Барлық заңды тұлғалардың халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (ХҚЕС) көшуін қамтамасыз ету жөніндегі 2007-2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 тамыздағы N 760 Қаулысы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310  Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарының 58-тармағын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319  қаулысымен бекітілген Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралардың 352-тармағын орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1.   Қоса беріліп отырған Барлық заңды тұлғалардың халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (ХҚЕС) көшуін қамтамасыз ету жөніндегі 2007-2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспардың орындалуына жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар және өзге мемлекеттік органдар:
Жоспардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
жыл сайын есепті жылдан кейінгі 25 сәуірге дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі жыл сайын есепті жылдан кейінгі 25 шілдеге дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 29 тамыздағы
N 760 қаулысымен
бекітілген
Барлық заңды тұлғалардың халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (ХҚЕС) көшуін қамтамасыз ету жөніндегі 2007-2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Р/с
N
Іс-шаралардың
атауы
Аяқтау
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орындау
мерзімі
Болжамды
шығыстар
(мың
теңге)
Қаржы-
ландыру
көздері
1
2
3
4
5
6
7
1.
Бақылау пакеттерін
иелену және пайда-
лану құқығы мемле-
кетке тиесілі
акционерлік
қоғамдардың
(коммерциялық
еместерін қоспа-
ғанда), жарғылық
капиталына
мемлекеттің қатысу
үлесі бар ұйымдар-
дың, шаруашылық
жүргізу құқығына
негізделген
мемлекеттік
кәсіпорындар
арасында ХҚЕС-ке
көшу және ұйымдар-
дың ХҚЕС-ке көшу жай-күйі туралы
ақпаратты беру
бөлігінде Қазақстан
Республикасының
бухгалтерлік есеп
пен қаржылық
есептілік
мәселелері
жөніндегі
заңнамасын сақтау
қажеттілігі
туралы түсіндіру
жұмыстарын жүргізу
Қаржы-
миніне
ақпарат
Облыстар-
дың, Астана
және Алматы
қалаларының
әкімдері
Тұрақты
Талап
етіл-
мейді
2.
Талдау жүргізу
және бақылау
пакеттерін иелену
және пайдалану
құқығы мемлекетке
тиесілі ведомство-
лық бағынысты
акционерлік
қоғамдардың
(коммерциялық
еместерін
қоспағанда),
жарғылық капиталы-
на мемлекеттің
қатысу үлесі бар
ұйымдардың, шаруа-
шылық жүргізу
құқығына негіздел-
ген мемлекеттік
кәсіпорындардың
ХҚЕС-ке көшуінің
жай-күйі туралы,
оның ішінде:

Об утверждении Плана мероприятий по обеспечению перехода всех юридических лиц на международные стандарты финансовой отчетности (МСФО) на 2007-2009 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2007 года N 760
Во исполнение пункта 58 Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана, утвержденного  Указом Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310, пункта 352 Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319 Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по обеспечению перехода всех юридических лиц на международные стандарты финансовой отчетности (МСФО) на 2007-2009 годы (далее - План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, ответственным за выполнение Плана и иным государственным органам:
обеспечить надлежащее и своевременное исполнение Плана;
ежегодно в срок до 25 апреля, следующего за отчетным годом, представлять в Министерство финансов Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Плана.
3. Министерству финансов Республики Казахстан ежегодно в срок до 25 июля, следующего за отчетным годом, представлять сводную информацию о ходе выполнения Плана в Правительство Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство финансов Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 августа 2007 года N 760
План мероприятий по обеспечению перехода всех
юридических лиц на международные стандарты финансовой
отчетности (МСФО) на 2007-2009 годы
N
п/п
Наименование
мероприятий
Форма
завершения
Ответ-
ствен-
ные
испол-
нители
Срок
испол-
нения
Предпо-
лагаемые
расходы
(тысяч
тенге)
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
1.
Проведение разъя-
снительной ра-
боты среди акцио-
нерных обществ
(за исключением
некоммерческих)
права владения и
пользования конт-
рольными пакета-
ми акций которых
принадлежат госу-
дарству, органи-
заций, в устав-
ных капиталах
которых имеется
доля участия го-
сударства, госу-
дарственных пред-
приятий, осно-
ванных на праве
хозяйственного
ведения, о необ-
ходимости соблюд-
ения законода-
тельства Респуб-
лики Казахстан
по вопросам бух-
галтерского уче-
та и финансовой
отчетности в час-
ти перехода на
МСФО и предос-
тавление информа-
ции о состоянии
перехода органи-
заций на МСФО
Информация
в МФ
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны
и
Алматы
Постоянно
Не тре-
буются
2.
Проведение анали-
за и предостав-
ление информации о состоянии пере-
хода на МСФО под-
ведомственными
акционерными об-
ществами (за ис-
ключением неком-
мерческих) права
владения и поль-
зования контроль-
ными пакетами
акций которых
принадлежат госу-
дарству, органи-
зациями, в устав-
ных капиталах
которых имеется
доля участия го-
сударства, госу-
дарственными
предприятиями,
основанными на
праве хозяйст-
венного ведения,
в том числе:

1) бухгалтерлік
қызметтер
қызметкерлерінің
ХҚЕС бойынша
біліктілігін
арттыру туралы;
2) ХҚЕС талапта-
рына жауап беретін
қайта бекітілген
есепке алу саяса-
тының болуы
туралы;
3) ХҚЕС бойынша
шоттарының
жұмыс жоспары-
ның болуы туралы;
4) есепті кезең
үшін қаржылық
есептілікті ХҚЕС-ке сәйкес
жасау туралы
ақпарат беру
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
Қаржымині,
мемлекеттік
органдар
Жыл
сайын,
25 сәуір
Талап
етіл-
мейді
3.
2009 жылдан бастап
бес жыл мерзімге
ХҚЕС-тің мемлекет-
тік тілдегі ресми
аудармасын жариялау
мақсатында ХҚЕСКҚ-
мен шартты ұзарту
Шарт
Қаржымині
2009
жылғы
4-тоқсан
5550*
РБ
4.
Бухгалтерлік есеп
пен қаржылық
есептілік туралы
заңнамаға сәйкес
ХҚЕС-ке көшуге
міндетті ХҚЕС-ке
көшпеген заңды
тұлғалардың санын
анықтау жөнінде жұмыстар жүргізу
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
Қаржымині
Жыл
сайын,
25 сәуір
Талап
етіл-
мейді
5.
Бухгалтерлік есеп
пен қаржылық
есептілік туралы
заңнамаға сәйкес
ХҚЕС-ке көшуге
міндетті ХҚЕС-ке
көшпеген заңды
тұлғаларға тиісті
шаралар қолдану
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
Қаржымині
Жыл
сайын,
25 сәуір
Талап
етіл-
мейді
6.
Осы Жоспардың
4-тармағын талдау
нәтижелері бойынша
қажеттілігіне
қарай заңнамалық
актілерге
бухгалтерлік есеп
пен қаржылық
есептілік мәселелері бойынша
өзгерістер мен
толықтырулар
енгізу жөнінде
ұсыныстар әзірлеу
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіметі
жанын-
дағы заң
жобалау
қызметі
мәселе-
лері
жөнін-
дегі
ведомс-
твоара-
лық
комис-
сияның
қарауына
ұсыныс-
тар
енгізу
Қаржымині
Қажетті-
лігіне
қарай
Талап
етіл-
мейді
7.
Соңғы нұсқасына
сәйкес ХҚЕС-ті және ХҚЕС жөнін-
дегі глоссарийді
ағылшын тілінен
мемлекеттік тілге
аудару
ХҚЕС
және
ХҚЕС
жөнін-
дегі
глосса-
рий
мемле-
кеттік
тілде;
МББ-да
ХҚЕС
мемле-
кеттік
тілде
жариялау
Қаржымині
2008-
2009
жылдар-
дағы
4-тоқсан
Барлығы:
3240
оның
ішінде:
2008 -
1620
2009 -
1620
РБ
8.
Соңғы нұсқасына
сәйкес ХАС-ты
ағылшын тілінен
мемлекеттік және
орыс тілдеріне
аудару
ХАС
мемле-
кеттік
және
орыс
тілде-
рінде;
ХАС-ты
МББ-да
жариялау
Қаржымині
2008-
2009
жылдар-
дағы
4-тоқсан
Барлығы:
3240
оның
ішінде:
2008 -
1620
2009 -
1620
РБ
9.
Қаржы жүйесі
органдарының
мамандарын
даярлау, қайта
даярлау және
біліктілігін
арттыру орталығын
құру
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
есеп
Қаржымині
2007
жылғы
3-тоқсан
Талап
етіл-
мейді
10.
Құрылатын қаржы
жүйесі органдары-
ның мамандарын
даярлау, қайта
даярлау және
біліктілігін
арттыру орталығы-
ның жарғылық
капиталын арттыру
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
Қаржымині
2008-
2009
жылдар-
дағы
25 сәуір
Барлығы:

1) о повышении
квалификации ра-
ботников бухгал-
терских служб по
МСФО;
2) о наличии
переутвержденной
учетной политики,
отвечающей тре-
бованиям МСФО;
3) о наличии
рабочего плана
счетов по МСФО;
4) о составлении финансовой отчет-
ности за отчет-
ный период в
соответствии с
МСФО
Информация
в Прави-
тельство
Республики Казахстан
МФ,
государ-
ственные
органы
Ежегодно,
25 апреля
Не тре-
буются
3.
Пролонгация дого-
вора с ФКМСФО в целях публикации
официального
перевода МСФО на
государственном
языке сроком на
пять лет
с 2009 года
Договор
МФ
4 квартал
2009
года
5550*
РБ
4.
Проведение рабо-
ты по выявлению
количества юриди-
ческих лиц, не
перешедших на
МСФО, которые
согласно законо-
дательству о бух-
галтерском учете
и финансовой от-
четности обязаны
перейти на МСФО
Информация
в Прави-
тельство Республики
Казахстан
МФ
Ежегодно,
25 апреля
Не тре-
буются
5.
Применение соот-
ветствующих мер
к юридическим ли-
цам не перешед-
шим на МСФО,
которые согласно
законодательству
о бухгалтерском
учете и финансо-
вой отчетности
обязаны перейти
на МСФО
Информация в Прави-
тельство Республики
Казахстан
МФ
Ежегодно,
25 апреля
Не тре-
буются
6.
По результатам
анализа пункта 4
настоящего Плана,
по мере  необхо-
димости, разрабо-
тать предложения
по внесению изме-
нений и дополне-
ний в законода-
тельные акты по
вопросам бухгал-
терского учета и
финансовой
отчетности
Внесение
предложений
на рассмот-
рение Меж-
ведомствен-
ной комис-
сии по
вопросам
законо-
проектной
деятельнос-
ти при
Прави-
тельстве
Республики
Казахстан
МФ
По мере
необхо-
димости
Не тре-
буются
7.
Перевод МСФО и
глоссария по
МСФО с английс-
кого языка   на
государственный
язык в соответст-
вии с последней
версией
МСФО и
глоссарий
по МСФО на
государст-
венном
языке;
публикация
МСФО
на госу-
дарственном
языке в ППИ
МФ
4 квартал
2008-2009
годов
Всего:
3240 в
том
числе:
2008 -
1620
2009 -
1620
РБ
8.
Перевод МСА с
английского языка
на государст-
венный и русский
языки в соот-
ветствии с пос-
ледней версией
МСА на
государст-
венном и
русском
языках;
публикация
МСА в ППИ
МФ
4 квартал
2008-2009
годов
Всего:
3240
в том
числе:
2008 -
1620
2009 -
1620
РБ
9.
Создание центра
подготовки, пере-
подготовки и
повышения квали-
фикации специа-
листов органов
финансовой
системы
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ
3   квартал
2007
года
Не тре-
буются
10.
Увеличение устав-
ного капитала
создаваемого
центра подготов-
ки, переподготов-
ки и повышения
квалификации
специалистов
органов финансо-
вой системы
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ
25
апреля
2008-2009
годов
Всего:

900
РБ
(мемле-
кеттік
тапсы-
рыс
шеңбе-
рінде
және
бюджет-
тен тыс
қаражат
есебі-
нен)
18.
ХҚЕС пен ХАС-қа
сәйкес қаржылық-
есепке алу пәндері
бойынша үлгі
бағдарламаларын
әзірлеу
Үлгі
бағдар-
ламалар
БҒМ,
Қаржымині
2008
жылғы
1-тоқсан
2008 -
128
РБ
19.
ХҚЕС-ке сәйкес
бухгалтерлік есеп
пен ХАС-қа сәйкес
аудит жөніндегі
оқулықтарды
дайындау және
шығару
Оқулық-
тар
БҒМ
2008
жылғы
4-тоқсан
2008 -
18764
РБ
(мемле-
кеттік
тапсы-
рыс
шеңбе-
рінде
және
бюджет-
тен тыс
қаражат
есебі-
нен)
20.
Біріккен Ұлттар
Ұйымының Сауда және дамыту
жөніндегі
Конференциясының
Сауда және дамыту
жөніндегі кеңесінің
Инвестициялар,
технологиялар мен
сабақтас қаржы
мәселелері
комиссиясының
үкіметаралық
халықаралық есеп
және есептілік
стандарттары
(ХЕЕС) жөніндегі
сарапшылар жұмыс
тобының құрамына
қатысу
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
Қаржымині,
СІМ
Жыл
сайын,
25 сәуір
Барлығы:
1 104
оның
ішінде:
2008 -
552
2009 -
552
РБ
21.
Еуропалық Одақтың
органдарымен
бухгалтерлік есеп
және аудит
саласында
ынтымақтастық
орнату және дамыту
Бухгал-
терлік
есеп,
қаржылық
есепті-
лік және
аудит
мәселе-
лері
бойынша
хат ал-
масу мен
келіс-
сөздер
Қаржымині,
СІМ
Тұрақты
Талап
етіл-
мейді
22.
Қазақстан
Республикасында
ТМД Атқару
комитетінің
жанындағы
Бухгалтерлік есеп
жөніндегі үйлестіру
кеңесінің
отырысын өткізу
Отырыс
хатта-
масы
Қаржымині
2008
жылғы
4-тоқсан
Талап
етіл-
мейді
Республикалық
бюджеттен және
бюджеттен тыс
қаражаттың
есебінен жиыны:
141 068
2007 -
1228
2008 -
77091
2009 -
62749
Ескертпе : аббревиатуралардың толық жазылуы:
БҒМ       - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
МББ       - мерзімді баспасөз басылымдары
МЖБС      - Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары
ПОҚ       - профессорлық-оқытушылық құрам
РБ        - Республикалық бюджет
СІМ       - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ТМД       - Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
ХАС       - Халықаралық аудит стандарттары
ХҚЕС      - Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары
ХҚЕСКҚ    - Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары жөніндегі
комитеттің қоры
Жыл сайынғы шығыстар тиісті қаржы жылына арналған
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының
Заңына сәйкес нақтыланатын болады.
* Есеп айырысу 2009 жылға 1 АҚШ доллары 111 теңге болып
жүргізілді

900
РБ (в
рамках
госу-
дарст-
венного
заказа)
и за
счет внебюд-
жетных
средств
18.
Разработка типо-
вых программ по
финансово-учетным
дисциплинам в
соответствии с
МСФО и МСА
Типовые
программы
МОН,
МФ
1 квартал
2008
года
2008 -
128
РБ
19.
Подготовка и из-
дание учебников
по бухгалтерскому
учету в соот-
ветствии с МСФО
и аудиту в соот-
ветствии с МСА
Учебники
МОН
4 квартал
2008
года
2008 -
18764
РБ (в
рамках
госу-
дарст-
венного
заказа)
и за счет
внебюд-
жетных
средств
20.
Участие в составе
межправительст-
венной рабочей
группы экспертов
по международным
стандартам учета
и отчетности
(МСУО) Комиссии
по инвестициям,
технологии и
смежным финан-
совым вопросам
Совета по торгов-
ле и развитию
Конференции Орга-
низации Объеди-
ненных Наций по
торговле и
развитию
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ,
МИД
Ежегодно,
25 апреля
Всего:
1104
в том
числе:
2008 -
552
2009 -
552
РБ
21.
Установление и
развитие сотруд-
ничества с орга-
нами Европейско-
го Союза в облас-
ти бухгалтерско-
го учета и аудита
Переписка
и перегово-
ры по воп-
росам бух-
галтерского
учета,
финансовой
отчетности
и аудита
МФ,
МИД
Постоянно
Не тре-
буется
22.
Проведение засе-
дания Координа-
ционного совета
по бухгалтерско-
му учету при
Исполнительном
комитете СНГ   в
Республике
Казахстан
Протокол
заседания
МФ,
МИД
4 квартал
2008
года
Не тре-
буется
Итого из
республиканского
бюджета и за счет
внебюджетных
средств:
141068
2007 -
1228
2008 -
77091
2009 -
62749
Примечание: расшифровка аббревиатур:
MOН    - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МФ     - Министерство финансов Республики Казахстан
ППИ    - периодические печатные издания
ГОСО   - Государственные общеобязательные стандарты образования
ППС    - профессорско-преподавательский состав
РБ     - Республиканский бюджет
МИД    - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
СНГ    - Содружество Независимых Государств
МСА    - Международные стандарты аудита
МСФО   - Международные стандарты финансовой отчетности
ФКМСФО - Фонд комитета по международным стандартам финансовой отчетности
Ежегодные расходы будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год.
* Расчеты произведены по курсу доллара США 1/111 тенге на 2009 год.