Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 346 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 12 қарашадағы № 1199 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.11.12 № 1199 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N 1284 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынысты және есеп беретін орталық және жергілікті атқарушы органдар, мемлекеттік органдар:
1) Іс-шаралар жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жарты жылдықтың қорытындысы бойынша жылына екі рет
15 қаңтарға және 15 шілдеге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі жарты жылдықтың қорытындысы бойынша жылына екі рет 30 қаңтарға және 30 шілдеге Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 30 сәуірдегі
N 346 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.11.10 N 1803, 2009.12.30 № 2305 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
Р/с
N
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Орындалуына (іске
асырылуына) жауаптылар
Орындау (іске асыру) мерзімі
Болжамды шығыстар
Қаржы-
ландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1. Қаржы секторын дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған
басымдықтары
1.1. Қаржы секторын дамытудың 2007-2011 жылдар кезеңіне
арналған мақсаттары мен міндеттері
1.1.1.
Қаржы тұрақты-
лығы мәселеле-
рі бойынша ме-
морандум жаса-
су
Меморан-
дум
ҚРҰБ (жи-
нақтау), ҚҚА, Қаржы-
мині
2007 жылғы 3-тоқсан
Қажет
етпейді
1.2. Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығын дамыту
1.2.1.
"Қазақстан     Республикасы-
ның кейбір заң-
намалық актіле-
ріне Алматы қа-
ласының өңірлік
қаржы орталығын
дамыту және   қаржы орталығы-
ның кәсіби қа-
тысушыларының   жұмысын жетіл-
діру мәселелері
бойынша өзгер-
істер мен тол-
ықтырулар енгі-
зу туралы" Қаз-
ақстан Респуб-
ликасының Заңы
жобасының тұж-
ырымдамасын заң
жобалау қызме-
тінің мәселеле-
рі жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қарауына енгізу
Заң жоба-
лау қыз-
метінің
мәселеле-
рі жөнін-
дегі вед-
омствоар-
алық ко-
миссияныңқорытын-
дысы
АӨҚОА (жи-
нақтау), ҚҚА, Қаржы-
мині
2008 жылғы
2-тоқсан
Қажет
етпейді

Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции развития финансового сектора Республики Казахстан на 2007-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года N 346. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2010 года N 1199
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.11.2010 № 1199.
В целях реализации  постановления Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2006 года N 1284 "О Концепции развития финансового сектора Республики Казахстан на 2007-2011 годы" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Концепции развития финансового сектора Республики Казахстан на 2007-2011 годы (далее - План мероприятий).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан:
1) обеспечить своевременное исполнение Плана мероприятий;
2) два раз в год, к 15 января и 15 июля, по итогам полугодия представлять информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Национальный Банк Республики Казахстан.
3. Национальному Банку Республики Казахстан представлять сводную информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Правительство Республики Казахстан два раз в год, к 30 января и 30 июля, по итогам полугодия.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2007 года N 346
План мероприятий по реализации Концепции развития
финансового сектора Республики Казахстан на 2007-2011 годы
Сноска. План мероприятий с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 10.11.2009 № 1803; от 30.12.2009  № 2305(порядок введения в действие см. п. 2).
N
п/п
Мероприятие
Форма
завер-
шения
Ответс-
твенные
за
испол-
нение
(реали-
зацию)
Срок
испол-
нения
(реали-
зации)
Предпо-
лагаемые
расходы
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
1. Приоритеты развития финансового сектора на 2007-2011 годы
1.1. Цели и задачи развития финансового сектора
на период 2007-2011 годы
1.1.1.
Заключение Меморандума
по вопросам финансовой
стабильности
Меморандум
НБРК
(созыв),
АФН, МФ
3
квартал
2007
года
Не
требуются
1.2. Развитие регионального финансового центра города Алматы
1.2.1.
Внести на рассмотрение
Межведомственной
комиссии по вопросам
законопроектной
деятельности концепцию
проекта Закона
Республики Казахстан
"О внесении изменений и
дополнений в некоторые
законодательные акты
Республики Казахстан по
вопросам развития
регионального
финансового центра
города Алматы и
совершенствования
работы профессиональных
участников финансового
центра"
Заключение
Межведом-
ственной
комиссии
по
вопросам
законо-
проектной
деятель-
ности
АРФЦА
(созыв),
АФН, МФ
2
квартал
2008
года
Не
требуются

1.2.2.
Қаржы орталығы-
ның арнайы сау-
да алаңында
"Самұрық" хол-
дингі" АҚ және»
"Қазына" ОДҚ" АҚ құрамына кіретін ұлттық компаниялардың және даму инс-
титуттарының бағалы қағазда-
рын шығару және
орналастыру
Бағалы қағаздар-
ды орна-
ластыру, ҚРҰБ-ға ақпарат
АӨҚОА (жи-
нақтау),» "Самұрық"
холдингі" АҚ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
15 қаң-
тарға және 15 шілдеге,
2007 -
2010
жылдар
Қажет
етпейді
1.2.3.
Халық және әл-
еуетті эмитент-
тер үшін өңір-
лік қаржы орта-
лығының және қаржы құралдары
спектрының жұм-
ыс істеу қағи-
даттарын түсін-
діру
ҚРҰБ-ға
ақпарат
АӨҚОА (жи-
нақтау),
облыстар-
дың,
Астана және
Алматы қа-
лаларының
әкімдікте-
рі, ҚҚА,
ҚРҰБ,
"АӨҚО" АҚ
15 қаңтарға және 15 шілдеге, 2007 - 2008 жылдар
Тиісті
жылға арналған
респуб-
ликалық бюджет шеңбер-
інде нақтыла-нады
Респуб-ликалық
бюджет
1.2.4.
Индекстік қор-
лары (ЕҒТ), секьюрителенді-рілген активтер
(SРV), фьючер-
стер, опциондар,
ислам құралдары
сияқты, оның ішінде арнайы сауда алаңына қаражат тарту арқылы инфрақұ-
рылымдық жоба-
ларды және ин-
вестициялық бағдарламаларды қаржыландыру үшін қаржы құр-
алдарын әзірлеу
және енгізу
ҚРҰБ-ға ұсыныс-
тар
АӨҚОА (жи-
нақтау), ЭБЖМ,
Қаржымині,
ҚҚА,
"Самұрық" холдингі" АҚ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
2007 - 2010
жылдар
Қажет етпейді
1.2.5.
Өңірлік қаржы
орталығының халықаралық қаржы нарықта-
рына ықпалдасуы
Шетел ме-
млекет-
тердің қаржы ор-
талықта-
рымен ке-
лісім
АӨҚОА (жи-
нақтау),
ҚҚА, СІМ
2007 - 2008
жылдар
Қажет етпейді
1.2.6.
Перспективада эмитенттердің, инвесторлардың және қаржы ор-
талығына қаты-
сушылардың тәу-
екелдерін сақ-
тандыру кезін-
де салық жеңіл-
діктерін беру мүмкіндігін қарау
ҚРҰБ-ға ақпарат
АӨҚОА (жинақтау), ҚҚА, ЭБЖМ, Қаржымині
2010 жылдың 15 қаңтары-на
Қажет етпейді
1.2.7
Бағалы қағаздар
нарығының қаз-
іргі заманғы халықаралық стандарттарына жауап беретін қаржы орталығы-
ның жаңа техно-
логиялық инфра-
құрылымын құру
Республи-калық бюджет комиссия-сының шешімі
АӨҚОА (жинақтау),"АӨҚО" АҚ
2007 - 2009 жылдар
Тиісті жылға арналған респуб-
ликалық бюджет шеңбер-
інде нақтыла-нады
Респуб-ликалық
бюджет
1.2.8.
Қаржыминінің мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін жыл сайын шығару
Бағалы қағаздар шығару
Қаржымині (жинақтау), АӨҚОА
2008 - 2010
жылдар
Қажет етпейді
Респуб-ликалық
бюджет
1.2.9.
Алматы қаласы-
ның аумағында аяқталған инр-
рақұрылымы бар бизнес орталы-
ғын құру
Республи-калық бюджет қомиссия-сының шешімі
АӨҚОА (жинақтау), Қаржымині, ЭБЖМ,
"АӨҚО" АҚ
2007 - 2008
жылдар
Тиісті
жылға арналған респуб-
ликалық бюджет шеңбер-
інде
нақтыла-
нады
Респуб-ликалық
бюджет
2. Қазақстан Республикасының қаржы секторын реттеу саласындағы мемлекеттік саясат
2.1. Қаржы секторын мемлекеттік басқарудың сапасын нығайту және арттыру

1.2.2.
Выпуск и размещение
ценных бумаг нацио-
нальных компаний и
институтов развития,
входящих в состав АО
"Холдинг "Самрук" и АО
"ФУР "Қазына" на
специальной торговой
площадке финансового
центра
Размещение
ценных
бумаг,
информация
в НБРК
АРФЦА
(созыв),
АО
"Холдинг
"Самрук",
АО "ФУР
"Қазына"
к 15
января
и 15
июля,
2007-
2010
годы
Не
требуются
1.2.3.
Разъяснение принципов
функционирования
регионального
финансового центра и
спектра финансовых
инструментов для
населения и
потенциальных эмитентов
Информация
в НБРК
АРФЦА
(созыв),
акиматы
областей,
городов
Астаны и
Алматы,
АФН,
НБРК, АО
"РФЦА"
к 15
января
и 15
июля,
2007-
2008
годы
Будут
уточня-
ться в
рамках
респуб-
ликанс-
кого
бюджета
на соот-
ветству-
ющий год
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
1.2.4.
Разработка и внедрение
финансовых инстру-
ментов, таких как
индексные фонды (ETF),
секьюритизированные
активы (SPV), фьючерсы,
опционы, исламские
инструменты, в том
числе для финансиро-
вания инфраструктурных
проектов и инвести-
ционных программ
посредством привлечения
средств на специальной
торговой площадке
Предло-
жения в
НБРК
АРФЦА
(созыв),
МЭБП, МФ,
АФН, АО
"Холдинг
"Самрук",
АО "ФУР
"Қазына"
2007-
2010
годы
Не
требуются
1.2.5.
Интеграция региональ-
ного финансового центра
в международные
финансовые рынки
Соглашения
с финан-
совыми
центрами
зарубежных
государств
АРФЦА
(созыв),
АФН, МИД
2007-
2008
годы
Не
требуются
1.2.6.
Рассмотрение возмож-
ности предоставления в
перспективе налоговых
льгот при страховании
рисков эмитентов,
инвесторов и участников
финансового центра
Информация
в НБРК
АРФЦА
(созыв),
АФН,
МЭБП, МФ
к 15
января
2010
года
Не
требуются
1.2.7.
Создание новой техноло-
гичной инфраструктуры
финансового центра,
отвечающей современным
международным
стандартам рынка
ценных бумаг
Решение
Республи-
канской
бюджетной
комиссии
АРФЦА
(созыв),
АО "РФЦА"
2007-
2009
годы
Будут
уточня-
ться в
рамках
респуб-
ликанс-
кого
бюджета
на соот-
ветству-
ющий год
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
1.2.8.
Ежегодный выпуск МФ
государственных казна-
чейских обязательств
Выпуск
ценных
бумаг
МФ
(созыв),
АРФЦА
2008-
2010
годы
Не
требуются
1.2.9.
Создание на территории
города Алматы
бизнес-центра с
завершенной
инфраструктурой
Решение
Республи-
канской
бюджетной
комиссии
АРФЦА
(созыв),
МФ, МЭБП,
АО "РФЦА"
2007-
2008
годы
Будут
уточня-
ться в
рамках
респуб-
ликанс-
кого
бюджета
на соот-
ветству-
ющий год
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2. Государственная политика в сфере регулирования
финансового сектора Республики Казахстан
2.1. Укрепление и повышение качества государственного
управления финансовым сектором

2.1.1.
Ақша-кредит саясаты құрал-
дарын жетілдіру
жолымен қаржы нарығындағы өтімділікті реттеу жөнінде шаралар қабыл-
дау
Қазақстан Республи-касының Үкіметіне ақпарат
ҚРҰБ
Жыл сайын 30 қаңтарға және 30 шілдеге
Қажет
етпейді
2.1.2.
Инфляциялық таргеттеу қағи-
датын пайдалана
отырып, ақша-
кредит саясаты-
ның макроэконо-
микалық көрсет-кіштерін бол-
жалдау моделін әзірлеу және жетілдіру
Қазақстан Республи-касының Үкіметіне ақпарат
ҚРҰБ
Жыл сайын 30 қаңтарғажәне 30 шілдеге
Қажет етпейді
2.1.3.
Жинақтаушы зей-
нетақы қорлары-
ның шоттарын енгізу есебінен ақша-кредит статистикасын институционал-
дық қамтуды кеңейту
Қазақстан Республи-касының Үкіметінеақпарат
ҚРҰБ
2011 жылдың 30 шілдесі-не
Қажет
етпейді
2.1.4.
Экономикалық конъюнктураның жай-күйін және күтілетін өзге-рістерді баға-
лаудың бара-
барлығын артты-
ру мақсатында кәсіпорындарды (салалық және аумақтық бөлі-
ністе) іріктеу-
дің көрнектілі-
гін және эконо-
миканың нақты секторының қар-
жы жағдайын арттыру
Қазақстан Республи-касының Үкіметінеақпарат
ҚРҰБ
Жыл сайын 30 қаңтарғажәне 30 шілдеге
Қажет
етпейді
2.1.5
Ақша-кредит саясатын ағым-
дағы жүзеге асыру үшін ті-
келей бағдарлар
ретінде қорыт-
ындылайтын ин-
дикаторларды әзірлеу
Қазақстан Республи-касының Үкіметінеақпарат
ҚРҰБ
Жыл сайын 30 қаңтарға және 30 шілдеге
Қажет
етпейді
2.1.6.
Қаржы тұрақты-
лығы үшін тәуе-
келдерді баға-
лауға арналған индикаторлардың дерекқорларын қалыптастыру
Қазақстан Республи-касының Үкіметінеақпарат
ҚРҰБ (жи-
нақтау), ҚҚА, СА, Қаржымині
2008 жылдың 30 қаңтары-на
Қажет
етпейді
2.2. Мемлекеттік органдар мен қаржы секторы институттарының өзара іс-қимылы
2.2.1.
Мемлекеттік ор-
гандар мен қар-
жы секторы инс-
титуттарының   арасында ақпа-
рат алмасу   тетігінің тиім-ділігін арттыру
ҚРҰБ-ға ұсыныстар
ҚҚА (жи-
нақтау), ЭБЖМ, ҚРҰБ,
ҚҚҚ, Қаржы-
мині, АӨҚОА
2008 жылғы
4-тоқсан
Қажет
етпейді
2.2.2.
Даму институт-
тары мен екінші
деңгейдегі ба-
нктер, лизинг-
тік және сақ-
тандыру компа-
ниялары, ҚҚҚ-ға
кіретін венчур-лік және инвес-
тициялық қорлар
арасында қаржы
ұйымдары қыз-
меттерінің пр-
ейскуранты ту-
ралы, отандық
та, шетелдік те
инвестициялардытарта отырып,   ірі инвестиция-лық жобаларды   бірлесіп іске  асыру мүмкін-
діктері туралы ақпарат алмасу жөніндегі жұ-
мысты жанданды-ру
ҚРҰБ-ға ұсыныстар
ҚҚҚ (жи-
нақтау),»
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
Жыл сайын 15 қаңтарға және 15 шілдеге
Қажет
етпейді
2.3. Теңдестірілген ақша-кредит және фискалдық саясат және олардың негізгі құралдарының тиімділігін арттыру
2.3.1.
Әлеуметтік-эк-
ономикалық да-
мудың орта мер-
зімді жоспары-
ның, орта мер-
зімді фискал-
дық саясаттың және ақша-кре-
дит саясаты негізгі бағыт-
тарының параме-
трлерін келісу-
ді қамтамасыз ету
ҚРҰБ-ға
ақпарат
ЭБЖМ (жи-
нақтау),
ҚРҰБ
Жыл сайын 15 қаңтарғажәне 15 шілдеге
Қажет
етпейді

2.1.1.
Принятие мер по регули-
рованию ликвидности на
финансовом рынке путем
совершенствования
инструментов денежно-
кредитной политики
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
Еже-
годно
к 30
января
и 30
июля
Не
требуются
2.1.2.
Разработка и
совершенствование
модели прогнозирования
макроэкономических
показателей денежно-
кредитной политики с
использованием
принципов инфляционного
таргетирования
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
Еже-
годно
к 30
января
и 30
июля
Не
требуются
2.1.3.
Расширение институ-
ционального охвата
денежно-кредитной
статистики за счет
включения счетов
накопительных
пенсионных фондов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
к 30
июля
2011
года
Не
требуются
2.1.4.
Повышение репрезен-
тативности выборки
предприятий (в
отраслевом и  террито-
риальном разрезах) в
целях повышения
адекватности оценок
состояния и ожидаемых
изменений экономической
конъюнктуры и финансо-
вого положения
реального сектора
экономики
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
Еже-
годно
к 30
января
и 30
июля
Не
требуются
2.1.5.
Разработка обобщающих
индикаторов в качестве
непосредственных
ориентиров для текущего
осуществления денежно-
кредитной политики
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
Еже-
годно
к 30
января
и 30
июля
Не
требуются
2.1.6.
Формирование базы
данных индикаторов для
оценки рисков для
финансовой стабильности
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
(созыв),
АФН, АС,
МФ
к 30
января
2008
года
Не
требуются
2.2. Взаимодействие государственных органов
и институтов финансового сектора
2.2.1.
Повышение эффектив-
ности механизма обмена
информацией между
государственными
органами и институтами
финансового сектора
Предло-
жения в
НБРК
АФН
(созыв),
МЭБП,
НБРК,
АФК, МФ,
АРФЦА
4
квартал
2008
года
Не
требуются
2.2.2.
Активизировать работу
по информационному
обмену между институ-
тами развития и банками
второго уровня,
лизинговыми и
страховыми компаниями,
венчурными и инвести-
ционными фондами,
входящими в АФК, о
прейскуранте услуг
финансовых организаций,
о возможностях для
совместной реализации
крупных инвестиционных
проектов с привлечением
как отечественных, и
так и иностранных
инвестиций
Информация
в НБРК
АФК
(созыв),
АО "ФУР
"Қазына"
Еже-
годно
к 15
января
и 15
июля
Не
требуются
2.3. Сбалансированная денежно-кредитная и фискальная
политика и повышение эффективности их основных инструментов
2.3.1.
Обеспечение согласо-
вания параметров
среднесрочного плана
социально-экономи-
ческого развития,
среднесрочной
фискальной политики и
основных направлений
денежно-кредитной
политики
Информация
в НБРК
МЭБП
(созыв),
НБРК
Еже-
годно
к 15
января
и 15
июля
Не
требуются

2.4. Қазақстанның қаржы секторында бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін дамыту және жетілдіру
2.4.1.
Жоғары оқу ор-
ындарының оқы-
тушыларын, сту-
денттерін, қар-жы ұйымдарының жұмыс істейтін бухгалтерлерін,Ұлттық Банктің қызметкерлерін халықаралық қаржылық есеп-
тіліктің стан-
дарттары (бұдан әрі - ХҚЕС) бойынша
оқыту және ол-
ардың білікті-
лігін арттыру жөнінде іс-ша-
ралар өткізу
Қазақстан Республи-касының  Үкіметінеақпарат
ҚРҰБ
Жыл сайын 30 қаңтарға және 30 шілдеге
ҚРҰБ
бюджеті шеңбер-
інде
2.4.2.
ХҚЕС-ті қолдану
мәселелері бой-
ынша қаржы ұй-
ымдарының мам-
андарына әдіс-
намалық және ақпараттық қол-
дау көрсету
Қазақстан Республи-касының  Үкіметінеақпарат
ҚРҰБ
Жыл сайын 30 қаңтарғажәне 30 шілдеге
Қажет
етпейді
2.4.3.
Қаржы ұйымдары-
ның ХҚЕС-ті іс жүзінде қолда-
нуы жөнінде оқу
құралын әзірлеу
Оқу құралы
ҚРҰБ
2007 жылғы
4-тоқсан
Қажет
етпейді
2.4.4.
Шет елдердің тәжірибесін зерделеу негі-
зінде Қазақстан
Республикасының ерекшелігін ес-
кере отырып, бағалау әдісна-масы және қаржы
құралдарының бухгалтерлік есебін жүргізу жөнінде ұсын-
ыстар әзірлеу
ҚРҰБ Бас-қармасы
қаулысы-
ның жоба-сы
ҚРҰБ (жи-
нақтау),
ҚҚА, ҚМҚҰҚ
2008 жылғы 4-тоқсан
Қажет
етпейді
2.4.5.
Қаржы ұйымдары-
ның бухгалтер-
лік есебін жүр-
гізуді автомат-тандыру мәселе-
лері жөнінде құжат әзірлеу
ҚРҰБ Бас-қармасы
қаулысы-
ның жоба-сы
ҚРҰБ
2008 жылғы 4-тоқсан
Қажет
етпейді
2.4.6.
Қаржы ұйымдары-
ның қаржылық есептілігін же-
тілдіру
ҚРҰБ Бас-қармасы
қаулысы-
ның жоба-сы
ҚРҰБ (жи-
нақтау),
ҚҚА
Тұрақты
Қажет
етпейді
2.5. Қаржы нарығына және қаржы құралдарына қатысушыларға салық салуды жетілдіру
2.5.1.
Акциялары»"Қаз-
ақстан қор бир-
жасы" акционер-
лік қоғамының ресми тізіміне
енгізілген
және/немесе
Алматы қаласы-
ның өңірлік
қаржы орталығы-
ның арнайы сау-
да алаңында ай-
налыста жүрген
және жария ком-
панияның өлшем-деріне жауап
беретін эмите-
нттер үшін жең-
ілдіктер енгізу
мүмкіндігін қа-
рау
ҚРҰБ-ға ақпарат
ЭБЖМ (жинақтау),Қаржымині, ҚРҰБ, ҚҚА, АӨҚОА
2008 жылдың 15 шіл-
десіне
Қажет етпейді
2.5.2.
Депозиттер, бо-
рыштық және үл-
естік бағалы қағаздар бойын-ша жеке тұлға-
лардың табыста-
рына салық са-
луды оңтайлан-
дыру туралы мә-
селені қарау
ҚРҰБ-ға ақпарат
ЭБЖМ (жинақтау),ҚРҰБ, ҚҚА,
Қаржымині, ҚҚА
2009 жылдың  15 шілдесі-не
Қажет етпейді
2.5.3.
Мемлекеттік ба-
ғалы қағаздар (бұдан әрі - МБҚ) және
агенттік
бағалы қағаз-
дары бойынша
сыйақы төлем көзінен ұстала-тын табысқа са-
лынатын салықты
енгізудің орын-
дылығы мәселе-
сін қарау
ҚРҰБ-ға ұсыныстар
ЭБЖМ (жинақтау),Қаржымині, ҚРҰБ, ҚҚА,
2008 жылғы
1-тоқсан
Қажет етпейді
2.5.4.
МБҚ және агент-
тік бағалы қа-
ғаздарымен жа-
салатын опера-
циялар кезінде құн өсіміне салық салуды енгізу мүмкін-
дігін қарау
ҚРҰБ-ға ұсыныстар
ЭБЖМ (жинақтау), Қаржымині, ҚҚА, ҚРҰБ
2008 жылғы
1-тоқсан
Қажет етпейді

2.4. Развитие и совершенствование системы бухгалтерского
учета и финансовой отчетности в финансовом секторе Казахстана
2.4.1.
Проведение мероприятий
по обучению и повышению
квалификации по
международным
стандартам финансовой
отчетности (далее -
МСФО) преподавателей
высших учебных
заведений, студентов,
действующих бухгалтеров
финансовых организаций,
сотрудников
Национального Банка
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
Еже-
годно
к 30
января
и 30
июля
В рамках
бюджета
НБРК
2.4.2.
Оказание методологи-
ческой и информационной
поддержки специалистов
финансовых организаций
по вопросам применения
МСФО
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
Еже-
годно
к 30
января
и 30
июля
Не
требуются
2.4.3.
Разработка учебного
пособия по практичес-
кому применению МСФО
финансовыми
организациями
Учебное
пособие
НБРК
4
квартал
2007
года
Не
требуются
2.4.4.
Выработка предложений
по методологии оценки
и ведения бухгалтер-
ского учета финансовых
инструментов с учетом
специфики Республики
Казахстан на основе
изучения опыта
зарубежных стран
Проект
поста-
новления
Правления
НБРК
НБРК
(созыв),
АФН,
АМФОК
4
квартал
2008
года
Не
требуются
2.4.5.
Разработка документа
по вопросам автомати-
зации ведения
бухгалтерского учета
финансовых организаций
Проект
поста-
новления
Правления
НБРК
НБРК
4
квартал
2008
года
Не
требуются
2.4.6.
Совершенствование
финансовой отчетности
финансовых организаций
Проект
поста-
новления
Правления
НБРК
НБРК
(созыв),
АФН
Посто-
янно
Не
требуются
2.5. Совершенствование налогообложения участников
финансового рынка и финансовых инструментов
2.5.1.
Рассмотрение
возможности введения
льгот для эмитентов,
акции которых включены
в официальный список
акционерного общества
"Казахстанская фондовая
биржа" и/или обращаются
на специальной торговой
площадке регионального
финансового центра
города Алматы, и
которые отвечают
критериям публичной
компании
Информация
в НБРК
МЭБП
(созыв),
МФ, НБРК,
АФН,
АРФЦА
к 15
июля
2008
года
Не
требуются
2.5.2.
Рассмотрение вопроса
об оптимизации налого-
обложения доходов
физических лиц по
депозитам, долговым и
долевым ценным бумагам
Информация
в НБРК
МЭБП
(созыв),
НБРК,
АФН, МФ,
АФК
к 15
июля
2009
года
Не
требуются
2.5.3.
Рассмотрение вопроса
целесообразности
введения обложения
подоходным налогом у
источника выплаты
вознаграждения по
государственным ценным
бумагам (далее - ГЦБ) и
агентским ценным
бумагам
Предло-
жения в
НБРК
МЭБП
(созыв),
МФ, НБРК,
АФН
1
квартал
2008
года
Не
требуются
2.5.4.
Рассмотрение возмож-
ности введения
налогообложения на
прирост стоимости при
операциях с ГЦБ и
агентскими ценными
бумагами
Предло-
жения в
НБРК
МЭБП
(созыв),
МФ, АФН,
НБРК
1
квартал
2008
года
Не
требуются

2.5.5.
Листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кей-
інгі санаттары-
ның акциялары-
мен және обли-
гацияларымен жасалатын опе-
рациялар кезін-
де құн өсімінен
табысқа салық салуды оңтай-
ландыру мүмкін-
дігі туралы мәселені қарау
ҚРҰБ-ға ұсыныстар
ЭБЖМ (жинақтау), ҚРҰБ, ҚҚА,
Қаржымині, ҚҚҚ
2010 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
2.5.6.
Туынды қаржы құралдарына салық салуды жетілдіру
ҚРҰБ-ға ұсыныстар
ЭБЖМ (жинақтау),Қаржымині, ҚҚА, ҚРҰБ
2008 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
2.5.7.
Салық заңнама-
сына компания-
лардың өмірді сақтандыру жө-
нінде жүзеге асыратын төлем-
дері бойынша салықтық жеңіл-
діктер беру бө-
лігінде өзгер-
істер мен тол-
ықтырулар енгі-
зу мүмкіндігін қарау
ҚРҰБ-ға ақпарат
ЭБЖМ (жинақтау),Қаржымині, ҚҚА
2008 жылдың 15 қаңтары-на
Қажет етпейді
2.6. Төлем жүйелерін дамыту
2.6.1.
Төлем жүйелері-
нің жаңа резер-
втік орталығын
құруға байла-
нысты қажетті іс-шаралар жүр-
гізу
ҚазақстанРеспубли-касының  Үкіметінеақпарат
ҚРҰБ
Жыл сайын 30 қаңтарғажәне 30 шілдеге
Қажет етпейді
2.6.2.
Төлем карточка-
ларына қызмет
көрсету желісі-
нің инфрақұры-
лымын дамыту жөнінде іс-ша-
ралар өткізу
ҚРҰБ-ға
ақпарат
"ҰПО" АҚ
Жыл сайын 15 қаңтарғажәне 15 шілдеге
Қажет етпейді
2.6.3.
Қазақстанның төлем жүйелері-
нің жұмыс іс-
теуін қадаға-
лауды жүзеге асыру және қа-
зіргі заманғы
технологиялардықолдану негіз-
інде бөлшек қолма-қол емес төлемдерді да-
мыту үшін жағ-
дай жасау бөлі-
гінде норматив-тік құқықтық базаны жетілді-
ру
ҚРҰБ Бас-қармасы
қаулысы-
ның жоба-сы
ҚРҰБ
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
2.6.4.
Электрондық үкімет жүйесі-
нің«"төлем шлю-
зін" тәжірибелі пайдалануға енгізу
ҚРҰБ-ға
ақпарат
"ҰАТ АҚ",»
"ҰПО" АҚ
2008 жылдың 15 қаңтары-на
Қажет етпейді
2.6.5.
Электрондық үкімет жүйесі-
нің«"төлем шлю-
зін" өнеркәсіп-тік пайдалануға
енгізу
ҚРҰБ-ға
ақпарат
АБА
(жинақтау),
"ҰАТ АҚ",
"ҰПО" АҚ
2008 жылдың
15 Қаңтары-на және 15 шілдесі-не
Қажет етпейді
2.6.6.
Қолданыстағы төлем жүйелері-
нің бағдарлама-
лық-техникалық инфрақұрылымын жетілдіру және жаңғырту, сон-
дай-ақ олардың қауіпсіздік деңгейін артты-
ру
ҚРҰБ-ға ақпарат
"ҚБЕО" РМК
Жыл сайын 15 қаңтарға және 15 шілдеге
Қажет етпейді
2.6.7.
Қазақстандық және шетелдік қаржы институт-
тарын қатыстыра
отырып, "ҚБЕО" РМК сервистік бюросының
SWIFT-ін одан әрі дамыту жө-
нінде, сондай-
ақ SWIFT жүйе-
сін Қазақстан-
ның төлем жүйе-
лерімен ықпал-
дастырудың ық-
тимал жолдарын зерделеу және
енгізу жөнінде жұмыс жүргізу
ҚРҰБ-ға ақпарат
"ҚБЕО" РМК
Жыл сайын 15 қаңтарға және 15 шілдеге
Қажет етпейді
2.6.8.
ЕурАзЭҚ-қа қа-
тысушы мемле-
кеттердің жал-
пы төлем-есеп айырысу жүйесін
құру жөніндегі іс-шараларға қатысу
Қазақстан
Республи-касының Үкіметіне
ақпарат
ҚРҰБ
Жыл сайын 30 қаңтарға
және 30 шілдеге
Қажет етпейді

2.5.5.
Рассмотрение вопроса о
возможности оптимизации
налогообложения на
доход от прироста
стоимости при операциях
с акциями и облигациями
наивысшей и следующей
за наивысшей категории
листинга
Предло-
жения в
НБРК
МЭБП
(созыв),
НБРК,
АФН, МФ,
АФК
4
квартал
2010
года
Не
требуются
2.5.6.
Совершенствование
налогообложения
производных финансовых
инструментов
Предло-
жения в
НБРК
МЭБП
(созыв),
МФ, АФН,
НБРК
4
квартал
2008
года
Не
требуются
2.5.7.
Рассмотрение
возможности внесения в
налоговое законода-
тельство изменений и
дополнений в части
предоставления
налоговых льгот по
выплатам, осуществ-
ляемым компаниями по
страхованию жизни
Информация
в НБРК
МЭБП
(созыв),
МФ, АФН
к 15
января
2008
года
Не
требуются
2.6. Развитие платежных систем
2.6.1.
Проведение необходимых
мероприятий, связанных
с созданием нового
резервного центра
платежных систем
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
Еже-
годно
к 30
января
и 30
июля
Не
требуются
2.6.2.
Проведение мероприятий
по развитию
инфраструктуры сети
обслуживания платежных
карточек
Информация
в НБРК
АО "НПЦ"
Еже-
годно
к 15
января
и 15
июля
Не
требуются
2.6.3.
Совершенствование
нормативной правовой
базы в части осущест-
вления надзора за
функционированием
платежных систем
Казахстана и создания
условий для развития
розничных безналичных
платежей на основе
применения современных
технологий
Проекты
постанов-
лений
Правления
НБРК
НБРК
2007-
2011
годы
Не
требуются
2.6.4.
Ввод в опытную
эксплуатацию
"платежного шлюза"
системы электронного
правительства
Информация
в НБРК
АИС
(созыв),
АО "НИТ",
АО "НПЦ"
к 15
января
2008
года
Не
требуются
2.6.5.
Ввод в промышленную
эксплуатацию
"платежного шлюза"
системы электронного
правительства
Информация
в НБРК
АИС
(созыв),
АО "НИТ",
АО "НПЦ"
к 15
января
и 15
июля
2008
года
Не
требуются
2.6.6.
Совершенствование и
модернизация
программно-технической
инфраструктуры
действующих платежных
систем, а также
повышение уровня их
безопасности
Информация
в НБРК
РГП
"КЦМР"
Еже-
годно
к 15
января
и 15
июля
Не
требуются
2.6.7.
Проведение работы по
дальнейшему развитию
SWIFT сервисного бюро
РГП "КЦМР" с подклю-
чением казахстанских и
зарубежных финансовых
институтов, а также по
изучению и внедрению
возможных путей
интеграции системы
SWIFT с платежными
системами Казахстана
Информация
в НБРК
РГП
"КЦМР"
Еже-
годно
к 15
января
и 15
июля
Не
требуются
2.6.8.
Участие в мероприятиях
по построению общей
платежно-расчетной
системы государств-
участников ЕврАзЭС
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
Еже-
годно
к 30
января
и 30
июля
Не
требуются

2.6.9.
Төлем жүйелері бойынша орталық
(ұлттық) банк-
тердің өкілде-
рімен халықара-
лық кездесулер өткізу
Кездесу-
лер ұйым-
дастыру және өткізу
ҚРҰБ
2007 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
2.7. Корпоративтік басқару сапасын арттыру
2.7.1.
Даулы корпора-
тивтік шешімдер
мен мәмілелер, басқару орган-
дарының заңсыз әрекеттерімен акционерлерге және басқа да тұлғаларға кел-
тірілген зиянды
өтеу мәселелері
бойынша ұсыныс-
тар дайындау
ҚРҰБ-ға ұсыныстар
ҚҚА (жинақ-
тау), ҚҚҚ, мүдделі мемлекеттік органдар
2009 жылғы 3-тоқсан
Қажет етпейді
2.7.2.
Жария компания-
лардың өлшемде-
рін белгілеу және тиісті реттеу жүйесін қалыптастыру
ҚҚА Басқарма-сы қаулы-
сының жобасы
ҚҚА
2007 жылғы 2-тоқсан
Қажет етпейді
2.8. Халықтың қаржы секторының қызметтері туралы хабардар
болу деңгейін арттыру және олардың қол жетімділігін арттыру
2.8.1.
Барлық қаржы нарығына қаты-
сушылардың қыз-
метін сипаттай-
тын негізгі көрсеткіштерді (өлшемдерді) анықтау
ҚҚА Басқарма-сы қаулы-
сының жобасы
ҚҚА (жинақ-
тау), ҚРҰБ
2010 жылғы 2-тоқсан
Қажет етпейді
2.8.2.
Инвесторлардың тәуекелдерін төмендетудің тиімді тетігі ретінде инвес-
тициялардың ұж-
ымдық нысанда-
рын насихаттау және халықты қаржынарығының мүмкіндіктері туралы кеңінен хабардар ету
Бағдарла-маның жобасы
Қаржымині (жинақтау), ЭБЖМ, ИСМ, ҚҚА, ҚРҰБ,
ҚҚҚ, Мәде-
ниетмині
2007 жылғы 2-тоқсан
Қажет етпейді
2.8.3.
Сақтандыру қыз-
меттерінің тұ-
тынушыларын жә-
не халықты сақ-
тандыру ұйымда-
ры ұсынатын қызметтер мен сақтандыру өн-
імдері туралы, сондай-ақ олар-
дың қаржылық жай-күйі туралы
хабардар ету жөнінде іс-ша-
ралар жүргізу
ҚҚА-ға ақпарат
ҚҚҚ
Жарты жылдық-
тың
қорытын-дылары
бойынша
Қажет етпейді
2.8.4.
Қаржы нарығы саласындағы Қазақстан Рес-
публикасы заң-
намасының, он-
да жүргізілген реформалардың мақсаттарын на-
сихаттау және түсіндіру, қар-
жы қызметтері-
нің тұтынушыла-
рын қорғауға бағытталған өз-
ге де шараларды
жүзеге асыру
ҚРҰБ-ға ақпарат
ҚҚА (жинақ-
тау), Мәде-ниетмині
Жыл сайын 15қаңтарғажәне 15 шілдеге
Қажет етпейді
2.8.5.
Электрондық цифрлық қол қоюды бағалы қағаздар нары-
ғының кәсіби
қатысушыларыныңжұмысына енгізу
ҚҚА Басқарма-сы қаулы-
сының жобасы
ҚҚА (жинақ-
тау), АБА
2009 жылғы 2-тоқсан
Қажет етпейді
2.8.6.
Зейнетақы сек-
торында халыққа
қызмет көрсету-
дің электрондық жүйесіне көшу
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
Еңбеқмині
(жинақтау),ҚРҰБ, ҚҚА
2010 жылғы
2-тоқсан
Қажет етпейді
2.8.7.
Инвестициялау-
дың ұжымдық ны-
сандарын жетіл-
діру
ҚазақстанРеспубли-касы Заңының жобасы
ИСМ (жинақ-
тау), ҚҚА
2007 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
2.8.8.
Кредиттік сер-
іктестіктер мен
микрокредиттік ұйымдар ұсына-
тын қызметтер спектрін кеңей-
туді ынталанды-
ру, сақтандыру нарығының ин-
фрақұрылымын дамыту, транс-
фер-агенттік қызметті дамыту
ИСМ-ге ақпарат
ҚҚА (жинақ-
тау), ҚМҚҰҚ
2008 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді

2.6.9.
Проведение между-
народных встреч
представителей
центральных
(национальных) банков
по платежным системам
Органи-
зация и
проведение
встреч
НБРК
4
квартал
2007
года
Не
требуются
2.7. Повышение качества корпоративного управления
2.7.1.
Подготовка предложений
по вопросам оспари-
ваемых корпоративных
решений и сделок,
компенсации ущерба
акционерам и другим
лицам, причиненного
неправомочными
действиями органов
управления
Предло-
жения в
НБРК
АФН
(созыв),
АФК,
заинте-
ресован-
ные го-
сударс-
твенные
органы
3
квартал
2009
года
Не
требуются
2.7.2.
Установление критериев
публичных компаний и
формирование соответ-
ствующей системы
регулирования
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2
квартал
2007
года
Не
требуются
2.8. Повышение уровня осведомленности населения об услугах
финансового сектора и повышение их доступности
2.8.1.
Определение основных
показателей
(критериев), харак-
теризующих деятельность
всех участников
финансового рынка
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
(созыв),
НБРК
2
квартал
2010
года
Не
требуются
2.8.2.
Пропаганда коллективных
форм инвестиций как
эффективного механизма
снижения рисков
инвесторов и широкое
информирование
населения о возмож-
ностях фондового рынка
Проект
Программы
МФ
(созыв),
МЭБП,
МИТ, АФН,
НБРК,
АФК, МКИ
2
квартал
2007
года
Не
требуются
2.8.3.
Проведение мероприятий
по информированию
потребителей страховых
услуг и населения об
услугах и страховых
продуктах, предостав-
ляемых страховыми
организациями, а также
об их финансовом
состоянии
Информация
в АФН
АФК
По
итогам
полу-
годия
Не
требуются
2.8.4.
Пропаганда и
разъяснение целей
законодательства
Республики Казахстан в
сфере финансового
рынка, реформ,
проводимых в нем,
осуществление иных
мер, направленных на
защиту потребителей
финансовых услуг
Информация
в НБРК
АФН
(созыв),
МКИ
Еже-
годно
к 15
января
и 15
июля
Не
требуются
2.8.5.
Внедрение электронной
цифровой подписи в
работе профессиональных
участников рынка
ценных бумаг
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
(созыв),
АИС
2
квартал
2009
года
Не
требуются
2.8.6.
Переход к электронной
системе обслуживания
населения в пенсионном
секторе
Предло-
жения в
НБРК
МТСЗН
(созыв),
НБРК, АФН
2
квартал
2010
года
Не
требуются
2.8.7.
Совершенствование
коллективных форм
инвестирования
Проект
Закона
Республики
Казахстан
МИТ
(созыв),
АФН
4
квартал
2007
года
Не
требуются
2.8.8.
Стимулирование
расширения спектра
предоставляемых
кредитными товари-
ществами и микро-
кредитными органи-
зациями услуг,
развитие инфраструктуры
страхового рынка,
развитие трансфер-
агентской деятельности
Информация
в МИТ
АФН
(созыв),
АМФОК
4
квартал
2008
года
Не
требуются

2.8.9.
Қазақстан Рес-
публикасының инвестициялық банкингті рет-
теу жөніндегі нормативтік құ-
қықтық базасын жетілдіру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-
сының
жобасы
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
2.8.10.
Қазақстанда ислам банкингін
дамыту тетігін пысықтау
ҚРҰБ-ға
ұсыныстар
ҚҚА
2008 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
2.8.11.
Қаржылық қыз-
меттерді тұты-
нушылардың құ-
қықтары мен мүдделерін қор-
ғау деңгейін одан әрі артты-
ру және қаржы-
лық қызметтер-
ді тұтынушылар-
ды біріктіретін
қауымдастықтар мен бірлестік-
тердің рөлін күшейту
ҚРҰБ-ға
ұсыныстар
ҚҚА (жинақ-
тау), ҚҚҚ, ҚРҰБ
Жыл қорытын-дылары бойынша
Қажет етпейді
2.9. Қаржы нарығы үшін кәсіби кадрлар даярлау
2.9.1.
Халықаралық стандарттарға сәйкес қаржы саласында кәсі-
би кадрларды даярлау жөнінде
ұсыныстар әзір-
леу
Білімми-
ніне ақпарат
ҚҚА (жинақ-
тау), ҚРҰБ,
ҚҚҚ және басқа да мүдделі мемлекеттікоргандар
2008 жылғы 2-тоқсан
Қажет етпейді
2.9.2.
"Болашақ" бағдарламасы бойынша басым мамандықтардың тізбесіне "сақтандыру құқығы", "сақтандыру ісі", "андеррайтер", "сақтандыру ұйымының тәуекелдерін басқару" мамандықтарын енгізу жөнінде жұмыстар жүргізу
ҚРҰБ-ға
ұсыныстар
Біліммині (жинақтау), ҚҚА, ҚРҰБ, ҚҚҚ
2007 - 2008 жылдар
Қажет етпейді
2.9.3.
Қаржы жүйесі үшін кадрлар даярлау (қайта даярлау) жөнінде білім беру орталығын құру туралы мәселені қарау
ҚРҰБ-ға
ұсыныстар
ҚҚҚ (жинақтау), ҚҚА, ҚРҰБ, Біліммині
2007 - 2008
жылдар
Қажет етпейді
2.10. Еуразиялық экономикалық қоғамдастық және басқа да
интеграциялық одақтар шеңберінде Қазақстан қаржы секторының
халықаралық қарым-қатынастарын тереңдету
2.10.1.
Еуразиялық эко-
номикалық қо-
ғамдастыққа (бұдан әрі -
ЕурАзЭҚ), Тәу-
елсіз Мемлекет-
тер Достастығы-
на (бұдан әрі
- ТМД) және
басқа да одақ-
тарға мүше мем-
лекеттердің
сақтандыру нар-
ығын және баға-
лы қағаздар на-
рығын дамыту
жөніндегі шара-
ларды іске асы-
ру
ЕурАзЭҚ, ТМД атқарушы комитет-
теріне ақпарат
ҚҚА (жинақтау), АӨҚОА, ҚРҰБ
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
2.10.2.
Ықпалдастық бірлестіктерге қатысушы елдер-
дің ақша-кредит
және валюта саясаты сала-
сындағы заңна-
масы туралы жүйелі түрде ақпарат алмасу-
ды қамтамасыз ету
Қазақстан Республи-касының Үкіметінеақпарат
ҚРҰБ
Жыл сайын 30 қаңтарға және 30 шілдеге
Қажет етпейді
2.10.3.
Капитал қозға-
лысына байлан-
ысты операция-
лар бойынша валюталық рет-
теу және валю-
талық бақылау саласында ЕурАзЭҚ-қа мүше мем-
лекеттер саяса-
тының қағидат-
тарын реттейтін Келісімнің жо-
басын қол қоюға
дайындау
Келісім-
нің жобасы
ҚРҰБ
(жинақтау),Қаржымині, ЭБЖМ, ИСМ, ҚҚА
Қажетті-лігіне қарай
Қажет етпейді
3. Қаржы секторын дамытудың негізгі бағыттары
3.1. Кредиттік ұйымдарды дамыту
3.1.1. Банк секторы

2.8.9.
Совершенствование
нормативной правовой
базы Республики
Казахстан по регули-
рованию инвестиционного
банкинга
Проект
постанов-
ления
Правления
АФН
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
2.8.10.
Проработка механизма
развития в Казахстане
исламского банкинга
Предло-
жения в
НБРК
АФН
4
квартал
2008
года
Не
требуются
2.8.11.
Дальнейшее повышение
уровня защиты прав и
интересов потребителей
финансовых услуг и
усиление роли
ассоциаций и
объединений,
объединяющих
потребителей
финансовых услуг
Предло-
жения в
НБРК
АФН
(созыв),
АФК, НБРК
По
итогам
года
Не
требуются
2.9. Подготовка профессиональных кадров для финансового рынка
2.9.1.
Выработка предложений
по подготовке професси-
ональных кадров в
финансовой сфере в
соответствии с
международными
стандартами
Информация
в МОН
АФН
(созыв),
НБРК,
АФК и
другие
заинте-
ресова-
нные
государ-
ственные
органы
2
квартал
2008
года
Не
требуются
2.9.2.
Проведение работы по
включению в перечень
приоритетных специаль-
ностей по программе
"Болашак"  специаль-
ностей "страховое
право", "страховое
дело", "андеррайтер",
"управление рисками
страховой организации"
Предло-
жения в
НБРК
МОН
(созыв),
АФН,
НБРК, АФК
2007-
2008
годы
Не
требуются
2.9.3.
Рассмотрение вопроса о
создании образователь-
ного центра по
подготовке (перепод-
готовке) кадров для
финансовой системы
Предло-
жения в
НБРК
АФК
(созыв),
АФН,
НБРК, МОН
2007-
2008
годы
Не
требуются
2.10. Углубление международных отношений финансового
сектора Казахстана в рамках Евразийского экономического
сообщества и других интеграционных союзов
2.10.1.
Реализация мер по
развитию страхового
рынка и рынка ценных
бумаг государств-
членов Евразийского
экономического
сообщества (далее -
ЕврАзЭС), Содружества
Независимых Государств
(далее - СНГ) и других
союзов
Информация
в исполни-
тельные
комитеты
ЕврАзЭС,
СНГ
АФН
(созыв),
АРФЦА,
НБРК
2007-
2011
годы
Не
требуются
2.10.2.
Обеспечение система-
тического обмена
информацией о законо-
дательстве в области
денежно-кредитной и
валютной политики
стран-участников
интеграционных
объединений
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
Еже-
годно
к 30
января
и 30
июля
Не
требуются
2.10.3.
Подготовка к подписанию
проекта Соглашения,
регулирующего принципы
политики государств-
членов ЕврАзЭС в
области валютного
регулирования и
валютного контроля по
операциям, связанным с
движением капитала
Проект
Соглашения
НБРК
(созыв),
МФ, МЭБП,
МИТ, АФН
По мере
необ-
ходи-
мости
Не
требуются
3. Основные направления развития финансового сектора
3.1. Развитие кредитных организаций
3.1.1. Банковский сектор

3.1.1.1.
Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі кел-
іссөздер үдер-
ісінің шеңбер-
інде шетелдік банктердің отандық нарыққа қол жеткізуін одан әрі ырық-
тандыру мүмкін-
дігін зерделеу-ді жалғастыру
ҚРҰБ-ға
ақпарат
ҚҚА (жинақтау),ИСМ
Жыл сайын 15 қаңтарғажәне 15 шілдеге
Қажет етпейді
3.1.1.2.
Қазақстан Рес-
публикасы заң-
намасының та-
лаптарын банк-
тердің орындау-
ын қамтамасыз етуге бағыттал-
ған банктік қа-
дағалау рәсім-
дерін шоғырлан-
дырылған қада-
ғалау, меншік
иелерінің
құрылымы,
аффилирленген
тұлғаларға
қатысты бөліг-
інде жетілдіру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.1.1.3.
Қазақстан Рес-
публикасының қолданылып жүр-
ген банктік заңнамасын,   әсіресе пруден-
циялық реттеу және екінші
деңгейдегі ба-
нктердің актив-
терін жіктеу әдістемесі бө-
лігінде жетіл-
діру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.1.1.4.
Базель II стан-дарттарын енгі-
зу жөніндегі топтың (Ассоrd
Implementаtiоn Group) өкілде-
рімен ҚҚА-ның Базель II стан-дарттары бойын-
ша жұмысқа көшу
кестесін келісу
Базель IIстандарт-тарына
көшу кес-
тесі
ҚҚА
2011 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
3.1.1.5.
Банктік қадаға-
лау жөніндегі Базель комите-
тінің (Базель
II) капиталдың  барабарлығы  жаңа келісімі  мәтінінің орыс
тіліндегі нұс-
қасын жариялау
ҚҚА-нің ресми
сайтына
орналас-
тыру
ҚҚА
2011 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
3.1.1.6.
Шетелдердің қа-
дағалау орган-
дарына олардың Базель ІІ-ге
көшу жөніндегі ниеттері мен шарттары туралы
сұрауларын дай-ындау
Қадағалау органда-
рына сұраулар
ҚҚА
2011 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
3.1.1.7.
Отандық банк-
тердің орталық-
тандырылған рейтингтер әді-сін пайдалану-
дың орындылығы мәселесін қарау
ҚРҰБ-ға
ұсыныстар
ҚҚА
2011 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
3.1.1.8.
Банктердің қыз-
метіне, халық-
аралық практи-
каны ескере
отырып, екінші деңгейдегі ба-
нктерде тәуе-
келдерді басқа-
ру жүйесін одан
әрі жетілдіруге
қойылатын тал-
аптарды арттыру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.1.1.9.
Елдердің Қазақ-
станда қаржы ұйымдарының еншілес қаржы ұйымдары бар реттеуші орган-
дарымен және Қазақстанның
қаржы ұйымдары-
ның еншілес ұйымдары мен филиалдары бар елдермен ынты-
мақтастық пен ақпарат алмасу туралы меморан-
думдар жасасу
ҚРҰБ-ға
ұсыныстар
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.1.1.10
Әлемдік тәжіри-
бені және Ха-
лықаралық депо-
зиттерді сақ-
тандыру
жүйелері
қауымдастығының (IADI) ұсыным-
дарын ескере отырып, депо-
зиттерге кепіл-
дік беру жүйе-
сін одан әрі жетілдіру
ҚРҰБ-ға
ұсыныстар
ҚҚА (жинақ-
тау), ҚРҰБ,
"ҚДКҚ" АҚ
Жыл қо-
рытынды-лары
бойынша
Қажет етпейді
3.1.1.11
Депозиттерге міндетті кепіл-
дік беру жүйе-
сіне қатысушы
банктер үшін міндетті күн-
тізбелік жарна-
лардың әртарап-тандырылған ставкалар жүйе-
сін енгізу
ҚРҰБ-ға
ақпарат
ҚҚА (жинақ-
тау),
"ҚДКҚ" АҚ
2008 жылдың
15 қаңтары-на
Қажет етпейді

3.1.1.1.
Продолжение изучения
возможности дальнейшей
либерализации доступа
иностранных банков на
отечественный рынок в
рамках переговорного
процесса по вступлению
Казахстана в ВТО
Информация
в НБРК
АФН
(созыв),
МИТ
Еже-
годно
к 15
января
и 15
июля
Не
требуются
3.1.1.2.
Совершенствование
процедур банковского
надзора, направленных
на обеспечение
выполнения банками
требований законода-
тельства Республики
Казахстан в части
консолидированного
надзора, структуры
собственников,
отношений с аффили-
рованными лицами
Проект
постанов-
ления
Правления
АФН
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.1.1.3.
Совершенствование
действующего
банковского законода-
тельства Республики
Казахстан, особенно в
части пруденциального
регулирования и
методики классификации
активов банков второго
уровня
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.1.1.4.
Согласование графика
перехода АФН на работу
по стандартам Базель II
с представителями
группы по внедрению
стандартов Базель II
(Accord Implementation
Group)
График
перехода
на
стандарты
Базель II
АФН
4
квартал
2011
года
Не
требуются
3.1.1.5.
Публикация русско-
язычного варианта
текста Нового
соглашения адекват-
ности капитала
Базельского комитета
по банковскому надзору
(Базель II)
Размещение
на офици-
альном
сайте АФН
АФН
4
квартал
2011
года
Не
требуются
3.1.1.6.
Подготовка запросов в
надзорные органы
зарубежных стран об их
намерении и условиях
по переходу на Базель
II
Запросы в
надзорные
органы
АФН
4
квартал
2011
года
Не
требуются
3.1.1.7.
Рассмотрение вопроса
целесообразности
использования отечест-
венными банками метода
централизованных
рейтингов
Предло-
жения в
НБРК
АФН
4
квартал
2011
года
Не
требуются
3.1.1.8.
Повышение требований к
деятельности банков,
дальнейшему совершен-
ствованию системы
управления рисками в
банках второго уровня
с учетом международной
практики
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.1.1.9.
Заключение меморандумов
о сотрудничестве и
обмене информацией с
регуляторными органами
стран, финансовые
организации которых
имеют дочерние
финансовые организации
в Казахстане, и со
странами, в которых
финансовые организации
Казахстана имеют
дочерние организации и
филиалы
Предло-
жения в
НБРК
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.1.1.10.
Дальнейшее совершен-
ствование системы
гарантирования
депозитов с учетом
мирового опыта и
рекомендаций Между-
народной ассоциации
систем страхования
депозитов (IADI)
Предло-
жения в
НБРК
АФН
(созыв),
НБРК,
АО "КФГД"
По
итогам
года
Не
требуются
3.1.1.11.
Внедрение системы
дифференцированных
ставок обязательных
календарных взносов
для банков-участников
системы обязательного
гарантирования
депозитов
Информация
в НБРК
АФН
(созыв),
АО "КФГД"
к 15
января
2008
года
Не
требуются

3.1.1.12
Мәжбүрлеп тара-
тылатын банктің
міндеттемелері мен мүлкінің бір бөлігін басқа банкке (банктерге) бір
уақытта беру жөніндегі опе-
рацияларды жүр-
гізу мәселелері
бойынша норма-
тивтік құқықтық
базаны әзірлеу
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
3.1.1.13
Таратылатын банктің салым-
шыларына шетел-
де тәуекелдерді қайта сақтанды-
ру, кредиттік деривативтерді пайдалану, де-
позиттерге мін-
детті кепілдік беруді жүзеге
асыратын ұйым-
дардың облига-
цияларын шығару
түрінде өтем төлеуге арнал-
ған ақша қара-
жатының тапшы-
лығы болған жағдайда депо-
зиттерге мін-
детті кепілдік беру жүйесін қорландырудың балама жолдарын
пайдалану мүм-
кіндігін зерде-
леу
ҚҚА-ға ақпарат
"ҚДКҚ" АҚ (жинақтау), ҚРҰБ
2007 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
3.1.1.14
Елдің банк сек-
торының сыртқы қарыз алуын реттеу тиімді-
лігін арттыру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА (жинақтау),ҚРҰБ
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.1.1.15
Экономиканың қаржы секторы-
ның ұзақ мер-
зімді кредит
беру бөлігінде қаржы статис-
тикасын жетіл-
діру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.1.2. Банктік емес ұйымдар секторы
3.1.2.1.
Ипотекалық ұй-
ымдардың жарғы-
лық және меншік
капиталын ке-
зең-кезеңімен ұлғайтуды жүзе-
ге асыру
ҚҚА Бас-
қармасы
қаулысы-
ның жоба-сы
ҚҚА
2007-
2009
жылдар
Қажет етпейді
3.1.2.2.
Ипотекалық ұй-
ымдардың қызме-
тін реттеудің заңнамалық және
нормативтік ба-
засын жетілдіру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.1.2.3.
Ипотекалық компаниялардың тәуекел-менед-
жменті жүйесін жетілдіру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.1.2.4.
Екінші деңгей-
дегі банктер мен ипотекалық ұйымдарды ғана енгізу жолымен ипотекалық тұр-
ғын үй қарызда-
рын беруге құ-
қылы ұйымдардың
тізбесін шектеу
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
ҚҚА (жинақ-тау), мүд-
делі мемле-кеттік ор-
гандар
2007 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
3.1.2.5.
Сатып алғаннан кейін екі-үш жылдың ішінде тұрғын үй сату-
шылар үшін са-
лық салуды (оның ішінде капиталдың өсі-
мінен) қатаңда-
тудың орынды-
лығын қарау
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
ЭБЖМ (жи-
нақтау),
Қаржымині, ИСМ, ҚҚА
2007 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
3.1.2.6.
Қосымша тұрғын үй сатып алушы-
ларға арналған қосымша біржол-ғы салық және/
немесе осындай мүлікке көтер-
іңкі салық са-
луды енгізудің орындылығын қарау
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
ЭБЖМ (жи-
нақтау),
Қаржымині, ИСМ, ҚҚА
2007 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
3.2. Жинақтаушы зейнетақы қорлары
3.2.1.
Зейнетақы қор-
лары инвести-
циялық порт-
фельдерінің са-пасын қолдау мақсатында са-
лымшылар үшін зейнетақы ак-
тивтерін басқа-
ру тиімділігі-
нің көрсеткіш-
тері жүйесін
жетілдіру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА (жинақтау),Еңбекмині
2010 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді

3.1.1.12.
Разработка нормативной
правовой базы по
вопросам проведения
операций по одно-
временной передаче
части обязательств и
имущества принудительно
ликвидируемого банка
другому (другим) банку
(банкам)
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
4
квартал
2007
года
Не
требуются
3.1.1.13.
Изучение возможности
использования
альтернативных путей
фондирования системы
обязательного гаранти-
рования депозитов, в
случае дефицита
денежных средств для
выплаты возмещения
вкладчикам ликвиди-
руемого банка в виде
перестрахования рисков
за рубежом, исполь-
зования кредитных
деривативов, выпуска
облигаций организацией,
осуществляющей
обязательное гаранти-
рование депозитов
Информация
в АФН
АО
"КФГД"
(созыв),
НБРК
4
квартал
2007
года
Не
требуются
3.1.1.14.
Повышение эффективности
регулирования внешним
заимствованием
банковского сектора
страны
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
(созыв),
НБРК
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.1.1.15.
Совершенствование
финансовой статистики
в части долгосрочного
кредитования финансовым
сектором экономики
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.1.2. Сектор небанковских организаций
3.1.2.1.
Осуществление
поэтапного увеличения
уставного и собст-
венного капитала
ипотечных организаций
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2007-
2009
годы
Не
требуются
3.1.2.2.
Совершенствование
законодательной и
нормативной базы
регулирования
деятельности ипотечных
организаций
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.1.2.3.
Совершенствование
системы
риск-менеджмента
ипотечных компаний
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.1.2.4.
Ограничение перечня
организаций, право-
мочных предоставлять
ипотечные жилищные
займы путем включения
в него только банков
второго уровня и
ипотечных организаций
Предло-
жения в
НБРК
АФН
(созыв),
заинтере-
сованные
государ-
ственные
органы
4
квартал
2007
года
Не
требуются
3.1.2.5.
Рассмотрение целе-
сообразности
ужесточения налого-
обложения (в т.ч. от
прироста капитала) для
продающих жилье в
течение двух-трех лет
после его приобретения
Предло-
жения в
НБРК
МЭБП
(созыв),
МФ, МИТ,
АФН
4
квартал
2007
года
Не
требуются
3.1.2.6.
Рассмотрение целе-
сообразности введения
дополнительного
единовременного налога
для приобретающих
дополнительное жилье
и/или повышенный налог
на такое имущество
Предло-
жения в
НБРК
МЭБП
(созыв),
МФ, МИТ,
АФН
4
квартал
2007
года
Не
требуются
3.2. Накопительные пенсионные фонды
3.2.1.
Совершенствование
системы показателей
эффективности
управления пенсионными
активами для вкладчиков
в целях поддержания
качества инвестиционных
портфелей пенсионных
фондов
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
(созыв),
МТСЗН
4
квартал
2010
года
Не
требуются

3.2.2.
Активтерді әр-
тараптандырумен ерекшеленетін әр түрлі зей-
нетақы жоспар-
ларын енгізуге арналған іс-ша-
ралар кешенін әзірлеу
Қазақстан Республи-касы
Заңының
жобасы
ҚҚА (жинақтау),Еңбекмині
2007  жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
3.2.3.
Инвестициялар портфелінің кірістілігі мен
тәуекелі негіз-інде жинақтаушы
зейнетақы қор-
ларының қызме-
тін көрсететін көрсеткіштерді әзірлеу және енгізу
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА (жинақ-
тау), ҚРҰБ
2010 жылғы
2-тоқсан
Қажет етпейді
3.2.4.
Кәсіптердің шектелген тіз-
бесі бойынша ғана емес, бар-
лық жұмыс беру-
шілердің өз қызметкерлері-
нің пайдасына
ерікті және ер-
ікті кәсіби зейнетақы жар-
наларын төлеу шарттарын құру
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
Еңбекмині
(жинақтау), ҚҚА
2008 жылғы
1-тоқсан
Қажет етпейді
3.2.5.
Жинактау мер-
зімдері бойынша
ерікті және ер-
ікті кәсіби
зейнетақы жар-
налары есебі-
нен қалыптасқан
зейнетақы жи-
нақтарын төлеу кезінде жеңіл-
діктер беру
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
Еңбекмині
(жинақтау),ҚҚА
2008 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
3.2.6.
Өмір үшін жоға-
ры тәуекел дең-
гейі бар өнер-
кәсіп салалар-
ында жұмыс іс-
тейтін қызмет-
керлерге қатыс-
ты міндетті кә-
сіби зейнетақы жарналарын ен-
гізу
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
Еңбекмині
(жинақтау),ҚҚА
2008 жылғы 3-тоқсан
Қажет етпейді
3.2.7.
Жинақтаушы зей-
нетақы қорларын
және зейнетақы
активтерін инвестициялық басқаруды жүзе-
ге асыратын ұй-
ымдарды пруден-
циялық реттеуді
жетілдіру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007-
2011
жылдар
Қажет етпейді
3.2.8.
Жинақтаушы зей-
нетақы қорлар-
ында және зей-
нетақы активте-рін инвестиция-
лық басқаруды жүзеге асыратын
ұйымдарда тәуе-
кел-менеджмент жүйесін жетіл-
діру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.2.9.
Зейнетақы ак-
тивтерін сақ-
тандыру жүйесін
құрудың тетігін
әзірлеу
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
ҚҚА (жинақ-
тау), ҚРҰБ
2009 жылғы
1-тоқсан
Қажет етпейді
3.3. Сақтандыру секторы
3.3.1.
Өмірді сақтан-
дыру жөніндегі сақтандыру ұй-
ымдарының ин-
вестициялық мүмкіндіктерін кеңейту жөнін-
дегі іс-шара-
ларды жүзеге асыру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.3.2.
Сақтандыру ұй-
ымдары мен олар
құрған топтарды
шоғырландырыл-
ған қадағалау жүйесін құру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2009 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
3.3.3.
Міндетті сақ-
тандыру түрлері
бойынша лицен-
зия алуға ар-
налған шарттар-ды анықтау
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2008 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
3.3.4.
Міндетті сақ-
тандыру түрлер-
ін жүзеге асы-
ратын сақтанды-ру ұйымдарының қаржылық есеп-
тілік нысандар-
ын жетілдіру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА (жинақтау),ҚРҰБ
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.3.5.
Сақтандырушы-
лардың Қазақс-
тан Республика-
сының міндетті сақтандыру ту-
ралы заңнамасын
сақтауы үшін
мемлекеттік ба-
қылауды күшейту
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
ҚҚА (жинақтау),мүдделі
мемлекеттікоргандар
Жыл сайын
Қажет етпейді

3.2.2.
Разработка комплекса
мероприятий для
внедрения различных
пенсионных планов,
отличающихся
диверсификацией активов
Проект
Закона
Республики
Казахстан
АФН
(созыв),
МТСЗН
4
квартал
2007
года
Не
требуются
3.2.3.
Разработка и внедрение
показателей, отражающих
деятельность накопи-
тельных пенсионных
фондов на основе
доходности и риска
портфеля инвестиций
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
(созыв),
НБРК
2
квартал
2010
года
Не
требуются
3.2.4.
Создание условий
уплаты добровольных и
добровольных профес-
сиональных пенсионных
взносов в пользу своих
работников - всем
работодателям, а не
только по ограниченному
перечню профессий
Предло-
жения в
НБРК
МТСЗН
(созыв),
АФН
1
квартал
2008
года
Не
требуются
3.2.5.
Предоставление льгот
при выплате пенсионных
накоплений, сформиро-
ванных за счет
добровольных и
добровольных професси-
ональных пенсионных
взносов по срокам
накоплений
Предло-
жения в
НБРК
МТСЗН
(созыв),
МФ, АФН
4
квартал
2008
года
Не
требуются
3.2.6.
Введение обязательных
профессиональных
пенсионных взносов в
отношении работников,
занятых в отраслях
промышленности с
повышенным уровнем
риска для жизни
Предло-
жения в
НБРК
МТСЗН
(созыв),
АФН
3
квартал
2008
года
Не
требуются
3.2.7.
Совершенствование
пруденциального
регулирования накопи-
тельных пенсионных
фондов и организаций,
осуществляющих инвести-
ционное управление
пенсионными активами
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.2.8.
Совершенствование
системы
риск-менеджмента в
накопительных
пенсионных фондах и
организациях, осущест-
вляющих инвестиционное
управление пенсионными
активами
Проект
постанов-
ления
Правления
АФН
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.2.9.
Разработка механизма
создания системы
страхования пенсионных
активов
Предло-
жения в
НБРК
АФН
(созыв),
НБРК
1
квартал
2009
года
Не
требуются
3.3. Страховой сектор
3.3.1.
Осуществление
мероприятий по
расширению инвести-
ционных возможностей
страховых организаций
по страхованию жизни
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.3.2.
Создание системы
консолидированного
надзора страховых
организаций и групп,
образованных ими
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
4
квартал
2009
года
Не
требуются
3.3.3.
Определение условий
для получения лицензии
по обязательным видам
страхования
Проект
Закона
Республики
Казахстан
АФН
4
квартал
2008
года
Не
требуются
3.3.4.
Совершенствование форм
финансовой отчетности
страховых организаций,
осуществляющих
обязательные виды
страхования
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
(созыв),
НБРК
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.3.5.
Усиление государст-
венного контроля за
соблюдением
страхователями
законодательства
Республики Казахстан
об обязательном
страховании
Предло-
жения в
НБРК
АФН
(созыв),
заинтере-
сованные
государс-
твенные
органы
Еже-
годно
Не
требуются

3.3.6.
Қазақстан Рес-
публикасының міндетті сақ-
тандыру жөнін-
дегі заңнамасын
жетілдіру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2008 жылғы
1-тоқсан
Қажет етпейді
3.3.7.
Жұмыс берушінің
азаматтық-құқ-
ықтық жауапкер-
шілігін міндет-
ті сақтандыру бойынша аннуи-
теттік өнімдер-
ге қатысты бір-
ыңғай талаптар-
ды белгілеу
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
ҚҚА
2007 - 2008
жылдар
Қажет етпейді
3.3.8.
Дауларды (сақ-
тандыру омбуд-
смені) реттеу-
дің соттан тыс тетіктерін жасау
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА (жинақ-
тау), ҚҚҚ
2008 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
3.3.9.
Сақтандыру тө-
лемдеріне кеп-
ілдік беру жүй-
есін жетілдіру
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
ҚҚА
2008 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
3.3.10.
Сақтандыру
(қайта
сақтандыру)
ұйымдарының қы-
зметін пруден-
циялық реттеуді
жетілдіру (RBS,
Solvencу II
жүйесін енгізу)
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.3.11.
Сақтандыру ста-
тистикасының базасын қалып-
тастыру және сақтандыру та-
рифтерін реттеу
ҚРҰБ-ға  ұсыныстар
ҚҚА (жинақтау), ІІМ, ҚРҰБ, АБА, ҚҚҚ, АШМ, ТЖМ
Жыл сайын 15 қаңтарға және 15 шілдеге
Қажет етпейді
3.3.12.
Сақтандыру (қайта сақтан-
дыру) ұйымдары-
ның тәуекелдер-ін басқару жүй-
есін жетілдіру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2007 -  2008
жылдар
Қажет етпейді
3.3.13.
Сақтандыру аг-
ентінің қызме-
тін оңайлатыл-
ған салық салу
жүйесі бар жеке
кәсіпкерлікке жатқызу жолымен
жетілдіру
ҚҚА
Басқарма-сы қаулы-сының жобасы
ҚҚА
2009 жылғы 1-тоқсан
Қажет етпейді
3.3.14.
Интернет-
сақтандыруды дамыту
ҚҚА-ға  ұсыныстар
ҚҚА
2009 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
3.4. Валюта нарығы және бағалы қағаздар нарығы
3.4.1.
Қазақстандық теңге бағамының
күрт ауытқуын жеңілдету мақ-
сатында өзгер-
мелі айырбас бағамының бас-
қарылатын режим саясатын жал-
ғастыру
Қазақстан Республи-касының Үкіметінеақпарат
ҚРҰБ
Жыл сайын 30 қаңтарға және 30 шілдеге
Қажет етпейді
3.4.2.
Тәуекелдерді бөле отырып облигацияларды шығару жолымен мемлекеттік-же-ке әріптестік тетіктерін одан
әрі дамыту
ҚРҰБ-ға ұсыныстар
Қаржымині (жинақтау), ЭБЖМ, ҚҚА
2008 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
3.4.3.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің МБҚ шығарудың жыл
сайынғы болжам-
дық жоспарын әзірлеу және жариялау
Қаржы-
минінің,
"Қазақстан
қор биржасы"
акционерлік
қоғамының
интернет-
ресурс-
тарында
жариялау
Қаржымині (жинақтау), ҚРҰБ
Жыл сайын 1 қаңтарғадейін
Қажет етпейді
3.4.4.
МБҚ бойынша жанама кірісті-
лікті құру
Қаржы-
миніне
ұсыныстар
ҚРҰБ (жинақтау), ЭБЖМ, ҚҚА
2007 жылғы 30 мамыр
Қажет етпейді
3.4.5.
Борыштық құрал-
дар нарығында балама құрал-
дарды дамыту жөнінде шаралар
қабылдау
ҚРҰБ-ға
ұсыныстар
ҚҚА (жинақтау),Қаржымині, ЭБЖМ, ҚРҰБ
2007 жыл
бойы
Қажет етпейді
3.4.6.
Бағалы қағаз-
дарға құқықтар-
ды есепке алу-
дың бірыңғай
базасын жасау, сондай-ақ олар бойынша меншік құқығының өту-
ін есепке алу мүмкіндігін қарау
ҚРҰБ-ға
ұсыныстар
ҚҚА, ҚҚҚ
2008 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді

3.3.6.
Совершенствование
законодательства
Республики Казахстан
по обязательным видам
страхования
Проект
Закона
Республики
Казахстан
АФН
4
квартал
2008
года
Не
требуются
3.3.7.
Установление единых
требований в отношении
аннуитетных продуктов
по обязательному
страхованию
гражданско-правовой
ответственности
работодателя
Предло-
жения в
НБРК
АФН
2007-
2008
годы
Не
требуются
3.3.8.
Создание внесудебных
механизмов урегулиро-
вания споров
(страховой омбудсмен)
Проект
Закона
Республики
Казахстан
АФН
(созыв),
АФК
4
квартал
2008
года
Не
требуются
3.3.9.
Совершенствование
системы гарантирования
страховых выплат
Предло-
жения в
НБРК
АФН
4
квартал
2008
года
Не
требуются
3.3.10.
Совершенствование
пруденциального
регулирования
деятельности страховых
(перестраховочных)
организаций (внедрение
системы RBS, Solvency
II)
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2010-
2011
годы
Не
требуются
3.3.11.
Формирование базы
страховой статистики и
регулирование
страховых тарифов
Информация
в НБРК
АФН
(созыв),
МВД,
НБРК,
АИС, АФК,
МСХ, МЧС
Еже-
годно
к 15
января
и 15
июля
Не
требуются
3.3.12.
Совершенствование
системы управления
рисками страховых
(перестраховочных)
организаций
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2007-
2008
годы
Не
требуются
3.3.13.
Совершенствование
деятельности страхового
агента путем отнесения
его к индивидуальному
предпринимательству с
упрощенной системой
налогообложения
Проект
Закона
Республики
Казахстан
АФН
1
квартал
2009
года
Не
требуются
3.3.14.
Развитие
Интернет-страхования
Предло-
жения в
АФН
АФК
4
квартал
2009
года
Не
требуются
3.4. Валютный рынок и рынок ценных бумаг
3.4.1.
Продолжить политику
управляемого режима
плавающего обменного
курса, в целях
сглаживания резких
колебаний курса
казахстанского тенге
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
Еже-
годно
к 30
января
и 30
июля
Не
требуются
3.4.2.
Дальнейшее развитие
механизмов
государственно-частного
партнерства путем
выпуска облигаций с
разделением рисков
Предло-
жения в
НБРК
МФ
(созыв),
МЭБП, АФН
4
квартал
2008
года
Не
требуются
3.4.3.
Разработка и публикация
ежегодного прогнозного
плана выпуска ГЦБ
Правительства
Республики Казахстан
Публикация
на
интернет-
ресурсах
МФ,
акционер-
ного
общества
"Казахс-
танская
фондовая
биржа"
МФ
(созыв),
НБРК
Еже-
годно
до 1
января
Не
требуются
3.4.4.
Построение кривой
доходности по ГЦБ
Предло-
жения в
МФ
НБРК
(созыв),
МЭБП, АФН
30 мая
2007
года
Не
требуются
3.4.5.
Принятие мер по
развитию альтернативных
инструментов на рынке
долговых инструментов
Предло-
жения в
НБРК
АФН
(созыв),
МФ, МЭБП,
НБРК
В
течение
2007
года
Не
требуются
3.4.6.
Рассмотреть возможность
создания единой базы
учета прав на ценные
бумаги, а также учета
перехода прав
собственности по ним
Предло-
жения в
НБРК
АФН, АФК
4
квартал
2008
года
Не
требуются

3.4.7.
Бағалы қағаздар
нарығы кәсіби қатысушыларыныңқызметін пру-
денциялық рет-
теуді жетілді-
ру, сондай-ақ тәуекелдерді басқару жүйесін
енгізу
ҚҚА Бас-
қармасы қаулысы-
ның жоба-сы
ҚҚА
2007 - 2011
жылдар
Қажет етпейді
3.4.8.
Туынды қаржы құралдарының нарығын одан әрі дамыту
ҚҚА Бас-
қармасы қаулысы-
ның жоба-сы
ҚҚА (жинақ-
тау), ҚРҰБ,
ЭБЖМ, Қар-
жымині, ҚҚҚ
2009 жылғы
3-тоқсан
Қажет етпейді
3.4.9.
Қазақстан Рес-
публикасының заңнамасына өтімді қаржы
құралдары ұғы-
мын, олардың айналыс және салық салу тәр-
тібін анықтау бөлігінде өзге-
рістер мен то-
лықтырулар ен-
гізу жөнінде ұсыныстар әзір-
леу
Қазақстан Республи-касының Үкіметіне
ұсыныстар
ҚРҰБ (жинақтау), ҚҚА, Қаржы-
мині, ЭБЖМ
2007 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
3.5. Микроқаржыландыру: сектордың міндеттері және оны
Қазақстан Республикасы қаржы жүйесінің бір бөлігі ретінде
дамыту
3.5.1.
Кредиттік се-
ріктестіктердің (бұдан әрі - КС) және микро-
кредиттік ұйым-
дардың (бұдан әрі - МКҰ) мемлекеттік қолдау тетігін жетілдіру
ҚРҰБ-ға ұсыныстар
ИСМ (жинақ-
тау), ЭБЖМ,
Қаржымині, ҚРҰБ, ҚМҚҰҚ
2007 жылғы 4-тоқсан
Қажет етпейді
3.5.2.
Микроқаржылық   ұйымдардың кә-
сіби қызметтер мен ақпаратқа   қол жеткізуін қамтамасыз ететін көмекші кызметтер мен инфрақұрылымды дамыту жөнінде-
гі бағдарламаны
әзірлеуге қаты-
су
ҚРҰБ-ға
ақпарат
ЭБЖМ (жинақтау),ҚМҚҰҚ
Жыл сайын 15 қаңтарғажәне 15 шілдеге
Қажет етпейді
3.5.3.
Микроқаржылық ұйымдардың қыз-
метін бағалау-
дың халықаралық
өлшемдерін енгізе отырып, мониторингтің сапасын арттыру
және КС-дің және МКҰ-ның статистика ор-
гандарына ұсын-
атын есеп беру нысандарын жетілдіру
ҚРҰБ-ға ұсыныстар
ҚМҚҰҚ
(жинақтау), СА, Қаржы-
мині
2007 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
4. Қаржы лизингі
4.1.
Тіркеу рәсімдері, статистикалық мәліметтер мәселелерін қоса алғанда, лизинг операцияларын одан әрі жетілдіру
ҚРҰБ-ға ұсыныстар
ҚҚҚ (жинақтау), ЭБЖМ, Қаржымині, ҚРҰБ
2008 жылғы
4-тоқсан
Қажет етпейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚРҰБ      - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
ҚҚА       - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын
реттеу және қадағалау агенттігі
ЭБЖМ      - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
Қаржымині  Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
АӨҚОА     - Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы
орталығының қызметін реттеу агенттігі
ИСМ       - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
ІІМ       - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
АШМ       - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
СІМ       - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ТЖМ       - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
АБА       - Қазақстан Республикасы Ақпарат және байланыс агенттігі
СА        - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Мәдениетмині - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат
министрлігі
Біліммині - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ҚҚҚ       - Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы
"КДКҚ" АҚ - Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры
акционерлік қоғамы
ҚМҚҰҚ     - Қазақстанның микроқаржылық ұйымдарының қауымдастығы
"Самұрық" холдингі" АҚ - "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару
жөніндегі қазақстандық холдингі" акционерлік қоғамы
"Қазына" ОДҚ" АҚ - "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлік қоғамы
"ҚБЕО" РМК - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстандық
Банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"АӨҚО" АҚ - "Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы" акционерлік
қоғамы
"ҰАТ" АҚ  - "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
"ҰПО" АҚ  - "Ұлттық процессингтік орталығы" акционерлік қоғамы

3.4.7.
Совершенствование
пруденциального регули-
рования деятельности
профессиональных
участников рынка
ценных бумаг, а также
внедрение системы
управления рисками
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
2007-
2011
годы
Не
требуются
3.4.8.
Дальнейшее развитие
рынка производных
финансовых инструментов
Проект
поста-
новления
Правления
АФН
АФН
(созыв),
НБРК,
МЭБП,
МФ, АФК
3
квартал
2009
года
Не
требуются
3.4.9.
Выработка предложений
по внесению изменений
и дополнений в законо-
дательство Республики
Казахстан в части
определения понятия
производных финансовых
инструментов, порядка
их обращения и
налогообложения
Предло-
жения в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБРК
(созыв),
АФН, МФ,
МЭБП
4
квартал
2007
года
Не
требуются
3.5. Микрофинансирование: задачи и развитие сектора как части
финансовой системы Республики Казахстан
3.5.1.
Совершенствование
механизма государст-
венной поддержки
кредитных товариществ
(далее - КТ) и микро-
кредитных организаций
(далее - МКО)
Предло-
жения в
НБРК
МИТ
(созыв),
МЭБП, МФ,
НБРК,
АМФОК
4
квартал
2007
года
Не
требуются
3.5.2.
Участие в разработке
программы по развитию
вспомогательных услуг
и инфраструктуры,
обеспечивающей доступ
микрофинансовых
организаций к
профессиональным
услугам и информации
Информация
в НБРК
МЭБП
(созыв),
АМФОК
Еже-
годно
к 15
января
и 15
июля
Не
требуются
3.5.3.
Повышение качества
мониторинга и совершен-
ствование форм
отчетности предос-
тавляемых КТ и МКО в
органы статистики
внедрением между-
народных критериев
оценки деятельности
микрофинансовых
организаций
Предло-
жения в
НБРК
АМФОК
(созыв),
АС, МФ
4
квартал
2007
года
Не
требуются
4. Финансовый лизинг
4.1.
Дальнейшее совершен-
ствование лизинговых
операций, включая
вопросы регистрационных
процедур,
статистических сведений
Предло-
жения в
НБРК
АФК
(созыв),
МЭБП,
МФ, НБРК
4
квартал
2008
года
Не
требуются
Примечание:  расшифровка аббревиатур:
НБРК - Национальный Банк Республики Казахстан
АФН - Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
АРФЦА - Агентство Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы
МИТ - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда»и социальной защиты населения Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
АИС - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи
АС - Агентство Республики Казахстан по статистике
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
АФК - ассоциация финансистов Казахстана
АО "КФГД" - акционерное общество «Казахстанский фонд гарантирования депозитов»
АМФОК - ассоциация микрофинансовых организаций Казахстана
АО "Холдинг "Самрук" - Акционерное общество "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук"
АО "ФУР "Қазына" - акционерное общество "Фонд устойчивого развития "Қазына"
РГП "КЦМР" - Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан"
АО "РФЦА" - акционерное общество "Региональный финансовый центр города Алматы"
АО "НИТ" - акционерное общество "Национальные информационные технологии"
АО "НПЦ" - акционерное общество "Национальный процессинговый центр"