Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 5 маусымдағы N 457 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 желтоқсандағы № 1684 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.26 № 1684 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.01.19 № 123 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң, бірақ 2012 жылғы 30 қаңтардан ерте емес қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған:
1) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.01.19 № 123 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн еткен соң, бірақ 2012 жылғы 30 қаңтардан ерте емес қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Табиғат қорғауды жобалау, нормалау және экологиялық сараптау саласындағы жұмыстар жөніндегі қызметті лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 қазандағы N 1039 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., N 41, 433-құжат);
2) "Экологиялық аудитті лицензиялаудың және жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 23 тамыздағы N 889 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 30, 413-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 23 тамыздағы N 889 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 31 қазандағы N 1086 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 38, 548-құжат).
3. Осы қаулы 2007 жылғы 9 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 5 маусымдағы
N 457 қаулысымен
бекітілген
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау ережесі
Ескерту. Ереже алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.01.19 № 123 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн еткен соң, бірақ 2012 жылғы 30 қаңтардан ерте емес қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 5 маусымдағы
N 457 қаулысымен
бекітілген
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.01.19 № 123 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн еткен соң, бірақ 2012 жылғы 30 қаңтардан ерте емес қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности по выполнению работ и оказанию услуг в области охраны окружающей среды
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2007 года № 457. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2012 года № 1684
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.12.2012 № 1684 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 19.01.2012 № 123 (вводится в действие по истечении 21 календарного дня после первого официального опубликования, но не ранее 30.01.2012).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) исключен постановлением Правительства РК от 19.01.2012 № 123 (вводится в действие по истечении 21 календарного дня после первого официального опубликования, но не ранее 30.01.2012);
2) квалификационные требования , предъявляемые при лицензировании деятельности по выполнению работ и оказанию услуг в области охраны окружающей среды.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.01.2012 № 123 (вводится в действие по истечении 21 календарного дня после первого официального опубликования, но не ранее 30.01.2012).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2003 года N 1039 "О некоторых вопросах лицензирования деятельности по природоохранному проектированию, нормированию и работам в области экологической экспертизы" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 41, ст. 433);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2004 года N 889 "О некоторых вопросах лицензирования и проведения экологического аудита" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 30, ст. 413);
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2005 года N 1086 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2004 года N 889" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 38, ст. 548).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 9 августа 2007 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 июня 2007 года N 457
Правила лицензирования деятельности
по выполнению работ и оказанию услуг в
области охраны окружающей среды
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 19.01.2012 № 123 (вводится в действие по истечении 21 календарного дня после первого официального опубликования, но не ранее 30.01.2012)
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 июня 2007 года N 457
Квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании
деятельности по выполнению работ и оказанию
услуг в области охраны окружающей среды
Сноска. Квалификационные требования в редакции постановления Правительства РК от 19.01.2012 № 123 (вводится в действие по истечении 21 календарного дня после первого официального опубликования, но не ранее 30.01.2012)

1. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін табиғат қорғауға қатысты жобалау, нормалау жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде жеке тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) жоғары білімінің;
2) қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің;
аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің;
5) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу және қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың болуын қамтиды.
2. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін табиғатты қорғауға қатысты жобалау мен нормалау жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде заңды тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) өтініш берушінің басшысында жоғары білімінің;
2) осы заңды тұлғаның штатында жұмыс істейтін, қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, жоғары білімді мамандардың;
3) аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
4) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің;
5) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу және қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың болуын қамтиды.
3. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін экологиялық сараптама саласындағы жұмыстарды лицензиялау кезінде жеке тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) жоғары білімінің;
2) қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл, оның ішінде экологиялық сараптама саласында кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің;
3) аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
4) қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің;
5) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу, қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың және экологиялық сараптаманың болуын қамтиды.
4. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін экологиялық сараптама саласындағы жұмыстарды лицензиялау кезінде заңды тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) өтініш берушінің басшысында жоғары білімінің;
2) осы заңды тұлғаның штатында жұмыс істейтін, қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл, оның ішінде экологиялық сараптама саласында кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар жоғары білімді мамандардың;

1. Квалификационные требования, предъявляемые к физическому лицу при лицензировании деятельности по природоохранному проектированию, нормированию для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) высшего образования;
2) практического опыта работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет;
3) аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
4) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;
5) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду и проведению оценки воздействия на окружающую среду.
2. Квалификационные требования, предъявляемые к юридическому лицу при лицензировании деятельности по природоохранному проектированию, нормированию для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) у руководителя заявителя высшего образования;
2) специалистов, работающих в штате данного юридического лица, имеющих высшее образование с практическим опытом работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет;
3) аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
4) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;
5) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду и проведению оценки воздействия на окружающую среду.
3. Квалификационные требования, предъявляемые к физическому лицу при лицензировании работ в области экологической экспертизы для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) высшего образования;
2) практического опыта работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет, в том числе не менее одного года в области экологической экспертизы;
3) аккредитованной специализированной лабораторий, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
4) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;
5) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду, проведению оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы.
4. Квалификационные требования, предъявляемые к юридическому лицу при лицензировании работ в области экологической экспертизы для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) у руководителя заявителя высшего образования;
2) специалистов, работающих в штате данного юридического лица, имеющих высшее образование с практическим опытом работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет, в том числе не менее одного года в области экологической экспертизы;

3) аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
4) қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің;
5) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу, қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың және экологиялық сараптаманың болуын қамтиды.
5. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін экологиялық аудит жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде жеке тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) жоғары білімінің;
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге лицензияның (табиғатты қорғауға қатысты жобалау, нормалау, экологиялық сараптама саласындағы жұмыстар кіші қызмет түрлерімен);
3) аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
4) қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуді;
5) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу, қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың және экологиялық сараптаманың болуын қамтиды.
6. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін экологиялық аудит жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде заңды тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны - жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің;
2) өтініш берушінің басшысында жоғары білімінің;
3) осы заңды тұлғаның штатында жұмыс істейтін экологиялық аудиторлардың;
4) аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
5) қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің;
6) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу, қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың және экологиялық сараптаманың болуын қамтиды.
Ескертпе:
1. Жоғары білімнің болуы дипломның көшірмесімен (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған) расталады.
2. Қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибенің болуы еңбек кітапшасының және/немесе еңбек шартының және/немесе еңбек шартының және тоқтатылуы негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші бұйрықтарынан үзіндінің көшірмелерімен (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған) расталады.

3) аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
4) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;
5) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду, проведению оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы.
5. Квалификационные требования, предъявляемые к физическому лицу при лицензировании деятельности по экологическому аудиту для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) высшего образования;
2) лицензии на выполнение работ и оказанию услуг в области охраны окружающей среды (с подвидом деятельности: природоохранное проектирование, нормирование, работы в области экологической экспертизы);
3) аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
4) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;
5) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду, проведению оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы.
6. Квалификационные требования, предъявляемые к юридическому лицу при лицензировании деятельности по экологическому аудиту для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) организационно-правовой формы юридического лица - товарищества с ограниченной ответственностью;
2) у руководителя заявителя высшего образования;
3) экологических аудиторов, работающих в штате данного юридического лица;
4) аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
5) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;
6) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду, проведению оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы.
Примечание:
1. Наличие высшего образования, подтверждается копией диплома (нотариально заверенная в случае непредставления оригиналов для сверки).
2. Наличие практического опыта работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет, подтверждается копией трудовой книжки и (или) трудового договора и (или) выписки из приказов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора (нотариально заверенные в случае непредставления оригиналов для сверки).

3. Аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың болуы мамандандырылған зертхананың аккредиттеу аттестатының көшірмесімен не тиісті шарттың көшірмесін аккредиттеу аттестатының көшірмесімен қоса ұсынумен (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған) расталады.
4. Қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы өтініш беруші қол қойған тиісті тізбемен расталады.
5. Қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу, қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың және экологиялық сараптаманың болуы өтініш беруші қол қойған тиісті тізбемен расталады.
6. Заңды тұлғаның штатында практикалық жұмыс тәжірибесі бар жоғары білімді мамандардың болуы штат кестесінің көшірмесімен, еңбек кітапшасының және/немесе еңбек шартының және/немесе еңбек шартының жасалуы және тоқтатылуы негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші бұйрықтарынан үзінді көшірмелермен, жоғары білім туралы дипломның көшірмесімен (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған) расталады.

3. Наличие аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории, подтверждается копией аттестата аккредитации специализированной лаборатории, либо копией соответствующего договора с приложением копии аттестата аккредитации (нотариально заверенные в случае непредставления оригиналов для сверки).
4. Наличие программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду подтверждается соответствующим перечнем, подписанным заявителем.
5. Наличие инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду, проведению оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы подтверждается соответствующим перечнем, подписанным заявителем.
6. Наличие в штате юридического лица специалистов, имеющих высшее образование с практическим опытом работы, подтверждается копией штатного расписания, копией трудовой книжки и (или) трудового договора и (или) выписки из приказов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, копией диплома о высшем образовании (нотариально заверенные в случае непредставления оригиналов для сверки).