзгеруiн тексерудi және сараптама жүргізудi ұйымдастырады;
3) су заңнамасының бұзылуын жоюға шаралар қабылдайды;
4) су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мәселелерге қатысты нормативтік құқықтық құжаттар дайындауға қатысады;

4) соблюдением правил эксплуатации водозаборных сооружений, водохозяйственных систем и водохранилищ;
5) правильностью ведения первичного учета количества забираемых из водных объектов и сбрасываемых в них вод, определения качества вод, наличием и состоянием оборудования и аппаратуры для учета потребления и сброса вод, соблюдением установленных сроков отчетности водопользователями и государственной аттестации этого оборудования и аппаратуры;
6) выполнением физическими и юридическими лицами условий и требований, установленных лицензиями и разрешениями на специальное водопользование, а также мероприятий по борьбе с вредным воздействием вод (наводнения, затопления, подтопления, разрушение берегов и другие вредные явления);
7) соблюдением установленного законодательством порядка предоставления в обособленное и совместное пользование водных объектов;
8) соблюдением установленного законодательством порядка ведения государственного мониторинга водных объектов и осуществления государственного учета поверхностных и подземных вод в части использования и охраны водных объектов;
9) наличием утвержденной в установленном порядке проектной документации и соответствием ей строительства, реконструкции, технического перевооружения объектов отраслей экономики и иной деятельности, связанной с использованием и охраной водных объектов, их водоохранных зон и полос;
9) недопущением самовольного использования водных объектов, самовольной застройки территорий водоохранных зон и полос водных объектов;
10) внедрением на предприятиях, учреждениях и в организациях достижений науки и техники и передового опыта в области рационального использования и охраны вод, мероприятий по снижению удельного водопотребления.
Центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, уполномоченный государственный орган в области промышленной безопасности, уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения,      уполномоченный государственный орган в области ветеринарии, государственный орган, осуществляющий фитосанитарный надзор и местные исполнительные органы:
1) осуществляют государственный контроль в области использования и охраны водного фонда в соответствии со своей компетенцией;
2) организуют проверку и экспертизу изменения качественного и количественного состояния водного фонда;
3) принимают меры к устранению нарушений водного законодательства;
4) участвуют в подготовке нормативных правовых актов, касающихся вопросов в области использования и охраны водного фонда;

5) белгіленген талаптар бұзылып жүргізiлген су объектiлерiне сарқынды суларды шектеу, тоқтата тұру және оған тыйым салу, сондай-ақ судың жай-күйіне терiс әсер ететiн жекелеген өндiрiстiк объектiлер, цехтар мен кәсiпорындар қызметiн тоқтату туралы белгіленген тәртіппен ұсыныстар енгiзедi.";
4) мынадай мазмұндағы 49-1, 49-2 және 49-3-баптармен толықтырылсын:
"49-1-бап. Су қорын пайдалану мен қорғау саласында
мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру және жүргiзудiң
тәртiбi
1. Мемлекеттiк бақылау жүргiзушi мемлекеттiк органдардың қызметiн ұйымдастыру, жоспарлау, бiрлесiп атқару және үйлестiру мақсатында 49-бапта көрсетiлген мемлекеттiк органдардың аумақтық органдары алабтың сәйкестi су шаруашылық басқармаларымен бiрлесiп, жыл санын, жоспарланатын жыл алдындағы жылдың 15 желтоқсанынан бастап уәкiлеттi органға су заңнамасының жеке және заңды тұлғалармен сақталуын тексеру жүргізудiң жылдық жоспарын тиiстi су шаруашылық басқармасына (жоспарлы тексерулер) келiсiмдеуге тапсырады. Қажет болғанда тексеру жүргізудiң жоспарлары түзетiледi.
Жылдық тексерудiң келiсiлген жоспарлары жоғары тұрған мемлекеттiк органдарға жоспарланған жылдың 15-қаңтарына дейiнгi мерзiмде бекiтуге берiледi.
Жылдық тексерудiң келiсiлген жоспары, жоспарлы тексерулердi жүргізуге негіз болады.
2. Жоспардан тыс тексерулерді өткiзуге:
1) су қорғау заңнамасын бұзушылық фактiлерi;
2) жоғары тұрған мемлекеттiк органдардың тапсырмасы;
3) алабтық кеңестердiң ұсыныстары;
4) жеке және заңды тұлғалардың шағымдары, жүгiнулерi және мәлiмдемелерi негiз болады.
Беймәлiм жүгiнулер жоспардан тыс тексеру жүргізуге негiз бола алмайды.
2. Су қорғау шараларын сақтау және әзiрлеу мәселелерi бойынша қоғамдық ұйымдармен, заңды және жеке тұлғалармен өзара әрекет етудi ұйымдастыру мақсаттарында, уәкiлетті орган:
1) оларды алабтық кеңестердiң жұмысына қатысуға тартады;
2) алабтық кеңестердiң мәжiлiстерiнде су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы өзектi мәселелердi қарайды.
Мемлекеттік бақылау сонымен қоса, су объектiлерiн пайдаланумен, су қорының мемлекеттiк кадастры мен мониторингiн жүргiзумен байланысты схемалар мен жобаларды дайындағанда да жүргізiледi;
3) Бақылау жүргiзушi мемлекеттiк органдары Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекiтiлген тәртiпте бiрлескен кешендi тексерулерді жоспарлауы мүмкiн.
4. Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiмен белгіленбеген тексерудiң өзге түрлерiн жүргiзуге тыйым салынады.
5. Тексеру, бақылаушы органның тексерудi жүргізу туралы шығарылған нұсқамасының негізiнде жүргізiледi.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексеру алдында, уәкiлетті органмен шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне тексеру белгілеу туралы акт жасалады.

5) вносят в установленном порядке предложения об ограничении, приостановлении и запрещении сброса сточных вод в водные объекты, производимого с нарушением установленных требований, а также о прекращении деятельности отдельных производственных объектов, цехов и предприятий, отрицательно влияющих на состояние вод.";
4) дополнить статьями 49-1, 49-2 и 49-3 следующего содержания:
"Статья 49-1. Порядок организации и проведения государственного контроля в области использования и охраны водного фонда
1. В целях организации, планирования, взаимодействия и координации деятельности государственных органов, осуществляющих государственный контроль в области использования и охраны водного фонда, территориальные органы государственных органов, указанных в статье 49, совместно с водохозяйственными управлениями соответствующего бассейна, ежегодно, с 15 декабря года предшествующему планируемому, разрабатывают годовые планы проведения проверок физических и юридических лиц по соблюдению водного законодательства. При необходимости планы проведения проверок корректируются.
Согласованные планы проверок на год представляются на утверждение вышестоящим государственным органам в срок до 15 января планируемого года.
Утвержденный план проверок на год является основанием для проведения плановых проверок.
2. Основанием для проведения внеплановых проверок являются:
1) факты нарушений водоохранного законодательства;
2) поручения вышестоящих государственных органов;
3) рекомендации бассейновых советов;
4) подтвержденные факты, изложенные в жалобах, обращениях и заявлениях физических и юридических лиц.
Анонимные обращения не могут служить основанием для проведения внеплановой проверки.
2. В целях организации взаимодействия с общественными объединениями, юридическими и физическими лицами по вопросам разработки и соблюдения водоохранных мероприятий уполномоченный орган:
1) привлекает их для участия в работе бассейновых советов;
2) рассматривает на заседаниях бассейновых советов актуальные вопросы в области использования и охраны водного фонда.
Государственный контроль также осуществляется при разработке схем и проектов, связанных с использованием водных объектов, ведении государственных кадастров и мониторинга водного фонда;
3) государственными органами, осуществляющими контроль в установленном законодательством Республики Казахстан порядке могут планироваться совместные комплексные проверки.
4. Запрещается проведение иных видов проверок, не установленных законодательными актами Республики Казахстан.
5. Проверка производится на основании издаваемого контролирующим органом предписания о проведении проверки.
Перед проверкой субъектов малого предпринимательства уполномоченным органом составляется акт о назначении проверки деятельности субъектов малого предпринимательства.

6. Қазақстан Республикасының су заңнамасының сақталуына тексеру жүргізу туралы нұсқама және шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне тексеру белгiлеу туралы актiнi, тексеру жүргізушi лауазымды тұлға заңды тұлғаның (филиалының немесе өкiлдiгінiң) басшысына немесе өзге лауазымды тұлғасына, жеке кәсiпкерге немесе жеке тұлғаға қызметтiк куәлiктi көрсете отыра табыс етедi.
Тексерудi, тек қана су заңнамасының сақталуына тексеру туралы нұсқамада немесе тексерудi белгілеу актiсiнде көрсетiлген лауазымды тұлға (тұлғалар) жүргізедi.
Су заңнамасының сақталуына, тексеру жүргізу туралы бiр нұсқаманың немесе тексерудi белгілеу актiнiң негiзiнде тек ғана бiр тексеру жүргiзуге болады.
7. Заңды және жеке тұлғаларды тексерудi уәкiлетті орган мiндетті түрде су заңнамасының сақталуын тексеру актiсiн жасау арқылы жүргізiледi.
Тексеру актiсi тексерiлуші шаруашылық субъектiсi өкiлiнiң қатысуымен жасалуы тиiс.
Тексеру актiсiнiң кiрiспесiнде тексерiлуші объектiнiң негізгi сипаттамалары, шаруашылық әрекетінiң түрi, рұқсаттық, нормалау және басқа да құжаттарының болуы, бөлiнген лимит көлемi, алынған және қашыртылған сарқынды суларының көлемi, су қорғау шараларының болуы және олардың орындалу барысы, суды айналмалы және қайта пайдалану жүйесiнiң болуы және оның көлемi және басқа да қажеттi деректер көрсетiлуi қажет.
Жоғарыда аталған деректер көрсетiлгеннен кейiн, Тексеру актісiнде анықталған су заңнамасының және су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы басқа нормативтi актiлердi бұзушылықтар, тиiстi заңнамалық және нормативтiк құжаттардың баптары бойынша көрсетiледi.
49-2-бап. Су заңнамасын бұзушылықты жою жөнiндегі шараларды
қабылдау кiнәлiлердi жауапкершілікке тарту
1. Мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде лауазымды тұлға су заңнамасын бұзушылықтың алдын алу, анықтау мен жою және кiнәлiлердi жауапкершілiкке тарту шараларын қабылдайды.
Тексеру барысында су заңнамасын бұзушылық анықталған жағдайда, Тексеру актiсiнің негiзiнде мемлекеттiк инспектор (oған берiлген құқықтар шегінде) бұзушылықтың ауырлығына байланысты бұзушыға бiр немесе бiр уақытта бiрнеше әсер ету шараларын қолдану туралы шешiм қабылдайды:
1) анықталған су ресурстарын пайдалану мен оларды қорғаудың ережелерiн бұзушылықтарды жою жөнiндегi нұсқаманы шығарады;
2) Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттаманы жасайды;
3) Әкiмшiлiк жазаға тарту туралы қаулы шығарады;

6. Предписание о проведении проверки соблюдения водного законодательства Республики Казахстан или акт о назначении проверки деятельности субъектов малого предпринимательства, предъявляется должностным лицом, осуществляющим проверку, руководителю или иному должностному лицу юридического лица (филиала или представительства), индивидуальному предпринимателю, либо физическому лицу одновременно со служебным удостоверением.
Проверка производиться только тем должностным лицом (лицами), которое указано в Предписании о проведении или Акте о назначении проверки соблюдения водного законодательства.
На основании одного предписания о проведении, или акте о назначении проверки соблюдения водного законодательства может проводиться только одна проверка.
7. Проверка юридических и физических лиц производится с обязательным составлением уполномоченным органом акта проверки соблюдения водного законодательства.
Акт проверки должен составляться в присутствии представителя проверяемого хозяйствующего субъекта.
В преамбуле Акта проверки должны отражаться основные характеристики проверяемого объекта, вид хозяйственной деятельности, наличие разрешительных, нормируемых и иных документов, объемы выделенных лимитов, объемы забора воды и сброса сточных вод, наличие водоохранных мероприятий и ход их выполнения, наличие и объемы системы оборотного и повторного водоснабжения и другие необходимые сведения.
После изложения вышеуказанных данных, в акте проверки указываются выявленные нарушения водного законодательства и иных нормативных актов в области использования и охраны водного фонда с обязательным указанием статьи соответствующих законодательных и нормативных документов.
Статья 49-2. Принятие мер по устранению нарушений водного законодательства, привлечение виновных к ответственности
1. Должностными лицами при осуществлении государственного контроля принимаются меры по предупреждению, выявлению и устранению нарушений водного законодательства и привлечению виновных к ответственности.
В ходе проверки, в случаях обнаружения нарушения водного законодательства, на основании акта проверки, государственный инспектор (в пределах предоставленных прав) принимает решение о применении к нарушителю одного или одновременно нескольких мер воздействия в зависимости от тяжести нарушений:
1) выносит предписание об устранении выявленных нарушений правил пользования водными ресурсами и их охраны;
2) составляет Протокол об административном правонарушении;
3) выносит Постановление о наложении административного взыскания;

4) кiнәлі тұлғаларға су заңнамасын бұзумен келтiрiлген залалдың орынын epiкті түрде толтыруға сот арқылы талап қояды;
5) су пайдаланушылар өз еркiмен су алғанда, су объектiлерiнде табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындағанда су пайдаланушылардың шаруашылық қызметтерiн тоқтата тұру, сонымен қатар белгiленген талаптарды бұзумен жүргізiлетiн сарқынды суларды су объектiлерiне төгудi шектеу, тоқтата тұру және тыйым салу туралы, су объектілерiнiң жай-күйіне керi әсер ететiн өндiрiс объектiлерiнiң цехтары мен кәсiпорындарының қызметiн тоқтату туралы сот органдарына ұсыныс бередi;
6) су заңнамасын бұзғаны үшiн қылмыстық жауапкершiлiкке тарту туралы мәселенi шешу үшiн құқық қорғау органдарына тиiстi материалдарды жiбередi.
2. Бiр тұлғамен екi немесе одан көп әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалса, әрбiр әкiмшiлiк құқық бұзушылыққа жаза дара берiледi.
3. Қаулы әрбiр құқық бұзушыға жекелеген түрде (заңды, лауазымды және жеке тұлғаға) қабылданып, 3 данадан толтырылады, оның бiр данасы жеке тұлғаға және заңды тұлғаның заңды өкiлiне бiрден тапсырылады. Көрсетiлген тұлғалар болмаған жағдайда, қаулы шығарылған күннен бастап 3 (үш) күн iшiнде оларға қаулы көшiрмесi жiберiледi.
4. Cу пайдаланушылармен су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы су заңнамасын және басқа да нормативтi құқықтық актiлердi бұзумен жүзеге асырылған шаруашылық және басқа да әрекеттерді шектеу және тоқтата тұру туралы сот органдарына мәлiмдеме белгіленген тәртiпте берiледi.
49-3-бап. Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы
мемлекеттiк бақылаудың мерзiмдерi мен кезең аралығы
Тексерудiң ұзақтығы бiр айдан аспауы керек. Арнайы зерттеулердi (сынақтарды), көлемi үлкен тексерулер қосылған сараптамаларды жүргізу қажеттігiмен байланысты ерекше жағдайларда уәкiлеттi органның басшысы немесе оны ауыстырушы тұлға тексеру жүргізудiң мерзiмдерi ұзapуы мүмкiн, бiрақ ол бiр айдан аспауы керек.
Тексеру жүргiзу мерзiмiнiң барысы уақыт аралығына немесе белгiленбеген уақытқа тексерудiң мерзiмiн тоқтата тұру актiсiн жасау негізiнде, құқықтық статистика органын ескерту арқылы тоқтата тұрылуы мүмкiн. Белгiленбеген уақытқа тоқтата тұрған тексеру уәкiлеттi органмен тексерудi қайта жандандыру туралы актiнi жасау жолымен құқықтық статистика органдарын ескерту арқылы қайта жандандырылады. Тексеру жүргізудiң мерзiмiнiң барысы қайта жандандырылған күннен бастап жалғастырылады.";

4) предъявляет к виновным лицам иски о возмещении ущерба, причиненные нарушением водного законодательства, предъявляет иски в суд;
5) вносит предложения в судебные органы о приостановлении хозяйственной деятельности водопользователей при самовольном водозаборе, возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на водных объектах, об ограничении, приостановлении и запрещении сброса сточных вод в водные объекты, производимого с нарушением установленных требований, а также о прекращении деятельности отдельных производственных объектов, цехов и предприятий, отрицательно влияющих на состояние водных объектов;
6) направляет соответствующие материалы в правоохранительные органы для решения вопроса о привлечении к уголовной ответственности за нарушение водного законодательства.
2. При совершении одним лицом двух или более административных правонарушений административное взыскание налагается за каждое правонарушение в отдельности.
3. Постановление принимается в отношении каждого нарушителя в отдельности (юридического, должностного и физического лица) и составляется в 3 экземплярах, один из которых немедленно вручается физическому лицу и законному представителю юридического лица, в отношении которого оно вынесено. В случае отсутствия указанных лиц копия постановления высылается в течение 3 (трех) дней со дня его вынесения.
4. Заявление уполномоченных органов об ограничении и приостановлении хозяйственной и иной деятельности, осуществляемой с нарушением водного законодательства и других нормативных правовых актов, направляется в судебные органы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 49-3. Сроки и периодичность государственного контроля в области использования и охраны водного фонда.
Продолжительность проверки не должна превышать один месяц. В исключительных случаях, связанных с необходимостью проведения специальных исследований (испытаний), экспертиз со значительным объемом проверки, руководителем уполномоченного органа или лицом, его замещающим, срок проведения проверки может быть продлен, но не более чем на один месяц.
Проверка может быть приостановлена на определенный период времени либо на неопределенное время путем вынесения акта о приостановлении проверки с уведомлением органа правовой статистики. Приостановленная на неопределенное время проверка возобновляется уполномоченным органом путем вынесения акта о возобновлении проверки с уведомлением органа правовой статистики. Исчисление срока проведения проверки продолжается со дня возобновления.";

5) 51-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) су қорын пайдалану мен қорғау саласына қатыстарды реттейтiн заңдық және басқа да нормативтік құқықтық актілердiң жобаларын дайындау жөнiнде ұсыныстар енгізедi.";
6) 53-баптың 1-тармағындағы "ал жер асты сулары бойынша - жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлетті орган" деген сөздер алынып тасталсын.
8. Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі  Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар):
50-баптың 1-тармағы 11) тармақшасы мынадай абзацпен толықтырылсын:
"шағын кәсiпкерлік субъектiлерiн қолдау".
9. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 12 қыркүйектегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 447-құжат; 2001 ж., N 23, 309, 321-құжаттар; N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 18, 110-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы жетiншi және сегiзiншi бөлiмдермен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк көліктiк бақылау (бұдан әрі - көлiктiк бақылау) - жеке және заңды тұлғалардың көлiкті қызметтер рыногының жұмыс iстеуiн, олардың сапасын, азаматтардың өмiрi мен денсаулығының, көлік процестерінің қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудi реттейтiн Қазақстан Республикасының көлiк туралы заңнамасын сақтауын тексеру мақсатында уәкілеттi мемлекеттiк орган жүргізетiн іс-шаралар жиынтығы;
Тексеру - шаруашылық субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының көлiк туралы заңнамасын сақтауын айқындау мақсатында жасалатын, бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың iс-қимылы.";
2) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Көлiктiк бақылау
1. Көлiк құралдарын пайдалану кезiнде Қазақстан Республикасының көлiк туралы заңнамасының, қозғалыс қауiпсiздігі мен экология жөніндегі талаптардың сақталуына көлiктiк бақылауды уәкілеттi орган және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де мемлекеттік басқару органдары жүзеге асырады.
2. Уәкiлеттi орган жүзеге асыратын көлiктi бақылау өзiне:
1) жолаушылар мен жүктердiң, оның iшiнде қауiптi жүктер ережелерiнiң сақталуын бақылауды;
2) темiр жол көлiктерiндегі, оның iшiнде магистральдық, стансалық және кiре берiс темiр жолдарындағы қозғалыс қауiпсiздiгін қамтамасыз етуге бақылауды;
3) темiр жол қозғалыс құрамының мемлекеттік тiркелуiн бақылауды;

5) пункт 1 статьи 51 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) вносить предложения по разработке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов, регламентирующих отношения в области использования и охраны водного фона.";
6) в пункте 1 статьи 53 слова ", а по подземным водам - уполномоченным органом по использованию и охране недр" исключить.
8. В  Бюджетный  кодекс Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 23, ст. 140, 142):
подпункт 11) пункта 1 статьи 50 дополнить абзацем седьмым следующего содержания;
"поддержка субъектов малого предпринимательства".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 21 сентября 1994 г. "О транспорте в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 447; 2001 г., N 23, ст. 309, 321; N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 54; 2004 г., N 18, ст. 110; N 23, ст. 142):
1) статью 1 дополнить частями седьмой и восьмой следующего содержания:
"Государственный транспортный контроль (далее - транспортный контроль) - совокупность мероприятий, проводимых уполномоченным государственным органом и иными государственными органами в целях проверки соблюдения физическими и юридическими лицами законодательства Республики Казахстан, регламентирующих функционирование рынка транспортных услуг, их качества, обеспечение безопасности жизни и здоровья физических лиц, транспортных процессов.
Проверка - действие государственных органов, осуществляющих контрольные функции, совершаемое с целью определения соблюдения хозяйствующими субъектами законодательства Республики Казахстан о транспорте.";
2) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Транспортный контроль
Транспортный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о транспорте, требований по безопасности движения и экологии при эксплуатации транспортных средств осуществляется уполномоченным государственным органом и иными государственными органами в пределах их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.
Транспортный контроль, осуществляемый уполномоченным государственным органом, включает в себя:
1) контроль за соблюдением правил перевозок пассажиров и грузов, в том числе опасных грузов;
2) контроль за обеспечением безопасности движения на железнодорожном транспорте, в том числе на магистральных, станционных и подъездных железнодорожных путях;
3) контроль за государственной регистрацией железнодорожного подвижного состава;

4) кеме жүзу және теңiзде жүзу қауiпсiздiгiнiң қамтамасыз етiлуiн бақылауды;
5) шағын флотты және оларға арналған база-тұрақтарды қауiпсiз пайдаланудың қамтамасыз етiлуiн бақылауды;
6) кемелер және қадағаланушы объектiлерге техникалық бақылауды;
7) халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде рұқсат беру жүйесi талаптарының сақталуын бақылауды;
8) көлiктiк қызмет көрсету саласында лицензиялық ережелердiң сақталуын бақылауды;
9) саудалық теңiзде жүзу мақсатында пайдаланатын кемелердiң мемлекеттiк тiркелуiн бақылауды;
10) теңiз кемелерi мен олардың сыныптамасына техникалық бақылауды;
11) iшкi су көлiктерiне арналған лоцмандық қызмет және өзге де қызметтің iшкi су жолдарындағы жүзу ережесiнiң сақталуын бақылауды;
12) техникалық пайдалану ережелерi мен кемелердегі қызмет жарғысының сақталуын бақылауды;
13) теңiз жолдарының, лоцмандық қызмет және өзге де теңiз қызметтерiнің жай-күйiн бақылауды;
14) тасымалдаушының оның жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру шартын жасасуын бақылауды;
15) Қазақстан Республикасының кеме қатынасы су жолдарын жеке және заңды тұлғалардың пайдалану мерзiмiн бақылауды;
16) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының өтуiн бақылауды;
17) автокөлiк құралдары жүргiзушілерінің жолаушылар мен жүктердi, оның iшiнде қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде белгіленген еңбек және демалыс режимiн сақтауын бақылауды;
18) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша қозғалуға арналған автокөлiк құралдарының рұқсат етiлген параметрлерiн сақтауын бақылауды;
19) жолаушылар мен жүктердi, оның iшiнде қауiптi жүктердi тасымалдау саласындағы автокөлiк құралдарын пайдалану кезiнде шығарындыдағы ластаушы заттар құрамының нормативтердiң сақталуын бақылауды қамтиды.
3. Уәкiлетті органның лауазымды тұлғасы көліктік бақылауды жүзеге асыру кезiнде нысандық киiм киюi және талап ету бойынша қызметтiк куәлігін көрсетуi тиiс.";
3) мынадай мазмұндағы 25-1, 25-2 және 25-3-баптармен толықтырылсын:
"25-1-бап. Көлiктiк бақылау жүргiзудiң мәнi мен мақсаты
1. Көліктiк бақылау жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының көлiк саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын қызметке жүргiзiледi.
2. Көліктік бақылау жүргiзудiң мақсаты Қазақстан Республикасының пайдалануға беру қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және көлiктiң барлық түрлерiндегі тиiмдi қызмет бойынша көлiк саласындағы заңнамасының талаптарын сақтау болып табылады.
3. Уәкiлеттi орган орталық және жергілiктi мемлекеттік органдармен өзара iс-қимыл жасайды, бiрлескен бақылау шараларын қабылдайды, өзара ақпарат алмасуды қамтамасыз етедi.
Мемлекеттiк органдар уәкiлеттi органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көлiк саласындағы қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге көлiктiк бақылауды жүзеге асыру бойынша мiндеттердi орындауда жәрдем көрсетуге мiндетті.
25-2-бап. Тексерулердi жүзеге асырудың кезеңдiлiгi мен
нысандары
1. Тексерулердiң нысандары:
жоспарлы - уәкiлеттi орган алдын ала жоспарлаған, алдыңғы тексерулерге қатысы бойынша заңнамада белгіленген уақыт аралығы ескерiлiп жүргізiлетiн тексеру;
жоспардан тыс - Қазақстан Республикасының Президентi, Үкiметі, Бас прокуратурасы, оған уәкiлеттi өзге де мемлекеттік органдардың тапсырмаларымен, депутаттық сауалдармен байланысты, жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу туралы өтiнiмдер, азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп және апатты ахуал туғызатын жағдайларда заңнаманы бұзушылық белгілерiн тiкелей анықтай отырып, өтiнiштер бойынша, сондай-ақ жоспарлы iс-шаралар нәтижесiнде айқындалған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында уәкілетті орган жүргізетiн тексеру;
қарсы - шаруашылық субъектiсiнiң шарттық мiндеттемеде не өзге де құқықтық қатынаста болған жеке немесе заңды тұлғаға (филиалға немесе өкiлдiкке) қатысты ұсынылған не алынған қосымша ақпараттың шынайылығын қайта тексеру мақсатында уәкілеттi орган жоспардан тыс тәртiппен жүргiзетін тексеру;
рейдтiк - бiрнеше шаруашылық субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасы заңнамасының жекелеген талаптарын сақтауы мәселелерi бойынша олардың қызметін бiр мезгілде қамтитын тексеру;
бiрлескен - Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтау мәселелерi бойынша шаруашылық субъектiсiнiң қызметiн бiрнеше бақылаушы органдардың тексеруi.
2. Тексеру жүргiзу Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген жағдайларды қоспағанда, тасымалдаушының және көлiк кәсiпорнының қызметін кiдiртпеуi тиiс.
Уәкілетті мемлекеттік орган сол заңды тұлғаның тексеру жүргізгенiне қарамастан заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерiн тексеруге құқылы.
25-3-бап. Тексерулер жүргiзудiң мерзiмдерi
1. Тексерулер жүргiзу мерзiмдерi, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгедей белгіленбесе, акт табысталған сәттен бастап отыз жұмыс күнінен аспауы тиiс.

4) контроль за обеспечением безопасности судоходства и мореплавания;
5) контроль за обеспечением безопасной эксплуатации речных и маломерных судов и баз-стоянок для маломерных судов;
6) технический контроль за судами и поднадзорными объектами;
7) контроль за соблюдением требований разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок;
8) контроль за соблюдением лицензионных правил и норм в сфере оказания транспортных услуг;
9) контроль за государственной регистрацией судов, используемых в целях торгового мореплавания;
10) технический контроль за морскими судами и их классификацией;
11) контроль за соблюдением правил плавания на внутренних водных путях лоцманской службой и иными службами на внутреннем водном транспорте;
12) контроль за соблюдением правил технической эксплуатации и устава службы на судах;
13) контроль за состоянием морских путей, лоцманской службой и иными морскими службами;
14) контроль за заключением перевозчиком договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
15) контроль за сроками пользования судоходными водными путями Республики Казахстан физическими и юридическими лицами;
16) контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
17) контроль за соблюдением водителями автотранспортных средств установленного режима труда и отдыха при осуществлении перевозок пассажиров и грузов, в том числе опасных грузов;
18) контроль за соблюдением допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан;
19) контроль за соблюдением нормативов содержания загрязняющих веществ в выбросах при эксплуатации автотранспортных средств в сфере перевозок пассажиров и грузов, в том числе опасных грузов.
Должностные лица уполномоченного государственного органа при осуществлении транспортного контроля должны носить форменные одежды, и предъявлять по требованию служебные удостоверения.
Уполномоченный государственный орган взаимодействует с центральными и местными государственными органами, принимает совместные меры контроля, обеспечивают взаимный обмен информацией.
Государственные органы обязаны оказывать содействие уполномоченному государственному органу в выполнении задач по осуществлению транспортного контроля за обеспечением безопасности в области транспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
3) дополнить статьями 25-1, 25-2 следующего содержания:
"Статья 25-1. Периодичность и виды осуществления проверок
Виды проверок:
плановая - проверка, заранее запланированная уполномоченным государственным органом, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, проводимая уполномоченным государственным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновении угрозы здоровью и жизни физических лиц и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;
встречная - проверка, проводимая уполномоченным государственным органом во внеплановом порядке, с целью перепроверки достоверности представленной либо полученной дополнительной информации, в отношении физического или юридического лица (филиала или представительства), с которым проверяемый хозяйствующий субъект имел договорные обязательства либо иные правовые взаимоотношения;
рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких хозяйствующих субъектов по вопросам соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан;
совместная - проверка деятельности хозяйствующего субъекта несколькими контролирующими органами по вопросам соблюдения законодательства Республики Казахстан.
2. Проведение проверки не должно приостанавливать деятельность перевозчика и транспортного предприятия, за исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
Уполномоченный государственный орган вправе проверять структурные подразделения юридического лица независимо от проведения проверки самого юридического лица.
Статья 25-2. Сроки проведения проверок
1. Срок проведения проверок, не должен превышать тридцати рабочих дней с момента вручения акта, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2. Құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғаға тексеру жүргізу кезiнде уәкілетті мемлекеттік орган тексеру жүргiзу мерзiмiн 15 жұмыс күнiне дейiн ұзартуы мүмкiн.
3. Ерекше жағдайларда арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргізу қажет болғанда, сондай-ақ тексерудiң едәуiр көлемдерiмен байланысты мемлекеттік бақылау органының басшысы (не оны алмастыратын тұлға) тексеру жүргізу мерзiмiн құрылымдық бөлiмшесi жоқ заңды тұлға үшiн жиырма жұмыс күнiне дейiнгi мерзiмге және құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлға үшiн отыз жұмыс күнiне дейінгі мерзiмге ұлғайтуы мүмкiн.
4. Teкcepу жүргiзу мерзiмiн мемлекеттiк орган тоқтату немесе тексеру жүргiзу мерзiмiн жаңалау туралы акт шығару жолымен тасымалдаушыға уәкiлетті мемлекеттiк органның құжаттар беру туралы талаптарын тапсыру және тасымалдаушы тексеру кезiнде сұралған құжаттарды беру сәттерi арасында, сондай-ақ уәкiлетті органның сұрауы бойынша мәлiметтер мен құжаттарды алу сәтіндегі уақыт кезеңiнде құқықтық статистика органын хабардар ету арқылы тоқтатады немесе жаңалайды.
5. Көлiк саласындағы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерiнде өзгесi көзделмесе, жылына бiр реттен жиi емес тексеруге жатады.".
10. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банктiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат):
1) 41-баптың төртiншi бөлiмiндегі "инспекциялау (тексеру)" деген сөздер "тексеру" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 44-баптағы:
атауындағы "Инспекциялау (тексеру)" деген сөздер "тексеру" деген сөзбен ауыстырылсын:
"инспекциялауды", "инспекция", "инспекциялаушы органға", "инспекциялау", "инспекциялауды" деген сөздер сәйкесiнше "тексерудi", "тексеру", "тексерушi органға", "тексеру", "тексерудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 48-баптағы 1-тармақтың 1) тармақшасындағы "инспекция" деген сөз "тексеру" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 73-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Тарату комиссиясының қызметін бақылауды және таратылатын қаржылық ұйымдар кредиторларының заңды құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган олардың қызметiн Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiпте тексередi.".

2. При проведении проверки юридического лица, имеющего структурное подразделение, срок проведения проверки может быть продлен уполномоченным государственным органом на срок до 15 рабочих дней.
3. В исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки, руководителем органа государственного контроля (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть увеличен на срок до двадцати рабочих дней для юридического лица, не имеющего структурное подразделение, и на срок до тридцати рабочих дней для юридического лица, имеющего структурное подразделение.
4. Срок проведения приостанавливается или возобновляется государственным органом путем вынесения акта о приостановлении или возобновлении срока проведения проверки с уведомлением органа правовой статистики на периоды времени между моментами вручения перевозчику требований уполномоченного государственного органа о представлении документов и представления перевозчиком запрашиваемых при проведении проверки документов, а также на момент получения сведений и документов по запросу уполномоченного органа.
5. Субъекты малого предпринимательства в сфере транспорта подлежат проверке не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.".
10. В  Закон  Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 16, ст. 91; N 23, ст. 140; 2005 г., N 7-8, ст. 24):
1) в абзаце четвертом части первой статьи 41 слова "инспектирования (проверок)" заменить словом "проверок";
2) в статье 44:
в заголовке слова "Инспектирование (проверка)" заменить словом "Проверка";
в тексте слова "Инспектирование", "инспектирования",  "инспектирующему органу", "инспектирование" заменить соответственно  словами "Проверка", "проверки", "проверяющему органу", "проверку";
3) в подпункте н) пункта 1 статьи 48 слово "инспектирования" заменить словом "проверки";
4) пункт 6 статьи 73 дополнить частью второй следующего содержания:
"В целях обеспечения контроля за деятельностью ликвидационных комиссий и защиты прав и законных интересов кредиторов ликвидируемого банка, уполномоченный орган в праве проверить их деятельность в порядке, установленном законами Республики Казахстан.".

11. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 148-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
мынадай мазмұндағы 7-1, 7-2, 7-3, 7-4-баптарымен толықтырылсын:
"7-1-бап. Әуе кеңiстiгiн және авиация қызметін пайдалану
саласындағы мемлекеттік бақылау мыналарды қамтиды:
әуе кеңiстiгiн барлық пайдаланушылар үшiн мiндеттi ережелердi, нұсқаулықтарды және әуе кеңiстігін қауiпсiз пайдалануды реттейтiн басқа да нормативтiк-құқықтық актiлердi орындауды мемлекеттiк бақылау;
авиациялық персонал денсаулығының жай-күйi мәселесi бойынша белгіленген талаптар мен нормаларды әуе кемелерiн пайдаланушылар мен азаматтық авиацияның өзге де субъектiлерiнiң орындауына мемлекеттiк бақылау;
азаматтық әуе кемелерiнiң жазғы жарамдылығына мемлекеттік бақылау;
ұшулардың қауiпсiздiк ережесiн, авиациялық қауiпсiздiк ережесiн және азаматтық авиация саласындағы өзге де нормативтiк құжаттардың сақталуына мемлекеттік бақылау;
халықаралық әуе тасымалдарын жүзеге асыруға мемлекеттік бақылау;
әуежай ауданында объектiлердi таңбалауды жүзеге асыруға мемлекеттік бақылау;
әуе кемелерінің жарамдылық нормаларына сәйкестігін мемлекеттiк бақылау;
жазғы жарамдылық сертификатына эксплуатантқа берiлген талаптарға әуе кемесiнiң жай-күйi сәйкестiгіне мемлекеттік бақылау;
өз құзiретi шегiнде заңсыз қол сұғушылық актiлерiнен Қазақстан Республикасының азаматтық авиацияны қорғауды қамтамасыз ететiн заңдарды, ережелер мен рәсiмдердi сақтауға мемлекеттік бақылау;
ұшулардың қауiпсiздiгiн және авиациялық техниканың қауiпсiз пайдаланылуын қамтамасыз ету жөнiндегi белгіленген талаптардың орындалуына бақылау, авиациялық оқиғалар мен инциденттердiң алдын алу және тергеуге қатысу, өз құзiретi шегінде әуе кемелерiн пайдаланушылардың, әуежайлардың (аэродромдардың) және азаматтық және эксперименттiк авиацияның басқа ұйымдарының, сондай-ақ авиациялық персоналдың қызметiне инспекторлық тексерулердi жүргізу;
авиация саласындағы сертификаттық талаптардың сақталуына мемлекеттік бақылау;
ұшулардың қауiпсiздігін қатар төндiруi мүмкiн қызметтi жүзеге асыруға мемлекеттiк бақылау;
Уәкiлеттi органның лауазымды тұлғалары авиация қызметi саласындағы бақылауды жүзеге асыру кезiнде формалық киiм-кешектi киюi және талап ету бойынша қызметтік куәлiктердi көрсетуi тиiс.

11. В  Закон  Республики Казахстан от 20 декабря 1995 г. "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст.148; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст.321; N 24, ст.338; 2002 г., N 15, ст.147; 2003 г., N 10, ст.54; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23):
дополнить статьями 7-1, 7-2, 7-3, 7-4 следующего содержания:
"Статья 7-1. Государственный контроль в области использования воздушного пространства и деятельности авиации
1. Государственный контроль в области использования воздушного пространства и деятельности авиации включает в себя:
1) государственный контроль исполнения обязательных для все пользователей воздушного пространства правил, инструкций и других нормативных правовых актов, регулирующих безопасное использование воздушного пространства;
2) государственный контроль за выполнением эксплуатантами воздушных судов и иными субъектами гражданской авиации установленных требований и норм по вопросам состояния здоровья авиационного персонала;
3) государственный контроль за поддержанием летной годности гражданских воздушных судов;
4) государственный контроль за соблюдением правил безопасности полетов, правил авиационной безопасности и иных нормативных документов в области гражданской авиации;
5) государственный контроль за осуществлением международных  воздушных перевозок;
6) государственный контроль за осуществлением маркировки объектов в районе аэродрома;
7) государственный контроль за соответствием нормам годности воздушных судов;
8) государственный контроль за соответствием состояния воздушного судна требованиям выданного эксплуатанту сертификата летной годности;
9) государственный контроль, в пределах своей компетенции, за соблюдением законов, правил и процедур, обеспечивающих защиту гражданской авиации Республики Казахстан от актов незаконного вмешательства;
10) государственный контроль за выполнением установленных требований по обеспечению безопасности полетов и безопасной эксплуатации авиационной техники, предупреждение и участие в расследовании авиационных происшествий и инцидентов, проведение в пределах своей компетенции инспекторских проверок деятельности эксплуатантов воздушных судов, аэропортов (аэродромов) и других организаций гражданской и экспериментальной авиации, а также авиационного персонала;
11) государственный контроль за соблюдением сертификационных требований в области авиации;
12) государственный контроль над осуществлением деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов.
2. Должностные лица уполномоченного органа при осуществлении государственного контроля в области деятельности авиации должны носить форменные одежды, и предъявлять по требованию служебные удостоверения.

7-2-бап. Бақылау жүргiзудiң мәнi мен мақсаты
Мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн және Қазақстан Республикасы авиациясының қызметiн пайдалану саласындағы заңнамаға сәйкес жеке және заңды тұлғалар жүзеге асыратын қызмет үшiн жүргiзiледi.
Мемлекеттiк бақылау жүргiзудiң мақсаты әуe кеңiстігінде қауiпсiз пайдалануды және тиiмдi қызметтi қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн және авиация қызметiн пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау болып табылады.
Уәкiлетті орган мүдделi мемлекеттік органдармен өзара iс-қимыл жасайды, бақылаудың бiрлескен шараларын қабылдайды, ақпаратты өзара алмасуды қамтамасыз етедi.
Мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн және авиация қызметiн пайдалану саласындағы қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттердi орындауда уәкілетті органға жәрдем көрсетедi.
7-3-бап. Тексерулердi жүзеге асырудың мерзiмдiлігі мен
түрлерi
Тексерулердiң түрлерi:
жоспарлы - бұрынғы тексерулерге қатысты заңнамамен белгіленген уақыт интервалдарын ескере отырып, жүргiзілетiн уәкілетті орган алдын ала жоспарлаған тексеру;
жоспардан тыс - Қазақстан Республикасының Президентi, Үкiметi, Бас прокуратурасы, оған уәкiлеттi өзге де мемлекеттiк органдардың тапсырмаларымен және сұрауларымен, депутаттық сауалдармен байланысты, жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу туралы өтiнімдер, азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп және апатты ахуал туғызатын жағдайларда заңнаманы бұзушылық белгiлерiн тiкелей анықтай отырып, өтiнiштер бойынша, сондай-ақ жоспарлы iс-шаралар нәтижесiнде айқындалған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында уәкiлетті орган жүргiзетiн тексеру;
қарсы - тексерiлетiн шаруашылық жүргiзушi субъектi шарт мiндеттемелерi немесе өзге де құқықтық қарым-қатынастары болған жеке немесе заңды тұлғаға (филиалға немесе өкiлдiкке) қатысты берiлген немесе қосымша ақпаратты алудың растығын қайта тексеру мақсатында жоспардан тыс тәртiппен уәкiлетті орган жүргізетiн тексеру;
рейдтiк - шаруашылық жүргiзуші субъектiлердiң Қазақстан Республикасы заңнамасының жекелеген талаптарын олардың сақтауы мәселесi бойынша бiрнешеуінің қызметін бiр уақытта қамтитын тексеру;
Тексерудi жүргiзу Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiмен белгiленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының әуе кеңiстігiн және авиация қызметiн пайдалану саласындағы субъектілердiң қызметiн тоқтатуы тиiс емес.
Уәкілеттi орган заңды тұлғаның өзiне тексеру жүргiзуге қарамастан заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерiн тексеруге құқылы.

Статья 7-2. Предмет и цель проведения контроля
Государственный контроль проводится за деятельностью, осуществляемой физическими и юридическими лицами в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области использования воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан.
Целью проведения государственного контроля является соблюдение требований законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан по обеспечению безопасной эксплуатации и эффективной деятельности на воздушном транспорте.
Уполномоченный орган взаимодействует с заинтересованными государственными органами, принимает совместные меры государственного контроля, обеспечивает взаимный обмен информацией.
Государственные органы обязаны оказывать содействие уполномоченному органу в выполнении задач по осуществлению государственного контроля за обеспечением безопасности в области использования воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 7-3. Периодичность и виды осуществления проверок
Виды проверок:
1) плановая - проверка, заранее запланированная уполномоченным органом, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
2) внеплановая - проверка, проводимая уполномоченным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновения угрозы здоровью и жизни физических лиц и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;
3) встречная - проверка, проводимая уполномоченным органом во внеплановом порядке, с целью перепроверки достоверности представленной либо получения дополнительной информации, в отношении физического или юридического лица (филиала или представительства), с которым проверяемый хозяйствующий субъект имел договорные обязательства либо иные правовые взаимоотношения;
4) рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких хозяйствующих субъектов по вопросам соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан.
Проведение проверки не должно приостанавливать деятельность субъектов в области использования воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан, за исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе проверять структурные подразделения юридического лица независимо от проведения проверки самого юридического лица.

7-4-бап. Тексерулер жүргiзу мерзiмi
Тексерулер жүргiзу мерзiмi егер, өзге Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленбесе, актінi тапсыру сәтiнен бастап отыз жұмыс күнiнен аспауы тиiс.
Құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғаға тексеру жүргiзу кезiнде тексеру жүргізу мерзiмiн уәкiлетті орган қырық жұмыс күнiне дейiн ұзартуы мүмкiн.
Ерекше күрделi мәселелердi тексеру кезiнде тексеру жүргізу мерзiмiн уәкiлетті мемлекеттік орган құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлға үшiн елу жұмыс күнiне дейiн және құрылымдық бөлімшесi бар заңды тұлға үшiн алпыс жұмыс күнiне дейiн ұлғайтуы мүмкiн.
Ерекше күрделілiк мәселелерi Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн және авиация қызметiн пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын тапсырылатын субъектiлерге уәкiлеттi мемлекеттiк органның негіздi жазбаша шешiмiмен расталады.
Тексеру жүргізу мерзiмi құжаттарды беру туралы уәкiлеттi органның және тексерулердi жүргізу кезiнде субъект сұрау салатын құжаттарды берудiң талаптарын Қазақстан Республикасының әуе кеңiстігі және авиация қызметiн пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектiге тапсыру сәтi арасындағы уақыт кезеңiне, сондай-ақ, уәкiлетті органның сұрау салуы бойынша мәліметтер мен құжаттарды алу сәтiне тоқтатылады.
Ерекше жағдайларда арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргiзу қажет болғанда, сондай-ақ тексерудiң едәуiр көлемдерiмен байланысты мемлекеттік бақылау органының басшысы (не оны алмастыратын тұлға) тексеру жүргізу мерзiмiн құрылымдық бөлімшесi жоқ заңды тұлға үшін жиырма жұмыс күнiне дейiнгi мерзiмге және құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлға үшiн отыз жұмыс күнiне дейінгі мерзiмге ұлғайтуы мүмкiн.
Teкceру жүргiзу мерзiмiн мемлекеттiк орган тоқтату немесе тексеру жүргiзу мерзiмiн жаңалау туралы акт шығару жолымен Қазақстан Республикасының әуе кеңiстігiн пайдалану және авиация қызметi саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектiге уәкiлеттi органның құжаттар беру туралы талаптарын тапсыру және субъект тексеру кезiнде сұралған құжаттарды бepу сәттерi арасында, сондай-ақ уәкiлеттi органның сұрауы бойынша мәлiметтер мен құжаттарды алу сәтіндегі уақыт кезеңiнде құқықтық статистика органын хабардар ету арқылы тоқтатады немесе жаңалайды.
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстігiн және авиация қызметiн пайдалану саласындағы шағын кәсiпкерлік субъектiлерi егер, Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiмен өзге көзделмесе, жылына кемiнде бiр рет тексеруге жатады.".
12. "Қазақстан Республикасының Iшкi істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2707  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 13-14, 174-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 12, 82-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 2-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2), 8-3), 8-4) тармақшалармен толықтырылсын:

Статья 7-4. Сроки проведения проверок
1. Срок проведения проверок не должен превышать тридцати рабочих дней с момента вручения акта, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. При проведении проверки юридического лица, имеющего структурное подразделение, срок проведения проверки может быть продлен уполномоченным государственным органом на срок до 15 рабочих дней.
3. В исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки, руководителем органа государственного контроля (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть увеличен на срок до двадцати рабочих дней для юридического лица, не имеющего структурное подразделение, и на срок до тридцати рабочих дней для юридического лица, имеющего структурное подразделение.
4. Срок проведения проверки приостанавливается или возобновляется государственным органом путем вынесения акта о приостановлении или возобновлении срока проведения проверки с уведомлением органа правовой статистики на периоды времени между моментами вручения субъекту, осуществляющего деятельность в области использования воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан, требований уполномоченного органа о представлении документов и представления субъектом запрашиваемых при проведении проверки документов, а также на момент получения сведений и документов по запросу уполномоченного органа.
5. Субъекты малого предпринимательства в области использования воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан подлежат проверке не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.".
12. В  Закон  Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст.79; N 12, ст.184; 1998 г., N 17-18, ст.225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 13-14, ст. 174; N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; N 23, ст. 309; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 12, ст. 82; 2004 г. N 23, ст. 142):
1) пункт 1 статьи 2 дополнить подпунктами 8-1), 8-2), 8-3), 8-4) следующего содержания:

"8-1) құрамында есiрткiсi бар заттардың, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымын мемлекеттiк бақылау;
8-2) азаматтық және қызметтiк қаруды және оның оқ-дәрiлерiн мемлекеттік бақылау;
8-3) күзету қызметiн жүзеге асыратын субъектiлердiң қызметiн, сондай-ақ күзет дабыл құралдарын монтаждауды, орнатуды және техникалық қызмет көрсетудi мемлекеттiк бақылау;
8-4) шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың Қазақстан Республикасының аумағында болу ережелерiн сақтауын мемлекеттік бақылау.";
мынадай мазмұндағы 11-1 және 11-2-баптармен толықтырылсын:
"11-1. Қару-жарақ пен оған патрондардың жекелеген түрлерiнiң, азаматтық пиротехникалық заттардың және олардың қолданылуымен жасалған бұйымдардың, жарылғыш заттардың, түрлi-түстi бейнелеудегі көбейту-көшiру техникасының, улы, радиоактивтi, құрамында есiрткi бар, психотропты заттар мен прекурсорлардың, сондай-ақ штемпель-граверлiк кәсiпорындардың айналымы саласындағы жеке және заңды тұлғалардың қызметіне мемлекеттiк бақылау.
1. Қару-жарақ пен оған патрондардың жекелеген түрлерiнiң, азаматтық пиротехникалық заттардың және олардың қолданылуымен жасалған бұйымдардың, жарылғыш заттардың, түрлi-түсті бейнелеудегі көбейту-көшiру техникасының, улы, радиоактивтi, құрамында есiрткi бар, психотропты заттар мен прекурсорлардың, сондай-ақ штемпель-граверлiк кәсiпорындардың айналымы саласындағы жеке және заңды тұлғалардың қызметiне мемлекеттiк бақылау Қазақстан Республикасының заңнама актілерiне сәйкес тексерулер жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
2. Iшкi iстер органдарының лауазымды тұлғалары жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын олардың сақтауы мақсатымен тексерулердi жүзеге асырады.
3. Тексерулер мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) жоспарлы - заңнама актiлерiмен белгіленген уақыт интервалдарын ескере отырып, жүргiзiлетiн iшкi iстер органы алдын ала жоспарлаған тексеру;
2) жоспардан тыс - Қазақстан Республикасының Президентi, Үкiметi, Бас прокуратурасы, оған уәкiлетті өзге де мемлекеттiк органдардың тапсырмаларымен және сұрауларымен, депутаттық сауалдармен байланысты, жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу туралы өтінімдер, азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп және апатты ахуал туғызатын жағдайларда заңнаманы бұзушылық белгiлерiн тiкелей анықтай отырып, өтiнiштер бойынша, сондай-ақ жоспарлы iс-шаралар нәтижесiнде айқындалған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында уәкiлеттi орган жүргiзетiн тексеру;

"8-1) государственный контроль за оборотом наркотикосодержащих средств, психотропных веществ, прекурсоров;
8-2) государственный контроль гражданского и служебного оружия и боеприпасов к ним;
8-3) государственный контроль за деятельностью субъектов, осуществляющих охранную деятельность, а также монтаж, наладку и техническое обслуживание средств охранной сигнализации;
8-4) государственный контроль за соблюдением иностранными гражданами и лиц без гражданства правил пребывания на территории Республики Казахстан.";
дополнить статьями 11-1 и 11-2 следующего содержания:
"Статья 11-1. Государственный контроль органов внутренних дел
11-1. Государственный контроль за деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота отдельных видов оружия и боеприпасов, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, взрывчатых веществ, множительно-копировальной техники  цветного изображения, ядовитых, радиоактивных, наркотикосодержащих, психотропных веществ и прекурсоров, а также штемпельно-граверных предприятий.
1. Государственный контроль за деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота отдельных видов оружия и боеприпасов, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, взрывчатых веществ, множительно-копировальной техники цветного изображения, ядовитых, радиоактивных, наркотикосодержащих, психотропных веществ и прекурсоров, а также штемпельно-граверных предприятий осуществляется путем проведения проверок в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Должностные лица органов внутренних дел осуществляют проверки физических и юридических лиц с целью соблюдения ими требований законодательства Республики Казахстан.
3. Проверки подразделяются на следующие виды:
1) плановая - проверка, заранее запланированная органом внутренних дел, проводимая с учетом установленных законодательными актами временных интервалов;
2) внеплановая - проверка, проводимая уполномоченным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновения угрозы здоровью и жизни физических лиц и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;

3) қарсы - жеке немесе заңды тұлғамен шаруашылық жүргiзушi субъект шарт мiндеттемелерi немесе өзге құқықтық қатынастарда болған жеке немесе заңды тұлғаға қатысты берiлген немесе қосымша ақпаратты алудың растығын қайта тексеру мақсатымен жоспардан тыс тәртіппен уәкiлеттi мемлекеттік орган жүргiзетiн тексеру;
4) рейдтiк - айналымына бақылауды iшкi iстер органдары жүзеге асыратын құралдар мен заттар айналымы саласындағы нормативтiк-құқықтық актілердiң жекелеген талаптарын олардың сақтау мәселесi бойынша бiрнеше субъектілердiң қызметiн бiр мезгiлде қамтитын тексеру.
4. Тексерулердi жүргізу үшiн негіздемелер болып мыналар табылады:
1) iшкi iстер органдарының уәкiлеттi лауазымды тұлғаларының құқық бұзуды жасау фактілерiн тiкелей табуы;
2) басқа мемлекеттiк органдардан түскен материалдар;
3) жеке және заңды тұлғалардың жүгінулерi, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарламалар;
4) қару-жарақ пен оған патрондардың жекелеген түрлерiнiң, азаматтық пиротехникалық заттардың және олардың қолданылуымен жасалған бұйымдардың, жарылғыш заттардың, түрлі-түсті бейнелеудегi көбейту-көшiру техникасының, улы, радиоактивтi, құрамында есiрткi бар, психотропты заттар мен прекурсорлардың, сондай-ақ штемпель-граверлік кәсiпорындардың айналымы саласындағы жеке және заңды тұлғалардың қызметiне мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi iшкi iстер органдарының жұмыс жоспары.
5. Қару-жарақ пен оған патрондардың жекелеген түрлерiнiң, азаматтық пиротехникалық заттардың және олардың қолданылуымен жасалған бұйымдардың, жарылғыш заттардың, түрлi-түстi бейнелеудегі көбейту-көшiру техникасының, улы, радиоактивтік құрамында есiрткi бар, психотропты заттар мен прекурсорлардың, сондай-ақ штемпель-граверлік кәсiпорындардың айналымымен байланысты, жедел-алдын алу iс-шараларын жүргізу кезеңiнде iшкi iстер органы жүргізетiн тексерулердi қоспағанда, жеке кәсiпкерлiк қызметінiң субъектiлерi (кәсiпкерлiк субъектiлерi) үш айда кемiнде бiр рет тексерiледi.
6. Қару-жарақ пен оның патрондарының жекелеген түрлерiнiң, азаматтық пиротехникалық заттардың және олардың қолданылуымен жасалған бұйымдардың, жарылғыш заттардың, түрлі-түсті бейнелеудегi көбейту-көшiру техникасының, улы, радиоактивтi құрамында есiрткi бар, психотропты заттар мен прекурсорлардың, сондай-ақ штемпель-граверлiк кәсiпорындардың айналымы саласындағы кәсiпкерлiк субъектiлерiне тексерулердi ұйымдастыру мен жүргiзудiң тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалған тәртіпте жүзеге асырылады.
11-2-бап. Жоспардан тыс тексерулер
Уәкiлетті лауазымды тұлғаның оны жасау сәтiнде тiкелей бұзу және тексерудi тағайындау туралы актiнiң айғағын бекiту үшiн шұғыл iс-қимылдарды жүргiзу қажеттілігі жағдайында келесi жұмыс күнiнен кешіктiрмей Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитетiнiң аумақтық органдарына берiледi.".

3) встречная - проверка, проводимая уполномоченным государственным органом во внеплановом порядке, с целью перепроверки достоверности представленной либо получения дополнительной информации в отношении физического или юридического лица, с которым проверяемый хозяйствующий субъект имел договорные обязательства либо иные правовые отношения;
4) рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких субъектов по вопросам соблюдения ими отдельных требований нормативных правовых актов в области оборота предметов и веществ, контроль за оборотом которых осуществляют органы внутренних дел.
4. Основаниями для проведения проверок являются:
1) непосредственное обнаружение уполномоченным должностным лицом органов внутренних дел фактов совершения правонарушения;
2) материалы, поступившие из других государственных органов;
3) обращения физических и юридических лиц, а также сообщения в средствах массовой информации;
4) план работы органов внутренних дел по осуществлению государственного контроля за деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота отдельных видов оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, взрывчатых веществ, множительно-копировальной техники цветного изображения, ядовитых, радиоактивных, наркотикосодержащих, психотропных веществ и прекурсоров, а также штемпельно-граверных предприятий.
5. Субъекты частной предпринимательской деятельности (субъекты предпринимательства), осуществляющие деятельность, связанную с оборотом отдельных видов оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, взрывчатых веществ, множительно-копировальной техники цветного изображения, ядовитых, радиоактивных, наркотикосодержащих, психотропных веществ и прекурсоров, а также штемпельно-граверные предприятия проверяются не чаще одного раза в три месяца, за исключением проверок, проводимых органом внутренних дел в период проведения оперативно-профилактических мероприятий.
6. Порядок организации и проведения проверок субъектов предпринимательства, занятых в сфере оборота отдельных видов оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, взрывчатых веществ, множительно-копировальной техники цветного изображения, ядовитых, радиоактивных, наркотикосодержащих, психотропных веществ и прекурсоров, а также штемпельно-граверных предприятий осуществляется в порядке, определяемым законодательством Республики Казахстан.
Статья 11-2. Внеплановые проверки.
В случаях обнаружения уполномоченным должностным лицом нарушения непосредственно в момент его совершения и необходимости проведения неотложных действий для закрепления доказательств, акт о назначении проверки представляется в территориальные органы уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов не позднее следующего рабочего дня.".

13. "Бухгалтерлiк есеп және қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Yкiметінiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; 1999 жыл, N 20, 727-құжат; 2001 жыл, N 24, 338-құжат; 2002 жыл, N 12, 116-құжат; 2003 жыл, N 15, 139-құжат; 2003 ж., N 15 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат):
3-бапта:
5-тармақ мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) жеке және заңды тұлғалардың шағымына, өтiнiшiне, арызына дереу жауап талап етiлетін жағдайларда, кәсiпорындар мен ұйымдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есеп беру жөнiндегi заңнамасын уәкiлетті органның құзiретiне бөлiнген мәселелерi бойынша сақтауына тексеру жүргiзедi;";
3-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есеп беру жөніндегі заңнамасының орындалуын тексеру мақсатында уәкiлетті орган бухгалтерлік тексерулерді жүзеге асырады.
Уәкiлеттi органның ұйғарымда көрсетiлген осы заңнамаға сәйкес тексеру жүргізуге тартылатын басқа тұлғалар кәсiпкерлер мен ұйымдар лауазымды тұлғалары бухгалтерлік тексерулердің қатысушылары болып табылады. Бухгалтерлiк тексерулер жүргiзу кезiнде кәсiпкерлер мен ұйымдарға тексерiлудегі есептiк кезеңге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге жол берiлмейдi.".
14. "Өрт қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 18, 368-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 20, 728-құжат; N 23, 931-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; N 14, 112-құжат; N 24, 177-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) мәтiндегi "Өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган", "өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлетті орган", "өрт қауiпсiздігі саласындағы уәкiлеттi органның", "өрт қауiпсiздiгі саласындағы уәкiлетті орган" деген сөздер тиiсiнше "уәкiлеттi орган", "уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
тоғызыншы абзацтағы "басқару органдарының," деген сөздерден кейiн "өрт сөндiру органының және оның облыстардағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"өpт қауіпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган - өрт қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттік реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган).";
төртiншi абзацта:
"қадағалауы" деген сөз "бақылауы" деген сөзбен ауыстырылсын, "Мемлекеттік", "арнаулы" деген сөздер алынып тасталсын;

13. В  Закон  Республики Казахстан от 26 декабря 1995 г. "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 205; 1999 г., N 20, ст. 727; 2001 г., N 24, ст. 338; 2002 г., N 12, ст. 116; 2003 г., N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66):
в статье 3:
пункт 5 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) осуществляет проверки соблюдения индивидуальными предпринимателями и организациями законодательства Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности по вопросам, отнесенным к компетенции уполномоченного органа в случаях, требующих немедленного реагирования на подтвержденные факты, изложенные в жалобах, обращениях, заявлениях физических и юридических лиц;";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. В целях проверки исполнения законодательства Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности уполномоченным органом осуществляются бухгалтерские проверки.
Участниками бухгалтерских проверок являются должностные лица уполномоченного органа, указанные в предписании, иные лица, привлекаемые к проведению проверки в соответствии с настоящим законом, предприниматели и организации.
В период осуществления бухгалтерских проверок не допускается внесение индивидуальным предпринимателем или организацией изменений и дополнений в финансовую отчетность проверяемого отчетного периода.".
14. В  Закон  Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. "О пожарной безопасности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст. 368; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 20, ст.728; N 23, ст. 931; 2000 г., N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; N 14, ст. 112; N 24, ст.177; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в тексте слова "Уполномоченный орган в области пожарной безопасности", "уполномоченный орган в области пожарной безопасности", "уполномоченного органа в области пожарной безопасности", "уполномоченным органом в области пожарной безопасности" заменить словами "Уполномоченный орган", "уполномоченный орган", "уполномоченного органа", "уполномоченным органом";
1) в статье 1:
слово "Государственной" исключить;
абзац четвертый изложить в новой редакции:
"государственный пожарный контроль - вид деятельности, осуществляемый должностными лицами органов Государственной противопожарной службы в целях контроля за соблюдением требований пожарной безопасности и пресечения их нарушений";
в абзаце девятом после слов "сил и средств" дополнить словами "органа пожаротушения и его филиалов в областях (городе республиканского значения, столице)";
дополнить абзацем следующего содержания:
"уполномоченный орган в области пожарной безопасности - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области пожарной безопасности (далее - уполномоченный орган).";

3) 4-баптың екiншi бөлігіндегі "және бақылайтын" деген сөздер алынып тасталсын;
4) 2-тараудың атауындағы "мемлекеттік үкiмет органдарының өрт қауiпсiздігі саласындағы өкiлеттiгі" деген сөздер "мемлекеттiк билiк органдарының өрт қауiпсiздігі саласындағы құзыретi";
5) атауындағы "өкілеттігі" деген сөз "құзыреті" деген сөзбен ауыстырылсын;
атауындағы және бiрiнші бөлігіндегi "өрт қауiпсiздігі саласындағы" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші абзацтағы "бiрыңғай" деген сөз алынып тасталсын, "әзiрлейдi" деген сөзден кейiн "және iске асыруды қамтамасыз етедi";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өрт пен оның салдарының мемлекеттiк есепке алу тәртiбiн айқындайды;";
оныншы абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"өрткe қарсы қызмет мiндеттi түрде құрылатын ұйымдардың және объектілердiң тiзбесiн бекiтедi;";
6) 6-бапта:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Уәкілетті органның құзыреті";
бiрінші бөлiгi алынып тасталсын;
екінші бөлігінде:
3) тармақшадағы "қадағалауын" деген сөз "бақылауын" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өрт қауiпсiздiгi саласындағы сертификациялауды жүзеге асырады;";
8) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10), 11), 12) тармақтармен толықтырылсын:
"10) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы өндiрiстi жүзеге асыруды бақылайды;
11) өрт қауiпсiздігі саласындағы лицензиялауды жүзеге асырады;
12) Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындаған осы нормалар мен ережелерi жоқ объектiлер құрылысына өрт қауiпсiздiгінің талаптарын белгілейтiн стандарттардың, нормалардың және ережелердiң жобаларын келiседi.";
7) 9 және 9-1-баптар мынадай мазмұнда жазылсын:
"9-бап. Өртке қарсы қызмет органдарының мәртебесi және
олардың мiндеттерi
Өртке қарсы қызмет органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өрттiң алдын алуды, өрт қауiпсiздiгі жағдайын және өрт сөндiрудi бақылауды жүзеге асыратын арнайы мемлекеттік орган болып табылады.
Өртке қарсы қызмет органдарының құрамына мыналар кiредi: басқару органы, күштер мен құралдар, оның iшiнде өрттің алдын алу мен оны сөндiрудi ұйымдастыруға, алғашқы кезектегi апаттық-қорғау жұмыстарын жүргізуге арналған өртке қарсы құрамалар, сондай-ақ белгіленген тәртiпте құрылған өрт-техникалық оқу орындары және ғылыми-зерттеу мекемелерi.
Өртке қарсы қызмет органдары сипатын Қазақстан Республикасы Президентi бекiтетін белгілерге ие.
9-1-бап. Өртке қарсы қызмет органдарының құзыретi
Өрткe қарсы қызмет органдары:
1) мемлекеттiк органдарда, сондай-ақ ұйымдарда, кәсiпорындарда және тұрғын үйлерде өрт қауiпсiздiгi мәселелерi жөніндегі нормативтiк құқықтық актiлердi орындауларын бақылауды жүзеге асырады;

3) в части второй статьи 4 слова "и контролирующие" исключить;
4) в заголовке главы 2 слова "Полномочия органов государственной власти" заменить словами "Компетенция государственных органов";
5) в статье 5:
заголовок изложить в следующей редакции "Компетенция Правительства Республики Казахстан";
в тексте слова "в области пожарной безопасности" исключить;
в абзаце втором слова "основные направления единой" заменить словами "и обеспечивает реализацию основных направлений";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"определяет порядок государственного учета пожаров и их последствий;";
абзац десятый исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"утверждает перечень организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба";
6) в статье 6:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Компетенция уполномоченного органа";
часть первую исключить;
в части второй:
в подпункте 3) слово "надзор" заменить словом "контроль";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) осуществляет сертификацию в области пожарной безопасности;";
подпункт 8) исключить;
дополнить подпунктами 10), 11), 12) следующего содержания:
"10) контролирует осуществление производства об административных правонарушениях;
11) осуществляет лицензирование в области пожарной безопасности;
12) согласовывает проекты стандартов, норм и правил, устанавливающие требования пожарной безопасности на строительство объектов.";
7) статьи 9 и 9-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Статус органов противопожарной службы и их задачи
Органы противопожарной службы являются специальными государственными органами, осуществляющими в соответствии с законодательством Республики Казахстан предупреждение пожаров, контроль за состоянием пожарной безопасности и тушение пожаров.
В состав органов противопожарной службы входят: орган управления, силы и средства, в том числе противопожарные формирования, предназначенные для организации предупреждения пожаров и их тушения, проведения первоочередных аварийно-спасательных работ, а также пожарно-технические учебные заведения и научно-исследовательские учреждения, созданные в  установленном порядке.
Органы противопожарной службы имеют знамена, описание которых утверждается Президентом Республики Казахстан.
Статья 9-1. Компетенция органов противопожарной службы
Органы противопожарной службы:
1) осуществляют в государственных органах, а также организациях, предприятиях и жилых домах контроль за исполнением нормативных правовых актов по вопросам пожарной безопасности;

2) барлық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ азаматтардың, ұйымдардың орындауына мiндетті өрт қауiпсiздiгі нормалары мен ережелерiн және өрт қауiпсiздiгiнiң мәселелерiн реттейтiн басқа да нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi;
3) жеке және заңды тұлғаларға өрт қауiпсiздiгін қамтамасыз етумен байланысты жұмыстар мен қызметтердi жүргiзуге лицензиялар бередi;
4) өрттер мен өрт қауiпсiздiгі ережелерiн бұзушылықтар туралы iстер бойынша анықтауларды жүзеге асырады;
5) заңнамамен белгіленген құзыреттер шегінде әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы өндiрiстi жүзеге асырады;
6) мүдделі мемлекеттік органдармен бiрлесiп ғимараттардың, құрылыстардың және олардың кешендерiнiң, коммуникацияларының құрылысына (кеңейтуге, жаңғыртуға техникалық, қайта қаруландыруға, жаңғыртуға, жаңартуға, күрделі жөндеуге) Қазақстан Республикасының Үкiметі белгiлеген тәртiпте өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бөлiмiне қатысты жобаларды мемлекеттік сараптауды жүргізедi;
7) жұмылдыру дайындығы және өртке қарсы қызмет бөлiмшелерiн жұмылдыру, бейбiт және әскери уақытта төтенше жағдайлар туындаған кездегі олардың жұмыстарының тұрақтығын көтеру жөніндегі шараларды әзiрлейдi, өртке қарсы қызмет органдарының жұмылдыруға тұрақты дайындығын қамтамасыз етедi;
8) азаматтарға, кәсiпорындардың басшыларына анықталған бұзушылықтарды болдырмау және өрттердiң алдын алу жөніндегі iс-шараларды жүргізу туралы нұсқаулар бередi;
9) елдi мекендердегi және объектілердегi өрт бөлiмшелерiнiң олардың өртке қарсы күреске ведомстволық қатыссыздығына қарамай дайындығын бақылауды жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын мемлекеттік меншiктiң стратегиялық, аса маңызды мемлекеттік объектiлерiн және өмiрмен қамтамасыз ету объектілерiн өрттен қорғау жөнiндегi қызметтi қамтамасыз етеді.
Ұйымдардың, жекелеген өндiрiстердiң, агрегаттардың өндiрiстiк учаскелерінің жұмыстарын жартылай немесе толықтай тоқтатуды, ғимараттарда, имараттарда электр желiлерiн, жылыту приборларын пайдалануға және өрт қауiпсiздiгiнiң нормалары мен ережелерiн бұзушылықтар кезiнде, сондай-ақ жобалармен көзделген құрылыс, қайта жаңғырту, кеңейту немесе ұйымның имараттарды, ғимараттарды техникалық қайта жарақтау кезiндегi өрт қауiпсiздігінiң талаптары орындалмағанда жобалармен көзделген субъектiлер жүзеге асыратын өрт қаупі бар жұмыстарды жүргізуге тыйым салуды өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлетті органның және облыстардағы (республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы) өртке қарсы қызмет аумақтық уәкiлеттi органдарының өтiнiмi бойынша прокурорға жиырма төрт сағат iшiнде жазбаша түрде хабарлама жiберу арқылы сот жүргізедi.
Субъектiнiң жұмысына тыйым салу немесе жартылай немесе толық тоқтату туралы талап арызды өрт қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган және облыстардағы (республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы) өртке қарсы қызмет аумақтық уәкілетті органдары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерiмен белгiленген тәртiпте және негіздерде сотқа жiбередi.
Ерекше жағдайларда адамдардың өмiрi мен денсаулығына айқын қауiп төндiрген өртке қарсы нормалар мен ережелердi бұзушылық кезiнде көрсетiлген мерзiмде талап арызды сотқа мiндеттi беру арқылы үш күннен аспайтын мерзiмге субъектінiң қызметіне тыйым салуға немесе тоқтатуға прокурорға жиырма төрт сағат iшiнде мiндеттi түрде жазбаша хабарлау арқылы жол берiледi. Осы ретте уәкiлетті органның және облыстардағы (республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы) аумақтық уәкiлеттi органдарының қызметке тыйым салу немесе тоқтату туралы актiсi сот шешiмiн шығарғанға дейiн жарамды.
Хабарламаны алған прокурор жүргiзiлген әрекеттердiң заңдылығын тексередi және олар заңсыз болған жағдайда өз қаулысымен тыйым салу - шектеу сипатындағы шараларды қолданбайды немесе жояды.
Қазақстан Республикасының дипломатиялық мекемелерiнiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шетелдегі өкiлдiктерінің өрт қауiпсiздігін қамтамасыз етудi бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады, егер де Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе;";

2) разрабатывают и утверждают обязательные для исполнения всеми государственными органами, а также гражданами, организациями нормы и правила пожарной безопасности и другие нормативные правовые акты, регулирующие вопросы пожарной безопасности;
3) выдают физическим и юридическим лицам лицензии на проведение работ и услуг, связанные с обеспечением пожарной безопасности;
4) осуществляют дознание по делам о пожарах и нарушениях правил пожарной безопасности;
5) осуществляют производство об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законодательством;
6) проводят совместно с заинтересованными государственными органами государственную экспертизу проектов на строительство (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, реставрацию, капитальный ремонт) зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций в части обеспечения пожарной безопасности в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
7) разрабатывают меры по мобилизационной подготовке и мобилизации подразделений противопожарной службы, повышению устойчивости их работы при возникновении чрезвычайных ситуаций в мирное и военное время, обеспечивают постоянную готовность к мобилизации органов противопожарной службы;
8) выдают гражданам, руководителям предприятий предписания об устранении выявленных нарушений и проведении мероприятий по предотвращению пожаров;
9) осуществляют контроль за готовностью пожарных подразделений в населенных пунктах и объектах независимо от их ведомственной принадлежности к борьбе с пожарами;
10) обеспечивают деятельность по охране от пожаров стратегических, особо важных государственных объектов и объектов жизнеобеспечения государственной собственности, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Приостановление частично или полностью работы организаций, отдельных производств, производственных участков агрегатов, запрещение эксплуатации зданий, сооружений электрических сетей, приборов отопления и ведения пожароопасных работ, осуществляемых субъектами при нарушениях норм и правил пожарной безопасности, а также при невыполнении предусмотренных проектами требований пожарной безопасности при строительстве, реконструкции, расширении или техническом перевооружении организаций объекта сооружения здания, производятся судом по заявлению уполномоченного органа и территориальных органов противопожарной службы в областях (городе республиканского значения, столице).
Исковое заявление о запрещении или приостановлении частично или полностью работы субъекта направляется уполномоченным органом и территориальными органами противопожарной службы в областях (городе республиканского значения, столице) в суд в порядке и на основаниях, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
В исключительных случаях при нарушении противопожарных норм и правил, представляющих явную угрозу жизни и здоровью людей, допускается, с обязательным письменным уведомлением прокурора в течение двадцати четырех часов запрещение или приостановление деятельности субъекта на срок не более трех дней, с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд. При этом акт уполномоченного органа и территориальных органов  противопожарной службы в областях (городе республиканского значения, столице) о запрещении или приостановлении деятельности действует до вынесения судебного решения.
Получив уведомление, прокурор проверяет законность произведенных действий и в случае их незаконности отменяет или снимает меры запретительно-ограничительного характера своим постановлением.
Контроль за обеспечением пожарной безопасности дипломатических учреждений Республики Казахстан, а также представительств Республики Казахстан за рубежом осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан.";

8) 9-2 және 9-3-баптар алынып тасталсын;
9) мынадай мазмұндағы 9-2-1, 9-2-2 және 9-2-3-баптарымен толықтырылсын:
"9-2-1-бап. Өрт қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк бақылау
Уәкiлетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының өрт қауiпсiздiгi саласындағы заңдылығының талаптарын шаруашылық субъектiлерiнiң сақтауын айқындау мақсатында жүргізiлетiн тексерулер түрiнде орындалады.
Мемлекеттiк мекемелердiң және басқа да шаруашылық субъектiлерiнiң қызметiн тексеру үшiн негіздеме болып табылатын өртке қарсы қызмет органының құжаты тексеру жүргiзу туралы нұсқама болып табылады.
Тексерулер мынадай түрлерге бөлінедi:
1) жоспарлы тексеру - заңнамада белгiленген алдыңғы тексерулерге қатысу бойынша уақыт аралықтары ескерiлiп жүргiзiлетiн өртке қарсы қызмет органы алдын ала жоспарлайтын тексеру;
2) жоспардан тыс - Қазақстан Республикасының Президентi, Yкiметi, Бас прокуратурасы, оған уәкiлетті өзге де мемлекеттiк органдардың тапсырмаларымен және сұрауларымен, депутаттық сауалдармен байланысты, жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу туралы өтiнімдер, азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп және апатты ахуал туғызатын жағдайларда заңнаманы бұзушылық белгiлерiн тiкелей анықтай отырып, өтiнiштер бойынша, сондай-ақ жоспарлы iс-шаралар нәтижесiнде айқындалған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында уәкiлеттi орган жүргізетiн тексеру;
3) қарсы - шаруашылық субъектісi шарттық мiндеттемеде не өзге де құқықтық қатынастарда болған жеке немесе заңды тұлғаға қатысты ұсынылған ақпараттың шынайылығын қайта тексеру не қосымша ақпарат алу мақсатында өртке қарсы қызмет органы жоспардан тыс тәртiппен жүргізетiн тексеру;
4) рейдтiк - олардың өрт қауiпсіздігі саласындағы нормативтiк құқықтық актілердiң жекелеген талаптарын сақтау мәселелерi бойынша бiрнеше шаруашылық субъектiлерiнiң қызметiн бiр уақытта қамтитын тексеру;
9-2-2-бап. Өрт қауiпсіздігі саласындағы нормативтiк
құқықтық актiлердi кәсiпорындар мен ұйымдардың
орындауына бақылауды жүзеге асыру тәртiбi
Өрт қауiпсіздігі саласындағы белгiленген тәртiпте бекiтiлген нормаларды, ережелер мен стандарттарды сақтауды бақылауға тұрғылықты пункттер, сондай-ақ олардың меншiк нысандарына қарамастан барлық кәсiпорындар мен ұйымдар жатады.
Өртке қарсы қызмет органдары құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкiлетті органға олардың меншiк нысандарына қарамастан объектілерге жоспарлы тексеру жүргізудiң жылдық жоспарын ұсынады. Әр айдың аяғында тексерулер тағайындау және шаруашылық субъектiлерiнiң қызметін тексеру есебiне карточкаларын жасақтау туралы актiлерiне салыстыру жүргiзедi.
Жоспардан тыс, қарсы, рейдтiк, тексерулер жүргiзу кезiнде тексеру тағайындау туралы акт шығарылады және тексеру есебiне карточкасы жасақталады және оны шығару күнiне тексерiлетiн объектiнiң тұрғылықты орны бойынша немесе кәсiпкерлiк қызметті жүзеге асыру орны бойынша құқықтық статистиканың уәкiлетті органында тiркеу үшiн ұсынылады.
Тексеру азаматтардың өмiрiне және денсаулығына және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерiне төнген қауiпті дереу жоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдаймен туындаған айрықша жағдайларда, мезгiлсiз уақытта тексеру жүргізу кезiнде, сондай-ақ тiкелей оларды жасаудың сәтiнде бұзулар табылған және дәлелдердi бекiту үшiн жедел әрекеттердi жүргiзу қажет болған жағдайларда тексеру тағайындау туралы актi мен ақпараттық есеп құжаттары тексеру жүргiзу басталғаннан кейінгі келесi жұмыс күнi iшiнде құқықтық статистика жөніндегі уәкiлеттi органға ұсынылады.
Кәсiпорындар мен ұйымдар олардың маңыздылығы мен өрт қауiпсiздiгi деңгейiне қарай 1, 2, 3 және 4-топтарының объектiлерiне бөлiнедi. Аудандағы объектiлер есебiн өртке қарсы қызмет органы жүргізедi.
1-топтың объектiлерiне: құрылысының жалпы алаңы 3500 шаршы метрден асатын iрi өнеркәсiптiк кәсiпорындар және республикалық ғылыми-зерттеу мекемелерi; электр стансалары; әуежайлар; теңiз сауда порттары;
театрлар, спорт сарайлары, басқа да мәдени-ойын-сауық мекемелерi, емдеу мекемелерi мен сыйымдылығы 800 және одан да көп қонақ үйлер; жалпы алаңы 2500 шаршы метрден асатын сауда объектілерi; музейлер, картина галерейлерi; жалпы алаңы 2500 шаршы метрден асатын кітапханалар; мұнай базалары мен жалпы сыйымдылығы 2000 текше метрден асатын мұнай өнiмдерiнiң қоймалары; газ қоймалары мен сыйымдылығы 1000 текше метрден асатын газ құю стансалары жатады.
Бұл объектiлердi өртке қарсы қызмет органдары бес жылда бiр реттен жиi емес кешендi тексередi және жыл сайын кешендi тексеру кезеңiнде айқындалған өрт қауiпсiздігі саласындағы нормаларды, тәртiптер мен стандарттарды бұзулардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
2-топтың объектiлерiне: бiрiншi топқа енбеген өнеркәсiптiк кәсiпорындар мен ғылыми-зерттеу мекемелерi; балық және өзен порттары; 50 бірліктен астам техника саны бар автокәсіпорындар; темiр жол стансалары, локомативтiк, вагондық, вагон жөндеу, рефрижераторлық, жөндеу-жабдықтау деполары; атқару және өкiлетті органның ғимараттары; ұлттық банк пен екiншi деңгейдегi банктер, аусымда 800 және одан да көп адам оқушылар, студенттер, тыңдаушылар саны бар оқу мекемелерi; бiрiншi топқа енбеген театрлар, спорт сарайлары, басқа да мәдени-ойын-сауық мекемелерi; алаңына қарамастан дiни мекемелер; 1000-нан 2500 шаршы метр жалпы алаңы бар сауда объектiлерi; мұражайлар, картина галереялары мен жалпы алаңы 1000-нан 2500-ге дейiн шаршы метр кiтапханалар, сыйымдылығы 400-ден 800 адам болатын емдеу мекемелерi мен қонақ үйлер; құрылымдарының 1500 шаршы метрден астам жалпы алаңы бар ауыл шаруашылығы, мал шаруашылығы объектiлерi мен құс фабрикалары жатады.
Бұл объектілердi өртке қарсы қызмет органдары екi жылда бiр рет кешендi тексередi және жыл сайын кешендi тексеру кезеңiнде айқындалған өрт қауiпсіздігі саласындағы нормаларды, тәртiптер мен стандарттарды бұзулардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
3-топтың объектiлерiне: екiншi топқа енбеген оқу мекемелерi; ғылыми-зерттеу және жобалау мекемелерi; 50 бiрлiктен астам техника саны бар автокәсiпорындар; 1500 шаршы метрден кем жалпы алаңы бар ауыл шаруашылығы, мал шаруашылығы объектiлерi мен құс фабрикалары; балалар, әкiмшiлiк мекемелерi, жатақханалар, байланыс мекемелерi, коммуналдық және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындары; түтін жою жүйесi, 150 метр және одан да көп алаңы бар тамақтану, ойын мекемелерi, дәрiханалар, почта, байланыстың сөйлесу пункттерi, телеграф, банк бөлiмдерi, көркем шеберханалар, салтанат залдары көзделген тұрғын үйлер; бiрiншi және екiншi топтарға енбеген музейлер, картина галерейлерi, емдеу мекемелерi мен қонақ үйлер, сауда объектiлерi, кiтапханалар жатады.
Бұл топтың объектiлерiн өртке қарсы қызмет органдары жылына бiр рет тексередi.
4-топтың объектiлерiне: ашық автотұрақтар мен жеке гараждар; бiр қабатты жер үсті және жер асты гараждары; автомайқұю стансалары, саяжай және бақша шаруашылығы қоғамдары; мына: жеке тұрған, дара және қоршалған тұрғын үйлер; сауда павильондары, жөндеу шеберханалары, дүңгіршіктер, қабылдау пункттерi мен валюта айырбастау пункттерi, тауарларды өткізуге арналған, оның iшiнде рыноктар аумақтарында орналасқан контейнерлер; жеке тұрған және тұрғын үйлер мен құрылыстарға жапсарлас (қабаттас) салынған 150 шаршы метрге дейiнгi алаңы бар сауда, тұрмыстық қызмет көрсету, тамақтандыру кәсiпорындары, ойын мекемелерi, дене шынықтыру-сауықтыру кешендерi, дәрiханалар, медициналық кабинеттер, банктер бөлiмдерi, көркемдiк шеберханалары, шеберханалары, салтанат залдары, музейлер, көрмелер, офистер, аудио-бейне жазба және прокат пункттерi, валюта айырбастау пункттерi, диспетчерлiк пункттер мен басқа да ұсақ объектiлерi.
Бұл топтың объектiлерiн өртке қарсы қызмет объектiлерi жылына бiр рет тексереді.
Салынып жатқан объектiлердi өртке қарсы қызмет органдары олардың жобалық-сметалық құжаттамасына және орындалған құрылыс-монтаж жұмыстарының өрт қауiпсіздігі талаптарының сәйкестiгіне жалпы негiздерде, бiрақ жылына бiр реттен жиi емес тексеріледi.

8) статьи 9-2 и 9-3 исключить;
9) дополнить статьями 9-2-1, 9-2-2 и 9-2-3 следующего содержания:
"Статья 9-2-1. Государственный контроль в области пожарной безопасности
Государственный контроль в области пожарной безопасности, осуществляемый уполномоченным органом, выполняется в виде проверок, проводимых с целью определения соблюдения хозяйствующими субъектами требований законодательства Республики Казахстан в области пожарной безопасности.
Документом органа противопожарной службы, являющимся основанием для проведения проверки деятельности государственных учреждений и других хозяйствующих субъектов, является предписание о назначении проверки.
Проверки подразделяются на следующие виды:
1) плановая - проверка, заранее запланированная органом противопожарной службы, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
2) внеплановая - проверка, проводимая уполномоченным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновения угрозы здоровью и жизни физических лиц и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;
3) встречная - проверка, проводимая органом противопожарной службы во внеплановом порядке, с целью перепроверки достоверности представленной либо получения дополнительной информации в отношении физического или юридического лица, с которым проверяемый хозяйствующий субъект имел договорные обязательства либо иные правовые отношения;
4) рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких хозяйствующих субъектов по вопросам соблюдения ими отдельных требований нормативных правовых актов в области пожарной безопасности.
Статья 9-2-2. Порядок осуществления контроля за исполнением нормативных правовых актов в области пожарной безопасности
1. Контролю за соблюдением норм, правил и стандартов в области пожарной безопасности подлежат населенные пункты, а также все организации независимо от их форм собственности.
2. Органами противопожарной службы в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов представляется годовой план проведения плановых проверок. В конце каждого месяца проводится сверка актов о назначении проверок и составлении карточек учета проверки деятельности всех организаций независимо от их форм собственности.
3. При проведении внеплановых, встречных, рейдовых проверок выносится акт о назначении проверки и составляется карточка учета проверок и представляется для регистрации в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов по месту нахождения проверяемого субъекта или по месту осуществления предпринимательской деятельности в день их вынесения.
В исключительных случаях, когда проверка вызвана сложившейся  социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы здоровью и жизни граждан и национальным интересам Республики Казахстан, при проведении проверки в неурочное время, а также в случаях обнаружения нарушений непосредственно в момент их совершения и необходимости проведения неотложных действий для закрепления доказательств, акт о назначении проверки и информационные учетные документы представляются в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов в течение следующего рабочего дня после начала проведения проверки.
4. Организации от их степени пожарной опасности подразделяются на объекты 1, 2, 3 и 4 группы. Учет объектов в районе ведется органом противопожарной службы.
5. К объектам 1 группы относятся: крупные промышленные предприятия с общей площадью строений более 3500 квадратных метров и республиканские научно-исследовательские организации; электростанции; аэропорты; морские торговые порты; театры, дворцы спорта, другие культурно-зрелищные организации, медицинские организации и гостиницы вместимостью 800 и более человек; объекты торговли с общей площадью более 2500 квадратных метров; музеи, картинные галереи; библиотеки общей площадью свыше 2500 квадратных метров; нефтебазы и склады нефтепродуктов общей емкостью более 2000 кубический метров; газохранилища и газгольдерные станции емкостью более 1000 кубических метров.
Эти объекты проверяются комплексно органами противопожарной службы не менее одного раза в пять лет и ежегодно осуществляется контроль за исполнением выявленных в период комплексных проверок нарушений норм, правил и стандартов в области пожарной безопасности.
6. К объектам 2 группы относятся: промышленные предприятия и научно-исследовательские организации, не вошедшие в первую группу; рыбные и речные порты; автопредприятия с количеством техники более 50 единиц; железнодорожные станции, локомотивные, вагонные, вагоноремонтные, рефрижераторные, ремонтно-экипировочные депо; здания исполнительных и представительных органов; Национальный Банк Республики Казахстан и банки второго уровня, учебные учреждения с количеством учащихся, студентов, слушателей в смену 800 и более человек; театры, дворцы спорта, другие культурно-зрелищные организации, не вошедшие в первую группу; культовые учреждения независимо от площади; объекты торговли с общей площадью от 1000 до 2500 квадратных метров; музеи, картинные галереи и библиотеки общей  площадью от 1000 до 2500 квадратных метров, медицинские организации и гостиницы вместимостью от 400 до 800 человек; сельскохозяйственные животноводческие объекты и птицефабрики с общей площадью строений более 1500 квадратных метров.
Эти объекты проверяются комплексно органами противопожарной службы один раз в два года и ежегодно осуществляется контроль за исполнением выявленных в период комплексных проверок нарушений норм, правил и стандартов в области пожарной безопасности.
7. К объектам 3 группы относятся: организации образования, не входящие во вторую группу; научно-исследовательские и проектные институты; автопредприятия с количеством техники менее 50 единиц; сельскохозяйственные, животноводческие объекты и птицефабрики с общей площадью менее 1500 квадратных метров; детские, административные здания, общежития, организации связи, предприятия коммунального и бытового обслуживания; жилые дома с предусмотренной системой дымоудаления, питания, игорные заведения, аптеки, почты, переговорные пункты связи, телеграфы, отделы банков, художественные мастерские, залы торжеств площадью более и 150 квадратных метров; музеи и картинные галереи, медицинские организации и гостиницы, объекты торговли, библиотеки, не вошедшие в первую и вторую группы.
Объекты этой группы проверяются органами противопожарной службы один раз в год.
8. К объектам 4 группы относятся: открытые автостоянки и индивидуальные гаражи; одноэтажные наземные и подземные гаражи; автозаправочные станции, дачные и садоводческие общества; жилые дома: отдельно стоящие, одиночные и сблокированные; торговые павильоны, ремонтные мастерские, киоски, приемные пункты и пункты обмена валюты, контейнеры для реализации товаров, в том числе расположенные на территориях рынков; отдельно стоящие и пристроенные (встроенные) к жилым домам и сооружениям площадью до 150 квадратных метров, предприятия торговли, бытового обслуживания, питания, игорные заведения, физкультурно-оздоровительные комплексы, аптеки, медицинские кабинеты, отделы банков, художественные мастерские, залы торжеств, музеи, выставки, офисы, пункты аудио-видео записи и проката, обменные пункты валюты, диспетчерские пункты и другие мелкие объекты.
Объекты этой группы проверяются органами противопожарной службы один раз в год.
9. Строящиеся объекты проверяются органами противопожарной службы на соответствие их проектно-сметной документации и выполненных строительно-монтажных работ требованиям пожарной безопасности на общих основаниях, но не реже одного раза в год.

9-2-3-бап. Шағын кәсiпкерлік субъектiлерiнiң өрт қауiпсiздiгi
саласындағы нормативтік құқықтық актiлердi
орындауын бақылауды жүзеге асырудың тәртiбi
Өртке қарсы қызмет органының шағын кәсiпкерлiк субъектілерiнiң қызметiне тексеру жүргізуге негіз болып табылатын құжат тексеру тағайындау туралы акт болып табылады.
Шағын кәсiпкерлік субъектілерiн тексеру олардың қандай топқа жататындығына қарай басқа объектілер сияқты сондай кезеңдiлiкте тексерiледi.
Шағын кәсiпкерінің субъектілерiн тексеру ұзақтығы 5 тәулiктен аспауы тиiс.
Өртке қарсы қызмет органдары шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне тек сот тәртiбiмен тыйым салуы немесе тоқтата тұруы мүмкiн. Шаруашылық субъектiсiнiң қызметiне сот шешiмiнсiз тыйым салу немесе тоқтата тұру Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген өрт пайда болуының анық қаупі болған кезде айрықша жағдайларда 3 күннен аспайтын мерзiмге рұқсат берiлуi мүмкiн. Бұл ретте қызметке тыйым салу немесе тоқтата тұру туралы акт сот шешiмi шығарылғанға дейiн күшінде болады.
Тексеру жүргізу кезiнде өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерi Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес шағын кәсiпкерлiк субъектiсiне тексеру жүргiзу туралы негiздеменi көрсетуге мiндетті.
Өртке қарсы қызмет органдары лауазымдық тұлғаларының еркiн кәсiпкерлiк қызметті жүзеге асырудың мүмкiн еместiгiне әкелетiн әрекеттерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жауапкершiлiкке алып келедi.";
10) 16-бапта:
мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi бөлiмдермен толықтырылсын:
"Ел қоныстанған аумақтарда, мемлекеттiк меншiктiң стратегиялық, аса маңызды мемлекеттiк объектiлерiнде және өмiрмен қамтамасыз ету объектiлерiнде өрттердi сөндiрудi мемлекеттiк өрт сөндiру мекемелерi және оның облыстардағы (республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы) филиалдары жүзеге асырады.
Басқа объектілердегі меншiктілiк нысанына қатыссыз өрттердi сөндiрудi салалық өрт сөндiру қызметтерi немесе ерiктi өртке қарсы құралымдар жүзеге асырады.";
екiншi бөлiмнiң үшiншi сөйлемi алынып тасталсын;
жетінші бөлімдегі "Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан аумақтық" және ", мемлекеттік өрт сөндiру мекемелерiнiң" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жиырмасыншы баппен толықтырылсын:
"Өрт сөндiру кезiнде өртке қарсы қызмет қызметкерлерi мыналарға:

Статья 9-2-3. Порядок осуществления контроля за исполнением нормативных правовых актов в области пожарной безопасности субъектами малого предпринимательства
Документом органа противопожарной службы, являющимся основанием для проведения проверки деятельности субъектов малого предпринимательства является акт о назначении проверки.
Проверки субъектов малого предпринимательства проводятся органами противопожарной службы с той же периодичностью, как и другие объекты, в зависимости от того к какой группе объектов они относятся.
Продолжительность проверки субъектов малого предпринимательства не должна превышать 5 суток.
Органы противопожарной службы могут запрещать или приостанавливать деятельность субъектов малого предпринимательства только в судебном порядке. Без судебного решения запрещение или приостановление деятельности хозяйствующего субъекта может быть допущено в исключительных случаях при наличии признаков явной угрозы возникновения пожара, установленных законодательными актами Республики Казахстан, на срок не более 3 дней. При этом акт о запрещении или приостановлении деятельности действует до вынесения судебного решения.
При проведении проверок сотрудники органов противопожарной службы обязаны предъявить основание о проведении проверки субъекта малого предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Действия должностных лиц органов противопожарной службы, ведущие к невозможности осуществления свободной предпринимательской деятельности, влекут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";
10) в статье 16:
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Тушение пожаров на селитебных территориях, на стратегических, особо важных государственных объектах и объектах жизнеобеспечения государственной собственности осуществляется государственным учреждением пожаротушения и его филиалами в областях (городе республиканского значения, столице).
Тушение пожаров на других объектах независимо от форм собственности осуществляется отраслевыми противопожарными службами или добровольными противопожарными формированиями.";
в части третьей второе предложение исключить;
в части седьмой слова "территориальных" и "государственных учреждений пожаротушения, расположенных на территории Республики Казахстан" исключить;
в части восьмой слова "государственные учреждения пожаротушений" заменить словами "филиалов государственного учреждения пожаротушения";
дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
"При тушении пожаров сотрудники противопожарной службы имеют право:

1) өрт сөндiру үшiн өртке қарсы қызметтің күштерi мен құралдарын, көлiк және басқада материалдық-техникалық құралдарды тартуға;
2) сөндiру және өрттi жою бойынша жұмыстарды жүргізу кезiнде цехтардың және объектiлердiң жұмысын тоқтатады, қажет болғанда қауiптi аймақтан адамдарды және материалдық бағалы заттарды көшiруге нұсқау бередi;
3) азаматтардың олардың өрт кезiндегі қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында жекелеген учаскелерге, аумақтарға ғимараттардың үй-жайларына кiрулерiн шектейдi немесе уақытша тоқтатады;
4) тұрғын үй және өзге де үй-жайларға азаматтардың ұйымдарына, оларға тиесiлі жер учаскелерiне, дипломатиялық иммунитетке ие шетел мемлекеттерiнiң және халықаралық ұйымдардың өкiлдiктерiнен басқа аумақтарға және үй-жайларға өрт кезiнде азаматтардың жеке қауiпсiздiгін қамтамасыз ету, азаматтарды құтқаруға, оттың таралуының алдын алуға және өрттi жоюға бағытталған шараларды қабылдау үшiн бөгетсiз кiруге;
5) қажет жағдайларда жабық есiктер мен терезелердi, сондай-ақ адамдарды құтқару және өрттi сөндiру үшiн қоршауға алынған конструкцияларды ашуға;
6) адамдарды құтқару үшiн және аса қажет болғанда Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiпте байланыс құралдарын, мүлiктi және өзге де ұйымдастырудың материалдық құралдарын, олардың меншiктілiк нысанына қатыссыз өртті сөндiру және жою кезiнде иесiне залалды, егер ол келтiрiлген болса өтеу арқылы пайдалануға құқылы.";
11) 21-баптың бiрiншi бөлiмiндегі "атқарушы" деген сөз "уәкiлетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 22-баптың екiншi бөлiмiндегі сөйлем алынып тасталсын.
15. "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 21 қаңтардағы N 67-1  Заңына (ҚP Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14, 198-құжат; N 17-18, 225-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 4, 26-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) дәрменсiз қарызгердi оңалту, заңды тұлғаны банкрот деп тану және оны жою мониторинг процесi, сондай-ақ жоюдың соттан тыс рәсiмдерi (бұдан әрi - мониторинг) - кредиторлар мүдделерiн қорғау, экономикадағы шаруашылық тәуекелдер деңгейлерiн тиiмсiз өндірiстердi жою немесе қалпына келтiру жолымен төмендету мақсатында төлем қабiлетi жоқ ұйымдардың қаржылық-экономикалық жай-күйiн жүйелік талдау, қаржылық-экономикалық сауықтандыру шараларын уақытында қолдану процесi;";
2) 10-1-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

1) привлекать для тушения пожаров силы и средства противопожарных служб, транспортные и другие материально-технические средства;
2) приостанавливать работу цехов и объектов на период проведения работ по тушению и ликвидации пожаров, при необходимости отдают распоряжение на эвакуацию людей материальных ценностей из опасной зоны;
3) ограничивать или временно запрещать доступ граждан на отдельные участки, территории, в помещения зданий в целях обеспечения их безопасности при пожарах;
4) беспрепятственно проходить в жилые и иные помещения, организации граждан, на принадлежащие им земельные участки, на территорию и в помещения, кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом, с целью обеспечения личной безопасности граждан при пожарах для принятия мер, направленных на спасение граждан, предотвращение распространения огня и ликвидацию пожара;
5) вскрывать в необходимых случаях закрытые двери и окна, а также ограждающие конструкции для спасения людей и тушения пожаров;
6) использовать для спасения людей и в случае крайней необходимости в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, средства связи, имущества и иных материальных средств организаций, транспорта независимо от формы их собственности при тушении и ликвидации пожаров с возмещением ущерба владельцам в случае его причинения.";
11) в части первой статьи 21 слово "исполнительным" заменить словом "уполномоченным";
12) в части второй второе предложение статьи 22 исключить.
15. В  Закон  Республики Казахстан от 21 января 1997 г. "О  банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 14, ст. 198; N 17-18, ст. 225; 2000 г., N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 4, ст. 26; N 11, ст. 67; 2004 г., N 6, ст. 42; N 23, ст. 142):
1) статью 1 дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) мониторинг процедур реабилитации несостоятельного должника, признания юридического лица банкротом и его ликвидации, а также внесудебной процедуры ликвидации (далее - мониторинг) - процесс систематического анализа финансового-экономического состояния неплатежеспособных организаций в целях защиты интересов кредиторов, снижения уровня хозяйственных рисков в экономике путем ликвидации или реабилитации неэффективных производств, своевременности применения мер финансово-экономического оздоровления;";
2) подпункт 4) статьи 10-1 изложить в следующей редакции:

"4) банкроттық (банктер мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын қоспағанда), сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратуды соттан тыс рәсiмiн жүргізудi бақылауды жүзеге асырады, банктер мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын жоятын жою комиссияларының төрағаларын қоспағанда;";
3) мынадай мазмұндағы 10-2, 10-3 баптармен толықтырылсын:
"10-2. Бақылаудың мәнi мен мақсаты
1. Олардың тараптарының банкроттық саласындағы құқықтық актiлерді сақтауы банкроттық (банктер мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын қоспағанда) рәсiмiн жүргiзу үшiн, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратуды соттан тыс рәсiмiнде уәкілетті органды бақылаудың мәнi болып табылады.
2. Осы Заңмен белгiленген құқықтарды қорғау және тараптардың банкроттық рәсiмiнiң, ондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiнің мiндеттіліктерiн орындауды қамтамасыз ету бақылау мақсаты болып табылады.
3. Осы баптың мақсаты үшiн банкроттық рәсiмiнiң тарабы, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмi деп кредиторлар, борышкер, меншiк иесi немесе оларға уәкiлеттенген орган, кредиторлар комитетi, конкурстық және оңалтушылық басқарушылар түсiнiледi.
10-2. Бақылау нысандары
4. Банкроттық (банктер мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын қоспағанда) рәсiмiн жүргiзу үшiн, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiнде бақылау мынадай нысандары жүзеге асырылады:
1) банкроттық рәсiмiнде төлем қабiлетсiз борышкерлердiң мүлкi мен iстерiн басқаруға лицензиясы бар тұлғалардың тiркеу есебi;
2) төлем қабiлетсiз және дәрменсiз ұйымдардың мониторингі;
3) камералдық бақылау;
4) банкроттық рәсiмiнде, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiнде тараптардың банкроттық саласындағы құқықтық актiлердi сақтауына бақылау;
5) оңалтушы және конкурстық басқарушылардың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген банкроттық рәсiмiн, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiн сақтауын тексеру.
Оңалтушы және конкурстық басқарушылардың банкроттық рәсiмiн, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiн сақтауын тексеру шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн бақылау болып табылмайды.
5. Конкурстық сауда-саттықта конкурстық массаны өткiзу кезiнде ашықтықты, бәсеке қабiлетiн сақтау үшiн бақылау.
10-3. Оңалтушы және конкурстық басқарушылардың банкроттық рәсiмiн, сондай-ақ дәрменсiз борышкердi таратудың соттан тыс рәсiмiн сақтауын тексеру

"4) осуществляет контроль за проведением процедур банкротства (за исключением банков и страховых (перестраховочных) организаций), а также во внесудебной процедуре ликвидации несостоятельного должника, за исключением председателей ликвидационных комиссий ликвидируемых банков и страховых (перестраховочных) организаций";
3) дополнить статьями 10-2, 10-3 следующего содержания:
"Статья 10-2. Контроль за проведением процедур банкротства и внесудебной ликвидации несостоятельного должника
1. Предметом контроля уполномоченного органа за проведением процедур банкротства (за исключением банков и страховых (перестраховочных) организаций), а также во внесудебной процедуре ликвидации несостоятельного должника является соблюдение их сторонами законодательства Республики Казахстан о банкротстве.
2. Целями контроля является защита установленных настоящим Законом прав и обеспечение выполнения обязанностей сторонами процедуры банкротства, а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника.
3. Для целей настоящей статьи под сторонами процедуры банкротства, а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника, понимаются кредиторы, должник, собственник имущества или уполномоченный им орган, комитет кредиторов, конкурсный и реабилитационный управляющие.
4. Контроль за проведением процедур банкротства (за исключением банков и страховых (перестраховочных) организаций), а также во внесудебной процедуре ликвидации несостоятельного должника, осуществляется в следующих формах:
1) регистрационный учет лиц, имеющих лицензии на управление имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства;
2) мониторинг неплатежеспособных и несостоятельных организаций;
3) камеральный контроль;
4) контроль соблюдения законодательства Республики Казахстан в сфере банкротства сторонами процедуры банкротства, а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника;
5) проверка соблюдения реабилитационными и конкурсными управляющими установленных действующим законодательством Республики Казахстан процедур банкротства, а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника.
Проверка соблюдения реабилитационными и конкурсными управляющими процедур банкротства, а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника, не является контролем субъектов малого предпринимательства.
5. Контроль за соблюдением гласности, конкурентности при реализации конкурсной массы должника на конкурсных торгах.
Статья 10-3. Проверка соблюдения реабилитационными и конкурсными управляющими процедур банкротства, а также внесудебной процедуры ликвидации несостоятельного должника

1. Тексеру уәкілетті органның немесе оның аумақтық органдарының нұсқамасы негізiнде үш ай мерзiмi бар тексерiлетiн кезеңде бiр реттен жиi емес жүргiзiледi.
2. Берiлетiн нұсқамаларда көрсетiлген тексерулердi жүргізудiң мерзiмi нұсқаманы тапсыру сәтiнен бастап он жұмыс күннен аспауы тиiс.
3. Мынадай деректемелерден тұратын нұсқама тексерудi жүргізу үшiн негiздеме болып табылады:
1) уәкілеттi органда тiркеу күні мен нөмірi;
2) нұсқаманы берген уәкілеттi органның атауы;
3) борышкердiң толық атауы мен тiркеу нөмiрi;
4) тексерушi тұлғалардың лауазымы, тегi, есімi, әкесінің аты.
Нұсқамаға уәкiлетті органның немесе оның аумақтық органының бiрiншi басшысы не оны ауыстырушы тұлға қол қоюы және елтаңбалық мөрiмен куәландыруы тиiс.
4. Бір нұсқаманың негізiнде бiр тексеру ғана жүргізiлуi мүмкiн.
5. Оңалтушы және конкурстық басқарушы зерттеу үшiн борышкердiң аумағына немесе үй-жайына тексерушi тұлғаларды жiберуге, сондай-ақ кез-келген сұралған ақпаратты беруге мiндетті.
6. Тексерудiң аяқталуы бойынша тексеру актісiн тiркеудiң арнайы журналында тiркелiп, нөмiрленген, тиелген және уәкiлетті органның немесе оның аумақтық органының мөрiмен бекiтiлген тексеру нәтижелерi туралы акт жасалады.
7. Банкроттық саласындағы анықталған құқықтық актiлердiң бұзылуы болған кезде тексеру актiсiнде көрсетiлгендердiң негiзiнде уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының банкроттық туралы қолданыстағы заңнамасын бұзуды жоюдың мерзiмiн көрсете отырып, ұсыным шығарады.
8. Уәкiлетті органның тексерулерге басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлерiн тартуға құқығы бар.".
16. "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 213-құжат; 1998 ж., N 24, 443-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 23, 931-құжат; 2001 ж., N 13-14, 171-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2004 ж., N 10, 57-құжат; N 23, 137, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы қырық бiрiншi, қырық екiншi, қырық үшiншi, қырық төртiншi, қырық бесiншi, қырық алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"өндiрiстiк экологиялық бақылау - қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтiк-құқықтық талаптарды сақтау үшiн шаруашылық және өзге қызмет барысында қоршаған ортаны ластаудың параметрлерiн өлшеудi және қадағалауды жүргізу жолымен iшкi қадағалау үшiн табиғат пайдаланушылар қабылдайтын және төлейтін шаралар жүйелерi;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау уәкiлеттiк органы - қоршаған ортаны және табиғи ресурстарды қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттiк орган;
құқық қолдану - қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау мемлекеттік органы табиғатты қорғау талаптарына сәйкес келмейтiн шаруашылық немесе өзге қызметтi түзету немесе тоқтату мақсатында қолданатын шаралар жиынтығы;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы тексеру (бұдан әрi - тексеру) - уәкiлетті және/немесе аумақтық органдардың лауазымдық тұлғасының немесе лауазымдық тұлғаларының қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын, шаруашылық субъектiлерiнiң қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнаманың талаптарын сақтауын айқындау, табиғи ресурстарды өндiру мен пайдалану мақсатында жасайтын әрекеті;
жоспарлы тексеру - бақылаушы органның алдын ала жоспарланған, заңнамамен белгiленген кезеңдiлiкке сәйкес жүргізiлетін тексеруi;
жоспардан тыс тексеру - қалыптасқан шұғыл болған экологиялық жағдайға байланысты тағайындалатын, қоршаған ортаға төнген қауiптi дереу қалпына келтiрудi және арыздарға өтiнiштер мен өтiнiмдерге жауап берудi талап ететiн тексеру;
кешендiк тексеру - қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттік орган қоршаған ортаны қорғау саласындағы реттеу функцияларын жүзеге асыратын басқа мемлекеттiк органдармен бiрлесiп табиғи ортаға антропогендiк әсер етудi анықтау және бiр ортадан екiншi ортаға ластанудың ауысуын болдырмау мақсатында жүргізетiн тексеруi;
қарсы тексеру - егер де тексеру кезiнде бақылаушы органдарда көрсетiлген адамдармен байланысты қосымша ақпарат алуға қажеттiлiк туындаған жағдайда үшiншi адамға қатысты жүргізiлетiн тексеру;
табиғатты қорғау iс-шаралары - табиғатты пайдаланушылардың меншiктi қаражаты есебiнен iске асырылатын өндiрiстік объектілердегi қоршаған ортаның нормативтiк сапасына қол жеткiзу және сақтау жөніндегі ұйымдық-техникалық шаралар кешенi;";

1. Проверка проводится на основании предписания уполномоченного органа или его территориальных органов не чаще одного раза в проверяемый период сроком в три месяца.
2. Срок проведения проверок, указываемый в выдаваемых предписаниях, не должен превышать десяти рабочих дней с момента вручения предписания.
3. Основанием проведения проверки является предписание, содержащее следующие реквизиты:
1) дату и номер регистрации в уполномоченном органе;
2) наименование уполномоченного органа, выдавшего предписание;
3) полное наименование и регистрационный номер должника;
4) должности, фамилии, имена, отчества проверяющих лиц.
Предписание должно быть подписано первым руководителем уполномоченного органа или его территориального органа, либо лицом, его замещающим и заверено гербовой печатью.
4. На основании одного предписания может проводиться только одна проверка.
5. Реабилитационный и конкурсный управляющий обязан допустить проверяющих лиц на территорию или помещения должника для обследования, а также предоставить любую запрашиваемую информацию.
6. При завершении проверки составляется акт о результатах проверки, который регистрируется в специальном журнале регистрации актов проверки, пронумерованным, прошнурованным и скрепленным печатью уполномоченного органа или его территориального органа.
7. На основе отраженных результатов в акте проверки, при наличии выявленных нарушений правовых актов в сфере банкротства, уполномоченным органом выносится представление с указанием срока устранения нарушений действующего законодательства Республики Казахстан в сфере банкротства.
8. Уполномоченный орган имеет право привлекать к проверкам работников других государственных органов.".
16. В  Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. "Об охране окружающей среды" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 213; 1998 г., N 24, ст. 443; 1999 г., N 11, ст. 357; N 23, ст. 931; 2001 г., N 13-14, ст. 171; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2004 г., N 10, ст. 57; N 23, ст. 137, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23):
1) статью 1 дополнить абзацами сорок первым, сорок вторым, сорок третьим, сорок четвертым, сорок пятым, сорок шестым, сорок седьмым следующего содержания:
"производственный экологический контроль - система мер, принимаемых и финансируемых природопользователями для внутреннего слежения за соблюдением законодательства в сфере охраны окружающей среды путем проведения измерений и наблюдений за параметрами загрязнения окружающей среды в ходе хозяйственной и иной деятельности;
проверка в области охраны окружающей среды (далее - проверка) - действие должностных лиц уполномоченного и/или территориальных органов, осуществляющих государственный контроль в области охраны окружающей среды, совершаемое с целью определения соблюдения хозяйствующими субъектами требований законодательства в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования природных ресурсов;
плановая проверка - заранее запланированная контролирующим органом проверка, проводимая в соответствии с установленной законодательством периодичностью;
внеплановая - проверка, проводимая уполномоченным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновения угрозы здоровью и жизни физических лиц и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;
комплексная проверка - проверка, проводимая уполномоченным органом в области охраны окружающей среды совместно с другими государственными органами, осуществляющими регулирующие функции в области охраны окружающей среды и природных ресурсов, с целью выявления степени антропогенного воздействия на природные среды и избежания переноса загрязнения из одной среды в другую;
встречная проверка - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок у контролирующих органов возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами;
природоохранные мероприятия - комплекс организационно-технических мер по достижению и соблюдению нормативов качества окружающей среды на производственных объектах, реализуемых за счет собственных средств природопользователей;";

2) 3-бап мынадай мазмұндағы он бiрiншi және жиырмасыншы абзацтармен толықтырылсын:
"шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiпті түрлерi кезiнде өндiрiстiк экологиялық бақылауды жүзеге асырудың мiндеттемелерi;
мемлекеттiк орган қызметінiң қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы бақылау функцияларын жүзеге асыру кезiндегi өзара iс-әрекеті, үйлестiруi, заңдылығы мен жариялылығы;";
3) 8-бап мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2), 8-3), 8-4), 17), 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік, өндiрiстiк және қоғамдық бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi өзге де мемлекеттiк органдардың қызметiн үйлестiредi;
8-2) басқа да мемлекеттiк органдармен, қоғамдық бiрлестіктермен және жеке тұлғалармен қоршаған ортаны қорғау мәселелерi жөнiнде өзара iс-әрекет жасайды;
8-3) жүйенi жетiлдiредi және бақылау және құқық қолдану қызметiне тиiмдi әдiстер енгiзедi;
8-4) қоршаған ортаның жағдайына ықпал ететiн, қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану мәселелерi жөніндегі кешендi тексерудi ұйымдастыру және жүзеге асыру үшiн қажеттi қызмет туралы ақпараттарды жинауды және талдауды жүзеге асырады;
17) жер қойнауын қорғау жөніндегі экологиялық талаптарды, ережелердi және нормаларды сақтауын, келiсiм-шарттық шарттарды қоршаған ортаны қорғау мәселелерi жөнiндегi жер қойнауын пайдаланудың барлық кезеңдерiнде орындауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
18) Лицензиаттың біліктілік талаптарына сәйкестігін мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;";
4) 77-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлетті орган қоршаған ортаны қорғау саласындағы бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, болдырмау және табиғи ресурстарды пайдалану және бұзған адамдарды заңнамамен белгiленген тәртiпте жауапкершілікке тарту мақсатында жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 және 1-5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттiк бақылау жүйесiндегі құралдардың негізгісi шаруашылық субъектiлерiнiң табиғатты қорғау заңнамасын сақтау мәнiне және жүйеліктi, анықтықты, объективтiлiктi көздейтiн, сондай-ақ қоршаған ортаның өзгеруi сапасына жедел әсер ететiн қызметiн тексерудi жүргiзу болып табылады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау мынадай жолдармен жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік және ведомстволық статистикалық есептiлік және табиғи ресурстарды есепке алу материалдарын, сондай-ақ кәсiпорындардың, ұйымдардың, шетелдiк заңды және жеке тұлғалардың табиғатты қорғау қызметi туралы деректердi талдау;

2) статью 3 дополнить абзацами следующего содержания:
"обязательности осуществления производственного экологического контроля при экологически опасных видах хозяйственной деятельности;
взаимодействия, координации, законности и гласности деятельности государственных органов при осуществлении контрольных функций в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов.";
3) статью 8 дополнить подпунктами 8-1), 8-2), 8-3), 8-4), 17), 18) следующего содержания:
"8-1) координирует деятельность иных государственных органов по осуществлению государственного, производственного и общественного контроля в области охраны окружающей среды;
8-2) взаимодействует с другими государственными органами, общественными объединениями и физическими лицами по вопрсам охраны окружающей среды;
8-3) совершенствует систему и внедряет эффективные методы контрольной и правоприменительной деятельности;
8-4) осуществляет сбор и анализ информации о деятельности, влияющей на состояние окружающей среды, необходимой для организации и осуществления комплексной проверки по вопросам охраны окружающей среды и использования природных ресурсов;
17) осуществляет государственный контроль за соблюдением экологических требований, правил и норм по охране недр, выполнение контрактных условий на всех стадиях недропользования по вопросам охраны окружающей среды;
18) осуществляет государственный контроль на соответствие лицензиата квалификационным требованиям.";
4) в статье 77:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль в области охраны окружающей среды осуществляется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в целях предупреждения, выявления, устранения нарушений законодательства в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов, а также привлечения нарушителей к ответственности, установленной законодательством";
дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 следующего содержания:
"1-1. Основным инструментом в системе государственного контроля является проведение проверок хозяйствующих субъектов на предмет соблюдения природоохранного законодательства и предусматривающее системность, прозрачность, объективность, а также оперативное реагирование на изменения качества окружающей среды.
Государственный контроль в области охраны окружающей среды осуществляется путем:
1) анализа материалов государственной и ведомственной статистической отчетности и учета природных ресурсов, а также данных о природоохранной деятельности индивидуальных предпринимателей, физических и юридических лиц, организаций, иностранных юридических и физических лиц;

2) шаруашылық субъектiлерiнің табиғатты қорғау заңнамасын, экологиялық талаптарды және қоршаған ортаның нормативтік сапасын сақтауы мен орындауы жөнiндегi жоспарлы тексерудi ұйымдастыру мен жүргiзу;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнаманы едәуiр бұзушылық фактiлерiне құпиялардан басқа, арыздарды, өтiнiштердi және басқа да ресми өтінiш нысандары және табиғи ресурстарды пайдалану, жедел инспекциялық әрекет етудi талап ететін шұғыл экологиялық жағдайлардың себептерiн тексеру және салдарын жою бойынша жоспардан тыс тексеру жүргізу;
4) қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы функцияларды тексерудi жүзеге асыратын мүдделi мемлекеттік органдармен кешендік тексеру;
5) үшiнші адамдарға қатысты жүргізiлетiн қарсы тексеру;
6) заңнаманы сақтауды, экологиялық құқық бұзушылықтардың туындауының алдын алуға бағытталған шараларды қоса алғанда қамтамасыз ету үшiн құқықтық құралдарды пайдалануға негiзделген құқық қолдану.
Тексерулердiң өзге түрлерiн жүргізуге тыйым салынады.
1-2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган жеке және заңды тұлғалардың ұйымдық-құқықтық нысанына және мыналарды қоса алғандағы меншiктiлік нысанына қатыссыз қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы заңнаманы сақтауы мен орындауы бойынша тексерудi жүргiзедi:
1) белгiленген экологиялық нормативтердi және шаруашылық және өзге қызметтерге талаптарды, қолданыстағы стандарттарды және техникалық шарттарды сақтау;
2) мемлекеттік кадастрды және табиғи ресурстарды есепке алуды жүргізудiң дұрыстығы;
3) рұқсаттарда, лицензияларда, шарттарда және табиғатты пайдалануға арналған келісiм-шарттарда, мемлекеттiк экологиялық сараптамалардың қорытындыларында белгіленген шарттарды сақтау;
4) атмосфералық ауаны, жер қойнауын, жер және су ресурстарын, сондай-ақ жануар және өсiмдiк әлемiнiң ресурстарын, мемлекеттік табиғи-қорықтық қорлардың объектiлерiн қорғау мен пайдаланудың экологиялық талаптарын орындау;
5) өндiрiстiк экологиялық бағдарламаларды және табиғатты қорғау iс-шараларын орындау;
6) шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерi кезiндегi өндiрiстік экологиялық бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Тексеру қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган шығаратын акті-нұсқаманың негізiнде оларды құқықтық статистика органдарында тiркегеннен кейiн, дереу әрекет ету және шаруашылық субъектiсінің басшылығына алдағы тексеру туралы хабарлау қажет болған жағдайларды қоспағанда жүргізiледi.

2) организации и проведения плановых проверок по соблюдению и исполнению хозяйствующими субъектами природоохранного законодательства, экологических требований и нормативов качества окружающей среды;
3) внеплановых проверок по подтвержденным фактам, изложенным в жалобах, заявлениях и других формах официальных обращений, за исключением анонимных, на факты нарушений законодательства в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов, расследованию причин и ликвидации последствий экстремальных экологических ситуаций, требующих оперативного инспекционного реагирования;
4) комплексных проверок заинтересованными государственными органами, осуществляющими регулирующие функции в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов;
5) встречных проверок, проводимых в отношении третьих лиц;
6) правоприменения, основанного на использовании правовых инструментов для обеспечения соблюдения законодательства, включая меры, направленные на предотвращение возникновения экологических правонарушений.
Запрещается проведение иных видов проверок.
1-2. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды производит проверки по соблюдению и исполнению законодательства в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов физическими и юридическими лицами, независимо от организационно-правовой формы и форм собственности, включая:
1) соблюдение установленных экологических нормативов и требований к хозяйственной и иной деятельности, действующих стандартов и технических условий;
2) правильность ведения государственных кадастров и учета природных ресурсов;
3) соблюдение условий, установленных в разрешениях, лицензиях, договорах и контрактах на природопользование, заключениях государственной экологической экспертизы;
4) выполнение экологических требований по охране и использованию атмосферного воздуха, недр, земельных и водных ресурсов, а также ресурсов животного и растительного мира, объектов государственного природно-заповедного фонда;
5) выполнение производственных экологических программ и природоохранных мероприятий;
6) организация и осуществление производственного экологического контроля при экологически опасных видах хозяйственной деятельности.
Проверки проводятся на основании актов-предписаний, издаваемых уполномоченным органом в области охраны окружающей среды после их регистрации в установленном порядке в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов, за исключением случаев необходимости немедленного реагирования, и извещения руководства хозяйствующего субъекта о предстоящей проверке.

1-3. Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы заңнаманың талаптарын белгілi болған бұзушылықтарға қатысты мемлекеттік бақылаудың нәтижелерi бойынша әсер етудiң құқықтық шараларын қабылдау мақсатында қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi және аумақтық органдардың лауазымдық тұлғалар мынадай актiлер жасайды:
1) тексеру жүргiзу нәтижесi бойынша aкті;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттама;
3) нұсқаулар:
қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы заңнаманың талаптарын бұзушылықтарды болдырмау туралы;
шаруашылық қызметке тыйым салу және тоқтату туралы;
4) әкiмшілік жазаға тарту туралы қаулы.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілеттi және аумақтық органдар лауазымды тұлғаларының актiлерi жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін мiндетті болып табылады.
Шаруашылық субъектiсiнiң басшысы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлетті органға заңнаманың талаптарын бұзушылықтарды болдырмау туралы нұсқауларды орындау туралы нұсқауды орындау мерзiмi аяқталғанына орай 7 күннен кешіктiрмей ақпарат беруi тиiс. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органның лауазымдық тұлғаларының белгiленген үлгілік нысандағы бланкiлердi қолдануы бланкiлер үшін белгіленген қатаң есептiлiк тәртiбiнде жүзеге асырылады;
1-4. Мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыру рәсiмi қоршаған ортаға терiс әсер етудi төмендетуге және жоюға бағытталған және мемлекеттiк органдармен, табиғатты пайдаланушылармен және қоғаммен тығыз өзара қарым-қатынаста жүзеге асырылатын шаралар кешенiн қамтиды, оның iшiнде:
қоршаған ортаға басым әсер ететiн табиғатты пайдаланушылардың қызметінiң экологиялық нәтижелілігін бағалауға негiзделген тәсiлдi пайдалану;
тексерiлетін объектiлер бойынша перспективалық, жылдық жедел жұмыс жоспарларын әзiрлеу;
бақылау және құқық қолдану жұмыстарын бағалау және жетiлдiру критерийлерiн қолдану;
заңнаманы сақтауды қамтамасыз етудiң құқықтық құралдарын, экологиялық құқық бұзушылықтардың туындауын болдырмауға бағытталған превентивтік шараларды қоса ала отырып қолдануға негізделген құқық қолдану.";
2-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау уәкiлеттi органының лауазымды тұлғалары мыналарға құқылы;";
3-тармақта:
бiрiншi бөлiмдегі "және облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының" деген сөздер алынып тасталсын.
17. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 215-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; 2001 ж., N 3, 20-құжат; 338-құжат; 2004 ж., N 10, 57-құжат):

1-3. В целях принятия правовых мер воздействия по результатам государственного контроля в зависимости от установленных нарушений требований законодательства в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов должностными лицами уполномоченного и территориальных органов в области охраны окружающей среды выносятся следующие акты:
1) акт по результатам проведения проверки;
2) протокол об административных правонарушениях;
3) предписание:
об устранении нарушений требований законодательства в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов;
о запрещении или приостановлении хозяйственной деятельности;
4) постановление о наложении административного взыскания.
Акты проверок должностных лиц уполномоченного и территориальных органов в области охраны окружающей среды обязательны для исполнения физическими и юридическими лицами.
Руководитель хозяйствующего субъекта должен представить уполномоченному органу в области охраны окружающей среды информацию по выполнению предписания об устранении нарушений требований законодательства, не позднее, чем через 7 дней по истечении срока выполнения предписания.
1-4. Процедура организации государственного контроля включает в себя комплекс мер, направленных на снижение и ликвидацию негативного воздействия на окружающую среду и осуществляемых при тесном взаимодействии между государственными органами, природопользователями и общественностью, в том числе путем:
1) использования подхода, основанного на оценке экологической результативности деятельности природопользователей, оказывающих интенсивное воздействие на окружающую среду;
2) разработки перспективных, годовых, оперативных планов работ по проверяемым объектам и сбор информации о состоянии окружающей среды, ее изменений под влиянием хозяйственной и иной деятельности;
3) применения критериев оценки и совершенствования контрольной и правоприменительной работы;
4) правоприменения, основанное на применении правовых инструментов обеспечения соблюдения законодательства, включая превентивные меры, направленные на предотвращение возникновения экологических правонарушений.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Должностные лица уполномоченного органа в области охраны окружающей среды имеют право:";
в пункте 3:
в части первой слова "и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)" исключить".
17. В  Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 215; 1999 г., N 11, ст.357; 2001 г., N 3, ст. 20; N 24, ст. 338; 2004 г., N 10, ст. 57; N 23, ст. 142):

1) 7-баптың 1-тармағындағы жетіншi абзац алынып тасталсын;
2) 9-бапта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мынадай жағдайларда ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
ерекше қорғалатын аумақтар саласындағы уәкiлеттi органды тексерудiң бекiтiлген жоспарына сәйкес;
жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмасы бойынша;
табиғи кешендердiң және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың табиғи-қорық қорының объектілерiнiң жай-күйiне, қорғау және пайдалану үшiн мониторингтің деректерi бойынша;
ғылыми зерттеулердi жүргiзу қорытындылары бойынша;
жеке және заңды тұлғалардың жүгiнулерi, өтiнiштерi мен шағымдары бойынша;
жоспарлық iс-шаралардың нәтижесiнде анықталған тәртiп бұзушылықтарды жою туралы талаптарды орындауды бақылау мақсатымен;";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк табиғи-қорық қорының табиғи кешендерi мен объектілерiнiң жай-күйiне, қорғау және пайдалану үшiн мониторингтi жүзеге асырады;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастырады.";
3) 10-баптың жетiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мынадай жағдайларда ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы күзет қызметiн құрады және мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады:
қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар өзге де орталық органдарды тексерудiң бекiтілген жоспарларына сәйкес;
жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмасы бойынша жеке және заңды тұлғалардың жүгінулерi, өтiнiштерi мен шағымдары бойынша;
жоспарлық тексеру нәтижесiнде анықталған заң бұзушылықтарды жою туралы талаптарды орындауды бақылау мақсатымен;";
4) 11-баптың 2-тармағындағы екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мынадай жағдайларда ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады:
облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергiліктi өкiлдiк және атқарушы органдарын тексерудiң бекiтiлген жоспарларына сәйкес;
жоғары тұрған мемлекеттiк органдардың тапсырмасы бойынша;
жеке және заңды тұлғалардың жүгінулерi, өтiнiштерi мен шағымдары бойынша;
жоспарлық тексеру нәтижесiнде анықталған заң бұзушылықтарды жою туралы талаптарды орындауды бақылау мақсатымен;";
5) 25-баптың 1-тармағындағы бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"халықтың санитарлық-эпидемиологиялық қолайлылығын және ветеринарлық мониторингті қамтамасыз ету iндет пен эпизоотиялардың алдын алу мақсатында жануарлардың санын реттеу.";
6) 22-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"22-тарау. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау
саласындағы мемлекеттiк бақылау";

1) абзац седьмой пункта 1 статьи 7 исключить;
2) в статье 9:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"осуществляет государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий в следующих случаях:
в соответствии с утвержденным планом проверок уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий;
по поручению вышестоящих государственных органов;
по данным мониторинга за состоянием, охраной и использованием природных комплексов и объектов природно-заповедного фонда особо охраняемых природных территорий;
по итогам проведения научных исследований;
по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях и жалобах физических и юридических лиц;
с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;";
дополнить абзацами следующего содержания:
"осуществляет мониторинг за состоянием, охраной и использованием природных комплексов и объектов государственного природно-заповедного фонда особо охраняемых природных территорий;
организует научно-исследовательскую работу в особо охраняемых природных территориях.";
3) абзац седьмой статьи 10 изложить в следующей редакции:
"создают службы охраны и осуществляют государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий в следующих случаях:
в соответствии с утвержденными планами проверок иных государственных органов, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории;
по поручению вышестоящих государственных органов;
по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях и жалобах физических и юридических лиц;
с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;";
4) абзац второй пункта 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"осуществляют государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий в следующих случаях:
в соответствии с планами проверок, утвержденными местными представительными и исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы);
по поручению вышестоящих государственных органов;
по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях и жалобах физических и юридических лиц;
с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;";
5) в абзаце пятом пункта 1 статьи 25 слово "надзора" заменить на слово "мониторинга";
6) заголовок главы 22 изложить в следующей редакции:
"Глава 22. Государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий";

7) 80-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"80-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы
мемлекеттік бақылаудың түсiнiгi мен мәнi
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік бақылаудың түсiнiгi мен мәнi
1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік бақылау тексерулердi жүргiзу жолымен жүзеге асырылады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы тексеру - осы аумақтарды мемлекеттiк табиғи-қорық қорын пайдаланушылардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнама талаптарын сақтауды айқындау мақсатымен жасалатын, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың iс-әрекетi.
3. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар олардың құзыретiне жататын мәселелер бойынша басқа да бақылаушы мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимыл жасайды.";
8) 81-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"иелiгiнде ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар өзге де орталық атқарушы органдар;";
9) 82-бап алынып тасталсын.
18. "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы  Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 2-3, 25-құжат; 2001 ж., N 20, 258-құжат; 2002 ж., N 5, 50-құжат; 2004 ж., N 5, 29-құжат; N 13, 74-құжат):
1) 14-баптың 3-тармағында екiншi бөлігіндегi "нормативтiк" деген сөзден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Заңға тәуелдi нормативтік құқықтық актілердi ресiмдеу мен келiсудi Қазақстан Республикасы Үкiметiмен айқындайды.";
2) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1. Жеке кәсiпкерлiк субъектілерiнiң мүдделерiн қозғайтын нормативтік құқықтық актiлердi әзiрлеудiң ерекшелiктерi
1. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң мүдделерiн қозғайтын нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын кәсiпкерлiк мәселелерi жөніндегі сараптамалық кеңес арқылы кәсiпкерлердiң аккредиттелген бiрлестіктерінің қарауына жiбередi.
2. Уәкiлетті орган кәсіпкерлiк мәселелерi жөніндегі сараптамалық кеңестің қорытындысымен келiскен кезде нормативтік құқықтық актінiң жобасына тиiстi өзгерiстер мен толықтырулар енгізiледi.
3. Жеке кәсiпкерлік субъектiлерiнiң мүдделерiн қозғайтын нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларына әзiрлеушi мiндеттi түрде олардың жеке кәсiпкерлiк субъектілерінің экономикасына әсер ететiн бағаны қоса бередi.";
3) 27-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

7) статью 80 изложить в следующей редакции:
"Статья 80. Государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий
1. Государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий осуществляется путем проведения проверок.
2. Проверка в области особо охраняемых природных территорий - действие должностных лиц, осуществляющих государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий, совершаемое с целью определения соблюдения требований законодательства в области особо охраняемых природных территорий пользователями государственного природно-заповедного фонда этих территорий.
3. Государственные органы, осуществляющие государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий взаимодействуют с другими контролирующими государственными органами по вопросам, входящим в их компетенцию.";
8) пункт 1 статьи 81 дополнить абзацем следующего содержания:
"иные центральные исполнительные органы, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории;";
9) статью 82 исключить.
18.  Закон  Республики Казахстан от 24 марта 1998 г. "О нормативных правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 2-3, ст. 25; 2001 г., N 20, ст. 258; 2002 г., N 5, ст. 50; 2004 г., N 5, ст. 29; N 13, ст. 74):
в пункте 3 статьи 14:
часть вторую после слова "нормативные" дополнить словом "правовые";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Порядок оформления и согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов определяется Правительством Республики Казахстан.";
2) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"14-1. Особенности разработки нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства
1. Центральные государственные и местные исполнительные органы проекты нормативных правовых актов, затрагивающие интересы субъектов частного предпринимательства, направляют на рассмотрение в аккредитованные объединения предпринимателей через экспертные советы по вопросам предпринимательства.
2. При согласии уполномоченного органа с заключением экспертного совета по вопросам предпринимательства в проект нормативного правового акта вносятся соответствующие изменения и дополнения.
3. К проектам нормативных правовых актов, затрагивающие интересы субъектов частного предпринимательства, разработчиком в обязательном порядке прилагается оценка влияния их на экономику субъектов частного предпринимательства.";
3) статью 27 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

"1-1. Жоғарғы деңгейдегі нормативтiк құқықтық актiнiң күшi жойылды деп танылған кезде, оны iске асыру үшiн қабылданған төменгi деңгейдегі нормативтік құқықтық актiлердiң күшi жойылды деп танылуға тиiс.
Осы талап сондай-ақ жоғарғы деңгейдегі нормативтiк құқықтық актiден төменгі деңгейдегi нормативтік құқықтық актiлер iске асыру үшін қабылданған жекелеген нормалар алынып тасталған жағдайларда қолданылады.";
4) 30-бап мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"нормативтік құқықтық актiлер мәтiндерiнiң белгiленген тәртiпте кейiннен ресми жариялануын сақтауды бақылауды әдiлет органдары жүзеге асырады.";
5) 36-бапта:
2-тармақта:
4) тармақшадағы ", ал әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуге тиiстілерi - мемлекеттiк тiркеуден кейiн" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақшада "азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен мiндеттерiне қатысты" деген сөздер "әдiлет органдарында мемлекеттік тiркелуге тиiстi," деген сөздермен ауыстырылсын";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Жеке кәсiпкерлiктiң мүдделерiн қозғайтын нормативтiк құқықтық актiлердiң қолданысқа енуi мерзiмдерi жеке кәсiпкерлiк субъектiсiне Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiмен белгіленген талаптармен байланысты қызметтi жүзеге асыруға дайындалу үшiн қажеттi мерзiмдерге сүйенiп белгіленуi тиiс.
Нормативтік құқықтық актiлердiң қолданысқа енуiнiң тәртібi мен мерзiмдерi жеке кәсіпкерлік субъектiлерiне залал келтiрмеуi тиiс.";
6) 38-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлігіндегі "ведомствоаралық сипаттағы немесе" деген сөздер алынып тасталсын;
7) 40-бапта:
3-тармақтағы "мемлекеттiк тiркеу және (немесе) жариялау" деген сөздер "жариялау" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 43-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) заңға тәуелдi нормативтiк құқықтық актiлердiң тұрақты мониторингiн жүргізу;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) заңға тәуелдi нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдаған және (немесе) әзiрлеуші болып табылатын уәкiлеттi органдар - өздерi қабылдаған немесе әзiрлеушi болып табылатын заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлерге қатысты.";
9) 43-1-баппен толықтырылсын:
"43-1 бап. Заңға тәуелдi нормативтiк құқықтық актiлердiң
мониторингi
1. Уәкiлетті органдар бiр-бiрiне қайшы келетiн және ескiрген құқықтық нормаларды анықтау үшiн өздерi қабылдаған және (немесе) әзiрлеушi болып табылатын заңға тәуелдi нормативтiк құқықтық актілердiң тұрақты мониторингін жүзеге асыруға және заңнамалық актiлерге сәйкес келтiру жөнiндегi өзгерiстер және/немесе толықтырулар және оларды күшiн жойды деп тану шараларын уақтылы қабылдауға мiндеттi.
Заңға тәуелдi нормативтiк құқықтық актiлердiң мониторингiн жүргізу ережесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.";

"1-1. При признании утратившим силу нормативного правового акта вышестоящего уровня подлежат признанию утратившими силу нормативные правовые акты нижестоящего уровня, принятые в его реализацию.
Данное требование также распространяется на случаи, когда из нормативного правового акта вышестоящего уровня исключаются отдельные нормы, в реализацию которых приняты нормативные правовые акты нижестоящего уровня.";
4) пункт 2 статьи 30 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Контроль за соблюдением установленного порядка последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов осуществляют органы юстиции.";
5) в статье 36:
в пункте 2:
в подпункте 4) слова ", а подлежащие государственной регистрации в органах юстиции - не ранее государственной регистрации" исключить;
в подпункте 5) слова "касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан," заменить словами "подлежащие государственной регистрации в органах юстиции";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Сроки введения в действие нормативного правового акта, затрагивающего интересы частного предпринимательства должны устанавливаться исходя из сроков, необходимых субъекту частного  предпринимательства для подготовки к осуществлению деятельности в связи с устанавливаемыми законодательными актами Республики Казахстан требованиями.
Порядок и сроки введения в действие нормативных правовых актов не должны наносить ущерб субъектам частного предпринимательства.";
6) в статье 38:
в части первой пункта 1 слова "межведомственный характер или" исключить;
7) в статье 40:
в пункте 3 слова "Государственная регистрация и (или) опубликование" заменить словом "Опубликование";
8) в статье 43:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) проведением постоянного мониторинга подзаконных нормативных правовых актов;";
пункт 2 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) уполномоченные органы, принявшие подзаконные нормативные правовые акты и (или) являющиеся их разработчиками - в отношении подзаконных нормативных правовых актов принятых ими и (или) разработчиками которых они являлись.";
9) дополнить статьей 43-1:
"Статья 43-1. Мониторинг подзаконных нормативных правовых актов
1. Уполномоченные органы обязаны осуществлять постоянный мониторинг подзаконных нормативных правовых актов, принятых ими и (или) разработчиками которых они являлись, для выявления противоречащих законодательству Республики Казахстан и устаревших норм права, оценки эффективности их реализации и своевременно принимать меры по внесению в них изменений и/или дополнений или признанию их утратившими силу.
2. Правила проведения мониторинга подзаконных нормативных правовых актов утверждаются Правительством Республики Казахстан";

10) 44-баптың 4-тармағындағы "нормативтік" деген сөзден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын.
19. "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 16, 214-құжат; 1999 ж., N 19, 646-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 23, 142-құжат):
мынадай мазмұндағы 18-5, 18-6 және 18-7-баптарымен толықтырылсын:
"18-5-бап. Табиғи монополия субъектiлерiн тексеру
1. Уәкiлетті орган жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектiлерiн тексеру жоспарлы және жоспардан тыс болуы мүмкiн.
2. Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қаржы-шаруашылық қызметiн жоспарлы тексерудi уәкiлетті мемлекеттiк орган жылына бiр реттен жиi емес жүргiзедi. Шағын кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылмайтын табиғи монополиялар субъектiлерінің қаржы-шаруашылық қызметін жоспарлы тексерудi уәкiлетті орган үш жылда бip реттен жиi емес жүргiзедi.
3. Жыл сайын уәкiлетті органның басшысы бекiтетiн уәкiлеттi органның жұмыс жоспары жоспарлы тексеру жүргiзуге негiз болып табылады. Жоспар тексерулер жүргізетiндерге қатысты табиғи монополиялар субъектiлерiнiң тiзбесiн және олардың жүргізу кезеңiн қамтуы тиiс.
4. Уәкiлеттi органның Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын бұзу туралы фактiлерi туралы жоспардан тыс тексерулер жүргізуге мыналар негіз болады:
1) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың өтiнiшi;
2) мемлекеттік органдардың ақпараты;
3) құқық қорғау органдарының хабарламалары;
4) қоғамдық ұйымдардың өтiнiмдерi;
5) басқа мемлекеттік органдармен бiрлескен тексерулер;
6) уәкiлетті органның өз бастамасы;
7) бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламалары.
5. Осы баптың 4-тармағында көзделген негіздер туындаған күннен бастап он жұмыс күннен кешіктірмей, уәкiлетті орган:
1) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасының бұзылу фактiлерiне тексеру жүргізу туралы шешiм қабылдайды;
2) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасының бұзылу фактiлерiне тексеру жүргiзуден бас тартады.
18-6-бап. Табиғи монополия субъектілерiне тексеру жүргізу
тәртiбi
1. Табиғи монополиялар субъектілерiн тексеру уәкiлетті орган тексеру жүргізу туралы шешiм қабылдағаннан кейiн жүргiзiледi. Уәкiлетті органның тексеру жүргізу туралы шешiмi:
1) уәкiлеттi органның атауын, тексеру тағайындау жөнінде өкiлеттi бар адамның тегін, атын, әкесінің атын және лауазымы мен оның қолын;

10) пункт 4 статьи 44 после слова "нормативных" дополнить словом "правовых".
19. В  Закон  Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 214; 1999 г., N 19, ст. 646; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 23, ст. 309; 2002 г., N 23-24, ст. 193; 2004 г., N 14, ст. 82; N 23, ст. 142):
дополнить статьями 18-5, 18-6 и 18-7 следующего содержания:
"Статья 18-5. Проверки субъектов естественных монополий
1. Осуществляемые уполномоченным органом проверки субъектов естественных монополий могут быть плановыми и внеплановыми.
2. Плановые проверки финансово-хозяйственной деятельности субъектов естественных монополий проводятся уполномоченным органом не чаще одного раза в год. Плановые проверки финансово-хозяйственной деятельности субъектов естественных монополий, являющихся субъектами малого предпринимательства, проводятся уполномоченным органом не чаще одного раза в три года.
3. Основанием для проведения плановой проверки является план работы уполномоченного органа, ежегодно утверждаемый руководителем уполномоченного органа. План должен содержать перечень субъектов естественных монополий, в отношении которых предполагается проведение проверок и период их проведения.
4. Основаниями для проведения уполномоченным органом внеплановой проверки субъектов естественных монополий о фактах нарушения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях являются:
1) подтвержденные факты, изложенные в заявлениях физических и (или) юридических лиц;
2) информация государственных органов;
3) сообщения правоохранительных органов;
4) обращения общественных организаций;
5) совместные проверки с другими государственными органами;
6) собственная инициатива уполномоченного органа;
7) сообщения средств массовой информации.
5. Не позднее десяти рабочих дней со дня возникновения оснований, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, уполномоченный орган:
1) принимает решение о проведении проверки фактов нарушения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях;
2) отказывает в проведении проверки фактов нарушения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях ввиду отсутствия оснований.
Статья 18-6. Порядок проведения проверок субъектов естественных монополий
1. Проверка субъектов естественных монополий проводится после принятия решения уполномоченного органа о проведении проверки. Решение уполномоченного органа о проведении проверки должно содержать:
1) наименование уполномоченного органа, фамилию и инициалы, занимаемую должность лица, обладающего полномочием по назначению проверки, и его подпись;

2) тексерулер тағайындау туралы актiнiң уәкiлеттi органның журналы бойынша күнi мен тiркеу нөмiрiн;
3) тексерудi жүзеге асыратын лауазымды адамның тегі мен атын, әкесiнiң атын;
4) табиғи монополия субъектiсінің атауын, тұрған жерiн және салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн;
5) тексеру түрiн;
6) тексеру мәселелерiн;
7) тексеру жүргізу мерзiмiн;
8) тексеру тағайындаудың негiзiн;
9) табиғи монополия субъектiсінің құжаттарын белгiлi бiр уақыт мерзiмiнде зерделеу қажет болған жағдайда тексерiлетiн кезеңдi;
10) шағын кәсiпкерлік субъектiлерiнiң қызметін өткен жылғы (өткен жыл деп тексеру жүргізу сәтiндегі күнтiзбелік жыл ұғынылады) жүргiзiлген тексерулердi;
11) негізгi мiндеттер мен мақсаттарды, табиғи монополия субъектiсiне тексеру жүргізудi көрсете отырып, тексеру бағдарламасын, табиғи монополия субъектісiн тексеру барысында анықталуға жататын мәселелер тiзбесi мен жағдаяттар аясын қамтиды.
2. Уәкiлетті органның тексеру жүргiзу туралы шешiмiне басшы қол қояды және уәкілетті органның мөрiмен расталады.
3. Тексеру жүргiзу кезiнде уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасы табиғи монополиялар субъектiсiнiң басшысына немесе оны ауыстырушыға тексеру жүргiзу туралы уәкiлетті органның шешiмiн және қызметтік куәлiгін көрсетедi.
4. Тексеру жүргiзу туралы шешiм және қызметтік куәлiк көрсетiлген кезде табиғи монополиялар субъектiсi уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасын өздерiнiң қарамағындағы аумаққа немесе үй-жайға жiберуге және тексерiлетiн табиғи монополиялар субъектісінің лауазымды адамдарынан, басшылары мен басқа да қызметкерлерiнен тексеру жүргiзу үшiн қажеттi ақпаратқа, құжаттарға сұрау салу және оларды алу мен тексеру барысында пайда болатын мәселелер бойынша ауызша және жазба түрде түсiндiру мүмкiндiгiмен қамтамасыз етуге мiндеттi.
5. Табиғи монополиялар субъектiлерiне тексеру жүргiзетiн уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасының тиiсті аумаққа немесе үй-жайға енуiне кедергi жасалған және ақпараттарды, құжаттарды және түсiнiктемелердi бермеу кезiнде белгiленген тәртiппен әкiмшілік өндiрiс қозғалады.
6. Табиғи монополия субъектiсiне тексеру жүргізу мерзiмi алда тұрған жұмыстардың және қойылған мiндеттердiң көлемiн ескере отырып белгiленедi, бiрақ 30 күнтiзбелік күннен аспауы тиiс.
Жағдаяттарды қосымша тексеру қажет болған жағдайда мерзiм уәкiлеттi органның шешiмiмен 30 күнтiзбелiк күнге ұзартылуы мүмкiн.
Табиғи монополия субъектісiн тексеру мерзiмiн ұзартуды тексерудi жүзеге асыратын уәкiлетті органның басшысы жүргізедi.

2) дату и регистрационный номер акта о назначении проверки по журналу уполномоченного органа;
3) фамилию и инициалы должностного лица, осуществляющего проверку;
4) наименование, местонахождение и регистрационный номер налогоплательщика субъекта естественной монополии;
5) вид проверки;
6) вопрос проверки;
7) срок проведения проверки;
8) основания назначения проверки;
9) проверяемый период, в случае, если требуется изучение документов субъекта естественной монополии за определенный временной период;
10) о проведенных проверках деятельности субъектов малого предпринимательства в истекшем году (под истекшим годом подразумевается календарный год, на момент проведения проверки);
11) программу проверки с указанием основных задач и целей проведения проверки субъекта естественной монополии, перечень вопросов и круг обстоятельств, подлежащих установлению в ходе проверки субъекта естественной монополии.
2. Решение уполномоченного органа о проведении проверки подписывается руководителем и заверяется печатью уполномоченного органа.
3. При проведении проверки субъектов естественных монополий должностное лицо уполномоченного органа обязано предъявить руководителю субъекта естественной монополии или лицу, его замещающему, решение уполномоченного органа о проведении проверки и служебное удостоверение.
4. При предъявлении решения о проведении проверки и служебного удостоверения субъекты естественных монополий обязаны допустить должностное лицо уполномоченного органа на территорию или помещение, принадлежащие им, и обеспечить возможность запроса и получения от должностных лиц, руководителей и других работников проверяемых субъектов естественных монополий необходимой для проведения проверки информации, документов и объяснений в устном и письменном виде по вопросам, возникшим в ходе проверки.
5. При воспрепятствовании доступа должностного лица уполномоченного органа, проводящего проверку субъектов естественных монополий, на соответствующую территорию или помещения и непредставления информации, документов и объяснений возбуждается административное производство, в установленном порядке.
6. Срок проведения проверки субъекта естественной монополии устанавливается с учетом объема предстоящих работ и поставленных задач, но не должен превышать более 30 рабочих дней.
В случае необходимости дополнительной проверки обстоятельств, срок может быть продлен решением уполномоченного органа на 30 рабочих дней.
Продление срока проверки субъекта естественной монополии производится руководителем уполномоченного органа, осуществляющего проверку.

7. Тексеру табиғи монополия субъектiлерiн тексеру қорытындылары туралы анықтаманы жасақтаумен аяқталады.
Тексеру қорытындылары туралы анықтамаға табиғи монополия субъектісiн тексерудi жүзеге асыратын лауазымды тұлға және тексерiлетiн табиғи монополия субъектiсiнің басшысы немесе оны алмастыратын адам қол қояды.
8. Табиғи монополия субъектiсiн тексеретiн басшы немесе оны алмастыратын тұлға тексеру қорытындысына қоса берiлетiн ерекше пiкiрлерiн жазбаша түрде бiлдiруге құқылы.
9. Тексерiлген табиғи монополия субъектiсiнiң басшысы немесе оны алмастыратын тұлға тексеру қорытындысы туралы анықтамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, табиғи монополия субъектiсiн тексерудi жүзеге асыратын лауазымды тұлға тексеру қорытындысы туралы анықтамаға тиiсті жазба енгізедi.
10. Тексеру қорытындылары туралы анықтаманың екiншi данасы табиғи монополия субъектiсiн тексеру аяқталған соң қол қойғызып алу арқылы табиғи монополия субъектiсiнiң басшысына немесе оны алмастыратын тұлғаға, ал олар болмаған жағдайда - тексерiлген табиғи монополия субъектiсiнiң кеңсесiне, анықтаманы қабылдап алған табиғи монополиялар субъектiсi қызметкерiнiң тегiн және лауазымын көрсете отырып, қол қойғызу арқылы тапсырылады. Тексеру қорытындысы туралы анықтаманы беру не кеңсеге тапсыру мүмкiн болмаған кезде тексеру қорытындысы туралы анықтама табиғи монополия субъектiсiне тапсырыстық хатпен оны тапсырғандығын пошталық растаумен жiберiледi.
11. Табиғи монополия субъектiсiн тексерудiң нәтижелерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте шағымдалуы мүмкiн.
18-7-бап. Табиғи монополия субъектісiн тексеру нәтижелерi
бойынша уәкiлетті органның шешiмi
Уәкiлеттi орган табиғи монополия субъектiсiн тексеру қорытындылары туралы анықтаманы қарау нәтижелері бойынша:
1) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс қозғауға негіздердiң жоқтығы туралы қорытынды жасақтайды;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iсті қозғайды;
3) табиғи монополия субъектісiне Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын бұзушылықтар туралы анықталған фактiлерiн жою туралы нұсқама шығарады;
4) материалдарды қылмыстық іс қозғау туралы мәселенi қарау үшiн құқық қорғау органдарына бередi;
5) материалдарды қарау және тиiстi шараларды қабылдау үшiн өзге де мемлекеттік органдарға бередi.".
20. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 16, 220-құжат; 2001 жылғы N 23, 318-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
11-бапта:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Уәкілеттi органның асыл тұқымды мал шаруашылығы
жөніндегі мемлекеттік инспекторы.";
1-тармақтағы "мемлекеттік", "асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы" деген сөздер алынып тасталсын;

7. Проверка завершается составлением справки об итогах проверки субъектов естественных монополий.
Справка об итогах проверки подписывается должностным лицом, осуществляющим проверку субъекта естественной монополии, и руководителем проверяемого субъекта естественной монополии или лицом, его замещающим.
8. Руководитель проверяемого субъекта естественной монополии или лицо, его замещающее, вправе изложить в письменном виде особое мнение, которое прилагается к справке об итогах проверки.
9. В случае отказа руководителя проверяемого субъекта естественной монополии или лица, его замещающего, от подписания справки об итогах проверки должностным лицом, осуществляющим проверку субъекта естественной монополии, в справку об итогах проверки вносится соответствующая запись.
10. Второй экземпляр справки об итогах проверки после окончания проверки субъекта естественной монополии вручается под роспись руководителю субъекта естественной монополии, или лицу его замещающему, а в случае их отсутствия - сдается в канцелярию проверяемого субъекта естественной монополии под роспись с указанием фамилии и должности работника субъекта естественной монополии, принявшего справку. При отсутствии возможности вручения либо сдачи справки об итогах проверки в канцелярию, справка об итогах проверки направляется субъекту естественной монополии заказным письмом с почтовым подтверждением о ее вручении.
11. Результаты проверки субъекта естественной монополии могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 18-7. Решение уполномоченного органа по результатам проверки субъекта естественной монополии
По результатам рассмотрения справки об итогах проверки субъекта естественной монополии уполномоченный орган:
1) составляет заключение об отсутствии оснований в возбуждении дела об административном правонарушении;
2) возбуждает дело об административном правонарушении;
3) выносит предписание субъекту естественной монополии об устранении выявленных фактов о нарушении законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях;
4) передает материалы в правоохранительные органы для рассмотрения вопроса о возбуждении уголовного дела;
5) передает материалы в иные государственные органы для рассмотрения и принятия соответствующих мер.".
20. В  Закон  Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О племенном животноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 220; 2001 г., N 23, ст. 318; 2004 г., N 23, ст. 142):
в статье 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Государственные инспектора по племенному животноводству уполномоченного органа.";
в пункте 1 слова "государственного", "в области племенного животноводства" исключить;

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы тексеру жүргiзу мерзiмi 20 жұмыс күнiн құрайды, қажет болған кезде тексеру мерзiмi тағы да 10 жұмыс күнiне ұлғайтылуы мүмкiн.".
21. "Heкe және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 23, 430-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2000 ж., N 23, 142-құжат):
мынадай мазмұндағы 100-1-баппен толықтырылсын:
"100-1-бап. Қорғаншылық және қамқоршылық органдарының ата-аналарының қарауынсыз қалған балаларды ұстаудың, тәрбиелеудiң, бiлiм берудiң жағдайын бақылауды жүзеге асыру тәртiбi
Бақылауды ата-аналарының қарауынсыз қалған балалардың Қазақстан Республикасының Конституциясында осы Заңда және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актiлерiнде көзделген құқықтары мен мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету мақсатында қорғаншылық және қамқорлық органдары жүзеге асырады.
Ата-аналарының қарауынсыз қалған балалардың құқықтарын iске асыруға бағытталған заңды және жеке тұлғалардың қызметi бақылау объектiсi болып табылады.
Бақылаудың түрлерi:
1) тексерулер (жоспарлы, жоспардан тыс);
2) ведомстволық статистикалық қадағалау;
3) заңды және жеке тұлғалардың есептiліктерi.
Ведомстволық статистикалық қадағалаулардың кезеңдiлiгi мен нысандарын уәкілеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi:
Жоспарлы тексерулер қорғаншылық және қамқоршылық органы бекiткен кестеге сәйкес кемiнде жылына бiр рет кезеңдiлiкпен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Президентi, Үкiметi, Бас прокуратурасы, оған уәкiлетті өзге де мемлекеттік органдардың тапсырмаларымен және сұрауларымен, депутаттық сауалдармен байланысты, жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу туралы өтiнiмдер, азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп және апатты ахуал туғызатын жағдайларда заңнаманы бұзушылық белгілерiн тiкелей анықтай отырып, өтiнiштер бойынша, сондай-ақ жоспарлы iс-шаралар нәтижесiнде айқындалған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында уәкілетті орган жүргізетiн жоспардан тыс тексерулер;
Тексерулер жүргiзу мерзiмдерi бес күннен аспауы тиiс.
Ата-аналарының қарауынсыз қалған балалар бағып-қағуға берiлген заңды және жеке тұлғалар қорғаншылық және қамқоршылық органы бекiткен мерзiмдерде және нысанда қорғаншылық және қамқоршылық органына оларды ұстау, тәрбиелеу және білім беру жағдайлары туралы есептiлiктi бередi.
Бақылау барысында ата-аналарының қарауынсыз қалған балалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауда бұзушылық фактiлерiн анықтаған жағдайда қорғаншылық және қамқоршылық органы ата-аналарының қарауынсыз қалған балалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қалпына келтiру үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қабылдайды.".

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Срок проведения проверки в области племенного животноводства составляет 20 рабочих дней, при необходимости срок проверки может быть увеличен еще на 10 рабочих дней.".
21. В  Закон  Республики Казахстан от 17 декабря 1998 г. "О браке и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 23, ст. 430; 2001 г., N 24, ст. 338; 2004 г., N 23, ст. 142):
дополнить статьей 100-1:
"Статья 100-1. Порядок осуществления органами опеки и попечительства контроля за условиями содержания, воспитания и образования детей, оставшихся без попечения родителей.
Контроль осуществляется органами опеки и попечительства в целях обеспечения предусмотренных  Конституцией  Республики Казахстан, настоящим Законом и другими законодательными актами Республики Казахстан, прав и защиты интересов детей, оставшихся без попечения родителей.
Объектом контроля является деятельность юридических и физических лиц, направленная на реализацию прав детей, оставшихся без попечения родителей.
Виды контроля:
1) проверки (плановые, внеплановые);
2) ведомственные статистические наблюдения;
3) отчеты юридических и физических лиц.
Периодичность и формы ведомственных статистических наблюдений устанавливается уполномоченными государственными органами.
Плановые проверки осуществляются с периодичностью не менее одного раза в год в соответствии с графиком, утверждаемым органом опеки и попечительства.
Внеплановые проверки, проводимые уполномоченным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновения угрозы здоровью и жизни физических лиц и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия.
Сроки проведения проверок не должны превышать пяти дней.
Юридические и физические лица, которым переданы на устройство дети, оставшиеся без попечения родителей, представляют в орган опеки и попечительства отчеты об условиях их содержания, воспитания и образования в сроки и по форме, установленные органами опеки и попечительства.
В случае выявления в ходе контроля фактов нарушения охраняемых прав и законных интересов детей, оставшихся без попечения родителей, органы опеки и попечительства принимают меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, для восстановления прав и законных интересов детей, оставшихся без попечения родителей.".

22. "Тауарлардың импорты жағдайында Iшкi рынокты қорғау шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 28 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 24, 446-құжат; 1991 ж., N 21, 763-құжат; 2005 жылғы 22 маусымдағы "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 23 маусымдағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Taуap импорты кезiнде iшкi рынокты қорғау шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 23 маусымдағы  Заңы ):
5-баптың 1-тармағындағы "бақылау" деген сөз "мониторинг" деген сөзбен ауыстырылсын.
23. "Өсiмдiктердiң карантині туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 11 ақпандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 2-3, 34-құжат; N 23, 931-құжат; 2002 ж., N 4, 30-құжат, 2003 ж., N 15, 121-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) карантиндiк режим - осы Заңға сәйкес карантиндiк аймақтарда карантиндiк объектiлердiң ошағын оқшауландыру және жоюға бағытталған мемлекеттiк органдар, ұйымдар, мемлекеттік басқару органдары, жеке және заңды тұлғалар қызметiнiң құқықтық режимi;";
9-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9-2) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлетті орган - Қазақстан Республикасының аумағында өсiмдiктер карантинi саласындағы мемлекеттiк реттеудi және мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын шекарадағы шекара пункттерi мен бекеттерi бар мемлекеттік орган және оның аумақтық органдары;";
2) 4-баптың 1) тармақшасы "және мүлiктiң сақталуы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1. Қазақстан Республикасы Yкiметiнің құзiретi Қазақстан Республикасының Yкiметі:
1) өсiмдiктердiң карантинi саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын әзiрлейдi;
2) өсiмдiктердiң карантині саласындағы салалық (секторалдық) бағдарламаларды бекiтедi;
3) Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектiлерден қорғау жөніндегі ереженi бекітедi;
4) күресуi бюджеттік қаражаттың есебiнен жүзеге асырылатын карантиндiк объектілердiң тiзбесiн бекiтедi;
5) екi және одан да көп облыстардың аумағында уәкiлеттi органның ұсынымы бойынша карантиндiк режимдi енгiзумен немесе оны жоюмен карантиндiк аймақты белгiлеу туралы шешiм қабылдайды.".
4) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Уәкiлеттi органның құзiретi
1. Уәкiлеттi орган:
1) өсiмдiктердiң карантинi саласындағы мемлекеттік саясатты әзiрлейдi және iске асырады;
2) оларға қатысты өсiмдiктердiң карантинi бойынша мемлекеттiк iс-шаралар белгіленетiн және жүзеге асырылатын Карантиндiк объектiлердiң тiзбесiн айқындайды;

22. В  Закон  Республики Казахстан от 28 декабря 1998 г. "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 446; 1991 г., N 21, ст. 763; Закон Республики Казахстан от 16 июня 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 июня 2005 г. и "Казахстанская правда" 23 июня 2005 г.):
в пункте 1 статьи 5 слово "контроль" заменить словом "мониторинг".
23. В  Закон  Республики Казахстан от 11 февраля 1999 г. "О карантине растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 2-3, ст. 34; N 23, ст. 931; 2002 г., N 4, ст. 30; 2003 г., N 15, ст. 121; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) карантинный режим - правовой режим деятельности государственных органов, организаций, органов местного государственного управления, физических и юридических лиц, направленный на локализацию и ликвидацию очагов карантинных объектов в карантинных зонах, в соответствии с настоящим Законом;";
подпункт 9-2) изложить в следующей редакции:
"9-2) уполномоченный орган по карантину растений (далее - уполномоченный орган) - государственный орган и его территориальные органы с пограничными пунктами и постами на границе, осуществляющий государственное регулирование и государственный контроль в области карантина растений на территории Республики Казахстан;";
2) подпункт 1) статьи 4 дополнить словами "и сохранности имущества";
3) дополнить статьей 6-1) следующего содержания:
"Статья 6-1. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в области карантина растений;
2) утверждает отраслевые (секторальные) программы в области карантина растений;
3) утверждает Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов;
4) утверждает перечень карантинных объектов, борьба с которыми осуществляется за счет бюджетных средств;
5) принимает решение об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене по представлению уполномоченного органа на территории двух и более областей.";
4) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Компетенция уполномоченного органа
1. Уполномоченный орган:
1) разрабатывает и реализует государственную политику в области карантина растений;
2) определяет Перечень карантинных объектов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются государственные мероприятия по карантину растений;

3) Қазақстан Республикасындағы және басқа да елдердегi карантиндiк объектiлердiң болуы және таралуы, олармен күрес бойынша шаралар мен iс-шаралар туралы дерекқорды құрады және ақпаратты мүдделi тұлғаларға бередi;
4) өсiмдiктердiң карантинi саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулердi жүргiзудi ұйымдастырады, үйлестiредi және бақылайды;
5) Өсiмдiктердiң карантинi жөніндегі мемлекеттiк инспекторлар туралы ереженi бекiтедi;
6) зарарсыздандыруға немесе қайта өңдеуге жатпайтын, жұқпалы карантиндiк объектiлердiң карантиндiк өнiмiн (жүктерiн) алып қою және жою жөнiндегi ереженi бекiтедi;
7) өз құзiретi шегінде өсiмдiктердiң карантинi бойынша нормативтiк-құқықтық актiлердi бекiтедi;
8) карантиндiк iс-шараларды жүзеге асырудың тәртiбi мен тәсiлдерiн реттейтiн әдiстердi, әдiстеменi, нұсқаманы бекiтедi;
9) ғылыми-зерттеу ұйымдарымен бiрлесiп, халықаралық нормалардың талаптары мен нұсқамаларын ескере отырып, фитосанитарлық тәуекелдi бағалаудың ғылыми қағидаттары негізiнде карантиндiк шараларды әзiрлейдi;
10) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттік инспектордың лауазымын иеленуге біліктілiк талаптарын белгiлейдi;
11) карантиндiк объектiлердiң ошақтарын анықтау, оқшауландыру, жою және карантиндік өнімді зарарсыздандыру жөніндегі iс-шараларды жүргізуді ұйымдастырады;
12) карантиндiк өнiмнiң транзит шарттарын айқындайды;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiпте карантиндiк объектілердiң таралу ошағын оқшауландыру және жою үшiн пестицидтердi (улы химикаттарды), оларды сақтау, тасымалдау, қолдану жөнiндегi жұмыстар мен қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырады және өткiзедi;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртiппен карантиндiк объектiлердiң таралу ошақтарын оқшауландыру және жою үшiн пестицидтердiң (улы химикаттардың) қорын құрады;
15) Қазақстан Республикасының аумағында карантиндiк объектiлердiң таралу ошағын оқшауландыру және жою үшiн бюджеттiк қаражаттың есебiнен сатып алынған пестицидтердi (улы химикаттарды) бөледi;
16) өсiмдiктердiң карантинi бойынша шекара пункттерi мен посттарында әкелiнетін карантиндiк өнiмдi тұрақты бастапқы карантиндiк қарауды, қажет болған кезде, үлгiлердiң, көлiк құралдарының, қол жүгiнiң және багаждың үлгiсiмен олардың зертханалық сараптамасын, әкелiнетiн және транзиттік карантиндiк өнiмге арналған карантиндiк құжаттарға тексеру жүргiзеді;
17) соңғы пункттердегі әкелiнетiн карантиндiк өнiмнiң түсуiнде осы өнiмнiң тұрақты қайталама карантиндiк қарауын, қажеттiлiк кезiнде, аумақтың және оның шығу орнының, жеткiзу пунктiн, сондай-ақ карантиндiк объектiлерден бос немесе аздаған таралуымен аймақтың фитосанитарлық сипаттамасын ескере отырып, үлгiлерiн iрiктеумен олардың зертханалық сараптамасын, карантиндiк құжаттарға тексеру жүргiзедi;

3) создает базу данных о наличии и распространении карантинных объектов в Республике Казахстан и других странах, мерах и мероприятиях по борьбе с ними и представляет информацию заинтересованным лицам;
4) организует, координирует и контролирует проведение прикладных научных исследований в области карантина растений;
5) утверждает Положение о государственных инспекторах по карантину растений;
6) утверждает Правила по изъятию и уничтожению подкарантинной продукции (грузов), зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке;
7) утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты по карантину растений;
8) утверждает методы, методики, рекомендации, регламентирующие порядок и способы осуществления карантинных мероприятий;
9) разрабатывает совместно с научно-исследовательскими организациями карантинные меры на основе научных принципов оценки фитосанитарного риска с учетом требований международных норм и рекомендаций и осуществляет постоянный контроль за их выполнением физическими и юридическими лицами;
10) устанавливает квалификационные требования на занятие должности Главного государственного инспектора по карантину растений;
11) организует проведение мероприятий по выявлению, локализации, ликвидации очагов распространения карантинных объектов и обеззараживанию подкарантинной продукции;
12) определяет условия транзита подкарантинной продукции;
13) организует и проводит государственные закупки пестицидов (ядохимикатов), работ и услуг по их хранению, транспортировке, применению для локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
14) создает запас пестицидов (ядохимикатов) для локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
15) распределяет по территории Республики Казахстан пестициды (ядохимикаты) для локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов, приобретенные за счет бюджетных средств;
16) проводит на пограничных пунктах и постах по карантину растений постоянный первичный карантинный досмотр ввозимой подкарантинной продукции, при необходимости их лабораторную экспертизу с отбором образцов, транспортных средств, ручной клади и багажа, проверку карантинных документов на ввозимую и транзитную подкарантинную продукцию;
17) проводит в конечных пунктах поступления ввозимой подкарантинной продукции постоянный вторичный карантинный досмотр этой продукции, при необходимости их лабораторную экспертизу с отбором образцов, с учетом фитосанитарной характеристики территории и места ее происхождения, пункта назначения, а также зон, свободных от карантинных объектов или с незначительной их распространенностью, проверку карантинных документов;

18) әкетiлетiн карантиндiк өнiмдi түсiру орындарында тұрақты карантиндiк қарауды, қажет болған кезде кезiнде үлгiлерiн iрiктей отырып, зертханалық сараптаманы және фитосанитарлық сертификаттауды жүргiзедi;
19) әкетiлетiн және транзиттік карантиндiк өнiм өсiмдiктерiнiң карантинi бойынша шекара пункттерi мен посттарында карантиндiк құжаттарды ресiмдеудiң болуы мен дұрыстығына тұрақты тексеру жүргiзедi;
20) карантиндiк өнiмдерді тұрақты қарауды, қажет болған кезде, үлгілерiн iрiктей отырып, олардың зертханалық сараптамасын, республиканың рыноктары мен сауда жасайтын кәсiпорындарында карантиндiк құжаттарды тексерудi жүргізедi;
21) ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың, рыноктардың, өсiмдiк тектес өнiмдi өсiретiн, дайындайтын, жинақтайтын, қайта өңдейтiн және өткiзетін шаруа (фермер), қосалқы және саяжай шаруашылықтарының, ауыл шаруашылығы, орман, су және басқа да мақсаттағы жерлердiң аумақтары мен үй-жайларына тұрақты бақылау iрiктеу зерттеулерiн жүргізеді;
22) карантиндiк объектілердiң таралу ошағын анықтау, оқшаулау және жою жөнiндегi іс-шараларды уақытылы және тиiмдi жүргізу жөнiндегi жұмыс барысына тұрақты бақылау жүргізедi;
23) Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөніндегі заңнамасын айқындалған бұзушылықтарды жою, карантиндiк өнiмдi, сондай-ақ көлiк құралдарын зарарсыздандыру жөнiндегі iс-шараларды орындау туралы нұсқаманы бередi және олардың орындалуын бақылайды;
24) карантиндiк объектiлермен және бөгде түрлермен жасырын зақымданудың болуына жерсiндiру-карантиндiк көшеттіктерде импорттық егу және отырғызу материалын тексеру жөнiндегi іс-шарларды ұйымдастырады және бақылайды;
25) фитосанитарлық, карантиндiк сертификаттарды және карантиндiк өнiмге арналған импорттық карантиндiк рұқсат етулердi бередi;
26) Қазақстан Республикасының Yкiметi мен жергілiкті атқарушы органдарға карантиндiк режимдi енгізумен немесе оны жоюмен карантиндiк аймақты белгiлеу туралы ұсыныс енгізедi, сондай-ақ осы аймақтарда мiндеттi iс-шараларды жүргiзудiң тәртiбiн әзiрлейдi және ұсынады;
27) карантиндiк аймақтарда мiндетті iс-шаралардың орындалуына тұрақты бақылауды жүргізедi;
28) өсiмдiктердiң карантинi саласында жасалған келiсiм-шарттарға сәйкес халықаралық нормалар мен талаптарды орындауды қамтамасыз етедi;
29) Республиканың мүдделерiн халықаралық ұйымдардағы өсiмдiктер карантинi мәселесi бойынша бiлдiредi.
2. Тиiстi уәкiлеттi органның басшысы Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттік инспекторы, ал оның орынбасары - Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттік инспекторының орынбасары болып табылады.
Уәкiлетті органның облыстық, Астана және Алматы қалаларындағы аумақтық органдарының басшылары тиiстi облыстар мен қалалардың өсiмдiктер карантинi жөнiндегі бас мемлекеттік инспекторлар болып табылады.
Өсiмдiктер карантинi бойынша бақылауды тiкелей жүзеге асыратын уәкiлетті органның және оның аумақтық органдарының өзге де лауазымды тұлғалары өсiмдiктер карантинi жөніндегі мемлекеттік инспекторы болып табылады.

18) проводит в местах отгрузки вывозимой подкарантинной продукции постоянный карантинный досмотр, при необходимости лабораторную экспертизу с отбором образцов и фитосанитарную сертификацию;
19) проводит постоянную проверку наличия и правильности оформления карантинных документов на пограничных пунктах и постах по карантину растений вывозимой и транзитной подкарантинной продукции;
20) проводит постоянный досмотр подкарантинной продукции, при необходимости их лабораторную экспертизу с отбором образцов, проверку карантинных документов на рынках и торгующих предприятиях республики;
21) проводит постоянные контрольные выборочные обследования территорий и помещений организаций, рынков, крестьянских (фермерских), приусадебных и дачных хозяйств, выращивающих, заготавливающих, складирующих, перерабатывающих и реализующих продукцию растительного происхождения, земель сельскохозяйственного, лесного, водного и другого назначения, вне зависимости от ведомственной принадлежности и форм собственности;
22) проводит постоянный контроль за ходом работ по своевременному и эффективному проведению мероприятий по выявлению, локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов;
23) выдает предписания об устранений выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан по карантину растений, выполнении мероприятий по обеззараживанию подкарантинной продукции, а также транспортных средств и контролирует их исполнение;
24) организует и контролирует мероприятия по проверке импортного посевного и посадочного материала в интродукционно-карантинных питомниках на наличие скрытой зараженности карантинными объектами и чужеродными видами;
25) выдает фитосанитарные, карантинные сертификаты и импортные карантинные разрешения на подкарантинную продукцию;
26) вносит предложения Правительству Республики Казахстан и местным исполнительным органам об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене, а также разрабатывает и представляет порядок проведения обязательных мероприятий в этих зонах;
27) проводит постоянный контроль за выполнением обязательных мероприятий в карантинных зонах;
28) обеспечивает выполнение международных норм и требований в соответствии с заключенными соглашениями в области карантина растений;
29) представляет интересы Республики по вопросам карантина растений в международных организациях.
2. Руководитель соответствующего уполномоченного органа является Главным государственным инспектором по карантину растений Республики Казахстан, а его заместитель - заместителем Главного государственного инспектора по карантину растений Республики Казахстан.
Руководители областных, городов Астана и Алматы территориальных органов уполномоченного органа являются главными государственными инспекторами по карантину растений соответствующих областей и городов.
Иные должностные лица уполномоченного органа и его территориальных органов, непосредственно осуществляющие контроль по карантину растений, являются государственными инспекторами по карантину растений.

3. Уәкілетті орган өз қызметiн шекара, кеден, құқық қорғау және басқа да мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимыл жасасу арқылы жүзеге асырады.
4. Оның құзiретi шегiнде қабылданған уәкiлеттi органның шешiмi лауазымды тұлғалардың, жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшiн мiндетті болып табылады.
5. Мемлекеттік органдар мен олардың лауазымды тұлғалары оған жүктелген мiндеттердi шешуде уәкiлетті органға жәрдем көрсетуге мiндеттi.".
5) 7-1-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жерсiндiру-карантиндiк көшеттiктерде импорттық егу және отырғызу материалындағы жасырын зақымдануды анықтайды.";
2-тармақта:
бiрiншi абзац "өсiмдiктер карантинiн қамтамсыз ету жөнiндегi" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) карантиндiк объектiлердiң ошағын анықтайды және олардың таралу шекарасын айқындайды;";
6) 9-1-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) уәкілетті органның ұсынымы бойынша тиiстi аумақтарда карантиндік режимдi енгiзе немесе оны жоя отырып карантиндiк аймақты белгiлеу туралы шешімдi қабылдайды.";
7) 10-бап мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi бөлiмдермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағына карантиндiк объектiлердi әкелудiң алдын алу олардың таралуының бар ошақтарын уақтылы анықтау, оқшаулау және жою мақсатымен карантиндiк өнiмдi тұрақты карантиндiк қарау, үлгiлерiн ала отырып, бақылау iрiктеу зерттеулерiне олардың зертханалық сараптамасын, карантиндiк құжаттарға тексеру жүргізу және карантиндiк iс-шаралардың орындалуына бақылауды жүзеге асыру өсiмдiк және азық-түлiк ресурстарын қорғауға, карантиндiк объектiлермен күреске бюджет қаражаттарының болжанбаған шығыстарын болдырмауға, сондай-ақ отандық өнiмнiң бәсеке қабiлеттiлігін арттыруға бағытталған.
Өсiмдiктер карантинiн мемлекеттiк бақылау мен карантиндiк шараларды жүргiзу адамдардың өсiмдiк карантинi бойынша бақылау объектiсiне жатқызылған мүлігін сақтауға бағытталған және тексеру тағайындау туралы актi шығарусыз жүзеге асырылады.";
8) 12-баптың 5) тармақшасындағы "саяжай қожалықтарының" деген сөздер "рыноктарының" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 13-бапта:
атауындағы "әкелу мен әкету" деген сөздер "әкелу әкету, транзит, iшкi мемлекеттік тасымал, қарау және зарарсыздандыру"  деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiмдермен толықтырылсын:
"жеке және заңды тұлғалар импорттық карантиндiк рұқсаттарды алу үшiн әкелуге дейiн 30 күннен кешiктiрмей немесе карантиндiк өнiмдi Қазақстан Республикасы арқылы транзитті жүзеге асыруға дейiн 5 күн iшiнде уәкiлеттi органға мынадай мәлiметтерi бар өтiнiм бередi:

3. Уполномоченный орган осуществляет свою деятельность во взаимодействии с пограничными, таможенными, правоохранительными и другими государственными органами.
4. Решение уполномоченного органа, принятое в пределах его полномочий, является обязательным для исполнения должностными лицами, физическими и юридическими лицами.
5. Государственные органы и их должностные лица обязаны оказывать содействие уполномоченному органу в решении возложенных на него задач.";
5) в статье 7-1:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) выявляют скрытую зараженность в импортном, посевном и посадочном материалах поступающих на проверку.";
пункте 2:
абзац первый дополнить словами "по обеспечению карантина растений:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) выявляют очаги карантинных объектов и определяют границы их распространения;";
6) пункт 2 статьи 9-1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) принимают решение об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене на соответствующих территориях, по представлению уполномоченного органа.";
7) статью 10 дополнить частью второй и третьей следующего содержания:
"Проведение постоянных карантинных досмотров подкарантинной продукции, их лабораторная экспертиза с отбором образцов, контрольных выборочных обследований, проверок карантинных документов и осуществление контроля за выполнением карантинных мероприятий, с целью предотвращения ввоза на территорию Республики Казахстан карантинных объектов, своевременного выявления, локализации и ликвидации имеющихся очагов их распространения, направлены на охрану растительных и продовольственных ресурсов, недопущение непредвиденных затрат бюджетных средств на борьбу с карантинными объектами, а также повышение конкурентоспособности отечественной продукции.
Государственный контроль по карантину растений и проведение карантинных мер направлены на сохранность имущества людей, относящихся к объектам контроля по карантину растений и осуществляются без вынесения акта о назначении проверки.";
9) в подпункте 5) статьи 12 после слов "дачных хозяйств," дополнить словом "рынков";
10) в статье 13:
в заголовке слова "ввоза и вывоза" заменить словами "ввоза, вывоза, транзита, внутригосударственной перевозки, досмотра и обеззараживания";
пункт 2 дополнить частями следующего содержания:
"Физические и юридические лица для получения импортных карантинных разрешений, не позднее, чем за 30 дней до ввоза или в течение 5 дней до осуществления транзита через Республику Казахстан подкарантинной продукции, представляют в уполномоченный орган заявку со следующими сведениями:

1) Қазақстан Республикасына карантиндiк өнiмдi әкелудiң (транзитi) мақсаты және әкелiнетiн жүктiң буып-түю тәсiлi мен қаттау түрiн көрсете отырып, әрбiр түрi бойынша жеке оның саны;
2) өнiмдi пайдаланудың мақсаты мен орны (мекен-жай, ал транзиттiк жүктер үшiн - бағыт және жеткiзу елi);
3) карантиндiк өнiмдер импорты немесе транзит болжанатын экспорттаушы елдердiң атауы, сондай-ақ карантиндiк өнiмдердi шығаратын елдердiң атауы;
4) карантиндiк өнiмнiң ықтимал келу мерзiмдерi немесе транзиттік тасымалдың мерзiмдерi;
5) ол арқылы Қазақстан Республикасына карантиндік өнiм әкелiнетiн шекара пунктiнiң (постының) атауы.
Карантиндiк өнiмдi әкелуге (транзитке) импорттық карантиндiк рұқсат алуға өтінімде өтiнiш беруші өз есебiнен карантиндiк шараларды орындауға кепiлдiк бередi.
Импорттық карантиндiк өнiм Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жабық немесе изотермикалық, ақаусыз және пломбаланған контейнерлерде, герметикалық қораптарда, вагондарда, автофургондарда, авторефрижераторларда және басқа да көлiк құралдарында тасымалданады.
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктердiң, консульдық мекемелердiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнің, сондай-ақ артықшылықтар мен иммунитеттердi пайдаланушы тұлғалардың карантиндiк өнiмдi әкелуi Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес жүргізiледi.".
4-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiмдермен толықтырылсын:
"Жеке және заңды тұлғалар фитосанитарлық сертификатты алу үшiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органдарға мынадай мәлiметтердi көрсете отырып, жүкті тиеп-жөнелтудiң болжамды мерзiмiне дейiн 15 күн бұрын өтiнім бередi:
1) карантиндiк өнiмдердiң атауы және оның саны;
2) импортқа шығарушы елдiң атауы және карантиндік өнiм жеткiзiлетiн мекен-жай;
3) импорттық карантиндiк рұқсатта немесе экспортталатын карантиндiк өнiмге арналған шартта көрсетiлген импортқа шығарушы елдiң өсiмдiктер карантинi бойынша ұлттық қызметтің өсiмдiктер карантинi саласындағы талабы;
4) карантиндiк өнiмдi түсiру мерзiмдерi мен орны;
5) ол арқылы жүктi әкелу болжанатын импортқа шығарушы ел шекара пунктiнің атауы.
Әкелiнетiн карантиндiк өнiмнiң карантиндiк жай-күйiн өсiмдiктердiң карантинi жөнiндегi мемлекеттік инспекторлар жүктi түсiрудiң бастапқы орындарында және қайтадан, экспорттық партияларды қайта түсiру (қалыптастыру) кезiнде теңiз және өзен порттарында (айлақтарында), темiр жол станцияларында, әуежайларда, почта байланысы кәсiпорындарында, рыноктарда, автовокзалдарда (автостансаларда) және өзге де объектiлерде белгiлейдi. Шекара пунктi мен посттарында қайта түсiрусiз әкету кезiнде тек түсiру орнынан берiлген фитосанитарлық сертификатты дұрыс ресiмдеуге бақылау жүзеге асырылады.
Фитосанитарлық сертификатты карантиндiк объектiлердiң болуына карантиндiк өнiмдi тексерген өсiмдiктер карантинi жөніндегі мемлекеттік инспектор бередi және белгіленген үлгідегі жеке қолымен және мөрiмен (мөртаңбасымен) куәландырады. Фитосанитарлық сертификат карантиндiк өнiмнiң әрбiр партиясына берiледi және оның карантиндiк жай-күйiн куәландыруы, жүргiзiлген зарарсыздандыру, осы өнiмдi жеткiзу жөніндегі басқа да қосымша карантиндiк талаптарды орындау туралы мәлiметi болуы тиiс.";

1) цель ввоза подкарантинной продукции в Республику Казахстан (транзит) и ее количество отдельно по каждому виду с указанием способа расфасовки и вида упаковки ввозимого груза;
2) назначение и место использования продукции (адрес, а для транзитных грузов - маршрут и страна назначения);
3) наименование стран-экспортеров, из которых предполагаются импорт подкарантинной продукции или транзит, а также наименование страны происхождения подкарантинной продукции;
4) ориентировочные сроки прибытия подкарантинной продукции или сроки транзитной перевозки;
5) наименование пограничного пункта (поста), через который будет ввозиться в Республику Казахстан подкарантинная продукция.
В заявке на получение импортного карантинного разрешения на ввоз (транзит) подкарантинной продукции заявитель гарантирует выполнение за свой счет карантинных мер.
Импортная под карантинная продукция перевозится по территории Республики Казахстан в крытых или изотермических, исправных и опломбированных контейнерах, герметичных упаковках, вагонах, автофургонах, авторефрижераторах и других транспортных средствах.
Ввоз подкарантинной продукции иностранными дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, представительствами международных организаций, находящимися на территории Республики Казахстан, а также лицами, пользующимися привилегиями и иммунитетом, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
пункт 4 дополнить частями следующего содержания:
"Физические и юридические лица для получения фитосанитарного сертификата подают в территориальные органы по карантину растений заявку за 15 суток до предполагаемого срока отгрузки груза с указанием следующих сведений:
1) наименование подкарантинной продукции и ее количество;
2) название страны-импортера и адрес назначения подкарантинной продукции;
3) требование в области карантина растений национальной службы по карантину растений страны-импортера, указанное в импортном карантинном разрешении или договоре на экспортируемую подкарантинную продукцию;
4) сроки и место отгрузки подкарантинной продукции;
5) название пограничного пункта страны-импортера, через который предполагается ввоз груза.
Карантинное состояние вывозимой подкарантинной продукции устанавливается государственными инспекторами по карантину растений в местах первоначальной отгрузки и, вторично, в морских и речных портах (пристанях), железнодорожных станциях, аэропортах, предприятиях почтовой связи, рынках, автовокзалах (автостанциях) и иных объектах при перегрузке (формировании) экспортных партий. При вывозе без перегрузки на пограничном пункте и посте осуществляется контроль только за правильным оформлением фитосанитарного сертификата, выданного с места отгрузки.
ФитосанитарныЙ сертификат выдается и заверяется личной подписью и печатью (штампом) установленного образца государственным инспектором по карантину растений, проверившим подкарантинную продукцию на наличие карантинных объектов. ФитосанитарныЙ сертификат выдается на каждую партию подкарантинной продукции и должен удостоверять ее карантинное состояние, иметь сведения о проведенном обеззараживании, выполнении других дополнительных карантинных требований по поставке этой продукции.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Карантиндiк өнiмдi облысаралық тасымалдау уәкiлетті орган аумақтық органдарының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор беретін карантиндiк сертификаттардың болуы кезiнде жүзеге асырылады.
Карантиндiк сертификатты алу үшiн жеке және заңды тұлғалар өсiмдiктер карантинi жөніндегі аумақтық органға өтінiм бередi, сондай-ақ жүкті жiберудiң болжамды мерзiмнен 5 күн бұрын өсiмдiктер карантинi жөніндегi мемлекеттік инспекторға карантиндiк жай-күйдi айқындау үшiн өнiмдi бередi.
Өтінімде карантиндiк өнiмнiң атауы, жету пунктi және пайдалану мақсаты көрсетiледi.
Барар жолда немесе жету пунктiнде карантиндiк өнiмдi қайта басқа мекен-жайға жiберу аумағында бұл операциялар жүзеге асырылатын өсiмдiктердiң карантинi жөніндегі аумақтық органның рұқсатымен жүргізiледi.
Барар жолда Қазақстан Республикасының карантиндiк аймағынан әкетілген карантинге жатқызылған өнiмдi қайта басқа мекен-жайға жiберуге тыйым салынады.
Әкелiнетiн карантиндiк өнiм жүктiң жету пунктiнде карантиндiк қайта қарауға жатады.".
5-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiмдермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн карантиндiк өнiм, карантинге жатқызылатын өнiм ауыстырылатын көлiк өсiмдiктер карантинi бойынша бақылауға және қажеттiлік кезiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзудiң шекара пункттерiнде карантиндiк қарауға, сондай-ақ тиiстi актiлердi ресiмдеумен жүктi жеткiзу орны бойынша карантиндiк қарауға жатады.
Шекара пунктi мен посттың өсiмдiктер карантинi жөніндегі мемлекеттiк инспекторы жүктердiң иесiне Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөніндегі қолданыстағы заңнамасын түсiндiредi, импорттық карантиндiк рұқсат етудiң және экспорттаушы ел ұлттық карантиндiк қызметiнiң фитосанитарлық сертификатының болуын тексередi, көлiктiң, карантиндiк өнiмге (жүкке), ыдысқа сыртқы қарау жүргізедi. Карантиндiк өнiмнен үлгiлердi iрiктеудi, карантиндiк зиянкестердi, өсiмдiктер мен арамшөптердiң ауруларын анықтау мақсатында оларды сол жерде зерттеу жүргізедi. Қажет болған кезде үлгілер мен объектiлер Республикалық карантиндiк зертханаға карантиндiк түрлерге объектiлердiң түрлiк тиiстiлігін растауға берiледi.
Егер, жүкті тасымалдаушы карантиндiк бақылау үшiн карантиндiк өнiмдi көрсетуден бас тартқан жағдайда, онда осы өнiм оның иесiне қаражаттың есебiнен экспорттаушы елге қайтаруға жатады, ол туралы өсiмдiктер карантинi жөніндегі мемлекеттiк инспектор Қазақстан Республикасының аумақтық, шекара және кеден органдарын хабардар етедi.
Карантиндiк объектілер табылған карантиндi өнiм карантиндiк арамшөптерден тазартуға, зарарсыздандыруға немесе техникалық қайта өңдеуге жатады. Карантиндiк өнiмдi зарарсыздандырумен, тазартумен немесе қайта өңдеумен байланысты шығыстарды жүктердiң иелерi төлейдi.
Ерекше ғылыми немесе өзге де құндылықты бiлдiретiн карантиндiк объектiлер жұққан тұқымдар мен отырғызу материалы олардың иелерiнің өтінімi бойынша жерсiндiру-карантиндiк көшеттiктерге тексеру үшiн берiлуi мүмкiн. Карантиндiк объектiлермен жұғуды жоюдан кейiн тұқымдар мен отырғызу материалы олардың иесiне қайтарылады.
Карантиндiк өнiмдi алып қоюды (оның iшiнде, почталық жiберілімдерден, қол жүгiнен және багаждан) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттік инспектор жүзеге асырады, ол туралы алып қою актiсi жасалады.
Карантиндiк өнiмге карантиндiк қарауды өткiзуден және қажеттi карантиндiк iс-шараларды жүргiзуден кейiн өсiмдіктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор iлеспелi тауар-көлiк құжаттарына жету пунктiне әкелуге немесе транзитке рұқсат бере отырып, карантиндiк бақылаудан өту туралы белгiленген үлгiдегi мөртаңба қояды және жүк иесiне карантиндiк қараудың актісiн бередi.
Шекарадағы карантиндiк өнiмi бар (жүктерi) жүк операцияларын (басқа көлiк құралымен әкелiнетiн жүктi қайта тиеп-түсiрудi) өсiмдiктер карантинi бойынша бақылауды және мiндетті карантиндiк бақылауды жүргізуден кейiн өсiмдiктер карантинi бойынша мемлекеттiк инспектордың рұқсат етуi бойынша жүк иелерi жүргізедi.
Әкелiнетін карантиндiк өнiм (жүктер), сондай-ақ өсiмдiктер карантинi жөніндегі шекара пункттерi мен бекеттерiндегi карантиндiк бақылаудан өткен көлiк құралдары карантинге жатқызылған өнiмнiң жiберiлуiнiң соңғы жету пунктiнде карантиндiк қарауға жатады.
Карантиндiк өнiмдi және көлiк құралдарын қарауды, жүктiң жету пунктiнде тaлдaу мен сараптауға үлгiлердi iрiктеудi кейiннен зиянкестердiң түрлiк құрамын, өсiмдiктер мен арамшөптердiң ауруларын анықтауға сараптау жүргізе отырып, аумақтық органның өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор жүзеге асырады, олардың нәтижелерi бойынша осы өнiмдi пайдаланудың шарттары туралы жазбасы бар қарау актiсi жасалады. Карантиндiк өнiмдi талдауға және объектiлердiң түрлiк құрамын сараптаудың қажеттілiгi кезiнде жабдықталған зертханасы бар ұйымдар және өсiмдiктердiң карантинi бойынша бiлiктi кадрлар тартылуы мүмкiн.".
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Межобластные перевозки подкарантинной продукции осуществляются при наличии карантинных сертификатов, выдаваемых государственным инспектором по карантину растений территориальных органов уполномоченного органа.
Для получения карантинного сертификата физические и юридические лица подают заявки в территориальный орган по карантину растений, а также за 5 дней до предполагаемого срока отправки груза предъявляют государственному инспектору по карантину растений продукцию для определения карантинного состояния.
В заявке указываются наименование подкарантинной продукции, пункт назначения и цель использования.
Переадресовка подкарантинной продукции в пути следования или пункте назначения производится с разрешения территориального органа по карантину растений, на территории которого осуществляются эти операции.
Переадресовка подкарантинной продукции, вывезенной из карантинной зоны Республики Казахстан, в пути следования запрещается.
Ввозимая подкарантинная продукция вторично подлежит карантинному досмотру в пункте назначения груза.";
пункт 5 дополнить частями следующего содержания:
"Ввозимая на территорию Республики Казахстан подкарантинная продукция, транспорт, на котором перемещается подкарантинная продукция, подлежат контролю по карантину растений и при необходимости карантинному осмотру в пограничных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, а также карантинному досмотру по месту назначения груза с оформлением соответствующих актов.
Государственный инспектор по карантину растений пограничного пункта и поста разъясняет владельцам грузов действующее законодательство по карантину растений Республики Казахстан, проверяет наличие импортного карантинного разрешения и фитосанитарного сертификата национальной карантинной службы страны-экспортера, проводит внешний осмотр транспорта, подкарантинной продукции (груза), тары. С подкарантинной продукции производит отбор образцов, исследование их на месте с целью выявления карантинных вредителей, болезней растений и сорняков. При необходимости образцы и объекты передаются в Республиканскую карантинную лабораторию на подтверждение видовой принадлежности объектов к карантинным видам.
В случае, если перевозчик груза отказывается предъявлять подкарантинную продукцию для карантинного контроля, то данная продукция подлежит возврату в страну-экспортера за счет средств ее владельца, о чем государственный инспектор по карантину растений ставит в известность территориальные, пограничные и таможенные органы Республики Казахстан.
Подкарантинная продукция, в которой обнаружены карантинные объекты, подлежит возврату, обеззараживанию, очистке от карантинных сорняков или технической переработке. Расходы, связанные с обеззараживанием, очисткой или переработкой подкарантинной продукции, оплачивают владельцы грузов.
Семена и посадочный материал, зараженные карантинными объектами, представляющие особую научную или иную ценность, по обращению их владельцев могут быть переданы для проверки в интродукционно-карантинные питомники. После устранения зараженности карантинными объектами семена и посадочный материал возвращаются их владельцу.
Изъятие подкарантинной продукции (в том числе из почтовых отправлений, ручной клади и багажа) осуществляется государственным инспектором по карантину растений, о чем составляется акт изъятия.
После прохождения карантинного досмотра подкарантинной продукции и проведения необходимых карантинных мероприятий государственный инспектор по карантину растений ставит на сопроводительных товаро-транспортных документах штамп установленного образца о прохождении карантинного контроля с разрешением на ввоз в пункт назначения или транзит и выдает грузовладельцу акт карантинного досмотра.
Грузовые операции (перегрузка ввезенного груза на другие транспортные средства) с подкарантинной продукцией (грузами) на границе производятся владельцами грузов по разрешению государственного инспектора по карантину растений после проведения контроля по карантину растений и обязательного карантинного досмотра.
Ввозимая подкарантинная продукция (грузы), а также транспортные средства, прошедшие карантинный досмотр в пограничных пунктах и постах по карантину растений, подвергаются карантинному досмотру в конечном пункте назначения подкарантинной продукции.
Досмотр подкарантинной продукции и транспортных средств, отбор образцов на анализ и экспертизу в пункте назначения груза осуществляются государственными инспекторами по карантину растений территориального органа с последующей экспертизой на установление видового состава вредителей, болезней растений и сорняков, по результатам которых составляется акт досмотра с записью об условиях использования этой продукции. При необходимости к анализу подкарантинной продукции и экспертизе видового состава объектов могут привлекаться организации, имеющие оборудованные лаборатории и квалифицированные кадры по карантину растений.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

"6. Зарарсыздандыруға зарарсыздандыру өнiмi импорттық карантиндiк рұқсатпен көзделген карантиндiк объектiлер жұққан көлiк құралдары мен карантиндiк өнiм, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөніндегі бас мемлекеттiк инспекторының нұсқамасы бойынша карантиндiк қатынастағы көлiк құралдары мен карантиндiк әлеуеттi қауiптi өнiмдер жатады.
Импорттық карантиндiк рұқсатпен көзделген, сондай-ақ шекара пункттерi және шекарада посттары бар уәкiлеттi органның және оның аумақтық органдарының өсiмдiктер карантинi жөнiңдегi мемлекеттiк инспекторларының нұсқамалары бойынша, карантиндiк қараудың нәтижесi негізiнде карантиндiк өнiмдi зарарсыздандыру өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттік кәсiпорындардың фумигация отрядтармен шарт негiзiнде жүктердiң иелерi жүргізедi.
Шекара пункттерi мен посттарындағы карантиндiк өнiмдi карантиндiк объектілердiң анықтауы кезiнде зарарсыздандыру жөнiндегі жұмыстар фумигациялық камераларда, штабелдерде, кемелер мен баржалардың трюмдерiнде, вагондарда, контейнерлерде және көлiктiң басқа да түрлерiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде жүргізіледi.
Импорттық карантиндiк өнiмдi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының карантиндiк аймағынан әкелiнетiн өнiмдi тасымалдаудан кейiн көлiк құралдарының барлық түрлерi өсiмдiктердiң карантинi жөніндегі мемлекеттік инспекторлар айқындаған жерлерде фумигацияның қажеттiлігі жағдайында қалдықтарды жоюмен мiндеттi тазартуға жатады.
Фумигацияға көлiк құралдары мен жүктердi дайындауды фумигациялық отрядтар мамандарының басшылығымен жүктердiң немесе көлiк ұйымдарының иелерi орындайды.
Шетелдiк мемлекеттердегi карантиндiк өнiмге зарарсыздандыру жүргізу кезiнде әкелiнетiн өнiмдi фумиганттардың қалдық санын ұстап тұруға фумигациялық отрядтардың мамандары тексередi.".
13) мынадай мазмұндағы 13-1-баппен толықтырылсын:
"13-1-бап. Карантиндік объектілердi анықтау тәртiбi
1. Карантиндiк объектілердi уақтылы анықтау олардың таралу ошақтарының шекарасын айқындау мақсатында жер және орман алқаптары, ауыл шаруашылығы, әсемдiк, дәрiлiк және басқа да дақылдардың егiстерi мен отырғызылымдары, ғимараттар, үймереттер, контейнерлер, қоймалар, өзге де объектiлер және карантиндік өнiмдi шығарумен, қайта өңдеумен, сақтаумен, тасымалдаумен және өткiзумен байланысты кәсiпорындардың аумақтары және карантиндік объектiлердiң жұғу және таралу көзi болуы мүмкiн өзге де объектілер жүйелiк зерттеуге жатады.
Бұл жұмыстарды орындауды уәкiлетті органның және оның аумақтық органдарының өсiмдіктер карантинi жөніндегі мемлекеттік инспекторларының нұсқамалары бойынша жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ шарт негізiнде өсiмдiктердiң карантинiн қамтамасыз ету жөніндегі республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар қамтамасыз етедi.

"6. Обеззараживанию подлежат транспортные средства и подкарантинная продукция, зараженная карантинными объектами, продукция обеззараживание которой предусмотрено импортным карантинным разрешением, а также транспортные средства и подкарантинная продукция потенциально опасные в карантинном отношении, по предписанию Главного государственного инспектора по карантину растений Республики Казахстан.
Обеззараживание подкарантинной продукции, предусмотренное импортным карантинным разрешением, а также по предписаниям государственных инспекторов по карантину растений уполномоченного органа и его территориальных органов с пограничными пунктами и постами на границе, по результатам карантинного досмотра проводится владельцами грузов на договорной основе с фумигационными отрядами республиканских государственных предприятий по обеспечению карантина растений.
При выявлении карантинных объектов в подкарантинной продукции на пограничных пунктах и постах работы по обеззараживанию проводятся в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан в фумигационных камерах, штабелях, трюмах судов и барж, вагонах, контейнерах и других видах транспорта.
Все виды транспортных средств после перевозки импортной подкарантинной продукции, а также продукции из карантинных зон Республики Казахстан, подлежат обязательной очистке с уничтожением отходов, а в случае необходимости фумигации в местах, определенных государственными инспекторами по карантину растений.
Подготовка транспортных средств и грузов к фумигации выполняется владельцами грузов или транспортных организаций под руководством специалистов фумигационных отрядов.
При проведении обеззараживания подкарантинной продукции в зарубежных государствах ввозимая продукция проверяется специалистами фумигационных отрядов на содержание остаточного количества фумигантов.";
13) дополнить статьей 13-1 следующего содержания:
"Статья 13-1. Порядок выявления карантинных объектов
1. В целях своевременного выявления карантинных объектов, определения границ очагов их распространения систематическому обследованию подлежат земельные и лесные угодья, посевы и насаждения сельскохозяйственных, декоративных, лекарственных и других культур, здания, строения, контейнеры, склады, иные объекты и территории предприятий, связанных с производством, переработкой, хранением, транспортировкой и реализацией подкарантинной продукции и иные объекты, которые могут быть источником заражения и распространения карантинных объектов.
Выполнение этих работ обеспечиваются физическими и юридическими лицами по предписаниям государственных инспекторов по карантину растений уполномоченного органа и его территориальных органов, а также республиканскими государственными предприятиями по обеспечению карантина растений на договорной основе.

2. Зерттеулер нәтижелерi, сондай-ақ бұл ретте, анықталған зиянкестер, өсiмдiктер мен арамшөптер ауруларының қоздырғыштары осы объектiлердiң карантиндік түрлерге тиiстілігін айқындау және растау үшiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларға жiберiледi. Объектiлер айқындалмаған жағдайда, өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттік инспекторлар оларды Республикалық карантиндiк зертханаға карантиндiк түрлердiң тиiстілігiне растауға жiбередi.
Аумақтық органдардың өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттік инспекторлары аталған объектiлерге бақылау зерттеулерiн жүргізедi. Зерттеулер нәтижелерi, өсiмдiктер карантинi бойынша бақылау жүргізу туралы актімен ресiмделедi.".
14) 14-баптың 2-тармағының екiншi бөлiмiндегi "қайтарылуға," деген сөздерден кейiн "тазартуға " деген сөздермен толықтырылсын.
24. "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 13, 429-құжат; N 23, 927-құжат; 2001 ж., N 13-14, 173-құжат; N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 18, 111-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 28-3) тармақшамен толықтырылсын:
"28-3) тексеру - бiлiм беру және лицензиялық ережелер саласындағы заңнаманы бiлiм беру ұйымдарының сақтауын айқындау мақсатында жасалатын бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкiлетті органның iс-әрекетi;";
2) 12-баптың 8-тармағы мынадай мазмұндағы бесiншi абзацпен толықтырылсын:
"бiлiм беру саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтамау.";
3) 31-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) және 6-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) бастапқы кәсiби және орта кәсiби бiлiмнiң негiзгi және қосымша бағдарламаларын, мамандандырылған және арнайы бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарының Қазақстан Республикасының бiлiм туралы заңнамасын сақтауына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
6-1) бiлiм беру қызметiн, бастапқы кәсiби және орта кәсiби бiлiмнiң негізгі және қосымша бағдарламаларын, мамандандырылған және арнайы бiлiм бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалардың мемлекеттік аттестациясын, сондай-ақ балалар жасөспірiмдер спорт мектептерiн лицензиялауды жүзеге асырады;";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) бастапқы жалпы, негiзгi жалпы немесе орта жалпы, бастапқы кәсiби, орта кәсіби бiлiм берудiң негiзгі және қосымша бағдарламаларын, мамандандырылған және арнайы бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарының, сондай-ақ мектепке дейiнгi және мектептен тыс ұйымдардың Қазақстан Республикасының бiлiм туралы заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";

2. Результаты обследования, а также выявленные при этом вредители, возбудители болезней растений и сорняки направляются государственным инспекторам по карантину растений для определения и подтверждения принадлежности этих объектов к карантинным видам. В случае, когда объекты не могут быть определены, государственные инспектора по карантину растений направляют их на подтверждение принадлежности к карантинным видам в Республиканскую карантинную лабораторию.
Государственные инспекторы по карантину растений территориальных органов проводят контрольные обследования указанных объектов. Результаты обследования оформляются актом о проведении контроля по карантину растений.";
14) в части второй пункта 2 статьи 14 после слова "возврату," дополнить словом "очистке,".
24. В  Закон  Республики Казахстан от 7 июня 1999 г. "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 429;  N 23, ст. 927; 2001 г., N 13-14, ст. 173; N 24, ст. 338; 2004 г., N 18, ст. 111; N 23, ст. 142):
1) статью 1 дополнить подпунктом 28-3) следующего содержания:
"28-3) проверка - действие уполномоченного органа, осуществляющего контрольные функции, совершаемые с целью определения соблюдения организациями образования законодательства в области образования и лицензионных правил;";
2) часть вторую пункта 8 статьи 12 дополнить абзацем следующего содержания:
"несоблюдение законодательства Республики Казахстан в области образования.";
3) в статье 31:
пункт 2 дополнить подпунктом 5-1) и 6-1) следующего содержания:
"5-1) осуществляет государственный контроль за соблюдением организациями образования, реализующими основные и дополнительные программы начального профессионального и среднего профессионального образования, специализированные и специальные образовательные программы законодательства Республики Казахстан об образовании;
6-1) организует лицензирование образовательной деятельности, а также проведение государственной аттестации юридических лиц, реализующих основные и дополнительные образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального образования, специализированные и специальные образовательные программы, а также детские юношеские спортивные школы;";
пункт 3 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) осуществляет государственный контроль за соблюдением организациями образования, реализующими основные и дополнительные программы начального общего, основного общего или среднего общего, начального профессионального, среднего профессионального образования, специализированные и специальные образовательные программы, а также дошкольными и внешкольными организациями законодательства Республики Казахстан об образовании;";

4-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) мамандандырылған және арнайы бiлiм берудi қоспағанда, бастапқы жалпы, негiзгі жалпы немесе орта жалпы бiлiм берудiң бiлiм бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарының (ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан), сондай-ақ мектепке дейiнгi және мектептен тыс ұйымдардың Қазақстан Республикасының бiлiм туралы заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
4) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Бiлiм беру жүйесiндегі мемлекеттiк бақылау
1. Бiлiм беру жүйесiндегi мемлекеттік бақылау мемлекеттің бiлiм алуға азаматтардың құқығын қамтамасыз етуге және меншiк нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан негізгі және қосымша бiлiм бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалардың олардың бiлiм қызметiнiң Қазақстан Республикасының бiлiм беру, мемлекеттік жалпы бiлiм стандарттары саласындағы заңнама талаптарына бiлiм қызметiн лицензиялау кезiндегi бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігін сақтауға бағытталған және оны уәкiлетті орган жүзеге асырады.
2. Бiлiм беру жүйесiндегі мемлекеттiк бақылаудың объектiлерi мыналар болып табылады:
1) негізгі және қосымша бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалардың бiлiм беру қызметi;
2) оқитындардың тиiстi бiлiм беру бағдарламаларын игеру деңгейi.
3. Мемлекеттік бақылаудың негізгi түрлерi болып мыналар табылады:
1) аралық мемлекеттік бақылау;
2) бiлiм алушылардың қорытынды мемлекеттiк аттестация;
3) бiрыңғай ұлттық тестiлеу;
4) бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау;
5) бiлiм беру ұйымдарын аккредиттеу;
6) лицензиялау ережелерiнiң сақталуын бақылау;
7) білiм беру ұйымының Қазақстан Республикасының бiлiм туралы заңнамасын сақтауын бақылау.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетiлген мемлекеттiк бақылаудың түрлерi мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) ауызша;
2) жазбаша;
3) кешендi тестілеу;
4) тестілеу;
5) тексерулер;
6) ведомстволық статистикалық бақылаулар.
Мемлекеттiк бақылауды жүргiзу кезiнде көрсетiлген үлгiлер бiрге жүргізiлуi мүмкiн.";
5) 35-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-1-бап. Аралық мемлекеттік бақылау
1. Аралық мемлекеттік бақылау мыналарда:
1) тиiсті сатыдағы бiлiм беру бағдарламаларының мазмұнын бiлiм алушылардың меңгергенін тексеру мақсатында жалпы орта бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында;
2) бiлiм алушылардың кәсiптік жоғары бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпы мiндетті бiлім беру стандартының жалпы бiлiм беру және базалық тәртiптерiнiң циклына кiретiн жекелеген тәртiптердi игергенiн олар екiншi курсты бiтiргеннен кейiн (медициналық оқу орындарында - үшiншi курсты бiтiргеннен кейiн) тексеру мақсатында кәсіптік жоғары бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында жүзеге асырылады.

пункт 4 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) осуществляет государственный контроль за соблюдением организациями образования, реализующими образовательные программы начального общего, основного общего или среднего общего образования, за исключением специализированного и специального образования, а также дошкольными и внешкольными организациями законодательства Республики Казахстан об образовании;";
4) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Государственный контроль в системе образования
1. Государственный контроль в системе образования направлен на обеспечение государством прав физических лиц на образование и соблюдение юридическими лицами, реализующими основные и дополнительные образовательные программы независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, соответствия осуществляемой ими образовательной деятельности требованиям законодательства Республики Казахстан в области образования, государственных общеобязательных стандартов образования, квалификационным требованиям при лицензировании образовательной деятельности и осуществляется уполномоченными органами.
2. Объектами государственного контроля в системе образования являются:
1) образовательная деятельность юридических лиц, реализующих основные и дополнительные образовательные программы;
2) уровень освоения обучающимися соответствующих образовательных программ.
3. Основными видами государственного контроля являются:
1) промежуточный государственный контроль;
2) итоговая государственная аттестация обучающихся;
3) единое национальное тестирование;
4) государственная аттестация организаций образования;
5) аккредитация организаций образования;
6) контроль за соблюдением лицензионных правил;
7) контроль за соблюдением организациями образования законодательства Республики Казахстан об образовании.
4. Виды государственного контроля, указанные в пункте 3 настоящей статьи, осуществляются в следующих формах:
1) устной;
2) письменной;
3) комплексного тестирования;
4) тестирования;
5) проверок;
6) ведомственных статистических наблюдений.
При проведении государственного контроля указанные формы могут совмещаться.";
5) статью 35-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 35-1. Промежуточный государственный контроль
1. Промежуточный государственный контроль осуществляется:
1) в организациях образования, дающих среднее общее образование, в целях проверки освоения обучающимися содержания образовательных программ соответствующей ступени;
2) в организациях образования, дающих высшее профессиональное образование, в целях проверки освоения обучающимися отдельных дисциплин, входящих в циклы общеобразовательных и базовых дисциплин государственного общеобязательного стандарта высшего профессионального образования, по окончании ими второго курса (в медицинских - по окончании третьего курса).

2. Аралық мемлекеттiк бақылау оқытудың барлық нысандары бойынша бiлiм алушылар үшiн меншiк нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан бiлiм беру ұйымдарында жүргізiледi.
3. Орта жалпы бiлiм берудiң бастауыш және негізгi сатысына арналған аралық мемлекеттік бақылау бiлiм алушылар бiлiм алатын бiлiм беру ұйымдарының базасында жүргiзiледi. Жоғары кәсiби бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушылардың аралық мемлекеттiк бақылауы уәкiлетті орган белгілеген жоғарғы оқу орындарының базасында жүргізiледi. Мұндай жоғары оқу орындарының тiзбесi аралық мемлекеттік бақылау жүргізiлгенге бiр айға дейiн кешiктiрмей бiлiм беру ұйымдарына мәлiметке жiберiледi.
4. Базасында аралық мемлекеттiк бақылау жүргізiлетiн әрбiр бiлiм беру ұйымдарының жанынан мемлекеттік және апелляциялық комиссия құрылады.
5. Мемлекеттік комиссияның негізгі мiндеттерi бiлiм беру ұйымдарында аралық мемлекеттік бақылауды дайындау және өткiзу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестiру болып табылады.
Алға қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн мемлекеттік
комиссия:
1) аралық мемлекеттік бақылау бойынша ұйымдастырушылық және ақпараттық-түсiндiрме жұмысын жүргізедi;
2) уәкiлетті органның тапсырмасы бойынша аралық мемлекеттiк бақылауды ұйымдастырушылық-технологиялық сүйемелдеудi жүзеге асыратын ұйымдармен бiрлесiп, аралық мемлекеттiк бақылау рәсiмдерiне жататын бiлiм алушылардың дерекқорын құрады;
3) аралық мемлекеттiк бақылауды өткiзу үшiн қажетті жағдайлар жасайды;
4) аралық мемлекеттiк бақылаудан өту үшiн тiркелген барлық бiлiм алушылардың келуiн бақылайды;
5) аудиториялар бойынша кезекшi ретiнде жұмыстар үшiн оқытушылардың кандидатурасын ұсынады;
6) аудиториялар бойынша кезекшiлерге нұсқама жүргізедi;
7) апелляциялық комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
8) аралық мемлекеттік бақылау өткiзудiң белгiленген тәртiбiнiң сақталуын, ақпараттық қауiпсiздiк режимiн қамтамасыз етудi бақылайды.
9) аралық мемлекеттiк бақылаудың нәтижелерiн бiлiм алушыларға мәлiмдейдi;
10) жоғары кәсiби бiлiм беретiн ұйымдарда аралық мемлекеттiк бақылау сертификаттарын берудi ұйымдастырады;
11) аралық мемлекеттiк бақылаудың нәтижелерiмен бiрге сыныптар (топтар) бойынша ведомостары қоса берiлген анықтаманы құрастырады және уәкiлеттi органның тапсырмасы бойынша аралық мемлекеттік бақылауды ұйымдастырушылық-технологиялық сүйемелдеудi жүзеге асыратын ұйымдарға бередi;

2. Промежуточный государственный контроль проводится в организациях образования независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности для обучающихся по всем формам обучения.
3. Промежуточный государственный контроль на начальной и основной ступени среднего общего образования проводится на базе организаций образования, в которых обучаются учащиеся. Промежуточный государственный контроль обучающихся в организациях образования, дающих высшее профессиональное образование, проводится на базе высших учебных заведений, определенных уполномоченным органом. Перечень таких высших учебных заведений доводится до сведения организаций образования не позднее, чем за один месяц до проведения промежуточного государственного контроля.
4. При каждой организации образования, на базе которой проводится промежуточный государственный контроль, создаются государственная и апелляционная комиссии.
5. Основной задачей государственной комиссии является организация и координация работы по подготовке и проведению промежуточного государственного контроля в организациях образования.
Для реализации поставленной задачи государственная комиссия:
1) проводит организационную и информационно-разъяснительную работу по промежуточному государственному контролю;
2) создает совместно с организацией, осуществляющей по поручению уполномоченного органа организационно-технологическое сопровождение промежуточного государственного контроля, базу данных обучающихся, подлежащих процедуре промежуточного государственного контроля;
3) создает необходимые условия для проведения промежуточного государственного контроля;
4) контролирует явку всех обучающихся, зарегистрированных для прохождения промежуточного государственного контроля;
5) представляет кандидатуры преподавателей для работы в качестве дежурных по аудиториям;
6) проводит инструктаж дежурных по аудиториям;
7) организует работу апелляционной комиссии;
8) контролирует соблюдение установленного порядка проведения промежуточного государственного контроля, обеспечение режима информационной безопасности;
9) доводит до сведения обучающихся результаты промежуточного государственного контроля;
10) организует выдачу сертификатов промежуточного государственного контроля в организациях, дающих высшее профессиональное образование;
11) составляет и передает в организацию, осуществляющую по поручению уполномоченного органа организационно-технологическое сопровождение промежуточного государственного контроля, справку, к которой прилагаются ведомости по классам (группам) с результатами промежуточного государственного контроля;

12) аралық мемлекеттiк бақылауды өткiзу қорытындылары туралы есептi құрастырады және уәкiлеттi органға тапсырады.
Оған жүктелген негізгi мiндеттердi iске асыру үшiн мемлекеттiк комиссияның мыналарға:
1) өз құзiретi шегінде аралық мемлекеттік бақылауды өткiзудi ұйымдастыруға;
2) аралық мемлекеттiк бақылау мәселелерi және мемлекеттiк комиссиялардың жұмыстарының тиiмдiлігін арттыру жөнiнде уәкiлетті органға ұсыныстар енгiзуге құқығы бар.
Мемлекеттік комиссияның Төрағасы базасында аралық мемлекеттік бақылау жүргізiлетiн білім беру ұйымының бастығы болып табылады.
Жоғары кәсiби бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдары үшiн мемлекеттiк комиссияның құрамын аралық мемлекеттiк бақылау өткiзу кезеңiне уәкiлеттi орган бекiтедi.
Жалпы орта бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдары үшiн мемлекеттiк комиссияның құрамын аралық мемлекеттiк бақылау өткiзу кезеңiне облыстардың, республикалық маңызды қалалардың, астананың жергілiктi атқарушы органдары бекiтедi.
Мемлекеттік комиссияның құрамына бiлiм алушылары аралық мемлекеттік бақылау рәсiмдерiнен өтетiн бiлiм беру ұйымдарының өкiлдерi, қоғамның, құқық қорғау органдарының, бұқаралық ақпараттық құралдарының өкiлдерi енгiзiледi.
Мемлекеттiк комиссия оның төрағасы бекiткен жоспарға сәйкес жұмыс iстейдi.
Мемлекеттiк комиссияның хатшысы жұмыс жоспарын, мәжiлiстiң күн тәртiбiн құрады комиссия мүшелерiнiң өзара iс-қимыл жасасуын ұйымдастырады және iс жүргізуге жауап бередi.
Мемлекеттiк комиссияның мәжiлiсi, егер де оған оның мүшелерiнiң жалпы санының 2/3-астамы қатысса өткiзiлдi деп есептеледi.
Мемлекеттiк комиссияның шешiмi комиссия мүшелерiнiң мәжiлiстерiне қатысқандар санының дауыстарының көпшiлiгімен қабылданады және комиссияның барлық мүшелерi қол қоятын мәжiлiс хаттамасымен ресiмделедi. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының шешушi дауысқа құқығы бар.
6. Апелляциялық комиссия бiлiм беру ұйымдарының орташа жалпы бiлiм пәндерi және жоғарғы кәсiби бiлiм беру тәртiптерi бойынша педагогтерiнен құрылады.
Жоғарғы кәсiби бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымы үшiн апелляциялық комиссияның төрағасын уәкiлетті орган бекiтедi.
Орташа кәсiби бiлiм беретін бiлiм беру ұйымының апелляциялық комиссиясының төрағасын облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органы бекiтедi.
Апелляциялық комиссияның құрамын мемлекеттік комиссияның төрағасы бекiтедi.
Апелляциялық комиссия аралық мемлекеттік бақылаудың нәтижелерiмен келiспеген бiлiм алушылардың өтінімдерiн қабылдайды және қарайды.
Апелляциялық комиссияның шешiмi комиссияның тізiмдiк құрамы дауыстарының көпшілігiмен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда апелляциялық комиссияның төрағасының шешушi дауысқа құқығы бар.
Апелляциялық комиссияның шешiмi барлық комиссия мүшелерi қол қоятын хаттамамен ресiмделедi және оны мемлекеттік комиссияның төрағасы бекiтедi.

12) составляет и передает в уполномоченный орган отчет об итогах проведения промежуточного государственного контроля.
Для реализации возложенных на нее основных обязанностей государственная комиссия имеет право:
1) осуществлять в пределах своей компетенции организацию проведения промежуточного государственного контроля;
2) вносить предложения в уполномоченный орган по вопросам промежуточного государственного контроля и повышению эффективности работы государственных комиссий.
Председателем государственной комиссии является руководитель организации образования, на базе которой будет проводиться промежуточный государственный контроль.
Состав государственной комиссии для организаций образования, дающих высшее профессиональное образование, утверждается на период проведения промежуточного государственного контроля уполномоченным органом.
Состав государственной комиссии для организаций образования, дающих среднее общее образование, утверждается на период проведения промежуточного государственного контроля местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы.
В состав государственной комиссии входят представители организаций образования, обучающиеся которых проходят процедуру промежуточного государственного контроля, представители общественности, правоохранительных органов, средств массовой информации.
Государственная комиссия работает в соответствии с планом, утвержденным ее председателем.
Секретарь государственной комиссии формирует план работы, повестку дня заседаний, организует взаимодействие членов комиссии и отвечает за делопроизводство.
Заседание государственной комиссии считается состоявшимся, если на нем присутствует более 2/3 от общего числа ее членов.
Решение государственной комиссии принимается большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов комиссии и оформляется протоколом заседания, который подписывается всеми членами комиссии. В случае равенства голосов председатель комиссии имеет право решающего голоса.
6. Апелляционная комиссия формируется из педагогов организаций образования по предметам среднего общего образования и дисциплинам высшего профессионального образования.
Председатель апелляционной комиссии для организаций образования, дающих высшее профессиональное образование, утверждается уполномоченным органом.
Председатель апелляционной комиссии организаций образования, дающих среднее общее образование, утверждается местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы.
Состав апелляционной комиссии утверждается председателем государственной комиссии.
Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления от обучающихся, не согласных с результатами промежуточного государственного контроля.
Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от списочного состава комиссии. В случае равенства голосов председатель апелляционной комиссии имеет право решающего голоса.
Решение апелляционной комиссии оформляется протоколом, который подписывается всеми членами комиссии и утверждается председателем государственной комиссии.

7. Аралық мемлекеттiк бақылау уәкiлеттi орган бекiткен және стандарттау және сертификаттау саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiлген технологиялар бойынша кешендi тестілеу түрiнде жүргізiледi.
8. Уәкілетті орган аралық мемлекеттiк бақылауды жүргізу мерзiмдерiн, орташа жалпы бiлiм беру және жоғары кәсiби бiлiм беру тәртiптерiн аралық мемлекеттiк бақылау пәндерiнiң тiзбесiн айқындайды.
9. Бiлiм алушылардың аралық мемлекеттiк бақылауды тапсыруларының нәтижелерi, егер де ол уәкілеттi орган белгiлеген өту деңгейiнен кем емес балдар санын жинаса, орташа жалпы бiлiм беру ұйымдарында "игердi" деген, жоғары кәсiби білiм беру ұйымдарында "сынақтан өттi" деген белгiмен бағаланады.
10. Аралық мемлекеттік бақылау нәтижелерiнiң негізiнде жоғарғы кәсiби білім беретiн ұйымдарда бiлiм алушыларға нысанын уәкiлетті орган бекiтетін сертификат бередi.
11. Аралық мемлекеттік бақылаудың нәтижелерiмен келiспейтiн бiлiм алушылар апелляцияға бере алады. Апелляцияға өтiнiм аралық мемлекеттік бақылаудың нәтижелерi хабарланғаннан кейiн келесi күнi сағат 13-кe дейiн апелляциялық комиссияға тапсырылады. Өтінiмдi апелляциялық комиссия апелляция тапсырылғаннан кейiн тәулiк iшiнде қарайды.
12. Аралық мемлекеттік бақылаудан өтпеген бiлiм алушылардың уәкілетті орган белгiлеген тәртiпте аралық мемлекеттік бақылаудан қайтадан өтуге құқығы бар.
Қайталама аралық мемлекеттiк бақылауға аралық мемлекеттiк бақылау тапсырмаған, аралық мемлекеттiк бақылау тапсыруға ауруына байланысты немесе басқа да дәлелдi себеппен келе алмаған, тиiстi құжаттық растамасы бар бiлiм алушылар қатысады. Бiлiм алушылардың қайталама аралық мемлекеттiк бақылауы уәкiлетті орган белгiлеген мерзiмде бiр рет өткiзiледi.
Мемлекеттiк бiлім беру гранттарына ие, аралық мемлекеттік бақылаудан екiншi рет өтпеген студенттер - мемлекеттiк бiлiм беру гранты бойынша оқуын жалғастырудан айрылады және ақылы негiзде қайтадан оқу курсына қалулары мүмкiн.
Екiншi рет аралық мемлекеттiк бақылаудан өтпеген ақылы бөлiм студенттерi ақылы негiзде қайтадан оқу курсына қалулары мүмкiн.";
6) мынадай мазмұндағы 35-2, 35-3, 35-4, 35-5, 35-6 баптармен толықтырылсын:
"35-2 бап. Бiрыңғай ұлттық тестілеу
1. Бiрыңғай ұлттық тестілеу ағымдағы жылы Қазақстан Республикасының орта кәсiби бiлім немесе жоғарғы кәсiби бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарына түсуге ниет қойған жалпы орта бiлiм берудiң жоғары сатысында бiлiм алушылар үшiн жыл сайын жүзеге асырылады.
Бiрыңғай ұлттық тестiлеудi тапсыруға жалпы орта бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын игерген бiлiм беру ұйымдарының барлық бiтiрушiлерi ерiктi негiзде жiберiледi.
Ерекше үлгiдегi аттестатты және "Алтын белгі" белгiсiн, үздiк аттестатты алуға үмiткерлерi, ағымдағы жылдың оқушылардың республикалық ғылыми жарыстарының және олимпиадаларының жүлдегерлерi үшiн бiрыңғай ұлттық тесті тапсыру мiндетті.
Бiрыңғай ұлттық тест тапсыруға қатыспаған шетелдерде мектеп оқушыларымен халықаралық алмасу желiсi бойынша бiлiм алатын бiлiм берудiң жалпы бiлiм беру ұйымдарының бiтiрушiлерiн, өзбек, ұйғыр және тәжiк тiлдерiнде оқытылатын мектептердiң бiтiрушiлерiн, республикалық музыка мектеп-интернаттарын бiтiрушiлерiн жиынтықты мемлекеттік аттестаттау тоқсандық, жылдық және емтихан бағаларының негiзiнде бiлiм беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
Ағымдағы жылда жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша халықаралық олимпиадаға қатысушылар осы олимпиадаларға дайындық және қатысу мерзiмдерi бiрыңғай ұлттық тестiнi өткiзу мерзiмiне сәйкес келген кезде бiрыңғай ұлттық тестiлеуден босатылады.

7. Промежуточный государственный контроль проводится в форме комплексного тестирования по технологии, утвержденной уполномоченным органом и согласованной с уполномоченным органом в области стандартизации и сертификации.
8. Уполномоченным органом определяются сроки проведения промежуточного государственного контроля, перечень предметов промежуточного государственного контроля среднего общего образования и дисциплин высшего профессионального образования.
9. Результаты сдачи обучающимся промежуточного государственного контроля оцениваются в организациях среднего общего образования отметкой "освоил", в организациях высшего профессионального отметкой "зачтено", если он набирает количество баллов не менее установленного уполномоченным органом порогового уровня.
10. На основании результатов промежуточного государственного контроля в организациях, дающих высшее профессиональное образование, обучающемуся выдается сертификат, форма которого утверждается уполномоченным органом.
11. Обучающийся, не согласный с результатами промежуточного государственного контроля, может подать на апелляцию. Заявление на апелляцию подается в апелляционную комиссию до 13 часов следующего дня после объявления результатов промежуточного государственного контроля.
Заявление рассматривается апелляционной комиссией в течение суток после подачи апелляции.
12. Обучающиеся, не прошедшие промежуточный государственный контроль, имеют право на повторное прохождение промежуточного государственного контроля в порядке, определенном уполномоченным органом.
В повторном промежуточном государственном контроле участвуют обучающиеся, не сдавшие промежуточный государственный контроль, не явившиеся на сдачу промежуточного государственного контроля по болезни или другим уважительным причинам, имеющие соответствующее документальное подтверждение. Повторный промежуточный государственный контроль обучающихся проводится один раз в сроки, установленные уполномоченным органом.
Студенты - обладатели государственных образовательных грантов, вторично не прошедшие промежуточный государственный контроль, лишаются права продолжать обучение по государственному образовательному гранту и могут остаться на повторный курс обучения на платной основе.
Студенты платных отделений, вторично не прошедшие промежуточный государственный контроль, могут остаться на повторный курс обучения на платной основе.";
6) дополнить статьями 35-2, 35-3, 35-4, 35-5, 35-6 следующего содержания:
"Статья 35-2. Единое национальное тестирование
1. Единое национальное тестирование осуществляется ежегодно для обучающихся старшей ступени среднего общего образования, которые желают в текущем году поступить в организации образования Республики Казахстан, дающие среднее профессиональное образование или высшее профессиональное образование.
К сдаче единого национального тестирования допускаются на добровольной основе все выпускники организаций образования, освоившие образовательную программу среднего общего образования.
Для претендентов на получение аттестата особого образца и знака "Алтын белгi", аттестата с отличием, призеров республиканских научных соревнований школьников и олимпиад текущего года сдача единого национального тестирования обязательна.
Итоговая государственная аттестация выпускников общеобразовательных организаций образования, обучавшихся по линии международного обмена школьников за рубежом, выпускников школ с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения, не принявших участие в едином национальном тестировании, выпускников республиканских музыкальных школ-интернатов осуществляется в организациях образования на основании четвертных, годовых и экзаменационных оценок.
Участники международных олимпиад по общеобразовательным предметам текущего года, освобождаются от сдачи единого национального тестирования при совпадении сроков подготовки и участия в этих олимпиадах со сроками проведения единого национального тестирования.

2. Бiрыңғай ұлттық тестiлеу төрт пән: үш мiндетті - қазақ немесе орыс тiлi (оқыту тiлi), математика Қазақстан тарихы және таңдаған мамандық бойынша бiр пән бойынша өткiзiледi.
Шығармашылық мамандығын таңдап алған бiтiрушiлер үшiн төртiншi пән еркiн таңдалады. Орта кәсiби және жоғары кәсiби бiлiм беру ұйымдарына қабылдау кезiнде бұндай бiтірушiлер үшiн олардың таңдап алған бiлiм беру ұйымдарының қабылдау комиссиялары өткiзетiн шығармашылық емтихандары белгіленетін болады.
3. Бiрыңғай ұлттық тестілеудi жүргiзу технологиясын уәкiлеттi орган бекiтедi.
4. Бiрыңғай ұлттық тестілеу тiзбесiн уәкiлеттi орган бекiтетiн тестiлеудi жүргізу пункттерінің базасында өткізiледi.
Бiрыңғай ұлттық тестiлеуге қатысуға арналған өтiнiштер 1-наурыздан 30-сәуiрге дейінгі мерзiмде қабылданады. Бiтiрушiлердiң өтiнiштер бланкiлерiн толтыруы олар оқитын жалпы орта бiлiм беру ұйымдарында жүргiзiледi.
Бiрыңғай ұлттық тестiлеу 10-нан 15-шілдеге дейiн тестілеу пункттерiнде жүргізiледi.
Бiрыңғай ұлттық тестілеу жалпы бiлiм беру пәндерi бағдарламасының негізiнде әзiрленген тестік тапсырмалар көмегiмен жүргізiледi.
Бiрыңғай ұлттық тестілеудiң нәтижелерi конкурстық комиссия үшiн балдық жүйе бойынша және жалпы орта бiлiм туралы аттестатты алу үшiн бес балдық жүйе бойынша бағаланады. Балдарды бағаға ауыстыруды уәкiлеттi орган белгiлеген шәкiлге сәйкес мемлекеттiк комиссия жүргiзедi.
5. Бiрыңғай ұлттық тестiлеудi ұйымдастыру және жүргізу үшiн тестілеудi жүргізудiң әрбiр пунктiнде мемлекеттік комиссия құрылады.
Мемлекеттік комиссияның құрамына жергіліктi үкiметтiк және атқарушы билiк органдарының өкiлдерi, бiлiм берудi басқару органдарының, бiлiм беру ұйымдарының басшылары, құқық қорғау органдарының, қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi, сондай-ақ бiлiм беру ұйымдарының бiлiктi қызметкерлерінің iшiнен тағайындалған хатшы енгiзiледi.
Мемлекеттік комиссияның Төрағасы болып базасында тестілеу пунктi құрылған ұйымның басшысы тағайындалады.
Бiрыңғай ұлттық тестілеудi жүргізу кезеңiне мемлекеттiк комиссияның құрамын облыстардың, республикалық маңызды қалалардың, астананың бiлiм беру жоғары оқу орындары мен департаменттерiнiң ұсынуы бойынша бiрiңғай ұлттық тестілеу басталғанға дейiн екi айда уәкiлетті орган бекiтедi.
Облыс, қала, аудандардың бiтiрушiлерi үшiн бiрыңғай ұлттық тестiлеудi дайындау және жүргiзу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестiру мемлекеттік комиссияның негізгі мiндеттерi болып табылады.
Алға қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн мемлекеттiк комиссия:

2. Единое национальное тестирование проводится по четырем предметам:
трем обязательным - казахский или русский язык {язык обучения), математика, история Казахстана и одному предмету по выбранной специальности.
Для выпускников, избравших творческие специальности, выбор четвертого предмета - произвольный. При приеме в организации среднего профессионального и высшего профессионального образования для таких выпускников будут установлены творческие экзамены, которые проводятся приемными комиссиями избранных ими организаций образования.
3. Технология проведения единого национального тестирования утверждается уполномоченным органом.
4. Единое национальное тестирование проводится на базе пунктов проведения тестирования, перечень которых утверждается уполномоченным органом.
Сроки приема заявлений на участие в едином национальном тестировании с 1 марта по 30 апреля. Заполнение бланков заявлений производится выпускниками в организации среднего общего образования, в которой они обучаются. Единое национальное тестирование проводится в пунктах тестирования с 10 по 15 июня.
Единое национальное тестирование проводится с помощью тестовых заданий, которые разрабатываются на основе программ общеобразовательных предметов.
Результаты единого национального тестирования оцениваются по балльной системе для конкурсной комиссии и отметками по пятибалльной системе для получения аттестата о среднем общем образовании. Перевод баллов в отметки производится государственной комиссией в соответствии со шкалой, устанавливаемой уполномоченным органом.
5. Для организации и проведения единого национального тестирования в каждом пункте проведения тестирования создаются государственные комиссии.
В состав государственных комиссий входят представители местных представительных и исполнительных органов власти, руководители органов управления образованием, организаций образования, представители правоохранительных органов, общественных организаций, средств массовой информации, а также секретарь, назначаемый из числа квалифицированных работников организаций образования.
Председателем государственных комиссий назначается руководитель организации, на базе которой создан пункт тестирования.
Состав государственных комиссий утверждается уполномоченным органом на период проведения единого национального тестирования по представлению вузов и департаментов образования области, города республиканского значения, столицы за два месяца до начала единого национального тестирования.
Основной задачей государственных комиссий является организация и координация работы по подготовке и проведению единого национального тестирования для выпускников области, города, района.
Для реализации поставленной задачи государственная комиссия:

1) халықтар арасында бiрыңғай ұлттық тестiлеу бойынша ұйымдастырушылық және ақпараттық-түсiндiрме жұмысын өткiзедi;
2) бiрыңғай ұлттық тестiлеудi дайындау және жүргізу барысында уәкiлеттi органның тапсырмасы бойынша бiрыңғай ұлттық тестiлеудi ұйымдастырушылық-технологиялық сүйемелдеудi жүзеге асыратын бiлiм беру ұйымдарымен, сондай-ақ түрлi деңгейдегi бiлiм берудi басқару органдарымен, бiлiм беру ұйымдарымен өзара iс-әрекеттi қамтамасыз етедi;
3) бiрыңғай ұлттық тестiлеуге қатысуға бiтірушiлердiң өтiнiштерiн қабылдауды ұйымдастырады;
4) бiрыңғай ұлттық тестілеу пәндерi бойынша бiтiрушiлердiң консультацияларын өткiзудi ұйымдастырады;
5) бiтiрушiлердiң бiрыңғай ұлттық тестiлеуiн өткiзу үшiн қажеттi жағдайлар жасайды;
6) бiрыңғай ұлттық тестілеу аяқталғаннан кейiн дұрыс жауаптардың кодтарын iлiп қояды және тестiлеудiң нәтижелерiн хабарлайды;
7) бiрыңғай ұлттық тестiлеу бойынша апелляциялық комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
8) бiрыңғай ұлттық тестiлеудiң сертификаттарын берудi ұйымдастырады.
Оған жүктелген негiзгi мiндеттердi iске асыру үшiн мемлекеттiк комиссия бiрыңғай ұлттық тестілеудi жүргізудi ұйымдастыруды өз кұзiретi шегінде жүзеге асыруға құқығы бар.
Мемлекеттiк комиссия оның төрағасы бекiткен жоспарға сәйкес жұмыс iстейдi.
Мемлекеттік комиссияның хатшысы жұмыс жоспарын, мәжiлiстiң күн тәртiбiн құрады, комиссия мүшелерiнiң өзара iс-қимыл жасасуын ұйымдастырады және iс жүргiзуге жауап бередi.
Мемлекеттік комиссияның мәжiлiсi, егер де оған оның мүшелерiнiң жалпы санының 2/3-астамы қатысса өткiзiлдi деп есептеледi.
Мемлекеттiк комиссияның шешiмi комиссия мүшелерiнiң мәжiлiстерiне қатысқандар санының дауыстарының қарапайым көпшiлiгімен қабылданады және комиссияның төрағасы мен хатшысы қол қоятын мәжiлiс хаттамасымен ресiмделедi. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының шешушi дауысқа құқығы бар.
6. Бiрыңғай талаптарды сақтауды және тестiк тапсырмаларды бағалау кезiнде даулы мәселелердi шешудi қамтамасыз ету, бiрыңғай ұлттық тестiлеуге қатысушылардың құқығын қорғау мақсатында тестiлеудi жүргiзудi әрбiр пунктiнде апелляциялық комиссия құрылады.
Апелляциялық комиссиясының төрағасын уәкiлеттi орган, ал оның құрамын облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілiкті атқарушы органдары бекiтедi. Апелляциялық комиссияның құрамына мемлекеттiк комиссияның мүшелерi кiрмеуi керек.
Апелляциялық комиссия тестiлеуге қатысушылардың өтiнiмдерiн қабылдайды және қарайды, жинаған балдардың сәйкестiгін тексередi, балдарды қосу туралы шешiм қабылдайды және апелляцияға өтiнiш бiлдiрген тестiлеуге қатысушыға апелляцияның қорытындысы туралы хабарлайды.
Апелляцияға өтiнiштер апелляциялық комиссияға тестiлеудiң нәтижелерiн хабарлағаннан кейiн келесi күнi 13 сағатқа дейiн ұсынылады және апелляциялық комиссия бiр тәулiк iшiнде қарайды. Өтінiшті арнайы бланкте комиссия төрағасының атына тестілеуге қатысушының жеке өзi бередi. Өтінiм берушiнiң өзiмен бiрге жеке басын куәландыратын құжаттары, бiрыңғай ұлттық тестілеуге рұқсаты болуы керек.
Апелляциялық комиссияның жұмысын апелляциялық комиссияның төрағасы, ол болмағанда - апелляциялық комиссия төрағасының орынбасары басқарады.
Апелляциялық комиссияның шешiмi комиссияның тізiмдiк құрамының көпшiлiк дауыстарымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда комиссияның төрағасының шешушi дауысқа құқығы бар. Комиссияның жұмысы төраға және комиссияның барлық мүшелерi қол қоятын хаттамалармен ресiмделедi.

1) проводит среди населения организационную и информационно-разъяснительную работу по единому национальному тестированию;
2) обеспечивает в ходе подготовки и проведения единого национального тестирования взаимодействие с организацией образования, осуществляющей по поручению уполномоченного органа организационно-технологическое сопровождение единого национального тестирования, а также органами управления образованием различных уровней, организациями образования;
3) организует прием заявлений выпускников в участии в едином национальном тестировании;
4) организует проведение консультаций выпускников по предметам единого национального тестирования;
5) создает необходимые условия для проведения единого национального тестирования выпускников;
6) вывешивает коды правильных ответов после окончания единого национального тестирования и объявляет результаты тестирования;
7) организует работу апелляционной комиссии по единому национальному тестированию;
8) организует выдачу сертификатов единого национального тестирования.
Для реализации возложенных на нее основных обязанностей государственная комиссия имеет право осуществлять в пределах своей компетенции организацию проведения единого национального тестирования.
Государственная комиссия работает в соответствии с планом, утвержденным ее председателем.
Секретарь государственной комиссии формирует план работы, повестку дня заседаний, организует взаимодействие членов государственной комиссии и отвечает за делопроизводство.
Заседания государственной комиссии считаются действительными, если на них присутствуют более 2/3 от общего числа ее членов.
Решения государственной комиссии принимаются простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов государственных комиссий и оформляются протоколами заседаний, которые подписываются председателем и секретарем. В случае равенства голосов председатель государственной комиссии имеет право решающего голоса.
6. В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий, защиты прав участников единого национального тестирования в каждом пункте проведения тестирования создается апелляционная комиссия.
Председатель апелляционной комиссии утверждается уполномоченным органом, а ее состав - местными исполнительными органами области, города республиканского значения и столицы. В состав апелляционной комиссии не должны входить члены государственной комиссии.
Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления от участников тестирования, проверяет соответствие набранных баллов, принимает решение о добавлении баллов и информирует участника тестирования, подавшего апелляцию, об итогах апелляции.
Заявление на апелляцию подается в апелляционную комиссию до 13 часов следующего дня после объявления результатов тестирования и рассматривается апелляционной комиссией в течение суток. Заявление подается на специальном бланке на имя председателя комиссии лично участником тестирования. Заявитель должен иметь при себе документы, удостоверяющие его личность, пропуск на единое национальное тестирование.
Работу апелляционной комиссии возглавляет председатель апелляционной комиссии, в его отсутствие - заместитель председателя апелляционной комиссии.
Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от списочного состава комиссии. В случае равенства голосов председатель комиссии имеет право решающего голоса. Работа комиссии оформляется протоколами, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии.

7. Бiрыңғай ұлттық тестiлеу мен оның технологияларын жүргiзудiң белгіленген тәртiбiн сақтауды бақылауды тестілеу пункттерiне жiберiлген уәкiлетті орган өкiлi жүзеге асырады.
8. Бiрыңғай ұлттық тестiлеу тапсырған бітірушiлерге:
1) бiрыңғай ұлттық тестілеу нәтижелерi туралы белгіленген үлгідегі сертификат;
2) орташа жалпы бiлiм туралы аттестат берiледi.
Бiрыңғай ұлттық тестiлеудiң нәтижелерi туралы сертификатты мемлекеттік комиссия толтырады және бiрыңғай ұлттық тестiлеудi тапсырған күннен бастап үш күн iшiнде тестілеу пунктi бередi. Сертификатқа бiрыңғай ұлттық тестілеу шеңберiнде әрбiр пән бойынша балдар қойылады.
Сертификат мемлекеттік комиссия төрағасының, уәкiлеттi орган төрағасының қолымен куәландырылады және базасында тестілеу пунктi ұйымдастырылған жоғарғы оқу орнының немесе бiлiм беру басқармасының жергiлiктi органының мөрi басылады.
Орташа жалпы бiлiм туралы аттестатты бітірушiлер бiрыңғай ұлттық тестiлеу тапсыру сәтінде бiлiм алған бiлiм беру ұйымы бередi. Бiрыңғай ұлттық тестiлеу шеңберiнде тапсырылған жалпы бiлiм беру пәндерi бойынша аттестатқа мемлекеттік комиссияның шешiмiне сәйкес бiрыңғай ұлттық тестiлеуде алынған бағалар қойылады.
35-3-бап. Бiлiм берудi ұйымдастыруды мемлекеттік аттестаттау
1. Бiлiм берудi ұйымдастыруды мемлекеттiк аттестаттауды олардың ведомстволық бағыныстығына және меншіктілiк нысанына қатыссыз уәкiлеттi орган олардың құзыреттерiне сәйкес жоспарлық тәртiпте бес жылда бiр рет өткiзедi.
2. Бiлiм берудi ұйымдастыру филиалдарын мемлекеттiк аттестаттау бiлiм берудi ұйымдастыру құрамында, бiлiм берудi ұйымдастыру үшiн көзделген тәртiпте жүргiзiледi.
3. Бiлiм берудi ұйымдастыруды мемлекеттiк аттестаттаудың негізгi қағидаттары Жан-жақтылық, мiндеттілiк мерзiмдiк және жариялылық болып табылады.
4. Бiлiм беру ұйымдарының Қазақстан Республикасы бiлiм беру саласындағы заңнамасының талаптарын, бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға мiндетті стандарттарын және бiлiктiлiк талаптарын орындауын бақылау мақсатында мемлекеттiк аттестаттау бiлiм берудi ұйымдастыру бойынша жалпы және мамандық пен кәсiп бөлігінде жүзеге асырылады.
5. Бiрiншi мемлекеттiк аттестаттау қайта құрылған:
1) бастауыш жалпы, негiзгi жалпы, орташа жалпы бiлiм беру бағдарламаларды iске асыратын бiлiм беру ұйымдарында төрт жыл сайын;
2) бастауыш кәсiби, орташа кәсiби, жоғары кәсiби және жоғарғы оқу орнынан кейiнгі кәсiби бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарында сәйкес деңгейдегi мамандарды бiрiншi шығарғаннан бiр жыл кешіктірмей;

7. Контроль за соблюдением установленного порядка проведения единого национального тестирования и его технологии осуществляют направляемые в пункты тестирования представители уполномоченного органа.
8. Выпускникам, сдавшим единое национальное тестирование, выдаются:
1) сертификат о результатах единого национального тестирования установленного образца;
2) аттестат о среднем общем образовании.
Сертификат о результатах единого национального тестирования заполняется государственной комиссией и выдается пунктом тестирования в течение трех дней со дня сдачи единого национального тестирования. В сертификате проставляются баллы по каждому предмету, сданному в рамках единого национального тестирования.
Сертификат заверяется подписью председателя государственной комиссии, представителя уполномоченного органа и скрепляется печатью высшего учебного заведения, на базе которого организован пункт тестирования, или местного органа управления образованием.
Аттестат о среднем общем образовании выдается организацией образования, в которой выпускники обучались на момент сдачи единого национального тестирования. В аттестат по общеобразовательным предметам, сданным в рамках единого национального тестирования, в соответствии с решением государственной комиссии, выставляется оценка, полученная на едином национальном тестировании.
Статья 35-3. Государственная аттестация организаций образования
1. Государственная аттестация организаций образования независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности проводится один раз в пять лет в плановом порядке уполномоченными органами в соответствии с их компетенцией.
2. Государственная аттестация филиалов организаций образования проводится в составе организации образования в порядке, предусмотренном для организации образования.
3. Основными принципами государственной аттестации организаций образования являются объективность, обязательность, периодичность и гласность.
4. С целью контроля выполнения организациями образования требований законодательства Республики Казахстан в области образования, государственных общеобязательных стандартов образования и квалификационных требований, государственная аттестация осуществляется в целом по организации образования и в разрезе специальностей и профессий.
5. Первая государственная аттестация проводится во вновь созданных:
1) организациях образования, реализующих программы начального общего, основного общего, среднего общего образования, через четыре года;
2) организациях образования, реализующих образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, не позже года первого выпуска специалистов соответствующего уровня;

3) мектепке дейiнгі және мектептен кейiнгі ұйымдарда төрт жыл сайын өткізiледi.
6. Аралық мемлекеттік бақылаудан өтпеген бiлiм алушылардың саны уәкiлеттi орган белгiлеген шектiк саннан асатын бiлiм беру ұйымдары кезектен тыс мемлекеттік аттестаттауға жатады.
7. Бiлiм берудi ұйымдастыруды аттестаттауды жүргізу кезiнде мыналар:
1) бiлiм беру ұйымдарының сәйкес деңгейде бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға мiндетті стандарттарын орындауы;
2) бiлiм беру ұйымдарының өз қызметiнде бiлiм беру саласындағы нормативтік құқықтық актiлердiң талаптарын сақтауы айқындалады;
Аттестаттауды жүргiзу кезiнде зерделеу объектілерi мыналар болып табылады:
1) білім беру бағдарламаларының және олардың бағаларының тiзбесi;
2) iске асырылатын бағдарламаларды нормативтік қамтамасыз ету;
3) оқу және тәрбие процесi;
4) бiлiм мен тәрбиенiң мазмұны, әдiсi және технологиясы;
5) кадрлар бiліктілігіне талаптар;
6) ақпараттық-әдiстемелiк қамтамасыз ету;
7) білім берудi ұйымдастыруға талап (кадр құрамы, материалдық-техникалық және әлеуметтiк база, қаржылық-экономикалық тұрақтылық, бiлiм берудiң техникалық құралы, ақпараттық-кiтапханалық база, ғылыми-зерттеу және өндiрiстiк база, педагогикалық кадрларды және жоғарғы ғылыми біліктілiк кадрларын даярлауға арналған базалар, өндiрiстiк тәжiрибенi өткiзуге арналған базалар);
8) жұмыстардың бағыттары (әкiмшiлiк-ұйымдық жұмыс, әдiстемелiк жұмыс, оқу-әдiстемелiк жұмыс, ғылыми-зерттеу жұмысы, тәрбиелiк жұмыс, жоғары ғылыми бiлiктілiк кадрларын даярлау және ғылыми-педагогикалық кадрларды қайта даярлау, халықаралық ынтымақтастық, бiтiрушiлердi жұмысқа тұрғызу бойынша тұтынушылармен жұмыс жасауды ұйымдастыру қызметi, кәсiби бағдарлық жұмыс);
Аттестациялық комиссияның құрамын тиiстi уәкiлетті орган бекiтедi.
9) бiлiм алушыларды даярлау сапасын басқару жүйесi болып табылады.
8. Мемлекеттiк аттестацияны жүргiзу үшiн уәкiлетті орган олардың құзыреттерiне сәйкес аттестациялық комиссия құрады.
9. Аттестациялық комиссияның құрамына мыналар енгізiледi:
1) бiлiм беру саласындағы тиiстi мемлекеттiк органдардың өкiлдерi;
2) қарамағында білім беру ұйымдары бар мемлекеттік органдардың, сондай-ақ олардың құзыретiнің күшiнде мүдделi орташа кәсiби, жоғары кәсiби және жоғары оқу орынынан кейiнгi кәсiби бiлiм беретiн білiм беру ұйымдарын мемлекеттік аттестациялауды жүргiзу кезiндегi орталық атқарушы органдардың өкiлдерi;
3) Қазақстан Республикасының бiлiм беру ұйымдарының өкiлдерi және жетекшi педагогикалық жұмыскерлер.

3) дошкольных и внешкольных организациях через три года.
6. Организации образования, в которых количество обучающихся, не прошедших промежуточный государственный контроль, превышает предельное количество, установленное уполномоченным органом, подлежат внеочередной государственной аттестации.
7. При проведении аттестации организации образования определяются:
1) выполнение организацией образования государственных общеобязательных стандартов образования соответствующего уровня;
2) соблюдение организацией образования в своей деятельности требований нормативных правовых актов в области образования.
Объектами изучения при проведении аттестации являются:
1) перечень образовательных программ и их оценка;
2) нормативное обеспечение реализуемых программ;
3) учебный и воспитательный процесс;
4) содержание, методы и технология обучения и воспитания;
5) требования к квалификации кадров;
6) информационно-методическое обеспечение;
7) требования к организациям образования (кадровый состав, материально-техническая и социальная база, финансово-экономическая устойчивость, технические средства обучения информационно-библиотечная база, научно-исследовательская и производственные базы, базы для подготовки педагогических кадров и кадров высшей научной квалификации, базы для происхождения производственной практики);
8) направления работ (административно-организационная работа, методическая работа, учебно-методическая работа, научно-исследовательская работа, воспитательная работа, подготовка кадров высшей научной квалификации и переподготовка научно-педагогических кадров, международное сотрудничество, деятельность организаций образования работы с потребителями по трудоустройству выпускников, профориентационная работа);
9) система управления качеством подготовки обучающихся.
8. Для проведения государственной аттестации уполномоченными органами в соответствии с их компетенцией формируются аттестационные комиссии.
Составы аттестационных комиссий утверждаются соответствующими уполномоченными органами.
9. В составы аттестационных комиссий включаются:
1) представители соответствующих государственных органов в области образования;
2) представители государственных органов, в ведении которых находятся организации образования, а также заинтересованных в силу их компетенции центральных исполнительных органов при проведении государственной аттестации организаций образования, дающих среднее профессиональное, высшее профессиональное и послевузовское профессиональное образование;
3) представители организаций образования и ведущие педагогические работники Республики Казахстан.

10. Аттестациялық комиссия уәкiлетті орган бекiткен бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттік аттестациялау кестесiне сәйкес әрбiр бiлiм бepу ұйымы үшiн 10 күннен аспайтын мерзiмде мемлекеттік аттестациялауды жүргiзедi.
Уәкілеттi орган аталған мерзiмдi аттестациялық комиссияның дәлелденген өтiнiмiнiң негізiнде ұзартуға, бiрақ үш күннен асырмауға құқылы.
11. Мемлекеттік аттестациялаудың кестелерi бiлiм беру ұйымына аттестациялау басталғанға дейiн үш ай қалғанда жеткiзiледi.
Мемлекеттік аттестациялаудың бекiтiлген кестелерiне өзгерiстер мен (немесе) толықтырулар енгiзiлген жағдайда бiлiм беру ұйымдары осы тармақтың бiрiншi абзацында белгіленген мерзiмдерде хабардар етiлуi тиiс.
12. Мемлекеттiк аттестациялау кестелерiне сәйкес мемлекеттік аттестациялауға жататын бiлiм беру ұйымдары мемлекеттік аттестациялау басталғанға дейiн бiр айдан кешiктiрмей уәкiлеттi органға құжаттарды береді.
13. Бiлім беру ұйымын мемлекеттік аттестаттауды жүргiзудiң шығындары бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
14. Аттестациялық комиссияның шешiмдерi, олар шыққаннан кейiн он күннен кешіктiрiлмей тиiстi уәкiлеттi органның бұйрығымен бекiтуге жатады.
15. Аттестациялық комиссия мынадай дәлелденген шешiмдер қабылдауға құқылы:
1) аттестатталсын;
2) аттестатталмасын.
"Аттестатталсын" шешімi, егер:
1) бiлiм беру қызметi Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы заңнамасының талаптарына, бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға мiндетті стандарттары мен бiліктілік талаптарына сәйкес болса;
2) бiлiм алушылар олардың бiлiмiн тексерудiң (кешендi тестiлеу, жазбаша бақылау жұмыстары, сондай-ақ бақылаудың өзге де нысандары) нәтижелерi бойынша уәкiлеттi орган нормативтi белгiлеген өту деңгейiнен жоғары бағалар алған болса қабылданады.
"Аттестатталмасын" шешiмi бiлiм беру ұйымы аттестаттаудың көрсетiлген шарттарының кемiнде бiреуiн орындамаған жағдайда қабылданады.
Аттестациялық комиссияның шешiмi уәкiлеттi органның қайта қарауына жатпайды.
16. Бастауыш кәсiби, орташа кәсiби, жоғарғы кәсiби және жоғарғы оқу орнынан кейінгі кәсiби бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын, олардың бiлiм берудiң тиiсті деңгейiнiң мемлекеттiк жалпыға мiндетті стандарттарын орындамағандығы туралы және бiлiктiлiк талаптарына сәйкессіздігін куәландыратын бiлім беру ұйымдарын аттестацияламау фактiсi бiлiм беру ұйымының аттестацияланбаған мамандықтары (кәсiптерi) бойынша лицензияларын алып қоюға және бiлiм беру ұйымының алып қойылған лицензияларын лицензиярға қайтарғанға дейiн лицензияларының әрекетiн тоқтату үшін негiздеме болып табылады.
Екi немесе одан да көп жылдар iшiнде нақты мамандық (кәсiп) бойынша бiлiм алушылардың болмауы бiлiм беру ұйымының осы мамандық (кәсiп) бойынша лицензиясын алып қоюға негіз болады.

10. Аттестационные комиссии проводят государственные аттестации в соответствии с графиком государственной аттестации организаций образования, утверждаемым уполномоченным органом, в срок, не превышающий 10 дней для каждой организации образования.
Уполномоченный орган вправе продлить названный срок на основании мотивированных заявлений аттестационных комиссий, но не более чем на три дня.
11. Графики государственной аттестации доводятся до организаций образования за три месяца до начала аттестации.
В случае внесения изменений и (или) дополнений в утвержденные графики государственной аттестаций организации образования должны быть извещены об этом в сроки, установленные абзацем первым настоящего пункта.
12. Организации образования, которые подлежат государственной аттестации, в соответствии с графиками государственной аттестации, не позднее месячного срока до начала государственной аттестации представляют документы в уполномоченный орган.
13. Расходы на проведение государственной аттестации организаций образования осуществляются за счет бюджетных средств.
14. Решения аттестационных комиссий подлежат утверждению приказами соответствующих уполномоченных органов не позднее десяти дней после их вынесения.
15. Аттестационная комиссия вправе принимать следующие мотивированные решения:
1) аттестовать;
2) не аттестовать.
Решение "аттестовать" принимается, если:
1) образовательная деятельность соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан в области образования, государственных общеобязательных стандартов образования и квалификационным требованиям;
2) обучающиеся по результатам проверки их знаний (комплексное тестирование, письменные контрольные работы, а также иные формы контроля) получили оценки выше порогового уровня, нормативно установленного уполномоченным органом.
Решение "не аттестовать" принимается в случае невыполнения организацией образования хотя бы одного из указанных условий аттестации.
Решения аттестационных комиссий не подлежат пересмотру уполномоченным органом.
16. Факт неаттестации организаций образования, реализующих образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального и послевузовского профессионального образования, свидетельствующий о невыполнении ими государственных общеобязательных стандартов соответствующего уровня образования и несоответствии квалификационным требованиям, является основанием для отзыва лицензии организации образования по неаттестованным специальностям (профессиям) и для приостановления действия лицензии организации образования до момента возвращения отозванных лицензий лицензиару.
Отсутствие набора обучающихся по конкретной специальности (профессии) в течение двух и более лет служит основанием для отзыва лицензии организации образования по данной специальности (профессии).

17. Бiлім алушылар болмаған жағдайда аттестациялық комиссия бiлiм беру ұйымының осы мамандық (кәсiп) бойынша бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігiне бiлiм беру қызметін тексерудi жүзеге асырады.
18. Аттестациялық комиссияның шешiмi заңнамамен белгiленген тәртiпте шағымдалуы мүмкiн.
19. Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс жасайтын шетелдiк және халықаралық бiлiм беру ұйымдарын, сондай-ақ олардың филиалдарын мемлекеттік аттестациялау Қазақстан Республикасының бiлiм беру ұйымдары үшiн белгiленген шарттарда және тәртiпте жүзеге асырылады, егер де Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда өзгеше белгiленбесе.
35-4-бап. Бiлiм беру ұйымдарын аккредиттеу
1. Бiлім бері ұйымдарын аккредиттеу (бұдан әрi - аккредиттеу) мемлекеттік аттестаттау негiзiндегі олардың өтiнімдерi, бiлiм беру ұйымдарын аккредитациялық органдар бекiткен үлгiсi мен түрi бойынша кредиттеу үшiн сапа көрсеткiштерiн бағалаудың тiзбесi мен критерийлерi бойынша жүзеге асырылады.
2. Бiлiм беру ұйымын аккредиттеу барлық мүдделi тұлғаларға бiлiм беру бағдарламалары мен процестерiнiң сапасы, сондай-ақ болашақта мұнан да жоғары сапаға қол жеткiзу үшiн тиiмдi тетiктердiң бар болуын растаулар туралы жан-жақты ақпараттар беру мақсатында жүргiзiледi.
Білім беру ұйымдарын аккредиттеу мамандандырылған және конституционалды болады.
3. Бiлiм беру ұйымын аккредиттеу оның қаражаты есебiнен жүргізiледi.
4. Аккредиттеуден білiм беру қызметiн жүргізу құқығына лицензияға сәйкес бiлiм беру ұйымдары (бұдан әрi - бiлiм беру ұйымдары) өтеді.
5. Қазақстан Республикасының аумағында құрылған бiлiм берудiң халықаралық және шетелдiк ұйымдары немесе олардың филиалдары Қазақстан Республикасының бiлiм беру ұйымдарына қандай болса, дәл сондай шарттар мен тәртiпте аккредиттеуден өтедi.
6. Аккредиттеу органының қажет болғанда бiлiм беру ұйымдарын аккредиттеу мәселелерiн ұжымдық және жариялы түрде қарау үшiн консультативтiк-кеңесшi орган құруға құқығы бар.
7. Бiлiм беру ұйымдарын аккредиттеуді алу үшiн мынадай материалдар қажет:
1) аккредиттеу органы бекiткен нысандағы өтiнім;
2) білiм беру қызметін жүргізу құқығына лицензияның көшiрмесi;
3) мемлекеттік аттестациялау нәтижелерiнiң қорытындысы;
4) бiлiм беру ұйымының қызметін кешендi бағалау үшiн аккредиттелген орган бекiткен нысан бойынша ақпарат.
8. Бiлiм беру ұйымдарының материалдарын қарауды және шешiм қабылдауды аккредиттеу органы алты айдан асырмай жүргізедi.

17. В случае отсутствия обучающихся аттестационная комиссия осуществляет проверку образовательной деятельности организации образования по данной специальности (профессии) на соответствие квалификационным требованиям.
18. Решения Аттестационных комиссий могут быть обжалованы в установленном законодательством порядке.
19. Государственная аттестация иностранных и международных организаций образования, функционирующих на территории Республики Казахстан, а также их филиалов осуществляется на таких же условиях и в том же порядке, что и для организаций образования Республики Казахстан, если иное не установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Статья 35-4. Аккредитация организаций образования
1. Аккредитация организаций образования (далее - аккредитация) осуществляется по их заявлениям на основе государственной аттестации по перечню и критериям оценки показателей качества для аккредитации организации образования по типу и виду, утверждаемым аккредитационным органом.
2. Аккредитация организаций образования проводится с целью предоставления объективной информации всем заинтересованным лицам о качестве образовательных программ и процессов, а также подтверждения наличия эффективных механизмов для достижения более высокого качества в будущем.
Аккредитация организаций образования бывает: специализированной и институциональной.
3. Аккредитация организации образования проводится за счет его средств.
4. Аккредитацию проходят организации образования (далее - организации образования) в соответствии с лицензией на право ведения образовательной деятельности.
5. Международные и иностранные организации образования или их филиалы, созданные на территории Республики Казахстан, проходят аккредитацию на таких же условиях и в том же порядке, что и организации образования Республики Казахстан.
6. Аккредитационный орган при необходимости имеет право создавать консультативно-совещательный орган для коллегиального и гласного рассмотрения вопросов аккредитации организаций образования.
7. Для получения аккредитации организации образования необходимы следующие материалы:
1) заявление по форме, утвержденной аккредитационным органом;
2) копия лицензии на право ведения образовательной деятельности;
3) заключение об итогах государственной аттестации;
4) информация для комплексной оценки деятельности организации образования, по форме, утвержденной аккредитационным органом.
8. Рассмотрение материалов организаций образования и принятие решений аккредитационным органом проводится не позднее шести месяцев.

9. Бiлiм беру ұйымдарын аккредиттеу кезiнде бағалауға мынадай көрсеткiштер тартылады:
1) оқу, оқу-әдiстемелiк, ғылыми-техникалық және қаржылық-шаруашылық қызмет;
2) әкiмшiлiк-басқару персоналының қызметi;
3) материалдық-техникалық және әлеуметтік қамтамасыз ету;
4) кадрлық әлеует және ғылыми кадрларды даярлау жөнiндегi жұмыстың жай-күйi.
10. Бiлiм беру ұйымдары берген білім беру ұйымдарын тексеру құжаттарын, материалдарын қараудың нәтижелерi бойынша аккредиттеу органы мынадай шешiмдер қабылдайды:
1) бiлiм беру ұйымын немесе бiлiм беру бағдарламаларын аккредиттеу;
2) бiлiм беру ұйымын немесе бiлiм беру бағдарламаларын аккредиттеуден бас тарту.
11. Аккредиттеуден бас тарту үшiн:
1) 7-баптың тармағына сәйкес талап етілген барлық құжаттарды бермеу;
2) дұрыс емес мәліметтер беру;
3) құрылтайшылық құжаттарда көрсетiлген бiлiм беру ұйымының үлгiсi мен түрi бiлiм беру ұйымын аккредиттеу үшiн негізгі көрсеткiштердi бағалаудың тiзбесi мен критерийлерiне сәйкес емес;
4) мемлекеттiк аттестациялық комиссияның "аттестатталмасын" деген шешiмі бар.
Бiлiм беру ұйымы көрсетiлген кедергілердi жойған кезде аккредиттеу туралы өтiнiм жалпы негізде қаралады.
Аккредиттеуден бас тартқан кезде өтiнiм берушiге аккредиттеу үшiн белгiленген мерзiмде жазбаша түрде дәлелденген жауап берiледi.
12. Куәлiк бланкiсiнiң нысанын және оған қосымшаның нысанын, сондай-ақ оны беру тәртібiн аккредиттеу органы белгілейдi.
13. Аккредиттеу әрекетiн тоқтату немесе оны алып қою үшiн мыналар негіз болып табылады:
1) ұйымның тиiстi өтінім беруi;
2) бiлiм беру қызметін жүргізу құқығына лицензияның әрекетiн тоқтату немесе алып қою;
3) аккредиттеу кезінде көрсеткiштердiң жазылғаннан төмен болуы;
4) бiлiм беру ұйымының дұрыс емес жалған ақпарат беруi.
35-5-бап. Бiлiм беру ұйымдарының Қазақстан Республикасының
бiлiм беру және лицензиялық ережелерi туралы
заңнаманы сақтауына бақылау.
1. Қазақстан Республикасының бiлiм беру және лицензиялық ережелер туралы заңнаманы сақтауын бақылау сапалы бiлiм алуға азаматтардың конституциялық құқықтарын қамтамасыз ету және негiзгі және қосымша бiлiм бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының бiлiм беру, білiм берудiң мемлекеттiк жалпы мiндеттi стандарттары саласындағы заңнама талаптарын және лицензиялау кезiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптарын сақтауын тексеру нысанында жүзеге асырылады.

9. При аккредитации организаций образования оценке подвергаются показатели:
1) учебной, учебно-методической, научно-технической и финансово-хозяйственной деятельности;
2) деятельность административно-управленческого персонала;
3) материально-техническая и социальная обеспеченность;
4) кадровый потенциал и состояние работы по подготовке научных кадров.
10. По результатам рассмотрения представленных организацией образования документов, материалов проверки организации образования аккредитационный орган принимает следующие решения:
1) аккредитовать организацию образования или образовательные программы;
2) отказать в аккредитации организации образования или образовательных программ.
11. Основанием для отказа в аккредитации являются:
1) не представлены все документы, требуемые в соответствии с пунктом 7 статьи;
2) представление недостоверных сведений;
3) тип и вид организации образования, заявленный в учредительных документах, не соответствует перечню и критериям оценки основных показателей для аккредитации организации образования;
4) имеется решение государственной аттестационной комиссии "не аттестовать" организацию образования.
При устранении организацией образования указанных препятствий заявление об аккредитации рассматривается на общих основаниях.
При отказе в аккредитации заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для аккредитации.
12. Форма бланка свидетельства и форма приложения к нему, а также порядок его выдачи устанавливаются аккредитационным органом.
13. Основанием для приостановления действия аккредитации или ее отзыва является:
1) представление организацией соответствующего заявления;
2) приостановление действия лицензии на право ведения образовательной деятельности либо ее отзыв;
3) снижение показателей ниже заявленных при аккредитации;
4) представление организацией образования заведомо недостоверной информации.
Статья 35-5. Контроль за соблюдением организациями образования законодательства Республики Казахстан об образовании и лицензионных правил
1. Контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан об образовании и лицензионных правил осуществляется в форме проверок с целью обеспечения конституционных прав граждан на качественное образование и соблюдения юридическими лицами, реализующими основные и дополнительные образовательные программы, требований законодательства Республики Казахстан в области образования, государственных общеобязательных стандартов образования и квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании.

2. Қазақстан Республикасының бiлiм беру заңнамасын және лицензиялық ережелерiн сақтауды тексерудi уәкiлетті орган жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының бiлiм беру заңнамасын және лицензиялық ережесiн сақтауын тексеруге олардың меншiк нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан бiлiм берудiң барлық органдары жатады.
4. Тексеру мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) жоспарлық - бұрынғы тексерулерге қатысты заңнамамен белгiленген уақыт интервалдарын ескере отырып, өткiзiлетін уәкiлеттi орган алдын ала жоспарлаған тексеру;
2) жоспардан тыс - оған өзге де өкiлеттi органдардың тапсырмалары мен сұрауларына депутаттық сауалдарына байланысты, беймәлiмдердi қоспағанда, өтінімдер және заңнаманы бұзушылық белгiлерi тiкелей айқындалған өзге де ақпарат бойынша, сондай-ақ, жоспарлы тексеру нәтижесiнде айқындалған бұзушылықтарды жою туралы талаптың орындалуын бақылау мақсатында жүргiзiлетiн тексеру;
3) қарсы - егер, бақылаушы органдарда тексерулер жүргізу кезiнде аталған тұлғалармен байланысты қосымша ақпаратты алуда қажеттiлiк туындаған жағдайда үшiншi тұлғаларға қатысты өткiзiлетiн тексеру.
5. Жоспарлы тексеру екi жылда бір рет өткiзiледi.
6. Бiлiм беру мен ғылымның халықаралық және шетелдiк ұйымдары немесе Қазақстан Республикасының аумағында құрылған олардың филиалдары Қазақстан Республикасының бiлiм беру ұйымдары сияқты тәртiпте тексерiледi.
7. Бiлiм беру ұйымдарын тексеру тексерудi өткiзу туралы уәкiлетті органның шешiмi негiзiнде өткiзiледi.
8. Тексерудi жүргізу үшiн комиссия құрылады. Комиссия құрамын, өткiзу мерзiмiн, тексеру объектiсiн, мәнiн уәкiлетті орган бекiтедi. Тексеруге бiлiм және ғылым ұйымдарының мамандары тартылуы мүмкiн.
9. Тексерулердiң ұзақтығы 7 күннен аспауы тиiс. Тексеру өткiзудiң дәлелдi негіздерi болған кезде 10 күннен аспайтын мерзiмге ұзартылуы мүмкін. Бiлiм берудiң тексерiлетiн ұйымы тексеру басталғанға дейiнгi 2 күннен кешіктiрмей алдағы тексеру туралы ескертілуі тиіс.
10. Тексерушi тұлғалар тексерулердi жүргiзу уақытында кез-келген қажетті ақпаратты сұратуға, тексеру мәніне жататын құжаттардың түпнұсқаларымен танысуға құқығы бар.
11. Комиссия бiлiктiлiк талаптарына бiлiм беру қызметiнiң шарттарына сәйкестігін айқындау мақсатымен мыналарды зерттейдi: құрылтай құжаттары, оқу-материалдық база, кiтапханалық қор, тамақтандыру және медициналық қызмет көрсету пункттерiнің қамтамасыз етiлуi, практика базасының болуы, оқытушылардың сапалық құрамы, ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындаудың жай-күйi (жоғары оқу орындарында), материалдық активтердiң болуын растайтын қаржы құжаттары, оқитындардың контингентi, оның iшiнде, мамандықтар (кәсiптер бойынша) бойынша және оқыту нысандары бойынша көрсеткiштер, оқу жоспары пәндерiнiң оқу жүктемесiнiң көлемiне сәйкес педагогикалық жүктемені жоспарлауға және бөлуге талдау жүргізу.

2. Проверка за соблюдением законодательства Республики Казахстан об образовании и лицензионных правил осуществляется уполномоченным органом.
3. Проверке за соблюдением законодательства Республики Казахстан об образовании и лицензионных правил подлежат все организации образования независимо от их форм собственности и ведомственной подчиненности.
4. Проверки подразделяются на следующие виды:
1) плановая - заранее запланированная уполномоченным органом проверка, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
2) внеплановая - проверка, проводимая в связи с поручениями и запросами иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по обращениям и иной информации о нарушениях прав и законных интересов граждан, за исключением анонимных, непосредственным выявлением признаков нарушения законодательства, а также контроля за исполнением требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки;
3) встречная - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок у контролирующих органов возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами.
5. Плановая проверка проводится один раз в два года.
6. Международные и иностранные организации образования и науки или их филиалы, созданные на территории Республики Казахстан, проверяются в том же порядке, что и организации образования Республики Казахстан.
7. Проверка организаций образования проводится на основании решения уполномоченного органа о проведении проверки.
8. Для проведения проверки создается комиссия. Состав комиссии, срок проведения, объект, предмет проверки утверждаются уполномоченным органом. К проверке могут быть привлечены специалисты организаций образования и науки.
9. Продолжительность проверок не должна превышать 7 дней. При наличии обоснованных причин сроки проведения проверок могут быть продлены, но не более чем на 10 дней. Проверяемая организация образования должна быть предупреждена о предстоящей проверке не позднее, чем за 2 дня до начала проверки.
10. Проверяющие лица во время проведения проверки имеют право запросить любую необходимую информацию, ознакомиться с оригиналами документов, относящихся к предмету проверки.
11. С целью определения соответствия условий образовательной деятельности квалификационным требованиям комиссией изучаются: учредительные документы, учебно-материальная база, библиотечный фонд, обеспеченность пунктами питания и медицинского обслуживания, наличие баз практики, качественный состав преподавателей, состояние выполнения научно-исследовательских работ (в высших учебных заведениях), финансовые документы, подтверждающие наличие материальных активов, показатели по контингенту обучающихся, в том числе по специальностям (по профессиям) и по формам обучения, проводится анализ планирования и распределения педагогической нагрузки в соответствии с объемом учебной нагрузки дисциплин учебного плана.

12. Бiлiктiлiк талаптарына оқытушылардың сапалық және сандық құрамының сәйкестігі базалық бiлiм беру мамандығы және оқытушыларды ғылыми дайындаудың шифры бойынша айқындалады.
13. Комиссия оқу процессiн ақпараттық-әдiстемелiк және кiтапханалық қамтамасыз етудi зерделеу үшiн мыналарды айқындайды:
1) бiлiм беру ұйымының компьютерлiк-ақпараттық базасының болуы және жай-күйi;
2) кiтапхана қорының білім беру ұйымының кiтапхана қорларын қалыптастыруға қойылатын сандық және сапалық сипаттамаларына сәйкестiгі;
3) электронды және магниттік тасығыштардағы оқу және оқу-әдiстемелiк әдебиет қорының болуы.
14. Бiлiм беру ұйымының жалпы және оқу алаңдарын айқындау кезiнде құқық белгiлейтiн құжаттардың тиiстiлігі мен дұрыстығы және олардың бiлiм беру бағдарламалары бойынша бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпы мiндеттi талаптарының мазмұны (бiлiм беру ұйымының тиiстi түрiне сәйкес келетiн) мен талаптарына және олардың қолданыстағы санитарлық ережелер құрылғыларына сәйкестігі белгiленедi.
15. Заңды тұлғалардың лицензиясыз бiлiм беру қызметін жүзеге асыру фактiсi анықталған кезде, сондай-ақ, қажетті құжаттарды, материалдарды, қызмет, статистикалық және өзге де мәлiметтер туралы ақпаратты беруден бас тартуда, тексеру жүргiзу үшiн енуден бас тарту немесе өзге кедергi келтiру не терiс ақпаратты беруде көрiнiс берген тексеру жүргiзуге кедергі келтiру жағдайында заңнамада белгiленген тәртіпте әкiмшілік өндiрiс қозғалады.
16. Тексеру тексерудiң қорытындысы туралы анықтаманы жасаумен аяқталады. Тексерудiң қорытындысы туралы анықтамаға жазылған фактiлердiң анықтығын растайтын құжаттардың көшiрмелерi қоса берiледi.
17. Комиссия әзiрлеген тексеру қорытындысы туралы анықтамамен өз қолы мен ұйымның мөрiн қоятын тексерiлетiн ұйымының басшысы танысуы тиiс. Бұл ретте, ол тұтастай алғанда немесе жекелеген позициялар бойынша тексеру нәтижелерiмен келiспеу туралы жазбаны жасауға құқылы.
Бiлiм беру ұйымының басшысы анықтамаға қол қоюға бас тартқан немесе басшының не оның мiндетiн атқарушы тұлғаның қолын алу мүмкiндiгi жоқ болған жағдайда комиссия төрағасы анықтамада тиiстi жазбаны жүргізедi.
Анықтаманың бiр данасы тексерiлетiн ұйымда қалады.
18. Тексеру қорытындысы туралы анықтаманы қарау нәтижелерi бойынша бiлiктiлiк талаптарын сақтамау фактiлерi болған және Қазақстан Республикасының бiлiм туралы заңнамасын бұзушылық кезiнде уәкiлеттi орган мынадай:
1) бiлiм беру ұйымы лицензиясының күшiн тоқтата тұру туралы;

12. Соответствие качественного и количественного состава преподавателей квалификационным требованиям определяется по специальности базового образования и шифру научной подготовки преподавателей.
13. Для изучения информационно-методической и библиотечной обеспеченности учебного процесса комиссией определяется:
1) наличие и состояние компьютерно-информационной базы организации образования;
2) соответствие библиотечного фонда количественным и качественным характеристикам, предъявляемым к формированию библиотечных фондов организации образования;
3) наличие фонда учебной и учебно-методической литературы на электронных и магнитных носителях.
14. При определении общих и учебных площадей организации образования устанавливается принадлежность и правильность правоустанавливающих документов и их соответствие действующим санитарным правилам устройства и содержания (соответствующего типа организаций образования) и требованиям государственных общеобязательных стандартов образования по образовательным программам.
15. При обнаружении фактов осуществления юридическими лицами образовательной деятельности без лицензии, а также в случае воспрепятствования в проведении проверки, выразившееся в отказе от представления необходимых документов, материалов, информации о деятельности, статистических и иных сведений, в отказе допуска для проведения проверки, или в создании иного препятствия, либо представлении недостоверной информации, возбуждается административное производство, в установленном законодательством порядке.
16. Проверка завершается составлением справки об итогах проверки. К справке об итогах проверки прилагаются копии документов, подтверждающие достоверность изложенных фактов.
17. Со справкой об итогах проверки, подготовленной комиссией, должен ознакомиться руководитель проверяемой организации, который ставит свою подпись и печать организации. При этом он вправе сделать запись о несогласии с результатами проверки в целом или по отдельным позициям.
В случаях, когда руководитель организации образования отказывается подписывать справку или отсутствует возможность получить подпись руководителя или лица, исполняющего его обязанности, председатель комиссии производит в справке соответствующую запись.
Один экземпляр справки остается в проверяемой организации.
18. По результатам рассмотрения справки об итогах проверки при наличии фактов несоблюдения квалификационных требований и нарушении законодательства Республики Казахстан об образовании уполномоченный орган принимает решение:
1) о приостановлении действия лицензии организации образования;

2) бiлiм беру ұйымынан лицензияны қайтарып алу туралы;
3) мемлекеттiк емес ұйымдарды тiркеу туралы куәлiктiң күшiн тоқтата тұру туралы;
4) мемлекеттiк емес ғылыми ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлiктiң күшін тоқтату туралы;
5) ғылыми ұйымдардың кезектен тыс аттестаттауын жүргiзу туралы шешiм қабылдайды.
35-6-бап. Бiлiм беру жүйелерiнiң басқару органдарын ақпараттық
қамтамасыз ету
1. Қазақстан Республикасында бiлiм беру жүйелерiнiң басқару органдарын толық, анық, салыстырмалы ақпараттармен уақытылы қамтамасыз ету мақсатында бiлiм берудi тиiмдi басқару мүмкiндiгiмен қамтамасыз ететiн бiлiм берудiң бiрыңғай ақпараттық жүйесi құрылады және қолданылады.
2. Бiлім берудiң бiрыңғай ақпараттық жүйесi өзiне белгiленген көрсеткiштер бойынша бiлiм беру жүйесiндегі есепке алу деректерiн, бiлiм беру саласындағы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарынан, бiлiм берудi басқарудың жергілiктi мемлекеттiк органдарынан, олардың өз функцияларын жүзеге асыру кезiнде бiлiм беру ұйымдарынан алынған бiлiм беру мониторингiнің деректерi мен өзге де деректердi қамтиды.".
25. "Демпингке қарсы шаралар туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 19, 654-құжат):
5-баптың атауындағы "бақылау" деген сөз "peттeу" деген сөзбен ауыстырылсын.
26. "Дене тәрбиесі және спорт туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 желтоқсандағы  Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1065-құжат; 2003 ж., N 15, 129-құжат):
мынадай мазмұндағы 24-2-баппен толықтырылсын:
"24-2-бап. Мемлекеттiк бақылау
1. Спорт объектілерiн пайдалану, техникалық қызмет көрсету жөнiндегi стандарттарды, ережелердi және нормаларды сақтау мәнiне тексерулердi жүргізу арқылы уәкiлеттi орган мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
2. Шағымдар, өтінiштер және мәлiмсiз өтiнiмдердi қоспағанда, ресми хабарламалардың басқа да нысандары, сондай-ақ уәкiлетті органның лауазымды тұлғалары берген нұсқамаларды орындау мен заң бұзушылықтарды жоюға бағытталған iс-шараларды жүргiзу мемлекеттiк бақылауды жүргiзудiң негіздемесi болып табылады.
3. Шағын кәсiпкерлік субъектiлерiн тексеру жылына кемiнде бiр рет жүргізiледi.".
27. "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат, 2004 ж., N 11-12, 66-құжат):
1) 43-баптың 14) тармақшасындағы "инспекциялау (тексеру)" деген сөздер "тексеру" сөзiмен ауыстырылсын;

2) об отзыве лицензии у организации образования;
3) о приостановлении действия свидетельства об аккредитации негосударственных научных организаций;
4) о прекращении действия свидетельства об аккредитации негосударственных научных организаций;
5) о проведении внеочередной аттестации научных организаций.
Статья 35-6. Информационное обеспечение органов управления системы образования
1. С целью своевременного обеспечения органов управления системы образования полное, достоверное, сопоставимое информации в Республике Казахстан создается и действует единая информационная система образования, обеспечивающая возможности эффективного управления образованием.
2. Единая информационная система образования включает в себя данные учета в системе образования по установленным показателям, данные образовательного мониторинга и иные данные, полученные центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования, местными государственными органами управления образованием, организациями образования при осуществлении ими своих функций.".
25. В  Закон  Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. "Об антидемпинговых мерах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 19, ст. 654):
в заголовке статьи 5 слово "контроля" заменить словом "регулирования".
26. В  Закон  Республики Казахстан от 2 декабря 1999 г. "О физической культуре и спорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1065; 2003 г., N 15, ст. 129; 2004 г., N 23, ст. 142):
дополнить статьей 24-2 следующего содержания:
"Статья 24-2. Государственный контроль
1. Государственный контроль осуществляет уполномоченный орган путем проведения проверок на предмет соблюдения стандартов, правил и норм по эксплуатации, техническому обслуживанию спортивных объектов.
2. Основаниями проведения государственного контроля являются жалобы, заявления и другие формы официальных сообщений, за исключением анонимных обращений, а также проведение мероприятий, направленных на устранение нарушений и исполнения предписания, выданных должностными лицами уполномоченного органа.
3. Проверки субъектов малого предпринимательства проводятся не чаще одного раза в год.".
27. В  Закон  Республики Казахстан 18 декабря 2000 г. "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст. 56;  N 12, ст. 85; N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66):
1) в подпункте 14) статьи 43 слова "инспектирование (проверки)" заменить словом "проверки";

2) 44-бапта:
атауы мынадай редакцияда жазылсын: "Тексеру";
1-тармақтағы "инспекциялау (тексеру)" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiпте" деген сөздермен ауыстырылсын.
28. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 18-құжат; 2004 ж., N 2, 10-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат):
мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Бақылау халықты жұмыспен қамту туралы заңнаманы
сақтау жөнiндегi тексерулер, олардың түрлерi мен
нысандары арқылы жүзеге асырылады
1. Тексерулер мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) жоспарлы тексеру - заңнамада белгіленген алдыңғы тексерулерге қатысу бойынша уақыт аралықтары ескерiлiп жүргiзiлетiн орталық атқарушы орган немесе оның аумақтық бөлiмшесi алдын ала жоспарлайтын тексеру;
2) жоспардан тыс - уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Yкiметінiң, Бас прокуратурасының, осыған уәкiлеттi өзге де мемлекеттiк органдардың өтiнiштер, өтiнiмдер, арыздар, хабарламалар және жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзушылықтар туралы өзге де ақпараттар бойынша тапсырмаларымен немесе сұрауларымен, заңнаманы бұзушылық белгiлерiн тiкелей анықтаумен байланысты, азаматтардың денсаулығы мен өмiрiне қауiптер төнген жағдайда және апатты жағдайларда, сондай-ақ анықталған жоспарлы iс-шара нәтижелерiн бұзушылықтарды болдырмау туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында жүргізетiн тексеру;
бiрлескен - орталық атқарушы орган немесе оның аумақтық бөлiмшесi, басқа бақылаушы органмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау мәселелерi бойынша кешендi жүргізiлетiн тексеру.
2. Бiр жеке немесе заңды тұлғаға қатысты тексеру кемiнде жылына бiр рет, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзге көзделмесе, шетелдiк жұмыс күштерiн тартуға рұқсаттарда айтылған шарттарды орындау жөнiндегi тексерулердi қоспағанда, шағын кәсiпкердiң субъектiсiн үш жылда кемiнде бiр рет жүргiзiледi.
3. Жоспардан тыс тексерудi орталық атқарушы орган немесе оның аумақтық бөлiмшелерi азаматтардың немесе заңды тұлғалардың, оның iшiнде халықты жұмыспен қамту туралы заңнаманың мiндеттi талаптарын жеке және заңды тұлғалардың бұзушылықтарын, сондай-ақ мұндай бұзушылық белгілерінің болуы туралы куәландыратын құжаттармен және өзге де дәлелдермен расталатын ақпаратты алуға мемлекеттік органдардың шағымдары мен өтiнiштерi түскен жағдайда жүргiзiледi.
Мәлімсiз өтiнiмдер жоспардан тыс тексеру жүргiзу үшiн негіз бола алмайды.

2) в статье 44:
заголовок изложить в следующей редакции "Проверка";
в пункте 1 слова "инспектирование (проверки)" заменить словом "проверки", слова "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" исключить.
28. В  Закон  Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 18; 2004 г., N 2, ст. 10; 2005 г. N 7-8, ст. 19):
дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Контроль осуществляется путем проверок по соблюдению законодательства о занятости населения, их виды и формы
1. Проверки подразделяются на следующие виды:
1) плановая проверка - заранее запланированная центральным исполнительным органом или его территориальным подразделением проверка, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
2) внеплановая - проверка, проводимая уполномоченным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновения угрозы здоровью и жизни физических лиц и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;
3) совместная - проверка проводиться комплексно центральным исполнительным органом или его территориальным подразделением, совместно с другими контролирующими органами по вопросам соблюдения законодательства Республики Казахстан.
2. В отношении одного физического или юридического лица плановая проверка может быть проведена не более чем один раз в год, а субъекта малого предпринимательства не чаще одного раза в три года, за исключением проверки по выполнению условий, оговоренных в разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
3. Внеплановые проверки проводятся центральным исполнительным органом или его территориальным подразделением в случае подтвержденных фактов, изложенных в жалобах или заявлениях физических или юридических лиц, в том числе государственных органов за нарушения физическими или юридическими лицами обязательных требований законодательства о занятости населения, а также получения иной информации, подтверждаемой документами и иными доказательствами, свидетельствующими о наличии признаков таких нарушений.
Анонимные обращения не могут служить основанием для проведения внеплановой проверки.

4. Тексеру ұзақтығы отыз күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс. Арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргізу қажет болғанда, сондай-ақ тексерудiң айтарлықтай көлемiне байланысты айрықша жағдайларда мемлекеттiк бақылау органының басшысы (не оны ауыстыратын тұлға) тексеру жүргiзу мерзiмiн құрылымдық бөлiмшелерi жоқ заңды тұлғалар үшiн жиырма жұмыс күнiне дейiн және құрылымдық бөлiмшелерi бар заңды тұлғалар үшiн отыз жұмыс күнiне дейiн мерзiмге ұзартуы мүмкiн.".
29. "Туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 13 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 13-14, 175-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; 2003 ж., N 23, 168-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 11-баптың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдарына туристік қызметтiң субъектiлерiнiң қызметін ұйымдастырумен байланысты әдiстемелiк және консультативтік көмек көрсетедi;";
2) мынадай мазмұндағы 28-1-баппен толықтырылсын:
"28-1-бап. 1. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы
заңнамасының және тексерулер және (немесе) құжаттарға сұрау салу жолымен туризм саласындағы кәсіпкерлiк қызметін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың туристік қызмет саласындағы нормативтік-құқықтық актiлерiн орындауына бақылауды жүзеге асырады.
2. Tуристік қызмет субъектiлерiн тексеру жоспарлыққа (жоспарланған және тиiстi мемлекеттiк орган бекiткен) және жоспардан тысқа (шағымдар, өтiнiштер бойынша жедел әсер етудi талап ететiн қалыптасқан жағдайға сәйкес тағайындалған) бөлiнедi.
3. Жоспарлық тексерулер жылына кемiнде бiр рет жүргізiледi.".
30. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 243-құжат):
1) 19-баптың 6) тармақшасындағы "сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асырудың," деген сөздер алынып тасталсын;
2) 31-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы уәкiлетті орталық атқарушы орган" деген сөздер "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ алынып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 31-1-бабымен толықтырылсын:

4. Продолжительность проверки не должна превышать тридцати рабочих дней. В исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки, руководителем органа государственного контроля (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть увеличен на срок до двадцати рабочих дней для юридического лица, не имеющего структурное подразделение, и на срок до тридцати рабочих дней для юридического лица, имеющего структурное подразделение.".
29. В  Закон  Республики Казахстан от 13 июня 2001 г. "О туристской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 13-14, ст. 175; 2002 г., N 4, ст. 33; 2003 г., N 23, ст. 168; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) подпункт 12) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"12) оказывает субъектам туристской деятельности и областным (города республиканского значения, столицы) исполнительным органам методическую и консультативную помощь в вопросах, связанных с организацией деятельности субъектов туристской деятельности";
2) дополнить статьей 28-1 следующего содержания:
"Статья 28-1. Контроль за исполнением законодательства о туристской деятельности
1. Уполномоченный орган осуществляет контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан в области туристской деятельности юридическими и физическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области туризма, путем осуществления проверок и (или) запроса документов.
2. Проверки субъектов туристской деятельности подразделяются на плановые (запланированные и утвержденные уполномоченным органом) и внеплановые (назначаемые в соответствии с создавшейся ситуацией, требующей немедленного реагирования по подтвержденным фактам, изложенным в жалобах, заявлениях).
3. Плановые проверки проводятся не чаще одного раза в год.".
30. В  Закон  Республики Казахстан от 16 июля 2001 г. "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 243; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19):
1) в подпункте 6) статьи 19 слова "осуществления архитектурно-строительного контроля," исключить;
2) в статье 31:
в подпункте 3) пункта 2 слова "уполномоченного центрального исполнительного органа в области охраны здоровья граждан" заменить словами "уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
пункт 4 исключить;
3) дополнить статьей 31-1 следующего содержания:

"31-1-бап. Сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыру тәртiбi
Шағын кәсiпкерлік субъектiлерiн тексеру, объектінi пайдалануға берудi, төтенше жағдайларды пайда болуын, қылмыстық iс қозғауды, шағын кәсiпкерлік субъектісiнің өз өтiнiшiн, мәлiмсiздердi қоспағанда жеке және (немесе) заңды тұлғалардың өтiнiшiн қоспағанда үш жылда бiр реттен жиi емес жүзеге асырылады.
Жоспарланған тексеру мерзiмдерi туралы хабарлама тапсырыс берушiге (меншiк иесiне), авторлық қадағалау тобы мен құрылыстың осы объектiсi бойынша мердiгерге (бас мердiгерге) тексеру басталғанға дейiн 2 күннен кешiктiрiлмей жiберiледi.
Тапсырыс беруші (меншiк иесi) мен мердiгер (бас мердiгер) сәулет-құрылыс бақылауының мемлекеттік органы немесе мемлекеттiк құрылыс инспекторы сұратқан осы құрылыс бойынша жобалық және атқару техникалық құжаттамасын, сондай-ақ тиiстi жобалар жөнiндегi сараптама қорытындысын ұсынады.
Сәулет-құрылыс бақылаудың мемлекеттік органы (мемлекеттiк құрылыс инспекторы) құрылысты инспекциялау барысында:
1) бекiтiлген жобалық (жоба-сметалық) құжаттаманың, жоба сараптамасының оң қорытындысының, сондай-ақ құрылыс-монтаж жұмыстарының өндiрiсiне тиiстi рұқсаттың болуын;
2) лицензияланатын сәулет-қала құрылысы қызметiнiң тиiстi түрлерiн жүзеге асыру құқығына лицензияның болуын;
3) орындалған (орындалатын) құрылыс-монтаж жұмыстарының, қолданылатын құрылыс материалдары (өнiмдер, конструкциялар) және жабдықтардың бекiтілген жобалық шешiмдерге және мемлекеттік (мемлекетаралық), оның iшiнде өтпе және қоршама конструкциялардың мықтылығын, табандылығын және ғимараттың (құрылыстың) пайдалану сипаттарын қамтамасыз ету жөніндегі нормативтерге сәйкестігін;
4) өндiрiстік бақылау меншігінің барлық түрлерi мен нысандарындағы мердiгердiң (бас мердiгердiң) құрылыс сапасын (кiрiс, операциялық, қабылдау зертханалық, геодезиялық тағы басқа) ұйымдастыруы мен жүзеге асыруын;
5) атқарушы құжаттаманың уақытылы және дұрыс ресiмделуiн белгілейдi.
Құрылыс сапасына жүргiзiлген тексеру нәтижелерi бойынша жұмысы тексерiлген мердiгерге (бac мердiгерге), сондай-ақ тапсырыс берушiге (меншiк иесiне) берiлетiн уәкілетті мемлекеттік орган белгiлеген нысан бойынша айқындалған ақаулар сипаттала отырып, анықтама және объектiлер ведомосi жасақталады.
Сәулет-құрылыс бақылауы мемлекеттiк органдарының немесе мемлекеттік құрылыс инспекторларының ұйғарымына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкiн.";

"Статья 31-1. Архитектурно-строительный контроль
1. Извещения о сроках намеченной проверки направляются заказчику (собственнику), группе авторского надзора и подрядчику (генподрядчику) по данному объекту строительства не позже, чем за 2 дня до начала проверки.
2. Заказчик (собственник) и подрядчик (генподрядчик) представляют запрашиваемую государственным органом архитектурно-строительного контроля или государственным строительным инспектором проектную и исполнительную техническую документацию по данному объекту, а также заключение экспертизы по соответствующим проектам.
3. В ходе проверки объектов государственным органом архитектурно-строительного контроля (государственным строительным инспектором) устанавливаются:
1) наличие утвержденной проектной (проектно-сметной) документации, положительного заключения экспертизы проектов, а также соответствующего разрешения на производство строительно-монтажных работ;
2) наличие лицензии на право осуществления соответствующих видов лицензируемой архитектурно-градостроительной деятельности;
3) соответствие выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам, в том числе по обеспечению прочности, устойчивости, надежности несущих и ограждающих конструкций и эксплуатационных качеств зданий (сооружений);
4) организация и осуществление подрядчиком (генподрядчиком) всех видов и форм собственного производственного контроля качества строительства (входного, операционного, приемочного, лабораторного, геодезического и других);
5) своевременность и правильность оформления исполнительной документации.
4. По результатам проведенной проверки качества строительства составляется справка и ведомость объектов с описанием выявленных дефектов по установленной уполномоченным государственным органом форме, которая выдается подрядчику (генподрядчику), работа которого проверялась, а также заказчику (собственнику).
5. Предписания государственных органов архитектурно-строительного контроля или государственных строительных инспекторов могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Проверки субъектов малого предпринимательства осуществляются не чаще одного раза в три года, за исключением ввода объекта в эксплуатацию, возникновения чрезвычайной ситуации, возбуждения уголовного дела, заявления самого субъекта малого предпринимательства, подтвержденных фактов, изложенных в заявлениях физических и (или) юридических лиц, за исключением анонимных.";

4) 32-баптың 4-тармағында:
2) тармақшадағы "жүзеге асыратын" деген сөздерден кейiн "осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетiлгендердi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "жеке тұлғалар" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне жататын заңды тұлғалар" деген сөздермен толықтырылсын.
31. "Темiр жол көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 23, 315-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 18, 110-құжат; 2004 жылғы 28 желтоқсандағы N 296-297 "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мемлекеттік басқару деңгейлерi арасында өкiлеттіктердiң ара жiгiн ажырату және бюджеттiк қатынастар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 20 желтоқсандағы  Заңы ):
1) 1-тарауда:
1-бап мынадай мазмұндағы 2-1, 28-1 тармақшаларымен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттік көліктi бақылау (бұдан әрi - көлiктік бақылау) - заңды және жеке тұлғалардың темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауын тексеру мақсатында уәкiлеттi орган жүргізетiн iс-шаралар жиынтығы;
28-1) тексеру - шаруашылық субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының темiр жол саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауын айқындау мақсатында жасалатын бақылау функцияларын жүзеге асырушы мемлекеттiк органдардың әрекетi;";
2) 14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 31), 32) тармақшаларымен толықтырылсын:
31) заңды және жеке тұлғалардың темiр жол көлiгінiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық актiлерiн, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын сақтауын мемлекеттiк бақылау;
32) көлiк қызметтерiн көрсету саласындағы лицензиялық ережелердiң сақтамауын мемлекеттiк бақылау;
3) 9-тарау мынадай мазмұндағы 66-1, 66-2 баптарымен толықтырылсын:
"66-1-бап. Тасымалдаушылардың уәкiлетті орган белгілеген жолаушыларды, багаж бен жүк багаждарды тасымалдау ережелерiн сақтауын бақылауды жүзеге асыру ережелерi мыналарды айқындайды:
1) жолаушылардың поездарда жүрiп-тұру ережесiн сақтауын;
2) қол жүгі мен багажды тасымалдаудың тәртiбi мен шарттарын сақтауды;
3) тасымалдаушылардың жүк багажын тасымалдау тәртiбiн сақтауын;
4) жолда жүру құжаттарының (билеттердiң) сатылуын ұйымдастыру, мерзiмiн ұзарту және билет кассаларының жұмыс тәртiбiн сақтауды;
5) тасымалдаушылардың жолаушы вагондарының белгiленген санаттарын, оның iшiнде жайлылық деңгейi бойынша сақтауын;
6) жолаушы поездары мен вокзалдарда жолаушыларға көрсетілетiн шұғыл медициналық жәрдем көрсетудi қоса алғанда, мiндеттi қызметтер көрсету тiзбесiнiң сақталуын;

4) в пункте 4 статьи 32:
в подпункте 2) после слов "юридическими лицами," дополнить словами "за исключением указанных в подпункте 3) настоящего пункта,";
в подпункте 3) после слов "физическими лицами," дополнить словами "а также юридическими лицами, относящимися к субъектам малого предпринимательства,".
31. В  Закон  Республики Казахстан от 8 декабря 2001 г. "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 315; 2003 г., N 10 ст. 54; 2004 г., N 18, ст. 110; N 23, ст. 142):
1) статью 1 дополнить подпунктами 2-1), 28-1) следующего содержания:
"2-1) государственный транспортный контроль (далее - транспортный контроль) - совокупность мероприятий, проводимых уполномоченным органом в целях проверки соблюдения юридическими и физическими лицами требований законодательства в области железнодорожного транспорта;";
"28-1) проверка - действие государственных органов, осуществляющих контрольные функции, совершаемое с целью определения соблюдения хозяйствующими субъектами требований законодательства Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта;";
2) пункт 2 статьи 14 дополнить подпунктами 31), 32) следующего содержания:
"31) государственный контроль за соблюдением юридическими и физическими лицами нормативных правовых актов, международных договоров Республики Казахстан, определяющих порядок функционирования железнодорожного транспорта, выявление и принятие мер по пресечению их нарушений;
32) государственный контроль за соблюдением лицензионных правил в сфере оказания транспортных услуг.";
3) дополнить статьями 66-1, 66-2 следующего содержания:
"Статья 66-1. Правила осуществления контроля за соблюдением перевозчиками правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа
Правилами осуществления контроля за соблюдением перевозчиками правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа, установленных уполномоченным органом, определяются:
1) соблюдение правил проезда пассажиров в поездах;
2) соблюдение порядка и условий провоза ручной клади и багажа;
3) соблюдение порядка провоза перевозчиками грузобагажа;
4) соблюдение порядка организации продажи, продления срока действия проездных документов (билетов) и работы билетных касс;
5) соблюдение перевозчиками установленных категорий пассажирского вагона, в том числе по уровню комфортности;
6) соблюдение перечня обязательных услуг, включая оказание неотложной медицинской помощи, оказываемых пассажирам в пассажирских поездах и на вокзалах;

7) жолаушылардың поезд жағдайларының өзгерiсi, төсек керек-жарақтарының берiлуi мен поездардағы басқа да қызметтердiң тәртiбi мен шарттарының сақталуын;
8) тасымалдаушылардың багажды, жүк багажын қабылдау және беру шарттары мен тәртiбiн;
9) тасымал құжаттарының белгіленген нысанын және олардың ресiмделу тәртiбiнiң сақталуын;
10) тасымалдаушылардың тасымалдауға рұқсат етілетiн жануарларды тасымалдау тәртiбiн, оларды тасымалдау шарттарын сақтауды;
11) тасымалдаушылардың багажды және жол жүру жолында жүк-багажды беру тәртiбiн сақтау;
12) тасымалдаушылардың багажды және жүк-багажды сақтау, ұстап тұру, беру тәртiбiн сақтау;
13) тасымалдаушылардың қауiптi заттарды тасымалдау шарттарын сақтау;
14) пайдаланылмаған жол жүру құжаттарының төлемдерiн қайтару тәртiбiн сақтау;
15) кәмелетке толмаған балалардың жол жүру ережелерiн сақтау;
16) бақылаушы органдар лауазымды тұлғаларының әкiмшiлiк құқық бұзушылықтарды анықтауы және жолын кесуi;
17) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес өзге шарттарды сақтау.
66-2-бап. Жолаушыларды, багажды және жүк багажды тасымалдау
ережелерiн тексеру тәртiбi
1. Тасымалдаушыларды Жолаушыларды, багажды және жүк багажды тасымалдау ережелерiн сақтаулары бойынша тексерудi уәкiлеттi органның лауазымды тұлғалары қызметтік куәлiктерiн және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тексеру жүргізуге нұсқамаларды (тапсырмаларды) көрсете отырып жүзеге асырады;
2. Тексерудiң аяқталуы бойынша тексеру актiсi жасалады бұзушылықтар анықталғанда оларды жою туралы нұсқаулар берiледi.";
4) мынадай мазмұндағы 10-1-тараумен толықтырылсын:
"10-1-тарау. Темiр жол көлiгі саласындағы көлiктiк бақылауды
жүзеге асыру
88-1-бап. Көлiктiк бақылауды жүргізудiң мәнi мен мақсаты
1. Көліктiк бақылау жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын темiр жол көлiгi саласындағы қызметiне жүргiзiледi.
2. Көліктiк бақылауды жүргiзу мақсаты Қазақстан Республикасының темiр жол көлігi саласындағы заңнамасының темiр жол көлігіндегі қауiпсiз пайдалану және тиiмдi қызмет бойынша талаптарын сақтау болып табылады.
3. Уәкілеттi орган орталық және жергілiктi мемлекеттік органдармен өзара iс-әрекет жасасады, бақылаудың бiрлескен шараларын қабылдайды, ақпаратпен өзара алмасуды қамтамасыз етедi.
Мемлекеттік органдар уәкiлеттi органға темiр жол көлігі саласындағы қауiпсiздiкті қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көліктiк бақылауды жүзеге асыру бойынша мiндеттердi орындауына жәрдем көрсетуге мiндеттi.
88-2-бап. Тексеру жүргiзудiң кезеңдігі және түрлерi

7) соблюдения порядка и условий изменений условий проезда пассажира, предоставления постельных принадлежностей и других услуг в поездах;
8) условия и порядок приема и выдачи багажа, грузобагажа перевозчиками;
9) соблюдения установленных форм перевозочных документов и порядка их оформления;
10) соблюдение перевозчиками порядка провоза животных, допускаемых к перевозке, условий их перевозки;
11) соблюдения перевозчиками порядка выдачи багажа и грузобагажа в пути следования;
12) соблюдения перевозчиками порядка хранения, удержания, передачи багажа и грузобагажа;
13) соблюдения перевозчиками условий перевозки опасных веществ;
14) соблюдения порядка возврата платежей за неиспользованные проездные документы;
15) соблюдение правил проезда несовершеннолетних детей;
16) выявление и пресечение должностными лицами контролирующего органа административных правонарушений;
17) соблюдения иных условий в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 66-2. Порядок проведения проверок Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа
1. Проверки перевозчиков по соблюдению Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа осуществляются должностными лицами уполномоченного органа по предъявлении служебного удостоверения и предписания (задания) на проведение проверки.
2. По окончании проверки составляется акт проверки, при выявлении нарушений выдается предписание об их устранении.";
4) дополнить главой 10-1 следующего содержания:
"Глава 10-1. Осуществление транспортного контроля в сфере железнодорожного транспорта
Статья 88-1. Предмет и цель проведения транспортного контроля
1. Транспортный контроль проводится за деятельностью, осуществляемой физическими и юридическими лицами в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта.
2. Целью проведения транспортного контроля является соблюдение требований законодательства Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта по обеспечению безопасной эксплуатации и эффективной деятельности на железнодорожном транспорте.
3. Уполномоченный орган взаимодействует с центральными и местными государственными органами, принимает совместные меры контроля, обеспечивают взаимный обмен информацией.
Государственные органы обязаны оказывать содействие уполномоченному органу в выполнении задач по осуществлению транспортного контроля за обеспечением безопасности в области железнодорожного транспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 88-2. Периодичность и виды осуществления проверок

1. Тексеру түрлерi:
жоспарлы - уәкiлетті органның алдағы тексеруге қатысты заңнамамен белгiленген уақытша интервалдарды ескерiп жүргізетiн алдын ала жоспарланған тексеруi;
жоспардан тыс - уәкiлетті орган Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметінің, Бас прокуратурасының, осыған уәкiлетті өзге де мемлекеттік органдардың өтiнiштер, өтінімдер, арыздар, хабарламалар және жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзушылықтар туралы өзге де ақпараттар бойынша тапсырмаларымен немесе сұрауларымен, заңнаманы бұзушылық белгілерiн тiкелей анықтаумен байланысты азаматтардың денсаулығы мен өмiрiне қауiптер төнген жағдайда және апатты жағдайларда, сондай-ақ анықталған жоспарлы iс-шара нәтижелерiн бұзушылықтарды болдырмау туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында жүргiзетiн тексеру;
қарсы - уәкілетті орган жоспардан тыс тәртiпте тексерiлетiн шаруашылық субъект шарттық мiндеттемеде не өзге де құқықтық қатынастарда болған жеке немесе заңды тұлғаларға (филиалдарға немесе өкiлдiктерге) қатысты берiлген не алынған қосымша ақпараттың растығын қайта тексеру мақсатында жүргізетiн тексеруi;
рейдтiк - бiрнеше шаруашылық субъектiлерінің қызметтерiн бiр уақытта қамтитын олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының жекелеген талаптарын сақтауы мәселелерi жөніндегі тексеру.
Тексеру тексеру тағайындау туралы актiнiң негiзiнде жүргiзiледi және нәтижелерi тексеру жүргiзу туралы актiмен ресiмделедi. Қажет болғанда анықталған бұзушылықтарды болдырмауға нұсқаулар берiледi.
2. Тексеру жүргізу Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiмен белгiленген жағдайлардан басқа, тасымалдаушының және көлiктiк кәсiпорынның қызметiн тоқтатуға тиiстi емес.
Уәкiлеттi орган заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшесiн заңды тұлғаның өзiн тексерудi жүргiзуге қатыссыз тексеруге құқылы.
88-3. Тексеру жүргiзу мерзiмдерi
1. Тексеру жүргізу мерзiмi егер де Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгесi көзделмеген болса, актінi тапсырған сәттен бастап отыз жұмыс күндерiнен аспауы тиiс.
2. Құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғаны тексерудi жүргiзу кезiндегi тексеру жүргізу мерзімін уәкілетті орган қырық жұмыс күніне дейін ұзартуы мүмкiн.
3. Ерекше күрделi мәселелердi тексеру кезiнде тексеру жүргізу мерзiмiн уәкiлетті орган құрылымдық бөлiмшесi жоқ заңды тұлға үшiн елу жұмыс күнiне дейiн және құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлға үшiн алпыс жұмыс күнiне дейiн ұлғайтуы мүмкiн. Ерекше күрделi мәселелер уәкiлеттi органның тасымалдаушыға және көлiктiк кәсiпорынға берiлетiн негiзделген жазбаша шешiмiмен расталады.

1. Виды проверок:
плановая - проверка, заранее запланированная уполномоченным органом, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, проводимая уполномоченным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновения угрозы здоровью и жизни физических лиц и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;
встречная - проверка, проводимая уполномоченным органом во внеплановом порядке, с целью перепроверки достоверности представленной либо получения дополнительной информации, в отношении физического или юридического лица (филиала или представительства), с которым проверяемый хозяйствующий субъект имел договорные обязательства либо иные правовые взаимоотношения;
рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких хозяйствующих субъектов по вопросам соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан;
совместная - проверка деятельности хозяйствующего субъекта несколькими контролирующими органами по вопросам соблюдения законодательства Республики Казахстан.
Проверка производится на основании акта о назначении проверки и результаты оформляются актом о проведении проверки. При необходимости выдачей предписания на устранение выявленных нарушений.
2. Проведение проверки не должно приостанавливать деятельность перевозчика и транспортного предприятия, за исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе проверять структурные подразделения юридического лица независимо от проведения проверки самого юридического лица.
Статья 88-3. Сроки проведения проверок
1. Срок проведения проверок не должен превышать тридцать рабочих дней с момента вручения акта.
2. При проведении проверки юридического лица, имеющего структурное подразделение, срок проведения проверки может быть продлен уполномоченным органом на срок до десяти рабочих дней.
3. В исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки, руководителем органа государственного контроля (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть увеличен на срок до двадцати рабочих дней для юридического лица, не имеющего структурное подразделение, и на срок до тридцати рабочих дней для юридического лица, имеющего структурное подразделение.

4. Тексеру жүргізу мерзiмi тасымалдаушыға уәкiлеттi органның құжаттарды беру туралы талаптарын тапсырған және тасымалдаушы тексеру жүргiзу кезiнде сұралған құжаттарды берген сәттер арасындағы кезеңде, сондай-ақ уәкілетті органның сұрау салуы бойынша мәлiметтер мен құжаттарды алу сәтiнде тоқтатылады.
5. Темiр жол саласындағы шағын кәсiпкерлiк субъектiсi егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгесi көзделмеген болса, жылына бiр реттен жиi емес тексеруге жатады.
88-4. Қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн уәкілеттi орган мыналарға құқылы:
1) жеке және заңды тұлғалардан қажеттi ақпаратты, материалдарды, уәкiлетті органның құзыретiне кiретiн барлық мәселелер бойынша анықтамалық деректердi сұрауға;
2) темiр жол көлiгiндегi тасымалдаушылық және басқа қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың қызметiн мыналарға қатысты тексеру:
3) темiр жол желілерiнiң және темiр жол кiрме жолдарының станциялық және магистралдық жолдарын ұстау;
4) жылжымалы құрамды ұстау, пайдалану және жөндеу;
5) жолаушыларды, багажды және жүк багажын тасымалдаудың белгiленген ережелерiн, сондай-ақ жүктердi тасымалдау ережелерiн сақтау;
6) темiр жол көлігіндегі қозғалыстың қауiпсiздігін қамтамасыз етуге бағытталған техникалық құралдарды ұстау, пайдалану және жөндеу;
7) жасанды құрылыстарды, сондай-ақ темiр жол өткелдерiн ұстау, пайдалану және жөндеу;
8) біліктiлік талаптарын және лицензиялаудың белгiленген нормалары мен ережелерiн сақтауды тексередi;
9) өз құзыретiнiң шегiнде тексеру нәтижелерi бойынша акт жасайды және көлiктiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актiлердiң стандарттарын және нормаларының талаптарын анықталған бұзушылықтарды болдырмау туралы нұсқаулар енгізедi;
10) хаттамалар жасайды, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша өндiрiсті жүзеге асырады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiпте және жағдайда заңды тұлғаларды әкiмшiлiк ұстауды көлiк құралын ұстауды жүзеге асырады, жеке қарау шығуды және заңды тұлғада болған заттарды қарау шығуды, көлiк құралын қарап шығуды жүргізедi;
12) өз құзыретiнiң шегiнде заңды тұлғаға тиесiлi аумақты, үй-жайды, тауарларды, өзге де мүлiктi, сондай-ақ тиiсті құжаттарды жүргізедi;
13) уәкiлетті органның құзыретiне енгiзiлген мәселелер жөнiндегi сараптамасына қатысу үшiн тиiстi мамандарды тарту;
14) мемлекеттік органдарға көлiк оқиғаларының, көлiктi пайдалану ережелерiн бұзушылықтардың алдын алу жөнiндегi шаралар туралы ұсыныс енгізу;
15) магистралдық темiр жол желiлерiнiң объектiлерiн, темiр жол жолдарын және жылжымалы құрамды, сондай-ақ жай-күйi қозғалыстың қауiпсiздігіне және қоршаған ортаны қорғаудың белгіленген талаптарына жауап бермейтiн жолаушыларды, жүктердi және қауiптi жүктердi тасымалдау кезiндегі пайдалануды уақытша тоқтатады және тоқтатады.

4. Срок проведения проверки приостанавливается или возобновляется государственным органом путем вынесения акта о приостановлении или возобновлении срока проведения проверки с уведомлением органа правовой статистики на периоды времени между моментами вручения перевозчику требований уполномоченного государственного органа о представлении документов и представления перевозчиком запрашиваемых при проведении проверки документов, а также на момент получения сведений и документов по запросу уполномоченного органа.
5. Субъекты малого предпринимательства в сфере железнодорожного транспорта подлежат проверке не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 88-4. Права уполномоченного органа
Для реализации поставленных задач уполномоченный орган вправе:
1) запрашивать у физических и юридических лиц необходимую информацию, материалы, справочные данные по всем вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа;
2) проверять деятельность юридических и физических лиц, осуществляющих перевозочную и другую деятельность на железнодорожном транспорте, в части соблюдения ими:
содержания станционных и магистральных путей железнодорожной сети и железнодорожных подъездных путей;
содержания, эксплуатации и ремонта подвижного состава;
соблюдения установленных правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа, а также правил перевозок грузов;
содержания эксплуатации и ремонта технических средств, направленных на обеспечение безопасности движения на железнодорожном транспорте;
содержания эксплуатации и ремонта искусственных сооружений, а также железнодорожных переездов.
3) проверять соблюдение квалификационных требований и установленных норм и правил лицензирования;
4) в пределах своей компетенции составлять акты по результатам проверок и вносить предписания об устранении выявленных нарушений требований законодательных и иных нормативных правовых актов, стандартов и норм, определяющих порядок функционирования транспорта;
5) составлять протоколы, осуществлять производство по делам об административных правонарушениях, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) осуществлять в порядке и случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, административное задержание физического лица, задержание транспортного средства, производить личный досмотр и досмотр вещей, находящихся при физическом лице, досмотр транспортных средств;
7) в пределах своей компетенции проводить осмотр территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащего юридическому лицу, а также соответствующих документов;
8) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к компетенции уполномоченного органа;
9) вносить в государственные органы предложения о мерах по предупреждению транспортных происшествий, нарушений правил эксплуатации транспорта;
10) приостанавливать и прекращать эксплуатацию объектов магистральной железнодорожной сети, железнодорожных путей и подвижного состава, а также при перевозке пассажиров, грузов и опасных грузов, состояние которых не отвечает установленным требованиям безопасности движения и охраны окружающей среды.

27) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртiпте теңiз порттарын жобалауға, құруға және қайта құруға келiсiм беру;
28) кемеде кеме құжаттарының бар-жоғын тексеру;
29) кемелерге кеме құжаттарын және мемлекеттік борт нөмiрлерiн беру;
30) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде немесе кеме кiтабында мемлекеттiк тiркеуге жататын кеменiң командалық құрамының адамдарын дипломдауды, сондай-ақ теңiзшiлерге паспорттар берудi бақылау;
31) шағын өлшемдi кемелердi басқару құқығына куәлiктер беру;
32) заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының су көлiгінiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық актiлерiн, халықаралық шарттарын сақтауын, оларды бұзушылықтарды анықтау және оның жолын кесу бойынша шаралар қабылдауды мемлекеттік бақылау;
33) уәкiлетті органның аумақтық органдары сауда мақсатында теңiзде жүзу мақсатында пайдаланатын кемелердi мемлекеттiк тiркеудi мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
34) бiлiктi органдардың теңiз кемелерiн және оларды топтастыруды техникалық бақылауды жүргізудi мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
35) кемелер iшкi су жолдарында пайдаланатын байланыс саласындағы ережелердi, нормаларды және стандарттарды орындауды мемлекеттiк бақылау;
36) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін мiндеттi сақтандыру шартын тасымалдаушының жасасуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
37) заңды және жеке тұлғалардан қажеттi ақпараттарды, материалдарды, уәкiлетті органның құзыретіне енетiн барлық мәселелер бойынша анықтамалық деректердi сұрауға;
38) су көлiгiнде тасымалдық және басқада қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың олардың заңнаманың ережелерiн сақтауына қатысты қызметiн тексеру;
39) бiлiктiлiк талаптарын және белгiленген нормаларды және лицензиялау ережелерiн сақтауды тексеру;
40) өз құзыретiнiң шегiнде тексеру нәтижелерi туралы актiлер жасайды және анықталған су көлiгінiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық актiлердiң, стандарттардың және нормалардың талаптарын бұзушылықтарды болдырмау туралы нұсқаулар енгiзу;
41) хаттамалар жасайды, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша өндiрiстi жүзеге асырады;
42) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiпте және жағдайда теңiз және шағын өлшемдi кемелердi әкiмшiлiк ұстауды жүзеге асыру, теңiз және шағын өлшемдi кемелердi тексерудi жүргiзеді;
43) заңды тұлғаға тиесiлi әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы немесе тiкелей объектісi болған, әкiмшiлiк бұзушылық жасаған жерде не заңды тұлғаға тиесiлі аумақты, үй-жайды, көлiк құралдарын, тауарларды, өзге мүлiктi және заттарды қарап шығуды жүргiзу кезiнде табылған құжаттарды, тауарларды, өзге де мүлікті және заттарды алуды жүзеге асыру;

27) выдача согласия на проектирование, строительство и реконструкцию морских портов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
28) проверка наличия судовых документов на судне;
29) выдача судовых документов и государственных бортовых номеров судам;
30) контроль за дипломированием лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан или судовой книге, а также выдача паспортов моряка;
31) выдача удостоверений на право управления маломерными судами;
32) государственный контроль за соблюдением юридическими и физическими лицами нормативных правовых актов, международных договоров Республики Казахстан, определяющих порядок функционирования водного транспорта, выявление и принятие мер по пресечению их нарушений;
33) осуществление государственного контроля за государственной регистрацией судов, используемых в целях торгового мореплавания, территориальными органами уполномоченного органа;
34) осуществление государственного контроля за ведением технического надзора за морскими судами и их классификацией классификационными органами;
35) государственный контроль за выполнением правил, норм и стандартов в области связи, используемой судами на внутренних водных путях;
36) ведение государственного контроля за заключением перевозчиком договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
37) запрашивать у физических и юридических лиц необходимую информацию, материалы, справочные данные по всем вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа;
38) проверять деятельность юридических и физических лиц, осуществляющих перевозочную и другую деятельность на водном транспорте, в части соблюдения ими законодательства Республики Казахстан;
39) проверять соблюдение квалификационных требований лицензирования;
40) в пределах своей компетенции составлять акты по результатам проверок и вносить предписания об устранении выявленных нарушений требований нормативных правовых актов, стандартов и норм, определяющих порядок функционирования водного транспорта;
41) составлять протоколы, осуществлять производство по делам об административных правонарушениях, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
42) осуществлять в порядке и случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, административное задержание морских и маломерных судов, производить досмотр морских и маломерных судов;
43) осуществлять изъятие документов, товаров, иного имущества и предметов, принадлежащих юридическому лицу, явившихся орудием совершения или непосредственным объектом административного правонарушения, обнаруженных на месте совершения административного правонарушения либо при проведении осмотра территорий, помещений, транспортных средств, товаров, иного имущества и предметов, принадлежащих юридическому лицу;

44) өз құзыретiнiң шегiнде заңды тұлғаға тиесiлi аумақты, тауарларды, өзге де мүлiктi, сондай-ақ тиiстi құжаттарды қарап шығуды жүргiзу;
45) өз құзыретiнiң шегінде әкiмшiлiк бұзушылық жасау құралы немесе тiкелей объектiлер болған заңды тұлғаға тиесiлi тауарларды, көлiк құралдарын және өзге де мүлiкте тұтқынға алу;
46) уәкiлеттiк органның құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаға қатысу үшiн тиiстi мамандарды тарту;
47) мемлекеттік органдарға көлiк оқиғаларының, су көлiгiн пайдалану ережелерiн бұзушылықтардың алдын алу жөнiндегi шаралар туралы ұсыныс енгiзедi;
48) кеме жүргізушілерiн даярлау жөнiнде курстар ұйымдастыру.";
2) 14-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кеме құжаттарының нысандарының тiзбесiн, жүргізу тәртiбiн, сондай-ақ әзiрлеу мен бекітудi уәкiлетті орган айқындайды;
Кеме мынадай кеме құжаттарына ие болуы тиiс:
1) Теңiз кемесiнiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзуiне құқығы туралы куәлiк;
2) кемедегi меншiктілік құқық туралы куәлiк;
3) жүзуге жарамдылық туралы куәлiк;
4) жолаушылық куәлiк (жолаушылар кемелерi үшiн);
5) өлшеу куәлiгi;
6) жүк маркасы туралы куәлiк;
7) мұнаймен ластаудың алдын алу туралы куәлiк;
8) ағын сулармен ластанудың алдын алу туралы куәлiк;
9) күл-қоқыспен ластанудың алдын алу туралы куәлiк;
10) біліктілік куәлiгi;
11) кеме радиостанцияларының лицензиясы және радиожурнал (егер де кемеде кеме радиостанциясы бар болса);
12) кеме рөлi;
13) кеме журналы;
14) машина журналы (механикалық қозғалтқышы бар кемелер үшiн);
15) санитарлық журнал;
16) ағын сулармен күресу операцияларының журналы;
17) күл-қоқыспен операциялар журналы;
18) мұнай танкерi болып табылмайтын кемелер үшiн мұнай операцияларының журналы;
19) мұнай танкерлерi үшін мұнай операцияларының журналы;
20) жүзу құқығы туралы кемелік санитарлық куәлiк;
21) кеме билетi (кемелердің кейбiр санаттары үшiн);
22) Бербоут-Чартер шарттарында жалға алынған шетелдiк теңiз кемесiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзуге уақытша құқық беру туралы куәлiк;
23) кеменiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзу құқығы туралы уақытша куәлік;
24) кемеге (құрылып жатқан кемеге) құқықтарды мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк;
25) кеме тiзiлiмiнiң анкетасы;
26) қысқы тоқтауда тұрған кемелердi орналастыру жоспары және нығайту тәсiлдерi;
27) апаттық жағдайды тексеру туралы акт (апаттық жағдайды тексеру кезiнде);
28) кеменi куәландыру туралы;
29) кеме құрылысы және кеме жөндеу зауыттарын тану туралы куәлiк;
30) кемелердi және порттық құрылыстарды сақтау жөнiндегi халықаралық талаптарға сәйкес кемелердi қорғау жөнiндегi құжаттар;

44) в пределах своей компетенции проводить осмотр территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащего юридическому лицу, а также соответствующих документов;
45) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к компетенции уполномоченного органа;
46) вносить в государственные органы предложения о мерах по предупреждению транспортных происшествий, нарушений правил эксплуатации водного транспорта;
47) организовывать курсы по подготовке судоводителей, осуществлять их аттестацию.";
2) пункт 1 статьи 14 изложить в следующей редакций:
"1. Перечень, порядок ведения, а также разработка и утверждение форм судовых документов определяется уполномоченным органом.
Судно должно иметь следующие судовые документы:
1) свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан;
2) свидетельство о праве собственности на судно;
3) свидетельство о годности к плаванию;
4) пассажирское свидетельство (для пассажирских судов);
5) мерительное свидетельство;
6) свидетельство о грузовой марке;
7) свидетельство о предотвращении загрязнения нефтью;
8) свидетельство о предотвращении загрязнения сточными водами;
9) свидетельство о предотвращении загрязнения мусором;
10) классификационное свидетельство;
11) лицензия судовой радиостанции и радиожурнал (если судно имеет судовую радиостанцию);
12) судовую роль;
13) судовой журнал;
14) машинный журнал (для судов с механическим двигателем);
15) санитарный журнал;
16) журнал операций со сточными водами;
17) журнал операций с мусором;
18) журнал нефтяных операций для судов, не являющихся нефтяными танкерами;
19) журнал нефтяных операций для нефтяных танкеров;
20) судовое санитарное свидетельство о праве плавания;
21) судовой билет (для некоторых категорий судов);
22) свидетельство о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному морскому судну, зафрахтованному на условиях Бербоут-Чартера;
23) временное свидетельство о праве плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан;
24) свидетельство о государственной регистрации прав на судно (строящееся судно);
25) анкета судового реестра;
26) план расстановки и способы крепления судов, находящихся на зимнем отстое;
27) акт о расследовании аварийного случая (при расследовании аварийного случая);
28) акты освидетельствований судна;
29) свидетельство о признании судостроительных и судоремонтных заводов;
30) документы по охране судов в соответствии с международными требованиями по охране судов и портовых сооружений;

34. "Әдiлет органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 18 наурыздағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 6, 67-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 жылғы 7 қаңтарда "Казахстанская правда" газетiнiң N 4 және 2004 жылғы 8 қаңтарда "Егемен Қазақстан" газетiнiң N 4 жарияланған):
1) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласындағы
тексерудi ұйымдастыру тәртiбi
1. Зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласындағы тексерудi жүргізудi ұйымдастыру осы заңға сәйкес жүзеге асырылады.
2. Тексеру жүргiзу тәртiбi мен мерзiмдерi Жеке кәсiпкерлiк туралы Заңмен реттеледi.
3. Тексеру түрлерi:
1) жоспарлы - алдағы тексеруге қатысты заңнамамен белгiленген уақытша интервалдарды ескере отырып жүргiзiлетiн әдiлет органының алдын ала жоспарланған тексеруi;
2) жоспардан тыс - жеке, заңды тұлғалар мен мемлекеттің заңды құқықтары мен мүдделерiн бұзушылықтар туралы келiп түскен өтiнiштермен және өзге ақпараттармен байланысты тағайындалатын тексеру;
3) рейдтiк - бiрнеше субъектiлердiң қызметін олардың зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актiлердiң жекелеген талаптарын сақтауы мәселелерi бойынша бiр уақытта қамтитын тексеру;
4) қарсы - берiлген не тексерiлетiн субъект шарттық мiндеттемеде не өзге құқықтық қатынастарда болған жеке немесе заңды тұлғаға қатысты алынған қосымша ақпараттың дұрыстығын қайта тексеру мақсатында уәкiлетті орган жоспардан тыс жүргізетін тексеру;
Осы Заңмен белгіленбеген тексеру түрлерiн жүргізуге тыйым салынады.
4. Бiр тексерiлетiн субъектiге қатысты жоспарлы тексеру жылына кемiнде бiр реттен жүргізiлуi мүмкiн.
Жоспардан тыс тексеру жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерi, арыздары мен ақпараттары бойынша, сондай-ақ зияткерлiк меншiк объектiлерiн пайдаланатын субъектiлерге қатысты уәкiлеттi органға келiп түскен мемлекеттiк орган құзыретiнiң шеңберiндегі тапсырмалар бойынша жүргiзiледi;
5. Тексеру жүргізуге мыналар негiздеме болып табылады:

34. В  Закон  Республики Казахстан от 18 марта 2002 г. "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 67; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 7-8, ст. 23):
1) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Порядок организации проверок в области защиты прав интеллектуальной собственности
1. Организация проведения проверок в области защиты прав интеллектуальной собственности осуществляется в соответствии с настоящим Законом.
2. Порядок проведения и сроки проверок, регулируется Законом о частном предпринимательстве.
3. Виды проверок:
1) плановая - заранее запланированная органом юстиции проверка, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
2) внеплановая - проверка, проводимая уполномоченным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновения угрозы здоровью и жизни физических лиц и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;
3) рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких субъектов по вопросам соблюдения ими отдельных требований нормативных правовых актов в области защиты прав интеллектуальной собственности;
4) встречная - проверка, проводимая уполномоченным органом во внеплановом порядке, с целью перепроверки достоверности представленной либо получения дополнительной информации в отношении физического или юридического лица, с которым проверяемый субъект имел договорные обязательства либо иные правовые отношения.
Запрещается проведение иных видов проверок, не установленных настоящим Законом.
4. В отношении одного проверяемого субъекта плановая проверка может быть проведена не более чем один раз в год.
Внеплановые проверки проводятся по подтвержденным фактам, изложенным в заявлениях, жалобах и информации физических и юридических лиц, а также по поручению в рамках компетенции государственных органов, поступивших в уполномоченный орган в отношении субъектов, использующих объекты интеллектуальной собственности.
5. Основаниями для проведения проверок являются:

1) әдiлет органдарының уәкiлеттік лауазымдық тұлғасының құқық бұзушылық жасау фактісiн тiкелей анықтауы;
2) құқық қорғау органдарынан, сондай-ақ басқа мемлекеттiк органдардан келiп түскен материалдар;
3) жеке және заңды тұлғалардың өтiнiмдерi, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы мәлімет;
4) әдiлет органдарының зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау саласындағы жұмысының жоспары.
6. Уәкiлеттi лауазымды тұлға бұзушылықты тiкелей оны жасау сәтiнде тапқан жағдайда және дәлелдемелердi бекiту үшiн кезек күттiрмейтiн әрекеттердi жүргiзу қажет болғанда тексеру тағайындау туралы актi келесi жұмыс күнi iшiнде Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есептер комитетiнiң аумақтық органдарына берiледi.";
2) 23-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) нормативтiк-құқықтық актiлердiң мәтiндерiн одан кейiнгі ресми жариялау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау мәнiне баспа басылымдарының қызметiне бақылауды жүзеге асыру.";
мынадай мазмұндағы 24-7-бабымен толықтырылсын:
"24-7. Нормативтiк-құқықтық актiлердiң мәтiндерiн одан кейiнгi ресми жариялау саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырудың түрлерi мен тәртiбi.";
1. Нормативтiк-құқықтық актiлердiң мәтіндерiн одан кейiнгi ресми жариялау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау мәнiне бақылауды баспа басылымдарының қызметiне тексеру жүргiзу жолымен әдiлет органдары жүзеге асырады.
Баспа басылымдарының қызметiн тексеру мынадай болуы мүмкiн:
1) жоспарлы - алдағы тексеруге қатысты заңнамамен белгiленген уақытша интервалдарды ескере отырып жүргізiлетiн алдын ала жоспарланған тексеру;
2) жоспардан тыс - Қазақстан Республикасының Президентi, Yкiметi, Бас прокуратурасы, оған уәкiлетті өзге де мемлекеттік органдардың тапсырмалары немесе сұрау салуларымен, депутаттық сауалдармен байланысты, азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп және апатты ахуал туғызатын жағдайларда заң бұзушылықтар белгiсiн тiкелей анықтай отырып, жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу туралы өтінiмдер, өтініштер, шағымдар, хабарламалар мен өзге де ақпараттар бойынша, сондай-ақ жоспарлы iс-шаралар нәтижесiнде айқындалған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында уәкiлеттi орган жүргiзетiн тексеру;
2. Жоспарлы тексерулердi жүргiзу жөнiндегi әдiлет органдарының жұмыс жоспарларын Әдiлет министрi, аумақтық әдiлет органдарының басшылары бекiтедi. Жоспар оларға қатысты тексеру жүргiзу және оларды жүргiзу кезеңі жоспарланатын баспа басылымдарының тiзбесiнен тұруы тиiс.

1) непосредственное обнаружение уполномоченным должностным лицом органов юстиции факта совершения правонарушения;
2) материалы, поступившие из правоохранительных органов, а также других государственных органов;
3) обращения физических и юридических лиц, а также сообщения в средствах массовой информации;
4) план работы органов юстиции в области защиты прав интеллектуальной собственности.
6. В случаях обнаружения уполномоченным должностным лицом нарушений, непосредственно в момент их совершения и необходимости проведения неотложных действий для закрепления доказательств акт о назначении проверки представляется в территориальные органы уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов в течение следующего рабочего дня.";
2) пункт 1 статьи 29 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) осуществление контроля деятельности печатных изданий на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан в области последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов.";
дополнить статьей 24-2 следующего содержания:
"Статья 24-2. Виды и порядок осуществления государственного контроля в области последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов
1. Контроль на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан в области последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов, осуществляется органами юстиции путем проведения проверок деятельности печатных изданий.
Проверка деятельности печатных изданий может быть:
1) плановая - проверка, заранее запланированная, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
2) внеплановая - проверка, проводимая уполномоченным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновения угрозы здоровью и жизни физических лиц и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия.
2. Планы работ органов юстиции по проведению плановых проверок утверждаются Министром юстиции, руководителями территориальных органов юстиции. План должен содержать перечень печатных изданий, в отношении которых предполагается проведение проверок, и период их проведения.

3. Баспа басылымдарының қызметiн тексеру тексерiстердi тағайындау туралы актi негiзiнде жүргізіледi. Тексерiстердi тағайындау туралы актi мыналардан тұруы тиiс:
1) мемлекеттiк органның атауы, тексерiстердi тағайындау жөнiндегi өкiлеттiктерге ие тұлғаның тегi және аты-жөнi, лауазымы және оның қолы;
2) бақылаушы органның журналы бойынша тексерiстердi тағайындау туралы актiнiң күнi мен тiркеу нөмiрi;
3) тексерiстердi жүзеге асыратын лауазымды тұлғаның тегi және аты-жөнi;
4) баспа басылымдарының атауы, орналасқан жерi және салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
5) тексерiс түрi;
6) тексерiс мәселесi;
7) тексерiстi жүргiзу мерзiмi;
8) тексерiстi тағайындау негiздемесi.
4. Teкcepiсті тағайындау туралы әдiлет органдарының актiсiн басшы қол қояды және мемлекеттiк органның мөрiмен куәландырылады. Тексерiстi тағайындау туралы актi құқықтық статистика және арнайы есептер саласындағы статистикалық қызметті өз құзiреті шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттік органда мiндеттi тәртiппен тiркеледi.
5. Тексерiстi жүргiзу үшiн әдiлет органдарының лауазымды тұлғасы тексерiстi тағайындау туралы актіні және қызметтiк куәлiктi баспа басылымының басшысына көрсетуге мiндетті. Оған қатысты тексерiс жүргізу болжанатын субъектiнiң аталған құжаттарын көpceту кезiнде оларға тиесілі аумаққа немесе үй-жайға әдiлет органының лауазымды тұлғасын жiберуге және тексерiстi жүргiзу үшiн қажетті ақпарат пен құжаттарды алудың мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге міндетті.
6. Тексерiсті жүргiзу мерзiмi алдағы жұмыстың көлемiн ескере отырып белгiленедi және отыз күнтiзбелік күннен аспауы тиiс.
7. Тексерiс нәтижелерi бойынша екi данада баспа басылымдарының қызметiн тексеру нәтижелерi туралы актi жасалады.
Нормативтік-құқықтық актiлердiң мәтіндерiн одан кейінгі ресми жариялау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу анықталған жағдайда әдiлет органдары әкiмшiлiк құқық бұзушылықтары туралы iстi қозғайды.
35. "Қауiптi өндiрiстiк объектiлерде өнеркәсiптiк қауiпсiздiк туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 сәуiрдегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 7-8, 77-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) мәтіндегі "және қадағалау" және "және қадағалаудың" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 1-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өнеркәсiптік қауiпсiздiк саласындағы уәкiлетті орган - өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттік орган (бұдан әрi - уәкiлетті орган).";
3) 4-баптың 1-тармағындағы 4) тармақшадағы "бақылау мен қадағалауды, сондай-ақ" деген сөздер "және" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 6-бапта:
атауындағы "өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы" деген сөздер алынып тасталсын;

3. Акт органов юстиции о назначении проверки подписывается руководителем и заверяется печатью государственного органа. Акт о назначении проверки в обязательном порядке регистрируется в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.
4. Для проведения проверки должностное лицо органов юстиции обязано предъявить руководителю печатного издания акт о назначении проверки и служебное удостоверение. При предъявлении указанных документов субъект, в отношении которого предполагается проведение проверки, обязан допустить должностное лицо органа юстиции на территорию или помещение, принадлежащие им, и обеспечить возможность получения необходимой для проведения проверки информации и документов.
5. Срок проведения проверки устанавливается с учетом объема предстоящей работы и не должен превышать более тридцати календарных дней.
6. По результатам проверки составляется акт о результатах проверки деятельности печатных изданий в двух экземплярах.
В случае выявления нарушения законодательства Республики Казахстан в области последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов органы юстиции возбуждают дело об административном правонарушении.
35. В  Закон  Республики Казахстан от 3 апреля 2002 г. "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 7-8, ст. 77; 2004 г., N 23, ст. 142):
в тексте слова "и надзор" и "и надзора" исключить;
подпункт 6) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"6) уполномоченный орган в области промышленной безопасности - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области промышленной безопасности (далее - уполномоченный орган).";
в подпункте 4) пункта 1 статьи 4 слова "контроля и надзора, а также производственного" заменить словами "и производственного";
в статье 6:
в заголовке слова "в области промышленной безопасности" исключить;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:

1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгi бағыттарын әзiрлейдi және iске асыруды қамтамасыз етедi;";
2) тармақшадағы "қабылдайды" деген сөз "бекiтедi" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы тармақшалармен толықтырылсын:
"апаттың себебiне зерттеу жүргізу тәртiбiн белгілейдi;
екi немесе бiрнеше әкiмшілiк аумақтық бiрлiктерде арнайы бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкiлетті органның ведомстволарының жанында аумақтық органдарды құрады.";
5) 7-бапта:
атауындағы және бiрiншi абзацтағы "мемлекеттік" және "өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы" деген сөздер алынып тасталсын;
1) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1) тармақшамен толықтырылсын:
"1) өнеркәсiптік қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және iске асыруды қамтамасыз етедi;";
1) тармақша 1-1) тармақшасы деп саналсын;
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) меншiк нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан Қазақстан Республикасының барлық ұйымдарындағы қауiптi  объектiлердегі төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
3) өнеркәсiп қауiпсiздігі саласында, оның iшiнде мамандандырылған мемлекеттiк ғылыми-зерттеу ұйымдарын тарту арқылы салааралық нормативтiк құқықтық актiлер әзірлейтін, көрсетілген нормативтік құқықтық актілердi бекiтедi немесе келiседi;";
мынадай мазмұндағы 15), 16) және 17) тармақшалармен толықтырылсын:
"15) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк бойынша қауiптi өндiрiстiк объектiлердiң лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерiн кәсiби оқытудың тәртiбi мен мерзiмiн айқындайды;
16) мүдделi орталық мемлекеттік органдармен бiрге олардың құзiретi шегінде апаттардың себебiне зерттеу жүргізедi;
17) өнеркәсiптiк қауiпсiздiктiң жай-күйi туралы халық пен ұйымдарды хабарландырудың тәртiбiн белгілейдi.";
6) 11-баптың 9), 11), 13) және 15) тармақшаларындағы "мемлекеттiк", "өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы" деген сөздер алынып тасталсын;
7) 12-баптың екiншi бөлігі және 14-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
8) 5-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы бақылау және
оны жүзеге асырудың тәртiбi
15-бап. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк
бақылау
1. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылау қауiптi өндiрiстік объектiлерiн пайдаланатын ұйымдардың өнеркәсiптік қауiпсiздiк талаптарын орындауын тексеру мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.

"1) разрабатывает и обеспечивает реализацию основных направлений государственной политики в области промышленной безопасности;";
в подпункте 2) слово "принимает" заменить словом "утверждает";
дополнить, подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) устанавливает порядок проведения расследования причин аварий;
6) создает территориальные органы при ведомствах уполномоченного органа, осуществляющие специальные контрольные функции на двух или нескольких административных территориальных единицах.";
в статье 7:
в заголовке и в абзаце первом слова "государственного", "государственный" и "в области промышленной безопасности" исключить;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивает формирование и реализацию государственной политики в области промышленной безопасности;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) координирует деятельность центральных и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) в области промышленной безопасности";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет государственный контроль по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций на опасных объектах во всех организациях Республики Казахстан, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности;
3) разрабатывает межотраслевые нормативные правовые акты в области промышленной безопасности, в том числе с привлечением специализированных государственных научно-исследовательских организаций, утверждает или согласовывает указанные нормативные правовые акты;";
дополнить подпунктами 15), 16) и 17) следующего содержания:
"15) определяет порядок и сроки профессионального обучения должностных лиц и работников опасных производственных объектов по промышленной безопасности;
16) проводит расследование причин аварий совместно с заинтересованными центральными государственными органами в пределах их компетенции;
17) устанавливает порядок информирования населения и организаций о состоянии промышленной безопасности.";
1) в подпунктах 9), 11), 13) и 15) статьи 11 слова "государственный", "государственного", "государственным", "в области промышленной безопасности" исключить;
2) часть вторую статьи 12 и пункт 2 статьи 14 исключить;
8) заголовок Главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Контроль в области промышленной безопасности и порядок его осуществления";
статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Государственный контроль в области промышленной безопасности
1. Государственный контроль в области промышленной безопасности организуется и осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в целях проверки выполнения организациями, эксплуатирующими опасные производственные объекты, требований промышленной безопасности.

2. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылау дербестiк және қадағаланатын ұйымдардан тәуелсiздiк қағидаттарында жүзеге асырылады.
3. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның, оның аумақтық органдарының мемлекеттік инспекторлары өз лауазымдық міндеттерiн атқару кезiнде:
1) қауіпті өндiрiстік объектiлердi пайдаланатын ұйымдарға баруға;
2) қауiптi өндiрiстік объектiлердi пайдаланатын ұйымдардың өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарын орындауын тексеру үшiн қажетті құжаттармен танысуға;
3) қауiптi өндiрiстiк объектiлерiн пайдаланатын ұйымдардың пайдалануға арналған лицензиялардың шарттарын орындауын тексерудi жүзеге асыруға;
4) қауiптi өндiрiстiң объектiлерiндегi оқиғаларға техникалық тергеу жүргізудiң дұрыстығын тексерудi, сондай-ақ мұндай тергеулер нәтижелерi бойынша қабылданған шаралардың жеткiлiктiлiгін тексерудi жүзеге асыруға;
5) қауiптi өндiрiстiк объектiлердi пайдаланатын ұйымдарға айқындалған өнеркәсiп қауiпсiздiк талаптарын бұзуларды жою туралы ұйғарым беруге;
6) өз құзiретi шегінде өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында, оның iшiнде қауiптi өндiрiстiк объектiлердегі ғимараттар мен құрылыстарға және қауiптi өндiрiстiк объектiлерiнде қолданылатын техникалық қондырғыларға өнеркәсiптiк қауiпсiздiк сараптамасын жүзеге асыру қажеттілiгі туралы нұсқаулар беруге;
7) қауіпті өндiрiстiк объектілердi пайдаланатын ұйымдарға өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарын бұза отырып жүргізiлетiн жұмыстарды тоқтата тұру туралы ұйғарым беруге, қажеттілік кезiнде қауiптi өндiрiстiк объектiлердi, көрсетiлген объектілердегі үй-жайларды немесе қауiптi өндiрiстік объектілерiнде қолданылатын техникалық қондырғыларды мөрлеуге, ал қызметкерлердiң өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiрген жағдайда адамдарды жұмыс орындарынан шығару туралы нұсқау беруге;
8) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның немесе оның аумақтық органының, басқа да мемлекеттік органдардың алдына өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы қызметтің белгілi бiр түрiн жүзеге асыруға арналған лицензияның күшiн шектеу немесе тоқтата тұру туралы, сондай-ақ өнеркәсіптік қауiпсiздiк талаптары бұзылған жағдайда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да жағдайларда көрсетілген лицензияларды мерзiмiнен бұрын қайтарып алу туралы мәселе қоюға;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарын бұзуға кiнәлi адамдарды әкiмшiлiк жауапкершiлікке тартуға, сондай-ақ көрсетілген адамдарды қылмыстық жауапкершiлікке тарту туралы материалдарды құқық қорғау органдарына жiберуге;

2. Государственный контроль в области промышленной безопасности осуществляется на принципах самостоятельности и независимости от поднадзорных организаций.
3. Государственный контроль в области промышленной безопасности осуществляют уполномоченный орган, его территориальные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Государственные инспекторы уполномоченного органа, его территориальных органов при исполнении своих должностных обязанностей имеют право:
1) посещать организации, эксплуатирующие опасные производственные объекты;
2) знакомиться с документами, необходимыми для проверки выполнения организациями, эксплуатирующими опасные производственные объекты, требований промышленной безопасности;
3) осуществлять проверку выполнения организациями, эксплуатирующими опасные производственные объекты, условий лицензий на эксплуатацию;
4) осуществлять проверку правильности проведения технических расследований инцидентов на опасных производственных объектах, а также проверку достаточности мер, принимаемых по результатам таких расследований;
5) выдавать организациям, эксплуатирующим опасные производственные объекты, предписания об устранении выявленных нарушений требований промышленной безопасности;
6) давать в пределах своих полномочий указания в области промышленной безопасности, в том числе о необходимости осуществления экспертизы промышленной безопасности зданий и сооружений на опасном производственном объекте и технических устройств, применяемых на опасном производственном объекте;
7) выдавать организациям, эксплуатирующим опасные производственные объекты, предписания о приостановке работ, ведущихся с нарушением требований промышленной безопасности, при необходимости опечатывать опасные производственные объекты, помещения на указанных объектах или технические устройства, применяемые на опасных производственных объектах, а в случае угрозы жизни и здоровью работников давать указания о выводе людей с рабочих мест;
8) ставить перед уполномоченным органом, или его территориальным органом, другими государственными органами вопрос об ограничении или о приостановлении действия лицензии на осуществление определенного вида деятельности в области промышленной безопасности, а также о досрочном отзыве указанных лицензий в случае нарушений требований промышленной безопасности и в других предусмотренных законодательством Республики Казахстан случаях;
9) привлекать к административной ответственности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, лиц, виновных в нарушениях требований промышленной безопасности, а также направлять в правоохранительные органы материалы о привлечении указанных лиц к уголовной ответственности;

10) белгiленген тәртiппен соттар немесе төрелiк сотта өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарын бұзу салдарынан басқа адамдардың өмiрiне, денсаулығына және мүлкiне келтiрiлген залалды өтеу туралы қуынымдар бойынша өнеркәсiптік қауiпсiздiк саласындағы уәкiлетті мемлекеттiк органның немесе аумақтық органның өкiлi болып сөз алуға;
5. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлетті мемлекеттiк органның және оның аумақтық органының мемлекеттiк инспекторлары:
1) Қазақстан Республикасының өнеркәсiптiк қауiпсіздігі жөнiндегi заңнамасы талаптарының сақталуына бақылауды жүзеге асыруға;
2) Қазақстан Республикасының өнеркәсiптiк қауiпсiздiгі жөнiндегi заңнамасы талаптарының сақталуы бойынша уақытылы және сапалы тексерулер жүргiзуге;
3) ұйымдардың басшыларына, лауазымды тұлғаларына оларды жою жөніндегі шаралар қабылдау үшiн айқындалған Қазақстан Республикасының өнеркәсiптiк қауiпсiздiк жөнiндегi заңнамасын бұзулар туралы хабарлауға, кiнәлi адамдарды жауапкершiлiкке тарту туралы ұсыныстар енгізуге;
4) ұйымдардың Қазақстан Республикасының өнеркәсiптiк қауiпсiздiгi жөнiндегi заңнамасын сақтаудың жай-күйiн сипаттайтын көрсеткiштердi жинауды, жинап-қорытуды, жүйелеудi және талдауды жүзеге асыруға;
5) Қазақстан Республикасының өнеркәсiптiк қауiпсіздігі жөнiндегi заңнамасы мәселелерi бойынша ақпараттық-түсiндiру жұмыстарын жүргізуге;
6) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында бақылауды жүзеге асыру кезiнде азаматтармен және қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимыл жасауға;
7) уәкілеттi органға және басқа да мемлекеттiк органдарға өз құзiретi шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактiлерi туралы хабарлауға;
8) Қазақстан Республикасының өнеркәсiптiк қауiпсiздiк шаралары жөнiндегі заңнамасын бұзу фактiлерi туралы, оның iшiнде жекелеген өндiрiстердi, цехтарды, учаскелердi, жұмыс орындары мен жабдықтарды пайдалануды тоқтата тұру (тыйым салу) кезiнде материалдарды дайындауға және құқық қорғау органдарына жiберуге;
9) өнеркәсiптiк қауiпсiздiк мәселелері бойынша азаматтардың, ұйымдардың шағымдарын, өтiнiштерi мен ұсыныстарын уақытылы қарауға;
10) өнеркәсіптiк қауiпсiздiк саласында қажетті дайындығының болуына;
6. Анықталған Қазақстан Республикасының өнеркәсiптiк қауiпсiздiк туралы заңнамасының талаптарын бұзуларға қарай мемлекеттiк бақылау нәтижелерi бойынша әсер етудiң құқықтық шараларын қабылдау мақсатында мемлекеттік инспекторлар мынадай актілер қойылады:
1) мыналар:
Қазақстан Республикасының өнеркәсiптiк саласындағы заңнама талаптарын бұзуларды жою туралы;
жарақат алу қауіпі және апатты жағдайлардың пайда болуын болдырмау үшiн қауiптi өндiрiстiк объектiлерде және жабдықтарда, сондай-ақ өндiрiстiк процестерде өнеркәсiптiк қауiпсiздiк жөніндегі алдын алу жұмыстарын өткiзу;
көрсетiлген мерзiмде сотқа қуыным өтiнiшiн мiндеттi түрде көрсете отырып, үш күннен аспайтын мерзiмге қызметкердiң және жақын тұратын халықтың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төнген жағдайда сот шешiмiнсiз қауіпті өндірістердің, цехтардың, учаскелердiң, жұмыс орындарының және жабдықтардың пайдаланылуына тыйым салу және тоқтата тұру туралы ұйғарымдар;

10) выступать в установленном порядке в суде или в третейском суде, международном коммерческом арбитраже представителем уполномоченного органа, или его территориального органа по искам о возмещении вреда, причиненного жизни, здоровью и имуществу других лиц вследствие нарушений требований промышленной безопасности.
5. Государственные инспекторы уполномоченного органа и его территориальных органов обязаны:
1) осуществлять контроль за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан по промышленной безопасности;
2) своевременно и качественно проводить проверки по соблюдению законодательства Республики Казахстан по промышленной безопасности;
3) информировать руководителей организаций, должностных лиц о выявленных нарушениях законодательства Республики Казахстан по промышленной безопасности для принятия мер по их устранению, вносить предложения о привлечении виновных лиц к ответственности;
4) осуществлять сбор, обобщение, систематизацию и анализ показателей, характеризующих состояние соблюдения организациями законодательства Республики Казахстан по промышленной безопасности;
5) проводить информационно-разъяснительную работу по вопросам законодательства Республики Казахстан по промышленной безопасности;
6) взаимодействовать с физическими и юридическими лицами при осуществлении контроля в области промышленной безопасности;
7) информировать уполномоченный орган и другие государственные органы о фактах нарушения законодательства Республики Казахстан в пределах своей компетенции;
8) подготавливать и направлять материалы о фактах нарушений законодательства Республики Казахстан по промышленной безопасности в правоохранительные органы, в том числе при приостановлении (запрещении) эксплуатации отдельных производств, цехов, участков, рабочих мест и оборудования;
9) своевременно рассматривать жалобы, заявления и предложения физических лиц, организаций по вопросам промышленной безопасности;
10) иметь необходимую подготовку в области промышленной безопасности.
6. В целях принятия правовых мер воздействия по результатам государственного контроля в зависимости от установленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан о промышленной безопасности государственными инспекторами выносятся следующие акты:
1) предписание:
об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности;
о проведении профилактических работ по промышленной безопасности на опасных производственных объектах и оборудовании, а также в производственных процессах для предотвращения возникновения травмоопасных и аварийных ситуаций;
о запрещении и приостановлении эксплуатации опасных производств, цехов, участков, рабочих мест и оборудования без судебного решения в случаях угрозы здоровью и жизни работников и проживающего в близи населения на срок не более трех дней с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд. При этом акт о запрещении или приостановлении деятельности действует до вынесения судебного решения;

2) Қазақстан Республикасының өнеркәсiптiк қауiпсiздiк туралы заңнамасы бұзылған жағдайда әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тарту туралы қаулы.
Актi нысандарын, олардың жасақтау тәртiбi мен берiлуiн уәкiлеттi орган бекiтедi. Мемлекеттiк инспекторлардың актiлерiн лауазымды адамдар, жеке және заңды тұлғалар орындауға мiндетті.".
36. Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шiлдедегi "Өсiмдiктердi қорғау туралы"  Заңына (Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Жаршысы, 2002 жыл, N 13-14, 140-құжат; 2004 жыл, N 17, 98-құжат; 2004 жылғы 28 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 20 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мемлекеттік басқару деңгейлерi арасында өкiлеттiктердiң аражігін ажырату және бюджеттiк қатынастар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы"  Заңы ):
1) 14-бап мынадай мазмұндағы 3-1 тармақшамен толықтырылсын:
"3-1. Адамдардың өмiрi мен денсаулығын қорғауға және мемлекеттiк ветеринарлық бақылауға жататын мүлiгiн сақтауға бағытталған мемлекеттiк ветеринариялық бақылау тексеру тағайындау туралы акті шығарусыз жүзеге асырылады.";
2) 6-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттiк фитосанитарлық бақылауды жүзеге асыру:
фитосанитарлық бақылау объектiлерiнде фитосанитарлық жағдайды;
пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтауды, тасымалдауды және қолдануды;
фитосанитарлық есеп пен есеп берудi жүргiзу және ұсынуды;
пестицидтердi (улы химикаттарды) тiркеу және өндiрiстiк сынақтарды жүргiзудi;
пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыруды және арнаулы сақтау орындарының (қалдықсақтағыш) жай-күйiн;
лицензиялық ережелердiң сақталуын;";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Уәкілеттi органның тиiсті құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы Қазақстан Республикасының өсiмдіктерiн қорғау жөніндегі Бас мемлекеттік инспектор болып табылады.
Уәкілетті органның тиiстi аумақтық құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары Қазақстан Республикасының тиістi әкiмшiлік-аумақтық бiрлiктерiнiң өсiмдiктерiн қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспектор болып табылады.
Уәкілеттi органның және оның аумақтық бөлімшелерінің фитосанитарлық бақылауды тiкелей орындайтын басқа лауазымдық тұлғалары өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспектор болып табылады.";
3) 3, 4-тараулар мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау Өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi талаптар
11-бап. Фитосанитарлық мониторинг және фитосанитарлық
iс-шаралар
Қолайлы фитосанитарлық ахуалды қамтамасыз ету мақсатында қызметi мемлекеттік фитосанитарлық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар өз аумақтарында фитосанитарлық мониторинг жүргiзуге, зиянды және аса қауiптi зиянды организмдер зияндылықтың шегінен артық мөлшерде таралуы анықталғанда фитосанитарлық iс-шаралар жүргiзуге мiндетті.

2) постановление по делу об административном правонарушении в случае нарушения законодательства Республики Казахстан о промышленной безопасности.
Формы актов, порядок их составления и выдачи утверждается уполномоченным органом. Акты государственных инспекторов обязательны для исполнения должностными, физическими и юридическими лицами.".
36. В  Закон  Республики Казахстан от 3 июля 2002 г. "О защите растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 13-14, ст. 140; 2004 г., N 17, ст. 98; N 23, ст. 142):
1) в статье 6:
пункт 1 дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) осуществление государственного фитосанитарного контроля на территории Республики Казахстан:
за фитосанитарной обстановкой на объектах фитосанитарного контроля;
за хранением, транспортировкой и применением пестицидов (ядохимикатов);
за ведением и представлением фитосанитарных учета и отчетности;
за проведением регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов);
за обезвреживанием пестицидов (ядохимикатов) и состоянием специальных хранилищ (могильников);
за соблюдением лицензионных правил.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного органа является Главным государственным инспектором по защите растений Республики Казахстан.
Руководители соответствующих структурных территориальных подразделений уполномоченного органа являются главными государственными инспекторами по защите растений соответствующих административно-территориальных единиц Республики Казахстан.
Иные должностные лица уполномоченного органа и его территориальных подразделений, непосредственно выполняющие фитосанитарный контроль, являются государственными инспекторами по защите растений.";
2) Главы 3 и 4 изложить в следующей редакций:
"Глава 3. Требования по защите растений
Статья 11. Фитосанитарный мониторинг и фитосанитарные мероприятия
В целях обеспечения благоприятной фитосанитарной обстановки физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, должны осуществлять на своих территориях фитосанитарный мониторинг, и в случае выявления вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, проводить фитосанитарные мероприятия.

12-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау
және қолдану
1. Пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау және қолдану пестицидтердiң (улы химикаттардың) адам денсаулығына және қоршаған ортаға зиянды әсерінің болмауын қамтамасыз ететiн жағдайларда жүргiзiлуi тиiс.
2. Пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау және қолдану жағдайларына қойылатын мiндетті талаптарды мемлекеттік экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық және көлiктiк бақылау органдарымен келiсiм бойынша уәкілеттi орган белгілейдi.
13-бап. Фитосанитарлық есеп және есептiлiк
1. Қызметi мемлекеттiк фитосанитарлық бақылау объектілерiмен байланысты жеке және заңды тұлғалар фитосанитарлық есеп жүргізедi және уәкiлетті органға фитосанитарлық есептiлiк тапсырады.
2. Фитосанитарлық есептiліктiң түрлерiн, нысандарын және оларды тапсырудың мерзiмдерiн уәкiлеттi орган айқындайды.
14-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) мемлекеттік тiркеу
Пестицидтердi (улы химикаттарды) мемлекеттiк тiркеу тiркеулiк және өндiрiстiк сынақтардың нәтижесiнде мемлекеттік экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарымен келiсе отырып уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жүргізiледi.
Мемлекеттiк тiркеуден өткен пестицидтер (улы химикаттар) қолдануға рұқсат етiледi және уәкiлетті орган жүргізетін пестицидтер (улы химикаттар) тiзiмiне енгiзiледi.
Мемлекеттік тiркеуден өтпеген пестицидтердi (улы химикаттарды), сондай-ақ пестицидтердi (улы химикаттарды) өндiру үшiн бастапқы компоненттердi, тiркеу өндірістік сынақтар мен ғылыми зерттеулер үшiн әкелiнетiн тәжiрибелiк үлгілердi қоспағанда пестицидтердi (улы химикаттарды) өндiруге, әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткiзуге және қолдануға тыйым салынады. Тiркеулiк, өндiрiстiк сынақтар мен ғылыми зерттеулер үшiн әкелінетін пестицидтердiң (улы химикаттардың) мөлшерiн уәкiлетті орган айқындайды.
14-1-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру
1. Тыйым салынған, жарамсыздыққа келген пестицидтер және олардың ыдыстары залалсыздандырылуға жатады. Пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру тәртiбiн уәкiлетті орган мемлекеттiк экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарымен келiсе отырып айқындайды.
2. Пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру үшiн арнаулы сақтау орындары (көмiндiлер) пайдаланылады.
3. Арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) салуға, сондай-ақ пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыруға рұқсатты мемлекеттiк экологиялық бақылау органы бередi.
4. Аймақтарда арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) орналастырудың орындылығын және олардың санын жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдары уәкiлеттi органмен және мемлекеттік экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарымен келiсе отырып айқындайды.

Статья 12. Хранение, транспортировка и применение пестицидов
1. Хранение, транспортировка и применение пестицидов должны осуществляться в условиях, обеспечивающих предотвращение вредного воздействия пестицидов (ядохимикатов) на здоровье человека и окружающую среду.
2. Обязательные требования к условиям хранения, транспортировки и применения пестицидов (ядохимикатов) устанавливаются уполномоченным органом, по согласованию с органами государственного экологического, санитарно-эпидемиологического и транспортного контроля.
Статья 13. Фитосанитарный учет и отчетность
1. Физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами фитосанитарного контроля, ведут фитосанитарный учет и представляют уполномоченному органу фитосанитарную отчетность.
2. Виды фитосанитарной отчетности, формы и сроки их представления определяются уполномоченным органом.
Статья 14. Государственная регистрация пестицидов
Государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов) проводится по итогам регистрационных и производственных испытаний в порядке, установленном уполномоченным органом, по согласованию с органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля.
Пестициды (ядохимикаты), прошедшие государственную регистрацию разрешаются к применению и вносятся в список, который ведется уполномоченным органом.
Производство (формуляция), ввоз, хранение, транспортировка, реализация и применение пестицидов, не прошедших государственную регистрацию, а также исходных компонентов для производства незарегистрированных пестицидов (ядохимикатов) запрещаются, за исключением опытных образцов, ввозимых для регистрационных, производственных испытаний и научных исследований. Количество пестицидов (ядохимикатов), ввозимых для регистрационных, производственных испытаний и научных исследований, определяется уполномоченным органом.
Статья 14-1. Обезвреживание пестицидов (ядохимикатов)
1. Запрещенные, пришедшие в негодность пестициды и тара из-под пестицидов подлежит обезвреживанию. Порядок обезвреживания пестицидов (ядохимикатов) определяется уполномоченным органом по согласованию с органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля.
2. Для обезвреживания пестицидов (ядохимикатов) используются специальные хранилища (могильники).
3. Разрешение на строительство специальных хранилищ (могильников), а также на обезвреживание пестицидов (ядохимикатов) выдается органом государственного экологического контроля.
4. Целесообразность размещения в регионах специальных хранилищ (могильников) и их количество определяются органами местного государственного управления областей (города республиканского значения, столицы) по согласованию с уполномоченным органом и органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля.

14-2-бап. Өсiмдiктердi қорғау саласындағы қызметті лицензиялау
1. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) адам денсаулығына және қоршаған ортаға зиянды әсерiн болғызбау мақсатында:
1) тiркеу, өндіру сынақтары мен ғылыми зерттеулерге арналған тәжiрибелік үлгiлердi қоспағанда, пестицидтер (улы химикаттар) мен оларды өндiруге арналған бастапқы компоненттердi әкелу;
2) пестицидтердi (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау), сату және қолдану жөнiндегі қызмет лицензиялануға жатады.
2. Пестицидтердi (улы химикаттарды) өндiру (формуляциялау), сату және қолдану жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға қойылатын бiлiктiлiк талаптары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленедi.
3. Лицензиат өзiнiң өсiмдiктердi қорғау саласындағы қызметiнiң нәтижесi бойынша пестицидтердiң (улы химикаттардың) келiп түсуi мен жұмсалуын есепке алуды жүргізедi және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiпте уәкiлетті органға фитосанитарлық есептiлiктi ұсынады.
14-3-бап. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) запасы
1. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) запасы дегенiмiз пестицидтердiң (улы химикаттардың) ұдайы жаңартылып отыратын белгiлi бiр көлемi және ол уәкiлетті органның қарауындағы (билігіндегi) мемлекеттiк меншiк болып табылады.
2. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) запасы ерекше қауiптi зиянды организмдердiң тосыннан жаппай таралуын жоюға арналған және қалыптасатын фитосанитарлық ахуалды ескере отырып, фитосанитарлық мониторинг негізiнде бюджет қаражаты есебiнен сатып алынған пестицидтер (улы химикаттар) көлемiнен қалыптасады.
3. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) түрлерi бойынша запастың нормативiн және оларды пайдалану тәртiбiн уәкілетті орган белгілейдi.
14-4-бап. Фитосанитарлық нормативтер
1. Фитосанитарлық нормативтер фитосанитарлық ахуалды өсiмдiк шаруашылығы өнiмiне, ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектiлерге қауiпсiздiгi тұрғысынан сипаттайтын көрсеткiштердiң жол берiлетін сан және (немесе) сапа жөнiндегi мәнін айқындайды.
2. Фитосанитарлық нормативтер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргiзiлетiн зерттеулер негізiнде белгіленедi.
3. Фитосанитарлық нормативтер фитосанитарлық iс-шаралар көлемiн объективтi және негiздегі жоспарлауды жүргiзу, сондай-ақ зиянды және ерекше қауiптi зиянды организмдердiң жаппай көбею, таралу және оларды жою мүмкiндiгін болжау үшін негiз болып табылады.
4. Фитосанитарлық нормативтер өсiмдiктердi қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың мемлекеттік фитосанитарлық бақылауды жүргізуi үшін негiз болып табылады.

Статья 14-2. Лицензирование деятельности в области защиты растений
1. В целях предотвращения вредного воздействия пестицидов (ядохимикатов) на здоровье людей и окружающую среду лицензированию подлежат:
1) ввоз пестицидов (ядохимикатов) и исходных компонентов для их производства, за исключением опытных образцов для регистрационных, производственных испытаний и научных исследований;
2) деятельность по производству (формуляции), реализации и применению пестицидов (ядохимикатов).
3. Квалификационные требования, предъявляемые к физическим и юридическим лицам, осуществляющим деятельность по производству (формуляции), реализации и применению пестицидов (ядохимикатов), устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Лицензиат по результатам своей деятельности в области защиты растений ведет учет поступления и расходования пестицидов (ядохимикатов) и представляет фитосанитарную отчетность уполномоченному органу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 14-3. Запас пестицидов (ядохимикатов)
1. Запас пестицидов (ядохимикатов) представляет собой определенный объем регулярно обновляемых пестицидов (ядохимикатов) и является государственной собственностью, находящейся в ведении (распоряжении) уполномоченного органа.
2. Запас пестицидов (ядохимикатов) предназначен для ликвидации непредвиденного массового распространения особо опасных вредных организмов и формируется из объема пестицидов (ядохимикатов), закупленных за счет бюджетных средств, на основе фитосанитарного мониторинга с учетом складывающейся фитосанитарной обстановки.
3. Норматив запаса по видам пестицидов (ядохимикатов) и порядок их использования устанавливаются уполномоченным органом.
Статья 14-4. Фитосанитарные нормативы
1. Фитосанитарные нормативы определяют допустимые количественное и (или) качественное значения показателей, характеризующих фитосанитарную обстановку с точки зрения ее безопасности для растениеводческой продукции, объектов сельскохозяйственного назначения.
2. Фитосанитарные нормативы устанавливаются на основе исследований, проводимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Фитосанитарные нормативы являются основой для проведения объективного и обоснованного планирования объема фитосанитарных мероприятий, а также прогнозирования возможности массового размножения, распространения и ликвидации вредных и особо опасных вредных организмов.
4. Фитосанитарные нормативы являются основой для проведения государственного фитосанитарного контроля государственными инспекторами по защите растений.

14-5-бап. Өсiмдiктердi қорғау саласындағы ғылыми зерттеулердi
және өсiмдiктердi қорғау жөніндегі мамандарды
даярлау мен олардың біліктiлігін арттыру жөнiндегi
қызметтi үйлестіру
1. Уәкiлетті орган өсiмдiктердi қорғау саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргiзудi ұйымдастырады, үйлестiредi және бақылайды, фитосанитарлық iс-шараларды жүзеге асырудың тәртiбi мен тәсiлдерiн реттейтiн зерттеулер нәтижесiнде әзiрленген әдiстердi, әдiстемелердi, ұсыныстарды бекiтедi.
2. Өсiмдiктердi қорғау жөніндегі мамандарды даярлау мен олардың бiлiктілігін арттыру жөніндегі оқыту бағдарламалары (оқу бағдарламалары) уәкiлеттi органмен келiсiлуге тиiс.
14-6-бап. Қызметi мемлекеттiк фитосанитарлық бақылау
объектiлерiмен байланысты жеке және заңды
тұлғалардың мiндеттерi.
Қызметi мемлекеттік фитосанитарлық бақылау объектiлерiмен байланысты жеке және заңды тұлғалар:
1) фитосанитарлық мониторинг және фитосанитарлық iс-шаралар жүргiзуге және зиянды организмдердiң зияндылықтың экономикалық шегінен артық мөлшерде дамуы мен таралуына жол бермеуге;
2) пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтаудың, тасымалдаудың, және қолданудың ережесiн сақтауға;
3) фитосанитарлық есеп жүргiзуге және уәкiлетті органға есептiлiк тапсыруға;
4) пестицидтердiң (улы химикаттардың) тiркеулiк және өндiрiстiк сынақтарын Ережеге сәйкес жүргізуге;
5) пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыруға және арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) тиiстi жағдайда ұстауға;
6) қызметтiң лицензияланатын түрлерiне қойылатын талаптарды сақтауға;
7) Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау туралы заңнамасына сәйкес өсiмдiктердi қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың нұсқамаларын орындауға;
8) өсiмдiктердi қорғау жөніндегі инспекторларға олардың Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау туралы заңнамасын орындауын жәрдемдесуге мiндетті.
4-тарау. Мемлекеттік фитосанитарлық бақылау
15-бап. Мемлекеттiк фитосанитарлық бақылауға жататын
объектiлер
Мыналар мемлекеттiк фитосанитарлық бақылауға жататын объектiлер болып табылады:
1) ауыл шаруашылық бағыттағы объектiлер, автомобиль жолдарының, темiр жолдардың бөлу жолақтары және қорғау аймақтары мен зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердiң мекендеу орны болып табылатын басқа да аумақтар, сондай-ақ өсiмдiк шаруашылығының өнiмдерi;
2) зиянды және аса қауiптi зиянды организмдер;
3) арнаулы техника және фитосанитарлық iс-шараларды жүргізу үшін пайдаланылатын пестицидтер (улы химикаттар);
4) арнаулы сақтау орындары (көмiндiлер);
16-бап. Мемлекеттiк фитосанитарлық бақылауды жүзеге асыратын
лауазымды тұлғалар

Статья 14-5. Координация научных исследований в области защиты растений и деятельности по подготовке и повышению квалификации специалистов по защите растений
1. Уполномоченный орган организует, координирует и контролирует проведение прикладных научных исследований в области защиты растений, утверждает разработанные в результате исследований методы, методики, рекомендации, регламентирующие порядок и способы осуществления фитосанитарных мероприятий.
2. Программы обучения (учебные программы) по подготовке и повышению квалификации специалистов по защите растений подлежат согласованию с уполномоченным органом.
Статья 14-6. Обязанности физических и юридических лиц, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля.
Физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, обязаны:
1) проводить фитосанитарный мониторинг и фитосанитарные мероприятия и не допускать развитие и распространение вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности;
2) соблюдать правила хранения, транспортировки и применения пестицидов (ядохимикатов);
3) вести фитосанитарный учет и представлять отчетность уполномоченному органу.
4) проводить регистрационные и производственные испытания пестицидов (ядохимикатов) в соответствии с Правилами;
5) обезвреживать пестициды (ядохимикаты) и содержать специальные хранилища (могильники) в надлежащем состоянии;
6) соблюдать требования, предъявляемые к лицензируемым видам деятельности;
7) выполнять предписания государственных инспекторов по защите растений в соответствии с законодательством Республики Казахстан о защите растений;
8) оказывать содействие государственным инспекторам по защите растений в выполнении ими законодательства Республики Казахстан о защите растений.
4. Государственный фитосанитарный контроль
Статья 15. Объекты, подлежащие государственному фитосанитарному контролю
Объектами, подлежащими государственному фитосанитарному контролю, являются:
1) объекты сельскохозяйственного назначения, полосы отвода и охранные зоны автомобильных, железных дорог и иные территории, являющиеся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов, а также растениеводческая продукция;
2) вредные и особо опасные вредные организмы;
3) специальная техника и пестициды (ядохимикаты), используемые для проведения фитосанитарных мероприятий;
4) специальные хранилища (могильники).
Статья 16. Должностные лица, осуществляющие государственный фитосанитарный контроль

1. Мемлекеттік фитосанитарлық бақылауды тиiсті әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң өсімдiктердi қорғау жөнiндегі мемлекеттiк инспекторлары жүзеге асырады.
2. Өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың:
1) Жеке және заңды тұлғалардың фитосанитарлық бақылау объектiлерiне олардың Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау туралы заңнамасын сақтауын тексеру мақсатында, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте кедергiсiз баруға;
2) анықталған Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы жеке және заңды тұлғаларға ұйғарым шығаруға;
3) ерекше жағдайларда, сот шешiмiнсiз үш күннен аспайтын мерзiмге, көрсетiлген мерзiмде сотқа талап арызын мiндеттi түрде ұсынумен, жеке кәсiпкерлердiң және заңды тұлғалардың қызметiне тыйым салу немесе уақытша тоқтатуға. Бұл ретте қызметке тыйым салу немесе уақытша тоқтату туралы актiнің сот шешімi шығарылғанға дейiн қолданыста болады;
4) Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау туралы заңнамасы бұзылған жағдайда жеке және заңды тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартуға құқығы бар.
3. Өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың әрекеттерiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте шағым жасалады.
17-бап. Мемлекеттік фитосанитарлық бақылаудың мiндеттерi
Мемлекеттiк фитосанитарлық бақылау мыналарды:
1) фитосанитарлық объектілердiң фитосанитарлық жай-күйiн бақылауды;
2) пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтауды, тасымалдауды және қолдануды бақылауды;
3) фитосанитарлық есептi және есеп берудi жүргізу мен ұсынуды бақылауды;
4) пестицидтерге (улы химикаттарға) тiркеулiк және өндiрiстiк сынақ жүргiзудi бақылауды;
5) пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру мен арнаулы сақтау орындарының (көмiндiлердiң) жай-күйін бақылауды;
6) лицензиялық ережелердiң сақталуын бақылауды қарастырады.
18-бап. Фитосанитарлық бақылау объектiлерiндегi фитосанитарлық
жағдайды бақылау
1. Фитосанитарлық бақылау объектiлерiндегi фитосанитарлық жағдайды бақылау ауыл шаруашылық бағыттағы объектiлерде, автомобиль жолдарының, темiр жолдардың бөлу жолақтары мен қорғалу аймақтарында және зиянды және аса қауiптi зиянды организмдердiң мекендеу орны болып табылатын басқа аумақтарда, сондай-ақ өсiмдiк шаруашылығының өнiмдерiнде зиянды және аса қауiптi зиянды организмдердiң бар болуын анықтау мақсатында жүзеге асырылады.

1. Государственный фитосанитарный контроль осуществляется государственными инспекторами по защите растений соответствующих административно-территориальных единиц.
2. Государственные инспекторы по защите растений имеют право:
1) беспрепятственно посещать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, объекты фитосанитарного контроля физических и юридических лиц с целью проверки соблюдения ими законодательства Республики Казахстан о защите растений;
2) выносить предписания физическим и юридическим лицам об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о защите растений;
3) приостанавливать или запрещать деятельность индивидуальных предпринимателей и юридических лиц без судебного решения в исключительных случаях на срок не более трех дней с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд. При этом акт о запрещении или приостановлении деятельности действует до вынесения судебного решения;
4) привлекать к административной ответственности физических и юридических лиц в случае нарушения законодательства Республики Казахстан о защите растений в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. Действия государственных инспекторов по защите растений могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 17. Задачи государственного фитосанитарного контроля
Государственный фитосанитарный контроль предусматривает:
1) контроль за фитосанитарным состоянием объектов фитосанитарного контроля;
2) контроль за хранением, транспортировкой и применением пестицидов (ядохимикатов);
3) контроль за ведением и представлением фитосанитарных учета и отчетности;
4) контроль за проведением регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов);
5) контроль за обезвреживанием пестицидов (ядохимикатов) и состоянием специальных хранилищ (могильников);
6) контроль за соблюдением лицензионных правил.
Государственный фитосанитарный контроль по защите растений направлен на сохранение урожая, его качества и предотвращения вредного воздействия пестицидов (ядохимикатов) на здоровье людей и окружающую среду при осуществлении фитосанитарных мероприятий и осуществляется без вынесения акта о назначении проверки.
Статья 18. Контроль за фитосанитарной обстановкой на объектах фитосанитарного контроля
1. Контроль за фитосанитарной обстановкой на объектах фитосанитарного контроля осуществляется на предмет наличия вредных и особо опасных вредных организмов на объектах сельскохозяйственного назначения, полосах отвода и охранных зонах автомобильных, железных дорог и иных территориях, являющиеся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов, а также растениеводческой продукции.

2. Фитосанитарлық бақылау объектiлерiндегi фитосанитарлық жағдайды бақылау зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердiң даму және таралуының оңтайлы мерзiмдерiнде жүргізiледi, бұл өсiмдiктердi қорғау саласында қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк ұйымдардың ақпараттарының негізiнде анықталады.
19-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау тасымалдау
және қолдануды бақылау
Пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау және қолдануды бақылау пестицидтердi (улы химикаттарды) сақтау, тасымалдау және қолдану шарттарының технология мен қауiпсiздiктiң мiндеттi талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу кезеңiнде жүзеге асырылады.
19-1-бап. Фитосанитарлық есеп және есеп берудi жүргізу мен
ұсынуды бақылау
Фитосанитарлық есеп және есеп берудi жүргізу мен ұсынуды бақылау ұдайы фитосанитарлық есеп ұсынудың толықтылығы мен уақытылылығын тексеру үшiн жүзеге асырылады.
19-2-бап. Пестицидтерге (улы химикаттарға) тiркеулiк және
өндiрiстiк сынақ жүргiзудi бақылау
1. Пестицидтерге (улы химикаттарға) тiркеулiк және өндiрiстiк сынақ жүргiзудi бақылау әдiстемелік бабына келгендiгiн анықтауға жүргізiледi.
2. Тiркеулік және өндiрiстiк сынақтарды жүргізу тәртiбiн мемлекеттiк экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарының келiсiмi бойынша уәкілетті орган белгілейдi.
19-3-бап. Пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру
және арнаулы сақтау орындарының
(қалдықсақтауыштардың) жай-күйiн бақылау
1. Пестициттердi залалсыздандыруды бақылау фитосанитарлық бақылауға жататын объектiлерде тыйым салынған, жарамсыз жағдайға келген пестицидтердi және пестицидтердiң ыдыстарын, сондай-ақ арнаулы сақтау орындарының (көмiндiлердiң) жай-күйiн анықтау үшiн жүзеге асырылады.
2. Пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру, сондай-ақ арнаулы сақтау орындарының (көмiндiлердiң) тиiстi жағдайда ұсталу шарттарының тәртiбiн мемлекеттiк экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарының келiсiмi бойынша уәкiлеттi орган анықтайды.
19-4-бап. Лицензиялық ережелердің сақталуын бақылау
Лицензиялық ережелердiң сақталуын бақылау лицензияланған қызметтi жүзеге асыру кезеңiнде, лицензияланушы мен ол жүзеге асыратын лицензияланған қызметтің лицензияда қарастырылған талаптарға сәйкестiгiн анықтау үшiн жүргізiледi.
19-5-бап. Мемлекеттік фитосанитарлық бақылауды аяқтау нысаны
1. Өсiмдiктердi қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор мемлекеттік фитосанитарлық бақылауды жүзеге асыру нәтижесi бойынша мыналарды көрсету арқылы акт жасайды.

2. Контроль за фитосанитарной обстановкой на объектах фитосанитарного контроля проводится в оптимальные сроки развития и распространения вредных и особо опасных вредных организмов, которые определяются на основании данных государственных организаций, осуществляющих деятельность в области защиты растений.
Статья 19. Контроль за хранением, транспортировкой и применением пестицидов (ядохимикатов)
Контроль за хранением, транспортировкой и применением пестицидов (ядохимикатов) осуществляется в период их проведения на предмет соответствия условий хранения, транспортировки и применения пестицидов (ядохимикатов) обязательным требованиям технологии и безопасности.
Статья 19-1. Контроль за ведением и представлением фитосанитарного учета и отчетности
Контроль за ведением и представлением фитосанитарного учета и отчетности осуществляется постоянно на предмет полноты и своевременности представления фитосанитарной отчетности.
Статья 19-2. Контроль за проведением регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов)
1. Контроль за проведением регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов) проводится на предмет методической выдержанности.
2. Порядок проведения регистрационных и производственных испытаний устанавливается уполномоченным органом, по согласованию с органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля.
Статья 19-3. Контроль за обезвреживанием пестицидов (ядохимикатов) и состоянием специальных хранилищ (могильников)
1. Контроль за обезвреживанием пестицидов осуществляется на объектах, подлежащих фитосанитарному контролю на предмет выявления запрещенных, пришедших к негодности пестицидов и тары из-под пестицидов, подлежащих обезвреживанию, а также оценки состояния специальных хранилищ (могильников).
2. Порядок обезвреживания пестицидов (ядохимикатов), а также условия содержания специальных хранилищ (могильников) в надлежащем состоянии определяется уполномоченным органом по согласованию с органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля.
Статья 19-4. Контроль за соблюдением лицензионных правил
Контроль за соблюдением лицензионных правил проводится в период осуществления лицензируемой деятельности на предмет соответствия лицензиара и осуществляемой им деятельности квалификационным требованиям, предусмотренным в лицензии.
Статья 19-5. Форма завершения государственного фитосанитарного контроля.
1. По результатам осуществления государственного фитосанитарного контроля государственным инспектором по защите растений составляется акт проверки.

2. Тексеру актiсi үш данада (Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау жөніндегі заңнамасын бұзу анықталған жағдайда - төрт данада) жасалады және тексеру жүргiзген тиiсті аумақтың өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттік инспекторы қол қояды.
Бiрiншi дана құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есептердi жүргізу жөнiндегi уәкілеттi мемлекеттiк органға және оның аумақтық органдарына тапсырылады, екiншi дана қолхат алу арқылы тексерiлген жеке немесе заңды тұлғаға берiледi, үшiншi дана өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттік инспекторда қалады, ал төртiншi дана мемлекеттiк инспектордың ұйғарымы орындалмаған жағдайда, сотқа талап ұсыну үшін, тиісті аумақтық өсiмдiктердi қорғау жөніндегі бас мемлекеттiк инспекторға жолданады.
Тексерілуші актiнi қабылдаудан бас тартқан жағдайда, ол почта арқылы жолданады.
3. Тексеру актiсi арнаулы тiркеу журналында тiркеледi, ол нөмiрленген, бау тағылған тиелген және уәкiлеттi органның немесе оның аумақтық бөлiмшесiнiң мөрiмен бекiтiлген болуы тиiс.
4. Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау жөніндегі заңнамасын бұзу анықталған жағдайда, өсiмдiктердi қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор тексеру нәтижесі бойынша, өз құзiретiнiң шегінде, анықталған бұзушылықтардың сипаттамасына байланысты, бұзушылықтарды жою туралы ұйғарым жасайды, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы қаулы немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды және сотқа талап жолдайды.
6. Қандай да бiр анықталған бұзушылық болмаған жағдайда, тексеру актісiне тиiсті белгi қойылады.".
37. "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 15, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
1) 14-бап мынадай мазмұндағы 3-1 тармақшамен толықтырылсын:
"3-1. Адамдардың өмiрi мен денсаулығына және олардың мүлкiн сақтауға бағытталған мемлекеттік ветеринариялық бақылау тексеру тағайындау туралы акті шығарусыз жүзеге асырылады.";
2) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Қазақстан Республикасындағы ветеринария
саласындағы мемлекеттiк бақылауды
жүзеге асыру тәртiбi
1. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарын орындауды тексеру мақсатында мемлекеттiк ветеринариялық бақылау мыналарға:
1) рыноктарда - жануарларды, жануар етінен жасалған азық-түлiктi және шикiзаты, ветеринариялық препараттарды, жемдердi және жемдiк қоспаларды сату орындарын қоса алғанда арнайы жабдықталған сауда орындарында;

2. Акт проверки составляется в трех (в случае обнаружения нарушений законодательства Республики Казахстан о защите растений - в четырех) экземплярах и подписывается государственным инспектором по защите растений соответствующей территории, проводившим проверку.
Первый экземпляр акта сдается в уполномоченный государственный орган по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов и его территориальные органы, второй экземпляр передается под расписку проверяемому физическому или юридическому лицу, третий остается у проверяющего государственного инспектора по защите растений, а четвертый направляется главному государственному инспектору по защите растений соответствующей территории для предъявления иска в суд в случае не выполнения предписаний государственного инспектора.
При отказе проверяемого от принятия акта он направляется почтой.
3. Акт проверки регистрируется в специальном журнале регистрации, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью уполномоченного органа или его территориальных подразделений.
4. В случае обнаружения нарушений законодательства Республики Казахстан о защите растений государственный инспектор по защите растений по результатам проверки в пределах своей компетенции в зависимости от характера установленных нарушений составляет предписание по устранению нарушений, постановление об административных правонарушениях или составляет протокол об административном правонарушении и направляет иск в суд.
5. При отсутствии каких-либо выявленных нарушений в акте проверки делается соответствующая отметка.".
37. В  Закон  Республики Казахстан от 10 июля 2002 г. "О ветеринарии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 15, ст. 148; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23):
1) статью 14 дополнить подпунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Государственный ветеринарный контроль, направленный на защиту жизни и здоровья людей и сохранности их имущества, относящихся к объектам государственного ветеринарного контроля, осуществляется без вынесения акта о назначении проверки.";
2) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Порядок осуществления государственного контроля в области ветеринарии в Республике Казахстан
1. Государственный ветеринарный контроль с целью проверки выполнения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии осуществляется:
1) на рынках - специально оборудованных местах торговли, включая места торговли животными, продуктами и сырьем животного происхождения, ветеринарными препаратами, кормами и кормовыми добавками;

2) жануарларды, жануар етiнен жасалған азық-түлiктi және шикiзатты өндiру, дайындау (сұрыптау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегi ұйымдарда;
3) мынадай қызмет түрлерiн жүзеге асыратын тұлғаларда:
емдеу-алдын алу ветеринарлық;
ветеринарлық мақсаттағы препараттарды өндiру және сату;
жем қоспаларын, оның ішінде дәстүрлі емес, жануарлар үшiн минералды-дәрумендiк жемдiк заттарды өндiру және сату;
ветеринарлық мақсаттар үшiн дәрiлiк заттарды, биологиялық препараттарды, зоогигиеналық құралдарды және зооветеринарлық мақсаттағы атрибуттарды сату;
жануар шаруашылығы объектілерiн дезинфекциялау, дератизациялау және дезинсекциялау;
рыноктардағы ветеринарлық-санитарлық сараптама;
зертханалық-диагностикалық қызмет;
4) мемлекеттік монополияға жатқызылған функцияларды жүзеге асыру мақсатында жасалған республикалық мемлекеттік кәсiпорындар;
Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiткен тiзбеге енген жануарлардың аса қауіпті ауруларының диагностикасы;
тiркеу сынақтары, ветеринарлық препараттарды, жемдер мен жем қоспаларын апробациялау, сондай-ақ ветеринарлық препараттардың серияларын (партияларын) оларды рекламациялау кезiнде бақылау;
Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тiзбеге енгізiлген жануарлардың аса қауiпті жұқпалы ауруларының ошақтарын жою;
мемлекеттік шекарадағы ветеринарлық бақылау посттындағы көлiк құралдарын зарарсыздандыру;
Ветеринарлық препараттардың республикалық қорын сақтау;
5) шекаралық және кедендік пункттерде (мемлекеттік шекара арқылы өткiзу пункттерiнде) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы мемлекеттiк ветеринарлық бақылаудың бақылауындағы жүктердi ауыстыру кезiнде;
6) мемлекеттік ветеринарлық бақылаудың бақылауындағы жүктердi тасымалдау (ауыстыру), тиеу, түсiру кезiнде;
7) жануарлар ауруларының қоздырғыштарын беру факторлары болуы мүмкiн көлiк құралының барлық түрлерiне, ыдыстардың, орау материалдарының барлық түрлерi бойынша;
8) тасымалдау (ауыстыру) бағыттары өтетiн мал айдау трассаларда, бағыттарда, жаю аумақтарында және жануарларды суаратын жерлерде;
9) аумақтарда, өндiрiстiк үй-жайларда және мемлекеттiк ветеринарлық бақылаудың бақылауындағы жүктердi өсiретін, сақтайтын, қайта өңдейтiн, сататын және пайдаланатын, сондай-ақ ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың қызметi;
10) мемлекеттiк ветеринарлық бақылау объектiлерiн орналастыру, салу, жаңғырту және пайдалануға беру кезiндегi, мемлекеттiк ветеринарлық бақылаудың бақылауындағы жүктердi ұстаумен, бөлумен, пайдаланумен, өндiрумен, дайындаумен (сұрыптаумен), сақтаумен, қайта өңдеумен және сатумен байланысты, сондай-ақ оларды тасымалдау кезiнде зоогигиеналық және ветеринарлық (ветеринарлық-санитарлық) талаптарды сақтау бойынша жүзеге асырылады.

2) в организациях по производству, заготовке (убою), хранению, переработке и реализации животных, продуктов и сырья животного происхождения;
3) у лиц, осуществляющих следующие виды деятельности:
ветеринарная лечебно-профилактическая;
производство и реализация препаратов ветеринарного назначения;
производство и реализация кормовых добавок, в том числе нетрадиционных, минерально-витаминных подкормок для животных;
реализация лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, зоогигиенических средств и атрибутов зооветеринарного назначения;
дезинфекция, дератизация и дезинсекция животноводческих объектов;
ветеринарно-санитарная экспертиза на рынках;
лабораторно-диагностическая деятельность;
4) в республиканских государственных предприятиях, созданных с целью осуществления деятельности, отнесенной к государственной монополии:
диагностики особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан;
регистрационных испытаний, апробации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, а также контроля серий (партий) ветеринарных препаратов при их рекламации;
ликвидации очагов особо опасных заразных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан;
дезинфекции транспортных средств на ветеринарных контрольных постах на государственной границе;
хранения республиканского запаса ветеринарных препаратов;
5) в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через государственную границу) при перемещении подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов через государственную границу Республики Казахстан;
6) при транспортировке (перемещении), погрузке, выгрузке подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов;
7) на всех видах транспортных средств, по всем видам тары, упаковочных материалов, которые могут быть факторами передачи возбудителей болезней животных;
8) на скотопрогонных трассах, маршрутах, территориях пастбищ и водопоя животных, по которым проходят маршруты транспортировки (перемещения);
9) на территориях, в производственных помещениях и деятельность физических и юридических лиц, выращивающих, хранящих, перерабатывающих, реализующих или использующих подконтрольные государственному ветеринарному контролю грузы, а также осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
10) по соблюдению зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований при размещении, строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию объектов государственного ветеринарного контроля, связанных с содержанием, разведением, использованием, производством, заготовкой (убоем), хранением, переработкой и реализацией, а также при транспортировке подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов.

2. Осы баптың 1-тармағындағы 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетiлген объектiлердi мемлекеттік ветеринариялық бақылауды тиiстi аумақтың мемлекеттiк ветеринарлық инспекторлары мемлекеттiк ветеринарлық бақылаудың бақылауындағы жүктердi ветеринарлық-санитарлық тексеру жолымен, олардың iлеспе ветеринарлық құжаттарға сәйкестiгiн қоса алғанда тексеру түрiнде жүзеге асырылады.
3. Жануар етiнен жасалған азық-түлiктi және шикiзатты өндiру, дайындау (сұрыптау), сақтау, пайдалану, қайта өңдеу және сату жөнiндегi рыноктарда, ұйымдарда шекаралық және кедендiк пункттерде (мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу пункттерiнде) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы мемлекеттiк ветеринарлық бақылаудың бақылауындағы жүктердi ауыстыру кезiнде жануарлардың жұқпалы ауруларының белең алуын болдырмау жөнiндегi ветеринарлық-санитарлық ережелердiң және нормативтердiң талаптарын орындауды мемлекеттiк ветеринариялық бақылау, жануар етінен жасалған азық-түлiктiң және шикiзаттың ветеринарлық-санитарлық қауiпсiздігін және Қазақстан Республикасының аумағын жануарлардың аса қауiптi және экзотикалық ауруларының келуiнен және таралуынан қорғауды қамтамасыз ету күн сайын Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасымен белгіленген тәртiпте жүзеге асырылады.
4. Жеке және заңды тұлғалардың қызметiндегі Қазақстан Республикасының ветеринарлық заңнамасының сақталуы жөніндегі тексерудi жүргізу заңнамамен белгіленген тәртiпте жылына бiр реттен жиi емес тәртiпте ветеринария саласындағы уәкiлетті органның және аумақтық бөлімшелерінің ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттік органдар ветеринарлық бөлiмшелерi басшыларының шешiмi бойынша жүзеге асырылады.
5. Ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын сақтауды тексеру нәтижелерi бойынша тексерушi мемлекеттiк ветеринарлық инспектор тиiсті мемлекеттік органдардың объектiлерiн мемлекеттік ветеринариялық бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар бөлiмшелерiнiң ветеринарлық инспекторларын қоспағанда мыналарды көрсете отырып тексеру актісiн жасайды.
6. Мемлекеттік ветеринарлық инспектор Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда тексеру нәтижелерi бойынша өз құзiретiнiң шегінде белгілi болған бұзушылықтардың сипатына қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы нұсқау, қаулы жасайды.
7. Егер тексеру аяқталуы бойынша қандай да бiр бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, онда бұл тексеру актiсiнде тиiсті жазба жасалады.
8. Тексеру актiсiне тексеру барысында алынған құжаттардың қажеттi көшiрмелерi және басқа материалдар қоса берiледi.

2. Государственный ветеринарный контроль на объектах, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4,) 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 1 настоящей статьи, осуществляется государственными ветеринарными инспекторами соответствующих территорий в виде проверок путем ветеринарно-санитарного обследования подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов, включая их соответствие сопроводительным ветеринарным документам.
3. На рынках, в организациях по производству, заготовке (убою), хранению, использованию, переработке и реализации животных, продуктов и сырья животного происхождения, в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через государственную границу) при перемещении подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов через государственную границу Республики Казахстан государственный ветеринарный контроль за выполнением требований ветеринарно-санитарных правил и нормативов по недопущению вспышек заразных болезней животных, обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности продуктов и сырья животного происхождения и охране территории Республики Казахстан от заноса и распространения особо опасных и экзотических болезней животных осуществляется ежедневно.
4. Проведение проверок по соблюдению ветеринарного законодательства Республики Казахстан в деятельности физических и юридических лиц осуществляется не реже двух раз в год по решению уполномоченного государственного органа в области ветеринарии и его территориальных подразделений, руководителей ветеринарных подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии.
5. По результатам проверки соблюдения норм законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии проверяющим государственным ветеринарным инспектором, за исключением ветеринарных инспекторов подразделений государственных органов, осуществляющих государственный ветеринарный контроль за объектами соответствующих государственных органов, составляется акт проверки.
6. В случае обнаружения нарушений законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии государственный ветеринарный инспектор по результатам проверки составляет предписание, постановление об административных правонарушениях в зависимости от характера установленных нарушений в пределах своей компетенции.
7. В случае, если по завершении проверки не установлены какие-либо нарушения, то об этом в акте проверки делается соответствующая отметка.
8. К акту проверки прилагаются необходимые копии документов и другие материалы, полученные в ходе проверки.

9. Тексеру актiсi үш (Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда төрт) данада жасалады және оған тексерудi жүргізген тиiстi аумақтық мемлекеттiк ветеринарлық инспекторы қол қояды.
Актінiң бiрiншi данасын тексерушi мемлекеттік ветеринарлық инспектор құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкiлеттi органға және оның аумақтық органдарына, ал екiншi данасын тексерiлген адамға қолхат алу арқылы тапсырылады, үшiншiсi тексерушi мемлекеттiк ветеринарлық инспекторда қалады, ал төртiншiсi сотқа талап арыз беру үшiн тиiсті аумақтық ветеринарлық инспекторына берiледi. Тексерiлген адам актiнi қабылдаудан бас тартқан кезде актiнiң данасы почтамен жiберiледi.
10. Тексеру актісi ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік орган аумақтық бөлiмшесiнiң, ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың ветеринарлық бөлiмшелерiнiң мөрiмен бекiтiлуi, нөмiрленуi, бау тағылуы тиiс тексеру актілерiн тiркеудiң арнайы журналында тiркеледi.".
38. "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 16, 152-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
8-баптың 1-тармағында:
1) тармақша "және олардың орындалуы туралы есеп берулердi тыңдайды" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша алынып тасталсын.
39. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 17, 154-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат):
52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы
заңының сақталуына бақылау
1. Қазақстан Республикасындағы баланың құқығы туралы заңнаманы сақтауды бақылау баланың құқықтары мен заңды мүдделерiн қамтамасыз етуге бағытталған және уәкілетті мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiмен айқындалған құзiрет шегінде жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Конституциясымен кепiлдiк берiлген және Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiнде белгіленген баланың құқықтарын iске асыруға бағытталған заңды және жеке тұлғалардың қызметi бақылау объектiсi болып табылады.
3. Бақылау мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) ведомстволық статистикалық бақылаулар;
2) тексерулер (жоспарлық, жоспардан тыс).
4. Ведомстволық статистикалық бақылаулардың мерзiмдiлігін уәкiлеттi мемлекеттiк органдар белгiлейдi.
Жоспарлық тексерулер уәкілеттi мемлекеттік органдар бекiтетiн кестеге сәйкес жылына кем дегенде бiр рет мерзiмдiлiкпен жүзеге асырылады.
Жоспардан тыс тексерулер баланың қорғалатын құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу қатерiн жедел жоюды талап ететiн жағдайларда, сондай-ақ мүдделi тұлғалардың шағымдары, өтiнiштерi мен жүгінулерiнде жазылған расталған фактілер бойынша жүзеге асырылады.
Тексерулердi жүргiзу мерзiмi бес күннен аспауы тиiс.

9. Акт проверки составляется в трех (в случае обнаружения нарушений законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии в четырех) экземплярах и подписывается государственным ветеринарным инспектором соответствующей территории, проводившим проверку.
Первый экземпляр акта проверяющим государственным ветеринарным инспектором сдается в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов и его территориальные органы, а второй экземпляр передается под расписку проверяемому лицу, третий остается у проверяющего государственного ветеринарного инспектора, а четвертый передается ветеринарному инспектору соответствующей территории для предъявления иска в суд. При отказе проверяемого от принятия акта экземпляр направляется почтой.
10. Акт проверки регистрируется в специальном журнале регистрации актов проверок, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью территориальных подразделений уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, ветеринарных подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии.".
38. В  Закон  Республики Казахстан от 11 июля 2002 г. "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 152; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в пункте 1 статьи 8:
подпункт 1) дополнить словами "и заслушивают отчеты об их исполнении;";
подпункт 2) исключить.
39. В  Закон  Республики Казахстан от 8 августа 2002 г. "О правах ребенка в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 17, ст. 154; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19):
статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о правах ребенка
1. Контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о правах ребенка направлен на обеспечение прав и законных интересов ребенка и осуществляется уполномоченными государственными органами в пределах компетенции, определенной законодательными актами Республики Казахстан.
2. Объектом контроля является деятельность юридических и физических лиц, направленная на реализацию прав ребенка, гарантированных  Конституцией  Республики Казахстан и установленных законодательными актами Республики Казахстан.
3. Контроль осуществляется в формах:
1) ведомственных статистических наблюдений;
2) проверок (плановых, внеплановых).
4. Периодичность ведомственных статистических наблюдений устанавливается уполномоченными государственными органами.
Плановые проверки осуществляются с периодичностью не менее одного раза в год в соответствии с графиками, утверждаемыми уполномоченными государственными органами.
Внеплановые проверки осуществляются в случаях, требующих немедленного устранения угрозы нарушения охраняемых прав и законных интересов ребенка, а также по подтвержденным фактам, изложенным в жалобах, заявлениях и обращениях заинтересованных лиц.
Сроки проведения проверок не должны превышать пяти дней.

5. Қазақстан Республикасындағы адам құқығы жөнiндегi уәкiлеттi баланың құқығы мен еркiндiгінiң сақталуына бақылауды жүзеге асырады және өз құзiретi шегiнде баланың бұзылған құқықтары мен еркiндiгiн қалпына келтiру жөніндегі шараларды өз құзiретi шегінде қабылдайды.".
40. "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттығы туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 21, 176-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердiң
лауазымды адамдарының санитарлық-эпидемиологиялық
бақылау объектiлерiне тексерулер жүргiзуi
1. Санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердiң лауазымды тұлғалары санитарлық-эпидемиологиялық бақылау объектiлерiне мынадай бақылау түрлерiн жүргізедi:
1) жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысты заңнамамен белгіленген уақыт арақашықтығын есепке алып жүргізiлетiн алдын ала жоспарланған тексеру;
2) жоспардан тыс - қалыптасқан санитарлық-эпидемиологиялық жағдаймен байланысты, жүгiнуге, өтiнімге дереу әрекет қылуды және халықтың денсаулығына төнген қауіпті жоюды талап ететiн, сондай-ақ нұсқауларды орындау мақсатында тағайындалатын тексеру.
2. Санитарлық-эпидемиологиялық бақылау объектiсiн тексеру жүргізу мерзiмi 30 күнтiзбелiк күндерден аспауы тиiс.
3. Санитарлық-эпидемиологиялық бақылау объектiсiне тексеру жүргізуге мыналар:
1) санитарлық-эпидемиологиялық қызмет мемлекеттiк органының жұмыс жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттығы туралы заңнаманың нормаларын сақтау бойынша жүргiзiлген тексеру;
2) жоспарлы немесе жоспардан тыс жүргізiлген тексерулер барысында анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жою жөнiндегi нұсқауларды орындау;
3) объектiнiң қызметiмен байланысты, халықтың денсаулығына және санитарлық-эпидемиологиялық салауаттығына қауiп төндiруi және жұқпалы, паразитарлық, кәсiби аурулар мен уланулар салдарына әкелуi мүмкiн апатты жағдайлар;
4) халық арасында жұқпалы, паразитарлық, кәсiби аурулар мен уланулардың туындауы және таралуы;
5) топтық және жаппай жұқпалы, паразитарлық, кәсiби, оның iшiнде шыққан жерi белгiсiз аурулар мен уланулардың туындауы және таралуы;
6) объектiнi пайдаланумен байланысты жеке және заңды тұлғалардың жүгінулерi негiздеме бола алады.
4. 10-баптың 1-тармағының 2 және 3 абзацтарында санамаланған санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды тұлғалары санитарлық-эпидемиологиялық бақылау объектiлерiн тексерудi осы баптың 2-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген негiздемелер бойынша жүргізедi.

5. Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан осуществляет наблюдение за соблюдением прав и свобод ребенка и принимает в пределах своей компетенции меры по восстановлению нарушенных прав и свобод ребенка.".
40. В  Закон  Республики Казахстан от 4 декабря 2002 г. "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 21, ст. 176; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23):
1) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Проведение проверок объектов санитарно-эпидемиологического контроля должностными лицами санитарно-эпидемиологической службы
1. Должностными лицами санитарно-эпидемиологической службы на объекте санитарно-эпидемиологического контроля проводятся следующие виды контроля:
1) плановая - заранее запланированная проверка, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
2) внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся санитарно-эпидемиологической ситуацией, требующей немедленного реагирования на обращения, заявления и устранения угрозы здоровью населения, а также в целях выполнения предписания.
2. Срок проведения проверки объекта санитарно-эпидемиологического контроля не должен превышать 30 календарных дней.
3. Основанием проверки объекта санитарно-эпидемиологического контроля может быть:
1) проверка, проводимая в соответствии с планом работы государственного органа санитарно-эпидемиологической службы по соблюдению норм законодательства Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения;
2) выполнение предписания по устранению нарушений законодательства Республики Казахстан, выявленных в ходе проведения плановой или внеплановой проверки;
3) аварийные ситуации, связанные с деятельностью объекта, которые могут создать угрозу здоровью и санитарно-эпидемиологическому благополучию населения и повлечь за собой вспышки инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений;
4) возникновение и распространение инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений среди населения;
5) возникновения и распространения групповых и массовых инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений, в том числе неизвестной этиологии;
6) обращения физических и юридических лиц, связанных с эксплуатацией объекта.
4. Должностные лица санитарно-эпидемиологической службы, перечисленные в абзацах 2 и 3 пункта 1 статьи 10 проводят поверки объектов санитарно-эпидемиологического контроля по основаниям, предусмотренными подпунктами 4) и 5) пункта 2 настоящей статьи.

5. 10-бап 1-тармағының 4, 5 және 6 абзацтарында санамаланған санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды тұлғалары санитарлық-эпидемиологиялық бақылау объектiлерiн тексерудi осы баптың 3-тармағында көзделген негiздемелер бойынша жүргiзедi.";
2) 11-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) шағын және орта кәсiпкерлiк субъектілерiне жылына бiр рет, объектінің эпидемиологиялық маңыздылығына қарай тоқсанына бір рет, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттығы туралы заңнамасының орындалуын тексеру мақсатында шағын және орта кәсiпкердiң субъектiлерi болып табылмайтын мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау объектiлерiне кедергісiз баруға (қызметтiк куәлiктi көрсету бойынша).";
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiммен толықтырылсын:
"эпидемиялар, жұқпалы аурулар мен тағамнан улану, сондай-ақ халықтың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн төтенше жағдайлар жаппай пайда болған жағдайда алдын ала хабарлаусыз және тексеру жүргiзу басталғаннан кейiн келесi жұмыс күнiнiң iшiнде құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есептердi жүргiзу жөніндегі уәкілеттi органға тексеру тағайындау туралы актiнi құқықтық статистика органына беретін тексеру тағайындау туралы актiнi құқықтық статистика органдарында тіркемей-ақ объектілерге кезектен тыс тексеру жүргізiледi;";
3) 13-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес" деген сөздерден кейiн ", халықтың, сондай-ақ шаруашылық жасайтын қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнiмдердi әкелуге, өндiруге, қолдануға және сатуға тыйым салулар, шикiзаттың жаңа түрлерiн, өнiмдерiн, технологиялық жабдықты, процестердi өндiруге, қолдануға және сатуға тыйым салулар, олар адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауiптi деп танылған жағдайда зарарсыздандыру;";
4) 22-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Санитарлық-эпидемиологиялық сараптама анық жарамсыз тамақ өнiмдерi, азық-түлiк шикiзаты болған жағдайда жүргiзiлмейдi.".
41. "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 3, 16-құжат; 2004 ж. N 23, 142-құжат):
1) 9-баптың 2-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мыналарды қамтитын тұқым шаруашылығы субъектiлерiн аттестаттау:
уәкiлеттi орган бекiткен бiліктiлiк талаптарына сәйкес жүргiзiлетін тұқым шаруашылығы субъектілерiн алғашқы аттестаттау;
аттестация жарамдылығы мерзiмiнiң аяқталуына байланысты тұқым шаруашылығы субъектілерiн қайта аттестаттау:
бiрегей тұқымдарды өндiрушілер үшiн - бес жылда бip рет;
элиталық тұқым өсiру шаруашылығы үшiн - екi жылда бiр рет;
тұқым өсiру шаруашылықтары үшiн - үш жылда бiр рет;
тұқым сапасын сараптау жөнiндегi зертханалар үшiн - үш жылда бiр рет;
өткiзушiлер мен тұқым сарапшылары үшiн - үш жылда бiр рет;
тұқым өсiру шаруашылығы субъектiлерiн бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiк мәнiне тұрақты аттестаттық жыл сайын тексеру;
тұқым шаруашылығы субъектiлерiнiң ресми өтiнiштерi (құпияларын қоспағанда);";
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

5. Должностные лица санитарно-эпидемиологической службы, перечисленные в абзацах 4, 5 и 6 пункта 1 статьи 10 проводят поверки объектов санитарно-эпидемиологического контроля по основаниям, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи.";
2)в статье 11:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) беспрепятственно посещать (по предъявлении служебного удостоверения) субъекты малого и среднего предпринимательства - один раз в год, исходя из эпидемиологической значимости объекта - один раз в квартал, а также объекты государственного санитарно-эпидемиологического надзора, не являющиеся субъектами малого и среднего предпринимательства в соответствии с кратностью, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения, с целью проверки выполнения норм законодательства Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случаях возникновения эпидемии, вспышек инфекционных заболеваний и пищевых отравлений, а также чрезвычайных ситуаций, создающих угрозу здоровью и жизни населения проводится внеочередное обследование объектов без предварительного уведомления и регистрации акта о назначении проверки в органах правовой статистики с последующим предоставлением акта о назначении проверки в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в течение следующего рабочего дня после начала проведения проверки.";
3) в подпункте 4) пункта 1 статьи 13 после слов "в соответствии С законодательством Республики Казахстан" дополнить словами ", запрещении ввоза, производства, применения и реализации продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в хозяйственной деятельности, запрещении производства, применения и реализации новых видов сырья, продукции, технологического оборудования, процессов, инструментария в случае признания их опасными для жизни и здоровья людей;";
4) статью 22 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза не проводится в случаях наличия безусловно непригодных пищевых продуктов, продовольственного сырья.".
41. В  Закон  Республики Казахстан от 8 февраля 2003 г. "О семеноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 3, ст. 16; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в пункте 2 статьи 9:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) аттестацию субъектов семеноводства, включающую в себя:
первичную аттестацию субъектов семеноводства, которая проводится в соответствии с квалификационными требованиями, утверждаемыми уполномоченным органом;
переаттестацию субъектов семеноводства по истечении срока действия аттестации:
для производителей оригинальных семян - один раз в пять лет;
для элитно-семеноводческих хозяйств - один раз в два года;
для семеноводческих хозяйств - один раз в три года;
для лабораторий по экспертизе качества семян - один раз в три года;
для апробаторов и семенных экспертов - один раз в три года;
постаттестационное ежегодное обследование субъектов семеноводства на предмет соответствия квалификационным требованиям;
по официальным обращениям (жалобам) субъектов семеноводства (за исключением анонимных);";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:

"3) аттестатталған тұқым шаруашылығы субъектiлерi қызметiн олардың бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі мәнiне уәкiлеттi орган белгiлеген бақылау;
4) тұқымдарды өндiрудi, дайындауды, сақтауды, сатуды, тасымалдауды және пайдалануды бақылау;";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң сорттарын мемлекеттiк сынауды бақылау.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сұрыптық және тұқымдық бақылау мыналарды қамтиды:
1) мынадай кезеңдерде тұқым шаруашылығы ережелерiн және нормаларын сақтау мәнiне тұқымдарды өндiру, сұрыптау, сақтау, iске асыру және пайдалану жөніндегі iс-шараларды жүзеге асыруды бақылау:
тұқым себу;
ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн вегетациялау;
жинау тұқым себу;
тұқым сақтау;
сату (тұқымдардың сатуға дайындалған және сатылған партияларын тексеру, оның iшiнде экспортқа және импорт бойынша келiп түскендердi олардың сапасының растаушы құжаттарға сәйкестігі);
2) тұқым сапасы жөнiндегi аттестатталған зертханалардың сорттық және себу сапаларын сараптауды жүргiзуiн, олардың тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлер мен стандарттарды сақтауын бақылауы:
жылына екі рет тұқым сапасын сараптау кезеңiнде, сондай-ақ тұқым сапасын сараптау бойынша мемлекеттiк сатып алу қызметтерiн жүзеге асыру кезiндегі бақылау тәртiбiнде;
тұқым өндiрушілерге ескертулер бiлдiрiлген, сондай-ақ тұқым сапасын тексеру жөнiндегi аттестатталған зертханалар берген тұқымның сорттық және себу сапасын зерттеулердің нәтижелерiне келiспеген жағдайда;
3) сұрыптық егістердi сынауды жүргізудi бақылау:
аттестатталған өткiзушiлер жұмысын сынау кезеңiндегі, сондай-ақ тұқым өндiрушiлердiң осы Заңның 14-бабының 2-тармағының нормаларын сақтау мәнiне тексеру;
4) тұқым шаруашылығы субъектiлерiнiң тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтiк құқықтық актілердi, стандарттарды және өзге де нормативтiк құжаттарды сақтауын бақылау.".
42. "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 мамырдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 10, 52-құжат; 2004 ж. N 23, 142-құжат):
20-баптың 2-тармағындағы ", сондай-ақ бұл талаптардың сақталуын бақылау тәртiбiн" деген сөздер алынып тасталсын.
43. "Денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасының Парламентi Жаршысы, 2003 ж., N 11, 70-құжат; 2004 ж. N 23, 142-құжат):
7-бап мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-бап. Сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы
мемлекеттiк бақылау
1. Сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы мемлекеттік бақылауды денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның лауазымдық тұлғасы денсаулық сақтау субъектілерiнiң сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актiлердi сақтауын белгілеу мақсатында жүзеге асырады.

"3) контроль за деятельностью аттестованных субъектов семеноводства на соответствие их квалификационным требованиям, установленным уполномоченным органом;
4) контроль за производством, заготовкой, хранением, реализацией, транспортировкой и использованием семян;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) контроль за государственным испытанием сортов сельскохозяйственных растений.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сортовой и семенной контроль включает в себя:
1) контроль за осуществлением мероприятий по производству, обработке, хранению, реализации и использованию семян на предмет соблюдения правил и норм семеноводства в следующие периоды:
посева;
вегетации сельскохозяйственных растений;
уборки;
засыпки семян;
хранения семян;
реализации (проверка подготовленных к реализации и реализованных партий семян, в том числе на экспорт и поступивших по импорту, на соответствие их качества подтверждающим документам);
2) контроль за проведением экспертизы сортовых и посевных качеств семян аттестованными лабораториями по экспертизе качества семян, за соблюдением ими нормативных правовых актов и стандартов в области семеноводства:
два раза в год в период экспертизы качества семян, а также в порядке контроля при осуществлении государственных закупок услуг по экспертизе качества семян;
в случае предъявления претензий к производителям семян, а также несогласия с результатами исследований семян на сортовые и посевные качества, выданными аттестованными лабораториями по экспертизе качества семян;
3) контроль за проведением апробации сортовых посевов:
проверка в период апробации работы аттестованных апробаторов, а также производителей семян на предмет соблюдения ими норм пункта 2 статьи 14 настоящего Закона;
4) контроль за соблюдением субъектами семеноводства нормативных правовых актов, стандартов и иных нормативных документов в области семеноводства.".
42. В  Закон  Республики Казахстан от 8 мая 2003 г. "Об информатизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 10, ст. 52; 2004 г., N 23, ст. 142):
в пункте 2 статьи 20 слова ", а также порядок контроля за соблюдением этих требований" исключить.
43. В  Закон  Республики Казахстан от 4 июня 2003 г. "О системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст.70; 2004 г., N 23, ст. 142):
дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Государственный контроль в сфере оказания качественной медицинской помощи
1. Государственный контроль в сфере оказания качественной медицинской помощи осуществляют должностные лица уполномоченного органа в области здравоохранения с целью установления соблюдения субъектами здравоохранения нормативных правовых актов в области оказания качественной медицинской помощи.

2. Сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар мыналарға:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіпте халыққа медициналық көмек беруді жүзеге асыратын объектілердi Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкiлетті орган бекiткен белгіленген стандарттарға сәйкес медициналық көмек беру туралы заңнамасының нормаларын орындауды тексеру мақсатында кедергiлерсiз барып тұруға (қызметтiк куәлiк көрсету бойынша);
2) денсаулық сақтау субъектiлерiне Қазақстан Республикасының сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы заңнаманы бұзушылықтарды болдырмау туралы нұсқаулар беруге;
3) денсаулық сақтау объектiлерiнен халыққа медициналық көмек көрсету мәселелерi жөнiнде қажетті ақпараттарды сұрауға және алуға;
4) сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы бақылауды жүргiзу үшiн қажетті құжаттардың көшiрмелерiн түсiруге;
5) лицензиялар мен медициналық қызметтi жүзеге асыруға арналған аккредитация туралы куәлiктiң күшiн тоқтату және қайтарып алу туралы ұсыныстар бередi;
6) әкiмшiлiк бұзушылықтар туралы істердi қарайды және Қазақстан Республикасының сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы заңнамасын бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жаза беруге құқылы.
2. Сапалы медициналық көмек көрсету саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар шығарған шешiмдер денсаулық сақтау субъектiлерiнің орындауы үшiн мiндеттi болып табылады және жоғарғы тұрған орган немесе сот тәртiбiнде шағымданылуы мүмкiн.".
44. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; 2004 ж. N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат):
108-баптың 2-тармағы алынып тасталсын.
45. "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 132-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат):
1) 9-бапта:
1-тармақтың 8) тармақшасында ", тексеру жүргiзудiң тәртiбiн айқындайды" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақтың бiрiншi абзацында "инспекциялау (тексеру)" деген сөздер "тексеру" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 13-1 баппен толықтырылсын:
"13-1-бап. Қаржы ұйымдарын, бағалы қағаздар рыногындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, кредиттiк бюролардың, бағалы қағаздардың, кредиттiк бюролардың эмитенттерін, банктердiң тарату комиссияларын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын, жинақтаушы зейнетақы қорларын тексерудi ұйымдастыру және жүргiзу тәртібiнiң ерекшелiктерi

2. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль в сфере оказания качественной медицинской помощи вправе:
1) беспрепятственно посещать (по предъявлению служебного удостоверения) в установленном Законами Республики Казахстан порядке объекты, в которых осуществляется предоставление населению медицинской помощи с целью проверки выполнения норм законодательства Республики Казахстан о предоставлении медицинской помощи согласно установленным стандартам, утверждаемым уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) выдавать предписания субъектам здравоохранения об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан в области оказания качественной медицинской помощи;
3) запрашивать и получать от субъектов здравоохранения необходимую информация по вопросам оказания медицинской помощи населению;
4) снимать копии с документов, необходимых для проведения контроля в области оказания качественной медицинской помощи;
5) вносить предложения о приостановлении действия и отзыве лицензии и свидетельства об аккредитации на осуществление медицинской деятельности;
6) рассматривать дела об административных нарушениях и налагать административные взыскания за нарушение законодательства Республики Казахстан в области оказания качественной медицинской помощи.
2. Решения, вынесенные должностными лицами, осуществляющими государственный контроль в сфере оказания качественной медицинской помощи, обязательны для исполнения субъектами здравоохранения и могут быть обжалованы в вышестоящем органе или в судебном порядке.".
44. В  Закон  Республики Казахстан от 2 июля 2003 г. "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 119; 2004 г., N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 24):
пункт 2 статьи 108 исключить.
45. В  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 132; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91):
1) в статье 9:
в подпункте 8) пункта 1 слова ", определяет порядок проведения проверки" исключить;
в абзаце первом пункта 2 слова "инспектирование (проверки)" заменить словом "проверки";
2) дополнить статьей 13-1 следующего содержания:
"Статья 13-1. Особенности порядка организации и проведения проверок финансовых организаций, юридических лиц, осуществляющих деятельность на рынке ценных бумаг, кредитных бюро, эмитентов ценных бумаг, кредитных бюро, ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов

1. Қаржы ұйымдарын, бағалы қағаздар рыногындағы қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, кредиттік бюроларды, бағалы қағаздардың, кредиттiк бюролардың эмитенттерiн, банктердiң тарату комиссияларын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын, жинақтаушы зейнетақы қорларын (бұдан әрi - ұйымдар) тексерудi уәкiлетті орган дербес не басқа мемлекеттiк органдар мен ұйымдарды тарту арқылы жүргізедi.
2. Ұйымдардың қызметтерiн тексеру мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) кешендiк - уәкiлеттi органның тексеру жоспарына сәйкес жылына бiр реттен жиi емес;
2) таңдаулы - жеке және заңды тұлғалардың өтiнiмдерiне байланысты ұйымдар қызметiнiң жекелеген мәселелерi бойынша, сондай-ақ уәкiлетті орган бақылау және функцияларын орындау шеңберiнде Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнiң талаптарын бұзушылықтарды анықтаған жағдайда;
рейдтiк - бiр уақытта бiрнеше ұйымдардың олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауы мәселелерi жөнiндегi қызметін қамтитын тексеру.
3. Уәкiлеттi орган ұйымға болатын тексеру туралы жазбаша хабарлайды.
Уәкiлетті органға болатын тексеру туралы хабарламада тексеру жүргізудiң басында тексерiлетiн ұйымның тексеру тобына беруге мiндетті құжаттардың тiзбесi көрсетiледi.
Хабарламаның екi данасы ұйымға берiледi, оның бiрiн ұйымның хабарламаны алғандығы туралы бeлгі қойып ұйым уәкiлеттi органға қайтарады.
Тексеру жүргiзу алдын ала хабарлаусыз да болуы мүмкiн (кенеттен тексеру).
4. Ұйым тексеру басталғаннан кейiн келесi күннен кешіктiрмей тексеру тобының жетекшiсiнiң атына мынадай деректерден тұратын хат жазады:
1) тексеру жүргізудi қамтамасыз етуге жауапты басшы туралы және оны ауыстыратын адам туралы;
2) ұйымның қажетті құжаттарды (мәлiметтердi) әзiрлеуге, оларды уақытында тексеру тобына беруге және тексеру тобынан аралық есептердi алуға жауапты мамандары туралы.
5. Уәкілетті орган қажет болғанда қосымша тапсырмамен тексеру жүргiзу мерзiмiн ұзартуы мүмкiн, бұл жөнiнде ұйымға жазбаша хабарлама жiберiледi.
Хабарламаның екi данасы ұйымға берiледi, оның бiрiн ұйымның хабарламаны алғандығы туралы белгі қойып ұйым уәкiлеттi органға қайтарады.
6. Ұйым тексеру тобына уәкiлетті орган тексеруге берген тапсырмаларда көрсетiлген мәселелер бойынша жәрдем көрсетуге, сондай-ақ кез келген лауазымды тұлғадан және қызметкерлерден жауап алу мүмкiндігін және тексерудi орындау үшін қажеттi кез келген ақпарат көзiне қол жетiмдiлiктi қамтамасыз етуге мiндеттi.

1. Проверка деятельности финансовых организаций, юридических лиц, осуществляющих деятельность на рынке ценных бумаг, кредитных бюро, эмитентов ценных бумаг, кредитных бюро, ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций, накопительных пенсионных фондов (далее - организация) производится уполномоченным органом самостоятельно либо с привлечением других государственных органов и организаций.
2. Проверки деятельности организаций подразделяются на следующие виды:
1) комплексная - не чаще одного раза в год в соответствии с планами проверок уполномоченного органа;
2) выборочная - по отдельным вопросам деятельности организации в связи с обращениями физических и юридических лиц, а также в случае выявления уполномоченным органом в рамках выполнения контрольных и надзорных функций нарушений требований законодательных актов Республики Казахстан;
3) рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких организаций по вопросам соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган письменно уведомляет организацию о предстоящей проверке. В уведомлении уполномоченного органа о предстоящей проверке указывается перечень документов, которые проверяемая организация обязана представить проверяющей группе к началу проведения проверки.
Два экземпляра уведомления передаются организации, один из которых с отметкой о получении организацией уведомления возвращается организацией уполномоченному органу.
Проведение проверки возможно и без предварительного уведомления (внезапная проверка).
4. Организация не позднее следующего дня после начала проверки представляет письмо на имя руководителя проверяющей группы, содержащее данные:
1) о руководителе, ответственном за обеспечение проведения проверки и о лице, его замещающем;
2) о специалистах организации, ответственных за подготовку необходимых документов (сведений), своевременную их передачу проверяющей группе и получение промежуточных отчетов от проверяющей группы.
5. Уполномоченный орган при необходимости дополнительным заданием может продлить срок проведения проверки, о чем в организацию направляется письменное уведомление.
Два экземпляра уведомления передаются организации, один из которых с отметкой о получении организацией уведомления возвращается организацией уполномоченному органу.
6. Организация обязана оказывать содействие проверяющей группе по вопросам, указанным в задании уполномоченного органа на проверку, а также обеспечивать возможность опроса любых должностных лиц и работников и доступ к любым источникам, необходимых для проверки информации.

7. Ұйым тексеру тобына жұмыс үшiн үй-жай және өз әкiмшiлiк ғимараттарына кiруге рұқсат бередi, өз қызметкерлерiнiң тексеру тобы мүшелерiнiң сұрақтарына түсiнiктемелер (ауызша және жазбаша) беруiн, ұйымның қызметiне қатысты ақпараттарға, оның iшiнде автоматтандырылған жүйелерге және деректер базасына қол жеткiзуiн қамтамасыз етедi, тексеру тобына қажеттi құжаттардың көшiрмелерiн түсiрулерiне мүмкiндiк бередi, сондай-ақ тексеру тобына тексерудi уақытылы аяқтауға жәрдем көрсетедi.
8. Тексеру тобы ұйымға қарау үшін беретiн аралық есептер жасауы мүмкін.
Аралық есептерге инспекциялық топтың орындаушысы мен басшысы қол қояды.
9. Аралық есептiң мазмұнында ескертулер бар болған жағдайда ұйым аралық есептi алған күннен төрт жұмыс күнi аяқталысымен өздерiнiң жазбаша келiспеушiлiктерiн бередi.
Аралық есептерде жазылған қорытындылар алдын ала болып табылады және ұйымдардан алынған келiспеушілiктердi және қосымша, оның ішінде үшiншi адамнан алынған ақпараттарды есепке ала отырып тексеру нәтижелерi туралы жиынтық есепте қайта қаралуы мүмкiн.
10. Тексеру тобы ұйымнан барлық қажеттi құжатты, оның iшiнде олардың көшiрмелерiн тексеру нәтижелерi туралы аралық және жиынтық есепке қосу үшiн алады.
Инспекциялық топтың басшысы ұйымның басшысына көрсетiлген мерзiмдерде орындалуы тиiс жазбаша сұраулар жiбередi.
11. Тексеру тобының мүшелерi тексеру жүргізу кезiнде ұйымнан алған құжаттардың сақталуын және олардағы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етедi.
12. Тексеру аяқталғаннан кейiн отыз күнтiзбелiк күн iшiнде ұйымның бiрiншi басшысының атына тексеру басшысы және оның тiкелей басшысы қол қойған тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есептiң екi данасы жiберiледi.
13. Бiрiншi басшы (орынбасар) не ұйымды тексерудi жүргiзудi қамтамасыз етуге жауапты басшы тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есептiң бiрiнші данасын қабылдап алады, есептiң екiншi данасының әрбiр парағына қол қояды, оның соңғы парағына лауазымын, тегін, атын, әкесiнiң атын көрсете отырып, алған күнi туралы белгi қояды және тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есептi алғаннан кейiнгі келесi күннен кешiктiрмей оны уәкiлеттi органға жiбередi. Тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есепте жазылған тексеру нәтижелерiн ұйым атқарушы және басқа ұйымның басқару органдарына мәлiмет үшiн жеткізедi.

7. Организация предоставляет проверяющей группе отдельное помещение для работы и разрешение на вход в свои административные здания, обеспечивает представление своими работниками объяснений (устных и письменных) на вопросы членов проверяющей группы, доступ к информации, касающейся деятельности организации, в том числе к автоматизированным системам и базам данных, предоставляет возможность проверяющей группе снятия копий необходимых документов, а также оказывает проверяющей группе содействие в своевременном завершении проверки.
8. Проверяющей группой могут составляться промежуточные отчеты, которые представляются организации для рассмотрения.
Промежуточные отчеты подписываются исполнителем и руководителем инспекционной группы.
9. В случае наличия замечаний к содержанию промежуточного отчета организация по истечении четырех рабочих дней со дня получения промежуточного отчета представляет свои письменные возражения.
Заключения, изложенные в промежуточных отчетах, являются предварительными и могут быть пересмотрены в итоговом отчете о результатах проверки с учетом полученных от организации возражений и дополнительной информации, в том числе от третьих лиц.
10. Проверяющая группа получает от организации все необходимые документы, в том числе их копии для приобщения к промежуточному и итоговому отчетам о результатах проверки.
Руководитель инспекционной группы направляет письменные запросы руководителю организации, которые подлежат исполнению в указанные сроки.
11. Члены проверяющей группы при проведении проверки обеспечивают сохранность полученных от организации документов и конфиденциальность содержащейся в них информации.
12. В течение тридцати календарных дней после окончания проверки на имя первого руководителя организации направляются два экземпляра итогового отчета о результатах проверки, подписанного руководителем проверки и его непосредственным руководителем.
13. Первый руководитель (заместитель), либо руководитель, ответственный за обеспечение проведения проверки организации, принимает первый экземпляр итогового отчета о результатах проверки, визирует каждый лист второго экземпляра отчета, указывает на его последнем листе отметку о дате получения с указанием должности, фамилии, имени, отчества и не позднее следующего дня после получения итогового отчета о результатах проверки направляет его в уполномоченный орган. Результаты проверки, изложенные в итоговом отчете о результатах проверки, доводятся организацией до сведения исполнительного, и других органов управления организации.

14. Тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есепте жазылған тексеру нәтижелері бойынша келіспеушiлiктер болған кезде ұйым тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есептi алған күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде оларды уәкiлетті органға жазбаша түрде бередi.
15. Тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есепте жазылған ұйымның тексеру нәтижелерi уәкілетті орган бiрiншi басшысының немесе оның орынбасарының, уәкiлетті орган бөлiмшесi басшысының немесе оның орынбасарының төрағалық етуiмен өткiзiлетiн мәжiлiсте ұйым басшыларын шақыру арқылы қаралуы мүмкiн.
16. Мәжiлiс нәтижелерi мәжiлiс төрағасы қол қоятын хаттамамен ресiмделедi және қол қойылған күннен бастап бес күнтізбелiк күн iшiнде ұйым басшысына танысуға жiберiледi. Ұйымның келiспеушiлігі болған жағдайда мәжiлiс хаттамасын алған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi органға жазбаша түрде бередi.
Уәкілеттi орган ұйымның хаттамаға келiспеушілiгiмен келiспеген кезде соңғы шешiмдi уәкiлетті органның бiрiншi басшысы немесе оның орынбасары қабылдайды.
17. Тексеру нәтижелерi уәкiлеттi орган өз функцияларын орындауы мақсатында қоса пайдалануға жатады.
18. Тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есептi ұйым оның қаржылық жағдайын растау үшiн жарнамалық немесе өзге мақсатта пайдалана алмайды, сондай-ақ ол Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген жағдайлардан басқа үшiншi тұлғаға уәкiлетті органның келiсiмiнсiз берiлмейдi.
19. Ұйым тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есепте келтiрiлген мәлiметтермен бiрге уәкілеттi органға берген қаржылық және өзге есептiлiктердiң құжаттық деректерiнде әртүрлiлiк болған кезде, ұйым көрсетiлген уәкілетті орган бойынша өз есептiлiгiн қорытынды есептiң нәтижелерiне, оның iшiнде алдыңғы есеп күндерiне сәйкестiкке келтiредi.
20. Ұйым уәкілеттi орган белгiлеген мерзiмде жоспарланған шараларымен және тексеру кезiнде анықталған бұзушылықтар мен кемшiлiктердi жою бойынша жауапты орындаушыларымен iс-шаралар жоспарын келiсуге ұсынады.
Уәкiлетті органмен iс-шаралар жоспарын келiскеннен кейiн ұйым бұзушылықтар мен кемшiлiктердi жою туралы есептердi не iс-шаралар жоспары бойынша өздерiне алған мiндеттердiң орындалмау себептерi туралы түсiнiктер бередi.
21. Ұйым құжаттарды, ақпараттарды инспекциялық сұрауларда көрсетілген мерзiмдерде беруден бас тартқан, олар осы баптың 8, 11-тармақтарында көрсетiлген шарттарын орындамаған жағдайда, тексерудi тапсырмада белгiленген мерзiмдерде осының салдарынан жүргізуге мүмкiндiк болмағанда тексеру тексеру басшысының шешiмi бойынша бұл жөнiнде уәкілетті органның бiрiншi басшысын немесе оның орынбасарын жазбаша хабардар еткеннен кейiн тоқтатылуы мүмкiн.

14. При наличии возражений по результатам проверки, изложенным в итоговом отчете о результатах проверки, организация в течение десяти календарных дней со дня получения итогового отчета о результатах проверки представляет их в уполномоченный орган в письменном виде.
15. Результаты проверки организации, изложенные в итоговом отчете о результатах проверки, могут быть рассмотрены на совещании под председательством первого руководителя уполномоченного органа или его заместителя, руководителя подразделения уполномоченного органа или его заместителей с приглашением руководителей организации.
16. Результаты совещания оформляются протоколом, подписанным председателем совещания и в течение пяти календарных дней со дня подписания направляются на ознакомление руководителю организации. В случае наличия возражений организация в течение трех рабочих дней со дня получения протокола совещания представляет их в уполномоченный орган в письменном виде.
При несогласии уполномоченного органа с возражениями организации к протоколу, окончательное решение принимается первым руководителем уполномоченного органа или его заместителем.
17. Результаты проверки подлежат использованию исключительно в целях исполнения уполномоченным органом своих функций.
18. Итоговый отчет о результатах проверки не может быть использован организацией для подтверждения ее финансовой состоятельности, в рекламных или иных целях, а также передаваться без согласия уполномоченного органа третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
19. При расхождении документальных данных финансовой и иной отчетности, представленных организацией в уполномоченный орган со сведениями, приведенными в итоговом отчете о результатах проверки, организация по указанию уполномоченного органа приводит свою отчетность в соответствие с результатами итогового отчета, в том числе на предыдущие отчетные даты.
20. Организация в установленный уполномоченным органом срок представляет на согласование план мероприятий с запланированными мерами и ответственными исполнителями по устранению нарушений и недостатков, выявленных при проверке.
После согласования плана мероприятий с уполномоченным органом организация предоставляет отчеты об устранении нарушений и недостатков, либо разъяснения о причинах невыполнения принятых на себя обязательств по плану мероприятий.
21. В случае отказа организации в предоставлении документов, информации в сроки, указанные в инспекционных запросах, невыполнения ими условий пунктов 8, 11 настоящей статьи, повлекших невозможность проведения проверки в установленные заданием сроки, проверка может быть прекращена по решению руководителя проверки после письменного уведомления об этом первого руководителя уполномоченного органа или его заместителя.

22. Уәкілеттi органның қызметкерлерiне ұйымның қызметiн тексеру барысында алынған мәлiметтердi жариялауға не үшiншi адамға беруге тыйым салынады.
23. Тексерудi жүзеге асыратын тұлғалар ұйым қызметiн тексеру барысында алынған және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәлiметтердi жариялауға жауапкершiлiкте болады.".
46. "Автомобиль көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шiлдедегі  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 134-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8-1) және 20-1) тармақшаларымен толықтырылсын:
"8-1) мемлекеттiк көліктiк бақылау (бұдан әрi - көлiктiк бақылау) - жеке және заңды тұлғалардың автомобиль көлiгі саласындағы заңнама талаптарын сақтауын тексеру мақсатында уәкiлетті орган жүргізетiн iс-шаралардың жиынтығы;";
мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"20-1) тексеру - шаруашылық субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының автомобиль көлiк саласындағы заңнама талаптарын сақтауын айқындау мақсатында жасалатын бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың әрекетi;";
15-бап алынып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
"2-1-тарау. Автомобиль көлігі саласындағы көлiктiк
бақылауды жүзеге асыру
19-1-бап. Көлiктiк бақылау жүргiзудiң мәнi мен мақсаты
1. Көліктiк бақылау Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi саласындағы заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалар жүзеге асыратын қызметке жүргiзiледi.
2. Көліктік бақылау жүргізудiң мақсаты Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі саласындағы заңнамасының пайдалану қауiпсiздігін және қызмет тиiмдiлігін қамтамасыз ету бойынша талаптарын сақтау болып табылады.
3. Уәкiлеттi орган орталық және жергілiктi мемлекеттік органдармен өзара iс-қимыл жасайды, бiрлескен бақылау шараларын қабылдайды, өзара ақпарат алмасуын қамтамасыз етедi.
Мемлекеттік органдар уәкiлетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көлiктi бақылау саласындағы қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге көлiктiк бақылауды жүзеге асыру бойынша мiндеттердi орындауда жәрдем көрсетуге мiндетті.
19-2-бап. Автомобиль көлігі саласындағы көлiктiк бақылау
түрлерi
1. Көлiктiк бақылау мына түрлерге бөлiнедi:
1) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарының өтуiн бақылау;
2) автомобиль көлiгіндегi шаруашылық субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының автомобиль көлігi саласындағы заңнамасын, Қазақстан Республикасы бекiткен, автомобиль көлiгiнiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын халықаралық шарттарды, сондай-ақ автокөлiк қызметтерiн көрсету саласындағы лицензиялық ережелердi сақтауына инспекторлық тексерулер.
Тексеру түрлерi:
жоспарлы - уәкілетті орган алдын ала жоспарлаған, алдыңғы тексерулерге қатысы бойынша заңнамада белгіленген уақыт аралығы ескерiлiп жүргiзiлетiн тексеру;
жоспардан тыс - Қазақстан Республикасының Президенті, Үкiметi, Бас прокуратурасы, оған уәкiлеттi өзге де мемлекеттік органдардың тапсырмалары немесе сұрау салуларымен, депутаттық сауалдармен байланысты, азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп және апатты ахуал туғызатын жағдайларда заң бұзушылықтар белгiсiн тiкелей анықтай отырып, жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу туралы өтiнiмдер, өтiнiштер, шағымдар, хабарламалар мен өзге де ақпараттар бойынша, сондай-ақ жоспарлы iс-шаралар нәтижесiнде айқындалған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын бақылау мақсатында уәкiлетті орган жүргізетiн тексеру;
қарсы - шаруашылық субъектісiнiң шарттық мiндеттемеде не өзге де құқықтық қатынаста болған жеке немесе заңды тұлғаға (филиалға немесе өкiлдiкке) қатысты ұсынылған не алынған қосымша ақпараттың шынайылығын қайта тексеру мақсатында уәкiлетті орган жоспардан тыс жүргізiлетін тексеру;
рейдтiк - бiрнеше шаруашылық субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасы заңнамасының жекелеген талаптарын сақтауы мәселелерi бойынша олардың қызметiн бiр мезгілде қамтитын тексеру;

22. Работникам уполномоченного органа запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе проверки деятельности организации.
23. Лица, осуществляющие проверку, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе проверки деятельности организации и составляющих охраняемую законом тайну.".
46. В  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 134; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19):
1) статью 1 дополнить подпунктами 8-1) и 20-1) следующего содержания:
"8-1) государственный транспортный контроль (далее - транспортный контроль) - совокупность мероприятий, проводимых уполномоченным органом в целях проверки соблюдения юридическими и физическими лицами требований законодательства в области автомобильного транспорта;";
"20-1) проверка - действие государственных органов, осуществляющих контрольные функции, совершаемое с целью определения соблюдения хозяйствующими субъектами требований законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта";
статью 15 исключить;
дополнить главой 2-1 следующего содержания:
"Глава 2-1. Осуществление транспортного контроля в сфере автомобильного транспорта
Статья 19-1. Предмет и цель проведения транспортного контроля
1. Транспортный контроль проводится за деятельностью, осуществляемой физическими и юридическими лицами в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области автомобильного транспорта.
2. Целью проведения транспортного контроля является соблюдение требований законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта по обеспечению безопасной эксплуатации и эффективной деятельности.
3. Уполномоченный орган взаимодействует с центральными и местными государственными органами, принимает совместные меры контроля, обеспечивают взаимный обмен информацией.
Государственные органы обязаны оказывать содействие уполномоченному органу в выполнении задач по осуществлению транспортного контроля за обеспечением безопасности в области автомобильного транспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 19-2. Виды транспортного контроля в сфере автомобильного транспорта
1. Транспортный контроль подразделяется на следующие виды:
1) контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
2) инспекторские проверки за соблюдением хозяйствующими субъектами на автомобильном транспорте законодательства Республики Казахстан в сфере автомобильного транспорта, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, определяющих порядок функционирования автомобильного транспорта, а также лицензионных правил в сфере оказания автотранспортных услуг.
Виды проверок:
плановая - проверка, заранее запланированная уполномоченным органом, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
внеплановая - проверка, проводимая уполномоченным органом, в связи с поручениями или запросами Президента, Правительства, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, иных уполномоченных на то государственных органов, депутатскими запросами, по подтвержденным фактам, изложенным в обращениях, заявлениях, жалобах, сообщениях и иной информации о нарушениях прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства, непосредственным выявлением признаков нарушений законодательства, в случаях возникновения угрозы здоровью и жизни физических лиц и аварийных ситуаций, а также с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия;
встречная - внеплановая проверка, с целью перепроверки достоверности представленной либо получения дополнительной информации, в отношении физического лица (филиала или представительства), с которым проверяемый хозяйствующий субъект имел договорные обязательства либо иные правовые взаимоотношения;
рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких хозяйствующих субъектов по вопросу соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан;

3) уәкiлетті органның лауазымды адамдарының жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi саласындағы заңнамасын сақтауын рейдтiк тексерудi жүзеге асыруы.
Тексеру жүргізу Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген жағдайларды қоспағанда, тасымалдаушының және көлiк кәсiпорнының қызметін тоқтатпауы тиiс.
Уәкiлетті мемлекеттiк орган сол заңды тұлғаның тексеру жүргізгенiне қарамастан заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерiн тексеруге құқылы.
19-3-бап. Көліктiк бақылау жүргiзудiң мерзiмдерi мен
кезеңдiлігі
Жүргізiлетiн бақылауының түрлерi бойынша автомобиль көлiгi саласындағы көлiктiк бақылау мынадай мерзiмдер мен кезеңдерде:
1) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруын тұрақты бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерiнде, және Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау посттарында жүзеге асырылады.
2) автомобиль көлігіндегі шаруашылық субъектiлерiн инспекторлық тексерулер жоспарлы тексерулердiң бекiтiлген кестесiне сәйкес жүргізiледi.
Тексерулер жүргiзу мерзiмдерi:
1. Тексерулердi жүргізу мерзiмдерi акт табысталған сәттен бастап отыз жұмыс күнiнен аспауы тиiс.
2. Құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлғаға тексеру жүргізу кезiнде уәкiлеттi мемлекеттік орган тексеру жүргізу мерзiмiн он жұмыс күнiне дейiн ұзартуы мүмкін.
3. Ерекше күрделi мәселелердi тексеру кезiнде уәкiлеттi орган тексеру жүргiзу мерзiмiн құрылымдық бөлiмшесi жоқ заңды тұлғалар үшiн жиырма жұмыс күнiне дейiн және құрылымдық бөлiмшесi бар заңды тұлға үшiн алпыс жұмыс күніне дейiн ұлғайтуы мүмкiн.
4. Тексеру жүргізу мерзiмiн уәкiлетті мемлекеттiк орган тасымалдаушыға құжаттарды табыс ету туралы талаптары табыс етiлген және сатып алушы тексеру жүргiзiлу кезiнде сұралған құжаттарды ұсыну сәттерi арасындағы, сондай-ақ уәкiлетті органның сұрау салуы бойынша мәлiметтер мен құжаттарды алу сәтiндегi уақыт кезеңiнде құқықтық статистика органын хабардар ете отырып, тексеру жүргізу мерзiмiн тоқтату немесе жаңғырту туралы акт шығару жолымен тоқтатылады және жаңғыртылады.
5. Автомобиль көлiгі саласындағы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде өзгесi көзделмесе жылына бiр реттен жиi емес тексеруге жатады.

3) осуществление должностными лицами уполномоченного органа рейдовых проверок за соблюдением юридическими и физическими лицами законодательства Республики Казахстан в сфере автомобильного транспорта.
Проведение проверки не должно приостанавливать деятельность перевозчика и транспортного предприятия, за исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе проверять структурные подразделения юридического лица независимо от проведения проверки самого юридического лица.
Статья 19-3. Сроки и периодичность проведения транспортного контроля
По видам проводимого контроля транспортный контроль в сфере автомобильного транспорта осуществляется в следующие сроки и периодичностью:
1) постоянный контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан осуществляется в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан;
2) инспекторские проверки хозяйствующих субъектов на автомобильном транспорте проводятся согласно утвержденным графикам плановых проверок.
Сроки проведения проверок:
1. Срок проведения проверок, не должен превышать тридцать рабочих дней с момента вручения акта.
2. При проведении проверки юридического лица, имеющего структурное подразделение, срок проведения проверки может быть продлен уполномоченным органом на срок до десяти рабочих дней.
3. В исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки, руководителем органа государственного контроля (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть увеличен на срок до двадцати рабочих дней для юридического лица, не имеющего структурное подразделение, и на срок до тридцати рабочих дней для юридического лица, имеющего структурное подразделение.
4. Срок проведения проверки приостанавливается или возобновляется государственным органом путем вынесения акта о приостановлении или возобновлении срока проведения проверки с уведомлением органа правовой статистики на периоды времени между моментами вручения перевозчику требований уполномоченного государственного органа о представлении документов и представления перевозчиком запрашиваемых при проведении проверки документов, а также на момент получения сведений и документов по запросу уполномоченного органа.
5. Субъекты малого предпринимательства в сфере железнодорожного транспорта подлежат проверке не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.

3) автомобиль көлігіндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың бiрлескен рейдтiк тексерулерi айына бiр реттен артық емес, тексерулердiң бекiтiлген жоспарына сәйкес жүргізiледi.
19-4-бап. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк
құралдарының жүрiп-тұруын көлiктiк бақылау
1. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруын тұрақты бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерiнде, Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау посттарында жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарында, қалалардың немесе өзге де тұрғылықты пункттердiң шекаралары шегіндегі автомобиль жолдарында жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерi мен көлiктiк бақылау посттары күрделi ғимараттармен және құрылыстармен жабдықталуы, деректердi жинау, беру және шоғырландыру үшiн техникалық бақылау, байланыс, қазiргі заманғы телекоммуникациялық және компьютерлiк жабдықтармен жарақталуы тиiс. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерi мен Қазақстан Республикасының аумағында көлiктiк бақылау посттары қажет болған жағдайда шлагбаумдармен жабдықталады. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерiнің және Қазақстан Республикасының аумағындағы көлiктiк бақылау посттарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
19-5-бап. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк
құралдарының жүрiп-тұруын көлiктi бақылау
жүргізудiң нысандары
1. Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асыру кезiнде рұқсат беру жүйесiнiң талаптарын орындауды көлiктi бақылау посттарда мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруына арналған рұқсат беру құжаттарының болуын;
2) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша бөлiнбейтiн жүктi тасымалдайтын iрi ауқымды және ауыр салмақты автокөлiк құралдарының қозғалысына арнайы рұқсаттың болуын;
3) халықаралық қатынастары үшiн белгiленген жүру бағытына сәйкестігін;
4) рұқсатсыз жүйе әрекет ететiн мемлекеттерде тiркелген автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына кiрудiң тiркеу талондарының болуын;
5) автокөлiк құралдары кiрген кезде өткiзу пункттерiнде берiлетiн бақылаудан өту талондарының болуын тексеру арқылы жүргiзiледi.
2. Лицензиялық заңнаманы орындауға көлiктiк бақылау лицензиялардың болуын және жолаушылар мен жүктердi тасымалдау бойынша лицензиялауға жататын заңды және жеке тұлғалар қызметiнiң лицензиялық нормалары мен ережелерінің талаптарын орындауды тексеру жолымен жүргізiледі.

3) совместные рейдовые проверки юридических и физических лиц, осуществляющих деятельность на автомобильном транспорте, проводятся согласно утвержденным планам проверок, не более одного раза в месяц.
Статья 19-4. Транспортный контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан
1. Транспортный контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан осуществляется в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан.
2. Пункты пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и посты транспортного контроля должны быть оборудованы капитальными зданиями и сооружениями, оснащены техническими средствами контроля, связи, современным телекоммуникационным и компьютерным оборудованием для сбора, передачи и консолидирования данных. Пункты пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и посты транспортного контроля на территории Республики Казахстан при необходимости оборудуются шлагбаумами. Перечень пунктов пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан утверждается Правительством Республики Казахстан.";
Статья 19-5. Формы проведения транспортного контроля за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан
1. Транспортный контроль за выполнением требований разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан на постах производится путем проверки:
1) наличия разрешительных документов на проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
2) наличия специальных разрешений на движение по автомобильным дорогам Республики Казахстан крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств, перевозящих неделимый груз;
3) соответствия маршрута следования установленным для международного сообщения;
4) наличия талонов регистрации въезда на территорию Республики Казахстан автотранспортных средств, зарегистрированных в государствах, с которыми действует безразрешительная система;
5) наличия талонов прохождения контроля, выдаваемых в пунктах пропуска при въезде автотранспортных средств.
2. Транспортный контроль за выполнением законодательства о лицензировании проводится путем проверки наличия лицензий и выполнения требований лицензионных норм и правил деятельности юридических и физических лиц по перевозке пассажиров и грузов, подлежащей лицензированию.

3. Тасымалдаушылардың автокөлiк құралдары жүргiзушiлерiнiң еңбегi мен посттарда демалу режимiн ақтауын көлiктi бақылау жүргiзушiнiң еңбегi мен демалысы режимiнiң бақылау құрылғысының (тахография) болуын және оны пайдалануды тексеру, сондай-ақ экипаждың еңбек және демалыс режимiн бақылаудың тiркеу парақтарын жүргiзу жолымен жүргізiледi.
4. Көлiк құралдарының нақты салмақ және ауқым өлшемдерiн тексеру және Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген рұқсат етiлген өлшемдерден асуы көлемiн айқындау жолымен iрi ауқымды және ауыр салмақты көлiк құралдарының жүрiп-тұруын көлiктi бақылау стационарлық типтегі салмақ өлшегiш жабдығын немесе көшпелі ұтқыр салмақтарды, өлшеу құралдары мен ауқым рамкаларын қолданумен жүргізiледi.
19-6-бап. Тексеруге жататын негiзгі мәселелер
1. Шаруашылық субъектілерiне тексеру жүргізу кезiнде уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасы құрылтай құжаттарымен және мына:
1) өндiрiстiк мақсаттағы негiзгi қорларды (автокөлiк құралдары, ашық және жабық (жылы) тұрақтар, жөндеу және техникалық қызмет көрсету үй-жайлары, көмекшi цехтар) иелену (жал, лизинг) құқығын растайтын;
2) мамандар мен жүргізушiлердiң кәсiптiк бiлiктiлiгiн растайтын;
3) мынадай:
жолаушыларды автобустармен және микроавтобустармен тасымалдауды жүзеге асыратын көлiк құралдарын жүргiзушiлер үшiн 21 жастан астам;
балалардың ұйымдасқан топтарын тасымалдауды жүзеге асыратын жүргiзушiлер үшiн 25 жастан астам және 5 жылдан астам жүргiзушiлiк жұмыс өтілі;
барынша көп салмағы 7,5 тоннадан аспайтын көлiк құралдары үшiн 18 жастан астам жасты растайтын;
4) белгiленген бағыт бойынша тұрақты жолаушы тасымалын жүзеге асыру үшiн қажеттi (куәлiк, қозғалыс кестесi, бағыттар схемасы, автовокзалдармен, автостансалармен шарттар, паспорттар, келiсiм-шарттар, лицензиялар);
5) қауiптi жүктердi тасымалдауға (тиiстi уәкiлеттi орган берген нақты қауiптi жүкпен қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензия (рұқсат), қауiптi жүктi тасымалдау бағытының бланкiсi, апаттық карточкалар, жүргiзушiлер мен мамандарды даярлау туралы куәлiк, жүргізушiнi қауiптi жүктердi тасымалдауға жiберу туралы куәлiк, автокөлiк құралын қауiптi жүктi тасымалдауға рұқсат);
6) тиiстi автокөлiк құралдарына арналған лицензиялар мен есеп құжаттарының (лицензиялық карточкалар) бар екенiн және олардың жүзеге асыратын қызмет түрiне сәйкестiгiн растайтын;
7) автокөлiк құралдарына арналған:
алдын ала техникалық байқау туралы белгiсi бар техникалық паспорттар;
жол парақтары мен белгіленген нысандағы тауар-көлiктiк құжаттары, билеттiк-есеп парақтары мен оларды есептеу журналы құжаттарымен танысады.

3. Транспортный контроль за соблюдением перевозчиками режима труда и отдыха водителей автотранспортных средств на постах производят путем проверки наличия контрольного устройства режима труда и отдыха водителя (тахографа) и его использование, а также ведения регистрационных листов контроля режима труда и отдыха экипажа.
4. Транспортный контроль за проездом крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств путем проверки фактических весовых и габаритных параметров транспортных средств и определения величины их превышения над допустимыми параметрами, установленными на территории Республики Казахстан и производится с использованием весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, измерительного инструмента и габаритных рамок.
Статья 19-6. Основные вопросы, подлежащие проверке
1. При проведении проверок хозяйствующих субъектов должностные лица уполномоченного органа знакомятся с учредительными документами и документами:
1) подтверждающими право владения (аренды, лизинга) основных фондов производственного назначения (автотранспортные средства, открытые и закрытые (теплые) стоянки, помещения для производства ремонтов и технических обслуживаний, вспомогательные цеха);
2) подтверждающими профессиональную квалификацию специалистов и водителей;
3) подтверждающими возраст:
более 21-го года для водителей транспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров автобусами и микроавтобусами;
более 25 лет и стаж работы водителем более 5 лет для водителей, осуществляющих перевозки организованных групп детей;
более 18 лет для транспортных средств, максимальный вес которых не превышает 7,5 тонн;
4) необходимыми для осуществления регулярных пассажирских перевозок по установленным маршрутам (свидетельства, расписания движений, схемы маршрутов, договора с автовокзалами и автостанциями, паспорта, контракты, лицензии);
5) на перевозку опасных грузов (лицензия (разрешение) на осуществление деятельности с конкретным опасным грузом, выданная соответствующим уполномоченным органом, бланк маршрута перевозки опасного груза, аварийные карточки, свидетельства о подготовке водителей и специалистов, свидетельства о допуске водителя к перевозке опасных грузов, допуск автотранспортного средства к перевозке опасного груза);
6) подтверждающими наличие лицензий и учетных документов (лицензионные карточки) на соответствующие автотранспортные средства и соответствие их виду осуществляемой деятельности;
7) на автотранспортные средства:
технические паспорта, с отметкой о предварительном техническом осмотре;
путевые листы и товарно-транспортные документы, установленных форм, билетно-учетные листы и журналы их учета.

2. Тексеру жүргiзу кезiнде қажетті құжаттарды болуы мен олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестiгi айқындалады.
3. Автомобиль көлігіндегі шаруашылық субъектілерiне тексеру жүргізу кезiнде өз құзiретi шегiнде тексерудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасы:
1) жылжымалы құрамның, жөндеу және өндiрiстiк базаның, техникалық құралдардың, тиеу-түсiру тетiктерiнiң, бақылау-өлшеу аппаратураларының жабдықталған қызметтік үй-жайдың (меншiктi жөндеу және өндiрiстiк базасы жоқ және басқа кәсiпорындармен тиiсті жұмыс түрлерiн орындауға шарт жасасқан кәсiпорындар жатпайды) болуы мен жай-күйiн, сондай-ақ автомобиль көлігіндегi шаруашылық субъектiлерiнiң экологиялық талаптар мен жол қауiпсiздiгi бойынша талаптардың нормаларын сақтауын;
2) автокөлiк құралдарын техникалық пайдаланылуының белгіленген талаптарға сәйкестiгін;
3) автокөлiк құралдарын рейд алдында байқау және жүргiзушiлердi рейд алдында (аусым алдында) медициналық байқау жүргiзуге арналған қызметтердiң және бiлiктi қызметшiлердiң не мұндай қызметтi жүзеге асыратын тиiстi ұйымдармен шарттардың болуы мен сәйкестiгін;
4) жолаушылар мен багажды тасымалдауды немесе автовокзалдар (автостансалар) жүйесiндегі жұмыстарды жүзеге асыру кезiнде автокөлiк құралдарының Жолаушылар мен багажды тасымалдау ережелерiнiң талаптарын орындауды;
5) автомобиль көлiктерiнiң жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде белгіленген талаптарды, оның iшiнде автокөлiк құралдарының салмақтық және ауқымдық өлшемдерi жөнiндегi талаптарды орындауды;
6) Қазақстан Республикасына халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде, жолаушыларды, багаждар мен жүктердi халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асыру кезiнде рұқсат беру жүйесiн қолдану жөніндегі ережелердiң талаптарын орындауды;
7) жүргізушілердің белгiленген еңбек және демалыс режимiн сақтауы, оның iшiнде жүргiзушiлердiң еңбегi мен демалысының режимiн тiркеудiң бақылау қондырғыларымен (тахографтармен) жабдықталуға жататын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тасымалдардың түрлерiн жүзеге асыратын автобустарда, жүк, оның iшiнде мамандандырылған (жүктердiң белгіленген бiр түрлерiн тасымалдауға арналған) автомобильдерде тахографтардың болуын;
8) автокөлiк құралдарымен қауiптi жүктердi тасымалдау ережелерi, олардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұруы талаптарының және жүргiзушiлер мен қауiптi жүктi тасымалдайтын автокөлiк құралдарына қойылатын бiлiктілiк талаптарының орындалуын;
9) автокөлiк құралдарын тасымалдау кезiнде көрсетiлген мемлекеттiк органдардың қорытындысы талап етілетiн жолаушыларды және тамақ өнiмдерiн, сондай-ақ жүктердi халықаралық тасымалдауға жiберуге санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының қорытындысы болуы жөнiндегi талаптарды орындауды;

2. При проведении проверки определяется наличие необходимых документов и их соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан.
3. При проведении проверок хозяйствующих субъектов на автомобильном транспорте должностные лица уполномоченного органа, осуществляющие проверку в рамках своей компетенции, проверяют:
1) наличие и состояние подвижного состава, ремонтной и производственной базы, технических средств, погрузочно-разгрузочных механизмов, контрольно-измерительной аппаратуры, оборудованного служебного помещения (исключение составляют предприятия, не имеющие собственной ремонтной и производственной базы и заключившие договора на выполнение соответствующих видов работ с другими предприятиями), а также соблюдение хозяйствующими субъектами на автомобильном транспорте норм экологических требований и требований по безопасности дорожного движения;
2) соответствие технической эксплуатации автотранспортных средств установленным требованиям;
3) наличие и соответствие служб и квалифицированного персонала для проведения предрейсового технического осмотра автотранспортных средств и предрейсового (предсменного) медицинского осмотра водителей либо договоров с соответствующими организациями, осуществляющими такую деятельность;
4) исполнение требований Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, при осуществлении перевозок пассажиров и багажа или работы в системе автовокзалов (автостанций);
5) исполнение установленных требований при осуществлении перевозок грузов автомобильным транспортом, в том числе и требований по весовым и габаритным параметрам автотранспортных средств;
6) выполнение требований Правил по применению разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан, при осуществлении международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа и грузов;
7) соблюдение водителями установленного режима труда и отдыха, в том числе и наличие тахографов на автобусах, грузовых, в том числе специализированных (предназначенных для перевозки определенных видов грузов), автомобилях, осуществляющих установленные законодательством Республики Казахстан виды перевозок, подлежащих оборудованию контрольными устройствами регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографами);
8) исполнение требований Правил перевозки опасных грузов автотранспортными средствами, их проезда по территории Республики Казахстан, и квалификационных требований к водителям и автотранспортным средствам, перевозящим опасные грузы;
9) исполнение требований по наличию заключения органов санитарно-эпидемиологического надзора к допуску автотранспортных средств к международной перевозке пассажиров и пищевых продуктов, а также грузов, при перевозке которых требуются заключения указанных государственных органов;

10) бақылау-өткiзу пункттерiнде қажетті құжаттама мен құралдардың болуын;
11) автокөлiк құралдарының тұрақ орындарын, сақталу және өрт қауiпсiздігімен қамтамасыз ету шарттарын;
12) жүргізушi құрамы үшiн жол-көлiк оқиғалары мен жол қозғалысы ережелерiн бұзу туралы ақпараттың әдiсiн және жеделдiгiн, жүргізiлген нұсқаманы, жол-көлiк оқиғаларының алдын алу жөніндегі iс-шаралар жоспарын тiркеу жөніндегі журналдың болуын тексередi.
19-7-бап. Көліктiк бақылауды жүзеге асыру кезiндегі уәкiлеттi
органның құзыреті
Уәкiлетті органның лауазымды тұлғасы мынадай бақылау және атқару функцияларын жүзеге асырады:
1) заңды және жеке тұлғалардың автомобиль көлiгi саласындағы заңнамасы, автомобиль көлiгінiң жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайтын Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарды сақтауын мемлекеттік бақылау, оларды бұзуларды тыю жөніндегі шараларды айқындау және қабылдау;
2) автокөлік қызметтерiн көрсету саласындағы лицензиялық ережелердiң сақталуын мемлекеттік бақылау;
3) Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық автомобиль тасымалын ұйымдастыру кезiнде рұқсат беру жүйесi талаптарының атқарылуын мемлекеттік бақылау;
4) тасымалдаушылардың жолаушылар мен багаждарды тасымалдау ережесiн сақтауын бақылау, автобус салондарында жүк тасымалдауға жол бермеу;
5) тасымалдаушылардың халықаралық қатынастарда тез бұзылатын жүктердi тасымалдауды орындайтын қозғалмалы құрамға қойылатын талаптарды сақтауын бақылау;
6) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруын, оның iшiнде отандық және шетелдiк тасымалдаушылардың Қазақстан Республикасының аумағында белгiленген автокөлiк құралдарының рұқсат етiлген ауқымдық және салмақтық өлшемдерiн сақтауын мемлекеттiк бақылау;
7) Қазақстан Республикасының тасымалдаушылары мен шетел мемлекеттерi тасымалдаушыларының автомобиль көлігі саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын мемлекеттік бақылау;
8) Қазақстан Республикасының тасымалдаушылары мен шетел мемлекеттерi тасымалдаушыларының автокөлiк құралдары жүргізушiлерiнiң еңбегі мен демалысы режимiн сақтауын мемлекеттік бақылау;
9) автокөлiк құралдары жабдығының халықаралық шарттар талаптарына, автокөлiк құралдарындағы тахографтардың болуы мен ақаусыздығы, сондай-ақ орнатылған жанар май бактарының дайындаушы зауыт талаптарына сәйкестiгі бөлiгiнде экипировкаға сәйкестігін бақылау;
10) халықаралық және облысаралық қатынастағы тұрақты автомобиль жолаушылар тасымалына рұқсаттың болуын тексеру, қозғалыс бағыты мен кестесiн сақтауды, сондай-ақ жолаушылар мен багажды тұрақты емес автомобиль тасымалы кезiнде жолаушылар тiзiмiнiң болуын бақылау;

10) наличие необходимой документации и инструментов на контрольно-пропускном пункте;
11) место стоянки автотранспортных средств, условия обеспечения сохранности и пожарной безопасности;
12) методы и оперативность информации для водительского состава о дорожно-транспортных происшествиях и нарушений правил дорожного движения, наличие журналов по регистрации проведенных инструкций, планов мероприятий по предупреждению
дорожно-транспортных происшествий.
Статья 19-7. Компетенция уполномоченного органа при осуществлении транспортного контроля
Должностные лица уполномоченного органа осуществляют следующие контрольные и исполнительные функции:
1) государственный контроль за соблюдением юридическими и физическими лицами законодательства в сфере автомобильного транспорта, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, определяющих порядок функционирования автомобильного транспорта, выявление и принятие мер по пресечению их нарушений;
2) государственный контроль за соблюдением лицензионных правил в сфере оказания автотранспортных услуг;
3) государственный контроль за исполнением требований разрешительной системы при организации международных автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан;
4) контроль за соблюдением перевозчиками правил перевозок пассажиров и багажа, недопущение перевозок грузов в салонах автобусов;
5) контроль за соблюдением перевозчиками требований к подвижному составу, выполняющему перевозки скоропортящихся грузов в международном сообщении;
6) государственный контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, в том числе соблюдения отечественными и иностранными перевозчиками допустимых габаритных и весовых параметров автотранспортных средств, установленных на территории Республики Казахстан;
7) государственный контроль за соблюдением перевозчиками Республики Казахстан и перевозчиками иностранных государств законодательства Республики Казахстан, регламентирующего отношения в сфере автомобильного транспорта;
8) государственный контроль за соблюдением перевозчиками Республики Казахстан и перевозчиками иностранных государств режима труда и отдыха водителей автотранспортных средств;
9) контроль за соответствием экипировки автотранспортного средства требованиям международных договоров, в части наличия и исправности на автотранспортном средстве тахографа, а также соответствие установленных топливных баков требованиям завода-изготовителя;
10) проверка наличия разрешения на регулярные автомобильные пассажирские перевозки в международном и межобластном сообщении и контроль за соблюдением маршрута и графика движения, а также наличием списка пассажиров при нерегулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа;

11) шетелдiк тасымалдаушылардың республика аумағы бойынша каботаждық тасымалды жүзеге асыруын айқындау және жолын кесу;
12) шетелдiк көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына белгiленбеген өткiзу пункттерi арқылы кiруi фактiсiн айқындау;
13) шетелдiк автокөлiк құралдарының уақытша кiруiн тiркеу және Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық автомобиль тасымалы саласындағы рұқсатсыз жүйе әрекет ететiн мемлекеттерде тiркелген автокөлiк құралдарының республика аумағына енуiне тiркеу талондарын беру;
14) "Салық және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  кодексiн (Салық кодексiн) Қазақстан Республикасының Үкiметі бекiткен ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруы үшiн алымдар алуды қамтамасыз ету бөлiгiнде орындау;
15) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасының  кодексiн орындау, бұзуларды айқындау және әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасақтау;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялауға жататын автокөлiк қызметтерiн көрсету саласындағы жекелеген қызмет түрлерiн лицензиялау;
17) шетелдiк мемлекеттердiң тасымалдаушыларын Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұруына рұқсатты және Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шетелдiк мемлекет аумағы бойынша жүрiп-тұруына рұқсат беру;
18) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ауыр салмақты және iрi ауқымды көлiк құралдарының (шетелдiктердi қоса алғанда) жүрiп-тұруына арнайы рұқсат беру;
19) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын кесiп өту кезiнде отандық және шетелдiк автокөлiк құралдарының бақылаудан өту талоның беру;
20) халықаралық қатынаста және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргізушiлерiн даярлау бойынша курстар ұйымдастыру;
21) халықаралық қатынаста және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарымен қауiптi жүктердi тасымалдауға жүргізушiге рұқсат беру туралы куәлiк беру;
22) транзиттік әлеуеттi қолдану туралы ақпаратты жинау, автокөлiк құралдары қозғалысының жиiлігін есепке алу, белгiленген нысандағы есеп беру құжаттары түрiнде жинақталған ақпаратты берудi ұйымдастыру және жүзеге асыру;
23) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен автомобиль көлiктерiнде және автожолдарда қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мәселелерi бойынша өзара іс-қимыл жасау.

11) выявление и пресечение осуществления иностранными перевозчиками каботажных перевозок по территории республики;
12) выявление фактов въезда иностранных транспортных средств на территорию Республики Казахстан через не установленные пункты пропуска;
13) регистрация временного въезда иностранных автотранспортных средств и выдача талонов регистрации въезда на территорию республики автотранспортных средств, зарегистрированных в государствах, с которыми действует безразрешительная система в области международных автомобильных перевозок в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
14) исполнение  Кодекса  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса)", в части обеспечения взимания сборов за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, утвержденным Правительством Республики Казахстан;
15) исполнение Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, выявление нарушений и составление протоколов об административных правонарушениях;
16) лицензирование отдельных видов деятельности в сфере оказания автотранспортных услуг, подлежащих лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
17) выдачу разрешений на проезд по территории Республики Казахстан перевозчикам иностранного государства и разрешений на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
18) выдачу специального разрешения на проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств (включая иностранные) по территории Республики Казахстан;
19) выдачу талона прохождения контроля отечественных и иностранных автотранспортных средств при пересечении государственной границы Республики Казахстан в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан;
20) организация курсов по подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном сообщении и по территории Республики Казахстан;
21) выдачу свидетельства о допуске водителя к перевозке опасных грузов автотранспортными средствами в международном сообщении и по территории Республики Казахстан;
22) сбор информации об использовании транзитного потенциала, учет интенсивности движения автотранспортных средств, организация и осуществление передачи накопленной информации в виде отчетных документов установленной формы;
23) взаимодействие с государственными органами Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности на автомобильном транспорте и автодорогах.

19-8-бап. Уәкiлетті органның лауазымды тұлғаларының құқықтары
мен мiндеттерi
1. Уәкiлетті органның лауазымды тұлғалары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте және жағдайларда Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерiнде және Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау посттарында жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарында, қалалардың немесе өзге де тұрғылықты пункттердiң шекаралары шегіндегi автомобиль жолдарында тоқтатуға;
2) олар халықаралық автомобиль тасымалдарын орындау жолаушылар мен багаждарды, жүктердi, оның iшiнде iрi ауқымды және ауыр салмақты, сондай-ақ қауiпті жүктердi Қазақстан Республикасының аумағына тасымалдау кезiнде отандық тасымалдаушылар және шетелдiк мемлекеттердiң тасымалдаушылары қолданатын автокөлiк құралдарын байқауға;
3) тасымалдаушылар автомобиль көлігі саласындағы субъектiлердiң арасындағы қатынастарды реттейтiн Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу айқындалған жағдайда айқындалған бұзуларды жойғанға дейiн автокөлiк құралдарының одан әрi қозғалуын кiдiртуге;
4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерiнде, Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау посттарында, жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарында, қалалардың немесе өзге де тұрғылықты пункттердiң шекаралары шегiндегі автомобиль жолдарында бақылауды жүзеге асыру кезiнде шлагбаум қолдануға;
5) автомобиль құралдарындағы шаруашылық субъектілерiне инспекторлық тексерулер жүргiзуге және автомобиль көлiгi туралы заңнаманың бұзылғаны туралы актiлер жасақтауға, бұзуларды жою туралы орындалуға мiндетті ұйғарымдар беруге;
6) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасақтауға, Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша өндiрiстi жүзеге асыруға;
7) автомобиль көлiгi саласындағы қатынастарды реттейтiн заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық актi жобаларын әзiрлеу жөнiндегi ұсыныстарды енгізуге;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiпте және жағдайларда көлiк құралдарын әкiмшiлiк ұстау мен байқауды жүзеге асыруға;
9) әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған орында не аумаққа, үй-жайға, көлiк құралдарына, тауарларға өзге де мүлiктер мен заңды тұлғаның иелігiндегi заттарға байқау жүргiзу кезiнде табылған әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасау құралы немесе тiкелей объектiсi болып табылатын құжаттарды, тауарларды, өзге де мүлiктер мен заттарды алып қоюды жүзеге асыруға;
10) жүргiзушiлердi автокөлiк құралдарын басқарудан аластатуға және оларды мастық жай-күйiн медициналық куәландыруға жiберуге;

Статья 19-8. Права и обязанности должностных лиц уполномоченного органа
Должностные лица уполномоченного органа имеют право:
1) в порядке и случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, останавливать автотранспортные средства в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан;
2) подвергать осмотру автотранспортные средства, используемые отечественными перевозчиками и перевозчиками иностранного государства при выполнении ими международных автомобильных перевозок, перевозок пассажиров и багажа, грузов, в том числе крупногабаритных и тяжеловесных, а также опасных грузов на территории Республики Казахстан;
3) в случае выявления допущенных перевозчиками нарушений законодательства Республики Казахстан, регламентирующего отношения между субъектами в сфере автомобильного транспорта, задерживать дальнейшее движение автотранспортных средств до устранения выявленных нарушений;
4) проводить инспекторские проверки хозяйствующих субъектов на автомобильном транспорте и составлять акты о нарушениях законодательства об автомобильном транспорте, давать обязательные для исполнения предписания об устранении нарушений;
5) составлять протоколы об административных правонарушениях, осуществлять производство по делам об административных правонарушениях в соответствии с административным законодательством Республики Казахстан;
6) вносить предложения по разработке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов, регламентирующих отношения в сфере автомобильного транспорта;
7) осуществлять в порядке и случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, административное задержание и досмотр транспортных средств;
8) осуществлять изъятие документов, товаров, иного имущества и предметов, принадлежащих юридическому лицу, явившихся орудием совершения или непосредственным объектом административного правонарушения, обнаруженных на месте совершения административного правонарушения либо при проведении осмотра территорий, помещений, транспортных средств, товаров, иного имущества и предметов, принадлежащих юридическому лицу;
9) отстранять водителей от управления автотранспортным средством и направлять их на медицинское освидетельствование, на состояние опьянения;
10) в пределах своей компетенции проводить осмотр территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащего юридическому лицу, а также соответствующих документов;

11) өз құзiретi шегінде заңды тұлғаның иелiгіндегі аумаққа, үй-жайға, тауарларға, өзге де мүлiкке, сондай-ақ тиiстi құжаттарға байқау жүргізуге;
12) шетелдiк ұйымдармен оның құзiретіне кiретiн мәселелер бойынша сыртқы экономикалық және ғылыми-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға құқылы.
2. Уәкiлетті органның лауазымды тұлғасы:
1) автокөлiк құралдарының қызметi мәселелерi бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтінiмдерiн қарауға және олар бойынша тиiстi шараларды қабылдауға;
2) автомобиль көлігі саласындағы қатынастарды реттейтiн Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.
3. Уәкілеттi органның лауазымды тұлғалары мемлекеттiк көлiктік бақылауды жүзеге асыру кезiнде қызметтік киiм киюi, нөмiрлiк омырау белгiсiнiң болуы және талап ету бойынша қызметтiк куәлiгін көрсетуi тиiс. Қызметтiк киiмнiң, нөмiрлiк омырау белгілерiнiң, қызметтік куәлiктiң үлгiлерiн уәкілетті орган бекiтедi.
19-9-бап. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша рұқсат ету
құжаттарын беру тәртiбi
1. Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) кiру (шығу), халықаралық қатынастардағы жолаушылар мен жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдiк автокөлiк құралдарын Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттi сапарға рұқсат беру - рұқсат беру құжатының негізiнде жүргiзiледi.
2. Егер мемлекетпен шетелдiк автокөлiк құралдарын тiркеуге Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық автомобиль тасымалдары саласында рұқсатсыз жүйе әрекетте болса, осы шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұруы Қазақстан Республикасының аумағына кiру кезiнде көлiктiк бақылау посттарында берiлетін шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына кiруiн тiркеу талоны негiзiнде жүзеге асырылады.
3. Үшiншi елдiң аумағында тұрған шығу пункттінен Қазақстан Республикасының аумағындағы бару пунктіне дейiн немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы шығу пунктiнен үшiншi елдiң аумағындағы бару пунктіне дейiн жолаушыларды және (немесе) жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының аумағы бойынша шетелдiк автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруы шетелдiк тасымалдаушылардың Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) үшiншi елге (елден) тасымалдауды орындауға рұқсат - рұқсат беру құжаты негізiнде рұқсат етiледi.
4. Қазақстан Республикасының Көлiк саласындағы уәкiлеттi орган шетелдiк мемлекеттердiң құзiреттi органдарымен рұқсат беру құжаттарының бланкiлерiмен тепе-тең айырбас жүргізуi мүмкiн.

11) осуществлять внешнеэкономическое и научно-техническое сотрудничество с иностранными организациями по вопросам, относящимся к его компетенции.
2. Должностные лица уполномоченного органа обязаны:
1) рассматривать обращения физических и юридических лиц по вопросам деятельности автомобильного транспорта и принимать по ним соответствующие меры;
2) осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан, регламентирующего отношения в сфере автомобильного транспорта.
3. Должностные лица уполномоченного органа при осуществлении государственного транспортного контроля должны быть в служебной униформе, иметь номерные нагрудные знаки и предъявлять по требованию служебные удостоверения.
Образцы служебной униформы, номерных нагрудных знаков, служебного удостоверения утверждаются уполномоченным органом.
Статья 19-9. Порядок выдачи разрешительных документов на проезд по территории Республики Казахстан
1. Въезд (выезд) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзит по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении, производятся на основании разрешительного документа - разрешения на поездку.
2. Если с государством регистрации иностранного автотранспортного средства действует безразрешительная система в области международных автомобильных перевозок в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, проезд данного иностранного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан осуществляется на основании талона регистрации въезда иностранного автотранспортного средства на территорию Республики Казахстан, выдаваемого на постах транспортного контроля при въезде на территорию Республики Казахстан.
3. Проезд иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, осуществляющих перевозку пассажиров и (или) грузов от пункта отправления, находящегося на территории третьего государства, до пункта назначения на территории Республики Казахстан или от пункта отправления на территории Республики Казахстан до пункта назначения на территории третьего государства допускается на основании разрешительного документа - разрешения на выполнение перевозок иностранными перевозчиками с (на) территории Республики Казахстан в (из) третьи страны.
4. Уполномоченным органом Республики Казахстан в области транспорта может быть произведен паритетный обмен с компетентными органами иностранных государств бланками разрешительных документов.

5. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша халықаралық қатынастардың транзитiндегі тасымалды жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушы Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп-тұру рұқсатына сұрау салған жағдайда көлiк саласындағы уәкiлетті орган Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұрғаны үшiн алым сомасы төленгеннен кейiн мұндай рұқсатты бередi.
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттiк рейстен керi бағытқа баратын шетелдiк жүк автокөлiк құралы Қазақстан Республикасының аумағына жолшыбай тиелуi кезiнде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұрғаны үшiн алым сомасы төленгеннен кейiн көлiк саласындағы уәкiлеттi орган беретiн Қазақстан Республикасының аумағынан шығуға құқықты куәландыру үшiн жүріп-тұруға қосымша рұқсаттың болуы қажет.
19-10-бап. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша шетелдiк
автокөлiк құралдарының жүрiп-тұру тәртiбi
1. Қазақстан Республикасы мен шетелдiк мемлекеттер арасында жүктердi, жолаушыларды және багажды халықаралық автомобиль тасымалы өткiзудiң халықаралық автомобиль пункттерi арқылы жүзеге асырылуы тиiс.
Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру үшiн қажеттi Қазақстан Республикасының заңдарына және халықаралық шарттарына сәйкес рұқсат беру және басқа да құжаттары автокөлiк құралдарының жүргізушілерiнде болуы тиiс және уәкiлетті мемлекеттiк органның лауазымды тұлғаларының талабы бойынша көрсетiледi.
2. Шетелдiк автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан екi пункті арасында жолаушылар мен жүктердi тасуына жол берiлмейдi.
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жолаушыларды транзиттік тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдiк автокөлiк құралдарына Қазақстан Республикасының аумағында жолаушыларды отырғызу және (немесе) түсiрудi жүргiзуге тыйым салынады.
Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыратын тасымалдаушылар өз мемлекетiнiң тiркеу және айыру белгілерi бар автокөлiк құралдарын пайдалануы тиiс.
Бұл ретте тiркемелер немесе жартылай тiркемелерде басқа мемлекеттiк тiркеу және айырма белгiсi болуы мүмкiн.
19-11-бап. Отандық автокөлiк құралдарының Қазақстан
Республикасының аумағынан шығу және оларға
шетелдiк рұқсаттарды беру тәртiбi
1. Отандық автокөлiк құралдары рұқсат беру бланкiлерiмен алмасу жүргізiлген шетелдiк мемлекеттерге баруы кезiнде тасымалдаушы бұрын берiлген өтiнiш негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкiметі белгiлеген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұрғаны үшiн алым сомасы төленгеннен кейiн көлiк саласындағы уәкiлетті орган беретiн тиiстi шетелдiк рұқсат беру құжаттарын ала алады.
Әрбiр автокөлiк құралына жеке рұқсат беру құжаты берiледi.

5. В случаях запроса иностранным перевозчиком, осуществляющим перевозку в международном сообщении транзитом по территории Республики Казахстан, разрешения на поездку по территории Республики Казахстан уполномоченный орган в области транспорта, выдает ему такое разрешение, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан.
При попутной загрузке на территории Республики Казахстан иностранного грузового автотранспортного средства, следующего в обратном направлении из транзитного рейса по территории Республики Казахстан, необходимо наличие дополнительного разрешения на поездку, для удостоверения права на выезд с территории Республики Казахстан, которое выдается уполномоченным органом в области транспорта после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан.
Статья 19-10. Порядок проезда иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан
1. Международные автомобильные перевозки грузов, пассажиров и багажа между Республикой Казахстан и иностранными государствами должны осуществляться через международные автомобильные пункты пропуска.
Разрешительные и другие документы, которые в соответствии с законодательством и международными договорами Республики Казахстан необходимы для осуществления международных автомобильных перевозок, должны находиться у водителей автотранспортных средств и предъявляться по требованию должностных лиц, уполномоченных государственных органов.
2. Не допускается перевозка пассажиров и грузов иностранными автотранспортными средствами между двумя пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан.
Иностранным автотранспортным средствам, осуществляющим транзитные перевозки пассажиров по территории Республики Казахстан, запрещается производить посадку и (или) высадку пассажиров на территории Республики Казахстан.
Перевозчики, осуществляющие международные автомобильные перевозки, должны использовать автотранспортные средства, имеющие регистрационные и отличительные знаки своего государства.
При этом прицепы или полуприцепы могут иметь регистрационные и отличительные знаки другого государства.
Статья 19-11. Порядок выезда с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств и выдачи им иностранных разрешений
1. В случаях выезда отечественных автотранспортных средств в иностранные государства, с которыми произведен обмен бланками разрешительных документов, перевозчик на основании ранее представленных заявок может получить соответствующие иностранные разрешительные документы, выдаваемые уполномоченным органом в области транспорта, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан.
На каждое автотранспортное средство выдается отдельный разрешительный документ.

2. Пайдаланылған шетелдiк рұқсат беру құжаты бұрын оларды берген органға қайтарылуға жатқызылады.
3. Тасымалдаушының оған берiлген шетелдiк рұқсат беру құжаттарын басқа тасымалдаушыға беруiне жол берiлмейдi.
Егер шетелдiк рұқсат беру құжаттарының саны тасымалдаушылар берген өтiнiмдердiң жалпы санынан аз болған жағдайда шетелдiк рұқсат беру құжаттарының бланкiлерiн тасымалдаушылар арасында бөлу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізiледi.
Жауапты тасымалдаушыға мәлiмденгеннен тыс шетелдiк рұқсат беру құжаттарын беру басқа отандық тасымалдаушылардың олар мәлiмдеген осы түрдiң шетелдiк рұқсат беру құжаттарынан бас тартқан жағдайда жүргізiлуi мүмкін.
Отандық тасымалдаушылардың жолаушыларды және багажды жүйелiк халықаралық тасымалдауға рұқсат беру құжаттарын беру Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының жағдайларына сәйкес жүзеге асырылады.
19-12-бап. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша отандық
және шетелдiк iрi ауқымды және (немесе) ауыр
салмақты автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруына
арналған арнайы рұқсаттарды беру
тәртiбi
1. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша отандық және шетелдiк iрi ауқымды және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруына ауыр салмақты және (немесе) iрi ауқымды автокөлiк құралдарының жүрiп-тұруына арнайы рұқсат беру - рұқсат беру құжатының (бұдан әрi - арнайы рұқсат) негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Арнайы рұқсатты көлiк саласындағы уәкілеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұрғаны үшiн алым сомасы төленгеннен кейiн бередi.
3. Егер жүгі бар немесе жүксiз автокөлiк құралдары Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша қозғалуға арналған Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген автокөлiк құралдарының рұқсат етiлген өлшемдерiнен ауқымы, салмағы және (немесе) осьтік жүктемесi бойынша артық болса арнайы рұқсат тасымалдау кезiнде олардың мақсатын өзгертпей, тым көп шығындарсыз немесе олардың бұзылу тәуекелiнсiз екi немесе одан да көп бөлiктерге бөлiнбейтiн жүктердiң осы автокөлiк құралымен тасымалдау жағдайында ғана берiледi.
Тасымалдаудың бөлiнетін жүгі бар iрi ауқымды және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп-тұруы айқындалған жағдайда оны Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша қозғалуға арналған Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген автокөлiк құралдарының рұқсат етiлген өлшемдерiне сәйкес келтiру және Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұрғаны үшiн алым сомасы төленсе тасымалдаушы автокөлiк құралынан жүкті түсiрудi жүргiзетін арнайы рұқсатты бермей-ақ жаңартылуы мүмкiн.

2. Использованные иностранные разрешительные документы подлежат возврату ранее выдавшему их органу.
3. Передача перевозчиком выданных ему иностранных разрешительных документов другому перевозчику не допускается.
В случае, если количество выделенных иностранных разрешительных документов меньше общего количества поданных перевозчиками заявок, распределение бланков иностранных разрешительных документов между перевозчиками производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Выдача отечественным перевозчикам сверх заявленных иностранных разрешительных документов может быть произведена в случае отказа других отечественных перевозчиков от заявленных ими иностранных разрешительных документов данного вида.
Выдача разрешительных документов на регулярные международные перевозки пассажиров и багажа отечественными перевозчиками осуществляются согласно условиям международных договоров Республики Казахстан.
Статья 19-12. Порядок выдачи специальных разрешений на проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан
1. Проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан осуществляется на основании разрешительного документа - специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств (далее - специальное разрешение).
2. Специальное разрешение выдается уполномоченным органом в области транспорта после установления маршрута движения и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан.
3. Если автотранспортное средство с грузом или без груза имеет превышение по габаритам, массе и (или) осевым нагрузкам над установленными Правительством Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, специальное разрешение выдается только в случае перевозки данным автотранспортным средством неделимых грузов, которые при перевозке не могут быть разделены на две или более частей без изменения их назначения, чрезмерных затрат или риска их порчи.
При выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с делимым грузом перевозка может быть возобновлена, без выдачи специального разрешения, когда перевозчик произведет разгрузку автотранспортного средства, чтобы привести его в соответствие с установленными Правительством Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, и оплатит сумму сбора за проезд крупногабаритного и тяжеловесного транспортного средства за фактически пройденную часть маршрута.

19-13-бап. Уәкiлеттi органның басқа да мемлекеттiк
органдармен өзара iс-қимылы
1. Уәкiлетті органның лауазымды тұлғалары өз қызметiн белгіленген құзiретi шегiнде Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау, барлығының теңдігі мен әрбiр мемлекеттік бақылау органының дербестігі негiзiнде басқа мемлекеттік органдармен үйлесiмдi және өзара iс-қимылда жүзеге асырады.
2. Уәкілеттi органның лауазымды тұлғаларының жүргізушiлермен, жолаушылармен, жүкті алып жүрушiлермен, мемлекеттiк органдардың, шетелдiк мемлекеттердiң және халықаралық ұйымдардың өкiлдерiмен өзара қарым-қатынас заңдылықты қатаң сақтауға, өз қызметтік мiндеттерiн нақты орындауға, құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесуге, басқа адамдарға тiлектес және сыйластық қатынастарға негiзделуi тиiс.".
47. "Туроператордың және турагенттiктiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 31 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 24, 179-құжат):
5-бапта:
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген оның құзiретi шегіндегі туристiк қызметi саласындағы уәкiлетті орган" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қалалар, астана) атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Туроператордың және турагенттiктiң жауапкершiлiгін мiндеттi сақтандыру саласындағы мемлекеттік бақылауды туроператордың және (немесе) турагенттің мiндетті сақтандыру шартын жасауын растайтын құжаттарға сұрау салу жолымен облыстық (республикалық маңызы бар қалалар, астана) атқарушы орган жүзеге асырады. 30 күн iшiнде туроператордың және (немесе) турагенттiң сұрау салынатын құжаттарын бермеуi кезiнде тексерудi жүзеге асыру рәсiмiне Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген талаптарды сақтай отырып, тексеру жүргізiледi.".
48. "Дәрiлiк заттар туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 13 қаңтардағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 2, 8-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 10-баптың 1-тармағы 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) дәрiлік заттардың үлгiсiн алып қоюға жатқызылған фармацевтикалық қызмет субъектісінің қаражаты есебiнен сараптама жүргізу үшiн бұл өнiмнiң құны өтелмейтiн, жеткiлiктi және қажетті көлемнен аспайтын санда дәрiлiк заттардың үлгiлерi алынсын;";
2) 14-бапта:
атауындағы "түрлерi" деген сөз алынып тасталсын;
1-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "фармацевтік қызметтің мынадай түрлерi" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақша алынып тасталсын;

Статья 19-13. Взаимодействие уполномоченного органа с другими государственными органами
1. Должностные лица уполномоченного органа осуществляют свою деятельность в пределах установленной компетенции, скоординированой во взаимодействии с другими государственными органами, на основе соблюдения законодательства Республики Казахстан, равенства всех и самостоятельности каждого государственного органа контроля.
2. Взаимоотношения должностных лиц уполномоченного органа с водителями, пассажирами, лицами, сопровождающими груз, представителями государственных органов, иностранных государств и международных организаций должны основываться на строгом соблюдении законности, четком исполнении своих служебных обязанностей, принципиальности в предупреждении и пресечении правонарушений, доброжелательном и уважительном отношении к другим лицам.".
47. В  Закон  Республики Казахстан от 31 декабря 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 24, ст. 179):
в статье 5:
в пункте 1 слова "уполномоченный орган в области туристской деятельности в пределах его компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан" заменить словами "областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственный контроль в области обязательного страхования ответственности туроператора и турагента осуществляется областными (города республиканского значения, столицы) исполнительными органами путем запроса документов, подтверждающих заключение туроператором и (или) турагентом договора обязательного страхования. При непредоставлении туроператором и (или) турагентом запрашиваемых документов в течение 30 дней проводится проверка, с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан к процедуре осуществления проверки".
48. В  Закон  Республики Казахстан от 13 января 2004 г. "О лекарственных средствах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 2, ст. 8; N 23, ст. 142):
1) подпункт 4) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"4) изымать образцы лекарственных средств без компенсации стоимости этой продукции в количествах, достаточных и не превышающих необходимые объемы, для проведения экспертизы за счет средств субъекта фармацевтической деятельности, подвергшегося изъятию образцов лекарственных средств";
2) в статье 14:
в заголовке слово "видов" исключить;
в пункте 1:
в абзаце первом слова "следующие виды фармацевтической деятельности" исключить;

мынадай мазмұндағы 14-1-бабымен толықтырылсын:
"14-1-бап. Дәрiлiк заттар айналымы саласындағы мемлекеттік
бақылау
1. Мемлекеттік бақылауды дәрiлiк заттар айналымы саласындағы субъектілердiң Қазақстан Республикасында дәрiлiк заттар айналымын реттейтiн нормативтiк құқықтық актілердiң, стандарттардың, ережелер мен нормалардың сақтауын белгiлеу мақсатында уәкiлеттi органның лауазымды адамдары жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік бақылау:
1) дәрiлік заттардың қауiпсiздiгін, тиiмдiлігін және сапасын қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ мәлімсiз өтiнiштердi қоспағанда, оның iшiнде халықтың денсаулығы мен ұлттық қауiпсiздiкке қауіптi дереу жоюды талап ететін шағымдар, өтiнiштер және ресми хабарламалардың басқа да нысандары бойынша тексерулер;
2) бұзуларды жоюға және уәкiлеттi органның лауазымды адамы берген нұсқаманы орындауға бағытталған iс-шараларды жүргізу жолымен жүзеге асырады.
Бақылаушы орган шешiм қабылдау үшiн қажетті қосымша ақпарат алу мақсатында үшіншi тұлғаға қатысты тексеру жүргiзуге рұқсат етiледi.".
49. "Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Жаршысы, 2004 жыл, N 5, 26-құжат):
1) 5-баптың 1-тармағындағы "өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер "облыстың, ауданның (қаланың) жергілiктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндетті сақтандыру
саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру
тәртiбi
Облыстың, ауданның (қаланың) жергілiктi атқарушы органы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру мақсатында:
1) агенттен өсiмдiк шаруашылығында мiндетті сақтандыру шартын жасасқан сақтанушылардың атауы мен тиiстi аумақтағы сақтандырылған алаңдары көрсетiлген тiзбесiн сұрайды;
2) өсiмдiк шаруашылығында мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан сақтанушылар тiзбесiне кiрмеген өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушiлерге сақтандыру шартының жасалғанын растау қажеттілігін туралы ескерту жолдайды;
3) өсімдік шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi бiр ай iшiнде caқтандыру шартының жасалғанын растамаған жағдайда, осы өндiрушiге тексеру белгiлеу туралы ұйғарым шығарады;
әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасайды және Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк тәртiптік жаза қолданады;";

дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств
1. Государственный контроль осуществляют должностные лица уполномоченного органа с целью установления соблюдения субъектами в сфере обращения лекарственных средств нормативных правовых актов, стандартов, правил и норм, регламентирующих обращение лекарственных средств в Республике Казахстан.
2. Государственный контроль осуществляется путем проведения:
1) проверок с целью обеспечения безопасности, эффективности и качества лекарственных средств, а также по подтвержденным фактам, изложенным в жалобах, заявлениях и других формам официальных обращений, за исключением анонимных сообщений, в том числе требующим немедленного устранения угрозы здоровью населения и национальной безопасности;
2) мероприятий, направленных на устранение нарушений и исполнение предписаний, выданных должностными лицами уполномоченного органа.
Допускается проведение проверок в отношении третьих лиц с целью получения дополнительной информации, необходимой для принятия решения контролирующим органом.".
49. В  Закон  Республики Казахстан от 10 марта 2004 г. "Об обязательном страховании в растениеводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 5, ст. 26):
1) пункт 1 статьи 5 слова "уполномоченным государственным органом в области растениеводства" дополнить словами "и его территориальными органами области, района (города).";
2) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Порядок осуществления государственного контроля в области обязательного страхования в растениеводстве
Территориальный орган области, района (города) уполномоченного государственного органа в области растениеводства в целях осуществления государственного контроля:
1) запрашивает от агента перечень страхователей, заключивших договор обязательного страхования в растениеводстве с указанием их наименования и застрахованных площадей на соответствующей территории;
2) направляет уведомления производителям продукции растениеводства, не вошедших в перечень страхователей, заключивших договор обязательного страхования в растениеводстве, о необходимости подтверждения заключения договора страхования;
3) в случае не подтверждения заключения договоров страхования в течение одного месяца производителем продукции растениеводства, издает предписание о назначении проверки данного производителя;
4) составляет протокола об административных правонарушениях и налагает административные взыскания в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;";

3) 10-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiмiнiң үшiншi абзацы ", өтiнiш жасалған күннен бастап бiр күндiк мерзiмде сақтанушыға тегiн берiлетiн" деген сөздермен толықтырылсын;
50. "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 12 сәуiрдегi N 544-II  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 6, 44-құжат):
1) 8-баптың 2) тармақшасындағы "қызметiне бақылау" деген сөздер "қызметті реттеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Сауда қызметiн жүзеге асыруға бақылау
1. Қазақстан Республикасының аумағында сауда қызметiн жүзеге асыруға бақылауды мемлекеттік органдар өз құзiретi шегінде жүргiзедi және сауда қызметінiң субъектілерiне қойылатын талаптарды, нормативтік құқықтық актiлердi сауда қызметі субъектiлерiнің сақтауын белгілеу мақсатымен сауда қызметінiң субъектiсiнен тексеру, құжаттарға сұрау салу жолымен жүргiзедi.
2. Сауда қызметiнiң субъектiлерiн тексеру жоспарлық (жоспарланған және тиісті мемлекеттік орган бекiткен) және жоспардан тыс (шағымдар, өтiнiштер бойынша жедел әсер етудi талап ететін туындаған жағдайға сәйкес тағайындалған) тексеруге бөлiнедi.
3. Жоспарлық тексерулер жылына кемiнде бiр рет жүргiзiледi.".
51. "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 14, 81-құжат):
8-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын шаруашылық жүргізушi субъектiлерге тексеру жүргiзу тәртiбiн," деген сөздер алынып тасталсын.
52. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 15, 87-құжат):
1) 4-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы "инспекциялау (тексеру)" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 5-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "және инспекциялаудың" деген сөздер алынып тасталсын.
53. "Iшкi су көлігi туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 15, 88-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 4-1), 12-1) және 16-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) мемлекеттiк көлiктiк бақылау (бұдан әрi - көліктiк бақылау) - уәкiлетті органның заңды және жеке тұлғалардың iшкi су көлігі саласындағы заңнаманың талаптарын сақтауларын тексеру мақсатында жүргізетiн iс-шараларының жиынтығы;";
"12-1) қарап шығу - уәкiлеттi органның объектiні қауiпсiз пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестік мәнiне тексеруi;";

3) абзац третий части первой пункта 2 статьи 10 дополнить словами ", предоставляемая страхователю бесплатно в однодневный срок со дня обращения".
50. В  Закон  Республики Казахстан от 12 апреля 2004 г. "О регулировании торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 6, ст. 44):
1) в подпункте 2) статьи 8 слова "контроль за деятельностью" заменить словами "регулирование деятельности";
2) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Контроль за осуществлением торговой деятельности
1. Контроль за осуществлением торговой деятельности на территории Республики Казахстан проводится государственными органами в пределах их компетенции путем проверок, запроса документов у субъекта торговой деятельности, с целью установления соблюдения субъектами торговой деятельности нормативных правовых актов, требований, предъявляемых к субъектам торговой деятельности.
2. Проверки субъектов торговой деятельности подразделяются на плановые (запланированные и утвержденные соответствующим государственным органом) и внеплановые (назначаемые в соответствии с создавшейся ситуацией, требующей немедленного реагирования по подтвержденным фактам, изложенным в жалобах, заявлениях).
3. Плановые проверки проводятся не чаще одного раза в год.".
51. В  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2004 г. "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 14, ст. 81):
в подпункте 8) пункта 1 статьи 8 слова "порядка проведения проверок хозяйствующих субъектов, осуществляющих деятельность в области связи," исключить.
52. В  Закон  Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 87):
1) в подпункте 3) пункта 2 статьи 4 слова "инспектирования (проверок)" заменить словом "проверок";
2) в подпункте 4) пункта 1 статьи 5 слова "и инспектирования" исключить.
53. В  Закон  Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О внутреннем водном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 88):
1) статью 1 дополнить подпунктами 4-1), 12-1) и 16-1) следующего содержания:
"4-1) государственный транспортный контроль (далее - транспортный контроль) - совокупность мероприятий, проводимых уполномоченным органом в целях проверки соблюдения юридическими и физическими лицами требований законодательства в области внутреннего водного транспорта;";
"12-1) осмотр - проверка уполномоченным органом объекта на и предмет соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, направленных на обеспечение безопасной эксплуатации;";

"16-1) тексеру - бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарының, шаруашылық субъектiлерiнiң iшкi су көлiгі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауын айқындау мақсатында жасайтын әрекетi;";
2) 7-баптағы "және қадағалауды", "және қадағалау" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 9-бап:
1-тармақта 18) тармақшадағы "қадағалауды" деген сөз "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың 6) тармақшасындағы "қадағалауды" деген сөз "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Көлiктiк бақылауды жүргізудiң мәнi мен мақсаты
1. Көлiктік бақылау заңды және жеке тұлғалардың iшкi су көлiгi саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын қызметіне жүргізiледi.
2. Көліктік бақылауды жүргізудiң мақсаты iшкi су көлiгі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының қауiпсiз пайдалануды және iшкi су көлігінде тиiмдi қызметті қамтамасыз ету бойынша талаптарын сақтау болып табылады.
3. Уәкiлеттi орган орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимыл жасасады, бақылаудың бiрлескен шараларын қабылдайды, ақпаратпен өзара алмасуды қамтамасыз етедi.
Мемлекеттік органдар уәкiлетті органға iшкi су көлiгі саласындағы қауiпсiздiкті қамтамасыз етуге көлiктiк бақылауды жүзеге асыру бойынша мiндеттердi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орындауына жәрдем көрсетуге мiндеттi.";
5) 16-баптағы "қадағалау", "қадағалауға" деген сөздер "бақылау", "бақылауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Кемелердi пайдалану қауiпсiздiгiн бақылау
Iшкi су жолдарында iшкi суда жүзiп жүрген өздiгiнен жүзетiн және өздігінен жүзбейтiн кемелердiң, iшкi су жолдарында пайдаланылатын жолаушылар, серуендiк, спорттық және құйып тасымалдау кемелерiнiң, паромда өткелдер мен басқа да жүзу объектiлерiнiң, оның iшiнде шағын өлшемдi флоттық пайдаланылу қауiпсiздiгiн, олардың қозғалтқыштарының түрiне, бас қозғалтқыштарының қуатына және мұндай кемелердiң сыйымдылығына қарамастан, бақылауды уәкiлетті органның аумақтық бөлімшелерi:
1) уәкiлетті орган бекiткен ережелерге сәйкес iшкi су жолдарында кемелер ұшыраған көлiк оқиғаларын тексеру, сыныптау және есепке алуды жүргізу;
2) кеме қатынасының су жолдарын және навигациялық жабдықтау құралдарын тиiсiнше күтiп ұстауды бақылау;
3) кемелердiң (оның iшiнде шағын өлшемдi), салдардың және iшкi су жолдарында орналасқан өзге де жүзбелi объектiлер мен құрылғылардың уәкілеттi орган белгілеген кеме қатынасы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету талаптарына сай болуын қарап шығуды жүргiзу;

"16-1) проверка - действие государственных органов, осуществляющих контрольные функции, совершаемое с целью определения соблюдения хозяйствующими субъектами требований законодательства Республики Казахстан в области внутреннего водного транспорта;";
2) в статье 7 слова "и надзора", "и надзор" исключить;
3) в статье 9:
в подпункте 18) пункта 1 слово "надзора" заменить словом "контроль";
в подпункте 6) пункта 2 слово "надзора" заменить словом "контроль";
4) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Предмет и цель проведения транспортного контроля
1. Транспортный контроль проводится за деятельностью, осуществляемой физическими и юридическими лицами в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области внутреннего водного транспорта.
2. Целью проведения транспортного контроля является соблюдение требований законодательства Республики Казахстан в области внутреннего водного транспорта по обеспечению безопасной эксплуатации и эффективной деятельности на внутреннего водном транспорте.
3. Уполномоченный орган взаимодействует с центральными и местными государственными органами, принимает совместные меры контроля, обеспечивают взаимный обмен информацией.
Государственные органы обязаны оказывать содействие уполномоченному органу в выполнении задач по осуществлению транспортного контроля за обеспечением безопасности в области внутреннего водного транспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
5) в статье 16 слова "надзор", "надзору" заменить словом "контроль", "контролю";
6) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Контроль за безопасностью эксплуатации судов
Контроль за безопасностью эксплуатации на внутренних водных путях самоходных и несамоходных судов внутреннего водного плавания, пассажирских, прогулочных, спортивных и наливных судов, паромных переправ и других плавучих объектов, эксплуатируемых на внутренних водных путях, независимо от вида их движителей, мощности главных двигателей и вместимости таких судов, в том числе и маломерного флота, осуществляется территориальными подразделениями уполномоченного органа посредством:
1) проведения расследований, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, на внутренних водных путях в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
2) контроля за надлежащим содержанием судоходных водных путей и средств навигационного оборудования;
3) проведения осмотра судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов и сооружений, расположенных на внутренних водных путях, на их соответствие требованиям обеспечения безопасности судоходства, установленным уполномоченным органом;

4) кеме қатынасы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету талаптарына сай келмейтiн кемелердi (оның iшiнде шағын өлшемдi), салдарды және өзге де жүзу объектілерін ұстап алу;
5) кеме қатынасы қауiпсiздiгiне, адамдардың өмiрi мен денсаулығына, жүктердiң сақталуына қатер төнген кезде кемелердiң (оның iшiнде шағын өлшемдi), салдардың және өзге де жүзу объектiлерiнiң қозғалысын тоқтата тұру және оған тыйым салу;
6) кеме иелерiнiң, кеме экипаждарының мүшелерiнiң, iшкi су жолдарындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың ішкi су көлігі туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кемелердi пайдалану қауiпсiздігін қамтамасыз ету талаптарын орындауын бақылау;
7) кемелердi (оның iшінде шағын өлшемдi) мемлекеттiк тiркеу және кемелердi мемлекеттiк тiркеу және оған құқықтар ережелерiне сәйкес жүзеге асырылатын тиiстi құжаттарды беру;
8) уәкiлеттi орган бекiткен кемелердiң командалық құрамының адамдарын аттестаттау ережелерiне сәйкес жүргiзiлетiн кемелердiң командалық құрамының адамдарын аттестаттау. Кемелердiң командалық құрамының адамдарын аттестаттау әрбiр кейiнгi үш жылдың аяқталуы бойынша жүргiзiледi. Тиiсті мамандық бойынша оқу орнын кезектi аттестаттау жылында аяқтаған, сондай-ақ сол жылы дипломдаудан өткен адамдар аттестаттаудан босатылады;
9) Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен кемелердiң экипаждары мүшелерін дипломдау ережелеріне сәйкес жүргізiлетін кемелердiң командалық құрамының адамдарын дипломдау. Дипломдауға тиiстi бiлiмi бар, аумақтық бөлiмшеге мынадай құжаттарды берген адамдар жiберiледi:
1) еркiн нысандағы өтiнім;
2) жеке куәлiгi немесе паспорт;
3) жоғарғы немесе орташа кәсiби бiлiмi туралы құжат (диплом);
4) жүзу өтiлiн растайтын құжат;
5) медициналық комиссияның денсаулық жағдайы бойынша кемедегi жұмысқа жарамдылығы туралы қорытындысы.
Дипломдауды жүргізу туралы өтiнiмдi аумақтық бөлiмше отыз күн iшiнде қарайды.
Берiлген құжаттар кемелер экипаждарының мүшелерiн дипломдау ережелерiнің талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, бұл жөнiнде құжаттарды берген сәттен бастап жетi күннен кешiктiрмей құжаттарды берген адамға хабарлайды;
10) анықталған iшкі су жолдарындағы кеме қатынасын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшiн мiндетті болып табылатын iшкi су көлігінiң (оның iшiнде шағын өлшемдi) жұмыс iстеуiн айқындайтын заңнаманы бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалар беру;
11) Қазақстан Республикасының кеме қатынасының су жолдарын жеке және заңды тұлғалардың пайдалану мерзiмдерiн бақылау;

4) задержания судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов, не соответствующих требованиям обеспечения безопасности судоходства;
5) приостановления и запрещения движения судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов при наличии угрозы безопасности судоходства, жизни и здоровью людей, сохранности грузов;
6) контроля за выполнением судовладельцами, членами экипажей судов, физическими и юридическими лицами, осуществляющими судоходство на внутренних водных путях, требований обеспечения безопасности эксплуатации судов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте;
7) государственной регистрации судов (в том числе маломерных) и выдачи соответствующих документов, осуществляемой в соответствии правилами государственной регистрации судов и прав на них;
8) аттестации лиц командного состава судов, проводимой в соответствии с правилами аттестации лиц командного состава судов, утвержденными уполномоченным органом. Аттестация лиц командного состава судов проводится по истечении каждых последующих трех лет. Лица, окончившие учебные заведения по соответствующей специальности в год очередной аттестации, а также прошедшие в том же году дипломирование, от аттестации освобождаются;
9) дипломирования лиц командного состава судов, проводимого в соответствии с правилами дипломирования членов экипажей судов, утвержденными Правительством Республики Казахстан. К дипломированию допускаются лица, имеющие соответствующее образование с представлением в территориальное подразделение следующих документов:
1) заявление произвольной формы;
2) удостоверение личности или паспорт;
3) документ о высшем или среднем профессиональном образовании (диплом);
4) документ, подтверждающий стаж плавания;
5) заключение медицинской комиссии о пригодности к работе на судне по состоянию здоровья.
Заявление о проведении дипломирования рассматривается территориальным подразделением уполномоченного органа в течение тридцати дней.
В случае несоответствия представленных документов требованиям правил дипломирования членов экипажей судов, об этом письменно сообщается лицу, представившему документы, не позднее семи дней с момента представления документов;
10) выдачи предписаний об устранений выявленных нарушений законодательства, определяющего функционирование внутреннего водного транспорта (в том числе маломерных), которые являются обязательными для выполнения физическими и юридическими лицами, осуществляющими судоходство на внутренних водных путях;
11) контроля за сроками пользования судоходными водными путями Республики Казахстан физическими и юридическими лицами;

12) тасымалдаушының азаматтар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершіліктi мiндетті сақтандыру шартын тасымалдаушының жасасуын бақылау;
13) жеке және заңды тұлғалардың iшкi су көлiгі қызметiн жүзеге асыру кезiндегi лицензиялық ережелерiн сақтауын бақылау;
14) кемелердi, оның iшiнде шағын өлшемдi және база-тұрақтарды техникалық бақылауды жүргiзу;
15) өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың талаптарын бақылауды жүзеге асыру;
16) шағын өлшемдi кемелердiң мемлекеттік борттық нөмiрлерге ие болуы;
17) тұрақты мекен жайы өзгерген, құрал-жабдықтары (иесiнiң) өзгерген, қайта жабдықтау салдарынан кеменiң техникалық деректерi өзгерген және басқа жағдайларда шағын өлшемдi кемелердi қайта тiркеудi жүргізу;
18) шағын өлшемдi кемелердiң кеме жүргізушiлерiн даярлау жөнiндегi курстарды ұйымдастыру, олардың аттестациясын жүзеге асыру;
19) шағын өлшемдi кемелердi басқару құқығына куәлiктер беру;
20) шағын өлшемдi кемелер үшiн база-тұрақтарды мемлекеттiк есепке алуды және пайдалануға рұқсаттар берудi жүргізу;
21) тиiстi мамандарды шағын өлшемдi көлiк мәселелерi жөнiндегi сараптамаларға қатысуға тарту;
22) шағын өлшемдi кемелердiң алкогольдiк, есiрткілік және уытты мас күйiнде болған кеме жүргізушiлерiн басқарудан шеттету және оларды медициналық куәландыруға жiберу;
23) заңнамаға сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша өндiрiсті жүзеге асыру;
24) паромды өткелдердi мемлекеттiк тiркеудi, есепке алуды, сондай-ақ пайдалануға жарамдылығына техникалық куәландыруды жүргізу арқылы жүзеге асыру.";
7) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң
кемелерiн қарап шығуды жүргiзуi
1. Кемелердi қарап шығу кеменiң (оның мемлекеттiк тiркелген орнына қатыссыз) және экипаждың кемелердi пайдаланудың қауiпсiздігін реттейтiн Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестiгiн анықтау мақсатында жүргiзiледi. Кемелердi қарап шығу капитанның немесе бiрiншi штурманның (капитанның аға көмекшiсiнiң) және шағын өлшемдi кеменiң кеме жүргізушiсiнiң қатысуымен тұрақта, дәл сондай кiретiн жерде жүргiзiлуi мүмкін.
Iшкi суларда жүзетiн кемелердi қарап шығу навигацияаралық кезеңнен кейiн, ал жүзу кемелерiн (өзен - теңiз) - теңiзге пайдалануға берiлгеннен кейiн, олар iшкi су жолдарына кiргеннен кейiн жүргізiледi.
Кемелердi бақылау қарап шығу навигация кезеңiнде бiр жарым-екi айдан жиi емес немесе көлiк оқиғасы болған кезде жүргiзiледi.

12) контроля за заключением перевозчиком договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
13) контроля за соблюдением лицензионных правил физическими и юридическими лицами при осуществлении деятельности на внутреннем водном транспорте;
14) проведения технического контроля судов, в том числе маломерных и баз-стоянок для маломерных судов;
15) осуществления в пределах своей компетенции контроля за соблюдением требований международных договоров, участником которых является Республика Казахстан;
16) присвоения маломерным судам государственных бортовых номеров;
17) произведения перерегистрации маломерных судов в случае изменения постоянного места жительства, изменения принадлежности (владельца), изменения вследствие переоборудования, технических данных судна и другие;
18) организации курсов по подготовке судоводителей маломерных судов, осуществлять их аттестацию;
19) выдачи удостоверений на право управления маломерными судами;
20) ведения государственного учета и выдачи разрешения на эксплуатацию баз-стоянок для маломерных судов;
21) привлечения соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам маломерного транспорта;
22) отстранения от управления судоводителей маломерных судов находящихся в состоянии алкогольного, наркотического и токсикоманического опьянения и направления их на медицинское освидетельствование;
23) осуществления производства по делам об административных правонарушениях в соответствии с законодательством;
24) проведения государственной регистрации, учета, а также технического освидетельствования на годность эксплуатации паромных переправ.";
7) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Проведение осмотров судов территориальными подразделениями уполномоченного органа
1. Осмотры судов проводятся с целью выявления соответствия судна (независимо от места его государственной регистрации) и экипажа требованиям законодательства Республики Казахстан, регламентирующего безопасную эксплуатацию судов. Осмотры судов могут проводиться как на стоянке, так и в ходу в присутствии капитана или первого штурмана (старшего помощника капитана) и судоводителя маломерных судов.
Осмотр судов внутреннего водного плавания производится после межнавигационного периода, а судов плавания (река-море) - после эксплуатации в море, при заходе их на внутренние водные пути.
Контрольные осмотры судов производятся в период навигации, не чаще чем через полтора-два месяца или при совершении транспортного происшествия.

2. Өздігінен жүзетін кемелердi байқау кезiнде мыналар тексеруге жатады:
1) осы Заңның 23-бабында көрсетiлген кеме құжаттары (болуы, жарамдылық мерзiмдерi, оларды жүргiзу тәртiбi);
2) кеменi пайдалану режимi мен экипаждың жұмысы туралы кеме иесiнiң штаттық кестесi мен бұйрығы (немесе басқа құжат);
3) тиiстi су бассейніндегі радиобайланысты ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулар;
4) кеменiң тоқтап тұруы туралы капитанға ақпарат;
5) iшкi су жолдарының навигациялық карталары;
6) вахталық, штурмалық, жалпы кеме қызметтi ұйымдастыру, адамдарды құтқару және кеменiң өмiршеңдігі күрес жөнiндегi кеме ішi құжаттары (саны, жүргiзу сапасы):
вахталар кестесi;
дабылдар бойынша кесте және экипаж мүшелерiнiң жеке карточкалары;
ауа-райы болжамдарының журналы (тігіндi орам);
жол ақпараттарының және кеме жүргізушiсiнiң хабарламаларының журналы;
магниттiк компастың девиацияларының кестесi;
кеменiң маневрлендiрiлген элементтерiнiң кестесi;
адамның борт артына құлауы кезiндегі маневрлеу схемасы;
радиолокациондық станцияның көлеңкелi секторларының схемасы;
7) мемлекеттік тудың, құбырлардағы маркалардың саны мен жай-күйi, кеменiң атауы (нөмiрi) және борттардағы тiркеу нөмiрлерi, корпустағы жүк маркiлерi;
8) кеменiң (құрамның) жүзу ауданының разряды мен жағдайына, құрамдарды жұмыс iстетудiң және жолдар габариттерiнiң үлгiлiк схемаларына сәйкестігі;
9) жолаушылар сыйымдылығы және жүк көтергіштік, ауладағы борттың биiктігi (жүк маркасы бойынша) нормаларын сақтау, кеменi басқару орнынан қалыпты көру жағдайын қамтамасыз ету;
10) жарықтық, көру және дыбыс дабылының саны мен әрекетi;
11) навигациялық, штурмандық және электрлi радио навигациялық приборлардың Өзендiк кеме қызметi нормалары бойынша саны мен iс-әрекетi;
12) Кеме қызметi регистрiнiң нормаларына ұжымдық және жеке құтқару құралдары, пиротехникалар, апаттық жабдықтау (таңдаулы) санының сәйкестігі. Олардың маркировкаларының, орналасуы мен сақталуының дұрыстығы;
13) экипаждың штаттық кестеге және iшкi және аралас (өзен - теңiз) жүзу көліктік кемелер экипажының минималды құрамы туралы ережеге сәйкес жасақтануы;
14) командалық және қатардағы құрамда тиiсті лауазымдарға орналасу құқығына дипломдардың (бiлiктiлiк куәлiктерiнiң), дипломдарға қосымша бақылау талондарының, аттестаттау туралы анықтамаларының болуы;
15) ағымдағы және алдыңғы рейстерде (вахталық журналдағы жазбалар бойынша) құрамдардың жұмыс iстеуiнiң үлгілiк схемаларын, жолаушылар сыйымдылығы мен жүк көтергiштік нормаларын, аудан және жүзу шарттары бойынша шектеулердi және тiркеу құжаттарында көрсетiлген басқа талаптарды, вахталарды өткiзу режимiн, оқу дабылдарын және басқару құрылғысы iстен шыққандағы iс-әрекет бойынша жаттығулар жүргiзудiң кезеңдiгін сақтауы;

2. При осмотре самоходных судов проверке подлежат:
1) судовые документы (наличие, сроки действия, порядок их ведения), указанные в статье 23 настоящего Закона;
2) штатное расписание и приказ (или другой документ) судовладельца о режиме эксплуатации судна и работе экипажа;
3) указания по организации радиосвязи в соответствующем водном бассейне;
4) информация капитану об остойчивости судна;
5) навигационные карты внутренних водных путей;
6) внутрисудовая документация по организации вахтенной, штурманской, общесудовой службы, спасания людей (наличие, качество ведения):
расписание вахт;
расписания по тревогам и личные карточки членов экипажа;
журнал (подшивка) прогнозов погоды;
журнал (подшивка) путевой информации и извещений судоводителям;
таблица девиации магнитного компаса;
таблица маневренных элементов судна;
схема маневрирования при падении человека за борт;
схема теневых секторов радио локационной станции;
7) наличие и состояние Государственного флага, марки на трубе, наименование (номера) судна и регистрационных номеров на бортах, грузовой марки на корпусе;
8) соответствие судна (состава) разряду и условиям района плавания, типовым схемам формирования составов и габаритам пути;
9) соблюдение норм пассажировместимости и грузоподъемности, высоты надворного борта (по грузовой марке), обеспечение обзора с поста управления судном;
10) наличие и действие световой, зрительной и звуковой сигнализации;
11) наличие и действие навигационных, штурманских и электрорадионавигационных приборов по нормам Речного судоходства;
12) соответствие нормам Регистра судоходства количества коллективных и индивидуальных спасательных средств, пиротехники, аварийного снабжения (выборочно), правильность их маркировки, расположения и хранения;
13) укомплектованность экипажа в соответствии со штатным расписанием и Положением о минимальном составе экипажей транспортных судов внутреннего и смешанного (река-море) плавания;
14) наличие у командного и рядового состава дипломов (квалификационных свидетельств) на право занятия соответствующих должностей, контрольных талонов к дипломам, справок об аттестации;
15) соблюдение в текущем и предыдущих рейсах (по записям в вахтенном журнале) типовых схем формирования составов, норм пассажировместимости и грузоподъемности, ограничений по району и условиям плавания и других требований, указанных в регистровых документах, режима несения вахт, периодичности проведения учебных тревог и тренировок по действиям при отказе рулевого устройства;

16) экипаж мүшелерiнiң басқару құрылғысы істен шыққан кезде дабыл бойынша (бiрнеше адамнан жауап алу арқылы) iс-әрекет етудi бiлуi мен игеруi (таңдаулы тексерiледi).
Экипаждың жеткiлікті дайындығына күмән туған кезде дабылдар жүргізу туралы нұсқаулар берiледi. "Шлюпка" немесе "борт артында адам бap" дабылдары кезiнде шлюпканы (шлюпкаларды) мiндетті түрде суға тастау қажет;
17) ағымдағы навигациядағы аумақтық бөлiмшелер қызметкерлерiнiң нұсқамаларын орындауы тексерiледi.
3. Қарап шығу нәтижелерi бойынша уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнiң қызметкерi анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтардың тiзбесiн және ескертулердi қалыпқа келтiру мерзiмдерiн көрсете отырып акт жасайды. Кеме құжаттары болмағанда және жүзу қауiпсiздігіне қауiп төнген жағдайларда уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiнiң қызметкерi кеменiң капитаны кеме иесiне хабарлайтын кеменiң (құрамның) жылжуына тыйым салу туралы шешiм қабылдайды.
Қарап шығу актісi екi данада жасалады және оған уәкiлетті органның аумақтық бөлiмшесiнiң қызметкерi және капитан (нeмece капитанның аға көмекшiсi) қол қояды. Капитан (капитанның аға көмекшiсi) қол қоюдан бас тартқан жағдайда актiде бiлдiрiлген бас тартудың себептерi көрсетiле отырып жазба жасалады.
Актінiң бiрiншi данасы кемеде, екiншiсi - уәкiлеттiк органның аумақтық бөлiмшесiнде кеме iсiнде сақталады.
Уәкiлетті орган аумақтық бөлiмшесiнiң кеменi қарап шығуды жүргiзген қызметкерлерi белгіленген тәртiпте кеменi қарап шығу жөніндегі актiдегi жазбалардың дұрыстығына жауапкершілiкте болады.";
7) 18-баптағы, 19-баптың 3-тармағындағы, 20-баптың 8-тармағындағы "қадағалау" деген сөз "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде немесе кеме кiтабында тiркелген және ішкі су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемеде, олардың нысандарын, оларды беру және жүргізу тәртiбiн уәкiлетті орган белгілейтін мынадай кеме құжаттары болуы тиiс:
1) кеменiң Қазақстан Республикасының мемлекеттiк туымен жүзуi құқығын және кемеге меншiктiлiк құқығын растайтын кеме куәлігі;
2) шетелдiк кемеге (жалға алынған шетел кемелерiнiң тізiлiмiнде тiркелген кемелер үшiн) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туымен жүзуге уақытша құқық беру туралы куәлiк;
3) кеменiң жүзуге жарамдылығы туралы, оның класы немесе топтастырылған куәлігі көрсетілген куәлiгі;
4) кеме журналы (вахталық журнал) (өздігінен жүзетiн кемелер үшiн);
5) кеме рөлi (өздігінен жүзетiн кемелер үшiн) - кеме капитаны құрастырған кеме экипажы мүшелерiнiң тiзiмi;

16) знание и умение членов экипажа действовать по тревогам путем опроса нескольких человек) при отказе рулевого устройства (проверяется выборочно).
При сомнении в достаточной подготовке экипажа дается указание о проведении тревог. При тревогах "шлюпочной" или "человек за бортом" обязательно спускать шлюпку (шлюпки) на воду;
17) проверяется выполнение предписаний работников территориальных подразделений в текущей навигации.
3. По результатам осмотра работник территориального подразделения уполномоченного органа составляет акт с указанием перечня выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан и сроков устранения замечаний. При отсутствии судовых документов и в случаях, угрожающих безопасности плавания, работник территориального подразделения уполномоченного органа принимает решение о запрещении движения судна (состава), о чем капитан судна информирует судовладельца.
Акт осмотра составляется в двух экземплярах и подписывается работником территориального подразделения уполномоченного органа и капитаном (или старшим помощником капитана). В случае отказа капитана (старшего помощника капитана) от подписи в акте делается запись с указанием заявленных мотивов отказа.
Первый экземпляр акта хранится на судне, второй - в территориальном подразделении уполномоченного органа в судовом деле.
Работники территориального подразделения уполномоченного органа, проводившие осмотр судна, в установленном порядке несут ответственность за достоверность записей в акте по осмотру судна.";
7) в статье 18, в пункте 3 статьи 19, в пункте 8 статьи 20 слово "Надзор" заменить словом "Контроль";
8) пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1. На судне, зарегистрированном в Государственном судовом реестре Республики Казахстан или судовой книге и осуществляющем судоходство по внутренним водным путям, должны находиться следующие судовые документы, формы, порядок выдачи и ведения которых устанавливаются уполномоченным органом:
1) судовое свидетельство, которое подтверждает право плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан и право собственности на судно;
2) свидетельство о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну (для судов, зарегистрированных в реестре арендованных иностранных судов);
3) свидетельство о годности судна к плаванию с указанием его класса или с классификационным свидетельством;
4) судовой журнал (вахтенный журнал) (для самоходных судов);
5) судовая роль (для самоходных судов) - список членов экипажа судна, составляемый капитаном судна;

6) радиожурнал (eгep де кемеде кеме радиостанциясы бар болса);
7) кеме станциясының рұқсаты (eгep де кемеде кеме радиостанциясы бар болса);
8) машина журналы (механикалық қозғағышы бар кемелер үшiн);
9) кеменi қарап шығудың бiрыңғай кiтабы;
10) санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды және кемеге санитарлық паспорт;
11) өрт қауiпсiздігі куәлігі (байқау актiсi);
12) кеменiң мұнаймен, сарқынды сулармен және күл-қоқыспен ластануын болдырмау туралы куәлiк;
13) кеме экипажының минималды құрамы туралы куәлiк.";
9) 24-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы алынып тасталсын;
10) 45-баптың 5, 7-тармағындағы "қадағалау" деген сөз "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 46-баптың 1-тармағындағы "және қадағалауға" деген сөздер алынып тасталсын.
54. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 жылғы N 18, 107-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"25-1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы тексеру (одан әрi - тексеру) - жануарлар дүниесiн пайдаланушылардың жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнаманың талаптарын сақтауын анықтау мақсатында жасалатын жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамның немесе уәкiлетті және/немесе аумақтық органдардың лауазымды адамдарының iс-әрекетi;";
2) 9-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
15-1) жануарлар дүниесiн пайдаланушылардың жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңның талаптарын сақтауын мақсатында қызметiн тексередi;
3) 27-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) Осы Заңның 49-бабына сәйкес жүргізiлетiн жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнаманың талаптарын сақтауына мемлекеттiк бақылау мақсатында тексерудi жүзеге асыруға кедергi жасамау.";
4) 49-бапта:
1-тармақ "ережелер мен нормаларды сақтауы мақсатында" деген сөзден кейiн "тексеру жүргiзу жолымен" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылауды уәкiлетті орган және оның аумақтық органдары:
1) тексерудiң жылдық жоспары бойынша;
2) жоғары тұрған мемлекеттiк органдардың тапсырмасына сәйкес;
3) жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерi, арыздары, шағымдары және хабардары бойынша;

6) радиожурнал (если судно имеет судовую радиостанцию);
7) разрешение судовой станции (если судно имеет судовую радиостанцию);
8) машинный журнал (для судов с механическим двигателем);
9) единая книга осмотра судна;
10) санитарно-эпидемиологическое заключение и санитарный паспорт на судно;
11) пожарное свидетельство (акт осмотра);
12) свидетельство о предотвращении загрязнения с судна нефтью, сточными водами и мусором;
13) свидетельство о минимальном составе экипажа судна.";
9) подпункт 3) пункта 3 статьи 24 исключить;
10) в пунктах 5, 7 статьи 45 слово "надзор" заменить словом "контроль";
11) в части второй пункта 1 статьи 46 слова "и надзору" исключить.
54. В  Закон  Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 18, ст. 107):
1) статью 1 дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) проверка в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее - проверка) - действие должностного лица или должностных лиц уполномоченного и/или территориальных органов, осуществляющих государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, совершаемое с целью определения соблюдения пользователями животным миром требований законодательства в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира;";
2) пункт 1 статьи 9 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) проверяет деятельность пользователей животным миром с целью определения соблюдения требований законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животным миром;";
3) пункт 2 статьи 27 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) не препятствовать осуществлению проверок с целью государственного контроля за соблюдением требований законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, проводимых в соответствии со статьей 49 настоящего Закона.";
4) в статье 49:
пункт 1 после слова "осуществляется" дополнить словами "путем проведения проверок";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира осуществляется уполномоченным органом и его территориальными органами:
1) по годовому плану проверок;
2) в соответствии с поручениями вышестоящих государственных органов;
3) по обращениям, заявлениям, жалобам и сообщениям физических и юридических лиц;

4) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы келеңсiз зардаптары растайтын жануарлар дүниесiн ғылыми зерттеу және мониторинг нәтижелерi бойынша;
5) жоспарлы iс-шаралар нәтижесiнде анықталған тәртiп бұзушылықтарды жою жөнiндегi талаптардың орындалуын бақылау мақсатында жүзеге асырады.";
5) 53-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"1-1) тексеру актiсi;".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi, 2006 жылғы 1 қаңтардан қолданысқа енгiзiлетiн 3 және 7-тармақтарды қоспағанда.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4) по результатам научных исследований и мониторинга животного мира, подтверждающих негативные последствия в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
5) с целью контроля исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате планового мероприятия.";
5) пункт 1 статьи 53 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) акт проверки;".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением пунктов 3 и 7, которые вводятся в действие с 1 января 2006 года.
Президент
Республики Казахстан