Жер учаскелерiн меншiкке өтеусiз беру үшiн халықаралық қатысуы бар ғылыми орталықтарды айқындау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 2 қарашадағы N 1042 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексiне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Жер учаскелерiн меншiкке өтеусiз беру үшiн халықаралық қатысуы бар ғылыми орталықтарды айқындау ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 2 қарашадағы
N 1042 қаулысымен
бекiтiлген
Жер учаскелерiн меншiкке өтеусiз беру үшін халықаралық қатысуы бар ғылыми орталықтарды айқындау ережесi
Жалпы ережелер
1. Жер учаскелерiн меншiкке өтеусiз беру үшiн халықаралық қатысуы бар ғылыми орталықтарды айқындау ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексiне сәйкес әзiрлендi және жер учаскелерi меншiкке өтеусiз негiзде берiлетiн халықаралық қатысуы бар ғылыми орталықтарды (бұдан әрi - орталықтар) айқындау тәртiбiн белгiлейдi.
2. Жер учаскелерi халықаралық қатысуы бар ғылыми орталықтарға меншiкке:
әлемдiк нарықтағы экономика мен өндiрiстiң тиiстi салаларында бәсекеге қабiлеттi өнiмдер шығаруға бағдарланған жаңа технологияларды игеруге қолдау көрсету;
перспективалық кластерлерде экономика мен өндiрiс салаларының қажеттiлiктерiне сәйкес кадрлардың қайта мамандануының икемдi жүйесiн қалыптастыру;
елде халықаралық стандарттарға сәйкес келетiн халықаралық оқу орындарының филиалдарын дамыту мақсатында өтеусiз негiзде берiледi.
3. Жер учаскелерi меншiкке өтеусiз негiзде берiлетiн халықаралық қатысуы бар ғылыми орталықтарды ғылыми және ғылыми-техникалық қызметте басшылық жасауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) айқындайды.
4. Көрсетiлген орталықтарды объективтi және құзыреттi түрде айқындау мақсатында уәкiлеттi орган жанынан жер учаскелерi өтеусiз негiзде берiлетiн халықаралық қатысуы бар ғылыми орталықтарды айқындау жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) құрылады. Комиссияның құрамы мен ол туралы ереже уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен бекiтiледi.
5. Комиссияның құрамына уәкiлеттi мемлекеттiк органның, сондай-ақ мүдделi мемлекеттiк органдардың, заңды тұлғалардың (жарғылық капиталына мемлекет қатысатын мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдар) өкiлдерi кiредi.
Ғылыми орталықтарды айқындау тәртiбi

Об утверждении Правил определения научных центров с международным участием для безвозмездного предоставления земельных участков в собственность
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2006 года N 1042.
В соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения научных центров с международным участием для безвозмездного предоставления земельных участков в собственность.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 2006 года N 1042
Правила
определения научных центров с международным участием для
безвозмездного предоставления земельных участков в
собственность
Общие положения
1. Правила определения научных центров с международным участием для безвозмездного предоставления земельных участков в собственность (далее - Правила) разработаны в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и устанавливают порядок определения научных центров с международным участием, которым земельные участки в собственность предоставляются на безвозмездной основе (далее - центры).
2. Земельные участки предоставляются в собственность научным центрам с международным участием на безвозмездной основе с целью:
поддержки освоения новых технологий, ориентированных на выпуск конкурентоспособной продукции в соответствующих отраслях экономики и производства на мировом рынке;
формирования гибкой системы переквалификации кадров в соответствии с потребностями отраслей экономики и производства в перспективных кластерах;
развития в стране филиалов международных учебных заведений, соответствующих международным стандартам.
3. Научные центры с международным участием, которым земельные участки в собственность предоставляются на безвозмездной основе, определяет центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство в научной и научно-технической деятельности (далее - уполномоченный орган).
4. В целях объективного и компетентного определения указанных центров при уполномоченном органе создается Комиссия по определению научных центров с международным участием, которым земельные участки предоставляются на безвозмездной основе (далее - Комиссия). Состав и Положение о Комиссии утверждаются приказом руководителя уполномоченного органа.
5. В состав Комиссии включаются представители уполномоченного государственного органа, а также заинтересованных государственных органов, юридических лиц (государственные предприятия и организации с участием государства в уставном капитале).
Порядок определения научных центров

6. Орталықты жер учаскесiн меншiкке өтеусіз негiзде алуға құқығы бар ретiнде айқындау үшiн, оның мынадай өлшемдерге сәйкес келуi талап етiледi:
1) акционері (тең құрылтайшы) ретінде шетелдік ұйым қатысатын, онда қазақстандық тарапта акциялардың бақылау пакеті (үлестің көбі) сақтала отырып, оның акцияларының пакеті (қатысу үлесі) акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің) жарғылық капиталының кемінде 25 %-ын құрауы тиіс, жарғылық капиталы кемінде 50000 айлық есептік көрсеткіш акционерлік қоғамның не жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға;
2) Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы жоғарғы ғылыми-техникалық комиссияның (бұдан әрi - ЖҒТК) шешiмiмен мақұлданған, жер учаскесiн беру мақсаттарына сәйкес келетiн орталықтың даму тұжырымдамасының (бұдан әрi - тұжырымдама) болуы;
3) орталықтың мемлекеттiк ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық саясаттың басым бағыттары бойынша қызметтi жүзеге асыруы;
4) орталық қызметiнiң Қазақстан Республикасының Yкiметi жанындағы ЖҒТК айқындаған халықаралық ғылыми-техникалық ынтымақтастықтың неғұрлым перспективалық және тиiмдi бағыттарына сәйкестiгi;
5) орталық мамандарының Қазақстан Республикасының iргелi және қолданбалы ғылымы мен техникасының болжамдарын және даму стратегиясын әзiрлеуге қатысуы;
6) орталықтың Қазақстан Республикасының Президентi немесе Үкiметi бекiткен мемлекеттiк және салалық бағдарламаларды iске асыруға қатысуы;
7) орталықтың материалдық, қаржылық және кемiнде 5 ғылым докторы, оның iшiнде тиiстi бағыты бойынша Ph.D (философия докторы) бiлiктi ғылыми кадрларының болуын қоса алғанда, кадрлық ресурстармен қамтамасыз етiлуi.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1363 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Осы Ереженiң 6-тармағында айқындалған өлшемдерге сәйкес және өздерiне жер учаскесiнiң меншiкке өтеусiз негiзде берiлуiне үмiткер орталықтар уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) уәкiлеттi орган бекiтетiн нысан бойынша өтiнiш;
2) орталықтың құрылтай құжаттарының нотариалды расталған көшірмелері және оны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың нотариалды расталған көшірмелері.
Ескертпе: *"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;

6. Для определения центра, как имеющего право на получение земельного участка в собственность на безвозмездной основе, требуется его соответствие следующим критериям:
1) юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества либо товарищества с ограниченной ответственностью с уставным капиталом не менее 50000 месячных расчетных показателей, где в качестве акционера (соучредителя) присутствует зарубежная организация, пакет акций (доля участия) которой должна составлять не менее 25 % от уставного капитала акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью), с сохранением контрольного пакета акций (большинства доли) за казахстанской стороной;
2) наличие концепции развития центра, соответствующей целям предоставления земельного участка, одобренной решением высшей научно-технической комиссии (далее - ВНТК) при Правительстве Республики Казахстан (далее - концепция);
3) осуществление центром деятельности по приоритетным направлениям государственной научной, научно-технической и инновационной политики;
4) соответствие деятельности центра наиболее перспективным и эффективным направлениям международного научно-технического сотрудничества, определенным ВНТК при Правительстве Республики Казахстан;
5) участие специалистов центра в разработке прогнозов и стратегии развития фундаментальной и прикладной науки и техники Республики Казахстан;
6) участие центра в реализации государственных и отраслевых программ, утвержденных Президентом или Правительством Республики Казахстан;
7) обеспеченность центра материальными, финансовыми и кадровыми ресурсами, включая наличие квалифицированных научных кадров в количестве не менее 5 докторов наук, в том числе Ph.D (доктора философии), по соответствующему направлению.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
7. Центры, соответствующие критериям, определенным в пункте 6 настоящих Правил, и претендующие на предоставление им земельного участка в собственность на безвозмездной основе, представляют в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
2) нотариально заверенные копии учредительных документов и свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) центра.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;

3) уәкiлеттi органың орталықты аккредиттеу туралы шешiмiнiң көшiрмесi;
4) жарияланымдармен және патенттермен расталған ғылыми әзiрлемелердiң тiзiмi;
5) салық төлеушінің Қазақстан Республикасы бойынша салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдары бойынша берешегінің жоқ (бар) екені туралы тиісті салық органының белгіленген нысандағы анықтамасының түпнұсқасы;
6) жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi орган берген меншiгiнде жер учаскелерiнiң болуы немесе болмағаны туралы анықтама;
7) тұжырымдама және осы Ереженiң 6-тармағында айқындалған өлшемдерге орталық қызметiнiң сәйкестiгi туралы мәлiметтердi қамтитын өзге де құжаттар.
Өтiнiште жер учаскесiнiң пайдаланылу мақсаты, оның болжамды мөлшерi, орналасқан орны көрсетiледi.
Тұжырымдамада құрылатын орталықтың болжанып отырған объектiлерi, көлемi мен оны қаржыландыру көздерi, қызметтердiң түрлерi, шығарылатын өнiмнiң түрлерi мен көлемi көрiнiс табады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1363 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
8. Құжаттарды қарау мерзiмi оларды қабылдаған сәттен бастап және уәкiлеттi орган тиiстi шешiм қабылдағанға дейiн отыз күнтiзбелiк күннен аспайды.
9. Ұсынылған құжаттарды қарау Комиссияның отырыстарында жүзеге асырылады. Қараудың қорытындылары бойынша Комиссия:
1) орталықты жер учаскесiн меншiкке өтеусiз негiзде алуға құқығы бар ретiнде айқындауды;
2) орталықты жер учаскесiн меншiкке өтеусiз негiзде алуға құқығы бар ретiнде айқындаудан бас тартуды ұсынады.
10. Комиссияның ұсынымдарына сәйкес уәкiлеттi орган жер учаскелерi меншiкке өтеусiз негiзде берiлетiн орталықтарды айқындау туралы шешiм қабылдайды.
11. Оларға қатысты жер учаскесiн меншiкке өтеусiз негiзде алу құқығын беруден бас тарту туралы шешiм қабылданған орталықтарды уәкiлеттi орган шешiм қабылданған сәттен бастап он жұмыс күнi iшiнде ол туралы жазбаша хабардар етедi.
12. Орталықты жер учаскесiн меншiкке өтеусiз негiзде алуға құқығы бар ретiнде айқындаудан бас тарту үшiн:
1) осы Ереженiң 6-тармағында көрсетiлген өлшемдерге сәйкес келмеуi;
2) ұсынылған құжаттардағы орталықтың қызметi туралы жалған немесе толық емес мәлiметтер;
3) орталықта салық берешегінің және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің болуы негіз болып табылады.

3) копию решения уполномоченного органа об аккредитации центра;
4) список научных разработок, подтвержденных публикациями и патентами;
5) оригинал справки установленной формы соответствующего налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан;
6) справку о наличии или отсутствии земельных участков в собственности, выданную уполномоченным органом по земельным отношениям;
7) концепцию и иные документы, содержащие сведения о соответствии деятельности центра критериям, определенным в пункте 6 настоящих Правил.
В заявлении указываются цель использования земельного участка, его предполагаемые размеры, местоположение.
В концепции отражаются предполагаемые объекты, объемы и источники финансирования создаваемого центра, виды услуг, виды и объемы выпускаемой продукции.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1363 (порядок введения в действие см. п. 2).
8. Срок рассмотрения документов с момента их приема и до принятия соответствующего решения уполномоченного органа не превышает тридцати календарных дней.
9. Рассмотрение представленных документов осуществляется на заседаниях Комиссии. По итогам рассмотрения Комиссия рекомендует:
1) определить центр как имеющий право на получение земельного участка в собственность на безвозмездной основе;
2) отказать в определении центра как имеющего право на получение земельного участка в собственность на безвозмездной основе.
10. В соответствии с рекомендациями Комиссии уполномоченным органом принимается решение об определении центров, которым земельные участки в собственность предоставляются на безвозмездной основе.
11. Центры, в отношении которых принято решение об отказе в предоставлении им права на получение земельного участка в собственность на безвозмездной основе, письменно уведомляются об этом в течение десяти рабочих дней с момента принятия решения уполномоченным органом.
12. Основаниями для отказа в определении центра как имеющего право на получение земельного участка в собственность на безвозмездной основе являются:
1) несоответствие критериям, указанным в пункте 6 настоящих Правил;
2) недостоверные или неполные сведения о деятельности центра в представленных документах;
3) наличие у центра налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям.

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1363 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
13. Оларға қатысты уәкiлеттi органның оң шешiмi қабылданған орталықтар қабылдаған шешiмнiң көшiрмесi оларға тапсырыла отырып, шешiм қабылданған сәтiнен бастап он жұмыс күнi iшiнде ол туралы жазбаша хабардар етiледi.
14. Жер учаскесін меншікке беру туралы шешімді Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген олардың құзыреті шегінде республикалық маңызы бар қаланың және астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері жер учаскелері меншікке өтеусіз негізде берілетін орталықтарды айқындау туралы уәкілетті органның шешімі болған кезде ғана қабылдайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1363 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімінің жер учаскесін меншікке беру туралы шешімін алған орталықтар көрсетілген шешімді алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде осы туралы уәкілетті органды жазбаша хабардар етеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1363 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Жер учаскесiн алған орталықтарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншiк иелерiнiң құқықтары мен мiндеттерi берiледi және жыл сайын, 20 қаңтарға және 20 шiлдеге дейiн уәкiлеттi органды орталықтың жер учаскесiн мақсатқа сай және оны ұтымды пайдалану жөнiндегi қызметi туралы хабардар етедi.
17. Уәкiлеттi орган учаске бiр жыл iшiнде мақсатына сай пайдаланылмаса және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылса, жер учаскесi орналасқан орын бойынша облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық органына оны қайтып алу туралы ұсыныстар бередi.

Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1363 (вводится в действие с 01.01.2014).
13. Центры, в отношении которых принято положительное решение уполномоченного органа, письменно уведомляются об этом в течение десяти рабочих дней с момента принятия решения с вручением им копии принятого решения.
14. Решение о предоставлении земельного участка в собственность принимается местными исполнительными органами города республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения), акимами городов районного значения, поселков, сел, сельских округов в пределах их компетенции, установленной Земельным кодексом Республики Казахстан, только при наличии решения уполномоченного органа об определении центров, которым земельные участки в собственность предоставляются на безвозмездной основе.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
15. Центры, получившие решение местного исполнительного органа города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), акима города районного значения, поселка, села, сельского округа о предоставлении земельного участка в собственность, в течение десяти рабочих дней с момента получения указанного решения письменно уведомляют об этом уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
16. Центры, получившие земельный участок, наделяются правами и обязанностями собственников в соответствии с законодательством Республики Казахстан и ежегодно, до 20 января и 20 июля, информируют уполномоченный орган о деятельности центра по использованию земельного участка по назначению и его рациональному использованию.
17. Уполномоченный орган в случаях, когда участок не используется по назначению в течение одного года и (или) используется с нарушением законодательства Республики Казахстан, представляет предложения по его изъятию в территориальный орган по управлению земельными ресурсами области (города республиканского значения, столицы) по местонахождению земельного участка.