Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 14 наурыздағы N 161 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 тамыздағы № 502 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 11.08.2018 № 502 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2001 ж., N 23, 288-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға квота белгiлеу ережесiнде, жұмыс берушiлерге рұқсат берудiң шарттары мен тәртiбiнде:
2-тармақта:
1) тармақшадағы "шетелдiк жұмыс күшi" деген сөздерден кейiн "(шетелдiк қызметкерлер)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) маусымдық ауыл шаруашылығы жұмыстары - табиғат және ауа райы жағдайларына байланысты белгiлi бiр кезеңнiң (маусымның) iшiнде орындалатын ауыл шаруашылығы жұмыстары.";
3-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мерзiмi бiр күнтiзбелiк жыл iшiнде жиынтығы 60 күнтiзбелiк күннен аспайтын iссапарда жүрген.
Уәкiлеттi орган растаған тiзiмге сәйкес шетелдiк азаматтарды Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына 60 күнтiзбелiк күннен астам мерзiмге iссапарға жiберуге, осындай мерзiмге және осындай санда шетелдiк мамандар жiберiлетiн шетелдiк заңды тұлғаға қазақстандық персонал iссапарға жiберiлген жағдайда жол берiледi. Іссапарға жiберу мерзiмi 180 күнтiзбелiк күннен аспауға тиiс.";
13-тармақшадағы "шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды" деген сөздер алынып тасталып, мынадай мазмұндағы 14), 15) тармақшалармен толықтырылсын:
14) Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының жалпы орта, бастауыш кәсiптiк, орта кәсiптiк және жоғары кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарында, бiрақ ұйым штатының 25 пайызынан аспайтын педагогикалық қызметтi жүзеге асыратын шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарға;
15) оралмандарға қолданылмайды.";
4-тармақтағы "мерзiмде" деген сөзден кейiн "iшкi еңбек рыногын талдау және" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтағы ", республиканың экономикалық белсендi халқына пайыздық қатынаста" деген сөздер алынып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2006 года N 161. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2018 года № 502 ( вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.08.2018 № 502 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 288) следующие изменения и дополнения:
в Правилах определения квоты, условиях и порядке выдачи разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
в подпункте 1) после слов "иностранная рабочая сила" дополнить словами "(иностранные работники)";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) сезонные сельскохозяйственные работы - сельскохозяйственные работы, которые в силу природных и климатических условий выполняются в течение определенного периода (сезона).";
в пункте 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) находящихся в командировке, срок которой не превышает суммарно 60 календарных дней в течение одного календарного года.
Прикомандирование иностранных граждан к юридическому лицу Республики Казахстан на срок более 60 календарных дней согласно заверенному уполномоченным органом списку допускается при условии прикомандирования казахстанского персонала к иностранному юридическому лицу, из которого направляются иностранные специалисты на аналогичный срок и в том же количестве. Срок прикомандирования не должен превышать 180 календарных дней.";
дополнить подпунктами 14), 15) следующего содержания:
"14) осуществляющих педагогическую деятельность в организациях среднего общего, начального профессионального, среднего профессионального и высшего профессионального образования Республики Казахстан, в соответствии с международными договорами Республики Казахстан о сотрудничестве в сфере образования, но не более 25 процентов от штата организации;
15) оралманов.";
в пункте 4 после слов "на основании" дополнить словами "анализа внутреннего рынка труда и";
в пункте 7 слова "в процентном отношении к экономически активному населению республики" исключить;
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Уәкiлеттi орган рұқсаттарды беру кезiнде жұмыс берушiмен алдын ала жасалған жазбаша келiсiм бойынша оған мынадай ерекше шарттардың кез келгенiнiң орындалуын жүктейдi:
1) шетелдiк жұмыс күшi тартылатын мамандықтар бойынша қазақстандық азаматтарды даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру;
2) шетелдiк жұмыс күшiн қазақстандық кадрлармен алмастыру;
3) қазақстандық азаматтар үшiн қосымша жұмыс орындарын құру.
Даярлауға, қайта даярлауға және бiлiктiлiгiн арттыруға жататын қазақстандық азаматтардың, жергiлiктi кадрлармен алмастыруға жататын шетелдiк жұмыс күшiнiң саны, сондай-ақ ерекше шарттардың орындалу мерзiмi рұқсатта көрсетiледi.
Осы тармақтың шарттары маусымдық ауыл шаруашылығы жұмыстарына шетелдiк жұмыс күшiн тартатын жұмыс берушiлерге қолданылмайды.";
14-тармақта:
"рұқсат алу үшiн" деген сөздерден кейiн "шетелдiк жұмыс күшiнiң еңбек қызметiн жүзеге асыратын жерi бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
3), 7), 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) шетел тiлiн және халықаралық стандарттарды бiлуi, шетелдегi жұмыс тәжiрибесi қажеттiлiгi негiздемесiн, егер жұмыс берушi оларды осы лауазым мен кәсiп бойынша қосымша белгiлеген болса;";
"7) өткен және ағымдағы күнтiзбелiк жылдар үшiн берiлген рұқсаттардың орындалу мерзiмi жеткен ерекше шарттарының (олар бар болса) орындалуы туралы ақпаратты;
8) жұмыс берушiнiң бос орынға қазақстандық азаматтарды алудан уәжделген жазбаша нысандағы бас тартуын;";
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Маусымдық ауыл шаруашылығы жұмыстарына рұқсат алу үшiн, жұмыс берушi тартылатын шетелдiк жұмыс күшi санының негiздемесi бар, рұқсат беруге арналған мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi өтiнiштi ғана ұсынады.";
15-тармақта:
1) тармақшаның екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссия туралы ереженi уәкiлеттi орган орталық атқарушы органмен келiсiм бойынша әзiрлейдi және бекiтедi. Комиссияның құрамына орталық атқарушы органның аумақтық органдарының және Iшкi iстер министрлiгiнiң өкiлдерi енгiзiледi. Комиссияның отырысына жұмыс берушiнiң өкiлдерi қатыса алады.";
2) тармақшадағы "жұмыс берушi мен орталық атқарушы органды" деген сөздер "жұмыс берушiнi" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақтағы "жұмыс берушiнiң тұрғылықты жерiндегi" деген сөздер алынып тасталсын;
19-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өткен және ағымдағы күнтiзбелiк жылдар үшiн берiлген рұқсаттардың орындалу мерзiмi жеткен ерекше шарттары (олар бар болса) орындалмаса;";
22-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тiзiмдер толығымен не бөлек-бөлек ұсынылуы мүмкiн.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Уполномоченный орган при выдаче разрешений возлагает на работодателя по предварительному письменному согласованию с ним исполнение любого из следующих особых условий:
1) подготовка, переподготовка и повышение квалификации казахстанских граждан по специальностям, на которые привлекается иностранная рабочая сила;
2) замена иностранной рабочей силы казахстанскими кадрами;
3) создание дополнительных рабочих мест для казахстанских граждан.
Количество казахстанских граждан, подлежащих подготовке, переподготовке и повышению квалификации, иностранной рабочей силы, подлежащей замене местными кадрами, а также сроки выполнения особых условий указываются в разрешении.
Условия настоящего пункта не распространяются на работодателей, привлекающих иностранную рабочую силу на сезонные сельскохозяйственные работы.";
в пункте 14:
после слов "уполномоченный орган" дополнить словами "по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы";
подпункты 3), 7), 8) изложить в следующей редакции:
"3) обоснование необходимости знания иностранного языка и международных стандартов, опыта работы за рубежом, если они установлены дополнительно работодателем по данной должности и профессии;";
"7) информацию о выполнении особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);
8) мотивированный отказ работодателя казахстанским гражданам на занятие вакантной должности в письменной форме;";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Для получения разрешения на сезонные сельскохозяйственные работы работодатель представляет только заявление на выдачу разрешения на государственном или русском языке с обоснованием количества привлекаемой иностранной рабочей силы.";
в пункте 15:
абзац второй подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"Положение о Комиссии разрабатывается и утверждается уполномоченным органом по согласованию с центральным исполнительным органом. В состав Комиссии включаются представители территориальных органов центрального исполнительного органа и Министерства внутренних дел. На заседании Комиссии могут участвовать представители работодателя.";
в подпункте 2) слова "и центральный исполнительный орган" исключить;
в пункте 18 слова "по местонахождению работодателя" исключить;
в пункте 19 подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) невыполнения особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);";
пункт 22 дополнить абзацем следующего содержания:
"Списки могут представляться полностью либо частями.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Тартылатын шетелдiк жұмыс күшiнiң тiзiмiне:
бiрiншi - үшiншi санаттар бойынша:
1) бiлiмi туралы құжаттарының нотариалды расталған аудармалары;
2) жұмыс берушi растаған, қызметкердiң еңбек қызметiн растайтын құжаттар (жұмыс стажы бойынша бiлiктiлiк талаптары белгiленген болса);
3) бiр уақытта құрылтайшылар болып табылатын бiрiншi басшыларды қоспағанда, қызметкермен жасалған еңбек шартының көшiрмесi;
4) рұқсаттың қолданылу мерзiмi өткен соң шетелдiк жұмыс күшiнiң тұрақты тұратын жерiне кетуiне кепiлдiк беретiн құжаттар (банк пен жұмыс берушiнiң арасындағы шарттың көшiрмесi, жұмыс берушiнiң банктiк шотына кепiлдiктi және кепiл жарналар енгiзiлгенi туралы түбiртек);
төртiншi санат бойынша:
1) еңбек шартының көшiрмесi қоса берiледi.";
25-27-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Уәкiлеттi орган құжаттардың осы Ережеде белгiленген талаптарға сәйкестiгiн қарағаннан кейiн олар берiлген күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде жұмыс берушi берген тiзiмдердi растайды.
Тiзiмдер расталған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi орган оларды орталық атқарушы органның, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң аумақтық органдарына ұсынады.
26. Шетелдiк қызметкермен еңбек шарты рұқсаттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн бұзылған жағдайда жұмыс берушi шетелдiк жұмыс күшiн тартылатын шетелдiк жұмыс күшiнiң өзгертiлген, уәкiлеттi орган растаған тiзiмi негiзiнде сол санат пен бiлiктiлiк бойынша тарта алады.
Уәкiлеттi орган тартылатын шетелдiк жұмыс күшiнiң өзгертiлген тiзiмдерi расталған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде олармен еңбек шарты бұзылған шетелдiк қызметкерлердiң тiзiмiн орталық атқарушы органның және Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң аумақтық органдарына ұсынады.
27. Шетелдiк жұмыс күшiн одан әрi тартудың қажеттiлiгi болмаған жағдайда жұмыс берушi уәкiлеттi органды он күнтiзбелiк күн iшiнде хабардар етуге мiндеттi.";
28-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын;
32-тармақта:
"аяқталғанға дейiн" деген сөздерден кейiн "кемiнде" деген сөзбен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
"5) өткен және ағымдағы күнтiзбелiк жылдарда берiлген рұқсаттардың орындалу мерзiмi жеткен ерекше шарттарының (олар бар болса) орындалуы туралы ақпаратты;";
34-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
"2) өткен және ағымдағы күнтiзбелiк жылдар үшiн берiлген рұқсаттардың орындалу мерзiмi жеткен ерекше шарттары (олар бар болса) орындалмаса.";
3) тармақша алынып тасталсын;
35-тармақтағы "мiндеттi түрде себебiн көрсете отырып" деген сөздер "жұмыс берушiнi себебiн көрсете отырып, жазбаша хабардар етiп" деген сөздермен ауыстырылсын;
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. К списку привлекаемой иностранной рабочей силы прилагаются:
по первой - третьей категориям:
1) нотариально заверенные переводы документов об образовании;
2) документы, подтверждающие трудовую деятельность работника, заверенные работодателем (при установлении квалификационных требований по стажу работы);
3) копия заключенного трудового договора с работником за исключением первых руководителей, являющихся одновременно учредителями;
4) документы, гарантирующие выезд иностранной рабочей силы к месту постоянного проживания по истечении срока действия разрешений (копия договора между банком и работодателем, квитанция о внесении гарантийных и залоговых взносов на банковский счет работодателя);
по четвертой категории:
1) копия трудового договора.";
пункты 25-27 изложить в следующей редакции:
"25. Уполномоченный орган после рассмотрения документов на соответствие установленным настоящими Правилами требованиям в течение пяти рабочих дней со дня их подачи заверяет списки, представленные работодателем.
В течение пяти рабочих дней со дня заверения списков уполномоченный орган представляет их в территориальные органы центрального исполнительного органа, Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
26. В случае расторжения трудового договора с иностранным работником до окончания срока действия разрешения работодатель может привлекать иностранную рабочую силу по той же категории и квалификации на основе измененного списка привлекаемой иностранной рабочей силы, заверенного уполномоченным органом.
В течение пяти рабочих дней со дня заверения измененных списков привлекаемой иностранной рабочей силы уполномоченный орган представляет список иностранных работников, с которыми расторгнут трудовой договор, в территориальные органы центрального исполнительного органа и Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
27. В случае отсутствия необходимости дальнейшего привлечения иностранной рабочей силы работодатель обязан уведомить уполномоченный орган в течение десяти календарных дней.";
подпункт 3) пункта 28 исключить;
в пункте 32:
абзац первый после слов "в уполномоченный орган" дополнить словами "не менее чем";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) информацию о выполнении особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);";
в пункте 34:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) невыполнения особых условий выданных за предыдущий календарный и текущий годы разрешений, срок выполнения которых наступил (при их наличии).";
подпункт 3) исключить;
в пункте 35 слова "с обязательным" заменить словами "письменным уведомлением работодателя с";
пункт 38 изложить в следующей редакции:

"38. Уәкілеттi орган рұқсатты қайтарып алуды:
1) жұмыс берушi уәкiлеттi орган рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұрған себептердi жоймаған;
2) жұмыс берушi тартылатын шетелдiк жұмыс күшiнiң тiзiмдерiн үш айдың iшiнде ұсынбаған жағдайда жүргiзедi.".
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы

"38. Отзыв разрешения уполномоченным органом производится в случаях:
1) неустранения работодателем причин, по которым уполномоченным органом приостановлено действие разрешения;
2) непредставления работодателем в течение трех месяцев списков привлекаемой иностранной рабочей силы.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан