Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 311 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 10 мамырдағы N 375 Қаулысы
"Қазақстан Республикасының ғылыми-технологиялық одан әрі дамуы жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 311 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Жарғылық капиталына мемлекет 100 пайыз қатысатын "Самғау"
ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - "Самғау" холдингі" АҚ) құрылсын.
2. "Самғау" холдингі" АҚ қызметінің негізгі мәні мемлекеттің ғылыми-технологиялық дамуы үшін, оның ішінде бірыңғай ақпараттық-коммуникациялық орта, ақпараттық жүйелер, ресурстар мен стандарттар қалыптастыру жолымен қолайлы жағдайлар жасау мақсатында акцияларының мемлекеттік пакеттері (қатысу үлестері) "Самғау" холдингі" АҚ-ның орналастырылатын акцияларына ақы төлеуге берілетін заңды тұлғаларды тиімді басқару болып белгіленсін.
3. Қоса беріліп отырған:
1) "Самғау" холдингі" АҚ қызметінің негізгі қағидаттары туралы
меморандум;
2) акцияларының мемлекеттік пакеттері "Самғау" холдингі" АҚ-ның орналастырылатын акцияларына ақы төлеуге берілетін заңды тұлғалардың тізбесі (бұдан әрі - тізбе) бекітілсін.
4. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне "Самғау" холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын қалыптастыру үшін 2007 жылға арналған республикалық бюджетте шұғыл шығындарға көзделген Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен 100000000 (бір жүз миллион) теңге бөлінсін.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) "Самғау" холдингі" АҚ акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқықтарын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне берсін;
2) "Самғау" холдингі" АҚ-ны орналастыру үшін үй-жайлармен
қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдасын;
3) осы қаулының 7-тармағына сәйкес "Самғау" холдингі" АҚ-ның
орналастырылатын акцияларына ақы төлеуге берілетін заңды тұлғалар
акцияларының мемлекеттік пакеттеріне (қатысу үлестеріне) бағалау жүргізуді қамтамасыз етсін;
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігімен бірлесіп:
1) осы қаулының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы
Үкіметінің резервінен бөлінетін қаражат есебінен 100000000 (бір жүз миллион) теңге мөлшерінде "Самғау" холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын қалыптастыруды;
2) "Самғау" холдингі" АҚ қызметінің негізгі қағидаттары туралы
меморандумның ережелерін ескере отырып, "Самғау" холдингі" АҚ-ның
Жарғысын бекітуді;

О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 311
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2007 года N 375
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 311 "О мерах по дальнейшему научно-технологическому развитию Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Создать акционерное общество "Национальный научно-технологический холдинг "Самғау" (далее - АО "Холдинг "Самғау") со 100-процентным участием государства в уставном капитале.
2. Определить основным предметом деятельности АО "Холдинг "Самғау" эффективное управление юридическими лицами, государственные пакеты акций (доли участия) которых передаются в оплату размещаемых акций АО "Холдинг "Самғау" в целях создания благоприятных условий для научно-технологического развития государства, в том числе путем формирования единых информационно-коммуникационной среды, информационных систем, ресурсов и стандартов.
3. Утвердить прилагаемые:
1) меморандум об основных принципах деятельности АО "Холдинг "Самғау";
2) перечень юридических лиц, государственные пакеты акций которых передаются в оплату размещаемых акций АО "Холдинг "Самғау" (далее - перечень).
4. Выделить Министерству образования и науки Республики Казахстан из резерва Правительства Республики Казахстан, предусмотренного в республиканском бюджете на 2007 год на неотложные затраты, 100000000 (сто миллионов) тенге для формирования уставного капитала АО "Холдинг "Самғау".
5. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) передать права владения и пользования государственным пакетом акций АО "Холдинг "Самғау" Министерству образования и науки Республики Казахстан;
2) принять меры по обеспечению АО "Холдинг "Самғау" помещениями для его размещения;
3) обеспечить проведение оценки государственных пакетов акций (долей участия) юридических лиц, передаваемых в соответствии с пунктом 7 настоящего постановления, в оплату размещаемых акций АО "Холдинг "Самғау";
совместно с Министерством образования и науки Республики Казахстан обеспечить:
1) формирование уставного капитала АО "Холдинг "Самғау" в размере 100000000 (сто миллионов) тенге за счет средств, выделяемых из резерва Правительства Республики Казахстан в соответствии с пунктом 4 настоящего постановления;
2) утверждение Устава АО "Холдинг "Самғау" с учетом положений Меморандума об основных принципах деятельности АО "Холдинг "Самғау";

3) "Самғау" холдингі" АҚ-ны Қазақстан Республикасының әділет
органдарында мемлекеттік тіркеуді;
4) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
6. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым
комитетінің»"Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы", "Жер туралы
ғылым, металлургия және кен байыту орталығы" шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорындары (А.Б.Бектұров
атындағы химия ғылымдары институты", "Д.В.Сокольский атындағы
Органикалық катализ және электрохимия институты" еншілес кәсіпорындарын қоспағанда) және олардың еншілес кәсіпорындары тиісінше жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы", "Жер туралы ғылым, металлургия және кен байыту орталығы" акционерлік қоғамдары етіп қайта құрылу жолымен;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің»"Білім беруді ақпараттандыру республикалық ғылыми-әдістемелік орталығы" және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қаржылық бақылау және мемлекеттік сатып алу комитетінің "Электрондық коммерция орталығы"»республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындары тиісінше жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Ұлттық ақпараттандыру орталығы" акционерлік қоғамы және "Электрондық коммерция орталығы"»жауапкершілігі шектеулі серіктестігі етіп қайта құрылу жолымен заңнамада белгіленген тәртіппен қайта ұйымдастырылсын.
7. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігімен бірлесіп, "Самғау" холдингі" АҚ-ның жарияланған акцияларының санын ұлғайтуды әрі тізбеде және осы қаулының 6-тармағында көрсетілген заңды тұлғалар акцияларының мемлекеттік пакеттерін (қатысу үлестерін) беру жолымен орналастырылатын акцияларға ақы төлеуді заңнамада белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін.
8. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне "Ұлттық процессинг орталығы" акционерлік қоғамы акцияларының мемлекеттік пакетін "Самғау" холдингі" АҚ-ның орналастырылатын акцияларына ақы төлеуге кейіннен бере отырып, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне өтеусіз негізде заңнамада белгіленген тәртіппен беруді қамтамасыз ету ұсынылсын.
9. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.11.21. N 1080 Қаулысымен).
10. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.11.21. N 1080 Қаулысымен).
11. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, екі апта мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне мыналар:

3) государственную регистрацию АО "Холдинг "Самғау" в органах юстиции Республики Казахстан;
4) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
6. В установленном законодательством порядке реорганизовать:
1) республиканские государственные предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр научно-технической информации", "Центр наук о земле, металлургии и обогащения" (за исключением дочерних предприятий: "Институт химических наук имени А.Б. Бектурова", "Институт органического катализа и электрохимии им. Д.В. Сокольского") Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан и их дочерние предприятия путем преобразования в акционерные общества "Национальный центр научно-технической информации", "Центр наук о земле, металлургии и обогащения", соответственно, со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
2) республиканские государственные казенные предприятия "Республиканский научно-методический центр информатизации образования" Министерства образования и науки Республики Казахстан и "Центр электронной коммерции" Комитета финансового контроля и государственных закупок Министерства финансов Республики Казахстан путем преобразования в акционерное общество "Национальный центр информатизации" и товарищество с ограниченной ответственностью "Центр электронной коммерции" соответственно, со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
7. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством образования и науки Республики Казахстан, в установленном законодательством порядке обеспечить увеличение количества объявленных акций АО "Холдинг "Самғау" и оплату размещаемых акций путем передачи государственных пакетов акций (долей участия) юридических лиц, указанных в перечне и пункте 6 настоящего постановления.
8. Рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить передачу на безвозмездной основе государственного пакета акций акционерного общества "Национальный процессинговый центр" Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан с последующей его передачей в оплату размещаемых акций АО "Холдинг "Самғау".
9. (Исключен - постановлением Правительства РК от 21.11.2008 N 1080 ).
10. (Исключен - постановлением Правительства РК от 21.11.2008 N 1080 ) .
11. Министерству образования и науки Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами в двухнедельный срок внести предложения в Правительство Республики Казахстан по:

1) "Самғау" холдингі" АҚ Директорлар кеңесінің құрамы;
2) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне осы қаулыға сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар енгізсін.
12. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай толықтырулар енгізілсін:
1) "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі N 405 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
Акцияларының мемлекеттік пакеттері мен үлестері республикалық меншікке жатқызылған акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде "Астана қаласы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 21-90-жолмен толықтырылсын:
"21-90. "Самғау" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ";
2) "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік
пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659 қаулысында :
көрсетілген қаулыға қосымшада:
"Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігіне" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 222-33-1-жолмен толықтырылсын:
"222-33-1 "Самғау" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ".
13. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Экономика және бюджеттік жоспарлау министрі А.Е.Мусинге жүктелсін.
14. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 10 мамырдағы
N 375 қаулысымен
бекітілген
"Самғау" холдингі" АҚ қызметінің негізгі қағидаттары
туралы меморандум 1. Құру мақсаты
"Самғау" холдингі" АҚ-ны құру мақсаты мемлекеттің ғылыми-технологиялық дамуы үшін, оның ішінде бірыңғай ақпараттық-коммуникациялық орта, ақпараттық жүйелер, ресурстар мен стандарттар қалыптастыру жолымен қолайлы жағдайлар жасау мақсатында акцияларының мемлекеттік пакеттері (қатысу үлестері)»"Самғау" холдингі" АҚ-ның орналастырылатын акцияларына ақы төлеуге берілген заңды тұлғаларды (бұдан әрі - компаниялар) тиімді басқару болып табылады.
2. "Самғау" холдингі" АҚ қызметінің негізгі қағидаттары
"Самғау" холдингі" АҚ-ның мақсатына қол жеткізуі қызметтің мынадай негізгі қағидаттарына негізделетін болады:
компаниялар қызметінің бәсекеге қабілеттілігін және экономикалық тиімділігін арттыру;
компанияларды корпоративтік басқарудың үздік әлемдік практикасын енгізу;
компанияларды дамыту жөніндегі орта мерзімді мақсаттарға қол жеткізуде Қазақстан Республикасының Үкіметіне жәрдемдесу;
ұлттық және салааралық ауқымдағы тұжырымдамалық инвестициялық шешімдерді әзірлеу;
инвестициялық жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету;
тәуелсіз директорлар институтын белсенді пайдалануды және экономиканың жеке меншік те, мемлекеттік те секторларының бастамаларын теңгерімді қолдауды көздейтін транспаренттілік пен кешенділік.
Қызметтің осы негізгі қағидаттарын іске асыру "Самғау" холдингі" АҚ-ның компаниялардың дамуына акционердің функцияларын жүзеге асыру және тиісті директорлар кеңестерінде өкілдік ету мен инвестициялық функцияларды орындау арқылы белсенді қатысуы жолымен жүзеге асырылатын болады.

1) составу Совета директоров АО "Холдинг "Самғау";
2) внесению изменений и дополнений в нормативные правовые акты Республики Казахстан в соответствии с настоящим постановлением.
12. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
Перечень акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых отнесены к республиканской собственности, раздел "г. Астана" дополнить строкой, порядковый номер 21-90, следующего содержания:
"21-90. АО "Национальный научно-технологический холдинг "Самғау";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в приложении к указанному постановлению:
раздел "Министерству образования и науки Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 222-33-1, следующего содержания:
"222-33-1 АО "Национальный научно-технологический холдинг "Самғау".
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра экономики и бюджетного планирования Мусина А.Е.
14. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 мая 2007 года N 375
Меморандум
об основных принципах деятельности АО "Холдинг "Самғау"
1. Цель создания
Целью создания АО "Холдинг "Самғау" является эффективное управление юридическими лицами (далее - компании), государственные пакеты акций (доли участия) которых переданы в оплату размещаемых акций АО "Холдинг "Самғау" в целях создания благоприятных условий для научно-технологического развития государства, в том числе путем формирования единых информационно-коммуникационной среды, информационных систем, ресурсов и стандартов.
2. Основные принципы деятельности АО "Холдинг "Самғау"
Достижение цели АО "Холдинг "Самғау" будет основываться на следующих основных принципах деятельности:
повышение конкурентоспособности и экономической эффективности деятельности компаний;
внедрение лучшей мировой практики корпоративного управления компаниями;
содействие Правительству Республики Казахстан в достижении среднесрочных целей по развитию компаний;
разработка концептуальных инвестиционных решений национального и межотраслевого масштаба;
обеспечение реализации инвестиционных проектов;
транспарентность и комплексность, предполагающие активное использование института независимых директоров и сбалансированную поддержку инициатив, как частного, так и государственного секторов экономики.
Реализация этих основных принципов деятельности будет осуществляться путем активного участия АО "Холдинг "Самғау" в развитии компаний через осуществление функций акционера и представительство в соответствующих советах директоров и исполнение инвестиционных функций.

3. "Самғау" холдингі" АҚ-ның міндеттері
Қойылған мақсат шеңберінде "Самғау" холдингі" АҚ-ның міндеттері мыналар болып табылады:
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы»"Самғау" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" акционерлік қоғамын дамыту мәселелері жөніндегі мамандандырылған кеңестің (бұдан әрі - Мамандандырылған кеңес) ұсынымдары негізінде компаниялардың стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуін қамтамасыз ету;
серпінді ғылыми-технологиялық жобаларды іске асыруға жәрдемдесу;
компанияларды корпоративтік басқарудың үздік әлемдік практикасын енгізу;
компаниялар қызметінің экономикалық тиімділігін арттыру, компаниялардың мамандануы мен олардың арасындағы ақылға қонымды бәсекелестіктің теңгерімін анықтау;
Қазақстан Республикасы экономикасының жекелеген салаларын дамытуға жәрдемдесу;
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар нарығын, оның ішінде серіктес нарықты дамытуға жәрдемдесу;
зияткерлік меншік нарығын дамытуға жәрдемдесу.
4. "Самғау" холдингі" АҚ-ның функциялары
"Самғау" холдингі" АҚ-ның негізгі функциялары компанияларды олардың директорлар кеңестері арқылы басқаруды жүзеге асыру шеңберінде заңнамаға сәйкес мыналар болып табылады:
компаниялар үшін Мамандандырылған кеңестің ұсынымдары негізінде мақсаттар қою;
компаниялардың қойылған мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған орта мерзімді бизнес-жоспарларын, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын, инвестициялық бағдарламалары мен жылдық бюджеттерін бекіту;
компаниялар тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін қарау және айқындау;
компаниялардың мақсаттарға қол жеткізуін, оның ішінде қаржылық нәтижелерін барынша жоғарылатуды қамтамасыз ету;
компаниялар қойылған мақсаттарды және тиімділік көрсеткіштерін орындамаған жағдайда түзету шараларын қабылдауды қамтамасыз ету;
компаниялар қызметі нәтижелерінің мониторингі;
жеке меншік сектор бастамаларын іске асыруға бөлінетін ақша қаражатының тиімді пайдаланылуын бақылау;
компаниялар аудитін ұйымдық қамтамасыз ету;
компаниялар басшыларын іріктеу және уәждеу;
мемлекеттік басқару саласындағы ақпараттық ресурстар мен жүйелердің бірыңғай ақпараттық-коммуникациялық ортасын қалыптастыруды қамтамасыз ету;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен құрылған өнеркәсіптік меншік объектілерін бағалауды, оның маркетингі мен коммерциялануын ұйымдастыру;
5. "Самғау" холдингі" АҚ-ның басқару мәселелері
Мемлекет Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан "Самғау" холдингі" АҚ-ның жалғыз акционері болып табылады.
Қоғамдардың акцияларын іске асыру туралы шешімді Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаулысын қабылдау жолымен "Самғау" холдингі" АҚ-ның жалғыз акционері қабылдайды.
"Самғау" холдингі" АҚ-ның директорлар кеңесінің дербес құрамын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
"Самғау" холдингі" АҚ-ның директорлар кеңесінің құрамына Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің, Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бірінші басшылары, сондай-ақ "Самғау" холдингі" АҚ-ның тәуелсіз директорлары мен Басқарма төрағасы кіреді.
"Самғау" холдингі" АҚ-ның директорлар кеңесінің құзыретіне мыналар кіреді:
"Самғау" холдингі" АҚ қызметінің басым бағыттарын айқындау;
"Самғау" холдингі" АҚ қызметінің мақсаттарын қою;
"Самғау" холдингі" АҚ-ның бюджетін бекіту;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де мәселелер.
"Самғау" холдингі" АҚ-ның директорлар кеңесінің жанынан комитеттер, оның ішінде Аудит жөніндегі комитет құрылуы мүмкін.
"Самғау" холдингі" АҚ-ның қызметін қаржыландыру қолданыстағы заңнамаға сәйкес жарғылық капиталдың қаражаты, компаниялардың дивидендтері мен өзге де кірістер есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.09.24. N 829 Қаулысымен.

3. Задачи АО "Холдинг "Самғау"
Задачами АО "Холдинг "Самғау" в рамках поставленной цели являются:
обеспечение достижения компаниями стратегических целей и задач на основе рекомендаций Специализированного совета по вопросам развития акционерного общества "Национальный научно-технологический холдинг "Самғау" при Правительстве Республики Казахстан (далее - Специализированный совет);
содействие в реализации прорывных научно-технологических проектов;
внедрение лучшей мировой практики корпоративного управления компаниями;
повышение экономической эффективности деятельности компаний, определение баланса между специализацией компаний и разумной конкуренцией между ними;
содействие развитию отдельных отраслей экономики Республики Казахстан;
содействие развитию рынка информационно-коммуникационных технологий, в том числе спутниковых;
содействие развитию рынка интеллектуальной собственности.
4. Функции АО "Холдинг "Самғау"
Основными функциями АО "Холдинг "Самғау" в рамках осуществления управления компаниями через их советы директоров будет в соответствии с законодательством являться следующее:
постановка целей для компаний на основе рекомендаций Специализированного совета;
утверждение среднесрочных бизнес-планов, планов развития национальных компаний, инвестиционных программ и годовых бюджетов компаний, направленных на достижение поставленных целей;
рассмотрение и определение основных показателей эффективности компаний;
обеспечение достижения целей, в том числе максимизации финансовых результатов компаний;
обеспечение принятия корректирующих мер в случае невыполнения компаниями поставленных целей и показателей эффективности;
мониторинг результатов деятельности компаний;
контроль за эффективным использованием денежных средств, выделяемых на реализацию инициатив частного сектора;
организационное обеспечение аудита компаний;
подбор и мотивация руководителей компаний;
обеспечение формирования единой информационно-коммуникационной среды информационных ресурсов и систем в сфере государственного управления;
организация оценки, маркетинга и коммерциализации объектов промышленной собственности, созданных за счет средств государственного бюджета.
5. Вопросы управления АО "Холдинг "Самғау"
Государство в лице Правительства Республики Казахстан является единственным акционером АО "Холдинг "Самғау".
Решение о реализации акций обществ принимается единственным акционером АО "Холдинг "Самғау" путем принятия соответствующего постановления Правительства Республики Казахстан.
Правительство Республики Казахстан определяет персональный состав совета директоров АО "Холдинг "Самғау".
В состав совета директоров АО "Холдинг "Самғау" входят первые руководители Министерства образования и науки Республики Казахстан, Министерства культуры и информации Республики Казахстан, Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и Министерства финансов Республики Казахстан, а также независимые директора и председатель Правления АО "Холдинг "Самғау".
В компетенцию совета директоров АО "Холдинг "Самғау" входят:
определение приоритетных направлений деятельности АО "Холдинг "Самғау";
постановка целей деятельности АО "Холдинг "Самғау";
утверждение бюджета АО "Холдинг "Самғау";
иные вопросы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
При совете директоров АО "Холдинг "Самғау" могут создаваться комитеты, в том числе Комитет по аудиту.
Финансирование деятельности АО "Холдинг "Самғау" осуществляется за счет средств уставного капитала, дивидендов компаний и иных доходов, в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Раздел 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2007 года N 829 .

6. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен "Самғау"
холдингі" АҚ арасындағы өзара қарым-қатынастар
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен»"Самғау" холдингі" АҚ арасындағы қарым-қатынастар Мамандандырылған кеңес арқылы жүзеге асырылады.
7. "Самғау" холдингі" АҚ мен компаниялар арасындағы өзара қарым-қатынастар
"Самғау" холдингі" АҚ мен компаниялардың өзара қарым-қатынастары оның жоғарыда көрсетілген функцияларымен айқындалады. Бұл ретте "Самғау" холдингі" АҚ-ның компаниялардың қызметіне әсері акционердің функцияларын жүзеге асыру және компаниялардың тиісті директорлар кеңестерінде өкілдік ету арқылы басқару шеңберінде шектеледі.
Компаниялардың директорлар кеңестерінің құрамына "Самғау" холдингі" АҚ-ның өкілдері, тәуелсіз директорлар кіреді. "Самғау" холдингі" АҚ қажетті дауыстар санына ие болған жағдайда, "Самғау" холдингі" АҚ-ның өкілі компаниялардың директорлар кеңестерінің төрағасы болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 10 мамырдағы
N 375 қаулысымен
бекітілген
Акцияларының мемлекеттік пакеттері
"Самғау" холдингі" АҚ-ның орналастырылатын
акцияларына ақы төлеуге берілетін заңды тұлғалардың
тізбесі
Р/с
N
Атауы Акциялар-
дың мемле-
кеттік
пакеті
1 2 3
1.
"Қазтелерадио" акционерлік қоғамы

6. Взаимоотношения между Правительством
Республики Казахстан и АО "Холдинг "Самғау"
Взаимоотношения между Правительством Республики Казахстан и АО "Холдинг "Самғау" осуществляются через Специализированный совет.
7. Взаимоотношения между АО "Холдинг "Самғау" и компаниями
Взаимоотношения АО "Холдинг "Самғау" и компаний определяются его функциями, указанными выше. При этом влияние АО "Холдинг "Самғау" на деятельность компаний ограничивается рамками управления через осуществление функций акционера и представительство в соответствующих советах директоров компаний.
В состав советов директоров компаний входят представители АО "Холдинг "Самғау", независимые директора. Председателем советов директоров компаний, в случаях когда АО "Холдинг "Самғау" обладает необходимым количеством голосов, является представитель АО "Холдинг "Самғау".
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 мая 2007 года N 375
Перечень юридических лиц,
государственные пакеты акций которых передаются в оплату
размещаемых акций АО "Холдинг "Самғау"
N
п/п
Наименование
Государственный
пакет акций
1
2
3
1.
Акционерное общество
"Казтелерадио"