Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының кейбір қаулыларына және Жоғарғы Соттың нормативтік қаулыларына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N 12 Нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының қаулыларында және нормативтік қаулыларында берілген түсіндірмелерді қылмыстардың бірнеше рет жасалуын және жиынтығын қарастыратын қылмыстық заңдарға енгізілген өзгерістерге және толықтыруларға сәйкестендіру мақсатында Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы,
қаулы етеді:
1. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 10.04.2015 № 1 нормативтік қаулысымен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 10.04.2015 № 1 нормативтік қаулысымен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2002 жылғы 11 сәуірдегі N 6 "Кәмелетке толмаған адамдардың қылмыстары және оларды қоғамға қарсы іс-әрекеттер жасауға тарту жөніндегі істер бойынша сот практикасы туралы" (2003 жылғы 11 шілдедегі N 4 нормативтік қаулымен енгізілген өзгерістерімен бірге) нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. ҚК 13-бабының төртінші бөлігіне сәйкес кәмелеттік жасқа толмай тұрып жасалған ұрлық үшін бұрынғы соттылықтар, қылмыстың қайталануын тану кезiнде, әрекеттерді бірнеше рет немесе екi немесе одан да көп рет сотталған адам жасаған белгілері бойынша дәрежелеу кезінде ескерілмейтіні түсіндірілсін.".
4. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2003 жылғы 11 шілдедегі N 8 "Бөтеннің мүлкін заңсыз иемдену жөніндегі істер бойынша сот тәжірибесі туралы" (2003 жылғы 19 желтоқсандағы N 14 нормативтік қаулымен енгізілген өзгерістерімен бірге) нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) 17-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"ҚК 13-бабының төртінші бөлігіне сәйкес кәмелеттік жасқа толмай тұрып жасалған ұрлық үшін бұрынғы соттылықтар әрекеттерді бірнеше рет немесе екi немесе одан да көп рет сотталған адам жасаған деген белгілері бойынша дәрежелеу кезінде ескерілмейді.";
2) 19-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Алаяқтық кезінде алдау ауызша да жазбаша да болуы мүмкін. Алаяқтық кезінде жалған құжаттарды пайдалану алдаудың бір түрі болып табылады және бұл әрекеттер ҚК-нің 325-бабының үшінші бөлігі бойынша қосымша дәрежелеуді қажет етпейді.";
3) 24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Қарақшылық шабуыл кезінде денсаулыққа ауыр зиян немесе абайсызда жәбірленушінің өліміне әкеліп соққан денсаулыққа ауыр зиян келтіру толығымен ҚК 179-бабының сәйкесінше екінші бөлігімен немесе үшінші бөлігімен толық қамтылады, сондықтан ҚК 103-бабы бойынша қосымша дәрежелеу талап етілмейді.

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Пленума и нормативные постановления Верховного Суда Республики Казахстан
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 25 декабря 2006 года № 12.
В целях приведения разъяснений, содержащихся в постановлениях Пленума и нормативных постановлениях Верховного Суда Республики Казахстан, в соответствие с изменениями и дополнениями, внесенными в уголовное законодательство, регулирующие неоднократность и совокупность преступлений, пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан постановляет:
1. Утратил силу нормативным постановлением Верховного суда РК от 10.04.2015 № 1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Утратил силу нормативным постановлением Верховного суда РК от 10.04.2015 № 1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. В нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 11 апреля 2002 года N 6 "О судебной практике по делам о преступлениях несовершеннолетних и о вовлечении их в преступную и иную антиобщественную деятельность" (с изменениями, внесенными нормативным постановлением от 11 июля 2003 года N 4) внести следующее изменение:
Пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Разъяснить, что в соответствии с частью четвертой статьи 13 УК прежние судимости за преступления, совершенные в несовершеннолетнем возрасте, при признании рецидива преступлений, при квалификации деяния по признаку неоднократности или по признаку совершения преступления лицом, два и более раза судимым, не учитываются.".
4. В нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 11 июля 2003 года N 8 "О судебной практике по делам о хищениях" (с изменениями, внесенными нормативным постановлением от 19 декабря 2003 года N 14) внести следующие изменения и дополнение:
1) Второе предложение пункта 17 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью четвертой статьи 13 УК прежние судимости за хищения, совершенные в несовершеннолетнем возрасте, при квалификации деяния по признаку неоднократности или по признаку совершения преступления лицом, два и более раза судимым, не учитываются.";
2) абзац три пункта 19 изложить в следующей редакции:
"При мошенничестве обман может быть как устным, так и письменным. Использование при хищении поддельных документов является одной из форм обмана и эти действия дополнительной квалификации по части третьей статьи 325 УК не требуют.";
3) пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Причинение при разбойном нападении тяжкого вреда здоровью либо тяжкого вреда, повлекшего по неосторожности смерть потерпевшего, полностью охватывается соответственно частью второй или частью третьей статьи 179 УК, поэтому дополнительной квалификации деяния по статье 103 УК не требуется.

Егер қарақшылық шабуыл барысында қолданылған күштің салдарынан кінәлі жәбірленушіге қасақана қаза келтірсе, онда жасалған әрекет қылмыстардың жиынтығы ретінде ҚК 179-бабының тиісті бөліктері және 96-бабы екінші бөлігінің з) тармағы бойынша дәрежеленуге жатады.
Кейіннен бөтеннің мүлкін ұрлауды жеңілдету мақсатымен жасалған қасақана кісі өлтіру ҚК 96-бабы екінші бөлігінің к) тармағында және ҚК 175-бабының тиісті бөлігінде көзделген қылмыстардың жиынтығын құрайды.";
4) 25-тармақ алынып тасталсын;
5) 26-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"26. Кінәлі адам ерекше тарихи, ғылыми, көркемдiк немесе мәдени жағынан құнды заттарды ұрлау, сондай-ақ бөтеннің өзге мүлкін ұрлау жасалса, жасалған әрекеттер тұтастай қылмыстардың жиынтығы бойынша - ҚК 180-бабының тиісті бөлігімен және ұрлауды жасау тәсіліне байланысты ҚК тиісті баптары (175, 176, 177, 178 немесе 179-баптары) бойынша дәрежеленуге жатады.".
5. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 10.04.2015 № 1 нормативтік қаулысымен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 10.04.2015 № 1 нормативтік қаулысымен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
7. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 25.06.2015 № 4 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
8. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады және ресми түрде жарияланған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысының
міндетін атқарушы

Если при применении насилия в ходе разбойного нападения виновный умышленно причинил смерть человеку, то содеянное следует квалифицировать как совокупность преступлений - по соответствующим частям статьи 179 УК и пункту з) части второй статьи 96 УК.
Умышленное причинение смерти с целью облегчить в последующем совершение кражи чужого имущества, образуют совокупность преступлений, предусмотренных пунктом к) части второй статьи 96 УК и соответствующей части статьи 175 УК.";
4) пункт 25 исключить;
5) пункт 26 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"При совершении виновным хищения предметов, имеющих особую историческую, научную, художественную или культурную ценность, а также наряду с этим хищения иного чужого имущества, содеянное в целом надлежит квалифицировать по совокупности преступлений - соответствующей части статьи 180 УК и соответствующим статьям ( 175 , 176 , 177 , 178 или 179 ) УК в зависимости от способа хищения.".
5. Утратил силу нормативным постановлением Верховного суда РК от 10.04.2015 № 1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
6. Утратил силу нормативным постановлением Верховного суда РК от 10.04.2015 № 1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
7. Утратил силу нормативным постановлением Верховного суда РК от 25.06.2015 № 4 (вводится в действие со дня официального опубликования).
8. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
исполняющий обязанности
секретаря пленарного заседания