"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 18 мамырдағы N 422 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 154-құжат; 1999 ж., N 8, 239-құжат; N 23, 925-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 1-2, 13-құжат; 2004 ж., N 24, 142, 157-құжаттар; 2005 ж., N 23, 98-құжат):
6-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жәрдемақы төлеу ағымдағы ай үшiн жүргiзiледi. Жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда жәрдемақы қайтыс болған айды қоса төленедi.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жәрдемақы төлеу Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.".
2. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18; 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат, N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 37) тармақшамен толықтырылсын:
"37) халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы орган - халықты әлеуметтiк қорғау саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.";
2) 5-баптың 2-тармағының төртiншi бөлiгiндегi "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2006 года N 422
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам социального обеспечения"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Закон  Республики Казахстан от 16 июня 1997 г. "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 154; 1999 г., N 8, ст. 239; N 23, ст. 925; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 1-2, ст. 13; 2004 г., N 24, ст. 142, 157; 2005 г., N 23, ст. 98):
в статье 6:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Выплата пособий производится за текущий месяц. В случае смерти получателя пособия, пособие выплачивается по месяц смерти включительно.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Выплата пособий осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г, N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; 2006 г.; N 3, ст. 22):
1) статью 1 дополнить подпунктом 37) следующего содержания:
"37) центральный исполнительный орган в области социальной защиты населения - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере социальной защиты населения.";
2) в части четвертой пункта 2 статьи 5 слова "центральным исполнительным органом в области социальной защиты населения" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";

3) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн төлеу кезеңi Орталықтан зейнетақы төлемдерi өмiр бойына тағайындалады және қайтыс болған айын қоса жүзеге асырылады.";
4) 15-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 18-баптың 2-тармағының 2-1) тармақшасы "салымшылардың" деген сөзден кейiн "(алушылардың)" деген сөзбен толықтырылсын;
6) 19-бапта:
1-тармақтағы "өткен" деген сөз "ағымдағы" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Орталықтан зейнетақы төлемдерiн жүзеге асырудың тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.";
7) 41-баптың 2-тармағының 11-1) тармақшасы "жасасылған" деген сөзден кейiн "және қолданылуы тоқтатылған" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 50-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгi "зейнетақы қорлары" деген сөздерден кейiн "және Орталық" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "қорларының" деген сөзден кейiн ", Орталықтың" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) Орталыққа - мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша салымшылар (алушылар) дерекқорын қалыптастыру үшiн;";
9) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"53-бап. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлерi
Зейнетақы активтерiн  инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың басшы қызметкерлерiне қойылатын талаптар "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.".
3. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 5 сәуiрдегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 8, 238-құжат; N 23, 925-құжат; 2000 ж., N  23, 411-құжат; 2001 ж., N  2, 14-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2004 ж., N 24, 157-құжат; 2005ж., N 23, 98-құжат):
1) 4-бапта:
1) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Президентінің" деген сөздер алып тасталсын, "заң күшi бар Жарлығының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Заңының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) бiрге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның iшiнде жалпы орта бiлiм беретiн, жоғары және орта кәсiптiк оқу орындарында күндiзгi оқу нысанында оқитын, олар кәмелеттiк жасқа толғаннан кейiн өздерi оқу орнын бiтiретiн уақытқа дейiн бiрге тұратын (бiрақ 23 жасқа толғанға дейiн) балалары бар көп балалы отбасылар;";
2) 6-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Период пенсионных выплат из Центра
Пенсионные выплаты из Центра назначаются пожизненно и осуществляются по месяц смерти включительно.";
в пункте 2 статьи 15 слова "законодательством Республики Казахстан" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
в подпункте 2-1) пункта 2 статьи 18 после слова "вкладчиков" дополнить словом "(получателей)";
6) в статье 19:
в пункте 1 слово "истекший" заменить словом "текущий";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Порядок осуществления пенсионных выплат из Центра определяется Правительством Республики Казахстан.";
7) в подпункте 11-1) пункта 2 статьи 41 после слова "заключенных" дополнить словами "и прекративших действие";
8) в статье 50:
в части второй пункта 1 после слов "пенсионные фонды" дополнить словами "и Центр";
в пункте 2 после слова "фондов" дополнить словом ", Центра";
пункт 4 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) Центру - для формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам;";
9) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Руководящие работники организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
Требования, предъявляемые к руководящим работникам организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, определяются  Законом  Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг".".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 5 апреля 1999 г. "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 8, ст. 238; N 23, ст. 925; 2000 г., N 23, ст. 411; 2001 г., N 2, ст. 14; 2002 г., N 6, ст. 71; 2004 г., N 24, ст. 157; 2005 г., N 23, ст. 98):
1) в статье 4:
в подпункте 1) слова "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона," заменить словами "Закона Республики Казахстан";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) многодетные семьи, имеющие четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся в средних общеобразовательных, высших и средних профессиональных учебных заведениях очной формы обучения после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений, (но не более, чем до достижения 23-летнего возраста);";
2) в статье 6:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Жәрдемақы төлеу ағымдағы ай үшiн және жәрдемақы алуға құқық пайда болған кезден бастап жәрдемақы тағайындалған жағдайлар сақталған кезеңге жүргiзiледi. Жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда жәрдемақы қайтыс болған айды қоса төленедi.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жәрдемақы алуға құқылы екi және одан көп адам бiрге тұрған жағдайда жәрдемақы олардың әрқайсысына тағайындалады және төленедi.";
3) 7-бапта:
3) тармақшадағы "2,4" деген сандар "5,8" деген сандармен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "5,7" деген сандар "7,1" деген сандармен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "2,7" деген сандар "4,2" деген сандармен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) әскери қызметшiлердiң отбасыларына, атап айтқанда: Ауғанстанда немесе соғыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, ауру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасыларына; бейбiт уақытта әскери қызмет атқару кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына, қаза тапқандардың (қайтыс болғандардың, хабарсыз кеткендердiң) балаларына, асырауында болғандарға; қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң отбасыларына; ата-аналарына; екiншi рет некеге отырмаған әйелiне (ерiне); Чернобыль АЭС-дегi апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi және басқа да апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезiнде қаза тапқан адамдардың отбасыларына; сәуле апаттары салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердiң отбасыларына, сондай-ақ қайтыс болуы Чернобыль АЭС-дегi апат және басқа да радиациялық апаттар, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлерде болған авариялар және ядролық сынақтар әсерiне белгiленген тәртiпте байланысты болған азаматтардың отбасыларына - 4,3 айлық есептiк көрсеткiш;";
7) тармақшадағы "0,9" деген сандар "2,4" деген сандармен ауыстырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталған адамдарға, сондай-ақ мемлекеттiк наградалармен марапатталмаған, 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамыр аралығындағы кезеңде кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) адамдарға - 2,0 айлық есептiк көрсеткiш;";
8-1) тармақшадағы "0,5" деген сандар "2,0" деген сандармен ауыстырылсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Выплата пособия производится за текущий месяц и на период соблюдения условий, по которым пособие назначено с момента возникновения права на получение пособия. В случае смерти получателя пособия, пособие выплачивается по месяц смерти включительно.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При проживании совместно двух и более лиц, имеющих право на получение пособия, пособие назначается и выплачивается каждому из них.";
3) в статье 7:
в подпункте 3) цифры "2,4" заменить цифрами "5,8";
в подпункте 4) цифры "5,7" заменить цифрами "7,1";
в подпункте 5) цифры "2,7" заменить цифрами "4,2";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) семьям погибших (умерших, пропавших без вести) военнослужащих, а именно: семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия; семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время, детям, иждивенцам погибшего (умершего, пропавшего без вести); семьям сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей; родителям; женам (мужьям), не вступившим в повторный брак; семьям лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения; семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также гражданам, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний - 4,3 месячного расчетного показателя;";
в подпункте 7) цифры "0,9" заменить цифрами "2,4";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, не награжденным государственными наградами, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, - 2,0 месячного расчетного показателя;";
в подпункте 8-1) цифры "0,5" заменить цифрами "2,0 ";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:

"12) "Алтын алқа","Күмiс алқа" белгiлерiмен марапатталған немесе бұрын "Ардақты ана" атағын алған, I және II дәрежелi "Ана даңқы" ордендерiмен марапатталған көп балалы аналарға - 3,9 айлық есептiк көрсеткiш;";
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) бiрге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары, оның iшiнде жалпы орта бiлiм беретiн, жоғары және орта кәсiптiк оқу орындарында күндiзгi оқу нысанында оқитын, олар кәмелеттiк жасқа толғаннан кейiн өздерi оқу орнын бiтiрген уақытқа дейiн (бiрақ 23 жасқа толғанға дейiн) бiрге тұратын балалары бар кеп балалы отбасыларға - 3,9 айлық есептiк көрсеткiш;";
4) 8-бапта:
4-тармақтағы "интернат-үйлерде" деген сөздер "мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекемелерде" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берiлетiн мемлекеттiк арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 19, 647-құжат; 2002 ж., N 10, 105-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 23, 98-құжат):
1) 5-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жәрдемақы тағайындау үшiн құжаттарды қарауды жәрдемақы тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi орган тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын құжаттар табыс етiлген күннен бастап он күн мерзiмде жүзеге асырады.";
5-тармақ "бастап" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 7-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Жәрдемақы төлеудi Орталық ағымдағы ай үшiн жүргiзедi. Жәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда жәрдемақы қайтыс болған айды  қоса төленедi."; мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жәрдемақы төлеу Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.".
5. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2005 ж., N 11, 39-құжат):
2-баптағы "2006 жылғы 1 шiлдеден" деген сөздер "2007 жылғы 1 қаңтардан" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.  Осы Заң 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 1-тармағының үшiншi және төртiншi абзацтарын, 2-тармағының 3) тармақшасын, 6) тармақшасының екiншi абзацын, 3-тармағының 2) тармақшасының екiншi және үшiншi абзацтарын, 4-тармағының 2) тармақшасының екiншi және үшiншi абзацтарын қоспағанда, 2006 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

"12) многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алка", "Куміс алка" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени - 3,9 месячного расчетного показателя;";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся в средних общеобразовательных, высших и средних профессиональных учебных заведениях очной формы обучения после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более, чем до достижения 23-летнего возраста), - 3,9 месячного расчетного показателя;";
4) в статье 8:
в пункте 4 слова "в домах-интернатах" заменить словами "в государственных медико-социальных учреждениях".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 19, ст. 647; 2002 г., N 10, ст. 105; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 23, ст. 98):
1) в статье 5:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Рассмотрение документов для назначения пособия осуществляется уполномоченным органом по назначению пособия в десятидневный срок со дня предоставления документов, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан.";
пункт 5 дополнить словами "в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан";
2) в статье 7:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Выплата пособий производится Центром за текущий месяц. В случае смерти получателя пособия, пособие выплачивается по месяц смерти включительно.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Выплата пособия осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.".
5. В  Закон  Республики Казахстан от 16 июня 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 11, ст. 39):
в статье 2 слова "1 июля 2006 года" заменить словами "1 января 2007 года".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2006 года, за исключением абзацев третьего и четвертого пункта 1, подпункта 3), абзаца второго подпункта 6) пункта 2, абзацев второго и третьего подпункта 2) пункта 3, абзацев второго и третьего подпункта 2) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан