Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 320 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 11 мамырдағы N 376 Қаулысы
"Ертіс",»"Оңтүстік" және "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларын құру және олардың қызметін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 320 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Жарғылық капиталдарына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Оңтүстік" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" (бұдан әрі - "Оңтүстік" ӘКК"»ҰК" АҚ),»"Ертіс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы»ұлттық компаниясы" (бұдан әрі - "Ертіс" ӘКК" ҰК" АҚ) және "Жетісу"»әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" (бұдан әрі - "Жетісу" ӘКК"»ҰК" АҚ) акционерлік қоғамдары құрылсын және Шымкент қаласын "Оңтүстік" ӘКК"»ҰК" АҚ-ның, Семей қаласын "Ертіс" ӘКК" ҰК" АҚ-ның және Талдықорған қаласын "Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ның орналасу орны болып белгіленсін.
2. "Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ қызметінің негізгі мәні Оңтүстік Қазақстан, Жамбыл және Қызылорда облыстарын,»"Ертіс" ӘКК"»ҰК" АҚ-ның - Шығыс Қазақстан және Павлодар облыстарын және "Жетісу" ӘКК»ҰК" АҚ-ның - Алматы облысы мен Алматы қаласын мемлекеттік және жеке секторларды шоғырландыру, кластерлік әдіс негізінде бірыңғай экономикалық нарық құру, инвестициялар мен инновациялар тарту үшін қолайлы экономикалық орта қалыптастыру, өңірлерді әлеуметтік дамытуға, сондай-ақ пайдалы қазбаларды, оның ішінде мынадай пайдалы қазбаларды: газды (көмір қабаттарынан өндірілетін метаннан басқа), мұнайды, уранды қоспағанда, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге, қайта өңдеуге бағытталған бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысу жолымен экономикалық дамытуға жәрдемдесу болып белгіленсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.08.15  N 752 Қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
"Оңтүстік" ӘКК»ҰК" АҚ,»"Ертіс" ӘКК»ҰК" АҚ және»"Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ акцияларының мемлекеттік пакеттерін иелену және пайдалану құқықтарын Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне берсін;
"Оңтүстік" ӘКК"»ҰК" АҚ-ны,»"Ертіс" ӘКК"»ҰК" АҚ-ны және»"Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ны олардың орналасуы үшін ғимараттармен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдасын;
инвестициялық, инновациялық және өзге де жобаларды жүзеге асыру үшін республикалық меншіктегі жекелеген объектілерді бұдан әрі»"Оңтүстік" ӘКК"»ҰК" АҚ-ға,»"Ертіс" ӘКК"»ҰК" АҚ-ға және»"Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ға беру мақсатында республикалық меншік объектілерін түгендеу нәтижелерін "Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ-ның,»"Ертіс" ӘКК"»ҰК" АҚ-ның және»"Жетісу" ӘКК"»ҰК" АҚ-ның қарауына ұсынсын.
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігімен бірлесіп:

О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 320
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2007 года N 376
В целях реализации  Указа Президента Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 320 "О мерах по созданию и обеспечению деятельности социально-предпринимательских корпораций "Epтic", "Оңтүстік" и "Жетісу" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Создать акционерные общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Оңтүстік" (далее - АО "НК "СПК "Оңтүстік"), "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Epтic" (далее - АО "НК "СПК "Epтic") и "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу" (далее - АО "НК "СПК "Жетісу") со стопроцентным участием государства в их уставных капиталах и определить местами дислокации АО "НК "СПК "Оңтүстік" город Шымкент, АО "НК "СПК "Epтic" город Семипалатинск и АО "НК "СПК "Жетісу" город Талдыкорган.
2. Определить основным предметом деятельности АО "НК "СПК "Оңтүстік" содействие экономическому развитию Южно-Казахстанской, Жамбылской и Кызылординской областей, АО "НК "СПК "Epтic" - Восточно-Казахстанской и Павлодарской областей, АО "НК "СПК "Жетісу" - Алматинской области и города Алматы, путем консолидации государственного и частного секторов, создания единого экономического рынка на основе кластерного подхода, формирования благоприятной экономической среды для привлечения инвестиций и инноваций, участия в разработке и реализации программ, направленных на социальное развитие регионов, а также разведку, добычу, переработку полезных ископаемых, в том числе и общераспространенных, за исключением следующих полезных ископаемых: газ (кроме метана, добываемого из угольных пластов), нефть, уран.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.08.2008  N 752 .
3. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
передать права владения и пользования государственными пакетами акций АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Epтic" и АО "НК "СПК "Жетісу" Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан;
принять меры по обеспечению АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Epтic" и АО "НК "СПК "Жетісу" зданиями для их размещения;
представить результаты инвентаризации объектов республиканской собственности на рассмотрение АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Ертіс" и АО "НК "СПК "Жетісу" с целью дальнейшей передачи отдельных объектов республиканской собственности АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Ертіс" и АО "НК "СПК "Жетісу" для осуществления инвестиционных, инновационных и иных проектов;
совместно с Министерством индустрии и торговли Республики Казахстан обеспечить:

1) Республикалық бюджет қаражатынан "Оңтүстік" ӘКК"»ҰК" АҚ-ның жарғылық капиталын 1000000000 (бір миллиард) теңге мөлшерінде, "Ертіс" ӘКК"»ҰК" АҚ-ның жарғылық капиталын 1000000000 (бір миллиард) теңге мөлшерінде және "Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ның жарғылық капиталын 1000000000 (бір миллиард) теңге мөлшерінде қалыптастыруды;
2)«"Оңтүстік" ӘКК"»ҰК" АҚ-ның,»"Ертіс" ӘКК"»ҰК" АҚ-ның және "Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ның жарғыларын әзірлеуді және бекітуді;
3) "Оңтүстік" ӘКК"»ҰК"»АҚ-ны, "Ертіс" ӘКК"»ҰК" АҚ-ны және "Жетісу" ӘКК"»ҰК" АҚ-ны Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді;
4) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Қоса беріліп отырған:
1)  (алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.08.15  N 752 Қаулысымен);
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар бекітілсін.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.08.15  N 752 Қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, бір апта мерзімде "Оңтүстік" ӘКК"»ҰК" АҚ,»"Ертіс" ӘКК"»ҰК" АҚ және "Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандумдардың жобаларын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізсін.
6. Оңтүстік Қазақстан, Қызылорда, Жамбыл, Шығыс Қазақстан, Павлодар, Алматы облыстарының және Алматы қаласының әкімдері заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) 2007 жылғы 20 мамырға дейін коммуналдық меншік объектілерін түгендеуді аяқтасын және олардың нәтижелерін тиісінше»"Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ-ның, "Ертіс" ӘКК" ҰК" АҚ-ның және "Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ның қарауына берсін;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен бірлесіп, инвестициялық, инновациялық және өзге де жобаларды жүзеге асыру үшін бұдан әрі»"Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ-ға,»"Ертіс" ӘКК" ҰК" АҚ-ға және»"Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ға коммуналдық меншіктің жекелеген объектілерін республикалық меншікке беру жөніндегі мәселені қарастырсын;
2) 2007 жылғы 20 мамырдан бастап:
инвестициялық, инновациялық және өзге де жобаларда қатысу үшін»"Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ-ға,»"Ертіс" ӘКК"»ҰК" АҚ-ға және "Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ға жер учаскелерін жеке меншікке немесе жерді пайдалануға беруді;
"Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ-ның,»"Ертіс" ӘКК" ҰК" АҚ-ның және»"Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ның концессиялардағы үлесі сияқты жерді пайдалану құқығымен пайдалы қазбаларды игеруге, индустриялық және технологиялық парктерді ұйымдастыруға, шекара маңы ынтымақтастығы орталықтарына қатысуын;
жер учаскелері мен ауыл шаруашылығы өндірісі ысырабының құнын инвестициялық, инновациялық және өзге де жобаларды іске асыру шеңберінде»"Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ-ның,»"Ертіс" ӘКК" ҰК" АҚ-ның және»"Жетісу" ӘКК"»ҰК" АҚ-ның үлестеріне жатқызуды қамтамасыз етсін;

1) формирование уставного капитала АО "НК "СПК "Оңтүстік" в размере 1000000000 (один миллиард) тенге, уставного капитала АО "НК "СПК "Epтic" в размере 1000000000 (один миллиард) тенге и уставного капитала АО "НК "СПК "Жетісу" в размере 1000000000 (один миллиард) тенге из средств республиканского бюджета;
2) разработку и утверждение уставов АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Epтic" и АО "НК "СПК "Жетісу";
3) государственную регистрацию АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Epтic" и АО "НК "СПК "Жетісу" в органах юстиции Республики Казахстан;
4) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Утвердить прилагаемые:
1)  (исключен -   постановлением Правительства РК от 15.08.2008  N 752 ) ;
2) дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.08.2008  N 752 .
5. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами в недельный срок внести в Правительство Республики Казахстан проекты меморандумов об основных принципах деятельности АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Ертіс" и АО "НК "СПК "Жетісу".
6. Акимам Южно-Казахстанской, Кызылординской, Жамбылской, Восточно-Казахстанской, Павлодарской, Алматинской областей и города Алматы в установленном законодательством порядке:
1) завершить до 20 мая 2007 года инвентаризацию объектов коммунальной собственности и передать их результаты на рассмотрение АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Epтic" и АО "НК "СПК "Жетісу" соответственно;
совместно с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан рассмотреть вопрос по передаче отдельных объектов коммунальной собственности в республиканскую собственность с целью дальнейшей передачи АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Ертіс" и АО "НК "СПК "Жетісу" для осуществления инвестиционных, инновационных и иных проектов;
2) обеспечить с 20 мая 2007 года:
предоставление АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Ертіс" и АО "НК "СПК "Жетісу" земельных участков в собственность или землепользование для участия в инвестиционных, инновационных и иных проектах;
участие АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Ертіс" и АО "НК "СПК "Жетісу" с правом землепользования как долей в концессиях, разработке полезных ископаемых, организации индустриальных и технологических парков, центрах приграничного сотрудничества;
отнесение стоимости земельных участков и потерь сельскохозяйственного производства к долям АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Epтic" и АО "НК "СПК "Жетісу" в рамках реализации инвестиционных, инновационных и иных проектов;

3) Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігімен бірлесіп:
2007 жылғы 1 маусымға дейінгі мерзімде қордағы жерді, оның ішінде арнайы жер қорының; құрылыстан бос елді мекендердің; астында пайдалы қазбалар бар; өңірлік индустриялық және технологиялық парктерді орналастыруға арналған; олардың алаңы мен шекарасын анықтай отырып, шекара маңы ынтымақтастығы орталықтарының жерін түгендеуді аяқтасын;
түгендеу нәтижелерін тиісінше»"Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ-ның, "Ертіс" ӘКК" ҰК" АҚ-ның және»"Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ның қарауына берсін.
7. Мүдделі мемлекеттік органдар қолданыстағы заңнамаға сәйкес берілетін активтердің құнын инвестициялық, инновациялық және өзге де жобаларды іске асыру шеңберінде»"Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ-ның, "Ертіс" ӘКК" ҰК" АҚ-ның және»"Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ның үлестеріне жатқызуды қамтамасыз етсін.
8. Осы қаулының 6-тармағы 2) тармақшасының нормасы мемлекеттік жер пайдаланушыларға; азаматтарға жеке қосалқы шаруашылық жүргізу, бақ өсіру, саяжай және жеке тұрғын үй құрылысы, бау-бақша мен жеке ауланы ұстау үшін; заттай гранттар ретінде; арнайы экономикалық аймақтарға берілетін жер учаскелеріне қолданылмайды.
9. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Экономика және бюджеттік жоспарлау министрі А.Е.Мусинге жүктелсін.
10. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 11 мамырдағы
N 376 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Тізбе алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.08.15  N 752 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы»11»мамырдағы
N 376 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің турлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі 405  қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен үлестері республикалық меншікке жатқызылған акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:

3) совместно с Агентством Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами:
завершить в срок до 1 июня 2007 года инвентаризацию земель: запаса, в том числе специального земельного фонда; населенных пунктов, свободных от застройки; под которыми расположены полезные ископаемые; предназначенных под размещение региональных индустриальных и технологических парков; центров приграничного сотрудничества, с определением их площадей и границ;
результаты инвентаризации передать на рассмотрение АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Epтic" и АО "НК "СПК "Жетісу" соответственно.
7. Заинтересованным государственным органам обеспечить отнесение в соответствии с действующим законодательством стоимости передаваемых активов к долям АО "НК "СПК "Оңтүстік", АО "НК "СПК "Epтic" и АО "НК "СПК "Жетісу" в рамках реализации инвестиционных, инновационных и иных проектов.
8. Норма подпункта 2) пункта 6 настоящего постановления не распространяется на земельные участки, предоставляемые: государственным землепользователям; гражданам для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства, дачного и индивидуального жилищного строительства, огородничества и содержания личного подворья; в качестве натурных грантов; под специальные экономические зоны.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра экономики и бюджетного планирования Мусина А.Е.
10. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 мая 2007 года N 376
Перечень
видов и объемов запасов полезных ископаемых, в том числе
и общераспространенных, по которым АО "НК СПК "Оңтүстік",
АО "НК СПК "Epтic" и АО "НК СПК "Жетісу"
могут осуществлять разведку, добычу и переработку
Сноска. Перечень исключен (см.  п.4 пп.1) постановлением Правительства РК от 15.08.2008  N 752 .
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 мая 2007 года N 376
Дополнения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В  постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
в  перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:

"Алматы облысы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 38-4-жолмен толықтырылсын:
"38-4. "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ";
"Шығыс Қазақстан облысы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 165-14-жолмен толықтырылсын:
"165-14.»"Ертіс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ";
"Оңтүстік Қазақстан облысы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 298-жолмен толықтырылсын:
"298.»"Оңтүстік" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659  қаулысында :
көрсетілген қаулыға қосымшада:
"Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігіне" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 237-27, 237-28 және 237-29-жолдармен толықтырылсын:
"237-27.»"Оңтүстік"»әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ"
237-28.»"Ертіс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ"
237-29. "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ".
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.04.06 № 377 Қаулысымен.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.

раздел "Алматинская область" дополнить строкой, порядковый номер 38-4, следующего содержания:
"38-4. АО "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Жетіcу";
раздел "Восточно-Казахстанская область" дополнить строкой, порядковый номер 165-14, следующего содержания:
"165-14. АО "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Epтic";
раздел "Южно-Казахстанская область" дополнить строкой, порядковый номер 298, следующего содержания:
"298. АО "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Оңтүстік".
2. В  постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в приложении к указанному постановлению:
раздел "Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан" дополнить строками, порядковые номера 237-27, 237-28 и 237-29, следующего содержания:
"237-27. АО "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Оңтүстік"
237-28. АО "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Epтic"
237-29. АО "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу".
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 06.04.2011 № 377.
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.