"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үйдiң жалға берiлетiн секторын дамыту мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2006 жылғы 3 маусымдағы N 503 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үйдiң жалға берiлетiн секторын дамыту мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үйдiң жалға берiлетiн секторын дамыту мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" (Салық кодексi) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; 2006 жылғы 5 қаңтардағы "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 30 желтоқсандағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне лицензиялау және шоғырландырылған қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы Заңы; 2006 жылғы 18 қаңтардағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 19 қаңтардағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне банкроттық мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 10 қаңтардағы Заңы; 2006 жылғы 19 қаңтардағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 17 қаңтардағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы өкiлеттiктердiң аражiгiн ажырату мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 10 қаңтардағы Заңы):
1) 225-бап мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) тұрғын үй қатынастары туралы заңнамаға сәйкес жалға берiлетiн үйлердi үй-жайды жалдау жөнiндегi қызмет көрсетулер;";
2) 326-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) жалға берiлетiн үйлердi ұстау үшiн сатып алынған жер учаскелерi.".
2. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 8, 84-құжат; 1999 ж., N 13, 431-құжат; N 23, 921-құжат; 2001 ж., N 15-16, 228-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 17, 101-құжат; 2005 ж., N 23, 142-құжат):
1) 2-бап мынадай мазмұндағы отыз жетiншi, отыз сегiзiншi, отыз тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"жалға берiлетiн үй - жеке және (немесе) заңды тұлғаларға меншiк құқығына тиесiлi, мемлекеттiк емес меншiк нысанына негiзделген билiк ету құқығы жоқ жалға беруге арналған тұрғын үй (тұрғын ғимарат), тұрғын үй-жай (пәтер);
тұрғын үйдi қосымша жалдау шарты - жалдаушы тұрғын үйдi не оның бiр бөлiгiн қосымша жалдаушыға тұрақты немесе уақытша иелену және пайдалану құқығын осы тараптардың шартына сәйкес бередi;
қосымша жалдаушы - тұрғын үйдi қосымша жалдау шартындағы тұрғын үйдi немесе оның бiр бөлiгiн жалдаушыдан тұрақты немесе уақытша пайдалануға алушы тарап.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития арендного сектора жилья"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июня 2006 года N 503
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития арендного сектора жилья".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
"О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
развития арендного сектора жилья"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие
законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104, 2006 г., N 1, ст. 4, 5, N 3, ст. 22,  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесений изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г.):
1) часть первую статьи 225 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) услуг по сдаче в наем помещений арендного дома в соответствии с законодательством о жилищных отношениях.";
2) пункт 2 статьи 326 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) земельные участки, приобретенные для содержания арендных домов.".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 16 апреля 1997 г. "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 8, ст. 84; 1999 г., N 13, ст. 431; N 23, ст. 921; 2001 г., N 15-16, ст. 228; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 11, ст. 67; 2004 г., N 14, ст. 82; N 17, ст. 101, 2004 г., N 23, ст. 142):
1) статью 2 дополнить абзацами тридцать седьмым, тридцать восьмым, тридцать девятым следующего содержания:
"арендный дом - принадлежащий на праве собственности физическому и (или) юридическому лицу, основанный на негосударственной форме собственности жилой дом (жилое здание), жилые помещения (квартиры) которого предназначены для сдачи внаем без права распоряжения;
договор поднайма жилища - договор сторон, в соответствии с которым нанимателем предоставляется постоянное или временное право владения и пользования жилищем либо частью его поднанимателю;
поднаниматель - сторона в договоре поднайма жилища, получающая в постоянное или временное пользование жилище или часть его от нанимателя.";

2) 23-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Жергiлiктi атқарушы орган Қазақстан Республикасының заңына сәйкес оларды осы Заңның 67-бабында көрсетiлген азаматтарға кейiннен беру үшiн жеке тұрғын үй қорынан тұрғын үйлердi (пәтерлердi) жалдауға құқылы.";
3) 24-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Адамның жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй-жайға (пәтерге) қосымша жалдаушылар мен уақытша тұрғындарды қоныстандыруға құқығы жоқ.";
4) 9-тараудың тақырыбы "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 67-бапта:
тақырыбы "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
"Оларға берiлетiн тұрғын үй" деген сөздерден кейiн ", жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 70-баптың тақырыбы және мәтiнi "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 10-тараудың тақырыбы "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79-баптардың атаулары және мәтiндерi "Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй", "Мемлекеттiк тұрғын үй қорының тұрғын үйлерiне", "Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан (жаңадан пайдалануға берiлген немесе тұрғындар босатқан) бөлек тiзiм бойынша тұрғын үй" және "Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдiң" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй", "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйлерге", "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" және "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдiң" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйлердi және жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйлердi жалдаушылардың құқықтары мен мiндеттерi";

2) статью 23 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Местный исполнительный орган вправе в соответствии с законодательством Республики Казахстан арендовать жилые помещения (квартиры) в частном жилищном фонде для последующего предоставления их гражданам, указанным в статье 67 настоящего Закона.";
3) пункт 3 статьи 24 дополнить частью второй следующего содержания:
"Лицо, для которого жилое помещение арендовано местным исполнительным органом не вправе вселять в него поднанимателей и временных жильцов.";
4) заголовок главы 9 и в пунктах 1, 2 статьи 67 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде"
5) в пункте 2 статьи 67:
после слов "Предоставляемые им жилища" дополнить словами ", кроме жилищ арендованных местным исполнительным органом,";
6) заголовок и текст статьи 70 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
7) заголовок главы 10 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
8) заголовки и тексты статей 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 после слов "жилище из государственного жилищного фонда", "жилища из государственного жилищного фонда", "жилищ (вновь введенных в эксплуатацию или освобожденных жильцами) из государственного жилищного фонда" и "жилищам из государственного жилищного фонда" дополнить соответственно словами "или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде", "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде", "или жилищ арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" и "или жилищам, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
9) заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Права и обязанности нанимателей (поднанимателей) жилищ из государственного жилищного фонда или жилищ, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";

18)88-бапта:
тақырыбында:
"тұрғын үйде" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілiкті атқарушы орган жалға алған тұрғын үйде" деген сөздермен толықтырылсын;
"Жалға алушы" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алушы)" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
"тұрғын үйді" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілiкті атқарушы орган жалға алған тұрғын үйді" деген сөздермен толықтырылсын;
"Жалға алушы" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алушы)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiк "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 89-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"89-бап. Уақытша болмаған жалға алушының (қосымша жалға алушының) мiндеттерi
Жалға алушының уақытша болмауы осы Заңның 90-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, оны мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi жалға алу шарты бойынша мiндеттердi атқарудан босатпайды.
Қосымша жалға алушының уақытша болмауы оны жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi қосымша жалға алу шарты бойынша мiндеттердi атқарудан босатпайды.";
20) 92-бапта:
тақырыбында:
"жалдау" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
"тұрғын үйдi" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi қосымша жалдау шарты жалдаушының, оның кәмелетке толған отбасы мүшелерiнiң және жалға берушiнiң келiсiмiмен ғана өзгертiлуi мүмкiн, бұған осы Заңда көзделген реттер қосылмайды.";
21) 93-бапта:
тақырыбы "жалға алушылардың" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алушылардың)" деген сөздермен толықтырылсын;
мәтiнiнде:
"тұрғын үйде" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйде" деген сөздермен толықтырылсын;
"жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 94-бапта:
тақырыбында:
"тұрғын үйдi" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;
"Жалға алушы" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алушы)" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
"тұрғын үйде" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйде" деген сөздермен толықтырылсын;
"жалға алудың" және деген "(жалға алу)" сөздерден кейiн тиiсiнше "(қосымша жалға алудың)" және "(қосымша жалға алу)" деген сөздермен толықтырылсын;

18) в статье 88:
в заголовке:
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилищем, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
после слова "нанимателя", "нанимателем" дополнить словами "(поднанимателя)", "(поднанимателем)";
в части первой:
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или в жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
часть вторую после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
19) статью 89 изложить в следующей редакции:
"Статья 89. Обязанности временно отсутствующего
нанимателя (поднанимателя)
Временное отсутствие нанимателя не освобождает его от выполнения обязанностей по договору найма жилища из государственного жилищного фонда, за исключением случаев, предусмотренных статьей 90 настоящего Закона.
Временное отсутствие поднанимателя не освобождает его от выполнения обязанностей по договору поднайма жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.";
20) в статье 92:
в заголовке:
после слов "найма" дополнить словами "(поднайма)";
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Договор поднайма жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде может быть изменен только с согласия поднанимателя, совершеннолетних членов его семьи и местного исполнительного органа, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.";
21) в заголовке и тексте статьи 93:
после слова "нанимателей" дополнить словами "(поднанимателей)";
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
после слов "найма" дополнить словом "(поднайма)";
22) в статье 94:
в заголовке:
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилищем, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
дополнить словами "(поднанимателя)";
в части первой:
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или в жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
дополнить словами "(поднайма)";

23) 95-бапта:
тақырыбы "жалға алушы" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алушы)" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi және екiншi бөлiктерде:
"жалға алушы" және "жалға алушының" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(қосымша жалға алушы)" және "(қосымша жалға алушының)" деген сөздермен толықтырылсын;
"жалға алу" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алу)" деген сөздермен толықтырылсын;
24) 12-тараудың тақырыбы "тұрғын үйлерге" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйлерге" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 97-баптың тақырыбы "тұрғын үйдi" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн ақы төлеудiң мөлшерiн осы жергiлiктi атқарушы орган белгiлейдi.
1-2. Жергiлiктi атқарушы орган азаматтардың жекелеген санатының жеке тұрғын үй қорындағы немесе жалға алған тұрғын үйдегi тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн шығыстарын жергiлiктi бюджеттiң қаражаты есебiнен төлеуге құқылы.
Азаматтар санатының жеке тұрғын үй қорындағы немесе жалға алған тұрғын үйдегi тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалдау ақысының шығыстары жергiлiктi бюджетке жүктеледi, жергiлiктi өкiлдi орган белгiлейдi.";
2-тармақтың екiншi бөлiгiнде:
"(жеке тұрғын үйдi ұстаудан басқа)" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалдау ақысына" деген сөздермен толықтырылсын;
"(жалгерлерi)" деген сөз "(қосымша жалға алушылары)" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 14-тараудың тақырыбы "тұрғын үйлердi" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйлердi" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 102-бапта:
тақырыбында:
"жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
"тұрғын үйдi" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын жайды немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын жайды жалдаушы (қосымша жалдаушы) (кәмелетке толған отбасы мүшелерiнiң келiсiмiмен) кез келген уақытта жалдау (қосымша жалдау) шартын бұзуға құқылы.";
2-тармақта:
"Жалдаушы" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдаушы)" деген сөздермен толықтырылсын;
"жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;

23) заголовок и текст статьи 95:
после слова "нанимателем", "нанимателя" дополнить словами "(поднанимателем)", "(поднанимателя)";
после слов "найма" дополнить словами "(поднайма)";
24) заголовок главы 12 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
25) заголовок статьи 97 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
дополнить пунктами 1-1, 1-2 следующего содержания:
"1-1. Размер платы за пользование гражданами жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде устанавливается данным местным исполнительным органом.
1-2. Местный исполнительный орган вправе за счет средств местного бюджета производить оплату расходов за пользование жилищем в частном жилищном фонде или арендных домах определенным категориям граждан.
Категории граждан, расходы которых по арендной плате за пользование жилищем в частном жилищном фонде и арендных домах возлагаются на местный бюджет, определяются местным представительным органом.";
в части второй пункта 2:
после слов "(кроме содержания индивидуального жилого дома)," дополнить словами "арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде,";
слово "(арендаторами)" заменить словом "(поднанимателями)";
26) заголовок главы 14 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "и жилища, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
27) в статье 102:
в заголовке и тексте:
после слов "найма" дополнить словами "(поднайма)";
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Наниматель (поднаниматель) жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде вправе (с согласия совершеннолетних членов семьи) в любое время расторгнуть договор найма (поднайма)."
после слова "нанимателя" дополнить словами "(поднанимателя)";

28) 103-бапта:
тақырыбында:
"жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
"тұрғын үйдi" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;
"жалдаушыны" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдаушыны)" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
"жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
"тұрғын үйдi" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"тұрғын үйлерден" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергіліктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйлерден" деген сөздермен толықтырылсын;
"жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
"тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
29) 104-баптың 1-тармағы "тұрғын үйден" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйден" деген сөздермен толықтырылсын;
30) 105-бапта:
тақырыбы "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мына реттерде:
... мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйдi немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үйдi жалдау (қосымша жалдау) шартының бұзылуы, ал жалдаушы (қосымша жалдаушы) тұрмысқа жайлы басқа тұрғын үй берiліп шығарылуы мүмкiн.";
5) тармақша "жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
31) 106-бапта:
тақырыбы "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "жалдаушы" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдаушы)" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "жалдаушыда" және "жалдаушыға" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(қосымша жалдаушыда)" және "(қосымша жалдаушыға)" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың екiншi бөлiгi "Жалға алушының" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алушының)" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың екiншi бөлiгi "жалға алушыны" деген сөздерден кейiн "(қосымша жалға алушыны)" деген сөздермен толықтырылсын;
32) 107-бапта:
тақырыбы "тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалға алған тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші абзац "Жалдаушыны" деген сөзден кейін "(қосымша жалдаушыны)" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша "жалдау" деген сөзден кейiн "(қосымша жалдау)" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 108-баптың тақырыбы және мәтiнi "жалға алу" деген сөзден кейiн "(қосымша жалға алу)" деген сөздермен толықтырылсын;
3. "Инвестициялық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 16, 90-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) жылжымайтын мүлiк қоры - қызметiнiң айрықша түрi осы Заңда белгiленген талаптарға және өзiнiң инвестициялық декларациясына сәйкес осы қоғамның акционерлерi оның акцияларын төлеу үшiн қосқан ақшаны, сондай-ақ осындай инвестициялау нәтижесiнде алынған активтерді, мүлiктi және осы Заңмен өзге де рұқсат берiлген мүлiктi жинақтау мен инвестициялау болып табылатын акционерлiк инвестициялық қор.";
2) 4-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жылжымайтын мүлiк қоры оның акцияларын ұстаушысына жылына кемiнде бiр рет акциялар бойынша дивидендтер алуға құқық бередi. Дивидендтердi төлеуге жiберiлетiн ақшаның ең аз мөлшерi қордың таза табысының тоқсан процентiнен кем болмауға тиiс.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Жылжымайтын мүлiк қоры тәуекелмен инвестицияланатын қорлар бола алмайды.";
3) 5-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жылжымайтын мүлiк қоры болып аталатын акционерлiк қоғамның атауында осы қордың жылжымайтын мүлiк қоры болып табылатыны көрсетiлуге тиiс.";
4) 9-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi-төртiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында белгiленген тыйым салу тәуекелмен инвестициялайтын акционерлiк инвестициялық қорға және жылжымайтын мүлiк қорына қолданылмайды.
Қызмет түрi жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң есебiнен сатып алынған жылжымайтын мүлiкке қызмет көрсету болып табылатын жылжымайтын мүлiк қоры тек еншiлес ұйымдар құруға құқылы.
Жылжымайтын мүлiк қоры қордың активтерi есебiнен сатып алынған жылжымайтын мүлiктi жалға беруге құқылы.";

28) в статье 103:
в заголовке и тексте:
после слова "найма" дополнить словами "(поднайма)";
после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
после слова "нанимателя" дополнить словами "(поднанимателя)";
в пунктах 2 и 3 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "и жилищ, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
29) пункт 1 статьи 104 после слов "жилищном фонде" дополнить словами "и жилищ, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
30) в статье 105:
заголовок после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Договор найма (поднайма) жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде может быть расторгнут, а наниматель (поднаниматель) выселен с предоставлением другого благоустроенного жилища в случаях:";
подпункт 5) после слова "найма" дополнить словом "(поднайма)";
31) в статье 106:
заголовок и пункт 1 после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилищ, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
пунктах 2, 3, 5 и 6 после слов "наниматель", "нанимателю", "нанимателя" дополнить словами "(поднаниматель)", "(поднанимателю)", "(поднанимателя)";
32) в статье 107:
заголовок после слов "жилищного фонда" дополнить словами "или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
абзац первый после слова "нанимателя" дополнить словами "(поднанимателя)";
подпункт 7) после слова "найма" дополнить словами "(поднайма)";
33) заголовок и текст статьи 108 после слова "найма" дополнить словами "(поднайма)".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2004 г. "Об инвестиционных фондах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 16, ст. 90):
1) статью 1 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) фонд недвижимости - акционерный инвестиционный фонд, исключительным видом деятельности которого являются аккумулирование и инвестирование в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом и его инвестиционной декларацией, денег, внесенных акционерами данного общества в оплату его акций, а также активов, полученных в результате такого инвестирования, в недвижимость и иное разрешенное настоящим Законом имущество.";
2) в статье 4:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Фонд недвижимости предоставляет держателю его акций право на получение дивидендов по акциям не реже одного раза в год. Минимальный размер денег, направленных на выплату дивидендов, должен составлять не менее девяноста процентов от чистого дохода фонда.";
пункт 6 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Фонды недвижимости не могут являться фондами рискового инвестирования.";
3) статью 5 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Наименование акционерного инвестиционного фонда, выступающего фондом недвижимости, должно содержать указание в наименовании на то, что данный фонд является фондом недвижимости.";
4) пункт 1 статьи 9 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Запрет, установленный подпунктом 3) пункта 1 настоящей статьи, не распространяется на акционерные инвестиционные фонды рискового инвестирования и фонды недвижимости.
Фонды недвижимости вправе создавать дочерние организации, основным видом деятельности которых является обслуживание недвижимого имущества, приобретенного за счет активов фондов недвижимости.
Фонды недвижимости вправе сдавать в аренду недвижимое имущество, приобретенное за счет активов фонда.";

5) 37-бапта:
2-тармақтың бiрiншi бөлiгi "Акционерлiк" деген сөзден кейiн "(жылжымайтын мүлiк қорын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
Мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жылжымайтын мүлiк қорының активтерiн:
1) үйлер мен ғимараттар, сондай-ақ осы үйлер мен ғимараттар орналасқан жер учаскелерi;
2) үйлер мен ғимараттарға қызмет көрсетуге қажеттi өндiрiстiк құрал-саймандар және негiзгi құралдар;
3) тiзбесi уәкiлеттi органмен белгiлеген ақшалар және қаржы құралдары құрайды.
Жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамында жылжымайтын мүлiктiң салынып жатқан және реконструкцияланатын объектiлерi, жобалау-сметалық құжаттама болмауға тиiс.
Жылжымайтын мүлiк қорының активтерiн мүлiкке инвестициялау кезiнде (бағалы қағаздар мен ақшаларды қоспағанда) тәуелсiз бағалаушы осы мүлiктiң мiндеттi түрде бағасын беруге тиiс.";
3-тармақтың бiрiншi бөлiгi "Акционерлiк" деген сөзден кейiн ", жылжымайтын мүлiк қорын қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Жылжымайтын мүлiк қорының таза активтерi құнының кемiнде сексен процентiн жылжымайтын мүлiк құрайды.
Жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамына кiретiн мүлiк сақтандырылуға және (немесе) жылжымайтын мүлiк қорының осы активтерiнiң мөлшерiнен резервтiк қор құрылуға тиiс.
3-2. Жылжымайтын мүлiк қорының инвестициялық табысының кемiнде елу процентiн жылжымайтын мүлiктi жалға беру нәтижесiнде алынған табыстар құрайды.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамы жылжымайтын мүлiк қорының акцияларын тiркеген күннен бастап жиырма ай iшiнде осы баптың талаптарына сәйкес келтiрiлуге тиiс.
Егер жылжымайтын мүлiк қорының активтерiмен қандайда бiр мәмiленi жүзеге асыру нәтижесiнде жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамына талаптар және (немесе) шектеулер бұзылатын болса, жылжымайтын мүлiк қоры осындай оқиға болған күннен кейiнгi бiр күн iшiнде уәкiлеттi мемлекеттiк органға хабарлауға және активтердiң құрамын жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамына осындай өзгерiстер енгiзiлген күннен бастап алты ай iшiнде осы баптың талаптарына сәйкес келтiруге мiндеттi.";
7-тармақтың 1) тармақшасы "пай қоры" деген сөздерден кейiн "не жылжымайтын мүлiк қоры" деген сөздермен толықтырылсын:
6) 39-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) жылжымайтын мүлiк қоры үшiн - қордың активтерiн мүлiкке инвестициялау кезiнде туындаған тәуекелдердiң сипаттамасы, сондай-ақ оларды төмендетуге бағытталған iс-шаралар.";

5) в статье 37:
часть первую пункта 2 после слова "акционерных" дополнить словами "(кроме фондов недвижимости)";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Активы фондов недвижимости составляют:
1) здания и сооружения, а также земельные участки, на которых расположены данные здания и сооружения;
2) производственный инвентарь и основные средства, необходимые для обслуживания зданий и сооружений;
3) деньги и финансовые инструменты, перечень которых устанавливается уполномоченным органом.
В составе активов фондов недвижимости не должно быть строящихся и реконструируемых объектов недвижимого имущества, проектно-сметной документации.
При инвестировании активов фонда недвижимости в имущество (за исключением ценных бумаг и денег) оно подлежит обязательной оценке независимого оценщика.";
в части первой пункта 3 после слова "акционерного" дополнить словами ", за исключением фондов недвижимости,";
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Не менее восьмидесяти процентов стоимости чистых активов фонда недвижимости должно составлять недвижимое имущество.
Имущество, входящее в состав активов фонда недвижимости, должно быть застраховано и (или) на размер данных активов фондом недвижимости должен быть сформирован резервный фонд.
3-2. Не менее пятидесяти процентов инвестиционного дохода фондов недвижимости должны составлять доходы, полученные в результате сдачи в аренду недвижимого имущества.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Состав активов фонда недвижимости должен быть приведен в соответствие с требованиями настоящей статьи в течение двенадцати месяцев с даты регистрации выпуска акций фонда недвижимости.
В случае, если в результате осуществления каких-либо сделок с активами фонда недвижимости требования и (или) ограничения к составу активов фонда недвижимости будут нарушены, фонд недвижимости обязан в течение одного дня, следующего за таким событием, уведомить уполномоченный орган и привести состав активов в соответствие с требованиями настоящей статьи в течение шести месяцев с даты таких изменений в составе активов фонда недвижимости.";
подпункт 1) пункта 7 дополнить словами ", либо фонда недвижимости";
6) пункт 1 статьи 39 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) для фондов недвижимости - описание рисков, возникающих при инвестировании активов фонда в имущество, а также мероприятия, направленные на их снижение.";

7) 41-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы баптың 6) тармақшасының талаптары осы баптың 2-тармағының төртiншi бөлiгiнде көзделген шарттарды сақтаған кезде жылжымайтын мүлiк қорына қолданылмайды.";
8) 41-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қарыздың кез келген түрi бойынша жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң есебiнен өтелуге жататын берешектердiң жиынтық көлемi жылжымайтын мүлiк қорының таза активтерi құнының алпыс процентiнен аспауға тиiс.".
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

7) в статье 41:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Требование подпункта 6) настоящего пункта не распространяется на фонды недвижимости при соблюдении условий, предусмотренных частью четвертой пункта 2 настоящей статьи.";
пункт 2 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Совокупный объем задолженности, подлежащей погашению за счет активов фонда недвижимости, по любым видам займов не должен превышать шестьдесят процентов от стоимости активов фонда недвижимости.".
Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан