Тұтыну нарығындағы бағаларды тұрақтандыру жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 сәуірдегі N 285 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 сәуірдегі N 381 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.23  N 381 Қаулысымен.
Ішкі нарықты жемiс-көкөнiс өнiмiмен толтыру үшiн қолайлы жағдай жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар, Көлiк және коммуникация министрлiктерi, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi және Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнің Бәсекелестiктi қорғау комитетi, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдiктерi мұнай өнiмдерi, газ, электр энергиясы, темiр жол көлiгiнің қызметтерi, табиғи монополиялардың қызметтерi бағаларының (тарифтерiнiң) негiзсiз өсуiне жол бермеу жөнiнде шаралар қабылдасын.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдiктерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен:
1) халыққа арналған тауарлар мен қызметтердiң негiзгi тобы, бiрiншi кезекте ет пен жемiс-көкөнiс өнiмi мен өзге азық-түлiк бағаларының негізсiз өсуiне жол бермеу жөнiндегi жұмысты күшейтсiн;
2) штабтардың азық-түлiк тауарларын халыққа жылжыту мәселелерi жөнiндегі тиiмдi жұмысын, көрсетiлген штабтардың жанынан сенiм телефондарын, сондай-ақ халық арасында тиiстi өңiрде жергiлiктi базарларға жемiс-көкөнiстiң және басқа да ауыл шаруашылығы өнiмiнiң жеткiзілуiн кеңейту жөнiнде қабылданып жатқан шаралар туралы түсiндiру жұмысын қамтамасыз етсiн;
3) көлiк құралдарынан сатуды және "жол маңында сатуды" ұйымдастыру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнiмiнiң саудасы үшiн қосымша мамандандырылған алаңқайларды ұйымдастыру жөнiндегi жұмысты жалғастырсын;
4) санитарлық-эпидемиологиялық, фитосанитарлық және өртке қарсы қауiпсiздiктiң қажеттi деңгейiн қамтамасыз ете отырып, тез бұзылатын жас жемiс-көкөнiс, жемiс-жидек, бақша өнiмдерiн сату орындарына оларды жеткiзудiң оңайлатылған тәртiбi жөнiнде шаралар қабылдасын;
5) тұрақты негiзде оңтүстiк өңiрлерден, сондай-ақ шектес мемлекеттерден жеткiзушiлердi тарта отырып, республика өңiрлерiнде тез бұзылатын жемiс-көкөнiс, бақша және ет өнiмiнiң жәрмеңкелерiн өткiзсiн.
3. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер, Көлiк және коммуникация министрлiктерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен тез бұзылатын жас жемiс-көкөнiс, жемiс-жидек, бақша өнiмiн Өзбекстан мен Қырғызстаннан Қазақстан өңiрлерiне тасымалдауды жүзеге асыратын көлiк құралдарын заңсыз тоқтату, тексеру және кiдiрту жағдайын болдырмау жөнiнде тиiстi шаралар қабылдасын.

О дополнительных мерах по стабилизации цен на потребительском рынке
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2006 года N 285. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2008 года N 381.
Сноска. Постановление Правительства РК от 15 апреля 2006 года N 285 утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2008  N 381 .
В целях создания благоприятных условий для насыщения внутреннего рынка плодоовощной продукцией Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерствам энергетики и минеральных ресурсов, транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Комитету по защите конкуренции Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан, акиматам областей, городов Астаны и Алматы принять меры по недопущению необоснованного роста цен (тарифов) на нефтепродукты, газ, электроэнергию, услуги железнодорожного транспорта, услуги естественных монополий.
2. Акиматам областей, городов Астаны и Алматы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) усилить работу по недопущению необоснованного роста цен на основную группу товаров и услуг для населения, в первую очередь на мясо и плодоовощную продукцию, и иное продовольствие;
2) обеспечить эффективную работу штабов по вопросам продвижения продовольственных товаров населению, телефонов доверия при указанных штабах, а также разъяснительную работу среди населения о принимаемых в соответствующем регионе мерах по расширению доступа плодоовощной и другой сельскохозяйственной продукции на местные рынки;
3) продолжить работу по организации торговли с транспортных средств и "придорожной торговли", а также организации дополнительных специализированных площадок для торговли сельскохозяйственной продукцией;
4) принять меры по упрощению порядка доступа свежей плодоовощной, плодоягодной, бахчевой скоропортящейся продукции в места их реализации, обеспечив необходимый уровень санитарно-эпидемиологической, фитосанитарной и противопожарной безопасности;
5) на постоянной основе проводить ярмарки плодоовощной, плодоягодной, бахчевой скоропортящейся и мясной продукции в регионах республики с привлечением поставщиков из южных регионов, а также из сопредельных государств.
3. Министерствам внутренних дел, транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять надлежащие меры по исключению случаев незаконной остановки, проверки и задержки транспортных средств, осуществляющих перевозку свежей плодоовощной, плодоягодной, бахчевой скоропортящейся продукции из Узбекистана и Кыргызстана в регионы Казахстана.

4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң Бәсекелестiктi қорғау комитетi және "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен 15 сәуiрден бастап 1 қазан аралығында тез бұзылатын жемiс-көкөнiс, жемiс-жидек, бақша өнiмiн тасымалдау кезiнде темiр жол тарифтерiн 50%-ға маусымдық төмендетудi қамтамасыз етсiн.
5. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда, Қаржы, Көлiк және коммуникация, Ауыл шаруашылығы және Денсаулық сақтау министрлiктерi тез бұзылатын жас жемiс-көкөнiс, жемiс-жидек, бақша өнiмiн мемлекеттiк шекара арқылы "жалғыз терезе" қағидаты бойынша өткiзудiң оңайлатылған тәртiбiн ұйымдастырсын.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгі облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдiктерiмен бiрлесiп, тұрақты негізде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнен баратын пунктке дейiнгi тез бұзылатын жас жемiс-көкөнiс, жемiс-жидек, бақша өнiмiнiң бағаларына, көлемiне мониторинг жүргiзсiн және ай сайын Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiне ақпарат берсiн.
7. Қазақстан Республикасы Қаржы, Көлiк және коммуникация, Ауыл шаруашылығы, Денсаулық сақтау, Индустрия және сауда министрлiктерi тез бұзылатын жас жемiс-көкөнiс, жемiс-жидек, бақша өнiмiн жылдам өткiзу мақсатында өзбек және қырғыз тараптарымен өткiзу пункттерiнде көрсетiлген өнiмi бар көлiк құралдарын "бiр аялдама" қағидаты бойынша өткiзу тәртiбiн келiсу жөнiнде жұмыс жүргiзсiн.
8. Қазақстан Республикасы Қаржы, Көлiк және коммуникация, Ауыл шаруашылығы, Денсаулық сақтау министрлiктерi Қазақстан өңiрлерiне тез бұзылатын жас жемiс-көкөнiс, жемiс-жидек, бақша өнiмiн тасымалдауды қамтамасыз ететiн, автокөлiк құралдары белгiленген талаптарға сәйкес келетiн тасымалдаушылардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автомобиль өткiзу пункттерi арқылы және Қазақстан Республикасының аумағындағы көлiктiк бақылау және iшкi iстер органдарының бекеттерi арқылы жүрiп өтуiнiң оңайлатылған тәртiбiн қамтамасыз етсiн.
9. "Жеке тұлғалардың тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзуiнiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 9 наурыздағы N 217  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2005 ж., N 12, 121-құжат) мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы оларға қатысты жеңiлдетiлген тәртiп көзделмеген тауарларды оңайлатылған тәртiппен өткiзуiнiң салмақтық және құндық нормаларында:
2) тармақшадағы "ЕурАзЭҚ" деген сөздiң алдынан "қосымшаға сәйкес тез бұзылатын жас жемiс-көкөнiс, жемiс-жидек, бақша өнiмiн қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "болса" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

4. Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Комитету по защите конкуренции Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан и акционерному обществу "Национальная компания"«Казахстан темир жолы»в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить сезонное снижение с 15 апреля по 1 октября железнодорожных тарифов на 50 % при перевозке свежей плодоовощной, плодоягодной, бахчевой скоропортящейся продукции.
5. Министерствам индустрии и торговли, финансов, транспорта и коммуникаций, сельского хозяйства и здравоохранения Республики Казахстан организовать упрощенный порядок пропуска через государственную границу свежей плодоовощной, плодоягодной, бахчевой скоропортящейся продукции по принципу "одного окна".
6. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с акиматами областей, городов Астаны и Алматы на постоянной основе проводить мониторинг цен, объемов свежей плодоовощной, плодоягодной, бахчевой скоропортящейся продукции от пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан до пункта назначения и ежемесячно информировать Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.
7. Министерствам финансов, транспорта и коммуникаций, сельского хозяйства, здравоохранения, индустрии и торговли Республики Казахстан в целях ускоренного передвижения свежей плодоовощной, плодоягодной, бахчевой скоропортящейся продукции, провести работу по согласованию с узбекской и кыргызской сторонами порядка пропуска транспортных средств с указанной продукцией в пунктах пропуска по принципу "одна остановка".
8. Министерствам финансов, транспорта и коммуникаций, сельского хозяйства, здравоохранения Республики Казахстан обеспечить упрощенный порядок проезда через автомобильные пункты пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и через посты транспортного контроля и органов внутренних дел на территории Республики Казахстан перевозчиков, обеспечивающих транспортировку свежей плодоовощной, плодоягодной, бахчевой скоропортящейся продукции в регионы Казахстана, автотранспортные средства которых соответствуют установленным требованиям.
9. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2005 года N 217 "Некоторые вопросы перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 12, ст. 121) следующие дополнения:
в Весовых и стоимостных нормах перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан в упрощенном порядке, в отношении которых не предусмотрен льготный порядок, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 2) дополнить словами ", за исключением свежей плодоовощной, плодоягодной, бахчевой скоропортящейся продукции согласно приложению";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

"3) автокөлiк құралдарының заңнамада белгiленген жол берiлетiн салмақтық параметрлерi сақталған кезде осы қаулыға қосымшаға сәйкес тез бұзылатын жас жемiс-көкөнiс, жемiс-жидек, бақша өнiмi бойынша жалпы салмағы қоса есептегенде 10000 (он мың) килограмға дейiн болса";
осы қаулыға қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
10. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi белгiленген тәртiппен шектес мемлекеттердiң құзыреттi органдарына осы қаулыға сәйкес қабылданатын шаралар туралы хабардар етсiн.
11. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 15 сәуірдегі
N 285 қаулысына
қосымша
Жеке тұлғалардың Қазақстан
Республикасының кеден шекарасы
арқылы оларға қатысты
жеңілдетілген тәртіп көзделмеген
тауарларды оңайлатылған тәртіппен
өткізуінің салмақтық және құндық
нормаларына қосымша
Тез бұзылатын жас жеміс-көкөніс,
жеміс-жидек, бақша өнімінің тізбесі
1. Картоп.
2. Томат.
3. Түйнекті пияз, сарымсақ.
4. Қауданды қырыққабат.
5. Сәбіз, шалқан, асханалық қызылша, тамырлы балдыркөк, шалғам.
6. Қияр.
7. Жүзім.
8. Алма, алмұрт және алқоры.
9. Өрік, шие, қызыл шие, шабдалы, қараөрік.
10. Қарбыз, қауын.
11. Тәтті бұрыш.
12. Баклажан.

"3) по свежей плодоовощной, плодоягодной, бахчевой скоропортящейся продукции согласно приложению к настоящему постановлению общим весом до 10 000 (десять тысяч) килограммов включительно, при соблюдении установленных законодательством допустимых весовых параметров автотранспортных средств.";
дополнить приложением согласно приложению к настоящему постановлению.
10. Министерству иностранных дел Республики Казахстан в установленном порядке проинформировать компетентные органы сопредельных государств о принимаемых мерах согласно настоящему постановлению.
11. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2006 года N 285
Приложение к Весовым и стоимостным
нормам перемещения товаров
физическими лицами через таможенную
границу Республики Казахстан в
упрощенном порядке, в отношении
которых не предусмотрен
льготный порядок
Перечень свежей плодоовощной, плодоягодной,
бахчевой скоропортящейся продукции
1. Картофель.
2. Томаты.
3. Лук репчатый, чеснок.
4. Капуста кочанная.
5. Морковь, репа, свекла столовая, сельдерей корневой, редис.
6. Огурцы.
7. Виноград.
8. Яблоки, груши и айва.
9. Абрикос, вишня, черешня, персики.
10. Арбузы, дыни.
11. Перец сладкий.
12. Баклажаны.